loader

Všetko, čo potrebujete vedieť o kýly sakrálnej chrbtice

Medzistavcová prietrž sakrálnej chrbtice je závažné a závažné ochorenie sprevádzané silnou bolesťou a obmedzením motorických funkcií. Toto je v súčasnosti najbežnejšie ochorenie miechy postihujúce všetky populácie..

Ale nezúfajte, ak vám s tým bola diagnostikovaná. Táto choroba však nie je doživotným trestom a je dokonale liečená modernými prostriedkami. Okrem toho nie je chirurgický zákrok vždy potrebný, podľa štatistík je operovaných iba 10% prípadov.

Čo je to „medzistavcová prietrž“?

Hovoriť o hernii sakrálnej chrbtice je trochu nesprávne, pretože krížová kôra je pevná kosť pozostávajúca z piatich stavcov fúzovaných k sebe, medzi ktorými nie sú medzistavcové platničky..

V tomto prípade hovoríme o hernii medzi sakrálnou kosťou a piatym bedrovým stavcom; treba poznamenať, že ide o najčastejšiu lokalizáciu prietrže.

Podľa štádií vývoja sa vyčnievanie rozlišuje - vyčnievanie disku bez pretrhnutia vláknitej membrány, samotná prietrž a oddelená prietrž - jadro sa úplne oddelí od disku a vypadne. Posledné štádium sa považuje za najťažšie a zvyčajne slúži ako indikácia pre chirurgický zákrok.

Ľudia vo veku 30 - 50 rokov sú na túto chorobu najviac náchylní, a to má svoje vlastné vysvetlenie. V tomto veku sa vytvárajú najvhodnejšie podmienky na vytvorenie prietrže medziobratlovej platničky.

Už sa objavuje osteochondróza, ktorá spôsobuje dystrofické zmeny na disku, ale jadro má stále gélovitú štruktúru. Vo veku 50 rokov jadro disku stvrdne a pristupuje k jeho obalu konzistentne.

Dôvody vzhľadu


S rozvojom osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice je prietrž najčastejšou komplikáciou kýla.

Prvou a najbežnejšou príčinou hernie je osteochondróza. Toto však nie je jediný dôvod. Môže trpieť aj úplne zdravá chrbtica. Napríklad v dôsledku zranenia s dostatočne silným mechanickým nárazom.

Ďalšími dôvodmi môžu byť vážne fyzické aktivity alebo naopak sedavý spôsob života. Pri pravidelnom zdvíhaní závaží dochádza k postupnému mazaniu disku a nedostatok aktivity znižuje pevnosť vláknitej membrány v dôsledku nedostatočnej výživy..

Dôvody môžu zahŕňať dlhodobý statický stres (v určitej nepohodlnej polohe) a zakrivenie chrbtice, nevyvinuté slabé svaly, ktoré podporujú chrbticu, dedičné poruchy pohybového aparátu..

Nepriamo ovplyvňuje monotónna strava, v ktorej telo nedostáva potrebné množstvo výživných látok, vitamínov a minerálov..

Sakrálna prietrž - príznaky


Syndróm bolesti. Povaha a intenzita bolesti môže byť veľmi rôznorodá, záleží na mieste a veľkosti herniového výčnelku.

  Lokálne bolesti v dolnej časti chrbta, ktoré sa zhoršujú pohybom a sú ostré prešívanie a neustále vyčerpávajúce.

 • Bolesť môže zriedkavo vyžarovať z ramenného pletenca a paží a častejšie do zadku, stehien alebo celej dolnej končatiny..
 • Postupom choroby sa syndróm ďalej zvyšuje. Najmenší pohyb, vrátane kýchania alebo kašľa, spôsobuje extrémnu bolesť.

  Radikálny syndróm. V dôsledku neustáleho stlačovania nervových koreňov sa objavujú tieto príznaky:

   znecitlivenie a poruchy citlivosti kože v mieste lézie;

  vzhľad pocitu plazenia husacích hrčiek na dolnej končatine;

  pocit chladu a necitlivosti v prstoch na nohách;

  svalová slabosť celej dolnej končatiny;

  porucha normálneho fungovania vnútorných orgánov panvy a následkom toho nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie u mužov - impotencia;

  náhly nárast tlaku;

 • v úplne zanedbávaných prípadoch je možná úplná atrofia svalov stehien, dolných končatín a nôh.
 • diagnostika


  Najpresnejšou a informatívnejšou diagnostickou metódou je zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) lumbosakrálnej chrbtice, ktoré ukazuje veľkosť a umiestnenie prietrže v rôznych projekciách..

  Stav chrbtice vám umožňuje určiť rádiografiu. V niektorých prípadoch je predpísaná invazívna CT - myelografia alebo neinvazívna MR - myelografia.

  Ak vám bola diagnostikovaná kýla chrbtice, liečba by sa mala začať okamžite, bezodkladne..

  liečba

  Hlavný stav - pri takej závažnej chorobe, ako je prietrž sakrálnej chrbtice, sa liečba vykonáva iba! pod dohľadom dobrého lekára.

  Liečebné metódy sa delia na konzervatívny a chirurgický zákrok..

  Konzervatívne zaobchádzanie


  Prvá vec, na ktorú je liečba zameraná, je odstránenie silnej bolesti pri liekoch. Pacientovi je pridelený prísny odpočinok na lôžku, ktorý potom prechádza do režimu obmedzovania fyzickej aktivity.

  V tomto okamihu sa predpisujú lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky, ktoré majú zmierniť nielen bolesť, ale aj zápal postihnutých ložísk a okolitých tkanív. Okrem toho sa pripájajú svalové relaxanciá, ak je to potrebné, v prítomnosti svalových kŕčov a chondroprotektorov na obnovu a ochranu medzistavcových platničiek..

