loader

Hlavná

Pažerák

Charakteristiky pooperačného obdobia po odstránení ingvinálnej prietrže

Inguinálna kýla v pooperačnom období často spôsobuje relaps, ak osoba nedodržiava lekárske predpisy. Trvanie zotavenia závisí od závažnosti klinického prípadu a od toho, ako sa operácia uskutočnila. Zotavenie z chirurgického zákroku zahŕňa vykonávanie špeciálnych fyzických cvičení, diéty a obvaz. V prípade bolesti po operácii sa predpisujú lieky.

Inguinálna kýla v pooperačnom období často spôsobuje relaps, ak osoba nedodržiava lekárske predpisy.

Funkcie obdobia zotavenia po operácii

Po laparoskopickom zákroku na odstránenie prietrže v slabinách môže pacient po niekoľkých hodinách (niekedy aj denne) ísť domov. Lekár vyšetrí pacienta, aby sa ubezpečil, že sa môže pohybovať, nemá ťažkú ​​bolesť, je schopný samostatne slúžiť sám sebe a normálne jesť.

Napriek tomu, že pri hernioplastike sú riziká komplikácií extrémne malé, pacient po operácii bude mať mierne nepohodlie, môže sa vyskytnúť mierna bolesť brucha, ale tento stav je normálny.

Po operácii neexistujú žiadne konkrétne obmedzenia, ale existujú aj niektoré odporúčania, ktorých dodržiavanie pomôže vyhnúť sa komplikáciám, napríklad sa ukladá dočasný zákaz viesť vozidlo. V priebehu nasledujúcich 2 dní po operácii zostanú zvyšky z použitej anestézie v krvi, čo môže znížiť pozornosť a koncentráciu.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať pooperačnej jazve. Šev nesmie byť namočený 2-3 dni, preto musí byť pred vykonaním hygienických postupov dôkladne zatvorený.

Po laparoskopickom zákroku na odstránenie prietrže v slabinách môže pacient ísť o pár hodín (niekedy aj deň) domov..

obväz

O tom, či je potrebné nosiť obväz po chirurgickom ošetrení prietrže v slabinách, rozhoduje ošetrujúci lekár individuálne. Nosenie obväzu je nevyhnutnosťou pre ženy, ako napr u mužov je svalový korzet oveľa silnejší. Potreba udržania svalov závisí od toho, aká veľká bola vzdialená prietrž a či existujú riziká komplikácií a jej recidívy..

pretože príčinou vzniku prietrže v slabinách je opotrebenie svalového tkaniva, opotrebenie obväzu v pooperačnom období umožní svalovému korzetu relaxovať, brušné svaly nezažijú nadmerný tlak.

Vo väčšine prípadov lekári odporúčajú, aby pacienti používali obväz počas prvých týždňov, napríklad fixačný obväz znižuje brušný tlak v dutine. Stupeň kompresie je tiež znížený v oblasti pooperačnej jazvy, vďaka čomu sa čas hojenia a regenerácie výrazne skracuje..

Ak lekár nepredpísal obväz bezprostredne po zákroku, potom v období rehabilitácie, keď človek začne vykonávať fyzické cvičenia fyzioterapeutických cvičení, bude potrebný. Je to potrebné, aby bol šikmý sval brucha podopretý a nenapínaný..

Vo väčšine prípadov lekári odporúčajú, aby pacienti používali obväz počas prvých týždňov, napríklad fixačný obväz znižuje brušný tlak v dutine.

Odporúčaná strava

Osobitná pozornosť po chirurgickom zákroku sa venuje strave, cieľom výživy je zabrániť zápche a normalizácii stolice tak, aby sa osoba neobťažovala, keď ide na toaletu, pretože tým sa zvýši tlak na brucho. Diétna výživa má nasledujúce vlastnosti:

 • základom stravy sú tekuté jedlá;
 • frakčná výživa - jedlá sa konzumujú až 5-krát denne, porcie by mali byť malé;
 • dôkladné, pomalé žuvanie jedla;
 • dôraz na bielkovinové potraviny.

V dennom menu by mali byť prítomné nasledujúce produkty:

 • hydinové mäso;
 • odrody rýb s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • Mliečne výrobky;
 • tvaroh s minimálnym obsahom tuku.

Po operácii pri slabinovej kýle sa odporúča variť jedlo dusené, pečené alebo varené.

Odporúča sa odmietnuť použitie nasledujúcich potravín a nápojov:

 • káva a silný čaj;
 • alkoholické a alkoholické nápoje;
 • vyprážané a údené;
 • korenie a korenie;
 • marinády, konzervované mäso, ryby a zeleninové výrobky;
 • perlivá voda;
 • kyslé ovocie, zelenina a bobule.

Tieto výrobky sú dosť ťažké, spôsobujú pocit ťažkosti, nadúvania a nadúvania, čo navyše vytvára tlak na trieslovinu..

Dôležitú úlohu hrá správna kombinácia výrobkov. Neodporúča sa súčasne jesť mäso a ťažké vedľajšie jedlá, napr spôsobí ťažkosti v žalúdku, môže dôjsť k narušeniu trávenia a zápche.

Gymnastický cvičebný komplex

2 až 3 týždne po chirurgickom odstránení prietrže v slabinách je potrebné zdržať sa akejkoľvek fyzickej aktivity, aby sa nevytvorilo nadmerné zaťaženie stien trieslového kanála. Keď sa pooperačné jazvy liečia, môžete začať s fyzickou rehabilitáciou.

Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať. Po prvé, pacient vykonáva ľahké, väčšinou pasívne pohyby. Ak pri nabíjaní svetla nedochádza k žiadnym bolestiam ani nepríjemnostiam, zvyšuje sa stupeň záťaže. Počas rehabilitácie po odstránení slabinovej prietrže sa vykonávajú tieto cvičenia:

 • "Nožnice";
 • "Bicykel";
 • stojí na všetkých štyroch s dôrazom na lakte, striedavo zdvíhajte pravú nohu ohnutú v kolene, potom ľavú stranu, na každej nohe vykonajte 5 až 10 zdvihov;
 • ľahnite si na bok, nohy sú rovné, pretiahnuté, zdvihnite nohu 10-15 krát, potom sa otočte a opakujte s druhou končatinou;
 • plytké drepy s nohami rozmiestnenými od seba.

Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať. Po prvé, pacient vykonáva ľahké, väčšinou pasívne pohyby.

Ak si osoba počas cvičenia všimne výskyt bolesti v sebe, nabíjanie by sa malo okamžite zastaviť a lekár by mal byť informovaný o tom, čo sa stalo. Ak bol pacient pred operáciou zapojený do silových športov, napríklad na kulturistiku alebo silový tréning, bude možné sa vrátiť na tréning najskôr o 3-5 mesiacov.

Prečo sa bolesti vyskytujú po operácii?

Príčiny bolesti môžu byť rôzne. Bolesť môže byť normálnym fyziologickým javom vyplývajúcim z hojenia mäkkých štruktúr, ktorých integrita bola počas operácie narušená.

Ak je bolesť intenzívna, je zaznamenaná jej intenzifikácia, môže to byť príznakom takej komplikácie, ako je infekcia, ale v tomto prípade to budú ďalšie príznaky: začervenanie kože okolo chirurgickej jazvy, výskyt slabosti a zvýšenie telesnej teploty..

Pri pripájaní infekčného procesu je potrebné vykonať liečbu, ktorá spočíva v užívaní antibiotík.

Bolesť v pooperačnom období môže byť spôsobená skutočnosťou, že osoba nesprávne vykonáva cvičenia fyzioterapeutických cvičení, napríklad sa nadmerne intenzívne zapája, čo by mohlo spôsobiť rozchádzanie švov. Ak je bolesť spôsobená postupným prerastaním mäkkých štruktúr, predpisujú sa lieky proti bolesti. Pri pripájaní infekčného procesu je potrebné vykonať liečbu, ktorá spočíva v užívaní antibiotík.

Možné komplikácie

Po chirurgickom odstránení trieslovej kýly sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • infekcia s ďalším zápalom a hnisaním pooperačnej jazvy;
 • recidíva prietrže - vyskytuje sa v prípadoch, keď pacient zanedbáva pravidlá rehabilitácie;
 • hematóm - na jej zastavenie sa používajú studené obklady; ak je hematóm veľký, môže byť na jeho odstránenie potrebná punkcia;
 • poškodenie koreňov nervových zakončení chirurgickým nástrojom, integrita stien krvných ciev;
 • kvapka semenníka, ktorého vzhľad si vyžaduje chirurgické ošetrenie;
 • tvorba krvných zrazenín s blokádou ciev - táto komplikácia sa vyskytuje hlavne u starších pacientov a ľudí s oslabeným imunitným systémom a chronickými chorobami.

