loader

Kúp online

Webová stránka vydavateľstva Media Sphere
obsahuje materiály určené výlučne pre zdravotníckych pracovníkov.
Uzatvorením tejto správy potvrdzujete, že ste certifikovaný
zdravotnícky pracovník alebo študent zdravotníckej vzdelávacej inštitúcie.

koronavírus

Profesionálny chat moskovských anesteziológov-resuscitátorov poskytuje prístup k živej a neustále aktualizovanej knižnici materiálov týkajúcich sa COVID-19. Knižnica je denne doplňovaná úsilím medzinárodného spoločenstva lekárov, ktorí teraz pracujú v epidemických zónach, a zahŕňa pracovné materiály na podporu pacientov a organizovanie práce zdravotníckych zariadení..

Materiály vyberajú lekári a prekladajú ich dobrovoľní prekladatelia:

Charakteristiky pooperačného obdobia po odstránení ingvinálnej prietrže

Inguinálna kýla v pooperačnom období často spôsobuje relaps, ak osoba nedodržiava lekárske predpisy. Trvanie zotavenia závisí od závažnosti klinického prípadu a od toho, ako sa operácia uskutočnila. Zotavenie z chirurgického zákroku zahŕňa vykonávanie špeciálnych fyzických cvičení, diéty a obvaz. V prípade bolesti po operácii sa predpisujú lieky.

Inguinálna kýla v pooperačnom období často spôsobuje relaps, ak osoba nedodržiava lekárske predpisy.

Funkcie obdobia zotavenia po operácii

Po laparoskopickom zákroku na odstránenie prietrže v slabinách môže pacient po niekoľkých hodinách (niekedy aj denne) ísť domov. Lekár vyšetrí pacienta, aby sa ubezpečil, že sa môže pohybovať, nemá ťažkú ​​bolesť, je schopný samostatne slúžiť sám sebe a normálne jesť.

Napriek tomu, že pri hernioplastike sú riziká komplikácií extrémne malé, pacient po operácii bude mať mierne nepohodlie, môže sa vyskytnúť mierna bolesť brucha, ale tento stav je normálny.

Po operácii neexistujú žiadne konkrétne obmedzenia, ale existujú aj niektoré odporúčania, ktorých dodržiavanie pomôže vyhnúť sa komplikáciám, napríklad sa ukladá dočasný zákaz viesť vozidlo. V priebehu nasledujúcich 2 dní po operácii zostanú zvyšky z použitej anestézie v krvi, čo môže znížiť pozornosť a koncentráciu.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať pooperačnej jazve. Šev nesmie byť namočený 2-3 dni, preto musí byť pred vykonaním hygienických postupov dôkladne zatvorený.

Po laparoskopickom zákroku na odstránenie prietrže v slabinách môže pacient ísť o pár hodín (niekedy aj deň) domov..

obväz

O tom, či je potrebné nosiť obväz po chirurgickom ošetrení prietrže v slabinách, rozhoduje ošetrujúci lekár individuálne. Nosenie obväzu je nevyhnutnosťou pre ženy, ako napr u mužov je svalový korzet oveľa silnejší. Potreba udržania svalov závisí od toho, aká veľká bola vzdialená prietrž a či existujú riziká komplikácií a jej recidívy..

pretože príčinou vzniku prietrže v slabinách je opotrebenie svalového tkaniva, opotrebenie obväzu v pooperačnom období umožní svalovému korzetu relaxovať, brušné svaly nezažijú nadmerný tlak.

Vo väčšine prípadov lekári odporúčajú, aby pacienti používali obväz počas prvých týždňov, napríklad fixačný obväz znižuje brušný tlak v dutine. Stupeň kompresie je tiež znížený v oblasti pooperačnej jazvy, vďaka čomu sa čas hojenia a regenerácie výrazne skracuje..

Ak lekár nepredpísal obväz bezprostredne po zákroku, potom v období rehabilitácie, keď človek začne vykonávať fyzické cvičenia fyzioterapeutických cvičení, bude potrebný. Je to potrebné, aby bol šikmý sval brucha podopretý a nenapínaný..

Vo väčšine prípadov lekári odporúčajú, aby pacienti používali obväz počas prvých týždňov, napríklad fixačný obväz znižuje brušný tlak v dutine.

Odporúčaná strava

Osobitná pozornosť po chirurgickom zákroku sa venuje strave, cieľom výživy je zabrániť zápche a normalizácii stolice tak, aby sa osoba neobťažovala, keď ide na toaletu, pretože tým sa zvýši tlak na brucho. Diétna výživa má nasledujúce vlastnosti:

 • základom stravy sú tekuté jedlá;
 • frakčná výživa - jedlá sa konzumujú až 5-krát denne, porcie by mali byť malé;
 • dôkladné, pomalé žuvanie jedla;
 • dôraz na bielkovinové potraviny.

V dennom menu by mali byť prítomné nasledujúce produkty:

 • hydinové mäso;
 • odrody rýb s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • Mliečne výrobky;
 • tvaroh s minimálnym obsahom tuku.

Po operácii pri slabinovej kýle sa odporúča variť jedlo dusené, pečené alebo varené.

Odporúča sa odmietnuť použitie nasledujúcich potravín a nápojov:

 • káva a silný čaj;
 • alkoholické a alkoholické nápoje;
 • vyprážané a údené;
 • korenie a korenie;
 • marinády, konzervované mäso, ryby a zeleninové výrobky;
 • perlivá voda;
 • kyslé ovocie, zelenina a bobule.

Tieto výrobky sú dosť ťažké, spôsobujú pocit ťažkosti, nadúvania a nadúvania, čo navyše vytvára tlak na trieslovinu..

Dôležitú úlohu hrá správna kombinácia výrobkov. Neodporúča sa súčasne jesť mäso a ťažké vedľajšie jedlá, napr spôsobí ťažkosti v žalúdku, môže dôjsť k narušeniu trávenia a zápche.

Gymnastický cvičebný komplex

2 až 3 týždne po chirurgickom odstránení prietrže v slabinách je potrebné zdržať sa akejkoľvek fyzickej aktivity, aby sa nevytvorilo nadmerné zaťaženie stien trieslového kanála. Keď sa pooperačné jazvy liečia, môžete začať s fyzickou rehabilitáciou.

Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať. Po prvé, pacient vykonáva ľahké, väčšinou pasívne pohyby. Ak pri nabíjaní svetla nedochádza k žiadnym bolestiam ani nepríjemnostiam, zvyšuje sa stupeň záťaže. Počas rehabilitácie po odstránení slabinovej prietrže sa vykonávajú tieto cvičenia:

 • "Nožnice";
 • "Bicykel";
 • stojí na všetkých štyroch s dôrazom na lakte, striedavo zdvíhajte pravú nohu ohnutú v kolene, potom ľavú stranu, na každej nohe vykonajte 5 až 10 zdvihov;
 • ľahnite si na bok, nohy sú rovné, pretiahnuté, zdvihnite nohu 10-15 krát, potom sa otočte a opakujte s druhou končatinou;
 • plytké drepy s nohami rozmiestnenými od seba.

Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať. Po prvé, pacient vykonáva ľahké, väčšinou pasívne pohyby.

Ak si osoba počas cvičenia všimne výskyt bolesti v sebe, nabíjanie by sa malo okamžite zastaviť a lekár by mal byť informovaný o tom, čo sa stalo. Ak bol pacient pred operáciou zapojený do silových športov, napríklad na kulturistiku alebo silový tréning, bude možné sa vrátiť na tréning najskôr o 3-5 mesiacov.

Prečo sa bolesti vyskytujú po operácii?

Príčiny bolesti môžu byť rôzne. Bolesť môže byť normálnym fyziologickým javom vyplývajúcim z hojenia mäkkých štruktúr, ktorých integrita bola počas operácie narušená.

Ak je bolesť intenzívna, je zaznamenaná jej intenzifikácia, môže to byť príznakom takej komplikácie, ako je infekcia, ale v tomto prípade to budú ďalšie príznaky: začervenanie kože okolo chirurgickej jazvy, výskyt slabosti a zvýšenie telesnej teploty..

