loader

Hlavná

Liečba

Pupočná kýla u dieťaťa

Kýla sú výčnelkom vnútorných orgánov z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, v dôsledku defektov v stenách dutiny. U dojčiat je najbežnejším typom prietrže pupočník - jedná sa o vyčnievanie časti čreva do pupočného kruhu, oblasti, kde bola pupočníková šnúra pripevnená v maternici a kde sa nachádza pupok. Umbilická hernia je zvyčajne výsledkom narušenia vnútromaternicového vývoja a vytvorenia defektu v pupočnom kruhu s jeho nezatvorením. Môžu sa vyskytnúť aj problémy s poruchami obliekania pupočníkovej šnúry alebo v dôsledku zvýšenej tvorby plynu v čreve. V oblasti pupka sa niekedy vyskytuje prietrž, keď dieťa plače a odpočíva, ľahko sa prispôsobí miestu v pokoji.

Prečo sa vyskytuje pupočná kýla?

Asi štvrtým alebo piatym dňom života dieťaťa spadne pupočníková šnúra a rana zostáva v pupočníkovom kruhu. Samotný pupočníkový prstenec pozostáva z dvoch podmienených polovíc. V dolnej časti, kde močové cesty a močový kanál prešli, sa steny dobre stiahnu a potom vytvoria husté jazvové tkanivo pupka. Horná časť pozostávala z pupočnej žily, ktorá mala tenké steny bez svalovej vrstvy a veľmi aktívne sa nezmršťovala. Často, keď je v oblasti bruška dieťaťa oslabená špeciálna brušná fascia a keď je pupočníková žila slabá, vytvára sa špeciálna formácia - pupočná kýla.

Okrem toho je jedným z dôležitých faktorov pri tvorbe pupočnej kýly tiež problém dieťaťa, ktoré spôsobuje prudké zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Môže k tomu dôjsť v dôsledku častého plaču alebo plaču dieťaťa, zápchy alebo zvýšenej tvorby plynu. Plocha defektu v oblasti hornej časti pupočného prstenca môže byť dosť široká a potom prietrž nespôsobí dieťaťu úzkosť, ale ak je defekt malý a jeho okraje sú pevné, dieťa sa môže o túto formáciu obávať. Zvyčajne je u detí pupočná hernia ľahko korigovateľná a umbilikálne hernie sa dajú nájsť iba v dospelosti. Chirurgovia sa však niekedy stretávajú aj s nenastaviteľnými herniami pupočníkových kruhov, ak herniálny obsah vytvára priľnutie na vnútorných stenách kože..

Hlavným dôvodom vzniku kýly je dedičná predispozícia a svalová slabosť v oblasti prednej brušnej steny dieťaťa. Toto sa zvyčajne stáva u detí, ktorých otec alebo matka v detstve trpeli touto chorobou. V takýchto prípadoch je pravdepodobnosť, že sa u dieťaťa vyvinie prietrž, približne 70%.

Zaznamenávajú sa však aj prípady, keď rodičia tento problém nemali a dieťa má po narodení pupočníkovú herniu. Existuje mylná predstava o tom, že pupočné kýly vznikajú v dôsledku skutočnosti, že počas pôrodu pôrodníci nesprávne prerušili pupočnú šnúru a nasadili zátvorky. Toto tvrdenie nemá opodstatnenie - spôsob použitia pupočníkových zátvoriek v žiadnom prípade nemôže ovplyvniť tvorbu pupočnej kýly, je jednoducho nemožné „zviazať pupok“ nesprávne. Základom pupočnej kýly sú anatomické tkanivové defekty v pupku.

Obsahy pupočnej kýly sú zvyčajne črevné slučky a pri tejto štruktúre môže byť herniálny výstupok vo vnútri voľne odstrániteľný. S veľmi širokou zónou pupočného prstenca a veľkou prietržou môžete niekedy vizuálne vidieť motilitu čreva alebo skôr redukciu stien čreva a pohyb obsahu pozdĺž nich, čo môže rodičov veľmi vystrašiť, ale samotné dieťa nespôsobuje žiadne obavy. Diagnózu pupočnej kýly zvyčajne zisťuje detský lekár, ktorý dieťa pozoruje v prvých mesiacoch života. V takýchto prípadoch je dieťa s rodičmi zvyčajne poslané na konzultáciu s chirurgom, aby dostalo odporúčania na liečbu..

Prejavy pupočnej kýly u detí

Umbilické kýly sú u detí pomerne častou patológiou - môžu sa vyskytovať u každého piateho úplného dieťaťa a u každej tretej - predčasne. Minimálne defekty pupočného kruhu sa dajú zistiť pri narodení takmer u všetkých novorodencov. Keď dieťa plače alebo kričí, môže sa vyskytnúť herniálny výčnelok, ktorý zvyčajne vedie rodičov k panike. Rodičia často spájajú výkriky a výkriky, úzkosť detí práve s prítomnosťou pupočnej kýly, ale prípady vážnych problémov a porušenia pupočnej kýly v detstve sa prakticky nezistia..

Najčastejšie sa pupočné kýly vyskytujú v novorodeneckom období, v prvom mesiaci života a nejaký čas po zmiznutí zvyšku pupočnej šnúry sa môže v pupku vyskytnúť mierny výčnelok, ktorý sa bez námahy vkladá do brušnej dutiny. Zdá sa, že samotný pupok trčí 10-20 mm nad povrchom brucha, hoci konvexný pupok môže byť tiež znakom anatómie dieťaťa..

Samotná pupková kýla nemusí byť nevyhnutne vyčnievajúcim pupkom, je to porucha v oblasti prednej brušnej steny, ktorá je spôsobená slabosťou pupočného prstenca, môže byť plochá, ale dá sa cítiť pod pupkom. Prietržová oblasť sa môže vyskytnúť so zápchou alebo silným kašľom dieťaťa s predĺženým napätým plačom. Kýla okrem toho predisponuje dieťaťu, aby malo krivicu alebo svalovú hypotrofiu, čo vedie k zníženiu tonusu vrátane svalov brušnej tlače a vytvára priaznivé podmienky na tvorbu pupočnej kýly..

Z vonkajšej strany sa pupočná hernia môže prejaviť ako oválny alebo okrúhly výčnelok v pupočníkovom krúžku, ktorý sa dá ľahko upraviť prstami späť do brušnej dutiny. Okrem kýly môže tiež dôjsť k nezrovnalostiam v oblasti brušných svalov rekta kvôli všeobecnej slabosti prednej steny brušnej steny. Veľkosť herniálneho výčnelku bude závisieť od veľkosti defektu v samotnom pupočnom kruhu (svaly obklopujúce pupok)..

Pri malej prietrži sa to môže objaviť iba príležitostne počas plaču alebo napínania, keď pri skúmaní oblasti pupka spadne prst do brušnej dutiny, čo lekárovi umožňuje určiť veľkosť pupočného krúžku a zreteľne obmedziť okraje prietrže hernie. Hrany brány prietrže sú oblasťou, ktorá obklopuje vyčnievanie prietrže. Pri značnej veľkosti prstenca a prietrže samotnej môže byť v oblasti pupka stále viditeľná „hrbol“, ktorá sa pri namáhaní alebo plaču výrazne zvýši. Veľkosť prietrže v prvých mesiacoch sa môže buď zväčšiť alebo zmenšiť, veľa záleží na vlastnostiach anatómie dieťaťa. Kýla sa môže vyskytnúť aj pri skorej vertikálnej polohe dieťaťa, keď začne chodiť.

Pupočné prietrže diagnostikované v ranom veku najčastejšie prechádzajú bez stopy asi päť rokov. Posilnenie svalov a všetkých ostatných tkanív prednej brušnej steny aktívne prispieva k vymiznutiu pupočnej kýly. Tomu aktívne pomáhajú masáže a gymnastika, ktoré deti ukladajú na žalúdok už od útleho veku.

K chirurgickému zákroku sa zvyčajne pristupuje vo veku viac ako päť rokov a ak je operácia správne a presne vykonaná, je možné prietrž úplne odstrániť s prietržnými účinkami. Takéto kýly sa zvyčajne nezopakujú.

Ako sa cíti dieťa s pupočnou kýlou?

Zranenia, to znamená kompresia herniálneho obsahu v oblasti prietrže bránky, sa prakticky nevyskytujú pri pupočníkovej hernii. Ale mnohí lekári si môžu všimnúť, že deti s pupočníkovou prietržou môžu byť v porovnaní s rovnakými deťmi bez kýly menej pokojné, môžu byť obzvlášť citlivé na zmeny počasia. Deti nepocítia žiadnu bolesť v dôsledku prítomnosti samotnej poruchy, ale v dôsledku jej prítomnosti môžu deti často zažiť nadúvanie, ktoré povedie k závažnej úzkosti u dieťaťa..

