loader

Hlavná

Pažerák

Aké sú bolesti v medzistavcovej prietrži bedrovej chrbtice

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Ako bolí chrbát bolesť kýly bedrovej chrbtice? Najpodrobnejšia odpoveď v tomto článku. Kýlová medzistavcová platnička sa objavuje u 80% všetkých dospelých vo veku nad 35 rokov, ale spôsobuje bolesť iba u 5 zo 100 pacientov. Už ste niekedy premýšľali o tom, aký druh bolesti nastane, keď kýla bedrovej chrbtice?

V niektorých prípadoch má pacient ostré bolesti, začne krívať a nedokáže úplne narovnať chrbát. V tomto prípade osoba začne aktívnu liečbu choroby, aby sa čo najrýchlejšie a najúčinnejšie zbavila nepríjemných symptómov..

Ako vyzerá herniovaný disk?

Je dôležité pochopiť, že povaha príznaku bolesti závisí od závažnosti ochorenia, jeho umiestnenia a typu.

Dovoľte mi podrobne rozprávať o tom, ako bolí chrbát prietrž, čo robiť s útokom, ako účinne liečiť liekmi, ako zabrániť opakovanej silnej bolesti, foto + video. Sľubujem, že to bude zaujímavé.

Povaha bolesti prietrže

Zo všetkých chorôb chrbtice sa vyskytuje najťažšia bolesť pri hernii bedrovej chrbtice. Charakter nepohodlia je ťahanie, nuda, ostré, šitie, bolesť. Čím rýchlejšie sa ochorenie vyvíja, tým viac sa objavujú akútne bolesti. Tento príznak sa vyskytuje v dôsledku stlačenia nervových koreňov v mieche..

Nech už je to akokoľvek, pacient má prestávku, keď bolesť ustupuje alebo úplne zmizne. Je zaujímavé, že keď ustúpi sila bolesti, pacient sa snaží tráviť čas tak často, ako je to možné, v sede.

Pri lumbálnej prietrži pacient zaujme nútené postavenie

V závislosti od miesta prietrže sa bude objavovať bolesť v celom dolnom chrbte, ako aj na ľavej alebo pravej strane chrbta. Pacient sa začína hýbať, často sa nakláňa dopredu a nabok.

Pamätajte, že akútna a silná bolesť sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek fáze prietrže: s malým výstupkom (vyčnievajúce jadro bez prasknutia disku) pred sekvestráciou (prasknutie vláknitého prstenca s prolapsom jadra do miechového kanála). V jednom alebo druhom prípade pacient nebude schopný rozlíšiť bolesť v počiatočnom štádiu ochorenia od už vytvorenej veľkej prietrže. Preto je potrebné čo najskôr kontaktovať neurológa alebo vertebroológa, aby sa zistila presná diagnóza.

Prečítajte si dobrý článok:

Ako bolí noha prietrž

Bolesť nôh priamo závisí od lézie bedrovej medzistavcovej platničky. Ak je disk L4-L5 zasiahnutý, bolesť sa šíri pozdĺž vnútorného povrchu nohy k malíčku. Ak je prietrž L5-S1, potom sa pocit bolesti šíri pozdĺž pohybu sedacieho nervu: od zadku pozdĺž zadnej strany stehna po veľký prst.

Zaujímavý článok na pokračovanie:

Ďalšie príznaky

Poďme kopať trochu hlbšie - budeme hovoriť o sprievodných príznakoch bedrovej prietrže. Je dôležité pochopiť, že príznaky choroby u niektorých pacientov prinášajú neznesiteľné utrpenie, zatiaľ čo iní ich celkom pokojne tolerujú. Pacient spravidla nemá jeden príznak, ale niekoľko súčasne.

 1. Silné obmedzenie motorickej aktivity. Pre človeka je veľmi ťažké narovnať sa, zdá sa, že v jednej póze mrzne. Jedná sa o ochrannú reakciu tela na zníženie intenzity bolesti..
 2. Kŕče a svalové napätie. Jedná sa o ochrannú reakciu tela, ktorá chráni ďalšie poškodenie nervových koreňov. Externé vyšetrenie ukazuje, že strana chrbta, kde je lokalizovaná bolesť, sú svaly veľmi napäté a na druhej strane chrbta sú uvoľnené..
 3. Chronická bolesť dolnej časti chrbta, zhoršená po pracovnom dni, kašeľ, kýchanie.
 4. Bolesť môže byť spôsobená chodidlom pozdĺž vnútorného povrchu stehna až po končeky prstov. Povaha bolesti môže byť boľavá, ostrá alebo streľba.
 5. V dôsledku poškodenia nervových koreňov môže bolesť vyžarovať do zadku, lumbosakrálnej oblasti, triesloviny a brušnej dutiny..
 6. Zmena chôdze. Kompetentný špecialista môže aj pri chôdzi určiť, či má pacient medziobratlovú kýlu. Zdá sa, že človek chodí s ťažkosťami. K tomu dôjde, keď je prietrž viac ako 8 mm.
 7. Problémy s močením a stolicami. Takéto príznaky sa objavia, keď je prietrž viac ako 11 mm.
 8. Posilnenie bolesti pri pohyboch, ostré zákruty tela, zdvíhanie hmotnosti, dlhá poloha sedenia. Keď je horizontálna, bolesť ustupuje.
 9. V priebehu času sa vo svaloch nôh objaví slabosť, pre človeka je ťažké skočiť, vyliezť na schody, drepovať.
  Pre pacienta s bedrovou prietržou je ťažké sa pohybovať normálne
 10. Senzorické poškodenie nôh, pocit „husacích hrboliek“, znecitlivenie prstov dolných končatín.
 11. V oblasti postihnutého nervového koreňa sa človek cíti suchý alebo potený.

Zaujímavé! Pacienti majú najčastejšie bedrovú prietrž L4-L4 - 50% klinických prípadov a L5-S1 - viac ako 85% prípadov.

Ako dlho trvá bolesť?

Pri exacerbácii medzistavcovej prietrže sa štiepia nervové korene alebo sa vytesnia stavce. To všetko vedie k silnej bolesti. Čím väčšia je prietrž a závažnejšia príčina, ktorá ju spôsobuje, tým závažnejšia bude exacerbácia..

Ako dlho trvá bolesť? Všetko záleží na závažnosti choroby. U niektorých pacientov to môže trvať 2 - 3 hodiny, zatiaľ čo u iných to môže trvať niekoľko týždňov..

Dôležité! Ak silná bolesť nezmizne v priebehu niekoľkých dní, musíte sa bezodkladne poradiť s neurológom.

Čo robiť s exacerbáciou bolesti chrbta prietrž

Ak sa objavia silné bolesti chrbta, mala by sa poskytnúť prvá pomoc:

 1. Mali by ste užiť 1 - 2 tablety silného prostriedku proti bolesti: Ketorol, Analgin alebo Nise. Neodporúča sa užívať takéto lieky viac ako 2-krát denne.
 2. Ďalej musíte ležať na tvrdom povrchu a postavte nohy na vyvýšenú plošinu v pravom uhle. Pomôže to uvoľniť napäté svaly. Alebo si môžete ľahnúť na brucho, umiestniť pod neho stredný vankúš a natiahnuť obe nohy. Okrem toho si môžete ležať na boku s vankúšom medzi nohami.
  Pose pre bolesti chrbta
 3. Požiadajte príbuzných, aby si na spodnej časti chrbta vytvorili jódovú sieť, a potom si toto miesto otrite alkoholom gáfor a zabaľte sa do teplého šálu..
 4. Ak v oblasti bolesti nedošlo k zápalu, môžete spodnú časť chrbta otrieť otepľovacou masťou (Capsicam, Finalgon, terpentínová masť), nalepiť otepľovaciu náplasť alebo aplikovať vyhrievaciu podložku..
 5. Poskytujte prísny odpočinok po dobu 1-2 dní. V budúcnosti sa odporúča postupovať viac, aby nedošlo k zhoršeniu priebehu choroby.

Takáto terapeutická terapia by sa mala vykonávať trikrát denne počas niekoľkých dní, až kým bolesti nezmiznú. Ak bolesť nezmizne, musíte sa poradiť so špecialistom.

Kedy zavolať sanitku?

Okamžite počúvajte očividné príznaky bedrovej prietrže, musíte sa zaregistrovať u neurológa, vertebroológa alebo ortopéda. V týchto prípadoch je nevyhnutné zavolať pohotovostnú starostlivosť:

 • Bolesť je taká silná, že pacientovi prináša neúnosné utrpenie a nedá sa odstrániť pomocou silných liekov proti bolesti..
 • Pacient má problémy s močením alebo črevami.
 • Pacient čas od času zmizne citlivosť na vnútornom povrchu bokov a perineu.
 • Na dolných končatinách je znížená citlivosť a bolesť.

Pre neznesiteľnú bolesť dolnej časti chrbta zavolajte sanitku

Vyššie uvedené príznaky nemožno v žiadnom prípade ignorovať - ​​to môže viesť k ochrnutiu nôh.

Ako zmierniť silnú a akútnu bolesť pri liekoch

Po prvé, keď sa objaví bolesť, lekári predpisujú lieky. Toto je najúčinnejší spôsob potlačenia akútnej bolesti. Neurológ okrem toho môže predpísať fyzioterapiu, liečebnú masáž, akupunktúru, liečebné cvičenia, nosiť ortopedický pás.

Vráťme sa k tomu, o čom sme začali hovoriť - lieky, ktoré sa často predpisujú pri liečbe medzistavcovej prietrže.

Narkotické analgetiká

Sú to lieky, ktoré môžu zmierniť príznaky bolesti bez ohľadu na príčinu. Môžu sa použiť predovšetkým na zmiernenie príznakov bolesti kvôli malému počtu vedľajších účinkov..

Nemôžu sa používať dlhšie ako 5 dní, inak sa môžu vyskytnúť nežiaduce vedľajšie účinky..

 1. ANALGIN inj. Rýchlo zmierňuje bolesť, pôsobenie lieku až 6 hodín. Stojí to od 20 r.

Analgin účinne znižuje bolesť v dolnej časti chrbta

 • Baralgin M. Tento liek navyše zmierňuje bolesť a horúčku, zmierňuje svalové kŕče. Často sa predpisuje vo forme injekcií. Cena od 320 r.
 • Aspirin. Jedná sa o lieky na slabú bolesť, trvajúce 2 až 3 hodiny. Stojí to od 15 r.
 • Solpadeín rýchlo. Účinne zmierňuje bolesti chrbta. Chuť lieku nemusí byť príťažlivá pre mnohých pacientov. Cena od 170 r.
 • Paracetamol (Panadol, Efferalgan). Liečivo má dobrý analgetický účinok. Cena od 15 r.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

  Jedná sa o lieky, ktoré neurológovia predpisujú predovšetkým kvôli bolesti spôsobenej medziobratlovou kýlou. Účinne odstraňujú príznaky bolesti, znižujú zápal a zlepšujú tonus svalov. Sú predpísané vo forme tabliet a injekcií. Prostriedky majú vážne vedľajšie účinky vo forme bolesti v žalúdku, takže ich nemožno užívať dlhšie ako 5 až 7 dní.

