loader

Hlavná

Žalúdok

Čo bolí s kýlami chrbtice

Medzistavcová kýla je vyčnievanie vnútorného buničitého jadra za anatomickým umiestnením. Jadro stavca pozostáva z chrupavkového tkaniva bohatého na kyselinu hyalurónovú, čo mu dodáva želé, ale hustú textúru. Po obvode stavca je buničité jadro chránené vláknitým krúžkom, ktorý tiež pozostáva z chrupavkového tkaniva, ale z hustých kolagénových vlákien. Štruktúra medzistavcového disku zaisťuje hladký pohyb chrbtice.

Kýla je v skutočnosti výčnelkom vnútorného orgánu alebo jeho časti za hranicami anatomickej lokalizácie. Pri tvorbe tejto patológie hrajú rozhodujúcu úlohu dva faktory:

 • Zvýšenie vnútorného tlaku;
 • Zničenie bariéry blokujúcej vnútorné orgány.

Pri dlhotrvajúcom zápalovom procese sa vo vláknitom kruhu vyskytujú dystrofické zmeny. Vzdialenosť medzi vláknami sa zvyšuje, objavujú sa praskliny. Bolesť pri spinálnej hernii sa však nejaví z faktu, že tkanivo chrupavky je zničené, ale z kompresie nervových zakončení a cievnych zväzkov chrbtice padlým tkanivom buničitého jadra, ktorého mäkká a elastická štruktúra mimo anatomického miesta podlieha osifikácii. Výsledné kostné hrebene stláčajú nervové zakončenie a malé cievy.

Mechanizmy vzhľadu bolesti s prietržami chrbtice

Keď časť jadra miechy odchádza v jednom alebo druhom smere, dochádza k stlačeniu nervových zväzkov pochádzajúcich z kmeňa miechy v oblasti každého stavca. Centrálny nervový systém miechy má segmentovú štruktúru. Rozlišujú sa tieto oddelenia inervácie určitých oblastí:

Nervové vlákna vychádzajúce z chrbtice na oboch stranách tela poskytujú motorickú aktivitu a citlivosť pravej alebo ľavej polovice. V súlade s tým sa vyskytuje bolesť pri kýloch chrbtice v tých oddeleniach, kde je lokalizovaná anatomická deštrukcia medzistavcových platničiek.

Čo bolí s kýlou chrbtice, keď je lokalizovaný v rôznych častiach miechy

Bolesť prietrže medzistavcových platničiek sa líši nielen intenzitou, ale aj lokalizáciou.

Kýla prietrže vyvolávajú bolesť v horných končatinách a ramennom páse a vyznačujú sa tiež silnými paroxysmálnymi bolesťami hlavy. S progresiou ochorenia vyvoláva bolesť prietrže krčnej chrbtice svalové kŕče. Výsledkom je, že pacient nemôže otočiť hlavu. Kýly krčnej chrbtice sú často sprevádzané závratmi v dôsledku zmien krvného tlaku. U pacientov sa diagnostikuje vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá sa lieči symptomaticky. Príčina však nie je vyriešená. Medzitým prebieha herniovaný disk. Bolesť hlavy s touto patológiou má niektoré vlastnosti. Nezobrazuje sa na boku lézie chrbtice, ale má difúzny charakter. Vychádzajúc z týlnej oblasti, bolesti hlavy s kýlami chrbtice sa šírili po lebke. Osoba nemôže zaujať pohodlné miesto na spanie. Pri vysokom vankúši, bolesti hlavy, nízkej intenzite bolesti. Nespavosť sa vyvíja. Hypnotiká nemajú žiadny účinok, pretože inhibícia centrálneho nervového systému nevylučuje mechanickú príčinu kompresie nervových koreňov..

Porážka medzistavcových platničiek hrudnej oblasti sa javí ako medzirebálna neuralgia, ktorá spočiatku napodobňuje srdcovú patológiu. Bolesť sa objaví za hrudnou kosťou kvôli poškodeniu nervového plexu. Ďalší vývoj choroby vedie k narušeniu inervácie srdca ak zlyhaniu automatizácie myokardu. Arytmie bez oblastí anatomického poškodenia myokardu často sprevádzajú prietrž hrudnej chrbtice.

Bedrová oblasť je fyziologicky kombinovaná so sakrálnou. V oblasti lumbosakrálnej križovatky je lokalizovaná anatomická formácia, ktorá je lokalizovaná ako „chvost koňa miechy“. Pri porážke je bolesť s kýlami chrbtice sprevádzaná poruchami funkcie panvových orgánov. Močenie je narušené vo forme oneskorenia alebo močovej inkontinencie, zápcha sa strieda s hnačkou.

Počiatočné štádium choroby je charakterizované akútnou bolesťou typu lumbago - lumbago. V čase akútneho záchvatu človek zamrzne, nemôže sa ohýbať ani ohýbať. To sú bolesti s kýlou chrbtice, ktoré sú v prvom rade alarmujúce, pretože pri dlhodobej osteochondróze sa pacient postupne prispôsobuje bolesti, zvykne si na to, že jeho pohyby sú obmedzené na bolesť. Ak sa vytvorí kýla medzistavcových platničiek, všetky predchádzajúce snahy o jej prekonanie prestanú byť účinné.