  Okrem liečby liečivami sa na zmiernenie bolesti používa metóda, ako je trakcia miechy. Spočíva vo výbere správnej polohy a smeru, aby sa narovnal „vysať“ hernálny výstupok späť.

  Po úľave od akútnej bolesti idú priamo na liečbu, ktorá spočíva v uvoľnení medzistavcovej platničky a všetkých postihnutých nervových koreňov..

  Mimoriadne dôležité sú terapeutické cvičenia na prietrž chrbtice, pretože pomocou nich sa posilňujú svaly chrbta, odstraňujú sa svalové kŕče a napína sa chrbtica..

  Gymnastika by sa mala robiť každý deň a vyberať cvičenia, ktoré vám pomôžu. Dobré výsledky dávajú cvičenia Dikul s kýlou chrbtice. Vo svojom komplexe existujú tri cykly, ktoré postupne zvyšujú záťaž a pomáhajú zabrániť opakovanej exacerbácii choroby.

  Najlepším spôsobom, ako správne uplatniť cviky pri takej závažnej chorobe, ako je kýla chrbtice, sú lekcie videa, ktoré je možné nájsť bez akýchkoľvek problémov..

  Hlavnou podmienkou účinnosti manuálnej terapie (masáže) je nájsť kompetentného špecialistu. Neúčinná masáž spôsobí oveľa viac škody ako jej úplná neprítomnosť.

  ethnoscience


  Do liečebného komplexu môžete zaradiť bylinné ľudové liečivá, ktoré sa dajú použiť vo forme obkladov a trení na postihnutej oblasti. Kompresie z gáforového oleja, koreňa kostnej kosti, cesnaku, koreňa marshmallow, paliny z paliny, reťazec a brúsenie oleja z ľubovníka bodkovaného, ​​jedľa, alkoholová tinktúra z púpavy, múmia majú dobrý účinok..

  chirurgia

  Indikácie pre chirurgický zákrok:

   nedostatok výsledkov konzervatívnej liečby počas 1 - 2 mesiacov;

  porušenie normálneho fungovania panvových orgánov;

 • svalová atrofia dolných končatín.
 • Druhy chirurgických zákrokov:

   minimálne invazívna metóda - laserové ošetrenie. Jadro je zahrievané a odparuje z neho vodu, v dôsledku čoho sa prietrž výrazne zníži;

 • radikálny zásah - úplné odstránenie prietrže spolu s postihnutým jadrom, ktoré je nahradené umelým implantátom.
 • V tomto videu povie profesionál podrobne všetko o diagnóze lumbosakrálnej chrbtice

  záver

  Na záver rada odborníkov na prevenciu a liečbu kýly:

   chrbát by mal byť rovný;

  rozdeľovať závažia a udržiavať bremeno čo najbližšie k telu;

  nestojte s rovnými nohami;

  užitočný šport pre vás - cyklistika, plávanie;

  na zdravie kostí sú potrebné potraviny bohaté na vápnik a všetky chrupavky podobné želé;

  v žiadnom prípade nepite silný alkohol;

  Konštrukcia postele by mala zodpovedať prirodzeným ohybom tela (mäkký matrac položte na rovný povrch);

 • čím väčšia váha, tým je matrac tvrdší.
 • Na záver možno povedať iba jednu vec - prevencia prietrže je oveľa ľahšia a príjemnejšia ako jej liečba.

  Medzistavcová prietrž

  metóda vlastnej liečby

  Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

  (Na základe skúseností zo skutočného života)

  Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

  Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

  A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

  Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

  Príčiny medzistavcovej prietrže

  Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

  Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

  Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

  Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

  V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

  Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

  V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

  Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

  Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

  Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

  Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

  Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

  Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

  Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

  Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

  MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

  Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

  Moja história liečby medzistavcových prietrží

  Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

  Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

  Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

  Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

  Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

  V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

  Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

  Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

  Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

  Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

  Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

  Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

  A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

  Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

  Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

  Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

  Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

  Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

  A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

  A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

  A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

  Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

  Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

  Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

  Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

  Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

  Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

  Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

  Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

  Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

  Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

  Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

  Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

  Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

  Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

  Prečo posilňovať „svalový korzet“?

  Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

  Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

  Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

  Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

  Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

  Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

  Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

  Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice

  Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice je najbežnejšou zo všetkých typov hernií. Väčšina nákladu pripadá na spodné stavce a krížovú kosť. Pri zdravom a mobilnom životnom štýle bez väčšieho zaťaženia chrbta bude prietrž lumbosakrálnej chrbtice obísť osobu.

  Čo je

  Kýla bedrovej chrbtice je výstupok zdeformovanej medzistavcovej platničky do dutiny miechy. Výsledkom je tlak na miechové nervy. Tento priebeh udalostí vyvoláva výrazný syndróm bolesti.

  Závažnosť bolesti závisí od veľkosti prietrže: pri malej veľkosti nemusí človek cítiť významnú bolesť; pri veľkosti asi 1 cm sa môže vyskytnúť krívanie, ťažkosti pri chôdzi a sedení.

  Maximálne riziko sú ľudia vo veku od 25 do 50 rokov, ktorí vedú sedavý spôsob života.

  Kýla bedrovej chrbtice je jedným z najnebezpečnejších typov medzistavcových kýly. Táto časť chrbtice je vystavená najväčšiemu zaťaženiu. Bedrové kýly sa oddeľujú podľa charakteristických znakov:

  • Posterolaterálny - výčnelok sa vyskytuje v smere miechového kanála, nervy sú stlačené a mnoho životných procesov je narušených. Toto je najnebezpečnejšia forma tejto choroby..
  • Bočné - medzistavcové platničky vyčnievajú doprava alebo doľava vzhľadom na chrbticu. Nebezpečenstvo je iba so silným progresom.
  • Kýla s výčnelkom vpred, nenesú zvláštne nebezpečenstvo.
  • Klasika - medzistavcové platničky vyčnievajú cez celú oblasť stavcov vo všetkých smeroch. Pri identifikácii je potrebné komplexné ošetrenie.

