loader

Hlavná

Pažerák

Príčiny a liečba prietrže pažeráka. zásobovanie

Pažerák je tubulárny orgán zložený zo svalového tkaniva. Prechádza lúmenom bránice z hrudníka do peritoneálnej dutiny. Pod vplyvom nepriaznivých podmienok sa mení anatomické umiestnenie pažeráka a orgán z pobrušnice úplne vstupuje do hrude. V tomto prípade hovoríme o takej závažnej patológii, ako je kýla pažeráka.

Charakter patológie

Normálne je lúmen bránice pomerne úzky otvor, avšak pod vplyvom určitých dôvodov sa tento lúmen môže rozširovať a prenikať peritoneálnymi orgánmi do hrude. V tomto prípade je anatomicky správne umiestnenie tráviaceho systému, najmä pažeráka, narušené. Vyvíja sa tak prietrž, sú komprimované hrudné orgány, objavujú sa špecifické príznaky charakteristické pre túto patológiu.

Rozlišujú sa tieto odrody pažerovej kýly:

 1. Parazofagická forma, v ktorej sa mení nielen poloha pažeráka, ale aj spodná časť žalúdka, črevné slučky, omentum;
 2. Axiálny tvar, v ktorom dochádza k vertikálnemu posunu orgánov. Súčasne pažerák a žalúdok (úplne alebo čiastočne) vstupujú do hrudníka;
 3. Posuvná forma, ktorá sa vyznačuje dynamickou polohou orgánov, ktoré tvoria prietrž (sú umiestnené v špeciálnom hernálnom vaku a menia svoje umiestnenie, buď v brušnej dutine alebo na hrudi)..

Dôvody a faktory rozvoja

Kýlová hernia sa vyvíja v dôsledku vystavenia takým nepriaznivým faktorom, ako sú:

 1. Vrodené anomálie vývoja vnútorných orgánov (v tomto prípade je obvyklé hovoriť o vrodenej forme patológie);
 2. Zmeny súvisiace s vekom vedú k oslabeniu väzivového aparátu pažeráka (tento problém sa vyskytuje najmä u ľudí starších ako 60 rokov);
 3. Atrofia pečene (zníženie veľkosti a hmotnosti orgánu, zníženie funkčnosti);
 4. Rýchly pokles telesnej hmotnosti, pri ktorom je zničená tuková vrstva nachádzajúca sa tesne pod bránicou;
 5. Predchádzajúca operácia pažeráka;
 6. Hromadenie patologického exsudátu v peritoneálnej dutine (ascites);
 7. Viacnásobné tehotenstvo;
 8. Systematické porušovanie stolice (zápcha);
 9. Nadmerná fyzická námaha;
 10. Porušenie motorickej funkcie tela;
 11. nadváhou;
 12. Poškodenie tkanív pažeráka (tepelné alebo chemické popáleniny, traumatické poškodenie orgánov);
 13. Chronická patológia tráviaceho traktu.

Príznaky a štádiá tvorby prietrže v pažeráku

V pažeráku sú 3 fázy vývoja prietrže, pre každú z nich sú charakteristické určité prejavy. V počiatočnej fáze sú príznaky najčastejšie neprítomné, pacient sa môže sťažovať na menšie nepohodlie po jedle. V etapách 2 a 3 sa objavujú charakteristické znaky, ktorých intenzita sa môže líšiť (v závislosti od štádia vývoja patologického procesu a formy ochorenia)..

Fáza vývojaCharakteristické znaky
počiatočné štádiumVo väčšine prípadov má patológia asymptomatický priebeh, niekedy sa pacient obáva závažnosti, nepohodlia po jedle.
Fáza 2Príznaky sa javia ako:
 1. Mierna bolesť lokalizovaná v ľavom hypochondriu a za hrudnou kosťou. Syndróm bolesti je po jedle alebo cvičení intenzívnejší;
 2. Pocit cudzieho tela v hrdle, ťažkosti s prehĺtaním. Pri prehĺtaní sa zvyšuje nepohodlie v hrudnej kosti;
 3. Pálenie záhy po jedle alebo na lačný žalúdok. Symptóm sa zvýrazní, ak je pacient v ležiacej polohe;
 4. Belching, horká chuť v ústach;
 5. Čkanie. Útoky sa vyskytujú náhle, majú predĺžený priebeh, sú zle eliminované rôznymi spôsobmi (zadržiavanie dychu, pitie);
 6. Zvýšené slinenie (najčastejšie sa vyskytuje v noci).
Koncové štádiumV tejto fáze sa vyššie uvedené príznaky zhoršujú, klinický obraz sa stáva rozvinutejším, objavujú sa ďalšie príznaky:

 1. Útoky udusenia (najčastejšie sa objavujú v noci, sprevádzané suchým dlhým kašľom);
 2. Zmena srdcovej frekvencie;
 3. Zmena hlasu, chrapot. Žalúdková šťava sa vrhá do hrtanu a spôsobuje popálenie sliznice, v dôsledku čoho sa hlas stáva hrubším, chrapľavejším.

S pokročilou formou priebehu ochorenia sa zvyšuje riziko porušenia prietrže. Tento problém je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 1. Náhla akútna bolesť lokalizovaná v dolnej časti hrudníka alebo hornej časti brucha. V tomto prípade sa môže bolesť šíriť do oblasti lopatiek, kľúčnej kosti;
 2. Nevoľnosť a zvracanie;
 3. Prekypujúca bolestivá plnosť vo vnútri.

Aká je nebezpečná prietrž pri pažeráku. Možné komplikácie

Pri absencii terapie a pri rýchlom vývoji prietrže existuje riziko vzniku komplikácií, ktoré sú nebezpečné pre zdravie, ako napríklad:

 1. Rozvoj erózie postihujúcej sliznice;
 2. Poranenie prietrže s výskytom symptómov charakteristických pre tento problém;
 3. Vred pažeráka spôsobený systematickým pôsobením agresívnej žalúdočnej šťavy na steny orgánu;
 4. Vzhľad jaziev na stenách orgánu, zúženie jeho lúmenu, čo vedie k nemožnosti normálneho pohybu potravín;
 5. Perforácia stien pažeráka;
 6. Vývoj vnútorného krvácania v zažívacom systéme;
 7. Poruchy srdca a dýchacích ciest.

Diagnostické metódy

Na stanovenie diagnózy lekár predpíše nasledujúce diagnostické opatrenia:

 1. Pohovor s pacientom, hodnotenie príznakov, ktoré ho obťažujú;
 2. Kontrastná rádiografia (špeciálny kontrastný prostriedok - bárium, sa podáva ústami);
 3. Fibrogastroskopia pomocou špeciálnej sondy vybavenej miniatúrnou videokamerou;
 4. Ultrazvuk hrudníka, pobrušnice;
 5. Rn-metry, ktorá umožňuje určiť kyslosť žalúdočnej šťavy na identifikáciu rizika popálenín tkaniva pažeráka.

