loader

Hlavná

Liečba

Príčiny bolesti nôh s medzistavcovou prietržou

Chrbtica zohráva vedúcu úlohu pri formovaní držania tela, udržiavajú vnútorné orgány brucha a hrudníka. Bolesť na nohách s medzistavcovou prietržou sa objavuje v dôsledku zvýšeného tlaku na nervové korene miechy. Dôvodom sú zvýšené zaťaženie, slabosť svalov a väzov, zranenia.

Bolesť na nohách s medzistavcovou prietržou

Okrem bolesti v nohách sa pacienti sťažujú na zníženú citlivosť dolných končatín a nôh, zvýšenú citlivosť kože, pacienti často krívajú. Komplexná liečba medzistavcových prietrží: lieková a manuálna terapia, chirurgický zákrok.

príznaky

Špecifické sú príznaky bolesti nôh s vertebrálnou kýlou. Znaky závisia od stupňa poškodenia a lokalizácie patologického procesu. Z nejakého dôvodu sú medzistavcové platničky stlačené, vláknitý prstenec je napnutý a v určitom okamihu sa zlomí. Obsah vytlačí miechu, dráždi nervové korene a spôsobuje silné bolesti v nohách. Pacienti často zaznamenávajú takéto sprievodné príznaky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice:

 1. znecitlivenie kože chrbta a dolnej končatiny. Tento symptóm sa objaví, keď sú stlačené citlivé korene miechy..
 2. Kŕče v dolnej časti nohy, prsty na nohách. Stiesnenie po dlhých pobytoch, tvrdá práca.
 3. Pocit „elektrického šoku“ v pätách, bedrovej chrbtice. Znak sa objaví s ostrým otočením tela a vstáva z postele. To možno vysvetliť zvýšeným tlakom na medzistavcové platničky, v dôsledku čoho sú korene miechy podráždené..
 4. Náhla bolesť chrbta často vyžaruje do zadnej časti stehna, dolnej končatiny a končí v päte. Dôvodom je stlačenie a opuch bedrového plexu, z ktorého pochádza sedací nerv (ide do zadnej strany stehna v slepom záhybe, pokračuje až k päte chodidla)..
 5. Počas akútneho záchvatu bolesti chrbta pacient často „ťahá“ nohu. Toto je kompresia nervov, ktoré sú zodpovedné za pohyb.
 6. Niekedy dolná končatina čiastočne zlyhá, koža na nej napučí. Porušenie nervovej citlivosti spôsobuje zmeny vaskulárneho tonusu, objavuje sa podvýživa tkanív.
 7. Koža chrbta a dokonca aj bočná stena brucha sú znecitlivené v dôsledku poškodenia citlivých nervov miechy. Potom je na tele pálivý pocit, necitlivosť, husia koža, ktorá nosí opasku.

V závažných prípadoch, keď sa po poranení vyskytnú poranenia miechy, sa môžu pacienti sťažovať na úplné vymiznutie citlivosti nôh a panvových orgánov. Takto sa prejavuje paralýza, ktorá je sprevádzaná zníženým močením, pohybmi čriev, sexuálnymi funkciami. To môže viesť k duševným poruchám. Pacienti sa nemôžu obísť bez pomoci.

Príčiny a diagnostika choroby

Nepriaznivé pocity v dolných končatinách môžu byť spôsobené chorobami chrbtice. Bedrová oblasť je často vystavená fyzickému námahe, čo prispieva k poškodeniu disku. U dospelých sa začínajú vyvíjať degeneratívne procesy medzistavcovej chrupavky. Ak noha bolí v dôsledku kýly chrbtice, potom môže byť tento dôvod:

 • osteochondrosis;
 • spondylóza;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • kompresné zlomeniny stavcov;
 • posunutie medzistavcových platničiek;
 • prenikajúce rany miechy a väzivový aparát chrbtice.

Hlavným diagnostickým kritériom prietrže lumbálnej chrbtice je bolesť chrbta, ktorá dáva nohu. Na potvrdenie diagnózy neurológ predpíše röntgenovú snímku, na ktorej je možné zistiť zúženie medzistavcového priestoru, posun stavcov. Za SKT sa považuje spoľahlivý spôsob poškodenia kostí. Na určenie stupňa kompresie miechy a nervových koreňov sa použije MRI chrbtice.

Manuálna terapia

Najlepším spôsobom, ako zabrániť progresii prietrže chrbtice, je masáž. Táto metóda sa musí použiť, keď sa objaví iba bolesť chrbta, ale končatiny stále nie sú znecitlivené a u pacientov to neznižuje nohy. Manuálna terapia je zameraná na posilnenie a zvýšenie tonusu stavcových svalov. Lekári zdôrazňujú základy liečby bedrovej disk herniation:

 1. masáž môže vykonávať špecialista, ktorý ovláda anatomické vedomosti a manuálne schopnosti.
 2. V počiatočných štádiách choroby sa môžete úplne zbaviť herniovaného disku.
 3. Aby sa dosiahol tento účinok, pacienti sa zúčastňujú 15 až 20 masáží.
 4. Počas manipulácie lekár masíruje iba svaly chrbta, v žiadnom prípade stavce.
 5. Vertebrálna kýla môže ustúpiť iba po znížení tlaku na disk. To možno dosiahnuť maximálnym uvoľnením chrbtových svalov..

Masáž sa vykonáva, keď pacient leží na bruchu. Lekár používa oleje, ktoré zjemňujú pokožku, uvoľňujú a pripravujú svaly. Mäkké a stabilné pohyby hnetú mäkké štruktúry paravertebrálnej zóny po dobu štvrť hodiny. Potom je potrebné klásť ďalších 10 minút na stabilizáciu svalov a väzov. Takéto sedenia sa opakujú 15 - 20 krát, nezabúdajúc na obmedzenie zaťaženia a použitie bandážového pásu na chrbát.

Drogová terapia

Keď noha bolí s kýlou chrbtice, pacient je panický. Každý lekár môže liečiť takéto stavy, ale na tento účel je potrebné používať lieky. Za hlavnú úlohu sa nepovažuje odstránenie necitlivosti alebo znížená citlivosť, ale zníženie opuchu tkaniva, bolesti v nohách a dolnej časti chrbta. Lekári odporúčajú použitie týchto liekov na odstránenie príznakov vertebrálnej hernie:

 1. Dicloberl. Tento liek má výrazný dekongestívny účinok, v priebehu 15 - 20 minút zmierňuje bolesti chrbta. Vložte 3 ml roztoku 1-2 krát denne. Časté používanie pravdepodobne spôsobí žalúdočné vredy..
 2. Ketonal. Droga má viac analgetický účinok, menej zmierňuje opuchy nervových kmeňov. Používajte pri útoku 2 ml dvakrát až trikrát denne.
 3. Skalené sito. Tento liek je zaradený do skupiny diuretík, ktoré do 30 až 40 minút zmiernia opuch nervových koreňov. Intramuskulárne sa podáva 4 ml 1-krát denne, najlepšie ráno.

Za najúčinnejší spôsob použitia liekov sa považuje intramuskulárna injekcia. Trvanie liečebného cyklu určuje lekár na základe vymiznutia alebo progresie bolesti. Ak symptómy choroby nemožno odstrániť konzervatívnou metódou, neurochirurgovia odporúčajú operáciu chrbtice. Inak sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie..

Chirurgické ošetrenie

Ak má pacient znecitlivenú a boľavú nohu s kýlou chrbtice, a to aj po liečbe bolesti, lekárskych cvičeniach a masážach, je potrebné poradiť sa s neurochirurgmi. V prvej fáze môžete ponúknuť paravertebrálnu blokádu s anestetikami: do paravertebrálneho priestoru (pre lokálnu anestéziu) sa vstrekne dlhá ihla s analgetikom. Potom pacient leží na bandážovom páse po dobu 10 minút, potom sa mu počas 5 až 10 dní pripíše jemný odpočinok na posteli..

Asi 10% dospelých s vertebrálnou prietržou potrebuje operáciu. Pri miernej patológii, keď nedôjde k úplnému stlačeniu miechy, sa uskutoční mikrodisektómia. Počas operácie je odstránený iba segment disku, ktorý komprimuje nervové korene. Manipulácia prebieha v celkovej anestézii, lekári používajú mikro-rezy, ktoré sa časom stanú neviditeľnými.

Čo bolí s kýlami chrbtice

Medzistavcová kýla je vyčnievanie vnútorného buničitého jadra za anatomickým umiestnením. Jadro stavca pozostáva z chrupavkového tkaniva bohatého na kyselinu hyalurónovú, čo mu dodáva želé, ale hustú textúru. Po obvode stavca je buničité jadro chránené vláknitým krúžkom, ktorý tiež pozostáva z chrupavkového tkaniva, ale z hustých kolagénových vlákien. Štruktúra medzistavcového disku zaisťuje hladký pohyb chrbtice.

Kýla je v skutočnosti výčnelkom vnútorného orgánu alebo jeho časti za hranicami anatomickej lokalizácie. Pri tvorbe tejto patológie hrajú rozhodujúcu úlohu dva faktory:

 • Zvýšenie vnútorného tlaku;
 • Zničenie bariéry blokujúcej vnútorné orgány.

Pri dlhotrvajúcom zápalovom procese sa vo vláknitom kruhu vyskytujú dystrofické zmeny. Vzdialenosť medzi vláknami sa zvyšuje, objavujú sa praskliny. Bolesť pri spinálnej hernii sa však nejaví z faktu, že tkanivo chrupavky je zničené, ale z kompresie nervových zakončení a cievnych zväzkov chrbtice padlým tkanivom buničitého jadra, ktorého mäkká a elastická štruktúra mimo anatomického miesta podlieha osifikácii. Výsledné kostné hrebene stláčajú nervové zakončenie a malé cievy.

Mechanizmy vzhľadu bolesti s prietržami chrbtice

Keď časť jadra miechy odchádza v jednom alebo druhom smere, dochádza k stlačeniu nervových zväzkov pochádzajúcich z kmeňa miechy v oblasti každého stavca. Centrálny nervový systém miechy má segmentovú štruktúru. Rozlišujú sa tieto oddelenia inervácie určitých oblastí:

Nervové vlákna vychádzajúce z chrbtice na oboch stranách tela poskytujú motorickú aktivitu a citlivosť pravej alebo ľavej polovice. V súlade s tým sa vyskytuje bolesť pri kýloch chrbtice v tých oddeleniach, kde je lokalizovaná anatomická deštrukcia medzistavcových platničiek.

Čo bolí s kýlou chrbtice, keď je lokalizovaný v rôznych častiach miechy

Bolesť prietrže medzistavcových platničiek sa líši nielen intenzitou, ale aj lokalizáciou.

Kýla prietrže vyvolávajú bolesť v horných končatinách a ramennom páse a vyznačujú sa tiež silnými paroxysmálnymi bolesťami hlavy. S progresiou ochorenia vyvoláva bolesť prietrže krčnej chrbtice svalové kŕče. Výsledkom je, že pacient nemôže otočiť hlavu. Kýly krčnej chrbtice sú často sprevádzané závratmi v dôsledku zmien krvného tlaku. U pacientov sa diagnostikuje vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá sa lieči symptomaticky. Príčina však nie je vyriešená. Medzitým prebieha herniovaný disk. Bolesť hlavy s touto patológiou má niektoré vlastnosti. Nezobrazuje sa na boku lézie chrbtice, ale má difúzny charakter. Vychádzajúc z týlnej oblasti, bolesti hlavy s kýlami chrbtice sa šírili po lebke. Osoba nemôže zaujať pohodlné miesto na spanie. Pri vysokom vankúši, bolesti hlavy, nízkej intenzite bolesti. Nespavosť sa vyvíja. Hypnotiká nemajú žiadny účinok, pretože inhibícia centrálneho nervového systému nevylučuje mechanickú príčinu kompresie nervových koreňov..

