loader

Hlavná

Žalúdok

Príčiny bolesti nôh s medzistavcovou prietržou

Chrbtica zohráva vedúcu úlohu pri formovaní držania tela, udržiavajú vnútorné orgány brucha a hrudníka. Bolesť na nohách s medzistavcovou prietržou sa objavuje v dôsledku zvýšeného tlaku na nervové korene miechy. Dôvodom sú zvýšené zaťaženie, slabosť svalov a väzov, zranenia.

Bolesť na nohách s medzistavcovou prietržou

Okrem bolesti v nohách sa pacienti sťažujú na zníženú citlivosť dolných končatín a nôh, zvýšenú citlivosť kože, pacienti často krívajú. Komplexná liečba medzistavcových prietrží: lieková a manuálna terapia, chirurgický zákrok.

príznaky

Špecifické sú príznaky bolesti nôh s vertebrálnou kýlou. Znaky závisia od stupňa poškodenia a lokalizácie patologického procesu. Z nejakého dôvodu sú medzistavcové platničky stlačené, vláknitý prstenec je napnutý a v určitom okamihu sa zlomí. Obsah vytlačí miechu, dráždi nervové korene a spôsobuje silné bolesti v nohách. Pacienti často zaznamenávajú takéto sprievodné príznaky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice:

 1. znecitlivenie kože chrbta a dolnej končatiny. Tento symptóm sa objaví, keď sú stlačené citlivé korene miechy..
 2. Kŕče v dolnej časti nohy, prsty na nohách. Stiesnenie po dlhých pobytoch, tvrdá práca.
 3. Pocit „elektrického šoku“ v pätách, bedrovej chrbtice. Znak sa objaví s ostrým otočením tela a vstáva z postele. To možno vysvetliť zvýšeným tlakom na medzistavcové platničky, v dôsledku čoho sú korene miechy podráždené..
 4. Náhla bolesť chrbta často vyžaruje do zadnej časti stehna, dolnej končatiny a končí v päte. Dôvodom je stlačenie a opuch bedrového plexu, z ktorého pochádza sedací nerv (ide do zadnej strany stehna v slepom záhybe, pokračuje až k päte chodidla)..
 5. Počas akútneho záchvatu bolesti chrbta pacient často „ťahá“ nohu. Toto je kompresia nervov, ktoré sú zodpovedné za pohyb.
 6. Niekedy dolná končatina čiastočne zlyhá, koža na nej napučí. Porušenie nervovej citlivosti spôsobuje zmeny vaskulárneho tonusu, objavuje sa podvýživa tkanív.
 7. Koža chrbta a dokonca aj bočná stena brucha sú znecitlivené v dôsledku poškodenia citlivých nervov miechy. Potom je na tele pálivý pocit, necitlivosť, husia koža, ktorá nosí opasku.

V závažných prípadoch, keď sa po poranení vyskytnú poranenia miechy, sa môžu pacienti sťažovať na úplné vymiznutie citlivosti nôh a panvových orgánov. Takto sa prejavuje paralýza, ktorá je sprevádzaná zníženým močením, pohybmi čriev, sexuálnymi funkciami. To môže viesť k duševným poruchám. Pacienti sa nemôžu obísť bez pomoci.

Príčiny a diagnostika choroby

Nepriaznivé pocity v dolných končatinách môžu byť spôsobené chorobami chrbtice. Bedrová oblasť je často vystavená fyzickému námahe, čo prispieva k poškodeniu disku. U dospelých sa začínajú vyvíjať degeneratívne procesy medzistavcovej chrupavky. Ak noha bolí v dôsledku kýly chrbtice, potom môže byť tento dôvod:

 • osteochondrosis;
 • spondylóza;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • kompresné zlomeniny stavcov;
 • posunutie medzistavcových platničiek;
 • prenikajúce rany miechy a väzivový aparát chrbtice.

Hlavným diagnostickým kritériom prietrže lumbálnej chrbtice je bolesť chrbta, ktorá dáva nohu. Na potvrdenie diagnózy neurológ predpíše röntgenovú snímku, na ktorej je možné zistiť zúženie medzistavcového priestoru, posun stavcov. Za SKT sa považuje spoľahlivý spôsob poškodenia kostí. Na určenie stupňa kompresie miechy a nervových koreňov sa použije MRI chrbtice.

Manuálna terapia

Najlepším spôsobom, ako zabrániť progresii prietrže chrbtice, je masáž. Táto metóda sa musí použiť, keď sa objaví iba bolesť chrbta, ale končatiny stále nie sú znecitlivené a u pacientov to neznižuje nohy. Manuálna terapia je zameraná na posilnenie a zvýšenie tonusu stavcových svalov. Lekári zdôrazňujú základy liečby bedrovej disk herniation:

 1. masáž môže vykonávať špecialista, ktorý ovláda anatomické vedomosti a manuálne schopnosti.
 2. V počiatočných štádiách choroby sa môžete úplne zbaviť herniovaného disku.
 3. Aby sa dosiahol tento účinok, pacienti sa zúčastňujú 15 až 20 masáží.
 4. Počas manipulácie lekár masíruje iba svaly chrbta, v žiadnom prípade stavce.
 5. Vertebrálna kýla môže ustúpiť iba po znížení tlaku na disk. To možno dosiahnuť maximálnym uvoľnením chrbtových svalov..

Masáž sa vykonáva, keď pacient leží na bruchu. Lekár používa oleje, ktoré zjemňujú pokožku, uvoľňujú a pripravujú svaly. Mäkké a stabilné pohyby hnetú mäkké štruktúry paravertebrálnej zóny po dobu štvrť hodiny. Potom je potrebné klásť ďalších 10 minút na stabilizáciu svalov a väzov. Takéto sedenia sa opakujú 15 - 20 krát, nezabúdajúc na obmedzenie zaťaženia a použitie bandážového pásu na chrbát.

Drogová terapia

Keď noha bolí s kýlou chrbtice, pacient je panický. Každý lekár môže liečiť takéto stavy, ale na tento účel je potrebné používať lieky. Za hlavnú úlohu sa nepovažuje odstránenie necitlivosti alebo znížená citlivosť, ale zníženie opuchu tkaniva, bolesti v nohách a dolnej časti chrbta. Lekári odporúčajú použitie týchto liekov na odstránenie príznakov vertebrálnej hernie:

 1. Dicloberl. Tento liek má výrazný dekongestívny účinok, v priebehu 15 - 20 minút zmierňuje bolesti chrbta. Vložte 3 ml roztoku 1-2 krát denne. Časté používanie pravdepodobne spôsobí žalúdočné vredy..
 2. Ketonal. Droga má viac analgetický účinok, menej zmierňuje opuchy nervových kmeňov. Používajte pri útoku 2 ml dvakrát až trikrát denne.
 3. Skalené sito. Tento liek je zaradený do skupiny diuretík, ktoré do 30 až 40 minút zmiernia opuch nervových koreňov. Intramuskulárne sa podáva 4 ml 1-krát denne, najlepšie ráno.

Za najúčinnejší spôsob použitia liekov sa považuje intramuskulárna injekcia. Trvanie liečebného cyklu určuje lekár na základe vymiznutia alebo progresie bolesti. Ak symptómy choroby nemožno odstrániť konzervatívnou metódou, neurochirurgovia odporúčajú operáciu chrbtice. Inak sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie..

Chirurgické ošetrenie

Ak má pacient znecitlivenú a boľavú nohu s kýlou chrbtice, a to aj po liečbe bolesti, lekárskych cvičeniach a masážach, je potrebné poradiť sa s neurochirurgmi. V prvej fáze môžete ponúknuť paravertebrálnu blokádu s anestetikami: do paravertebrálneho priestoru (pre lokálnu anestéziu) sa vstrekne dlhá ihla s analgetikom. Potom pacient leží na bandážovom páse po dobu 10 minút, potom sa mu počas 5 až 10 dní pripíše jemný odpočinok na posteli..

Asi 10% dospelých s vertebrálnou prietržou potrebuje operáciu. Pri miernej patológii, keď nedôjde k úplnému stlačeniu miechy, sa uskutoční mikrodisektómia. Počas operácie je odstránený iba segment disku, ktorý komprimuje nervové korene. Manipulácia prebieha v celkovej anestézii, lekári používajú mikro-rezy, ktoré sa časom stanú neviditeľnými.