Liečebný režim

Liečba hernie pažeráka môže byť konzervatívna alebo chirurgická (výber liečby závisí od štádia vývoja patológie, rizika komplikácií, zdravotného stavu a veku pacienta). Najbežnejšie používaná terapeutická liečba, ktorá zahŕňa 4 hlavné body. to:

 1. Užívanie liekov predpísaných lekárom;
 2. Vykonávanie špeciálnych cvičení;
 3. Dodržiavanie špeciálnej diéty vyvinutej lekárom;
 4. Používanie tradičnej medicíny (po konzultácii so špecialistom).

Liečba drogami

Drogová terapia zahŕňa užívanie liekov na zmiernenie bolesti, zníženie tvorby žalúdočnej šťavy, zníženie jej kyslosti, ochranu stien pažeráka pred negatívnymi účinkami agresívnych prvkov..

Kýlová pažerá: príznaky a liečba

Ezofágová hernia bránice (HAP) je výčnelok brucha fyziologickým alebo traumatickým otvorom v hrudníku..

Kýla sa vytvára pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov. Jeho konštrukčnými prvkami sú brána, taška a obsah. Dolná tretina pažeráka, žalúdka, tenkého alebo hrubého čreva môže prejsť svalovou chybou. Všetky tieto orgány sú pokryté pobrušnicami, ktoré tvoria herniálny vak.

Patológia je dlhodobo asymptomatická, ale pre pacienta môže byť nepríjemná. Včasná diagnostika je kľúčom k úspechu liečby.

Čo to je?

Aby sme jasne odpovedali na to, čo je hernia pažeráka, mali by sme si jednoducho spomenúť na anatómiu človeka. Trubica pažeráka je dutý orgán dlhý 25 - 30 cm, keď je pripojený k žalúdku, prechádza špeciálnym otvorom v diafragmatickom mostíku, ktorý ho delí na hrudný a brušný..

Membrána je v podstate svalová priečna priehradka, ktorá sa podieľa na akte dýchania v dôsledku vytvoreného tlakového rozdielu v intraabdominálnom priestore. Otvorom bránice prechádza ezofageálna trubica, veľké krvné cievy a nervové kmene. Pri nadmernom napínaní a oslabovaní krúžku vyčnieva do hrudnej dutiny: dolná časť pažeráka spolu so zvieračom, spodnou časťou žalúdka a ďalšími orgánmi. Vzhľad takého výčnelku sa nazýva kýla.

Ochorenie je klasifikované v ICD 10 ako K 44,0 - prietržová prietrž a K 44,9 - prietrž so zníženou priechodnosťou. Ďalšia otázka - ako liečiť patológiu, ktorá sa objaví, závisí od závažnosti choroby, čo znamená, že správna diagnóza hrá dôležitú úlohu.

Príčiny choroby

Známky bráničnej prietrže sa najčastejšie vyskytujú u starších ľudí, keď sa z prírodných dôvodov telo opotrebuje a tkanivá, svaly, vnútorné orgány strácajú elasticitu. S progresiou hernie u niektorých pacientov do 60 rokov sa môžu vytvárať tzv. Herniálne brány, keď sa otvorenie pažeráka môže zvýšiť o niekoľko centimetrov..

Hlavné príčiny vzniku choroby

 1. Oslabenie svalov a väzov pažeráka súvisiace s vekom
 2. Absorpcia tukového tkaniva pod bránicu
 3. Zmena polohy vnútorných orgánov, napríklad počas tehotenstva
 4. Atrofia ľavej strany pečene
 5. Dyskinéza pažeráka
 6. Nadúvanie, napätie brušných svalov
 7. Zvýšený brušný tlak
 8. Vrodené chyby - skrátený pažerák
 9. Chirurgia pažeráka
 10. Tepelné popáleniny z horúcich potravín znižujú pažerák a spôsobujú prietrž.

K dispozícii je asymptomatický priebeh choroby a naopak, u pacientov v kombinácii s rôznymi chorobami gastrointestinálneho traktu sa tiež nachádza hernia pažeráka. Podľa niektorých správ je teda u 40 - 60% pacientov so žalúdočným vredom alebo dvanástnikovým vredom, u 50% pacientov s chronickou gastroduodenitídou, u 20 - 40% ľudí s cholecystitídou a pankreatitídou diagnostikovaná diafragmatická hernia.

klasifikácia

V závislosti od anatomických znakov sa rozlišujú tieto formy hernie pažeráka:

 • posuvné (axiálne, axiálne) - voľný prienik spodnej časti žalúdka, kardie a brušnej časti pažeráka cez pažeravý otvor bránice do hrude a samočinný návrat do brušnej dutiny;
 • paraezofageálny - distálna časť pažeráka a kardia sa nachádzajú pod bránicou, časť žalúdka sa premiestni do hrudnej dutiny a nachádza sa vedľa hrudného pažeráka;
 • zmiešané;
 • vrodený krátky pažerák - dĺžka pažeráka nezodpovedá výške hrudníka, zatiaľ čo časť žalúdka sa nachádza nad bránicou v hrudnej dutine, dolný zvierač pažeráka chýba.

Posuvná hernia pažeráka je v závislosti od vysídlenej oblasti rozdelená na celkovú žalúdočnú, medzisúčet, kardiofundálnu alebo srdcovú.

Ezofageálna paraezofágová hernia môže byť antrum alebo fundus.

Príznaky hernie pažeráka

Malé kýly sa neprejavujú, pacient nemusí byť o chorobe informovaný. V iných prípadoch príznaky závisia od veľkosti prietrže, orgánov v herniálnom vaku, existujúcich ochorení a komplikácií..

Hlavné príznaky kýly pažeráka u dospelých:

 1. V noci dochádza k zvýšenému slineniu, záchvaty proti kašľu sú sprevádzané pocitom udusenia.
 2. Dysfágie. Vyznačuje sa ťažkosťami pri presúvaní tuhých aj tekutých potravín cez pažerák. Tento symptóm sa prejavuje silnejšie pri konzumácii teplého alebo studeného jedla, ako aj pri jeho rýchlom vstrebávaní;
 3. Zachrípnutie hlasu. Jeho vzhľad sa vysvetľuje uvoľňovaním časti obsahu žalúdka do ústnej dutiny a hrtanu;
 4. bolesť Toto je najcharakteristickejší príznak choroby. Bolesť sa môže objaviť náhle, veľmi zle. Miesta výskytu sú za hrudnou kosťou „pod lyžičkou“ v hypochondrii na ľavej strane. Pri fyzickej námahe, pohybe sa môžu výrazne zvýšiť;
 5. Ťažkosti s prehĺtaním, hrudky v hrdle. Keď sa pokúsite „prehltnúť“, jeho bolesť sa môže zvýšiť, čo spôsobuje nepohodlie za hrudnou kosťou;
 6. Pásanie, grganie horkým vzduchom, môže byť produkované vzduchom aj jedlom. Po dokončení sa pacientova pohoda zlepšuje;
 7. Pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje nalačno alebo po jedle pri ležaní. Posilniť pálenie záhy môže telo nakloniť dopredu;
 8. Pocit nedostatku vzduchu;
 9. Kašeľ. Vyskytuje sa zovretím nervu vagus. Často sa spája s atakami udusenia a abnormalít v srdcovom rytme;
 10. Čkanie. Môže to byť dosť dlhé, čo spôsobuje pacientom veľa nepríjemností;
 11. Horiaci jazyk. Zaznamenáva sa pomerne zriedka v dôsledku požitia obsahu žalúdka;

Niektorí pacienti môžu náhle zvýšiť krvný tlak, môžu sa zdať chrapľaví.

