loader

Hlavná

Späť

Cirhóza pečene: príznaky, liečba, koľko s tým žijú

Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy. Cirhóza pečene nie je nevyhnutne veľa alkoholikov: táto patológia je takmer vždy posledným štádiom chronického ochorenia pečene. Cirhóza sa niekedy môže stať aj nezávislou patológiou, ktorá sa vyvinula napríklad v dôsledku útoku vlastnej imunity na žlčový trakt (primárna biliárna cirhóza) alebo nemusí mať jasný dôvod (kryptogénna cirhóza)..

Patológia značne komplikuje život človeka a ukladá obmedzenia nielen na jeho stravu, ale aj na motorický režim, užívanie liekov a teplé oblečenie. Vzťahuje sa na tie choroby, na ktoré umierajú, pretože žiadny orgán nemôže nahradiť funkciu pečene. Tento orgán má však pozoruhodné regeneračné schopnosti a môže rásť od malého „kusu“ po plný objem. Môže sa to však stať, ak na to budete venovať pozornosť včas a nezúfalete, ale nájdete príčinu choroby a riešite ju, kým sa stav nezkompenzuje. V niektorých prípadoch môže pomôcť transplantácia pečene, ale nemalo by sa to ani odkladať: ak sa krvácanie zvýši, operácia už nebude možná..

O pečeni, ktorá trpí

Táto časť je venovaná stručnej analýze štruktúry a funkcie pečene, aby bolo jasné, prečo sa objavujú určité príznaky cirhózy pečene..

Pečeň je teda najväčším a najťažším orgánom nachádzajúcim sa pod pravými pľúcami pod bránicou, zakrytou pravou stranou oblúka. Vykonáva veľa funkcií. to:

 1. čistenie krvi toxických alebo neúčinných látok tvorených samotným telom, ktoré okamžite vstupujú do krvi alebo sú do nej absorbované z čriev alebo močových ciest;
 2. Syntézy bielkovín:
  • niektoré z nich zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, čo jej bráni v prístupe do tkaniva a spôsobuje opuch;
  • iné sú základom protilátok, gama globulínov;
  • tretí - zabezpečte zrážanie krvi;
  • po štvrté sú základom enzýmov, ktoré v organizme poskytujú významné reakcie;
 3. tvorba žlče - stimulátor črevnej motility, látka, ktorá emulguje tuky (rozdeľuje ich na malé kvapôčky), aby sa lepšie rozložili enzýmami pankreasu;
 4. skladovanie „energetického substrátu“ - glukózy - vo forme glykogénu.

Vnútornou štruktúrou pečene sú voštinové laloky s vnútornou krvnou cievou (žila), oddelené spojivovým tkanivom. Pri cirhóze sa na mieste tohto laloku objaví vláknité (hrubšie spojivové) tkanivo a „deliče“ (úplne alebo čiastočne) zostávajú na svojom mieste. Tieto nové „laloky“ sa nazývajú „uzly“, ktoré môžu byť veľké (niekoľko lalokov, uzol je väčší ako 3 mm) alebo malé (spojivové tkanivo oddeľuje každý uzol, ako pred lobulom)..

Pretože sa namiesto normálnych buniek objavujú nefunkčné tkanivá, trpia všetky funkcie pečene. Postupne vyvinuté fibrotické oblasti komprimujú cievy ležiace v lalokoch. To vedie k zvýšeniu tlaku v systéme zabezpečujúcom odtok krvi z pečene - portálna hypertenzia. Na zmiernenie tohto systému krv začína obchádzať pečeň (pre túto povahu sú žily poskytované v prírode): žily pažeráka, žalúdka a konečníka sa rozširujú. Pri zachovaní tlaku v cievach tieto cievy strácajú svoj tón a stávajú sa kŕčovito rozšírenými, z ktorých sa pravidelne vyvíja krvácanie..

štatistika

Najvyšší výskyt cirhózy sa pozoruje v rozvinutých krajinách: 14 - 30 prípadov na 100 000 obyvateľov; zatiaľ čo v poslednom desaťročí sa frekvencia výskytu zvýšila o 12%. Najčastejšie sa to spája s stravovacími návykmi: čím sú vyprážané a labužnícke jedlá, v strave je obsiahnutý alkohol, tým vyššia je šanca na ochorenie.

Cirhóza je jednou zo šiestich hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách: na túto chorobu zomrie každoročne 300 tisíc ľudí. Najčastejšie trpia ľuďmi vo veku 35 - 60 rokov, muži sú vystavení alkoholu trikrát častejšie.

Prečo ochorieť na cirhózu

Príčiny cirhózy sú rôzne. Zavolajte ich v zostupnom poradí:

 1. Častý príjem alkoholu spôsobuje 35,5 - 50% cirhózy pečene. Alkoholická cirhóza sa nevyvíja okamžite, ale po 10 - 20% rokov od začiatku častého (v niektorých prípadoch denného) alkoholizácie, keď sa pravidelne konzumuje 80 - 160 ml v zmysle 96% alkoholu. Posledné štúdie hovoria, že pri vývoji cirhózy nie je dôležitá ani tak samotná toxicita etanolu, pretože zlá výživa je spôsobená tým, že časť energetickej potreby je pokrytá alkoholom, ale neexistujú žiadne užitočné aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a uhľohydráty..

Približne 12% prípadov tohto ochorenia je bez príznakov. Táto vlastnosť je charakteristická cirhózou u mužov..

 1. Chronický (zriedkavo akútny) zápal pečene, tj hepatitída, má často za následok cirhózu. Hepatitída spôsobená vírusmi je toho schopná. „Vodcom“ v tomto ohľade je vírusová hepatitída C, choroba, ktorá nemá prakticky žiadne konkrétne prejavy. Našťastie sa v tejto chvíli dobre lieči..

Cirhóza môže spôsobiť vírusovú hepatitídu B, B + D, ktorú je ťažké liečiť. Hepatitída A naopak takmer nikdy nezíska chronický priebeh a nespôsobí cirhózu.