Prítomnosť pupočnej kýly u takého dieťaťa je sama osebe stále kozmetickým defektom. Ak sa dieťa vyvíja podľa veku a rodičia robia všetko správne, je črevná aktivita normalizovaná, má dostatočnú pohybovú aktivitu a môže dôjsť k rýchlemu vyliečeniu prietrže. Okrem toho sú tieto hernie náchylné k nezávislému vymiznutiu, a to aj s veľmi veľkým defektom pupočného prstenca a herniálnym výstupkom. V tomto prípade bude užitočné vykonať špeciálne cvičenia, ktoré pomôžu pri posilňovaní brušnej steny a pri udržiavaní špeciálnej tonizačnej masáže brucha..

Čo môžu lekári robiť?

Ak sa zistí pupočná kýla, lekár bude sledovať jej stav, ako dieťa rastie. Ak pupočná hernia nemá tendenciu vymiznúť, môže byť potrebný chirurgický zákrok, ale bude sa odkladať, až kým dieťa nedosiahne vek päť až šesť rokov. Ak ide o chlapca, potom sa prietrž vykonáva iba v prípade, že to spôsobuje bolesť a dievčatá sa v každom prípade podrobujú operácii, pretože v prípade kýly je možné v dospelosti otehotnieť..

Ako liečiť kýlu, ak sa vyskytuje u vášho dieťaťa?

Pri priemere defektu menšom ako jeden a pol centimetra sa prietrž s najväčšou pravdepodobnosťou eliminuje bez stopy až do troch až piatich rokov. Ak pupočná kýla pretrváva vo veku piatich alebo viac rokov, musíte sa poradiť s chirurgom o otázke jej chirurgickej liečby..

Ak je v pupočnom krúžku otvor s veľkým priemerom, je málo pravdepodobné, že sa prietrž uzavrie sama o sebe a operácia môže byť potrebná v skoršom veku - približne o tri roky. Pri tom všetkom je potrebné pamätať na to, že každá pupočná kýla vyžaduje dynamické monitorovanie chirurgom. Je to lekár, ktorý určí taktiku liečby pre každú jednotlivú prietrž.

Čo môžu rodičia robiť doma?

Hlavnými metolmi na liečbu pupočnej kýly u detí prvého roku života sú ležanie dieťaťa na bruchu a vykonávanie všeobecnej masáže, fyzioterapeutické cvičenia (vykonáva sa masérmi v špeciálnych fyzioterapeutických miestnostiach podľa predpisu lekára) a masáž prednej brušnej steny..

Operácia brucha v podmienkach kliniky je predpísaná od dvoch mesiacov, ale rodičia to môžu urobiť skôr, hneď ako sa rana uzdraví v pupku. Na najmenšie postačujú iba tri alebo štyri údery brucha v smere hodinových ručičiek, počínajúc oblasťou vpravo dole. Pri hladení sa svaly uvoľnia a pohyby by mali byť pre dieťa jemné a pohodlné. Dlaň hladí jednu ruku.

Masáže detí starších ako dva mesiace je možné vykonávať pomocou techniky I Love U - pomáha pri nadúvaní a plyne, pri kýloch a kolike. Pre takúto masáž je potrebné vziať si masážny olej a aplikovať ho na ruky, musíte brucho uhnúť plochými prstami a krúživými pohybmi. Najprv urobte masáž na ľavej strane brucha v smere zhora nadol, akoby ste zobrazovali písmeno „I“. S takýmito pohybmi sa gazici pohybujú nadol a tlačia ich do hrubého čreva. Potom musíte na brucho nakresliť písmeno „L“ hore dnom, aby ste posunuli gaziki pozdĺž priečnych úsekov čreva a potom opäť zľava dolu k slabine. Na konci relácie musíte pretiahnuť prsty po dráhe obráteného písmena „U“, z pravého rohu do slabín, hore, potom cez brucho na ľavú stranu a potom dole, čím stimulujete pohyb plynov a peristaltiku správnym smerom..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj pupočnej oblasti, zvyčajne sa predlžovanie pupočného prstenca vytvára kvôli slabosti v oblasti svalov rekta abdominis, a tak sa objavuje aj samotná kýla. Oblasť svalu rekta brucha je umiestnená vľavo a vpravo od pupočnej oblasti pozdĺž takmer celej prednej brušnej steny. Palec a ukazovák je potrebné umiestniť doľava a doprava od pupku asi 1-2 cm od stredu. V tejto oblasti urobte malý bodový tlak desaťkrát, posúvajte prsty tesne nad pupkom a trochu nižšie, opakujte tlač. Tieto pohyby by mali byť čisté, jemné a nemali by dieťaťu spôsobovať nepohodlie. Potom prostrednými a ukazovacími prstami v rovnakej vzdialenosti od pupku potiahnite v kruhu desaťkrát v smere hodinových ručičiek. Masáž musíte ukončiť opatrným nastavením výstupku prietrže dovnútra.

Pokiaľ ide o intenzitu, tieto postupy by mali byť pre dieťa pohodlné, ak nekričia, nebudú pokračovať, masáž by mala dieťaťu priniesť pozitívne emócie. Na jeden deň by sa takéto masáže mali vykonávať najmenej dvakrát až trikrát, v trvaní približne päť minút, a to sa musí urobiť pred kŕmením počas bdelosti, pred kúpaním alebo po ňom..

Po masáži sa dieťa rozprestrie na bruško asi desať minút. Kladenie na žalúdok sa vykonáva najmenej trikrát denne pomocou rovných a tvrdých povrchov prebaľovacieho stola alebo iba stola s plienkou. Je dôležité zostať blízko dieťaťa a sledovať ho, aj keď nevie, ako sa prevrátiť, pretože je nebezpečné padať. Pri rozložení je potrebné masírovať chrbát, ruky a nohy omrvinky, hladiť sa od prstov po telo a od zadku po krk..

Ale s veľkou prietržou sa nespoliehajte na účinnosť týchto metód.

Priľnavý obväz pupočnej kýly

Jednou z metód konzervatívnej liečby pupočnej kýly je lepenie - aplikácia špeciálnych bandáží lepidla na oblasť prietrže. Túto metódu môže odporučiť pediatr alebo chirurg pri vyšetrení a liečbe dieťaťa..

Na ošetrenie pupočnej kýly existuje niekoľko spôsobov aplikácie adhezívnych obväzov. Špeciálne náplasti na korekciu pupočnej kýly vyrábajú rôzne spoločnosti, predávajú sa v lekárňach a detských obchodoch. Náplasť má šírku 4 - 5 cm, ktorú aplikuje lekár z jednej strany brucha na druhú počas 10 dní. Pri aplikácii obväzu sa výstupok upraví prstami a svaly rekta abdominis sa redukujú v oblasti pupočného prstenca dvoma pozdĺžnymi pruhmi. Správna aplikácia náplasti znamená nechať záhyb svalu rekta, ktorý sa nenarovnáva. O desať dní neskôr sa obväz odstráni a preskúma sa miesto aplikácie. Ak sa zistí, že pupočníkový kruh neklesol a prietrž neprešla, môžete použiť obväz na ďalších 10 dní. Zvyčajne sa na úplné vyliečenie prietrže aplikuje priebeh troch obväzov, ale dnes sa táto možnosť často nepoužíva, pretože je možné podráždiť pokožku dieťaťa pod náplasťou a nepohodlie..

Používa sa tiež technika aplikácie náplasti priamo do pupočnej oblasti po dobu niekoľkých týždňov bez vytvárania záhybov kože a svalov. V tomto prípade sa náplasť mení každé dva až tri dni a dieťa sa kúpa priamo s náplasťou bez toho, aby ju odstránilo. Pri použití tejto metódy je liečba šetrnejšia a rodičia si môžu náplasť sami vymeniť bez pomoci lekára. Na lepenie je dôležité používať hypoalergénne typy lepidiel, ktoré sa pri kúpaní neodlupujú. Metodiku a načasovanie aplikácie určí lekár a tiež naučí rodičov, aby si sami opravili náplasti a správne ich aplikovali..

Deti, ktoré majú v pupočnej kýle adhezívne náplasti, sa tiež ošetrujú ľahkou masážou brucha, položenou na ich žalúdok a robia gymnastiku. Všetky postupy liečby pupočnej kýly sa uskutočňujú až po úplnom zahojení pupočnej rany a pri absencii kožných problémov na bruchu, vrátane zápalových alebo alergických vyrážok. Ak až do veku troch rokov všetky metódy konzervatívnej liečby prejavia nejaký účinok, prietrž pretrváva alebo pokračuje po tomto veku, spolu s detským lekárom a chirurgom, rodičia rozhodujú o rýchlom uzavretí defektu..

Špeciálna náplasť a obväz na liečbu pupočnej kýly

Chirurgické metódy na opravu prietrže

Existujú tiež operačné metódy na odstránenie pupočnej kýly. Ich podstata spočíva v šití v pupočníkovom kruhu. Na pupku v kožných záhyboch sú urobené malé rezy, vďaka ktorým je pooperačná jazva takmer neviditeľná.