Porážka medzistavcových platničiek hrudnej oblasti sa javí ako medzirebálna neuralgia, ktorá spočiatku napodobňuje srdcovú patológiu. Bolesť sa objaví za hrudnou kosťou kvôli poškodeniu nervového plexu. Ďalší vývoj choroby vedie k narušeniu inervácie srdca ak zlyhaniu automatizácie myokardu. Arytmie bez oblastí anatomického poškodenia myokardu často sprevádzajú prietrž hrudnej chrbtice.

Bedrová oblasť je fyziologicky kombinovaná so sakrálnou. V oblasti lumbosakrálnej križovatky je lokalizovaná anatomická formácia, ktorá je lokalizovaná ako „chvost koňa miechy“. Pri porážke je bolesť s kýlami chrbtice sprevádzaná poruchami funkcie panvových orgánov. Močenie je narušené vo forme oneskorenia alebo močovej inkontinencie, zápcha sa strieda s hnačkou.

Počiatočné štádium choroby je charakterizované akútnou bolesťou typu lumbago - lumbago. V čase akútneho záchvatu človek zamrzne, nemôže sa ohýbať ani ohýbať. To sú bolesti s kýlou chrbtice, ktoré sú v prvom rade alarmujúce, pretože pri dlhodobej osteochondróze sa pacient postupne prispôsobuje bolesti, zvykne si na to, že jeho pohyby sú obmedzené na bolesť. Ak sa vytvorí kýla medzistavcových platničiek, všetky predchádzajúce snahy o jej prekonanie prestanú byť účinné.

Prečo a ako bolí noha prietrž chrbtice

Inervácia dolných končatín závisí od konkrétnych segmentov chrbtice, presnejšie od odchádzajúcich nervových zväzkov v oblasti štvrtého a piateho bedrového stavca. S léziami medzistavcových platničiek medzi L4 a L5 (Latinské písmeno „L“ - „lumbalis“ znamená „bedrový“) vyvinie sa radiálny syndróm s poškodením femorálneho nervu. V tomto prípade bolí noha vonkajšiu kýlu chrbtice: od stehna po malíček. Keď sa prietrž vyvinie na úrovni L5-S1("Lumbalis-sacralis": v lumbosakrálnom prostredí) sa bolesti v dolných končatinách šíria pozdĺž sedacieho nervu. Zóna bolesti začína od zadku a pokračuje pozdĺž zadnej strany stehna po veľký prst. S ďalším progresiou ochorenia sa vyvíja narušenie citlivosti a svalová atrofia.

Ako zmierniť bolesť miechy

Akútna bolesť sprevádzaná ochrnutím nôh alebo ramien sa nezmierňuje žiadnymi liekmi. Poruchy panvy vo forme „syndrómu konského chvosta“ sú predmetom iba chirurgického zákroku. V tomto prípade anestézia vedie k celkovej anestézii a následné odstránenie medzistavcovej platničky a jej sekvestrácia zaručuje neprítomnosť bolesti po operácii..

Je však možné zmierniť bolesť prietrži chrbtice konzervatívnym spôsobom. Doteraz existujú dve metódy na zmiernenie bolesti pri medziobratlových kýlach. Navrhovatelia klasického prístupu k liečbe odporúčajú odpočinok v akútnom období. Nehormonálne protizápalové lieky sa používajú na zmiernenie opuchu nervového tkaniva. V stave zlepšenia sú predpísané masáže, fyzioterapia a terapeutické cvičenia. Pri akútnej bolesti pri streľbe sa blokády vyrábajú pomocou liekov proti bolesti a vitamínov..

Zástancovia aktívnej taktiky navrhujú zmiernenie bolesti prietrže chrbtice pomocou cvičení, ktoré napínajú chrbticu. Extrakt zmierňuje zaťaženie stavcov a tlak vo vnútri buničitého jadra. Výsledkom je, že bolesť klesá alebo úplne zmizne.

Aktívna technika si vyžaduje dohľad lekára, pretože nezávislé pokusy o extrakciu chrbtice môžu viesť k strate časti disku a tvorbe sekvestrácie..

Čo spôsobilo predĺženú bolesť chrbta, čo robiť s medzistavcovou prietržou? Lekári odpovedali na otázky

Čo spôsobuje akútnu a dlhodobú bolesť chrbta? Dá sa osteochondróza vyliečiť bez drog? Aké operácie sa v krajine robia pre choroby chrbtice? Čo robiť s medziobratlovou kýlou? Aké cvičenia pomáhajú predchádzať bolesti chrbta? Online konferencia s bolesťou chrbta sa konala 19. júna na informačných portáloch Zdraví ľudia (24health.by) a TUT.BY.

 • Iosif Mikhnevič, vedúci neurologického oddelenia č. 1 5. mestskej klinickej nemocnice v Minsku, lekár najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied;
 • Alexander Baranovský, vedúci neurochirurgického oddelenia 5. klinickej nemocnice, hlavný nezávislý neurochirurg chirurgického výboru Minského mesta, výkonný výbor, lekár najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied;

- Medzistavcová prietrž 6,5 mm + prietrž vo všetkých (krčných, hrudných a lumbosakrálnych) častiach chrbtice, intermitentná bolesť. Pracujte sedavo + s nadváhou. Ako a čo liečiť? Akú gymnastiku odporúčate? Čo si myslíte o masáži, podvodnej masáži, filmovom teipu a karboxyterapii prietrzi??

Iosif Mikhnevich: Pre prevenciu musíte schudnúť, odporúčam chôdzu, špeciálnu gymnastiku pri ležaní: striedavo zdvíhanie nôh, robenie „bicyklov“, uhly, nakreslenie prsta na nohách, striedanie cvikov s nohami do strán, plavanie, podvodná masáž aj v bazéne ok, karboxyterapia je prijateľná.

Dá sa vyliečiť medzistavcová prietrž? Sergey Joseph

Joseph Mikhnevich: Môžete liečiť: konzervatívne s liekmi a fyzioterapiou a okamžite (neurochirurgický zákrok).

Otázka Josephovi Ivanovičovi. Po výskume MRI chrbtice (bedrovej chrbtice) som odhalil: 1) širokú pravú formálnu herniu disku L2-L3 na 8 mm, so zúžením pravého radiálneho koreňa L2 a zavlažovaním pravého koreňa L2 v nervovom kanáli, chrbtový kanál na úrovni disku je 19 mm; 2) rozptyl kruhového výčnelku na ľavej strane disku L3-L4 do 5 mm; 3) rozptyl kruhového výčnelku na ľavej strane disku L4-L5 do 4 mm. Ako sa zbaviť bolesti chrbta: sú možné iba ošetrenia alebo špeciálne cvičenia?

Joseph Mikhnevich: Musíme sa podrobiť komplexnej liečbe na neurologickom oddelení nemocnice, pomocou blokád na zmiernenie exacerbácií a potom urobiť špeciálne cvičenia doma, aby sme posilnili svalový korzet a zabránili exacerbáciám. Okrem toho musíte správne zdvíhať závažia, správne sedieť pri stole, nábytok musí podporovať fyziologické ohýbanie bedrovej časti (lordózu). Preto výrobcovia automobilov naznačujú, že vozidlo má nastavenú bedrovú opierku, aby sa udržala lordóza - aby sa znížilo zaťaženie. Nezabudnite na to..

Po pôrode sa v chrbtici v bedrovej oblasti objavil nepohodlie, najmä pri nakláňaní vpred. A v poslednej dobe dokonca aj kolená začali bolieť počas cvičenia. Pri prenášaní dieťaťa to pripisujeme konštantnému zaťaženiu. Čo spôsobuje toto nepohodlie? Vyplatí sa konzultovať s lekárom a ktorý z nich? Môže bolesť zmiznúť, ak je záťaž znížená? Existujú spôsoby, ako zmierniť toto napätie v dolnej časti chrbta?

Joseph Mikhnevich: nepohodlie je spôsobené tým, že počas tehotenstva ste sa stali slabšími a zaťaženie sa zvýšilo. Je potrebné obmedziť zaťaženie, použiť korzet na bedrovej chrbtici a prijať opatrenia na posilnenie bedrovej chrbtice: nabíjanie, plávanie. Môžete masírovať spodnú časť chrbta a späť. Ak nemôžete zvládnuť tieto metódy, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Alexander Baranovský. Foto: Eugene Kretsch, portál Zdraví ľudia

- Existuje podozrenie na spondylodiscitídu. Existujú účinné metódy na potvrdenie / vyvrátenie tohto ochorenia bez použitia antibiotickej liečby? Je možné konzervatívnou liečbou redukovať prietrž medziobratlového disku (MTD)??

Alexander Baranovsky: Na stanovenie tejto diagnózy musíte urobiť MR. Aby som to objasnil, jedná sa o špecifickú alebo nešpecifickú spondylodiscitídu. A na základe výsledkov sa predpisujú lieky. Je možné znížiť prietrhy pri konzervatívnej liečbe: v priebehu roka môže byť prietrž znížená na polovicu.

- Aký percentuálny podiel pacientov, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku na herniu MTD v štandardnom prípade s mikrodisektómiou, má relaps / komplikácie a je nútený uchýliť sa k operácii reoperácie.?

Alexander Baranovský: Na klinikách v Minsku je výskyt herniovaných diskov po ich chirurgickom zákroku 5-12%. Po ukončení prevádzky je však potrebné dodržiavať režim motora.

- V ktorých prípadoch sa uplatňuje odstránenie endoskopickej prietrže? Aké sú výhody a nevýhody tejto operácie? Takéto operácie sa vykonávajú v Bielorusku?

Alexander Baranovský: Endoskopické odstránenie prietrže je možné, ak sa prietrž (sekvestrácia) nachádza v miechovom kanáli. Ak sekvestrátor opustí (radiálne vrecko, vyššie a spodný oblúk a ďalšie posuny), v týchto prípadoch sa endoskopické odstránenie nepoužije. Je to minimálne invazívna metóda, ale recidívy s ňou sú častejšie. V Bielorusku sa takéto operácie občas vykonávajú v Ruskom vedeckom a praktickom stredisku pre traumatológiu a ortopédiu.

"Ako sa zbaviť" trakcie "v nohe"?

- Je radikálna blokáda účinná pri glukokortikoidoch pri svalových kŕčoch??

Joseph Mikhnevich: Všetky blokády sú účinné pri aplikácii podľa indikácie.

- Urobte v Bielorusku epidurálnu blokádu chrbtice pod kontrolou röntgenového / ultrazvukového zariadenia?

Joseph Mikhnevich: Robia to, ale zriedka.

- Vytiahne ľavú nohu, lekári stále nepomohli. Pracujem ako vodič, ale zdvíham závažnosť, mnohokrát som si odtrhol chrbát, zvládol som injekcie dikloberlu forte. Ako sa zbaviť trakcie v nohe?

Joseph Mikhnevich: Najprv musíte stanoviť presnú diagnózu. Kreslenie bolesti na nohe môže byť z rôznych dôvodov: poškodenie žíl, tepien, chrbtice, bedrového kĺbu, dokonca aj svalov..

