loader

Hlavná

Žalúdok

Choroby bedrovej chrbtice

Bedrové problémy majú veľmi rôznorodú etiológiu. Rizikovú skupinu tvoria starší ľudia, ako aj ľudia, ktorí sú nadšení športom alebo sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou. Poraziť choroby dolnej časti chrbta, nie je dostatok pilulky, masti a otepľovanie obklady. Je potrebné zmeniť životný štýl: zapojiť sa do fyzickej terapie, schudnúť, navštíviť bazén a masáže.

Prečo bolí dolná časť chrbta

Chrupavkové tkanivo dolnej časti chrbta nie je schopné regenerácie a je ľahko zničiteľné, ak nemá dostatok živín. Choroby dolnej časti chrbta - poplatok ľudstva za vzpriamené držanie tela. Vzhľadom na to, že človek trávi väčšinu času nakladaním chrbta a najmä bedrovej oblasti, zhoršuje sa krvný obeh bedrovej chrupavky. Čo znamená, že nedostatok živín začína.

Bedrový sval človeka má najväčší náklad pri ťažkej fyzickej námahe alebo zdvíhaní závaží. Kýla a výčnelok bedrovej kosti - profesionálny vzpierač chorôb. Ale aj keď človek nevystaví svoju spodnú časť chrbta takýmto preťaženiam, môže ju zraniť, povedzme, zlou technikou zdvíhania hmotnosti..

Bedra je zdeformovaná, ak osoba neustále sedí. Leví podiel ľudstva je zapojený do intelektuálnej práce a trávi čas pred monitorom, ktorý naň pozorne pozerá. Bedrá sa dostatočne neopierajú o operadlo stoličky. Vzhľadom na to, že táto poloha sa stáva chronickou, svaly dolnej časti chrbta už nemôžu vydržať záťaž a bedrové stavce začínajú stláčať medzistavcové platničky a fazetové kĺby..

Krv začína horšie cirkulovať cez chrupavku a narušujú sa metabolické procesy v tkanivách dolnej časti chrbta. Naše kĺby však nemajú vlastné kapiláry - živia sa susednými mäkkými bedrovými tkanivami. Ak sa kapiláry v tkanivách zúžia a potom prestanú fungovať, tkanivo chrupavky je podvyživené. Výsledkom je, že vysychajú a strácajú svoje elastické vlastnosti. Preto sa vyvíja väčšina chorôb bedrovej chrbtice..

Bedrovej osteochondrózy

Pri osteochondróze spôsobenej metabolickými poruchami začína degenerácia chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Bedrový kotúč prestane fungovať ako pružina medzi stavcami. Už viac neobnovuje svoju normálnu polohu, klesá na výšku. Výsledkom je, že stavce dolnej časti chrbta sa začínajú navzájom dotýkať. A ak disk potom vyčnieva a praská, môžu sa vyskytnúť komplikácie, ako je vyčnievanie a prietrž..

Medzi príznaky bedrovej osteochondrózy patrí stuhnutosť a bolesť. Ak boli nervové korene zovreté v dôsledku osteochondróznych koreňov, klinický obraz sa zhoršil:

 • Citlivosť nôh je narušená: sú znecitlivené, okolo nich bežia „husacie hrbole“;
 • Práca konečníka a močového mechúra sa zhoršuje;
 • Bolesť zosilnie, dá sa do panvovej a femorálnej oblasti.

Vertebrálne osteofyty

Pri ochorení, ako je spondylóza, sa na okrajoch stavovcov objavujú ostré hroty kostného tkaniva - osteofyty. Deje sa tak preto, lebo kostné telá sú vo vzájomnom kontakte a po stranách sú vymazané. Telo vytvára nové kostné tkanivo namiesto starého, vytvárajú sa jeho prebytky, ktoré vyzerajú ako tŕne. Niet divu, že miechové osteofyty majú ostré hrany. S týmito okrajmi deformujú tkanivo chrupavky, ovplyvňujú nervové korene a krvné cievy..

Najhoršou komplikáciou tohto ochorenia je stenóza miechy, pri ktorej osteofyty tlačia na miechu. Výsledkom je, že osoba môže byť postihnutá, úplne stráca citlivosť pod dolnou časťou chrbta.

Spondylóza zvyšuje príznaky osteochondrózy s nízkym chrbtom. Pacient sa zhoršuje a zvyšuje sa riziko vzniku závažnejších komplikácií.

Bedrový výčnelok

Medzistavcové platničky sú vo svojej podstate pružinou medzi stavcami, ktorá umožňuje chrbtici po pohybe a zaťažení návrat do svojej fyziologickej polohy. Pri osteochondróze strácajú disky vlhkosť, v dôsledku čoho prestávajú byť elastické. A rovnako ako tlačená pružina môžu vystrčiť na stranu. Táto zmena tvaru medzistavcových platničiek sa nazýva výstupok alebo výstupok.

Výčnelok môže zosilniť príznaky degeneratívnych procesov: bolesť, stuhnutosť, zhoršenie inervácie vnútorných orgánov a rúk. Pravdepodobnosť upnutia nervových koreňov bedrovej chrbtice sa zvyšuje.

Výčnelok je však nielen hrozný sám osebe, ale aj vo svojej extrémnej podobe - medzistavcové prietrže. Je to choroba, pri ktorej výčnelok nevydrží tlak kostných telies a prasklín..

Bedrová hernia

Medzistavcový disk pozostáva z hustej vláknitej membrány a mäkkého vláknitého jadra. Ak chrupavkové tkanivo membrány vyschne a potom vyčnieva, existuje nebezpečenstvo jeho prasknutia. Keď k tomu dôjde pod tlakom kostných telies, buničité jadro čiastočne opustí svoju fyziologickú polohu a ide von.

V tomto prípade buničina môže stlačiť nervové korene bedrovej kosti. Výsledkom budú silné ostré bolesti, ktoré bránia pohybu. Rovnako ako porušenie inervácie tých svalov alebo vnútorných orgánov, za ktoré bol tento nerv zodpovedný. V bedrovej oblasti sú to svaly nôh, močového mechúra, konečníka, pohlavných orgánov. Inkontinencia moču alebo stolice môže začať alebo naopak narušiť činnosť týchto orgánov. Človek normálne nemôže ísť na toaletu a kvôli nadmernej tekutine v tele sa na tele objaví opuchy.

Nohy kvôli narušeniu inervačných príznakov parestézie - ich citlivosť je narušená. Vyzerá to, že na nich bežia husi, sú prítomní necitlivosť. Oslabujú sa aj svaly nôh, preto je pre pacienta ťažké chodiť dlhú dobu.

Bolestivé pocity niekedy znemožňujú vykonávať aj minimálne pohyby tela. Bolesť v oblasti nôh a panvy.

Kýla je najnebezpečnejšia, ak tkanivo buničiny vychádza z miechového kanála. Potom je možné ochorenie, ako je stenóza miechy. Ak sa neurobia naliehavé opatrenia, pacient môže zostať na celý život zdravotne postihnutý. Situácia je komplikovaná skutočnosťou, že zadná (dorzálna) prietrž je vzhľadom na svoju polohu chirurgom veľmi obtiažna..

lumbalgie

Lumbalgia, alebo, ako ľudia hovoria, bolesť chrbta, sa vytvára v dôsledku kompresie nervových koreňov bedrovej kosti. Osoba v tomto stave (zvyčajne po náhlom pohybe) zamrzne v určitej polohe, ktorá je obmedzená bolesťou. V postihnutej oblasti nie je možné sa pohybovať.