Čo bolí s kýlami chrbtice

Medzistavcová kýla je vyčnievanie vnútorného buničitého jadra za anatomickým umiestnením. Jadro stavca pozostáva z chrupavkového tkaniva bohatého na kyselinu hyalurónovú, čo mu dodáva želé, ale hustú textúru. Po obvode stavca je buničité jadro chránené vláknitým krúžkom, ktorý tiež pozostáva z chrupavkového tkaniva, ale z hustých kolagénových vlákien. Štruktúra medzistavcového disku zaisťuje hladký pohyb chrbtice.

Kýla je v skutočnosti výčnelkom vnútorného orgánu alebo jeho časti za hranicami anatomickej lokalizácie. Pri tvorbe tejto patológie hrajú rozhodujúcu úlohu dva faktory:

 • Zvýšenie vnútorného tlaku;
 • Zničenie bariéry blokujúcej vnútorné orgány.

Pri dlhotrvajúcom zápalovom procese sa vo vláknitom kruhu vyskytujú dystrofické zmeny. Vzdialenosť medzi vláknami sa zvyšuje, objavujú sa praskliny. Bolesť pri spinálnej hernii sa však nejaví z faktu, že tkanivo chrupavky je zničené, ale z kompresie nervových zakončení a cievnych zväzkov chrbtice padlým tkanivom buničitého jadra, ktorého mäkká a elastická štruktúra mimo anatomického miesta podlieha osifikácii. Výsledné kostné hrebene stláčajú nervové zakončenie a malé cievy.

Mechanizmy vzhľadu bolesti s prietržami chrbtice

Keď časť jadra miechy odchádza v jednom alebo druhom smere, dochádza k stlačeniu nervových zväzkov pochádzajúcich z kmeňa miechy v oblasti každého stavca. Centrálny nervový systém miechy má segmentovú štruktúru. Rozlišujú sa tieto oddelenia inervácie určitých oblastí:

Nervové vlákna vychádzajúce z chrbtice na oboch stranách tela poskytujú motorickú aktivitu a citlivosť pravej alebo ľavej polovice. V súlade s tým sa vyskytuje bolesť pri kýloch chrbtice v tých oddeleniach, kde je lokalizovaná anatomická deštrukcia medzistavcových platničiek.

Čo bolí s kýlou chrbtice, keď je lokalizovaný v rôznych častiach miechy

Bolesť prietrže medzistavcových platničiek sa líši nielen intenzitou, ale aj lokalizáciou.

Kýla prietrže vyvolávajú bolesť v horných končatinách a ramennom páse a vyznačujú sa tiež silnými paroxysmálnymi bolesťami hlavy. S progresiou ochorenia vyvoláva bolesť prietrže krčnej chrbtice svalové kŕče. Výsledkom je, že pacient nemôže otočiť hlavu. Kýly krčnej chrbtice sú často sprevádzané závratmi v dôsledku zmien krvného tlaku. U pacientov sa diagnostikuje vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá sa lieči symptomaticky. Príčina však nie je vyriešená. Medzitým prebieha herniovaný disk. Bolesť hlavy s touto patológiou má niektoré vlastnosti. Nezobrazuje sa na boku lézie chrbtice, ale má difúzny charakter. Vychádzajúc z týlnej oblasti, bolesti hlavy s kýlami chrbtice sa šírili po lebke. Osoba nemôže zaujať pohodlné miesto na spanie. Pri vysokom vankúši, bolesti hlavy, nízkej intenzite bolesti. Nespavosť sa vyvíja. Hypnotiká nemajú žiadny účinok, pretože inhibícia centrálneho nervového systému nevylučuje mechanickú príčinu kompresie nervových koreňov..

Porážka medzistavcových platničiek hrudnej oblasti sa javí ako medzirebálna neuralgia, ktorá spočiatku napodobňuje srdcovú patológiu. Bolesť sa objaví za hrudnou kosťou kvôli poškodeniu nervového plexu. Ďalší vývoj choroby vedie k narušeniu inervácie srdca ak zlyhaniu automatizácie myokardu. Arytmie bez oblastí anatomického poškodenia myokardu často sprevádzajú prietrž hrudnej chrbtice.

Bedrová oblasť je fyziologicky kombinovaná so sakrálnou. V oblasti lumbosakrálnej križovatky je lokalizovaná anatomická formácia, ktorá je lokalizovaná ako „chvost koňa miechy“. Pri porážke je bolesť s kýlami chrbtice sprevádzaná poruchami funkcie panvových orgánov. Močenie je narušené vo forme oneskorenia alebo močovej inkontinencie, zápcha sa strieda s hnačkou.

Počiatočné štádium choroby je charakterizované akútnou bolesťou typu lumbago - lumbago. V čase akútneho záchvatu človek zamrzne, nemôže sa ohýbať ani ohýbať. To sú bolesti s kýlou chrbtice, ktoré sú v prvom rade alarmujúce, pretože pri dlhodobej osteochondróze sa pacient postupne prispôsobuje bolesti, zvykne si na to, že jeho pohyby sú obmedzené na bolesť. Ak sa vytvorí kýla medzistavcových platničiek, všetky predchádzajúce snahy o jej prekonanie prestanú byť účinné.

Prečo a ako bolí noha prietrž chrbtice

Inervácia dolných končatín závisí od konkrétnych segmentov chrbtice, presnejšie od odchádzajúcich nervových zväzkov v oblasti štvrtého a piateho bedrového stavca. S léziami medzistavcových platničiek medzi L4 a L5 (Latinské písmeno „L“ - „lumbalis“ znamená „bedrový“) vyvinie sa radiálny syndróm s poškodením femorálneho nervu. V tomto prípade bolí noha vonkajšiu kýlu chrbtice: od stehna po malíček. Keď sa prietrž vyvinie na úrovni L5-S1("Lumbalis-sacralis": v lumbosakrálnom prostredí) sa bolesti v dolných končatinách šíria pozdĺž sedacieho nervu. Zóna bolesti začína od zadku a pokračuje pozdĺž zadnej strany stehna po veľký prst. S ďalším progresiou ochorenia sa vyvíja narušenie citlivosti a svalová atrofia.

Ako zmierniť bolesť miechy

Akútna bolesť sprevádzaná ochrnutím nôh alebo ramien sa nezmierňuje žiadnymi liekmi. Poruchy panvy vo forme „syndrómu konského chvosta“ sú predmetom iba chirurgického zákroku. V tomto prípade anestézia vedie k celkovej anestézii a následné odstránenie medzistavcovej platničky a jej sekvestrácia zaručuje neprítomnosť bolesti po operácii..

Je však možné zmierniť bolesť prietrži chrbtice konzervatívnym spôsobom. Doteraz existujú dve metódy na zmiernenie bolesti pri medziobratlových kýlach. Navrhovatelia klasického prístupu k liečbe odporúčajú odpočinok v akútnom období. Nehormonálne protizápalové lieky sa používajú na zmiernenie opuchu nervového tkaniva. V stave zlepšenia sú predpísané masáže, fyzioterapia a terapeutické cvičenia. Pri akútnej bolesti pri streľbe sa blokády vyrábajú pomocou liekov proti bolesti a vitamínov..

Zástancovia aktívnej taktiky navrhujú zmiernenie bolesti prietrže chrbtice pomocou cvičení, ktoré napínajú chrbticu. Extrakt zmierňuje zaťaženie stavcov a tlak vo vnútri buničitého jadra. Výsledkom je, že bolesť klesá alebo úplne zmizne.

Aktívna technika si vyžaduje dohľad lekára, pretože nezávislé pokusy o extrakciu chrbtice môžu viesť k strate časti disku a tvorbe sekvestrácie..

Čo spôsobilo predĺženú bolesť chrbta, čo robiť s medzistavcovou prietržou? Lekári odpovedali na otázky

Čo spôsobuje akútnu a dlhodobú bolesť chrbta? Dá sa osteochondróza vyliečiť bez drog? Aké operácie sa v krajine robia pre choroby chrbtice? Čo robiť s medziobratlovou kýlou? Aké cvičenia pomáhajú predchádzať bolesti chrbta? Online konferencia s bolesťou chrbta sa konala 19. júna na informačných portáloch Zdraví ľudia (24health.by) a TUT.BY.