Aká je nebezpečná prietrž pažeráka

Následky prietrže sú nebezpečné pre zdravie. Ak sú podozrivé, pacient je hospitalizovaný na chirurgickom oddelení pre chirurgický zákrok. HPOD u žien počas tehotenstva môže ohroziť zdravie dieťaťa.

zneužívanie

Poranenie prietrže je akútna patológia charakterizovaná syndrómom silnej bolesti. V dôsledku kontrakcie svalových štruktúr je narušený orgán nachádzajúci sa v prietrži. Nervy a krvné cievy sú stlačené. Nekróza sa vyvíja v dôsledku porúch obehového systému.

Znamená, že kýla je porušená:

 • silná bolesť;
 • krvácajúci;
 • zvracanie s pruhmi krvi;
 • dýchavičnosť;
 • tachykardia;
 • hypotenzia.

Ak sa pomoc neposkytne včas, vyvinie sa hnisavá peritonitída s perforáciou pažeráka alebo žalúdka.

Vred pažeráka sa vyvíja na pozadí peptickej ezofagitídy. Na orgáne sa vytvára defekt vplyvom kyseliny chlorovodíkovej. Pacientka sa obáva intenzívnej bolesti na hrudníku, ktorá sa prehĺta prehltnutím. Lieky proti bolesti neprinášajú úľavu, ale zhoršujú zápal. Ezofagoskopia sa používa na diagnostiku..

perforácia

Perforácia je perforácia steny pažeráka s vytvorením priebežnej chyby. Pre túto patológiu žalúdok kyseliny vstupuje do mediastínu. Vyvíja sa hnisavá mediastinitída. Komplikácia je náročná a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť..

Krvácajúci

Krvácanie z pažeráka je často komplikované. Pri stálom pôsobení kyseliny chlorovodíkovej na sliznicu pažeráka sa cievy vystavia. Steny tepien sú poškodené - otvára sa silné krvácanie. Zastavenie krvi z pažerových tepien je ťažké. Pacient rýchlo upadne do hemoragického šoku. Pokles tlaku, zrýchlenie srdcového rytmu. Pacient je v bezvedomí. Je potrebná okamžitá hospitalizácia v chirurgickej nemocnici.

Iné komplikácie

HPOD je vždy komplikovaná ezofagitídou. Zápal pažeráka nastáva v dôsledku kyslého refluxu. Leptavý obsah žalúdka ničí steny orgánu. Spätná ezofagitída je charakterizovaná bolesťou, poruchami prehĺtania.

diagnostika

Aby lekár pochopil, ako diagnostikovať ochorenie a akú metódu vyšetrenia zvoliť, začne vyšetrením pacienta. Príznaky tohto ochorenia sú často mazané, ľudia liečia iné orgány dlho a bezvýsledne..

Štandardné vyšetrovacie metódy umožňujú identifikovať samotnú chorobu, sprievodné patológie, určiť stupeň rozvoja choroby:

 • Ultrazvuk vám umožňuje vyhodnotiť úroveň rozvoja patológie. Určuje stupeň zapojenia susedných orgánov, veľkosť a typ hernie.
 • FGDS - endoskopická diagnóza umožňuje vizuálne vyhodnotiť situáciu, určiť, ako vyzerá sliznica pažeráka a koľko orgán trpel kompresiou..
 • Röntgenová difrakcia s použitím síranu bárnatého na rozdiel od žiarenia. Poskytuje predstavu o stave zažívacieho traktu v celom, určuje prítomnosť herniálneho vaku a jeho lokalizáciu.

Diagnostika prietrže okrem toho zahŕňa laboratórne testy, biochemické testy a analýzu kyslosti žalúdka..

Liečba hernie pažeráka

Je vhodné začať vyšetrenie a začať liečbu čo najskôr. Pokiaľ nezačnú ireverzibilné procesy v tele a liečba je oneskorená, nezaťažujte herniu pažeráka do vážneho stavu. Zaručený pozitívny výsledok a úplné uzdravenie je možné iba so zodpovedným prístupom k vlastnému zdraviu. Pri liečbe herniových formácií pažeráka sa používajú konzervatívne a chirurgické liečebné metódy..

Tradičná terapia sa vykonáva s cieľom stabilizovať stav pacienta a predchádzať komplikáciám. V prípadoch, keď sa zistí malá hernia a nie sú k dispozícii žiadne klinické prejavy, lekár radí pacientovi, že je potrebné upraviť stravu a životný štýl. Pacient má sledovať telesnú hmotnosť a kontrolovať fyzickú aktivitu.

Na dosiahnutie remisie umožňujú liečivá pôsobenie na zníženie sekrécie žalúdka a ochranu sliznice pažeráka pred agresívnymi účinkami žalúdočnej šťavy. Pri kýle pažeráka je strava a liečba sprievodných chorôb povinná. Ak účinok konzervatívnych metód neprináša výsledky a choroba postupuje, je predpísaný chirurgický zákrok.

Lieky na liečenie

Pri diafragmatickej prietrži sa používajú rôzne skupiny liekov:

Skupina liekovPríklad medicínyNačo sa to používa?
antacidáMaalox, Almagel, PhosphalugelNeutralizujte nadbytok kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku
prokinetikáDomirid, Tserukal, MotiliumPomôžte obnoviť správny smer pohybu potravín tráviacim traktom
Blokátory histamínových receptorovFamotidín, ranitidín, roxatidínZnížte tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku
Inhibítory protónovej pumpyNolpáza, omeprazol, kontralocPôsobia ako lieky predchádzajúcej skupiny, ale má menej vedľajších účinkov
Žlčové kyselinyUrohol, ursofalkNeutralizujte žlčové kyseliny, ak sa „vrhajú“ do žalúdka

Plastická operácia pažeráka

V závislosti od príčiny a typu kýly sa vykonávajú 4 typy operácií na odstránenie prietrže pažeráka:

 • zošívanie ezofágového otvoru bránice;
 • formovanie stien žalúdočnej "spojky" pre pažerák;
 • vytvorenie umelej chlopne v hornej časti žalúdka;
 • posilnenie väzu medzi bránicou a pažerákom.

Operácia je niekedy jediným spôsobom, ako zabrániť vážnym následkom. Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 1. Neúspešné konzervatívne liečenie;
 2. Zhoršenie stavu pacienta a prítomnosť komplikácií (krvácanie, erózia, vredy, zápal pažeráka);
 3. Lokalizácia patológie v herniovej bráne;
 4. Závažné poruchy pažeráka.
 5. Prítomnosť hernií v blízkosti pažeráka a zvyšujúce sa riziko porušenia formácií.