Stáva sa tak z dôvodu kŕčov bedrových svalov, ktoré spôsobujú ťažkú ​​stuhnutosť. V skutočnosti je to špeciálna ochranná reakcia tela. Tým, že chráni svaly v pohybe, chráni nervové tkanivo pred ešte väčším poškodením, ktoré sa môže vyskytnúť, ak pacient začne vykonávať ďalšie pohyby..

Lumbago nie je nezávislé ochorenie alebo diagnóza, je prejavom iného patologického procesu.

Najčastejšie sú to osteochondróza, osteofyty alebo herniálne výčnelky. Keď sa objavia bolesti chrbta, nemôžete sa snažiť násilne začať pohybovať svaly. Pokúste sa upokojiť, urobte si pohodlnú pózu. Zoberte analgetikum a po útoku premýšľajte o návšteve neurológa. Možno sa vo vašom prípade musí urobiť čo najrýchlejšie, inak vzniknú ešte závažnejšie komplikácie.

Bedrová artróza

Bedrová artróza je choroba, pri ktorej sú zničené fazetové kĺby bedrovej chrbtice. Nevznikajú zápalové procesy, rovnako ako pri osteochondróze, ako aj nebezpečenstvo pomliaždenia nervového tkaniva. Choroba, ako je artróza, však často súvisí s osteochondrózou bedrovej chrupavky, čo jej dodáva nepríjemné príznaky. Ide predovšetkým o syndróm bolesti. Ďalším nepríjemným prejavom choroby je pocit stuhnutosti..

Vyčerpané fazetové kĺby zažívajú trenie medzi sebou. Pre pacienta je ťažké vykonávať pohyby; Spodná časť chrbta sa zdá byť osifikovaná.

Bolí to predovšetkým po prebudení a na konci dňa. V prvom prípade je príčinou statická poloha počas spánku. Vyhnite sa tomuto príznaku, ktorý nefunguje, ale je ľahké ho okamžite odstrániť. Stačí ak sa chcete aktívne pohybovať a ešte lepšie vykonávať cielené ranné cvičenia u pacientov s artrózou. V druhom prípade zdroj bolesti v záťažiach, ktoré zažili kĺbové kĺby počas dňa. Na zmiernenie bolesti jednoducho ľahnite a relaxujte, eliminujte všetky stresové faktory.

prípravy

Ak je pacient mučený nekonečnými záchvatmi bolesti, je príliš skoro premýšľať o tom, ako zabrániť ďalšiemu rozvoju choroby. Najdôležitejšie je spočiatku zastaviť príznaky. Eliminujte bolesť, obnovte pohyblivosť a citlivosť. Preto je potrebná primárna lekárska terapia. Najprv sa používajú lieky proti bolesti, ako je Ketorol alebo Ketanov. Ak je bolesť príliš silná, predpíše sa injekčná blokáda chrbtice s novokainom.

V prípade levov je zdrojom bolesti zápalové zameranie. Na liečbu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad ibuprofén alebo diklofenak..

Ak je pacient mučený spazmami bedrových svalov, možno predpísať priebeh svalových relaxancií, ako sú Sirdalud alebo Midokalm. Tieto prostriedky by sa mali vypiť iba v kurzoch a mimo akútneho obdobia choroby. Pôsobia na mozog a uvoľňujú svaly..

V poslednej dobe rastie popularita takých nových položiek, ako sú chondroprotektory. Tieto látky boli vyvinuté farmaceutmi tak, aby obsahovali mechanizmy regenerácie chrupavky. Nie všetci lekári majú tendenciu veriť, že akékoľvek látky alebo komplexy látok sú schopné zvládnuť takúto úlohu. Mnoho neurológov tvrdí, že účinok chondroprotektorov je založený na placebe plus súvislosť so všeobecným zlepšením z cvičebnej terapie a iných lekárskych postupov. Či už je to tak alebo nie, je teraz ťažké povedať, pretože s používaním týchto nástrojov je zatiaľ málo výskumov a skúseností. V každom prípade, či už použijete chondroprotektory alebo nie - táto otázka zostáva na rozhodnutí vás a vášho ošetrujúceho lekára.

Cvičenia fyzickej terapie majú neoceniteľný pozitívny vplyv na stav dolnej časti chrbta. Krvný obeh postihnutých tkanív sa zlepšuje, uvoľňujú sa upnuté kĺby a nervové korene. Svalové kŕče zmiznú.

Ak chce pacient spomaliť vývoj deformujúcich sa zmien a nielen zastaviť príznaky, musí sa iba venovať cvičebnej terapii. Musíme si však uvedomiť, že motorická aktivita je dobrá iba mimo obdobia exacerbácie. Prvé hodiny sú najlepšie pod dohľadom skúseného inštruktora. Potom to môžete urobiť doma. Najdôležitejšou požiadavkou je pravidelnosť. Ak cvičíte raz týždenne alebo menej, stav postihnutého tkaniva sa nezlepší..

Upozorňujeme na nasledujúce cvičenia, ktoré môžete použiť ako bežný poplatok:

 • Keď klameme alebo sedíme, začneme tlačiť na brušnú tlač, až kým nebudeme trochu unavení;
 • Vstávame na všetkých štyroch. Začíname sa ohýbať a ohýbať na maximum dolnej časti chrbta. V tomto prípade sa hlava ohýba v smere opačnom k ​​bedrovej oblasti. Postačuje päť alebo desať opakovaní, pozri sa na pohodu;
 • Ľahneme si na chrbát, ohýbame nohy mierne do kolenného kĺbu, dlane položíme pod chrbát hlavy. Nakláňame obe nohy naraz, najprv jednosmerne a potom desaťkrát;
 • Ľahnite si na chrbát a čo najviac potiahnite ponožky obidvoch nôh do strany hlavy. Zostávame v maximálnom bode asi päť sekúnd. Bude stačiť päť alebo sedem opakovaní.

Okrem toho budú užitočné bežné víza na priečke - napínajú spodnú časť chrbta a zbavujú chrupavkové kĺby tlaku. Kúpanie v bazéne je ideálnou voľbou pre fyzickú aktivitu. Vo vode je telesná hmotnosť rovnomerne rozložená a ani jedna časť chrbtice nemá nadmerné zaťaženie. Zároveň sa posilňujú svaly, čo tiež umožňuje zbaviť sa príznakov choroby. Ďalšou zaujímavou možnosťou, ktorá pomáha poraziť choroby bedrovej chrbtice, sú cvičenia na doske Evminov.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Po menštruácii bolí chrbát a brucho

Prečo bolí dolná časť chrbta

Bolesť chrbta počas tehotenstva v prvom trimestri

Syndróm bolesti bedrovej chrbtice

Syndróm bolesti bedrovej chrbtice sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Rovnako ovplyvňuje mužov aj ženy. Po prvýkrát sa môže bolesť bedrovej oblasti objaviť v ranom veku, vo veku 12 - 15 rokov. Je to spôsobené skutočnosťou, že počas tohto obdobia dochádza k aktívnej hormonálnej reštrukturalizácii tela. U dievčat a chlapcov v tomto období dochádza k tvorbe prstenca v panvovej kosti, pozorujú sa zmeny v zložení hormónov.

To všetko môže nepriaznivo ovplyvniť vláknitý kruh medzistavcových platničiek. Poskytujú spoľahlivú ochranu radiálnych nervov siahajúcich od štruktúr miechy cez foraminálne diery v stavovcoch. Ak sa výška medzistavcových platničiek zníži, potom sa zviera nervový nerv, čo nevyhnutne spôsobuje bedrovú bolesť.

Bedrový syndróm nie je vždy charakteristickým klinickým príznakom osteochondrózy. Tento stav sa často vyskytuje pri menštruačnom syndróme u žien, obličkových a pečeňových kolikách, vývoji adhezívneho ochorenia po operácii orgánov brušnej dutiny a panvy. Iba lekár by mal vykonávať diferenciálnu diagnostiku a zisťovať presnú príčinu nástupu bolesti. Mali by ste opustiť myšlienku nezávislého stanovenia diagnózy a liečby. To môže viesť k mimoriadne negatívnym dôsledkom..

Bedrový syndróm, ktorý sa vyvíja na pozadí degenerácie medzistavcových platničiek, veľmi často vyvoláva narušenie funkcie vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy. Preto má pacient pocit, že sa skutočne obáva čriev, žlčníka, močového mechúra atď. Pri uskutočňovaní dôkladnej diagnózy sa ukázalo, že všetky poruchy boli vyvolané porušením inervácie spojenej s kompresiou radiálneho nervu. Po úspešnej liečbe metódami manuálnej terapie u týchto pacientov bolesť v bedrovej oblasti úplne zmizla a bola obnovená práca vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy..

V tomto článku sa budeme zaoberať bežnými príčinami syndrómu bedrovej bolesti a ako vykonávať účinnú a bezpečnú liečbu. Ak sa vyskytne taký príznak, odporúčame vám, aby ste sa čo najskôr spojili so stavovcom. V Moskve sa môžete dohodnúť na bezplatnom vertebroológovi na klinike manuálnej terapie „Voľný pohyb“. Pracujú tam skúsení lekári, ktorí budú počas manuálneho vyšetrenia schopní presne diagnostikovať a predpísať individuálny priebeh liečby..

Príčiny syndrómu bedrovej bolesti

Syndróm bedrovej bolesti sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov. Po prvé, vo frekvencii distribúcie je lumbosakrálna osteochondróza. Najčastejšie je postihnutý medzistavcový disk L5-S1. Zodpovedá za podmienené ťažisko ľudského tela. Pri chôdzi, behu, skákaní a práve vtedy, keď telo stojí na tomto medzistavcovom disku, sa zistí obrovské znehodnotenie a fyzická námaha. Preto s najmenším narušením procesu difúznej výživy začína proces degeneratívnych degeneratívnych zmien. Veľmi rýchlo vidia, že tkanivá medzistavcových platničiek sú dehydratované, zničené a nahradené usadeninami vápenatých solí. Keď sa osteofyty objavia na povrchu medzistavcových platničiek, vyvíja sa primárny syndróm bedrovej bolesti..

Medzistavcová hernia je ďalšou častou príčinou syndrómu bedrovej bolesti. Toto je komplikácia dlhodobej osteochondrózy chrbtice. Pri tejto chorobe je prerušený proces difúznej výživy vláknitého kruhu medzistavcového disku. Medzistavcový disk nemá vlastnú obehovú sieť. Môže prijímať tekutinu a živiny v nej rozpustené a kyslík na oxidáciu vrátane aktívnej práce svalov umiestnených pozdĺž chrbtice. Ak človek vedie sedavý spôsob života, je zapojený do sedavej práce alebo má nadváhu, potom jeho bedrové svaly prakticky nefungujú. Sú neustále v stave statického stresu. To úplne blokuje proces difúznej výživy chrupavkového tkaniva medzistavcovej platničky.

V dôsledku toho vláknitý prstenec stráca svoju elasticitu, prijíma časť tekutiny z buničitého jadra nachádzajúceho sa vo vnútri, praskne a vyskytuje sa medzistavcová prietrž. Stlačuje okolité mäkké tkanivá, vyvoláva zápal a spôsobuje syndróm akútnej bedrovej bolesti..

Medzi ďalšie príčiny syndrómu bedrovej bolesti patrí:

 1. choroby vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy;
 2. nádorové procesy v bedrovej oblasti;
 3. infekčné choroby štruktúr miechy a durálnych membrán;
 4. Ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes, sklerodermia a ďalšie reumatoidné procesy vedúce k tvorbe nadmerného tkaniva jazvy v blízkosti chrbtice;
 5. poranenia chrbta vedúce k natiahnutiu a pretrhnutiu väziva a šľachy, hematómy vo vnútri paravertebrálnych svalov, praskliny a zlomeniny v oblasti stavovcov a ich spinálne procesy.

Bolesť môže spôsobiť kŕče iliopsoovského svalu, myofasciálny, fazetový a svalovo-tonický syndróm, poškodenie plexu bedrového nervu atď. Zvážte najbežnejšie klinické prípady bolesti chrbta..

Svalový syndróm Iliopsoas

Syndróm bedrového svalu je častou príčinou bolesti. Vo väčšine prípadov sa syndróm iliopsoas vyvíja v mladom veku a je výsledkom traumatického účinku na sval rovnakého mena..

Podieľa sa na flexii a predlžovaní tela, na únose a únose stehna. Preto náhle a nadmerné pohyby v týchto smeroch môžu viesť k vzniku vnútorných hematómov. Postupne sa na týchto miestach začína jazvový proces, pri ktorom dochádza k nahradeniu fyziologického tkaniva pozostávajúceho z myocytov. Syndróm chronického iliopsoas svalu môže viesť k čiastočnej paralýze a dokonca k invalidite v dôsledku nemožnosti nezávislého pohybu v priestore.

Medzi prvé príznaky svalového syndrómu iliopsoas patrí akútna bolesť, ktorá sa objaví pri pokuse o presun z polohy leženia do polohy na sedenie. Začnú sa tiež objavovať ťažkosti s ohýbaním nôh v kolene a bedrových kĺboch..

Liečbu svalového syndrómu iliopsoas je potrebné začať v skorom štádiu. Tým sa úplne odstránia ložiská patologickej deformácie myocytov a obnoví sa fyzická aktivita pacienta. Na liečbu bedrového a bedrového syndrómu sa najčastejšie používa manuálna terapia v kombinácii s kinezioterapiou a terapeutickou gymnastikou..

Svalovo-tonický syndróm bedrovej kosti

Ďalšou častou príčinou bolesti chrbta u mladých ľudí je svalovo-tonický syndróm bedrovej kosti, ku ktorému môže dôjsť pri mnohých negatívnych vplyvoch. Možné príčiny objavenia sa syndrómu bedrovej svalovej hmoty zahŕňajú:

 • dystrofia svalovej kostry chrbta;
 • akumulácia kyseliny mliečnej v myocytoch po dlhodobej oslabujúcej fyzickej aktivite;
 • slzy a podvrtnutie väzov, šliach a svalov v bedrovej oblasti;
 • zakrivenie chrbtice a zhoršené držanie tela;
 • nedostatok horčíka, vápnika a železa v potrave, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu rovnováhy elektrolytov v krvi a anémii z nedostatku železa;
 • diabetická angiopatia a neuropatia.

Bedrová bolesť sa prejavuje vo forme tonických záchvatov, ktoré sa vyskytujú spontánne po vystavení určitým negatívnym faktorom. Bolesť môže vyvolať psychoemocionálny stres, tvrdá fyzická práca, katarálna vírusová choroba, podchladenie alebo prehriatie tela..

Medzi klinické príznaky bedrového syndrómu patrí stuhnutý pohyb, pocit slabosti v tele a ostrá bolesť, ktorá sa šíri na nohy..

Bedrový bedrový syndróm

Fazetový syndróm bedrovej chrbtice je komplikáciou iných patológií, pri ktorých je medzistavcový disk zničený a jeho výška sa znižuje. V normálnom stave je stabilita fazetových kĺbov medzi susednými stavcami zaistená pružnosťou medzistavcových platničiek. So svojou deformáciou sa na spoji vyskytuje zvýšené odpisové zaťaženie. V dôsledku toho sa začína zrútiť a zdeformovať..

