loader

Hlavná

Liečba

Čo je a ako liečiť výčnelok bedrovej miechy

Nie každý vie, čo je výčnelok bedrovej miechy. Túto diagnózu čelia ľudia, ktorí sa poradili s lekárom o bolesti a iných problémoch so zadami. Po vypočutí však úplne nechápu, čo to je, ako a prečo sa vytvára výčnelok disku, čo je plné a ako sa vysporiadať s nešťastím..

Podstata patológie

Podstatou tejto patológie je vyčnievať chrupavkovité disky, ktoré vykonávajú ochrannú funkciu za hranicami stavcov. V skutočnosti je to jedno z etáp osteochondrózy chrbtice, keď sa znižuje elasticita a klesá výška chrupavky, ktorá oddeľuje kosti medzi sebou. Ďalší vývoj ochorenia spôsobuje vznik medzistavcovej prietrže, keď sa membrána vláknitého kruhu zlomí.

Výstupok sa vytvára po poškodení vlákien vláknitého prstenca. Vďaka škrupine zostáva želatínová časť jadra v hraniciach stavcov, ale už bolo pozorované čiastočné vydutie vláknitého kruhu smerom von o 1-5 mm. V závislosti od miesta môže vydutie rozdrviť a dráždiť nervové korene, ktoré sú sprevádzané pravidelnou bolesťou, zníženou citlivosťou, prejavmi, bolesťami chrbta atď..

Výčnelky sa delia na:

 • chrbtová, keď je vydutie otočené k bodu priechodu miechy;
 • kruhový - výčnelky po obvode stavca;
 • bočné - po stranách;
 • rozptýlené - nerovnomerne vypuklé v rôznych smeroch.

Príčiny výčnelkov disku

Hlavné provokujúce faktory patológie sú:

 1. Osteochondróza. Kvôli nedostatku mikroprvkov, tekutín a aminokyselín v okolitých tkanivách a vo vnútri medzistavcových platničiek strácajú svoju elasticitu, odlupujú sa a deformujú sa..
 2. Deformácie chrbtice (skolióza atď.).
 3. Vrodené choroby pohybového ústrojenstva.
 4. Poranenia chrbta.
 5. Osteoporóza je systémové ochorenie, pri ktorom klesá hustota kostí a je narušená ich štruktúra..
 6. Zmeny kostry súvisiace s vekom.
 7. Nízka motorická aktivita vedúca k atrofii svalov obklopujúcich chrbticu.
 8. Práce súvisiace s ťažkou fyzickou námahou.

Etapy vývoja patológie

Ochorenie začína pre človeka nepostrehnuteľne a postupne prechádza 3 štádiami:

 1. Dystrofické poruchy v tkanivách disku.
 2. Medzistavcové platničky vyčnievajú 1-3 mm za vonkajší okraj stavca.
 3. Zväčšenie veľkosti hrčiek.

V budúcnosti dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca a vytvoreniu vertebrálnej hernie. Prvé 2 štádiá choroby možno ľahko liečiť pomocou zmien životného štýlu, masážnych kurzov, systematickej fyzioterapie a pomocných liekov. V neskorších štádiách vývoja ochorenia sa lekári nemôžu obísť bez vážnej komplexnej liečby.

Symptomatické prejavy

Znaky choroby sú veľmi rôznorodé, ale najčastejšie sú spojené s neurológiou, pretože sa vyvíja kompresia miechy a jej koreňov. Príznaky sú dôsledkom štádia choroby, miesta dislokácie a rozšírenia výbežku.

Výčnelok bedrovej medzistavcovej platničky sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • neustála bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až do dolných končatín;
 • pravidelná silná bolesť po cvičení;
 • príležitostné kŕče na nohách;
 • svalová slabosť dolných končatín;
 • pacient sa inak cíti dotýkať vonkajšej strany stehna a lýtka;
 • v nohách a teľatách sa niekedy objaví brnenie;
 • dolná časť chrbta je akoby obmedzená kvôli kŕču;
 • záchvaty radikulitídy lumbosakrálnej.

Bedrová chrbtica samotná obsahuje 5 stavcov. V skutočnosti táto sekcia nesie najväčšie axiálne zaťaženie, ale je posilnená menším počtom svalov ako prsné svaly. Najčastejšie sa zranenia stavcov vyskytujú na hranici so sakrálnou oblasťou L4-L5 a L5-S1..

Výstupok bedrovej chrbtice v rôznych segmentoch má svoje vlastné charakteristiky:

 • ak je poškodený disk medzi L1-L2, to znamená, že na hranici hrudných stavcov sa objavia bolesti v bedrovej oblasti a na zadku;
 • problém medzi L2-L3 spôsobuje bolesť vo vnútri stehien, ako aj na svrbeniach svalu;
 • zovretie medzi L3 a L4 rozširuje bolesť po celej dĺžke svalov nôh pozdĺž vnútornej strany;
 • osteochondróza s vyčnievaním stavcov L4-L5 vyvoláva bolesť na vnútornej a vonkajšej strane lýtkových svalov;
 • patológia na hranici L5-S1 spôsobuje bolesť od spodnej časti chrbta po chodidlo pozdĺž celej vonkajšej strany nohy.

Diagnostika a liečba

Čím skôr sa pacient poradil s lekárom, tým rýchlejšie sa uzdravil. Vonkajšie vyšetrenie na presnú diagnostiku však nestačí. Lekári sú najčastejšie označovaní magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou. Pomocou obrázkov môžete vidieť, v ktorom segmente sa nachádza výčnelok, aký veľký je, aký výčnelok nervové korene tlačia, na ktorý stavec je postihnutý atď..

Hlavnou liečebnou stratégiou je zmiernenie bolesti, zníženie zápalu a odstránenie svalových kŕčov. O niečo neskôr sú predpísané cvičenia na posilnenie svalov podporujúcich chrbticu. Dobrým účinkom sú triedy spojené s napínaním chrbtice v bedrovej časti..

V akútnej fáze ochorenia sa používajú silné analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky. Zníženie zápalu vedie k zníženiu tlaku na nervové korene, čo následne odstraňuje príčinu bolesti. Môže ísť o injekcie, tablety a miestne liečivá (masti, krémy a gély). V závislosti od stavu pacienta môže táto schôdzka zahŕňať lieky, uvoľňujúce svaly a bojujúce s edémom. Prevažná väčšina operácií sa nevykonáva.

Ak sa podľa výsledkov inštrumentálnych štúdií zistí osteoporóza a osteochondróza, predpíšu sa vitamínovo-minerálne komplexy, lieky, ktoré zlepšujú výživu chrupavkového tkaniva atď..

fyzioterapia

O výhodách nabíjania sa často hovorí, ale len málo ľudí to robí každý deň. Nedostatok času ráno alebo banálna lenivosť vedie k narušeniu držania tela, strácajú svaly svoju pružnosť a prestávajú správne podopierať a vyživovať chrbticu. 20-30 minút denného cvičenia sa môže zbaviť mnohých problémov, bolesti a potreby používať veľa liekov.