 • Iosif Mikhnevič, vedúci neurologického oddelenia č. 1 5. mestskej klinickej nemocnice v Minsku, lekár najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied;
 • Alexander Baranovský, vedúci neurochirurgického oddelenia 5. klinickej nemocnice, hlavný nezávislý neurochirurg chirurgického výboru Minského mesta, výkonný výbor, lekár najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied;

- Medzistavcová prietrž 6,5 mm + prietrž vo všetkých (krčných, hrudných a lumbosakrálnych) častiach chrbtice, intermitentná bolesť. Pracujte sedavo + s nadváhou. Ako a čo liečiť? Akú gymnastiku odporúčate? Čo si myslíte o masáži, podvodnej masáži, filmovom teipu a karboxyterapii prietrzi??

Iosif Mikhnevich: Pre prevenciu musíte schudnúť, odporúčam chôdzu, špeciálnu gymnastiku pri ležaní: striedavo zdvíhanie nôh, robenie „bicyklov“, uhly, nakreslenie prsta na nohách, striedanie cvikov s nohami do strán, plavanie, podvodná masáž aj v bazéne ok, karboxyterapia je prijateľná.

Dá sa vyliečiť medzistavcová prietrž? Sergey Joseph

Joseph Mikhnevich: Môžete liečiť: konzervatívne s liekmi a fyzioterapiou a okamžite (neurochirurgický zákrok).

Otázka Josephovi Ivanovičovi. Po výskume MRI chrbtice (bedrovej chrbtice) som odhalil: 1) širokú pravú formálnu herniu disku L2-L3 na 8 mm, so zúžením pravého radiálneho koreňa L2 a zavlažovaním pravého koreňa L2 v nervovom kanáli, chrbtový kanál na úrovni disku je 19 mm; 2) rozptyl kruhového výčnelku na ľavej strane disku L3-L4 do 5 mm; 3) rozptyl kruhového výčnelku na ľavej strane disku L4-L5 do 4 mm. Ako sa zbaviť bolesti chrbta: sú možné iba ošetrenia alebo špeciálne cvičenia?

Joseph Mikhnevich: Musíme sa podrobiť komplexnej liečbe na neurologickom oddelení nemocnice, pomocou blokád na zmiernenie exacerbácií a potom urobiť špeciálne cvičenia doma, aby sme posilnili svalový korzet a zabránili exacerbáciám. Okrem toho musíte správne zdvíhať závažia, správne sedieť pri stole, nábytok musí podporovať fyziologické ohýbanie bedrovej časti (lordózu). Preto výrobcovia automobilov naznačujú, že vozidlo má nastavenú bedrovú opierku, aby sa udržala lordóza - aby sa znížilo zaťaženie. Nezabudnite na to..

Po pôrode sa v chrbtici v bedrovej oblasti objavil nepohodlie, najmä pri nakláňaní vpred. A v poslednej dobe dokonca aj kolená začali bolieť počas cvičenia. Pri prenášaní dieťaťa to pripisujeme konštantnému zaťaženiu. Čo spôsobuje toto nepohodlie? Vyplatí sa konzultovať s lekárom a ktorý z nich? Môže bolesť zmiznúť, ak je záťaž znížená? Existujú spôsoby, ako zmierniť toto napätie v dolnej časti chrbta?

Joseph Mikhnevich: nepohodlie je spôsobené tým, že počas tehotenstva ste sa stali slabšími a zaťaženie sa zvýšilo. Je potrebné obmedziť zaťaženie, použiť korzet na bedrovej chrbtici a prijať opatrenia na posilnenie bedrovej chrbtice: nabíjanie, plávanie. Môžete masírovať spodnú časť chrbta a späť. Ak nemôžete zvládnuť tieto metódy, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Alexander Baranovský. Foto: Eugene Kretsch, portál Zdraví ľudia

- Existuje podozrenie na spondylodiscitídu. Existujú účinné metódy na potvrdenie / vyvrátenie tohto ochorenia bez použitia antibiotickej liečby? Je možné konzervatívnou liečbou redukovať prietrž medziobratlového disku (MTD)??

Alexander Baranovsky: Na stanovenie tejto diagnózy musíte urobiť MR. Aby som to objasnil, jedná sa o špecifickú alebo nešpecifickú spondylodiscitídu. A na základe výsledkov sa predpisujú lieky. Je možné znížiť prietrhy pri konzervatívnej liečbe: v priebehu roka môže byť prietrž znížená na polovicu.

- Aký percentuálny podiel pacientov, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku na herniu MTD v štandardnom prípade s mikrodisektómiou, má relaps / komplikácie a je nútený uchýliť sa k operácii reoperácie.?

Alexander Baranovský: Na klinikách v Minsku je výskyt herniovaných diskov po ich chirurgickom zákroku 5-12%. Po ukončení prevádzky je však potrebné dodržiavať režim motora.

- V ktorých prípadoch sa uplatňuje odstránenie endoskopickej prietrže? Aké sú výhody a nevýhody tejto operácie? Takéto operácie sa vykonávajú v Bielorusku?

Alexander Baranovský: Endoskopické odstránenie prietrže je možné, ak sa prietrž (sekvestrácia) nachádza v miechovom kanáli. Ak sekvestrátor opustí (radiálne vrecko, vyššie a spodný oblúk a ďalšie posuny), v týchto prípadoch sa endoskopické odstránenie nepoužije. Je to minimálne invazívna metóda, ale recidívy s ňou sú častejšie. V Bielorusku sa takéto operácie občas vykonávajú v Ruskom vedeckom a praktickom stredisku pre traumatológiu a ortopédiu.

"Ako sa zbaviť" trakcie "v nohe"?

- Je radikálna blokáda účinná pri glukokortikoidoch pri svalových kŕčoch??

Joseph Mikhnevich: Všetky blokády sú účinné pri aplikácii podľa indikácie.

- Urobte v Bielorusku epidurálnu blokádu chrbtice pod kontrolou röntgenového / ultrazvukového zariadenia?

Joseph Mikhnevich: Robia to, ale zriedka.

- Vytiahne ľavú nohu, lekári stále nepomohli. Pracujem ako vodič, ale zdvíham závažnosť, mnohokrát som si odtrhol chrbát, zvládol som injekcie dikloberlu forte. Ako sa zbaviť trakcie v nohe?

Joseph Mikhnevich: Najprv musíte stanoviť presnú diagnózu. Kreslenie bolesti na nohe môže byť z rôznych dôvodov: poškodenie žíl, tepien, chrbtice, bedrového kĺbu, dokonca aj svalov..

Môj otec má 62 rokov, celý život pracoval ako vodič ťažkých vozidiel, má medziobratlové kýly, dnu a osteochondrózu, má nadváhu a hypertenziu. Jeho problémy s chrbtom boli liečené liekmi proti bolesti (neustále užívajúce liek), protizápalovými liekmi podľa klasickej schémy. Väčšina z týchto liekov má nepriaznivý vplyv na srdce, po celý rok má predsieňovú fibriláciu, konštantné zlyhanie rytmu. Nedávno si sťažuje, že je veľmi ťažké pohnúť jej nohami, znecitlivením jej nôh, prejde niekoľko metrov - a naliehavo si musí sadnúť kvôli ostrej bolesti chrbta. Robíme ľahké cvičenia bez zaťaženia ležiace na podlahe, aby sme natiahli chrbticu - bolesť sa zmierňuje. Môže otec podstúpiť liečbu bez použitia veľkého množstva liekov (aby nedošlo k zhoršeniu srdcového problému), ale s pomocou fyzioterapie, ochabnutia, cvičenia? Kam by sme mali ísť, ak je to možné?

Joseph Mikhnevich: Z informácií nie je jasné, čo je choroba chrbtice. Môže to súvisieť so stenózou (zúženie miechy), so spondylolistézou, to znamená so stavom chrbtice. Potreba vykonať MR, nové vyšetrenie. Najprv musíte kontaktovať neurológa.

- Diagnóza stavu pred prietržou. Je možné vyliečiť bez operácie? Existuje cvičebný systém na liečbu medzistavcovej prietrže? Je beh, bicykel kontraindikovaný? Pomáha Nordic Walking?

Joseph Mikhnevich: Chôdza vrátane Škandinávie je lepšia ako beh, plávanie je lepšia ako na bicykli.

- Som „šťastný“ majiteľ medziobratlovej osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice s dorzálnymi hernálnymi výčnelkami MTD na úrovniach L3-L4, L4-L5, L5-S1. Chrbát vždy bolí, dokonca aj jednoduchý vzpriamený postoj je komplikovaný pri exacerbácii, vzdáva sa krívaniu v nohe. Aké metódy liečby tohto problému ponúka moderná medicína v Bielorusku? Na ktorú inštitúciu sa obrátite? Akým nákladom by sa malo vyhnúť tejto diagnóze (práca je väčšinou sedavá, ale vo svojom voľnom čase idem 10-15 km alebo jazdím na bicykli 15-20 km)? Michael, 42 rokov.