Fazetový syndróm bedrovej chrbtice výrazne znižuje kvalitu ľudského života, čo postupne vedie k úplnej nehybnosti chrbtice. Pri absencii včasnej a adekvátnej liečby sa môžu vyskytnúť kompresné lézie radiálnych nervov, ktoré negatívne ovplyvňujú fungovanie vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy..

Klinické príznaky syndrómu bedrovej fazety sa podobajú osteochondróze a jej komplikáciám:

 • bolesť v bedrovej oblasti;
 • tuhosť pohybov;
 • kŕče v chrbtici s náhlymi pohybmi;
 • znecitlivenie v dolnej končatine na strane lézie;
 • hladkosť lumbálnej lordózy a zakrivenie tela v jednej zo strán;
 • syndróm svalového napätia.

Na liečenie fazetového syndrómu bedrovej chrbtice sa musí najprv vylúčiť kompresia. Na tento účel sa používa metóda trakčnej trakcie chrbtice. Po úľave od akútnej bolesti sa začína individuálne liečenie ochorenia, ktoré vyvolalo porážku fazetálnych stavcov..

Syndróm lézie bedrového plexu

Syndróm lézie bedrového plexu je závažná neurologická patológia. Bedrový nervový plexus je tvorený z vetiev 4. bedrových a 12. prsných radiálnych nervov. Potom sa rozpadne na femorálne, iliálne, laterálne kožné a iné nervy zodpovedné za inerváciu dolnej končatiny na ľavej a pravej strane..

Bedrový vertebrogénny syndróm spojený s poškodením nervového plexu vedie k čiastočnej paralýze dolnej končatiny na strane lézie. Citlivosť kože je postupne narušená. Akútna bolesť je prítomná iba v prvých 2 týždňoch. Potom začína atrofia nervového vlákna a akútna bolesť je nahradená utlmením citlivosti a jej úplnou stratou v priebehu úplne poškodených nervov. Pacient pociťuje parestéziu, pocit, že sa mu na nohe plazí husa. Problémy s vlastnou mobilitou začínajú.

Liečba lumbosakrálneho syndrómu

Lumbosakrálny syndróm sa musí diagnostikovať a liečiť včas. Toto je nebezpečný stav, pretože to nie je nezávislé ochorenie, ale iba komplex klinických príznakov.

Liečba bedrového syndrómu sa môže uskutočňovať pomocou metód manuálnej terapie. Masáže a osteopatia sa často používajú - umožňujú vám úplne obnoviť mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín v centre pozornosti patologických zmien. Potom sa použije trakčná trakcia chrbtice - tento postup je určený na zväčšenie medzistavcových priestorov a vytvorenie priaznivých podmienok na obnovu poškodeného tkaniva chrupavky medzistavcových platničiek..

Terapeutická gymnastika a kinezioterapia posilnia svalový rámec chrbta a obnovia narušenú difúznu výživu medzistavcových platničiek. Reflexoterapia pri liečbe lumbosakrálneho syndrómu umožňuje zmierniť svalové napätie, zmierniť bolesť, odstrániť zápalovú reakciu a začať proces regenerácie prirodzeného tkaniva pomocou skrytých rezerv ľudského tela..

Priebeh liečby sa vždy rozvíja individuálne. Môže tiež zahŕňať vystavenie laserom, fyzioterapiu a ďalšie. V závislosti od diagnózy musí lekár vyvinúť individuálny liečebný postup pre pacientov.

V Moskve môžete podstúpiť úplnú bezpečnú liečbu akéhokoľvek bedrového syndrómu na klinike manuálnej terapie „Voľný pohyb“. Ponúka bezplatné stretnutie s vertebroológom alebo neurológom. Tento špecialista počas vyšetrenia pacienta bude schopný urobiť presnú diagnózu a predpísať účinnú liečbu..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Bolesť chrbta: najčastejšie príčiny

Bolesti chrbta, podľa štatistík, tento nepríjemný a desivý príznak najmenej raz v živote pociťuje asi 80% ľudí rôznych vekových kategórií. Zároveň je dôležité vedieť rozlíšiť medzi situáciami, v ktorých by sa bolestivé pocity mali týkať a kedy sa nemusíte báť..

Samozrejme, ak bolesť predchádzala fyzickej námahe alebo malej rane, do 2 až 3 dní sa stratia, nie je dôvod na obavy. Ale ak váš chrbát zle bolí, na dlhú dobu a bolesť nie je podobná bolesti svalov, poponáhľajte sa k lekárovi.

Prečo mi bolí chrbát?

Príčiny bolesti chrbta sú rôzne, od malých vonkajších faktorov až po vývoj rôznych patologických procesov, ktorých je tiež veľa. Zároveň lekári stále rozlišujú 3 najčastejšie príčiny:

 1. Nešpecifické bolesti - kombinujú niekoľko faktorov, medzi ktorými sa častejšie vyskytujú bolesti svalov spôsobené nesprávnym držaním tela, predĺžený pobyt v jednej polohe (nepohodlné), nadmerné zaťaženie v dôsledku nadmerného fyzického namáhania chrbtice a chrbta. Tento bod zahŕňa aj bolestivé pocity, ktoré sa objavili po podchladení, v takých prípadoch hovoria - „Prechladol som“.
 2. Vyžarujúce bolesti sú menej časté, nemožno ich však vylúčiť. Patria sem choroby vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v iných častiach tela. Napríklad tvorba nádorov a pľúcnej tuberkulózy, choroby gastrointestinálneho traktu, srdca a ďalšie. V každom z týchto prípadov môže bolesť vyžarovať (dať) na chrbát v rôznych oblastiach.
 3. Mechanické poškodenie a patológia chrbtice - bolesť v chrbtici tiež vzniká kvôli veľkému počtu faktorov, hovoríme o patologických procesoch. Patria sem všetky choroby chrbtice, počnúc zraneniami (modriny, zlomeniny atď.) A končiac osteochondrózou, radikulitídou, tvorbou kýly a inými patologickými stavmi miechy ovplyvňujúcimi chrbticu..

To sú hlavné príčiny bolesti chrbta, ak ich všeobecne vylúčime. Všetky tieto problémy ohrozujú vážne narušenie fungovania chrbtice a vyžadujú povinnú návštevu lekára.

V niektorých prípadoch bez adekvátnej liečby existuje riziko vzniku vážnych problémov, ktoré môžu viesť k závažným komplikáciám. Ak je postihnuté miechové tkanivo alebo tkanivo miechy, existuje riziko paralýzy končatín alebo dokonca celého tela.

príznaky

Ak sa chcete poradiť s lekárom včas a správne opísať svoje sťažnosti, musíte mať predstavu o príznakoch. Zároveň sa môžu príznaky bolesti chrbta mierne líšiť a vzhľadom na skutočnosť, že samotná bolesť je symptómom, je potrebné rozlišovať jej hlavné prejavy, ktoré sa líšia povahou a umiestnením:

 • Podľa povahy sú bolestivé pocity: ostré, nudné, šitie, strihanie, bolesť, pálenie atď..
 • Bolestivé pocity sú silné, mierne a slabé, tieto ukazovatele sú individuálne pre každú osobu. Musia sa však brať do úvahy napríklad pri určovaní metód liečby chronickej bolesti chrbta..
 • Bolesť chrbta po celej chrbtici - fén je pomerne zriedkavý. Častejšie bolestivé pocity sú buď presné, alebo sú priradené k oddelenému oddeleniu chrbtice (krčka maternice, hrudníka, bedra)..
 • Stáva sa však tiež, že bolesť v hornej časti chrbtice (alebo akejkoľvek inej) vyžaruje. V tomto prípade syndróm bolesti postihuje ďalšie časti chrbta, často sa nazýva putovanie.
 • Akútne bolesti chrbtice spravidla prinášajú maximálne nepohodlie a najviac sa odrážajú v každodennom živote, ale často sa vlnia a ľahšie liečia. Zároveň sú tupé bolesti charakterizované nižšou intenzitou, ale sú neustále prítomné, sú fixované na dlhšiu dobu a horšie reagujú na liečbu..