Ak sa defekty neodstránia, potom s vekom a so zníženou elasticitou tkaniva sa malý defekt v pupočníkovom kruhu, ktorý sa neodstránil v detstve, môže u dospelých zmeniť na značne veľkú pupočnú kýlu. U žien sa pupočná kýla často zväčšuje hneď po pôrode. U dospelých sú pupočné kýly náchylné na časté recidívy a porušenia. Preto sa chirurgická liečba pupočnej kýly vykonáva u detí v predškolskom veku..

Chirurgická liečba je indikovaná najmä u dievčat starších ako päť rokov, pretože následne počas tehotenstva môže existovať riziko zvýšenia prietrže a jej porušenia. U chlapcov sa vykonáva v dôsledku kozmetickej chyby av prípade nebezpečenstva porušenia. Operácia trvá asi 20 minút v celkovej anestézii, doba zotavenia je približne dva týždne. Po operácii je fyzická aktivita po dobu jedného mesiaca zakázaná.

Bežné mýty a mylné predstavy o hernii

Rodičia často nechcú navštíviť lekára ohľadom pupočnej kýly, ktorá sa obáva operácie alebo zložitého zaobchádzania, a namiesto toho sa obracajú na liečiteľov a „babičky“, aby „hovorili“ prietrž. Účinok týchto rituálov sa jednoducho vysvetľuje - ako sme povedali vyššie, veľa prietrží sa uzatvára nezávisle bez liečby, pretože dieťa rastie a brušná stena sa posilňuje. Vedomí si toho, šarlatáni úspešne zarábajú na „účinnom“ liečení detí s herniou. Táto možnosť je takmer obojstranne výhodná, pretože fyziológia tela pomáha pri udržiavaní mýtu. V tomto prípade sú sprisahania zvyčajne sprevádzané brúsením, okusovaním alebo masážou pupka, ktorý hrá úlohu určitého druhu masáže a reflexológie. Kýla sa teda uzavrie.

Jednou z populárnych metód „liečby“ je prilepenie mince na pupočníkovú prietrž, ktorá je analógom lepiacich pások s pásovou pomôckou, ale je menej správna a alergickejšia. Niektorí zalepia pupok listom kapusty alebo plátkom surového zemiaka s predbežným znížením prietrže. Tieto metódy sú založené na rovnakom spôsobe ako tradičné lepenie, ktoré v skutočnosti nestojí za to, aby dieťa priviedlo do pochybných osobností..

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat a spôsob jej liečby

Pupočná kýla u dieťaťa je problém, ktorý sa vyskytuje pomerne často, a preto sa často stáva predmetom klamlivých diskusií. Okrem tradičných a odporúčaných opatrení detských chirurgov, ako sú masáže alebo gymnastika, sa rodičia často uchyľujú k sprisahaniam.

Príznaky pupočnej kýly

Umbilikálna prietrž je diera vo svalovom prstenci v strede brucha, v oblasti pupka, ktorá je spôsobená slabosťou pupočných svalov. Vyskytuje sa spravidla u novorodencov, zvyčajne v prvých dňoch života dieťaťa.

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat sú ľahko pozorovateľné aj pre neskúsených rodičov. Po páde pupočnej šnúry si rodičia môžu všimnúť mierny výčnelok pupka, ktorý sa objaví, keď dieťa kričí alebo tlačí. Tento výčnelok je ľahko nastaviteľný, tento postup nespôsobuje u dieťaťa úzkosť. V priebehu času sa prietrž môže zväčšovať. Ak sú svaly pupočného prstenca veľké (prietrž má tiež významnú veľkosť), môžete vidieť, že brucho dieťaťa v pupku sa pri plaču dieťaťa trochu opuchne..

Najčastejšie je pupočníková kýla diagnostikovaná pediatrickým chirurgom alebo pediatrom počas vyšetrenia, ktoré sa vykonáva, keď má dieťa jeden mesiac. Pri tlaku v pupočnej oblasti vstupuje prst do brušnej dutiny (pri normálne vyvinutých brušných svaloch to nie je možné).

Príčiny pupočnej kýly

Hlavným dôvodom jeho výskytu je dedičnosť. Inými slovami, ak rodičia dieťaťa mali pupočníkovú herniu v ranom detstve, existuje veľká šanca, že sa s ňou stretne aj ich syn alebo dcéra. Niekedy sa môže stretnúť s názorom, že príčinou kýly je nesprávne rezanie pupočníka v nemocnici, čo je, samozrejme, nesprávne, pretože spôsob rezania pupočníka nemá nič spoločné s rozvojom brušných svalov..

Liečba pupočníkovej hernie

Rodičia, ktorých dieťa má diagnostikovanú pupočníkovú prietrž, musia samozrejme vedieť, ako liečiť pupočníkovú prietrž u dieťaťa. Dobrou správou pre nich bude správa, ktorá sa často lieči aj prietrže, a to aj dosť veľké: ako sa dieťa vyvíja, brušné svaly sú silnejšie, krúžok sa zužuje a prietrž sa uzatvára bez osobitného ošetrenia, či už ide o konzervatívny alebo chirurgický zákrok..

S cieľom úspešne zvládnuť prietrž a zabrániť jej výskytu je veľmi dôležité poskytnúť dieťaťu náležitú starostlivosť..

Pred každým kŕmením je potrebné na krátky čas rozložiť omrvinky na žalúdok. V takom prípade by malo dieťa ležať na rovnom a pevnom povrchu, na stole alebo na prebaľovacom stole, na ktorom je plienka umiestnená. Je potrebné začať šíriť strúhanku po úplnom zahojení pupočníkovej rany a samozrejme, v žiadnom prípade nenechávajte dieťa bez dozoru, aj keď rodičia sú úplne istí, že sa dieťa prevráti, pretože nevie, ako to urobiť, čo znamená, že nikam nepôjde..

Dobrý vplyv na prevenciu a liečbu pupočnej kýly u dojčiat spôsobuje brušnú masáž. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať profesionálneho maséra (samozrejme po konzultácii s detským lekárom). Okrem toho je veľmi užitočné masírovať sa..

Video: Masáž s pupočnou kýlou

Masáž sa začína od druhého týždňa života dieťaťa za predpokladu, že sa pupočníková rana uzdravila a dieťa sa neobťažovalo. Odporúča sa vykonávať hladiace pohyby (presne v smere hodinových ručičiek, pretože týmto spôsobom hrubé črevo prechádza telom), tzv. Protiútoky a údery šikmých svalov brucha. Aby ste mohli vykonať protitahy, musíte ľavou rukou posunúť hore na pravej strane brucha a dole na pravej strane brucha (pohyby sa vykonávajú synchrónne). Hladenie šikmých svalov brucha sa vykonáva takto: jedna ruka sa musí položiť na pupok, druhá na vykonávanie ľahkých hladkých pohybov. Všetky pohyby by mali byť jednoduché a priniesť dieťaťu potešenie. Počas masáže by dieťa nemalo plakať. (Ako robiť brušnú masáž)

Ak toto ošetrenie nepomôže, chirurg odporúča operáciu, počas ktorej je pupočníkový prstenec uzavretý. Spravidla sa odporúča, aby sa chirurgický zákrok vykonal skôr, ako má dieťa päť rokov..

Je tiež dôležité pamätať na to, že v prípade pupočnej kýly je v zriedkavých prípadoch možné poškodenie čriev svalom, čo je nebezpečné a môže viesť k vážnym chorobám. Preto ak máte podozrenie na bolesť brucha, mali by ste radšej navštíviť lekára.

Video: ako zaobchádzať s pupočnou kýlou u dieťaťa

Chcete byť prvý, kto si prečíta naše materiály? Prihláste sa na odber nášho kanála telegramov, stránky Facebook alebo skupiny VKontakte.

Sme v Yandex.Zen - pripojte sa!

Pupočná kýla u detí - príznaky a liečba

Čo je pupočná kýla u detí? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Ganieva N.V., pediatrického lekára so skúsenosťou 5 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Umbilická hernia je defekt aponeurózy prednej brušnej steny v oblasti pupočného kruhu [3]. Aponeuróza je hustá šľachovitá pochva, ktorá pletie svaly pobrušnice. Spája svaly s inými tkanivami, to znamená, že hrá úlohu svalovej štruktúry.

Najčastejšie sa defekt aponeurózy vyskytuje u detí v prvých šiestich mesiacoch života. Je to kvôli neúplnému uzavretiu pupočného prstenca, najmä jeho hornej polovice, a anatomickej blízkosti pupočníkovej žily [12]..

Umbilická hernia je najnaliehavejším problémom, ktorému čelia pediatrickí chirurgovia. U detí mladších ako jeden rok je na prvom mieste spomedzi všetkých chirurgických patológií. O niečo menej časté sú pupočníkové, ingvinálne kýly a kýly bielej línie brucha [2]..

Umbilická hernia sa u detí vyskytuje v 20% prípadov. U predčasne narodených detí sa táto patológia vyskytuje častejšie - v 33% prípadov. Je to kvôli nezrelosti spojivového a svalového tkaniva vrátane aponeurózy prednej brušnej steny..