Pri pripájaní infekčného procesu je potrebné vykonať liečbu, ktorá spočíva v užívaní antibiotík.

Bolesť v pooperačnom období môže byť spôsobená skutočnosťou, že osoba nesprávne vykonáva cvičenia fyzioterapeutických cvičení, napríklad sa nadmerne intenzívne zapája, čo by mohlo spôsobiť rozchádzanie švov. Ak je bolesť spôsobená postupným prerastaním mäkkých štruktúr, predpisujú sa lieky proti bolesti. Pri pripájaní infekčného procesu je potrebné vykonať liečbu, ktorá spočíva v užívaní antibiotík.

Možné komplikácie

Po chirurgickom odstránení trieslovej kýly sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • infekcia s ďalším zápalom a hnisaním pooperačnej jazvy;
 • recidíva prietrže - vyskytuje sa v prípadoch, keď pacient zanedbáva pravidlá rehabilitácie;
 • hematóm - na jej zastavenie sa používajú studené obklady; ak je hematóm veľký, môže byť na jeho odstránenie potrebná punkcia;
 • poškodenie koreňov nervových zakončení chirurgickým nástrojom, integrita stien krvných ciev;
 • kvapka semenníka, ktorého vzhľad si vyžaduje chirurgické ošetrenie;
 • tvorba krvných zrazenín s blokádou ciev - táto komplikácia sa vyskytuje hlavne u starších pacientov a ľudí s oslabeným imunitným systémom a chronickými chorobami.

Po chirurgickom odstránení slabinovej prietrže sa môže vyvinúť kvapka semenníka, ktorej vzhľad si vyžaduje chirurgické ošetrenie..

Terapia komplikácií je zvolená v závislosti od typu a závažnosti. Ak boli počas operácie postihnuté nervy a krvné cievy, na obnovenie integrity sa vyžaduje opakovaný chirurgický zákrok. Ak sú pozorované krvné zrazeniny, predpisujú sa antikoagulanciá a trombolytiká.

Niektoré komplikácie sú spojené s lekárskymi chybami, ale vo väčšine prípadov je to za vinu pacienta, pretože pri rehabilitácii nedodržiava lekárske odporúčania, nemá obväz, nechce sa riadiť diétou alebo sa vracia k aktívnej fyzickej aktivite príliš skoro.

prevencia

Inguinálna hernia je patológia, ktorá často vedie k relapsu napriek jej účinnému chirurgickému odstráneniu. Dodržiavaním preventívnych opatrení sa môžete vyhnúť hernii. Patria sem správna výživa, odmietanie zlých návykov, pravidelné cvičenie.

Tieto preventívne opatrenia pomôžu zabrániť opätovnému rozvoju patologického stavu. Starostlivé vykonávanie odporúčaní a predpisov lekára je kľúčom k efektívnemu a rýchlemu uzdraveniu po operácii. Dôležitú úlohu hrá aj výber kvalifikovaného a skúseného chirurga..

Komplikácie po odstránení slabinovej prietrže

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Bez ohľadu na to, ako šetrí spôsob chirurgického zákroku, operácia je operácia. Vo väčšej alebo menšej miere pri použití akejkoľvek metódy existuje pravdepodobnosť komplikácií po odstránení ingvinálnej prietrže..

Najčastejšie hlásené:

 • Dostať sa do infekcie rany. Hnisanie chirurgickej rany. Profylakticky alebo na úľavu pacient berie antibiotiká.
 • Porušenie vaskulárnej integrity, ktoré vedie k atrofii semenníkov u mužov alebo k problémom s reprodukčným systémom u žien.
 • Opuch zóny, tvorba hematómu. Aby ste zabránili alebo znížili intenzitu procesu na ovládanej ploche na pár hodín, vložte ihneď po zošívaní vyhrievaciu podložku s ľadom..
 • Ak chirurg urobil chybu, je možné poškodenie nervov. Pacient stráca citlivosť v miešku (u mužov) a na vnútornom stehne.
 • Porušenie integrity spermatickej šnúry, ktoré môže viesť človeka k strate jeho reprodukčných schopností.
 • Recidíva.
 • Hĺbková trombóza dolných končatín. Táto komplikácia zvyčajne postihuje pacientov pripútaných na lôžko viac..
 • Dropsy semenník.
 • bolesť.
 • Zvýšenie ukazovateľov teploty v prevádzkovanej oblasti.
 • Poškodenie stehien.
 • Ak sa vyskytne aspoň jedna z komplikácií, doba zotavenia tohto pacienta sa predlžuje na neurčito.

Horenie po odstránení slabinovej prietrže

Operácia je vykonaná a pacient začína fázu pooperačného zotavenia a rehabilitácie. Po anestézii pacient začne pociťovať bolesť v podbrušku. Možno pocit znecitlivenia. Po odstránení slabinovej prietrže môže 15 až 20 percent operovaných pacientov pociťovať mierne pálenie. Ak neexistuje iná patologická symptomatológia, potom sa uvedené faktory týkajú príznakov pooperačnej normy.

V niektorých prípadoch má pacient po operácii poruchu citlivosti. Úroveň citlivosti u týchto pacientov sa spravidla obnoví po niekoľkých týždňoch. V zriedkavých prípadoch to môže trvať niekoľko mesiacov. Tu sa spúšťajú individuálne ľudské vlastnosti a komplexnosť chirurgického zákroku..

Porucha citlivosti sa okrem pálenia môže prejavovať aj znížením citlivosti, brnenie, zvýšením citlivosti jednej a znížením citlivosti inej oblasti..

Ale stojí za to povedať ošetrujúcemu lekárovi jeho pocity. Napokon pocit pálenia v oblasti rany na pozadí prejavov iných príznakov môže tiež naznačovať infekciu chirurgického švu. V takom prípade lekár predpíše priebeh antibiotík. A čím skôr sa to stane, tým menej ovplyvní telo pacienta.

Bolesť po odstránení

Už bolo povedané, že bolesť a jej intenzita do značnej miery závisí od zvoleného spôsobu chirurgického zákroku a anestézie. Obvykle sa môže pacient po štyroch hodinách po zákroku pohybovať nezávisle. Zároveň však začína pociťovať bolesť v oblasti spoja.

Bolesť po odstránení sa môže líšiť.

 • Takéto príznaky môžu naznačovať hojenie. Počas operácie boli skutočne poškodené mäkké tkanivá a nervové vlákna a samotná zóna sa stala citlivejšou. Táto bolesť je svalová alebo neurologická..
 • Opuch tkaniva môže tiež vyvolať bolesť..
 • Harbinger relapsov. Riziko opätovného otvorenia.
 • Dokáže „hovoriť“ o odlišnosti švíkov. Ak to nie je vizuálne dodržané, je možný vnútorný rozpor.
 • Chyba pri resekcii.

Opuch po odstránení

Normálny je mierny opuch po zákroku. Aby sa vylúčil vznik opuchy, ihneď po zošívaní sa na manipulačnú oblasť aplikuje ohrievač ľadu.

Ak sa však opuch po odstránení prietrže začal rozvíjať nie bezprostredne po operácii, ale neskôr, počas rehabilitačného obdobia, je potrebné sa poradiť s lekárom. Opuch je skutočne porušením odtoku lymfy alebo žilovej krvi. Ale príliš si robte starosti, nestojte za to. Tento problém sa zvyčajne zastaví rýchlo a bez veľkého úsilia..

Situáciu môže zachrániť zavesenie, bandáž alebo plavky priliehajúce k telu. Posteľná bielizeň by mala byť vyrobená z prírodného materiálu (bavlna).

Lekárovi môže byť tiež predpísané jedno z liekov, ktoré majú dekongestanty. Akékoľvek antihistaminikum bude robiť. Zvyčajne sa užíva na tablete každých osem hodín. Priebeh liečby trvá asi päť dní.