Podľa pacientov a lekárov je najúčinnejšou liečbou pre väčšinu ľudí konzervatívna liečba (lieky a strava). Operácia sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch..

GastrocardiopexyVykonáva sa rezom, podstatou je lemovanie pažeráka a časť žalúdka na štruktúry umiestnené pod bránicou..

Výhody: Výsledky a predpovede sú vždy dobré. Okrem možnosti eliminácie iných patológií v brušnej dutine, gastrocardiopexia takmer eliminuje vývoj komplikácií..

Operácia BelsiVykonáva sa otvorene, je povolený iba prístup k hrudníku. Počas operácie je dolný pažerák a pažerák chlopne pripevnený k bránici. Spodok žalúdka je prišitý k prednej stene pažeráka.

Nevýhody: Táto zložitá a bolestivá operácia je pre pacientov ťažšie znášateľná..

Výhody: Jeho výhoda v schopnosti eliminovať sprievodnú patológiu.

Nissen fundoplicationOperácia sa vykonáva otvorená a zatvorená. V prvom prípade je prístup zabezpečený rezom v brušnej stene alebo hrudníku. Uzatvorená metóda zahŕňa použitie laparoskopických techník. Účelom operácie je zmenšiť priemer otvoru. To je možné vďaka špeciálne navrhnutej manžete..

Nevýhody: Nevýhodou je, že nie je zabezpečená jej fixácia, čo môže viesť k relapsu choroby.

Výhody: Pri použití laparoskopických techník je riziko zranenia minimálne. Pacient sa rýchlo zotaví a vráti sa do svojho obvyklého života. Riziko pooperačných komplikácií je znížené..

Allison TechnikaPrístup je zabezpečený výrezom v 7,8 medzikostálnom priestore. Počas chirurgického zákroku šije lekár kýlu.

Nevýhody: tento typ chirurgického zákroku sa v súčasnosti nepoužíva ako nezávislá metóda. Je to kvôli vysokej miere recidívy. Použitie Allisonovej techniky sa zvyčajne spája s komplexom chirurgických opatrení.

Každý z existujúcich typov operácií má svoje výhody a nevýhody. Výber typu operácie robí odborník na základe údajov z predbežných štúdií.

Rehabilitácia po operácii

Chirurgická liečba prietrže pažeráka je dosť traumatická. Preto sa v pooperačnej fáze môže u pacienta vyskytnúť bolesť, porucha trávenia a infekčné komplikácie. Aby sa tomu zabránilo, lekári odporúčajú nasledujúce činnosti:

Adekvátna úľava od bolesti

Spravidla na to stačí NSAID, ktoré sa podávajú intramuskulárnou injekciou (do zadku). Najčastejšie - Ketorolac / Ketorol. Pri silnej bolesti môžu byť do chirurgického rezu alebo epidurálnou analgéziou vložené lokálne anestetiká (Lidokaín alebo Novokaín)..

Ako epidurály anestetizujú? Lekár s tupou ihlou zavádza liek (Lidokain, Novokain) do miechového kanála, do priestoru medzi miechou a vnútorným povrchom stavcov. Ak je to potrebné, epidurálna analgézia sa môže udržiavať nepretržite, ak sa do označeného priestoru zavedie trubica, cez ktorú sa anestetikum nepretržite dodáva..

Strava hernia pažeráka

U pacientov s herniou pažeráka je preukázaná súlad s šetrnou stravou a režimom frakčnej výživy. Posledné jedlo by sa malo objaviť najneskôr 3 hodiny pred spaním..

Vylúčené zo stravy sú výrobky, ktoré môžu mechanicky alebo fyzicky dráždiť sliznicu gastrointestinálneho traktu, ktoré prispievajú k tvorbe plynu, rozvoju zápchy (mastné, vyprážané, korenené, údené potraviny, alkoholické a sýtené nápoje, silný čaj a káva, mlieko, kapusta, hrach, varené vajcia). hrozno).

Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo vlákniny, nízkotučné odrody mäsa a rýb, pečené jablká bez šupky. Odporúča sa variť jedlo, dusiť alebo piecť.

Prevencia tromboembolických komplikácií

Po väčšine chirurgických zákrokov existuje riziko vzniku týchto komplikácií. V tomto prípade sa na stene cievy pacienta hromadí trombus, ktorý môže vypadnúť a uzavrieť lúmen vitálnych tepien (pľúcne, koronárne, stavcové atď.) Alebo vstúpiť do srdcovej dutiny. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa pacientom nosiť kompresívne pančuchy a podávať injekcie s heparínovými prípravkami (ak nedochádza k závažnému krvácaniu)..

Implementácia vyššie uvedených odporúčaní môže znížiť riziko komplikácií pooperačnej fázy a urýchliť zotavenie pacienta. V priemere na to stačí 7-10 dní.

Pri výbere čakacej taktiky alebo liečby ľudovými liekmi sa môže prietrž pažeráka považovať za život ohrozujúcu. Preto je po stanovení diagnózy potrebné určiť dátum operácie a techniku ​​jej vykonávania. Ak bol chirurgický zákrok vykonaný včas, prognóza pre pacienta je vo väčšine prípadov priaznivá. Správna rehabilitácia a prevencia pooperačných komplikácií umožňujú pacientovi vrátiť sa do predchádzajúcej kvality života v krátkom čase.

Čo robiť, ak sa počas tehotenstva zistí prietrž?

Výskyt prietrže pažeráka počas tehotenstva je častým javom. Príznaky sa nelíšia, rozdiel je v prístupoch k liečbe. Chirurgia počas tehotenstva je kontraindikovaná, preto lekári používajú metódy konzervatívnej liečby.

Kľúčové odporúčania pre výživu. Lieky sa niekedy predpisujú. Zvyčajne to sú sťahujúce alebo obalujúce lieky, antispasmodiká a antacídy, ktoré pomáhajú znižovať kyslosť žalúdka..

Počas pôrodu sú možné komplikácie. Pre ženy s podobnou diagnózou odborníci odporúčajú cisársky rez.

Prevencia a prognóza

Prognóza je priaznivá za predpokladu včasnej prevencie závažných komplikácií. Sebahojenie nie je možné, ale podľa odporúčaní gastroenterológa je zaznamenaný priebeh ochorenia s minimálnymi klinickými prejavmi a dokonca aj bez nich..

Prevencia zahŕňa pravidelné endoskopické vyšetrenie rizikových pacientov, najmä gastroenterologického profilu. Povinná anti-relapsová liečba chorôb tráviaceho traktu.