  Pozri tiež: typy prietrže chrbtice.

  Klasifikácia medzistavcových prietrží lumbosakrálnej v závislosti od ich veľkosti:

  • Malé rozmery - do 5 mm, po detekcii je potrebné zahájiť komplexnú liečbu, nie je nutný chirurgický zákrok.
  • Stredné veľkosti - do 8 mm, komplexná liečba, v nemocnici, bez nutnosti chirurgického zákroku.
  • Veľké veľkosti - do 12 mm je liečba v nemocnici zložitá. Neurochirurg niekedy môže predpísať operáciu, ak sú v práci chrbtice závažné komplikácie.
  • Mimoriadne veľký - presahujúci 12 mm, zriedka sa používa komplexná liečba, najmä chirurgická.

  príčiny

  Lumbosakrálna kýla sa prejavuje pod vplyvom dvoch hlavných faktorov - kombinácia sedavého spôsobu života so zvýšenou fyzickou aktivitou na chrbtici. Ale existuje mnoho dôvodov, ktoré ovplyvňujú tvorbu kýly..

  Progresia osteochondrózy

  Osteochondróza sa stáva jednou z hlavných príčin objavenia sa medzistavcových prietrží na akomkoľvek oddelení, vrátane lumbosakrálnej. S touto patológiou dochádza k zmene štruktúry medzistavcových platničiek, chrupavkové tkanivo je zničené a stráca elasticitu.

  Nepriaznivé pracovné podmienky

  Ak osoba sedí alebo zdvíha váhy každý deň po dlhú dobu alebo trávi čas v nepohodlnej polohe na chrbte, skôr alebo neskôr chrbtica nebude stáť. Riziko získania kýly medzistavcového disku sa zvyšuje, pretože medzistavcové platničky, ktoré obklopujú štvrtý stavovec a krížovú kosti, sú pod najväčším zaťažením..

  Poranenie miechy

  Ak dôjde k mechanickému poškodeniu chrbtice, vláknitý prstenec nemusí odolať prudkému zaťaženiu a prasknutiu, v takom prípade sa prietrž objaví náhle a je sprevádzaná veľmi silnou a ostrou bolesťou..

  Zakrivenie chrbtice

  Pri skolióze je záťaž prerozdelená do jednotlivých častí chrbtice. Disky v tejto oblasti podliehajú zrýchlenému opotrebovaniu, zastaveniu a objaveniu sa výčnelkov..

  Ochorenia pohybového ústrojenstva

  Pri chorobe, ako je dysplázia bedrového kĺbu, zaťaženie jednotlivých stavcov sa zmieša, to spôsobí deštrukciu tkaniva chrupavky a výčnelok medzistavcového disku v priebehu času..

  Nadváha a zlý vývoj svalov

  Ak sa osoba zapája na mieste, udržuje sa vo forme, záťaž sa zvyšuje. Športovci s veľkou telesnou hmotnosťou sa často sťažujú na bolesti chrbta. Čo môžeme povedať o osobe, ktorej nadváha je tukové tkanivo? Zaťaženie bude prirodzene nadmerné a medzistavcové platničky sa opotrebujú. Hernia sa v takejto situácii môže objaviť banálnym zdvihnutím vrecka zemiakov.

  Medzistavcové platničky, ktoré obklopujú 4. vertebru a krížovú kôru, sú stlačené a vyčnievajúce. Zaťaženie je v tejto oblasti najvyššie..

  príznaky

  Ak má osoba prietrž sakrálnej chrbtice, príznaky sa môžu líšiť v závislosti od veku kýly. Hlavným príznakom je bolesť. Príznaky lumbosakrálnej hernie v raných štádiách:

  • Bolesti v dolnej časti chrbta a dlho nezmiznú;
  • Pri ostrých pohyboch, trávení dlhého času sedením alebo zdvíhaním závaží sa bolesť len zosilnie;
  • Lokalizovaná bolesť;

  Keď hernia v lumbosakrale už dosiahla pôsobivú veľkosť a stav sa zhoršil, príznaky budú nasledujúce:

  • Bolesť sa môže objaviť veľmi ostro, akoby „natáčala“ postihnutú oblasť;
  • Bolesť môže vyžarovať v končatinách (nohách) a častiach tela susediacich s prietržou;
  • Ťažkosti vznikajú pri chôdzi a pri akomkoľvek pohybe je človek chromý;
  • Pri kýchaní alebo kašľaní sa môžu vyskytnúť záchvaty bolesti;
  • Chrbtica sa postupne trochu ohýba a snaží sa zmierniť bolesť;
  • V mieste lokalizácie medzistavcovej prietrže sa vyskytuje malý opuch, svaly dolnej časti chrbta a brušné svaly sa stláčajú a menej pohyblivé..

  Hernia v bedrovej chrbtici je možné identifikovať podľa sťažností pacienta, ale pri liečbe je potrebné presné vyšetrenie. Aby bolo možné presne vedieť, kde je prietrž a jej veľkosť, je potrebné podstúpiť sériu testov, vykonať röntgen a podrobiť sa špeciálnemu vyšetreniu (magnetická rezonancia)..

  liečba

  A ako zaobchádzať s týmto typom kýly? Liečba kýly lumbosakrálneho oddelenia sa musí vykonávať pod dohľadom vysoko kvalifikovaného odborníka. Ošetrujúci lekár so zameraním na ukazovatele vyšetrení, analýz a sťažností pacienta predpisuje komplexnú liečbu a dáva odporúčania týkajúce sa životného štýlu.

  liečenie

  Príznaky a liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice sú úzko spojené. Lekár určuje výrazný prejav patológie a zameriava sa na ich elimináciu. Prípravky, ktoré sú súčasťou komplexnej liečby:

  • Preparáty pre křupavku. Urýchľujú proces regenerácie tkanív chrupavky. Čiastočne obnovuje elasticitu medzistavcových platničiek.
  • Lieky proti bolesti. Používa sa na uľahčenie života pacienta počas liečby.
  • Svalové relaxanciá. Uvoľnite kŕče zo svalov nachádzajúcich sa v blízkosti miesta prietrže kýly. Čiastočne obnovte pohyblivosť chrbtice.
  • Nesteroidné protizápalové lieky. Používa sa na zmiernenie opuchov, zápalov, zmiernenie stavu pacienta.
  • Vitamínové prípravky. Použitie pomáha pri zrýchľovaní obnovy poškodených častí medzistavcových platničiek prietržnej časti bedrovej kosti.