Cvičenie na fyzické cvičenie sa začína až po odstránení bolesti, ale tieto postupy majú tiež svoje vlastné pravidlá:

 1. Program cvičebnej terapie by mal vypracovať skúsený lekár. Prvý výcvik sa vykonáva pod jeho dohľadom..
 2. Pred začatím teplej sprchy alebo jednoduchými cvičeniami na zahriatie svalov.
 3. Ak existuje bolesť, musí sa relácia prerušiť. Cvičeniam na odvádzanie bolesti sa neskôr zabráni..
 4. Zvyšovanie záťaže je postupné, ale systematické podnikanie.
 5. Cvičebná terapia sa vykonáva systematicky.

Tu je niekoľko jednoduchých cvičení:

 1. Ľahnite si na podložku, natiahnite ruky po tele, ohnite nohy na kolená. Zdvihnite panvu, zatiaľ čo podpora smeruje k nohám, lopatkám a pleciam. Zmrazte 5-10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy.
 2. Ležiaci na chrbte, natiahnite ruky a nohy. Zdvihnite nohy nad podlahu, otočte ich doprava a potom doľava.
 3. Počiatočná poloha je rovnaká. Prsty vytiahnite smerom k sebe, zatiaľ čo sa snažíte dotýkať hrudníka.

Každé cvičenie sa opakuje 5-10 krát.

Dodatočná neliečebná terapia

Popri cvičebnej terapii je možné výčnelok disku liečiť fyzioterapiou a manuálnymi procedúrami, masážou, akupunktúrou a napínaním chrbtice. Je veľmi ťažké presne povedať, ktorá metóda fyzioterapie vo vašom prípade pomôže. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť všetko vyskúšať postupne. Elektrické, vlnové, tepelné a mechanické účinky v každom prípade zmierňujú zápal, znižujú opuchy a zlepšujú metabolické procesy v tkanivách chrbtice..

Liečba rázovými vlnami.

Pomerne nová, ale veľmi nádejná metóda liečby založená na vplyve zvukovej vlny s frekvenciou 16 až 25 Hz na chrupavku a kostné tkanivo. UVT sa predpisuje v 6 procedúrach s prestávkou 7 dní. Pacient nepociťuje bolesť, ale zvyšuje sa prietok krvi v mieste expozície, čo má priaznivý vplyv na výživu medzistavcovej chrupavky..

Laserová terapia.

Zvyčajne sa používa kontinuálne alebo pulzné optické žiarenie červeného a infračerveného spektra. V medicíne pôsobia laserom na oblasť zápalu a okolitých tkanív, na projekčné miesta chorého orgánu, motorické nervy, zadné korene a biologicky aktívne body..

Laserová terapia pomáha zvyšovať nešpecifickú odolnosť organizmu, normalizáciu metabolických procesov. Má protizápalové a detoxikačné účinky..

magnetoterapia.

V medicíne sa používajú vysokofrekvenčné a nízkofrekvenčné konštantné alebo striedavé magnetické polia. Pod vplyvom magnetu sa zápal znižuje, opuchy ustupujú a miestna imunita sa zvyšuje zlepšením zásobovania krvi..

akupunktúra.

Táto starodávna nekonvenčná technika spracovania pochádza z Číny. Podľa teórie je celé telo človeka prepichnuté tokmi energie, ktoré v určitých akupunktúrnych bodoch prechádzajú blízko k povrchu kože. Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, reflexológ koná na týchto miestach so špeciálnymi dlhými ihlami, ktoré aktivujú alebo potláčajú určité energie. Nie každý si všimne účinok akupunktúry, ale niektorí pacienti majú bolesti.

masáž.

Relaxačná masáž je veľmi užitočný postup, ale je kontraindikovaný v akútnej fáze. Po odstránení krízy tento druh liečby zmierňuje svalové kŕče a bolesti..

Integrovaný kinezoterapeutický systém.

Kombinuje komplexnú kineziologickú diagnostiku, korekciu a kinezoterapeutický účinok na telo pacienta. Vďaka SIC sa zlepšuje krvný obeh a výživa diskov, obnovuje sa elasticita a pohyblivosť chrbtice, posilňujú sa väzivá a svaly, čím sa obnovuje normálna ľudská fyzická aktivita..

Manuálna terapia.

Lekár pomocou špeciálnych techník pôsobí na chrbticu a okolité tkanivá a vracia stavce a disky do správnej polohy. Výčnelok medzistavcových platničiek je zložitá diagnóza, ale nejde o vetu. Je celkom možné sa uzdraviť, ale bude vyžadovať, aby človek zmenil svoj životný štýl a vynaložil veľké úsilie.

Príznaky vyčnievania bedrovej chrbtice a metódy liečby

Výstupok lumbosakrálnej chrbtice disku je jedným zo stupňov tvorby prietrže v bedrovej oblasti. V tomto štádiu začína vyčnievať chrupavkové tkanivo na jednej strane chrbtice, ale nedochádza k prasknutiu vláknitého prstenca, takže nedochádza k posunu buničitého jadra..

Napriek tomu, že niektorí odborníci nepovažujú výčnelok za nezávislé ochorenie, patologický proces má kód podľa ICD-10 M51.

Príčiny patologického procesu v bedrovej chrbtici

Výčnelky v miechových diskoch sa začínajú vyvíjať, keď chrupavkové tkanivo v dôsledku dystrofických zmien v štruktúre stráca svoju elasticitu a nemôže úplne absorbovať stavce počas behu, skákania alebo zdvíhania závaží. Kvôli fyziologickým vlastnostiam štruktúry miechy padá na bedrovú oblasť veľká záťaž, takže deštruktívne zmeny sú častejšie v tomto oddelení..

Patologický výčnelok medzistavcovej štruktúry je často výsledkom alebo komplikáciou nasledujúcich stavov:

 • osteochondrosis;
 • poranenia a modriny chrbtice;
 • skreslenie držania tela;
 • pracovať v nepohodlnej polohe, keď veľké množstvo bremena dopadne na bedrovú kĺb;
 • nesprávna poloha pri častom prenášaní ťažkých nákladov (ohýbanie vpred alebo nakláňanie na jednu stranu);
 • nadváha;
 • fyzická nečinnosť;
 • slabosť zadných svalov (stavca sa náhle posúva, poškodzuje disk chrupavky);
 • zmeny súvisiace s vekom sprevádzané spomalením metabolizmu a zhoršením výživy chrupavky;
 • tehotenstvo (v neskorších štádiách sa u bedrových výbežkov môže vyvinúť žena s osteochondrózou v anamnéze alebo inými patológiami chrbtice).

Ochorenie sa častejšie vyskytuje u žien starších ako 35 rokov, menej často u mužov a detí. Ľudia často robia svoju obvyklú prácu a zbytočne zaťažujú chrbticu, čím vyvolávajú deštruktívny proces na medzistavcových platničkách..

Riziko vytvorenia výčnelku disku u ľudí so zdravotnými problémami sa zvyšuje:

 • hormonálne poruchy (porucha štítnej žľazy, cukrovka, odchýlky v reprodukčnej oblasti);
 • neurologická patológia;
 • systémové choroby (reumatizmus, SLE).

U detí sa výčnelok môže vyvinúť pri intenzívnom cvičení alebo v dôsledku nesprávnej polohy pri stole. Rodičia by mali venovať pozornosť tomu, ako dieťa sedí, robiť domáce úlohy alebo pri počítači, a tiež sledovať, ako športovo trénuje.