V protokole proti edémovej terapii sa predpisuje liek, ktorého základom je vitamín D, ktorý umožňuje rýchlejšie rýchlejšie opuchnutie.

Teplota po odstránení trieslovej kýly

Operácia je vykonaná a pacient vstupuje do rehabilitačného obdobia. Teplota, ktorá sa objaví po odstránení ingvinálnej prietrže, je však vždy nepríjemným príznakom, ktorý môže povedať, že do tela pacienta vstúpila infekcia, ktorá vyvolala proces zápalu a prípadne hnisanie..

Na prevenciu infekčných lézií a vývoja lekári predpisujú po každej operácii priebeh antibiotík. Ak sa však teplota stále objaví, mali by ste o tom okamžite informovať svojho lekára. Zhodnotí situáciu a upraví terapiu..

Bolesti semenníkov po odstránení

Ďalšou komplikáciou pooperačného obdobia môže byť bolesť v semenníku po odstránení. Príčinou tohto nepohodlia môže byť nervové poškodenie, ktoré chirurg dovolil pri zmiernení problému. V tomto prípade sa zvyšuje citlivosť postihnutej oblasti, čo vedie k bolesti.

Opuch je tiež schopný vyvolať bolesť, ktorá je lokalizovaná v oblasti priľahlej k semenníku. V každom prípade sa oplatí kontaktovať odborníka so žiadosťou o radu a odstránením nepohodlia.

Dropsy po odstránení slabiny prietrže

Hydrokéla alebo, ako hovoria ľudia, kvapka semenníkov je jedným z najbežnejších negatívnych dôsledkov zákroku.

Väčšinou je kvapka po odstránení slabinovej prietrže jednostranná. V tomto prípade je pozorovaná asymetria vo veľkosti mieška. Nie je to však niekoľko prípadov bilaterálnej rozpadliny. Veľkosť šourku niekedy dosahuje takú veľkosť, že človek má problém s pohybovou aktivitou.

Komplikácia s hydrocelu je indikáciou pre chirurgický zákrok. Konzervatívne zaobchádzanie je v tomto prípade bezmocné.

Nádor po odstránení

Kýla sa vizuálne podobá na novotvar, ktorý sa pravdepodobne dá pomýliť s nádorom u človeka, ktorý nie je ďaleko od medicíny. Pravdepodobnosť opakovanej straty sa môže líšiť v závislosti od spôsobu odstránenia problému, anamnézy pacienta, jeho fyzického stavu a stavu obrany tela..

Operácia je však pre telo stresom a jeho zotavenie vyžaduje sily, ktoré sú vo zvýšených objemoch a ktoré telo spotrebuje, čím sa znižuje imunitný stav pacienta..

Práve tento obraz vývoja obdobia zotavenia môže vyvolať nádor po odstránení prietrže. Preto je potrebná odborná konzultácia.

10 mylných predstáv o liečbe kýly

Po prvé, existovala možnosť zbaviť sa prietrže raz a navždy - pravdepodobnosť, že k nej dôjde, sa znížila na 0,5 - 1%. Po druhé, nie je potrebné zostať v nemocnici týždeň, takéto operácie sa dnes vykonávajú v jednodňovej nemocnici. A po tretie, počas hojenia rán prakticky neexistujú bolesti. Napriek tomu, že operácia podľa Lichtenštajnska alebo technika „nepritiahnutia“ (ako sa nazýva v jazyku lekárov) zjednodušila a účinne riešila hernie, medzi pacientmi s ňou stále súvisia mylné predstavy.

Chernokov A. I. - lekár lekárskych vied, vedúci chirurgického oddelenia a vedecký pracovník kliniky „Centrum flebologie“.

Mylná predstava 1. Kýla je, samozrejme, nepríjemná, nepredstavuje však žiadne zdravotné riziko

Kýla je v skutočnosti vyčnievaním vnútorných orgánov cez otvor v prednej brušnej stene, ktorý je dôsledkom poruchy spojivového tkaniva. Zatiaľ čo prietrž sa dá zmenšiť, situácia nie je kritická. Zdá sa však, že pri jeho porušení sa orgán vychádzajúci z brušnej dutiny nachádza v „pasci“: prísun krvi v nej prudko zhoršuje, čo môže nakoniec viesť k nekróze tkaniva a prasknutiu steny. Ak nie je osobe v nasledujúcich niekoľkých hodinách poskytnutá pomoc, prípad môže byť fatálny. Poranená prietrž sa môže vyskytnúť po zdvíhaní závaží, nadmernom zaťažení v telocvični, ťažkom kašľaní, namáhaní zápchou.

Mylná predstava 2. Bandáž pomáha zbaviť sa prietrže

Nič také. Jedinou úlohou obväzu je zabrániť tomu, aby vnútorné orgány opustili brušnú dutinu cez kýlovú bránu, to znamená, aby sa zabránilo zovretiu. Kýla môže zachrániť iba chirurgický zákrok.

Použitie obväzu má zmysel iba vtedy, ak nie je možné chirurgické ošetrenie. Napríklad, ak sa prietrže objavila počas tehotenstva alebo u veľmi staršej osoby, ktorá nemôže byť podrobená chirurgickému zákroku zo zdravotných dôvodov. Je dôležité mať na pamäti, že dlhodobé nosenie obväzu môže poškodiť prietrž a tiež môže spôsobiť jej zväčšenie..

Mylná predstava 3. Na prevenciu prietrže musíte vykonať špeciálnu gymnastiku

Takáto gymnastika neexistuje. Dôvodom vzniku kýly je slabosť spojivového tkaniva a gymnastika posilňuje iba svaly..

Mylná predstava 4. Operácia nemôže zaručiť, že prietrž sa znova nevyskytuje.

Táto chyba mala právo existovať, kým všetci pacienti s herniou neboli operovaní iba metódou „tenzie“. Konkrétne: okraje prietrže boli jednoducho vytiahnuté a zošité. Každý, kto sa pokúsil zovrieť utretú dieru na kolenách džínsov, ťahaním dokopy a prešívaním hrán, chápe, že to nebude mať zmysel. O mesiac sa ďalšie tkanivo pravdepodobne znova roztrhne: nie na rovnakom mieste, tak blízko. Koniec koncov, to bolo spočiatku poškodené, a ešte silnejšie ako obvykle, napäté. Nie je prekvapujúce, že miera recidívy takéhoto prišívania prietrže dosiahla 14%.

Dnes je „zlatý štandard“ pri liečbe slabinovej kýly považovaný za „voľnú“ techniku. Namiesto spájania hrán sa na hernálnu bránu aplikuje „náplasť“ - špeciálny sieťový implantát. Nielenže uzatvára defekt, ale tiež posilňuje oslabené spojivové tkanivo. Vďaka novej technike, záruka, že prietrž sa už neobjaví, dosiahla takmer sto percent. Ďalšie plus: pacienti po takejto operácii sa rýchlo zotavujú a sú zbavení bolesti.

Nesprávne vnímanie tela 5. Implantát zo siete môže byť telom odmietnutý

Nemôže. Sieťový implantát je vyrobený z biologicky inertného polymérneho vlákna, na ktoré náš imunitný systém nereaguje. Implantát postupom času pučí spojivové tkanivo a stáva sa súčasťou tela.

Mylná predstava 6. Implantát zo siete interferuje s pacientom, v bruchu sa cíti ako cudzie teleso

Takúto otázku na fórach niekedy kladú ľudia s fantáziou. Takže: implantát sa nepociťuje žiadnym spôsobom, nespôsobuje žiadne bolesti ani nepohodlie. A tiež nemôže zasahovať. A to aj na detektor kovov nezvoní.

Mylná predstava 7. Po operácii inguinálnej prietrže u mužov sa potencia znižuje

Operácia inguinálnej kýly u mužov nemá vplyv na potenciu. Ani samotná operácia, ani lokálna anestézia (miecha), ktorá sa používa na anestéziu.