  Pri akútnej a silnej bolesti sa predpisujú injekcie a potom sa pacienti prevedú na tablety. Je dôležité pochopiť, že pri zvyšujúcich sa dávkach sa analgetické a protizápalové účinky nezvyšujú.

  1. Diclofenac (Diclac, Voltaren, Ortofen). Toto je najlacnejší a najúčinnejší nástroj. Liečivo je diklofenak sodný. Stojí to 20 r.
   Voltaren je prvou voľbou pre medzistavcové prietrže
  2. Arcoxia. Účinnou látkou tohto NSAID je etorikoxib. Po užití prvej tablety je možné výrazne zmierniť bolesť a zápal. Stojí to od 420 r.
  3. Nise (Celebrex, Dilax, Nimesil, Nimesulide, Nimica). Liečivo je nimesulid. Účinne zmierňuje akútnu a chronickú bolesť. Stojí to od 200 r.
  4. Texamen. Liečivo je tenoxikam, ktorý je dobre znášaný pacientmi. Koná rýchlo. Stojí to od 210 r.
  5. Meloxikam (Movalis, Arthrosan, Amelotex). Jedná sa o nesteroidné protizápalové liečivo novej generácie, ktoré má málo vedľajších účinkov s dobrým analgetickým účinkom. Účinnou látkou týchto liekov je meloxikam. Lekári často predpisujú tieto lieky súčasne s vitamínmi B a svalovými relaxanciami. Cena lieku je od 100 r.
  6. Ketonal (Arthrosilen, Ketoprofen, Bystrumkaps, Flexen, Dexalgin). Liečivo je ketoprofén. Tieto lieky sú predpísané na miernu bolesť, teplo a zápal. Cena od 100 r.
  7. Ketorolac (Ketoprofen, Ketorol, Ketanov). Jedná sa o veľmi silný liek proti bolesti, ktorý by sa nemal užívať dlhšie ako 5 dní. Tento liek je účinný 8 hodín. Cena od 50 r.
   Ketorolac - najsilnejší NSAID pre prietrž
  8. Ibuprofen (Ibuklin, Nurofen, Mig, Faspik). Liečivo je ibuprofén. Tento liek je dobre tolerovaný mnohými pacientmi. Cena od 50 r.
  9. Indometacín. Tento liek sa v zásade predpisuje vo forme rektálnych čapíkov. Tento liek sa často predpisuje, keď iné lieky NSAID nepomáhajú. Cena od 50 r.

  Svalové relaxanciá

  Tieto lieky sú potrebné na zníženie svalových kŕčov, zlepšenie mikrocirkulácie krvi a zníženie bolesti. Lekári ich predpisujú v kombinácii s NSAID na zvýšenie analgetického účinku..

  Svalové relaxanciá sa často predpisujú pre NSAID..

  • Sirdalud - od 420 r.
   Sirdalud zmierňuje kŕče vo svaloch chrbta
  • Midokalm - od 300 r.
  • Tizalud - od 200 r.

  Narkotické analgetiká

  Sú to silné lieky proti bolesti, ktoré sú predpísané pre neúčinnosť NSAID, ako aj pre silné bolesti. Prostriedky sa predávajú striktne podľa predpisu.

  Zoznam omamných analgetík:

  • Sedalgin Neo - od 250 r.
  • Piralgin - od 70 r.
  • Pentalgin N - od 220 r.
   Pentalgin N obsahuje kodeín - omamnú látku
  • kodeín.
  • tramadol.
  • fentanyl.
  • morfium.

  glukokortikosteroidmi

  Jedná sa o hormonálne lieky, ktoré sa predpisujú so slabým účinkom NSAID. Takéto lieky by sa nemali používať viac ako jedenkrát ročne kvôli závažným vedľajším účinkom..

  • Metylprednizolón. Nástroj je lepšie tolerovaný ako iné glukokortikosteroidy. Cena od 250 r.
   Metylprednizolón účinne potláča bolesť
  • Kortizón - od 950 r.
  • Kenalog - od 370 r.
  • Diprospan - od 250 r.
  • Dexametazón - od 70 r.

  Vitamíny B.

  Tieto lieky zmierňujú bolesť, zlepšujú stav nervového systému a metabolické procesy. Injekčné formulácie sú pre pacientov bolestivé, preto je lepšie používať kombinované lieky s lokálnym anestetikom.

  • Milgamma - od 320 r.
   Milgamma - vitamín skupiny B, ktorý pomáha vyrovnať sa so silnou bolesťou
  • Kombilipen - od 200 r.
  • Neurobion - od 300 r.
  • Trigamma - od 200 r.

  Novokainová blokáda

  Tieto terapeutické injekcie sa umiestňujú priamo do oblasti bolesti. Zloženie liečiva zahrnuje novokain (Lidokain) a hormonálne liečivo (Hydrokortizón, Diprospan, Prednizolón). Bolesť zmizne za 5 minút. Injekcie sa podávajú v kurzoch každý druhý deň až do úplného zmiernenia bolesti.

  Blokády by mal vykonávať iba kompetentný lekár, inak môžu vzniknúť závažné komplikácie.

  Blokáda je najúčinnejšia metóda na zmiernenie veľmi silnej bolesti

  V zložitých prípadoch sú predpísané epidurálne blokády - ide o zavedenie liečivej látky so silnou ihlou do epidurálneho priestoru. Jedná sa o takzvanú minioperáciu, ktorú vykonáva iba v zdravotníckom zariadení skúsený lekár. Analgetický účinok tohto postupu trvá od 3 týždňov do 2 až 3 mesiacov.

  Okrem tabliet a injekcií sa môžu používať rôzne masti a gély. Pomôžu znížiť množstvo liekov užívaných v dôsledku dobrého analgetického účinku..

  Anestetizačné masti sa musia nanášať na postihnuté miesto 3-4 krát denne počas 7-14 dní.

  Pozor! Počas prvých 1 až 2 dní exacerbácie nemôžete používať otepľovacie masti z dôvodu možného zhoršenia kvality.

  • Nikoflex - od 370 r.
  • Finalgon - od 380 r.
  • Capsicam - od 370 r.
   Capsicam - účinná masť so silnou vôňou

  Masti nesteroidnými protizápalovými liekmi:

  • Emulgátor Voltaren - od 330 r.
  • Nise - od 300 r.
  • Diclofenac - od 70 r.
  • Ketoprofen - od 100 r.
  • Indometacín - od 110 r.
  • Fastum gél - od 290 r.

  Masť s včelím a hadím jedom:

  • Viprosal B - od 380 r.
  • Apizartron - od 360 r.

  záplaty

  Toto je veľmi výhodná forma liekov. Náplasť je potrebné nalepiť na postihnuté miesto a počkať, kým nenastane analgetický účinok. Náplasť trvá 12 hodín až 3 dní. Náplasti majú veľmi málo vedľajších účinkov a kontraindikácií..

  Zoznam najúčinnejších adhezív pre bolesti chrbta:

  1. Voltaren. Zloženie náplastí obsahuje NSAID - diklofenak sodný. Produkt je platný 24 hodín. Voltaren sa nemôže používať dlhšie ako 7-10 dní. Podľa pacientov náplasť prilieha veľmi zle na pokožku. Cena produktu je od 270 r.
  2. Versatis. Náplasť obsahuje lokálne anestetikum - lidokaín. Produkt je platný 12 hodín. Versatis sa smie používať najviac 5 dní. Cena od 870 r.

  Rektálne sviečky

  Sú to lieky vo forme čapíkov, ktoré sa musia injikovať do konečníka. Odporúča sa dať pred spaním. Liečba týmito látkami je 5 dní.

  Účinné látky na zmiernenie bolesti pri herniovej bolesti:

  • Voltaren - od 310 r.
  • Diclovit - od 160 r.
   Čapíky Diclovit dobre zmierňuje bolesť v oblasti bedrovej prietrže
  • Ketoprofen - od 160 r.
  • Ketonal - od 270 r.
  • Indometacín - od 410 r.

  Prevencia akútnej bolesti

  Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

  Tu je najdôležitejšie: nemôžete vydržať bolesť! V dôsledku toho sa môže vyvinúť chronická bolesť, ktorú je veľmi ťažké zbaviť. Preto je dôležité dbať na to, aby sa zabránilo druhej exacerbácii. Ak to chcete urobiť, musíte dodržiavať nasledujúce dôležité tipy:

  1. Pravidelne cvičte, aby ste posilnili svaly. Čím silnejšie sú svaly, tým je pravdepodobnejší nástup akútnej bolesti.
  2. 3-krát týždenne plávať v bazéne. Viesť aktívny životný štýl, chodiť častejšie a menej sedieť.
  3. Každých šesť mesiacov strávte masáž chrbta a dolnej časti chrbta. Pomáha to predchádzať bolesti svalov..
  4. Nezdvíhajte závažia nad 2-3 kg, rovnomerne rozložte hmotnosť na obe ruky.
  5. Zdvíhajte závažia správne.
   Ako zdvíhať závažia
  6. Vždy sledujte svoju polohu, najmä pri sedení.
  7. Vyvarujte sa ostrým ohybom, drepom, krúteniu.
  8. Spite na ortopedických matracoch strednej tvrdosti.
  9. Pravidelne navštevujte poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a sledujte zmeny..

  Video: Tip na minútu: bolesť s kýlou chrbtice

  Zhrnúť. Nemožno ignorovať bolesť prietrží lumbálnej chrbtice, pretože to môže viesť k zdravotnému postihnutiu ak vymenovaniu chirurgického zákroku. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že symptóm bolesti môže byť v počiatočnej fáze ochorenia a pri prasknutí medziobratlového disku s prolapsom v mieche..

  V takomto prípade sa pri výskyte akútnej bolesti v dolnej časti chrbta a späť, ako aj pri iných príznakoch, odporúča konzultácia s neurológom. byť zdravý!

  Závery a závery

  O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

  Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

  Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

  Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

  • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
  • stlačený sedací nerv;
  • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
  • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
  • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
  • impotencia a neplodnosť.

  Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

  Zoznam odkazov

  1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
  2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
  3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
  4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
  5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
  6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

  Komentáre
  _________________________________

  elena

  Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

  10 liekov na prietrž v chrbtici

  Aká účinná je lekárska liečba prietrže: všetko o liečbe

  Miechová kýla patrí do kategórie najbežnejších patológií muskuloskeletálneho systému - až 90% prípadov všetkých prejavov prietrže. Najčastejšie sa patológia vyvíja u mužov vo veku 35 až 50 rokov. Nachádza sa však u mladých ľudí a ženy nie sú výnimkou. Liečba kýly bedrovej chrbtice liečivom je základom liečby tohto ochorenia, ktoré sa zvyčajne kombinuje s fyzioterapeutickými metódami, fyzioterapiou..

  Vertebrálna kýla sa musí liečiť, inak v priebehu času to povedie k postihnutiu a iným negatívnym procesom vrátane sprievodných chorôb orgánov. Integrovaný prístup je najlepším spôsobom odstránenia choroby. Kombinuje konzervatívne techniky a ľudové liečivá.

  Dôvody a prízraky liečby

  Aby ste pochopili, na základe čoho by mala byť liečba medzistavcovej prietrže založená, musíte vedieť, aké faktory prispievajú k jej tvorbe. Z mechanického hľadiska sa prietrž vyvíja ako reakcia na silný tlak v priestore medzi stavcami. Zahŕňa mäkké tkanivo, ktoré sa nakoniec tvorí prietrž a vytlačuje sa medzi stavce.