Faktory vzniku pupočnej kýly u dieťaťa možno rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

 1. Vrodené (zvlášť relevantné u detí mladších ako jeden rok):
 2. dedičná predispozícia k vážnemu oslabeniu spojivového tkaniva;
 3. fúzia dolného pupočného prstenca s tkanivom spojivovým s jazvou v dôsledku hustej pupočnej žily, ktorá nemá svalovú membránu, v dôsledku čoho sa slabo sťahuje a vedie k vzniku defektu aponeurózy;
 4. zvýšený vnútrobrušný tlak s neúplným nadmerným rastom pupočného krúžku, ktorý vyvoláva únik peritoneum, črevné slučky a omentum do pupka;
 5. slabosť brušnej fascie - membrán, ktoré rozdeľujú záťaž a smer pohybu v tele;
 6. krátky pupočníkový krúžok. Uzatvára sa spravidla do 12. mesiaca života dieťaťa. U 20% detí sa pupočníkový kruh nemôže uzavrieť kvôli slabému spojivovému tkanivu alebo sprievodnej neurologickej patológii, ako je napríklad myotonický syndróm - narušená svalová relaxácia po ich napätí.
 7. Získané (častejšie u starších detí):
 8. Choroby, ktoré vznikli počas nadmerného rastu pupočného krúžku, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak, - črevná kolika, bronchitída, zápal pľúc, čierny kašeľ, dlhý trhavý kašeľ, úplavica, dysbakterióza, funkčná (primárna) zápcha, ascites, abdominálne napätie počas močenia v prípade fimózy [12]. ;
 9. zdvíhanie zvierat alebo predmetov ťažkých pre dieťa;
 10. nestabilný psychoemocionálny stav dieťaťa, ktorý je sprevádzaný častými výkrikmi a plačom [1].

Podľa štatistík deti s patológiami, ako sú:

 • vrodené syndrómy - chromozóm, gén, v dôsledku vonkajších faktorov, viacnásobné malformácie;
 • závažná hypotrofia - nedostatok hmotnosti spojený s nedostatkom alebo nesprávnou absorpciou živín;
 • krivica - abnormálny vývoj kostného tkaniva;
 • hlboká predčasnosť - narodenie dieťaťa vo veku 28 až 31 týždňov;
 • srdcové defekty - nesprávna činnosť srdcového svalu;
 • rozštiepené tváre - „rozštiepená pera“, „rozštiepená patra“ atď.;
 • exstrofia močového mechúra - vrodené umiestnenie močového mechúra vonku kvôli neprítomnosti prednej brušnej steny;
 • nízka hmotnosť dieťaťa, ktorá je sprevádzaná nezrelosťou tkanív - toto porušenie sa zvyčajne vyskytuje u detí s extrémne nízkou (menej ako 1 000 g) alebo veľmi nízkou telesnou hmotnosťou (menej ako 1 500 g) narodenou v ktorejkoľvek fáze tehotenstva [4]..

Príznaky pupočnej kýly u detí

Jasným príznakom pupočnej kýly je výčnelok do pupočného kruhu od narodenia. Mnoho rodičov si ho zamieňalo s „nesprávnym“ oviazaným pupkom. Charakteristickým znakom prietrže je to, že výčnelok je výraznejší počas plaču, plaču, kašľa a fyzického stresu dieťaťa. V pokojnom stave alebo v ležiacej polohe sa výstupok „skryje“ a vrhá sa do dutiny brušnej..

Kýla, v závislosti od veľkosti a obsahu, môže byť nezávisle nastavená alebo nemeniteľná s veľkými rozmermi.

Diagnóza „pupočnej kýly“ sa najčastejšie zisťuje hneď pri narodení, čo znamená vrodenú príčinu vzniku defektu. Ak sú však vystavené faktorom, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak, môže sa v ktoromkoľvek veku vytvoriť pupočná kýla. Je lokalizovaná v typickom „slabom mieste“ - pupočnom kruhu.

Okrem samotného herniálneho výčnelku je možné pozorovať v jeho oblasti výraznú pigmentáciu kože [2]. Zvyčajne je hnedá. Vzniká v dôsledku zjazvenia pupočnej rany a použitia lokálnych antiseptík u novorodencov: roztok brilantnej zelene 1%, roztok fucorcínu atď..

Veľkosti pupočnej kýly sa pohybujú v priemere od 0,1 do 5,0 cm. Jeho objem sa môže zvyšovať s pravidelnou zápchou, plačmi dieťaťa, kašľom, častým SARS, nadúvaním (nadúvanie).

Ak je prietrž veľká (viac ako 3 cm), koža nad ňou sa natiahne a stane sa tenšia. Keď sa zvýši vnútrobrušný tlak výraznejšie, v oblasti herniálneho vaku sa objaví kapilárna sieť.

Je mimoriadne zriedkavé, že pupočná kýla je sprevádzaná nadmernou úzkosťou dieťaťa a nevoľnosťou. Veľké kýly spravidla nespôsobujú nepohodlie vôbec [1]. Pohodlie sa môže vyskytnúť iba vtedy, keď je dieťa nadmerne aktívne, napríklad počas hier. To môže mať za následok mierne stlačenie výstupku..

Patogenéza pupočnej kýly u detí

Patogenéza je spojená s vrodenými príčinami vzniku prietrže..

Normálne sa v 10. týždni vývoja plodu stredné črevo vracia do brušnej dutiny a brušná stena sa normálne zatvára a pupočná šnúra je správne vytvorená. Bočné (protiľahlé) steny tela sú ohnuté od somatopleury dovnútra. To spôsobuje zúženie intestinálneho čreva vitellínu, z ktorého sa tvorí vitellínový kanálik. Spája črevá embrya s žĺtkovým vakom, ktorý sa počas vnútromaternicového vývoja podieľal na tvorbe kapilárnej siete, primárnych pohlavných orgánov a tvorbe hormónov..

Po narodení je pupočníkový pupok okamžite prerušený a obviazaný, pupočníkový krúžok zostáva zatiaľ rozšírený. Piaty deň po narodení dieťaťa pupočníková šnúra zmizne a pupočníkový krúžok sa utiahne tkanivom jazvy - začne sa fáza tvorby pupočnej jazvy..

Ak má novorodenec výrazný prechod na kožu do zvyšku pupočnej šnúry, je možné vytvoriť „kožný pupok“ - pahýľ, ktorý je len kozmetickým defektom vo forme výčnelku pupka 2,0-3,0 cm. Na rozdiel od pupočnej kýly peritoneálny obsah.

Anatomicky je pupočníkový krúžok obmedzený na:

 • zboku - rovné svaly;
 • zozadu - list parietálneho pobrušnice;
 • predná koža a aponeuróza.

Normálne je v čase narodenia pupočníkový prstenec úzka diera, ktorá umožňuje iba plavidlám, ktoré napájajú pupočníkovú šnúru, aby prešli cez [2]. S defektom aponeurózy pupočného kruhu sa v pupočnej oblasti vyskytuje prietrž. Pod vplyvom vrodených alebo získaných faktorov, pri ktorých stúpa vnútrobrušný tlak, peritoneum vyčnieva cez prietržovú bránu. S veľkým priemerom hernálneho portálu a výrazným vnútrobrušným tlakom sa zvyšuje hernálny vak. Podchádza pod kožu a tvorí herniálny výčnelok s herniovým obsahom (najčastejšie je to slučka čreva).

Klasifikácia a štádiá vývoja pupočnej kýly u detí

Pupočná prietrž je:

 • true - zaokrúhlená defekt aponeurózy v hornej polovici pupočného kruhu;
 • false („kožný pupok“) - prechod kože k zvyšku pupočníka, ktorý predstavuje iba kozmetický defekt;
 • paraumbilical (umbilical) - okrúhly alebo štrbinovitý defekt aponeurózy v blízkosti pupočného kruhu [3].

Prieduškovú prietrž možno tiež klasifikovať podľa veľkosti brány prietrže:

 1. Malá kýla - vizuálne nepostrehnuteľný alebo malý herniálny výčnelok. Najčastejšie sa detegujú na recepcii u detského chirurga počas palpácie. Priemer defektu aponeurózy sa môže meniť od 0,1 do 1,0 cm.
 2. Veľká kýla je výrazný herniálny výstupok, ľahko prispôsobiteľný do brušnej dutiny. Defekt aponeurózy pupočného kruhu dosahuje 1,0 - 3,0 cm.
 3. Obrovská hernia je výrazný herniálny výčnelok, ktorý sa sám neupravuje. Veľkosť chyby môže dosiahnuť 3,0 cm alebo viac. Obsahom týchto hernií môžu byť črevné slučky a omentum. Výnimočne sa v prípade obrovskej herniovej chyby vykonávajú chirurgické zákroky z troch rokov (presne podľa indikácie)..

Častejšie sú herniové brány u novorodencov 0,3 - 1,0 cm. Možno si tiež všimnúť vzťah medzi veľkosťami pupočnej kýly a fyziologickými charakteristikami detí: čím dlhšie a hlasnejšie dieťa plače a kričí, tým výraznejšie sú jeho koliky alebo iné faktory, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak, viac herniálnych brán a herniálneho výčnelku.