Mylná predstava 8. Po šití kýly zostáva veľká jazva

Dĺžka jazvy je asi päť centimetrov, je umiestnená v oblasti trieslovín. Pooperačná rana je zošitá kozmetickým stehom, takže po roku je možné vidieť stopu jazvy, iba ak sa pozriete pozorne.

Mylná predstava 9. Laparoskopická operácia je lepšia, pretože neexistujú žiadne rezy.

Neprítomnosť škrtu v tomto prípade nie je plus, ale skôr mínus. Punkcie, ktorými sa vykonáva laparoskopická operácia, vytvárajú nové slabiny v brušnej stene, cez ktorú môže vystupovať pooperačná prietrž. Existuje veľa vpichov - najmenej 3, z ktorých každá je 2-3 cm dlhá, a šev po modernej chirurgii je len 5 - 6 cm v slabinách, kozmetických. A existuje množstvo vážnych nedostatkov: celková anestézia, dlhá doba a invazívnosť operácie, možnosť vzniku závažných komplikácií z brušných orgánov. Najzávažnejšou nevýhodou laparoskopickej chirurgie je však väčší počet relapsov v porovnaní s plastickou chirurgiou bez napätia. Tu sa po celom svete takéto operácie na liečbu kýly nepoužívajú. Je potrebné povedať, že v súčasnosti prešlo laparoskopické šialenstvo. V zahraničí sa plastový štandard s pomocou sieťového implantátu stal zlatým štandardom na liečbu slabinovej kýly, vzhľadom na jeho zjavné výhody..

Mylná predstava 10. Po operácii nemôžete športovať šesť mesiacov.

Ak hovoríme o moderných metódach, ktoré nie sú pevné, potom sa dva týždne po operácii môže pacient vrátiť do normálneho životného štýlu. Napríklad umývajte podlahu doma, vyberte kôš alebo choďte na autobus.
Po pár mesiacoch môžete už ísť do posilňovne a po šiestich mesiacoch môžete úplne všetko, dokonca aj vzpieranie.

Nikto nie je v bezpečí pred kýlou. Ani muži, ani ženy. A toto ochorenie nezávisí od veku. Je to celkom jednoduché rozpoznať: pod kožou sa spravidla nachádza v oblasti trieslovín opuch, ktorý sa líši veľkosťou, ktorá zmizne pri ľahnutí.

Možné následky po chirurgickej liečbe slabinovej prietrže

Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.

Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

 1. Priamo spojená s chirurgickou ranou.
 2. Súvisí so sprievodnými patológiami samotného pacienta.
 3. Priamo spojený s touto metódou chirurgickej liečby.
  1. otvorená technika (klasická)
  2. otvorené pomocou polypropylénovej sieťoviny
  3. endoskopická technika (ak sa používa implantát a priori mesh)
 4. Súvisí s anestéziou.

Budeme sa podrobne zaoberať každým bodom:

1. Prevádzková rana

Infekcia sa môže pripojiť ku ktorejkoľvek rane kože, vrátane operačnej sály. Rana je hnisavá a vyžaduje viac času na ošetrenie (antibiotická terapia, denné obväzy), kozmetický efekt je oveľa horší.

Divergencia stehov, okrajov rán - znižuje kozmetický efekt

Tvorba keloidných jaziev

Tvorba ligatúrovej fistuly (odmietnutie stehu) Často si vyžaduje druhú operáciu na vyrezanie fistuly a odstránenie predtým použitého materiálu na šitie..

2. Patológia u pacienta

Operovaní pacienti môžu byť z rôznych vekových skupín as rôznym súborom chronických chorôb. Operácia je pre organizmus stresom, ktorý môže vyvolať zhoršenie chronických ochorení alebo spôsobiť rozvoj akútnej patológie

Všetky uvedené komplikácie predstavujú bezprostredné ohrozenie života pacienta a vyžadujú komplexnú kvalifikovanú ústavnú liečbu.

3. Funkcie operácie

Veľa záleží na výbere chirurgickej liečby. Pri použití hernálnej chyby výlučne pre vlákno a vlastné tkanivá sú vylúčené komplikácie z polypropylénovej siete. Pri použití endoskopických metód je pravdepodobnosť komplikácií pooperačnej rany znížená, pretože incízie nie sú 6-7 cm, ale jeden 1 cm a dva 0,5 cm každý, ale zvyšuje sa tým pravdepodobnosť poškodenia veľkých plavidiel. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody a výber spôsobu operácie zostáva na ošetrujúcom lekárovi.

Recidíva (opätovné objavenie prietrže v mieste operácie) je jednou z hlavných komplikácií po operácii, to znamená, že je potrebná reoperácia, a vraciame sa tam, kde sme začali - vyžaduje sa chirurgická liečba na opakujúcu sa slabinovú prietrž.

Klasická otvorená technika s plastickou chirurgiou s vlastnými tkanivami má šancu na recidívu až 20%

Otvorená technika používajúca polypropylénové pletivo znížila relaps na 5%

Endoskopické metódy (TAPP, TER) zaujímajú vedúce miesto a majú šancu na recidívu menej ako 1%

Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že každý následný chirurgický zákrok (pri relapsoch a môžu byť 2 a 3 alebo viac) sa stáva oveľa komplikovanejším, v oblasti operácie sa vytvára jazva, anatomické orientačné body sú posunuté a je ťažké ich určiť. Chirurgický zákrok na opakujúcu sa slabinovú prietrž vyžaduje rozsiahle skúsenosti s liečením tejto patológie..

Chronická bolesť

Pri liečbe herniálnych defektov sa veľká pozornosť venuje zmierneniu syndrómov bolesti. Jednou z najnepríjemnejších komplikácií spojených s bolesťou je syndróm chronickej bolesti, ktorý sa prejavuje nepohodlím a bolesťou (rôznej intenzity) v oblasti pooperačnej rany do 6 mesiacov alebo viac.

Tento syndróm je najčastejšie asociovaný, pretože jeden z nervových zakončení sa dostane do jazvy a je obmedzený utiahnutým vláknom (niekedy je potrebné opakované operácie na prehodnotenie problémovej oblasti a odstránenie porušenia).

Normálne je bolesť mierna už 3. deň po operácii, v čase, keď sú stehy odstránené, a tento 10. deň sa mierna bolesť objaví iba pri náhlych pohyboch a prehmataní operačnej oblasti. Niekedy môže bolesť pretrvávať až 1 mesiac, a to nie je nezvyčajné, ale jednoducho si vyžaduje primeranú úľavu od bolesti, komplex fyzioterapeutickej liečby..

4. Anestézia

Na liečbu tejto patológie existuje niekoľko možností anestézie.

Celková anestézia - používa sa pri všetkých endoskopických metódach.

Miechová anestézia - môže byť použitá vo všetkých prípadoch okrem endoskopickej.

Lokálna anestézia - používa sa pri kýloch malej veľkosti au starších pacientov.

S anestéziou súvisí ešte jeden, nie celkom príjemný moment. Po všeobecnej anestézii a spinálnej anestézii je veľmi dôležité sledovať okamih prvého nezávislého močenia, pretože pacient jednoducho nemusí cítiť nutkanie na močenie a bude si sťažovať na silnú bolesť v dolnom bruchu, nevyskytuje sa často, ale stojí za to si ju zapamätať (ak je nemožné vyrovnať sa, pacient, hneď ako sa moč uvoľní pomocou močového katétra)

Svetová štatistika

Na základe svetových štatistík je frekvencia komplikácií spojených s chirurgickou liečbou inguinálnych hernií približne 3%, čo zahŕňa všetky komplikácie, ktoré sa vyskytujú od najškodlivejších až po najsmrteľnejšie. Pri veľkej chirurgii sú problémy spôsobené samotnou operáciou nevyhnutné a vyskytujú sa na všetkých klinikách sveta, niekde menej často, niekde častejšie. Ak lekárske stredisko požaduje údaj blízko nuly, mali by ste premýšľať o pravdivosti týchto informácií. Žiadny problém iba pre tých, ktorí nepracujú.

