loader

Hlavná

Žalúdok

Brušná prietrž

Abdominálna hernia je veľmi časté ochorenie. Môže sa vyskytnúť u akejkoľvek osoby bez ohľadu na vek a pohlavie. Táto patológia sa u mnohých cicavcov vyvíja v dôsledku oslabenia svalov a spojivového tkaniva brušnej steny. Preto tí, ktorí majú domáce zvieratá, mohli vidieť brucho na bruchu mačiatka alebo psa. Prečo sa vyskytuje prietrž a ako s ňou zaobchádzať?

príčiny

Brušná stena je zložitá anatomická štruktúra tvorená hlavne spojivovým a svalovým tkanivom. Jeho funkciou je udržiavanie vnútorných orgánov v brušnej dutine. Vyvíja sa určitá rovnováha medzi vnútrobrušným tlakom a odporom brušnej steny. Niekedy je táto rovnováha narušená a vnútorné orgány začínajú opúšťať brušnú dutinu cez slabé miesta pod kožou, vytvára sa prietrž brucha, ktorej fotografia alebo vzhľad výrečne naznačuje prítomnosť choroby. Zmätenie s inou patológiou je takmer nemožné.

Príčiny kýly sú:

 • dedičná alebo získaná slabosť brušnej steny;
 • choroby spojivového tkaniva;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • predĺžený pôst;
 • obezita;
 • ascites;
 • tehotenstva;
 • fyzické prepätie;
 • pokusy pri pôrode;
 • chronický kašeľ;
 • zápcha
 • zdvíhať závažia.

Zranenia a pooperačné jazvy môžu tiež prispieť k rozvoju prietrže. Hernia sa môže objaviť v dôsledku chirurgického zákroku v prípade chýb pri šití chirurgickej rany. Preto faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj kýly, sú často pooperačné následky, najmä ak majú hnisavú povahu. Príčinou vnútornej hernie sú anomálie embryonálneho vývoja a chronická perivisceritída.

Druhy brušnej prietrže

V závislosti od toho, ako slabá je prietrž, ktorá nie je schopná odolať vnútrobrušnému tlaku, umožnila vnútorným orgánom ísť za brušnú stenu, rozlišujú sa nasledujúce typy prietrží brucha:

 • Inguinálna kýla - patologický výčnelok orgánov pod kožu prostredníctvom oslabených svalov v slabinách. Najčastejšie sa vyskytujú v lekárskej praxi. Tento typ kýly sa spravidla vzťahuje na mužov vo veku 40 rokov. V tomto prípade môže muž presahovať hranice spermatickej šnúry alebo slučky čreva, u žien - maternice, vaječníkov alebo močového mechúra..
 • Perineálne - nachádza sa v panvovej dlážke s výstupkom pod kožou. Pri prechode svalovým tkanivom môže prietrž vyčnievať do prednej steny konečníka alebo vagíny, perineálnej fosílie alebo spodnej časti vonkajších stydkých pyskov. Tento typ prietrže je najčastejšie diagnostikovaný u žien..
 • Kýly bielej línie brucha - výstup z omentum a iných vnútorných orgánov pobrušnice za otvorom cez otvor, ktorý sa tvorí pozdĺž stredovej čiary brucha. Patológia pochádza z pubis a prechádza pupkom do oblasti hrudníka. Toto ochorenie je zriedkavo asymptomatické..
 • Femoral - vyskytujú sa u žien od 30 rokov. Takáto kýla dosahuje pôsobivú veľkosť, hoci je menej pravdepodobné, že bude porušená. Vo väčšine prípadov je jeho obsahom omentum alebo slučka čreva. Faktormi vyvolávajúcimi femorálnu prietrž sú nadmerná fyzická námaha, tehotenstvo a chronická zápcha.
 • Pupočníkové - vyskytujú sa, keď vnútorné orgány opúšťajú brušnú dutinu za pupočníkovým krúžkom. Príčinou tejto patológie je zníženie tonusu brušných svalov. Pupočná prietrž je pomerne zriedkavá a prevažne u žien, častejšie u žien, ktoré rodia.
 • Bočné - môže sa objaviť vo vaginálnej oblasti av prípade zranenia - kdekoľvek. Príčinou ich výskytu je obezita, porušenie inervácie svalov, zápalové procesy. Tuk prenikajúci do otvorov krvných ciev prispieva k ich expanzii, ktorá vám umožňuje vytvárať vynikajúce podmienky pre rozvoj tvorby prietrže..
 • Miecha - sú vrodená anomálie. V tomto prípade stavce nie sú schopné uzavrieť sa v mieste spinálnych procesov, čím sa vytvorí medzera. Miecha s membránami preniká do nej. Ak je príliš veľa konglomerátnych stavcov, choroba bude vážna.

Známky prietrže brucha

Klinika kýly brucha je nešpecifická, je však úplne rozpoznateľná. Pri určovaní prietrže brucha je najzreteľnejším príznakom choroby bolesť, ktorá je sprevádzaná praskajúcim pocitom. Môžu sa tiež vyskytnúť kŕče, ktoré sa líšia závažnosťou a frekvenciou.

Bolestivosť sa môže objaviť iba pri fyzickej námahe, po ktorej sa trochu upokojí. Často sa obávali zápchy, nevoľnosti a zvracania. Vyzerajúca hernia je pre pacienta jasne viditeľná a na začiatku môže zmiznúť, keď je telo v horizontálnej polohe.

Najzreteľnejšími príznakmi a príznakmi choroby sú bolesti a vystupovanie. Preto otázka, ako určiť prietrž brucha, nie je nijako zvlášť zložitá. Túto diagnózu často robia sami pacienti..

Patologický opuch v skorých štádiách vyčnieva viac s napätím, kašľom, kýchaním a môže v pokoji zmiznúť. Neskôr, keď sa prietržná brána ďalej rozširuje, prietrž sa výrazne zväčšuje, hrozí jej porušenie a vznik rôznych komplikácií. Akákoľvek kýla sa preto považuje za nebezpečnú a vyžaduje si ošetrenie.

Diagnóza choroby

V prípade podozrenia na prietrž je veľmi dôležitá podrobná diagnóza, ktorú je možné dosiahnuť iba komplexným vyšetrením tela. V takom prípade bude potrebné röntgenové vyšetrenie močového mechúra, hrudníka, gastrointestinálneho traktu a pečene. Procedúra sa vykonáva pomocou bária, ktoré umožňuje na obrázku vidieť umiestnenie prietrže.

Ak došlo k posunu tenkého čreva, potom tento symptóm naznačuje vývoj kýly. Okrem toho je možné predpísať diferenciálnu diagnostiku alebo irigoskopiu.

Ultrazvuk je tiež efektívna metóda vyšetrenia. S ním môžete rozlíšiť neredukovateľné výčnelky od benígnych a lymfatických uzlín v oblasti trieslovín. Ultrazvuk vám umožňuje študovať anatómiu dutiny, v ktorej sa nachádza prietrž, a naplánovať vhodný spôsob odstránenia.