Prečo a ako bolí noha prietrž chrbtice

Inervácia dolných končatín závisí od konkrétnych segmentov chrbtice, presnejšie od odchádzajúcich nervových zväzkov v oblasti štvrtého a piateho bedrového stavca. S léziami medzistavcových platničiek medzi L4 a L5 (Latinské písmeno „L“ - „lumbalis“ znamená „bedrový“) vyvinie sa radiálny syndróm s poškodením femorálneho nervu. V tomto prípade bolí noha vonkajšiu kýlu chrbtice: od stehna po malíček. Keď sa prietrž vyvinie na úrovni L5-S1("Lumbalis-sacralis": v lumbosakrálnom prostredí) sa bolesti v dolných končatinách šíria pozdĺž sedacieho nervu. Zóna bolesti začína od zadku a pokračuje pozdĺž zadnej strany stehna po veľký prst. S ďalším progresiou ochorenia sa vyvíja narušenie citlivosti a svalová atrofia.

Ako zmierniť bolesť miechy

Akútna bolesť sprevádzaná ochrnutím nôh alebo ramien sa nezmierňuje žiadnymi liekmi. Poruchy panvy vo forme „syndrómu konského chvosta“ sú predmetom iba chirurgického zákroku. V tomto prípade anestézia vedie k celkovej anestézii a následné odstránenie medzistavcovej platničky a jej sekvestrácia zaručuje neprítomnosť bolesti po operácii..

Je však možné zmierniť bolesť prietrži chrbtice konzervatívnym spôsobom. Doteraz existujú dve metódy na zmiernenie bolesti pri medziobratlových kýlach. Navrhovatelia klasického prístupu k liečbe odporúčajú odpočinok v akútnom období. Nehormonálne protizápalové lieky sa používajú na zmiernenie opuchu nervového tkaniva. V stave zlepšenia sú predpísané masáže, fyzioterapia a terapeutické cvičenia. Pri akútnej bolesti pri streľbe sa blokády vyrábajú pomocou liekov proti bolesti a vitamínov..

Zástancovia aktívnej taktiky navrhujú zmiernenie bolesti prietrže chrbtice pomocou cvičení, ktoré napínajú chrbticu. Extrakt zmierňuje zaťaženie stavcov a tlak vo vnútri buničitého jadra. Výsledkom je, že bolesť klesá alebo úplne zmizne.

Aktívna technika si vyžaduje dohľad lekára, pretože nezávislé pokusy o extrakciu chrbtice môžu viesť k strate časti disku a tvorbe sekvestrácie..

Medzistavcová prietrž

metóda vlastnej liečby

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

Moja história liečby medzistavcových prietrží

Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice

Medziobratlová hernia bedrovej chrbtice nastane, keď je vláknité jadro medzistavcového disku vytláčané z vláknitého prstenca. Tkanivá zničeného disku vyvíjajú tlak na nervové zakončenie chrbtice a spôsobujú silnú bolesť. Prietrž bedrovej chrbtice sa vyskytuje častejšie ako u iných, jej príznaky je potrebné poznať, aby sa liečba mohla začať včas..

Ak sa chrbtová kýla bedrovej chrbtice nelieči, pacient môže stratiť pracovnú kapacitu na dlhú dobu..

Disk sa najčastejšie deformuje medzi štvrtým a piatym stavcom bedrovej chrbtice, zatiaľ čo bolesť spôsobená bolesťou v dolnej časti nohy zbavuje pacienta mobility a niekedy vedie k invalidite. Diagnostika prietrže je pomerne ľahká, ale jej liečenie bez chirurgického zákroku je dosť ťažké. Fyzikálna terapia, masáže, lieky s tým môžu pomôcť..

Ako sa vyskytuje prietrž?

Medzistavcový disk je malý valec vyrobený zo špeciálneho tkaniva chrupavky. Vonku je chránený vláknitým prsteňom a vnútri je elastická látka, ktorá premení našu chrbticu na druh pružiny - dužinu..

Ak je medzistavcový disk deformovaný následkom traumy alebo trvalého negatívneho účinku, vláknitý prstenec sa stáva krehkým a spôsobuje praskliny. Vo vnútri buničiny prechádza cez vlákno cez trhlinu. Tento jav sa nazýva medziobratlová kýla. Ak je postihnutý disk v lumbosakrálnej oblasti chrbtice, potom je to bedrová hernia.

Bolesť a ďalšie nepríjemné príznaky sa prejavujú, pretože pri prietrži lumbálnej chrbtice je miechový nerv stlačený nadbytkom buničiny..

etapy

Znaky prietrže sú v jednotlivých fázach zreteľne odlišné. Začatím liečby bedrovej medzistavcovej prietrže čo najskôr môžete zastaviť vývoj choroby..

 1. Prolaps - disk mierne zmení svoju polohu. Ak ho negatívne faktory prestanú ovplyvňovať, znova zaujme svoje prirodzené postavenie..
 2. Výčnelok - disk výrazne mení polohu, ale stále neprekračuje hranice vyznačené na stavcoch.
 3. Extrúzia - jadro opúšťa bezprostrednú oblasť chrbtice, je v končatinách.
 4. Sekvestrácia - výskyt sĺz a prasklín vo vláknitom kruhu, výstup z buničiny.

príznaky

Príznaky hernie stavcovej sekcie sa začínajú prejavovať deformáciou nervov. Atrofia svalov nôh a zadku. Pacient sa môže cítiť zima, znecitlivenie končatín, „bežiace husacie hrbole“ a ľahké, ale nepríjemné švy..

Schopnosť vyskočiť, ísť po schodoch zmizne, je veľmi ťažké sadnúť si alebo vyzdvihnúť niečo z podlahy. Príčinou týchto problémov je, že svaly sú oslabené. Okrem toho pacient začína držať telo novým spôsobom - asymetricky. V oblasti, za ktorú sú postihnuté nervy zodpovedné, priebeh potenia trpí - buď pokožka silne schne, alebo naopak potenie..