  K tejto patológii vedie niekoľko zranení, funkcií životného štýlu a chorôb:

  • obezita - nadváha o 30 - 40 kg a viac, zhoršujúca sa stav chrbtice a celého tela;
  • vážne zranenia chrbta spojené s nárazmi, pádmi alebo športom;
  • choroby chrbtice vrátane vrodených patológií: zakrivenie, asymetria. Medzi získanými chorobami je najčastejšou príčinou osteochondróza;
  • ostré alebo silné zákruty, podobné krúteniu, tiež spôsobujú prietrž, najmä ak sa vyskytujú pravidelne a zvyšujú riziko prasknutia vláknitého prstenca.

  Športovci, ľudia zaoberajúci sa ťažkou fyzickou prácou sú bezprostredne ohrození. Patria sem aj tí, ktorí neustále pracujú v sede, napríklad pri počítači.

  Niektoré stavce s porážkou dávajú ďalšie príznaky. Pri kýle sakrálneho oddelenia sa tak často vyskytujú problémy s močením, reprodukčnými funkciami, u žien - poruchy v oblasti gynekológie. V iných prípadoch sa môže objaviť bolesť pri chôdzi, slabosť končatín, paréza.

  Na úplné odstránenie choroby je potrebné podstúpiť odborné vyšetrenie s použitím diagnostického zariadenia: röntgen, CT, MRI a niektoré ďalšie postupy.

  Ciele liečby prietrže

  Konzervatívne ošetrenie prietrže je založené na niekoľkých účtoch:

  • zníženie výčnelku medzistavcovej chrupavky v bedrovej oblasti;
  • zníženie stupňa traumy nervových zakončení chrbtice;
  • odstránenie bolesti;
  • použitie liekov na zlepšenie krvného obehu a obehu iných tekutín.

  Na dosiahnutie týchto cieľov sa používajú špeciálne skupiny drog a najčastejšie ich kombinácia. Lieky na lumbálnu prietrž zahŕňajú: nesteroidné protizápalové látky, myostimulanty, angioprotektory, antikonvulzíva, chondroprotektory a vitamíny B.

  Väčšina liekov na liečbu je vo forme tabliet. Protizápalové látky sa však často používajú vo forme gélov a mastí. Pri silnej bolesti sa predpisujú injekcie. Glukokortikoidy sa predpisujú v závažných prípadoch, najmä na zmiernenie akútnych záchvatov bolesti.

  Lieky na kýlu chrbtice v bedrovej oblasti sú troch typov. Je dôležité vziať do úvahy, že terapia samotnými liekmi nie je možná - musí sa kombinovať s inými metódami: telesná výchova, reflexológia, fyzioterapeutické technológie..

  Etiotropické ošetrenie

  V tejto oblasti lekári predpisujú lieky na odstránenie príčin prietrže lumbálnej chrbtice. Spolu s liekmi predpisujú fyzické cvičenia. Ak má pacient nadváhu, odporúča sa jej špeciálna diéta..

  Spolu s užívaním liekov sa pacient podrobuje akupunktúre, fyzioterapii, masáži. Použitie manuálnej terapie je veľmi efektívne. Pri elektroforéze a ďalších technikách sa často používajú lieky na subkutánne podávanie. Nesteroidné protizápalové tablety - liek číslo 1 na liečbu medzistavcovej prietrže.

  Cieľom etiotropickej liečby prietrže medzistavcového priestoru je normalizácia života a dennej stravy, zahrnutie fyzickej aktivity do záležitostí pacienta. Lekári tiež plánujú terapiu, ktorá obnovuje funkciu chrbtice. Okrem NSAID sa predpisujú chondroprotektory, vitamíny a lieky na krvný obeh.

  Funkcie použitia NSAID

  Nesteroidné lieky sa uznávajú ako zlatý štandard pri liečení mnohých chorôb chrbtice a prietrž nebola výnimkou. Sú vysoko účinné a majú minimálne vedľajšie účinky a komplikácie. Drogy potláčajú pôsobenie látky, ktorá zvyšuje zápalový proces a bolestivé impulzy.

  Neselektívne NSAID (tradičné) výrazne znižujú citlivosť nervových vlákien, čo znižuje zápal a zvyšuje prietok krvi. Tieto produkty pôsobia veľmi rýchlo: diklofenak, indometacín, ibuprofén. Selektívne NSAID majú mierne odlišný účinok. Hlavným predstaviteľom tejto skupiny je Movalis. Pacienti to obvykle lepšie tolerujú, ale užívanie liekov nie vždy vedie k želaným výsledkom..

  Účinnosť liečby určuje kompetentný výber dávky anestetík, čo by mal urobiť lekár. Lieky proti bolesti majú tiež antipyretický účinok. Tu sú rysy najpopulárnejších NSAID predpísaných na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice:

  • Diclofenac. Používa sa buď vo forme roztoku alebo vo forme tabliet. Niekedy predpísané sviečky alebo masti "Diclofenac". Zloženie tabliet obsahuje maximálnu koncentráciu diklofenaku sodného 25 mg. Liek môžete používať na krátky čas, pretože ovplyvňuje črevné sliznice (sviečky a sviečky sa používajú na gastritídu a vredy)..
  • Movalis. K dispozícii je tiež prášok na injekciu, čapíky a tablety, tiež vo forme suspenzie. Obsahuje meloxikam v dávke 7 až 15 mg. Je potrebné postupovať opatrne, pretože to spôsobuje vážne následky pre cukrovku, astmu a srdcové choroby..

  Použitie chondroprotektorov

  Skupina chondroprotektorov je zahrnutá v etiotropnej liekovej liečbe prietrže, tieto lieky majú výrazný antiseptický a regeneračný účinok. Ak chcete dosiahnuť výsledky, musíte ich vziať na dlhú dobu. Ak začnete s liečbou bedrovej kýly včas, môžete zničiť deštruktívny proces.

  homeopatie

  Homeopatické lieky na liečbu bedrovej prietrže sú neškodné a vysoko účinné. Jednou z hlavných výhod takýchto liekov je vo väčšine prípadov hypoalergénnosť. Neovplyvňujú trávenie a pôsobia výlučne na problém, ktorý spôsobil prietrž..

  Takmer všetky homeopatické lieky sú 100% prírodné prostriedky. Vyberajú sa jednotlivo, masti sú obzvlášť užitočné:

  • „Cieľ-T“ - na báze seróznych látok, soli, kyseliny citrónovej a koncentrátov z rastlín. Aplikujte až 4 krát denne na poškodenú oblasť, ktorá sa používa pri masáži. Môže sa používať dokonca aj počas tehotenstva..
  • "Traumeel-S" - masť z nechtíka a echinacey na posilnenie miestnej imunity a zmiernenie zápalu. Dobre sa vyrovnáva s bolesťou, navyše je možné použiť injekčné roztoky rovnakého názvu..

  Patogénna terapia

  Ďalší blok, ktorý je súčasťou liekovej terapie, je patogenetická liečba. Znamená to úplné zastavenie procesu, ktorý spôsobuje prietrž: predpísať prostriedky na vazodilatáciu, obnovenie hormonálnych hladín, zmiernenie opuchy..

  Táto skupina zahŕňa: svalové relaxanciá, hormóny (glukokortikosteroidy). Medikamentózna liečba medzistavcovej prietrže s použitím týchto liekov sa vykonáva na krátke časové obdobie. Glukokortikoidy zahŕňajú Milgamma - zlepšuje krvný obeh, obsahuje potrebné vitamíny.

  Najobľúbenejší svalový relaxant je baklofén. Uvoľňuje svalové napätie a znižuje bolesť..

  Symptomatická terapia

  Pri symptomatickej terapii sa eliminujú hlavné príznaky choroby, ktoré spôsobujú pacientovi nepohodlie: bolesť, obmedzený pohyb, ako aj vedľajšie príznaky z používania niektorých liekov.

  Druhou skupinou symptomatických látok sú posledné generácie antidepresív. Sú potrebné na zastavenie podráždenia, nespavosti, depresie a apatie, ktoré sa môžu vyskytnúť pri dlhodobej bolesti.

  Iné lieky používané pri liečbe kýly

  Na liečenie bedrovej prietrže sa predpisujú univerzálne skupiny liekov predpísané ako súčasť komplexnej liečby:

  • Stimulácia mikrocirkulácie. Drogy sa používajú hlavne vo forme kvapkadiel: "Vazonit", "Cavinton".
  • Antioxidanty. Potrebné zvládnuť deštruktívne procesy, mať pozitívny vplyv na celkovú pohodu: Mexiprim, Glutargin.
  • Lokálne anestetiká. Zavádzajú sa do ohniska bolesti pomocou blokádových injekcií: ultratakin, novokain, lidokaín.
  • Analgetiká na báze opiátov. Prijaté na zmiernenie akútnej bolesti: kodeín, Tramal, Promedol.
  • Diuretiká. Používajú sa, keď je potrebné znížiť tlak a odstrániť opuchy..
  • Vápnik a vitamín D. Určené na urýchlenie regenerácie kostného tkaniva, normalizáciu nervových impulzov..
  • Kyselina alfa-lipoová. Látka je predpísaná na obnovu bunkových membrán.

  Analgetiká - pomerne rozsiahla skupina liekov, ktoré sú predpísané na prietrž bedrovej kýly: „Ketorol“, „Ketanov“, „Baralgin“ a iné druhy. Bolesť rýchlo zastavia, ale nie na dlho. Majú veľa nepríjemných vedľajších účinkov..

  Angioprotektory sú ďalšou skupinou injekčných liekov. Používa sa na urýchlenie procesov obnovy: Pentoxifyllín, Flexital, Trental.

  Voľne predajné lieky

  Väčšina liekov používaných na liečbu prietrže sa predáva iba na lekársky predpis, pretože majú silný účinok a spôsobujú mnoho vedľajších účinkov vrátane závislosti. Niektoré lieky sa však dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu: výrobky na báze paracetamolu, aspirínu a ibuprofénu. Aj v lekárni si môžete kúpiť gély a masti, väčšinu vitamínov na odporúčanie lekára, ale bez lekárskeho predpisu..

  Zoznam liekov na liečbu prietrže chrbtice

  Liečba spinálnej prietrže liečivom sa uskutočňuje v štádiu exacerbácie choroby, keď pacient trpí silnou bolesťou, je tuhosť pohybov, ale lézia nie je taká silná, aby bola indikovaná operácia. Medzistavcová kýla sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Ak herniálny vak nevyvoláva neurologické príznaky, pacientovi je ukázaná komplexná konzervatívna liečba.

  Foto 1. V súčasnosti má medicína veľa liekov na zastavenie syndrómu bolesti prietrže. Zdroj: Flickr (Jamie).

  Ciele konzervatívnej terapie

  Injekcie a lieky na prietrž chrbtice sa predpisujú s cieľom:

  • Uvoľnite pacienta
  • zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie medzistavcových platničiek
  • znížiť závažnosť herniálneho vaku
  • odstráňte alebo znížte príčinu medziobratlovej kýly.

  Poznámka! Drogová terapia je účinná iba v kombinácii so zmenou životného štýlu, ktorá viedla k rozvoju patológie chrbtice. Inak budú prebiehať degeneratívne procesy..