Joseph Mikhnevich: Vyhnite sa práci s naklonením, zdvíhaním závaží, prácu v nepohodlnej polohe. Pokračujte v prechádzke, pridajte kúpanie a podvodnú masážnu sprchu.

Čo môže spôsobiť bolesti v bedrovej chrbtici počas kýchania a kašľa?

- V roku 2017 MRI odhalila senkistrálnu prietrž v bedrovej chrbtici. Navrhli operáciu - nesúhlasil som, takto žijem už dva roky, pravidelne ma znepokojujú bolesti. Aké vyšetrenia je potrebné vykonať, aby sa zistila príčina bolesti a či je možné sa uzdraviť bez operácie?

Alexander Baranovsky: Musíte urobiť druhú MRI bedrovej časti a potom sa poradiť s neurochirurgom o konzultácii.

- Mám silné bolesti v pravom ramene, počnúc lopatkou. Začali asi pred 5 rokmi, teraz som 32. Bolesť bola ihneď veľmi akútna, najmä v krku, teplota stúpala. Išiel som do nemocnice s inou chorobou a tam mi povedali, že mám najpravdepodobnejšiu artritídu, ale diagnóza nebola nikdy oficiálne stanovená. Teraz trpím trikrát ročne bolesť, moje rameno a celé rameno sú jednoducho odobraté. Keďže nepoznám presnú diagnózu, vychádzam zo skutočnosti, že ide o artritídu, potom dvakrát ročne masírujem a fyzioterapiu. Potom to bolí takmer bez zastavenia, dotyk, najmä cez lopatku lopatky, je kvôli bolesti jednoducho nemožný. Na ktorého lekára by som sa mal obrátiť, aby som zistil presnú diagnózu? Čo možno urobiť pre zmiernenie exacerbácie?

Joseph Mikhnevich: Potrebujete konzultáciu s neurológom a reumatológom. Po stanovení diagnózy bude liečba vybraná na zmiernenie bolesti..

- Na jeseň roku 2018 som hral futbal, udrel som hlavu do lopty a cítil som cvaknutie v krku a bolesti. Otáčanie hlavy v akomkoľvek smere bolo sprevádzané ostrou bolesťou. Nešiel som k doktorovi, myslel som si, že som si práve nervy pritlačil. Bolesť prešla, ale od tej doby, keď otočím hlavu do krajnej správnej polohy, cítim nepohodlie v oblasti pravej lopatky (pri otočení hlavy na ľavú stranu to tak nie je). Oplatí sa navštíviť lekára alebo sa môžem zbaviť bolesti pomocou akýchkoľvek cvičení?

Alexander Baranovsky: Rozhodne odporúčam MRI krčnej chrbtice nasledovanú konzultáciou s neurológom a neurochirurgom.

Môže vertebrálna kýla spôsobiť zníženie objemu svalov na pravej nohe? 15 rokov zápasím s herniou s rôznym úspechom.

Joseph Mikhnevich: Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa, čo vedie k svalovej hypotrofii.

- Povedz mi, čo môže byť spôsobené bolesťou bedrovej chrbtice počas kýchania a kašľa? Je možné tancovať s takou bolesťou?

Joseph Mikhnevich: Bolesť počas kýchania a kašľa naznačuje, že dochádza k zúženiu miechového kanála. A to môže byť spôsobené herniovaným diskom, neurómom, spondioartrózou. Vyžaduje sa vyšetrenie. Predtým, ako zistíte príčiny tanca, môžete počkať.

- MRI MRI: prietrž l5s1 6 mm. Lekár povedal, že mám veľký miechový kanál a korene nie sú pevne zovreté, predpísali 5 injekcií a prúdy. Chrbát bolí a dáva na pravú nohu. Čo robiť?

Alexander Baranovský a Joseph Mikhnevič: To jednoducho nestačilo. Je potrebné vykonávať aktívnejšiu komplexnú konzervatívnu liečbu, možno v nemocnici.

- Mám osteochondrózu bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice. Neustále robím špeciálne cvičenia, ktoré v zásade pomáhajú. Existujú však obdobia exacerbácie, keď sa osteochondróza sama o sebe neobťažuje, ale srdce začína bolieť šialene (s vynikajúcim kardiogramom a ultrazvukom), zrak sa znižuje v periódach, začína sledovať vysoký krvný tlak a pulz 110, nohy horia na kolená a niekedy sa môžu triasť zvnútra. Nabíjanie v tomto prípade nepomáha. Stáva sa to 2-krát do roka, trvajúce dva týždne, a potom sa uvoľní všetko samotné. Čo s tým robiť??

Joseph Mikhnevich: Symptómy sú častejšie spojené s poruchou autonómneho nervového systému a nie sú spojené s osteochondrózou. Preto odporúčam vyšetrenie neurológom.

Mám skoliózu, štipnutie sedacieho nervu, neustálu bolesť v bedrovej oblasti a krížovú kosť. Aké vyšetrenia sú potrebné, aká fyzioterapia zlepší a zmierni bolesť? Mám 36 rokov.

Alexander Baranovsky: Na stanovenie správnej diagnózy je potrebné vykonať MR na lumbosakrálnom oddelení s následnou konzultáciou s neurológom a ortopedickým a traumatológom.

- Celá medicína Západu a Ruska už mnoho rokov hovorí o knihe lekárov Travell a Smons, ktorá hovorí o svalových chorobách, a nie o medzistavcových kýlach. Kedy budeme trénovať masážnych terapeutov, aby pracovali s boľavými svalmi s myofasciálnou bolesťou, so spúšťami? Mám 70 rokov, s herniou L5S1 bojujem s rôznym úspechom.

Joseph Mikhnevich: Vieme, že tieto diela a choroby svalov vrátane myofasciálneho syndrómu sú nám dobre známe. Zaoberáme sa aj ich liečením.

- Mám pár hernií a výčnelkov. Kýla - do 6 mm podľa výsledkov MRI pred tromi rokmi. Čo náš liek týmto ľuďom ponúka? Neurológ poslal rehabilitológa, predpísal elektroforézu, magnet a laser. Elektroforézu som zastavil po druhýkrát, keď som si uvedomil, že k remisii nedôjde, kým nedokončím kontraktúru už napätých svalov. Magnet pravdepodobne neubližuje, nerozumiem tomu, ako laser funguje. Masáž je podľa rehabilitológa nemožná, nie je možné sa zahriať, je nemožné sa ochladiť... Je to tak? Sú včely, akupunktúra efektívne? Prečo neurológ nehovorí ani slovo o myofasciálnom syndróme, hypertrofii svalov piriformis a potrebe vypracovať spúšťacie zóny, ktoré sa objavili pri nadmernom zaťažení a strese?

Joseph Mikhnevich a Alexander Baranovsky: Ako sme už uviedli, neurológovia už dlho poznali a liečili myofasciálny syndróm. Apitherapia nie je súčasťou komplexu liečby v nemocnici, ale ako metóda sa používa a má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie. Akupunktúra sa používa v nemocnici a považuje sa za účinnú metódu..

"Ráno sa zobudím a cítil som bolesť krčnej chrbtice."

- Podľa výsledkov MRI krčnej a hrudnej chrbtice som dospela k záveru: „Znak degeneratívnych a dystrofických zmien v krčnej a hrudnej chrbtici (osteochondróza, spondylartróza), herniovaná platňa C4-5 (4,5 mm), vyčnievanie m / n diskov. Asymetria PA. Tortuozita ICA. “ Je gymnastika pre krk Dr. Shishonina užitočná v mojej diagnóze??

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Cvičenia krčnej chrbtice by mali byť plynulé, nemali by mať vertikálne ani rotačné zaťaženie. Cervikálne dávkovacie cvičenia sú prijateľné. Ak sú pohyby chrbtice sprevádzané bolesťou, je povolená izometrická gymnastika..

- Mám 27 rokov, mám často často nedobrovoľné „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta. Cítim tiež pocit neustále zaťaženej bedrovej oblasti. Záver MRI: príznaky počiatočných degeneratívnych-dystrofických zmien v bedrovej chrbtici (osteochondróza, Schmorlova kýla), príznaky spondylolyzy L5. Ako zvládam bolesti chrbta a chrbta v bedrovej oblasti?