Bežné mylné predstavy

 • Strata mužskej sily po operácii - tento problém je mimoriadne zriedkavý a s najväčšou pravdepodobnosťou je banálnou náhodou a možno ho bezpečne pripísať kazuistike..
 • Neplodnosť - môže sa vyskytnúť po operácii, existuje však niekoľko vážnych výhrad. Počas operácie je technicky nemožné uložiť semenník (napríklad recidivujúcu kýlu bradavíc pri veľkých veľkostiach s porušením) a z nejakého dôvodu (vývojová anomália, vážne zranenie atď.) Druhý semenník nespĺňa svoju funkciu u pacienta, potom bude pacient neplodný. Zhodou toľkých premenných je, mierne povedané, nie často. Preto by ste sa po plánovanej operácii nemali obávať reprodukčnej funkcie.

Pooperačné zotavenie

Akákoľvek rehabilitácia a zotavenie po operácii pri slabinovej prietrži vedie k obmedzeniu fyzickej aktivity a starostlivosti o pooperačnú ranu..

Otvorené metódy - do 2 mesiacov od obmedzenia fyzickej aktivity (akékoľvek fyzické cvičenie spojené s brušným napätím, prudký nárast vecí od 1 kg a viac je zakázané). Vzpieranie nad 5 kg by sa malo odložiť o 6 mesiacov.

Endoskopické metódy - je potrebné sa vyvarovať fyzickej aktivity po dobu 14 dní (rovnako ako pri otvorených metódach), odporúča sa skôr ako stáť, chodiť alebo ľahnúť si, než si sadnúť v prvom týždni (odporúčanie nie je povinné, vykonáva sa, ak je to možné), zdržať sa zdvíhania závaží nad 5 kg, do 1 mesiaca.

Bez ohľadu na metódu chirurgickej liečby sa obväzy uskutočňujú každé 2 dni (pri absencii komplikácií), stehy sa odstraňujú 10. pooperačný deň..

V skorom pooperačnom období sa treba vyhnúť prechladnutiu (počas kašľa sa prudko zvyšuje vnútro-brušný tlak, čo môže viesť k recidíve v skorom období p / o). Porušenie stolice, a najmä zápcha, môže byť tiež faktorom prispievajúcim k včasnému relapsu..

Postihnutie v priemere do 30 dní pri otvorených metódach a 15 dní po endoskopii.

Diétne odporúčania

Keďže oprava prietrže nie je operáciou gastrointestinálneho traktu, nie je potrebná špeciálna diéta. Bezprostredne po operácii je však príjem potravy obmedzený (pitná voda, ovsený vývar), pretože existuje pravdepodobnosť vzniku včasných pooperačných komplikácií, ktoré si môžu vyžadovať opätovnú operáciu, zatiaľ čo je potrebná anestézia a na pôst sa dôrazne odporúča anestézia. Po všeobecnej anestézii, nevoľnosti a zvracaní sa často obávajú (prvých 4-6 hodín), táto skutočnosť tiež vysvetľuje obmedzenie príjmu potravy v skorej pooperačnej perióde. Pri chirurgickom zákroku v mieche alebo lokálnej anestézii sa odstráni akékoľvek obmedzenie príjmu potravy.

Príčiny bolesti po operácii trieslovej prietrže

Zanedbanie odporúčaní lekára týkajúcich sa životného štýlu v období rehabilitácie a individuálna reakcia tela na poškodenie tkaniva môžu spôsobiť bolesť po operácii trieslovej kýly.

Nedodržanie odporúčaní lekára môže spôsobiť bolesť po operácii trieslovej prietrže.

Prečo je potrebné liečiť pupočníkovú prietrž?

Samotný vzhľad prietrže naznačuje, že orgány zmenili svoje umiestnenie a došlo k porušeniu ich normálneho vzájomného tlaku na seba. To vedie k narušeniu funkcií všetkých orgánov zapojených do tvorby prietrže.
Musí sa liečiť pupočná kýla. Nemôže sa „sama vytiahnuť“ a časom len pokročí..

Bez účinnej liečby aj malá kýla významne komplikuje normálne fungovanie orgánov

Nedostatočná liečba nakoniec povedie k závažným komplikáciám.

 • koprostáza - stagnácia výkalov v hrubom čreve,
 • zápal prietrže - zápal orgánov nachádzajúcich sa v herniálnom vaku,
 • porušenie pupočnej kýly - náhle stlačenie herniálneho obsahu v herniovej bráne, čo vedie k narušeniu prísunu krvi do orgánov v herniálnom vaku, a tým aj k nekróze tkaniva (nekróza).

K pupočnej hernii často dochádza s chronickou zápchou. Zápcha zase vedie k všeobecnej intoxikácii tela a môže ovplyvniť stav celého gastrointestinálneho traktu.

Ak sa na prednej stene brucha objaví výčnelok, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože ošetrenie čerstvej prietrže je omnoho ľahšie ako v prípade existujúcej.

Prečo sa objavujú?

 1. Hlavným dôvodom výskytu kýly po chirurgickom zákroku je urgentná chirurgia, pri ktorej sa nevykonáva nevyhnutná predoperačná príprava tráviaceho ústrojenstva, ktorá vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku, spomaľuje črevnú motilitu a problémy s dýchacími orgánmi. Všetky tieto faktory zhoršujú podmienky tvorby jaziev..
 2. Príčinou patologického výčnelku môže byť nedostatočne kvalifikovaný výkon samotnej operácie alebo použitie zariadení alebo materiálov nízkej kvality. To všetko vyvoláva rozdiely v stehu, zápale, tvorbe modrín, hnisu.
 3. Kýla môže byť spôsobená drenážou brucha alebo predĺženou tamponádou.
 4. Príčinou pooperačnej ventrálnej prietrže je často porušovanie predpísaného režimu pacientom, najmä:
   významná fyzická aktivita;
 5. nedodržiavanie terapeutickej stravy;
 6. odmietnutie nosiť obväz.
 7. Kýla sa tiež vyvíja v dôsledku patologických stavov a porúch:
   dlhodobé zvracanie;
 8. znížená imunita;
 9. celková slabosť;
 10. zápcha
 11. výskyt bronchitídy alebo zápalu pľúc;
 12. obezita
 13. cukrovka;
 14. systémové choroby vedúce k štrukturálnym zmenám v spojivovom tkanive.

Dôvody vzhľadu

Biela čiara predstavuje zraniteľné spojenie v brušnej stene. Je tvorená spojivovými tkanivovými štruktúrami. Svalové tkanivo sa nezúčastňuje na tvorbe bielej línie. Nedostatok svalov robí z bielej línie najzraniteľnejšie brucho.

V normálnom stave je šírka vlasca 1 až 3 cm a tenké štruktúry spojivového tkaniva sa napínajú. To vedie k rozdrobeniu svalov, čo umožňuje vytvorenie prietrže. Čím širšia brána, tým ťažšia je choroba.

V prednej stene brucha sú ďalšie slabiny. Herniové výčnelky, ktoré v nich šíria tenkú vrstvu spojivového tkaniva a svalových vlákien, idú von pod kožu.

Hernálny vak tlačí cez oslabené svalové steny, zvyšuje intrakavitárny tlak. Medzi faktory, ktoré vytvárajú vysoký brušný tlak, patria:

 • dlhodobá neprimeraná fyzická aktivita;
 • veľký plod u tehotných žien;
 • systematická zápcha;
 • oslabujúci kašeľ spôsobený astmou, bronchitídou, pneumóniou;
 • obezita;
 • preplnený žalúdok s konštantným prejedaním;
 • oslabenie svalového tonusu a starnutie tkanív šliach v starobe.

Výskyt hernie je ovplyvnený poškodením brušnej dutiny. Kýly sa tiež vyskytujú po operácii brucha. Ich vznik je vyvolaný chirurgickými zákrokmi na pohlavných orgánoch, žalúdku, črevách, žlčníku..

Dôvody objavenia sa pooperačnej kýly sú omnoho viac, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad.