  Všeobecné princípy liečby drogami

  Drogová terapia sa uskutočňuje v troch smeroch:

  1. Eliminácia lokálnych metabolických porúch, ktoré spôsobili medziobratlovú kýlu - etiotropická liečba.
  2. Odstránenie príznakov choroby.
  3. Korekcia stavu chrbtice a práce tela ako celku - patogénna terapia.

  Ošetrenie sa uskutočňuje súčasne v niekoľkých smeroch.

  Po prvé, na liečenie pacienta s medzistavcovou prietržou je dôležité zmierniť jeho stav. Na tento účel sa používajú nesteroidné alebo hormonálne lieky proti bolesti, ktoré súčasne zmierňujú zápal a čiastočne opuch.

  Druhou fázou je pokračovanie protizápalovej terapie, odstránenie svalových svoriek postihnutej oblasti (svalové relaxanciá), zlepšenie lokálneho trofizmu, regenerácia tkanív medzistavcových platničiek (chondroprotektory)..

  Následne sa pridávajú lieky, ktoré regulujú hormonálne fungovanie tela, ovplyvňujú imunitný systém a odstraňujú metabolické poruchy (patogénne lieky)..

  Výhody použitia injekcií

  Injekčné podávanie liekov má niekoľko výhod oproti orálnemu alebo miestnemu liečeniu počas obdobia prudkej exacerbácie stavu pacienta. Použitie injekcií vám umožňuje:

  • čo najrýchlejšie „dopravte“ účinnú látku do krvného obehu a priamo do postihnutej oblasti
  • udržujú koncentráciu liečiva, pretože liečivo sa nespracováva tráviacim systémom, pečeňou
  • najpresnejšie predpovedajú možný účinok použitia lieku a možné vedľajšie účinky
  • znižujú vedľajšie účinky na žalúdok, pečeň, obličky.

  Pri liečbe spinálnej prietrže:

  • intramuskulárne injekcie - do zadku alebo priamo do chrbta, blízko postihnutej oblasti
  • intravenózne podávanie liekov - kvapkanie a prúdenie
  • lokálna injekčná liečba - medzistavcové (epidurálne) injekcie.

  Poznámka! Realizovateľnosť a spôsob injekcie pri liečbe kýly chrbtice sú v zodpovednosti ošetrujúceho lekára. Samoliečba môže viesť ku komplikáciám.

  Druhy liekov na liečbu miechy

  Na základe cieľov terapeutického účinku sa všetky lieky dajú rozdeliť na NPS, steroidné a patogénne lieky, vitamíny B..

  Foto 2. Predpísať určité lieky by mal iba lekár. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Lieky proti nesteroidnej bolesti pri liečbe miechy majú komplexný účinok. Zmierňujú bolesť, znižujú opuchy a zastavujú zápalové procesy. Injekcia liekov sa predpisuje na obdobie nie dlhšie ako 5 dní, potom sa pacient prevedie na tablety.

  Spoločným znakom NSAID je veľké množstvo vedľajších účinkov a kontraindikácií, ktoré vážne obmedzujú možnosť ich použitia. Nesteroidné protizápalové lieky sú:

  • Diclofenac. Existuje domáci liek, Diclofenac a dovážaný liek Voltaren. Účinná látka je tu identická, cenový rozdiel je veľmi významný. Liečivo má účinný analgetický a protizápalový účinok. Injekcie sa neodporúčajú podávať dlhšie ako 3 dni. Výrazný je negatívny účinok na žalúdok a črevá.
  • Ibuprofen. Priradiť na miernu bolesť.
  • Indometacín. Zmierňuje bolesť, zápal, opuchy, znižuje lokálnu a celkovú telesnú teplotu.

  Kontraindikácie: tehotenstvo, laktácia, krvné ochorenia, žalúdočné vredy, črevá, patológia pečene, obličky, dýchacie cesty.

  Vedľajšie účinky: nevoľnosť, vracanie, znížená chuť do jedla, bolesti hlavy, strata sluchu, zrak. Zo srdca - tachykardia. Možné krvácanie - žalúdok, maternica, črevo.

  Steroidné lieky

  Hormonálne lieky alebo kortikosteroidy sa predpisujú pri silnej bolesti, keď klasické lieky proti bolesti nedávajú účinok. Liečba kortikosteroidmi je povolená na krátke obdobie, pretože je návyková a spôsobuje mnoho nežiaducich následkov. Maximálny kurz - 5 dní.

  • Betametazón. Hormonálne liečivo komplexného pôsobenia. Ovplyvňovaním bielych krviniek pomáha znižovať zápalový proces, Znižuje imunitnú odpoveď na patologické procesy.
  • Triamcinolón je kortikosteroidné liečivo, ktoré má imunosupresívny účinok, zmierňuje bolesť a zápal..
  • Metylprednizolón je analóg prednizolónu, ale pôsobí jemnejšie a dlhšiu dobu.

  Všetky lieky tejto série prispievajú k narušeniu vodnej rovnováhy, metabolizmu lipidov v tele. Použitie u tehotných a dojčiacich žien je zakázané. Pred predpísaním liekov tejto skupiny musí pacient podstúpiť komplexné vyšetrenie stavu vnútorných orgánov, aby sa vylúčili možné kontraindikácie..

  Patogénne lieky

  Cieľom patogénnej liečby je obnoviť zdravie chrbtice a zastaviť patologické procesy, ktoré viedli k výskytu vertebrálnej kýly. Je to terapia, ktorá zlepšuje výživu kostí, zlepšuje cirkuláciu periférnej krvi a odstraňuje svalové svorky..

  Patogénna terapia môže zahŕňať liečbu svalovými relaxanciami a chondroprotektormi..

  Zo špecifických liekov v tejto oblasti sa používajú:

  • Dexametazón je glukokortikosteroid, ktorý ovplyvňuje všetky metabolické procesy v tele. Je predpísané zmierniť zápalový proces na krátku dobu. Pred začatím liečby sa uistite, že ste vykonali komplexné vyšetrenie.
  • Tolperison - zmierňuje svalové kŕče, zlepšuje miestny trofizmus, rozširuje krvné cievy a zmierňuje bolesť. S mnohými drogami to dobre dopadne. Uspokojivo tolerovaní vekovými pacientmi.
  • Betametazón je dlhodobo pôsobiaci glukokortikoid. Je určený na odstránenie zápalových procesov, bolesti.

  Svalové relaxanciá

  Lieky tejto skupiny sú indikované na liečbu kýlovej kýly na ktoromkoľvek z jej oddelení. Účinok nastane do 10-15 minút po podaní liečiva. Pri výbere konkrétneho lieku však existujú vážne obmedzenia, pretože vedľajší účinok tejto skupiny liekov sa šíri do centrálneho nervového systému a spôsobuje neurologické príznaky: kŕče, epileptické záchvaty, zhoršená koordinácia.

  • Midokalm - najbežnejšie predpisovaný liek v tejto skupine, obsahuje lidokaín (účinný prostriedok proti bolesti). Pacienti dobre tolerujú. V kombinácii s nesteroidnými protizápalovými liekmi.
  • Baklofen - má účinok podobný Midokalmu, ale nie je vhodný na kombináciu liečby a odbornej činnosti, ktorá je spojená s rýchlosťou reakcie.
  • Topiramat - zmierňuje bolesť spôsobenú svorkami. Podporuje zlepšený prísun krvi postihnutým stavcom.

  Lieky tejto skupiny sú kontraindikované v prípade duševných chorôb, tehotenstva a patológie obličiek..

  Foto 3. Svalové relaxanciá vám umožňujú cítiť úľavu takmer okamžite po aplikácii. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

  Preparáty pre křupavku

  Lieky tejto skupiny sú určené na dlhodobý liečebný priebeh liečby pacientov s vertebrálnou kýlou. Chondroprotektory sú indikované na použitie v druhom štádiu liečby po odstránení akútnej bolesti a zápalu. Lieky sú navrhnuté tak, aby obnovili chrupavku stavcov a zohrávali úlohu medzistavcového maziva..

  • Alflutop je prípravok získaný z malých morských rýb. Má vysokú regeneračnú aktivitu..
  • Rumalon - biopríprava na teľacie chrupavky.
  • Elbona - liek na obnovu chrupavky v medzistavcových platničkách. Stimuluje syntézu zložiek synoviálnej tekutiny.
  • Arthra je liek s komplexnými účinkami s dvoma aktívnymi zložkami na obnovu chrupavkového tkaniva. Určené na dlhodobé ošetrenie do 6 mesiacov.
  • Don je liek na intramuskulárne podávanie na báze glukozamínu (kĺbový „lubrikant“) a lidokaínu. Kontraindikované pri srdcových patologických stavoch.
  • Artiflex - liek zabraňuje ďalšej degenerácii chrupavky a kostného tkaniva. Znižuje zápal, zmierňuje bolesť.

  Chondroprotektory sú kontraindikované: počas tehotenstva a laktácie; deti s individuálnou intoleranciou.

  Ich účel je zbytočný, ak degeneratívne procesy v kostnom a chrupavkovom tkanive dosiahli vysoký stupeň vývoja.

  Vitamíny B.

  Vitamínová terapia liekmi skupiny B je predpísaná pre degeneratívne procesy v kĺboch, prietrž chrbtice s cieľom zmierniť bolesť, obnoviť neurologický stav pacienta v prípade narušenia citlivosti.

  Liečebné metódy

  Zavedenie liekov na liečenie a odstránenie akútnych príznakov prietrže chrbtice si vyžaduje použitie epidurálnej blokády a odkvapkávania liekov..

  blokáda

  Epidurálna blokáda vertebrálnej hernie sa používa na rýchle zmiernenie akútnej bolesti a na objasnenie diagnózy bolesti chrbta neznámej etiológie..

  Vstrekovanie týmto postupom sa môže vykonať:

  • vo svaloch chrbta v blízkosti postihnutej oblasti chrbtice
  • pozdĺž stredovej čiary medzi kotúčmi stavcov
  • v oblasti výstupu nervových zakončení zo stavcov.

  Všetky manipulácie sú vykonávané kvalifikovanými odborníkmi na klinike.

  Liečba infúziou

  Kvapalné podávanie liečiv pri liečbe vertebrálnej hernie je možné pre ktorúkoľvek z uvedených skupín. Pri odkvapkávaní:

  • dosiahne sa rýchlejší vstup liečiva do krvného obehu
  • stabilná koncentrácia liečiva v krvi je udržiavaná po dlhú dobu
  • odkvapkávanie je opodstatnené, ak nie je možný iný typ liečby
  • niektoré lieky sú účinnejšie, keď sa podávajú po kvapkách.

  Pravidlá používania drog prietrže

  Hlavným pravidlom pri liečbe miechy nie je samoliečba. Bolesť chrbta s prietržou sa neprejaví okamžite. V počiatočných fázach je samoliečba nesteroidnými liekmi všadeprítomná, čo neumožňuje diagnostikovať túto patológiu včas.

  Takmer všetky skupiny liekov majú veľký zoznam vedľajších účinkov a kontraindikácií. Niektoré z nich sa pri súčasnom použití nezmestia dobre..

  To je dôležité! Kvalifikovaní na posúdenie potreby použitia konkrétneho lieku, ich zlučiteľnosti a trvania liečby môže byť iba lekár.