Po chirurgickom odstránení slabinovej prietrže sa môže vyvinúť kvapka semenníka, ktorej vzhľad si vyžaduje chirurgické ošetrenie..

Terapia komplikácií je zvolená v závislosti od typu a závažnosti. Ak boli počas operácie postihnuté nervy a krvné cievy, na obnovenie integrity sa vyžaduje opakovaný chirurgický zákrok. Ak sú pozorované krvné zrazeniny, predpisujú sa antikoagulanciá a trombolytiká.

Niektoré komplikácie sú spojené s lekárskymi chybami, ale vo väčšine prípadov je to za vinu pacienta, pretože pri rehabilitácii nedodržiava lekárske odporúčania, nemá obväz, nechce sa riadiť diétou alebo sa vracia k aktívnej fyzickej aktivite príliš skoro.

prevencia

Inguinálna hernia je patológia, ktorá často vedie k relapsu napriek jej účinnému chirurgickému odstráneniu. Dodržiavaním preventívnych opatrení sa môžete vyhnúť hernii. Patria sem správna výživa, odmietanie zlých návykov, pravidelné cvičenie.

Tieto preventívne opatrenia pomôžu zabrániť opätovnému rozvoju patologického stavu. Starostlivé vykonávanie odporúčaní a predpisov lekára je kľúčom k efektívnemu a rýchlemu uzdraveniu po operácii. Dôležitú úlohu hrá aj výber kvalifikovaného a skúseného chirurga..

Komplikácie po operácii slabinovej prietrže u mužov

Ako sa vyhnúť následkom po operácii trieslovej prietrže u mužov

Výčnelok pobrušnice do trieslového kanálika je choroba, ktorá je u žien 9 až 10 krát menšia. Kýla je nebezpečná pre mužov s možnou atrofiou semenníkov a neplodnosťou. Je predpísané chirurgické ošetrenie. Dôsledky po operácii trieslovej kýly u mužov môžu viesť k prudkému zhoršeniu kvality života a zdravotného postihnutia, preto je počas rehabilitačného obdobia dôležité dodržiavať všetky lekárske predpisy..

Kýla je nebezpečná pre mužov s možnou atrofiou semenníkov a neplodnosťou.

príčiny

Nežiaduce následky, ktoré sa môžu vyskytnúť počas pooperačného obdobia, sú často dôsledkom fyziologických charakteristík pacienta. Muži s najvyšším rizikom sú tí, ktorí očakávajú opakovanú operáciu, u ktorých bol počas predchádzajúcej operácie poškodený ileo-celiakálny nerv. Okrem toho aj pri najšetrnejšej metóde odstraňovania prietrže zostáva riziko lekárskej nepresnosti alebo chyby.

Pooperačné komplikácie

Najčastejšie zaznamenané lekárske štatistiky:

 • bolesť v dolnej časti brucha;
 • výskyt ťažkého edému, hematómu;
 • infekcia počas chirurgického zákroku a potlačenie rany horúčkou;
 • poškodenie spermatickej šnúry, močového mechúra alebo čreva počas odstraňovania a spracovania kýly;
 • poškodenie nervových zakončení a strata citlivosti v miešku;
 • trauma do krvných ciev v stehne, čo vedie k atrofii semenníkov;
 • hlboká žilová trombóza dolnej časti nohy u pacientov pripútaných na lôžko;
 • hydrocelu (kvapka semenníka);
 • opakovaný výskyt slabinovej prietrže.

Komplikáciou po operácii môže byť bolesť v podbrušku..

Porucha potencie

Ak dôjde pri operácii k poškodeniu spermatickej šnúry, má človek poruchu spermatogenézy, dochádza k hormonálnej nerovnováhe. Táto patológia môže spôsobiť stratu citlivosti v slabinách, atrofiu semenníkov a neplodnosť. Takéto následky sa často pozorujú po opakovaných operáciách s opakovaným výskytom prietrže, keď nie je možné oddeliť spermatickú šnúru od tkaniva jazvy..

Ďalšou nebezpečnou komplikáciou je vývoj hydrocelu, častejšie na jednej strane. S touto chorobou sa miešok výrazne zvyšuje v objeme, vyvoláva pohyb, znižuje sa tiež potencia. Testikulárna kvapková liečba.

Syndróm bolesti a jeho liečba

Najčastejším problémom, ktorý sa vyskytuje po ukončení pôsobenia anestézie, je bolesť rôznej lokalizácie a intenzity. To môže byť:

 • tupá bolesť v dolnej časti brucha, ktoré sa považujú za prijateľné a nevyžadujú ďalšie ošetrenie;
 • bolesť spôsobená hematómom (krvácanie) v oblasti vpichu - v tomto prípade je predpísaná operácia plavidla;
 • akútna bolesť pochádzajúca zo silne opuchnutej rany - v prípade nebezpečenstva rozdrobenia švov sú potrebné chirurgické opatrenia;
 • bolesť, ktorá je spôsobená poranením nervov a je lokalizovaná vo semenníku - pri závažnom opuchu je potrebná ďalšia lieková terapia;
 • silná bolesť v dôsledku hrubých švov, ktoré spôsobujú poškodenie femorálneho kĺbu - v tomto prípade sa predpisujú analgetiká a obväz;
 • bolesť teliat v dôsledku hlbokej žilovej trombózy - je potrebné užívať trombolytiká.

Indikácie na nosenie obväzov

Elastický pás pomáha predchádzať závažným komplikáciám po odstránení slabinovej prietrže u mužov. Jeho použitie počas rehabilitačného obdobia:

 • chráni pacientov pred fyzickým preťažením;
 • urýchľuje hojenie poškodených tkanív;
 • zabraňuje zvýšeniu vnútrobrušného tlaku;
 • zabraňuje opätovnému výskytu slabinovej prietrže.

Elastický pás pomáha predchádzať závažným komplikáciám po odstránení slabinovej prietrže u mužov.

Tento ortopedický výrobok je obzvlášť potrebný:

 1. Pacienti, ktorí počas chirurgického zákroku nemali implantovaný pletivo.
 2. Muži, ktorí v dôsledku dlhodobých chorôb prudko oslabili.
 3. Pacienti s nadváhou.
 4. Starší pacienti.

Intimita po oprave kýly

Po prepustení z nemocnice by mali uplynúť 2 až 3 týždne, počas ktorých by sa mali prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy. Ak v tomto období nenastanú pooperačné následky, je dovolené obnoviť intímny život. Avšak s pretrvávajúcou bolesťou, hematómom, posunutím oka na bráne prietrže, divergenciou chirurgických švov je sexuálny styk prísne kontraindikovaný.

Funkcie výživy po operácii

Strava predpísaná lekárom pomáha pacientovi skrátiť dobu rehabilitácie. Hlavné princípy stravovania:

 1. Musíte jesť hlavne tekuté jedlá, aby ste predišli zápche.
 2. Potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť (strukoviny, kapusta, čerstvé ovocie, sladkosti, mliečne výrobky, sódy atď.) By sa mali vylúčiť..
 3. Užívanie alkoholu, kávy a silného čaju je neprijateľné.
 4. Prednosť by sa mala venovať bielkovinovým výrobkom..
 5. Odporúča sa jesť 5-6 krát denne v malých porciách..

Ponuka môže obsahovať:

 • varené ryby;
 • chudé mäso;
 • pohanková kaša;
 • nízkotučné tvarohové syry;
 • Kuracie vajcia s mäkkým varom
 • mlieko.

Regeneračné cvičenia

Počas prvých 2 týždňov po chirurgickom zákroku na trieslovom kanáli musí pacient prísne dodržiavať pokojový režim. Toto je dôležitá podmienka, ktorej porušenie môže viesť k recidíve prietrže. Návrat k aktívnemu životnému štýlu by mal byť postupný. Najprv môžete začať s ľahkými cvičeniami terapeutickej gymnastiky, aby ste obnovili trieslovinu. Lekár ich musí individuálne vybrať..

Je potrebné mať na pamäti: terapeutická gymnastika prináša výhody iba pri pravidelných denných cvičeniach. Cvičenia vykonávajte opatrne, bez zhonu, so zameraním na svoju pohodu. Keď sa stav zlepšuje, počet cvičení a prístupov sa môže postupne zvyšovať. Avšak s najmenšou bolesťou v oblasti slabín a dokonca s miernym nepohodlím je potrebné okamžite prerušiť vyučovanie a poradiť sa s lekárom..

Najprv môžete začať s ľahkým cvičením terapeutickej gymnastiky, aby ste obnovili trieslovinu.