Lekári identifikujú nasledujúce príčiny prolaps hernie v mieste pooperačnej jazvy:

 • nízka kvalita pooperačného švu lekárom;
 • nízka kvalita použitého materiálu na šitie;
 • hnisavosť stehu zostávajúceho po chirurgickom zákroku.

Tieto faktory ovplyvňujú silu pooperačného švu. Slabé šitie často vedie k strate prietrže.

Fotografie pooperačnej kýly na bruchu človeka

Najčastejšie sa operačná kýla objaví po núdzových operáciách. Rush pri chirurgickom zákroku neumožňuje správne a dôkladne pripraviť pacienta na nadchádzajúcu operáciu.

Bez riadnej prípravy zažívacieho traktu môže pacient zažiť:

 • nadúvanie;
 • zhoršená črevná motilita;
 • zhoršená respiračná funkcia;
 • zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
 • zápcha
 • dusivý kašeľ.

Všetky tieto vlastnosti môžu viesť k zlému hojeniu jaziev..

Pacienti sa veľmi často podieľajú na výskyte pooperačných hernií. Nedodržanie určitých preventívnych opatrení, vrátane ignorovania nosenia obväzu, nedodržiavania diéty a zdvíhania ťažkých váh, môže viesť k komplikovanému hojeniu tkanív po operácii..

Príčiny komplikácií môžu byť tiež:

 • celková slabosť tela;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zápal pľúc;
 • bronchitída;
 • diabetes;
 • zápcha
 • obezita;
 • chronická pankreatitída;
 • tehotenstvo a pôrod;
 • systémové choroby.

Príznaky a diagnostika

Pacienti s traumou do brušnej dutiny chodia do zdravotníckych zariadení neustále. Liečba tejto patológie sa vo väčšine prípadov vykonáva chirurgickou metódou..

Kýly sú doteraz rozdelené do typov podľa nasledujúcich parametrov:

 • v mieste;
 • veľkosť a tvar;
 • mechanizmom výskytu.

Kýly sú vrodené a získané. Embryonálna patológia sa vyskytuje v dôsledku rôznych druhov porúch počas vývoja plodu.

Príznaky prietrže sú spravidla viditeľné už v prvých dňoch po narodení. Určenie získanej kýly u dospelých je ťažšie.

Kýla je vo vonkajších prejavoch vnútorná a vonkajšia. Popri tejto charakteristike je pooperačná patológia brušnej dutiny rozdelená na správnu a nesprávnu.

Prvýkrát po operácii sa môžu objaviť príznaky prietrže. Ak je výbežok označený pozdĺž línie pooperačnej jazvy, môže to byť prvý príznak kýly.

Ak zároveň pociťujete bolesť brucha počas pohybu alebo fyzickej námahy, potom by ste nemali pochybovať.

Pri vnútornom mieste prietrže sú však príznaky úplne odlišné a nie explicitné.

Skúsení lekári určujú prítomnosť brušnej prietrže symptómom „kašľového tlaku“..

Keď pacient kašle a priloží dlaň na herniálny výčnelok, môžete cítiť zreteľný tlak. Táto skutočnosť naznačuje, že prietržová dutina komunikuje s pobrušnicou.

Po takomto jednoduchom vyšetrení môžete pacienta odkázať na presnejšiu diagnózu a predpísať konkrétnu liečbu.

Ak sa pooperačná kýla nelieči po dlhú dobu, u pacienta sa objavia pretrvávajúce dyspeptické poruchy, ako je nevoľnosť, zápcha, pálenie záhy..

Pri stanovovaní diagnózy by sa mali vždy brať do úvahy príznaky tejto vlastnosti..

Pri vizuálnom vyšetrení pooperačnej jazvy je možné pozorovať asymetrické vydutie. Toto je jasný znak brušnej prietrže..

Často sa stáva, že neexistujú žiadne zjavné príznaky. Rôzne typy kýly sa cítia rôznymi spôsobmi. V takýchto prípadoch je možné pomocou ultrazvuku získať presnejší obraz o vývoji patológie.

S cieľom vykonať účinnú liečbu je potrebné získať údaje o veľkosti prietrže, prítomnosti črevných zrastov a ďalších patologických zmenách..

Ak z nejakého dôvodu nie je možné získať potrebné informácie, pacient je odoslaný na röntgenové vyšetrenie.

Liečba pooperačnej brušnej prietrže

Rehabilitácia po odstránení pupočnej kýly u žien, mužov a detí nezávisí od veku chorého, ktorý sa podrobil chirurgickému zákroku. A spočíva v pozorovaní nasledujúcich bodov:

 • obmedzenie závažnosti zdvihnutých vecí na 2-3 kg, nie viac;
 • odmietnutie fyzickej aktivity, behu a skákania najmenej na 2 mesiace;
 • implementácia fyzioterapeutického komplexu;
 • nosenie špeciálnej podpornej ortézy;
 • dodržiavanie vyváženej stravy okrem mliečnych výrobkov, strukovín a kapusty, ako aj všetkých pikantných, uhľohydrátových a tukových potravín z stravy pacienta.

Zostaňme v posledných dvoch bodoch..

Po úplnom zahojení rany sa nasadí podporný obväz. A musí sa nosiť nepretržite po celú dobu, ktorú ošetrujúci lekár určí, zariadenie vyberať iba na spánok alebo odpočinok.

Obdobie nosenia obväzu je často asi 30 až 45 dní, keď sa hernia brána zavrie sieťou a 3 až 4 mesiace s plastickou chirurgiou alebo tendencia operovaného pacienta priberať na váhe. Obdobie rehabilitácie po odstránení pupočnej kýly u dieťaťa sa môže mierne skrátiť, pretože celková elasticita a rýchlosť rastu tkanív u detí je oveľa vyššia ako u dospelých..

Pozor! Podporné zariadenie môžete úplne opustiť, iba ak sa svalové tkanivo po operácii úplne zotavilo.

Strava okrem vyššie uvedených výnimiek zahŕňa vo svojom stravovaní aj zvýšené množstvo polievok, obilnín, dusenej zeleniny a čerstvého ovocia. Sú to tieto produkty, ktoré prispievajú k zvýšenej redukcii stien tráviaceho systému a uľahčujú odstraňovanie odpadových produktov z ľudského tela..

V pooperačnom období je veľmi užitočné používať odvarky liečivých bylín vo vnútri: dubová kôra, harmanček, šalvia, rebríček alebo psie ruže. Zvyšujú nielen imunitu, ale tiež zmierňujú zápal a znižujú bolesť.

Počas prvých dvoch týždňov rehabilitácie po operácii na odstránenie pupočnej kýly má pacient každého veku obzvlášť striktne dodržiavať denný režim. Prvé dva dni môžu ležať a ležať iba na chrbte.

V nasledujúcich dvoch dňoch je už možné a potrebné vstať, chodiť. Po zvyšok času sa odporúča pohybovať sa tak často, ako je to možné, ale zároveň starostlivo monitorovať telo a pri prvých „hovoroch“ o únave si oddýchnuť..

Počas rehabilitačného obdobia po operácii na odstránenie pupočnej kýly u mužov sa vykonáva aj pravidelné vyšetrenie urológom, aby sa predišlo problémom s urogenitálnym systémom..

Od tretieho týždňa, keď sa konečne vytvorí pooperačná jazva, je potrebné začať venovať osobitnú gymnastiku pozornosť a čas..

Fyzioterapeutický komplex je jedným z najužitočnejších a najúčinnejších opatrení na prevenciu recidívy patológie u všetkých pacientov, ktorí podstúpili chirurgický zákrok, bez ohľadu na ich vek a fyzický stav..

Umbilická hernia u dospelých, ktorej liečba je odložená, hrozí vážnymi komplikáciami vrátane porušenia prietrže, peritonitídy, obštrukcie čriev, nekrózy zadržovaného orgánu. Pacienti sa často zaujímajú o to, či pupočná kýla u dospelých môže prejsť nezávisle.