  Masáže a LFK

  Lumbosakrálna oblasť je silne zaťažená a keď sa objaví prietrž, svaly sa snažia kompenzovať nedostatočnosť chrbtice. Forma prepäťových spazmov. Masáž pomáha čiastočne znižovať bolesť prietrže, zmierňuje opuchy a čiastočne obnovuje bedrovú pohyblivosť.

  Fyzioterapeutické cvičenia sú povinné pri kýloch lumbosakrálnej chrbtice. Všetky cvičenia, ktoré pomôžu obnoviť pohyblivosť dolnej časti chrbta, musíte premyslieť a skontrolovať, či sú pre vás vhodné.

  Vyvarujte sa ostrým a krúteným pohybom, nehádžte sa, nevytvárajte tlak v mieste prietrže.

  Je lepšie zvoliť cvičenia, ktoré môžu byť vykonané ležiace na chrbte. Môžete použiť cvičenia na posilnenie brušných svalov, čo pomôže zmierniť kŕče zo svalov dolnej časti chrbta..

  Alternatívne spôsoby liečby

  Takéto metódy liečby: akupunktúra, nosenie špeciálnych posilňovacích korzetov, zmena životného štýlu na výhodnejší, natiahnutie chrbtice pomocou špeciálnych zariadení, ľudové liečivá. Akupunktúra pomáha zmierniť opuchy, znižuje stres v mieste lokalizácie prietrže. Korzety pomáhajú znižovať bolesť pri pohybe, čiastočne zmierňujú svalové kŕče a oslabujú progresiu choroby. Natiahnutie chrbtice pomáha zmierňovať bolesť, dokonca aj pri držaní tela, odstraňovať zakrivenie chrbtice prietrž.

  Bude musieť zmeniť obvyklý spôsob života na priaznivejší na rehabilitáciu. Posaďte sa menej, nezdvíhajte závažia, držte chrbát rovno, jesť správne.

  Medzi alternatívne spôsoby liečby patria tieto prostriedky:

  • Masti a odreniny;
  • Dekorácie a nálevky;
  • Liečivé kúpele s bylinkami;

  Hlavným účelom alternatívnej liečby je zmierniť bolesť sprevádzajúcu prietrž.

  Chirurgický zákrok

  Ak hernia ovplyvňuje lumbosakrálnu chrbticu, chirurgický zákrok sa používa zriedkavo, približne v 10% prípadov. Operácia chrbtice je vždy veľkým rizikom, môžete zostať zdravotne postihnutí po zvyšok svojho života. Tento spôsob liečby by sa preto mal používať iba v najextrémnejších prípadoch, keď je prietrž obrovská a konzervatívna liečba nepomáha..

  V modernej medicíne sa používajú dve metódy chirurgického zákroku:

  • Laserové ošetrenie medzistavcových prietrží. Jadro medzistavcového disku je zahrievané, dochádza k strate tekutín a zmenšuje sa prietrž.
  • Odstránenie poškodeného medzistavcového disku a jeho nahradenie implantátom zo špeciálneho materiálu.

  prevencia

  Aby ste si udržali zdravý chrbát, musíte sa vyhnúť dlhodobému sedeniu. Život je v pohybe. Musíte hrať šport, ale ten, ktorý nepreťažuje chrbticu. Správna výživa je kľúčom k pevnosti chrbtice, nemal by sa dovoliť nedostatok vápnika a iných vitamínov.

  Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

  Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

  Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

  Difúzny výstupok disku l4-l5

  Výčnelok disku krčnej chrbtice

  Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

  Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

  Lumbosakrálna prietrž

  Kýla lumbosakrálnej chrbtice je výčnelok časti medzistavcovej platničky v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca. Posun nastáva smerom k miechovému kanálu. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej oblasti, pretože táto časť chrbtice má maximálnu záťaž. Táto chrbtica má tiež väčšiu výšku medzistavcových platničiek ako iné oddelenia a slabý pozdĺžny väz, ktorý normálne zaisťuje fixáciu stavcov pozdĺž predného a zadného povrchu..

  Vlastnosti

  Charakteristiky medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej oblasti:

  • častejšie u ľudí stredného veku;
  • je hlavnou príčinou bolesti v bedrovej oblasti;
  • prvé príznaky choroby sa môžu vyskytnúť z dolných končatín (znížená citlivosť nôh, zhoršená pohybová aktivita);
  • hlavnou diagnostickou metódou je rádiografia (prietrž sa označuje ako vyčnievanie medzi stavcami);
  • prístupný konzervatívnej liečbe v 75% prípadov;
  • hlavnou príčinou výskytu je trauma chrbtice (vzpieranie, profesionálne športy).