Počítačová tomografia umožňuje s veľkou presnosťou rozpoznať povahu a veľkosť defektu.

Možné komplikácie prietrže

Hlavné nebezpečenstvo, ktoré predstavuje prietrž brucha, je porušenie. Tento stav sa môže vyskytnúť, keď črevná slučka vstúpi do herniálneho vaku. Proces porušovania je spojený so sťahom brušných svalov, čo pomáha znižovať herniálny kruh. Nakoniec dochádza k zhoršeniu krvného obehu, na pozadí ktorého sa môže tvoriť črevná nekróza - smrť tkaniva. Pri porušení prietrže sú možné nasledujúce komplikácie:

 • silná intoxikácia tela;
 • obštrukcia čriev;
 • peritonitída - zápalový proces v brušnej dutine;
 • poškodená oblička a pečeň.

Ako liečiť prietrž brucha

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa prietrž hodí na konzervatívnu liečbu a korekciu fyzioterapiou a masážou. Častejšie vyžaduje chirurgický zákrok. A ak už došlo k porušeniu životne dôležitých vnútorných orgánov, potom sa operácia uskutoční v naliehavom prípade.

Výber chirurgických metód na odstránenie prietrže je dnes pomerne široký. V závislosti od typu kýly a technickej náročnosti operácie môže lekár odporučiť otvorenú alebo laparoskopickú hernioplastiku metódou napínania alebo implantácie sieťového implantátu na uzavretie prietrže.

Existujú kategórie pacientov, u ktorých je chirurgický zákrok kontraindikovaný alebo predpísaný iba v naliehavých prípadoch, keď riziko spojené s komplikáciami prietrže výrazne prevyšuje riziká chirurgického zákroku. Medzi takéto pacientky patria deti mladšie ako 1 rok, tehotné ženy, ľudia trpiaci chronickými alebo infekčnými chorobami, choroby spojené s metabolickými poruchami, ako je cukrovka.

Ak je vývoj prietrže brucha spojený s celkovým oslabeným stavom spojivového alebo svalového tkaniva, potom operácia nezaručuje, potom sa kýla po chvíli objaví znova, ale v inej oblasti. Preto sa všetkým pacientom odporúčajú preventívne opatrenia na posilnenie brušnej tlače, výživy a úpravy životného štýlu.

Hernia Odstránenie chirurgie

Bez ohľadu na to, ako ľahko sa môže zdať situácia s herniou, jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s takýmto problémom, je operácia. Podobné patológie samy o sebe nezmiznú. Časom sa množstvo výbežkov iba zvyšuje a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a život.

Navyše, ak je prietrž v tele príliš dlho, dochádza k deformácii susedných tkanív. A to zase môže mať priamy vplyv na výsledok aj po operácii. Ani špeciálna bandáž a redukcia nie sú schopné vyriešiť problémy s herniou. Nosenie pomocného obväzu nezníži pravdepodobnosť zranenia.

Existuje iba jediný typ prietrže, ktorý môže zmiznúť sám - pupočná kýla u dieťaťa mladšieho ako päť rokov. V iných prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutný..

Pri prvom podozrení na herniu by ste sa mali okamžite spojiť s odborníkom. Čím skôr je pacient operovaný, tým väčšia je šanca na ľahké uzdravenie bez komplikácií. Hneď ako bude diagnóza potvrdená, pacient bude musieť podstúpiť ďalšie vyšetrenie vrátane vykonania testov. Tieto opatrenia sú potrebné na vyhodnotenie celkového stavu ľudského zdravia. Detailná analýza všetkých ukazovateľov pacienta a prítomnosť sprievodných ochorení umožňuje chirurgovi určiť vhodnú možnosť liečby prispôsobenú charakteristikám tela konkrétnej osoby..

Predoperačné vyšetrenie zahŕňa:

 • krvný test (biochemický a klinický);
 • krv na RW;
 • HIV test
 • analýza hepatitídy;
 • krvná skupina;
 • Analýza moču;
 • rentgén hrude;
 • EKG;
 • vyšetrenie gynekológa alebo andológa;
 • názor terapeuta.

Moderné možnosti medicíny sú jednoducho úžasné. Dnes sa prietrž hernie vykonáva menej traumatickým spôsobom pomocou laparoskopie. V zodpovedajúcej oblasti tela chirurg robí malé rezy, do ktorých je zavedená laparoskopia, spolu s potrebnými nástrojmi. Toto zariadenie umožňuje lekárovi kontrolovať každú akciu na monitore a prítomnosť miniatúrnych chirurgických nástrojov vám umožňuje odstrániť prietrž bez poškodenia okolitých tkanív.

Počas operácie sa na kýlu, ktorá je vyrobená z pletiva, umiestni zvláštna náplasť. Následne rastie do tkaniva, ktoré v budúcnosti zabráni vzniku prietrže. Percento opakovaných hernií je v tomto prípade minimálne.

Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. To všetko závisí od závažnosti ochorenia a stavu pacienta. Chirurgovia však prijímajú intravenóznu anestéziu, pretože v tomto prípade sú všetky svaly pacienta uvoľnené. To lekárovi uľahčí vykonávanie potrebných manipulácií. V lokálnej anestézii je pacient v strese, čo iba zhoršuje chirurgický proces, čo môže negatívne ovplyvniť výsledok po operácii..

Trvanie operácie je 1,5 - 2 hodiny. Okrem toho pacient po operácii nestráca schopnosť samostatne sa pohybovať a za deň už môže ísť domov.

Kýlová profylaxia

Hlavnou príčinou prietrže v bruchu je slabosť spojivového tkaniva. Podobné komplikácie sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, najmä ak je človek obézny. Ľudia, ktorí museli podstúpiť operáciu brucha v brušnej dutine, by mali dodržiavať tieto odporúčania: 2 mesiace po operácii sa uistite, že budete mať kýlu elastický obväz, vyhýbajte sa ostrým zákrutám a nakloneniu tela, nezdvíhajte viac ako 8 kg..

Až do určitého okamihu človek nesmie mať ani podozrenie na prítomnosť prietrže v tele. Ale skôr alebo neskôr bude výčnelok viditeľný pri svalovom napätí alebo tlaku. Dokonca aj pokojná prietrž môže spôsobiť komplikácie, ak dôjde k jej porušeniu, ktoré je spôsobené stlačením krvných ciev. Iba pár hodín zlého krvného obehu môže viesť k rozvoju gangrény. Jediným riešením v tejto situácii je iba chirurgický zákrok. Ak chcete odstrániť také vážne zdravotné problémy, mali by ste uvažovať o prevencii tejto choroby. Hlavné je vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu zdvíhaním závaží. Je veľmi dôležité normalizovať stolicu, pretože zápcha často vyvoláva výskyt prietrže. Ak sa zaznamená porušenie gastrointestinálneho traktu, potom špeciálna strava bohatá na vlákninu pomôže obnoviť jej funkciu. V takom prípade musíte vždy sledovať svoju váhu a udržiavať telesné ukazovatele v prijateľných medziach.