Ezofágová prietrž

Ezofágová hernia je opakujúce sa premiestňovanie brušného konca pažeráka, srdcovej časti žalúdka, niekedy črevných slučiek do zadného mediastina cez pažerákové otvorenie bránice. Prejavuje sa ako bolesť v epigastrickej oblasti a na hrudi, kašeľ, zvracanie s pruhmi krvi, škytavka. Diagnóza je založená na röntgenovom vyšetrení brušných a hrudných orgánov, endoskopie. V počiatočných fázach vyžaduje hernia pažeráka súlad s niektorými konzervatívnymi opatreniami (strata hmotnosti, odmietnutie napnutých pásov a pásov, spánok so zvýšenou hlavou), ich neefektívnosť a rozvoj závažného ochorenia gastroezofágového refluxu, je potrebná chirurgická liečba.

Ďalej zvážte, o aký druh ochorenia ide, čo spôsobuje, aké je nebezpečenstvo, príznaky a ako sa má liečiť v rôznych štádiách.

Ezofágová prietrž: čo to je?

Ezofágová prietrž (hiátová prietrž, bráničná prietrž) je chronické recidivujúce ochorenie, pri ktorom je počiatočná abdominálna časť tráviacej trubice premiestnená do hrudnej dutiny prostredníctvom pažeráka cez bránicu..

Hernia pažeráka je náchylná na starších ľudí, vo vekovej skupine do 40 rokov je patológia diagnostikovaná v 10% prípadov au ľudí starších ako 70 rokov - v 70%. Ženy ochorejú častejšie ako muži. Kýlová hernia je častejšie registrovaná vo vyspelých krajinách, čo je pravdepodobne spojené s stravovacími návykmi. U pacientov s gastroenterologickou patológiou je hernia pažeráka zistená 6-krát častejšie ako u ostatných.

Odporúča sa, aby pacienti s herniou pažeráka, ktorých povolanie je spojené s predĺženou polohou sedenia, zmenili zamestnanie..

Diagnózu „ezofágovej hernie“ neurčí žiadny kompetentný lekár. Pretože v medzinárodnej klasifikácii neexistuje žiadna takáto choroba. Nie je možné zistiť, kde sa nachádza prietrž. Správny názov pre patológiu je hiátová prietrž (skrátene HHP). Toto je diagnóza a zdravotnícki pracovníci túto chorobu nazývajú.

príčiny

Kýlová hernia je časté ochorenie a vyskytuje sa u každých 20 dospelých ľudí. Je to predovšetkým získaného pôvodu a zaznamenáva sa u ľudí starších ako 35 rokov. Patológia vyžaduje primerané terapeutické opatrenia, pretože dlhodobý nedostatok liečby môže spôsobiť komplikácie a negatívne účinky na zdravie vrátane rakoviny.

Za hlavné predpoklady výskytu prietrže možno považovať dva faktory:

 • Väzobný aparát sa oslabuje.
 • Zaznamenáva sa zvýšený brušný tlak..

Prvý faktor je určený vrodenou patológiou a zvýšený tlak sa môže vyskytnúť v dôsledku nadváhy, pravidelnej zápchy, počas tehotenstva.

Podľa štatistík trpia diafragmatickým ochorením prietrže starší ľudia, pretože svaly strácajú svoju elasticitu s vekom. Progresia choroby po 60 rokoch vedie k vzniku patológie vo forme brány prietrže. Tento jav znamená nárast pár centimetrov pažeráka.

Hlavnej skupine dôvodov možno pripísať tieto faktory:

 • Zmeny svalového tkaniva pažeráka súvisiace s vekom.
 • Tukové tkanivo, ktoré sa nachádza pod bránicou, sa začína absorbovať.
 • Počas tehotenstva sa poloha vnútorných orgánov začína posúvať.
 • Proces atrofie pečene.
 • Vysoký tlak v bruchu.
 • Predchádzajúca operácia pažeráka.
 • Skrátený pažerák v dôsledku vrodených chýb.
 • Príjem príliš horúceho jedla, ktoré vedie k popáleninám pažeráka av dôsledku toho sa vytvára kýla.
 • Meteorisms.

Predispozičné ukazovatele rozvoja prietrže sú problémy s nadváhou, chronické respiračné ochorenia, zmeny súvisiace s vekom, tehotenstvo, ascites, časté zvracanie, zápcha..

Prvé príznaky

U jednej osoby sa nepozoruje celý zoznam uvedených symptómov. Pri fixovanej hiátovej prietrži je dominantným príznakom bolesť. Môže to bolieť v retrosternálnom priestore, v epigastrickej oblasti a vyžarovať do spodnej časti chrbta, pod lopatkou, do medzirebrovej zóny. Povaha bolesti:

Niekedy sú také pocity zamieňané s útokom angíny pektoris.

Posuvná prietrž má svoj vlastný charakteristický znak - pálenie záhy a sprievodné ochorenie pažeráka. V počiatočnej fáze sa takéto útoky ľahko eliminujú antacidami. V budúcnosti bude existovať dysfágia a problémy s prechodom tekutých a polotuhých potravín.

Pre herniu pažeráka sú nebezpečné jej komplikácie:

 • porušenie - kompresia herniálneho vaku pomocou bránice, ktorá zastaví prívod krvi a vedie k nekróze tkaniva;
 • vývoj zápalového procesu v okolitých tkanivách.

Ezofágová hernia je tiež nebezpečná pri postupnom formovaní respiračného a srdcového zlyhania..

klasifikácia

Na základe morfologických a patogenetických kritérií v modernej klasifikácii sa rozlišujú 3 typy kýly:

 • Krátky pažerák - anomálie vo vývoji pažeráka so znížením jeho dĺžky, čo vedie k tomu, že žalúdok je silne „pritlačený“ k bránici.
 • Posuvná prietrž - zväčšenie priemeru ezofágového otvoru bránice vedie k tomu, že časť žalúdka a pažeráka vyčnieva do hrudnej dutiny a potom sa vracia späť.
 • Kôra pažeráka - časť žalúdka vyčnieva do otvoru pažeráka do pažeráka, zatiaľ čo spodná časť pažeráka zostáva v brušnej dutine. Ťažká forma prietrže, ktorá je často komplikovaná štipnutím.

Klasifikácia ezofágovej prietrže je nevyhnutná pre spoľahlivú diagnostiku a následné vymenovanie adekvátnych terapeutických taktík.

Príznaky hernie pažeráka u dospelých

Pacienti majú klinické prejavy choroby iba od druhej fázy choroby. Hlavné príznaky sú nasledujúce. Bolesť - lokalizovaná v epigastrickej oblasti, často vľavo, sa objavuje náhle, dosť intenzívna, veľmi podobná angine pectoris, zosilňuje sa aj pri ťažkej fyzickej námahe, počas pohybu.

Rozdiel je v spojitosti s príjmom potravy, najmä pri prejedaní, zvýšenej polohe v ľahu.

Porucha prehĺtania - opísaná pacientmi ako „pocit stlačenia hrudky v krku“. Pásanie - horkosť konzumovaná potravou, kyslý obsah, vyskytuje sa po jedle, neprechádza dlho. Chrapľavý hlas - spôsobuje, že sa kyselina hadí do hrtanového a väzivového aparátu, dochádza k chemickému popáleniu..