  Sakra je zapojená do patologického procesu menej často ako spodná časť chrbta (štruktúrne znaky). Z tohto dôvodu sa prietrže vyskytujú na úrovni L5-S1 v 50 - 55% prípadov, na úrovni L4-L5 v 25 - 30% prípadov (L - označenie bedrových stavcov, S - sakrálne). Podľa ICD 10 je patológia označená písmenom M (M 51,0; M 51,3; M 52,1; M 52,2)

  V závislosti od anatomického umiestnenia prietrže vzhľadom na miechový kanál existujú:

  Medián alebo medián

  Vzťahuje sa na interné, pretože je umiestnený v strede medzistavcovej platničky, a preto spôsobuje kompresiu vnútorných koreňov..

  Na klinike dominuje radikálny syndróm pred lokálnymi prejavmi..

  Konkrétne umiestnenie vysvetľuje simultánnu kompresiu dvoch nervov - vnútorného koreňa a vonkajšieho pôvodu pochádzajúcich z miechy.

  Kliniku predstavujú miestne aj radiálne syndrómy..

  Zadný bočný alebo bočný

  Do lézie sa podieľa iba vznikajúci nervový koreň, pretože herniálny výčnelok je umiestnený na bočnej časti a stláča všetky štruktúry vonkajšieho okraja disku..

  Častejšie sa vyskytujú iba lokálne prejavy patológie, radiálne príznaky sú buď mierne, alebo chýbajú.

  V závislosti od stupňa deštrukcie vláknitého prstenca a ďalších prvkov medzistavcovej platničky sa rozlišujú tieto typy patológie:

  • Výstupok disku. Prejavuje sa premiestnením prvkov medzistavcových platničiek priamo do miechového kanála. Samotná štruktúra disku sa spravidla neporuší.
  • Vytláčanie. V tomto prípade dochádza k rozpadu vláknitého prstenca a vyčnievaniu jadra do miechového kanála. Súčasne sa zachováva zadný pozdĺžny väz.
  • Výhrez. Spája sa s prolapsom zložiek vláknitého prstenca priamo do miechového kanála.
  • Sekvestrácia je proces spojený s premiestňovaním fragmentov vláknitého prstenca pozdĺž miechového kanála (pokračujúci prolaps)..

  Príznaky hernie lumbosakrálnej chrbtice

  Príznaky budú závisieť od miesta prietrže, pretože dochádza ku kompresii rôznych nervových zakončení s konkrétnym umiestnením formácie..

  Existujú dve kategórie príznakov: miestne a radiálne.

  Môže byť splatná

  kompresia odchádzajúcich vetiev miechy, narušenie integrity kĺbového aparátu,

  poškodenie medzistavcových platničiek.

  Bolesť dolnej časti chrbta je hlavným príznakom. Na začiatku ochorenia sa pri malej veľkosti prietrže (menej ako 1 - 2 mm) mierne prejavuje. S rozvojom choroby sa intenzita postupne zvyšuje..

  Ožarovanie bolesti v priľahlých oblastiach (stehno, zadok) pri postupe.

  Jasná závislosť syndrómu bolesti od fyzickej aktivity, dokonca bezvýznamná (zvýšená bolesť pri kašľaní, kýchaní).

  Lokálne zmeny vo forme hyperémie, edému alebo viditeľnej deformácie sa nepozorujú.

  Vyskytuje sa, keď prietrž vyčnieva smerom k mieche.

  Porušenie citlivej inervácie končatín (brnenie a husacie hrbole na nohách, nohách).

  Porušenie motorickej aktivity (paréza).

  Cauda equina syndróm, ktorý je spojený s poškodením významnej oblasti miechy. Prejavuje sa okrem porúch motorickej a senzorickej sféry aj narušenia funkcie panvových orgánov..

  Pretože každá časť miechy je zodpovedná za inerváciu svojej oblasti, klinika bude závisieť od úrovne poškodenia (L1-L5, S1).

  Symptómy sú charakteristické aj pre množstvo ďalších chorôb (ischias, osteochondróza), čo sťažuje diagnostiku a niekedy vyžaduje ďalšie vyšetrovacie metódy (MRI / CT)..

  liečba

  Vo väčšine prípadov sa prietrž lumbosakrálnej chrbtice lieči bez chirurgického zákroku, pretože chirurgický zákrok v tejto anatomickej oblasti má vysoké riziko komplikácií..

  Konzervatívna terapia

  1. Odpočinok na lôžku po dobu 5 až 7 dní na pozastavenie degeneratívnych procesov v tkanivách.
  2. Analgetiká (drotaverinum) na zmiernenie bolesti. Paravertebrálne blokády s roztokom lidokaínu takmer úplne zmierňujú bolesť, ale majú väčšie riziko komplikácií.
  3. Nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie sprievodného aseptického zápalu v okolitom zadnom tkanive (Diclofenac, Ibuprofen).
  4. Svalové relaxanciá na zmiernenie reflexného svalového kŕče (Vecuronium, Pankuronium).
  5. Cvičebná terapia. Vyberie sa presne individuálne prispôsobený súbor cvičení. Môže pôsobiť ako súčasť konzervatívnej liečby alebo ako súčasť rehabilitačného obdobia po operácii.
  6. Fyzioterapeutické postupy. Špecifický typ liečby (elektroforéza, magnetoterapia, kryoterapia, liečba UHF) predpisuje lekár. Môže sa používať aj v predoperačnom aj pooperačnom období..
  7. Špeciálne ortopedické doplnky (korzety, obväzy). Tuhosť a typ sa vyberajú s prihliadnutím na charakter kýly.

  V prípade malej kýly a neprítomnosti výraznej deštrukcie kostných štruktúr je dovolené zaobchádzať s človekom pomocou konzervatívnych metód..

  chirurgia

  Cieľom operácie je dekompresia miechových nervov.

  Indikácie pre chirurgický zákrok:

  • trvanie radikulárneho syndrómu dlhšie ako 4 týždne (strata nervovej funkcie);
  • nedostatok účinku konzervatívnej terapie;
  • MRI príznaky herniálneho výčnelku.