Môj otec má 62 rokov, celý život pracoval ako vodič ťažkých vozidiel, má medziobratlové kýly, dnu a osteochondrózu, má nadváhu a hypertenziu. Jeho problémy s chrbtom boli liečené liekmi proti bolesti (neustále užívajúce liek), protizápalovými liekmi podľa klasickej schémy. Väčšina z týchto liekov má nepriaznivý vplyv na srdce, po celý rok má predsieňovú fibriláciu, konštantné zlyhanie rytmu. Nedávno si sťažuje, že je veľmi ťažké pohnúť jej nohami, znecitlivením jej nôh, prejde niekoľko metrov - a naliehavo si musí sadnúť kvôli ostrej bolesti chrbta. Robíme ľahké cvičenia bez zaťaženia ležiace na podlahe, aby sme natiahli chrbticu - bolesť sa zmierňuje. Môže otec podstúpiť liečbu bez použitia veľkého množstva liekov (aby nedošlo k zhoršeniu srdcového problému), ale s pomocou fyzioterapie, ochabnutia, cvičenia? Kam by sme mali ísť, ak je to možné?

Joseph Mikhnevich: Z informácií nie je jasné, čo je choroba chrbtice. Môže to súvisieť so stenózou (zúženie miechy), so spondylolistézou, to znamená so stavom chrbtice. Potreba vykonať MR, nové vyšetrenie. Najprv musíte kontaktovať neurológa.

- Diagnóza stavu pred prietržou. Je možné vyliečiť bez operácie? Existuje cvičebný systém na liečbu medzistavcovej prietrže? Je beh, bicykel kontraindikovaný? Pomáha Nordic Walking?

Joseph Mikhnevich: Chôdza vrátane Škandinávie je lepšia ako beh, plávanie je lepšia ako na bicykli.

- Som „šťastný“ majiteľ medziobratlovej osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice s dorzálnymi hernálnymi výčnelkami MTD na úrovniach L3-L4, L4-L5, L5-S1. Chrbát vždy bolí, dokonca aj jednoduchý vzpriamený postoj je komplikovaný pri exacerbácii, vzdáva sa krívaniu v nohe. Aké metódy liečby tohto problému ponúka moderná medicína v Bielorusku? Na ktorú inštitúciu sa obrátite? Akým nákladom by sa malo vyhnúť tejto diagnóze (práca je väčšinou sedavá, ale vo svojom voľnom čase idem 10-15 km alebo jazdím na bicykli 15-20 km)? Michael, 42 rokov.

Joseph Mikhnevich: Vyhnite sa práci s naklonením, zdvíhaním závaží, prácu v nepohodlnej polohe. Pokračujte v prechádzke, pridajte kúpanie a podvodnú masážnu sprchu.

Čo môže spôsobiť bolesti v bedrovej chrbtici počas kýchania a kašľa?

- V roku 2017 MRI odhalila senkistrálnu prietrž v bedrovej chrbtici. Navrhli operáciu - nesúhlasil som, takto žijem už dva roky, pravidelne ma znepokojujú bolesti. Aké vyšetrenia je potrebné vykonať, aby sa zistila príčina bolesti a či je možné sa uzdraviť bez operácie?

Alexander Baranovsky: Musíte urobiť druhú MRI bedrovej časti a potom sa poradiť s neurochirurgom o konzultácii.

- Mám silné bolesti v pravom ramene, počnúc lopatkou. Začali asi pred 5 rokmi, teraz som 32. Bolesť bola ihneď veľmi akútna, najmä v krku, teplota stúpala. Išiel som do nemocnice s inou chorobou a tam mi povedali, že mám najpravdepodobnejšiu artritídu, ale diagnóza nebola nikdy oficiálne stanovená. Teraz trpím trikrát ročne bolesť, moje rameno a celé rameno sú jednoducho odobraté. Keďže nepoznám presnú diagnózu, vychádzam zo skutočnosti, že ide o artritídu, potom dvakrát ročne masírujem a fyzioterapiu. Potom to bolí takmer bez zastavenia, dotyk, najmä cez lopatku lopatky, je kvôli bolesti jednoducho nemožný. Na ktorého lekára by som sa mal obrátiť, aby som zistil presnú diagnózu? Čo možno urobiť pre zmiernenie exacerbácie?

Joseph Mikhnevich: Potrebujete konzultáciu s neurológom a reumatológom. Po stanovení diagnózy bude liečba vybraná na zmiernenie bolesti..

- Na jeseň roku 2018 som hral futbal, udrel som hlavu do lopty a cítil som cvaknutie v krku a bolesti. Otáčanie hlavy v akomkoľvek smere bolo sprevádzané ostrou bolesťou. Nešiel som k doktorovi, myslel som si, že som si práve nervy pritlačil. Bolesť prešla, ale od tej doby, keď otočím hlavu do krajnej správnej polohy, cítim nepohodlie v oblasti pravej lopatky (pri otočení hlavy na ľavú stranu to tak nie je). Oplatí sa navštíviť lekára alebo sa môžem zbaviť bolesti pomocou akýchkoľvek cvičení?

Alexander Baranovsky: Rozhodne odporúčam MRI krčnej chrbtice nasledovanú konzultáciou s neurológom a neurochirurgom.

Môže vertebrálna kýla spôsobiť zníženie objemu svalov na pravej nohe? 15 rokov zápasím s herniou s rôznym úspechom.

Joseph Mikhnevich: Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa, čo vedie k svalovej hypotrofii.

- Povedz mi, čo môže byť spôsobené bolesťou bedrovej chrbtice počas kýchania a kašľa? Je možné tancovať s takou bolesťou?

Joseph Mikhnevich: Bolesť počas kýchania a kašľa naznačuje, že dochádza k zúženiu miechového kanála. A to môže byť spôsobené herniovaným diskom, neurómom, spondioartrózou. Vyžaduje sa vyšetrenie. Predtým, ako zistíte príčiny tanca, môžete počkať.

- MRI MRI: prietrž l5s1 6 mm. Lekár povedal, že mám veľký miechový kanál a korene nie sú pevne zovreté, predpísali 5 injekcií a prúdy. Chrbát bolí a dáva na pravú nohu. Čo robiť?

Alexander Baranovský a Joseph Mikhnevič: To jednoducho nestačilo. Je potrebné vykonávať aktívnejšiu komplexnú konzervatívnu liečbu, možno v nemocnici.

- Mám osteochondrózu bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice. Neustále robím špeciálne cvičenia, ktoré v zásade pomáhajú. Existujú však obdobia exacerbácie, keď sa osteochondróza sama o sebe neobťažuje, ale srdce začína bolieť šialene (s vynikajúcim kardiogramom a ultrazvukom), zrak sa znižuje v periódach, začína sledovať vysoký krvný tlak a pulz 110, nohy horia na kolená a niekedy sa môžu triasť zvnútra. Nabíjanie v tomto prípade nepomáha. Stáva sa to 2-krát do roka, trvajúce dva týždne, a potom sa uvoľní všetko samotné. Čo s tým robiť??

Joseph Mikhnevich: Symptómy sú častejšie spojené s poruchou autonómneho nervového systému a nie sú spojené s osteochondrózou. Preto odporúčam vyšetrenie neurológom.

Mám skoliózu, štipnutie sedacieho nervu, neustálu bolesť v bedrovej oblasti a krížovú kosť. Aké vyšetrenia sú potrebné, aká fyzioterapia zlepší a zmierni bolesť? Mám 36 rokov.

Alexander Baranovsky: Na stanovenie správnej diagnózy je potrebné vykonať MR na lumbosakrálnom oddelení s následnou konzultáciou s neurológom a ortopedickým a traumatológom.

- Celá medicína Západu a Ruska už mnoho rokov hovorí o knihe lekárov Travell a Smons, ktorá hovorí o svalových chorobách, a nie o medzistavcových kýlach. Kedy budeme trénovať masážnych terapeutov, aby pracovali s boľavými svalmi s myofasciálnou bolesťou, so spúšťami? Mám 70 rokov, s herniou L5S1 bojujem s rôznym úspechom.

Joseph Mikhnevich: Vieme, že tieto diela a choroby svalov vrátane myofasciálneho syndrómu sú nám dobre známe. Zaoberáme sa aj ich liečením.

- Mám pár hernií a výčnelkov. Kýla - do 6 mm podľa výsledkov MRI pred tromi rokmi. Čo náš liek týmto ľuďom ponúka? Neurológ poslal rehabilitológa, predpísal elektroforézu, magnet a laser. Elektroforézu som zastavil po druhýkrát, keď som si uvedomil, že k remisii nedôjde, kým nedokončím kontraktúru už napätých svalov. Magnet pravdepodobne neubližuje, nerozumiem tomu, ako laser funguje. Masáž je podľa rehabilitológa nemožná, nie je možné sa zahriať, je nemožné sa ochladiť... Je to tak? Sú včely, akupunktúra efektívne? Prečo neurológ nehovorí ani slovo o myofasciálnom syndróme, hypertrofii svalov piriformis a potrebe vypracovať spúšťacie zóny, ktoré sa objavili pri nadmernom zaťažení a strese?

Joseph Mikhnevich a Alexander Baranovsky: Ako sme už uviedli, neurológovia už dlho poznali a liečili myofasciálny syndróm. Apitherapia nie je súčasťou komplexu liečby v nemocnici, ale ako metóda sa používa a má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie. Akupunktúra sa používa v nemocnici a považuje sa za účinnú metódu..

"Ráno sa zobudím a cítil som bolesť krčnej chrbtice."

- Podľa výsledkov MRI krčnej a hrudnej chrbtice som dospela k záveru: „Znak degeneratívnych a dystrofických zmien v krčnej a hrudnej chrbtici (osteochondróza, spondylartróza), herniovaná platňa C4-5 (4,5 mm), vyčnievanie m / n diskov. Asymetria PA. Tortuozita ICA. “ Je gymnastika pre krk Dr. Shishonina užitočná v mojej diagnóze??

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Cvičenia krčnej chrbtice by mali byť plynulé, nemali by mať vertikálne ani rotačné zaťaženie. Cervikálne dávkovacie cvičenia sú prijateľné. Ak sú pohyby chrbtice sprevádzané bolesťou, je povolená izometrická gymnastika..

- Mám 27 rokov, mám často často nedobrovoľné „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta. Cítim tiež pocit neustále zaťaženej bedrovej oblasti. Záver MRI: príznaky počiatočných degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici (osteochondróza, Schmorlova kýla), príznaky spondylolyzy L5. Ako zvládam bolesti chrbta a chrbta v bedrovej oblasti?

Joseph Mikhnevich: Odporúčame vám, aby ste urobili funkčné snímky (v stave flexie a roztiahnutia bedrovej časti), aby ste vylúčili nestabilitu stavcov..

- Problémy s chrbtom asi 5 rokov: silná bolesť v krku a všetkých svaloch chrbta, štipnutie nervu v chrbte, znecitlivenie rúk a niekedy nôh, niekedy je zablokované dýchanie v hrudnej časti, v cervikálnej a hrudnej časti je zmes, stále nie je prietrž, Skúšal som masáže, ošetrenie osteopatmi a fyzioterapeutmi, plazmolifting v chrbtových svaloch, terapiu magnetickou vlnou, blokádu - nedochádza k žiadnym výsledkom. Bolesť je veľmi silná a musíte piť lieky proti bolesti. Čo robiť?

Joseph Mikhnevich: Pravdepodobne máte neurotické poruchy a potrebujete konzultáciu s psychoterapeutom.