K najúčinnejším gymnastickým komplexom patria:

 1. Cvičenie „Nožnice“. Východisková poloha: leží na chrbte, ruky sa tiahnu pozdĺž tela. Vyrovnané nohy zdvihnite a bez ohýbania na kolenách niekoľkokrát striedavo prekrížte.
 2. Cvičenie „Prehltnúť“. Východisková poloha: kľačte a oprite sa o lakte. Prípadne zdvihnite nohy paralelne s podlahou a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy.
 3. Cvičte „Hodiny ručičky“. Východisková poloha: ľahnite si na bok, položte si hlavu na ruku. Najskôr zdvihnite jednu nohu čo najviac viackrát, potom druhú. Nedovoľte prepätiu, únave.
 4. Cvičte „Kliešte na kliky“. Východisková poloha: oddeľte šírku ramien od nôh, narovnajte chrbát. Squat 2-3 krát, potom stlačiť 2-3 krát z podlahy. Posilnenie svaloviny sa môže začať čiastočnými drepmi a push-upmi, ktoré spočívajú na kolenách.

Prognóza ochorenia a prevencia relapsu

Problém opätovného rozvoja slabinovej prietrže je mimoriadne akútny. K relapsom choroby najčastejšie dochádza v priebehu 1-3 rokov po počiatočnej operácii. Ich pravdepodobnosť je 35 - 40%. Sú to hlavne kĺzavé, rovné, veľké a opakovane sa vyskytujúce prietrže. Liečba takýchto komplexných foriem patológie vyžaduje najvyššiu úroveň zručnosti chirurga.

Účinná prevencia opakovaných hernií je komplex opatrení, ktorý zahŕňa:

 1. Dôkladná predoperačná príprava pacienta.
 2. Individuálny výber chirurgickej metódy.
 3. Podrobná technika opravy prietrže.
 4. Obmedzenie fyzickej aktivity v období skorej rehabilitácie a odmietnutie nadmerného zaťaženia počas šiestich mesiacov po operácii.
 5. Po šetrnej strave.
 6. Kontrola hmotnosti, boj s nadváhou.

Podľa lekárskych štatistík je prognóza po odstránení slabinovej prietrže pozitívna. Ak operovaný človek presne dodržiava všetky pokyny ošetrujúceho urológa, riziko vzniku závažných komplikácií po operácii je minimalizované. Pri včasnej a primeranej liečbe sa u väčšiny pacientov obnoví zdravotné postihnutie.

Možné následky po chirurgickej liečbe slabinovej prietrže

Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.

Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

 1. Priamo spojená s chirurgickou ranou.
 2. Súvisí so sprievodnými patológiami samotného pacienta.
 3. Priamo spojený s touto metódou chirurgickej liečby.
  1. otvorená technika (klasická)
  2. otvorené pomocou polypropylénovej sieťoviny
  3. endoskopická technika (ak sa používa implantát a priori mesh)
 4. Súvisí s anestéziou.

Budeme sa podrobne zaoberať každým bodom:

1. Prevádzková rana

Infekcia sa môže pripojiť ku ktorejkoľvek rane kože, vrátane operačnej sály. Rana je hnisavá a vyžaduje viac času na ošetrenie (antibiotická terapia, denné obväzy), kozmetický efekt je oveľa horší.

Divergencia stehov, okrajov rán - znižuje kozmetický efekt

Tvorba keloidných jaziev

Tvorba ligatúrovej fistuly (odmietnutie stehu) Často si vyžaduje druhú operáciu na vyrezanie fistuly a odstránenie predtým použitého materiálu na šitie..

2. Patológia u pacienta

Operovaní pacienti môžu byť z rôznych vekových skupín as rôznym súborom chronických chorôb. Operácia je pre organizmus stresom, ktorý môže vyvolať zhoršenie chronických ochorení alebo spôsobiť rozvoj akútnej patológie

Všetky uvedené komplikácie predstavujú bezprostredné ohrozenie života pacienta a vyžadujú komplexnú kvalifikovanú ústavnú liečbu.

3. Funkcie operácie

Veľa záleží na výbere chirurgickej liečby. Pri použití hernálnej chyby výlučne pre vlákno a vlastné tkanivá sú vylúčené komplikácie z polypropylénovej siete. Pri použití endoskopických metód je pravdepodobnosť komplikácií pooperačnej rany znížená, pretože incízie nie sú 6-7 cm, ale jeden 1 cm a dva 0,5 cm každý, ale zvyšuje sa tým pravdepodobnosť poškodenia veľkých plavidiel. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody a výber spôsobu operácie zostáva na ošetrujúcom lekárovi.

Recidíva (opätovné objavenie prietrže v mieste operácie) je jednou z hlavných komplikácií po operácii, to znamená, že je potrebná reoperácia, a vraciame sa tam, kde sme začali - vyžaduje sa chirurgická liečba na opakujúcu sa slabinovú prietrž.

Klasická otvorená technika s plastickou chirurgiou s vlastnými tkanivami má šancu na recidívu až 20%

Otvorená technika používajúca polypropylénové pletivo znížila relaps na 5%

Endoskopické metódy (TAPP, TER) zaujímajú vedúce miesto a majú šancu na recidívu menej ako 1%

Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že každý následný chirurgický zákrok (pri relapsoch a môžu byť 2 a 3 alebo viac) sa stáva oveľa komplikovanejším, v oblasti operácie sa vytvára jazva, anatomické orientačné body sú posunuté a je ťažké ich určiť. Chirurgický zákrok na opakujúcu sa slabinovú prietrž vyžaduje rozsiahle skúsenosti s liečením tejto patológie..

Chronická bolesť

Pri liečbe herniálnych defektov sa veľká pozornosť venuje zmierneniu syndrómov bolesti. Jednou z najnepríjemnejších komplikácií spojených s bolesťou je syndróm chronickej bolesti, ktorý sa prejavuje nepohodlím a bolesťou (rôznej intenzity) v oblasti pooperačnej rany do 6 mesiacov alebo viac.

Tento syndróm je najčastejšie asociovaný, pretože jeden z nervových zakončení sa dostane do jazvy a je obmedzený utiahnutým vláknom (niekedy je potrebné opakované operácie na prehodnotenie problémovej oblasti a odstránenie porušenia).

Normálne je bolesť mierna už 3. deň po operácii, v čase, keď sú stehy odstránené, a tento 10. deň sa mierna bolesť objaví iba pri náhlych pohyboch a prehmataní operačnej oblasti. Niekedy môže bolesť pretrvávať až 1 mesiac, a to nie je nezvyčajné, ale jednoducho si vyžaduje primeranú úľavu od bolesti, komplex fyzioterapeutickej liečby..

4. Anestézia

Na liečbu tejto patológie existuje niekoľko možností anestézie.

Celková anestézia - používa sa pri všetkých endoskopických metódach.

Miechová anestézia - môže byť použitá vo všetkých prípadoch okrem endoskopickej.

Lokálna anestézia - používa sa pri kýloch malej veľkosti au starších pacientov.

S anestéziou súvisí ešte jeden, nie celkom príjemný moment. Po všeobecnej anestézii a spinálnej anestézii je veľmi dôležité sledovať okamih prvého nezávislého močenia, pretože pacient jednoducho nemusí cítiť nutkanie na močenie a bude si sťažovať na silnú bolesť v dolnom bruchu, nevyskytuje sa často, ale stojí za to si ju zapamätať (ak je nemožné vyrovnať sa, pacient, hneď ako sa moč uvoľní pomocou močového katétra)

Svetová štatistika

Na základe svetových štatistík je frekvencia komplikácií spojených s chirurgickou liečbou inguinálnych hernií približne 3%, čo zahŕňa všetky komplikácie, ktoré sa vyskytujú od najškodlivejších až po najsmrteľnejšie. Pri veľkej chirurgii sú problémy spôsobené samotnou operáciou nevyhnutné a vyskytujú sa na všetkých klinikách sveta, niekde menej často, niekde častejšie. Ak lekárske stredisko požaduje údaj blízko nuly, mali by ste premýšľať o pravdivosti týchto informácií. Žiadny problém iba pre tých, ktorí nepracujú.

Bežné mylné predstavy

 • Strata mužskej sily po operácii - tento problém je mimoriadne zriedkavý a s najväčšou pravdepodobnosťou je banálnou náhodou a možno ho bezpečne pripísať kazuistike..
 • Neplodnosť - môže sa vyskytnúť po operácii, existuje však niekoľko vážnych výhrad. Počas operácie je technicky nemožné uložiť semenník (napríklad recidivujúcu kýlu bradavíc pri veľkých veľkostiach s porušením) a z nejakého dôvodu (vývojová anomália, vážne zranenie atď.) Druhý semenník nespĺňa svoju funkciu u pacienta, potom bude pacient neplodný. Zhodou toľkých premenných je, mierne povedané, nie často. Preto by ste sa po plánovanej operácii nemali obávať reprodukčnej funkcie.