Joseph Mikhnevich: Odporúčame vám, aby ste urobili funkčné snímky (v stave flexie a roztiahnutia bedrovej časti), aby ste vylúčili nestabilitu stavcov..

- Problémy s chrbtom asi 5 rokov: silná bolesť v krku a všetkých svaloch chrbta, štipnutie nervu v chrbte, znecitlivenie rúk a niekedy nôh, niekedy je zablokované dýchanie v hrudnej časti, v cervikálnej a hrudnej časti je zmes, stále nie je prietrž, Skúšal som masáže, ošetrenie osteopatmi a fyzioterapeutmi, plazmolifting v chrbtových svaloch, terapiu magnetickou vlnou, blokádu - nedochádza k žiadnym výsledkom. Bolesť je veľmi silná a musíte piť lieky proti bolesti. Čo robiť?

Joseph Mikhnevich: Pravdepodobne máte neurotické poruchy a potrebujete konzultáciu s psychoterapeutom.

- Prebudenie ráno som cítil bolesť krčnej chrbtice. Spal so sklonenou hlavou. Nemohol otočiť hlavu na týždeň, potom všetko prešlo. Čo je to porucha v tele a ako diagnostikovať?

Alexander Baranovsky: Dôvodom vášho stavu môže byť kvôli predĺženému pobytu krčnej chrbtice v zlom postavení. Ak sa bolesť naďalej obťažuje, musíte sa podrobiť MRI krčnej chrbtice.

Vo veku okolo 35 rokov som vo volejbalových súťažiach pocítil bolesť v hypochondrii. O dva roky neskôr mi nohy znecitliveli pás. Bol som na recepcii „chiropraktika“, nasledoval som prijaté odporúčania, potom sa opäť ukázalo všetko, ale oveľa slabšie. Prsty sú pravidelne znecitlivené a vonkajší povrch stehna pravej nohy je neustále znecitlivený. V 45 rokoch sa vyskytli problémy s pravou nohou, ošetril ju chirurg. Dva mesiace pustila. Stojí za to niečo urobiť?

Alexander Baranovsky a Joseph Mikhnevich: Existujú príznaky poranenia miechy. Preto je potrebné vykonať vyšetrenie: MRI hrudníka. A potom sa poraďte s neurológom.

- Moja diagnóza: syndróm myofasciálnej bolesti s spúšťacími zónami vo svaloch horného ramenného pletenca. Neustále pretrvávajúce bolesti za posledné tri mesiace. Aké budú odporúčania a rady?

Joseph Mikhnevich: Je potrebné vykonávať adekvátnu liečbu: lieky, blokády, fyzioterapia, masáž.

Bolesť v medzistavcovej prietrži bedrovej chrbtice

Herniový výčnelok buničitého jadra cez trhlinu vytvorenú vo vláknitom kruhu je vážnou komplikáciou dlhodobej osteochondrózy. Ak sa pozriete na lekársku štatistiku za posledných 5 rokov, potom každý druhý pacient s bolesťou chrbta pri podrobnom vyšetrení odhalí medzistavcové prietrže jednej alebo druhej veľkosti a lokalizáciu. A u ďalších 20% pacientov je prietrž odhalený úplne náhodne, pretože nespôsobuje absolútne žiadnu bolesť.

S čím to súvisí, prečo existujú bolesti prietrže lumbálnej chrbtice, čo ich vyprovokuje a ako sa s nimi vysporiadať doma - o tom sa porozprávame v materiáli, ktorý je vám venovaný.

Bolesť v medzistavcovej prietrži bedrového kĺbu je vo väčšine prípadov spôsobená niekoľkými faktormi:

 • podráždenie mäkkých tkanív špecifickými proteínmi buničitého jadra, v reakcii na ktorú imunitný systém odpovedá vo forme bolesti a opuchu;
 • kompresný tlak na radiálny nerv alebo na jeho priľahlé vetvy priamo prietrže;
 • zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v lézii a vedie k opuchu a infiltrácii mäkkých tkanív, v dôsledku čoho sa začne tlak vyvíjať na malé nervové zakončenie;
 • nadmerné kompenzačné napätie paravertebrálnych svalov, ktoré spôsobuje kŕče a bolesti svalov.

Každý z týchto faktorov môže pôsobiť izolovane alebo v spojení s ostatnými. Úspech lekárskej starostlivosti tak či onak závisí od toho, koľko negatívnych dopadových mechanizmov je aktivovaných.

Napríklad, ak je ťažké zastaviť bolesť bedrovej medzistavcovej prietrže so zápalovou reakciou, pretože bez premiestnenia buničitého jadra je ťažké eliminovať trvalý dráždivý účinok. Pri nadmernom svalovom napätí sa však môže normálny svalový tonus obnoviť pomocou reflexológie a masáže. Manuálne predĺženie chrbtice eliminuje kompresný tlak na radiálne nervy a ich vetvy. Vďaka tomu bude skúsený manuálny terapeut schopný zastaviť aj syndróm silnej bolesti, ktorý sa vyskytuje proti hernii disku.

Bolesť prietrže vedie k rôznym komplikáciám degeneratívnej degeneratívnej choroby chrbtice. Pre úplnú opravu tkaniva je nevyhnutná dostatočná zásoba živín, vitamínov a minerálov. Anatomicky usporiadané tak, aby medzistavcové platničky postrádali vlastnú cirkulačnú sieť. Kvapalinu a výživné látky v nej môžu prijímať iba difúznou výmenou s okolitými svalmi a inými mäkkými tkanivami. Zablokované a preťažené svaly neumožňujú chrupavke medzistavcového disku obnoviť jej integritu.

Čím dlhšie pacient trpí bolesťou, tým menšia je pravdepodobnosť obnovenia integrity disku. Preto, keď sa vyskytne bolesť, mali by ste sa čo najskôr poradiť s lekárom. Najlepšie je, ak ide o neurológa alebo vertebroológa. Títo špecialisti majú všetky potrebné odborné schopnosti, aby mohli poskytovať včasnú pomoc pacientom s podobnými komplikáciami lumbosakrálnej osteochondrózy..

Prečo bolí prietrž bedrovej chrbtice?

Hore uvedený článok už stručne zvažoval, prečo bolesť bedrovej chrbtice bolí, čo spôsobuje tieto nepríjemné pocity. Teraz ponúkame oboznámenie sa s hlavnými aspektmi anatómie a fyziológie miechy a autonómneho nervového systému..

Ľudská chrbtica sa teda zvyčajne delí na päť častí: krčka maternice, hrudníka, bedra, kríža a chvosta. Krížová kosť a chvostová kosť predstavujú hlavné tlmenie a mechanické namáhanie pri chôdzi, behu, státí atď..

Panvové kosti sú pripevnené k krížovej kosti pomocou iliakálnych sakrálnych kĺbov. Spojenie medzi dolnými končatinami a chrbticou.

Vo vnútri chrbtice je miechový kanál, tvorený zadným povrchom tela stavcov a laterálnymi klenbovými procesmi. V miechovom kanáli je miecha a mozgomiechová tekutina odetá v ťažkých meningoch. Párové nervy odchádzajú od miechy. Vychádzajú z foraminálnych otvorov v bočných povrchoch stavovcov. Odvetvovacie, radikálne nervy tvoria uzliny ganglií, nervové plexy. Potom sú formované veľké nervy zodpovedné za inerváciu jednotlivých častí tela..

V bedrovej a sakrálnej chrbtici je lumbosakrálny nervový plexus. Z nej odchádzajú femorálne, subkutánne bočné, trieslové, ischiatické a množstvo ďalších veľkých nervov. Sú zodpovedné za inerváciu dolných končatín, brušných orgánov a malej panvy.

Paravertebrálne svaly sa nachádzajú v blízkosti chrbtice. Poskytujú mobilitu a rozptýlenú výživu. Vnútri chrbtice prechádzajú veľké krvné cievy, ktoré zabezpečujú zásobovanie štruktúr miechy krvou. Paralelne s každým radiálnym nervom a jeho vetvami existuje jeho vlastná krvná cieva, ktorá zabezpečuje správnu výživu nervovej vlákniny.

Medzi stavcami a pozdĺž celej chrbtice sú väzy, krátke priečne a dlhé pozdĺžne. Zaisťujú stabilitu polohy stavcov a chrbtice ako celku.

