loader

Hlavná

Hlava

Ako eliminovať bolesť medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice?

Ako bolí prietrž v bedrovej oblasti? V čase útoku bolesti, piercing, sprevádzané kŕčmi kŕče. V chronickom štádiu bolesti bolesti sú bolestivé. Ak sa chcete rýchlo vysporiadať s útokom, musíte sa uvoľniť, ľahnúť si a prijať lieky proti bolesti. Po skončení akútneho obdobia premýšľajte o záťažovej terapii a plávaní - fyzická aktivita pomôže vyhnúť sa novému zhoršeniu stavu..

Ako sa vyvíja bolesť prietrže?

Bedrová chrbtica je veľmi pohyblivá, nie je ničím chránená a pri zdvíhaní závaží preberá takmer celé bremeno. Nechajte stavce v ňom a najhrubšie v chrbtici, jeho medzistavcové platničky z toho nie sú zosilnené. A pri stálom zaťažení sa ich krvný obeh zhoršuje, dostávajú veľa mikrotraumas. Výsledkom je, že disky vyschnú a strácajú svoje elastické vlastnosti. A pod vplyvom nového tlaku stavcov menia tvar ako rozbité pramene. Takéto výčnelky sa nazývajú výčnelky. Kýla je komplikáciou vystupovania, prasknutia hustej vláknitej membrány a uvoľňovania mäkkého vláknitého jadra..

Buničina, ktorá vyšla s bedrovou prietržou, stlačí nervové korene. Keď sa takáto kompresia začne, pacient je mučený bedrovými bedrami, bedrami.

 • Pozri tiež: čo je nebezpečná kýlová kýla?

Bolestivý bolesť v dolnej časti chrbta, a potom sa viaže v statickej póze. Neexistuje žiadna sila ani na ohýbanie, ani na ohýbanie, absolútne vzrušujúce obmedzenie v bedrovej oblasti prichádza. Telo potrebuje tieto kŕče na ochranu nervových koreňov pred ďalším poškodením. Potom bolesť v medzistavcovej prietrži bedrového kotúča prechádza do chronického štádia a neustále mučí. Po náročnom dni sa zhoršuje. Počas tejto doby je človek v statickom postavení na dlhý čas alebo naopak, veľa sa pohybuje a dostáva primeranú fyzickú záťaž. Všetky tieto faktory sa vyvíjajú na tlak na medzistavcové platničky a herniálny výčnelok. Zvyšuje sa kompresia nervového koreňa. Napadá tiež mučenie po náhlych pohyboch (napríklad kýchanie, kašeľ alebo smiech).

Povaha bolesti

V okamihoch útokov a obdobiach exacerbácie, keď je nerv upnutý, má bolesť charakter bedrového kĺbu alebo silné brnenie. V chronickom štádiu bolesti je bolesť a stlačenie častejšie spôsobené priamym účinkom na nervový koreň, ale samotnou deformáciou. V dôsledku pretrvávajúcej bolesti sa pacient začína doslova ohýbať, jeho držanie tela sa zhoršuje.

Nervové korene bedrovej chrbtice sú spojené s panvovými orgánmi a svalmi dolných končatín. Preto môže byť bolesť oparu aj zreteľne lokalizovaná. Často vyžarujú do sakrálnej, femorálnej, glutálnej a ingvinálnej zóny. Brušná oblasť niekedy trpí bolesťou.

Rysy bolesti, jej lokalizácia a priebeh súvisia s tým, ako sa nachádza prietrž, aká je jej veľkosť, kam smeruje. Tieto faktory už viac závisia od náhodných príčin, napríklad v akom smere bol tlak aplikovaný, keď bol vláknitý kruh prerušený. Najzávažnejšie príznaky sa pozorujú, ak je prietrž dorzálna - to znamená, že je nasmerovaná dozadu smerom k miechovému kanálu. Môže sa vyskytnúť stenóza (zúženie) miechy. V tejto situácii sa ochrnutie a postihnutie často stávajú komplikáciou prietrže..

Súvisiace príznaky

Deformácia koreňov nervov ovplyvňuje telo nielen bolesťou.

Nervy prenášajú mozgové nervové impulzy a príznaky tiež zahŕňajú:

 • Parestézia. Toto je názov javu, pri ktorom je narušená citlivosť určitej časti tela. V prípade bedrovej prietrže to sú dolné končatiny. Je cítiť znecitlivenie, zdá sa, že „husacie hrbole“ bežia pozdĺž nôh (najmä na chodidlách a nohách);
 • Slabosť, čiastočná strata kontroly nad nohami. Pre pacienta je ťažšie pohybovať nohami, koordinovať pohyby a chôdzu, chôdza sa zhoršuje;
 • Zhoršenie čriev a močových ciest. Pacient trpí zápchou, v dôsledku čoho sa zhoršuje celkový stav. A z ťažkostí s močením pacient začína opuchnúť, niekedy dôjde k nebezpečným komplikáciám obličiek.

lieky

Po prvé, počas útoku na herniu musíte brať lieky proti bolesti, napríklad Ketorol, Novocain, Analgin, Paracetomol. Tieto lieky pomôžu na niekoľko hodín..

Ak je bolesť dolnej časti chrbta s medzistavcovou prietržou neznesiteľná a dlho neodstráni, poraďte sa s lekárom, informujte sa o možnosti injekčnej blokády chrbtice s novokainom. Táto technika okamžite zmierňuje bolesť asi dva dni. Ak to ošetrujúci lekár považuje za vhodné, musíte postup zopakovať.

Jednou z príčin bolesti pri herniách bedrovej chrbtice sú zápalové ložiská, ktoré sa tvoria okolo deformovaných koreňov nervu. Aby ste sa zbavili bolesti, je potrebné znížiť intenzitu zápalu. Na tento účel sa používajú nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, ibuprofén, nise. V mnohých prípadoch sa tieto činidlá môžu vyskytovať aj vo forme externých činidiel..

Lieky tohto typu však negatívne ovplyvňujú tráviaci systém, aj keď sa používajú ako masti a gély. Aby ste toto poškodenie minimalizovali, prečítajte si podrobnejšie novú generáciu nesteroidných protizápalových liekov - Valdecoxib, Etoricoxib.

Je lepšie nepoužívať otepľovacie masti a obklady počas prvých dvoch dní po začiatku exacerbácie. Využite studené obklady a mentolové gély.

Prevencia útokov

Ak nechcete dovoliť nové záchvaty bolesti s bedrovou prietržou, venujte pozornosť ortopedickým pásom a cvičeniam na cvičenie. Musia sa urobiť po skončení akútneho obdobia. Tréning by mal byť pravidelný, z ktorých prvý sa najlepšie vykonáva pod dohľadom inštruktora cvičenia:

 • Vstávame na všetkých štyroch. Spätnú časť chrbta ohýbame na maximum a potom na maximum. Hlava sa ohýba opačným smerom;
 • Posaďte sa na stoličku, narovnajte chrbticu. Jemne sa nakloňte hore a dole. Sústreďte sa na napätie miechových a brušných svalov;
 • Ľahnite si na brucho. Pripevnite dlane a položte na driekovú bedru. Zdvíhame dolné končatiny a hlavu, tiež namáhame plecia. Počkajte 5 až 10 sekúnd, v závislosti od toho, ako sa cítite.