Nezabudnite na telesnú výchovu. Natiahnutá a oslabená brušná stena je častou príčinou brušnej prietrže. Svaly sa však môžu posilňovať pomocou špeciálnych cvikov, najmä tlače a cvičenia „bicykla“. Denné cvičenie 7-10 minút prinesie dobré výsledky a zvýši svalový tonus brucha. Mali by ste sa tiež usilovať o posilnenie svalového tkaniva panvového dna. Na tento účel je potrebné relaxovať a potom namáhať svaly análneho priechodu.

Aby sa predišlo vzniku prietrže, je potrebné včas liečiť choroby, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku:

 • prechladnutie sprevádzané kašľom;
 • pľúcne problémy
 • chronická zápcha;
 • urologické ochorenie so zníženým močením.

Počas narodenia dieťaťa by mala žena jesť správne, aby sa predišlo zápche. Nezasahujte do kondície. Pomôže to zvýšiť svalový tonus a zlepšiť prietok krvi..

Aby sa minimalizoval výskyt prietrže u novonarodeného dieťaťa, je potrebné v prvých dňoch jeho života zabezpečiť náležitú starostlivosť o pupok a obviazať pupočnú šnúru. Musíte dieťa kŕmiť podľa režimu, čím sa vylučuje možnosť prejedania. Ak máte zápchu, nezabudnite skontrolovať drobky a urobiť určité úpravy. Odporúča sa, aby sa bábätka ukladali trikrát denne na brucho, čo pomáha posilňovať brušné svaly. Je nežiaduce batoľatá batoľatá a často hádzať.

Čo je prietrž brucha alebo ventrálna prietrž a prečo je nebezpečný??

Mnohí sa domnievajú, že vyčnievanie rôznych vnútorných orgánov alebo inými slovami hernie, najmä malej veľkosti, je pre človeka iba kozmetickým problémom a nepredstavuje žiadne vážne nebezpečenstvo. A ľudia na prvý pohľad odložili taký jednoduchý problém v „dlhej krabici“. Robia však správnu vec?

Čo je prietrž brucha?

Herniový defekt je patologický proces, pri ktorom vnútorný orgán alebo jeho časť je schopná opustiť umelo vytvorené alebo prirodzené otvory v ľudskom tele. Z latinskej prietrže - „prietrž“. V lekárskej terminológii existujú hodnoty, ktoré sú pre tento proces veľmi dôležité - udalosť (akútna porucha svalu a aponeurotická vrstva brušnej steny, cez ktorú môže orgán vystupovať) a prolaps (objavenie sa orgánu prirodzenými otvormi v procese vynechania). Každá kýla má požadované komponenty:

 • vyčnievajúci orgán, jeho časť alebo iný obsah tkaniva - hernia;
 • diera alebo kanál, cez ktorý bude obsah vystupovať - ​​herniové brány;
 • škrupiny pokrývajúce ľavý orgán - herniálny vak. Môžu pozostávať z pokožky, jaziev po zjazde a spojivových tkanív - fascie. V samotnom vaku sú rozlíšené ústa, krk, telo a spodok.
 • najbežnejšie hernie sú slabé - 75 - 85% všetkých prípadov choroby;
 • prvýkrát predstavil termín „hernia“ - Claudius Galen;
 • existuje koncept „obrovskej“ kýly. Dosahujú priemer viac ako štyridsať centimetrov;
 • u jednej osoby je diagnostikovaných viac hernií častejšie ako u jedincov.

Prečo sa objaví?

Hlavným dôvodom vzniku kýly je narušenie rovnováhy medzi vnútrobrušným tlakom a schopnosťou anatomických štruktúr brušnej steny pôsobiť proti nemu. Rozlišovacie faktory:

 • dlhodobý kašeľ, najmä pri chronických ochoreniach dýchacieho systému;
 • častý plač alebo plač v detskom veku;
 • zdvíhanie ťažkých závaží;
 • pretrvávajúca zápcha;
 • ťažkosti s močením napríklad adenómom prostaty;
 • ťažké narodenie.

Rozlišujú sa aj predispozičné príčiny:

 • sedavý spôsob života - oslabuje svalovú kostru;
 • výrazné vyčerpanie - zvyčajne sú rôzne prírodné otvory vyplnené tukovým tkanivom a ak nie sú k dispozícii, vytvárajú sa predpoklady na vytvorenie prietrže;
 • geneticky určená predispozícia k herniálnym výčnelkom. Vrátane dedičných porúch štruktúry spojivového tkaniva, napríklad s Marfanovým syndrómom;
 • ochabujúce svaly brušnej steny;
 • nebezpečenstvo pri práci - pri práci ako nakladač, hudobník (hrajúci dychové nástroje);
 • poranenia a chirurgické zákroky na brušnej stene.

So vzájomným pôsobením všetkých faktorov sa riziko vzniku hernálnej chyby zvyšuje v niektorých prípadoch až o 60 - 80%..

Znaky ventrálnej prietrže

Charakteristické črty sú:

 • bolesť spôsobená kašľom, namáhaním, zdvíhaním rôznych hmotností;
 • pocit pálenia a ťažkosti v bruchu, miešku alebo slabine;
 • výskyt špecifického opuchu alebo výčnelku v bruchu, ktorý sa môže zvýšiť fyzickou námahou a zmizne v horizontálnej polohe;
 • zvláštny pocit, akoby sa niečo „roztrhlo“ (vyskytuje sa pri poruche svalového rámu).

Čo sú kýly a ako sa prejavujú?

V závislosti od anatomického umiestnenia a povahy vzhľadu rozlišujú:

 • pupočná kýla. Vytvorené priamo v pupočnom kruhu. Herniovým obsahom môžu byť črevné slučky, veľký omentum. Môžu byť vrodenej povahy. Ihneď po narodení je v oblasti pupka viditeľná formácia pripomínajúca ružový púčik so širokou základňou, ktorá sa zvyšuje s plačom dieťaťa. K dispozícii je tiež získaná forma. Príznaky: bolesť brucha, najmä horšia po kašľaní alebo fyzickej aktivite; periodicky nevoľnosť; špecifický výčnelok v pupočnej oblasti, ktorý môže zmiznúť po zaujatí horizontálnej polohy. Malé kýly môžu byť asymptomatické, ale schopné progresie a zväčšenia veľkosti. Pri defektoch s väčším priemerom sa môže vyskytnúť zápcha, ktorá vedie k obštrukcii čreva - stav ohrozujúci život, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Pri diagnóze tejto choroby je potrebné byť opatrný, takže okrem prietrže sa prejavujú aj metastázy nádoru žalúdka (často sa vyskytujú v tejto oblasti);
 • kýla bielej línie brucha. Táto čiara je umiestnená striktne v strednej projekcii na brušnej stene. Existujú sub-umbilikálne (veľmi zriedkavé), supra- a para-umbilikálne. Najčastejšie sa nachádzajú nad pupkom. Charakteristické sú bolesti v epigastrickej oblasti, najmä po jedle a zdvíhaní, divergencia svalových štruktúr (diastáza) a pocit nevoľnosti. Je potrebné vylúčiť choroby žalúdka a dvanástnika (gastritída, peptický vred atď.). Táto patológia začína s vývojom tukového tkaniva (štádium lipómu). A až potom, s progresiou a divergenciou svalov, vyčnieva peritoneum a rôzne orgány a vytvára herniálny vak. Bolesť v tejto forme môže byť od prvých dní nástupu patológie kvôli porušeniu nervových zakončení preperitoneálnej vlákniny;
 • traumatická prietrž. Sú spojené so značným poškodením brucha, ktoré je sprevádzané roztrhnutím svalových štruktúr, fasciou, aponeurózou (široké šľachy, prakticky bez nervových zakončení a krvných ciev). Na miestach prasknutí, pod vplyvom vnútrobrušného tlaku, sa vypukla vrstva peritonea a vnútorných orgánov so symptómami typickými pre herniu;
 • pooperačné. Tvorí sa v oblasti pooperačnej jazvy. Dôvody ich výskytu: divergencia okrajov aponeurózy zošitých počas operácie alebo nesprávne vykonaný chirurgický zákrok s defektom; hnisanie rany; intenzívna fyzická aktivita v pooperačnej fáze. Kýly sa môžu vyskytovať v pravom hypochondriu (po odstránení a transplantácii pečene, slepého čreva, žlčníka), v ľavom hypochondriu (po operáciách na slezine), v suprapubickej oblasti (počas gynekologických operácií), v laterálnej bedrovej oblasti (po zákrokoch na obličkách a uretroch). Po každom chirurgickom zákroku sa v brušnej dutine tvoria adhézie. Tento stav je plný priľnavej črevnej obštrukcii;
 • stehennej. Sú zriedka veľké, ale veľmi často sa porušujú. Najčastejšie sa nachádza pod trieslovým väzom na vnútornej (strednej) časti hornej tretiny stehna. Majú pologuľovitý tvar. Môžete ich zameniť s lipómom (benígny nádor z tukového tkaniva), zväčšenou a zapálenou trieslovou lymfatickou uzlinou (lymfadenitída) a metastázovaním rôznych zhubných nádorov. Tento typ kýly opúšťa femorálny prstenec, ktorý je tvorený špecifickými anatomickými formáciami - lakunárnym ligamentom a femorálnou žilou. Prechádzajúc touto medzerou tvoria femorálny kanál, ktorý za normálnych okolností neexistuje. Tvorí 5 až 9% prípadov všetkých prietrží brucha;
 • trieslová. Najbežnejší typ herniovej chyby. V závislosti od umiestnenia spermatickej šnúry existujú bočné (vonkajšie) a stredné (vnútorné). Pacienti sa obávajú bolesti prietrže, pocitu nepohodlia pri chôdzi. Existuje asymetria inguinálnych oblastí, viditeľná voľným okom. Pri diagnostike je dôležité prstové vyšetrenie vonkajšieho otvorenia trieslového kanála, ktoré vykonáva iba odborník.

Medzi zriedkavé typy brušnej prietrže sú zaznamenané:

 • herniálne výčnelky v xiphoidnom procese. Tvoria sa iba vtedy, ak je v nich defekt. Cez otvor v ňom môže vystupovať tukové tkanivo (predperitoneálny lipóm) a skutočná prietrž pozostávajúca zo všetkých hlavných komponentov;
 • bočné alebo lunárne (spigelius) čiary. Zriedkavý typ prietrže, ktorý sa nachádza medzi svalmi brušnej steny - priečnym a vonkajším okrajom línie. Diagnostikovať je dosť ťažké;
 • bedrovej. Prechádzajú pozdĺž vonkajšieho okraja svalu latissimus dorsi medzi rebrom XII a ilium v ​​horných a dolných trojuholníkoch (podľa autorov sa ich nazývajú trojuholníky Petit a Greenfeld-Lesgaft);
 • kýla obštrukčného foramen, ktorá sa nachádza v kostiach panvy. Na vnútornej strane horného stehna sa vytvorí hernálna defekt. Vyskytuje sa častejšie u starších žien kvôli slabosti svalov panvového dna. Klinicky sa prejavuje silnou bolesťou, pocitom znecitlivenia v tejto oblasti, najmä sa zosilňuje po únose bedra;
 • ischiatická prietrž. Vychádzajú cez malé alebo veľké sedacie otvory, ktoré sa nachádzajú v zadnej oblasti malej panvy. Pod svalom gluteus maximus sa vytvára herniálny výčnelok. Je v kontakte so sedacími nervami, takže často dochádza k silnej bolesti. Obsah - Tenké črevo alebo omentum.

Všetky vyššie uvedené typy sú vonkajšími kýlami. Vnútorné vznikajú v dôsledku pohybu orgánov v prasklinách, vreckách alebo otvoroch pobrušnice alebo v hrudnej dutine (bránice). V hornej dutine duodena (Treitzova dutina) a dolnej (mezenterická hernia) sa vyskytujú prietrže prietrže. Príznaky týchto typov herniálnych výčnelkov zodpovedajú klinike akútnej črevnej obštrukcie.

Kýla sa tiež člení na:

 • opraviteľné;
 • ireducibilný (nie je možné vrátiť vadu samostatne do brušnej dutiny).
 • primárny;
 • opakujúci sa - ak sa opakuje.

Brušná prietrž u žien

Našťastie pre náš spravodlivý sex nie je problém s kýlami taký akútny. Častejšie sa však tvoria u mužov. Pomer rôznych lokalizácií herniálnych výčnelkov je rozdielny, ale vo všeobecnosti je to 1: 6. Hlavným rozdielom je perineálna prietrž, ktorá sa u žien vytvára oveľa častejšie. Stáva sa to dozadu a spredu. Prvá prechádza cez rektálnu maternicu (excavatio vesicouterina). Prechádza trhlinami vo svale, ktoré zdvíhajú konečník, prechádzajú do tukového tkaniva v oblasti konečníka. Hrudný obsah - pohlavné orgány, močový mechúr. Predná forma je pociťovaná medzi ischiom a vagínou, vedie do pyskovitej labky..

U žien sa tiež častejšie pozorujú sedacie kýly. U tehotných žien je možné vytvoriť hernie pozdĺž bielej línie brucha, pretože rozširujúca sa maternica vytvára silný tlak na brušné svaly, a preto sa môžu líšiť (diastáza). Čím dlhšie je tehotenstvo, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku prietrže.

Čo je nebezpečné prietrž?