- Prebudenie ráno som cítil bolesť krčnej chrbtice. Spal so sklonenou hlavou. Nemohol otočiť hlavu na týždeň, potom všetko prešlo. Čo je to porucha v tele a ako diagnostikovať?

Alexander Baranovsky: Dôvodom vášho stavu môže byť kvôli predĺženému pobytu krčnej chrbtice v zlom postavení. Ak sa bolesť naďalej obťažuje, musíte sa podrobiť MRI krčnej chrbtice.

Vo veku okolo 35 rokov som vo volejbalových súťažiach pocítil bolesť v hypochondrii. O dva roky neskôr mi nohy znecitliveli pás. Bol som na recepcii „chiropraktika“, nasledoval som prijaté odporúčania, potom sa opäť ukázalo všetko, ale oveľa slabšie. Prsty sú pravidelne znecitlivené a vonkajší povrch stehna pravej nohy je neustále znecitlivený. V 45 rokoch sa vyskytli problémy s pravou nohou, ošetril ju chirurg. Dva mesiace pustila. Stojí za to niečo urobiť?

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Existujú príznaky poranenia miechy. Preto je potrebné vykonať vyšetrenie: MRI hrudníka. A potom sa poraďte s neurológom.

- Moja diagnóza: syndróm myofasciálnej bolesti s spúšťacími zónami vo svaloch horného ramenného pletenca. Neustále pretrvávajúce bolesti za posledné tri mesiace. Aké budú odporúčania a rady?

Joseph Mikhnevich: Je potrebné vykonávať adekvátnu liečbu: lieky, blokády, fyzioterapia, masáž.

Liečba bolesti nôh s herniou chrbtice

Kýla medzistavcovej platničky sa vyskytuje v dôsledku bedrovej osteochondrózy. Zväčšený disk vstupuje do miechového kanála, čo spôsobuje bolesť pacientovi. Medzistavcová hernia sa vyskytuje v rôznych častiach chrbtice. Túto chorobu môžete diagnostikovať po komplexnom vyšetrení vrátane MR, RTG, počítačovej tomografie. V počiatočnej fáze môže byť bolesť mierna. Ak je prietrž značne zväčšená, končatiny trpia. Čo robiť v takýchto prípadoch? V závažných prípadoch je možné pozorovať atrofiu končatín. Tomu však predchádzajú príznaky - silná bolesť nôh a paží. Nervová reakcia a motorická aktivita končatín sú narušené. Je to spôsobené skutočnosťou, že prietrž stláča korene nervových zakončení miechy.

Prečo sú bolesti stavovcovej kýly

Jadro disku je posunuté smerom nahor. Každý stavec má otvor, z ktorého vychádzajú nervové zakončenia. Poskytujú schopnosť pohybovať všetkými orgánmi.
Chrbtica je rozdelená na 4 oddelenia:

 • Krčné chrbát;
 • Hrudný chrbát;
 • Bedrová chrbtica
 • Sakrálny chrbát.

Každý z nich je „zodpovedný“ za určité orgány. Ak v niektorom oddelení dôjde k narušeniu nervových zväzkov, prejaví sa bolesť v orgánoch prijímajúcich nervové impulzy..
Krčná oblasť riadi motorické reakcie horných končatín a pletenca. Poškodenie krčnej chrbtice tiež ovplyvňuje prácu a stav mozgu. Pri stlačení nervových zakončení pomocou zväčšených diskov je prerušená dodávka kyslíka do mozgového tkaniva. Možné záchvaty bolesti hlavy, spomalené pohyby krku. Nedostatočné fungovanie chrbtice v krčnej chrbtici vedie k zmenám krvného tlaku, únave, závratom a všeobecnej nevoľnosti. V tomto prípade diagnóza vegetatívne-vaskulárnej dystónie.
Vývoj prietrže v hrudnej oblasti je nebezpečný pre poruchy činnosti srdca - rytmus kontrakcií myokardu sa stráca, objavuje sa arytmia, zvyšuje sa svalová záťaž..
Sakrálne a bedrové oddelenia sa v medicíne posudzujú spoločne. Za fungovanie panvových orgánov je zodpovedná nervová formácia nazývaná cop z miechy. Trpia nielen kosti a kĺby, ale narušuje sa aj činnosť životne dôležitých orgánov. Moč môže byť nekontrolovaný alebo zložitý, nemotivovaný inými príčinami zápchy a hnačky..

Bolesť na nohe s prietržou chrbtice

Lumbosakrálna oblasť je zodpovedná za fungovanie nôh. Počiatočné príznaky prietrže môžu byť ostré bolesti chrbta po námahe - lumbago. Symptómy sú krátkodobé, ale akékoľvek pohyby reagujú s neznesiteľnou bolesťou. Pri osteochondróze bolesť pretrváva dlho a človek si v súvislosti s nimi zvykne na obmedzené pohyby. Preto by mal ostrý krátky lumbago varovať a byť príznakmi kompletného vyšetrenia chrbtice.

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

Prečo a ako bolí noha prietrž chrbtice

S porážkou rôznych stavcov má charakter bolesti charakteristické črty.

 1. Stlačenie nervových zväzkov v oblasti 5. a 4. stavcov zväčšeným medzistavcovým diskom ovplyvňuje femorálny nerv. Noha začína bolieť po celom vonkajšom povrchu od stehna po prsty.
 2. Kýla na úrovni L5-S1 vyvoláva bolesť v dolných končatinách v mieste sedacieho nervu. Rozprestiera sa od zadnej strany stehna po spodok. Ak príčina nie je odstránená, môže dôjsť k svalovej atrofii a strate citlivosti končatiny..

Ako zmierniť bolesť miechy

Odstránenie akútnej bolesti prietrži chrbtice nie je možné pomocou liekov proti bolesti. Bolesť môže byť sprevádzaná ochrnutím končatín..
Čo robiť v týchto prípadoch? Porucha fungovania panvových orgánov môže byť zastavená až po chirurgickom zákroku. Poškodený disk sa odstráni. Nahradí sa umelým diskom. Zdroj poškodenia je eliminovaný a bolesť úplne prechádza.
Bolesť je spôsobená kompresiou nervových zakončení vyčnievajúcim medzistavcovým diskom. Nie každý útok lumbagu vedie pacienta k operačnému stolu. Lekári vyvinuli spôsoby liečby úľavy od akútnej bolesti.
S neznesiteľnou bolesťou pomáha blokáde - štiepne lieky proti bolesti a vitamíny. Pacientovi je predpísaný odpočinok na lôžku, protizápalové lieky sa používajú na liečbu nádorov zapálených tkanív. Ak akútne obdobie zmizne, môže sa v liečbe pokračovať masážou, fyzioterapiou, fyzioterapiou.

Postupy chrbtovej trakcie pomáhajú mnohým pacientom. S rozťahovaním sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami a tlak na nervové zväzky sa znižuje. Bolesť úplne ustupuje alebo úplne zmizne. Táto metóda je veľmi riskantná a odporúča sa iba po konzultácii s odborníkom. Môže to spôsobiť vypadnutie disku..
Preto, aby sa predišlo bolesti chrbta pri stavovcovej hernii, je potrebné liečiť nie nohy, ale odstrániť príčinu choroby, robiť vyšetrenia.

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Ako sa vysporiadať s bolesťou nôh s kýlou chrbtice

Kýla medzistavcovej platničky sa vyskytuje v dôsledku bedrovej osteochondrózy. Zväčšený disk vstupuje do miechového kanála, čo spôsobuje bolesť pacientovi. Medzistavcová hernia sa vyskytuje v rôznych častiach chrbtice. Túto chorobu môžete diagnostikovať po komplexnom vyšetrení vrátane MR, RTG, počítačovej tomografie. V počiatočnej fáze môže byť bolesť mierna. Ak je prietrž značne zväčšená, končatiny trpia. Čo robiť v takýchto prípadoch? V závažných prípadoch je možné pozorovať atrofiu končatín. Tomu však predchádzajú príznaky - silná bolesť nôh a paží. Nervová reakcia a motorická aktivita končatín sú narušené. Je to spôsobené skutočnosťou, že prietrž stláča korene nervových zakončení miechy.

Dôvody vzhľadu

Lekári rozlišujú vrodenú a získanú prietrž. Anatomická vada je charakteristická pre prvú odrodu: zdroj, oslabená štruktúra fascie. Výsledkom je, že aj pri malom mechanickom namáhaní sa môže pretrhnúť a viesť k vyčnievaniu svalov..

Bežnejšie sa však vyskytujú prietrže. Najčastejšie príčiny tohto typu patológie:

 1. Preťaženie profesionálnymi športovcami počas tréningu a súťaže.
 2. Úrazy v domácnosti a pri práci, najmä v súvislosti s ťažkým zdvíhaním.
 3. Operácie, pri ktorých sú chirurgické zákroky ovplyvnené fascia, nesprávne šitie alebo hnisanie.


Preťaženie profesionálnych športovcov počas tréningu a súťaže môže viesť k svalovej prietrži.
Svalová kýla sa môže tvoriť v ktorejkoľvek časti tela, ale častejšie sa tvorí na nohách. Dolné končatiny zažívajú maximálnu fyzickú námahu, v dôsledku čoho sú najviac vystavené zraneniam. Ak sú vzpierači, zápasníci ohrození vývojom prietrže bicepsu, potom je pre futbalistov, stylistov, lyžiarov, slalomistov typický výčnelok svalov na špičke, v oblasti chodidla, dolnej končatiny a stehna..

Najbežnejšie príčiny hygrómu sú:

 • zvýšené zaťaženie kĺbov;
 • dedičná predispozícia;
 • zápalové procesy v periartikulárnom vaku (burzitída);
 • neliečené zranenia;
 • metallazia (transformácia vlastností tkaniva a následkom toho jej transformácia na iný typ).

Je však potrebné poznamenať, že pečať sa môže objaviť bez vyššie uvedených dôvodov..

Príčiny takýchto novotvarov teda ešte nie sú úplne objasnené..

Príčiny choroby

Zväzky svalových vlákien sú pokryté spojivovým tkanivom zvaným fascia. Ak sa zlomí, svalové vlákna sa vydúvajú do výsledného otvoru. Takže existuje kýla.

Stáva sa to veľmi zriedkavo, zvyčajne kvôli špecifickým situáciám..

Príčiny hernie na svaloch:

 1. Poranenie doma alebo v športe.
 2. Zvýšená svalová záťaž.
 3. Dôsledky operácií.
 4. Genetická alebo štrukturálna predispozícia.

Získali sa prvé tri dôvody, ktoré lekári volali. Niekedy sa kombinuje niekoľko faktorov naraz - napríklad priamy úder do napätého svalu. U ľudí s predispozíciou sa prietrže môžu objaviť aj s ľahkým zranením, ktoré u bežného človeka spôsobí maximálne modriny.

V dôsledku chirurgického zákroku sa takéto ochorenie objavuje pomerne zriedka. Môže to spôsobiť nesprávne šitie. S hnisavým zápalom alebo zavedením tampónov do rany existujú podobné javy.

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v týchto častiach tela:

 • ruky - sú ovplyvnené vzpieračmi, keď sú zapojené do zápasu;
 • nohy (stehná, dolné končatiny) - vo futbale, počas atletiky, gymnastiky, lyžovania (najbežnejšie - Beckerská hernia);
 • ramená - typické pre tých, ktorí sa venujú veslovaniu, volejbalu, basketbalu, tenisu;
 • dolná časť chrbta - u ľudí pracujúcich na tvrdej fyzickej práci.