  Lieky na medziobratlovú prietrž s tabletkami

  Existujúce ošetrovacie oblasti

  Postupné porušovanie štruktúry medzistavcových platničiek vedie k vyčnievaniu, tvorbe kýly. Výsledné ochorenie sprevádzajú také prejavy, ako je štípanie nervových kmeňov, rozrušenie, necitlivosť, bolesť. V pokročilých prípadoch sa poruchy panvových orgánov spájajú.

  Preto by sa mala medikamentózna liečba bedrovej medzistavcovej prietrže začať okamžite. Pri dystrofických a metabolických poruchách je najväčší účinok dosiahnutý prijatím chondroprotektorov a sledovaním potravy. Liečba kýly chrbtice na pozadí výrazného radiálneho syndrómu a bolestivosti zahŕňa povinné analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)..

  Vertebroológovia určujú hlavné oblasti liečby:

  1. Etiotropic. Odstraňuje príčiny choroby.
  2. symptomatický Zameriava sa na boj proti klinickým prejavom choroby.
  3. Patogénne. S ním môžete prerušiť reťaz väzieb patologického procesu.

  Aké lieky sa používajú

  Kýlová terapia sa vždy vykonáva komplexne. Pomocou liekov zastavujú zápal a opuch, zmierňujú bolesť, obnovujú štruktúru chrupavky. Lieky na báze chondroitín sulfátu sa užívajú niekoľko mesiacov, niekedy až rok. Nasledujúce lieky na liečbu bedrovej medzistavcovej prietrže prinášajú pozitívny výsledok:

  Zmierniť zápal, zmierniť bolesť

  Oslabené svalové kŕče

  Zmiernite záchvat bolesti

  Zmiernite ostré zápalové prejavy a zmiernite opuchy

  Prípravky zo svalového tkaniva

  Posilnite a regenerujte chrupavku

  Vyživujte kosť a chrupavku

  Etiotropické ošetrenie

  Hlavným účelom podávania etiotrópnych liekov je eliminácia zdroja choroby, zastavenie pôsobenia nepriaznivých faktorov vyvolávajúcich tvorbu prietrže. Eliminácia provokátora veľmi uľahčuje stav pacienta. Ale vzhľadom na polyetiologický charakter choroby to nie je vždy ľahké..

  Liečba kýly chrbtice drogami sa vykonáva komplexne.

  Na úplnú relaxáciu svalového tkaniva a zmiernenie kŕčov chrbtových svalov lekári predpisujú relaxanciá svalov (napríklad „Midokalm“). Skupina chondroprotektorov posilňuje chrupavku, poskytuje flexibilitu a pohyblivosť kĺbov. Použitím tabliet „Teraflex“, „Arthra“, „Chondroxide“ obnovte štruktúru chrupavky, eliminujte zápaly a opuchy..

  Hlavné lieky na etiotropickú terapiu sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

  Odstránenie zápalu, zmiernenie horúčky, zmiernenie bolesti

  Prispievajú k vylučovaniu synoviálneho maziva, obnovujú chrupavkové prvky kĺbov, slúžia ako podstatná súčasť štruktúr spojivového tkaniva.

  Aktivujte obranné mechanizmy, posilnite kĺby

  Zároveň je potrebné splniť niekoľko dôležitých podmienok, aby sa zastavil rast prietrže:

  1. Jesť a jesť správne, obohatiť stôl o zeleninu, ovocie, sadenice.
  2. Stratiť váhu.
  3. Pravidelne sa zapájajte do terapeutických cvičení, venujte pozornosť plávaniu, behu, chôdzi.
  4. Normalizujte režim a životný štýl.
  5. Podvodná masáž a fyzioterapia.
  6. Akupunktúra a manuálna terapia.

  Liečba symptómov

  Jednou z hlavných úloh lekára je uľahčenie pohody pacienta s herniou. Symptomatické lieky pomáhajú, aj keď nevyliečia chorobu, ale dočasne eliminujú nepríjemné prejavy. S ich pomocou sú klinické príznaky pre pacienta menej znepokojujúce..

  Pretože miechová kýla najčastejšie sprevádza bolesť počas ohybov a sklonov, analgetiká a NSAID sa na krátku dobu stanú záchranármi s krátkou životnosťou. Zastavia záchvat bolesti. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto lieky vedú k erózii a ulceróznym léziám sliznice tráviaceho traktu. Preto sú predpísané pod dohľadom odborníka.

  Hlavné lieky, ktoré sú predpísané na odstránenie príznakov prietrže:

  • lieky proti bolesti. Pomáha zmierniť bolesť a bolesť spojením sa s radiálnym syndrómom. Sú to tablety ako „Analgin“, „Imet“, „Paracetamol“;
  • chrániče žalúdočnej sliznice. Chráňte telo pred eróznou činnosťou NSAID, vytvorte špeciálnu podšívku. Zahŕňajú „Gastal“, „Almagel“, „Fosfhalugel“;
  • antidepresíva. Zvyšujú vitalitu a emocionálnu náladu pacientov s patológiou chrbtice. Priradiť pod dohľadom lekára s nízkou účinnosťou iných tabliet. Liečte poruchy nálady a spánku.

  Patogénna terapia

  Pri liečení patológie chrbtice spojenej s prítomnosťou hernií sa patogenetická liečba liekmi považuje za jednu z najdôležitejších hodnôt. Svalové relaxanciá, kortikosteroidy bránia patologickým procesom, zastavujú rast prietrže. V závislosti od závažnosti ochorenia v bedrovej oblasti lekár vyberie požadovanú dávku, zloženie, výrobcu.

  V patogenetickej terapii neurochirurgovia predpisujú tieto lieky na liečenie prietrže lumbálnej chrbtice:

  • svalové relaxanciá. Potrebné na zmiernenie kŕčov a nadmerného sťahovania svalov. Vďaka tomu sa uvoľňujú nervové zakončenia a bolesť zmizne. Hlavný liek "Midokalm";
  • deriváty metylxantínu. Obnovujú mikrocirkuláciu, normalizujú krvné cievy, posilňujú stenu arteriol. Najslávnejšie je Trental;
  • kortikosteroidy. Rýchlo a účinne eliminuje silné zápaly a opuchy, zmierňuje bolesť. Používajú sa na krátky čas z dôvodu možného syndrómu závislosti a odvykania. Na klinike sa najčastejšie predpisujú „Diprospan“, „Metipred“, „Dexametazón“;
  • hydrolytické enzýmy. Eliminujte opuchy, rozpustite krvné zrazeniny a zabráňte ich vzhľadu, zabráňte nepríjemným komplikáciám.

  Na zachovanie chrbtice je najúčinnejším opatrením použitie tabletových liekov. Sú predpisované nielen vo fáze výrazných klinických prejavov, ale aj po ukončení akútneho obdobia.

  Video „Liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku“

  Z tohto videa sa dozviete, ako účinne liečiť medzistavcovú prietrž bez chirurgického zákroku..

  Lieky na spinálnu prietrž: zoznam liekov

  Chirurgický zásah prietrže chrbtice môže byť potrebný iba v naliehavom prípade so závažnými prejavmi choroby. Pri klasickom priebehu choroby budú potrebné lieky na liečenie medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice, ktorá eliminuje bolesť a zabraňuje možným exacerbáciám..

  Pokyny na ošetrenie

  Vďaka pohyblivosti nespôsobuje zdravá chrbtica nepríjemnosti, slobodne a bezbolestne toleruje fyzickú aktivitu. V prípade dystrofických porúch štruktúry disku ich elasticita a sila zmiznú, čo vedie k tvorbe výčnelkov a hernií. Postupne sa objavuje bolesť v chrbtici, kvôli zovretému nervu je znecitlivenie, impotencia v končatinách. Takéto nepríjemné príznaky vyžadujú okamžitú liečbu..

  Hlavný smer liečby je:

  • etiotropická liečba - odstránenie zdroja choroby;
  • symptomatická terapia - odstránenie príznakov choroby;
  • patogénna liečba - blokáda bolestivých väzieb.

  Bežne používané lieky

  Na zmiernenie bolesti a zníženie zápalového procesu sa na liečbu prietrže používajú nasledujúce lieky:

  1. Nesteroidové protizápalové lieky (Nimesil, Meloxicam, Indometacín, Diclofenac) - eliminujú bolesť a zmierňujú zápal.
  2. Svalové relaxanciá (Midokalm, Sirdalud, Xeomin, atď.) - normalizujú prietok krvi, oslabujú svalové kŕče, hlavnou vecou nie je prekročiť dávku..
  3. Kortikosteroidy (Methylprednison, Decatron) - používajú sa na zmiernenie zápalu, pri dlhodobom používaní sú možné nepríjemné následky.
  4. Analgetiká (Paracetamol, Tylenol atď.) - tieto tablety môžu zmierniť bolesť rôzneho pôvodu..
  5. Prostriedky pre štruktúru svalov (Valium) - zmierňujú svalové kŕče.
  6. Angioprotektory (Pentoxifyllín, Actovegin) - používajú sa na zosilnenie diskov.
  7. Narkotické syntetické drogy (kodeín, morfín) - lekár môže predpisovať v extrémnych a závažných prípadoch, konzumuje sa iba pod dohľadom odborníka.
  8. Chondroprotektory (Teraflex, Chondroxide) - na obnovu chrupavky.
  9. Vitamíny B - prispievajú k normalizácii vedenia nervov.

  Etiotropické ošetrenie

  Eliminácia zdroja tejto patológie významne zlepšuje stav pacienta. Príčinou choroby je však niekoľko nepríjemných faktorov, takže môže byť ťažké dosiahnuť rýchly a efektívny výsledok.

  Príčinou kýly chrbtice je často porucha zásobovania krvi. V tomto ohľade bunky nie sú schopné prijať všetky potrebné užitočné komponenty. Kotúče chrupavky strácajú svoju elasticitu, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia ich integrity.

  Na odstránenie príčiny tvorby prietrže je potrebné:

  1. Normalizujte životný štýl, prejdite na správnu a zdravú výživu. Denná cvičebná terapia pomôže obnoviť držanie tela a eliminuje nadváhu.
  2. Je potrebné obnoviť funkčné schopnosti, je dobré vykonávať masáže, fyzioterapiu, manuálnu terapiu, akupunktúru atď. Môžete brať svalové relaxanciá (Midokalm).
  3. Na posilnenie štruktúry chrupavkového tkaniva, zmiernenie zápalového procesu, ako aj normalizáciu krvného zásobovania, sa používa liečba spinálnej prietrže (Chondroxid, Arthra, Teraflex atď.)..

  Etiotropická liečba pri liečbe miechy zahŕňa:

  1. Protizápalové nesteroidné lieky (Movalis, Diclofenac). Majú trojitý účinok - zmierňujú zápal, horúčku a bolesť. Berú sa opatrne, pretože pri dlhodobom používaní môžu narušiť steny žalúdka, črevá.
  2. Chondroprotektory (chondroitín sulfát, Alflutop, Arthra). Tieto fondy posilňujú štruktúru medzistavcových platničiek a obnovujú ich prácu. Polstrovacie vlastnosti disku sú vylepšené liečivami obsahujúcimi kyselinu hyalurónovú. Zvyšujú viskozitu, elasticitu chrupavky a zmierňujú bolesť. A ich chemické zlúčeniny v lieku chránia receptory pred účinkami agresívnych látok.
  3. Homeopatický liek na medziobratlovú prietrž. Vzbudzujú exacerbáciu chronických patológií. V reakcii na to ľudské telo aktivuje obranné mechanizmy. Homeopatické lieky takmer nikdy nespôsobujú vedľajšie účinky, ale používajú sa iba na preventívne opatrenia alebo v kombinácii s inými liekmi (Midokalm, Diclofenac)..