Každý, kto vyvinul túto patológiu, by si mal byť vedomý možnosti komplikácií. Najbežnejšie a najnebezpečnejšie sú:

 • porušenie obsahu kýly. Nemôže sa ustúpiť, je pritlačený prietržnou bránou. V zóne porušovania nastáva nekróza (nekróza) časti orgánu s možným rozvojom peritonitídy (rozsiahly zápalový proces v brušnej dutine). Charakteristika: zhoršenie celkového stavu, ťažká akútna bolesť prietrže, pri dotyku je opuchnutá, bolestivá, napätá;
 • nenapraviteľnosť. Častejšie sa vyskytuje, keď sa tvoria vrecká medzi vakom a obsahom kýly;
 • flegmon hernia sac. Riziko infekcie kožou alebo intestinálnym lúmenom sa pri nezmeniteľnosti prudko zvyšuje. Obsah sa začína hnisať. Stáva sa hyperemickým (sčervenaním), zväčšeným objemom kvôli opuchu, ostro bolestivým. Telesná teplota sa výrazne zvyšuje, vyskytuje sa všeobecná slabosť, nevoľnosť, bolesti hlavy a ďalšie príznaky intoxikácie;
 • coprostasis. Ak je prietrž hrubým črevom, potom je stolica možná kvôli narušenej motorickej funkcii.

Diagnóza brušnej prietrže

Skúsenejší chirurg môže diagnostikovať častejšie diagnózu aj pri počiatočnom vyšetrení. Pri skúmaní kýly môžete zistiť charakteristický príznak pozitívneho kašľa (zvýšený herniálny defekt počas kašľa). Na presnejšiu vizualizáciu môžete použiť:

 • ultrazvukové vyšetrenie vnútorných orgánov;
 • počítačová a magnetická nukleárna tomografia;
 • hernigrafia - röntgenová metóda výskumu so zavedením kontrastných látok, ktorá umožňuje jasnejšie určiť herniálny výčnelok;
 • irrigoskopia - kontrastná štúdia hrubého čreva.

Liečba herniálnych defektov

Konzervatívna metóda je:

 • nosiť špeciálny obväz, ktorý bude podporovať herniálny obsah. Vyberá ju iba špecialista;
 • vyhnúť sa ťažkému zdvíhaniu;
 • vláknina obohatená strava.

Kontraindikácie na opravu prietrže sú:

Počas operácie je povinným bodom posilnenie slabostí brušnej steny. Na tento účel sa môžu použiť vlastné ľudské tkanivá alebo absorbovateľné, kompozitné alebo neabsorbovateľné polypropylénové siete. V súčasnosti sú preferované techniky odstraňovania laparoskopickej prietrže. Po takomto zákroku sa riziká pooperačných komplikácií výrazne znížia..

záver

Ak je prietrž malá a nespôsobuje ani mierne nepohodlie, je lepšie ju okamžite uviesť do činnosti, pretože to nielenže zabráni život ohrozujúcim stavom, ale tiež vám umožní už sa viac starať o svoje zdravie..

Vyvinuli sme veľa úsilia, aby ste si mohli tento článok prečítať, a budeme radi, ak nám poskytnete spätnú väzbu vo forme hodnotenia. Autor s potešením zistí, že vás tento materiál zaujíma. poďakovať!

Abdominálna hernia: čo to je, príznaky, ako sa má liečiť choroba

Kýla brucha (alebo ventrálnej) je výstup vnútorných orgánov z dutiny brušnej do dutiny hrudníka, do mieška, pod kožu brucha, chrbta a slabiny stehna (v závislosti od typu formácie). V tomto prípade orgány neprichádzajú do styku s vonkajším prostredím, pretože je zachovaná integrita pobrušnice a pokožky..

Toto je jedna z najbežnejších chirurgických patológií: podľa štatistík sa vyskytuje u 3 - 7% dospelých a medzi chirurgickými zásahmi je prietrž hernie na druhom mieste vo frekvencii (po operácii na odstránenie apendicitídy).

Deti majú tiež ventrálne kýly (všetkých druhov). Najčastejšie sú pupočníkové (zaznamenané u 25–35% novorodencov) a slabé.

Navonok táto patológia vyzerá ako výstupok. Po jeho zistení si mnoho pacientov, aj bez konzultácie s lekárom, môže ľahko určiť, o čo ide.

Spočiatku, s týmto ochorením - príznaky vystupovania zriedka spôsobujú vážne nepríjemnosti, neobťažujú pacientov a sami o sebe nie sú nebezpeční. Deti väčšinou nemajú úplne žiadne sťažnosti, s výnimkou dostupnosti vzdelania. Avšak aj pri asymptomatických a malých formáciách existuje vždy riziko porušenia - a to je život ohrozujúci stav..

Preto, ak sa nájde prietrž na bruchu, mali by ste sa čo najskôr poradiť s chirurgom.

Jedinou liečbou ventrálnej hernie u dospelých (s výnimkou bránice) je chirurgický zákrok. Pre chirurga je to jednoduchý a ľahký postup, ktorý v 90% prípadov úplne vylieči prietrž a nie sú tu žiadne komplikácie..

U detí sa oveľa častejšie používajú liečebné metódy bez chirurgického zákroku alebo dokonca úplnej neprítomnosti (predpokladaná taktika), pretože príčiny výčnelku s rastom dieťaťa často vymiznú a formácia sa sama vylieči..

Celý prehľad o chorobe si môžete prečítať ďalej..

klasifikácia

Brušná hernia sa klasifikuje podľa niekoľkých znakov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • trieslová;
 • pupočnej;
 • stehenné
 • kýla bielej línie brucha;
 • phrenic;
 • vzácne druhy (bedrový, sedací, perineálny, epigastrický atď.).

Názov je daný umiestnením výčnelku

Výčnelok alebo predpoklady na jeho výskyt sú stanovené in utero

Vzdelávanie sa vytvára po narodení

Orgány vystupujú cez prirodzené otvory alebo slabosti brušnej steny (pupočníkový krúžok, biela línia brucha, trieslovinový kanál atď.)

Telá vyjdú na mieste pooperačnej jazvy

Opakovanie patológie po chirurgickom zákroku

Orgány opúšťajú tkanivo poškodené počas traumy.

Výduchy spojené s chorobami (detská obrna; slabé nervové spojenie (inervácia) svalov brušnej steny atď.)

Orgány vystupujú do inej dutiny alebo pod kožu

Orgány už opustili brušnú dutinu, ale zatiaľ sa nachádzajú vo vnútri inej anatomickej formácie a nie sú zvonka viditeľné (napríklad vo vnútri trieslového kanála).

Výstupok sa ľahko vsunie späť do brušnej dutiny

Výstupok sa neupravuje

Vnútorné orgány sú stlačené v mieste výstupu z výstupku, nie sú nastavené samostatne, je prerušená dodávka krvi

 • komplikované,
 • nekomplikovaný.