Komplikácie pupočnej kýly u detí

Umbilikálna prietrž je porušovaná veľmi zriedka (na rozdiel od slabinovej prietrže). Tento stav vyžaduje neodkladnú starostlivosť a je dôvodom, prečo sa pediatrický chirurg obrátil na prijímacie oddelenie detskej nemocnice.

Poranenie pupočnej kýly znamená hustú kompresiu črevnej slučky herniovou bránou. V tomto prípade je narušený krvný obeh a trpí uškrtená časť herniového vaku. Vyskytuje sa akútna hypoxia tkanív a poškodený orgán.

Pri porušení pupočnej kýly sa vyskytne klinický obraz narušenej črevnej obštrukcie:

 • výstupok je výraznejší ako v normálnom stave (v pokoji);
 • búšenie prietrže prináša dieťaťu nepríjemné pocity a bolesť - začína sa aktívne pohybovať a hlasne plakať;
 • farba kože nad výstupkom môže byť od ružovej po karmínovo-cyanotickú; všetko závisí od času porušenia: ružová farba označuje, že k porušeniu došlo nedávno, a tmavšie odtiene označujú zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok;
 • časté pľuvanie, nevoľnosť, zvracanie, nadúvanie, koprostáza - v priebehu niekoľkých dní nedochádza k žiadnym pohybom čriev.

Prudká bolesť brucha, ktorá v pokoji nezmizne, tiež naznačuje porušenie obsahu prietrže. Niekedy je také silné, že dieťa môže kričať bez toho, aby prestalo, je nemožné ho upokojiť. V tomto prípade sa prietrž nemôže opraviť samostatne. V niektorých prípadoch sa vyskytnú príznaky bolestivého šoku: častý srdcový rytmus a prudké zníženie krvného tlaku.

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva v naliehavom prípade okamžite po tom, ako rodičia dieťaťa kontaktujú prijímacie oddelenie a stanovia presnú diagnózu, t. J. V prvých hodinách od okamihu prijatia. S včasným prístupom k lekárovi (do 6 hodín od okamihu porušenia) môžu byť zadržané orgány spravidla uložené. Chirurgia je menej časovo náročná a lekárska rehabilitácia pre dieťa sa koná v kratšom čase.

Pri neskoršej návšteve nemocnice (po 6 hodinách od okamihu porušenia) sa vytvorí nekróza narušenej časti čreva s následným rozvojom peritoneálnej (zápalovej) reakcie z pobrušnice [4]. Tento stav zvyčajne vyžaduje okamžité odstránenie zadržanej časti čreva alebo omentum..

Diagnóza pupočnej kýly u detí

Výhodným spôsobom diagnostikovania pupočnej kýly je prehmatanie pupočného krúžku. To nespôsobuje ďalšie ťažkosti a nespôsobuje nepohodlie dieťaťa. Ďalšie výskumné metódy sa zvyčajne nevyžadujú [9]..

Počas palpácie pupočnej kýly môže detský chirurg:

 • vyhodnotiť priemer herniálneho portálu;
 • stanovte veľkosť prietrže a prítomnosť obsahu v nej - omentum a slučku čreva.

To všetko lekárovi pomáha pri rozhodovaní o ďalších liečebných postupoch, vypracuje plán pozorovania a poradí rodičom dieťaťa.

Rodičia môžu objaviť vrodenú prietrhu aj u dieťaťa: po páde pupočnej šnúry zostáva v oblasti pupka výčnelok, ktorý je viditeľný najmä počas plaču alebo plaču dieťaťa.

Je potrebné rozlišovať pupočníkovú prietrž od prietrže bielej línie brucha, pupočnej prietrže, „kožného pupku“, nádorov a lipómov (wen). Ak existuje podozrenie na „kožný pupok“, herniálny obsah nebude hmatný - iba formovaný kožný „vak“ s hustou elastickou konzistenciou. Palpácia je bezbolestná. Pri porovnaní s benígnymi formáciami (lipómy) sa zaznamená zreteľný rovnomerný obrys, stredná bolestivosť pri pohmate, hustá elastická konzistencia s bunkovou štruktúrou, ktorú možno tiež určiť pomocou ultrazvuku. Periupické kýly a kýly bielej línie brucha sa vyznačujú lokalizáciou. Zvyčajne sa nachádzajú nad pupočníkovým krúžkom..

Liečba pupočnej kýly u detí

Konzervatívne zaobchádzanie

Používa sa na malé veľkosti herniového výčnelku (do priemeru 1,0 cm), keď je vysoká pravdepodobnosť samoliečenia počas rastu dieťaťa (zvyčajne bližšie k 2 až 3 rokom života) v dôsledku spevnenia prednej brušnej steny..

Pri ťažkých herniálnych výčnelkoch a veľkom defekte aponeurózy u detí mladších ako päť rokov sa spravidla vykonáva aj konzervatívna liečba. Zahŕňa to:

 • terapeutické fyzické cvičenia na svaloch prednej brušnej steny: zdvihnutie nôh dieťaťa o 90 °, „bicykel“;
 • posilnenie brucha;
 • nosiť ortopedickú bandáž;
 • použitie bavlnenej gule s adhezívnym obväzom na pupočnej oblasti - aplikuje sa najmenej štyri týždne, ak je to potrebné, môže sa opätovne použiť [12];
 • kurzy na ortopedický fitball;
 • položenie dieťaťa na brucho 15 - 20 minút pred kŕmením;
 • lokálne masážne cvičenia v smere hodinových ručičiek na pupočníku, aby stimulovali kolagén a elastické vlákna aponeurózy [5].

Výživa je spravidla normálna, pretože nijako neovplyvňuje chorobu. Ak majú rodičia možnosť poradiť sa s lekárom fyzickej terapie - je to obrovské plus. Najčastejšie sa však s dieťaťom stretávajú nezávisle doma..

Ak pred 3 až 5 rokmi pupočná hernia nezmizla, nezvýšila sa ani nebola narušená, je potrebné vykonať chirurgický zákrok.

Chirurgické ošetrenie

Oprava špice prietrže a plastická chirurgia pupočníkového krúžku sú indikované pre všetky deti s výrazným defektom aponeurózy (1,0 cm alebo viac). Vykonávajú sa plánovaným spôsobom od piatich rokov. Pri obrovských veľkostiach pupočnej kýly (3,0 cm alebo viac) sa chirurgická liečba detí vykonáva od troch rokov, a to aj plánovaným spôsobom.

Pred identifikáciou indikácií pre chirurgický zákrok je potrebné dodržiavať konzervatívnu liečbu - nosiť špeciálne konštrukcie, robiť cvičenia atď. Ak má dieťa s vrodenou kýlou 5 cm pozitívnu dynamiku - pokles kýly na 2,0 cm, operácia sa presunie z troch rokov na 5 rokov, Zároveň by sa však rodičia mali neustále zapájať do konzervatívnej liečby s dieťaťom a detský chirurg by ich mal raz ročne sledovať v mieste svojho bydliska. Ak nedochádza k žiadnej dynamike a kýla zostáva obrovská, potom sa plánovaná operácia uskutoční o tri roky.

Chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Všetky deti to dobre znášajú bez komplikácií..

Technicky sa operácia vykonáva takto:

 • po ustúpení 1,0 - 2,0 cm od základne herniálneho výčnelku sa pozdĺž dolného polkruhu pupočného kruhu vykoná polmesačný rez až do dĺžky 1,0 - 1,5 cm;
 • spolu so subkutánnym tukom, tupým aj akútnym spôsobom, sa odstráni klapka, ktorá upevňuje vzdialenú časť herniálneho vaku [6];
 • bližšie k strednej časti, v priečnom smere, herniálny vak vystupuje z okolitých tkanív, je vzatý do svoriek a otvorený;
 • chirurg skúma obsah prietrže a pošle ho do brušnej dutiny;
 • „krk“ herniového vaku je zošitý „od okraja k okraju“;
 • zvyškový herniálny vak nad stehom je odrezaný;
 • šitie defektu v aponeuróze pupočného prstenca s prerušenými sutúrami;
 • kožná klapka v pupku je pripevnená k aponeuróze dodatočným prišívaním;
 • kontrola krvácania sa vykonáva ďalším vrstvením stehov na rane, aseptická fixácia obväzu [7].
 • domáci režim počas 7-10 dní;
 • hygienická sprcha piaty deň po odstránení švov;
 • denné ošetrenie pooperačnej rany roztokom brilantnej zelene 1%;
 • obmedzenie fyzickej aktivity na 1-3 mesiace.

Prognóza. prevencia

Ak sa používajú metódy konzervatívnej liečby, účinok vo väčšej miere závisí od rodičov, ich záujmu o pravidelné dodržiavanie taktiky liečby. Prognóza je spravidla priaznivá v 85% prípadov konzervatívnej liečby malej pupočnej kýly. Bez konzervatívneho zaobchádzania malé kýly spravidla neprechádzajú samy osebe, s výnimkou veľmi malých kýiel - do 0,5 cm.