 1. Kryptogénna cirhóza. Je to choroba s nevysvetlenou príčinou, keď podľa výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií nebola zistená žiadna jediná príčina choroby. Táto cirhóza pečene je častejšia u žien, asi 20-30% v štruktúre celej incidencie.
 2. Hepatitída vyvolaná liečivom môže viesť k cirhóze. Toto je zápal pečene, ktorý sa môže vyskytnúť ako reakcia na užívanie rôznych liekov. Najmä toxické pre pečeň sú lieky na tuberkulózu, parkinsonizmus, rakovina, lieky na zlato, ortuť, olovo, niektoré antiseptiká (na základe dimetylsulfoxidu) s dlhodobým používaním..
 3. Toxický zápal pečene. Pečeň je tak poškodená metylalkoholom, etylénglykolom obsiahnutým v alkoholových náhradách, ako aj niektorými jedovatými hubami. Ak osoba nezomrela na akútne poškodenie pečeňového tkaniva a po akútnom období nie je dovolené obnoviť telo (požil alkohol, toxické drogy, mala vírusovú hepatitídu), môže sa takáto choroba dostať do cirhózy..
 4. Autoimunitná hepatitída. Degenerácia pečeňového tkaniva do vláknitého tkaniva môže byť spôsobená jeho poškodením protilátkami - proteínmi vlastnej imunity, ktoré môžu spočítať pečeňové bunky ako cudzie látky..
 5. Nealkoholická mastná hepatitída. Tento zápal pečene, ktorý vedie k cirhóze, sa vyvíja na pozadí metabolických porúch, napríklad pri cukrovke, galaktozémii alebo obezite..
 6. Primárna cirhóza alebo primárna biliárna cirhóza. Je to autoimunitný zápal, ktorý začína útokom vlastných protilátok na žlčové cesty v pečeni. Dlhá stagnácia žlče v týchto dráhach vedie k degenerácii pečeňového tkaniva.
 7. Takéto ochorenie, ako je primárna sklerotická cholangitída, keď sa zvyčajne na pozadí chronických zápalových ochorení čriev objavia protilátky proti intrahepatálnym žlčovým kanálikom, ktoré prestávajú fungovať, stávajú sa sklenenou tyčinkou.
 8. Sekundárna biliárna cirhóza. Je to stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušenia priechodu žlče pozdĺž žlčových ciest (často intrahepatických). Tu, na rozdiel od primárneho „brata“, neexistuje žiadny autoimunitný mechanizmus. Príčina sekundárnej biliárnej cirhózy je:
  • kamene v žlčových cestách;
  • stlačenie žlčových ciest nádormi;
  • vylisované kanály so zväčšenými lymfatickými uzlinami s lymfocytárnou leukémiou, lymfogranulomatózou;
  • sekundárna biliárna cirhóza sa môže vyskytnúť dokonca aj u novorodencov. To vedie k vrodenému nedostatočnému rozvoju alebo úplnej absencii extrahepatických potrubí;
  • hnisavý zápal intrahepatálnych žlčových ciest;
  • zúženie žlčových ciest po operácii na orgánoch hepatobiliárnej zóny;
  • extrahepatické cysty žlčových ciest.
 9. Poškodenie pečene červami, napríklad echinokokom alebo alveokokom.
 10. Hemochromatóza. Je to choroba, pri ktorej sa železo ukladá v tkanivách vrátane pečene.
 11. Wilson-Konovalovova choroba. V tomto prípade sa z dôvodu genetických porúch enzýmových systémov v mozgu a pečeni vylučuje meď..
 12. Badda-Chiariho syndróm. Jedná sa o zablokovanie prietoku krvi pečeňovými žilami..
 13. Zlyhanie srdca, v dôsledku čoho sú pečeňové cievy vždy preplnené, čo má negatívny vplyv na pečeň.
 14. Nedostatok enzýmu -1-antitrypsínu v dôsledku genetickej poruchy. To vedie k rozvoju bronchitídy a cirhózy..

Ako sa prejavuje cirhóza?

Známky cirhózy pečene sa neobjavujú u všetkých pacientov, 12 až 20% z nich má asymptomatický priebeh ochorenia až do štádia, keď dochádza k ikterickému sfarbeniu kože a ascitu - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

Prvé príznaky patológie sú:

 • Pocit plný žalúdok. Zároveň to znamená, že znižujú tvorbu plynu, zlepšujú pohodu.
 • Znížený výkon.
 • Po pití alkoholu, požití diéty alebo zdvíhaní ťažkých váh sa v pravej hypochondrii objaví bolesť. Je to spôsobené zvýšeným prísunom krvi a predĺžením kapsuly pečene. Takáto bolesť prechádza sama o sebe, lieky ako No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon nepomáhajú.
 • Človek rýchlo zožerie: po malých dávkach jedla sa objaví pocit plnosti žalúdka.
 • Telesná teplota sa pravidelne zvyšuje na nízke čísla.
 • Pri čistení zubov krvácajú ďasná.
 • Pravidelne, bez zjavného dôvodu a pri normálnom tlaku, sa zaznamenávajú krvácanie z nosa. Je to kvôli zvýšeniu tlaku v portálnych žilách a zníženiu zrážania krvi.

Táto choroba sa ďalej vyvíja podľa jednej z troch možností:

Spočiatku sú nepríjemné plynatosť, nevoľnosť, zvracanie. Človek sa rýchlo unaví, jeho nálada sa mení, je náchylný k rozmarom. Objavujú sa časté krvácanie z nosa.

Obdobie ascitu s cirhózou. Najprv sa bolesť objaví na jednom mieste v bruchu, potom na inom mieste. Potom, čo dôjde k výraznej slabosti, pravidelne zvracať. Pravidelne to bolí v pravej hypochondrii - v ľavej hypochondrii (zväčšená slezina). Brucho je zväčšené a nemôže byť vtiahnuté. Na prednej stene sú viditeľné rozšírené žily. Po 6-24 mesiacoch sa vyvinie kachektické obdobie (deplécia). Hmotnosť sa výrazne znižuje, koža je bledá, ochabnutá. Obdobia slabosti, počas ktorých sa určuje nízky krvný tlak, periodické - zvracanie hnedého obsahu alebo čiernej voľnej stolice (gastrointestinálne krvácanie)..

Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo nákazy infekčnou chorobou. Prenikanie baktérií do ascitickej tekutiny - ascitická peritonitída - ak nekončí samotnou smrťou, výrazne skracuje život

Objavujú sa príznaky zvýšeného tlaku v portálnej žile a rýchlo postupujú: bolesť v pravej hypochondrii, krvácanie z ďasien, krvácanie z hemoroidových žíl a z nosa..

Na tomto pozadí sa vyvinie žltačka, svrbenie, žlté škvrny na očných viečkach (xantelasma), stenčenie kože..

Vyššie uvedené príznaky súvisia s poruchami stolice, bolestivosťou brucha, nevoľnosťou, grganím, zmenami nálady, zvracaním.

Slabá citlivosť - teplota, bolesť, hmat - na ruky a nohy.

V konečnom štádiu sa vyvinie hepatická encefalopatia. Táto euforická nálada, po ktorej nasledovala depresia, zmena osobnosti, poruchy spánku, rozmazaná reč, dezorientácia.

Obličky tiež trpia, čo sa prejavuje opuchom tváre, nedostatkom chuti do jedla, znížením množstva moču a bledosťou pokožky..

Možnosti tokuPrevažuje možnosť, pri ktorej príznaky zvýšeného tlaku v systéme žíl zásobujúcich pečeň prevládajúVoľba, v ktorej rozširujúce sa uzly stlačia predovšetkým žlčové kanályKombinovaná možnosť
Príznaky cirhózy pečenePrvé významné príznaky sú:

 • znížená chuť do jedla;
 • žltnutie kože a očných proteínov;
 • pokožka je suchá a ochabnutá;
 • pocit horkosti v ústach;
 • suché ústa
 • časté uvoľnené stolice vyvolané mastnými potravinami;
 • Svrbivá pokožka;
 • únava
 • žlté škvrny na očných viečkach - xantómy a xantómy;
 • Podráždenosť.

Príznaky sa objavujú pomaly, postupne..

Ďalšie príznaky sa neskôr pripoja:

 • dlane sa stávajú špeciálnymi: oblasti okolo palca a malého prsta začervenajú, začervenajú sa a distálne prsty prstov na strane dlane;
 • sexuálna slabosť;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien;
 • pocit rýchleho srdcového rytmu;
 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • na koži tváre a tela sa objavujú pavúčie žily;
 • semenníky sú zmenšené, prsia u mužov môžu rásť;
 • ascites;
 • krvácajúce gumy;
 • krvácanie z nosa;
 • rednutie kože;
 • strata váhy;
 • koncové prsty prstov zhustnú. Stávajú sa ako paličky;
 • nechty zhustnú a vyblednú, stávajú sa hodinkami.
 • atrofia svalov končatín;
 • zuby sú uvoľnené a vypadávajú.