Najužitočnejším športom pre lumbálnu prietrž je plávanie. Vo vode nemôžete robiť ostrý pohyb a nemôžete si ublížiť. Navyše v bazéne alebo v pokojnom vodnom zdroji je na každú z stavcov rovnomerne rozložená hmotnosť osoby. Bedra necíti obvyklú záťaž, napríklad pri chôdzi.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Bolesť prietrže bedrovej chrbtice

Ľudský stavca sa skladá z 24 malých kostí (stavcov) a prstencových kotúčov medzi nimi. Práve tieto poskytujú pohyblivosť ľudskej chrbtice a sú prírodnými tlmičmi nárazov medzi stavcami.

Niekedy sa však stáva, že je narušená integrita disku a jeho vnútorný obsah je vypuklý - nazýva sa to medziobratlová kýla. V tomto prípade sa môže ochorenie vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. V bedrovej oblasti sa najčastejšie tvorí prietrž. Zároveň osoba trpí silnou bolesťou, navonok to vyzerá, akoby táto osoba zamrzla v absurdnej póze a kráča, ťahajúc mu nohu. Súčasne vyvstáva otázka, ako zmierniť bolesť prietrži chrbtice.

Rozlišujú sa tieto typy vertebrálnej hernie:

 • Cervikálna kýla;
 • Hrudné oddelenie;
 • lumbosakrální.

Povaha bolesti v medzistavcovej prietrži do značnej miery závisí od jej typu alebo miesta.

Charakteristické znaky lumbálnej prietrže

Zo všetkých typov chorôb sú v tejto forme cítené najťažšie bolesti. Ako ukazuje lekárska prax, pacienti ich nazývajú neznesiteľnými.

Bolesť je inej povahy - tupá, šitie, ťahanie, bolesť, zatiaľ čo sú konštantné. Čím ďalej sa choroba „vyvíja“, tým viac sa bolesti prehlbujú.

Napriek kontinuite bolesti existujú tzv. Obdobia pokoja, keď intenzita bolesti mierne klesá, zatiaľ čo osoba má silnú túžbu sadnúť si. Keď hovoríme o tom, ako bolí chrbtica bolí, treba poznamenať prítomnosť znecitlivenia svalov bokov a únavy aj pri krátkej chôdzi..

Šírenie bolesti bude závisieť od individuálnych charakteristík osoby - iba v jednom smere alebo v dolnej časti chrbta. V každom prípade však človek stráca schopnosť normálneho pohybu, pričom sa pri pohybe snaží nakloniť silne dopredu alebo do strany, v závislosti od miesta bolesti..

Príčiny miechy

Pri diagnostike by mal špecialista presne identifikovať dôvod, ktorý viedol k vzniku prietrže. Koniec koncov, je to na tom, že účinnosť liečby závisí.

 • Osteochondróza je pomerne častou príčinou kýly. Nesprávny životný štýl vedie k tomu, že tkanivo chrupavky u človeka degeneruje so súčasným rozvojom osteochondropatie. Dedičský faktor tiež hrá úlohu, pretože práve genetická predispozícia sa stáva častou príčinou vzniku degeneratívneho poškodenia medzistavcových platničiek, ktorá spôsobuje kýly;
 • Zakrivenie chrbtice. Pri málo výrazných variantoch zakrivenia - lordózy, skoliózy alebo kyfózy - nehrozí pri tvorbe kýly žiadne nebezpečenstvo, ale pri silných formách takéto podmienky existujú;
 • Zranenia chrbtice sú možné pri aktívnom živote. A nezáleží na tom, či je to šport, vyjadrená fyzická práca. Dokonca aj v každodennom živote môže osoba, ktorá prudko zdvihne nejakú váhu, získať zranenie chrbtice. Nemusí to však byť ťažké. Aj malé mikrotraumy môžu spôsobiť prietrž, ktorá vedie k narušeniu výživy chrupavkového tkaniva disku, a tým k jej oslabeniu;
 • Nádory spôsobujú deštrukciu tela disku, čo umožňuje vytvorenie prietrže. Proces vytvárania výstupku z tela disku je dlhý, ale je nevyhnutný. Akýkoľvek nádor chrbtice spôsobuje tvorbu výčnelkov, ktoré sa nakoniec premenia na prietrž;
 • Infekcie, najmä chronické, často spôsobujú ničenie chrupavky. A to, ako už bolo známe, vedie takmer vždy k hernii;
 • Iné prípady. Tento zoznam obsahuje stres, neaktívnu prácu, najmä sedavú prácu atď..

symptomatológie

Skúsený neuropatológ okamžite zaznamená tieto príznaky choroby:

 • Nútené držanie tela - ťažká bolesť prietrže vedie k tomu, že človek zastáva neprirodzené držanie tela. Je to ochranná metóda tela proti bolesti. Pacient sa teda snaží znížiť intenzitu bolesti;
 • Pri stavovcovej hernii sa často vyskytuje nedostatočná kontrakcia chrbtových svalov. To možno vidieť aj pri voľnom oku počas vyšetrenia - svaly na jednej strane chrbtice sú veľmi napäté, zatiaľ čo na druhej strane sú úplne uvoľnené. Lekári tiež poukazujú na obranné reakcie tela na bolesť;
 • Skúsený lekár môže diagnostikovať kýlu pri chôdzi po pacientovi. Faktom je, že zatiaľ čo svaly dolných končatín sú výrazne oslabené. A pri chôdzi sa zdá, že človek kráča s veľkými problémami. Jedinou vecou pre túto prietrž by mala byť pomerne veľká - najmenej 5 - 6 mm, ale obvykle sa táto chôdza objaví, keď prietrž dosiahne 8 alebo viac mm;
 • Pri veľkej prietrži (10 - 11 mm alebo viac) má pacient často nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie.

Ale okrem externého vyšetrenia sa lekárovi odporúča, aby si pozorne vypočul sťažnosti pacientov. Ako presne teda môžu poskytnúť najkompletnejší obraz.

Z prvých príznakov je známa bolesť - je to hlavný a stály príznak. Iba lokalizácia a zmena intenzity. Okrem toho môže byť primárna bolesť prietrže v bedrovej chrbtici systematická, po určitú dobu ustupuje a potom sa môže znova vrátiť s výrazným zvýšením..

V počiatočnom štádiu choroby je bolesť chrbta slabá a boľavá. Zosilňuje sa, ak človek robí náhle pohyby, zdvíha závažia alebo je v polohe na sedenie na dlhú dobu, bez pohybu. Intenzita bolesti sa pri ležaní znižuje.

Druhým najdôležitejším je tzv. Vertebrálny symptóm. Charakteristickým rysom tohto obdobia je, že pacient si nemôže úplne narovnať chrbát. Preto sa neustále klame a v niektorých situáciách sa nakláňa na stranu. V dôsledku toho je držanie tela narušené, chôdza je neistá a nestabilná, zatiaľ čo chrbát sa veľmi intenzívne neubližuje a prejavuje sa náhlymi pohybmi..