  Symptomatická liečba

  Symptomatická terapia je zameraná na zmiernenie príznakov choroby. Vertebrálna kýla je často spojená s bolesťou. Ale ak sa bolesť zriedka formuje alebo keď sa telo otáča, potom sú lekári spokojní s menovaním chondroprotektorov, NSAID.

  Používajú sa tieto lieky:

  • lieky na ochranu stien žalúdka (Gastal, Almagel, atď.), vytvorenie ochranného filmu, zabraňuje účinkom agresívneho prostredia dutiny orgánov na sliznicu;
  • použitie antidepresív (Insidon, Sertralin), tabliet sú predpísané v prípade nespavosti pri patologických stavoch miechy; používané na zlyhanie iných liekov, sa podávajú len pod dohľadom lekára;
  • fyzioterapia (masáž, hirudoterapia, akupunktúra); homeosiniatria je teraz novou metódou, tu sa pomocou tenkých ihiel zavádzajú homeopatické lieky do zamerania na umiestnenie reflexných bodov;
  • na prevenciu exacerbácie choroby sa používa elektroforéza novokainu s Karipazimom; liek obsahuje rastlinné látky, zvyšuje elasticitu chrupavky, vlákien; pri lokálnej expozícii Karipazimu sa hernia stavcov zmäkne a upnutý nerv je oslabený, bolesť dolnej časti chrbta sa znižuje;
  • epidurálna anestézia z hernie je vykonávaná chirurgmi pre neznesiteľnú bolesť; metóda spočíva v zavedení glukokortikosteroidov do epidurálnej oblasti miechy (Dexametazón, Diprospan); to pomáha znižovať podráždenie nervových vlákien na začiatku choroby.

  Patogénna terapia

  Svalové relaxanciá, vazodilatátory, hormóny, dekongestanty sú schopné eliminovať alebo prerušiť spojenie patologického reťazca s medzistavcovou prietržnou časťou bedrového kĺbu..

  Miecha sa lieči takýmito liekmi:

  • glukokortikoidy (dexametazón, diprospán) sa používajú na silnú bolesť a zápal; kvôli závislosti nie sú používané dlho;
  • svalové relaxanciá (Midokalm), prispievajú k relaxácii svalov; zúženie svalového systému vedie k zúženiu nervových kmeňov, vytvára to bolesť, často sa eliminuje iba niekoľkými injekciami Midokalmu;
  • používajú sa deriváty metylxantínu (Trental), normalizujú krvný obeh; lieky bránia vaskulárnym poruchám tým, že fixujú svoje steny upokojením svalov mozgových tepien, ako aj končatín;
  • enzýmy (hydrolytické enzýmy) pri ochorení chrbta sú predpísané tak, aby eliminovali výskyt krvných zrazenín a opuchov; kombináciou s inými prostriedkami zabránia možným komplikáciám.

  Vyššie uvedené lieky s kýlou chrbtice môžu eliminovať príznaky choroby a dočasne zmierniť zdravotný stav pacienta. Ale nie všetci z nich dokážu úplne vyliečiť patológiu. Iba skúsený lekár dokáže predpísať potrebné finančné prostriedky, ktoré dokážu účinne prekonať chorobu.

  Lieky na spinálnu prietrž

  Lieky sa používajú na kýlu chrbtice v skorom štádiu choroby spolu s ďalšími konzervatívnymi opatreniami. Lieky sa predpisujú pacientom aj po chirurgickom odstránení herniálnej formácie v hrudnej, krčnej alebo bedrovej chrbtici. Lieky majú komplexný účinok, odstraňujú bolesť a opuch a obnovujú pohybovú aktivitu pacienta.

  Je prísne zakázané užívať lieky podľa vášho uváženia na osteochondrózu krčnej chrbtice alebo medzistavcovú prietrž, pretože takéto činnosti môžu spôsobiť komplikácie a vyžadovať chirurgický zákrok..

  Indikácie pre liečbu drogami

  Nesteroidné protizápalové lieky a ďalšie skupiny liekov sú súčasťou konzervatívnej liečby. Medzistavcová prietrž spôsobuje pacientovi nepríjemné príznaky, ktoré je možné zastaviť liečbou. Rovnako ako lieky ovplyvňujú zápal kĺbov a iných mobilných štruktúr, eliminujú ho. Drogová liečba prietrže chrbtice môže vyriešiť tieto problémy:

  • Úplne zastavte záchvat bolesti prejavujúci sa v chrbte, spodnej časti chrbta, krku. Tým sa zlepší celkový stav pacienta..
  • Potlačte zápalovú odpoveď v nervoch, ktoré sú stlačené poškodenými medzistavcovými platničkami.
  • Znížte vyčnievanie disku tak, že ho vrátite do polohy čo najbližšie k anatomickému.
  • Zabráňte ďalšiemu poškodeniu chrupavky a kostí.

  Výhody a nevýhody užívania drog

  Odporúča sa liečiť medzistavcovú prietrž lumbosakrálnej chrbtice pomocou liekov v počiatočnom štádiu patológie. V neskorších fázach lieky nemusia priniesť očakávaný výsledok. Lekár by mal predpísať účinné lieky, berúc do úvahy vlastnosti klinického obrazu. Hlavnou výhodou liekovej liečby je nižšie riziko komplikácií ako pri radikálnej terapii. Pomocou liekov je možné rýchlo odstrániť bolesť a ďalšie príznaky. Nevýhody takejto terapie pre medziobratlovú prietrž sú však tiež:

  • Lieky neovplyvňujú príčinu odchýlky.
  • Má dočasný pozitívny účinok.
  • Je potrebné piť tablety dlho pri hernii chrbtice, aby začali úplne pôsobiť.
  • Negatívny účinok na zažívací trakt, v dôsledku ktorého je gastritída alebo dvanástnikový vred.
  • Výskyt alergickej reakcie na účinné a pomocné liečivé látky.

  Druhy liečby

  Vlastnosti symptomatickej liečby

  Podobné lieky na liečenie prietrže sa používajú na zmiernenie klinického obrazu a odstránenie patologických symptómov. Ak bolestivosť pacienta príliš neobťažuje a to iba pohybmi alebo zákrutami tela, potom postačuje použitie chondroprotektívnych alebo nesteroidných protizápalových liekov. Komplexná symptomatická liečba zahŕňa príjem takýchto skupín liekov uvedených v tabuľke:

  Lieky, ktoré chránia žalúdočné steny
  Vytvorte ochranný film, ktorý zabraňuje negatívnym účinkom účinných látok na sliznicu tráviaceho traktuGastal
  Almagel
  Phosphalugel
  antidepresívaEliminujte nespavosťsertralín
  Upokojuje nervový systémInsidon
  analgetikumZastavte bolestivé príznakyMidokalm
  Znížte svalový tonusTeilenol

  Funkcie patogénnej terapie

  Pri takomto ošetrení je možné ovplyvniť inhibíciu patologického procesu v poškodenej oblasti. Sirdalud a iné svalové relaxanciá s prietržom bedrovej chrbtice uvoľňujú svaly chrbta. Vďaka baklofénu sa znižuje svalový tonus, v dôsledku čoho sa zmierňuje alebo úplne zmizne syndróm bolesti. Takáto liečba zahŕňa aj rastový hormón, pomocou ktorého sa stabilizuje hormonálna rovnováha a zlepšuje sa prietok krvi v postihnutých oblastiach. Najbežnejšie používaná „Milgamma“, ktorá obsahuje vitamíny skupiny B.

  Počas patogenetickej liečby lekár často odporúča užívať hydrolytické enzýmy. Cieľom týchto liekov je eliminovať vzniknuté krvné zrazeniny. A tiež lieky prispievajú k zmierneniu opuchov v postihnutej oblasti. Ak kombinujete enzýmy s inými liekmi, môžete sa vyhnúť mnohým komplikáciám.

  Aká je podstata etiotropných terapeutických opatrení?

  Je možné zlepšiť stav pacienta na dlhú dobu iba vtedy, ak je ovplyvnená primárna príčina medziobratlovej kýly. Môže sa vyskytnúť patológia so zhoršeným krvným obehom, bez ktorého normalizácie nebude možné zbaviť sa prietrže. Podstatou etiotropickej terapie je eliminácia hlavného zdroja porušenia. Na jeho odstránenie sa prijímajú tieto opatrenia:

  • Prispôsobte spôsob života, prejdite na správnu výživu a vykonávajte terapeutické cvičenia.
  • Obnovte motorické schopnosti pomocou určitých skupín liekov a fyzioterapie.
  • Posilnite tkanivo chrupavky, zastavte zápalové reakcie a normalizujte prietok krvi farmaceutickými liekmi.

  Takéto lieky na lumbálnu medzistavcovú prietrž zahŕňajú:

  • Nesteroidné lieky s protizápalovými účinkami. Pôsobia komplexne na patológiu, pretože pôsobia proti bolesti, majú antipyretický a protizápalový účinok. Tieto lieky používajte opatrne, aby nespôsobovali vredy a gastritídu.
  • Preparáty pre křupavku. Posilnite medzistavcové platničky a chrupavky. Zlepšenie odpruženia a viskozity chrupavky. Vďaka špeciálnym chemikáliám je možné zabrániť agresívnym účinkom na receptory.
  • Homeopatické lieky. Pri medziobratlovej prietrži lieky vyvolávajú akútny priebeh chronických ochorení. V reakcii na to telo aktivuje obranné reakcie. Znakom homeopatie je absencia nežiaducich reakcií a kontraindikácií. Takéto lieky je však potrebné kombinovať s inými prostriedkami.

  Aké lieky sú predpísané na spinálnu prietrž?

  Najlepšie liekový komplex vyberie lekár individuálne pre každého pacienta s patológiou chrbtice. Existujú však niektoré populárne lieky na liečbu medzistavcovej prietrže, ktoré sa predpisujú častejšie ako iné. Podobné lieky sú uvedené v tabuľke:

  Zbohom návštevník!

  Ďakujeme, že ste nás navštívili!

  10 liekov na prietrž v chrbtici

  Chirurgická liečba prietrže je nevyhnutná iba vtedy, ak je mimoriadne závažná. Pri typickom priebehu tohto ochorenia sa lieči kýla chrbtice. Použitie konzervatívnych metód nielen eliminuje bolesť, ale tiež rozvíja nový životný štýl, v ktorom nedochádza k exacerbáciám po dlhú dobu..

  Liečba prietrže

  Zdravá chrbtica nespôsobuje nepohodlie pri pohybe, ľahko a bezbolestne vydrží fyzickú námahu. S dystrofickými zmenami v štruktúre medzistavcových platničiek sa stráca ich pevnosť a elasticita, čo prispieva k objaveniu sa výčnelkov a hernií. V priebehu času sa objaví bolesť chrbta a pozdĺž zovretého nervu znecitlivenie a slabosť končatín. Všetky tieto nepríjemné prejavy vyžadujú seriózne zaobchádzanie..