Ak kýla vstúpila dovnútra chrbtice, začne vyvíjať tlak na chrbticu v bedrovej oblasti. To úplne zbavuje pacienta schopnosti pohybovať nohami. Silný tlak prietrže sa stáva život ohrozujúcim.

Príznaky medzistavcovej prietrže v bedrovej oblasti môžu zahŕňať zhoršenú funkciu panvy. Pacient stráca schopnosť kontrolovať pohyby čriev a močenie. Muži s bedrovou prietržou môžu trpieť poruchami libida a u žien bedrové kýly spôsobujú frigidný stav.

Svalová atrofia niekedy spôsobuje, že pacient je krívaný. Ak choroba zostane dlho zanedbávaná, môže to viesť k invalidite.

Bolesť prietrže

Príznaky bedrovej prietrže sú predovšetkým výrazný syndróm bolesti. Medzistavcová hernia je príčinou záchvatov bolesti chrbta. Bolesť je boľavá alebo matná, neumožňuje pacientovi sedieť potichu, kašeľ a dokonca ani stáť. Uľahčí sa to iba vtedy, keď je pacient vo vodorovnej polohe. Bolesť sama od seba nezmizne, môže to trvať roky, a musíte začať premýšľať o tom, ako čo najskôr liečiť stavovú kýlu.

Kýla rastie v priebehu času, stláča čoraz viac koreňov nervov miechy, čo spôsobuje ischias. Bolesť sa zintenzívňuje, viac a viac dávajú oblasti slepice a nôh.

 • Odporúčame vám prečítať si: čo je nebezpečná kýlová kýla?

Bolesť vystrelí spodnú časť chrbta, je potrebné iba zmeniť postoj alebo vynaložiť úsilie. Tento jav sa nazýva ischias. Ak je piaty stavec dolnej časti chrbta zdeformovaný, bolesť dolnej končatiny bude bolieť. Ak je patológia lokalizovaná medzi piatym bedrovým a prvým sakrálnym stavcom, objavia sa bolestivé pocity v sakrálnej oblasti, v zadnej časti nohy a v malíčku. Je to nešťastné, ale iba silné bolesti spôsobujú, že pacienti plánujú návštevu lekára.

príčiny

Príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice sú tieto:

 • Poranenie nárazom, pádom alebo nehodou;
 • Osteochondróza lumbosakrálnej časti chrbta;
 • Nesprávne tvarovaný bedrový kĺb od narodenia;
 • Zakrivenie chrbtice;
 • Silné ostré bremená;
 • Vysoká telesná hmotnosť;
 • Fajčenie spôsobuje nedostatok kyslíka, zhoršujúce sa trofické medzistavcové platničky;
 • Neustále jazdenie nerozdeľuje záťaž na chrbát správne;
 • Poruchy metabolizmu.

Aké ďalšie faktory ovplyvnia výskyt prietrže v bedrovej oblasti?

 • Sedavá práca a nedostatok fyzickej aktivity;
 • Tridsať rokov;
 • Genetická predispozícia;
 • Mužské pohlavie;
 • Chronické ochorenia chrbtice.

diagnostika

Známky medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice rýchlo mučia pacienta, ale iba špecialista môže s istotou diagnostikovať a nájsť zdeformovaný disk. Na tento účel sa röntgenový lúč používa v dvoch projekciách, čo pomáha zostaviť celkový obraz choroby. Detailnejší obraz o patológii sa dá vytvoriť pomocou MRI..

Neurológ vyšetrí pacienta, či má nepriaznivý vplyv na nervy a oblasti ich inervácie, na reflexy šliach, citlivosť dolných končatín a ich pohyblivosť. Liečba prietrže lumbálnej chrbtice sa začína až po úplnej diagnóze lekára.

liečba

Liečba medzistavcových prietrží môže zahŕňať konzervatívny alebo chirurgický zásah do bedrovej chrbtice. Iba v prvých fázach vývoja prietrže sa techniky konzervatívnej medicíny ukazujú ako účinné. Alternatívne metódy neodpovedajú na otázku, ako liečiť patológiu.

Cieľom konzervatívnych metód je zmierniť bolesť a obnoviť kvalitu života pacienta..

Aby sa zabránilo chirurgickému zákroku, musí človek zmeniť obvyklý spôsob života. Menej namáhajte, viac sa pohybujte. Dodržujte špeciálnu diétu, ktorá stimuluje trofické nervové a chrupavkové tkanivo.

Lieky

Pri prietrži chrbtice bedrovej chrbtice liečba liekmi skôr eliminuje príznaky, než skutočne mení stav pacienta. Musia sa užívať lieky proti bolesti, ako je diklofenak, ibuprofén alebo indometacín. Uvoľňujúc bolesť v budúcnosti šetria atrofiou svalov. Eliminujú tiež zápalový proces, ktorý sa v každom prípade prejavuje, ak sú zovreté korene nervov. Takéto liečivá sa môžu použiť tak zvonka vo forme mastí, ako aj vo forme tabliet.

V prípade kýly chrbtice v bedrovej oblasti telo núti určité svalové skupiny, aby udržali hrebeň v oblasti patológie. Pacient trpí stuhnutosťou pohybu a bolesti svalov. Centrálne svalové relaxanty, ako napríklad Midokalm alebo Sirdalud, pomáhajú vyrovnať sa so svalovými kŕčmi. Pri lumbálnej medzistavcovej prietrži sa často používa novokainová blokáda problémovej oblasti..