Pooperačné zotavenie

Akákoľvek rehabilitácia a zotavenie po operácii pri slabinovej prietrži vedie k obmedzeniu fyzickej aktivity a starostlivosti o pooperačnú ranu..

Otvorené metódy - do 2 mesiacov od obmedzenia fyzickej aktivity (akékoľvek fyzické cvičenie spojené s brušným napätím, prudký nárast vecí od 1 kg a viac je zakázané). Vzpieranie nad 5 kg by sa malo odložiť o 6 mesiacov.

Endoskopické metódy - je potrebné sa vyvarovať fyzickej aktivity po dobu 14 dní (rovnako ako pri otvorených metódach), odporúča sa skôr ako stáť, chodiť alebo ľahnúť si, než si sadnúť v prvom týždni (odporúčanie nie je povinné, vykonáva sa, ak je to možné), zdržať sa zdvíhania závaží nad 5 kg, do 1 mesiaca.

Bez ohľadu na metódu chirurgickej liečby sa obväzy uskutočňujú každé 2 dni (pri absencii komplikácií), stehy sa odstraňujú 10. pooperačný deň..

V skorom pooperačnom období sa treba vyhnúť prechladnutiu (počas kašľa sa prudko zvyšuje vnútro-brušný tlak, čo môže viesť k recidíve v skorom období p / o). Porušenie stolice, a najmä zápcha, môže byť tiež faktorom prispievajúcim k včasnému relapsu..

Postihnutie v priemere do 30 dní pri otvorených metódach a 15 dní po endoskopii.

Diétne odporúčania

Keďže oprava prietrže nie je operáciou gastrointestinálneho traktu, nie je potrebná špeciálna diéta. Bezprostredne po operácii je však príjem potravy obmedzený (pitná voda, ovsený vývar), pretože existuje pravdepodobnosť vzniku včasných pooperačných komplikácií, ktoré si môžu vyžadovať opätovnú operáciu, zatiaľ čo je potrebná anestézia a na pôst sa dôrazne odporúča anestézia. Po všeobecnej anestézii, nevoľnosti a zvracaní sa často obávajú (prvých 4-6 hodín), táto skutočnosť tiež vysvetľuje obmedzenie príjmu potravy v skorej pooperačnej perióde. Pri chirurgickom zákroku v mieche alebo lokálnej anestézii sa odstráni akékoľvek obmedzenie príjmu potravy.

Intuálna hernia u mužov: dôsledky po operácii

✓ Článok skontrolovaný lekárom

Po chirurgickom zákroku na odstránenie ingínovej prietrže sa niekedy vyskytnú určité komplikácie. Existuje mnoho dôvodov na ich výskyt, od omylu chirurga, ktorý túto operáciu vykonal, až po fyziologické vlastnosti tela pacienta. A to napriek skutočnosti, že operácia na odstránenie prietrže nie je náročná, dôsledky tohto postupu môžu byť najzávažnejšie.

Niekedy majú pacienti pôvodne poškodenie ileo-celiakálneho nervu. To sa môže stať, ak už bol operovaný u človeka. Preto, ak hovoríme o opätovnom vytvorení kýly, lekár by si mal byť vedomý všetkých chorôb, ktoré pacient predtým utrpel. Poškodené nervy nakoniec vedú nielen k silnej bolesti, ale aj k atrofii svalového tkaniva.

Štruktúra ingvinovej prietrže

Inguinálna hernia u mužov po operácii

Existuje niekoľko možných pooperačných komplikácií, ktoré sa s nimi podrobnejšie zoznámime.

Tabuľka. Možné následky po operácii

Poškodenie spermatickej šnúry

Infekcia rán

Holenná trombóza

Kýla opuchla v slabinách

názovStručný opis
Takýto jav môže byť dôsledkom nedbalosti alebo neskúsenosti chirurga - poškodenie kordu sa môže vyskytnúť pri odstraňovaní herniálneho vaku. Okrem toho sa takáto komplikácia objavuje, ak pacient už mal podobnú operáciu. Aby sa predišlo tomuto javu, šnúra by sa mala izolovať a uvoľniť z tkaniva jazvy. Pokiaľ ide o následky takéhoto zranenia, zahŕňajú predovšetkým prerušenie práce na spermatogénnych a hormonálnych hladinách, čo môže v budúcnosti spôsobiť neplodnosť. Navyše semenníky môžu atrofovať.
Aby sa predišlo jeho výskytu okamžite po operácii, musí sa na ranu aplikovať ľad (najmenej dve hodiny)..
Takáto komplikácia sa môže vyskytnúť v dôsledku nesprávneho ošetrenia prietrže. K tomu zvyčajne dochádza počas odstraňovania klznej hernie slepého čreva alebo sigmoidného hrubého čreva. Poškodeniu sa dá vyhnúť za predpokladu, že sa uskutoční hmatová vak. Tiež, keď je tento rezaný (ak sa počas chirurgického zákroku používa plastové tkanivo pacienta alebo pri vysokom podviazaní), môže sa močový mechúr poškodiť..
Jednou z najnebezpečnejších komplikácií vyplývajúcich z nedbanlivého prístupu pri vykonávaní operácie a manipulácie s ranou, ako aj pri nadmernej traume mäkkých tkanív pomocou chirurgických nástrojov. V takýchto prípadoch antibiotická liečba.
Ak chirurg šije príliš drsne, môže to spôsobiť poškodenie bedrového kĺbu. Preto je vhodné vopred preskúmať všetky ohrozené oblasti. Niekedy sa pri zošívaní objaví krvácanie, ktoré sa zastaví odstránením ihly a stlačením rany prstom alebo strunou. Niekedy musíte nádobu vyzliecť, stlačiť a šiť.
Charakteristické je, že kvapka v tomto prípade môže byť jednostranná alebo obojstranná. Tento druh dôsledkov je možné zistiť vizuálne: šourk pacienta napučí (na jednej strane alebo okamžite na dvoch, v závislosti od typu kvapky). Na odstránenie tejto chyby je potrebná druhá operácia. Dropsy vývoj je tiež považovaný za jednu z najčastejších pooperačných komplikácií..
Vo väčšine prípadov trpia trombózou starší ľudia a tí, ktorí vedú neaktívny životný štýl. Medzi príznaky trombózy patrí bolesť teliat; na zmiernenie stavu pacienta sa predpisujú antikoagulanciá (napríklad trombolytiká). Tieto lieky významne zlepšujú „pohodu“ hlbokých žíl..
K tomu môže dôjsť opakovane, ak pacient nerešpektuje pooperačný režim alebo nedodržiava odporúčania lekára..
Výsledok nesprávneho rehabilitačného obdobia.

Ako už bolo uvedené, komplikácie sa môžu vyskytnúť nielen kvôli chirurgovi, ale aj pacientovi. Preto je veľmi dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami lekára a zreteľne dodržiavať rehabilitačné obdobie. Zvážte, čo je toto obdobie..

Video - dôležité momenty pooperačného obdobia

Ako dlho trvá rehabilitácia?

Chirurgická liečba slabinovej prietrže u mužov

Trvanie rehabilitačného obdobia do značnej miery závisí od anestézie používanej chirurgom. Ak je teda anestézia miestna, rehabilitácia bude trvať trochu času: po niekoľkých hodinách je pacient prepustený z nemocnice, ale za predpokladu, že neexistujú žiadne komplikácie. Aj keď by sa tam pacient mal stále pravidelne vracať na obväzy, v ktorých sa bude sledovať postup zotavovania. Prvé obliekanie by sa malo uskutočniť večer (spravidla sa takéto operácie vykonáva ráno) a nemali by ste sa báť, ak dôjde k prepusteniu, nemusíte sa obávať. Ale v prípade celkovej anestézie môže počiatočná fáza rehabilitácie trvať jeden až dva dni.

Nasleduje ambulantná rehabilitačná doba, ktorá môže byť jeden alebo dva týždne. Pre toto obdobie je dôležitý mier, správna výživa a tiež to, že pacient strávil veľa času v posteli. Okrem toho by mal pravidelne navštevovať lekára, ktorý dokáže identifikovať komplikácie av prípade potreby upraviť liečbu.

Jeden týždeň po operácii

Poznámka! Počas pooperačnej rehabilitácie by sa mala vylúčiť akákoľvek fyzická aktivita. Po určitom čase je pacientovi predpísané špeciálne cvičenie, ktoré znižuje riziko recidívy prietrže a rozvoja komplikácií.