A tretím symptómom medzistavcovej prietrže je radiálny syndróm. Pri zväčšovaní hernie dochádza ku kompresii koreňov miechy, vďaka ktorej odumierajú. Tkanivá obklopujúce chrbticu začínajú dostávať menej výživy. To všetko vedie k tomu, že pacient je:

 • Oslabenie svalov dolných končatín. Pacient sa nemôže krčiť, stáť na špičkách, skákať a stúpať po vysokých schodoch. A to je len v počiatočnom štádiu kompresie koreňov;
 • V budúcnosti atrofia svalov nôh. Strata schopností chôdze. Lepkavý záhyb je vyhladený. Objaví sa zjavná asymetria obrázku;
 • Citlivosť kože je znížená. Prsty sú neustále chladné a necitlivé. Pacienti sa sťažujú na trvalé husacie kožušiny;
 • V oblasti poškodeného koreňa sa pacient cíti buď neustále sucho alebo neustále nadmerné potenie;
 • S ďalším rastom prietrže sa môže vyvinúť ochrnutie dolných končatín, čo nakoniec vedie k úplnému postihnutiu pacienta..

Diagnostické metódy

Ako už bolo uvedené, na stanovenie diagnózy „medzistavcovej prietrže“ musí lekár najprv urobiť rozhovor s pacientom a vykonať vizuálne vyšetrenie. Okrem toho sa často používajú tradičné metódy - röntgenová snímka vyznačenej oblasti chrbtice a overenie pomocou špeciálneho kladivového reflexného kladiva..

Ale nebojte sa, že na určenie správnej diagnózy sa používajú staré metódy. V arzenáli lekárov sú tiež celkom moderné diagnostické metódy - jedná sa o zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovú tomografiu. Tieto metódy majú oproti rádiografii jednoznačnú výhodu:

 • Po prvé, pri CT je ožarovanie oveľa menej a pri MRI úplne chýba;
 • Po druhé, je zaručené, že tieto metódy poskytujú presnejšie stanovenie stavu miechy a jej okolitých tkanív priľahlých k chrbtici orgánov..

Mnoho pacientov sa rád diagnostikuje a potom sa „úspešne“ liečia. A ak to funguje s bežným prechladnutím do tej istej miery, potom sa v našom prípade kategoricky neodporúča. Ide o to, že hlavné príznaky prietrže sa zhodujú so znakmi mnohých ďalších chorôb a vy môžete ľahko urobiť chybu a začať „liečiť“ úplne inú chorobu. A to často vedie ku komplikáciám, z ktorých najzávažnejším je zdravotné postihnutie. Zvyšok však nie je príjemný.

Komplikácie herniation bedrovej chrbtice

Je ich veľa, budeme hovoriť o najbežnejších.

 • Bedrovej bolesti alebo bolesti chrbta v bedrovej oblasti. Hlavným príznakom je akútna bolesť zhoršená pohybom. Môže to trvať až niekoľko týždňov;
 • Porucha kĺbov dolných končatín. Zároveň stráca schopnosť samostatne sa pohybovať. postihnutia;

Keď kýla vyčnieva dozadu, kmeň miechy sa stlačí. Ostré pohyby, zdvíhanie hmotnosti môže viesť k úplnému stlačeniu miechy. Môže to mať za následok ochrnutie alebo dokonca smrť. Tieto kýly majú svoje vlastné príznaky:

 • Porušenie funkcie panvových orgánov. V tomto prípade sú časté nedobrovoľné činy a močenie. Môžu sa striedať s oneskorením;
 • Ovplyvňuje sexuálne schopnosti človeka: u mužov klesá potencia a ženy sa stávajú mrazivými a navyše trpia gynekologickými problémami;
 • Keď človek kráča na krátku vzdialenosť a je nútený zastaviť sa z dôvodu silnej bolesti nôh, dochádza k takzvanému prerušovanému klaudikácii..

liečba

Najprv to, samozrejme, odpočinok na posteli. V závislosti od závažnosti ochorenia lekári odporúčajú nasledujúce metódy liečby:

 • Gymnastické cvičenia;
 • Konzervatívne liečenie;
 • Chirurgické metódy;
 • ethnoscience.

Takže terapeutické cvičenia. Ako terapeutické gymnastické cvičenia sa používajú v ranom štádiu tvorby prietrže. Súbor cvičení zmierňuje stres a zrýchľuje prietok krvi. Pomôžu pacientovi zmierniť (zmierniť) bolesť chrbta a obnoviť stratenú funkciu dolných končatín..

 • Strečing so sklonom dopredu - je potrebné ľahnúť si na brucho (podpera na úrovni kolien). Zameriavame sa na nohy a ramená a v tejto polohe sa musíte čo najviac uvoľniť;
 • Predĺžte s bočným sklonom. Pod oblasť, ktorá bolí, sme dali valec. A ľahnite si na neho. Prakticky opakujeme to, čo je opísané vyššie, iba dôraz, ktorý je tento čas laterálny;
 • Chôdza na všetkých štyroch. Napriek absurdite situácie. Toto cvičenie je jedným z najúčinnejších..

Konzervatívna terapia

Technika je nasledovná:

 • Všetky pohyby sa vykonávajú opatrne, žiadne náhle pohyby a zákruty;
 • Masáž a napínanie chrbtice;
 • Pacientovi sú predpísané protizápalové lieky, analgetiká, svalové relaxanciá;
 • Na zmiernenie bolesti sa široko používajú rôzne blokády novokainu;
 • Pomocou mäkkého korzetu.

Chirurgická metóda

Používa sa iba v prípade, že vyššie uvedené metódy nie sú vhodné. Metóda má veľa oponentov, medzi nimi aj lekárov. Existujú dôvody na to. Ale v niektorých prípadoch sa nemôžete obísť bez toho, najmä ak existuje nebezpečenstvo vážnych komplikácií. Prietrž sa odstráni chirurgicky a nasleduje špeciálna forma zotavenia.

Použitie ľudových liekov poskytuje tieto položky - oleje, masti, dekorácie a obklady. Musí však existovať stály lekársky dohľad, inak je možné namiesto liečby získať vážne komplikácie.

Úľava a liečba bolesti prietrže lumbosakrálnej chrbtice

Bolesť prietrže bedrovej chrbtice je jedným z najbežnejších symptómov choroby. Intenzita bolesti závisí od závažnosti patológie. V skorých štádiách ochorenia trpia pacienti pravidelnou bolesťou krížového typu, v neskorších štádiách sa syndróm bolesti stáva konštantným, zhoršuje kvalitu života pacienta.

Čo vyvoláva bolesť

Bedrová chrbtica v procese života je vystavená najintenzívnejším zaťaženiam. Opotrebenie chrupavkového tkaniva stavcov vedie k tvorbe prietrže medzistavcových platničiek. Podstatou choroby je stlačenie, deformácia chrupavky a výstup z vnútorného jadra disku za stavce..

Keď je postihnutá bedrová chrbtica, bolesť sa šíri k dolnej časti chrbta, siaha až po boky, dolné končatiny a prsty na nohách. Pri postihnutí krčnej a hrudnej chrbtice je cítiť bolesť pod lopatkou a šíri sa po plece. V tomto prípade môže byť srdce bolestivé kvôli poškodeniu nervu vagus. Intenzita bolesti závisí od závažnosti ochorenia, veľkosti prietrže.