Medzi telami stavcov a medzistavcových platničiek sú uzatváracie dosky. Sú to chrupavkové štruktúry, do ktorých prenikajú krvné kapiláry. Poskytujú difúznu výživu kostného tkaniva stavcov a chrupavkových medzistavcových platničiek. Skleróza blokovacích doštičiek so zvyšujúcim sa tlakom na tlak je jedným z faktorov rozvoja degeneratívnej degeneratívnej choroby chrupavkového tkaniva miechy..

Akákoľvek bolesť prietrže lumbálnej chrbtice je príznakom nasledujúcich negatívnych procesov:

 • zvýšený tlak na stavce s tvorbou osteofytov na ich povrchu;
 • narušenie procesov dodávky krvi, vrátane radikálových nervov, v dôsledku ktorých sa vyvíja ischémia;
 • zúženie lúmene miechového kanála, v dôsledku čoho sa vytvorí komplex neurologických symptómov;
 • napätie svalových vlákien so stlačením okolitých nervov;
 • zníženie výšky medzistavcových platničiek;
 • akútna zápalová reakcia.

Skúsený neurológ podľa povahy bolesti a jej lokalizácie bude schopný urobiť predbežnú diagnózu. Predpíše účinné ošetrenie. Preto by ste sa nemali pokúšať zastaviť bolesť doma bez toho, aby ste vyhľadali lekársku pomoc. Môže to len zhoršiť váš stav..

Ako bolí prietrž bedrovej chrbtice

Aké bolesti vznikajú pri lumbálnej prietrži a čo určuje ich povahu? Už bolo napísané o tom, ako bolí bedrová chrbtica a čo spôsobuje vznik tohto syndrómu..

Teraz preskúmame otázku, ako je možné na základe charakteru bolestivých pocitov určiť, čo sa deje v chrbtici a okolitých tkanivách. Ako bolí chrbtica prietrže bedrovej oblasti a čo to znamená:

 1. strelecká bolesť, ktorá sa šíri pozdĺž dolného okraja, prednej steny brucha, dáva v oblasti slabín - príznak veľkého radiálneho nervu pritiahnutého prietržou;
 2. tupá bolesť, výrazne obmedzujúca pohyblivosť a spôsobujúca narušené držanie tela v bedrovej oblasti - nadmerné napätie paravertebrálnych svalov;
 3. bolesť a slabosť nôh - známka kompresie miechy, čo znamená, že prietrž spadla do lúmie miechy;
 4. znecitlivenie určitých častí dolných končatín a prednej brušnej steny - ischémia radiálnych nervov a ich vetiev na pozadí kompresie krvných ciev;
 5. narušenie močenia a pohybov čriev - na plexus lumbosakrálneho nervu je vyvíjaný tlak.

Existujú ďalšie diagnostické príznaky, podľa ktorých skúsený neurológ určuje tie stavy, pri ktorých je potrebná okamžitá chirurgická starostlivosť..

Ako zmierniť bolesť bedrovej prietrže

Ak bolí bedrová prietrž, je prvá vec, ktorú treba urobiť, konzultovať s lekárom. Nie je možné nezávisle diagnostikovať a ešte viac liečenie tejto choroby. Je to vážne neurologické ochorenie, ktoré môže viesť k závažným komplikáciám..

Čo robiť, ak bolesť medzistavcovej prietrže bedrovej oblasti bolí, ale nie je možné navštíviť lekára? Je potrebné opustiť akúkoľvek fyzickú aktivitu a zaujať pozíciu v tele, v ktorej sa zníži intenzita bolesti. Odporúča sa spadnúť iba na pevný a rovný povrch. Na tieto účely je lepšie používať ortopedické matrace..

Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zmierniť bolesť bedrovej prietrže:

 1. užite tabletu nesteroidného protizápalového lieku (ketorol, ortofén, baralgin);
 2. pri nadmernom svalovom napätí v bedrovej oblasti sa odporúča užívať svalovú relaxanciu, napríklad midcalm;
 3. robiť niektoré cviky zamerané na napínanie stĺpika;
 4. používajte externé masti na báze hadího a včelieho jedu.

Ak nedokážete odstrániť bolesť prietrži lumbálnej chrbtice, vyhľadajte lekársku pomoc. Osteochondróza môže predstavovať komplikáciu, ktorá vyžaduje integrovaný liečebný prístup.

Pred zmiernením bolesti prietrži lumbálnej chrbtice sa uistite, že sa nevyskytujú žiadne výrazné neurologické prejavy. Napríklad si môžete všimnúť slabosť nôh, pocit silnej stuhnutosti počas pohybu. Toto sú príznaky, ktoré naznačujú, že je ovplyvnený autonómny nervový systém. V tejto situácii je potrebná neodkladná pomoc lekára.

Liečba bolesti herniou bedrovej kosti

Nie je možné liečiť bolesť bedrovej prietrže izolovane od základného ochorenia. Je dôležité pochopiť, že medziobratlová hernia je komplikáciou dlhotrvajúceho degeneratívneho degeneratívneho procesu v chrupavke medzistavcových platničiek. Preto by liečba mala začať odstránením príčin tejto patológie. Je dôležité prijať opatrenia na obnovenie normálnej výšky a tvaru medziobratlového chrupavkového disku.

Je potrebné začať liečiť bolesť prietrže lumbálnej chrbtice s ručným ťahaním chrbtice. Tento postup zvýši medzistavcové priestory, čo vytvorí potrebné podmienky na obnovenie chrupavky vo vláknitom kruhu..

Potom pomocou akupunktúry (reflexológia) môžete začať proces regenerácie chrupavkového tkaniva pomocou skrytých rezerv ľudského tela. Používa sa v tejto fyzioterapii vám umožňuje urýchliť metabolické procesy v lézii na bunkovej úrovni.

Osteopatia a masáže sa tiež často používajú. S pomocou osteopatických účinkov začína skúsený lekár procesy mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín v oblasti postihnutého disku. Masér zlepšuje stav svalovej vlákniny, obnovuje jej schopnosť poskytovať plnú difúznu výživu vláknitého prstenca disku.

Terapeutická gymnastika a kinezioterapia môžu úplne obnoviť normálny stav všetkých tkanív chrbtice a okolitých svalov..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Aké sú bolesti v medzistavcovej prietrži bedrovej chrbtice

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Ako bolí chrbát bolesť kýly bedrovej chrbtice? Najpodrobnejšia odpoveď v tomto článku. Kýlová medzistavcová platnička sa objavuje u 80% všetkých dospelých vo veku nad 35 rokov, ale spôsobuje bolesť iba u 5 zo 100 pacientov. Už ste niekedy premýšľali o tom, aký druh bolesti nastane, keď kýla bedrovej chrbtice?

V niektorých prípadoch má pacient ostré bolesti, začne krívať a nedokáže úplne narovnať chrbát. V tomto prípade osoba začne aktívnu liečbu choroby, aby sa čo najrýchlejšie a najúčinnejšie zbavila nepríjemných symptómov..

Ako vyzerá herniovaný disk?

Je dôležité pochopiť, že povaha príznaku bolesti závisí od závažnosti ochorenia, jeho umiestnenia a typu.

Dovoľte mi podrobne rozprávať o tom, ako bolí chrbát prietrž, čo robiť s útokom, ako účinne liečiť liekmi, ako zabrániť opakovanej silnej bolesti, foto + video. Sľubujem, že to bude zaujímavé.

Povaha bolesti prietrže

Zo všetkých chorôb chrbtice sa vyskytuje najťažšia bolesť pri hernii bedrovej chrbtice. Charakter nepohodlia je ťahanie, nuda, ostré, šitie, bolesť. Čím rýchlejšie sa ochorenie vyvíja, tým viac sa objavujú akútne bolesti. Tento príznak sa vyskytuje v dôsledku stlačenia nervových koreňov v mieche..

Nech už je to akokoľvek, pacient má prestávku, keď bolesť ustupuje alebo úplne zmizne. Je zaujímavé, že keď ustúpi sila bolesti, pacient sa snaží tráviť čas tak často, ako je to možné, v sede.

Pri lumbálnej prietrži pacient zaujme nútené postavenie

V závislosti od miesta prietrže sa bude objavovať bolesť v celom dolnom chrbte, ako aj na ľavej alebo pravej strane chrbta. Pacient sa začína hýbať, často sa nakláňa dopredu a nabok.