Ošetrujúci lekár môže predpísať nosenie špeciálnej bandáže, aj keď dnes sa takéto zariadenia používajú stále menej a menej, pretože moderné chirurgické metódy poskytujú spoľahlivé fixovanie miesta výskytu prietrže implantátmi z oka. Preto bude mať takáto bandáž úžitok iba na začiatku, až kým bolesť nezmizne a neobnoví sa fyzická aktivita.

Obinenie prietrž hernie

Pooperačná výživa

Vďaka správne zloženej strave sa možno vyhnúť komplikáciám a samotná rehabilitácia bude rýchlejšia. Pacientovi sa odporúča jesť iba tekuté jedlo a mal by jesť pomaly, v malých porciách (najmenej štyrikrát denne). Hlavnou podmienkou je, že jedlo by malo byť bohaté na bielkoviny, pretože je hlavným „stavebným materiálom“ ľudského tela a umožňuje vám čo najrýchlejšie regeneráciu..

Konzumácia iba odporúčaných potravín

Veľa bielkovín sa nachádza v nasledujúcich potravinách:

 • loviť;
 • mlieko, tvaroh;
 • kuracie vajcia a mäso;
 • pohánka.

Poznámka! Mali by ste vylúčiť z potravy aj niektoré potraviny, ktoré narúšajú normálne fungovanie tráviaceho traktu a vyvolávajú plyn.

Je potrebné dočasne opustiť niekoľko výrobkov

Preto by mal pacient odmietnuť sladkosti, jogurty, mliečne výrobky a ovocie. Osobitné menu by mal predpísať lekár. A nakoniec, počas rehabilitácie musíte opustiť cigarety, alkohol a kávu, kyslé ovocie, sódu.

O fyzickej aktivite

Dva týždne po chirurgickom zákroku sa môžete začať jemne a postupne vracať k svojej predchádzajúcej činnosti, aj keď gravitáciu nemožno nadvihnúť ďalších šesť mesiacov. Ak porušíte tieto odporúčania, kýla sa môže vrátiť, ale lekári tiež neodporúčajú tráviť celý čas v posteli. Keď bolesť zmizne a človek cíti, že sa k nemu vracia jeho sila, môžete začať trochu chodiť a robiť jednoduché fyzické cvičenia..

Rehabilitácia po odstránení kýly

Ľahká gymnastika v kombinácii so špeciálnymi stimulačnými cvičeniami umožní telu rýchly návrat do predchádzajúcej podoby. Existuje veľa podobných cvičení, z ktorých najobľúbenejšie sú uvedené nižšie..

Cvičenie číslo 1

Pacient stojí na všetkých štyroch, ohýba všetky končatiny a spočíva na lakťoch a kolenách. Potom striedavo zdvíha ľavú a pravú nohu..

Cvičte na všetkých štyroch

Cvičenie číslo 2

Pacient leží na predtým položenom koberci s rukami pozdĺž tela. Potom zdvihne narovnané nohy (asi 45 stupňov) a striedavo ich prekríži (cvičenie „Nožnice“). Počet opakovaní sa v priebehu času zvyšuje..

Mimochodom, „Bicykel“ sa vykonáva v rovnakej polohe: človek zdvíha ohnuté nohy a napodobňuje šlapanie..

Cvičenie číslo 3

Pacient leží na boku, jeho ruka sa natahuje dopredu a spočíva na ňom. Nohy by mali byť rovné. Jeden z nich sa musí po niekoľkých opakovaniach pokúsiť zdvihnúť stranu.

Leží na vašej strane

Cvičenie číslo 4

Pacient kladie nohu na šírku ramien a vykonáva drepy (prípadne neúplné), po ktorých robí dva alebo tri kliky. Ak sú tradičné kliky príliš zložité, môžete si odpočívať na kolenách.

Chrániče kolien

Poznámka! Všetky tieto cvičenia sa musia vykonávať pravidelne, musíte však tiež monitorovať svoju pohodu. Človek by nemal cítiť žiadne bolesti ani nepohodlie.

Počet opakovaní by sa mal denne zvyšovať, do budúcnosti môžu byť do komplexu zahrnuté aj ďalšie cvičenia.

Video - Kýla

Nakoniec si všimneme, že pooperačné komplikácie po odstránení prietrže môžu byť najzávažnejšie, ale ak operáciu vykonáva skúsený kvalifikovaný chirurg, nemusia sa objaviť. Samozrejme, dokonca aj odborníci niekedy robia chyby, ale pravdepodobnosť sa stále znižuje. Musíte však postupovať podľa všetkých odporúčaní lekára týkajúcich sa rehabilitačného obdobia, pretože niektoré komplikácie (napríklad opakovaný výskyt prietrže) vznikajú práve z tohto dôvodu.

Komplikácie po odstránení slabinovej prietrže

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Bez ohľadu na to, ako šetrí spôsob chirurgického zákroku, operácia je operácia. Vo väčšej alebo menšej miere pri použití akejkoľvek metódy existuje pravdepodobnosť komplikácií po odstránení ingvinálnej prietrže..

Najčastejšie hlásené:

 • Dostať sa do infekcie rany. Hnisanie chirurgickej rany. Profylakticky alebo na úľavu pacient berie antibiotiká.
 • Porušenie vaskulárnej integrity, ktoré vedie k atrofii semenníkov u mužov alebo k problémom s reprodukčným systémom u žien.
 • Opuch zóny, tvorba hematómu. Aby ste zabránili alebo znížili intenzitu procesu na ovládanej ploche na pár hodín, vložte ihneď po zošívaní vyhrievaciu podložku s ľadom..
 • Ak chirurg urobil chybu, je možné poškodenie nervov. Pacient stráca citlivosť v miešku (u mužov) a na vnútornom stehne.
 • Porušenie integrity spermatickej šnúry, ktoré môže viesť človeka k strate jeho reprodukčných schopností.
 • Recidíva.
 • Hĺbková trombóza dolných končatín. Táto komplikácia zvyčajne postihuje pacientov pripútaných na lôžko viac..
 • Dropsy semenník.
 • bolesť.
 • Zvýšenie ukazovateľov teploty v prevádzkovanej oblasti.
 • Poškodenie stehien.
 • Ak sa vyskytne aspoň jedna z komplikácií, doba zotavenia tohto pacienta sa predlžuje na neurčito.

Horenie po odstránení slabinovej prietrže

Operácia je vykonaná a pacient začína fázu pooperačného zotavenia a rehabilitácie. Po anestézii pacient začne pociťovať bolesť v podbrušku. Možno pocit znecitlivenia. Po odstránení slabinovej prietrže môže 15 až 20 percent operovaných pacientov pociťovať mierne pálenie. Ak neexistuje iná patologická symptomatológia, potom sa uvedené faktory týkajú príznakov pooperačnej normy.

V niektorých prípadoch má pacient po operácii poruchu citlivosti. Úroveň citlivosti u týchto pacientov sa spravidla obnoví po niekoľkých týždňoch. V zriedkavých prípadoch to môže trvať niekoľko mesiacov. Tu sa spúšťajú individuálne ľudské vlastnosti a komplexnosť chirurgického zákroku..

Porucha citlivosti sa okrem pálenia môže prejavovať aj znížením citlivosti, brnenie, zvýšením citlivosti jednej a znížením citlivosti inej oblasti..

Ale stojí za to povedať ošetrujúcemu lekárovi jeho pocity. Napokon pocit pálenia v oblasti rany na pozadí prejavov iných príznakov môže tiež naznačovať infekciu chirurgického švu. V takom prípade lekár predpíše priebeh antibiotík. A čím skôr sa to stane, tým menej ovplyvní telo pacienta.

Bolesť po odstránení

Už bolo povedané, že bolesť a jej intenzita do značnej miery závisí od zvoleného spôsobu chirurgického zákroku a anestézie. Obvykle sa môže pacient po štyroch hodinách po zákroku pohybovať nezávisle. Zároveň však začína pociťovať bolesť v oblasti spoja.

Bolesť po odstránení sa môže líšiť.

 • Takéto príznaky môžu naznačovať hojenie. Počas operácie boli skutočne poškodené mäkké tkanivá a nervové vlákna a samotná zóna sa stala citlivejšou. Táto bolesť je svalová alebo neurologická..
 • Opuch tkaniva môže tiež vyvolať bolesť..
 • Harbinger relapsov. Riziko opätovného otvorenia.
 • Dokáže „hovoriť“ o odlišnosti švíkov. Ak to nie je vizuálne dodržané, je možný vnútorný rozpor.
 • Chyba pri resekcii.