Pálenie záhy - to sa deje po jedle aj nalačno, horšie v polohe na chrbte, keď sa predkláňate. Pretrvávajúce čkanie - príčinou je opätovné podráždenie vetiev nervu vagus, a preto dochádza ku kŕčovej kontrakcii bránice. U pacientov so škytavkami sa vyskytuje nepríjemné nepohodlie. V noci sa slinenie zvyšuje, dostať sa do hrtanu podporuje záchvaty kašľa, nespavosť.

Pri bolesti je dôležité všimnúť si príznaky komplikácií:

 • bolesť je takmer konštantná, tupá, boľavá;
 • zmeny lokalizácie („listy“ pod ľavou lopatkou do žalúdka);
 • prejavuje sa útokom s „rezajúcim“ charakterom;
 • zosilnené tlakom v epigastrickej oblasti.

Aké sú znaky porušenia prietrže?

Jednou z najnebezpečnejších komplikácií bránice prietrže je jej porušenie. Môže sa vyskytnúť aj po dlhom priebehu choroby a môže byť prvým prejavom choroby. Aby sa včas zistilo porušenie, mala by sa u pacienta vyhodnotiť prítomnosť nasledujúcich príznakov:

 1. Náhla bolesť ostrej alebo streleckej povahy v dolnej polovici hrudníka / hornej tretiny brucha. Často vyžaruje do lopatky alebo supraclavikulárnej fosílie. Zvýšená bolesť vyvoláva zvýšenú črevnú motilitu (v dôsledku príjmu potravy, tekutín, niektorých liekov atď.). Intenzita bolesti je extrémne vysoká, v zriedkavých prípadoch môže viesť k šoku;
 2. Zvracanie, ktoré sa nezastaví na dlhú dobu (od niekoľkých hodín do jedného dňa). Spravidla sa zosilňuje vo výške bolesti;
 3. Ťažké nadúvanie so zvýšenou bolesťou.

Prítomnosť jedného z týchto príznakov si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť pre pacienta..

Stupne rozvoja

Príznaky hernie pažeráka sa môžu meniť v závislosti od stupňa vývoja choroby, pretože táto patológia sa považuje za progresívnu, najmä ak je spôsobená zmenami súvisiacimi s vekom, ktoré negatívne ovplyvňujú tón väzov bránice a dolného zvierača pažeráka. Každý z 3 stupňov vývoja choroby má svoje vlastné príznaky, ale je ťažké určiť presnú diagnózu bez inštrumentálneho vyšetrenia..

Ezofágová prietrž
Fáza 1Kýla pažeráka 1. stupňa je počiatočné obdobie choroby, keď spodná časť trubice pažeráka preniká do diery a žalúdok zostáva na druhej strane bránice, pevne k nemu prilieha a vytvára druh kupoly. Zvyčajne sa v tomto štádiu ochorenia pacienti zriedka sťažujú na akékoľvek príznaky nevoľnosti. Môžeme uviesť mierne ťažkosti a mierne bolesti v epigastriu..

Počiatočný stupeň rozvoja prietrže sa zistí náhodne počas inštrumentálnej diagnostiky iných chorôb. Nie je možné hmatať. Liečba tejto patológie však zvyčajne spočíva v dodržiavaní špeciálnej diéty a sledovaní správania tráviaceho systému.

2 štádiumKýlová hernia 2. stupňa sa vyznačuje prienikom do hrudnej časti nielen distálneho pažeráka, ale aj dolného zvierača pažeráka, ako aj malej časti žalúdka. Symptómy patológie sa začínajú prejavovať jasnejšie. Pacienti sa sťažujú na bolesť za hrudnou kosťou alebo v epigastriu, nepríjemné pocity (pocit stlačenia alebo prasknutia), výskyt belgovania a pálenia v oblasti hrudníka. O niečo neskôr je to pocit hrudky, narušenie procesu prehĺtania, pálenie záhy (s posuvnou prietržou).

Liečba druhej fázy ochorenia zahŕňa okrem stravovania aj lekárske ošetrenie: užívanie antispasmodík, enzýmových prípravkov, antacíd a liekov, ktoré znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej.

3 etapaEzofágová hernia 3. stupňa je nielen nepríjemná, ale aj nebezpečná patológia, ktorá je spojená s rôznymi komplikáciami. V tomto prípade je významná časť žalúdka a niekedy aj slučky čreva premiestnená do hrudnej kosti, čo vedie k narušeniu tráviaceho procesu. Okrem vyššie uvedených príznakov sa pacienti sťažujú na ťažkú ​​ťažkosť v žalúdku po jedle, hrudku v krku, silnú bolesť v hrudníku, časté dýchanie vzduchu a niekedy aj regurgitáciu jedla. Pacienti s kombinovanou prietržou pažeráka otvorenou bránicou sa sťažujú na pálenie záhy.

Liečba diétou a konzervatívnosťou je v tomto prípade relevantná až po chirurgickom zákroku (laparoskopická operácia na vrátenie tráviacich orgánov do brušnej dutiny a zošívanie bránice, antirefluxná operácia - fundoplikácia).

Aká je nebezpečná prietrž pri pažeráku. Možné komplikácie

Pri absencii terapie a pri rýchlom vývoji prietrže existuje riziko vzniku komplikácií, ktoré sú nebezpečné pre zdravie, ako napríklad:

 1. Rozvoj erózie postihujúcej sliznice;
 2. Poranenie prietrže s výskytom symptómov charakteristických pre tento problém;
 3. Vred pažeráka spôsobený systematickým pôsobením agresívnej žalúdočnej šťavy na steny orgánu;
 4. Vzhľad jaziev na stenách orgánu, zúženie jeho lúmenu, čo vedie k nemožnosti normálneho pohybu potravín;
 5. Perforácia stien pažeráka;
 6. Vývoj vnútorného krvácania v zažívacom systéme;
 7. Poruchy srdca a dýchacích ciest.

diagnostika

Prvým krokom pri zisťovaní diafragmatickej prietrže je hľadanie charakteristických symptómov u pacienta a možných príčin. Potom je potrebné začať priame vyšetrenie, pri ktorom môžete zistiť nasledujúce príznaky choroby:

 • Inšpekcia - pri kýle pažeráka sa hrudník pri dýchaní prakticky nepohybuje v dôsledku narušenia funkcie bránice. Ak osoba trpí touto patológiou po dlhú dobu, žalúdok sa stane „potopeným“. Tento príznak sa nemusí pozorovať u ľudí so zvýšenou telesnou hmotnosťou;
 • Palpácia brucha (palpácia) - v dôsledku silného svalového napätia sa stáva hustou v hornej časti brušnej steny. Bolesť pri palpácii je tiež možná;
 • Auskultácia (počúvanie fonendoskopom) - charakteristickým znakom bránice prietrže je výskyt črevného hluku v hrudnej dutine. Normálny dýchací zvuk zvyčajne chýba alebo je výrazne znížený..