Príznaky choroby

Znaky ochorenia a intenzita symptómov závisia od typu výčnelku a od štádia vývoja patologického procesu. Keď medziobratlová chrupavka opúšťa chrbticu, objaví sa pacient:

 • slabosť a necitlivosť dolných končatín;
 • bolesť chrbta vyžarujúca do zadku a nohy;
 • obmedzenie mobility;
 • poruchy panvových orgánov (problémy s močením, u mužov - erektilná dysfunkcia).

Príznaky sa mierne líšia v závislosti od štádia ochorenia:

 1. Initial. Dochádza k praskaniu disku a k malému posunutiu stredu buničitého jadra a výstup z miesta disku je zanedbateľný (približne milimeter). V tomto štádiu sa bolesť objaví iba pri práci v nepohodlnej polohe alebo pri intenzívnej fyzickej námahe a takmer okamžite zmizne v pokoji..
 2. Výčnelok chrupavky do 2 mm. Ľudia pravidelne pociťujú miernu bolesť v chrbte, ktorú zhoršuje pohyb. Poruchy panvy sa v tomto štádiu nevyskytujú.
 3. Predhernia. Chrupavka siaha za stavce do vzdialenosti 4 mm, stred jadra buničiny sa posúva smerom k deformácii a zvyšuje sa riziko pretrhnutia vláknitého prstenca. Prejavujú sa prejavy choroby. Ľudia sa sťažujú, že chrbát bolí, ťahá nohu. V tejto fáze si muži všimnú zníženie erekcie.

Smer veľkosti výstupu z chrupavkového tkaniva ovplyvňuje okrem veľkosti aj povahu príznakov, ktoré sa objavia:

 1. Vnútri chrbtice. Dorsálny výčnelok, keď sa disková štruktúra dostane do miechového kanála, sa považuje za nebezpečnejšiu. V skorých štádiách je patológia takmer asymptomatická a pri vypuknutí chrupavky na miechu sa objavujú známky zhoršenia. Táto forma ochorenia sa vyznačuje panvovými poruchami, slabosťou a zníženou citlivosťou nôh.
 2. Mimo chrbtice. Bočné výčnelky spôsobujú stlačenie nervových procesov a krvných ciev, ktoré živia miechu, a to vyvoláva vývoj bolesti v dolnej časti chrbta s ožiarením nepohodlia v zadku alebo stehne. Ak sa výčnelok objaví smerom von v strede chrbtice, patologický proces je často asymptomatický.
 3. Po obvode stavcov. Chrupavka je rovnomerne prasknutá a zo všetkých strán vydutá, čo vytvára tlak na nervové štruktúry. Tento typ poruchy je sprevádzaný rýchlou deštrukciou chrupavky..

diagnostika

Diagnóza výčnelkov sa uskutočňuje pomocou röntgenového žiarenia, MRI alebo CT. Vyšetrenie umožňuje odhaliť patologický proces v ranom štádiu. Väčšina pacientov však ignoruje prvý prejav bolesti dolnej časti chrbta a vyhľadá pomoc, keď sa už vyskytnú funkčné poruchy panvových orgánov alebo objavia sa motorické poruchy..

Nebezpečenstvo, že sa nebude liečiť

Čím neskôr pacient vyhľadá lekársku pomoc, tým horšia bude prognóza choroby. Ak človek ignoruje príznaky, ktoré sa objavili, môžu sa vyskytnúť nebezpečné komplikácie:

 1. Roztrhnutie vláknitého prstenca. Častejšie sa pri lumbálnej oblasti vyskytuje prietrž disku L4-L5 - je to spôsobené skutočnosťou, že štvrtý stavec má veľkú fyziologickú záťaž. O niečo menej bežný je herniovaný disk L5-S1. Porážka týchto oddelení je sprevádzaná bedrovým syndrómom a obmedzením mobility.
 2. Rachiocampsis. Deštrukcia chrupavkovej štruktúry porušuje fyziologické ohyby chrbtice, čo vedie k zvýšenej únave a namáhaniu svalov..
 3. Syndróm konského chvosta. Plexus nervových vlákien prechádza krížovou sieťou a stlačenie tejto štruktúry výstupkom alebo vytvorenou prietržou môže viesť k preťaženiu panvy a spôsobiť narušenie citlivosti nôh..
 4. Paralýza a paréza. Pri dorzálnom vypuknutí chrupavky sa na mieche objavuje tlak, čo vedie k porušeniu inervácie, ktorá je sprevádzaná svalovou slabosťou, objavením sa „kožných hrčiek“ pod kožou alebo znížením citlivosti. Postupne vzniknutý stav sa stáva nezvratným a človek nemôže chodiť ani po odstránení stláčania.

Výčnelok by sa mal liečiť, aby sa zabránilo zdravotným rizikám. Čím skôr sa začnú terapeutické opatrenia, tým je pravdepodobnejšie, že pacient sa vyvaruje postihnutia a povedie plnohodnotný životný štýl.

Hlavné metódy liečby

Po stanovení diagnózy lekár vyhodnotí príznaky, ktoré sa objavili. Liečba výčnelku bedrovej chrbtice sa predpisuje s prihliadnutím na závažnosť stavu pacienta. Ak neexistujú žiadne závažné poruchy, odporúča sa komplexná konzervatívna liečba..

Užívanie liekov

Lieky sú indikované na obdobia exacerbácie, aby sa eliminovala bolesť, myospazmy a príznaky lokálneho zápalu. Pacienti sú predpisovaní:

 • NSAID (Xefocam, Diclofenac) na zníženie zápalu a bolesti;
 • svalové relaxanciá (Metaxalon, Midokalm), ktoré pomáhajú uvoľňovať spazmodické svaly;
 • glukokortikoidy, ktoré pomáhajú v boji proti zápalovým procesom s nedostatočnou účinnosťou NSAID;
 • lieky na stimuláciu krvného obehu a zlepšenie výživy chrupavky (Trental, Actovegin).

Pri remisii sa používajú chondroprotektory (Chondroxol, Aflutol) na stimuláciu regenerácie poškodenej chrupavky.

Liečivá sa predpisujú v tabletách alebo injekciách. Cesta podania závisí od závažnosti príznakov: v prípade závažných porušení podajú injekcie intravenózne, intramuskulárne alebo injekčne do miesta patologického procesu..

Liečebné metódy bez drog

Poškodenú chrupavku je možné čiastočne obnoviť, ale na začatie regeneračného procesu nestačí medikácia - vyžaduje sa integrovaný prístup k liečbe.

masáž

Tento postup je rovnako užitočný pri zotavovaní sa z exacerbácie choroby a pri stimulácii procesov obnovy poškodených štruktúr diskov. Masážne akcie vám umožňujú:

 • uvoľniť svaly;
 • zlepšiť prietok krvi a eliminovať preťaženie lymfy;
 • zmierniť nepríjemné pocity bolesti.