Fascia dolnej časti nohy je často poškodená, keď sa bežec náhle rozbehne. Kulturisti majú prietrž na ktorejkoľvek časti tela.

Čo spúšťa vývoj choroby

Aby sa patologický proces začal, nestačí, aby bol pacient jednoducho ohrozený. Vo väčšine prípadov ochorenie vstúpi do aktívneho štádia iba vtedy, keď určitý faktor pôsobiaci na organizmus zohráva úlohu spúšťača choroby. Medzi tieto faktory patria:

 • ťažká fyzická práca spojená s zdvíhaním hmotnosti;
 • nedostatočná pohybová aktivita po dlhú dobu;
 • profesionálne športové aktivity;
 • nadváha alebo rýchly úbytok hmotnosti;
 • poranenia trieslovej zóny;
 • neurologické choroby;
 • chronická zápcha.

Príznaky a liečba prietrže končatín

Keď sa ganglion práve začína tvoriť, človek nemá nič podozrenie. Malý hygróm nespôsobuje úzkosť, kdekoľvek je - pod kolenom, chodidlom alebo v mäkkých tkanivách členkového kĺbu.

V počiatočnom štádiu nemusí byť hygróm pozorovaný

Niekedy sa môže koža nad povrchom kužeľa zapáliť a odlupovať.Ak nádor dosiahne dostatočne veľkú veľkosť, začne komprimovať blízke nervové zakončenie a krvné cievy, čo spôsobuje vážne nepohodlie. V oblasti hygrómov sa môže vyskytnúť mravenčenie alebo necitlivosť..

Nádor je možné liečiť až po dôkladnej diagnóze, podľa ktorej lekár zvolí vhodný spôsob boja proti chorobe. Liečebné metódy môžu byť konzervatívne a chirurgické. Konzervatívne metódy zahŕňajú:

 • rehabilitácia;
 • metóda vpichu;
 • liečba ľudových liekov proti hygróme nôh.

fyzioterapia

Fyzioterapia bude účinná pri liečbe malého hygrómu v skorých štádiách jeho tvorby. Tieto postupy zahŕňajú:

 • elektroforéza;
 • bahenné zábaly;
 • parafínové kúpele;
 • UV žiarenie;
 • tepelná terapia;
 • magnetoterapia;
 • soľné a sódové kúpele atď..

Fyzioterapia je zameraná na zlepšenie krvného obehu, zmiernenie zápalu, uvoľnenie svalov a nakoniec resorpciu hygrómu nôh alebo iných častí nôh u dieťaťa alebo dospelého..

pichnutie

Jedným z nepríjemných stavov tela je prietrž nôh, ktorých príznaky môžu spôsobiť značné nepohodlie a významne narušiť jeho normálnu funkciu..

Ľudské telo má pomerne zložitú štruktúru, ktorá sa skladá z mnohých systémov, orgánov a oddelení. Takáto štruktúra je zabezpečená prírodou a určuje normálne fungovanie ľudského tela. Avšak kvôli svojej komplexnosti a univerzálnosti je vystavený rôznym druhom zranení, okrem toho vznikajú problémy úplne odlišného charakteru..

Každý chce mať krásne a zdravé nohy, avšak veľa ľudí trpí kosťou, ktorá sa drží okolo špičky. Vypuklá rana na nohe dáva jej majiteľovi nielen vonkajšie problémy, ale aj ťažkosti pri výbere topánok, nepohodlia a bolesti. Dôvodom deformácie je odchýlka metatarzálnej kosti pod uhlom dovnútra, zatiaľ čo odchýlka veľkého prsta je odchýlka..

Zakrivenie kĺbu na nohách v blízkosti špičky vedie k nesprávnemu chôdzi, ktoré spôsobuje deformáciu chodidla. Lekári tvrdia, že jednou z príčin nahromadenia v blízkosti palca na nohe je pravidelné nosenie tesnej a nepohodlnej obuvi alebo vysokých podpätkov.

Kríženie, ploché nohy, poranenia, zápaly nôh môžu spôsobiť, že na nohe blízko palca bude kosť.

Niektorí sú presvedčení, že kosti na nohách veľkého prsta sú dedičné. Lekári však tvrdia, že tento dôvod je najmenej pravdepodobný výskyt kostí. Liečba a profylaxia ľudom alebo liekmi proti objaveniu sa kosti na nohe by sa mala začať čo najskôr, ak existuje náchylnosť na deformáciu. Oplatí sa starať sa o svoje nohy s dvojitým úsilím a zbaviť sa nepohodlnej obuvi.

Modrina môže spôsobiť, že sa na nohe veľkého prsta objaví vydutá kosť. Potom sa miesto začne sčervenať a opuchnúť, ak nebudete včas venovať pozornosť modrinám, po začervenaní a opuchoch sa môže objaviť hrudka..

Mnoho ľudí sa snaží nasýtiť telo vápnikom, aby sa chránilo pred deformáciou nôh, ale jeho nedostatok alebo prebytok neovplyvňuje ochorenie. Dôvody vzniku hrčiek na nohách palca na nohe sú najčastejšie porušenia mechaniky chôdze, ktorá sa môže vyvíjať samostatne alebo z dôvodu nepohodlnej obuvi..

Pacienti sa neponáhľajú s lekárom, keď nájdu kosť, pretože sú si istí, že príčinou jej vzhľadu bola pomliaždenina. A s bolesťou, silnou únavou v nohách, kurie kôre a opuchom sa obviňujú z nepríjemných obuvi.

Existujú tri štádiá manifestácie tejto choroby:

 1. Desaťstupňová odchýlka.
 2. Dvadsaťstupňová odchýlka.
 3. Odchýlka viac ako tridsať stupňov.

Čím vyšší je stupeň odchýlky, tým viac bolesti, zápalu a ťažší proces liečby. V prvej fáze môže masáž pomôcť, ale so zväčšujúcim sa uhlom odchýlky, použitie zložitých spôsobov liečby tradičnej medicíny alebo tradičnej medicíny..

Ľudové lieky pomôžu odstrániť nepríjemné pocity, opuchy, pomoc proti zápalom na nohách. Ak nie je možné navštíviť lekára a prístroj vo forme obväzu a postupy sú drahé, môžete vyskúšať tradičnú medicínu na ošetrenie kostí v špičke palca na nohe..

Drogová terapia

Najlepším spôsobom, ako zabrániť progresii prietrže chrbtice, je masáž. Táto metóda sa musí použiť, keď sa objaví iba bolesť chrbta, ale končatiny stále nie sú znecitlivené a u pacientov to neznižuje nohy. Manuálna terapia je zameraná na posilnenie a zvýšenie tonusu stavcových svalov. Lekári zdôrazňujú základy liečby bedrovej disk herniation:

 1. masáž môže vykonávať špecialista, ktorý ovláda anatomické vedomosti a manuálne schopnosti.
 2. V počiatočných štádiách choroby sa môžete úplne zbaviť herniovaného disku.
 3. Aby sa dosiahol tento účinok, pacienti sa zúčastňujú 15 až 20 masáží.
 4. Počas manipulácie lekár masíruje iba svaly chrbta, v žiadnom prípade stavce.
 5. Vertebrálna kýla môže ustúpiť iba po znížení tlaku na disk. To možno dosiahnuť maximálnym uvoľnením chrbtových svalov..

Masáž sa vykonáva, keď pacient leží na bruchu. Lekár používa oleje, ktoré zjemňujú pokožku, uvoľňujú a pripravujú svaly. Mäkké a stabilné pohyby hnetú mäkké štruktúry paravertebrálnej zóny po dobu štvrť hodiny. Potom je potrebné klásť ďalších 10 minút na stabilizáciu svalov a väzov. Takéto sedenia sa opakujú 15 - 20 krát, nezabúdajúc na obmedzenie zaťaženia a použitie bandážového pásu na chrbát.

Keď noha bolí s kýlou chrbtice, pacient je panický. Každý lekár môže liečiť takéto stavy, ale na tento účel je potrebné používať lieky. Za hlavnú úlohu sa nepovažuje odstránenie necitlivosti alebo znížená citlivosť, ale zníženie opuchu tkaniva, bolesti v nohách a dolnej časti chrbta. Lekári odporúčajú použitie týchto liekov na odstránenie príznakov vertebrálnej hernie:

 1. Dicloberl. Tento liek má výrazný dekongestívny účinok, v priebehu 15 - 20 minút zmierňuje bolesti chrbta. Vložte 3 ml roztoku 1-2 krát denne. Časté používanie pravdepodobne spôsobí žalúdočné vredy..
 2. Ketonal. Droga má viac analgetický účinok, menej zmierňuje opuchy nervových kmeňov. Používajte pri útoku 2 ml dvakrát až trikrát denne.
 3. Skalené sito. Tento liek je zaradený do skupiny diuretík, ktoré do 30 až 40 minút zmiernia opuch nervových koreňov. Intramuskulárne sa podáva 4 ml 1-krát denne, najlepšie ráno.

Za najúčinnejší spôsob použitia liekov sa považuje intramuskulárna injekcia. Trvanie liečebného cyklu určuje lekár na základe vymiznutia alebo progresie bolesti. Ak symptómy choroby nemožno odstrániť konzervatívnou metódou, neurochirurgovia odporúčajú operáciu chrbtice. Inak sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie..

 1. masáž môže vykonávať špecialista, ktorý ovláda anatomické vedomosti a manuálne schopnosti.
 2. V počiatočných štádiách choroby sa môžete úplne zbaviť herniovaného disku.
 3. Aby sa dosiahol tento účinok, pacienti sa zúčastňujú masážnych sedení..
 4. Počas manipulácie lekár masíruje iba svaly chrbta, v žiadnom prípade stavce.
 5. Vertebrálna kýla môže ustúpiť iba po znížení tlaku na disk. To možno dosiahnuť maximálnym uvoľnením chrbtových svalov..

Masáž sa vykonáva, keď pacient leží na bruchu. Lekár používa oleje, ktoré zjemňujú pokožku, uvoľňujú a pripravujú svaly. Mäkké a stabilné pohyby hnetú mäkké štruktúry paravertebrálnej zóny po dobu štvrť hodiny. Potom je potrebné klásť ďalších 10 minút na stabilizáciu svalov a väzov. Takéto sedenia sa opakujú raz, nezabúdajúc na obmedzenie zaťaženia a použitie bandážového pásu na chrbát.

Liečebné metódy

Ak zistená kýla na svale nespôsobuje obavy, potom sa nevyžaduje špeciálna liečba. Postupom času prechádza sám. Odporúčajte nasledujúce:

 • obmedziť svalovú záťaž;
 • bandáž napnutá ako prvá;
 • neskôr noste elastickú bandáž alebo kompresné pančuchy.

Na bolesť môžete použiť miestne gély, masti s protizápalovým účinkom. Hematómy sa liečia tiež vhodnými liečivami. Ak je znecitlivenie, pálenie, potom si vezmite vitamín B. Môžu sa tiež používať lieky, ktoré uvoľňujú svaly..

Ak takáto liečba neprináša výsledky, potom sa uchyťte k chirurgickému zákroku. To isté robia v prípadoch, keď je potrebné rýchle zotavenie, napríklad na pokračovanie v pravidelnom cvičení.

Zastaranou metódou chirurgickej liečby je zošívanie okrajov roztrhnutej fascie. Teraz ho možno použiť na odstránenie veľmi malých kýly, ale iba vtedy, ak sa osoba nezúčastňuje športu. Pri vysokom zaťažení sa švík môže zlomiť a ochorenie opäť spôsobiť.