  Ak sa vyskytne kaudálny syndróm (syndróm konského chvosta), je indikovaná pohotovostná hospitalizácia.

  Kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

  • nestabilita chrbtového segmentu;
  • zúženie miechy;
  • prítomnosť výrastkov a osteofytov v projekcii miechy;
  • príznaky spondylózy.

  Možnosti pre operačnú taktiku:

  Mikrodiscektómia z intralaminárneho prístupu pomocou operačného mikroskopu

  Táto metóda sa týka špičkových technológií, pretože vyžaduje zväčšovacie zariadenia (lupu na čelo, operačný mikroskop). Umožňuje odstránenie herniovej hmoty takmer akéhokoľvek miesta a veľkosti. Počas operácie je minimálna strata krvi a minimálna trauma tkaniva (vysoká kozmetika). Priemerný pobyt na neurochirurgickom oddelení je 5-7 dní. Po operácii je indikovaný rehabilitačný kurz a po 6 týždňoch sa vracia plná fyzická aktivita. V pooperačnom období je indikované nosenie korzetu a obmedzenie fyzickej aktivity na 3 mesiace.

  Je to operácia oddeľujúca svaly a týka sa endoskopických metód chirurgického zákroku. Na vizualizáciu chirurgického poľa (endoskop) sa používa špeciálne vybavenie. Aplikujte s herniami umiestnenými na boku, osteofytmi v dutine kanála. Je neprijateľné používať túto metódu na opakovaný chirurgický zákrok na chrbtici. Prístup je iba intralaminárny. Pacient je prepustený na 3-4 dni a doba rehabilitácie je skrátená na 4-5 týždňov.

  Perkutánna endoskopická bedrová discektómia

  Vykonáva sa pomocou endoskopu a iných špecializovaných nástrojov. Zariadenie sa môže zaviesť pomocou troch prístupov: intralaminar, posterolaterálny a transforaminálny. Používa sa pre typické nezmenené prietrže. Pacient je prepustený na 3-4 dni a doba rehabilitácie je skrátená na 4 týždne.

  Akýkoľvek chirurgický zákrok je spojený s rizikom. Komplikácie, ktoré sa vyskytnú počas operácie, zahŕňajú:

  1. Krvácajúci. Vyskytujú sa pomerne zriedka s poškodením centrálnej žily. Je indikovaná okamžitá hemostáza. Strata krvi spravidla nepresahuje 150 - 200 ml krvi.
  2. Poškodenie štruktúr miechy (najmä membrán miechy). V tomto prípade dochádza k úniku mozgomiechového moku. S rozvojom tekutosti sa na ne nanášajú špeciálne tesniace švy a lepidlo.
  3. Poškodenie nervových koreňov. Je to pomerne zriedkavé. Ak vzdialenosť medzi prierezmi nervu nepresiahne 1,5 cm, použijú sa špeciálne stehy. Napriek zosieťovaniu nervového vlákna existuje v pooperačnom období riziko narušenia funkcie tohto nervu.

  Pooperačné komplikácie zahŕňajú:

  1. Recidácia kýly. Operácia v tomto prípade bude potrebná iba v prípade klinických prejavov (radiálny syndróm)..
  2. Sekundárna infekcia a hnisanie rany.
  3. Vonkajšia cerebrospinálna tekutina z rany (poškodenie dura mater počas chirurgického zákroku). Na ukončenie používania špeciálneho nástroja pozostávajúceho z fibrínu a trombínu.

  Komplikácie sa vyskytujú u veľmi malého percenta ľudí, pretože minimálne invazívne chirurgické metódy sú zlatým štandardom v liečbe lumbosakrálnych herniovaných diskov..

  video

  Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

  Bolesť prietrže bedrovej chrbtice

  Ľudský stavca sa skladá z 24 malých kostí (stavcov) a prstencových kotúčov medzi nimi. Práve tieto poskytujú pohyblivosť ľudskej chrbtice a sú prírodnými tlmičmi nárazov medzi stavcami.

  Niekedy sa však stáva, že je narušená integrita disku a jeho vnútorný obsah je vypuklý - nazýva sa to medziobratlová kýla. V tomto prípade sa môže ochorenie vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. V bedrovej oblasti sa najčastejšie tvorí prietrž. Zároveň osoba trpí silnou bolesťou, navonok to vyzerá, akoby táto osoba zamrzla v absurdnej póze a kráča, ťahajúc mu nohu. Súčasne vyvstáva otázka, ako zmierniť bolesť prietrži chrbtice.

  Rozlišujú sa tieto typy vertebrálnej hernie:

  • Cervikálna kýla;
  • Hrudné oddelenie;
  • lumbosakrální.

  Povaha bolesti v medzistavcovej prietrži do značnej miery závisí od jej typu alebo miesta.

  Charakteristické znaky lumbálnej prietrže

  Zo všetkých typov chorôb sú v tejto forme cítené najťažšie bolesti. Ako ukazuje lekárska prax, pacienti ich nazývajú neznesiteľnými.

  Bolesť je inej povahy - tupá, šitie, ťahanie, bolesť, zatiaľ čo sú konštantné. Čím ďalej sa choroba „vyvíja“, tým viac sa bolesti prehlbujú.

  Napriek kontinuite bolesti existujú tzv. Obdobia pokoja, keď intenzita bolesti mierne klesá, zatiaľ čo osoba má silnú túžbu sadnúť si. Keď hovoríme o tom, ako bolí chrbtica bolí, treba poznamenať prítomnosť znecitlivenia svalov bokov a únavy aj pri krátkej chôdzi..

  Šírenie bolesti bude závisieť od individuálnych charakteristík osoby - iba v jednom smere alebo v dolnej časti chrbta. V každom prípade však človek stráca schopnosť normálneho pohybu, pričom sa pri pohybe snaží nakloniť silne dopredu alebo do strany, v závislosti od miesta bolesti..