Je ťažké liečiť spinálnu prietrž pomocou konzervatívnych metód. Terapeutická gymnastika však pomôže zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie. Cvičebná terapia sa môže vykonať, keď už zmizli hlavné príznaky lumbálnej stavcovej prietrže, ako je štipnutý nerv a bolesť..

Cvičebný program by mal zostaviť inštruktor individuálne. Zahŕňa naklonenie tela, opatrné zatáčanie a rotáciu. Cieľom je posilniť svaly chrbtice, čím sa zabráni budúcemu posunu disku.

Špeciálne cvičenia sa vykonávajú v horizontálnej polohe, lícom nadol, nabok alebo lícom nahor. Pacient môže tiež stáť chrbtom o stenu. Po zaujatí tejto polohy vykonáva náklon, rotáciu, stúpanie, vedie do strán nôh a paží. Takéto pohyby lekárskej gymnastiky, ako napríklad zavesenie na bar alebo podvodná verzia jeho implementácie, vám umožňujú natiahnuť chrbticu. Výsledkom je, že medzistavcové platničky sa cítia voľnejšie a začínajú sa vracať do svojho prirodzeného stavu..

Ak je choroba v počiatočnom štádiu, potom triedy pomôžu úplne vyliečiť prietrž. Ak sa začne bedrová hernia, gymnastika zmierni príznaky. Na všetky cvičenia by mal dohliadať inštruktor a so súhlasom ošetrujúceho lekára, inak existuje riziko zhoršenia patológie..

fyzioterapia

Pri prietrži bedrovej oblasti môžu byť príznaky odstránené terapeutickými metódami fyzioterapie:

 • Elektroforéza s látkami, ktoré zmierňujú zápalový proces a bolesť;
 • Otepľovanie chrbtice;
 • akupunktúra;
 • Techniky podvodnej masáže;
 • akupunktúra.

masáž

Je prípustné masírovať medzistavcovú prietrž pri absencii exacerbácie, ale medzistavcová prietrž je diagnóza, pri ktorej akékoľvek manipulácie vyžadujú súhlas ošetrujúceho lekára. Ak sa získa takéto povolenie, masér pomôže zlepšiť krvný obeh v bedrovej chrbtici.

Nervové a kostné tkanivá dostanú viac výživy a škodlivé hromadenie kyseliny mliečnej opúšťa bunky. Svalové kŕče ustupujú, čo zmierňuje bolesť a pacientovi stratí pohyblivosť. A uvoľňovanie endorfínov počas relácie bude slúžiť ako mierne anestetikum a tiež zníži napätie v chrbte..

Chirurgické odstránenie

V nasledujúcich situáciách neprináša konzervatívne liečenie lumbálnej prietrže výsledky:

 • Vyskytla sa sekvestrácia medzistavcového disku;
 • Priechodnosť miechového kanálu sa zhoršila;
 • Sedací nerv je zapálený;
 • Medzistavcové platničky sa veľmi posunuli;
 • Po dobu niekoľkých mesiacov sa stav pacienta nezlepší.

Moderná medicína uprednostňuje šetrný chirurgický zákrok.

Na odstránenie prietrže medzistavcových platničiek bedrovej oblasti sa v súčasnosti používajú tieto spôsoby:

 • Laserová rekonštrukcia. Laser odstraňuje prebytočnú vlhkosť z deformovanej buničiny. V dôsledku toho je nerv zbavený kompresie. Toto je najmiernejší typ intervencie s najčastejšími kontraindikáciami;
 • Discectómia, odstránenie časti miechy. Ihla prechádza cez pokožku a predlžuje časť buničitého jadra;
 • V najťažších prípadoch je disk úplne odstránený a nahradený protézou.

prevencia

Medzistavcové platničky sa deformujú v dôsledku konštantného alebo silného ostrého zaťaženia. Preto je hlavnou vecou starostlivo sledovať, ako veľmi zaťažujete svoje telo.

Spať iba na tvrdej a ortopedickej matraci. Ak už máte riziko vzniku prietrže, skúste zaspať na chrbte..

Kontrolná telesná hmotnosť. Chrbtica je neustále pod tlakom ďalších kíl, ale jej sila má svoje hranice. Cvičte správne a dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. Nesledujte športové záznamy. Pri zdvíhaní závaží z podlahy nezabudnite ani v každodennom živote na rovný chrbát. Postupujte podľa týchto jednoduchých odporúčaní a nebudete sa pýtať, ako liečiť bedrovú prietrž..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Bolesť s herniou bedrovej chrbtice: príčiny, liečba

Medzistavcová kýla je patológia, pri ktorej dochádza k vyčnievaniu strednej časti medzistavcového disku medzi priestormi chrbtice. Táto patológia sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej oblasti, pretože predstavuje maximálne zaťaženie pri chôdzi, sedení a zdvíhaní závaží. Ak dôjde k tejto patológii, potom táto osoba trpí nepríjemnými symptómami.

Zvlášť výrazná je bolesť prietrže lumbálnej chrbtice. Z tohto dôvodu sa výrazne zníži pracovná kapacita človeka, zhoršuje sa zdravie a pohoda a kvalita života sa všeobecne zhoršuje. Toto ochorenie sa často vyskytuje na pozadí nesprávneho životného štýlu, a preto môže sám človek ovplyvniť pravdepodobnosť ochorenia..

Hlavné dôvody

Kýly v chrbtici sa často vyskytujú v dôsledku skutočnosti, že na diskoch sa vyskytujú degeneratívne-dystrofické zmeny. Dochádza k postupnej dehydratácii vláknitého kruhu a následnému riedeniu. V dôsledku toho môže buničité jadro vyčnievať na miestach, ktoré sa považujú za zraniteľné.