Opuch po odstránení

Normálny je mierny opuch po zákroku. Aby sa vylúčil vznik opuchy, ihneď po zošívaní sa na manipulačnú oblasť aplikuje ohrievač ľadu.

Ak sa však opuch po odstránení prietrže začal rozvíjať nie bezprostredne po operácii, ale neskôr, počas rehabilitačného obdobia, je potrebné sa poradiť s lekárom. Opuch je skutočne porušením odtoku lymfy alebo žilovej krvi. Ale príliš si robte starosti, nestojte za to. Tento problém sa zvyčajne zastaví rýchlo a bez veľkého úsilia..

Situáciu môže zachrániť zavesenie, bandáž alebo plavky priliehajúce k telu. Posteľná bielizeň by mala byť vyrobená z prírodného materiálu (bavlna).

Lekárovi môže byť tiež predpísané jedno z liekov, ktoré majú dekongestanty. Akékoľvek antihistaminikum bude robiť. Zvyčajne sa užíva na tablete každých osem hodín. Priebeh liečby trvá asi päť dní.

V protokole proti edémovej terapii sa predpisuje liek, ktorého základom je vitamín D, ktorý umožňuje rýchlejšie rýchlejšie opuchnutie.

Teplota po odstránení trieslovej kýly

Operácia je vykonaná a pacient vstupuje do rehabilitačného obdobia. Teplota, ktorá sa objaví po odstránení ingvinálnej prietrže, je však vždy nepríjemným príznakom, ktorý môže povedať, že do tela pacienta vstúpila infekcia, ktorá vyvolala proces zápalu a prípadne hnisanie..

Na prevenciu infekčných lézií a vývoja lekári predpisujú po každej operácii priebeh antibiotík. Ak sa však teplota stále objaví, mali by ste o tom okamžite informovať svojho lekára. Zhodnotí situáciu a upraví terapiu..

Bolesti semenníkov po odstránení

Ďalšou komplikáciou pooperačného obdobia môže byť bolesť v semenníku po odstránení. Príčinou tohto nepohodlia môže byť nervové poškodenie, ktoré chirurg dovolil pri zmiernení problému. V tomto prípade sa zvyšuje citlivosť postihnutej oblasti, čo vedie k bolesti.

Opuch je tiež schopný vyvolať bolesť, ktorá je lokalizovaná v oblasti priľahlej k semenníku. V každom prípade sa oplatí kontaktovať odborníka so žiadosťou o radu a odstránením nepohodlia.

Dropsy po odstránení slabiny prietrže

Hydrokéla alebo, ako hovoria ľudia, kvapka semenníkov je jedným z najbežnejších negatívnych dôsledkov zákroku.

Väčšinou je kvapka po odstránení slabinovej prietrže jednostranná. V tomto prípade je pozorovaná asymetria vo veľkosti mieška. Nie je to však niekoľko prípadov bilaterálnej rozpadliny. Veľkosť šourku niekedy dosahuje takú veľkosť, že človek má problém s pohybovou aktivitou.

Komplikácia s hydrocelu je indikáciou pre chirurgický zákrok. Konzervatívne zaobchádzanie je v tomto prípade bezmocné.

Nádor po odstránení

Kýla sa vizuálne podobá na novotvar, ktorý sa pravdepodobne dá pomýliť s nádorom u človeka, ktorý nie je ďaleko od medicíny. Pravdepodobnosť opakovanej straty sa môže líšiť v závislosti od spôsobu odstránenia problému, anamnézy pacienta, jeho fyzického stavu a stavu obrany tela..

Operácia je však pre telo stresom a jeho zotavenie vyžaduje sily, ktoré sú vo zvýšených objemoch a ktoré telo spotrebuje, čím sa znižuje imunitný stav pacienta..

Práve tento obraz vývoja obdobia zotavenia môže vyvolať nádor po odstránení prietrže. Preto je potrebná odborná konzultácia.

Bolesť po operácii trieslovej prietrže

cvičenie

Ambulantné štádium po operácii trieslovej prietrže u mužov zvyčajne trvá jeden alebo dva týždne. Pacient sa zotavuje a získava silu. V tomto okamihu je veľmi dôležité dodržiavať stravu, odpočinok, odmeranie as veľkou starostlivosťou zvyšovať pohybovú aktivitu a zaťaženie.

Pooperačné zotavenie sa zvyčajne uskutočňuje bez komplikácií, ak pacient navštívi lekára včas, splní jeho odporúčania, požiadavky. Lekár potom sleduje priebeh rehabilitácie po odstránení prietrže, dáva odporúčania, v prípade komplikácií, hospitalizuje alebo predpisuje ďalšiu liečbu.

Do 15 až 20 dní je vylúčená akákoľvek fyzická aktivita. Ďalej sa pacientovi môže individuálne ponúknuť komplex jemných gymnastických cvikov na obnovenie svalov v brušnej oblasti a bruchu, ako aj ranných cvikov..

Dôležité! Najprv je potrebné viesť triedy pod dohľadom lekára alebo inštruktora cvičebnej terapie, pričom sa prísne dodržiavajú jeho odporúčania. Neprekračujte hranicu prípustného zaťaženia, môže to byť nebezpečné pre vaše zdravie a viesť k nežiaducim komplikáciám.

V období rehabilitácie je potrebné pri výbere produktov dodržiavať jednoduché požiadavky. Výživa po operácii trieslovej prietrže musí byť vyvážená, vrátane všetkých potrebných živín a stopových prvkov.

Môžete jesť často, ale v malých porciách. Hlavnou zložkou výživy, ktorá umožní človeku zotaviť sa po operácii, je bielkovina.

Preto by mal pacient v období rehabilitácie konzumovať v dostatočných množstvách beztukových odrôd tvarohu, mlieka a mliečnych výrobkov, pohánky, kuracieho mäsa, vajec, rybích pokrmov.

Po mesiaci po operácii sa pacienti zvyčajne vracajú k dennej činnosti. Aby ste sa vyhli možným problémom v pooperačnom období, mali by ste dodržiavať jednoduché požiadavky:

 • dodržiavať fyzickú aktivitu;
 • prísne dodržiavať odporúčania lekárov;
 • dodržiavať správnu stravu;
 • Dodržujte hygienu pooperačného stehu.

Správnou implementáciou týchto jednoduchých odporúčaní sa navždy zbavíte a zabudnete na chorobu, ktorá vás trápi, a po roku sa dokonca aj šev stane takmer neviditeľným..

Doba zotavenia mužského alebo ženského tela je priamo úmerná použitej metóde opravy prietrže a typu anestézie..

Doba trvania ambulantnej liečby po operácii je od 8 do 10 dní. V tomto okamihu sa odporúča, aby pacienti sledovali najmä pokoj na lôžku, šetrili energiu a vyhýbali sa fyzickej aktivite. Je im pridelená špeciálna strava.

Predpokladom je pravidelná návšteva lekára. Lekárske pozorovanie vám umožňuje rýchlo reagovať na zmeny, ak je to potrebné, prijať opatrenia na kontrolu intenzity bolesti a zmenu taktiky zameranej na rýchle zotavenie po chirurgickom zákroku na trieslovine.

Počas ambulantnej fázy je fyzická aktivita (vrátane vykonávania ľahkých cvičení) zakázaná. Trvanie abstinencie z fyzickej aktivity určuje ošetrujúci lekár.

Ale v budúcnosti sú mimoriadne potrebné, pretože pomocou špeciálneho komplexu je možné výrazne posilniť svalové vlákna, zvýšiť ich tón, aby sa zabránilo opätovnému objaveniu prietrže.

Po určitom čase po operácii je hlavným cieľom odstránenie provokačných faktorov, ktoré sú potenciálne schopné vyvolať recidívu choroby. Vykonávajú sa tieto činnosti:

 • posilnenie svalového korzetu v oblasti brucha;
 • rovnomerné rozdelenie fyzickej aktivity;
 • opatrenia na prevenciu a liečbu predisponujúcich patológií, ktoré sú sprevádzané chronickou zápchou alebo dlhodobým kašľom;
 • zbavenie sa nadváhy, ktorej prítomnosť výrazne zvyšuje zaťaženie brušnej steny, čo vedie k jej oslabeniu;
 • zbaviť sa zlých návykov - týka sa to najmä fajčenia, ktoré prispieva k rýchlemu zhoršovaniu svalového tkaniva, k predčasným prejavom príznakov starnutia svalov a vyvoláva záchvaty proti kašľu (všetky tieto faktory môžu spôsobiť recidívu prietrže)

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva ráno.