  Príčiny miechy

  Pri diagnostike by mal špecialista presne identifikovať dôvod, ktorý viedol k vzniku prietrže. Koniec koncov, je to na tom, že účinnosť liečby závisí.

  • Osteochondróza je pomerne častou príčinou kýly. Nesprávny životný štýl vedie k tomu, že tkanivo chrupavky u človeka degeneruje so súčasným rozvojom osteochondropatie. Dedičský faktor tiež hrá úlohu, pretože práve genetická predispozícia sa stáva častou príčinou vzniku degeneratívneho poškodenia medzistavcových platničiek, ktorá spôsobuje kýly;
  • Zakrivenie chrbtice. Pri málo výrazných variantoch zakrivenia - lordózy, skoliózy alebo kyfózy - nehrozí pri tvorbe kýly žiadne nebezpečenstvo, ale pri silných formách takéto podmienky existujú;
  • Zranenia chrbtice sú možné pri aktívnom živote. A nezáleží na tom, či je to šport, vyjadrená fyzická práca. Dokonca aj v každodennom živote môže osoba, ktorá prudko zdvihne nejakú váhu, získať zranenie chrbtice. Nemusí to však byť ťažké. Aj malé mikrotraumy môžu spôsobiť prietrž, ktorá vedie k narušeniu výživy chrupavkového tkaniva disku, a tým k jej oslabeniu;
  • Nádory spôsobujú deštrukciu tela disku, čo umožňuje vytvorenie prietrže. Proces vytvárania výstupku z tela disku je dlhý, ale je nevyhnutný. Akýkoľvek nádor chrbtice spôsobuje tvorbu výčnelkov, ktoré sa nakoniec premenia na prietrž;
  • Infekcie, najmä chronické, často spôsobujú ničenie chrupavky. A to, ako už bolo známe, vedie takmer vždy k hernii;
  • Iné prípady. Tento zoznam obsahuje stres, neaktívnu prácu, najmä sedavú prácu atď..

  symptomatológie

  Skúsený neuropatológ okamžite zaznamená tieto príznaky choroby:

  • Nútené držanie tela - ťažká bolesť prietrže vedie k tomu, že človek zastáva neprirodzené držanie tela. Je to ochranná metóda tela proti bolesti. Pacient sa teda snaží znížiť intenzitu bolesti;
  • Pri stavovcovej hernii sa často vyskytuje nedostatočná kontrakcia chrbtových svalov. To možno vidieť aj pri voľnom oku počas vyšetrenia - svaly na jednej strane chrbtice sú veľmi napäté, zatiaľ čo na druhej strane sú úplne uvoľnené. Lekári tiež poukazujú na obranné reakcie tela na bolesť;
  • Skúsený lekár môže diagnostikovať kýlu pri chôdzi po pacientovi. Faktom je, že zatiaľ čo svaly dolných končatín sú výrazne oslabené. A pri chôdzi sa zdá, že človek kráča s veľkými problémami. Jedinou vecou pre túto prietrž by mala byť pomerne veľká - najmenej 5 - 6 mm, ale obvykle sa táto chôdza objaví, keď prietrž dosiahne 8 alebo viac mm;
  • Pri veľkej prietrži (10 - 11 mm alebo viac) má pacient často nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie.

  Ale okrem externého vyšetrenia sa lekárovi odporúča, aby si pozorne vypočul sťažnosti pacientov. Ako presne teda môžu poskytnúť najkompletnejší obraz.

  Z prvých príznakov je známa bolesť - je to hlavný a stály príznak. Iba lokalizácia a zmena intenzity. Okrem toho môže byť primárna bolesť prietrže v bedrovej chrbtici systematická, po určitú dobu ustupuje a potom sa môže znova vrátiť s výrazným zvýšením..

  V počiatočnom štádiu choroby je bolesť chrbta slabá a boľavá. Zosilňuje sa, ak človek robí náhle pohyby, zdvíha závažia alebo je v polohe na sedenie na dlhú dobu, bez pohybu. Intenzita bolesti sa pri ležaní znižuje.

  Druhým najdôležitejším je tzv. Vertebrálny symptóm. Charakteristickým rysom tohto obdobia je, že pacient si nemôže úplne narovnať chrbát. Preto sa neustále klame a v niektorých situáciách sa nakláňa na stranu. V dôsledku toho je držanie tela narušené, chôdza je neistá a nestabilná, zatiaľ čo chrbát sa veľmi intenzívne neubližuje a prejavuje sa náhlymi pohybmi..

  A tretím symptómom medzistavcovej prietrže je radiálny syndróm. Pri zväčšovaní hernie dochádza ku kompresii koreňov miechy, vďaka ktorej odumierajú. Tkanivá obklopujúce chrbticu začínajú dostávať menej výživy. To všetko vedie k tomu, že pacient je:

  • Oslabenie svalov dolných končatín. Pacient sa nemôže krčiť, stáť na špičkách, skákať a stúpať po vysokých schodoch. A to je len v počiatočnom štádiu kompresie koreňov;
  • V budúcnosti atrofia svalov nôh. Strata schopností chôdze. Lepkavý záhyb je vyhladený. Objaví sa zjavná asymetria obrázku;
  • Citlivosť kože je znížená. Prsty sú neustále chladné a necitlivé. Pacienti sa sťažujú na trvalé husacie kožušiny;
  • V oblasti poškodeného koreňa sa pacient cíti buď neustále sucho alebo neustále nadmerné potenie;
  • S ďalším rastom prietrže sa môže vyvinúť ochrnutie dolných končatín, čo nakoniec vedie k úplnému postihnutiu pacienta..