Ak by mali byť postupy na vyčnievanie vykonané odborníkom. Negramotná masáž vyvolá zovretý nerv alebo spôsobí ďalšie komplikácie.

fyzioterapia

Komplex cvičebnej terapie sa vyberá individuálne s prihliadnutím na stav pacienta. Účel fyzickej terapie:

 • posilniť svaly chrbta a zabrániť posunu stavcov;
 • znížiť možnú kompresiu nervových koreňov;
 • zvýšiť pohyblivosť chrbtice;
 • eliminovať stagnáciu panvy.

Lekári odporúčajú vykonávať vybrané pohyby doma namiesto ranných cvičení, miesiť nielen dolnú časť chrbta, ale aj iné časti chrbta - pomôže to predchádzať vyčnievaniu v oblasti krčka alebo hrudníka..

Podľa pacientov pomáha technika Dr. Bubnovsky obnoviť poškodené tkanivo. Video ukazuje cvičenia na chrbticu vyvinuté slávnym lekárom.

Pacienti zvyknutí na aktívny životný štýl sa nechcú vzdať školenia a zaujímajú sa o to, či je možné ísť do posilňovne, ísť na fitnes alebo robiť iné športy.

Pri miernych výčnelkoch nie sú povolené žiadne iné kontraindikácie, je povolený mierny tréning sily alebo fitnes, ale nemôžete sa zapojiť do zápasových alebo aktívnych súťaží, kde musíte bežať a skákať..

fyzioterapia

Normalizovať svalový tonus a zlepšiť trofizmus tkanív:

 • laser;
 • magnetoterapia;
 • bahenné aplikácie;
 • parafín;
 • akupunktúra.

Procedúry vám umožňujú zbaviť sa bolesti a stimulovať obnovenie chrupavkovej štruktúry..

trakcie

Predĺženie chrbtice pomôže „korigovať“ vyčnievajúcu časť chrupavky iba v počiatočnom štádiu vyčnievania, keď zmeny nie sú významné..

Pri silných léziách disku bude trakcia zabezpečovať:

 • eliminácia kompresie nervových procesov;
 • zvýšená svetlosť medzi stavcami (stimuluje regeneráciu chrupavky);
 • úľava od stagnácie krvi a lymfy.

Tento typ liečby sa používa opatrne. Ak má pacient ďalšie choroby kostí alebo chrupaviek, môže trakcia zhoršiť patologický proces.

Alternatívna medicína

Na fórach venovaných liečbe výčnelkov sa často vyskytuje prehľad, že ľudové lieky pomohli zbaviť sa choroby. Nemožno veriť takýmto tvrdeniam: v niektorých prípadoch môže dôjsť k tomu, že psychosomatiká vedú k vymiznutiu syndrómu bolesti, ale kontrola pomocou CT alebo MRI vždy ukazuje, že problém nie je vyriešený.

Lekári nezakazujú robiť kúpele s terpentínom, používajú obklady a brúsenie, ale nekonvenčné metódy by mali dopĺňať a nenahrádzať predpísanú terapiu..

Je dôležité, aby pacienti pochopili, že neexistuje spôsob, ako úplne vyliečiť výčnelok. Terapia je zameraná na zabránenie ďalšej deštrukcii chrupavkového tkaniva a udržanie pohyblivosti stavcov v bedrovej oblasti..

Liečba pokročilých foriem choroby

Liečba závažnej formy ochorenia, keď výčnelky dosahujú veľké rozmery, sa začína konzervatívnymi metódami:

 • v akútnom štádiu, keď je bolesť závažná, sa pacientom poskytne pokoj a predpisujú sa lieky;
 • po znížení syndrómu bolesti sú na urýchlenie regenerácie predpísané masáže, fyzioterapia a mierna fyzická aktivita;
 • počas remisie si vyberajú komplex cvičebnej terapie, dávajú odporúčania pre šetrný životný štýl (nezdvíhajte závažia, vyhýbajte sa skákaniu alebo trhaniu).

Ľudia s obmedzeniami nútenej mobility z dôvodu choroby sú premiestnení na ľahkú prácu alebo dostali skupinu zdravotne postihnutých. Chirurgická liečba je zriedkavá. Je to spôsobené skutočnosťou, že doba zotavenia po chirurgickom zákroku je dlhá a riziko opätovného vytvorenia deformácie disku sa zvyšuje po odstránení chrupavky..

Čo sa nedá urobiť s výčnelkom bedrovej časti

Ak je stanovená diagnóza výčnelku v bedrovej oblasti, odporúča sa zabudnúť na nasledujúce faktory:

 1. Sýtené nápoje. Sladká a nesladená voda s plynom vyvoláva odstránenie vápnika, ktoré je potrebné pre chrupavku a kosti.
 2. Beh a skákanie. To spôsobí posun stavca..
 3. Hrbiť. Ak vám bolí chrbát, je ťažké udržať vašu polohu, ale pri riešení problému vám pomôže špeciálne korzety..
 4. Práca v statickej póze. Ak je práca spojená s tým, že musíte sedieť alebo stáť v pokoji, mali by ste pravidelne meniť polohu tela a na zahrievanie si urobiť krátke prestávky..
 5. Prejedanie. Obezita zvyšuje zaťaženie medzistavcovej chrupavky, čím sa choroba zhoršuje. Je potrebné opustiť vysoko kalorické potraviny a kontrolovať hmotnosť.
 6. Zlé návyky. Nikotín a alkohol majú toxický účinok a ďalej ničia chrupavku.

Pri zisťovaní, či je možné s výčnelkom v armáde, je potrebné vedieť, že lekárska komisia rozhodne, či je vhodná alebo nevhodná vzhľadom na typ chrupavky vyčnievajúci za stavce a závažnosť príznakov, ktoré sa objavili.

Kto potrebuje operáciu

Vyššie bolo uvedené, že chirurgická liečba sa zriedka vykonáva kvôli riziku relapsu. Chirurgické odstránenie časti chrupavky je indikované v nasledujúcich prípadoch:

 • konzervatívne metódy boli neúčinné a šesť mesiacov po začiatku liečby došlo k silnej bolesti;
 • štípanie nervového koreňa sa nevylučuje pomocou drog;
 • dochádza k rýchlemu zväčšeniu veľkosti výčnelkov;
 • vyčnievajúca časť disku pritláča cerebrospinálnu šnúru alebo nervy, čo spôsobuje narušenie inervácie končatín alebo poruchy fungovania vnútorných orgánov.

Úspešná chirurgická liečba však nie je dôvodom na úplné uzdravenie. Ak chcete zabrániť recidíve, postupujte podľa lekárskych pokynov.

Preventívne opatrenia

Navrhované odporúčania sú vhodné pre ľudí s rizikom ochorenia a pre ľudí, ktorí úspešne liečili exacerbáciu výčnelku. Aby sa predišlo nástupu príznakov choroby, je potrebné dodržiavať jednoduché opatrenia:

 • odmietnuť mastné a slané potraviny, nepiť perlivú vodu;
 • zahrnúť rastlinné produkty do ponuky;
 • aktívne sa pohybovať (plávanie, tanec, joga pomôže);
 • vyhnúť sa dlhej nehybnosti;
 • správne zdvíhať závažia (to bolo opísané vyššie);
 • sledujte svoju pozíciu.