Pamätajte, že akútna a silná bolesť sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek fáze prietrže: s malým výstupkom (vyčnievajúce jadro bez prasknutia disku) pred sekvestráciou (prasknutie vláknitého prstenca s prolapsom jadra do miechového kanála). V jednom alebo druhom prípade pacient nebude schopný rozlíšiť bolesť v počiatočnom štádiu ochorenia od už vytvorenej veľkej prietrže. Preto je potrebné čo najskôr kontaktovať neurológa alebo vertebroológa, aby sa zistila presná diagnóza.

Prečítajte si dobrý článok:

Ako bolí noha prietrž

Bolesť nôh priamo závisí od lézie bedrovej medzistavcovej platničky. Ak je disk L4-L5 zasiahnutý, bolesť sa šíri pozdĺž vnútorného povrchu nohy k malíčku. Ak je prietrž L5-S1, potom sa pocit bolesti šíri pozdĺž pohybu sedacieho nervu: od zadku pozdĺž zadnej strany stehna po veľký prst.

Zaujímavý článok na pokračovanie:

Ďalšie príznaky

Poďme kopať trochu hlbšie - budeme hovoriť o sprievodných príznakoch bedrovej prietrže. Je dôležité pochopiť, že príznaky choroby u niektorých pacientov prinášajú neznesiteľné utrpenie, zatiaľ čo iní ich celkom pokojne tolerujú. Pacient spravidla nemá jeden príznak, ale niekoľko súčasne.

 1. Silné obmedzenie motorickej aktivity. Pre človeka je veľmi ťažké narovnať sa, zdá sa, že v jednej póze mrzne. Jedná sa o ochrannú reakciu tela na zníženie intenzity bolesti..
 2. Kŕče a svalové napätie. Jedná sa o ochrannú reakciu tela, ktorá chráni ďalšie poškodenie nervových koreňov. Externé vyšetrenie ukazuje, že strana chrbta, kde je lokalizovaná bolesť, sú svaly veľmi napäté a na druhej strane chrbta sú uvoľnené..
 3. Chronická bolesť dolnej časti chrbta, zhoršená po pracovnom dni, kašeľ, kýchanie.
 4. Bolesť môže byť spôsobená chodidlom pozdĺž vnútorného povrchu stehna až po končeky prstov. Povaha bolesti môže byť boľavá, ostrá alebo streľba.
 5. V dôsledku poškodenia nervových koreňov môže bolesť vyžarovať do zadku, lumbosakrálnej oblasti, triesloviny a brušnej dutiny..
 6. Zmena chôdze. Kompetentný špecialista môže aj pri chôdzi určiť, či má pacient medziobratlovú kýlu. Zdá sa, že človek chodí s ťažkosťami. K tomu dôjde, keď je prietrž viac ako 8 mm.
 7. Problémy s močením a stolicami. Takéto príznaky sa objavia, keď je prietrž viac ako 11 mm.
 8. Posilnenie bolesti pri pohyboch, ostré zákruty tela, zdvíhanie hmotnosti, dlhá poloha sedenia. Keď je horizontálna, bolesť ustupuje.
 9. V priebehu času sa vo svaloch nôh objaví slabosť, pre človeka je ťažké skočiť, vyliezť na schody, drepovať.
  Pre pacienta s bedrovou prietržou je ťažké sa pohybovať normálne
 10. Senzorické poškodenie nôh, pocit „husacích hrboliek“, znecitlivenie prstov dolných končatín.
 11. V oblasti postihnutého nervového koreňa sa človek cíti suchý alebo potený.

Zaujímavé! Pacienti majú najčastejšie bedrovú prietrž L4-L4 - 50% klinických prípadov a L5-S1 - viac ako 85% prípadov.

Ako dlho trvá bolesť?

Pri exacerbácii medzistavcovej prietrže sa štiepia nervové korene alebo sa vytesnia stavce. To všetko vedie k silnej bolesti. Čím väčšia je prietrž a závažnejšia príčina, ktorá ju spôsobuje, tým závažnejšia bude exacerbácia..

Ako dlho trvá bolesť? Všetko záleží na závažnosti choroby. U niektorých pacientov to môže trvať 2 - 3 hodiny, zatiaľ čo u iných to môže trvať niekoľko týždňov..

Dôležité! Ak silná bolesť nezmizne v priebehu niekoľkých dní, musíte sa bezodkladne poradiť s neurológom.

Čo robiť s exacerbáciou bolesti chrbta prietrž

Ak sa objavia silné bolesti chrbta, mala by sa poskytnúť prvá pomoc:

 1. Mali by ste užiť 1 - 2 tablety silného prostriedku proti bolesti: Ketorol, Analgin alebo Nise. Neodporúča sa užívať takéto lieky viac ako 2-krát denne.
 2. Ďalej musíte ležať na tvrdom povrchu a postavte nohy na vyvýšenú plošinu v pravom uhle. Pomôže to uvoľniť napäté svaly. Alebo si môžete ľahnúť na brucho, umiestniť pod neho stredný vankúš a natiahnuť obe nohy. Okrem toho si môžete ležať na boku s vankúšom medzi nohami.
  Pose pre bolesti chrbta
 3. Požiadajte príbuzných, aby si na spodnej časti chrbta vytvorili jódovú sieť, a potom si toto miesto otrite alkoholom gáfor a zabaľte sa do teplého šálu..
 4. Ak v oblasti bolesti nedošlo k zápalu, môžete spodnú časť chrbta otrieť otepľovacou masťou (Capsicam, Finalgon, terpentínová masť), nalepiť otepľovaciu náplasť alebo aplikovať vyhrievaciu podložku..
 5. Poskytujte prísny odpočinok po dobu 1-2 dní. V budúcnosti sa odporúča postupovať viac, aby nedošlo k zhoršeniu priebehu choroby.

Takáto terapeutická terapia by sa mala vykonávať trikrát denne počas niekoľkých dní, až kým bolesti nezmiznú. Ak bolesť nezmizne, musíte sa poradiť so špecialistom.

Kedy zavolať sanitku?

Okamžite počúvajte očividné príznaky bedrovej prietrže, musíte sa zaregistrovať u neurológa, vertebroológa alebo ortopéda. V týchto prípadoch je nevyhnutné zavolať pohotovostnú starostlivosť:

 • Bolesť je taká silná, že pacientovi prináša neúnosné utrpenie a nedá sa odstrániť pomocou silných liekov proti bolesti..
 • Pacient má problémy s močením alebo črevami.
 • Pacient čas od času zmizne citlivosť na vnútornom povrchu bokov a perineu.
 • Na dolných končatinách je znížená citlivosť a bolesť.

Pre neznesiteľnú bolesť dolnej časti chrbta zavolajte sanitku

Vyššie uvedené príznaky nemožno v žiadnom prípade ignorovať - ​​to môže viesť k ochrnutiu nôh.

Ako zmierniť silnú a akútnu bolesť pri liekoch

Po prvé, keď sa objaví bolesť, lekári predpisujú lieky. Toto je najúčinnejší spôsob potlačenia akútnej bolesti. Neurológ okrem toho môže predpísať fyzioterapiu, liečebnú masáž, akupunktúru, liečebné cvičenia, nosiť ortopedický pás.

Vráťme sa k tomu, o čom sme začali hovoriť - lieky, ktoré sa často predpisujú pri liečbe medzistavcovej prietrže.

Narkotické analgetiká

Sú to lieky, ktoré môžu zmierniť príznaky bolesti bez ohľadu na príčinu. Môžu sa použiť predovšetkým na zmiernenie príznakov bolesti kvôli malému počtu vedľajších účinkov..

Nemôžu sa používať dlhšie ako 5 dní, inak sa môžu vyskytnúť nežiaduce vedľajšie účinky..

 1. ANALGIN inj. Rýchlo zmierňuje bolesť, pôsobenie lieku až 6 hodín. Stojí to od 20 r.

Analgin účinne znižuje bolesť v dolnej časti chrbta

 • Baralgin M. Tento liek navyše zmierňuje bolesť a horúčku, zmierňuje svalové kŕče. Často sa predpisuje vo forme injekcií. Cena od 320 r.
 • Aspirin. Jedná sa o lieky na slabú bolesť, trvajúce 2 až 3 hodiny. Stojí to od 15 r.
 • Solpadeín rýchlo. Účinne zmierňuje bolesti chrbta. Chuť lieku nemusí byť príťažlivá pre mnohých pacientov. Cena od 170 r.
 • Paracetamol (Panadol, Efferalgan). Liečivo má dobrý analgetický účinok. Cena od 15 r.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

  Jedná sa o lieky, ktoré neurológovia predpisujú predovšetkým kvôli bolesti spôsobenej medziobratlovou kýlou. Účinne odstraňujú príznaky bolesti, znižujú zápal a zlepšujú tonus svalov. Sú predpísané vo forme tabliet a injekcií. Prostriedky majú vážne vedľajšie účinky vo forme bolesti v žalúdku, takže ich nemožno užívať dlhšie ako 5 až 7 dní.