Príčiny bolesti

Bolesť je prirodzenou reakciou tela na chirurgický zákrok, ale jeho vzhľad môže byť spôsobený aj vývojom hematómov, použitím príliš hrubých stehov. Počas operácie môže dôjsť k poškodeniu nedostatočne skúseného chirurga alebo v dôsledku individuálnych anatomických znakov pacienta, spermatickej šnúry alebo nervových zakončení. Nebezpečným javom v pooperačnom období je zavedenie infekcie do rany. Bolesť spôsobuje, že sa švy líšia v dôsledku nedodržania odporúčaného režimu chirurgom..

Druhy brušnej prietrže

V mieste lokalizácie sa ventrálne kýly rozdeľujú na:

 • umbilikálne (supra-, sub- a umbilical);
 • trieslová;
 • stehenné
 • pooperačné;
 • výčnelok bielej línie brucha.

K rozlíšeniu etiológie:

 • Vrodené výčnelky. Zvyčajne sa dieťa okamžite narodí s patológiou. Niekedy sa vyskytuje u novorodenca po chvíli.
 • Získané vzdelanie. K vydutiu dochádza, keď tkanivo stráca svoju elasticitu. Pružnosť svalov klesá s vekom as vyčerpaním.

Podľa typu sa brušné prietrže delia na:

 • Dokončené. Plnený vak preniká cez lúmen v hernial gate.
 • Neúplná. Formácie zostávajú v brušnej dutine. Tento jav je pozorovaný v skorých patológiách..

Medzi kýlami patria:

 • Posilnené herniové masy. Spad sa pohybuje a mení lokalizáciu otvorením herniálneho vaku. Buď spadne pod kožu, potom spadne späť do brušnej dutiny.
 • Nevratné výčnelky. Kýla sa nedá opraviť. Telá zatiahnuté do vaku sa nemôžu vrátiť do pôvodnej anatomickej polohy.

Klasifikácia kýly bielej línie závisí od závažnosti patológie:

 • I titul. Šírka bielej čiary 3-5 cm.
 • II. Biela čiara sa zväčšuje o viac ako 7 cm;
 • III. Stupeň. Orgány vypadávajú, žalúdok klesá.

Liečba pooperačnej brušnej prietrže

Diagnóza prietrže takmer vždy spôsobuje určité ťažkosti, pretože choroba je zložitá a nebezpečná.

Prvým príznakom toho, že pacient začína mučiť, je výskyt opuchu v oblasti pooperačného švu. Táto sťažnosť sa nevyskytuje, ak má pacient značnú nadváhu alebo je prietrž malá.

K zvýšenému výčnelku a bolesti dochádza, keď pacient vykonáva náhle pohyby, zdvíha závažia alebo kmene. Časom sa syndróm bolesti stáva konštantným a v niektorých prípadoch sa prejavuje kŕče.

Opuch a bolesť vo semenníku

Po odstránení výčnelku v oblasti trieslového kanálika sa môže stlačiť vaskulárny zväzok semenníkov, ktorý v tejto oblasti spôsobí bolesť a opuch. Ak chirurg nemal možnosť vykonať laparoskopickú operáciu, potom môže byť edém semenníkov výsledkom intervencie krvácanie. Ďalším dôvodom vzniku edému je zhoršený lymfatický výtok.

Po odstránení výčnelku v trieslovom kanáliku môže dôjsť k stlačeniu cievneho zväzku semenníkov.

Ostré bolesti v perineu, opuchnuté semenníky, horúčka, horúčka vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Prorastanie môže viesť k neplodnosti v dôsledku narušenej syntézy spermií, atrofie semenníkov alebo nekrózy. Diagnostické opatrenia zahŕňajú:

 • laboratórne testy moču a krvi;
 • palpácia semenníkov;
 • Ultrazvuk inguinálnej zóny.

Pri včasnej detekcii patológie je možné predpísať konzervatívnu liečbu pomocou antibiotík a imunomodulačné nesteroidné protizápalové lieky. Počas dňa sa odporúča nosiť podporný obväz. Patologický proces sa často vyvíja rýchlo a vyžaduje okamžité odvolanie sa na chirurgické oddelenie. Pri ťažkej forme tohto ochorenia sa zasiahnuté semenník odvedie k človeku..

Chcete sa zbaviť prietrže rýchlo a navždy

Máte šťastie, že ste nás našli. Kontaktujte nás pre radu.

 • Urobíme hĺbkovú diagnostiku vášho stavu brucha.
 • Nájdeme pre vás najlepšiu metódu liečby z celého spektra moderných high-tech chirurgických techník
 • Naši vysoko kvalifikovaní odborníci - kandidáti a lekári lekárskych vied - budú vykonávať operáciu s použitím najmodernejších technológií, drahých špecializovaných zariadení a materiálov
 • Váš žalúdok sa stane zdravým a krásnym a stopy k rušeniu budú pre zvedavého oka úplne neviditeľné
 • Do šiestich mesiacov uskutočníme následné vyšetrenia a monitorujeme stav vašej brušnej dutiny, aby nedošlo k recidíve (zadarmo)

Použité vybavenie a prípravky

Liečba pooperačnej brušnej prietrže na našej klinike sa vykonáva pomocou ultra precízneho laserového zariadenia LATUS, ktoré je určené pre široké spektrum endoskopických výkonov. Používanie tohto vybavenia nielen skracuje čas, ktorý pacient strávi v rukách chirurgov, ale tiež významne znižuje pravdepodobnosť komplikácií alebo opakovania problému..

Pri anestézii používame schválené a maximálne bezpečné anestetiká. Dávka účinnej látky sa v každom prípade volí individuálne podľa charakteristík pacienta a charakteristík jeho zdravia všeobecne.

Výhody laserovej jednotky LATUS pri odstraňovaní pooperačnej prietrže brušnej steny:

 • minimálne traumy na zdravé tkanivá;
 • ultra presné vyrezanie problémových oblastí;
 • bezkrvnosť intervencie;
 • sterilita operácie;
 • rýchle uzdravenie;
 • estetika pooperačných stehov a jaziev.

Možné komplikácie

Zranená prietrž je ďalší nebezpečný druh komplikácie. Vyskytuje sa náhle, najčastejšie u pacientov, ktorí včas nekontaktovali kliniku. Kýla súčasne vyvinie prietržovú bránu, ktorá štiepi veľké omentum alebo črevné slučky, čo vedie k obštrukcii čriev, častej zápche a nekróze tkanív..

Porucha počas porušenia je nenapraviteľná a vyžaduje si neodkladný lekársky zásah, aby sa zachránil život pacienta.

V prípadoch, keď už došlo k nekróze tkaniva, potom chirurg pri reparácii prietrže vykoná chirurgickú resekciu uškrteného čreva..

Pri porušení môže pacient pociťovať silnú bolesť, ktorá často vedie k bolestivému šoku. Spolu s bolesťou si pacient všimol bledosť kože, hypotenziu a tachykardiu. Väčšina pacientov trpí zápchou, ktorej trvanie môže trvať viac ako týždeň.

Porušenie pooperačnej prietrže môže viesť k smrti pacienta, a preto by pri tomto ochorení malo byť naliehavé kontaktovať lekára.

Bežné kýly spôsobujú nebezpečné komplikácie. Zovretá prietržová vak je život ohrozujúca. Pri porušení sa tráviace orgány stlačia. V zovretých orgánoch je úplné alebo čiastočné prekrývanie krvných ciev transportujúcich živiny. Kvôli nedostatku výživy začína tkanivová nekróza, ktorá vedie k gangréze čriev.

Steny pobrušnice sa zapália. Preplachované hnisavé procesy vedú k peritonitíde - nebezpečnej komplikácii, ktorá môže viesť k smrti.

Porušenie spôsobuje upchatie čreva. Črevá sa upchávajú výkaly. Toxíny akumulované v tele v neuveriteľnom množstve spôsobujú intoxikáciu. Vylučovací systém tela sa nemôže vyrovnať s neutralizáciou jedov. U pacienta dochádza k zlyhaniu obličiek.