Najlepšie výsledky sa dosahujú použitím plastu s použitím vicrylpropylénových sietí. Tento materiál sa v tele rozpustí v priebehu času. Zároveň zvyšuje tvorbu kolagénu, čo vedie ku kvalitatívnej fúzii fascie.

Použitie laparoskopických techník, keď na implantáciu oka postačuje niekoľko vpichov, redukuje rehabilitačné obdobie na niekoľko dní..

Po operácii je však potrebný lekársky dohľad, aby sa zabránilo zápalovým a edematóznym procesom.

Svalové kýly sa vyskytujú zriedkavo, možno ich nazývať „profesionálnymi“ chorobami športovcov a v relatívnej miere aj nakladačmi. Pri prevencii dodržiavajte preventívne opatrenia v každodennom živote, vyhýbajte sa trhnutiu, pádom. Športovci musia zahriať svalový systém pred tréningom a po ťažkých zaťaženiach špeciálnou masážou.

Rubrika osteochondróza

Už mnoho rokov sa snažíte liečiť SPOJOVINY? Vedúci ústavu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby každodenným užívaním...

Osteochondróza je lézia kĺbovej chrupavky medzistavcových platničiek. V prípade osteochondrózy chrbtice sa chrupavka medzistavcového kotúča stáva tenšia, hustá a krehká, po ktorej sú stavce poranené a zničené a v okolitých tkanivách sa objaví zápal..

To všetko vedie k stuhnutosti chrbtice, bolesti chrbta a vo vážnych prípadoch, keď sa porušujú korene miechových nervov, vyvíjajú sa neurologické príznaky (paralýza končatín, bolesť a nepohodlie v končatinách, zhoršená funkcia vnútorných orgánov)..

Degeneratívne-dystrofické procesy (t. J. Procesy prebiehajúce s deštrukciou a rednutím) v medzistavcových platničkách sa vyskytujú u všetkých ľudí starších ako 35 rokov a vo vyššom veku sa jedna alebo druhá známka osteochondrózy nachádza takmer u každého. A v posledných desaťročiach je osteochondróza diagnostikovaná aj u mladých ľudí, čo je spojené so sedavým životným štýlom a niektorými ďalšími faktormi (neprimeraná fyzická námaha, nadváha, nevhodná obuv, nepriaznivá ekológia)..

Osteochondróza má tendenciu neustále napredovať: počnúc prechodnou bolesťou chrbta alebo krku, môže končiť akútnymi záchvatmi bolesti a paralýzou.

Nie je možné ignorovať príznaky začiatočnej patológie - musíte sa okamžite poradiť s lekárom (neurológ alebo aspoň terapeut). Na liečenie osteochondrózy sa používa celý rad opatrení.

Pri bolesti chrbta sa predpisujú lieky proti bolesti a protizápalové lieky a silná bolesť, najmä v kombinácii s neurologickými symptómami, je indikáciou pre liečbu a vyšetrenie v nemocnici. Po ukončení exacerbácie je predpísaná fyzioterapia, masáž, cvičebná terapia. Používajú tiež manuálnu terapiu, techniky orientálnej medicíny, ľudové recepty.

Včasné začatie liečby a odporúčania lekára, ktoré sú plne implementované, zmiernia bolesti chrbta a zabránia ich výskytu v budúcnosti; pomôcť človeku viesť úplný, fyzicky aktívny život.

Ak existujú rizikové faktory (vek, skolióza, nadváha), predchádzajte osteochondróze bez čakania na jej príznaky.

 • Terapeutické cvičenia na osteochondrózu: krčka maternice, hrudníka a bedra
 • Charakteristické príznaky a príznaky osteochondrózy
 • Príznaky hrudnej osteochondrózy, bolesť, ako liečiť ochorenie
 • Ako liečiť osteochondrózu doma?
 • Cervikálna hrudná osteochondróza: príznaky a liečba

Všetko o svalovej kýly všetkých častí ľudského tela

Svalová kýla je zriedkavá a závažná patológia, najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku vonkajších faktorov expozície, čo vedie k mechanickému poškodeniu. V tomto prípade nastane fixácia svalu, narušená je jeho integrita. Ochorenie sa vyskytuje hlavne u profesionálnych športovcov a ľudí určitých profesií..

Prietrž na končatine alebo dolnej končatine spôsobuje veľa nepohodlia, stratí sa výkon a zníži sa kvalita života. Športovci nemajú možnosť pokračovať v odbornej príprave a zúčastňovať sa súťaží. Ak chcete obnoviť svoju fyzickú kondíciu a zbaviť sa nepríjemného ochorenia, potrebujete správnu a včasnú liečbu a dlhodobú rehabilitáciu..

Pre bežných ľudí neprinášajú toľko problémov, všetky životne dôležité procesy sú normálne. V niektorých prípadoch to zvládnete aj bez liečby. U dieťaťa je choroba zriedkavá, vyskytujú sa však aj prípady prietrže v pupku a žalúdku.

Často vyvstáva otázka, či sú mladí muži braní do armády s prietržnou kýlou. Závisí to od závažnosti príznakov a prítomnosti komplikácií, ale častejšie všetko prechádza miernou formou a choroba sama od seba vymizne..

Príčiny tvorby prietrže

Hygróm alebo kĺbová kýla sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov. Patria sem nasledujúce faktory:

 • dlhodobé vykonávanie monotónnych pohybov, monotónna práca;
 • poškodenie kĺbov;
 • rôzne zápalové ochorenia kĺbov;
 • genetická dedičnosť je tiež dôležitá pri tvorbe choroby.

Odložené chirurgické zákroky na kĺboch ​​často vedú aj k takým komplikáciám, ako je vytvorenie prietrže kíby..

Príčiny choroby

Ochorenie je zriedkavé, jeho výskyt závisí od vplyvu rôznych faktorov. Rozlišujte medzi vrodenými a získanými výčnelkami.

Hlavné príčiny vzniku svalovej prietrže:

 1. mechanické zranenia a zranenia utrpené počas tréningu alebo športovania;
 2. poranenia svalov v dôsledku silných hrčiek alebo pádov;
 3. nadmerné vzpieranie alebo kulturistika;
 4. dedičná predispozícia;
 5. štrukturálne vlastnosti tela a tela;
 6. komplikácie po operácii, narušená integrita spojivového tkaniva.

Obzvlášť nebezpečná je kombinácia viacerých faktorov súčasne. S genetickou predispozíciou dokonca aj malá modrina vyvolá rozvoj patológie.

Choroba sa najčastejšie tvorí v takých častiach tela:

 • horné a dolné končatiny (prietrže bicepsu a kolenného kĺbu);
 • oblasť ramien a predlaktia;
 • dolná časť chrbta a spodná časť chrbta (vyčnievanie miechy);
 • v medzirebálnej oblasti a bokoch (ak prevláda laterálna fyzická aktivita).

Oblasť poškodenia závisí od toho, aký druh športu sa človek zaoberá a ktorá svalová skupina je vystavená najväčšej fyzickej námahe. U kulturistov sa výčnelky môžu vytvárať v ktorejkoľvek časti tela, dokonca aj v podpazuší..

Existujú dve skupiny dôvodov - získané a ústavné. Medzi získané príčiny patria:

 1. Zranenia priamo na samotnom svale. Môžu byť získané pri športe, na jeseň, pri silnej rane..
 2. Ďalšou príčinou poškodenia svalovej fascie je chirurgický zákrok. V takýchto prípadoch dochádza k oslabeniu membrány spojivového tkaniva v dôsledku zlyhania chirurgického švu.
 3. Fascia poškodenie kvôli príliš veľa svalového napätia. Napríklad s nadmerným fyzickým úsilím. Niekedy to môže byť prudký trhavý pohyb, napríklad začiatok bežcov.

Medzi ústavné príčiny patrí geneticky podmienené oslabenie a zoslabenie svalovej fascie. Okrem toho akékoľvek, aj keď nie príliš ťažké zranenie, môže viesť k vytvoreniu kýly.

Svalové kýly sú najčastejšie lokalizované na stehne, menej často v oblasti dolných končatín (holenné, niekedy lýtkové svaly). Toto ochorenie má často nešpecifické príznaky. Preto väčšina ľudí, ktorí nie sú profesionálne spájaní so zvýšeným svalovým napätím, nemá ani podozrenie, že majú prietrž. Medzi hlavné príznaky patrí:

 1. Prítomnosť bolesti. Bolesť je spravidla lokalizovaná v oblasti poškodeného svalu a pri fyzickej námahe sa zvyšuje. Bodová bolesť svalov môže byť tiež spôsobená migelosou. V zriedkavých prípadoch existujú bezbolestné formy, ktoré komplikujú včasnú diagnostiku.
 2. Prítomnosť lokálnej formy podobnej nádoru v oblasti poškodeného svalu. Hrudný výčnelok je malý, je na dotyk elastický. Pri svalovej kontrakcii je hustejšia.
 3. Edém. Môže sa vyskytnúť mierny opuch prietrže..
 4. Porušenie funkcie končatín. Ak sa defekt lokalizuje v blízkosti bodu uchytenia svalov, môže sa pozorovať obmedzenie pohybu končatín v dôsledku bolesti a následne v dôsledku vývoja kontraktúr..
 5. Prítomnosť parestézie (brnenie) alebo znecitlivenia v postihnutej končatine. Takéto príznaky sa môžu vyskytnúť v dôsledku kompresie prietrže umiestnenej v blízkosti nervových kmeňov alebo plexov..

Svalová kýla by sa mala odlišovať od patológie, ako je migelosa. Migelozy (nazývané tiež myogeózy) sú malé uzliny nachádzajúce sa vo svalovom tkanive. Na palpáciu sú bolestivé a môžu spôsobiť bolesť celého svalu. Zvyčajne sa spájajú s jej obranou (napätie) a bolestivosťou..

Myogelosy sú lokalizované v zónach s hlavným zaťažením určitých svalových skupín. Napríklad v basketbalových hráčoch sú častejšie umiestnené vo svaloch ramenného pletenca a chrbta, u bežcov a futbalistov - na stehne, dolnej končatine..

Znaky komplikácií

Nie je možné zamieňať príznaky porušenia predpisov s ničím iným. Priebeh neúplnej alebo úplnej prietrže nespôsobuje pacientovi časť nepríjemných pocitov, ktoré sa pozorujú pri stlačení ciev. Ak sa objavia nasledujúce príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc:

 • zväčšený herniálny výčnelok;
 • vydutie bolo husté, na dotyk veľmi ťažké;
 • s ľahkým dotykom na zapálenú oblasť vzniká a hromadí sa silná bolesť;
 • epiderma femorálnej oblasti je hyperemická, zdá sa, že je horúcejšia ako susediace časti končatiny;
 • ani doktor nedokáže opraviť obsah prietrže;
 • nedostatok stolice na viac ako deň;
 • rozvoj akútnej obštrukcie čreva.

Dočasná úľava, ktorá sa vyskytuje pri obmedzenej prietrži, často pacienta mýli. Pacienti si myslia, že choroba ustúpila a nestojí to za paniku. V skutočnosti neprítomnosť bolesti naznačuje začiatok nekrotického procesu: zovretá časť čreva alebo iného vnútorného orgánu začala zomrieť..

Stav pacienta s obmedzenou prietržou sa rýchlo zhoršuje: bolesť sa stáva neznesiteľnou, opakované vracanie pokračuje, horúčka nie je obmedzovaná antipyretikami. V takejto situácii nemôžete stratiť ani minútu, pretože s rozvojom peritonitídy je riziko úmrtia extrémne vysoké.