Príčiny choroby

Brušná prietrž sa vyvíja v dôsledku vrodených a získaných príčin..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

znamenieDruhy kýlycharakteristika
Anatomické umiestnenie
Podľa pôvodu1. Vrodené
2. Získané:
Podľa stupňa produkcie orgánovplne
neúplný
Podľa klinických príznakovrozšíriteľná
nenapraviteľný
zdržanlivý
Z dôvodu komplikácií

Vrodené - sú to anatomické abnormality, vďaka ktorým je uľahčené uvoľňovanie vnútorných orgánov cez slabé miesta brušnej steny..

Ak existujú vrodené príčiny, nemusí sa dieťa nevyhnutne narodiť s výčnelkom - môže sa tiež formovať oveľa neskôr, už v dospelosti, pod vplyvom provokujúcich faktorov (zvýšený tlak v bruchu, zranenia, choroby)..

Medzi získané príčiny patria faktory:

Zvyšujúci sa tlak v bruchu (tehotenstvo, pôrod, obezita, vzpieranie).

Porušenie integrity svalov brušnej steny (trauma, chirurgický zákrok).

príznaky

Medzi hlavné príznaky prietrže brucha patrí prítomnosť výčnelku veľkosti hrachu do melónu. Pri diafragmatickej prietrži je výstupok zvonka nepostrehnuteľný, pretože orgány vystupujú do hrudnej dutiny..

Menej často bolesť brucha, zápcha, nevoľnosť, vracanie, grganie.

Bolesť je zriedkavá. Bolesť sa najčastejšie vyskytuje pri veľkých alebo dlhotrvajúcich formáciách a so vznikom komplikácií. Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v blízkosti výčnelku, ale môže sa šíriť po celom bruchu alebo dať spodnej časti chrbta, slabine a krížovej kosti. Pri diafragmatických herniach je za hrudnou kosťou pálivý pocit a bolesť..

Hrče v bruchu rôznych typov majú svoje špecifické príznaky, ktoré sú charakteristické len pre nich:

 • Pri stehennej hernii sa vyskytujú poruchy močenia a bolesť v spodnej časti brucha sa prudko zvyšuje s úplným vyrovnaním tela..
 • Pri diafragmatických prietržách sú hlavnými príznakmi pálenie záhy, grganie a narušenie prehĺtania. Možné dýchacie ťažkosti, kašeľ, chrapot.

Náhly nástup silnej bolesti brucha, slabosť, nevoľnosť a opakované vracanie sú hroznými symptómami, ktoré naznačujú, že zviera. Keď sa objavia, okamžite zavolajte sanitku a kontaktujte chirurgickú nemocnicu.

diagnostika

Diagnózu nutne potvrdí chirurg, aj keď je pacient presvedčený, že má herniálny výčnelok. Tento problém sa môže zamieňať s iným ochorením a zvonka viditeľné znaky mierneho vystupovania brucha s malou veľkosťou, atypickým umiestnením alebo neúplným výstupom z orgánu..

Na potvrdenie diagnózy obvykle chirurgovi stačí pohovoriť s pacientom a vyšetriť ho s palpáciou (palpáciou) formácie a priľahlých tkanív..

Liečebné metódy

Liečba dospelých

Chirurgický zákrok

Abdominálna hernia sa u všetkých dospelých lieči iba chirurgicky. Výnimkou sú bránice hernie (ktoré sa liečia konzervatívne v počiatočných štádiách) a prípady, keď je chirurgický zákrok kontraindikovaný (senilný vek, závažné chronické choroby)..

Chirurgická liečba nekomplikovaných výčnelkov sa vykonáva plánovaným spôsobom po všeobecnom vyšetrení (krvné a močové testy, konzultácie s chirurgom a terapeutom)..

Operácie s týmto problémom sú každodenné a jednoduché, vykonávajú sa v chirurgických nemocniciach akejkoľvek úrovne (aj v malých okresných nemocniciach). Počas zásahu chirurg nastaví výstupok, posilní oslabené tkanivo zošitím výstupného miesta prietrže.

Obdobie zotavenia po operácii je rýchle..

Aby sa predišlo recidíve ochorenia v skorom pooperačnom období, pacient nosí obväz av budúcnosti - obmedzuje alebo vylučuje faktory, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Konzervatívne metódy

Konzervatívne liečby:

 • nosiť obväz alebo špeciálne obväzy;
 • diéta,
 • gymnastika;
 • masáže;
 • eliminácia faktorov, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak (zápcha, náhla fyzická námaha, atď.);
 • lieky (preháňadlá, antispasmodiká na zmiernenie bolesti).

Konzervatívne liečebné metódy sa používajú na prevenciu komplikácií, prevenciu rastu vzdelania a zmiernenie príznakov u pacientov:

na ktoré sa nedá operovať (v dôsledku senilného veku, závažných patológií kardiovaskulárneho systému, porúch krvácania a niektorých ďalších stavov);

ktorej operácia je dočasne kontraindikovaná (tehotenstvo, zhoršenie chronického ochorenia).

Terapia u detí

O tom, ako liečiť kýlu u detí, sa rozhoduje individuálne, v závislosti od pravdepodobnosti samoliečenia, rizika komplikácií, dynamiky choroby (vzdelanie rastie alebo klesá, existujú nejaké príznaky).

Často je dieťa monitorované (bez liečby) alebo dočasne predpísaná konzervatívna terapia a potom sa vyhodnotia jeho výsledky.

A pupočníkovú prietrž, ktorá nie je komplikovaná a nie je náchylná k rastu u detí vo veku od 4 do 5 rokov, je možné liečiť iba konzervatívnym spôsobom..

záver

Ak ste dospelý a máte prietrž brucha (okrem bránice) - skôr choďte na operáciu k chirurgovi. Oneskorenie potrebného zaobchádzania môže viesť k rozvoju porušenia - a potom bude táto operácia stále potrebná, ale pre vás bude oveľa traumatickejšia..

Brušná prietrž

Kýla brucha je migrácia vnútorných orgánov obklopená vonkajšou (parietálnou) vrstvou peritoneum, pod kožou alebo v rôznych častiach brušnej dutiny prostredníctvom defektov vo svalovej aponeurotickej vrstve. Abdominálna hernie sa tvorí v slabých miestach brušnej steny. Nekomplikovaná patológia sa prejavuje bezbolestným výstupkom pod kožu, ktorý sa voľne usadzuje. Komplikovaná prietrž sa stáva bolestivou, prestáva usadzovať. Diagnóza sa vykonáva na základe klinického vyšetrenia, ultrazvuku brušnej dutiny, herniografie. Liečba je výlučne chirurgická; nosenie obväzov sa zobrazuje iba v prípade kontraindikácií k operácii.

ICD-10

Všeobecné informácie

Abdominálna hernia - vyčnievanie brušných orgánov spolu s vonkajšou vrstvou seróznej membrány cez prednú stenu brucha; niekedy - pohyb orgánov a slučiek čreva do otvorov mezentérie alebo bránice v brušnej dutine. Každých 5 ľudí na 10 000 obyvateľov trpí rôznymi kýlami; z ktorých najmenej 80% sú muži, zvyšných 20% sú ženy a deti. Na túto patológiu sa vykonáva asi 30% všetkých chirurgických zákrokov v pediatrickej chirurgii. U dospelých sa častejšie diagnostikujú brušné a femorálne kýly, u detí pupočníkové. Najčastejšia prietrž v predškolskom veku a po 45 rokoch.