Implementácia týchto tipov pomôže predchádzať rozvoju chorôb alebo zabrániť progresii patologického procesu na medzistavcových platničkách..

záver

Výčnelok sa môže vyvíjať po dlhú dobu bez výrazných príznakov, sprevádzaných iba malými bolesťami pri pohybe, a potom môže spôsobiť stlačenie koreňov alebo stlačenie miechy a spôsobiť vážne poruchy. Ak dolná časť chrbta často bolí, mali by ste podstúpiť vyšetrenie, a ak sa zistia akékoľvek zmeny v chrupavkových štruktúrach, dodržiavajte preventívne opatrenia.

Známky, diagnostika a liečba výčnelkov bedrových medzistavcových platní

Výstupok z bedrovej chrbtice znamená vydutie medzistavcové platničky do miechy pri zachovaní integrity vláknitého prstenca. Je dôležité, aby sa takéto porušenie okamžite zistilo a aby sa začalo s adekvátnou liečbou, inak bude patológia postupovať, čo povedie k množstvu komplikácií..

Všeobecné charakteristiky choroby

Výčnelok je štádiom osteochondrózy a bez včasnej liečby vedie k medzistavcovej prietrži. Častejšie ovplyvňuje bedrovú oblasť, pretože je najmobilnejšou z rôznych častí chrbtice.

Výčnelok znamená, že medzistavcové platničky napučiavajú do miechového kanálika, ale vláknitý prstenec zostáva neporušený - jeho prasknutie je znakom kýly. Tento patologický stav sa vyskytuje na pozadí degeneratívnych-dystrofických zmien v štruktúre diskov. Ich výživa je narušená, čo spôsobuje dehydratáciu postihnutej oblasti.

Výsledkom je, že medzistavcový disk stráca svoje amortizačné vlastnosti a po načítaní sa úplne neobnoví. To vedie k zníženiu jeho výšky a objaveniu sa trhlín vo vláknitom prstenci, čo si zatiaľ zachováva celkovú integritu. Výstupok medzistavcových platničiek počas výstupku nie je väčší ako 5 mm.

Predchádzajúcim výbežkom je prolaps medzistavcových platničiek. V tomto prípade látka obsiahnutá v jadre buničiny mierne prekračuje svoje limity. V tejto fáze človek necíti bolesť.

klasifikácia

V závislosti od lokalizácie patologického procesu existuje niekoľko typov výčnelkov:

 • Kruhový výstupok. V tomto prípade sa v chrbtici pozorujú dystrofické zmeny..
 • Dorsálny výčnelok. Disk vyčnieva do oblasti miechového kanála.
 • Bočný výčnelok. Patologický proces je lokalizovaný po stranách - vpravo alebo vľavo.
 • Difúzny výstupok. Disky sa vyberajú náhodne.

príčiny

Existuje veľa faktorov, ktoré môžu vyvolať výčnelok a osteochondrózu, ktorá k tomu vedie. Rozlišujú sa tieto možné príčiny tohto patologického stavu:

 • sedavý spôsob života, v dôsledku ktorého dochádza k zhoršeniu metabolizmu bedrového kĺbu, k oslabeniu podporných svalov;
 • nadváha spôsobujúca ďalšie zaťaženie, metabolické poruchy;
 • vysoké zaťaženie: vzpieranie, fyzická práca s konštantným napätím svalov bedrovej;
 • prítomnosť rôznych chorôb lumbosakrálnej oblasti a celého muskuloskeletálneho systému: osteochondróza, rôzne typy zakrivenia chrbtice;
 • abnormality v štruktúre alebo vývoji pohybového aparátu, ktoré spôsobujú nesprávne rozloženie zaťaženia;
 • porušenie postoja;
 • zmeny súvisiace s vekom: ľudia vo veku 50 rokov sú v rizikovej zóne, pretože v starobe sa metabolické procesy výrazne zhoršujú;
 • fajčenie; zneužívanie alkoholu;
 • stále topánky na vysokom podpätku;
 • zranenia.

Príznaky výčnelku lumbálneho disku

Opuch disku môže byť asymptomatický alebo s miernym diskomfortom. Živejšie príznaky takéhoto patologického stavu sa objavia, keď výstupok z buničitého jadra vedie ku kompresii alebo stlačeniu jednotlivých nervov alebo zväzkov nervov. Je tiež možná kompresia miechy..

Bolesť zvyčajne šije. Môže sa prejavovať rôznymi spôsobmi - paroxysmálne alebo nepretržite. Neustále bolestivé pocity sú boľavé v prírode. Útok bolesti pripomína kríž. Môže to vyvolať náhly pohyb, smiech, kašeľ, kýchanie..

Patológiu sprevádzajú aj tieto príznaky:

 • ožarovanie bolesti v bokoch, panve, pätách, dolných končatinách;
 • znecitlivenie dolných končatín, prsty;
 • bolesť sa postupne šíri na nohy, môže sa ťahať alebo krútiť, vyskytujú sa kŕče;
 • blanšírovanie alebo začervenanie kože nôh a nôh, porušenie ich potenia;
 • slabosť nôh;
 • bolesť pri dlhom sedení alebo státí, ktorá po zmene polohy zmizne;
 • silná bolesť ostrej povahy pri zdvíhaní, jej ožarovanie do panvy a bokov;
 • ťažkosti s močením;
 • svalová slabosť pri zhoršenej motorickej aktivite.

S malými prejavmi vyčnievania pacienti často ignorujú tento patologický stav a berú ho na bežnú únavu alebo nadmernú prácu..

diagnostika

Pri prvých nepríjemných príznakoch by ste sa mali poradiť s lekárom. Takýto problém zvyčajne rieši neurológ. V počiatočnej fáze sa vykonáva všeobecné vyšetrenie a anamnéza. Na potvrdenie diagnózy je potrebná inštrumentálna diagnostika.

Štandardnou štúdiou je röntgen, ktorý sa vykonáva vo viacerých projekciách. Informatívnejšie poskytuje tomografia - počítačová alebo magnetická rezonancia.

Okrem toho sa môžu vyžadovať tieto štúdie:

 • ultrazvukové skenovanie;
 • scintigrafia;
 • diskografie;
 • elektromyografie.

Pri diagnóze výčnelku nie sú potrebné laboratórne štúdie, pretože v tele sa nepozorujú konkrétne zmeny. Analýzy môžu byť potrebné na všeobecné posúdenie stavu tela, identifikáciu sprievodných patológií.

Liečba výčnelkov lumbálnej chrbtice

Pri diagnostike patológie je liečba nevyhnutná, čo je komplex konzervatívnych metód: lieková terapia, fyzioterapeutické postupy, terapeutické cvičenia. Chirurgia v tomto štádiu nie je potrebná - pri prietrži je potrebná chirurgická liečba, ak je príliš veľká alebo je sprevádzaná komplikáciami.

Môže byť potrebná chrbtová trakcia. Toto sa vykonáva na zväčšenie priestoru medzi stavcami a zníženie tlaku na postihnutý disk. Tento postup sa vykonáva na niekoľkých sedeniach - všetky manipulácie musí vykonať kvalifikovaný odborník.