Po chirurgickom zákroku je prognóza priaznivá v 99% prípadov. Lineárna pooperačná jazva dosahuje 1,0 cm a je takmer neviditeľná. Deti túto operáciu tolerujú pomerne ľahko. Rehabilitačný potenciál dieťaťa je vysoký.

K relapsu pupočnej kýly prakticky nedochádza, s výnimkou detí s vrodenou slabosťou spojivového tkaniva - musia venovať väčšiu pozornosť fyzickej aktivite a fyzickej terapii..

Preventívne opatrenia sú zamerané na liečbu patológií, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak - funkčná zápcha, črevná kolika, bronchitída, zápal pľúc, čierny kašeľ, kašeľ, úplavica, dysbióza, ascites, psycho-emocionálna nestabilita, sprevádzané výkrikmi a hlasným plačom. Je tiež potrebné pravidelne sa zúčastňovať fyzickej terapie. Pomáha posilňovať aponeurózu prednej brušnej steny [8].

Príznaky a liečba pupočnej kýly u novorodencov

Narodenie dieťaťa je radostnou udalosťou v živote rodiny. Keď sa narodia drobky, niekedy sa objavia niektoré problémy, ktoré sa predtým nenašli. Jednou z týchto patológií je pupočná kýla u novorodencov. Tento problém sa môže vyskytnúť okamžite po narodení alebo po niekoľkých týždňoch.

Kýla u novorodencov môže spôsobiť mnoho komplikácií, niekedy problém sama osebe zanikne. V niektorých prípadoch je možné prietrž zvládnuť iba chirurgicky. Ako vyzerá patológia, príčiny, metódy liečby, prevencia - všetky tieto aspekty sú opísané v nasledujúcom materiáli.

všeobecné informácie

Kýla v pupku novorodenca je opuchnutá časť čreva, ktorá je viditeľná brušnou stenou. Patológia sa väčšinou prejavuje počas plaču dieťaťa, silným stresom, niekedy je problém taký veľký, že je ťažké nevšimnúť si.

Podľa štatistík trpí týmto problémom 20% novorodencov. Ak sa v pupočnom kruhu nachádza lézia, neprepadajte panike. Ochorenie nie je strach, vyžaduje sa dlhodobá liečba, ale prognózy lekárov sú takmer vždy optimistické.

Lekári rozlišujú dve formy pupočnej kýly: vrodené, získané. Prvá kategória je rozdelená do niekoľkých typov:

 • embryonálne. Je to nebezpečenstvo pre zdravie dieťaťa, vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Vznik patológie priamo súvisí s narušením vnútromaternicového vývoja brušnej steny plodu;
 • hernia pupočnej šnúry. Problém je vyvolaný slabosťou brušnej vrstvy, výstupom malej časti čreva do pupočnej šnúry, zatiaľ čo peritoneum sa neroztrhá. Patológia nepredstavuje životnú hrozbu pre omrvinky, ale vo väčšine prípadov sa eliminuje v prvých dňoch po narodení;
 • neskorá pupočná kýla. Sformovaná na konci vývoja dieťaťa nie je potrebná urgentná intervencia.

Získaná kýla pupočného prstenca sa vyskytuje v dôsledku poškodenia aponeurózy, proces sa objavuje s častou zápchou, krikom, nadúvaním, tieto podmienky sú charakteristické pre novorodencov. Preto je táto formácia zrejmá, keď dieťa plače, v pokojnom stave, je patológia zle viditeľná.

Ako vyrobiť medový kašeľ pre deti? Zobraziť výber receptov.

Prečítajte si pokyny na používanie rybieho oleja na ochranu zdravia detí v tomto článku..

Čo je pupočná kýla u novorodencov

Podľa lekárskej terminológie je pupková kýla u novorodenca vyčnievaním pupočných svalov v strede brucha, pupka. Vyzerá to ako diera v svalovom tkanive, patológia sa vyskytuje u mesačného dieťaťa. Toto ochorenie sa považuje za bežný, nie nebezpečný jav, častejšie sa vyskytuje u dievčat ako u chlapcov. V prvom mesiaci sa prietrž vyvíja a stáva sa viditeľným voľným okom, výčnelok sa ľahko koriguje, v prvom roku života je šanca na úplné vyliečenie..

príčiny

Pred narodením dieťa žerie v lone cez pupočnú šnúru. Po narodení sa odstráni ako zbytočné. V ideálnom prípade by sa cievy mali utiahnuť, namiesto pupočnej šnúry sa vytvorí pupočníkový krúžok, ktorý sa utiahne mesiac po narodení dieťaťa..

Tento proces závisí od individuálnych charakteristík dieťaťa, niekedy to trvá dlhšie ako 30 dní. Či dieťa potrebuje lekársku pomoc alebo nie, pediatr rozhodne. Nie je možné stanoviť diagnózu samostatne, je nemožné vyrovnať sa s patológiou.

Lekári rozlišujú niekoľko hlavných príčin vzniku patológie:

 • ak dieťa neustále plače, kašeľ, výrazne sa zvyšuje zaťaženie brušnej dutiny, čo mnohokrát znásobuje riziko prietrže;
 • predčasne narodené deti trpia patológiou dvakrát toľko ako deti narodené včas. Neúplne vytvorená brušná stena sa ľahko poškodí, okolo pupočného kruhu sa objaví prietrž;
 • choroba sa často prejavuje u detí s oslabenou brušnou stenou, ktorá je dôsledkom závažných chorôb, napríklad krivíc;
 • genetická predispozícia na takúto chorobu;
 • používanie toxických látok, najmä alkoholu, počas tehotenstva matkou. Prijatie antibiotík nepriaznivo ovplyvňuje telo dieťaťa počas tehotenstva;
 • nedostatočný obsah špeciálnej látky - kolagénu v spojivovom tkanive dieťaťa vedie k nepríjemným následkom: pupok nemá správnu odolnosť voči rôznym vplyvom;
 • častá zápcha. Tlak v brušnej dutine je neustále vysoký, tkanivá neznesú záťaž, objaví sa prietrž.

Poznámka! Je problematické samostatne identifikovať príčinu patológie, presnú diagnózu môže urobiť iba skúsený pediatr po vykonaní diagnostických opatrení. Vo väčšine prípadov tento problém zmizne sám o päť rokov, stále je však potrebné ho vyriešiť.

Príznaky a príznaky choroby

masáž

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, u dieťaťa sa môžu prejaviť tieto príznaky:

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • krv v stolici;
 • nemožnosť upraviť prietrž stlačením v polohe na chrbte.


V prípade pupočnej kýly je u dieťaťa bežné nauzea a zvracanie

Komplikácia vo forme prasknutia herniového vaku, z ktorého vychádza jeho obsah, je mimoriadne zriedkavá. Zranenie a prasknutie prietrže je život ohrozujúce, preto je potrebné okamžite sa poradiť s chirurgom.

Umbilikálna prietrž je diera vo svalovom prstenci v strede brucha, v oblasti pupka, ktorá je spôsobená slabosťou pupočných svalov. Vyskytuje sa spravidla u novorodencov, zvyčajne v prvých dňoch života dieťaťa.

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat sú ľahko pozorovateľné aj pre neskúsených rodičov. Po páde pupočnej šnúry si rodičia môžu všimnúť mierny výčnelok pupka, ktorý sa objaví, keď dieťa kričí alebo tlačí. Tento výčnelok je ľahko fixný, tento postup nespôsobuje u dieťaťa úzkosť.

Najčastejšie je pupočníková kýla diagnostikovaná pediatrickým chirurgom alebo pediatrom počas vyšetrenia, ktoré sa vykonáva, keď má dieťa jeden mesiac. Pri tlaku v pupočnej oblasti vstupuje prst do brušnej dutiny (pri normálne vyvinutých brušných svaloch to nie je možné).

Lekár, ktorý pozoruje dieťa, zvyčajne dáva rodičom tieto tipy (týkajú sa hlavne výživy matky a dieťaťa):

 • Pokúste sa dojčiť čo najdlhšie: bude to prevencia zápchy, nadúvania, intestinálnej dysbiózy..
 • Dojčiaca matka nemôže jesť potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť v malom: plnotučné mlieko, strukoviny, hrozno, kapusta, pečivo a iné sladkosti, údené mäso, orechy, sódy.
 • Ak je materské mlieko nedostatočné alebo chýba, je potrebné, aby lekár vybral formu pre umelé kŕmenie. Pupočná prietrž v detstve sa často vyvíja s vrodenou intoleranciou laktózy.
 • Chráňte svoje dieťa pred prechladnutím, nenechajte ho plakať dlhú dobu, pretože kašeľ a plač vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku, a preto zhoršujú príznaky kýly.