  Na čo je zameraná liečba

  Konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže liekmi sa uskutočňuje na:

  1. odstránenie bolesti, zápalu, zvýšenie krvného obehu a lymfy;
  2. zmierniť traumu nervových štruktúr;
  3. znížiť stupeň vyčnievania medzistavcových platničiek.

  Aké lieky sa používajú

  Medzistavcová hernia sa lieči komplexne pomocou liekov s rôznymi účinkami:

  • Na zmiernenie bolesti a zápalu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, nimesil, meloxikam atď..
  • Reflexný svalový spazmus pomôže znížiť lieky, ako sú midokalm, xeomin, memantín atď..
  • Na zlepšenie výživy diskov sa používajú periférne krvné toky zlepšujúce angioprotektory aktovegín a pentoxifylín..
  • Antikonvulzíva (karbamazepíny) sa používajú na odstránenie neutopatickej bolesti..
  • Vitamíny pomôžu obnoviť nervové vedenie, pre ktoré sú predpísané vitamíny B..
  • Na zlepšenie chrupavky sú potrebné chondoprotektory - chondroxid, teraflex, alflutop, arthra tablety atď..

  Medzistavcová hernia sa lieči aj inými druhmi konzervatívnej terapie - fyzioterapiou, reflexnou terapiou a manuálnou liečbou..

  Tri hlavné oblasti liečby kýly

  Liečba drogami sa vykonáva, ak je medzistavcová prietrž malá. V týchto prípadoch je tlak na nervové korene a miechu zanedbateľný, zápal tkanív obklopujúcich prietrž je nekritický, preto nie je potrebný chirurgický zásah. Zvyčajne sa vykonáva etiotropická, symptomatická a patogenetická terapia medzistavcovej prietrže..

  Etiotropická terapia

  Liečba je zameraná na odstránenie príčiny choroby, ktorá je porušením dodávky krvi do chrbtice. Nedostatočná výživa vedie k strate sily medzistavcových platničiek, pravdepodobnosti narušenia integrity vláknitého prstenca a prolapsu jadra buničiny..

  Špecialisti, aby zastavili patologický proces, odporúčajú:

  1. Normalizujte životný štýl a zdravé stravovanie. Každý deň vykonávajte gymnastické cvičenia - pomôžu v boji proti nadváhe, obnovia držanie tela. Je dobré pridať do svojej stravy mliečnu a bravčovú chrupavku..
  2. Pokúste sa obnoviť funkčné schopnosti chrbtice. Využite na to masáž, manuálnu terapiu, osteopatiu, fyzioterapiu, akupunktúru. Užívanie liekov na uvoľnenie svalov, napríklad midokálneho.
  3. Vykonajte liečbu liekmi (chondroxid, teraflex, alflutop, arthra), aby ste posilnili štruktúru chrupavky, odstránili zápaly a zlepšili krvný obeh..

  Liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi

  Použitie NSAID pri liečbe chrbtice je rozšírené kvôli schopnosti vykazovať trojitý účinok - protizápalový, analgetický a antipyretický. Malo by sa však pamätať na to, že NSAID s dlhodobým používaním môžu poškodiť steny žalúdka a čriev. Preto by sa použitie liekov z tejto skupiny (napríklad diklofenak a movalis) malo napriek vysokým terapeutickým vlastnostiam používať opatrne..

  Použitie chlondroprotektorov alflutopu, teraflexu a kyseliny hyalurónovej

  Účinnou látkou v zložení chondroprotektorov je alflutop a arthra - chondroitín sulfát. Užívanie liekov tejto skupiny pomáha posilniť štruktúru medzistavcových platničiek a ich normálne fungovanie. Preto jeden z najlepších chondroprotektorov rozpoznal alflutop, teraflex a artru.

  Tlmiace vlastnosti medzistavcových platničiek sú vylepšené výrobkami obsahujúcimi kyselinu hyalurónovú. Zvyšujúc sa obsah tekutiny v želatínovom jadre, zvyšujú elasticitu a viskozitu chrupavky, odstraňujú bolesť. Chemické zlúčeniny, ktoré tvoria liečivo, môžu chrániť receptory pred agresívnymi látkami.

  Homeopatické lieky

  Pri použití homeopatických liekov sa chronické ochorenia zhoršujú, v reakcii na to sa aktivujú obrany na boj proti patológii. Prostriedky sú najúčinnejšie pri prevencii hernie chrbtice alebo sa používajú ako doplnok k iným liekom, ako sú midokálne, diklofenak, alflutop, artria.

  Patogénna terapia

  Pri patogenetickej terapii dochádza k blokáde väzieb patologického procesu. Liečba sa vykonáva pomocou opuchov, vazodilatátorov, hormonálnych liekov a svalových relaxancií. Sú to midokalm, dexametazón, aktovegín, milgamma.

  Použitie glukokortikoidov

  Steroidné protizápalové lieky sú účinné pri prejavoch silného zápalu a silnej bolesti. Je potrebné mať na pamäti, že pri dlhodobom používaní glukokortikoidov je možná závislosť, preto sa liečba najlepšie vykonáva v nemocnici..

  Používanie svalových relaxancií (midokálne)

  Pri liečbe medzistavcovej prietrže je predpísaný midokal na uvoľnenie svalov. Ostrá bolesť je zvyčajne spôsobená kompresiou nervových kmeňov pri sťahovaní svalového systému. Midokalm môže zmierniť bolesť len niekoľkými intramuskulárnymi injekciami. Dávku lieku má zvoliť lekár, pretože stredná časť tlaku znižuje tlak.

  Symptomatická terapia

  Liečba je zameraná na odstránenie symptómov choroby. Medzistavcová prietrž je zvyčajne sprevádzaná bolesťou. Pri liečbe kýly a eliminácie príznaku vo forme zriedkavo sa vyskytujúcej bolesti sú predpísané NSAID a chondroprotektory - diklofenak + alflutop. Stretnutie je možné doplniť drogami almag alebo žalúdok.

  Užívanie drog na ochranu stien žalúdka

  Zvyčajne sa na liečenie chorôb žalúdka a čriev predpisujú žalúdočné, almagové, almagelové, fosfalugelové prípravky. Symptomatická liečba herniovaného disku si však vyžaduje použitie týchto liekov..

  Použitie antidepresív

  Antidepresíva sa predpisujú pri nespavosti spôsobenej ochorením miechy. Nová generácia týchto liekov je k dispozícii iba na lekársky predpis (sertralin, insidón)..

  Fyzioterapeutické postupy

  Pri symptomatickej terapii sú účinné akupunktúra, masáže a hirudoterapia. V Európe sa homeosiniatria stáva populárnou, čo je metóda, pri ktorej sa homeopatické prípravky injikujú subkutánne do miest reflexogénnych bodov pomocou tenkých ihiel..

  Ako nakupovať

  Prípravky na liečenie medzistavcovej prietrže, ako je diklofenak, alflutop, midocal, arthra, je možné kúpiť iba na lekársky predpis. Z veľkej časti ide o silné lieky s vedľajšími účinkami..

  NSAID pre spinálnu prietrž

  Najčastejšou príčinou bolesti chrbta je prietrž medzistavcových platničiek, ktorý lekári v nemocnici Yusupov považujú za prejav osteochondrózy. Keď pacient vstúpi na neurologickú kliniku, vyšetrí sa pomocou moderného vybavenia od popredných európskych, amerických a japonských výrobcov. Po analýze výsledkov výskumu je predpísané komplexné ošetrenie:

  • zmiernenie bolesti pri liekoch;
  • obnova normálnej biomechaniky chrbtice;
  • úplný priebeh rehabilitačných opatrení.

  Najskoršie a úplné odstránenie syndrómu bolesti zabraňuje fixácii patologického motorického stereotypu, zabezpečuje včasné spojenie motorickej terapie a zabraňuje tvorbe emocionálnych porúch. Pacienti majú šetrný režim, preto sa treba vyhnúť ostrým ohybom a bolestivým postojom. Liečba sa uskutočňuje na neurologickej klinike. Na zníženie intenzity bolesti lekári predpisujú odpočinok na lôžku, vkladajú ho do tvrdej postele so štítom pod matracom, predpisujú analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), svalové relaxanciá. Ak nie je možné hospitalizovať pacienta, zaisťuje imobilizáciu zodpovedajúcej chrbtice pomocou ortéz (upevňovacie polokorzety, korzety, pásy vybavené zvislými výstužnými rebrami) a dekinátory..

  Moderné prístupy k vymenovaniu NSAID pre medziobratlovú prietrž

  „Zlatý štandard“ pri liečbe bolesti chrbta sú NSAID. Ovplyvňujú hlavné súvislosti v mechanizme rozvoja bolesti. Mechanizmus účinku liečiv je spojený s inhibíciou aktivity enzýmu cyklooxygenázy (COX). Sú známe dva typy týchto enzýmov: COX-1 a COX-2. COX-1 reguluje regeneráciu sliznice žalúdka a čriev prostredníctvom medziproduktov a COX-2 sa spája hlavne s rozvojom zápalu a vytváraním bolestivého impulzu..

  „Klasické“ NSAID (ibuprofén, diklofenak, piroxikam a iné) inhibujú oba enzýmy. Z tohto dôvodu sa znižuje citlivosť nervových zakončení na mediátory bolesti, dochádza k protizápalovým účinkom a protidoštičkovým účinkom. Potlačenie COX-1 vyvoláva vývoj vedľajších účinkov NSAID:

  • bolesť brucha;
  • nevoľnosť a zvracanie
  • grganie;
  • ulcerózne erozívne lézie žalúdka;
  • gastrointestinálne krvácanie;
  • črevná obštrukcia;
  • zvýšiť krvný tlak.

  Vedľajší účinok na gastrointestinálny trakt sa prejavuje pri požití tabliet a práškov obsahujúcich NSAID, ako aj pri použití liekov v injekciách alebo vo forme čapíkov. Z tohto dôvodu lekári v nemocnici Yusupov používajú NSAID u pacientov s patológiou tráviaceho traktu s opatrnosťou a obmedzením..

  NSAID pre spinálnu prietrž

  Zo všetkých „klasických“ NSAID používajú neurológovia najčastejšie lieky zo skupiny oxycam, ktoré sú derivátmi enolových kyselín, na medzistavcovú prietrž. Ksefokam rapid (lornoxicam) má výrazný analgetický účinok v dôsledku silnej inhibície COX, prostaglandín tlmiaceho účinku, zatiaľ čo stimuluje produkciu fyziologického endorfínu. Xefocam Rapid inhibuje uvoľňovanie kyslíka z aktivovaných bielych krviniek. Sila protizápalových a analgetických účinkov xefocam rapid je lepšia ako indometacín a diklofenak. Nemá toxický účinok na orgány gastrointestinálneho traktu. Analgetický účinok xefocamu prevyšuje analgetický účinok narkotických analgetík (ketorolak, ketoprofén a tramadol), pričom závažnosť analgetického účinku sa blíži k opioidom..