Teplota po operácii

Chirurgický zákrok oslabuje telo, takže väčšina pacientov má počas regeneračného obdobia horúčku. V závislosti od zložitosti zákroku, inštalácie oka, veku pacienta a jeho celkového stavu môže zvýšenie teploty trvať 7-30 dní od chirurgického zákroku. Tento stav sa považuje za normálny stav a nezasahuje do plánovaného prepustenia pacienta z nemocnice..

Ak je zvýšenie teploty sprevádzané silnou bolesťou, pálením, zhoršenou fyzickou aktivitou, pokusmi o sedenie alebo otočenie, existuje riziko zápalu. Proces je sprevádzaný uvoľňovaním hnisu, krvi z rany, začervenaním oblasti okolo švu, opuchom. Dôvodom môže byť zavedenie infekcie počas chirurgických zákrokov, nekvalitná liečba švov alebo odmietnutie zavedeného cudzieho tela telom. Je častejšie registrovaná u starších pacientov s porušením prietrže..

Chirurgický zákrok oslabuje telo, takže väčšina pacientov má v období zotavenia horúčku.

Na zmiernenie bolesti a horúčky je predpísaný priebeh antibiotík. Pred prepustením z nemocnice, okrem smeru na analýzu, pacient dostane odporúčanie do ultrazvukovej miestnosti, kde je po štúdii vylúčená pravdepodobnosť hromadenia tekutiny v oblasti zavedeného cudzieho telesa. Prítomnosť tekutiny si vyžaduje vpich, aby sa objasnila povaha nahromadenej látky. Ak sa zistí hnis, môže byť potrebná druhá operácia. V iných prípadoch sú predpísané protizápalové lieky, lieky proti bolesti a antibiotiká.

Kýla bielej línie u detí. Ako predísť slabej prietrži u detí? Prietoková kýlová hernia. Viac informácií >>

Rehabilitácia pupočnej kýly

Ihneď po operácii je nasadený elastický obväz, ktorý sa musí nosiť mesiac.

Na nemocničnej klinike sú pacienti BEAUTY DOCTOR ubytovaní v jednolôžkových a dvojlôžkových pohodlných izbách.

Tieto oddelenia sú vybavené kontinuálnymi monitorovacími systémami, ktoré monitorujú stav pacienta po operácii. Multifunkčné postele poskytujú možnosť umiestnenia a výživy pacienta po operácii v najvýhodnejšej polohe pre neho.

Každý pacient má individuálnu ošetrovateľskú starostlivosť..

Pretože na opravu pupočnej kýly používame minimálne invazívne a maximálne šetrné metódy, pooperačná perióda je ľahká a bez akýchkoľvek komplikácií..

Môžete vstať z postele už v deň operácie. Deň po operácii pacient ide sám domov a po ďalších 8-9 dňoch prichádza na kontrolné vyšetrenie a odstránenie stehu.

Dva týždne po operácii sa môže obnoviť mierna fyzická aktivita (beh, svižná chôdza). Po endoskopickej hernioplastike je možné takéto zaťaženie obnoviť po niekoľkých dňoch..

Mesiac po operácii môže pacient viesť normálny životný štýl, športovať.

diéta

Po odstránení prietrže v prvý deň je predpísaná nasledujúca diéta:

 • tuhé jedlo je vylúčené;
 • od tekutého jedla po stravu zahŕňajú: ryžový vývar, nízkotučný vývar;
 • z nápojov: ovocné želé, šípkový vývar.

Cieľom následnej terapeutickej stravy je znížiť zaťaženie gastrointestinálneho traktu, zabrániť zvýšenej tvorbe plynov.

Aby sa zabránilo tlaku na obsluhovanú oblasť, je potrebné vylúčiť výrobky, ktoré vyvolávajú nadúvanie a zápchu.

Porcie by mali byť malé, mali by sa užívať v pravidelných intervaloch.

 • potraviny bohaté na vlákninu, ktoré pomáhajú regulovať tráviaci systém: jedlá na báze mrkvy, repy, naparenej vodnice;
 • šťouchané mäso z moriaka, kuracieho prsníka, teľacieho mäsa;
 • šťouchané obilniny: z pohánky, hnedá ryža;
 • dusená omeleta (možné z kuracích a prepeličích vajec);
 • odporúča sa jesť každé vajce s mäkkým varom každý deň.
 • čistá voda;
 • nápoje bohaté na vitamíny: bozk, kompot, odvary (nekyslé).
 • strukoviny;
 • Biela kapusta;
 • surové paradajky;
 • jablká
 • droždie;
 • mlieko;
 • sóda.

Všetky spôsobujú fermentáciu v črevách a vedú k tvorbe plynu. Pretože nie je možné úplne odstrániť nežiaduce potraviny, je možné predpísať enzýmové prípravky (lieky alebo potravinové doplnky) na normalizáciu trávenia a optimálnu asimiláciu potravín..

Predoperačná príprava

Príprava pacienta na chirurgický zákrok:

 • odmieta piť alkohol 3 dni pred chirurgickým zákrokom;
 • nepoužíva lieky s kyselinou acetylsalicylovou 14 dní pred operáciou (znižujú zrážanie krvi);
 • racionálne živí a prijíma vitamíny 14 dní pred liečbou.
 • Naposledy jedol do 20-00 predchádzajúceho dňa.

Operácia je odložená na pacientov po infekčných chorobách. Interval medzi ukončením liečby infekcií a chirurgickým zákrokom je 14 dní (s výnimkou núdzových situácií)..

Pacient je odoslaný na lekárske vyšetrenie. Štúdia obsahuje:

 • krvný test;
 • testy na cukor, skupinu a Rh, protrombínový index (PTI);
 • výskum infekcií (syfilis, hepatitída, HIV);
 • elektrokardiogram.

Inguinálne zhutnenie

Za normálnych okolností sa takýto jav môže vyskytnúť bezprostredne po operácii v dôsledku vystavenia spermatickej šnúre. Ak pečať pretrváva aj po vymiznutí opuchu mieška, ale nie je žiadna bolesť a telesná teplota je normálna, nie je dôvod na obavy.

Rast zhutnenia, akútna bolesť pri pohybe, bolestivá ejakulácia vyžadujú diagnostické opatrenia na určenie príčiny komplikácie. Chirurgické riešenie.

Chcete sa zbaviť prietrže rýchlo a navždy

Máte šťastie, že ste nás našli. Kontaktujte nás pre radu.

 • Urobíme hĺbkovú diagnostiku vášho stavu brucha.
 • Nájdeme pre vás najlepšiu metódu liečby z celého spektra moderných high-tech chirurgických techník
 • Naši vysoko kvalifikovaní odborníci - kandidáti a lekári lekárskych vied - budú vykonávať operáciu s použitím najmodernejších technológií, drahých špecializovaných zariadení a materiálov
 • Váš žalúdok sa stane zdravým a krásnym a stopy k rušeniu budú pre zvedavého oka úplne neviditeľné
 • Do šiestich mesiacov uskutočníme následné vyšetrenia a monitorujeme stav vašej brušnej dutiny, aby nedošlo k recidíve (zadarmo)

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bedrový medziobratlový disk je vláknitá chrupavka, ktorej tvar je blízko oválu. Tvorí ho elastické vláknité jadro a silná vláknitá membrána a pôsobí ako tlmič nárazov medzi stavcami.
Sada cvikov na prietržovú kýluOpatrnosť si vyžaduje vytrvalosť silových záťaží s odporom as použitím dodatočnej hmotnosti. Spôsobia zranenia, zovšeobecnenie výhřezu disku, stláčanie a poškodenie nervov, cievnych formácií, miechy a ďalších nebezpečných reakcií
Najčastejšou chorobou návštevníkov fitness klubov je vyčnievanie medzistavcových platničiek. Ľudia sa často obracajú na inštruktorov s otázkami, či je možné pokračovať v triedach s takým problémom, a ak áno, aké sú obmedzenia?