Klinický obraz

Väčšina cýst sa tvorí na zadnej strane rúk a nôh. Výstupok vyzerá ako opuch alebo rana. Po stlačení je útvar hustý a elastický na dotyk. Príznaky patológie naznačujú výskyt bolestivých pocitov len so silným tlakom na hygróm.

Synoviálna tekutina môže prúdiť z herniálneho vaku do kĺbovej dutiny. Zrejme sa môže zdať, že hygróm zmizol. Ale synoviálna tekutina postupne naplňuje vak.

Hygróm zároveň poukazuje na benígne formácie, ktoré nepredstavujú riziko pre ľudský život a zdravie, nehrozí tiež riziko malignity..

Príznaky prejavu patológie

Svalovú prietrž je pomerne ťažké identifikovať, symptomatológia prejavu je slabá a nie výrazná. Ak ju chcete zistiť, musíte neustále sledovať svoje zdravie a prítomnosť odchýlok. Existujú nasledujúce klinické prejavy:

 1. Tvorba mäkkého výčnelku v postihnutej oblasti. Vzdelávanie môže zmiznúť, ak sú svaly v uvoľnenom stave a sú za prítomnosti fyzickej aktivity hustejšie a pružnejšie.
 2. Prítomnosť opuchov v postihnutej oblasti.
 3. Syndróm bolesti. Je lokalizovaná v oblasti poškodenia, zvyšuje sa pohybom a fyzickou námahou. Bolesť je možné pociťovať na ľavej a pravej strane, v závislosti od umiestnenia prietrže.
 4. Prítomnosť malého opuchu tkanív okolo prietrže.
 5. Porušenie motorických funkcií v dôsledku prítomnosti symptómov bolesti pri kontrakciách poškodeného svalu.
 6. Výskyt znecitlivenia, tvorba parestézie spôsobená kompresiou nervových kmeňov prietrže. Vyskytujú sa ťažké zranenia, prudké zdvíhanie.
 7. Hematómy, ak sú poškodené krvné cievy.
 8. Svrbenie a pálenie v postihnutej oblasti.

Na základe týchto prejavov je možné určiť, že sa z toho vyvinie prietrž. Aby sa predišlo vzniku komplikácií a vážnych následkov, je potrebné začať s liečbou v raných štádiách. Pre profesionálnych športovcov je to obzvlášť dôležité, pretože môžu stratiť tvar a už sa nemôžu venovať svojim športovým aktivitám. Preto by ste mali vedieť, ako vyzerá patologická odchýlka a ako sa prejavuje.

Ako sa prejavuje

Hlavným prejavom tohto problému je výčnelok v oblasti vzdelávania, ktorý môže byť trvalý alebo sa môže objaviť iba pri svalovom napätí. Iné prejavy sú spojené s procesmi vyskytujúcimi sa v tkanivách v súvislosti s patológiou. Pretože dochádza k poškodeniu, je nevyhnutný edém, ktorý môže komprimovať okolité tkanivá alebo nervové dráhy.

príznaky

 1. Syndróm bolesti, ktorý pociťujete počas cvičenia alebo neustále, sa môže rozšíriť nielen na oblasť poškodenia,
 2. Znížená pohyblivosť končatín v dôsledku bolesti, opuchu a poškodenia tkanív,
 3. Brnenie a znížená citlivosť kýly v dôsledku tlaku na nervové zakončenie,
 4. Poškodené hematómy.

Kýla samotná vyzerá ako výbežok podobný nádoru alebo opuch v tvare kupoly. Je elastický, ale sťahuje sa so svalovou kontrakciou. Všetky príznaky, najmä bolesť, sa zhoršujú fyzickou námahou. Výrazné obmedzenie pohyblivosti sa zvyčajne pozoruje so značným poškodením, ako aj pri nesprávnom alebo oneskorenom ošetrení.

Užitočné informácie?

Zažili ste niekedy pretrvávajúcu bolesť chrbta? Súdiac podľa toho, že čítate tento článok, osteochondrózu poznáte už osobne. A samozrejme viete z prvej ruky, čo to je:

 • Mučí vás nepohodlie v mieste vyčnievania prietrže...
 • A cítite bolesť aj pri chôdzi...
 • Je dokonca škoda, že sa vyhnete fyzickému sťahovaniu...
 • Okrem toho odporúčané lieky z nejakého dôvodu nie sú vo vašom prípade účinné...
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť...

Existuje efektívny liek na prietrž. Kliknite na odkaz a zistite, ako Galina Savina vyliečila kýlu.

Môj výlet do nemocnice

Poďme v pondelok do Ústrednej nemocnice a zostava... ako obvykle... nevstaňte.

Pretože som mal problémy s pohybom, moja manželka ma všade sprevádzala. Ďakujem veľmi pekne za to, ak nie za ňu, určite by som nešiel do nemocnice a urobil správne veci. Prečo je to správne? Čítajte ďalej, potom začína všetka zábava.

Nebudem písať o tom, ako dlho hľadali lekársku kartu. A oni začali nový, ja som sa neobjavil v nemocnici asi 5 rokov a zrejme predali moju kartu niekomu;) Žartujem samozrejme, ale kto vie...

Keď som sedel v súlade s terapeutom a neurológom na stene, videl som plagát príčin chorôb chrbtice:

 1. Jedná sa o pasívny sedavý spôsob života, to znamená, keď sedíte v dlhu, atrofia chrbtových svalov a slabosť.
 2. Nezdvíhajte ťažké závažia.
 3. Nesprávna výživa - nedostatok vitamínov a vápnika.

Všetky tri z týchto dôvodov prispeli k môjmu problému so zadami..

Terapeutovi som slúžil v rade asi 2 hodiny. V ordinácii lekára hovorím terapeutovi, že to tak hovoria a tak v dolnej časti chrbta bolesti a chodidla pravej nohy, keď stojím za 2-3 minúty, je to znecitlivené.

Ako obvykle, počúval som svoj prístroj a robil meranie tlaku - všetko je v poriadku. Napísal som smer na močové a krvné testy a predpísal som si iné, nepamätám si meno, pretože si nedokážem vydržať injekcie..

Väčšina ľudí robí opak, najprv liečia a potom zistia, že sa k nim nelieči.

Dáva mi prázdne - smer s mapou smerov, kde sa vykonáva zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI). A poslala všetko späť, nie diagnózu, nie spôsob liečby, prehĺtala pilulky a naďalej sa ničila, to je dojem.

Nasledujúci deň darujem krv - močím a idem k neurológovi, popisujem svoje príznaky, že mi bolí spodná časť chrbta a spadne pravá noha. Predpisuje injekcie meloxikamu.

Ofigeva druhýkrát.

Ale kde bolí chrbát, veril som lekárovi (lekár povedal mimochodom slovo, prečítala som to niekde neskôr) Kúpil som 6 injekcií a začal robiť 1 injekciu denne v pravom buchte..

Urobil som 3 injekcie, potom prišiel víkend a tri sa museli urobiť budúci týždeň.


Urobte injekciu do filmu Kaukazský zajatec

Po injekcii sa zdalo, že to pustilo, bolesť ustúpila. V nedeľu bolesť bola celý deň. A v pondelok ráno som nemohol vstať z postele. 21. marca 2020 sa mi v pondelok stalo nešťastie.

Hovorí sa, že pondelok je náročný deň, ale pre mňa to ešte nebolo také ťažké. V toto krásne ráno som sa prebudil s divokou bolesťou chrbta, s ťažkosťami som sa posadil na okraj postele a pokúsil som sa pol hodiny si obliecť ponožky. V tom okamihu som sa cítil ako bezmocná zelenina.

Nemohol som sedieť, stáť bez opory. Viac či menej som sa cítil v polohe na chrbte a keď som zmenil polohu tela, zažil som divokú bolesť. Neprajem si to nikomu, dokonca ani tomu najprísnejšiemu nepriateľovi.

Začal som nadávať týchto lekárov, obraciate sa na nich a nemôžu povedať, o čom je problém alebo nechcú hovoriť. Iba mrzák, nelieči sa.

Je to moja vina, priviedol som sa do takého stavu a vtedy som mal iba 35 rokov. A priniesol som sa do tohto stavu na 3-5 rokov. Hneď ako som zmenil zamestnanie a životný štýl.

Kýlu správame správne

Medzistavcová kýla patrí do kategórie závažných ochorení pohybového aparátu, môže sa vyskytnúť ako závažná komplikácia osteochondrózy a vyznačuje sa najprv výčnelkom vláknitého prstenca a potom jeho prasknutím, pri ktorom vnútorný obsah medzistavcových platničiek vstupuje do miechového kanálika..

Z dôvodov výskytu medzistavcovej prietrže je rozdelená na primárnu a sekundárnu.

K primárnej hernii medzistavcových platničiek môže dôjsť v dôsledku ťažkého poškodenia miechy s nadmerným intenzívnym námahou, ostrým naklonením, ohybom, ohnutím alebo neúspešným poklesom (posttraumatická hernia)..

Medzi ďalšie faktory, ktoré spôsobujú primárnu herníciu medzistavcových platničiek, patria:

 • nesprávne držanie tela;
 • metabolické poruchy v tele a genetická dedičnosť;
 • nadváha, obezita;
 • nedostatočné rozvinutie svalového korzetu.

Sekundárna medzistavcová prietrž sa vyvíja hlavne na pozadí existujúcich chorôb chrbtice. Jednou z najbežnejších príčin spinálnej hernie sú patologické zmeny v dôsledku prejavov komplikácií osteochondrózy.

Hlavný dôvod výskytu medzistavcovej prietrže súvisí s fyziológiou ľudského tela. Výživa medzistavcových platničiek je spôsobená použitím hlbokých svalov, ktoré vykonávajú aktívnu difúziu a pôsobia ako druh „mikropumpičiek“. Ak sa hlboké svaly nepoužívajú dlhšiu dobu, v nich sa objavia kŕče a výsledkom je syndróm bolesti..

Spravidla vznikne prietrž prietrže medzistavcovej platničky v dôsledku sušenia disku (dehydratácia) v dôsledku neschopnosti hlbokých svalov obklopujúcich medzistavcové platničky naplniť vodu v nej..

Vo svaloch môže byť taký proces z dvoch dôvodov:

 • v dôsledku nízkej motorickej aktivity (hypokinézia);
 • v dôsledku veľmi intenzívnej motorickej aktivity (hyperkinéza).

Obidve tieto príčiny spôsobujú stagnáciu, ischémiu, respektíve zápal, opuch a silnú bolesť..

Rozlišujú sa tieto typy medzistavcových prietrží:

 1. hernia medzistavcových platničiek krčnej chrbtice (nie je obvyklá);
 2. prietrž hrudnej medzistavcovej platničky (zriedkavé)
 3. prietrž bedrových medzistavcových platničiek (pomerne častá forma choroby).

Jedným z hlavných príznakov tohto ochorenia je intenzívna bolesť. V tomto prípade oblasť, v ktorej sa bolesť vyskytuje, závisí od typu medzistavcovej prietrže.

Ak je postihnutá krčná oblasť, vyskytuje sa bolesť hlavy, krku a ramien, v tomto ohľade môže dôjsť k zvýšeniu krvného tlaku a závratom spojeným so zhoršenou cirkuláciou hlavy.

V prípade poškodenia hrudnej oblasti je charakteristická bolesť ramenného kĺbu, lopatiek a hrudníka.