Všeobecné odporúčania

Liečba výčnelku bedrovej kosti zahŕňa určité zmeny v životnom štýle. Sú to tieto:

 • Vylúčenie zaťaženia v bedrovej oblasti.
 • V prípade potreby normalizujte telesnú hmotnosť. Výsledok by sa mal dosiahnuť frakčnou výživou bez škodlivých a vysokokalorických potravín.
 • Vylúčenie alkoholu a fajčenia. Tieto zlé návyky výrazne spomaľujú zotavenie a zotavenie..
 • Dodržiavanie pitného režimu. Potrebné je 2 litre tekutiny denne. Základom by mala byť čistá voda. Povolené sú aj kompoty a ovocné nápoje, odvary a infúzie liečivých bylín, zelený čaj.
 • Prísna implementácia všetkých lekárskych predpisov. Je potrebné brať predpísané lieky a vykonávať odporúčané cvičenia a fyzioterapiu. Liečba musí byť ukončená až do konca - vymiznutie nepríjemných symptómov neznamená úplné uzdravenie.

Drogová terapia

Základom liečby pre protúziu je použitie rôznych liekov. Zmierňujú bolesť a zápal, odstraňujú svalové kŕče, normalizujú krvný obeh, metabolické a metabolické procesy.

Na tieto účely sa predpisujú tieto lieky:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Predstavuje ju diklofenak, ibuprofén, indometacín, piroxikam, meloxikam, ketoprofén, nimesulid. Takéto lieky dobre zvládajú zápal a bolesť. Sú dostupné v rôznych dávkových formách: pri zhoršení ochorenia sa zvyčajne uchyľujú k injekciám, neskôr používajú lieky vo forme tabliet, ako aj masti a gély na vonkajšie použitie. Súčasne sú predpísané inhibítory protónovej pumpy na zníženie rizika vedľajších účinkov v gastrointestinálnom trakte. Tieto lieky zahŕňajú pantoprazol, rabeprazol, omeprazol.
 • Glukokortikoidy, ktoré sú steroidnými hormónmi, riešia podobné problémy. Sú účinnejšie, ale uplatňujú sa iba v krátkych kurzoch. Hydrokortizón vykazuje dobrý výsledok. Používa sa na intramuskulárne injekcie, ako aj na aplikácie vykonávané pri fyzioterapii.
 • Analgetiká sa tiež používajú na zmiernenie bolesti. Medzi nimi najobľúbenejšie sú Analgin a Baralgin. Tieto lieky navyše zmierňujú svalové kŕče..
 • Môžete zmierniť svalové napätie a kŕče pomocou svalových relaxancií: baklofén, mykdalm, tizanidín. Vo väčšine prípadov sa takéto lieky predpisujú vo forme tabliet, ale pri akútnej reznej bolesti sa uskutočňujú intramuskulárne injekcie. Svalové relaxanciá znamenajú vysoké riziko vedľajších účinkov, a tak sa snažia znížiť svoje dávkovanie pri predpisovaní antispasmodík..
 • Pri silnej bolesti sa uchýlite k blokáde liekov. Takéto opatrenie sa používa iba v nemocnici a presne podľa indikácie. Na tento postup sa môže použiť novokain alebo hydrokortizón..
 • Normalizovať krvný obeh, tkanivový trofizmus a metabolické procesy umožňujú lieky ako kyselina nikotínová, Actovegin, Curantil, Pentoxifylín. Tieto lieky sa zvyčajne používajú na intramuskulárne injekcie..
 • S výstupkom sú účinné chondroprotektory. Tieto lieky sa používajú v dlhých kurzoch - šesť alebo viac mesiacov. Umožňujú vám aktivovať výživu tkanív miechy, čo zaisťuje normalizáciu metabolických procesov a obnovu chrupavkových štruktúr. Z nich sú účinné chondroitín, Alflutop, Štruktúra, Glukozamín, Teraflex, Movex..
 • Vitamíny a minerály. S výstupkom sú potrebné vitamíny skupiny B, ktoré urýchľujú obnovu poškodených štruktúr a zlepšujú vodivosť nervových impulzov. Potrebný je aj vápnik, ktorý posilňuje kostné tkanivo a poskytuje prevenciu deštruktívnych zmien. Keď sú účinné protrúzne lieky: Pentovit, Combilipen, Milgamma.

Samoliečba neposkytuje správnu účinnosť a nesprávne zvolený komplex liekov môže dokonca poškodiť. Liečbu má predpisovať špecialista. Určí nielen potrebné lieky v konkrétnom prípade, ale aj vlastnosti a trvanie ich podávania.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy sú zahrnuté v liečbe rôznych patológií chrbtice, vrátane vyčnievania bedrovej chrbtice. Riešia mnohé problémy a môžu sa používať v spojení s niektorými liekmi na zvýšenie ich účinnosti (priamy účinok na postihnutú oblasť, hlbší prienik do terapeutickej dávky) a na zníženie rizika vedľajších účinkov..

Pri liečbe bedrového výčnelku môžu byť zahrnuté nasledujúce postupy:

 • elektroforéza;
 • fonoforézou;
 • terapia rázovými vlnami;
 • diadynamická terapia;
 • laserové ošetrenie;
 • magnetoterapia;
 • bahenná terapia;
 • parafínové kúpele;
 • darsonvalization;
 • kryoterapia;
 • akupunktúra.

Fyzioterapeutické postupy sú vo väčšine prípadov predpísané v kurzoch. Je dôležité úplne dokončiť predpísaný počet relácií - od toho závisí účinnosť liečby.

S výstupkom sa tiež uchýlia k manuálnej terapii. Špecialista je schopný úplne alebo čiastočne obnoviť poškodený disk do pôvodnej polohy. Táto technika má niekoľko kontraindikácií, vrátane infekčných kožných lézií, ochorení srdca, trombózy, tehotenstva.

fyzioterapia

Za účelom liečby a rehabilitácie uchýliť sa k terapeutickým cvičeniam. Malo by sa to robiť pod dohľadom odborníka..

Niektoré cvičenia sú povolené doma:

 • Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté pozdĺž tela a mierne ohnuté kolená. Maximalizujte brušné napätie a potom relaxujte. Vykonajte 15 opakovaní.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale nohy sa musia narovnať. Mierne nadvihnite telo a udržujte nohy v pôvodnej polohe. Blokujte na 10 sekúnd a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy. Vykonajte 15 opakovaní s 10 sekundovými prestávkami medzi nimi.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale nohy musia byť ohnuté a chodidlá musia byť umiestnené na podlahe. Bez toho, aby ste zmenili polohu tela, siahnite jednou rukou po koleno na tej istej strane a potiahnite ho k hrudníku. Opakujte cvičenie pre druhú nohu. Stačí urobiť 5 opakovaní.
 • Nasadnite na všetky štyri a zamerajte sa na lakte a kolená. Súčasne zdvihnite jedno rameno a protiľahlú nohu a natiahnite ich vodorovne k podlahe. Zostaňte na tejto pozícii pre 5 účtov. Vráťte sa do východiskovej polohy a zopakujte cvičenie pre druhú stranu. Do 6 opakovaní.
 • Ľahnite si na brucho, ruky zložené pred vami a položte na ne bradu. Odtrhnite hornú časť krytu rukami z podlahy, zaistite v koncovom bode na 5 sekúnd a vráťte sa do pôvodnej polohy. Počas cvičenia je potrebné žalúdok pritlačiť na podlahu. Vykonajte z troch opakovaní.
 • Prevalte sa na chrbát, nohy sa narovnali a ruky natiahnuté pozdĺž tela. Zdvihnite hornú časť tela a vytiahnite ruky za ponožky. Návrat do východiskovej polohy. Vykonajte 4 opakovania.
 • Zostaňte v rovnakej východiskovej polohe. Odtrhnite plecia od podlahy a fixujte v koncovom bode po dobu 10 sekúnd. Pomaly sa vráťte do východiskovej polohy a nechajte niekoľko sekúnd odpočívať. Vykonajte 10 opakovaní.