Bolesť závisí od štádia tvorby prietrže

Medzistavcová kýla má niekoľko štádií formovania. V závislosti od toho sa mení aj povaha bolesti:

 1. Degenerácia - počiatočné štádium tvorby prietrže, v ktorom sa vyskytujú menšie zmeny v štruktúre chrupavky, sa medzistavcový disk posunie najviac o 2 - 3 mm, pričom sa neporuší integrita chrupavky..
 2. Prolaps - k posunutiu medzistavcovej chrupavky dochádza 5-10 mm, ale jej integrita nie je narušená, jadro je stále obklopené vláknitým krúžkom. Vo fáze prolapsu sa často vyskytuje kompresia nervových zakončení, vytvára sa radiálny syndróm.
 3. Extrúzia je pretrhnutie vláknitého prstenca s následným výstupom z jadra za disk stavca.
 4. Sekvestrácia - obsah jadra presahuje vláknitý kruh, visí vo forme cencúle. Potom sa osifikuje a tlak na nervové korene sa mnohokrát zvyšuje.

Aby sa zabránilo strate kýly, liečba by sa mala vykonávať v skorých štádiách. Len v tomto prípade sa dá vyhnúť komplikáciám.

Čo sa dá robiť doma

Mnoho pacientov vyhľadáva lekársku pomoc iba kvôli neznesiteľnej a pretrvávajúcej bolesti. S rozvojom bolesti pred príchodom sanitky sa odporúča vykonať nasledujúce kroky:

 1. Ľahnite si na tvrdý povrch, môže to byť podlaha alebo tvrdá posteľ. Bedra by mala byť uvoľnená. Labky sú mierne ohnuté v kolenách, umiestnené na vyvýšenej plošine..
 2. Ak sa vyskytne bolesť, je potrebné vylúčiť akýkoľvek pohyb, pretože existuje riziko poškodenia nervových koreňov a dokonca miechy..
 3. Malo by sa upokojiť, používanie liekov proti bolesti alebo dráždivých mastí je povolené.
 4. Dajte teplý obklad do bedrovej oblasti.

Aj keď po použití mastí alebo tabliet bolesť trochu ustupuje, nemôžete odmietnuť hospitalizáciu. Príznaky choroby sa s väčšou pravdepodobnosťou vrátia po určitom čase..

Používanie liekov

Na odstránenie syndrómu bolesti v lekárskej praxi sa používajú tieto skupiny liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • narkotické analgetiká;
 • omamné látky;
 • blokády;
 • komplexné lieky.

Všetky lieky sa používajú podľa predpisu ošetrujúceho lekára a pod jeho prísnym dohľadom.

Nesteroidné protizápalové lieky

Pri nesteroidných protizápalových liekoch je často možné zmierniť bolesť prietrži chrbtice. Lieky majú protizápalové a analgetické účinky. S ich pomocou je možné odstrániť bolesť, opuch, stuhnutosť. Medzi najobľúbenejšie lieky patria diklofenak, ketoprofén, analgín.

Narkotické analgetiká

Tieto lieky blokujú receptory bolesti. Lieky pomáhajú eliminovať miernu alebo silnú bolesť predpísanú lekárom. K obľúbeným liekom patrí Baralgin, Indometacín, Midokalm.

Lieky proti bolesti sa predávajú v ktorejkoľvek lekárni, ale nemali by sa samy liečiť kvôli vysokej toxicite liekov..

Narkotické analgetiká

Ak bolesť pretrváva, liečba sa vykonáva pomocou liekov. Lieky v tejto skupine blokujú vnímanie bolesti mozgu, pomáhajú odstraňovať kŕče a zavádzajú pacienta do narkotického spánku. Analgetiká obsahujúce omamné látky sa môžu používať striktne podľa pokynov lekára. Morfín, tramadol a promedol sa často používajú na zmiernenie stavu osoby s kýlami..

Novokainová blokáda

Pomocou blokád novokainu sa odstráni syndróm silnej bolesti. Roztok novokainu sa injektuje do chrbtových svalov na úrovni vertebrálnej lézie. Hlavnou výhodou blokád je ich rýchla akcia. Injekčná terapia môže rýchlo zmierniť bolesť a poskytnúť ďalšiu liečbu.

Komplexné prípravky

V úlohe pomocnej terapie prietrzi lumbálnej chrbtice sa používajú činidlá, ktoré poskytujú ďalší liečebný účinok. Na tento účel sa používajú svalové relaxanciá a hormonálne činidlá. Svalové relaxanciá sú navrhnuté tak, aby eliminovali kŕče, čo vám umožní uvoľniť svaly, eliminovať bolesť. Medzi ne patrí Midokalm, Movalis.

Hormonálne lieky sa používajú v závažných prípadoch patológie, pomocou ktorých je možné eliminovať zápal a silnú bolesť. Hormóny sa nemôžu používať samostatne, pretože lieky v tejto skupine často spôsobujú vedľajšie účinky a komplikácie..

Fyzioterapeutické metódy

Fyzioterapeutická liečba zohráva dôležitú úlohu pri odstraňovaní bolesti v oblasti miechy. Na tento účel použite nasledujúce typy:

 1. Diadynamická súčasná liečba - spoľahlivo zmierňuje bolesť pacienta, zlepšuje krvný obeh, zmierňuje kŕče.
 2. Akupunktúra - vystavenie špecifickým miestam tela pomocou špeciálnych ihiel. Táto metóda umožňuje urýchliť metabolické procesy, zvýšiť prietok krvi a lymfatický obeh, čo je dôležité na zmiernenie zápalu a nepohodlia.
 3. Elektroforéza - terapeutický účinok sa dosiahne transportom liečiv do postihnutých oblastí chrbtice pomocou slabého elektrického prúdu.

Liečba fyzioterapeutickými metódami môže pôsobiť ako komplexná terapia aj ako nezávislá metóda.

Fyzioterapia sa používa pri bolestiach strednej alebo nízkej intenzity. Pri silnej bolesti nemá hardvérový efekt požadovaný účinok.

Používanie ľudových prostriedkov

O tom, ako zmierniť bolesť prietrže chrbtice pomocou tradičnej medicíny, je to známe pacientom aj lekárom. Existuje mnoho receptov založených na prírodných produktoch, ktoré sa úspešne používajú na zmiernenie bolesti a odstránenie zápalu prietrži chrbtice:

 1. Borovicové palice s medom. Sklenené nádoby naplnia mladé púčiky borovice, do nej pridáme med. Výrobok sa uchováva v chladničke. Liek sa aplikuje na postihnuté miesto v prípade bolesti.
 2. Brúsenie fialových kvetov. Kvety rastliny sa naplnia alkoholom v pomere 1: 2, nechajú sa vylúhovať 10 dní v miestnosti chránenej pred priamym slnečným žiarením. Výsledný liek sa používa na trenie a obklady..
 3. Odvar harmančeka, šípky a lipy. Všetky výrobky sa zmiešajú v 1 polievkovú lyžicu, nalejú sa do litra vriacej vody. Prostriedky mávajú na miernom ohni pol hodiny. Liek sa užíva perorálne trikrát denne na štvrť šálky.
 4. Medzistavcová kýla je dobre ošetrená propolisovými obkladmi. Produkt má analgetický, protizápalový účinok. Propolis sa topí vo vodnom kúpeli a aplikuje sa v teple na miesto bolesti.
 5. Tuk z konského obkladu. Tuk je mierne roztavený, zabalený do bandáže gázy a aplikovaný cez noc na postihnutú oblasť.
 6. Múmia a med. Produkty sa zmiešajú v pomere 1 g. múmia a 100 g. med. Výsledný liek sa aplikuje na postihnuté miesto, zabalí sa do filmu a do uteráka.