Vyššie uvedené príznaky sú dostatočné na naznačenie diagnózy. Je však možné spoľahlivo potvrdiť prítomnosť prietrže pažeráka iba pomocou inštrumentálnych diagnostických metód:

 • Röntgenová difrakcia s použitím síranu bárnatého na rozdiel od žiarenia. Poskytuje predstavu o stave zažívacieho traktu v celom, určuje prítomnosť herniálneho vaku a jeho lokalizáciu.
 • Ultrazvuk vám umožňuje vyhodnotiť úroveň rozvoja patológie. Určuje stupeň zapojenia susedných orgánov, veľkosť a typ hernie.
 • FGDS - endoskopická diagnóza umožňuje vizuálne vyhodnotiť situáciu, určiť, ako vyzerá sliznica pažeráka a koľko orgán trpel kompresiou..

Diagnostika prietrže okrem toho zahŕňa laboratórne testy, biochemické testy a analýzu kyslosti žalúdka..

Ako sa pripraviť na röntgen?

Aby ste získali spoľahlivý a kvalitný obraz, musíte sa pripraviť 3 dni pred zákrokom:

 1. Počas tohto obdobia by mal pacient dodržiavať diétu, ktorá by mala obsahovať minimálne množstvo vlákniny. Z menu je potrebné odstrániť ražný chlieb, jačmeň a kukuricu, mliečne výrobky, ovocie, zeleninu a ich deriváty (džúsy, zaváraniny atď.)..
 2. 12 hodín pred vyšetrením musíte dodržiavať „hladovú“ diétu a nejesť nič.
 3. Večer a ráno, pred zákrokom, sa pacientovi podá očistná klyzma.

Je potrebné zdôrazniť skutočnosť, že užívanie preháňadiel sa neodporúča, pretože zvyšujú množstvo voľného plynu v črevnom trakte a znižujú kvalitu diagnózy..

Odlišná diagnóza

Prietržujte herniu pažeráka pomocou:

 • patológia sprevádzaná ezofagitídou;
 • angina pectoris;
 • poškodenie nervov hrudnej miechy;
 • relaxácia kupoly bránice;
 • Castenov syndróm (hiátová hernia, cholecystitída, dvanástnikový vred);
 • Svätá trojica (ezofágová hernia, divertikulum hrubého čreva, cholelitiáza).

liečba

Liečba hernie pažeráka môže byť konzervatívna alebo chirurgická (výber liečby závisí od štádia vývoja patológie, rizika komplikácií, zdravotného stavu a veku pacienta). Najbežnejšie používaná terapeutická liečba, ktorá zahŕňa 4 hlavné body. to:

 1. Užívanie liekov predpísaných lekárom;
 2. Vykonávanie špeciálnych cvičení;
 3. Dodržiavanie špeciálnej diéty vyvinutej lekárom;
 4. Používanie tradičnej medicíny (po konzultácii so špecialistom).

Ako liečiť kýlu pažeráka liekmi?

Konzervatívna terapia zahŕňa liečbu hernie pažeráka liekmi. Gastroenterológ predpisuje liek. Pri latentnom kurze nie je potrebné menovať lieky. Dĺžka liečby závisí od príznakov a závažnosti prietrže. Lieky by sa mali užívať pod dohľadom ošetrujúceho lekára.

Pri liečbe kýly sa predpisujú tieto lieky:

 • Inhibítory protónovej pumpy (PPI). Omeprazol, Pantoprazol, Rabeprazol. Rabeprazol sa v súčasnosti čoraz viac predpisuje. Podľa klinických štúdií liek vykazoval najvyššiu účinnosť zo všetkých PPI. Prostriedky potláčajú syntézu kyseliny chlorovodíkovej, ktorá negatívne ovplyvňuje sliznicu pažeráka.
 • Stimulanty motility pažeráka. Použite motilium (domperidón) a ganaton (itoprid). Lieky v tejto skupine eliminujú nadúvanie, pocit plnosti, nepohodlie, pálenie záhy, nevoľnosť, zvracanie..
 • Antacidá. Predpísané sú neabsorbovateľné antacidy na báze hydroxidu hlinitého a horečnatého. Majú predĺžený účinok, udržiavajú normálne pH žalúdka, dokonca 2 až 3 hodiny po požití. Používajú sa kombinované lieky - Almagel, Maalox, Gaviscon, Alumag.

Dychové cvičenia

Mnoho ľudí sa stretáva s kýlou a dostáva odporúčania od špecialistu týkajúce sa terapeutickej respiračnej gymnastiky, či je skutočne možné týmto ochorením vylúčiť chorobu. V skutočnosti takéto cvičenia posilňujú svalové tkanivo brušnej dutiny a bránice. A to vám umožní urýchliť proces hojenia a zlepšiť stav tela pri takejto chorobe.

Respiračná gymnastika sa má vykonávať iba po uplynutí troch hodín od posledného jedla.

 1. Musíte klamať na jednej strane, zatiaľ čo nohy by sa mali spúšťať z pohovky alebo postele, zhlboka sa nadýchnuť a maximalizovať žalúdok. Potom musíte vydýchnuť a uvoľniť všetky svaly. Žalúdok sa v tomto okamihu nezatiahne. Takéto cvičenie sa vykonáva v štyroch sadách po 10 minútach a zakaždým, keď sa má dych prehĺbiť.
 2. Ak chcete vykonať ďalšie cvičenie, musíte si kľaknúť a pomaly sa nakláňať rôznymi smermi. Je dôležité sledovať dýchanie. Keď sa telo nakloní, objaví sa dych a keď sa vráti do pôvodnej polohy, vzduch sa vydýchne. Potom sa toto cvičenie opakuje, ale už stojí.
 3. Na konci tohto malého komplexu musíte ležať na chrbte a začať otáčať hornú časť tela v oboch smeroch. Na samom konci sa nadýchne a na východiskovej pozícii výdych a úplná relaxácia svalov.

Pri vykonávaní takejto gymnastiky doma je potrebné sledovať správne vykonávanie každého cvičenia. Inak, keď sa cvičenie robí nesprávne, človek môže situáciu len zhoršiť a zhoršiť svoj stav, pretože bránica začne vyvíjať ešte väčší tlak, kvôli čomu sa vyvíja komplikácia.

Diéta jedlo

Účelom tejto diéty pre HPAI je vylúčiť z stravy pacienta jedlá a jedlá, ktoré vyvolávajú negatívne javy v gastrointestinálnom trakte: nadúvanie, zápcha, pálenie záhy, grganie a zvracanie. Konzervatívna liečba kýly pažeráka iba v kombinácii so správnou výživou stravy a zdravým životným štýlom môže byť účinná. Preto by sa mal pacient prísne riadiť pokynmi gastroenterológa, ktoré sa týkajú príjmu potravy, jej kvality, množstva a zloženia..

Z menu je potrebné vylúčiť:

 • Sýtené a alkoholické nápoje;
 • korenené, vyprážané, údené jedlá;
 • kapusta, strukoviny;
 • ostré korenené korenie;
 • čerstvé mlieko;
 • kyslé šťavy;
 • paradajky, hrozno, jablká.