  Analgetický účinok lieku sa vyvíja do 20-30 minút po užití jednej tablety (8 mg) xefokamu rýchlo a trvá až 4 hodiny. Xefocam na rýchle zmiernenie silnej bolesti sa používa v priemernej dávke 8 až 16 mg. Pri užívaní lieku sa objavujú nežiaduce reakcie charakteristické pre NSAID. Z tohto dôvodu neurológovia v nemocnici Yusupov po 3 až 5 dňoch používania Xefocam Rapidu zrušia Xefocam a predpisujú NSAID s primárnym účinkom na COX-2 - selektívne inhibítory COX-2. Sú vysoko účinné a majú minimálne spektrum vedľajších účinkov..

  Movalis je selektívny NSAID. Kumulatívne riziko vzniku závažných komplikácií gastrointestinálneho traktu (žalúdočné a duodenálne vredy, krvácanie) s Movalisom je výrazne nižšie ako pri diklofenaku a piroxikame. Analgetický účinok sa objaví do 45 minút - 1 hodinu po podaní liečiva a dosahuje maximum do tretieho alebo štvrtého dňa. Movalis sa uvoľňuje v tabletách a vo forme injekcie (15 mg meloxikamu je obsiahnutých v 1,5 ml roztoku na intramuskulárnu injekciu). To umožňuje kombinovanú terapiu. Neurológovia s medzistavcovou prietržou predpisujú pacientom 4 intramuskulárne injekcie Movalisu (jednu denne), následne pacientky užívajú liek 11x denne v tabletách s hmotnosťou 7,5 alebo 15 mg..

  Nimesil (nimesulid) sa týka NSAID, ktoré selektívne blokujú COX-2. Liek v dávke 100 mg 2-krát denne je účinnejší u pacientov s akútnou bolesťou chrbta a menej s chronickou. Nimesil sa vyrába v granulovanej forme, vďaka ktorej sa vyznačuje vysokou biologickou dostupnosťou, dobre sa rozpúšťa, rýchlo vstrebáva z tráviaceho traktu a má silný analgetický účinok. Po užití nimesilu po dobu 5 dní sa intenzita bolesti u pacientov so svalovým tonickým a myofasciálnym syndrómom znižuje, pri radikulopatii sa syndróm bolesti od desiateho dňa znižuje. Liek nemá významné vedľajšie účinky..

  Neurológovia určujú načasovanie použitia analgetík a NSAID pri medzistavcovej hernii s intenzitou syndrómu bolesti, trvanie ich podávania závisí od dosiahnutia analgetického účinku. Na prevenciu bolesti nie sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky, pretože v tomto prípade nie je preukázaná ich účinnosť a zvyšuje sa riziko komplikácií..

  Lokálne použitie NSAID pre miechovú prietrž

  Pacientom s herniou medzistavcových platničiek sú okrem toho predpísané NSAID vo forme krémov, mastí alebo gélov. Majú nasledujúce výhody:

  • relatívna jednoduchosť a bezpečnosť použitia;
  • slabo vyjadrený systémový účinok a v dôsledku toho výrazne menej závažné vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu;
  • zabezpečenie vysokej koncentrácie účinných látok v mieste aplikácie liečiva;
  • možnosť kombinovať do jedného liečiva niekoľko látok, ktoré sa líšia mechanizmom a smerom terapeutického účinku;
  • možnosť rozšírenej akcie.

  V súčasnosti sa kombinované miestne NSAID široko používajú na liečenie medzistavcovej prietrže. Vďaka prítomnosti niekoľkých liečiv v kompozícii majú širšie spektrum účinku, čo prispieva k dosiahnutiu požadovaného farmakologického účinku. Pomocou rôznych kombinácií účinných látok lekári racionálne vyberajú liek pre rôzne kategórie pacientov v závislosti od vekových charakteristík tela..

  Zloženie miestnych liekov, ktoré sa používajú na medziobratlovú herniu, zahŕňa nasledujúce NSAID: diklofenak a nimesulid. Sodná soľ diklofenaku má výrazný protizápalový, analgetický a antipyretický účinok, pomáha znižovať opuchy tkanív, závažnosť bolesti a skracuje dobu obnovy funkcií poškodených medzistavcových platničiek. Nimesulid - NSAID, ktorý je selektívnym inhibítorom COX-2, ak sa aplikuje lokálne, je schopný preniknúť do pokožky v koncentrácii potrebnej na prejavenie jeho farmakodynamického účinku, čo sa prejavuje pozitívnym zmiernením bolesti.

  Nise gel sa široko používa na liečbu miechy. Jeho účinok je spôsobený komplexným pôsobením štyroch aktívnych zložiek, ktoré tvoria liek: NSAID nimesulid, metylsalicylát, mentol, kapsaicín. Nise gel má komplexný účinok na rôzne časti mechanizmu rozvoja bolesti. Po nanesení gélu na pokožku pacient pociťuje pôsobením mentolu mierne ochladenie a zmiernenie bolesti. Kapsaicín lokálne zvyšuje prietok krvi, čo prispieva k uvoľňovaniu účinných látok a urýchľuje protizápalový proces. Nimesulid má analgetický účinok. Na protizápalovom procese sa podieľa metylsalicylát nimesulid.

  Kombinovaný prípravok dolarénový gél (Nabros Pharma) obsahuje diklofenak sodný, mentol, metylsalicylát, ľanový olej. Prítomnosť ľanového oleja v géli Dolaren vám umožňuje vziať do úvahy fyziologické požiadavky starších ľudí. Hlavnou zložkou ľanového oleja je kyselina alfa-linolénová (etylester nenasýtenej mastnej kyseliny). Má antioxidačný a protizápalový účinok, podporuje rovnomerné prenikanie hlavných účinných látok, ktoré sú súčasťou lieku, chráni pred podráždením pokožky. Gel Dolaren s medzistavcovou prietržou sa používa do 21 dní. Starší pacienti sú predpisovaní v obvyklých dávkach: od 2 do 4 g gélu 3-4 krát denne.

  Komplexná liečba medzistavcových prietrží

  Pri kýle chrbtice neurológovia predpisujú pacientom svalové relaxanciá. Kombinácia NSAID a svalových relaxancií má dobrý terapeutický účinok. Znižujú závažnosť reflexného zvýšenia svalového tonusu. Pridanie svalových relaxancií k štandardnej terapii medzistavcových prietrží (NSAID, terapeutické cvičenia) vedie k rýchlejšiemu spätnému rozvoju svalového napätia, bolesti a zlepšeniu pohyblivosti chrbtice. Deriváty benzodiazepínov - diazepam, tetrazepam, midokalm, sirdalud - sa používajú ako lieky, ktoré znižujú svalový tonus..

  Pri kýloch medzistavcových platničiek, zvlášť komplikovaných radikulopatiou, musia neurovedci v nemocnici Yusupov predpísať lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu a ovplyvňujú väzbu ciev a trombocytov pri vývoji patologického procesu: 1 pentoxifylín (0,4 g) 3x denne po dobu 3-4 týždňov., Pri užívaní retardovanej formy pentoxifylínu (vazonitová retard 600) sa účinná látka kontinuálne uvoľňuje a rovnomerne absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Maximálna koncentrácia pentoxifylínu v plazme sa dosiahne po 3 až 4 hodinách a zostáva na terapeutickej úrovni približne 12 hodín. To umožňuje pacientom užívať liek dvakrát denne. Ak je vazonitída zahrnutá v tradičnej komplexnej terapii medzistavcových prietrží, zlepšuje sa prietok krvi, mikrocirkulácia a trofizmus v oblasti lézií; závažnosť opuchu koreňov sa znižuje, čo vedie k postupnej regresii neurologických symptómov.

  Pri kýle chrbtice sa používajú prípravky kyseliny alfa-lipoovej (berlícia). Kyselina alfa-lipoová zlepšuje metabolizmus energie a znižuje oxidačný stres, inhibuje tvorbu a väzbu voľných radikálov, čo prispieva k obnoveniu bunkových membrán. Berlition posilňuje kapilárny prietok krvi, znižuje opuchy a obnovuje aktivitu sympatického spojenia autonómneho nervového systému. Po užití lieku sa symptómy radikulopatie znižujú, zvyšuje sa rýchlosť šírenia excitácie po nervových vláknach. Dávka Berlition 300 IU na 250 ml fyziologického roztoku sa pacientom podáva po kvapkách počas 10 dní, potom sa uskutoční dlhodobá udržiavacia terapia liečivom v dávke 600 mg za deň (počas 2 až 3 mesiacov). Pacienti užívajú 1 tabletu 20 minút pred jedlom 2-krát denne.

  Neurológovia v nemocnici Yusupov zahŕňajú aktovegín, ktorý má antioxidačnú, antihypoxickú aktivitu a zlepšuje mikrocirkuláciu, v komplexnej terapii herniovaných diskov. Actovegin zvyšuje absorpciu kyslíka a glukózy. To pomáha zvyšovať energetický stav bunky, funkčný metabolizmus v neurónoch. Pod vplyvom liečiva sa významne zlepšuje penetrácia kyslíka do neurónových štruktúr..

  Actovegin s medzistavcovými prietržami znižuje závažnosť hypoxie, edémov a porúch mikrocirkulácie v oblasti poškodeného koreňa, má neurotrofický účinok a prispieva k rýchlemu spätnému rozvoju príznakov rádikulopatie. Liečivo sa podáva intravenózne po kvapkách počas 10 dní. Následne pacienti prechádzajú na užívanie lieku vo vnútri (1 tableta 3-krát denne) po dobu 1 až 2 mesiacov.

  V akútnom období silnej bolesti chrbta sa používa lokálny účinok:

  • trieť lokálne dráždivé masti;
  • komprimuje s 30–50% roztokom dimexidu a novokaínu;
  • blokáda hydrokortizónu a novokainu.

  Lekári rehabilitačnej kliniky predpisujú fyzioterapeutické postupy: diadynamické prúdy, perkutánnu elektroanalgéziu, sínusové modulované prúdy, elektroforézu s novokainom. Rehabilitológovia vedú priebeh akupunktúry, laserovú terapiu. Ako ustupujú akútne udalosti, pacienti postupne zvyšujú motorickú aktivitu. Sú predpísané cvičenia na posilnenie svalov chrbta, fyzioterapeutické cvičenia, manuálna terapia, masáže.

  Keď syndróm bolesti prechádza do chronického štádia, sú spojené lieky, ktoré ovplyvňujú štruktúru chrupavky a kostného tkaniva, zlepšujú mikrocirkuláciu a antidepresíva. S cieľom získať radu od neurológa, pokiaľ ide o liečbu kýly chrbtice NSAID a inými drogami, dohodnite si stretnutie s neurológom v nemocnici Yusupov..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice je výstupok strednej časti disku medzi dvoma stavcami za medzeru medzi nimi. Takéto divertikulum je najčastejšie nasmerované na miechový kanál a stláča korene miechových nervov, ale môže tiež narušiť krvný obeh v mieche samotnej.
  Elektroforézna procedúra má dlhú históriu, ale dnes je predpísaná pomerne často. Je založená na vodivom účinku elektrického prúdu, ktorý umožňuje, aby sa liečivo dostalo hlboko do tkaniva.
  Kýla pri pažerákovom otvore bránice je výstupok do hrudnej dutiny brušného segmentu pažeráka a priľahlej časti žalúdka a niekedy spolu s črevnými slučkami cez zväčšený otvor pažeráka v bránici.