  Diagnostické metódy

  Ako už bolo uvedené, na stanovenie diagnózy „medzistavcovej prietrže“ musí lekár najprv urobiť rozhovor s pacientom a vykonať vizuálne vyšetrenie. Okrem toho sa často používajú tradičné metódy - röntgenová snímka vyznačenej oblasti chrbtice a overenie pomocou špeciálneho kladivového reflexného kladiva..

  Ale nebojte sa, že na určenie správnej diagnózy sa používajú staré metódy. V arzenáli lekárov sú tiež celkom moderné diagnostické metódy - jedná sa o zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovú tomografiu. Tieto metódy majú oproti rádiografii jednoznačnú výhodu:

  • Po prvé, pri CT je ožarovanie oveľa menej a pri MRI úplne chýba;
  • Po druhé, je zaručené, že tieto metódy poskytujú presnejšie stanovenie stavu miechy a jej okolitých tkanív priľahlých k chrbtici orgánov..

  Mnoho pacientov sa rád diagnostikuje a potom sa „úspešne“ liečia. A ak to funguje s bežným prechladnutím do tej istej miery, potom sa v našom prípade kategoricky neodporúča. Ide o to, že hlavné príznaky prietrže sa zhodujú so znakmi mnohých ďalších chorôb a vy môžete ľahko urobiť chybu a začať „liečiť“ úplne inú chorobu. A to často vedie ku komplikáciám, z ktorých najzávažnejším je zdravotné postihnutie. Zvyšok však nie je príjemný.

  Komplikácie herniation bedrovej chrbtice

  Je ich veľa, budeme hovoriť o najbežnejších.

  • Bedrovej bolesti alebo bolesti chrbta v bedrovej oblasti. Hlavným príznakom je akútna bolesť zhoršená pohybom. Môže to trvať až niekoľko týždňov;
  • Porucha kĺbov dolných končatín. Zároveň stráca schopnosť samostatne sa pohybovať. postihnutia;

  Keď kýla vyčnieva dozadu, kmeň miechy sa stlačí. Ostré pohyby, zdvíhanie hmotnosti môže viesť k úplnému stlačeniu miechy. Môže to mať za následok ochrnutie alebo dokonca smrť. Tieto kýly majú svoje vlastné príznaky:

  • Porušenie funkcie panvových orgánov. V tomto prípade sú časté nedobrovoľné činy a močenie. Môžu sa striedať s oneskorením;
  • Ovplyvňuje sexuálne schopnosti človeka: u mužov klesá potencia a ženy sa stávajú mrazivými a navyše trpia gynekologickými problémami;
  • Keď človek kráča na krátku vzdialenosť a je nútený zastaviť sa z dôvodu silnej bolesti nôh, dochádza k takzvanému prerušovanému klaudikácii..

  liečba

  Najprv to, samozrejme, odpočinok na posteli. V závislosti od závažnosti ochorenia lekári odporúčajú nasledujúce metódy liečby:

  • Gymnastické cvičenia;
  • Konzervatívne liečenie;
  • Chirurgické metódy;
  • ethnoscience.

  Takže terapeutické cvičenia. Ako terapeutické gymnastické cvičenia sa používajú v ranom štádiu tvorby prietrže. Súbor cvičení zmierňuje stres a zrýchľuje prietok krvi. Pomôžu pacientovi zmierniť (zmierniť) bolesť chrbta a obnoviť stratenú funkciu dolných končatín..

  • Strečing so sklonom dopredu - je potrebné ľahnúť si na brucho (podpera na úrovni kolien). Zameriavame sa na nohy a ramená a v tejto polohe sa musíte čo najviac uvoľniť;
  • Predĺžte s bočným sklonom. Pod oblasť, ktorá bolí, sme dali valec. A ľahnite si na neho. Prakticky opakujeme to, čo je opísané vyššie, iba dôraz, ktorý je tento čas laterálny;
  • Chôdza na všetkých štyroch. Napriek absurdite situácie. Toto cvičenie je jedným z najúčinnejších..

  Konzervatívna terapia

  Technika je nasledovná:

  • Všetky pohyby sa vykonávajú opatrne, žiadne náhle pohyby a zákruty;
  • Masáž a napínanie chrbtice;
  • Pacientovi sú predpísané protizápalové lieky, analgetiká, svalové relaxanciá;
  • Na zmiernenie bolesti sa široko používajú rôzne blokády novokainu;
  • Pomocou mäkkého korzetu.

  Chirurgická metóda

  Používa sa iba v prípade, že vyššie uvedené metódy nie sú vhodné. Metóda má veľa oponentov, medzi nimi aj lekárov. Existujú dôvody na to. Ale v niektorých prípadoch sa nemôžete obísť bez toho, najmä ak existuje nebezpečenstvo vážnych komplikácií. Prietrž sa odstráni chirurgicky a nasleduje špeciálna forma zotavenia.

  Použitie ľudových liekov poskytuje tieto položky - oleje, masti, dekorácie a obklady. Musí však existovať stály lekársky dohľad, inak je možné namiesto liečby získať vážne komplikácie.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Potreba chirurgickej excízie prietrže chrbtice sa vyskytuje iba v 3% prípadov.
  Keďže chirurgia vždy predstavuje riziko komplikácií a relapsov, väčšina neurológov a stavcov navrhuje liečbu konzervatívnymi metódami, medzi ktorými hrá dôležitú úlohu fyzioterapia.
  Zvláštnosťou menopauzy je to, že v tejto dobe sa spomaľuje veľa dôležitých procesov v tele. Vrátane výroby hormónov, ktoré regulujú reprodukčný systém.
  Kýla bielej línie brucha u detí je aplázia, ktorá sa vytvára v oblasti prednej brušnej steny. Táto patológia sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat a detí vo veku 5 až 7 rokov. Výčnelok tohto typu je porušený veľmi zriedka a samovoľne sa nezatvára.