Večer prvé obliekanie. Väčšinou sa vypúšťa z rany, čo je normou.

Počas ambulantného obdobia by sa obväzy mali vykonávať denne. Môžu trvať dlhšie v prípade hnisania stehu a zvýšenej bolesti..

V prípade použitia hodvábneho šijacieho materiálu sa odstránenie švov prejaví od piateho do siedmeho dňa. V poslednej dobe stále viac a viac lekárov uprednostňuje použitie absorbčných švov Catgut, vďaka ktorým je možné dosiahnuť maximálnu neviditeľnosť jazvy..

Lieky v pooperačnom období po odstránení slabinovej prietrže závisia od prítomnosti niektorých príznakov.

Pri silnej bolesti bezprostredne po zákroku a na začiatku liečby sa používajú lieky proti bolesti.

Pre komplikácie sú predpísané:

 • antibiotická terapia;
 • lieky na zlepšenie tkanivového trofizmu;
 • vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú spevniť steny krvných ciev;
 • imunomodulátory (lieky na posilnenie imunity).

Pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, je potrebné prvých 10 - 20 dní vylúčiť. Potom sa môžete postupne vrátiť do normálneho režimu, vyhýbajte sa intenzívnym cvičeniam a zdvíhacím závažiam s hmotnosťou nad 5 kg.

Po operácii trieslovej kýly sú pacientom predpísaná špeciálna výživa. Strava je navrhnutá tak, aby sa znížila pravdepodobnosť črevných porúch (hnačka, zápcha, zvýšená tvorba plynov) na minimum, aby sa vytvoril tráviaci systém..

Správna výživa zabraňuje komplikáciám a znižuje riziko recidívy trieslovej kýly..

 • V období regenerácie by sa mal klásť dôraz na tekuté potraviny.
 • Porcie by mali byť malé.
 • Mali by ste jesť bez zhonu, starostlivo žuť jedlo.
 • Optimálne sú štyri jedlá denne.
 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať proteínovým výrobkom: ich prítomnosť v dostatočnom množstve je nevyhnutnou podmienkou rýchlej obnovy svalového tkaniva. Strava by mala obsahovať: kuracie prsia, morčacie mäso, ryby, tvaroh (najlepšie s nízkym obsahom tuku), vajcia, mlieko. Mlieko nie je určené na individuálnu intoleranciu: v tomto prípade môže jeho použitie spôsobiť problémy s fungovaním gastrointestinálneho traktu a zvýšenú tvorbu plynov..
 • Je potrebné vylúčiť iné potraviny, ktoré vedú k nadúvaniu: droždie, strukoviny, čokoláda, sladkosti, pečivo, mliečne výrobky, ovocie, jogurt..
 • Je lepšie odmietnuť kávu.
 • Malo by sa vyhnúť pikantným, pikantným kyslým potravinám (vrátane zeleniny a ovocia s kyslou chuťou)..
 • Z nápojov by nemali byť vylúčené všetky sódy a alkohol..
 • Pozornosť sa musí venovať kompatibilite súčasne konzumovaných výrobkov. Neúspešná kombinácia tiež spôsobuje črevné ťažkosti, preťaženie plynu a v dôsledku toho zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny. To vedie k významnému riziku relapsu..

V prvých týždňoch po operácii sa pacientom odporúča odpočinok.

Potom postupne musíte prejsť na vykonávanie fyzických cvičení. V počiatočnom období sú povolené iba malé pohyby zamerané na posilnenie svalových vlákien v bruchu a slabinách, čo prispieva k obnoveniu ich tonusu..

Nezabudnite sa poradiť o cvičení s lekárom.

Odporúčajú sa nasledujúce cvičenia:

 1. Ľahnite si na podlahu, ruky natiahnite pozdĺž tela. Zdvihnite rovné nohy v uhle 45 stupňov k podlahe a prekrížte ich. Toto slávne cvičenie sa nazýva „Nožnice“. Vykonáva sa na zvýšenie. Môžete začať s 3 až 3 opakovaniami pre každú nohu a vždy pridať jednu.
 2. Ležiace na chrbte, zdvihnite nohy a začnite napodobňovať cyklistiku. Prvý deň stačí urobiť 5 opakovaní.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená a lakte. Pomaly zdvihnite pravú ohnutú nohu. Po piatich opakovaniach vykonajte rovnaké pohyby s ľavou nohou.
 4. Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite ruku vpred, narovnajte nohy. Zdvihnite pravú nohu. Opakujte 5 krát. Otočte sa na pravú stranu a vykonajte rovnaký pohyb.
 5. S dôrazom sedieť, dať nohu vpred. Ohnite koleno, oprite sa o svoje ruky, začnite pomaly kývať. Vymeňte nohu a opakujte celý cyklus pohybov.
 6. Na vykonávanie neúplných drepov (nohy sú od seba vzdialené od seba). Hĺbka drepov je určená pohodu. V každom prípade by sa malo dodržať umiernenie..
 7. Dôraz kladieme. Vykoná sa úplné zatlačenie nahor. Na uľahčenie cvičenia sa oprite o kolená..

Opísaný komplex je vhodný na každodenné vykonávanie. Počas tréningu sa musíte zamerať na svoje pocity. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit alebo bolesť, okamžite zastavte nabíjanie..

Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať. Počet opakovaní sa zvyšuje alebo znižuje v závislosti od priebehu rehabilitácie. Ak máte slabosť, je lepšie dočasne odmietnuť.

Vykonávanie komplexu liečebných cvičení je povolené iba po konzultácii s lekárom.

Pohlavie v počiatočných štádiách po operácii trieslovej prietrže môže vyvolať množstvo nežiaducich následkov:

 • zvýšená bolesť;
 • zvýšené opuchy;
 • hematómový vývoj;
 • krvácajúci;
 • výskyt infekcie rany;
 • švy na ozubenie;
 • posun implantátu.

V normálnom priebehu rehabilitačného obdobia je možné neprítomnosť edému, bolesť, nepohodlie, intímne vzťahy obnoviť 14 dní po operácii prietrže, čím sa predíde tlaku na operovanú oblasť a nadmernému stresu..

[0003] Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov je komplikovaná anatomickou štruktúrou tkanív v oblasti trieslového kanálika. Prechádzajú cez nervy, krvné cievy, spermatickú šnúru. V prípade výhřezu je herniový vak v úzkom kontakte s uvedenými štruktúrami. Prietrž sa dá ťažko odstrániť bez toho, aby sa poškodila.

Keď sa zotavenie po operácii začne, anatomické prvky si vyžadujú pozornosť najmenej počas operácie. Dokážu regeneráciu tkaniva ukončiť a nemôžu byť vystavené stresu, stláčaniu alebo poraneniu..

V prvých dňoch po operácii je pacient pod lekárskym dohľadom. Dodržiava režim zavedený v nemocnici, dodržiava diétu. Doma je pre neho ťažké sledovať výživu, zdržať sa súčasnej práce, intímneho života.

Operácia s inguinálnou herniou sa zvyčajne uskutočňuje v lokálnej anestézii. Považuje sa to za ľahké, pretože nevyžaduje veľké rezy a často sa vykonáva ako laparotómia (pomocou „injekcií“).

Každá operácia môže viesť k komplikáciám. Ak sa im chcete vyhnúť, musíte v pooperačnom období starostlivo dodržiavať odporúčania lekára:

 • užívať predpísané lieky;
 • pozor na lôžko;
 • jemne pokračujte v fyzickej aktivite;
 • jesť správne.

Dôsledky spôsobené zhoršeným hojením.

Doba zotavenia závisí od anestézie.

 • Ak bola zvolená lokálna anestézia, človek môže ísť domov za 3-4 hodiny.
 • Ak sa operácia uskutočnila v celkovej anestézii, pacient získal silu až po 1-2 dňoch. V tomto prípade je muž prepustený na tretí deň.

obväz.

Lekár niekedy odporúča, aby pacient po operácii nosil obväz prvýkrát. Nie je potrebné vyhnúť sa premiestneniu implantátu, ale zmierniť bolesť, ako aj pomôcť osobe vrátiť sa k fyzickej aktivite.

antibiotiká

Prvých 5 dní po operácii lekár predpisuje vo vnútri antibiotiká, aby vylúčil infekcie.

DrogaVýrobcacena
CeftriaxoneIndia26 r.
azitromycínRF92 r.

amoxiclavSlovinsko122 r.

Antikoagulanciá sa tiež predpisujú na prevenciu trombózy (heparín)..

Spracovanie švov

Na spracovanie stehu sa používajú antiseptické roztoky (brilantná zelená, furatsilín). Ak sa objaví zápal, lekár vám predpíše antibiotickú masť (Levomekol, gentamicín, baneocín)..