Medzi príznaky bedrovej prietrže patrí bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá spôsobuje nôh alebo zadok. V niektorých prípadoch je možný pocit necitlivosti v dolných končatinách..

Metódy liečby medzistavcovej prietrže a jej prevencia.

Rozlišujte medzi konzervatívnym spôsobom liečby, chirurgickým a alternatívnym.

Pri konzervatívnej liečbe sa predpisujú lieky zamerané na odstránenie zápalového procesu a blokovanie syndrómu bolesti. Hlavným smerom tejto liečebnej metódy je zmiernenie príznakov choroby, proces dehydratácie medzistavcových platničiek a okolitých tkanív však pokračuje a časom sa môže zvyšovať, čo zhoršuje klinický obraz ochorenia..

Pri chirurgickej expozícii (napríklad pri operácii odstránenia medzistavcovej prietrže, ako aj pri liečbe laserovej prietrže - laserová termoplastika) sa pozoruje aj niekoľko funkcií:

 • flexibilita a elasticita chrbtice je znížená;
 • existuje pravdepodobnosť sekundárnych kýly medzistavcových platničiek;
 • úľava po operácii má krátke trvanie, ktoré možno nahradiť následným relapsom a progresiou choroby.

Alternatívne typy liečby zahŕňajú komplexnú terapiu, ktorá zahŕňa:

 • manuálna terapia (kinezoterapia);
 • akupunktúra;
 • bylinková medicína;
 • moxitherapy;
 • akupresúra.

Kýla, ktorá sa nachádza nad kĺbom, je úplne neškodným novotvarom, ktorý v zásade môže zostať nerušený, ak nespôsobí nepohodlie jeho majiteľovi. Ak hygróm akýmkoľvek spôsobom obťažuje pacienta, spôsobuje bolesť, hnisanie alebo významné zväčšenie jeho veľkosti, nie je potrebné odďaľovať.

U niektorých pacientov sa stále vyskytuje hnisanie, hoci je zriedkavé. V tomto prípade sa vykonáva antibiotická terapia. Podávajú sa tiež protizápalové a analgetické lieky, po ktorých je najvýhodnejšia chirurgická expozícia..

Jeho výhodou je, že v neskoršom živote sa dá vyhnúť relapsu. Za týmto účelom chirurg traumy urobí malý rez, prostredníctvom ktorého vytiahne cystu spolu s kapsulou. Vo vnútri je rana dezinfikovaná a prešívaná a poškodená končatina je imobilizovaná a imobilizovaná na určitý čas..

Pre tých, ktorí sa boja operácie, existuje ešte jeden spôsob, ako sa zbaviť prietrže. Na to stačí len silno pritlačiť na novotvar, v tejto situácii praskne hernálny vak a tekutina sa šíri cez končatinu. Pri tejto terapii však lekár nemôže zaručiť úplnú likvidáciu hygrómu a postup je dosť bolestivý, takže z neho prakticky nevznikajú žiadne výhody..

Všeobecne platí, že pacient sa musí po rozhovore so samotným odborným traumatológom rozhodnúť o najprijateľnejšom spôsobe odstránenia kýly kíbu, berúc do úvahy výhody a nevýhody postupu, alebo všetko nechať tak, ako je, a zbytočne sa mučiť..

Kĺbové hernie sú útvary charakterizované tvorbou sférického výčnelku vyplneného kĺbovou tekutinou.

Podobná prietrž sa môže vytvoriť na ktoromkoľvek z kĺbov, ale najčastejšie sú kĺbové prietrže diagnostikované na zápästiach..

 • všeobecné informácie
 • Príčiny kĺbovej prietrže
 • Druhy kĺbových hernií
 • Príznaky kĺbovej prietrže
 • Liečba kýly s kĺbmi
 • video

Pri počiatočných chorobách choroba pokračuje úplne bez príznakov a okrem mierneho opuchu pacientov sa nič neobťažuje.

Keď sa vyvíjajú, je možné pozorovať nepohodlie a bolesť. Ak silno zatlačíte na výstupok, tekutina spoja sa vráti späť do cievy. Extrúzia však nemôže zmierniť kĺbovú prietrž a po krátkom čase sa objaví znova.

Doteraz neboli preskúmané všetky dôvody, prečo sa môže vytvoriť kýla. Existujú však určité faktory, ktoré prispievajú k rozvoju tohto ochorenia..

Príčiny kĺbovej prietrže

Faktor genetickej predispozície nemožno vylúčiť..

Medzi príčiny kĺbovej hernie patrí množstvo chorôb, ktoré sú sprevádzané zápalom kĺbov.

Zranenia môžu tiež viesť k hernii..

Druhy kĺbových hernií ^

Existujú dva hlavné typy kĺbových hernií. Sú to jednokomorové a viackomorové útvary.

Druhy kĺbových hernií

V prevažnej väčšine prípadov sú kĺbové hernie v počiatočnom štádiu jednokomorové, ale pri absencii liečby a pri ich vývoji sa menia na viackomorové..

Medzi kĺby patrí prietrž zápästia, prietrž Becker a niekoľko ďalších.

Príznaky kĺbovej prietrže ^

V počiatočných fázach sa prietrž prejavuje iba vizuálne vo forme výčnelku s guľovým tvarom. Neskôr sa objaví nepohodlie a bolesť, ktoré najčastejšie úplne zmiznú v pokoji..

Príznaky kĺbovej prietrže

Postupne alebo kŕčovito sa môže vyskytnúť zväčšenie kĺbovej prietrže.

V oblasti lokalizácie prietrže sa môžu začať zápalové procesy a môže sa vytvárať opuch.

Liečba kýlovej kýly ^

Jedinou spoľahlivou liečbou kĺbových hernií je chirurgický zákrok, ako je napríklad vyparovanie prietrže. Fyzioterapia a punkcia tiež pomáhajú zbaviť sa prietrže, ale neovplyvňujú jej príčiny, čo nevyhnutne vedie k relapsom. Preto sa dnes metóda vpichu prakticky nepoužíva.

Liečba kýly s kĺbmi

Technika na vykonanie operácie na odstránenie kýlovej kýly je pomerne jednoduchá. V jeho priebehu je vypálená hernia a tkanivá sú zošité do podkožného tkaniva..

Po operácii sa na pacientov aplikuje pevne fixujúci obväz a po týždni odstránim stehy.

Existuje tiež modernejšia metóda na odstránenie kĺbových hernií laserovým vypaľovaním..

Takáto operácia nevyžaduje chirurgickú disekciu tkanív a rehabilitačný proces trvá niekoľko dní.

Medzi liečebné metódy patrí magnetoterapia..

Autor článku: Vasily Shevchenko

Dovoľte mi predstaviť sa. Moje meno je Vasiliy. Viac ako 8 rokov pracujem ako masážny terapeut a chiropraktik. Som presvedčený, že som odborníkom vo svojom odbore a chcem pomôcť všetkým návštevníkom stránok pri riešení ich problémov. Všetky údaje o webe boli zhromaždené a starostlivo spracované, aby sa v prístupnej forme preniesli všetky požadované informácie. Pred použitím funkcií popísaných na webe je vždy nevyhnutná konzultácia s odborníkom..

diagnostika

Slabosť nôh a ďalšie nepríjemné pocity môžu byť vyvolané nielen prietržou bedrovej chrbtice, ale aj inými chorobami pohybového aparátu. Pri výbere správnej liečby musí pacient podstúpiť dôkladnú diagnózu pod dohľadom lekára.

Diagnostika pomôže zistiť, prečo nohy strácajú svoju funkčnosť, a tiež naznačuje, ako to opraviť..

Používajte rôzne diagnostické techniky. Lekár najskôr stanoví citlivosť pomocou niekoľkých prístupov. Napríklad je možné určiť iba tlak, pocit vibrácií, citlivosť na teplotu a niekoľko ďalších typov pocitov, ktorých prítomnosť alebo neprítomnosť sa musí preukázať, aby sa dokončil obraz..

Z diagnostických metód sa najčastejšie používa rádiografia, ako aj CT. Tieto metódy umožňujú zistiť, či existujú nejaké patologické posuny stavcov, a tiež zistiť príčinu týchto posunov. Okrem CT sa v pochybných prípadoch používa aj ďalšia MRI..

prevencia

Prevencia výskytu svalovej prietrže u športovcov spočíva v správnej organizácii tréningového procesu - povinného zahrievania svalov pred tréningom alebo súťažou a pre bežných pacientov - pred akýmkoľvek fyzickým námahou..

Prevencia tejto patológie u ľudí s genetickou predispozíciou k výskytu svalovej kýly spojenej s rednutím alebo zlyhaním svalovej fascie je:

 • predchádzanie úrazom v domácnosti - zabránenie náhlym alebo trhavým pohybom, pádom, miestnym silným úderom;
 • pri správnej racionálnej výžive s úplnou výnimkou potravín, ktoré môžu spôsobiť metabolické poruchy, ktoré majú tendenciu zhoršovať ústavné vlastnosti fascie;
 • ako sa zbaviť zlých návykov.

Posuvná prietrž sa nazýva v prípadoch, keď k premiestneniu orgánu dochádza pozdĺž jeho osi.

Prečítajte si, či je možné robiť jogu s kýlou chrbtice..

Je spinálna prietrž nebezpečná u novorodencov - odborníci uviedli v ďalšom článku.

Pre ľudí s genetickou predispozíciou k výskytu svalovej kýly v dôsledku vrodenej slabosti štruktúry fascie lekári odporúčajú:

 • vyhnúť sa denným pádom, nárazom, náhlym pohybom;
 • viesť mierne dynamický životný štýl;
 • ak si chcete zlepšiť svoje zdravie, povolaním v telocvični si vyberte sporadické športy a iba po konzultácii s lekárom;
 • sledujte svoju stravu a opúšťajte potraviny, ktorých používanie môže viesť k metabolickým poruchám v tele;
 • nefajčite ani nezneužívajte alkohol.

Kýla na nohe sa nevyskytuje u športovca, ak trénuje a vystupuje bez toho, aby porušil najdôležitejšiu požiadavku: potrebu predhriať svalový aparát. Toto je obzvlášť dôležité na zabránenie medziobratovej prietrže na stehne, kolene alebo dolnej končatine. Táto patológia je najťažšie a najťažšie liečiteľná..

Prečo ženy ochorejú častejšie

U spravodlivejšieho pohlavia je často diagnostikovaná patológia. Femorálna kýla u žien je 3-4 krát častejšia ako u mužov. Predispozíciu ženskej polovice populácie k incidencii možno vysvetliť zvláštnosťou anatomickej štruktúry. Ženy majú teda širšiu nádrž, širšiu medzeru a medzeru (femorálne väzy, ktorými prechádzajú nervy a krvné cievy). Okrem toho sú väzivové vlákna u žien omnoho slabšie - príroda sa tak uistila, že ženy môžu pri pôrode intenzívne namáhať svaly prednej brušnej steny..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

N.R. Akramov, A.K. Zakirov
Detská republikánska klinická nemocnica ministerstva zdravotníctva Tatarskej republiky, Kazanská štátna lekárska univerzita, Kazaň, Ruská federácia
Masáž krčka maternice na osteochondrózu sa dá použiť sama o sebe. Po celodenných plných reláciách dochádza k viditeľnému zlepšeniu nielen zo strany základnej choroby;.
V oblasti osteopatie a neurológie je jedným z vedúcich miest medzi modernými liečebnými metódami cvičebná terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice.