loader

Hlavná

Liečba

Bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť dolnej časti chrbta v anglických zdrojoch sa nazýva dolná časť chrbta. Bolesť často prispieva k napätiu v bedrovej chrbtici, obmedzeniu pohybu a analgetickej skolióze.
Akútna bolesť dolnej časti chrbta môže trvať od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov.

Príčiny, frekvencia a rizikové faktory bolesti chrbta

Takmer každý človek má bolesti chrbta najmenej raz v živote.
Je potrebné poznamenať, že bolesť môže byť v ktorejkoľvek časti chrbta, ale bolesť v bedrovej chrbtici sa vyskytuje najčastejšie. Je to spôsobené skutočnosťou, že bedrové stavce majú najväčšie zaťaženie vašej telesnej hmotnosti.
Bolesť v dolnej časti chrbta je na druhom mieste podľa počtu návštev u lekára, bezprostredne po vírusových infekciách.
Po zdvíhaní závaží, náhlom pohybe, po dlhom pobyte v rovnakej polohe alebo po poranení miechy môžete pociťovať bolesť chrbta..
Akútna bolesť bedrovej chrbtice je najčastejšie spôsobená premiestnením medzistavcovej platničky a poškodením miechy..

Príčiny bolesti chrbta:

 • Osteochondróza bedrovej chrbtice
 • Medzistavcová kýla a vyčnievanie medzistavcových platničiek
 • Spondylarthrosis
 • spondylóza
 • spondylolistéza
 • Zlomenina kompresie v dôsledku osteoporózy, myelómu, vertebrálneho hemangiómu
 • Nádor v lúmene miechového kanála

Príznaky bolesti dolnej časti chrbta (bolesti dolnej časti chrbta)

Bolesť sa môže meniť: ostrá, nudná, ťahavá, pálivá, môže ju sprevádzať brnenie a husacie hrbole, znecitlivenie.
Intenzita bolesti dolnej časti chrbta sa môže výrazne líšiť - od miernej až po neznesiteľnú bolesť, ktorá sťažuje aj mierny pohyb. Bolesť môže byť kombinovaná s bolesťou v stehne, bolesťou v dolnej časti nohy, bolesťou v nohe.

Diagnóza bolesti dolnej časti chrbta

Najprv musíte navštíviť neurológa. Lekár sa vás opýta na povahu vašej bolesti, jej frekvenciu a frekvenciu. Lekár sa pokúsi určiť príčinu bolesti a začať liečbu jednoduchými metódami (ľad, mierne lieky proti bolesti, fyzioterapia a potrebné cvičenia)..

Vo väčšine prípadov tieto liečby znižujú bolesť chrbta..
Počas vyšetrenia lekár určí presnú polohu bolesti, jej ožiarenie, neurologické reflexy.
Väčšina ľudí s bolesťou v bedrovej chrbtici sa zotaví do 4 až 6 týždňov.
Diagnostika zahŕňa zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) bedrovej chrbtice, počítačovú tomografiu bedrovej chrbtice, röntgen chrbtice..
Keďže najčastejšou príčinou bolesti dolných častí chrbta je medziobratlová hernia lumbosakrálnej chrbtice, musíte najskôr urobiť MRI bedrovej chrbtice. Táto štúdia tiež pomôže vylúčiť väčšinu príčin bolesti, ako sú opuchy v lúmene miechy, tuberkulóza chrbtice, zlomenina chrbtice, myelóm, anatomicky úzky chrbtový kanál, sponylolistéza, rôzne formy zakrivenia miechy, spondylóza a spondylartróza. Ak vám neurológ predpísal MRI, urobte to sami. Výkon zariadenia MRI by mal byť 1 Tesla alebo viac.
Nezačínajte diagnózu röntgenovým žiarením a počítačovou tomografiou, tieto metódy nie sú bezpečné. Môžu sa urobiť na prvom mieste iba v prípade podozrenia na zlomeninu chrbtice.

Tu je niekoľko rád, ako postupovať s bolesťou chrbta:

 • Znížte fyzickú aktivitu v prvých dvoch dňoch od začiatku útoku. Pomôže to zmierniť príznaky choroby a opuchy v oblasti bolesti..
 • Nesadnite sa nakláňajte dopredu, kým bolesť úplne nezmizne.
 • Lieky proti bolesti užívajte iba v prípade neznesiteľnej bolesti. Intramuskulárna injekcia je lepšia ako anestetikum. Chráni sa tým stena žalúdka pred priamym kontaktom s protizápalovými liekmi. Pokúste sa vyhnúť nadmernému užívaniu liekov. Nepoužívajte hormóny na liečbu, ak bolesť chrbta nie je spojená s autoimunitným ochorením.
 • Spite v polohe plodu a medzi nohy si vložte vankúš. Ak zvyčajne spíte na chrbte, vložte si pod koleno vankúš
 • Bežná mylná predstava je myšlienka, že by ste fyzickú aktivitu mali obmedzovať na dlhú dobu. Posteľ sa neodporúča. Ak nemáte horúčku, stratu hmotnosti, nedobrovoľné močenie a pohyby čriev, musíte zostať aktívni tak dlho, ako vydržíte. Svoju aktivitu môžete znížiť až v prvých dvoch dňoch od nástupu bolesti. Začnite robiť ľahké aeróbne cvičenia. Pri chôdzi po simulátore vám plávanie pomôže zlepšiť prietok krvi do svalov chrbta. Poraďte sa s lekárom a vyberte cvičenia, aby nespôsobovali zvýšenie bolesti.


predpoveď:

Väčšina ľudí sa po prvom týždni liečby cíti oveľa lepšie.
Po 4-6 týždňoch u veľkej časti pacientov bolesť úplne zmizne.

V ktorých prípadoch musíte okamžite navštíviť lekára:

 1. Bolesť dolnej časti chrbta kombinovaná s bolesťou nohy a bolesťou nohy
 2. Bolesť vám nedovolí starať sa o seba
 3. Bolesť spojená s močovou a fekálnou inkontinenciou
 4. Kombinácia bolesti v dolnej časti chrbta s necitlivosťou v zadku, stehne, nohe, chodidle, slabine
 5. Ak ste predtým mali bolesti chrbta
 6. Ak bolesť trvá dlhšie ako 3 dni
 7. Ak užívate hormóny
 8. Ak po zranení nastane bolesť dolnej časti chrbta
 9. Rakovina bola predtým diagnostikovaná.
 10. Ak ste nedávno schudli z neznámych dôvodov

Text pridaný do Yandex Webmaster 01.25.2012, 15:38
Práva vyhradené.

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

 • 1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru;
 • 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Dotazy telefonicky v Moskve: +7 (495) 745-18-03.

Bolesť chrbtice: príčiny, príznaky, liečba, prevencia

Viac ako 90% dospelej populácie rozvinutých krajín pravidelne trpí bolesťou chrbtice. Príčinou patologickej reakcie môžu byť choroby chrbta, ale niekedy sa objavenie príznakov bolesti spája s poruchou vnútorných orgánov. V tomto prípade je rozhodujúca diagnóza. Len lekár dokáže rozlíšiť chorobu, bez lekárskeho vyšetrenia to nie je možné. Liečebný režim je predpísaný podľa výsledkov diagnostiky a zahŕňa zmiernenie bolesti a terapiu hlavnej patológie.

Charakterizácia bolesti

Bolesť v chrbtici nie je normou a patrí do kategórie patologických syndrómov. Znepokojuje pacientov bez ohľadu na vek a pohlavie. Bolesť sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale častejšie sa vyskytuje v najaktívnejších častiach - bedrovej a krčnej. Spodná časť chrbta je vystavená obrovskému stresu, takže bedrová oblasť trpí primárne.

Bolesť môže mať rôznu povahu a môže sa líšiť v trvaní. Krátkodobá reakcia na bolesť je často fyziologická. Toto je syndróm akútnej bolesti, ktorý liek proti bolesti dobre zastaví. Tento druh bolesti nepredstavuje hrozbu pre ľudské zdravie a o niekoľko dní prechádza sám.

Syndróm akútnej bolesti, ktorý je sprevádzaný zvýšením telesnej teploty, sa vyvíja s infekčnými alebo zápalovými stavmi. Ak príznaky intoxikácie chýbajú, možno ide o začiatok vývoja patológie muskuloskeletálneho systému. Pri neustálej bolesti môžete vyhlásiť chronický priebeh choroby.

Syndróm bolesti je prirodzene:

Bolesť môže byť špicatá alebo rozšírená a vyžaruje z iných častí tela. Upozorniť:

 • syndróm nočnej bolesti, ktorý sa objavuje v pokoji;
 • chronická bolesť, ktorej intenzita nezávisí od zmeny polohy tela;
 • nebezpečným stavom je porušenie aktu močenia a vyprázdnenia, keď človek necíti nutkanie ísť na záchod.

Niekedy sa vyskytuje silná bolesť v hrudnej chrbtici na pozadí dýchavičnosti, sprevádzaná pocitom stlačenia za hrudnou kosťou a podaním do ľavej končatiny, lopatky, goliera. Takýto klinický obraz môže naznačovať vývoj stavu ohrozujúceho život, pri ktorom nie je možné odkladať volaním sanitky..

Dôvody vzhľadu

K výskytu bolesti dochádza pod vplyvom patologických a fyziologických faktorov.

U zdravého človeka sa bolesti chrbtice môžu prejaviť z týchto dôvodov:

 • ostrý pohyb (rotácia, naklonenie) - dochádza k preťaženiu svalového tkaniva, ktoré vedie k podráždeniu receptorov bolesti;
 • intenzívne zaťaženie - vykonávanie neobvyklých pohybov alebo fyzických cvičení s vysokou intenzitou vedie k oxidačným reakciám vo svaloch a tvorbe kyseliny mliečnej;
 • poranenia miechy (zlomenina, modrina, subluxácia stavcov), svalové výrony, väzy sú príčinou prudkej bolesti, ktorá sa objavuje v čase poranenia a zosilňuje sa pri výskyte opuchov..

Bolesť pri dlhodobom státí a chôdzi môže spôsobiť nadváhu. Ľudia s obezitou majú často v spodnej časti chrbticu. Je to kvôli zvýšenému zaťaženiu, ktoré má na bedrovej bedrách navyše kila.

Choroby chrbtice

Základom axiálnej kostry osoby je chrbtica. Pozostáva z pohyblivo spojených stavcov, medzi ktorými sú medzistavcové platničky. S vekom alebo pod vplyvom kauzatívnych faktorov sa chrupavkové tkanivo diskov uvoľňuje a deformuje. Takéto zmeny sa nazývajú degeneratívne-dystrofické. V dôsledku toho sa vyvíja osteochondróza. Príčinou bolesti chrbtice sú komplikácie deštruktívneho ochorenia - medziobratlová kýla a osteofyty (výrastky na stavcoch). Formácie majú kompresný účinok na miechy.

Iné choroby chrbtice sa prejavujú bolesťou:

 1. Ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída) je chronické ochorenie postihujúce bedrovú chrbticu. Vyznačuje sa bolesťou chrbtice, ktorá sa prejavuje dlhodobým pobytom v horizontálnej polohe, najčastejšie v noci.
 2. Spondylolistéza - posunutie vrchného stavca vo vzťahu k dolnému. Impulz bolesti pri tomto ochorení sa rozširuje na dolné končatiny, čo sa prejavuje najmä po cvičení.
 3. Radikulopatia (radikulárny syndróm) je komplex bolesti a neurologických príznakov, ktoré sa vyskytujú pri stláčaní koreňov miechy. Bolesť sa prejavuje vo forme útokov bedrového kĺbu.
 4. Osteoartróza fazetových kĺbov je degeneratívna-dystrofická patológia, ktorá ovplyvňuje malé kĺby spájajúce stavce. Ochorenie sa prejavuje miernou bolesťou, ktorá sa stáva závažnou, ak sa pripojí synovitída (zápal synoviálneho vaku)..
 5. Stenóza miechy je zúženie miechového kanála, ktoré sa prejavuje bolesťou chrbtice, ktorá prechádza v sede a strieda sa s ňou.
 6. Hemangiom je benígny nádor veľkého rozmeru, ktorý po cvičení alebo počas spánku spôsobuje bolesť a pálenie. Lokalizácia bolesti závisí od miesta proliferácie.
 7. Rakovina miechy - primárny alebo sekundárny malígny novotvar je sprevádzaný ťažkou bolesťou, ktorá sa s dynamickým vývojom ochorenia stáva výraznou. Bolesť v chrbtici je neustále prítomná, jej intenzita sa nemení so zmenou polohy tela, ako aj pri užívaní analgetík..

Zakrivenie miechy (skolióza, patologická lordóza kyphosis) vedie k bolestiam pri závažnej deformácii.

Patológia vnútorných orgánov

Korene miechy vychádzajúce z dier inervujú všetky časti ľudského tela, vrátane vnútorných orgánov. Preto môže byť bolesť chrbtice dôsledkom rozvoja patologického procesu vzdialeného zamerania.

Bežnou príčinou bolesti chrbtice je poškodenie gastrointestinálneho traktu:

 • gastritída a vred žalúdka a dvanástnika;
 • cholecystitída - zápal stien žlčníka;
 • choroba žlčníka - výskyt kameňov v žlčníku;
 • enterokolitída - zápal tenkého a hrubého čreva.

Pri gastrointestinálnych ochoreniach sa bolesti vyskytujú v žalúdku alebo pravej hypochondrii a zasahujú do bedrovej chrbtice.

Výkresové bolesti v dolnej časti chrbtice naznačujú zápal močového systému:

 • pyelonefritída - zápal obličkovej panvy;
 • cystitída - poškodenie močového mechúra;
 • prostatitída u mužov - zápalová lézia prostaty;
 • adnexitída - ochorenie maternice a prídavky u žien;
 • ochorenie obličkových kameňov - akútna bolesť dolnej časti chrbta sa objaví, keď sa kamene pohybujú (obličková kolika);
 • ovariálna cysta - benígny nádor u žien.

Počas tehotenstva je bedrová bolesť sprevádzaná zvýšeným zaťažením chrbtice v dôsledku rýchlo rastúceho plodu v posledných mesiacoch tehotenstva, ako aj zvýšenou produkciou ženských pohlavných hormónov (progesterón a estrogén)..

Bolesť v chrbtici môže naznačovať léziu:

 • dýchacie cesty - zápal pľúc, zápal pľúc;
 • srdce a krvné cievy - infarkt myokardu, angina pectoris;
 • nervový systém - intercostálna neuralgia sa prejavuje bolesťou na hrudníku.

Príčinou bolesti chrbtice, ktorá siaha až po celú pravú polovicu chrbta, je často autonómna dysfunkcia. Toto ochorenie je sprevádzané častými zmenami nálady, nespavosti, búšenia srdca, atakmi bronchospazmu.

diagnostika

Na správnu diagnostiku sú potrebné diferenciálne diagnostické opatrenia. Ortopéd alebo stavovec lieči bolesť chrbtice. Možno budete potrebovať aj konzultáciu:

 • traumatologist;
 • gastroenterológ;
 • gynekológ;
 • urológ;
 • kardiológ;
 • pneumológ;
 • onkológ.

V závažných prípadoch je chrbtica sledovaná neurochirurgom, ak je potrebný chirurgický zákrok. Vyšetrenie sa začína vizuálnym vyšetrením a anamnézou s identifikáciou sťažností, trvaním patológie. V závislosti od klinického obrazu sú predpísané laboratórne a hardvérové ​​výskumné metódy:

 • všeobecná analýza krvi a moču;
 • elektrokardiogram;
 • rádiografiu
 • Magnetická rezonancia.

Ak máte podozrenie na poškodenie vnútorných orgánov, predpíše sa ultrazvukové vyšetrenie.

liečba

Terapeutické taktiky sa vyberajú s prihliadnutím na základné ochorenie. Odstránenie príčiny bolesti je rozhodujúce pri liečbe nepríjemného príznaku..

Na zmiernenie stavu sa lieková terapia uskutočňuje na zmiernenie bolesti v chrbtici:

 • NSAID na zmiernenie bolesti a zápalu - Ketorolac, Diclofenac, Ketoprofen;
 • svalové relaxanciá na odstránenie svalového spazmu - Midokalm, Sirdalud;
 • Vitamíny typu B na zlepšenie inervácie postihnutej oblasti - Milgamma, Neuromultivit.

Na zvýšenie terapeutického účinku sa relaxanty svalov predpisujú v kombinácii s vitamínmi B. Na zmiernenie akútneho záchvatu sa vykonávajú lokálne blokády s novokainom, lidokaínom.

V rámci rehabilitačnej terapie sa uskutočňujú masáže, aby sa zlepšil krvný obeh a výživa tkanív a obnovil sa tonus svalového tkaniva. Počas pretrvávajúcej remisie sú indikované fyzioterapeutické procedúry:

 • elektroforéza liečiva;
 • magnetoterapia;
 • ošetrenie ultrazvukom;
 • bahenné kúpele;
 • parafínové kúpele.

Pri ochoreniach chrbtice pomôže manuálna terapia, ktorú vykonáva kvalifikovaný odborník, zbaviť bolesti. Na obnovenie funkčnosti chrbtice na posilnenie svalového korzetu sa vyberie sada terapeutických cvičení.

prevencia

Bolesť v chrbtici je nebezpečným príznakom, ktorý môže výrazne zhoršiť kvalitu života človeka. Dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu pomôže znížiť riziko jeho výskytu:

 • jesť správne;
 • žiť aktívnym životným štýlom;
 • vyhnúť sa ťažkým fyzickým námahám a zraneniam;
 • včasné liečenie chronických chorôb;
 • noste preventívne ortopedické vložky a korzet.

Keď sa objavia prvé príznaky naznačujúce začiatok choroby, nemôžete odložiť návštevu lekára. Včasná diagnóza zvyšuje šance na rýchle uzdravenie.

Bolesť chrbta: najčastejšie príčiny

Bolesti chrbta, podľa štatistík, tento nepríjemný a desivý príznak najmenej raz v živote pociťuje asi 80% ľudí rôznych vekových kategórií. Zároveň je dôležité vedieť rozlíšiť medzi situáciami, v ktorých by sa bolestivé pocity mali týkať a kedy sa nemusíte báť..

Samozrejme, ak bolesť predchádzala fyzickej námahe alebo malej rane, do 2 až 3 dní sa stratia, nie je dôvod na obavy. Ale ak váš chrbát zle bolí, na dlhú dobu a bolesť nie je podobná bolesti svalov, poponáhľajte sa k lekárovi.

Prečo mi bolí chrbát?

Príčiny bolesti chrbta sú rôzne, od malých vonkajších faktorov až po vývoj rôznych patologických procesov, ktorých je tiež veľa. Zároveň lekári stále rozlišujú 3 najčastejšie príčiny:

 1. Nešpecifické bolesti - kombinujú niekoľko faktorov, medzi ktorými sa častejšie vyskytujú bolesti svalov spôsobené nesprávnym držaním tela, predĺžený pobyt v jednej polohe (nepohodlné), nadmerné zaťaženie v dôsledku nadmerného fyzického namáhania chrbtice a chrbta. Tento bod zahŕňa aj bolestivé pocity, ktoré sa objavili po podchladení, v takých prípadoch hovoria - „Prechladol som“.
 2. Vyžarujúce bolesti sú menej časté, nemožno ich však vylúčiť. Patria sem choroby vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v iných častiach tela. Napríklad tvorba nádorov a pľúcnej tuberkulózy, choroby gastrointestinálneho traktu, srdca a ďalšie. V každom z týchto prípadov môže bolesť vyžarovať (dať) na chrbát v rôznych oblastiach.
 3. Mechanické poškodenie a patológia chrbtice - bolesť v chrbtici tiež vzniká kvôli veľkému počtu faktorov, hovoríme o patologických procesoch. Patria sem všetky choroby chrbtice, počnúc zraneniami (modriny, zlomeniny atď.) A končiac osteochondrózou, radikulitídou, tvorbou kýly a inými patologickými stavmi miechy ovplyvňujúcimi chrbticu..

To sú hlavné príčiny bolesti chrbta, ak ich všeobecne vylúčime. Všetky tieto problémy ohrozujú vážne narušenie fungovania chrbtice a vyžadujú povinnú návštevu lekára.

V niektorých prípadoch bez adekvátnej liečby existuje riziko vzniku vážnych problémov, ktoré môžu viesť k závažným komplikáciám. Ak je postihnuté miechové tkanivo alebo tkanivo miechy, existuje riziko paralýzy končatín alebo dokonca celého tela.

príznaky

Ak sa chcete poradiť s lekárom včas a správne opísať svoje sťažnosti, musíte mať predstavu o príznakoch. Zároveň sa môžu príznaky bolesti chrbta mierne líšiť a vzhľadom na skutočnosť, že samotná bolesť je symptómom, je potrebné rozlišovať jej hlavné prejavy, ktoré sa líšia povahou a umiestnením:

 • Podľa povahy sú bolestivé pocity: ostré, nudné, šitie, strihanie, bolesť, pálenie atď..
 • Bolestivé pocity sú silné, mierne a slabé, tieto ukazovatele sú individuálne pre každú osobu. Musia sa však brať do úvahy napríklad pri určovaní metód liečby chronickej bolesti chrbta..
 • Bolesť chrbta po celej chrbtici - fén je pomerne zriedkavý. Častejšie bolestivé pocity sú buď presné, alebo sú priradené k oddelenému oddeleniu chrbtice (krčka maternice, hrudníka, bedra)..
 • Stáva sa však tiež, že bolesť v hornej časti chrbtice (alebo akejkoľvek inej) vyžaruje. V tomto prípade syndróm bolesti postihuje ďalšie časti chrbta, často sa nazýva putovanie.
 • Akútne bolesti chrbtice spravidla prinášajú maximálne nepohodlie a najviac sa odrážajú v každodennom živote, ale často sa vlnia a ľahšie liečia. Zároveň sú tupé bolesti charakterizované nižšou intenzitou, ale sú neustále prítomné, sú fixované na dlhšiu dobu a horšie reagujú na liečbu..

Toto sú všeobecné ustanovenia týkajúce sa bolesti v rôznych častiach chrbta. Ale okrem pochopenia všeobecných príznakov bolesti je tiež dôležité vedieť, že klinický obraz sa môže meniť v závislosti od choroby. V jednom prípade je cítiť bolesť medzi stavcami krčnej chrbtice, v inom prípade je lokalizovaná v bedrovej oblasti a má odlišný charakter..

Z tohto dôvodu je potrebné samostatne zvážiť príznaky rôznych patologických procesov sprevádzané bolesťou chrbta.

osteochondróza

Ak bolí chrbát v chrbtici, najpravdepodobnejšou diagnózou je osteochondróza, pretože toto ochorenie je častejšie ako iné. Je tiež dôležité pochopiť, že lekári rozlišujú tri typy osteochondrózy: krčka maternice, hrudníka a bedra..

V každom z týchto prípadov je bolesť medzi stavcami priviazaná k rôznym častiam chrbtice. Samotná choroba spočíva v deštrukcii chrupavky v medzistavcových platničkách, zatiaľ čo patologický proces sa vyskytuje aj na stavcoch, pretože v dôsledku zmenšenia lúmenu medzi nimi sa vymaže..

Hlavným príznakom choroby je bolesť, ale môžu sa vyskytnúť aj klinické príznaky z nervového systému, pretože s veľkou pravdepodobnosťou je ovplyvnená miecha, jej korene sú narušené.

myozitída

Zriedkavé ochorenie vyznačujúce sa zápalovým procesom vo svalových tkanivách tela, vrátane chrbta. Častejšie je myozitída sprevádzaná bolesťou, ale je možná aj ostrá bolesť alebo tzv. Bolesti chrbta.

Syndróm bolesti je lokalizovaný priamo v mieste zápalu svalového tkaniva, ale bolesť môže vyžarovať do okolitých oblastí.

spondylóza

Ak bolí chrbtica, jednou z pravdepodobných príčin môže byť spondylóza. Táto patológia je charakterizovaná proliferáciou kostného tkaniva stavcov, ako aj ich degeneratívnymi zmenami. V tomto prípade sa pri fyzickej námahe objavia bolestivé pocity v dôsledku predĺženého pobytu v jednej polohe, napríklad počas sedavej práce..

ischias

Tento výraz sa vzťahuje na porušenie sedacieho nervu s jeho ďalším zápalom. Patologický proces je sprevádzaný rezaním, prešívaním, ostrými bolesťami. Pri ischiasách sa bolesti necítia neustále, náhle sa objavia a vlnia.

Bolí to veľmi s ischias priamo v mieste, kde došlo k porušeniu alebo zápalu. Avšak kvôli skutočnosti, že sedací nerv má veľmi veľkú dĺžku, sú bolestivé pocity prítomné v rôznych oblastiach, najčastejšie bolia nohy.

osteoporóza

Ochorenie sa vyvíja v dôsledku nedostatku vápnika v tele. Výsledkom je, že kostné tkanivo pozdĺž celého chrbtového stĺpca stráca svoju pružnosť a tuhosť, všade sa vytvára mikrotrauma a praskliny..

V tomto patologickom procese bolí celá chrbtica, najmä v neskorých štádiách choroby.

Herniatický disk

Akútna a silná bolesť chrbtice môže byť dôkazom herniovanej platničky. V tomto prípade je syndróm bolesti konštantný, ale zvyšuje sa s fyzickou námahou, ohýbaním, kašľom, náhlymi alebo neopatrnými pohybmi..

Vo väčšine prípadov sa pri lumbálnej chrbtici vytvára prietrž, čo sa vysvetľuje zraniteľnosťou tejto oblasti voči nadmerne veľkým nákladom, ťažkým zdvíhaním. Kýla je často komplikáciou osteochondrózy, ktorá je spôsobená charakteristikami priebehu tejto patológie..

Kýla je okrem toho nebezpečná nielen pri bolesti, existuje riziko narušenia nervových vetiev miechy a rozvoja neurologických symptómov..

Nadmerná pohyblivosť chrbtice

Inak sa tento problém nazýva hypermobilita stavcov alebo nestabilita chrbtice. Jasným príznakom patológie sú bolestivé pocity, ktoré sa zvyšujú pri intenzívnej fyzickej námahe a zdvíhaní hmotnosti. Bolestivé pocity v chrbte sú nekonzistentné, buď ustupujú alebo sa náhle objavia.

V tomto prípade krčka chrbtice trpí najviac, ak choroba postupuje, je pre človeka ťažké držať hlavu..

skolióza

Napodiv, ale zakrivenie chrbtice je priamou príčinou bolesti. Jedným z najbežnejších problémov je skolióza. Bolesť pri skolióze má skôr svalovú povahu. Je to kvôli zvýšenému zaťaženiu určitých svalov chrbta, zatiaľ čo iné sú uvoľnené..

Pri skolióze sa v dôsledku zakrivenia chrbtice stlačia jednotlivé stavcové platničky a deformuje sa chrupavkové tkanivo. Bolestivé pocity pri skolióze sú konštantné, bolesť alebo ťahanie, ich intenzita je nízka, v zriedkavých prípadoch je bolesť ťažká a akútna.

Poranenie miechy

Akékoľvek mechanické poškodenie, dokonca aj menšie, samozrejme reaguje bolestivými pocitmi. V tomto prípade je bolesť silnejšia, ťažšie poškodenie a niekedy aj pri miernom podliatine pociťuje akútnu bolesť, ktorá môže naznačovať vážne vnútorné poškodenie. V tomto prípade sa berú do úvahy hrbole, modriny, výrony, dislokácie, ale zlomeniny sú najzávažnejším typom zranenia..

Je pozoruhodné, že staré, dlhodobo sa hojiace zranenia sa po desaťročiach cítia. Bolesti chrbta a krku vám môžu pripomenúť, ako ste ako dieťa padli na ľad.

Ankylozujúca spondylitída

Táto nebezpečná choroba sa tiež nazýva ankylozujúca spondylitída. Patológia je charakterizovaná chronickým zápalovým procesom v kĺboch, inými slovami - zápalom chrbtice.

Ankylozujúca spondylitída je sprevádzaná silnou bolesťou a intenzita syndrómu bolesti je vysoká od samého začiatku patologického procesu a v budúcnosti sa iba zosilňuje. Zároveň sa bolesti po odpočinku a v závislosti od zmien počasia zosilňujú, ale NSAID a fyzioterapia ich dobre zastavia..

Onkologické choroby

Rakovina je najnebezpečnejšou patológiou, ktorej jasným znakom je bolesť. V tomto prípade sa syndróm bolesti objavuje u benígnych aj malígnych novotvarov, ak sú lokalizované neďaleko chrbtice a vyvíjajú naň tlak..

Ešte nebezpečnejším prejavom onkológie sú metastázy. V tomto prípade je bolesť konštantná a silná, prenasledujú človeka vždy a všade, bez ohľadu na polohu tela alebo akékoľvek konanie. Chrbát bolí to isté, aj keď leží.

Ochorenie obličiek

Príčiny bolesti v bedrovej oblasti nie vždy spočívajú v problémoch s chrbtom. V dôsledku anatomického umiestnenia obličiek patologické stavy, ktoré na ne pôsobia, tiež reagujú so silnou bolesťou v bedrovej oblasti. Bolesť môže byť nudná a ťahaná alebo ostré prešívanie, ich intenzita sa líši v závislosti od choroby a stupňa jej progresie..

Je dôležité pochopiť, že bolesť môže byť na oboch stranách alebo iba na jednej strane, čo naznačuje, ktorá oblička sa podieľa na patologickom procese..

Srdcovo-cievne ochorenie

Názor, že pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému sa bolesť vyskytuje výlučne v oblasti hrudníka, je chybný. Napríklad pri koronárnych srdcových chorobách a infarkte myokardu obklopujú pocity bolesti, ktoré vyžarujú dozadu v oblasti hrudníka. Sú charakterizované ako ostré, švy, vyskytujú sa ostro.

Patológie kardiovaskulárneho systému zahŕňajú aneuryzmy aortálnych divízií, pri ktorých sa vyskytuje akútna ostrá bolesť v blízkosti miechy v hrudnej oblasti..

Patológia tráviaceho traktu

Choroby tráviaceho traktu tiež často vyvolávajú bolesť chrbta, v takýchto prípadoch však vždy existuje množstvo výrazných klinických príznakov. Okrem bolesti je tu tiež tráviace ťažkosti, nevoľnosť, vracanie, hnačka alebo hnačka, ako aj celková nevoľnosť..

infekcie

Z infekčných chorôb sprevádzaných bolesťou chrbta je najzávažnejšou a najnebezpečnejšou tuberkulóza kostí. Ochorenie je sprevádzané závažnými patologickými procesmi v tkanivách kostí, bolí celý chrbtový stĺp. Bolesť v prírode, niekedy ťahaná, niekedy šitá, ale vždy konštantná.

Ochorenia dýchacích ciest

Pľúca zaberajú veľkú časť hrudnej oblasti tela, takže pľúcne patológie sú často sprevádzané bolesťou chrbta. Medzi tieto choroby patrí pneumónia, tuberkulóza pľúc, pohrudnice a podobne..

Pri takýchto patológiách sa bolesť zosilňuje počas kašľa, kýchania, hlbokých dychov, zívania. Klinický obraz je navyše obohatený o kašeľ, dýchavičnosť a ďalšie podobné príznaky.

Vrodená patológia

Faktor vrodených anomálií je mimoriadne zriedkavý, ale stále sa vyskytuje. V tomto prípade hlavné podozrenie pripadá na vrodený prebytok alebo nedostatočný počet stavcov v chrbtici. Toto ovplyvňuje svaly a väzy, štruktúru tela, hrozí vysunutím chrbtice alebo kompresiou, ktorá je vždy sprevádzaná bolesťou.

Tehotenstvo a pôrod

Tehotenstvo je tiež jednou z príčin bolestivých príznakov chrbta. Bolesť v chrbtici a ďalšie problémy podobnej povahy sa vyskytujú častejšie v treťom trimestri, ktorý úplne závisí od rastu plodu a zvýšeného zaťaženia chrbtice..

V takýchto prípadoch sú bolesti zvyčajne nudné, ťahavé, ustupujú alebo dočasne vymiznú po krátkom odpočinku, keď nastávajúca matka ľahne.

Zápalové procesy

Množstvo rôznych zápalových procesov vedie k rozvoju bolesti, o niektorých sme už hovorili. Vezmite aspoň spondylitídu (ankylozujúcu spondylitídu). Táto patológia má pôvod v lumbosakral, potom zápal, a tým aj bolesť chrbta, stúpa po chrbtici..

Bolesť v chrbtici

Ako už bolo spomenuté na začiatku, existuje určitá skupina bolesti zvaná ožarovanie. To znamená, že bolesť chrbta „dáva“ chrbtici z iných oddelení alebo orgánov, v ktorých choroba vypukla. Poďme sa viac rozprávať o takejto bolesti.

Patológia srdca a hlavných ciev

Najpravdepodobnejšie ochorenia kardiovaskulárneho systému, sprevádzané bolesťou chrbta, boli uvedené vyššie. Je len dôležité pochopiť, že okrem bolesti sú takéto patológie sprevádzané aj zníženým krvným tlakom, arytmiou a bledosťou pokožky, čo je ich charakteristickým znakom..

Ochorenie žlčníka

Najjasnejším príkladom takéhoto patologického procesu je cholecystitída, ktorá vedie k ožiareniu bolesti v pravej lopatke a centrálnej časti chrbtice v oblasti hrudníka..

Akútna forma ochorenia je sprevádzaná silnými bolesťami, zatiaľ čo chronická je ťažšie diagnostikovateľná, pretože bolesti sú prerušované a nízkej intenzity..

Pankreatické lézie

Najbežnejším ochorením pankreasu je pankreatitída. Klinickým príznakom tohto stavu je bolesť brucha, ale sú to tiež opasky, ktoré sú charakterizované ako ostré, švy. Avšak okrem bolesti pacienta sa po konzumácii mastných, sladkých a vyprážaných jedál objavia aj nevoľnosť, zvracanie a bolestivé pocity..

Patológie obličiek a horných močových ciest

Ochorenia obličiek a močových ciest sú tiež sprevádzané bolesťou a zvyčajne sú intenzívne. Počas urolitiázy sa vyskytuje silná bolesť, ale pociťuje sa nielen v bedrovej oblasti. V dolnej časti brucha a slabinách sa vyskytujú ťažkosti.

diagnostika

Ako vyplýva z obrovského zoznamu možných problémov, na odstránenie bolesti v chrbtici je potrebné identifikovať hlavné príčiny jej výskytu. Ak to chcete urobiť, musíte sa poradiť s lekárom a vykonať plnohodnotnú diagnózu, ktorá zahŕňa:

 • Rádiografia je jednoduchý a efektívny spôsob, ako určiť stav chrbtice, zistiť deformácie a rôzne patológie.
 • CT - počítačová tomografia presnejšie odhaľuje patológiu medzistavcových platničiek a stavcov.
 • MRI - magnetická rezonancia je ešte pokročilejšou a najúčinnejšou diagnostickou metódou, ktorá ukáže nielen problémy so štruktúrou stavcov a medzistavcových platničiek, ale tiež umožní identifikovať alebo vylúčiť zapojenie nervov, miechy do patologického procesu..

Ak tieto vyšetrenia neprinášajú výsledky, kontaktujte špecialistov s úzkym profilom iných oblastí. Možno problém spočíva v ochoreniach srdca, gastrointestinálneho traktu, obličiek, panvových orgánov atď..

Ako liečiť bolesť chrbta

Liečba akútnej bolesti chrbta si vyžaduje integrovaný a systematický prístup. Metódy kontroly sa ozrejmia po úplnom vyšetrení a presnej diagnóze. Je tiež dôležité pochopiť, že v prípade problémov tohto charakteru, ktoré prijíma iba lekár, je samoliečba neprijateľná.

Ošetrujúci lekár určí liečebný režim, ktorý bude pravdepodobne zahŕňať liekovú terapiu, fyzioterapiu, cvičebnú terapiu a priebeh masáže.

fyzioterapia

Je to jedna z hlavných metód riešenia patológií týkajúcich sa chrbtice. Liečba bolesti chrbta zahŕňa nasledujúce postupy:

Liečba sa uskutočňuje v priebehu 7 až 10 procedúr alebo viac, intervaly medzi procedúrami sú 3 až 5 dní.

gymnastika

Liečba bolesti zahŕňa aj fyzioterapeutické cvičenia a gymnastiku, tieto techniky sa však používajú najmä na zotavenie po odchode silnej bolesti. Gymnastika je potrebná na obnovenie pružnosti svalov, pohyblivosti, udržania ich tonusu, na urýchlenie regenerácie po úrazoch chrbta.

Je dôležité viesť prvé triedy s fyzioterapeutom, ktorý opraví metodiku a rozdelí záťaže, naučí vás, ako to robiť správne. V budúcnosti sa triedy budú konať doma, a čo je najdôležitejšie, požiadavky sú systematický prístup..

Drogová terapia

Liečba liekom je jadrom všetkej liečby. Každé liečivo predpisuje lekár na základe diagnostických údajov. Táto technika závisí od intenzity syndrómu bolesti, stupňa progresie ochorenia.

Nasledujúce lieky sú potrebné na bolesti chrbtice:

 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) sa predpisujú vo forme mastí, tabliet, injekcií, niekedy aj vo forme čapíkov. NSAID majú protizápalové a analgetické účinky, znižujú miestnu teplotu.
 • Analgetiká - lieky proti bolesti, ktoré blokujú nervové centrá zodpovedné za rozpoznávanie bolesti.
 • Svalové relaxanciá sa podávajú, keď je potrebné odstrániť svalové kŕče..
 • Vitamínové komplexy vrátane vitamínov B. Ich účinok pomáha obnoviť nervovú vlákninu a vytvoriť metabolické procesy. Dobrou možnosťou by bolo liečivo „Neuromultivit“ v injekciách vrátane komplexu vitamínov B..

Trvanie liekovej terapie, frekvencia užívania drog a dávkovanie určuje lekár.

masáž

Priebeh masáží je ďalšou účinnou metódou na zbavenie sa bolesti. Určené, keď bolesť ustupuje, vykonáva ju výlučne špecialista s úzkym profilom.

Masážna terapia môže stimulovať krvný obeh, zmierniť bolesť, obnoviť pružnosť nosa a svalov atď. Na dosiahnutie hmatateľného účinku je potrebný masážny kurz v trvaní najmenej 10 sedení.

prevencia

Aby sa minimalizovalo riziko rozvoja patologických stavov, pri ktorých je v chrbtici bolesť, alebo aby sa znížilo riziko opakovaného výskytu chorôb, je potrebné dodržiavať jednoduché preventívne odporúčania:

 • Odstráňte zlé návyky.
 • Jedzte správne, jete menej nezdravého jedla, prejdite na frakčný potravinový systém.
 • Ak chcete viesť aktívny životný štýl, choďte na šport, lepšie kúpanie alebo nejakú gymnastiku.
 • Na chrbte je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu najmenej 3 - 3-krát týždenne.
 • Po sedení si urobte prestávky na zahriatie.
 • Vyvarujte sa ťažkým fyzickým námahám a zraneniam..
 • Ak nie je možné vyhnúť sa vzpieraniu, urobte všetko v poriadku, zdvíhajte ťažký a plochý chrbát.
 • Spať na mierne tvrdej posteli, kúpiť ortopedickú matraci.

Pamätajte, že ak bolesť pretrváva dlhšie ako 4 až 5 dní alebo je taká intenzívna, že je ťažké vydržať, ihneď sa obráťte na lekára. Včasná liečba vám umožní zachrániť zdravie a vyhnúť sa mnohým nebezpečným komplikáciám.

Prečo bolí chrbát - 67 príčin bolesti v závislosti od jeho umiestnenia

Takmer každý človek čelí nepríjemnému pocitu v chrbtici. Pri používaní liekov proti bolesti sa väčšina populácie ani čuduje, prečo ich bolí chrbát, čo pripisuje negatívne prejavy prechladnutiu, prievanu alebo účinky výronov. Medzitým bolestivý syndróm (BS) môže byť alarmujúcim signálom pre výskyt závažných patológií.

V rôznych častiach

Bolesť chrbta sú rôzne.

Medzi nimi sa rozlišujú:

 • Kŕče. Rozdiel vo frekvencii.
 • zvyšujúce sa V procese výskytu patologických stavov dochádza k zvýšeniu intenzity nepríjemných prejavov.
 • Dagger. Sú dôsledkom mimoriadnych okolností..
 • Vo forme lumbago. Zaznamenané s porušenou funkciou chrbtice.
 • Trvalé alebo monotónne.

Bolesť chrbta môže byť navyše dvoch typov:

 • Projekciou. Šíri sa pozdĺž nervových vlákien. Môže vyžarovať do distálnych častí tela.
 • Odráža. Objaví sa v prípade poruchy vnútorných orgánov.

Napravo

Existuje niekoľko okolností, ktoré vysvetľujú, prečo je chrbát na pravej strane. Oni sú:

 • výsledok fyzickej nečinnosti, v dôsledku ktorej brušné svaly strácajú svoju elasticitu, zatiaľ čo celé zaťaženie je umiestnené na chrbticu;
 • poranenia a modriny mäkkých tkanív;
 • vykonávanie fyzickej práce v neprirodzenej polohe (s nerovnomerným zaťažením).

Príčinou nepríjemných pocitov v chrbte môžu byť okrem prírodných faktorov aj choroby vnútorných orgánov a pohybového aparátu..