DrogaVýrobcacena
LevomekolRF80 r.
gentamicínRF30 r.
BaneocinRakúsko330 r.

Aby sa predišlo komplikáciám, zdvíhanie hmotnosti (z 2 kg) je vylúčené počas prvých troch týždňov. Je tiež potrebné vyhnúť sa ostrým pohybom, zákrutám, ohybom.

Operovaní pacienti môžu byť z rôznych vekových skupín as rôznym súborom chronických chorôb. Operácia je pre organizmus stresom, ktorý môže vyvolať zhoršenie chronických ochorení alebo spôsobiť rozvoj akútnej patológie

Všetky uvedené komplikácie predstavujú bezprostredné ohrozenie života pacienta a vyžadujú komplexnú kvalifikovanú ústavnú liečbu.

Veľa záleží na výbere chirurgickej liečby. Pri použití hernálnej chyby výlučne pre vlákna a vlastné tkanivá sú vylúčené komplikácie z polypropylénovej siete.

Pri použití endoskopických metód je pravdepodobnosť komplikácií pooperačnej rany znížená, pretože rezy nie sú 6-7 cm, ale jeden po 1 cm a dva po 0,5 cm, ale tým sa zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia veľkých ciev..

Každá metóda má svoje výhody a nevýhody a výber spôsobu operácie zostáva na ošetrujúcom lekárovi.

Recidíva (opätovné objavenie prietrže v mieste operácie) je jednou z hlavných komplikácií po operácii, to znamená, že je potrebná reoperácia, a vraciame sa tam, kde sme začali - vyžaduje sa chirurgická liečba na opakujúcu sa slabinovú prietrž.

Klasická otvorená technika s plastickou chirurgiou s vlastnými tkanivami má šancu na recidívu až 20%

Otvorená technika používajúca polypropylénové pletivo znížila relaps na 5%

Endoskopické metódy (TAPP, TER) zaujímajú vedúce miesto a majú šancu na recidívu menej ako 1%

Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že každý následný chirurgický zákrok (pri relapsoch a môžu byť 2 a 3 alebo viac) sa stáva oveľa komplikovanejším, v oblasti operácie sa vytvára jazva, anatomické orientačné body sú posunuté a je ťažké ich určiť..

Chirurgický zákrok na opakujúcu sa slabinovú prietrž vyžaduje rozsiahle skúsenosti s liečením tejto patológie..

Chronická bolesť

Pri liečbe herniálnych defektov sa veľká pozornosť venuje zmierneniu syndrómov bolesti. Jednou z najnepríjemnejších komplikácií spojených s bolesťou je syndróm chronickej bolesti, ktorý sa prejavuje nepohodlím a bolesťou (rôznej intenzity) v oblasti pooperačnej rany do 6 mesiacov alebo viac.

Tento syndróm je najčastejšie asociovaný, pretože jeden z nervových zakončení sa dostane do jazvy a je obmedzený utiahnutým vláknom (niekedy je potrebné opakované operácie na prehodnotenie problémovej oblasti a odstránenie porušenia).

Normálne je bolesť mierna už 3. deň po operácii, v čase, keď sú stehy odstránené, a tento 10. deň sa mierna bolesť objaví iba pri náhlych pohyboch a pohmatoch operačnej oblasti..

Niekedy môže bolesť pretrvávať až 1 mesiac, a to nie je nezvyčajné, ale jednoducho si vyžaduje primeranú úľavu od bolesti, komplex fyzioterapeutickej liečby..

V modernej medicíne existuje veľa metód, ktoré vám umožňujú bojovať proti najrôznejším chorobám vrátane trieslovej prietrže. Momentálne je u mužov odstránená trieslová prietrž s minimálnym poškodením..

Už po krátkej dobe po operácii sa pacient môže normálne pohybovať. U mužov je po operácii zotavenie dosť rýchle.

Aby ste sa však počas obdobia zotavenia vyhli komplikáciám, musíte dodržiavať všetky odporúčania, ktoré vám poskytne lekár.

Muži, ktorí mali slabinovú prietrž odstránenú, sa zotavujú po určitú dobu. Obdobie zotavenia po operácii u mužov závisí v prvom rade od zvolenej anestézie.

Postup na zotavenie po chirurgickom zákroku, ako už bolo uvedené, veľmi závisí od použitej anestézie. Vo väčšine prípadov sa pacient môže pohybovať samostatne do 4 až 5 hodín po operácii. V blízkosti stehu a brucha je možné pociťovať bolesti rôznej intenzity. Idú dosť rýchlo.

Ak je to možné, do 10 - 20 dní po operácii sa treba vyhnúť akejkoľvek fyzickej aktivite. Ak sa bolesti v mieste odstránenia trieslovej kýly zosilnia, je potrebné tráviť v pokoji čo najviac času..

2 týždne po odstránení slabinovej prietrže môže pacient začať opatrne a postupne vracať fyzickú aktivitu k svojmu životu, ale zdvíhaniu sa by sa malo vyhnúť asi ďalších 6 mesiacov.

V prípade porušenia týchto odporúčaní sa prietrž môže vrátiť. Lekári však tiež neodporúčajú tráviť čas v posteli neustále. Hneď ako bolesti ustúpia a človek začne pociťovať návrat sily, môžete začať kúsok po kúsku a vykonávať ľahké fyzické cvičenia..

Aj keď silná fyzická aktivita počas obdobia zotavenia je kontraindikovaná, je tiež nemožné úplne opustiť pohyb. Ľahké ranné cvičenia alebo súbor špeciálnych regeneračných cvičení, ktoré simulujú svaly inguinálnej zóny a brucha, pomôžu telu čo najskôr obnoviť tón..

Položte koberec na podlahu, ležte na chrbte. Ruky pozdĺž tela.

Zdvihnite si rovné nohy asi o 45 stupňov a začnite vykonávať „nožnicové“ cvičenie, striedavo si prechádzate nohami. Postupne zvyšujte počet opakovaní.

Na rovnakej pozícii môžete vykonávať cvičenie „bicykel“. Vyhnuté nohy ohnite na kolenách a vykonávajte také pohyby, akoby ste šliapali na pedále.

Nasadnite všetky štyri, ohnite ruky na lakte, nohy na kolenách a oprite sa o ne. Striedavo každú nohu zdvihnite.

Ľahnite si na bok, natiahnite ruku vpred a položte ju na hlavu. Neohýbajte nohy. Pokúste sa zdvihnúť jednu rovnú nohu, opakujte niekoľko krokov a upravte stranu.

Posaďte sa a postavte nohu dopredu. Ohnite koleno a položte naň ruky. Urobte si niekoľko pomalých pohybov tela a zamieňajte si nohy.

Rozložte šírku ramien nôh od seba a začnite dřepať. Celé drepy to nemusia nevyhnutne robiť. Dostaňte sa tak nízko, ako sa cítite. Potom môžete urobiť niekoľko push-upov. Ak sú pre vás pravidelné kliky príliš komplikované, skúste sa oprieť o kolená.

Tieto cvičenia je potrebné vykonávať pravidelne a zároveň sledovať vaše blaho. Nemali by ste cítiť nepohodlie a bolesť. Počet sád a opakovaní sa musí denne zvyšovať. Keď sa budete cítiť lepšie, môžete do komplexu zahrnúť ďalšie cvičenia.

Pred začatím cvičenia sa poraďte s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Nie je potrebné okamžite sa snažiť urobiť celý komplex, nepreťažujte svoje telo, pretože to môže viesť k komplikáciám.

Lekári spravidla odporúčajú začať s takýmto terapeutickým cvičením najskôr 3 týždne po operácii. Vypočujte si svoje pocity a vy sami pochopíte všetko.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čas čítania: min.Môžem robiť cvičenia s myómom maternice?Pomerne často majú ženy, ktoré sú zodpovedné za svoje zdravie, logickú otázku: „Aké cvičenia sa dajú robiť s myómom maternice?“.
U pacientov, ktorí sa pravidelne sťažujú na nepohodlie a bolesť brucha, sa môže diagnostikovať príliš nízky alebo vysoký tlak v bruchu. Tento stav je nebezpečný pre ľudské zdravie a život, pretože destabilizuje prácu vnútorných orgánov.
Ezofágová hernia (HAP) - výčnelok spodnej časti ezofágového otvoru bránice, cez ktorý sa začína pohybovať pažerák aj horná časť žalúdka.Vyvoláva to reflux (reverzný pohyb žalúdočného alebo črevného obsahu), zápal gastrointestinálneho traktu, peptický vred a jazvovitá stenóza (zúženie lúmenov).