Existuje veľa faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia. Niektorým z nich môže zabrániť človek, a preto je dôležité vedieť, čo presne môže viesť k patológii.

Sedavý životný štýl: nedostatočná mobilita môže viesť k zdravotným problémom. Najmä trpí chrbtica, takže je mimoriadne dôležité starať sa o jej stav. Na zníženie pravdepodobnosti problému stačí chodiť a športovať..

Obezita: ak má osoba navyše kila, potom je mimoriadne dôležité, aby ste ju vylúčili. Ak tak neurobíte, môžu sa objaviť zdravotné problémy. Na pohybový aparát sa kladie osobitná záťaž, kvôli ktorej môže byť narušená jeho funkcia.

Nadmerná fyzická námaha: ak má osoba ťažkú ​​prácu, ktorá je spojená s dlhodobým postavením na nohách alebo v zohnutej polohe, môžete naraziť na rôzne problémy s chrbticou. Pravidelné zdvíhanie ťažkých predmetov tiež negatívne ovplyvňuje chrbát..

Prítomnosť zlých návykov: Bolesť prietrže sa často objavuje u ľudí, ktorí vedú nesprávny životný štýl. Ak si chcete zachovať zdravie v dobrom stave, je dôležité prestať fajčiť a užívať alkoholické nápoje.

Zranenia: Človek nemusí často venovať pozornosť modrinám, pretože to nepovažuje za vážny problém. Aj keď nepríjemné pocity prechádzajú rýchlo, nezaručuje to, že časom nebudú viesť k zhoršeniu pohody. Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité zabezpečiť, aby ste sa v prípade zranenia okamžite podrobili vyšetreniu a aby sa zabránilo negatívnym zdravotným následkom..

Problémy s držaním tela a deformáciou chrbtice: v takýchto situáciách je dôležité poradiť sa s lekárom, pretože tieto podmienky sa musia monitorovať. Ak to neurobíte, môžete naraziť na závažné komplikácie, ako je prietrž.

Dedičnosť: tento dôvod samozrejme nie je ten hlavný, ale stále zvyšuje pravdepodobnosť choroby. Ak rodičia trpeli touto chorobou, potom sa s ňou môžu stretnúť aj deti. V dôsledku toho môže osoba trpieť prietržovou bolesťou, ktorú možno odstrániť len správnym zaobchádzaním.

Stupne rozvoja

Bolesť v herniovanej oblasti stavcov sa samozrejme neobjaví okamžite. Ochorenie sa postupne vyvíja a vedie k tomu, že človek má mimoriadne negatívne príznaky. Niektorí ľudia ignorujú prvé prejavy choroby a nakoniec čelia vážnym negatívnym následkom. Pri správnom rozhodnutí pri prvom podozrení na chorobu navštívte lekára a diagnostikujte ho.

V prvom stupni je pozorovaný výstupok, pri ktorom je čiastočne stratená elasticita vláknitého prstenca. Dochádza k posunu buničitého jadra najviac o 2 až 3 mm. Symptómy sa vo väčšine prípadov nepozorujú. Môžete sa stretnúť iba s tým, že prietrž mierne pociťuje po fyzickej námahe alebo kvôli dlhodobému pobytu v nepohodlnej polohe..

V druhom štádiu je vytláčanie, v tomto prípade okraje medzistavcových platničiek mierne vyčnievajúce a trhliny vláknitého prstenca. V tomto prípade už boli pozorované negatívne symptómy, zatiaľ čo neznižujú kvalitu života.

Počas prolapsu medzistavcových platničiek hernia výrazne vyčnieva do miechového kanála. V dôsledku toho, že okraje hľúzovitého jadra vyčnievajú, dochádza k stlačeniu stavcov. Krvné cievy, ako aj korene periférnych nervov, trpia. V tomto prípade sa môže vyskytnúť intenzívna bolesť pri medziobratlovej kýle bedrovej chrbtice..

V treťom stupni môže dôjsť k sekvestrácii, v tomto prípade je pozorovaná vyčnievajúca časť buničitého jadra, ktorá preniká do miechy. Z tohto dôvodu je nemožné úplne zásobiť miechu. Mäkké tkanivá sú výrazne stlačené a človek poznamenáva, že jeho prietrž je veľmi bolestivá.

príznaky

Ak sa u človeka vyvinie prietrž hrudníka alebo dolnej časti chrbta, všimne si negatívne príznaky. V tomto prípade nielen bolí chrbát, ale sú možné aj iné prejavy patológie. Je dôležité podrobnejšie pochopiť, aké príznaky má osoba. V takejto situácii bude oveľa ľahšie identifikovať problém včas a podniknúť kroky..