Terapeutické cvičenia musia spĺňať nasledujúce pravidlá:

 • pred triedou sa kúpte v teple;
 • postupné zvyšovanie záťaže, počet opakovaní cvičení;
 • pre prvé hodiny je lepšie použiť ortopedickú matraci, potom ju môžete nahradiť špeciálnou posilňovňou;
 • Medzi cvičeniami by ste si mali oddýchnuť na dve minúty;
 • počas fyzioterapeutických cvičení sledujte svoje dýchanie;
 • Počas triedy nepite vodu ani iné nápoje;
 • po gymnastike si pol hodiny ľahnite a telo úplne uvoľnite.

Cvičenie by nemalo spôsobovať bolesť. Keď sa zobrazí, mali by ste lekciu zastaviť a trochu sa uvoľniť. Potom to skúste znova. Ak sa bolesť znovu objaví, musíte sedenie úplne zastaviť a poradiť sa s odborníkom (tréner cvičebnej terapie, ošetrujúci lekár).

Fyzioterapeutické cvičenia s výčnelkom sú účinné, ale nie všetci pacienti majú povolenie. O triedach by sa malo upustiť v týchto prípadoch:

 • závažný stav;
 • malátnosť;
 • horúčka;
 • migréna;
 • choroby infekčnej povahy;
 • vysoký krvný tlak;
 • mentálne poruchy.

Okrem fyzioterapeutických cvičení je pri plávaní účinný aj bedrový výčnelok. Na tento účel je lepšie zvoliť štýl prehľadávania, pretože v tomto prípade je chrbtica v prirodzenej polohe.

Prognóza, komplikácie

Pri poskytovaní včasnej a primeranej liečby je prognóza bedrového výčnelku priaznivá. Dá sa úplne vyliečiť, ale je nemožné zbaviť sa osteochondrózy, preto sú dôležité opatrenia sekundárnej prevencie..

Hlavnou a najzávažnejšou komplikáciou vystúpenia bedrových diskov je ďalšie štádium osteochondrózy - medziobratlová hernia. V tomto prípade vláknitý krúžok, ktorý je už pokrytý trhlinami, neznesie tlak a praskne. Toto je sprevádzané silnou bolesťou, ktorá znemožňuje sedieť alebo chodiť. Patológia vyvoláva rôzne poruchy fungovania panvových orgánov, je možná paralýza dolných končatín.

S prechodom vyčnievania do medzistavcovej prietrže možno pozorovať myelopatický syndróm. V tomto prípade sú membrány miechy podráždené a vyčnievanie disku vedie k jeho stlačeniu, ktoré je plné s úplným prekrývaním pohybu mozgomiechového moku - mozgomiechového moku.

Ďalšou možnou komplikáciou bedrového výčnelku je syndróm chvosta. Prejavuje sa tým, že stlačí nervové korene, ktoré sa nachádzajú pod oblasťami miechy. V tomto prípade môže konzervatívna liečba pomôcť iba prvé dva dni, v budúcnosti sa problém vyrieši iba chirurgickým zákrokom.

prevencia

Hlavným preventívnym opatrením je prevencia osteochondrózy, pretože jej štádium je výstupok. Pre prevenciu sú dôležité tieto faktory:

 • správne držanie tela;
 • posilnenie svalového korzetu;
 • udržiavanie vašej hmotnosti je normálne;
 • mierna a pravidelná fyzická aktivita: beh, plávanie, denné cvičenie, chôdza sú užitočné;
 • s výnimkou fyzického preťaženia;
 • správne zdvíhanie závaží - bez náhlych pohybov, z polospánku;
 • správna výživa: eliminácia nezdravého jedla, rovnováha bielkovín, tukov a uhľohydrátov, dostatočný príjem vitamínov a minerálov;
 • dodržiavanie pitného režimu;
 • vylúčenie zlých návykov;
 • správne usporiadanie lôžka: ortopedická matrace, správne držanie tela pre spánok;
 • vyhýbanie sa podchladeniu.

Po úspešnej liečbe výčnelku je tiež dôležité dodržiavať určitú profylaxiu. Pozostáva z týchto opatrení:

 • výnimka z vysokej fyzickej námahy;
 • aktívny životný štýl;
 • vyhýbanie sa stresovým situáciám;
 • eliminácia podchladenia;
 • správna výživa: mierny príjem kalórií, primeraný príjem bielkovín a polynenasýtených mastných kyselín.

Výčnelok disku znamená progresiu osteochondrózy a riziko prechodu do ďalšieho štádia - medzistavcové prietrže. Je potrebné včas začať s kompetentnou liečbou zahŕňajúcou súbor konzervatívnych metód. Preventívne opatrenia pomôžu vyhnúť sa takejto patológii..

Bolesť vyčnievajúca z bedrového kĺbu

Single. federálnej. zadarmo.

 • O Dr. Ost
  • späť
  • Kde sme
  • LICENCIE A PATENTY
  • Regulačné dokumenty
  • Kontrolné organizácie
  • Poisťovne
  • jobs
  • Kúpte si povolenie
 • Smery
  • späť
  • Liečba miechy
  • Spoločné zaobchádzanie
  • Liečba skoliózy u detí a dospelých
  • Liečba bolesti hlavy
  • Neurológia
  • Ultrazvuk (ultrazvuk)
  • Rehabilitácia po protetike
  • Športová medicína
  • Problémy s pamäťou
  • Rehabilitácia mŕtvice
  • Pomoc doma
  • Liečba bolesti tváre
  • Rehabilitácia po zranení
  • Nemocnica
  • Liečba panvovej bolesti
  • diagnostika
  • reflexné
 • Čo liečime
 • Liečebné metódy
 • špecialisti
 • recenzia
 • Promotions
 • ceny
 • správy
 • stále
  • späť
  • kontakty
  • Dobre vedieť
  • video
  • Otázka odpoveď
zásoby
recenzia

Stratil som 25 kg s bionitmi! V 40 rokoch vyzerám oveľa atraktívnejšie ako v 36, keď som bol tučný! S bionitmi som za pár mesiacov schudol. Výsledok prekročil moje najdivokejšie očakávania!

Pri menovaní neurológa v lekárskom centre Doktora Ost sa dá zoznámiť so špeciálnym, originálnym prístupom k liečbe protrúzie bedrového výčnelku bedrového (rovnako ako akéhokoľvek iného) oddelenia. A potom je voľba na vás - zvážte diagnózu ako vetu a pokorne čakajte, kým sa vo vašich rukách objaví smer k chirurgovi..