Pupočná prietrž u novorodencov v lekárskom jazyku sa nazýva omphalocele. Hlavným príznakom choroby je herniálny vak vychádzajúci z pobrušnice cez pupok. Najčastejšie je jeho obsahom črevá.

Z vonkajšej strany kýla vyzerá ako vydutie v brušnej dutine. Keď pupočníková šnúra zmizne u dieťaťa, v pupku je možné vidieť okrúhly výstupok, zatiaľ čo pupok vyčnieva o 1-2 cm v porovnaní s úrovňou brucha. Neponáhľajte sa však k záverom - vyčnievajúci pupok môže byť len anatomickým rysom dieťaťa.

Znaky vydutej pupočnej kýly sú obzvlášť viditeľné, keď dieťa plače alebo kašle dlhú dobu. Ak má dieťa zápchu, hernia je tiež zjavnejšia. Keď pritlačíte na pupok, prst akoby spadol trochu dovnútra. Pomocou palpačnej metódy môže lekár určiť hranice oblasti obklopujúcej herniálny výčnelok.

Vo väčšine prípadov sa u novorodencov nezistia ďalšie príznaky pupočnej kýly a dieťa necíti žiadnu bolesť. Niektorí rodičia síce tvrdia, že pozorujú zmeny v správaní detí trpiacich týmto ochorením (tieto deti sa častejšie obávajú)..

Umbilická hernia u novorodencov je ochorenie, pri ktorom dochádza k výčnelku v pupočníkovom kruhu. Táto forma choroby je vrodená a získaná..

U dojčiat je táto diagnóza veľmi častá. Toto sa v tomto veku považuje za najbežnejšiu poruchu vyžadujúcu chirurgický zákrok..

Hlavným predispozičným faktorom je dedičnosť. Preto, ak jeden z rodičov po narodení porušil štruktúru pupočného krúžku, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou čeliť dieťaťu. Na fotografii môžete vidieť, ako vyzerá pupočná kýla. Toto je malá hrachová pečať umiestnená v oblasti pupka..

Častejšie je možné si všimnúť problém u mesačného dieťaťa. Faktom je, že všetci novorodenci sú takmer vždy v ležiacej polohe. Bruško dieťaťa nesmie spôsobiť podozrenie. Keď sa pupočníková rana úplne uzdraví, stav tejto zóny sa stane zreteľným.

Porušenie je obzvlášť viditeľné, keď dieťa plače alebo tlačí. Keď kliknete na prietrž, toto miesto zlyhá a vydá charakteristický zvuk. Je to spôsobené abnormalitou štruktúry svalov v tejto oblasti..

Umbiliálnu prietrž u dieťaťa rodičia zvyčajne zisťujú v prvých dňoch života. Menšiu abnormalitu zaznamenajú lekári v neskoršom veku.

 • na pupku má dieťa zaoblený výčnelok, ktorý sa dá bez námahy nastaviť späť a prst sa dotkne pobrušnice;
 • priemer formácie môže byť od 1 do 10 cm;
 • príznaky sa stávajú výraznejšie s napätím a keď sú uvoľnené, prakticky vymiznú;
 • vzhľad prietrže nespôsobuje dieťaťu žiadne bolesti;
 • niekedy je patológia sprevádzaná nadúvaním u dievčat a chlapcov.
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • silné nadúvanie;
 • slabosť;
 • bolesť brucha.

Tieto príznaky pupočnej kýly môžu naznačovať vývoj závažných komplikácií - koprostázy. S týmto porušením dochádza u dojčiat a starších detí k hromadeniu výkalov v čreve.

Pupočná prietrž nevyzerá rovnako pre každého. Veľa záleží na individuálnych vlastnostiach. U detí, u ktorých je veľkosť krúžku spočiatku malá, nemusia byť viditeľné nebezpečné znaky. K výčnelku dochádza iba pri silnom napätí a po zvyšok času je pupok v normálnej polohe.

 • porušenie;
 • pretrhnutie kože cez herniovú tašku.
 • opuch tkanív;
 • silná úzkosť a plač dieťaťa;
 • konvexný pupok, ktorý sa nedá samostatne nastaviť;
 • drsnosť tkanív v prietržovej zóne;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • nadúvanie.

Ak dôjde k prasknutiu kože na hernial vaku, dieťa potrebuje okamžitú chirurgickú starostlivosť. V opačnom prípade je možná smrť..

- Ak je prietrž veľká, môžu výkaly hrubého čreva stagnovať. Dieťa bude mať výraznú zápchu, bolesť brucha a dokonca zvracanie.

Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s: Prečo je dôležité včas rozpoznať roztrhnutie členkových väzov a začať s liečbou

- Niekedy sa to stane takto: tie časti orgánov brušnej dutiny, ktoré neustále vypadávajú v pupočnej kýle, sa môžu zaseknúť pupočníkovým krúžkom. Potom je naliehavo potrebná operácia.

- Umbilikálna prietrž sa tiež zapáli, ak je zlomok orgánu, ktorý je v kruhu, nezdravý..

Rodičia, uvedomte si, že ak sa zistí prietrž, náhla bolesť brucha u dieťaťa, vracanie, nevoľnosť, krv vo výkaloch, nedostatok výkalov a plyn po dobu niekoľkých dní, určite musíte dieťaťu ukázať lekárovi, aby ste tieto komplikácie vylúčili. Skúsený chirurg často nájde problém, dokonca aj pri počiatočnom vyšetrení, dokonca aj bez krvného testu (ktorý ukáže prítomnosť zápalu)..

Teraz sa ukázalo, čo je pupočná kýla, ako sa dá odstrániť pomocou preventívnych opatrení a chirurgického ošetrenia. Je dôležité pochopiť, že nespôsobuje u dieťaťa závažnú úzkosť, preto stanovenie primeranej diagnózy závisí iba od vašej pozornosti a skúseností lekára. Ak stále nie je jasné, ako pupočná hernia vyzerá u novorodenca, v článku sa nachádzajú fotografie detí s touto patológiou..

V prvých dňoch života dieťaťa je takmer nemožné odhaliť vrodenú pupočnú kýlu. Proces trávenia potravy u novorodencov je rýchly a spravidla nie je brušná stena spravidla vystavená intenzívnemu stresu, takže sa oslabený pupočníkový kruh necíti sám..

Ale ak sa bližšie pozriete na novorodenca, môžete venovať pozornosť nepochopiteľnému kašľu, neustálemu plaču a svalovému napätiu a potom vyprázdniť črevo v podobe mierneho výčnelku v pupku. V niektorých prípadoch sa prietrž pupka u dieťaťa môže prejaviť ako mierny opuch brucha.

Medzi hlavné príznaky narušenia sily pupočného prstenca odborníci rozlišujú:

 • vyčnievanie v oblasti pupka pri plaču, smiechu, kašľaní a akomkoľvek inom napätí brušných svalov novorodenca;
 • formovanie okrúhleho opuchu v pupku v čase, keď je dieťa na bruchu;
 • zväčšenie veľkosti herniálneho vaku, keď dieťa starne.

Pokiaľ ide o dôvody, pre ktoré sa môže vyskytnúť prietrž, hlavnou príčinou je dedičná predispozícia. Ak mal jeden alebo obaja rodičia túto diagnózu, potom je u tohto dieťaťa vysoká pravdepodobnosť tejto choroby.

Ohrozené sú deti narodené skôr ako v deň splatnosti a deti so svalovou slabosťou. Príčinou pupočnej kýly u dojčiat môže byť aj dysbióza, nedostatok enzýmov a plynatosť (tvorba plynu)..

symptomatológie

Umbilická hernia sa u detí objavuje pomerne často, diagnostika nie je náročná. Správna diagnóza môže byť stanovená pediatrom alebo chirurgom, výskyt problému naznačuje jeho typ, príčinu výskytu:

 • embryonálna prietrž je voľným okom viditeľná od okamihu narodenia dieťaťa. Koža nad formáciou je veľmi tenká, takmer priehľadná, prietrž je zvyčajne veľká, vyhovuje mnohým črevám. Táto odroda je schopná častého prasknutia pri kontakte s vonkajším prostredím. Nedostatok liečby vedie k peritonitíde, ktorá môže spôsobiť smrť. Masáž, chirurgia nemusí vždy pomôcť vyrovnať sa s problémom;
 • hernia pupočnej šnúry nepredstavuje také ohrozenie života omrvín, chirurgický zákrok je voliteľný. Výstup čriev je viditeľný od narodenia, ale je veľký, ale pravdepodobnosť prasknutia je veľmi malá, formácia sa hodí na konzervatívne liečebné metódy. Črevo je pokryté nielen kožou, ale aj tenkou vrstvou pobrušnice;
 • defekt vytvorený v neskorších štádiách embryonálneho vývoja nemá žiadne zvláštne rozdiely od prietrže, ktorá sa vytvorila po narodení dieťaťa.

Herniová manifestácia u novorodenca mu nespôsobuje žiadne nepohodlie. V prípade štípania si rodičia môžu všimnúť tieto príznaky pupočnej kýly:

 • zvracanie
 • úzkosť;
 • chýbajúca možnosť zníženia mechanickými prostriedkami;
 • zmena v obvyklej farbe črevného obsahu.