 • Bolesti hlavy. Často sú spojené so skutočnosťou, že dochádza k kompresii nervových koreňov a stavcových tepien. Nepriaznivé pocity sa môžu vyskytnúť v rôznych časoch a najčastejšie sa šíria po hlave. V zriedkavých prípadoch je ovplyvnená iba časná a týlová oblasť.
 • Bolesť v krku. Vysvetľuje ich skutočnosť, že došlo k stlačeniu prietrže nervových koreňov. Podobný príznak sa obáva, ak sa pri krčnej chrbtici vyskytuje prietrž..
 • Ťažké nepohodlie v dolnej časti chrbta. Môže sa objaviť ostrá a ostrá bolesť, ktorá sa zosilňuje pri fyzickej námahe a pri zdvíhaní ťažkých predmetov. Osoba môže dokonca zamrznúť v jednej póze a nemôže sa narovnať a ešte viac sa otočiť. Toto sa často pozoruje presne u mužov starších ako 30 rokov.
 • Môže dôjsť k zníženiu citlivosti kože a podobný príznak sa často šíri na boky, dolné končatiny, chodidlá a zadok. Osoba sa na začiatku cíti brnenie, ale časom sa môže objaviť výrazná necitlivosť..
 • Problémy s panvovými orgánmi. Môže sa objaviť inkontinencia alebo naopak zadržiavanie moču. Často sa vyskytujú problémy s pohybmi čriev, proces sa môže skomplikovať alebo osoba nemá vôbec schopnosť ovládať sa. U mužov sa často objavuje impotencia.
 • Zmena vzhľadu. Osoba sa môže zblednúť, trpieť nadmerným potením a výskytom červených škvŕn.
 • Kompresia miechy. Toto je nebezpečný stav, pri ktorom môže byť pohyblivosť nôh čiastočne alebo úplne neprítomná..

Všeobecne platí, že človek trpí neustálymi slabosťami, problémami so spánkom a skokmi z nálady kvôli pravidelným bolestiam prietrže. Môže byť príliš podráždený, nervózny a depresívny. Na nápravu situácie budete určite musieť začať so správnym zaobchádzaním. Najprv sa musíte zbaviť nepríjemných príznakov, aby ste zlepšili pohodu človeka..

Povaha bolesti

Ako už bolo uvedené, výskyt bolesti pri hernii sa môže považovať za bežný jav. V takom prípade je blaho osoby oveľa horšie a na zlepšenie stavu je potrebné užívať špeciálne lieky. Nečakajte, až sa bolest kýly chrbtice zintenzívni, musíte okamžite navštíviť lekára. Bude tiež užitočné zvážiť, ako sa tento symptóm prejavuje v patológii..

Ľudia sa často zaujímajú o to, ako prietrže bolí, a odpoveď závisí od rôznych faktorov. V prvom rade je dôležité rozhodnúť, ktoré konkrétne body sú zaujímavé. V chronickej forme priebehu ochorenia je nepríjemným symptómom depresívne a boľavé bolesti..

Príznak nie je spôsobený priamym účinkom na nervový koreň. Vyskytuje sa v dôsledku samotnej deformácie, ktorá sa vyvíja pri absencii liečby. Kvôli bolesti s prietržami chrbtice je pre človeka ťažké vyrovnať sa a udržiavať normálne držanie tela. Občan sa začína ohýbať, pretože ho znepokojuje nepohodlie, ktoré nezmizne.

V akútnej forme choroby človeka sú nepríjemné strelecké bolesti a silné brnenie. Vyskytujú sa hlavne vtedy, keď dôjde k fyzickému namáhaniu alebo keď osoba zdvihne príliš ťažký predmet. V takom prípade by sa problémová oblasť mala anestetizovať, pretože v opačnom prípade môže osoba dočasne stratiť pracovnú kapacitu.

Symptóm môže byť buď pásový, alebo môže mať jasnú lokalizáciu. Nepríjemný pocit môže často vyvolať v stehennej oblasti, v zadku a slabinách. V dôsledku nepohodlia môže byť postihnutá aj oblasť brucha..

Príznaky bolesti pri kýle chrbtice a lokalizácia do značnej miery závisia od toho, kde presne sa nachádza prietrž, aká je veľkosť a akým smerom je nasmerovaná. Najhoršie pre človeka je, keď sa patológia nachádza v smere k miechovému kanálu. V takom prípade, ak nezačnete liečbu, môže dôjsť k ochrnutiu a zdravotnému postihnutiu..

Liečba drogami

Ľudia často musia brať lieky proti bolesti pri hernii chrbtice, pretože drogy môžu významne zlepšiť pohodu. Vo väčšine prípadov sa tablety odporúčajú, keď je intenzita bolesti. V takom prípade môžete odporučiť užívanie Analginu, Ketorolu a Paracetamolu. Je dôležité vziať do úvahy, že tieto lieky proti bolesti pomôžu iba niekoľko hodín. Preto je dôležité prijať opatrenia na odstránenie samotného problému..

Ak sa pri kýze chrbtice pozoruje akútna bolesť, injekcie sa často predpisujú osobe, ktorá môže pozitívne ovplyvniť pohodu. Pôsobia rýchlejšie a lepšie eliminujú nepríjemný príznak. Môžu sa však používať iba podľa pokynov lekára.

Bude potrebné odstrániť zápalový proces, pretože to je kvôli tomu, že sú pozorované negatívne príznaky. Na tento účel používajte lieky ako Ibuprofen, Nise a Diclofenac. Môžu sa užívať ako tabletky na zlepšenie pohody pacienta..

Ak má niekto záujem o úľavu od bolesti pri hernii chrbtice bez perorálnych liekov, potom stojí za zváženie alternatívy, ako sú gély a masti. Konajú lokálne a nemajú nepriaznivý vplyv na vnútorné orgány. Možno budete musieť použiť etorikoxib a valdekoxib.

Je dôležité pochopiť, že postupy otepľovania sa najlepšie vykonávajú po odznení exacerbácie. V tomto prípade je lepšie používať prvé dva dni po jeho použití gély mentolu a obklady za studena. S ich pomocou bude možné problémovú oblasť anestetizovať a zároveň nepoškodiť ľudský stav.