Tento symptóm môže byť súčasťou klinického obrazu pri nasledujúcich chorobách:

 • Ochorenia dýchacích ciest. Pri pneumónii (pravostranná pneumónia) sa pacient okrem bolesti chrbta sťažuje aj na výskyt suchého kašľa, celkovej slabosti, zvýšenia telesnej teploty..
 • Šitie BS na pravej strane sa pozoruje pohrudnice. Sprevádza ho výtok hnisavého hlienu a ťažkosti s dýchaním..
 • Patológia pečene a žlčníka. BS sa vyznačuje trvaním kurzu. Na jeho zmiernenie sa používajú lieky proti bolesti alebo antispasmodiká. Klinický obraz je doplnený o známky intoxikácie (nevoľnosť, vracanie, porušenie zákona o defekácii)..
 • Choroby gastrointestinálneho traktu. Pri pankreatitíde alebo gastritíde je syndróm bolesti zvyčajne lokalizovaný na ľavej strane, ale často vyžaruje na pravej strane..
 • Choroby močových ciest sa prejavujú dlhotrvajúcou bolesťou alebo bolestivosťou. Vyskytuje sa na pozadí častého močenia s výskytom červených krviniek (krvi) v moči. Charakteristickým znakom je, že chorý nemôže nájsť pohodlnú polohu tela na zmiernenie bolesti chrbta.
 • Zápal slepého čreva. Okrem nepríjemných pocitov v bruchu pacient poznamenáva, že chrbát bolí na pravej strane. Ďalšími príznakmi sú výskyt nevoľnosti a zvracania, zvýšenie telesnej teploty, všeobecné rozdelenie.
 • Gynekologická patológia. Nepríjemné prejavy napravo sa zaznamenávajú, keď sa vyskytne mimomaternicové tehotenstvo, zápal slepého čreva alebo v dôsledku rastu cystických pečatí vaječníkov..
 • Osteochondróza. Bolestivosť môže byť lokalizovaná na pravej aj na ľavej strane. Je sprevádzaná stuhnutosťou pohybov a zvyšuje sa počas fyzickej práce (najmä ak ju osoba vykonáva prvýkrát). V pokročilých formách dochádza k ožiareniu prstov ich znecitlivením.

Na ľavej strane

Lokalizácia bolesti chrbta vľavo môže byť hlavným alebo ďalším symptómom klinického obrazu mnohých chorôb.

Môže sa vyskytnúť v nasledujúcich prípadoch:

 • Choroby chrbtice. Pacient sa najčastejšie sťažuje, že mu bolí chrbát v dôsledku osteochondrózy, medzirestovej neuralgie alebo pri štipnutí nervu. Klinický obraz je doplnený stuhnutosťou pohybov, ožiarením hornej končatiny, stratou citlivosti prstov.
 • Choroby žalúdka a čriev. Príznaky prejavov bolesti sú doplnené prítomnosťou nevoľnosti, vracania, podráždenej stolice a zvýšenou tvorbou plynov. Tieto príznaky sa objavujú s vývojom pankreatitídy, črevnej koliky, cholecystitídy.
 • Kardiologické choroby. Akútny bolestivý syndróm za rebrami v kombinácii s dýchavičnosťou a pálením za hrudnou kosťou je charakteristickým znakom infarktu myokardu..
 • V prieduškách a pľúcach sa BS môže pozorovať s rozvojom pneumotoraxu, pohrudnice, bronchitídy alebo pneumónie. Pri inhalácii sa môže zvýšiť a pri výdychu sa môže znížiť.

V bedrovej oblasti

Bedrová oblasť začína od miesta, kde končeky rebier končia, a končí chrbtovou kosťou. Pacienti, ktorí vyhľadávajú lekársku pomoc pri sťažnostiach na bolesti chrbta, najčastejšie označujú dolnú časť chrbta.

Príčiny bedrovej bolesti sú nasledujúce stavy:

 • 90% všetkých prípadov bedrovej bolesti sa vysvetľuje narušením funkčnosti chrbtice (osteochondróza, prietrž medzi stavcami, skolióza, ischias). Tieto stavy sa vyznačujú symptómami vo forme náhlej bolesti chrbta..
 • U 6% je bolesť v dolnej časti chrbta dôsledkom poruchy funkcie močových orgánov. Tento symptóm sa prejavuje pri pyelonefritíde, cystitíde, glomerulonefritíde alebo pri tvorbe kameňov v obličkách..
 • 4% sú choroby iných vnútorných orgánov (žalúdok, črevá).

V oblasti lopatiek

Človek môže cítiť bolesť v oblasti lopatiek na rôznych miestach lokalizácie:

 • Syndróm bolesti je lokalizovaný pod lopatkami. Tento typ BS je známy v prítomnosti vredov a erózie v žalúdku. V tomto prípade je hlavné epicentrum negatívnych pocitov sústredené v epigastrickej zóne a ožarovanie dáva pod lopatku lopatky..
 • Kompresia hrudníka, bolesť a tupá bolesť často spôsobujú osteochondrózu alebo myozitídu.
 • Keď bolí chrbát medzi lopatkami, potom s veľkou pravdepodobnosťou môžeme predpokladať lokalizáciu interkstálnej neuralgie (ak sa BS vyskytuje vo forme lumbago). V prípade pneumónie sa bolesť zvyšuje s kašľom a na vrchole vzdychania.
 • BS v lopatke sa najčastejšie prejavuje ako posttraumatický dôsledok. Symptomatológia negatívnych pocitov sa zvyšuje pohybom horných končatín.

Pozdĺž chrbtice

Nasledujúce stavy môžu spôsobiť bolesť chrbta pozdĺž chrbtice:

 • Lumbalgie. Po zdvíhaní závaží sa objaví ostro.
 • Sklopenie, skolióza alebo kyphosis spôsobujú nepohodlie, ktoré sa prejavuje ťahaním alebo bolesťou BS.
 • Hernálny výčnelok medzi stavcami vedie ku kompresii nervových koreňov, čo spôsobuje pocit pálenia pozdĺž chrbtice. V tomto prípade je strata citlivosti na chrbte.
 • Cervikálna a hrudná osteochondróza vedie k zmenám v spinálnych procesoch stavcov, ktoré sa stávajú výsledkom neustáleho traumy nervových zakončení. Spôsobuje bolesť chrbta a stuhnutosť pohybov..
 • Zranenia vyvolajú syndróm akútnej a ostrej bolesti. V prípade poškodenia miechy dochádza k strate citlivosti dolných končatín.
 • Artritída sa vyznačuje postupným zvyšovaním nepohodlia s výskytom drvenia a klikania v oblasti stavcov..
 • Endometrióza a adnexitída spôsobujú nepohodlie v chrbtici v dôsledku anatomického umiestnenia ženských reprodukčných orgánov (dolné brucho)..

Dolnej časti chrbta

V lumbosakrálnej oblasti sa najčastejšie vyskytujú stresy v dôsledku nesprávneho zdvíhania, dlhšej chôdze alebo z polohy v sede. Ale tieto situácie len čiastočne vysvetľujú, prečo bolesť dolnej časti chrbta bolí..

Pohodlie nastane, keď:

 • patologické zmeny v chrbtici (artróza, osteochondróza, herniálny výčnelok medzi stavcami);
 • po poranení krížovej kosti alebo chvostovej kosti;
 • v rozpore s držaním tela (skolióza alebo lordóza).

Bolestivosť v sakrálnej oblasti sa vyskytuje s chorobami genitourinárnej sféry, zápchou, cholecystitídou alebo gastritídou. U žien môže tento príznak naznačovať nástup tehotenstva alebo menopauzy. Niekedy predpovedá začiatok menštruačného cyklu.