Použitie akýchkoľvek alternatívnych receptov by ste mali prediskutovať so svojím lekárom. Dokonca aj tie najnebezpečnejšie výrobky môžu spôsobiť alergickú reakciu a vážne komplikácie..

Prevencia bolesti pri gymnastike

Gymnastika s medziobratlovými kýlami má významný preventívny a terapeutický účinok. Lekárska telesná kultúra sa vykonáva pomocou Bubnovského metódy počas remisie a pri subakútnom priebehu choroby. Cvičenie na akútnu bolesť môže zhoršiť stav pacienta.

Fyzikálny komplex je vybraný lekárom podľa charakteristík patológie konkrétneho pacienta. Cieľom komplexu je obnoviť svalový tonus, zlepšiť metabolické procesy v postihnutých tkanivách a obnoviť chrupavku. Počas relácie je prísne zakázané vykonávať cvičenia týkajúce sa vzpierania, skákania, krútenia a silových cvičení. Po nabití by sa pacient nemal cítiť nepohodlne alebo ťažko unavený..

Nie je možné zbaviť sa prietrže pomocou fyzickej terapie za niekoľko dní, ale pravidelný a správny výkon fyzickej kultúry pomôže zmierniť bolesť, zvýšiť svalový tonus, obnoviť mobilitu a zabrániť komplikáciám. Účinky cvičenia sú rovnako účinné pre mužov aj ženy.

Medzistavcová kýla je závažné ochorenie, ktoré spôsobuje veľa nepríjemných symptómov. Ak máte bolesti chrbta, nemali by ste to pripisovať únave a slabému spánku, mali by ste sa čo najskôr poradiť s lekárom. Iba včasná diagnóza choroby vám umožní prijať všetky potrebné opatrenia na jej vyliečenie..

Ako zmierniť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice?

Medzistavcová kýla sa objavuje ako výsledok prasknutia medzistavcového disku. Toto je veľmi časté ochorenie, ktoré sa častejšie pozoruje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Hlavným príznakom tejto patológie je bolesť medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice. Sú veľmi výrazné a bránia pacientovi v normálnom živote..

Aké bolesti a ako to bolí?

Bedrová chrbtica je najviac pohyblivá, pri zdvíhaní závaží preberá všetku záťaž. Z tohto sú medzistavcové platničky zdeformované a objavujú sa na nich mikrotrhliny. Postupom času menia svoju polohu a vydúvajú sa dopredu. Táto patológia sa nazýva vyčnievanie. Kýla je už komplikáciou vyčnievania, pri ktorej sa praskne hustá vláknitá membrána a vychádza pulpózne jadro..

Buničina začína komprimovať nervové zakončenie. Toto je sprevádzané veľmi silnými bolesťami z piercingu. Ak dôjde k záchvatu, pacient v určitej polohe zamrzne. Akékoľvek pohyby a zákruty tela spôsobujú ostrú bolesť. Paroxysmálna bolesť sa môže objaviť po každom náhlom pohybe - dokonca aj pri kašli alebo smiechu.

Ak sa liečba nezačne včas, bolesť sa stane chronickou a bude pacienta neustále mučiť. Situácia sa zhoršuje pri akejkoľvek fyzickej námahe alebo pri dlhodobom státí.

Počas útoku, keď je nerv stlačený, je bolesť veľmi silná, náhla a streľba. V prípade chronickej prietrže je nepríjemný pocit. V dôsledku neustálej bolesti je pacient trhaný, jeho chôdza a držanie tela sa menia.

Môže to bolieť priamo v mieste prietrže. Často však bolesť vyvoláva sakrálne, panvové a trieslové zóny. Menej často vyžaruje nepríjemné pocity do brucha..

Ale povaha pocitu bolesti závisí od veľkosti prietrže, jej umiestnenia a tiež od strany smeru. Najhoršie zo všetkého, ak je chrbtová, je nasmerovaná na miechu. To vedie k rôznym komplikáciám vrátane ochrnutia..

Bolesť dolnej časti chrbta s prietržami chrbtice nie je jediným príznakom. Je tiež potrebné venovať pozornosť týmto príznakom:

 • Parestézia dolných končatín. Nohy sú znecitlivené, ich citlivosť klesá, vyzerá to ako husacie hrbole.
 • Celková slabosť, znížená výkonnosť.
 • Porušenie motorickej aktivity nôh. Pre pacienta je ťažké vykonávať akékoľvek pohyby.
 • Poškodenie čriev a močového mechúra. Proces defekácie je ťažký, nedobrovoľný močenie.

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, okamžite vyhľadajte lekára. Včasná diagnostika a liečba pomôžu vyhnúť sa mnohým komplikáciám..

Ako a ako zmierniť bolesť?

Bolesť prietrže bedrovej chrbtice môžete rôznymi spôsobmi zmierniť. Na tento účel môžete používať lieky, masti a injekcie.

tablety

Na zníženie bolesti môžete použiť rôzne skupiny liekov. Ide o:

 • Analgetiká. Účinne zmierňujú bolesť, nie sú návykové, sú pre telo bezpečné. Sú však vhodné na zmiernenie bolesti s nízkou intenzitou. Medzi ne patrí ketorol, analginín, paracetamol. Po ich užití sa bolesť nebude obťažovať niekoľko hodín.
 • NSA. Zmierňujú nielen bolesť, ale tiež zmierňujú zápalový proces. Sú to diklofenak, nise, ibuprofén a ďalšie. Môžu sa tiež vyrábať vo forme mastí na vonkajšie použitie. Rýchlo začnite konať a zachovať svoj účinok niekoľko hodín.
 • Svalové relaxanciá. Drogy tejto skupiny pôsobia na svaly, zmierňujú ich kŕče a znižujú napätie. Najbežnejším liekom je Midokalm. Zmierňuje bolesť, pozitívne ovplyvňuje duševnú činnosť, pomáha vyrovnať sa so stresom a úzkosťou..
 • Kortikosteroidy. Sú predpísané iba v závažných prípadoch, pretože obsahujú hormóny a môžu spôsobiť množstvo vedľajších účinkov. Medzi najúčinnejšie lieky v tejto skupine patrí dexametazón..
 • Antidepresíva. S vertebrálnou prietržou sa objavujú štípané nervy, ktoré spôsobujú rôzne odchýlky neurologickej povahy. Preto sa odporúča používať antidepresíva, ktoré pozitívne ovplyvňujú ľudský nervový systém. Je možné predpísať amitriptylín, hapabentín a ďalšie lieky.

Dávku a trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár. Samoliečba s medzistavcovou prietržou je zakázaná, pretože môže viesť k komplikáciám.