Prečo chrbát bolí s kýlou chrbtice - a liečba podľa Bubnovského

Výčnelok disku, medzistavcová prietrž - je nutná operácia? Liečba bolesti chrbta podľa Bubnovského metódy

MUDr. Sergey Bubnovský, autor metódy kinezoterapie a zakladateľ kliniky, autor kníh o nechirurgickej liečbe pohybového aparátu

Pri bolesti chrbta vás neurológ určite odporučí na MRI chrbtice. A odtiaľ pravdepodobne prídete s diagnózou kýly bedrovej chrbtice alebo vyčnievania určitého medziobratlového disku. Čo tieto diagnózy znamenajú a čo je príčinou bolesti chrbta? Hovorí autor metódy liečby bolesti chrbta, Dr. Sergey Bubnovsky.

Každý druhý pacient s bolesťou chrbta odpovedá na otázku: „Čo ťa trápi?“ - odpovede: „Mám kýlu, doktor!“. A takú beznádej a túžbu čítajú v jeho očiach, akoby vyslovoval svoju vlastnú vetu. To sa týka kýly chrbtice - termín, ktorý sa stal v posledných 20 rokoch módnym a vysvetľuje bolesť chrbta..

Tento pacient a mnohí ďalší, ktorí ku mne prišli s týmto problémom, mali oči plné hrôzy. Stále by! Ona - táto kýla chrbtice - môže „spadnúť do chrbtice, narušiť všetky nervové zakončenie a budete chodiť buď sami, alebo zamiešať nohy“. V každom prípade neuropatológovia, ktorí radili pacientom skôr a poslali ich neurochirurgovi, boli presvedčení.

V minulosti bola akútna bolesť chrbta čoraz viac vysvetľovaná radikalulitídou. Okrem toho sa pokúsili liečiť túto veľmi ischias predovšetkým terapeutickými metódami, ktoré boli poslané neurochirurgovi iba ako posledná možnosť. Teraz, v prípade akejkoľvek bolesti chrbta, dokonca aj pri zdanlivo menších prietržoch medzistavcových platničiek 4 až 5 mm sa pacienti označujú ako neurochirurg. Prečo? Všetko je veľmi jednoduché: rýchle, drahé a mimo dohľadu.

Miechová prietrž: operácia alebo cvičenie? Odborný názor

Hamilton Hall, svetovo uznávaný ortopedický chirurg, špecialista na choroby chrbta, zakladateľ kanadského inštitútu chrbtice, píše vo vašej knihe Vaša chrbtica: „Vysvetlím dve dôležité veci takmer všetkým svojim pacientom. Najprv iba menej ako 2% ľudí s bolesťou v chrbte môžu ťažiť z chirurgického zákroku; 98 zo 100% vrátane závažných prípadov bude ťažiť z kombinácie fyzioterapie, liekov, cvičenia a správnych denných pohybov. ““.

Špecialista, ktorý by mal záujem vykonať operáciu na odstránenie kýly chrbtice varuje pomerne malé percento úspešných výsledkov operácií na odstránenie kýly chrbtice.

Ďalej píše: „V snahe rozvinúť optimistický postoj pacienta k nadchádzajúcej operácii môže chirurg s nadšením povedať, že vás privedie k„ úplnému poriadku “. Úprimne povedané, žiadna operácia chrbtice neposkytuje úplnú záruku. nemožno tvrdiť, že všetky problémy spojené so zadom sa odstránia raz a navždy.

Týždeň alebo rok po úspešnej operácii sa niektoré ďalšie kotúče alebo kĺby mohli deklarovať, čo predtým nebolo problémom. Existuje rozšírená mylná predstava, že chirurgický zákrok je metóda, ktorá vám umožňuje, aby sa všetky problémy rýchlo, raz a navždy zbavili, čím sa vyhlo nutnosti ďalej sa zaoberať chrbtom. V skutočnosti, keď po operácii už váš chrbát už nie je rovnaký ako predtým, máte viac ako dosť dôvodov na to, aby ste sa o to postarali prostredníctvom cvičení a rozvoja vhodných návykov. ““.

Čo je vlastne kýlová hernia??

Často hovorím so svojimi pacientmi o tom, či chápu podstatu svojich problémov. Je to veľmi dôležité. Stalo sa tak, že som sám musel prejsť niekoľkými operáciami pohybového ústrojenstva. Tri z nich nebolo možné vykonať. Iba operácia sa skončila úspešne, ku ktorej som sa kvalifikovane priblížil, aby som pochopil, čo mi bude chirurg robiť a čo robiť po operácii v období zotavenia.

Ak sledujete latinskú učebnicu, výraz „kýla“ (kýla alebo cele) znamená vyčnievanie orgánu alebo jeho časti otvormi v anatomických formáciách pod kožou alebo dutinou. Napríklad hernia umbilialis - pupočná hernia.

Aký je však vzťah medzi slovami „kýla“ a „chrbtica“? Ako sa môže vyskytnúť „vyčnievanie miechového kanála“ (termín neurochirurgovia), ak je miechový kanál tvorený pred stavcami a medzistavcové platničky a zo strán a zozadu stavcovými oblúkmi, žltými väzmi a medzistavcovými kĺbmi?

Táto štruktúra chrbtice je spojená s káblom vysokého napätia. Pokúste sa poškodiť drôty prechádzajúce dovnútra hrubej škrupiny stlačením kábla do päste. Myslím, že žiadny komentár. A ak si stále dokážete predstaviť, že tento vysokonapäťový kábel vedie vo vnútri betónovej rúry, ktorá v našom prípade predstavuje miechový kanál, nevzniká ani otázka poškodenia kábla. Toto je naša chrbtica.