Toto sú všeobecné ustanovenia týkajúce sa bolesti v rôznych častiach chrbta. Ale okrem pochopenia všeobecných príznakov bolesti je tiež dôležité vedieť, že klinický obraz sa môže meniť v závislosti od choroby. V jednom prípade je cítiť bolesť medzi stavcami krčnej chrbtice, v inom prípade je lokalizovaná v bedrovej oblasti a má odlišný charakter..

Z tohto dôvodu je potrebné samostatne zvážiť príznaky rôznych patologických procesov sprevádzané bolesťou chrbta.

osteochondróza

Ak bolí chrbát v chrbtici, najpravdepodobnejšou diagnózou je osteochondróza, pretože toto ochorenie je častejšie ako iné. Je tiež dôležité pochopiť, že lekári rozlišujú tri typy osteochondrózy: krčka maternice, hrudníka a bedra..

V každom z týchto prípadov je bolesť medzi stavcami priviazaná k rôznym častiam chrbtice. Samotná choroba spočíva v deštrukcii chrupavky v medzistavcových platničkách, zatiaľ čo patologický proces sa vyskytuje aj na stavcoch, pretože v dôsledku zmenšenia lúmenu medzi nimi sa vymaže..

Hlavným príznakom choroby je bolesť, ale môžu sa vyskytnúť aj klinické príznaky z nervového systému, pretože s veľkou pravdepodobnosťou je ovplyvnená miecha, jej korene sú narušené.

myozitída

Zriedkavé ochorenie vyznačujúce sa zápalovým procesom vo svalových tkanivách tela, vrátane chrbta. Častejšie je myozitída sprevádzaná bolesťou, ale je možná aj ostrá bolesť alebo tzv. Bolesti chrbta.

Syndróm bolesti je lokalizovaný priamo v mieste zápalu svalového tkaniva, ale bolesť môže vyžarovať do okolitých oblastí.

spondylóza

Ak bolí chrbtica, jednou z pravdepodobných príčin môže byť spondylóza. Táto patológia je charakterizovaná proliferáciou kostného tkaniva stavcov, ako aj ich degeneratívnymi zmenami. V tomto prípade sa pri fyzickej námahe objavia bolestivé pocity v dôsledku predĺženého pobytu v jednej polohe, napríklad počas sedavej práce..

ischias

Tento výraz sa vzťahuje na porušenie sedacieho nervu s jeho ďalším zápalom. Patologický proces je sprevádzaný rezaním, prešívaním, ostrými bolesťami. Pri ischiasách sa bolesti necítia neustále, náhle sa objavia a vlnia.

Bolí to veľmi s ischias priamo v mieste, kde došlo k porušeniu alebo zápalu. Avšak kvôli skutočnosti, že sedací nerv má veľmi veľkú dĺžku, sú bolestivé pocity prítomné v rôznych oblastiach, najčastejšie bolia nohy.

osteoporóza

Ochorenie sa vyvíja v dôsledku nedostatku vápnika v tele. Výsledkom je, že kostné tkanivo pozdĺž celého chrbtového stĺpca stráca svoju pružnosť a tuhosť, všade sa vytvára mikrotrauma a praskliny..

V tomto patologickom procese bolí celá chrbtica, najmä v neskorých štádiách choroby.

Herniatický disk

Akútna a silná bolesť chrbtice môže byť dôkazom herniovanej platničky. V tomto prípade je syndróm bolesti konštantný, ale zvyšuje sa s fyzickou námahou, ohýbaním, kašľom, náhlymi alebo neopatrnými pohybmi..

Vo väčšine prípadov sa pri lumbálnej chrbtici vytvára prietrž, čo sa vysvetľuje zraniteľnosťou tejto oblasti voči nadmerne veľkým nákladom, ťažkým zdvíhaním. Kýla je často komplikáciou osteochondrózy, ktorá je spôsobená charakteristikami priebehu tejto patológie..

Kýla je okrem toho nebezpečná nielen pri bolesti, existuje riziko narušenia nervových vetiev miechy a rozvoja neurologických symptómov..

Nadmerná pohyblivosť chrbtice

Inak sa tento problém nazýva hypermobilita stavcov alebo nestabilita chrbtice. Jasným príznakom patológie sú bolestivé pocity, ktoré sa zvyšujú pri intenzívnej fyzickej námahe a zdvíhaní hmotnosti. Bolestivé pocity v chrbte sú nekonzistentné, buď ustupujú alebo sa náhle objavia.

V tomto prípade krčka chrbtice trpí najviac, ak choroba postupuje, je pre človeka ťažké držať hlavu..

skolióza

Napodiv, ale zakrivenie chrbtice je priamou príčinou bolesti. Jedným z najbežnejších problémov je skolióza. Bolesť pri skolióze má skôr svalovú povahu. Je to kvôli zvýšenému zaťaženiu určitých svalov chrbta, zatiaľ čo iné sú uvoľnené..

Pri skolióze sa v dôsledku zakrivenia chrbtice stlačia jednotlivé stavcové platničky a deformuje sa chrupavkové tkanivo. Bolestivé pocity pri skolióze sú konštantné, bolesť alebo ťahanie, ich intenzita je nízka, v zriedkavých prípadoch je bolesť ťažká a akútna.

Poranenie miechy

Akékoľvek mechanické poškodenie, dokonca aj menšie, samozrejme reaguje bolestivými pocitmi. V tomto prípade je bolesť silnejšia, ťažšie poškodenie a niekedy aj pri miernom podliatine pociťuje akútnu bolesť, ktorá môže naznačovať vážne vnútorné poškodenie. V tomto prípade sa berú do úvahy hrbole, modriny, výrony, dislokácie, ale zlomeniny sú najzávažnejším typom zranenia..

Je pozoruhodné, že staré, dlhodobo sa hojiace zranenia sa po desaťročiach cítia. Bolesti chrbta a krku vám môžu pripomenúť, ako ste ako dieťa padli na ľad.

Ankylozujúca spondylitída

Táto nebezpečná choroba sa tiež nazýva ankylozujúca spondylitída. Patológia je charakterizovaná chronickým zápalovým procesom v kĺboch, inými slovami - zápalom chrbtice.

Ankylozujúca spondylitída je sprevádzaná silnou bolesťou a intenzita syndrómu bolesti je vysoká od samého začiatku patologického procesu a v budúcnosti sa iba zosilňuje. Zároveň sa bolesti po odpočinku a v závislosti od zmien počasia zosilňujú, ale NSAID a fyzioterapia ich dobre zastavia..

Onkologické choroby

Rakovina je najnebezpečnejšou patológiou, ktorej jasným znakom je bolesť. V tomto prípade sa syndróm bolesti objavuje u benígnych aj malígnych novotvarov, ak sú lokalizované neďaleko chrbtice a vyvíjajú naň tlak..

Ešte nebezpečnejším prejavom onkológie sú metastázy. V tomto prípade je bolesť konštantná a silná, prenasledujú človeka vždy a všade, bez ohľadu na polohu tela alebo akékoľvek konanie. Chrbát bolí to isté, aj keď leží.

Ochorenie obličiek

Príčiny bolesti v bedrovej oblasti nie vždy spočívajú v problémoch s chrbtom. V dôsledku anatomického umiestnenia obličiek patologické stavy, ktoré na ne pôsobia, tiež reagujú so silnou bolesťou v bedrovej oblasti. Bolesť môže byť nudná a ťahaná alebo ostré prešívanie, ich intenzita sa líši v závislosti od choroby a stupňa jej progresie..

Je dôležité pochopiť, že bolesť môže byť na oboch stranách alebo iba na jednej strane, čo naznačuje, ktorá oblička sa podieľa na patologickom procese..

Srdcovo-cievne ochorenie

Názor, že pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému sa bolesť vyskytuje výlučne v oblasti hrudníka, je chybný. Napríklad pri koronárnych srdcových chorobách a infarkte myokardu obklopujú pocity bolesti, ktoré vyžarujú dozadu v oblasti hrudníka. Sú charakterizované ako ostré, švy, vyskytujú sa ostro.

Patológie kardiovaskulárneho systému zahŕňajú aneuryzmy aortálnych divízií, pri ktorých sa vyskytuje akútna ostrá bolesť v blízkosti miechy v hrudnej oblasti..

Patológia tráviaceho traktu

Choroby tráviaceho traktu tiež často vyvolávajú bolesť chrbta, v takýchto prípadoch však vždy existuje množstvo výrazných klinických príznakov. Okrem bolesti je tu tiež tráviace ťažkosti, nevoľnosť, vracanie, hnačka alebo hnačka, ako aj celková nevoľnosť..

infekcie

Z infekčných chorôb sprevádzaných bolesťou chrbta je najzávažnejšou a najnebezpečnejšou tuberkulóza kostí. Ochorenie je sprevádzané závažnými patologickými procesmi v tkanivách kostí, bolí celý chrbtový stĺp. Bolesť v prírode, niekedy ťahaná, niekedy šitá, ale vždy konštantná.

Ochorenia dýchacích ciest

Pľúca zaberajú veľkú časť hrudnej oblasti tela, takže pľúcne patológie sú často sprevádzané bolesťou chrbta. Medzi tieto choroby patrí pneumónia, tuberkulóza pľúc, pohrudnice a podobne..

Pri takýchto patológiách sa bolesť zosilňuje počas kašľa, kýchania, hlbokých dychov, zívania. Klinický obraz je navyše obohatený o kašeľ, dýchavičnosť a ďalšie podobné príznaky.

Vrodená patológia

Faktor vrodených anomálií je mimoriadne zriedkavý, ale stále sa vyskytuje. V tomto prípade hlavné podozrenie pripadá na vrodený prebytok alebo nedostatočný počet stavcov v chrbtici. Toto ovplyvňuje svaly a väzy, štruktúru tela, hrozí vysunutím chrbtice alebo kompresiou, ktorá je vždy sprevádzaná bolesťou.

Tehotenstvo a pôrod

Tehotenstvo je tiež jednou z príčin bolestivých príznakov chrbta. Bolesť v chrbtici a ďalšie problémy podobnej povahy sa vyskytujú častejšie v treťom trimestri, ktorý úplne závisí od rastu plodu a zvýšeného zaťaženia chrbtice..

V takýchto prípadoch sú bolesti zvyčajne nudné, ťahavé, ustupujú alebo dočasne vymiznú po krátkom odpočinku, keď nastávajúca matka ľahne.

Zápalové procesy

Množstvo rôznych zápalových procesov vedie k rozvoju bolesti, o niektorých sme už hovorili. Vezmite aspoň spondylitídu (ankylozujúcu spondylitídu). Táto patológia má pôvod v lumbosakral, potom zápal, a tým aj bolesť chrbta, stúpa po chrbtici..

Bolesť v chrbtici

Ako už bolo spomenuté na začiatku, existuje určitá skupina bolesti zvaná ožarovanie. To znamená, že bolesť chrbta „dáva“ chrbtici z iných oddelení alebo orgánov, v ktorých choroba vypukla. Poďme sa viac rozprávať o takejto bolesti.

Patológia srdca a hlavných ciev

Najpravdepodobnejšie ochorenia kardiovaskulárneho systému, sprevádzané bolesťou chrbta, boli uvedené vyššie. Je len dôležité pochopiť, že okrem bolesti sú takéto patológie sprevádzané aj zníženým krvným tlakom, arytmiou a bledosťou pokožky, čo je ich charakteristickým znakom..

Ochorenie žlčníka

Najjasnejším príkladom takéhoto patologického procesu je cholecystitída, ktorá vedie k ožiareniu bolesti v pravej lopatke a centrálnej časti chrbtice v oblasti hrudníka..

Akútna forma ochorenia je sprevádzaná silnými bolesťami, zatiaľ čo chronická je ťažšie diagnostikovateľná, pretože bolesti sú prerušované a nízkej intenzity..

Pankreatické lézie

Najbežnejším ochorením pankreasu je pankreatitída. Klinickým príznakom tohto stavu je bolesť brucha, ale sú to tiež opasky, ktoré sú charakterizované ako ostré, švy. Avšak okrem bolesti pacienta sa po konzumácii mastných, sladkých a vyprážaných jedál objavia aj nevoľnosť, zvracanie a bolestivé pocity..

Patológie obličiek a horných močových ciest

Ochorenia obličiek a močových ciest sú tiež sprevádzané bolesťou a zvyčajne sú intenzívne. Počas urolitiázy sa vyskytuje silná bolesť, ale pociťuje sa nielen v bedrovej oblasti. V dolnej časti brucha a slabinách sa vyskytujú ťažkosti.

diagnostika

Ako vyplýva z obrovského zoznamu možných problémov, na odstránenie bolesti v chrbtici je potrebné identifikovať hlavné príčiny jej výskytu. Ak to chcete urobiť, musíte sa poradiť s lekárom a vykonať plnohodnotnú diagnózu, ktorá zahŕňa:

 • Rádiografia je jednoduchý a efektívny spôsob, ako určiť stav chrbtice, zistiť deformácie a rôzne patológie.
 • CT - počítačová tomografia presnejšie odhaľuje patológiu medzistavcových platničiek a stavcov.
 • MRI - magnetická rezonancia je ešte pokročilejšou a najúčinnejšou diagnostickou metódou, ktorá ukáže nielen problémy so štruktúrou stavcov a medzistavcových platničiek, ale tiež umožní identifikovať alebo vylúčiť zapojenie nervov, miechy do patologického procesu..

Ak tieto vyšetrenia neprinášajú výsledky, kontaktujte špecialistov s úzkym profilom iných oblastí. Možno problém spočíva v ochoreniach srdca, gastrointestinálneho traktu, obličiek, panvových orgánov atď..

Ako liečiť bolesť chrbta

Liečba akútnej bolesti chrbta si vyžaduje integrovaný a systematický prístup. Metódy kontroly sa ozrejmia po úplnom vyšetrení a presnej diagnóze. Je tiež dôležité pochopiť, že v prípade problémov tohto charakteru, ktoré prijíma iba lekár, je samoliečba neprijateľná.

Ošetrujúci lekár určí liečebný režim, ktorý bude pravdepodobne zahŕňať liekovú terapiu, fyzioterapiu, cvičebnú terapiu a priebeh masáže.

fyzioterapia

Je to jedna z hlavných metód riešenia patológií týkajúcich sa chrbtice. Liečba bolesti chrbta zahŕňa nasledujúce postupy:

Liečba sa uskutočňuje v priebehu 7 až 10 procedúr alebo viac, intervaly medzi procedúrami sú 3 až 5 dní.

gymnastika

Liečba bolesti zahŕňa aj fyzioterapeutické cvičenia a gymnastiku, tieto techniky sa však používajú najmä na zotavenie po odchode silnej bolesti. Gymnastika je potrebná na obnovenie pružnosti svalov, pohyblivosti, udržania ich tonusu, na urýchlenie regenerácie po úrazoch chrbta.