Užívanie tabliet môže nepriaznivo ovplyvniť činnosť žalúdka. Preto, ak sú u pacienta problémy s gastrointestinálnym traktom, lekár môže predpísať masti na vonkajšie použitie:

 • Voltaren. Liečivo je diklofenak, ktorý má protizápalové a analgetické účinky. Po aplikácii masti sa bolesť zastaví o 20 až 30 minút.
 • Fastum gél. Obsahuje ketoprofén, ktorý rýchlo zmierňuje bolesť. Mentol je tiež obsiahnutý v jeho zložení, takže po aplikácii môže pacient pociťovať mierne pálenie na pokožke.
 • Vyprosal. Obsahuje jed hadího gyurzy a éterické oleje. Masť sa musí vtierať na miesto lézie. Po prvé, pacient môže pociťovať pocit brnenia a potom začne bolesť ustupovať. Môže to trvať 15-20 minút.

Masti a gély sú bezpečné, takmer nespôsobujú vedľajšie účinky. Preto môžu byť aplikované niekoľkokrát denne, keď sa vyskytne bolesť.

injekcie

Pomocou injekcií sa dá bolesť rýchlejšie zmierniť. Používajú sa blokády s novokainom, lidokaínom a inými drogami. Injekcia sa aplikuje priamo na miesto lézie, vďaka ktorej sa nepohodlie rýchlo prechádza. Účinok možno pozorovať až niekoľko dní alebo týždňov. Vo veľmi závažných prípadoch, keď kýla dosiahne veľkú veľkosť, môžu byť potrebné injekcie morfínu.

Čím rýchlejšie začnete liečbu, tým vyššia je pravdepodobnosť, že ochorenie nebude sprevádzané veľmi silnou bolesťou. Preto je potrebné poradiť sa s lekárom ihneď po prvých príznakoch.

Miechová kýla: príznaky, diagnostika, liečba a rehabilitácia

Počet ľudí, ktorí trpia vertebrálnou prietržou, rastie každý rok a choroba sa nekontrolovateľne stáva mladšou - u pacientov stredného veku a dokonca aj u mladých ľudí je možné pozorovať stále viac a viac patologických príznakov. Miechová kýla je veľmi vážny problém, ktorý sa vo veľkej väčšine prípadov vyvíja na pozadí iných chorôb pohybového ústrojenstva a bez včasného ošetrovania ohrozuje osobu s nebezpečnými komplikáciami až do úplnej paralýzy. Okrem toho, ak sa nezmeškal čas a stanovila sa správna diagnóza, vertebrálna kýla sa dobre hodí na konzervatívnu liečbu, čo znamená, že pacienti majú veľa šancí na návrat do plného života..

Čo je kýla chrbtice?

Ľudia, ktorí sa prvýkrát stretli s problémom stavovcovej hernie, nevyhnutne majú celý rad otázok: čo je to, prečo sa choroba objavuje a do akej miery ohrozuje život a zdravie? A predovšetkým, aby ste im odpovedali, musíte pochopiť anatomickú štruktúru chrbtice. Tvorí ho veľa samostatných kostí - stavcov umiestnených nad sebou. Aby sa navzájom neotierali, medzi stavcami existuje určitý druh „tesnenia“, ktoré počas pohybu absorbuje zaťaženie chrbtice - medzistavcové platničky. Ich vonkajší obal - vláknitý prsteň - musí zostať silný a pevný počas celého ľudského života, aby chránil mäkké vláknité jadro nachádzajúce sa vo vnútri..

Ak z nejakého dôvodu horné a dolné stavce vyvíjajú nadmerný tlak na disk a postupne ho posúvajú, stráca schopnosť vykonávať svoje funkcie a vláknitý krúžok sa začína zhroutiť. V tomto prípade sa buničité jadro, ktoré čiastočne alebo úplne stratilo svoju membránu, vytlačí von - vytvorí sa kýla chrbtice. Tento proces je sprevádzaný nepohodlím a bolesťou, ktoré sa v priebehu času stávajú intenzívnejšie a bolestivejšie..

V prvej fáze vývoja prietrže chrbtice sú vlákna, ktoré tvoria vláknitý prstenec, poškodené a objaví sa v ňom prasklina. Celulózne vláknité jadro vyčnieva smerom von, ale vo všeobecnosti sa udržiava v určitých medziach. V tejto fáze sa prietrž hodí na konzervatívnu liečbu, po ktorej bude pacient určite musieť dodržiavať preventívne opatrenia a viesť zdravý životný štýl. Ak zmeškal čas, buničité jadro medzerou môže úplne opustiť vláknitý prsteň a skončiť v miechovom kanáli. V tomto prípade nechirurgické metódy na liečbu prietrže nemusia priniesť požadovaný účinok, čo znamená, že chirurgia sa stáva jedinou možnosťou.

Najčastejšie sa vyskytuje prietrž bedrovej chrbtice, ktorý sa nachádza najmä medzi 4 a 5 bedrovými stavcami, pretože práve on má najväčšiu záťaž. Cervikálna oblasť je menej postihnutá a pri niektorých druhoch zakrivenia miechy sa môže v hrudnej oblasti objaviť aj hernia..

Prečo sa choroba vyskytuje??

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu vyprovokovať vzhľad prietrže chrbtice, a často niekoľko z nich ovplyvňuje osobu naraz a postupne oslabuje jeho zdravie. Hlavné príčiny medzistavcovej prietrže spočívajú v nesprávnom životnom štýle a existujúcich ochoreniach pohybového aparátu. Ide o:

 • žilové preťaženie v dôsledku sedavého životného štýlu;
 • zlá výživa, ktorá spôsobuje nedostatok vitamínov a minerálov;
 • nesprávne zvolený matrac a vankúš;
 • nadváhou;
 • zlé návyky;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice, napríklad pri zdvíhaní závaží alebo pri športe;
 • zranenia;
 • choroby chrbtice (osteochondróza, skolióza, kyfóza atď.);
 • predchádzajúce infekcie;
 • vrodené chyby chrbtice.

U žien môže tehotenstvo tiež vyvolať výskyt prietrže - počas tohto obdobia sa zaťaženie medzistavcových platničiek niekoľkokrát zvyšuje. Podľa štatistík však muži častejšie trpia prietržami chrbtice - ich chrupavka nie je rozvinutá rovnako ako ženy, a preto je náchylnejšia na degeneratívne zmeny..

Vek je tiež dôležitý - pacienti s herniou sú oveľa viac medzi staršími ľuďmi ako medzi mladými ľuďmi. Faktor dedičnosti sa nedá ani znížiť - ak má osoba v rodine ľudí s ochorením miechy, riziko podobných problémov sa výrazne zvyšuje.

Príznaky vertebrálnej hernie

Spočiatku jediným prejavom prietrže chrbtice môže byť iba mierne nepohodlie v chrbte alebo krku, čo sa najčastejšie pripisuje únave alebo svalovému namáhaniu. S rozvojom choroby sa však záchvaty bolesti stávajú častejšie a predlžujú a v neskorších štádiách už nie sú závislé od fyzickej aktivity, čo človeka takmer neustále vyrušuje, aj keď je v pokoji..

Ale bolesť nie je ani zďaleka jediným znakom kýly chrbtice. Príznaky tejto patológie do značnej miery závisia od jej umiestnenia, a preto si ich lekár po starostlivom preštudovaní môže urobiť predbežný záver o tom, ktorá časť chrbtice prešla degeneratívnymi zmenami..

Bežné primárne príznaky prietrže zahŕňajú:

 • akútna bolesť chrbtice, ktorá sa zvyšuje len s fyzickou námahou a po krátkom odpočinku zmizne;
 • opuch;
 • svalové napätie
 • rachiocampsis;
 • pocit pálenia, brnenie a husacie kožušiny.

Okrem toho pri hernii bedrovej chrbtice, ktorá sa vyskytuje najčastejšie, sú charakteristické aj ďalšie príznaky:

 • záchvaty akútnej bolesti v bedrovej oblasti, skôr ako bedrovej;
 • zníženie alebo úplná strata citlivosti kože nôh;
 • hnačka alebo zápcha;
 • hemoroidy v dôsledku narušenia krvného obehu;
 • zápal močového mechúra;
 • amyotrophy;
 • urolitiázová choroba;
 • zápal panvových orgánov, napríklad maternice alebo vaječníkov u žien;
 • nadmerné potenie alebo naopak suchá koža na nohách.

Bolesť s kýlou chrbtice, ktorá sa nachádza v tejto oblasti, klesá, postupne sa šíri do dolných končatín a pri pokusoch o ohýbanie, ohýbanie alebo ohýbanie chrbta sa zväčšuje niekoľkokrát. Ak sa prietrž dotkne ischiadického nervu, bolesť sa najčastejšie prejavuje iba v jednej nohe, pokrývajúc ju celú, dole na nohu, zreteľne sa zosilňuje kašľom a prestane obťažovať osobu iba v polohe na chrbte..

Okrem nepohodlia a bolesti v krku môžu prietrž krčnej chrbtice rozpoznať aj hernia:

 • bolesti hlavy, migrény;
 • závrat
 • zrakové postihnutie, očné choroby;
 • únava, znížená výkonnosť;
 • neurasténia, nespavosť;
 • časté zvýšenie tlaku, hypertenzia;
 • zníženie alebo úplná strata chuti;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • hučanie v ušiach;
 • hnisavý zápal mandlí;
 • bolesť a strata citlivosti v oblasti ramien;
 • znecitlivenie prstov.

Hlavným nebezpečenstvom vertebrálnej hernie krčnej chrbtice je zhoršenie mozgového obehu, čo výrazne zvyšuje riziko ischemickej mozgovej príhody..

Medzistavcová prietrž vytvorená v hrudnej chrbtici tiež spôsobuje neustálu bolesť v tejto oblasti a nepohodlie v pleciach a lopatkách. Súčasne môže byť osoba vyrušená:

 • dýchavičnosť;
 • pálenie a bolesť v srdci;
 • znížená citlivosť kože;
 • poruchy štítnej žľazy.

Pri tejto forme kýly nie je syndróm bolesti taký výrazný, pretože hrudná chrbtica obvykle nemá veľkú záťaž. Počas kašľa, kýchania a fyzickej aktivity sa však nepríjemné pocity zreteľne znásobujú a žalúdku sa môže dostať bolesť. Okrem toho, vyprovokovanie chorôb štítnej žľazy, prietrž hrudnej chrbtice často spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, kvôli ktorej môžu muži trpieť impotenciou a ženy majú menštruačné nepravidelnosti..

Ako choroba postupuje, jej príznaky sa objavujú jeden po druhom, ale kvôli ich rozmanitosti môže byť veľmi ťažké rýchlo zistiť, aká patológia je spôsobená. Preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc bez čakania na vážne zhoršenie pohody, čím sa zvýšia vaše šance na úplné uzdravenie..

Diagnóza choroby

Príznaky prietrže v počiatočnom štádiu skôr pripomínajú choroby vnútorných orgánov, takže bez konzultácie so špecialistom a mnohých ďalších štúdií môže byť mimoriadne ťažké predpokladať, že príčina problému leží presne v chrbtici. Počas vizuálneho vyšetrenia pacienta si lekár môže všimnúť skreslenie postavenia a zistiť pokles alebo úplnú stratu citlivosti v určitých oblastiach kože. Pociťuje chrbticu a určuje najbolestivejšie oblasti a oblasti neprirodzeného svalového napätia - na základe týchto informácií môže urobiť predbežný záver o lokalizácii patológie..

Na účely konečnej diagnózy môže byť pacientovi pridelené:

 1. röntgenový Odstraňuje ďalšie príčiny bolesti a nepohodlia, ktoré nie sú spojené s prietržami chrbtice.
 2. CT sken. Poskytuje podrobné informácie o stave miechového kanála, jeho obsahu a okolitých tkanivách. Vizuálne však potvrdiť prítomnosť prietrže chrbtice, údaje získané v dôsledku CT nemôžu byť vždy.
 3. Magnetická rezonancia. Umožňuje získať komplexné informácie o stave miechy, nervových zakončení, mäkkých tkanivách, ako aj identifikovať degeneratívne zmeny a nádory a jasne identifikovať ich umiestnenie..
 4. Myelogram. Tento postup zahŕňa CT vyšetrenie s injekciou kontrastného média do miechy. Poskytuje najpresnejšie informácie o mieste a veľkosti prietrže chrbtice.
 5. Elektromyelogram. Pomáha identifikovať, ktoré nervové zakončenie je komprimované výslednou prietržou.

Štandardným testom na konečnú diagnostiku podozrenia na spinálnu herniu je MR a ďalšie diagnostické metódy sú predpísané na základe individuálnych charakteristík pacienta a symptómov..

Liečebné metódy

Po podrobnom vyšetrení je pacientovi predpísaná komplexná terapia, ktorá úplne závisí od typu vertebrálnej hernie a stupňa zanedbania choroby. Ak sa problém dá zistiť v počiatočnom štádiu, pacientom sa odporúča konzervatívna liečba vrátane:

 1. Užívanie liekov. V prvom rade ide o lieky proti bolesti určené na zlepšenie stavu pacienta, nesteroidné protizápalové lieky (za predpokladu, že neexistujú žiadne chronické gastrointestinálne choroby), svalové relaxanciá na zmiernenie svalových kŕčov a chondroprotektory, ktoré pomáhajú obnoviť tkanivo chrupavky. Môžu sa predpísať aj prostriedky na stimuláciu krvného obehu v problémovej oblasti, multivitamínové komplexy a lieky, ktoré chránia žalúdočnú sliznicu. V prípadoch, keď konvenčné lieky proti bolesti nepostačujú na zastavenie útoku, sa môže použiť röntgenová blokáda - injekcia glukokortikoidov, lokálne anestetiká a vitamín B12 priamo do lézie. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii a röntgenovej kontrole a je oveľa účinnejšia ako intramuskulárne injekcie, umožňuje obnoviť krvný obeh, zmierniť opuchy a zmierniť bolesť..
 2. Terapeutická gymnastika. Každodenná implementácia špeciálnych cvičení je mimoriadne dôležitá tak v boji proti chorobe v jej raných štádiách, ako aj počas rehabilitácie po chirurgickom odstránení prietrže chrbtice. Učebný plán zostavuje ošetrujúci lekár individuálne pre každého pacienta, a keď cvičíte sami doma, je veľmi dôležité ho prísne dodržiavať a byť opatrný, vyhýbať sa nadmernému zaťaženiu, náhlym pohybom a zdvíhaniu váhy. Pri prvých príznakoch prietrže chrbtice majú hodiny jogy dobrý účinok, ale v tomto prípade sa odporúča vykonávať cvičenia nie na posteli, ale na tvrdom povrchu..
 3. Fyzioterapia. Zahŕňa manuálnu terapiu, ktorá umožňuje uvoľnenie zovretých nervových zakončení pohybom a napínaním stavcov, masáž, reflexológiu, UHF, elektroforézu a fonoforézu..