Čo sa týka frekvencie, všetky ventrálne kýly sa rozdeľujú nasledovne: inguinálne kýly sa vyskytujú v 8 prípadoch z 10, pooperačné a pupočné kýly sa diagnostikujú v rovnakom pomere 8%, femorálne prietrhy u 3% prípadov a bráničné kýly u menej ako 1% pacientov. V súčasnosti sa v chirurgii brucha vyvíjajú nové chirurgické postupy (bez napätia), ktoré poskytujú nízku mieru recidív.

Príčiny kýly

Kýla z brušnej steny sa nevyskytuje spontánne, pre ich vzhľad je potrebná kombinácia mnohých patologických faktorov a času. Všetky príčiny kýly brucha sú rozdelené do predispozície k tvorbe výbežkov a dosiahnutiu. Predisponujúce faktory zahŕňajú:

 • vrodená slabosť šliach a svalov
 • získané zmeny (v dôsledku operácií, zranení, vyčerpania), v dôsledku ktorých sa tvoria slabé miesta korzetu tela (v oblasti femorálnych a ingvinálnych kanálov, pupočného krúžku, bielej línie brucha atď.).

Dokončenie kauzálnych faktorov stimuluje zvýšenie vnútrobrušného tlaku a tvorby hernie v takom slabom bode. Tie obsahujú:

 • tvrdá fyzická práca
 • nádory brušnej dutiny
 • kašeľ pri chronickom ochorení pľúc
 • nadúvanie
 • ascites
 • poruchy močenia
 • zápcha
 • tehotenstva a dr.

Malo by sa poznamenať, že vyššie uvedené mechanizmy vývoja choroby musia pôsobiť dlho.

klasifikácia

Podľa umiestnenia sú všetky kýly brucha rozdelené na vonkajšie (siahajú za hranice brušnej steny pod kožu) a vnútorné (orgány sa pohybujú do zväčšených otvorov mezentérie čreva alebo bránice v brušnej dutine). Prietrž môže byť úplná alebo neúplná..

 1. Úplná prietrž sa vyznačuje tým, že hernálny vak sa spolu s obsahom nachádza mimo hraníc brušnej steny..
 2. Pri neúplnej prietrži herniálny vak opúšťa brušnú dutinu, ale nie hranicu brušnej steny (napríklad pri šikmej ingvinálnej prietrži môže byť obsah umiestnený v ingvinálnom kanáli)..

Brušná hernia môže byť nastaviteľná alebo neupraviteľná. Spočiatku sú všetky vytvorené herniálne výčnelky nastaviteľné - s malým úsilím sa celý obsah hernálneho vaku celkom ľahko pohybuje do brušnej dutiny. Pri neprítomnosti náležitého pozorovania a liečby sa objem prietrže výrazne zvyšuje, prestáva sa usadzovať, to znamená, že sa stáva nekontrolovateľným.

Postupom času sa zvyšuje riziko ťažkej kýlovej komplikácie - jej porušenie. Strangulovaná prietrž sa hovorí, keď sú orgány (obsah) stlačené v bráne prietrže a dochádza k nekróze. Existujú rôzne typy porušení:

 • obštrukčná (fekálna) sa vyskytuje, keď je črevo ohnuté a prechod stolicou cez črevo prestane;
 • uškrtenie (elastické) - pri stláčaní ciev mezentérie s ďalšou nekrózou čreva;
 • okraj (Richterova prietrž) - keď nie je narušená celá slučka, ale iba malá časť črevnej steny s nekrózou a perforáciou v tomto mieste.

Špeciálne typy brušných kýly sa rozlišujú do samostatnej skupiny: vrodené (kvôli vývojovým abnormalitám), kĺzavé (obsahuje orgány, na ktoré sa nevzťahuje peritoneum - cecum (cecum), močový mechúr), litrová hernia (obsahuje jejunum diverticulum v hernia sac).

Príznaky prietrže brucha

Inguinálna kýla

Prejavy ventrálnej kýly závisia od ich umiestnenia, hlavným znakom je prítomnosť priamo herniálnej formácie v určitej oblasti. Inguinálna kýla je šikmá a rovná. Šikmá inguinálna hernia je vrodená vada, keď sa vaginálny proces pobrušnice neuzdraví, čo udržuje v brušnej dutine správu s mieškom cez trieslovinu. Pri šikmej ingvinálnej prietrži prechádzajú črevné slučky vnútorným otvorom inguinálneho kanála, kanálom samotným a vystupujú vonkajším otvorom do mieška. Hernálny vak prechádza vedľa spermatickej šnúry. Zvyčajne je taká kýla pravostranná (v 7 prípadoch z 10).

Priama inguinálna hernia je získaná patológia, pri ktorej sa vytvára slabosť vonkajšieho ingvinálneho prstenca a črevo spolu s parietálnym pobrušníkom pochádza z brušnej dutiny priamo cez vonkajší ingvinálny prstenec a neprechádza v blízkosti spermatickej šnúry. Často sa vyvíja z dvoch strán. Priama inguinálna hernia je porušená oveľa menej často ako šikmá, ale častejšie sa opakuje po operácii. Hovädzie hernie tvoria 90% všetkých brušných hernií. Zriedkavo sa stretáva s kombinovanou tříslovnou prietržou - s ňou existuje niekoľko herniálnych výčnelkov, ktoré nie sú vzájomne prepojené, na úrovni vnútorného a vonkajšieho prstenca, samotného ingvinálneho kanálika.

Femorálna prietrž

Pri stehnovej prietrži opúšťajú slučky čreva dutinu brušnej cez femorálny kanál na predný povrch stehna. Vo veľkej väčšine prípadov trpia týmto typom prietrže ženy vo veku 30 - 60 rokov. Femorálna prietrž predstavuje 5 až 7% všetkých ventrálnych prietrží. Rozmery takejto prietrže sú zvyčajne malé, ale vzhľadom na stiesnenú prietržovú bránu je náchylnosť na porušenie.

Pri všetkých vyššie opísaných typoch hernií si pacienti všimnú zaoblenú elastickú formáciu v oblasti trieslovín, ktorá klesá v polohe na chrbte a zvyšuje sa v stojacej polohe. Pri nakladaní, namáhaní sa v postihnutej oblasti objaví bolesť. Pri šikmej ingvinálnej prietrži sa môžu v miešku určiť črevné slučky, potom, keď sa vylučuje, pocítite zakrivenie čreva, pri auskultácii nad mieškom sa počuť peristaltika s perkusnou tympanitídou..

Pupočná prietrž

Pupočná kýla - pohyb hernálneho vaku smerom von z pupočného kruhu. V 95% prípadov je diagnostikovaná v ranom veku; dospelé ženy trpia touto chorobou dvakrát častejšie ako muži. U detí mladších ako 3 roky je možné spontánne zosilnenie pupočného kruhu s opravou prietrže. U dospelých sú najbežnejšími príčinami pupočnej hernie tehotenstvo, obezita, ascites..

Biela línia prietrže

Kýla bielej línie brucha sa vytvára, keď sa svaly rekta odkláňajú v oblasti aponeurózy pozdĺž stredovej línie a slučky čreva, žalúdka, ľavého laloku pečene, omentum opúšťajú túto dieru. Herniový výčnelok sa môže tvoriť v supra umbilikálnej, para-pupočnej alebo sub umbilikálnej oblasti. Kýly bielej línie sú často viacnásobné.

Najzriedkavejšia hernia prednej brušnej steny sa nachádza v oblasti lunátovej línie (prebieha takmer rovnobežne so strednou čiarou na jej oboch stranách pri prechode priečneho brušného svalu na fasciu)..

Pooperačná prietrž

Tvoria sa v zložitom priebehu pooperačného obdobia (infekcia rany, tvorba hematómov, ascites, vývoj črevnej obštrukcie, u pacientov s obezitou). Zvláštnosťou takejto prietrže je herniálny vak a prietržová brána umiestnená v oblasti pooperačnej jazvy. Chirurgická liečba pooperačnej hernie sa vykonáva až po eliminácii účinku faktora, ktorý ju dosiahol.

diagnostika

Na diferenciálnu diagnostiku brušnej prietrže s inou patológiou je potrebná konzultácia lekára. Aby sa stanovila presná diagnóza, obyčajne stačí jednoduché vyšetrenie, avšak na stanovenie taktiky chirurgickej liečby je potrebných množstvo ďalších vyšetrení, ktoré odhalia, ktoré orgány sú obsahom herniálneho vaku, ako aj vyhodnotí ich stav. Za týmto účelom je možné priradiť:

Liečba brušné prietrže

Početné štúdie v oblasti brušnej chirurgie ukázali, že konzervatívna liečba prietrže je absolútne neúčinná. Ak má pacient nekomplikovanú prietrž brucha, zobrazí sa mu plánovaná oprava kýly a ak dôjde k porušeniu prietrže, je potrebná núdzová operácia. Na celom svete sa ročne vykonáva viac ako 20 miliónov chirurgických zákrokov na brušnú prietrž, z toho približne 300 000 v Rusku. Vo vyspelých krajinách predstavuje 9 plánovaných zásahov 1 operáciu s obmedzenou prietržou, na domácich klinikách sú ukazovatele mierne horšie - v prípade 5 plánovaných prietrží je 1 naliehavá. Moderné metódy diagnostiky a chirurgickej liečby brušnej prietrže sú zamerané na včasné odhalenie tejto patológie a prevenciu komplikácií..

Konzervatívna liečba (na obväzoch) je indikovaná iba v prípadoch, keď nie je možný chirurgický zákrok: u starších a podvyživených pacientov, tehotných žien a s onkopatológiou. Dlhodobé nosenie obväzu pomáha uvoľňovať svalový korzet a vyvoláva zväčšenie prietrže, preto sa zvyčajne neodporúča.

Plánovaná oprava kýly

V predchádzajúcich rokoch prevládali klasické metódy na odstránenie prietrže spočívajúce v šití kýlovej brány a ich uzatvorení vlastnými tkanivami. V súčasnosti stále viac a viac chirurgov používa techniky hernioplastiky s voľnou montážou, ktoré používajú špeciálne syntetické siete. Takéto operácie sú účinnejšie, po ich použití, k recesii prietrže brucha prakticky nedochádza.

Ak má pacient hiátovú prietrž, používajú sa rôzne operácie (endoskopická fundoplikácia, gastrocardiopexia, Belsiho operácia), ktoré znižujú prietržovú bránu a bránia brušným orgánom v pohybe do pleurálneho systému..

Chirurgický zákrok na odstránenie vonkajších brušných hernií sa môže vykonať v lokálnej anestézii vrátane použitia endoskopických techník. Pri akejkoľvek oprave kýly sa najskôr otvorí hernálny vak, preskúmajú sa vnútorné orgány (obsah kýly). Ak sú slučky čreva a iných orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku, životaschopné - sú zasunuté do brušnej dutiny, vykoná sa plastická chirurgia kýlovej žľazy. Každý typ prietrže má svoju vlastnú techniku ​​operácie a množstvo chirurgického zákroku sa v každom prípade vyvinie individuálne.

Núdzová oprava prietrže

Ak sa vykoná núdzová hernioplastika obmedzenej prietrže, vyšetrenie črevných slučiek môže odhaliť nekrózu, perforáciu so začiatkom peritonitídy. V tomto prípade lekári prechádzajú na rozšírenú laparotómiu, počas ktorej sa revidujú brušné orgány, odstránia sa nekrotické časti čreva a omentum. Po každej operácii na opravu kýly, pri nosení obväzov, pri fyzickej aktivite, len so súhlasom ošetrujúceho lekára, pri dodržaní špeciálnej diéty..

Prognóza a prevencia

Prognóza nekomplikovanej prietrže brucha je podmienečne priaznivá: pri včasnej chirurgickej liečbe sa zdravotné postihnutie úplne obnoví. Recidívy po úprave kýly sa pozorujú iba v 3 až 5% prípadov. V prípade porušenia závisí prognóza od stavu orgánov v herniálnom vaku, včasnosti operácie. Ak pacient so strangulovanou prietržovou kýlou po dlhú dobu nehľadá lekársku pomoc, vo vnútorných orgánoch sa vyskytnú nezvratné zmeny a život pacienta sa nemôže vždy zachrániť.

Prevencia tvorby brušných hernií - mierna fyzická aktivita, ktorá pomáha posilňovať svalový korzet a zabraňuje oslabeniu prednej brušnej steny. Vyhýbajte sa faktorom, ktorým je potrebné sa vyhnúť: preto je potrebné správne jesť (zahrnúť dostatok vlákniny, vodu v potrave), monitorovať pravidelný pohyb čriev.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vysoký krvný tlak pri osteochondróze je nebezpečným symptómom, pretože väčšina pacientov s ňou zápasí nesprávne. Namiesto toho, aby liečili príčinu, ľudia liečia prejavy a poškodzujú svoje telo ešte viac..
Rôzne metódy tradičnej medicíny poskytujú účinnú liečbu hygrómu bez chirurgického zákroku doma. Hygróm je choroba bezpečná pre ľudí, pretože jej degenerácia na malígny nádor nie je možná.
Ahoj milí milovníci mačiek!Čo robiť? Prvým nie je ísť do dvoch extrémov: nepanikáriť a neignorovať, druhým je vyšetrenie, ktoré ukáže ďalší akčný plán. Bude to priamo závisieť od príčin objavenia sa kužeľa a ich je veľa!
Vrodené príčinyakvizícia