Je dôležité viesť prvé triedy s fyzioterapeutom, ktorý opraví metodiku a rozdelí záťaže, naučí vás, ako to robiť správne. V budúcnosti sa triedy budú konať doma, a čo je najdôležitejšie, požiadavky sú systematický prístup..

Drogová terapia

Liečba liekom je jadrom všetkej liečby. Každé liečivo predpisuje lekár na základe diagnostických údajov. Táto technika závisí od intenzity syndrómu bolesti, stupňa progresie ochorenia.

Nasledujúce lieky sú potrebné na bolesti chrbtice:

 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) sa predpisujú vo forme mastí, tabliet, injekcií, niekedy aj vo forme čapíkov. NSAID majú protizápalové a analgetické účinky, znižujú miestnu teplotu.
 • Analgetiká - lieky proti bolesti, ktoré blokujú nervové centrá zodpovedné za rozpoznávanie bolesti.
 • Svalové relaxanciá sa podávajú, keď je potrebné odstrániť svalové kŕče..
 • Vitamínové komplexy vrátane vitamínov B. Ich účinok pomáha obnoviť nervovú vlákninu a vytvoriť metabolické procesy. Dobrou možnosťou by bolo liečivo „Neuromultivit“ v injekciách vrátane komplexu vitamínov B..

Trvanie liekovej terapie, frekvencia užívania drog a dávkovanie určuje lekár.

masáž

Priebeh masáží je ďalšou účinnou metódou na zbavenie sa bolesti. Určené, keď bolesť ustupuje, vykonáva ju výlučne špecialista s úzkym profilom.

Masážna terapia môže stimulovať krvný obeh, zmierniť bolesť, obnoviť pružnosť nosa a svalov atď. Na dosiahnutie hmatateľného účinku je potrebný masážny kurz v trvaní najmenej 10 sedení.

prevencia

Aby sa minimalizovalo riziko rozvoja patologických stavov, pri ktorých je v chrbtici bolesť, alebo aby sa znížilo riziko opakovaného výskytu chorôb, je potrebné dodržiavať jednoduché preventívne odporúčania:

 • Odstráňte zlé návyky.
 • Jedzte správne, jete menej nezdravého jedla, prejdite na frakčný potravinový systém.
 • Ak chcete viesť aktívny životný štýl, choďte na šport, lepšie kúpanie alebo nejakú gymnastiku.
 • Na chrbte je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu najmenej 3 - 3-krát týždenne.
 • Po sedení si urobte prestávky na zahriatie.
 • Vyvarujte sa ťažkým fyzickým námahám a zraneniam..
 • Ak nie je možné vyhnúť sa vzpieraniu, urobte všetko v poriadku, zdvíhajte ťažký a plochý chrbát.
 • Spať na mierne tvrdej posteli, kúpiť ortopedickú matraci.

Pamätajte, že ak bolesť pretrváva dlhšie ako 4 až 5 dní alebo je taká intenzívna, že je ťažké vydržať, ihneď sa obráťte na lekára. Včasná liečba vám umožní zachrániť zdravie a vyhnúť sa mnohým nebezpečným komplikáciám.

Bolesť chrbta v bedrovej oblasti ako liečba

Je dôležité, aby ľudia, ktorí majú bolesti chrbta v bedrovej oblasti, vedeli, ako ich liečiť. Bolesť spojená s patológiou v bedrovej chrbtici sa lieči konzervatívne av pokročilých prípadoch rýchlo.

Ak je bolesť chrbta príznakom choroby vnútorných orgánov brušnej dutiny alebo panvy, potom bude liečba špecifická v závislosti od typu postihnutého orgánu, intenzity patologického procesu, výsledkov laboratórnych testov atď..

Pretože existuje veľa príčin bolesti chrbta, kvalifikovaný lekár musí najprv stanoviť presnú diagnózu..

Ako liečiť bolesť chrbtice v dolnej časti chrbta

Po stanovení správnej diagnózy lekár predpíše komplexnú konzervatívnu liečbu, ktorá zahŕňa lieky aj fyzioterapeutické metódy, fyzioterapeutické cvičenia, masáže.

Čo robiť s akútnou bolesťou dolnej časti chrbta, ktorá vznikla v dôsledku zdvíhania ťažkých predmetov, padania alebo podliatin, náhle pohyby, podchladenie, svalové napätie? Je potrebné používať lieky proti bolesti a protizápalové masti a gély - „Ibuprofen“, „Diclofenac“, „Ketonal“, „Fastum Gel“, „Diclac Gel“, „Finalgon“ a ďalšie, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť, zápal, svalové kŕče a zlepšujú tiež krvný obeh, odstraňujú opuchy poškodených tkanív.

Ak dôjde k zlepšeniu po použití týchto liekov, musíte pokračovať v liečbe po dobu 7-10 dní, pokúste sa chrániť dolnú časť chrbta pred chladom a fyzickým stresom a tiež nenavštevujte saunu, neberú sa horúce kúpele. Zraniteľnosť lumbálnej chrbtice sa nachádza v materiáli „Prečo bolia chrbát v bedrovej oblasti“.

V prípade zvýšenia bolesti alebo keď liečba masťou (gél) v prvých troch dňoch ju neodstráni, určite by ste mali ísť k lekárovi na vyšetrenie.

S lumbagom (lumbago) musíte okrem mastí brať lieky proti bolesti. Ležanie v posteli v pohodlnej polohe, v ktorej je najmenej cítiť bolesť.

Bolesť (bolesti chrbta) môže často trvať celý týždeň. Pravidelné používanie liekov proti bolesti, používanie otepľujúcich protizápalových mastí, masáže však zvyčajne pomáhajú zbaviť sa lumbagu. Potrebná je však konzultácia s neurológom, pretože taký bolestivý atak radikulitídy je prvým varovaním pred možnými patologickými zmenami v lumbosakrálnej zóne chrbtice..

Keď bolí chrbát v bedrovej oblasti, buďte opatrní pri zahrievaní, ktoré pomáha iba s bolesťou, ktorá nie je spojená so zápalom. Napríklad, výrony, prietrž, zakrivenie chrbtice alebo osteochondróza.

Zohrievanie rozširuje cievy, takže sa zvyšuje zápalové zameranie a zhoršuje sa stav pacienta. Pri akútnych formách zápalu (ischias je zápalový proces miechového nervu) je naopak účinný chlad na boľavé miesto..

Poranenie chrbtice v bedrovej oblasti, opuchy, hematómy a zápaly svalov, akútna neuralgia sa dá dobre liečiť dolobénovou masťou, ktorá má nielen analgetické a protizápalové účinky, ale má tiež liečivý účinok v dôsledku obsahu heparínu a demetylsulfoxidu v ňom..

Na liečbu osteochondrózy patológiou chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek lekári predpisujú chondroprotektory „Chondroxid“, „Drastop“, ktoré obnovujú chrupavkové bunky a bránia ich narušeniu. Takéto ošetrenie však zvyčajne predpisuje špecialista na základe výsledkov úplného lekárskeho vyšetrenia a diagnózy, ktorá potvrdzuje prítomnosť deštrukcie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti..

Komplexná liečba osteochondrózy zahŕňa tiež také lieky proti bolesti a protizápalové lieky, ako sú: diklofenak, meloxikam, ako aj svalové relaxanciá, ako napríklad Midokalm, relaxačné spazmodické svaly, blokáda novokainu pre akútnu úľavu od bolesti, prípravky vitamínu B potrebné na výživu. a regenerácia nervových vlákien.