Liečba výčnelkov bedrovej oblasti (avšak krčných, hrudných alebo coccygeal) sa vo väčšine prípadov uskutočňuje podľa jedného neúčinného scenára. Až do určitého bodu sa s lekármi vôbec nekonzultuje. Snažia sa vyrovnať s bolesťou dolnej časti chrbta sami s tabletkami, masťami a trením. Ak to už nedokážete vydržať (alebo ak vám vadí obyčajná bolesť), choďte na regionálneho neurológa.

Na základe jednoduchého vyšetrenia lekár stanoví diagnózu: výčnelok bedrovej chrbtice. A uvádza, že v prvom rade sa táto choroba nelieči (90% pacientov počuje tieto slová a to je zásadne nesprávne!). Po druhé, bude to len horšie. Ďalšie názory sa líšia: niektorí lekári odporúčajú znižovať záťaž chrbtice počas vyčnievania dolnej časti chrbta, zatiaľ čo iní umožňujú plávanie a ťahanie svalov. A pacient sa príležitostne nebude zastrašovať, ale vysvetľuje, s čím je stav spojený a ako ho stabilizovať.

DÔVODY NA VZNIK MEZINÁRODNEJ OPATRENIA LUMBÁRNEHO ODDELENIA

Medzistavcové platničky preberajú všetky úrazy osudu: pád, beh, skákanie. V bedrovej oblasti majú medzistavcové platne najväčšie zaťaženie, pretože panva nesie váhu celého tela. A ak má človek nadváhu? Každý kilogram presahujúci zdravú normu zvyšuje zaťaženie medzistavcových platničiek. sedemkrát!

Normálne, keď je pozícia zdravá, krv a lymfy voľne tečú a nepretržite kŕmia medzistavcové platničky, zostáva vo svojej elastickej forme a vyrovná sa so svojou brilanciou. Bohužiaľ, tento stav netrvá večne. Medzistavcové platničky s vekom vysychajú a deformujú sa. a po 50 sa u viac ako polovice mužov a žien diagnostikuje bedrový výčnelok.

Tento proces sa urýchli, ak:

 • je zakrivenie držania tela;
 • pacient má vo zvyku zaujať nepríjemné držanie tela, príliš sa nepohybuje;
 • v minulosti bolo bedrové zranenie;

PRÍZNAKY lumbálneho výčnelku

Najslabší medzistavcový disk sa postupne ničí. Vnútorné jadro tlačí zvnútra na vonkajší plášť a vytvára sa výčnelok - výčnelok chrbtice. V bedrovom segmente zriedka pokračuje bezbolestne, existuje veľa nervových zakončení, ktoré vytlačenie stláča..

zobraziť:

 • Bolesti dolnej časti chrbta;
 • tuhosť pohybov;
 • svalové napätie dolnej časti chrbta;
 • Husacie končeky v dolnej časti chrbta a nôh;
 • chronická bolesť panvy spojená s porušením vnútorných orgánov.

PROGNÓZA ZADNÉHO SVETLA: DVA SPÔSOBY V HERNII

1. Nie je to divné, ale šetriť prostriedky na zrýchlenie priebehu choroby. Len v niektorých prípadoch je pokojný odpočinok nevyhnutný - a len na chvíľu. Neustále nefunguje „živé svetlo“: nikto nie je chránený pred modrinami, pádmi, výronmi. Slabé svaly nebudú schopné odolať a výčnelok sa stane kýlou. Okrem toho slabý prietok krvi nie je najlepším spôsobom, ako sa vyrovnať s dodávkou živín a kyslíka na už oslabený medzistavcový disk. Ale bez pohybu sa vytvára priaznivé prostredie pre chronické zápalové procesy.

2. Prietrž sa bude vyvíjať oveľa rýchlejšie, ak je imunitný systém slabý, vyskytujú sa metabolické choroby alebo choroby spojivového tkaniva. Toto treba vziať do úvahy aj pri liečbe bedrových výčnelkov. Pacienti z tejto rizikovej skupiny musia upraviť svoju stravu, schudnúť, robiť cvičebnú terapiu, do stravy zahrnúť potrebné stopové prvky.

Je možné a potrebné liečiť výstupok v dolnej časti chrbta. Kontaktujte lekárske centrum doktora Osta, pretože našou špecializáciou sú choroby chrbtice. Vieme, ako zachrániť pacienta pred vyčnievaním bez ohľadu na to, v akom štádiu prišiel. Nie je potrebné čakať na kýlu, robiť operáciu a po zvyšok svojho života sa cítiť zdravotne postihnutý! Dôverujte v neurológov Doctor Ost Medical Center na udržanie mladosti a zdravých kĺbov.

AKO ZARADIŤ ZADU bedrovej chrbtice

Najprv musíte zmierniť stav pacienta. Platí to pre akúkoľvek chorobu chrbtice vrátane výčnelku. Blokády, analgetiká a antispasmodiká zároveň nie sú jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s bolesťou. Dokonca aj akútnu bolesť je možné eliminovať iba jedným sedením laserovej terapie s vysokou intenzitou alebo pomocou systému proti bolesti EPS..
Moderná fyzioterapia (VTES, magnet)

 • relaxačné svaly;
 • obnoviť prietok krvi;
 • urýchliť hojenie poškodeného nervu.

Najdôležitejšia vec je, že sa všetky príznaky nevracajú - vracajú sa vysídlené stavce a disky na svoje miesto. V centre doktora Ost to dokážu veľmi dobre s najnovšími robotickými strojmi Elite Track a DRX. Doctor Ost Medical Center predstavuje celú radu robotov, ktoré sú navrhnuté tak, aby ošetrovali všetky časti chrbtice vrátane bedrovej časti. Ak sa vyžaduje obnova tkaniva chrupavky (v neskorých štádiách choroby, keď sa stavce už pri pohybe navzájom dotýkajú a utierajú), je možné tak urobiť pomocou liečby PRP..

Okrem toho možno na šetrné odstránenie nadváhy, ktorá preťažuje spodnú časť chrbta, odporučiť reflexológiu s bionitmi harmónie. Zvyčajne to stačí na to, aby sa telo zotavilo..

V lekárskom centre „Doctor Ost“ je k dispozícii ošetrenie na základe povinného zdravotného poistenia, VHI a bezúročných splátok. Vernostné programy sú poskytované pre privilegované kategórie pacientov. Sledujte aktuálne propagačné akcie na liečebné sedenia. Okamžite sa dohodnite na stretnutí s doktorom Ost!

Recenzie na týchto stránkach nenahrádzajú odborné rady lekára a nemali by slúžiť ako pomôcka pri samodiagnostike alebo samoliečbe..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..
S cervikálnou osteochondrózou sa vyskytujú degeneratívne-dystrofické zmeny na medzistavcových platničkách. Ochorenie sa prejavuje ako syndróm ťažkej bolesti a významne ovplyvňuje kvalitu života.
Kýla je choroba, ktorá ovplyvňuje bedrovú chrbticu. S patológiou je medzistavcový disk poškodený, čo vedie k jeho vyčnievaniu smerom von. Patologický proces vedie k silnej bolesti a strnulosti pohybov.