Bolí sa po spánku

Niekedy si človek všimne ťažkú ​​únavu a únavu po nočnom odpočinku.

K tomu najčastejšie prispievajú tieto faktory:

 • nesprávna organizácia lôžka (príliš tvrdá alebo mäkká matraca);
 • zvýšená fyzická aktivita alebo veľké množstvo práce počas dňa;
 • deštruktívne zmeny s narušenou funkciou stavcov a diskov medzi nimi;
 • zmeny v chrupavkovom tkanive medzistavcových platní súvisiace s vekom;
 • následky zranení;
 • zápal vo vnútorných orgánoch brušnej dutiny.

Svalovica

Patologické procesy v stavcoch a medzistavcových platničkách menia štruktúru kosti a chrupavky. Z tohto dôvodu dochádza k nadmernému namáhaniu svalov a šľachy. To vedie k tomu, že telo reaguje s výskytom BS.

V niektorých prípadoch je potrebné poznamenať, že chrbát bolí po dlhom pobyte v ponore alebo počas podchladenia. Tieto dva faktory prispievajú k prejavu myozitídy, pri ktorej je bolestivosť lokalizovaná v povrchových svaloch. Jeho charakteristickou črtou je zvýšenie nepohodlia počas hmatu alebo keď sa pacient pokúša otočiť alebo nakloniť s telom. Niekedy sa jej príznaky objavia po podvrtnutí a modrinách..

Bolestivý syndróm v svalových skupinách sa často vyskytuje v dôsledku intenzívneho tréningu športovcov. V tomto prípade preťažené svalové vlákna strácajú svoju elasticitu, objavujú sa v nich tesnenia, ktoré sú zistené hmatom.

Príčiny choroby

Bolesť v chrbte je diagnostikovaná s rôznymi chorobami.

 • patologické procesy v chrbtici (kýla, spondylitída, artralgia, ischias);
 • infarkt myokardu, aortálna aneuryzma;
 • choroby žalúdka a čriev (pankreatitída, kolitída);
 • obličkové kamene, cholecystitída, pečeňová kolika.

Okrem toho majú všetky choroby odlišnú etiológiu, ktorá sa berie do úvahy pri výbere liečebných postupov.

Degeneratívna patológia

Degeneratívne zmeny sa vyskytujú v chrupavke a kostnom tkanive. Porušenie morfologickej štruktúry spôsobuje dystrofiu, ktorá spôsobuje osteochondrózu, spondylózu alebo spondylartrózu..

Medzi vyvolávajúce faktory deštruktívnych zmien patria:

 • metabolické poruchy spôsobujúce nedostatočný príjem živín na medzistavcové platničky;
 • obmedzený príjem prospešných stopových prvkov;
 • ťažké bremená a zranenia;
 • poruchy endokrinného systému;
 • zlé návyky, napríklad fajčenie a nadmerná závislosť na alkoholických nápojoch;
 • fyzická nečinnosť a sedavý životný štýl.

Zápalové ochorenia

Choroby vedúce k zápalu v chrbtici sa môžu vyskytovať samostatne a ako dôsledok komplikácií patológií. Zaznamenávajú sa v zriedkavých prípadoch, ale predstavujú vážne ohrozenie zdravia pacienta..

Zameranie zápalu môže byť lokalizované v rôznych častiach stavca:

 • v prednej časti je najčastejšie diagnostikovaná spondylitída, diskitída alebo spondylodiscitída;
 • lokalizácia v zadnej oblasti vyvoláva rozvoj osteomyelitídy, spondylitídy alebo paravertebrálneho abscesu;
 • ak je infikovaný miechový kanál, zápal sa prejavuje vývojom abscesu alebo epiduritídy.

Okrem toho môžu byť tkanivá miechy postihnuté tuberkulózou, brucelózou, trichinózou (druh helminthiázy)..

Tento typ patológie je charakterizovaný prudkými bolestivými záchvatmi vo svalových skupinách, ktoré je ťažké odstrániť pomocou analgetík. Klinický obraz môže byť doplnený sprievodnými symptómami, napríklad prudkým zvýšením telesnej teploty a stratou citlivosti v určitých oblastiach chrbtice..

Myofasciálny syndróm

Myofasciálny syndróm je charakterizovaný chronickým priebehom s tvorbou tuleňov vo svalovom tkanive vo forme bolestivých (spúšťacích) bodov. To spôsobuje nielen vážne nepohodlie, ale tiež vedie k zníženiu pohybovej aktivity, v dôsledku čoho sa pacient rýchlo unaví aj pri miernej fyzickej námahe..

Pravdepodobnosť rozvoja myofasciálneho syndrómu sa výrazne zvyšuje v nasledujúcich situáciách:

 • osteochondróza, spondylartróza, zranenia a modriny;
 • v prípade diagnózy skoliózy alebo plochých nôh;
 • ak je práca spojená s opakovaním stereotypných pohybov;
 • v rozpore s psychoemotačným stavom (ak k tomu dôjde pri zvýšenom svalovom napätí).

V klinickej praxi je dôležitý stav spúšťacích bodov. Sú aktívne alebo latentné..

Vzhľadom na to sa klasifikujú takto:

 • Akútna forma. Spúšťacie body sú v aktívnom stave a spôsobujú nepohodlie pri pokusoch o akýkoľvek pohyb.
 • Subakútnej. Negatívne prejavy zmiznú v pokoji.
 • chronický Latentný stav spôsobuje iba mierne nepohodlie v príslušnej oblasti..

Okrem toho, s cieľom urobiť správny výber liečby, neurológia prijala klasifikáciu podľa etiologického princípu:

 • primárne spúšťacie body sa tvoria v dôsledku poškodenia svalov;
 • sekundárne sa registrujú v rozpore s funkčnosťou kĺbov a somatických orgánov.

Fyziologické dôvody

Iným spôsobom sa skupina fyziologických príčin bolestivosti vo svalovom korzete nazýva domácnosť. Nevyžadujú liečbu a po krátkom odpočinku odchádzajú sami.

 • dlhodobé vykonávanie ťažkej fyzickej práce;
 • oslabenie alebo únava tela;
 • nesprávne zvolené držanie tela počas nočného odpočinku alebo vykonávanie monotónnych úkonov počas práce;
 • zlá organizácia miesta na nočný spánok;
 • matrac alebo vankúš so slabou zhodou.

Ak chcete zistiť príčinu bolesti chrbta, musíte sa poradiť s lekárom, pretože si to môže vyžadovať celý rad diagnostických opatrení. To vám umožní určiť taktiku liečebného procesu, ktorá neumožňuje prechod choroby do zanedbávanej formy..

Prečítajte Si O Druhy Kýl


Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.
Ak je konzervatívna liečba neúčinná, vykoná sa chirurgická operácia po dobu 1,5 mesiaca, aby sa odstránila medziobratlová hernia. Pri výbere chirurgického zákroku sa berie do úvahy forma patológie, jej lokalizácia a štádium priebehu.
Intenzívny športový tréning môže spôsobiť mikrotraumatu medzistavcových platničiek s následným vytvorením kýly. Patológia sa dobre hodí na konzervatívnu liečbu a prognóza zotavenia je priaznivá.