Ako zistiť prítomnosť prietrže u dieťaťa

Existuje niekoľko užitočných rád pre rodičov, pomocou ktorých je možné ľahko určiť priebeh patológie:

 • pokožka pri pupku vyzerá opuchnutá, je zaznamenaná začervenanie;
 • počas plaču dieťaťa sa zväčšuje pupočníkový krúžok;
 • ak zatlačíte na pupok, budete počuť charakteristický zvuk podobný „kňučaniu“;
 • výstupok je ľahko nastaviteľný, ak zľahka zatlačíte na formáciu.

Príznaky sú charakteristické iba pri prietrži, je ťažké zamieňať ju s inými patológiami. Stále je potrebné poradiť sa s lekárom, iba pediatr predpíše plán potrebný na odstránenie problému.

Metódy liečby patológie

Umbilikálna prietrž, ktorá bola diagnostikovaná skoro, vo väčšine prípadov nedáva relapsy, rôzne komplikácie. Malá hernia sa zvyčajne lieči konzervatívnymi metódami (masáž, bandáž, náplasť), ak problém pretrváva pred piatimi rokmi, indikuje sa iba chirurgický zákrok.

Masážna terapia, ďalšie manipulácie by sa mali vykonávať v špeciálnej miestnosti. Po niekoľkých sedeniach môžu rodičia zopakovať terapeutické cvičenia doma. Deti sa umiestnia bruško nadol, držia sa 10 minút. Pred kŕmením vykonajte terapiu, aby ste sa vyhli častej regurgitácii. Metóda je účinná pri liečbe malých prietrží, pri prevencii patológie.

Masážna technika

Všetky cvičenia vykonávajte až po zaškolení skúseným lekárom, je zakázané uchýliť sa k pomoci tejto metódy sami. Nepresné pohyby môžu dieťaťu poškodiť.

Jemnosti masáže:

 • vykonávať kruhové pohyby okolo pupočného krúžku v smere hodinových ručičiek;
 • kruhové zdvihy v opačnom smere;
 • zľahka stlačte formáciu, až kým úplne nezmizne z dohľadu;
 • stlačte prietrž palcom a zároveň ho posúvajte v smere hodinových ručičiek;
 • masírujte svaly žalúdka horizontálnymi pohybmi.

Lekári odporúčajú opakovať všetky cvičenia 10-krát. Denná masáž pri liečbe pupočnej kýly urýchli proces hojenia, zníži riziko komplikácií.

Bandáže a lepidlá

Moderná medicína ponúka veľa prostriedkov na odstránenie hernie u detí. Používanie akýchkoľvek liekov je povolené iba po konzultácii s lekárom. Často používajú lekárske náplasti, držia prietrž vnútri pupočného prstenca, pomáhajú posilňovať brušnú stenu.

Nedostatok náplasti - po nej sa objaví podráždenie na jemnej pokožke omrvín. Lekári odporúčajú kúpiť špeciálny obväz, ktorý má podobný účinok, ale nepozorujú sa žiadne vedľajšie účinky.

Chirurgický zákrok

Metóda sa používa iba v extrémnych prípadoch, ak pupočníkový krúžok nebol riadne uzavretý pred 3-5 rokmi. Indikácie na chirurgický zákrok: prietrž sa zväčšila, celkový stav dieťaťa sa prudko zhoršil. Podstata manipulácie je spojená s mechanickým zošívaním defektu. Chirurgický zákrok je zakázaný v prípade neznášanlivosti liekov používaných pri operácii, prítomnosti kožných defektov v pupku..

Operácia na odrezanie pupočnej kýly u dieťaťa je uzavretie defektu v pupočníkovom kruhu, pričom sa svalové vrstvy brucha vzájomne prekrývajú, čo bráni relapsom. Poškodená oblasť čreva sa odstráni a následné manipulácie sú podobné.

Ako liečiť gastritídu u detí? Naučte sa efektívne metódy a ľudové recepty.

Na tejto stránke sú uvedené pravidlá pre užívanie antibiotík proti hrtanu u dieťaťa..

Postupujte podľa odkazu a prečítajte si informácie o metódach liečby a prevencie rozkladu listnatých zubov.

Ľudové lieky a recepty

Efektívne recepty:

 • dajte gázu nasiaknutú v kyslej kapustovej šťave na pupok omrvinky, potom prikryte plátkom surového zemiaka. Vykonajte lekárske manipulácie dvakrát denne, často prietrže hernie za jeden mesiac;
 • spracovať starú medenú mincu roztokom jódu, pripevniť drobky na pupok, pripevniť lepiacou omietkou. Pri kúpaní vyberte mincu;
 • používať pravidelnú pásmovú pomoc. Do prsta vložte prietrž, prilepte náplasť, priebeh liečby - až dvadsať dní.

Odporúčajú sa používať všetky metódy lekára spolu s plnohodnotnou liečbou, použitie iba domácich prostriedkov môže viesť k závažným komplikáciám..

Čo robiť?

Kýla bielej línie brušnej prietrže u detí, ako aj prietrž hrudnej kosti brucha na inom mieste, sú znakom potreby posilniť brušnú stenu. Na tento účel by sa omrvina mala často rozložiť na brucho pred kŕmením, je potrebná lekárska gymnastika a tonizujúca masáž. Prečítajte si viac o masáži pre deti s pupočnou kýlou →

Odstránenie slabinovej prietrže u dieťaťa sa môže vykonať podľa plánu a podľa núdzových pokynov. Ak je hernia vydutá, rodičia ju zvyčajne sami správne napravia, dieťa to neobťažuje, v takom prípade je plánovaná operácia po jednoročnom dieťati..

Ak kýla často vyčnieva, jej konzistencia sa postupne napína, dotýka sa jej bolesti a redukcia je ťažká, je to indikácia pre okamžitú lekársku konzultáciu. Pri takejto dynamike choroby by sa mala operácia vykonať v každom veku. Podozrenie na porušenie - priama indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok.

Tvorba pupočnej kýly zriedka vedie k zdravotným komplikáciám. Keď dieťa vyrastie, zvyčajne sa zmenšuje veľkosť výčnelku, dochádza k samoliečeniu, pretože sa zvyšuje tonus a sila svalov prednej brušnej steny..

Aby sa tento proces urýchlil, niekedy matky praktizujú tesné zabalenie brucha dieťaťa alebo sa pokúsia zosilniť brušnú stenu pomocou náplasti. Tieto opatrenia môžu viesť k stlačeniu vnútorných orgánov a zápalu kože, preto by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom. Ak je potrebné lepenie, môže sa použiť iba hypoalergénna náplasť..

Ak sa dieťa často sťažuje na bolesti chrbta, najmä po poranení miechy, na objasnenie diagnózy je potrebné vyšetrenie MRI. Ak sa zistí prietrž chrbtice, lekár predpíše konzervatívnu liečbu - NSAID, vaskulárne a vitamínové prípravky, masáže, cvičenie, fyzioterapiu. V prípade potreby sa vykoná operácia..

Kýla u detí je častá patológia, ktorá sa môže vyvinúť v každom veku. Ak sa objavia varovné príznaky, je potrebné vybrať si účinnú liečbu pomocou lekárskeho vyšetrenia. Nevšímajte si túto chorobu, aby ste predišli ohrozeniu zdravia a života dieťaťa.

Preventívne odporúčania

Aby ste skutočne zabránili výskytu patologickej formácie, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • počas plánovania tehotenstva a obdobia tehotenstva prestať fajčiť, piť alkohol;
 • jesť čo najpresnejšie: jesť potraviny bohaté na vitamíny a minerály, dodržiavať režim;
 • neužívajte lieky, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť tvorbu plodu;
 • obmedziť príjem potravín bohatých na farbivá a konzervačné látky;
 • po narodení dieťaťa nedovoľte časté výkriky drobkov, zápchu, úzkosť;
 • pravidelne ukazujte dieťaťu pediatra, starostlivo sledujte jeho zdravie.

Urobte všetko pre to, aby ste dieťa ochránili pred nepríjemnou chybou. Ak sa vytvorila pupočná kýla, postupujte podľa užitočných tipov a včas sa obráťte na lekára. Neodkladajte liečbu, nedostatok lekárskej starostlivosti vedie ku komplikáciám, negatívnym následkom.

Ďalšie video. Masáž s pupočnou kýlou u novorodencov:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia.
Ochorenia pohybového ústrojenstva postihujú veľa ľudí. Vďaka technike Dr. Bubnovského možno mnohé z týchto patológií prekonať bez použitia liekov. V takom prípade musí pacient pravidelne vykonávať súbor liečebných cvičení, pre ktoré známy lekár vytvoril multifunkčný simulátor..
Po inguinálnej operácii prietrže sa môžu vyskytnúť určité komplikácie. Dôvody ich výskytu sú rôzne - od individuálnych charakteristík pacienta až po chyby chirurga.