A výstupok alebo prietrž je vlastne zrútený medzistavcový disk (MTD). Disk (jeden z 24 tlmičov chrbtice) vyschol, pretože zastavil príjem potravy kvôli svalovým kŕčom v tejto oblasti chrbtice. Proces narušenia integrity chrbtice sa nazýva dystrofický: z dystrofie (dystrofia) - porucha príjmu potravy tkanív, ktorá vedie k ich kvalitatívnym a kvantitatívnym zmenám.

Aké sú príčiny zmien MRI pri spinálnej prietrži

K výžive medzistavcových platničiek nedochádza priamo, ako napríklad ochladzovanie smädom osobou, ale nepriamo, prostredníctvom čerpacej funkcie hlbokých svalov susediacich s chrbticou. Toto sa nazýva difúzia (pasívna a aktívna).

Ak človek žije príliš presne, bez toho, aby zdvihol niečo ťažšie ako peňaženku, sedí trochu a nezvyšuje závažia, potom stačí pasívne rozptýlenie hlbokých svalov chrbtice na poháňanie medzistavcových platničiek. Veľmi často vidím obrázky magnetickej rezonancie (MRI) ľudí staršej vekovej skupiny bez dystrofie a ešte viac bez degeneratívnych zmien v chrbtici. Ale obracajú sa na mňa o bolesti chrbta, niekedy dosť ťažké. Svalová sústava u týchto pacientov spravidla nefunguje ani pri banálnych záťažiach.

Ľudia s aktívnym životným štýlom potrebujú aktívnu difúziu, to znamená vykonávanie špeciálnych cvičení pre zadné svaly (napríklad vyťahovanie na vodorovnej lište). A my sa pozeráme na MRI na dehydratované (dehydrované, sušené) medzistavcové platničky, ktoré sa v dôsledku podvýživy (dystrofia) rozptýlia, zrútia a ich prvky (odpad) sa vysypú do medzistavcových otvorov..

Je prach schopný pretlačiť cez kostný kanál? Ťažko. Zmeny v obryse miechového kanála, ktoré sa často vyskytujú na MRI, sú podľa môjho názoru spojené s hyperfunkciou alebo proliferáciou spojivového tkaniva kanála, ku ktorej dochádza pri princípe ukladania soli počas dny. V skutočnosti je to dôsledok, ktorý sa prezentuje ako príčina.

Prečo chrbát bolí s kýlou chrbtice?

Prečo však bolí v chrbte bolesť, ak mu neubližujú kosti ani chrupavka, pretože nemajú receptory bolesti? Ak k výhre medziobratlovej platničky skutočne nedôjde?

Disk, ktorý prestal prijímať mazivo, sa začína mechanicky mazať, pretože sa nedá vytiahnuť ako ložisko v stroji a mazať oddelene od ostatných častí. Preto sú na snímkach MRI viditeľné jeho fragmenty, ktoré sa zhromažďujú pod zadným pozdĺžnym väzom a „upchávajú“ svoj vlastný žilový plexus, prostredníctvom ktorého dostáva výživu. Z tohto hľadiska existuje opuch okolitých mäkkých tkanív a bolesť rôznej závažnosti.

A ak to človek včas venoval pozornosť, dokonca aj intuitívne - masíroval svaly chrbta, vykonával niektoré napínacie cviky, to znamená zapnutý mikrocirkuláciu mäkkých tkanív chrbtice, potom k hlbokému venóznemu plexu „upchávania“ v oblasti tohto disku nedochádza. A fagocyty, obrancovia vnútorného prostredia tela, tieto hobliny alebo kúsky zborceného disku sa rozpustí, strávia a krvné toky tieto toxíny z tela odstránia.

Človek je však usporiadaný tak, že pre neho je ľahšie ísť k lekárovi a počuť známu diagnózu: „Máte kýlu chrbtice“, než pochopiť, že ide iba o životný štýl, ktorý vedie. Okrem toho nesprávne hodnotí situáciu, v ktorej sa do procesu bolesti vtiahne nielen „hernia“, ale aj dolné časti (noha, chodidlo), ako aj prekrývajúce sa oblasti (oblasť krčnej oblasti a lopatky), ktoré sa vo forme neustáleho napínania svalov ani nezvoľnia. v pokoji.

Herniovaný disk nie je guľka, ktorú musí chirurg odstrániť. Sú to zmeny, ktoré sú výsledkom dlhodobej nečinnosti hlbokých svalov chrbtice.

Čo sa ukáže? V teoretických lekárskych prácach popisujúcich štruktúru chrbtice nenájdeme prietrž chrbtice ako hlavnú príčinu bolesti chrbta. Ale v prácach neurochirurgov, ktorí sa priamo zaujímajú o vykonávanie operácií na odstránenie týchto „hernií“, sa bolesť chrbta vysvetľuje ich prítomnosťou. Kto má pravdu? Myslím, že ten, od ktorého pacient dostane požadovaný výsledok.

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prirodzenou túžbou každého človeka je byť zdravý a atraktívny. Existujú choroby, ktoré nielen spôsobujú utrpenie, ale sú sprevádzané výraznými kozmetickými defektmi, zhoršujú vzhľad a zvyšujú ich vlastníkom na desať rokov.
Oprava keratínovej hernie je operácia, ktorá sa vykonáva v priamom kontakte so spermatickou šnúrou, neurovaskulárnym zväzkom semenníkov, najmä so šikmou prietržou.
Chirurgia na odstránenie prietrže (hernioplastika) je najúčinnejšou metódou liečby prietrže. Nedávno bola prietrž najprv opravená a potom jednoducho „zašitá“ a pacient mal po určitom čase šancu dostať sa opäť k operačnému stolu.