Okrem toho hirudoterapia (použitie pijavíc na stimuláciu prietoku krvi a resorpciu vyzrážaného fragmentu pod vplyvom aktívnych látok obsiahnutých v ich slinách), kryoterapia (zlepšenie krvného obehu v problémovej oblasti pod vplyvom tekutého dusíka) a akupunktúra (podráždenie) môžu dať pozitívny výsledok pri liečbe kýly chrbtice nervové zakončenie pôsobením na aktívne body).

Ak bola diagnóza kýly chrbtice stanovená v neskorých štádiách choroby a tradičné spôsoby liečby nepriniesli požadovaný účinok, pacientovi sa môže odporučiť chirurgický zákrok. Hlavnými indikáciami chirurgického odstránenia prietrže sú silné bolesti, s ktorými konvenčné lieky nedokážu čeliť, komplikácie vo forme neurologických porúch, ako aj močová inkontinencia a impotencia u mužov..

Existuje niekoľko možností chirurgického odstránenia stavovej kýly:

 1. Postdiskektomického. Vláknité jadro, ktoré opustilo hranice vláknitého prstenca, sa odstráni malými rezmi. V obzvlášť závažných prípadoch je celý disk odstránený a na jeho miesto sa nachádza implantát z titánu. Takýto postup sa však vykonáva zriedkavo z dôvodu vysokého rizika infekcie a zložitého obdobia zotavenia.
 2. Endoskopická chirurgia. Minimálne invazívna metóda na odstránenie prietrže chrbtice, ktorá spočíva v zavedení fotoaparátu a nástroja cez malú punkciu a prakticky nepoškodí svaly.
 3. Laserová prevádzka. Používa sa u pacientov mladších ako 40 rokov a iba v prípade, ak nebola zničená miecha. Zahŕňa zavedenie ihly s vláknom prepichnutím a „odparenie“ poškodených oblastí pomocou lasera.

Malo by sa však chápať, že operácia odstránenia prietrže chrbtice je extrémne opatrenie, ktoré sa lekári snažia nevyužiť, zatiaľ čo zdravie pacienta je relatívne bezpečné..

Obdobie vymáhania

Po dlhotrvajúcom liečení kýly chrbtice, aj keď terapia priniesla požadovaný výsledok, pacient potrebuje rehabilitáciu, ktorá pomôže upevniť účinok a zabráni komplikáciám alebo relapsu choroby. Hovoríme o použití špeciálneho korzetu, fyzioterapii a kontrole telesnej hmotnosti.

Kýlový korzet je určený na zníženie a rovnomerné rozdelenie záťaže na chrbticu a prenos časti tlaku do brušnej dutiny. Kvalitný produkt tohto druhu by mal mať pevný základ, ale mal by zostať flexibilný, pričom by mal pacient počas celého dňa udržiavať správne držanie tela. Presný čas, počas ktorého sa neodstraňuje korzet, určuje ošetrujúci lekár - ak ho budete nosiť neustále, zvyšuje sa riziko degenerácie zadných svalov..

Veľkú úlohu počas rehabilitačného obdobia hrá predovšetkým predĺženie chrbtice, ktoré vám umožňuje vrátiť vysídlené stavce na miesto. Na tento účel sa používajú záťažové alebo špeciálne simulátory a samotný postup sa môže vykonávať za bežných podmienok alebo vo vode. Druhá možnosť sa považuje za jemnejšiu a menej bolestivú pre pacienta. Po natiahnutí je výsledok fixovaný pomocou cvičebnej terapie a nosenia korzetu.

Rovnako dôležitá pre pacientov so spinálnou herniou je správna výživa, najmä ak majú kíl navyše. S cieľom normalizovať hmotnosť a ďalej ju udržiavať v potrebnom rámci sa pacientom odporúča znižovať obsah kalórií v potravinách a zvyšovať množstvo vlákniny v strave. Je tiež lepšie vzdať sa alkoholu, pikantných korenín, údených a nakladaných výrobkov, znížiť množstvo spotrebovanej soli a nezabudnúť na pitný režim.

Preventívne opatrenia

Dodržiavaním určitých pravidiel môžete významne znížiť riziko vertebrálnej kýly a mnohých ďalších problémov s pohybovým aparátom. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. Sledujte svoju váhu - čím viac libier, tým vážnejšie zaťaženie chrbtice.
 2. Udržiavajte správny postoj nielen pri sedení, státí a chôdzi, ale aj počas spánku. Napríklad musíte stáť priamo pri pleciach mierne odtiahnutých dozadu, so zatiahnutým žalúdkom a spodnou časťou chrbta, sedieť s oboma nohami na podlahe a lepšie spať na tvrdej ortopedickej matraci na chrbte alebo na boku, ale nie na žalúdku. Ak počas práce musíte stáť na dlhú dobu v pokoji, pri prenášaní váhy na jednu nohu je potrebné stlačiť prsty obidvoch nôh - tým sa vyrovná ťažisko a udržiava sa normálny prietok krvi..
 3. Pokúste sa vyhnúť zdvíhaniu závaží. Ak to nie je možné, prinajmenšom to urobte správne: chrbát by mal zostať rovný a hlavné zaťaženie by nemalo byť na spodnej časti chrbta, ale na svaly nôh..
 4. Zrevidujte svoju stravu opustením nezdravých potravín v prospech vyváženej stravy bohatej na vitamíny a minerály.
 5. Nezabudnite na ranné cvičenia a špeciálne cvičenia na napínanie chrbtice. Počas sedavej práce sa častejšie robia prestávky na dočasnú zmenu polohy tela a naťahovanie.
 6. Prestať fajčiť a zneužívať alkohol.
 7. Ženy znižujú počet vysokých podpätkov a nosia ich iba vo výnimočných prípadoch.

Samotné tieto opatrenia nemôžu zaručiť, že človek nikdy nebude mať problémy s chrbticou, ale je celkom schopný znížiť pravdepodobnosť ich výskytu..

Pre tých, ktorí sa napriek tomu stretli s vertebrálnou prietržou, je dôležité pochopiť, že táto choroba nie je trestom, a pri správnom včasnom ošetrení má veľmi priaznivé prognózy. Hlavnou vecou je čo najskôr rozpoznať alarmujúce príznaky a vyhľadať lekársku pomoc, až kým sa choroba nestratí a nevyvolá oveľa závažnejšie komplikácie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fyzikálna terapia je hlavnou metódou pri konzervatívnej liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Pravidelné cvičenie s bedrovou prietržou dáva oveľa väčší účinok ako užívanie liekov.
Blokáda je injekcia anestetika, ktorá sa injikuje priamo do miesta lokalizácie bolesti. Akútnu bolesť je potrebné čo najskôr odstrániť - na tento účel je blokáda injekciou optimálna pre osteochondrózu bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice.
Inguinálna kýla: príznaky, príčiny a možnosti liečby
Intuálna hernia u mužov je ochorenie, pri ktorom steny brušnej dutiny oslabujú a nemôžu udržiavať vnútorné orgány na svojom mieste.