Na druhý alebo tretí deň po odstránení príznakov bolesti sú pacientom predpísané fyzioterapeutické procedúry, masáže, fyzioterapeutické cvičenia, ktorých činnosť je zameraná na zlepšenie prietoku krvi, posilnenie svalov a väzov v bedrovej chrbtici..

Terapia bedrovej osteochondrózy sa zvyčajne uskutočňuje v kurzoch. Iba taká komplexná liečebná kúra úplne zmierňuje zápal, zvyšuje prísun krvi a metabolizmus v tkanivách medzistavcových platničiek a nakoniec obnovuje motorickú aktivitu pacienta..

S hrozbou alebo výskytom komplikácií v dôsledku osteochondrózy, vo forme poškodenia štruktúr miechy, veľkej medzistavcovej prietrže, ako aj pri kompresnom zlomenine, sa nádory uchýlili k chirurgickému zákroku..

Liečba bolesti chrbta u žien

Ak neexistuje zrejmá patológia, bolesť chrbta u tehotnej ženy zvyčajne zmierňuje obväz, ktorý sa musí nosiť v druhej polovici tehotenstva, aby sa znížilo zaťaženie chrbtice..

Ak tehotná žena priberá na váhe viac, ako je obvyklé, odporúča sa zmeniť jej diétu: obmedzte múku, sladké a iné vysoko sacharidové a vysokokalorické potraviny, ako aj slané a tučné potraviny.

Tehotné ženy môžu užívať jogu, plávanie a ľahkú gymnastiku, aby posilnili svaly.

Ťažkú bolesť chrbta pri menštruácii je možné zmierniť liekmi predpísanými gynekológom. Napríklad môžu predpisovať antispasmodiká - „No-shpa“, „Spasmolgon“ alebo homeopatický liek - „Remens“, „Tsinkum valerianicum“. Počas tohto obdobia lekár odporúča konzumovať menej tekutých a slaných potravín..

Pri bolestiach chrbta u žien v menopauze lekár najskôr stanoví príčiny týchto bolestí. Potom sa aplikuje etiologická, symptomatická a patogenetická liečba..

Určite predpíšte minerálne komplexy na posilnenie kostného tkaniva, vitamíny. Fyzikálna terapia je tiež predpísaná na posilnenie svalov chrbta. Odporúčania sa týkajú vyváženej stravy s povinným obsahom v strave surovej zeleniny a ovocia, mliečnych výrobkov, rýb, hydiny atď..

Liečba bolesti chrbta nesúvisiaca s chorobami chrbtice

Chrbty bolia v bedrovej oblasti u mužov a žien, nielen pri chorobách chrbtice. Patológie brušných orgánov sú často sprevádzané ožarovaním bolesti chrbta: jeho horná časť (choroba obličiek) alebo dolná (vred, nádor čreva) alebo krížová kôra (s ochorením pohlavných orgánov)..

Na liečení týchto chorôb sa podieľajú odborníci. Napríklad pri ochoreniach obličiek a močových ciest terapeuti a nefroológovia predpisujú pacientom antimikrobiálne látky, pretože pyelonefritída, glomerulonefritída, cystitída spôsobuje patogénne mikroorganizmy. Odporúčame stravu bez údeného mäsa, korenín a solí.

Veľmi časté choroby genitálneho traktu sú sprevádzané bolesťou nielen v dolnej časti brucha, ale aj v dolnej časti chrbta. Príčinnými činiteľmi takýchto chorôb sú baktérie, vírusy, huby a ďalšie mikroorganizmy. Tieto patológie sú liečené gynekológom, urológom, venereológom a ďalšími špecialistami..

Aké choroby sa sexuálne prenášajú, možno nájsť v rovnakom materiáli. Chlamydia, kvapavka, syfilis, uretritída, ureaplazmóza, mykoplazmóza, kandidóza, príznaky HIV u mužov - jedná sa o neúplný zoznam pohlavne prenosných chorôb, ktoré sa rýchlo šíria medzi určitými skupinami obyvateľstva.

Akútna bolesť dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť vo forme obličkových kolíc s urolitiázou, ako aj s črevnou obštrukciou, atypickým priebehom akútnej apendicititídy, atď. Zvyčajne sa okrem silnej bolesti môžu tieto choroby spájať aj so zvýšením telesnej teploty, slabosťou. V takom prípade vás okamžité tiesňové volanie môže zachrániť pred komplikáciami a smrťou..

Prevencia bolesti dolnej časti chrbta

Aby ste nemali problémy so spodnou časťou chrbta, musíte v prvom rade viesť aktívny životný štýl. Paul Bragg - praktický lekár alternatívnej medicíny, naturopat, propagátor zdravého životného štýlu, verí, že pohybom, tréningom a napínaním chrbtice posilňujeme svaly a väzy, ktoré udržujú chrbticu v dobrom stave..

 • Aktívne pohyby stimulujú cirkuláciu energie a krvi v tele, zrýchľujú látkovú výmenu, posilňujú vnútorné orgány, majú priaznivý vplyv na našu pohodu.
 • Známy Američan zároveň varuje, že nadmerné zaťaženie chrbtice namiesto úžitku môže spôsobiť škodu. Odpadkový box, bojové umenia, zjazdové lyžovanie, jazda na koni - to sú pre chrbticu nebezpečné športy.
 • Pokúste sa zdvíhať ťažké predmety a závažia správne, bez prudkých pohybov, posadiť sa k objektu, ohýbať kolená, zatiaľ čo chrbát držte rovno, a ak je to možné, zaveďte bremeno na časti a rozdelte náklad medzi obe ruky..
 • Sledujte svoju polohu, nekĺzajte sa, nechodte správne, nestíhajte sa, ale akoby sa pohybovali po stope bicykla.
 • Spite na tvrdej ortopedickej matraci.
 • Strávte menej času sedením a vyhnite sa nepríjemným postojom. Počas kancelárskych prác sa pravidelne pohybujte každú hodinu. Pokúste sa sedieť s kolenami nad panvou. Za týmto účelom si sadnite na nízku stoličku alebo držte nohy na stojane.

Paul Bragg - aktívny propagátor zdravého životného štýlu identifikoval deväť faktorov, ktoré určujú ľudské zdravie. Nazval ich „lekármi“: slnečné svetlo, čerstvý vzduch, čistá voda, zdravá prírodná výživa, pôst - mierny pôst, fyzická aktivita, dobrý odpočinok, správne držanie tela a zdravý racionálny duch (pozitívne myslenie, vnútorný rozvoj).

Nemôžeme s ním nesúhlasiť. Starostlivosť o vaše zdravie a neustále školenie chrbtice ho roztiahne, urobí ho flexibilným a mobilným, obnoví medzistavcové platničky, vytvorí dobrú ochranu miechy, ktorej nervové korene inervujú všetky orgány nášho tela..

Postarajte sa o svoju chrbticu! Posilnite svaly a väzy, ktoré ho podporujú!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla lumbosakrálnej chrbtice je výčnelok časti medzistavcovej platničky v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca. Posun nastáva smerom k miechovému kanálu. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej oblasti, pretože táto časť chrbtice má maximálnu záťaž.
Výčnelok diskov krčnej chrbtice sa týka ich vydutia do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Tento patologický proces nie je nezávislým ochorením, ale častou komplikáciou osteochondrózy.
Kýla brucha je výčnelok čreva. Vystupuje cez oslabenú deformovanú prednú stenu pobrušnice a vytvára zaoblený výstupok. Prvé príznaky patológie: bolesť pri fyzickej námahe: kašeľ, chôdza, stres.