Smrť pochádza z krvácania

Aké chorobyBadda-Chiariho syndróm po hepatitíde v dôsledku srdcového zlyhania s hemochromatózouBiliárna cirhóza - primárna a sekundárna, sklerotizujúca cholangitídaAlkoholická cirhóza môže byť cirhóza po hepepatitíde

Existujú také štádiá cirhózy pečene:

 1. Kompenzačné. Stále neexistujú žiadne príznaky, aspoň niektoré bunky už zomreli, ale zostávajúce bunky pracujú v rozšírenom režime.
 2. Subcompensatory. V tejto fáze sa objavia prvé príznaky choroby: slabosť, pocit nadúvania, bolesť v hypochondrii na pravej strane, znížená chuť do jedla. Na koži sa objavia „siete“; vlasy vypadávajú.
 3. Posledným štádiom cirhózy pečene je dekompenzácia. Tu sa objavuje ascites, žltačka a krvácanie a atrofia svalov končatín a pásov horných ramien a podchladenie..

Pacienti s cirhózou v tomto štádiu majú charakteristický vzhľad:

 • svetlo žltá ochabnutá pokožka;
 • s hrebeňmi;
 • žlté oči;
 • červené a fialové „pavúky“ z ciev sú viditeľné na koži tváre a tela;
 • tenké a tenké ruky a nohy;
 • modriny na rukách a nohách;
 • veľké brucho s vyčnievajúcim pupkom;
 • na bruchu - sieť rozšírených žíl;
 • červené dlane s začervenanými a zosilnenými koncovými falangami, matné nechty;
 • opuchy nôh;
 • zväčšené prsia, malé semenníky u mužov.

Komplikácie cirhózy

Komplikácie cirhózy sú:

 1. Ascites: zväčšenie brucha, ktoré pri ľahnutí prakticky nezmizne, vyzerá napäto, s tlakom na žalúdok sa objem pohybuje nabok.
 2. Portálna hypertenzia. Jej príznaky sme opísali vyššie.
 3. Akútne zlyhanie pečene sa vyvíja s rýchlym progresom cirhózy. V tomto prípade zhoršené vedomie rýchlo progreduje, pokožka zožltne, objaví sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, vyvíja sa krvácanie - vnútorné, gastrointestinálne, maternice, hemoroidy.
 4. Chronické zlyhanie pečene. Postupne sa vyvíja zmena osobnosti, trpí spánkom, zvyšuje sa žltačka, vyvíja sa ascites.
 5. Spontánna bakteriálna peritonitída. Toto je komplikácia ascitu, keď je intraabdominálna tekutina infikovaná baktériami v čreve v dôsledku priepustnosti črevnej steny. Ochorenie je sprevádzané prudkým zhoršením stavu, vysokou horúčkou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkou..
 6. Hepatorenálny syndróm. Toto je meno poškodenia obličiek, ktoré sa vyskytuje na pozadí portálnej hypertenzie. Príznaky: znížený moč, zvýšená slabosť, nevoľnosť.
 7. Rakovina pečene. Jeho príznaky sa mierne líšia od príznakov cirhózy samotnej..

Aká je diagnóza

Diagnóza cirhózy pečene pozostáva z niekoľkých fáz. Samotná diagnóza sa uskutočňuje pomocou inštrumentálneho výskumu:

 • Ultrazvuk - ako metóda skríningu. „Povoluje“ iba urobiť predbežnú diagnózu, je však nevyhnutný pre diagnostiku portálnej hypertenzie a ascitu;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o presnejšie metódy ako prvá;
 • Biopsia. Táto metóda umožňuje určiť typ cirhózy - malý alebo veľký, ako aj príčinu choroby;

Po stanovení diagnózy, ak podľa výsledkov histologického vyšetrenia nebola zistená príčina, pokračuje jej vyhľadávanie. Z tohto dôvodu sa krv vyšetruje na:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • antimitochondriálne protilátky;
 • hladiny cerruloplasmínu a medi;
 • alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • hladina T-lymfocytov, imunoglobulínov G a A.

Ďalším krokom je zistiť, koľko tela utrpelo poškodenie pečene. Urobiť to:

 1. Scintigrafia pečene. Toto je rádionuklidová štúdia, ktorá vám umožní zistiť, ktoré pečeňové bunky stále fungujú..
 2. Biochemický krvný test na také testy, ako je proteinogram, lipidogram, ALT, AST, bilirubín - častá a jedna z frakcií, alkalická fosfatáza, cholesterol, koagulogram, hladiny draslíka a sodíka.
 3. Stupeň poškodenia močoviny obličiek, kreatinínu.

Prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií:

 • ultrazvuk je vhodný na vylúčenie ascitu;
 • kŕčové žily pažeráka a žalúdka sú vylúčené pomocou FEGDS;
 • kŕčové žily konečníka si vyžadujú vyšetrenie sigmoidoskopiou;
 • vylúčenie skrytého, neviditeľného krvácania z tráviaceho traktu sa vykonáva analýzou výkalov okultnej krvi.

Aká pečeň na cirhózu. Cítite ju cez prednú stenu brucha. Lekár sa domnieva, že je hustý, hrbolatý. Ale to je len vo fáze dekompenzácie.

Na ultrazvuku sú vo vnútri tohto orgánu viditeľné ložiská fibrózy („uzly“): menej ako 3 mm - malé uzly, viac ako 3 mm - veľké. Pri alkoholickej cirhóze sa najskôr vyvinú malé uzly, s biopsiou sa stanoví mastná hepatóza a špecifické zmeny v pečeňových bunkách. V neskorších fázach sa uzliny zväčšia a zmiešajú, mastná hepatóza sa postupne stráca. Pri primárnej biliárnej cirhóze je pečeň zväčšená, v nej sú stanovené nezmenené žlčové kanáliky. Sekundárna biliárna cirhóza je príčinou zväčšenia pečene, prítomnosti obštrukcie v žlčovom trakte.

Liečba chorôb

Ako liečiť cirhózu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. eliminovať príčinu choroby;
 2. zastaviť progresiu degenerácie pečeňového tkaniva do vláknitých uzlín;
 3. kompenzovať porušenia;
 4. znížiť zaťaženie žíl portálového systému;
 5. liečiť komplikácie a predchádzať rozvoju ďalších problémov.

Eliminácia príčin choroby

Táto liečba závisí od príčin cirhózy:

 • S alkoholickou cirhózou - eliminujte príjem alkoholu v tele.
 • Pri vírusovej hepatitíde sa predpisujú špeciálne antivírusové látky: pegylované interferóny, ribonukleáza atď.
 • Autoimunitná hepatitída sa lieči liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém..
 • Cirhóza mastnej hepatitídy je liečená diétou s nízkym obsahom lipidov.
 • Biliárna cirhóza sa lieči odstránením zúženia žlčových ciest.

Vytváranie podmienok na obnovenie pečene

Ihneď po diagnóze, keď je človek vyšetrený na príčinu choroby, je mu predpísaná diéta na cirhózu:

Proteín: 1 až 1,5 g / kg hmotnosti. Keď dôjde k narušeniu vedomia, zrušia sa v terminálnom štádiu;

Tuk - 80 - 90 g / deň (živočíšny a bielkovinový pôvod 1: 1);

Sacharidy - 400 - 500 g / deň.

Počet jedál: 5-6 za deň, v malých porciách

Všeobecné pravidláMôcťJe to nemožné
 • zeleninové polievky, lepšie ako šťouchané polievky;
 • obilniny;
 • varené chudé mäso;
 • tvaroh;
 • nízkotučné kyslé smotany;
 • zelené jablká
 • zelenina - v pečenej forme;
 • vajíčka
 • banány a sušené ovocie - ak obličky fungujú dobre.
 • káva;
 • alkohol
 • salámy;
 • konzervy;
 • šunka;
 • huby;
 • cesnak;
 • paradajky
 • čokoláda;
 • paradajkový džús;
 • údené výrobky;
 • minerálka;
 • výrobky s práškom do pečiva a sódou na pečenie (koláče, koláče, pečivo, chlieb);
 • slanina;
 • pasta z mäsa alebo rýb;
 • majonézy;
 • olivy;
 • nakladaná zelenina;
 • zmrzlina;
 • vyprážané jedlá.

Pri ascite je vylúčená šťava

Upravuje sa aj životný štýl cirhózy:

 1. nemôžete zdvíhať závažia, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie;
 2. viac relaxovať;
 3. denne merajte objem brucha a hmotnosti: zvýšenie oboch hovorí o zadržiavaní tekutín;
 4. nezabudnite vziať do úvahy pomer prijímanej tekutiny (nielen vody) a vylučovaného moču. Ten by mal byť o niečo menší;
 5. pri vývoji ascitu je potrebné znížiť objem prijatej tekutiny na 1-1,5 l;
 6. ovládajte zmenu v písaní rukou: napríklad napíšte krátku frázu každý deň s dátumom v poznámkovom bloku.

Drogová terapia

Pri cirhóze je každý liek predpísaný primerane, pretože je poškodená pečeň a ďalšie zaťaženie liekmi pre ňu nie je užitočné. Bez týchto liekov sa nemôžete obísť:

 • Duphalac, Normase alebo Prelaxan. Tieto laktulózové prípravky viažu mozgové toxické aminokyseliny, ktoré spôsobujú encefalopatiu.
 • Hepatoprotektory - lieky, ktoré zlepšujú fungovanie pečeňových buniek: Heptral, Ornitox, Ursokhol.
 • Diuretiká - na odstránenie prebytočnej tekutiny z tkaniva. Pri cirhóze Veroshpiron v malých dávkach funguje dobre.
 • V niektorých prípadoch s ascitom má zmysel brať antibiotiká, ktoré čistia črevá: kanamycín, ampicilín. To je prevencia spontánnej bakteriálnej peritonitídy..
 • Na zníženie tlaku v žilách portálu je Molsidomin účinný, betablokátory: Propranolol, Atenolol. V takom prípade musíte kontrolovať krvný tlak.

Liečba ľudovými liekmi

Alternatívna liečba cirhózy pečene ponúka tieto recepty:

 • Zmieša sa 10 g, 20 g odrôd pšeničnej trávy, 20 g divej ruže. 1 polievková lyžica nalejte do zmesi 200 ml vody, varte 10 minút. Potom vývar ochladte, vezmite 1 polievkovú lyžicu. dvakrát denne.
 • Vezmite 3 lyžice. umyté ovos, breza, 2 polievkové lyžice. rozdrvené listy brusnice, zalejeme 4 l, trvajte 1 deň na chladnom mieste. Samostatne urobte šípkový vývar. Po jednom dni zmiešajte obidve bujóny, pridajte 2 polievkové lyžice. kukuričné ​​stigmy a uzlíky. Celú infúziu varte 15 minút, namiešajte a uložte do chladničky.
 • Potrebujete 3 hlavy cesnaku, 4 citróny, 200 g olivového oleja, kilogram medu. Odrežte kôru z citrónov, vyberte semená, posuňte citróny a cesnak do mlynčeka na mäso, kombinujte s maslom a medom. Masu premiešajte, vložte na deň do chladničky a potom ju uložte. Dajte si lyžičku 30 minút pred jedlom trikrát denne. Musíte jesť všetko a potom túto manipuláciu opakovať trikrát do roka.

Prognóza ochorenia

Cirhóza je nevyliečiteľná, iba ak sa transplantácia pečene nevykonáva. Pomocou vyššie uvedených liekov si môžete udržiavať iba viac-menej slušnú kvalitu života.

Koľko ľudí žije s cirhózou pečene závisí od príčiny ochorenia, štádia, v ktorom bolo objavené, a od komplikácií, ktoré sa vyvinuli v čase liečby:

 • s rozvojom ascitu žijú 3-5 rokov;
 • ak sa gastrointestinálne krvácanie objaví prvýkrát, prežije ho 1/3 až polovica ľudí;
 • ak sa vyvinie hepatická kóma, znamená to takmer 100% úmrtnosť.

K dispozícii je tiež stupnica, ktorá vám umožňuje predpovedať dĺžku života. Zohľadňuje výsledky testov a stupeň encefalopatie:

Cirhóza pečene - prvé príznaky, príznaky, príčiny a liečba cirhózy

Dobrý deň, milí čitatelia!

V dnešnom článku zvážime s vami také ochorenie, ako je cirhóza pečene, ako aj jej príznaky, príčiny, typy, stupne, diagnostika, liečba, ľudové lieky a prevencia. Takže...

Čo je cirhóza pečene?

Cirhóza pečene je chronické ochorenie pečene charakterizované trvalým poškodením pečene, pri ktorom je normálne pečeňové tkanivo nahradené vláknitým spojivovým tkanivom. Konečným výsledkom porážky, ak neurobíte nič, je rozvoj zlyhania pečene a portálna hypertenzia, po ktorej pacient zvyčajne vedie k smrti. Smrť sa zvyčajne vyskytuje za 2 až 4 roky choroby. Cirhóza niekedy vedie k rakovine pečene.

Pečeň hrá jednu z hlavných úloh pri čistení tela toxických látok, prispieva tiež k syntéze tukov, bielkovín a uhľohydrátov, podieľa sa na procesoch trávenia a produkcii látok potrebných pre normálnu činnosť tela. Pri cirhóze je pečeň zjazvená, rastie a zväčšuje alebo zmenšuje svoju veľkosť, je hustá, drsná a hrboľatá. Jeho bunky (hepatocyty) degenerujú a prestávajú plniť svoje funkcie, preto zničenie tohto orgánu predstavuje hrozbu pre život živého organizmu, či už ide o osobu alebo zviera..

Hlavnými príznakmi cirhózy pečene sú postupne sa zvyšujúce bolesti v bruchu (hlavne v pravej hypochondrii), ktoré sa v poslednom štádiu vývoja pacienta stávajú tak silné, že aj lieky na omamné látky a zažívacie ťažkosti (bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie) sa predpisujú ako lieky proti bolesti..

Hlavnými dôvodmi rozvoja cirhózy pečene sú vo väčšine prípadov hepatitída, ako aj častá a nadmerná konzumácia alkoholických nápojov, ktoré v skutočnosti otrávia nielen pečeň, ale celé telo..

Koľko ľudí žije s cirhózou?

Počet rokov života s cirhózou do značnej miery závisí od stupňa (štádia) patologického procesu v pečeni, od metód liečby a prísneho dodržiavania terapeutických a profylaktických predpisov ošetrujúceho lekára, ako aj od životného štýlu pacienta..

Kompenzovaná forma cirhózy je zvyčajne charakterizovaná prežitím v 50% prípadov. Pri podkompenzovanej forme lekári predpovedajú životnosť pacienta v priemere - 5 rokov, s dekompenzovanou formou - až 3 roky.

Mnoho špecialistov určuje štádium choroby podľa Child-Pugha, Coxa a ďalších.

Ponáhľam sa však poznamenať, že táto sieť obsahuje svedectvá ľudí, ktorí verili v Ježiša Krista, ktorí sa zotavili po obrátení, a to aj v najpokročilejších štádiách cirhózy, keď lekári nedali šancu na uzdravenie, preto vždy existuje nádej!

Štatistika chorôb

Lekári poznamenávajú, že cirhóza sa pozoruje hlavne u polovice populácie mužov, okolo 3 až 1. Je to predovšetkým kvôli tomu, že muži častejšie ako ženy radi pijú silné alkoholické nápoje, a to, ako sme už povedali, vo väčšine prípadov je hlavnou príčinou cirhózy.

Ak hovoríme o všeobecnom obraze, potom patologické zmeny v pečeni (cirhóza, hepatitída, rakovina) vedú k úmrtiu asi 300 tisíc ľudí ročne. Navyše vo vyspelých krajinách sa cirhóza vyskytuje v priemere u 20 ľudí na 100 000 obyvateľov, zatiaľ čo v bývalom ZSSR je to 1% populácie. Nižšie je uvedená mapa výskytu cirhózy na celom svete (od roku 2004). Čím je farba svetlejšia (bližšie k žltej), tým menej prípadov ochorenia je, tým tmavšie, tým viac:

Za posledných 10 rokov sa percento výskytu tohto ochorenia zvýšilo o 12%!

Vek pacientov je vo väčšine prípadov od 40 do 60 rokov.

Cirhóza - ICD

ICD-10: K74,3 - K74,6;
ICD-9: 571.

Príznaky cirhózy pečene

Hlavným príznakom cirhózy je bolesť brucha, najmä pri pravej hypochondrii, ale začiatok choroby môže byť sprevádzaný ďalšími príznakmi. Okrem toho existujú prípady (približne 20%), keď je poškodenie pečene asymptomatické a patológia sa dá zistiť až po smrti osoby. Budeme sa však zaoberať tým, ako sa choroba prejavuje v počiatočných fázach, v strede a na konci svojho vývoja..

Prvé príznaky cirhózy

 • Pravidelná bolesť brucha, najmä v pravej hypochondrii, ktorá sa zhoršuje po jedle mastných, vyprážaných a nakladaných potravín, alkoholických nápojov, ako aj pri nadmernej fyzickej námahe;
 • Pocit horkosti a sucha v ústnej dutine, najmä ráno;
 • Únava, podráždenosť;
 • Periodické poruchy gastrointestinálneho traktu - nechutenstvo, nadúvanie, nevoľnosť, zvracanie, hnačka;
 • Možné zožltnutie kože, slizníc a očných proteínov.

Hlavné príznaky cirhózy pečene

Pacient okrem počiatočných príznakov vykazuje aj tieto príznaky cirhózy pečene:

 • Bolesť brucha sa časom zosilňuje, v konečných štádiách netolerancie, sama o sebe bolí alebo šije, má pocit ťažkosti;
 • Rýchly úbytok na váhe, vyčerpanie tela, najmä chudnutie nôh, zatiaľ čo žalúdok sa môže vydávať dopredu, ako pri kyphosis;
 • Nevoľnosť sprevádza pacienta častejšie, ako aj ataky zvracania a zvracanie môže obsahovať krv, čo zvyčajne znamená krvácanie do žíl zažívacieho systému;
 • Svaly oslabujú, atrofiu, človek je často v slabom stave;
 • V kĺboch ​​je bolesť a opuch, končatiny prstov zhustnú a pokožka nechtov získava načervenalý odtieň;
 • Palmy, chodidlá, kapiláry na tvári sú tiež namalované v červených odtieňoch;
 • Horná časť tela pacienta je pokrytá pavučinovými žilami, ktorých počet a viditeľnosť sa zvyšuje s progresiou rozkladu pečene;
 • Mliečne žľazy u mužov sa zväčšujú, vypadávajú podpazušia a ochlpenia, genitálna atrofia;
 • Koža, sliznice a očné proteíny (skléra) získavajú žltkastý odtieň, čo naznačuje, že pečeň nemôže bilirubín ďalej spracovať;
 • Objaví sa opuch nôh a jazyka, svrbenie kože, krvácanie z nosa, ktoré spolu s viečkami je pokryté aj nádormi (angiomy) a v očných viečkach sa začína objavovať xantelasma;
 • Po pacientovi nasleduje apatia na všetko, nespavosť, zmätenosť a narušené vedomie, zhoršuje sa pamäť;
 • Telesná teplota je zvyčajne zvýšená a normalizuje sa hlavne vtedy, keď sa stav a normalizácia pečene zlepšia;
 • Zvyšuje sa tiež veľkosť sleziny, množstvo tekutiny v brušnej dutine, portálna hypertenzia.

Komplikácie cirhózy pečene

Medzi komplikácie cirhózy pečene je možné rozlíšiť tieto príznaky a následky choroby:

 • Ascites (nadbytočná tekutina v brušnej dutine);
 • Hepatálna encefalopatia;
 • zápal pobrušnice;
 • Kŕčové žily v celom tele, trombóza, ako aj vnútorné krvácanie;
 • Nízky krvný tlak, po ktorom nasleduje vývoj arteriálnej hypotenzie;
 • Renálne zlyhanie;
 • Hepatálna gastropatia, kolopatia alebo kóma;
 • Spojenie sekundárnych infekčných chorôb - zápal pľúc, sepsa a iné;
 • Zhubný nádor pečene (hepatocelulárny karcinóm);
 • Smrteľný výsledok.

Príčiny cirhózy pečene

Hlavnými príčinami cirhózy sú:

 • vírusová hepatitída, hlavne typu B, C, D a G, ktorej konečným výsledkom je patologická degenerácia pečene;
 • pravidelná konzumácia alkoholických nápojov, najmä nadmerná;
 • metabolická porucha, ktorá je sprevádzaná mastnou hepatózou;
 • otrava pečene určitými liečivami (androgény, anabolické steroidné látky, Iprazid, Inderal, Metyldofa, Methotrexate atď.), soli ťažkých kovov, priemyselné jedy, jedlá (huby) a iné látky;
 • systematická podvýživa, ako aj jesť prevažne nezdravé jedlo;
 • prítomnosť chronických dedičných a iných chorôb, ako aj patologických stavov - hemochromatóza, nedostatok alfa-1-antitrypsínu a galaktóza-1-fosfát-uridyltransferázy, Wilson-Konovalovova choroba, Randu-Oslerova choroba, autoimunitné ochorenie pečene, žlčové kamene, extrahepatálna obštrukcia,, portálna hypertenzia, kongestívne zlyhanie srdca, Budd-Chiariho syndróm, prítomnosť infekcií (aspergilóza, kandidóza, opisthorchiasis, schistosomiáza) a ďalšie.

Súčasný účinok niekoľkých vyššie uvedených faktorov na organizmus, napríklad hepatitídy pri požívaní alkoholu, urýchľuje patologickú degeneráciu pečene, niekedy aj desiatky krát!

Klasifikácia cirhózy

Cirhóza pečene sa podľa klasifikácie delí na tieto typy:

Podľa morfológie:

 • Cirhóza s malým priemerom (melkonodularná) - priemer uzlov 1-3 mm;
 • Cirhóza veľkých uzlov (makronodulárna) - priemer uzlov je 3 mm alebo viac;
 • Neúplná septálna forma;
 • Zmiešaná forma.

Podľa etiológie:

 • alkoholik;
 • vírusovej;
 • drog;
 • Sekundárne žlčové;
 • Vrodené kvôli týmto chorobám:

- hemochromatóza;
- tyrozinóza;
- hepatolentikulárna degenerácia;
- nedostatok a1-antitrypsínu;
- glykogenóza;
- galaktozémia.

 • Budd-Chiariho choroba a syndróm;
 • Stojatá (s nedostatočným krvným obehom);
 • Výmenný doplnok vyplývajúci z:

- Obezita;
- uloženie obtokovej anastomózy tenkého čreva;
- závažný diabetes mellitus;

 • Idiopatická (nejasná etiológia), ktorá môže byť:

- kryptogénne;
- primárne žlčové;
- indické deti.

Fázy cirhózy pečene

K rozvoju cirhózy pečene dochádza počas niekoľkých štádií, z ktorých každá je charakterizovaná klinickými prejavmi a liečebnými metódami. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Cirhóza pečene 1 (kompenzačná fáza). Cirhóza pečene 1. stupňa je charakterizovaná neprítomnosťou takmer akýchkoľvek príznakov - pacient sa zriedkavo môže obťažovať krátkodobou bolesťou v pravej hypochondrii, a to najmä v prípadoch, keď osoba pila alkoholický nápoj alebo zjedla niečo z tukov alebo vyprážané. Testy obvykle ukazujú pokles bilirubínu a protrombického indexu (až o 60). Pozitívna prognóza liečby je veľmi priaznivá a liečba zahŕňa najmä použitie liekov zameraných na obnovu hepatocytov (pečeňové bunky)..

Cirhóza pečene 2. stupňa (subkompenzovaná). Cirhóza stupňa 2 sa vyznačuje častou bolesťou brucha na pravej strane, stálym pocitom únavy a slabosti, pravidelnými záchvatmi nevoľnosti, úbytkom hmotnosti a krátkodobým ascitom. U mužov sa prejavujú príznaky gynekomastie, pri ktorých sa zväčšuje veľkosť mliečnych žliaz, okrem toho sa vlasová línia v podpazuší začína zmenšovať. Laboratórne štúdie ukazujú pokles nielen v bilirubíne, tak ako v prvom stupni choroby, ale aj v albumíne, index protrombínu klesá na 40. Je veľmi dôležité zvoliť správnu liečbu a preniesť chorobu zo subkompenzovanej na kompenzovanú..

Cirhóza pečene 3. stupňa (terminálna). Cirhóza pečene 3. stupňa je charakterizovaná akútnou bolesťou, rýchlym úbytkom hmotnosti, nevoľnosťou a zvracaním, zožltnutím kože a slizníc, krvácanie z nosa, žíl pavúkov, pretrvávajúcou slabosťou, apatiou a nespavosťou. Pacient má metabolické zlyhanie. Laboratórne štúdie ukazujú pokles bilirubínu, albumínu a protrombického indexu na kritické úrovne. V tomto štádiu sa u pacienta niekedy rozvíja vnútorné krvácanie, rakovina pečene, kóma pečene, peritonitída a ďalšie choroby a stavy, pri ktorých môže človek rýchlo zomrieť..

Cirhóza pečene 4. stupňa. Cirhóza pečene 4. stupňa je charakterizovaná zhoršením všetkých druhov príznakov a symptómov choroby, silnými bolesťami, ktoré zastavujú iba silné lieky, niekedy narkotické. Lekári dnes nemôžu zastaviť ďalší vývoj choroby a človek zomrie.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

Závažnosť cirhózy pečene, ako aj percento úmrtí, je tiež určená systémom Child-Pugh. Je pravda, že musíte pamätať na to, že tento „test“ nezohľadňuje mnoho ďalších faktorov choroby, a preto je iba indikatívny, a preto sa neukazuje, nevzdáva sa!

Zvláštnosťou tejto klasifikácie je malý test. Pre každú odpoveď sú 1 až 3 body, po ktorých sa vykoná výpočet a na základe počtu bodov sa určí stav pacienta a ďalšia prognóza jeho zotavenia..

V nasledujúcej tabuľke sú 4 stĺpce - 1 z nich sú testovacie otázky, ďalšie tri (A, B a C) - odpovede a počet bodov za každú z nich..

bodovania

 • Celkové skóre je 5 - 6 (pacient patrí do triedy A): prežitie pacienta v prvom roku od času testovania ponecháva 100%, v druhom roku asi 85%;
 • Celkové skóre je 7-9 (pacient patrí do triedy B): miera prežitia v prvom roku od času testovania ponecháva 81%, v druhom roku asi 57%;
 • Celkové skóre je 10 - 15 (pacient patrí do triedy C): prežitie v prvom roku od okamihu testovania ponecháva 45%, v druhom roku asi 35%;

Diagnóza cirhózy pečene

Diagnóza cirhózy pečene zvyčajne zahŕňa nasledujúce vyšetrovacie metódy:

Liečba cirhózy pečene

Ako liečiť cirhózu pečene? Liečba cirhózy sa zvyčajne začína odstránením príčiny choroby a zahŕňa nasledujúce položky:

1. Liečba drogami;
2. Prísna strava;
3. Fyzioterapeutické ošetrenie;
4. Dávková fyzická aktivita;
5. Chirurgická liečba (v prípade potreby transplantácia pečene).

1. Lieky na cirhózu (lieky na cirhózu)

1.1. Ochrana pečeňových buniek

Ako sme už uviedli, hlavným mechanizmom rozvoja cirhózy pečene je degenerácia jej buniek (hepatocytov). Preto je jedným z najdôležitejších bodov pri liečení cirhózy použitie liekov, ktoré chránia hepatocyty pred patologickou degeneráciou a nahradením. Okrem toho tieto lieky zvyčajne podporujú samotnú pečeň a jej fungovanie..

Na ochranu pečeňových buniek sa používajú hepatoprotektory, - podmienená skupina liekov, ktorá nepriamo v určitých situáciách priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene..

Hepatoprotektorom možno pripísať tieto skupiny liekov:

 • Bylinné prípravky na liečenie cirhózy;
 • Esenciálne fosfolipidy;
 • Lipotropné látky;
 • Vitamíny pre pečeň.

Bylinné prípravky na liečenie cirhózy. Všetky hepatoprotektory rastlinného pôvodu sú založené hlavne na rastline - ostropestreci mariánskom. Je to spôsobené skutočnosťou, že bodkovaný bodliak mlieka obsahuje silymarín, ktorý vykonáva ochrannú funkciu pečeňových buniek pred patologickými účinkami a deštrukciou na ne..

Ďalšou úžasnou liečivou rastlinou, ktorá je základom niektorých hepatoprotektorov, je artičok, ktorého semená sú bohaté na cynarín. Tsinarin je svojou ochrannou funkciou podobný silymarínu.

Medzi inými rastlinami, ktoré vykonávajú ochrannú funkciu pečeňových buniek a ktoré prispievajú k normalizácii činnosti pečene, je možné rozlíšiť výťažky z brezy, hľuzy, kasie, yarrow a ďalšie..

Medzi lieky proti cirhóze rastlín rastlinného pôvodu možno uviesť: „Karsil“, „Legalon“, „Silymarin“, „Gepabene“, „Galstena“, „Tsinariks“, „Allohol“, „Sibektan“, „Bondzhigar“, „Dipana“.,

Esenciálne fosfolipidy. Táto skupina liekov je nevyhnutným komplexným tukom, ktorý je súčasťou membrán všetkých telesných buniek, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri normálnom metabolizme, napríklad medzi krvnou plazmou a červenými krvinkami (červené krvinky). Udržiavajte normálnu rovnováhu tukov, uhľohydrátov a cholesterolu.

Esenciálne fosfolipidy prispievajú k deštrukcii kolagénu, v dôsledku čoho sú pečeňové bunky v skutočnosti nahradené vláknitým tkanivom..

Medzi moderné esenciálne fosfolipidy možno rozlíšiť - „Phosphogliv“, „Fosfoncial“, „Essential“, „Essential Fort N“, „Eslidin“, „Essliver forte“..

Lipotropné látky. Je to skupina liekov pozostávajúcich hlavne z aminokyselín, ktoré znižujú hladinu „zlého cholesterolu“ v krvi (lipoproteíny s nízkou hustotou - LDL), zvyšujú aktivitu lipázy, ktorá pomáha odbúravať tuky a chráni aj pečeň pred prenikaním tukov. Mnoho lipotropných látok sú látky podobné vitamínom..

Lipotropné lieky sú zvyčajne založené na nasledujúcich látkach - ademetionín, arginín, betaín, inozitol (vitamín B8), karnitín (vitamín B11), S-metylmetionín (vitamín U), ornitín, cholín (vitamín B4), cysteín a ďalšie.

Medzi lipotropné lieky možno identifikovať: "Betargin", "Hepa-Merz", "Heptral", "Glutargin-alkocline", "Ornilatex".

Vitamíny pre pečeň. Vitamíny hrajú rozhodujúcu úlohu takmer vo všetkých životne dôležitých procesoch tela, a keď sú nedostatočné (hypovitaminóza), zdravie ľudí a kvalita života sa zvyčajne zhoršujú. Preto pri cirhóze pečene, rovnako ako pri iných chorobách, sa telu musia dodávať vitamíny.

Pri cirhóze by sa mala venovať osobitná pozornosť príjmu vitamínov, ako sú A (retinol), C (kyselina askorbová), E (tokoferol), lipoová (tioktická) kyselina a kokarboxyláza..

Okrem toho sa musíte zamerať aj na vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B9, B12), D (calciferol) a P (rutín)..

Konkrétne vitamíny a ich dávky predpisuje iba lekár, a to iba na základe analýz, pretože niektoré z vitamínov v prípade predávkovania môžu spôsobiť alergické reakcie a iné nepriaznivé účinky.

1.2. Obnovenie nedostatku žlčových kyselín

Pri biliárnej nedostatočnosti sa v tele znižuje produkcia žlčovej kyseliny, ktorá sa priamo podieľa na trávení potravy. Okrem toho je v tomto stave narušená premena enzýmov, ktoré sa neskôr podieľajú aj na udržiavaní a normálnom fungovaní orgánov gastrointestinálneho traktu (GIT)..

Na obnovenie toku žlčovej a pankreatickej šťavy do čreva sa predpisuje kyselina ursodeoxycholová (UDCA), ktorá je syntetickým analógom kyseliny žlčovej. Dávka je obvykle 10 až 15 mg na 1 kg hmotnosti / 1 čas za deň, výhodne v noci.

Okrem toho UDCA pomáha normalizovať imunitnú odpoveď tela na infekčné agens v pečeni, zabraňuje pečeni absorbovať tzv. „Zlý“ cholesterol, zvyšuje činnosť enzýmu lipázy, ktorý pomáha odbúravať tuky, a UDCA pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Kyselinu ursodeoxycholovú možno v skutočnosti pripísať hepatoprotektorom.

Medzi prípravky kyseliny ursodeoxycholovej možno rozlíšiť: „Ursonan“, „Ursodex“, „Ursor“, „Exhol“.

1.3. Posilnenie a stimulácia imunitného systému

Na posilnenie a stimuláciu fungovania imunitného systému, ako aj na posilnenie pečene a zachovanie normálneho fungovania celého organizmu sa predpisujú imunostimulačné lieky..

Medzi lieky určené na stimuláciu imunitného systému možno identifikovať: Vilozen, Zadaxin, Timogen.

1.4. Odstránenie prebytočnej tekutiny z tela

Cirhóza pečene je často sprevádzaná hromadením extra veľkého množstva tekutiny v brušnej dutine. Tento proces sa nazýva ascites. Pri ascite majú pacienti tiež opuchy rúk a nôh, vnútorné orgány. Aby sa tomu zabránilo, pacientovi sú predpísané diuretiká (diuretiká). Niektorí lekári však na profylaktické účely predpisujú diuretiká skôr, ako sa objavia viditeľné znaky ascitu..

Medzi diuretiká na cirhózu pečene možno rozlíšiť tieto skupiny liekov - antagonisty aldosterónu, látky šetriace draslík, tiazidy, inhibítory karboanhydrázy a slučkové diuretiká..

Každá skupina je v princípe účinku veľmi odlišná, takže ich nezávislé použitie je prísne kontraindikované. Lekár predpisuje určitú skupinu diuretík iba na základe testov.

1.5. Symptomatická terapia

Na uľahčenie priebehu cirhózy pečene možno dodatočne predpísať symptomatické lieky.

Proti nevoľnosti a zvracaniu: Motilium, Pipolfen, Tserukal.

Pri silnom svrbení - antihistaminiká: diazolín, claritín, suprastín, difenhydramín.

Proti nespavosti, sedatívum: „Valerián“, „Tenoten“.

2. Diéta na cirhózu

Strava na cirhózu je jedným zo základných bodov, bez ktorých sa priaznivý výsledok choroby zníži na minimum. Z lekárskeho hľadiska je diéta na cirhózu zameraná na vyloženie pečene zo spracovania „ťažkých“ potravín, normalizáciu metabolizmu, obnovu pečeňových buniek a predchádzanie komplikáciám ochorenia, napríklad ascitu..

V lekárskej praxi M.I. Pevzner vyvinul diétu na cirhózu pečene, ktorá sa nazýva - strava č. 5 (tabuľka č. 5).

Stručne povedané, strava č. 5 je založená na odmietnutí potravín, ktoré dráždia tráviaci trakt a samotnú pečeň, ako aj na zvýšení stravy bielkovín a uhľohydrátov, zatiaľ čo množstvo tuku v potravinách by sa malo znížiť o 30%. Je tiež potrebné znížiť soľ - až na 1-2 čajové lyžičky / deň, už nie! Obsah kalórií vo výrobkoch by nemal prekročiť 2 500 - 3 000 kcal / deň, množstvo tekutiny - nie viac ako 1,5 litra. Frakčná výživa. Všetky hrubé potraviny by mali byť mleté ​​a konzumované iba v teplej forme..

Čo môžem jesť s cirhózou?

 • Polievky: zelenina, na rôzne obilniny, ovocie, mlieko, ale bez vyprážania.
 • Mäso: nízkotučné odrody mäsa a rýb - kurča, hovädzie mäso, nízkotučné mäso, morka, merlúza, treska.
 • Vajcia: môžu sa jesť vo forme dusených omeliet;
 • Šaláty - z čerstvej zeleniny a rastlinného oleja
 • Pekárske výrobky: pšeničný chlieb z prémiovej múky (nie čerstvý), nie pečivo, nie pečivo;
 • Mliečne výrobky: beztukové mlieko, kyslé mliečne nápoje, tvaroh, mäkký syr;
 • Omáčky: sú povolené mliečne a zeleninové omáčky, podľa možnosti domáce, ako aj sladké ovocné omáčky;
 • Sladkosti: čerstvé a sušené ovocie a bobule, ale v jemnej (strúhanej) forme, želé, med, džem, marshmallows, cukor.
 • Nápoje: dusené ovocie, čerstvo vytlačené šťavy, vývar z ruží, bozk, slabý čaj.
 • Je povolené používať maslo, ale z prírodných prísad.

Čo nemôžete jesť s cirhózou?

 • Čerstvé pečivo, vyprážané koláče;
 • Mastné polievky, boršč a iné prvé jedlá na mastné mäso, huby, kapusta;
 • Tukové mäso - bravčové, kačacie, husacie, údené mäso, párky, masť, pečeň, obličky, mozgy, mastné odrody rýb;
 • Zelenina a ovocie: strukoviny, kapusta, repa, špenát, šťuka, reďkovky, reďkovky, cesnak, zelená cibuľa, huby, nakladaná zelenina, kyslé ovocie a bobule;
 • Mastné mliečne výrobky - smotana, kyslá smotana, tvaroh, korenený syr;
 • Vajcia - vyprážané alebo varené strmé;
 • Pikantné predjedlá, omáčky, kečupy, horčica, paprika, chren, marinády, konzervované výrobky;
 • Sladkosti: čokoláda, zmrzlina, smotanové výrobky;
 • Nápoje: alkohol (ľubovoľný), silný čaj, káva, kakao, nealkoholické nápoje.

3. Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapeutické postupy pri cirhóze pečene prispievajú k zlepšeniu metabolizmu a udržiavajú zdravie pečene. Medzi fyzioterapeutické postupy možno identifikovať:

 • plazmaferéza
 • Ultrazvuk na pečeni;
 • Inductothermy;
 • diatermia;
 • Ionoforéza s roztokmi jódu, novokainu alebo síranu horečnatého.

4. Dávkovaná fyzická aktivita

Pri absencii ascitu lekári odporúčajú dávkovú fyzickú aktivitu - fyzioterapeutické cvičenia (cvičebná terapia).

Liečebné cvičenia zlepšujú metabolizmus, krvný obeh, posilňujú imunitný systém a tiež posilňujú pohybový aparát.

5. Chirurgická liečba (v prípade potreby transplantácia pečene)

Chirurgická liečba cirhózy zahŕňa transplantáciu pečene (transplantáciu). Je to dosť nákladný postup, ktorý je okrem financií komplikovaný aj hľadaním darcu..

Transplantácia sa zvyčajne predpisuje v prípadoch, keď konzervatívna liečba cirhózy pečene nepriniesla potrebné výsledky a patologický proces deštrukcie tohto orgánu sa naďalej nemilosrdne vyvíja..

Nevýhodou transplantácie pečene je okrem ceny aj nepretržité používanie imunosupresívnych liekov a počas celého života.

Kontraindikácie pri transplantácii pečene sú zhubné nádory (rakovina) s metastázami, niektoré závažné patológie srdca a pľúc, obezita, infekčné choroby, zápalové procesy v mozgu a iné..

Ešte raz vám však chcem pripomenúť, že aj keď lekári odmietajú pomôcť a odpísať osobu, v Bohu existuje cesta!

Liečba cirhózy pečene ľudových liekov

Dôležité! Pred použitím ľudových liekov proti cirhóze pečene sa poraďte so svojím lekárom!

Bodliak mlieka. Zmiešajte 1 čajovú lyžičku rozdrvených semien z bodliaka s 1 čajovou lyžičkou listov tejto rastliny, potom ju naplňte pohárom vriacej vody, nechajte ju 20 minút stáť a nechajte ju vychladnúť. Ďalej je potrebné liek 1krát úplne filtrovať a opiť. Táto infúzia sa má užívať každý deň 3-krát, ráno (na lačný žalúdok), pred večerou a pred spaním. Okrem toho môžete piť mätu mäty piepornej, ktorá okrem sedatívneho účinku tiež zlepší účinok infúzie ostropestreca mariánskeho..

Oman. Pridajte jednu a pol lyžice rozdrveného elecampanu do malého hrnca a nalejte ho do 500 ml vody, vložte výrobok do pomalého ohňa na 30 minút, potom odložte pivovar na 20 minút, preceďte a trikrát 2-3 krát denne, 30 minút pred jedlom vypiť naraz 200 ml. Liečba trvá 10 dní.

Kurkuma. 1 čajová lyžička kurkumického prášku, nalejte pohár teplej prevarenej vody, pridajte sem, aby sa zlepšila chuť medu, dôkladne premiešajte a vypite 100 ml 2-krát denne, 30 minút pred jedlom.

Zeleninové šťavy od Norman Walker. Podstatou liečby je denné používanie čerstvo vylisovaných štiav zo zeleniny. Optimálne množstvo pitnej šťavy je 1 l / deň. Nižšie sú uvedené 3 recepty, ktoré môžete takto piť, 1 veľká pohárik (250 ml) trikrát denne, striedavo:

 • Recept 1. Kombinácia zeleniny v nasledujúcom pomere (10: 3: 3) - mrkva, uhorka a repa.
 • Recept 2. Kombinácia zeleniny v nasledujúcom pomere (10: 6) - mrkva a špenát.
 • Recept 3. Kombinácia zeleniny v nasledujúcom pomere (5: 1) - mrkva a čierna reďkovka.

Bylinná kolekcia 1. Vytvorte zbierku nasledujúcich zložiek - šípky (20 g), odrody pšeničnej trávy (20 g) a dvojdomé lístie žihľavy (10 g). Všetko dôkladne rozdrvte, premiešajte a 1 polievková lyžica. nalejte zbernú lyžičku pohárom vriacej vody, potom zapaľujte výrobok na 15 minút, vyberte, na 15 minút odložte, aby vychladol a trvať na tom, aby sa namáhal. Potrebujete odvar 2 krát denne, ráno a večer.

Bylinná kolekcia 2. Vytvorte zbierku nasledujúcich zložiek (všetky v rovnakých pomeroch) - ovocie (šípky z ruží), korene (elecampan, liečivý šalvia, rebríček a lopúcha), kvety (harmanček, strapec) a byliny (ľubovník bodkovaný, motúz a horolezec). Všetko dôkladne premiešajte a 1 polievková lyžica. zberná lyžica nalejte pohár vriacej vody, potom dajte výrobok na 15 minút do pomalého ohňa, varte, vyberte a odložte produkt na 15 minút, aby trvala na tom, aby vychladla. Po vývare je potrebné 3 krát denne, 30 minút pred jedlom, napiť a pol pohára.

Bylinná kolekcia 3. Vytvorte zbierku nasledujúcich prísad (všetky v rovnakých pomeroch) - ľubovníková tráva, tráva z rebríčka, presličky poľnej a kôra čakanky. Všetko dôkladne rozdrvte, premiešajte a 1 polievková lyžica. nalejte zbernú lyžičku pohárom vriacej vody, vylúhujte ju po dobu 20 minút, namáhajte a odoberte túto časť po celý deň na 3 dávky.

Prevencia cirhózy

Prevencia cirhózy zahŕňa dodržiavanie nasledujúcich preventívnych opatrení:

 • Úplne sa vzdať pitia alkoholu, fajčenia;
 • Nenechávajte choroby orgánov gastrointestinálneho traktu samy osebe, najmä infekčnej povahy (hepatitída atď.);
 • Pokúste sa obmedziť konzumáciu mastných, korenených, vyprážaných a údených potravín, ľahkých jedál a iných nízko užitočných a nezdravých potravín;
 • Pokúste sa jesť potraviny obohatené o vitamíny a minerály;
 • Neužívajte lieky bez konzultácie so svojím lekárom; nezabudnite, že väčšina liekov má závažné vedľajšie účinky;
 • Dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny;
 • Dodržiavajte preventívne opatrenia proti vírusu hepatitídy B..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Uvoľňovací formulár
Lyofilizovaný prášok.štruktúra
1 fľaša (1 g) obsahuje: papaín, chymopapain, lyzozým, pomocné látky.obal
1 PC.farmaceutický účinok
Caripain je prípravok proteolytického enzýmu s priamym účinkom rastlinného pôvodu získaný z latexu papáje.
Kýla je pomerne časté ochorenie spojené s uvoľňovaním orgánov z prírodných dutín, ktoré zaberajú. Choroba je dedičná alebo získaná. V tomto druhom prípade sa na prejav choroby prejavuje mnoho faktorov, vrátane veľkej fyzickej námahy..
Dnes sa ich vzhľadu venujú oveľa viac pozornosti nielen dievčatám a ženám, ale aj mužom. Služby kozmetológov a kúpeľov sú viac žiadané ako kedykoľvek predtým a kozmetický priemysel sa rozvíja a každé obdobie rozširuje škálu ponúkaných výrobkov na starostlivosť o tvár a telo.