Príliš sladké, slané, mastné potraviny, čerstvé pečivo, maslo, vyprážaný rastlinný olej, niektoré mliečne výrobky sú tiež vylúčené alebo prísne obmedzené v strave pacienta..

Odporúčania výživy:

 • Lekár určite odporučí 5-6 jedál denne v malých porciách. Výhodným spôsobom varenia je naparovanie, varenie, dusenie, pečenie v peci bez tuku, napríklad v rukáve..
 • Jedálny lístok obsahuje väčší počet tekutých, polotekutých pokrmov. Jedlo by malo byť teplé, nápoje by mali mať izbovú teplotu. Chlad a teplo nemôžu.
 • Môžete jesť chudé mäso - teľacie mäso, chudé bravčové mäso, hydinu.
 • Odporúčajú sa slizničné cereálie - z pohánky, ryže, ovsa, proso, varené vo vode alebo odtučnenom, zriedenom mlieku.

Bezprostredne po jedle je nežiaduce chodiť hodinu spať. Ak to však nie je možné, horné telo by sa malo zdvihnúť, aby sa zabránilo vrhnutiu obsahu žalúdka do pažeráka. Z toho istého dôvodu je potrebná mierna motorická aktivita - chôdza pešo, bez ťažkej fyzickej námahy a trupu po jedle.

Ľudové lieky

Hernia pažeráka sa môže liečiť nasledujúcimi ľudovými metódami:

 1. Najjednoduchším liekom je harmančekový alebo mäta pieporný čaj, ktorý eliminuje pocit pálenia v hrdle. Nepríjemné pocity zmiznú, ak vypijete šálku nápoja po jedle.
 2. Sliznica sa upokojí vplyvom infúzie 300 ml vody a 1 lyžička. mrkvové semená. Zmes sa musí variť, ale nesmie sa variť. Po raňajkách ju vypite teplé raz denne. Priebeh liečby je mesiac.
 3. Odvar zo sušených angreštových listov: 60 gramov suroviny sa umiestni do litra vriacej vody a trvá na tom 2-3 hodiny. Výsledný produkt sa pred jedlom vezme do 0,5 šálky.
 4. V rovnakých pomeroch sú zmiešané: podkolienky, odnože marshmallow, ľanové semeno. 90 g zmesi sa naleje do litra vriacej vody a dusí sa na ohni nie dlhšie ako 10 minút. Tento liek sa užíva chladený 4-5 krát denne na pol pohára.
 5. Odvar kôry osiky. Na prípravu 2 lyžíc. suroviny nalejeme do vriacej vody, nechajte 10 minút variť. Potom trvajú ďalšiu hodinu, filtrujú sa. Výsledné množstvo sa rozdelí na 2 použitia, užité ráno a večer.
 6. Mrkvová šťava (čerstvo vylisovaná, zriedená malým množstvom prevarenej vody). Šťava sa musí užívať v malých dávkach (100 g) 3 krát denne, 20 minút pred jedlom;

operácie

V prípade, že po konzervatívnej terapii nie sú potrebné výsledky, ako aj na pozadí vysokého rizika porušenia, je predpísaný chirurgický zákrok, ktorý zahŕňa dokončenie niekoľkých etáp:

 • Prístup k bránici prietrže v otvore pažeráka.
 • Nasmerovanie obsahu hernálneho vaku z hrudníka do brušnej dutiny.
 • Oprava prietrže pomocou vlastných tkanív alebo „náplasti“ zo syntetického materiálu.

Operácia sa vykonáva pomocou laparoskopie. Na prednej stene brušnej dutiny sú urobené 3 malé rezy, cez ktoré je vložená trubica s kamerou, osvetlením a manipulátormi. V dôsledku nízkeho traumatu tkaniva po laparoskopickom chirurgickom zákroku je riziko komplikácií (krvácanie, sekundárna bakteriálna infekcia pooperačnej rany) nízke. Pooperačné obdobie sa tiež skracuje na niekoľko dní.

S rozvojom porušenia prietrže pažeráka sa operácia vykonáva naliehavým spôsobom, zvyčajne do niekoľkých hodín po vstupe pacienta do nemocnice. Počas chirurgického zákroku je nevyhnutne nutný krok na zväčšenie priemeru ezofágového otvoru bránice, aby sa znížila závažnosť kompresie tkaniva..

Pooperačné zotavenie

Po liečebnom postupe je pacientovi gastroenterologom ukázané dispenzarizačné vyšetrenie, aby sa predišlo, včasné odhalenie a náprava relapsu choroby a aby sa zabránilo vzniku komplikácií. Preventívne vyšetrenie sa vykonáva ambulantne najmenej dvakrát ročne. Pacienti s herniou pažeráka majú zvyčajne obmedzenú pracovnú kapacitu.

Pacient by sa mal vyhnúť činnostiam spojeným s nadmerným fyzickým stresom a trupom. Odporúča sa, aby pacienti s herniou pažeráka, ktorých povolanie je spojené s predĺženou polohou sedenia, zmenili zamestnanie..

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a správnej liečbe je prognóza života priaznivá. Po chirurgickej liečbe hernie pažeráka sú relapsy veľmi zriedkavé.

prevencia

Aby sa zabránilo tvorbe prietrže pažeráka, odporúča sa:

 • Včas vykonajte liečbu chorôb, ktoré prispievajú k vzniku tejto poruchy.
 • Pravidelne vykonávajte preventívne prehliadky pre ohrozené osoby.
 • Vzdajte sa všetkých závislostí.
 • Udržiavajte správnu a vyváženú výživu.
 • Posilnite svalový aparát prednej brušnej steny.
 • Vyhnite sa namáhavému cvičeniu.

Nie je možné vyhnúť sa všetkým možným predpokladom vzniku prietrže, ale riziko jej výskytu sa môže výrazne znížiť. Ak to chcete urobiť, musíte viesť zdravý životný štýl. Tento problém spôsobuje veľa podmienok a mnohé z nich sú vrodené. Je veľmi dôležité monitorovať vlastný stav a pohodu dieťaťa, takže ak sa zistia príznaky choroby, je možné vyhľadať lekársku pomoc.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Popis osteochondrózy 2. stupňa, typy chorôb, liečba, skupiny liekov, typy masáží, terapeutické cvičenia, prípady života.Druhy osteochondrózyAkonáhle nie je povolaný?
Správna mikroskopická diagnóza odrezkov z maternice závisí od dodržiavania niekoľkých nevyhnutných podmienok, ktoré by mal lekár zohľadniť pri vykonávaní kyretáže a odosielaní materiálu na vyšetrenie..
Z lekárskeho hľadiska je črevná divertikulóza stav, pri ktorom sa na membráne traktu vytvára výstupok steny, ktorý vytvára vnútri vrecká s dutinou. Navonok sú podobné dodatkom, ktoré sa líšia rôznymi smermi.