  Pri akútnej a silnej bolesti sa predpisujú injekcie a potom sa pacienti prevedú na tablety. Je dôležité pochopiť, že pri zvyšujúcich sa dávkach sa analgetické a protizápalové účinky nezvyšujú.

  1. Diclofenac (Diclac, Voltaren, Ortofen). Toto je najlacnejší a najúčinnejší nástroj. Liečivo je diklofenak sodný. Stojí to 20 r.
   Voltaren je prvou voľbou pre medzistavcové prietrže
  2. Arcoxia. Účinnou látkou tohto NSAID je etorikoxib. Po užití prvej tablety je možné výrazne zmierniť bolesť a zápal. Stojí to od 420 r.
  3. Nise (Celebrex, Dilax, Nimesil, Nimesulide, Nimica). Liečivo je nimesulid. Účinne zmierňuje akútnu a chronickú bolesť. Stojí to od 200 r.
  4. Texamen. Liečivo je tenoxikam, ktorý je dobre znášaný pacientmi. Koná rýchlo. Stojí to od 210 r.
  5. Meloxikam (Movalis, Arthrosan, Amelotex). Jedná sa o nesteroidné protizápalové liečivo novej generácie, ktoré má málo vedľajších účinkov s dobrým analgetickým účinkom. Účinnou látkou týchto liekov je meloxikam. Lekári často predpisujú tieto lieky súčasne s vitamínmi B a svalovými relaxanciami. Cena lieku je od 100 r.
  6. Ketonal (Arthrosilen, Ketoprofen, Bystrumkaps, Flexen, Dexalgin). Liečivo je ketoprofén. Tieto lieky sú predpísané na miernu bolesť, teplo a zápal. Cena od 100 r.
  7. Ketorolac (Ketoprofen, Ketorol, Ketanov). Jedná sa o veľmi silný liek proti bolesti, ktorý by sa nemal užívať dlhšie ako 5 dní. Tento liek je účinný 8 hodín. Cena od 50 r.
   Ketorolac - najsilnejší NSAID pre prietrž
  8. Ibuprofen (Ibuklin, Nurofen, Mig, Faspik). Liečivo je ibuprofén. Tento liek je dobre tolerovaný mnohými pacientmi. Cena od 50 r.
  9. Indometacín. Tento liek sa v zásade predpisuje vo forme rektálnych čapíkov. Tento liek sa často predpisuje, keď iné lieky NSAID nepomáhajú. Cena od 50 r.

  Svalové relaxanciá

  Tieto lieky sú potrebné na zníženie svalových kŕčov, zlepšenie mikrocirkulácie krvi a zníženie bolesti. Lekári ich predpisujú v kombinácii s NSAID na zvýšenie analgetického účinku..

  Svalové relaxanciá sa často predpisujú pre NSAID..

  • Sirdalud - od 420 r.
   Sirdalud zmierňuje kŕče vo svaloch chrbta
  • Midokalm - od 300 r.
  • Tizalud - od 200 r.

  Narkotické analgetiká

  Sú to silné lieky proti bolesti, ktoré sú predpísané pre neúčinnosť NSAID, ako aj pre silné bolesti. Prostriedky sa predávajú striktne podľa predpisu.

  Zoznam omamných analgetík:

  • Sedalgin Neo - od 250 r.
  • Piralgin - od 70 r.
  • Pentalgin N - od 220 r.
   Pentalgin N obsahuje kodeín - omamnú látku
  • kodeín.
  • tramadol.
  • fentanyl.
  • morfium.

  glukokortikosteroidmi

  Jedná sa o hormonálne lieky, ktoré sa predpisujú so slabým účinkom NSAID. Takéto lieky by sa nemali používať viac ako jedenkrát ročne kvôli závažným vedľajším účinkom..

  • Metylprednizolón. Nástroj je lepšie tolerovaný ako iné glukokortikosteroidy. Cena od 250 r.
   Metylprednizolón účinne potláča bolesť
  • Kortizón - od 950 r.
  • Kenalog - od 370 r.
  • Diprospan - od 250 r.
  • Dexametazón - od 70 r.

  Vitamíny B.

  Tieto lieky zmierňujú bolesť, zlepšujú stav nervového systému a metabolické procesy. Injekčné formulácie sú pre pacientov bolestivé, preto je lepšie používať kombinované lieky s lokálnym anestetikom.

  • Milgamma - od 320 r.
   Milgamma - vitamín skupiny B, ktorý pomáha vyrovnať sa so silnou bolesťou
  • Kombilipen - od 200 r.
  • Neurobion - od 300 r.
  • Trigamma - od 200 r.

  Novokainová blokáda

  Tieto terapeutické injekcie sa umiestňujú priamo do oblasti bolesti. Zloženie liečiva zahrnuje novokain (Lidokain) a hormonálne liečivo (Hydrokortizón, Diprospan, Prednizolón). Bolesť zmizne za 5 minút. Injekcie sa podávajú v kurzoch každý druhý deň až do úplného zmiernenia bolesti.

  Blokády by mal vykonávať iba kompetentný lekár, inak môžu vzniknúť závažné komplikácie.

  Blokáda je najúčinnejšia metóda na zmiernenie veľmi silnej bolesti

  V zložitých prípadoch sú predpísané epidurálne blokády - ide o zavedenie liečivej látky so silnou ihlou do epidurálneho priestoru. Jedná sa o takzvanú minioperáciu, ktorú vykonáva iba v zdravotníckom zariadení skúsený lekár. Analgetický účinok tohto postupu trvá od 3 týždňov do 2 až 3 mesiacov.

  Okrem tabliet a injekcií sa môžu používať rôzne masti a gély. Pomôžu znížiť množstvo liekov užívaných v dôsledku dobrého analgetického účinku..

  Anestetizačné masti sa musia nanášať na postihnuté miesto 3-4 krát denne počas 7-14 dní.

  Pozor! Počas prvých 1 až 2 dní exacerbácie nemôžete používať otepľovacie masti z dôvodu možného zhoršenia kvality.

  • Nikoflex - od 370 r.
  • Finalgon - od 380 r.
  • Capsicam - od 370 r.
   Capsicam - účinná masť so silnou vôňou

  Masti nesteroidnými protizápalovými liekmi:

  • Emulgátor Voltaren - od 330 r.
  • Nise - od 300 r.
  • Diclofenac - od 70 r.
  • Ketoprofen - od 100 r.
  • Indometacín - od 110 r.
  • Fastum gél - od 290 r.

  Masť s včelím a hadím jedom:

  • Viprosal B - od 380 r.
  • Apizartron - od 360 r.

  záplaty

  Toto je veľmi výhodná forma liekov. Náplasť je potrebné nalepiť na postihnuté miesto a počkať, kým nenastane analgetický účinok. Náplasť trvá 12 hodín až 3 dní. Náplasti majú veľmi málo vedľajších účinkov a kontraindikácií..

  Zoznam najúčinnejších adhezív pre bolesti chrbta:

  1. Voltaren. Zloženie náplastí obsahuje NSAID - diklofenak sodný. Produkt je platný 24 hodín. Voltaren sa nemôže používať dlhšie ako 7-10 dní. Podľa pacientov náplasť prilieha veľmi zle na pokožku. Cena produktu je od 270 r.
  2. Versatis. Náplasť obsahuje lokálne anestetikum - lidokaín. Produkt je platný 12 hodín. Versatis sa smie používať najviac 5 dní. Cena od 870 r.

  Rektálne sviečky

  Sú to lieky vo forme čapíkov, ktoré sa musia injikovať do konečníka. Odporúča sa dať pred spaním. Liečba týmito látkami je 5 dní.

  Účinné látky na zmiernenie bolesti pri herniovej bolesti:

  • Voltaren - od 310 r.
  • Diclovit - od 160 r.
   Čapíky Diclovit dobre zmierňuje bolesť v oblasti bedrovej prietrže
  • Ketoprofen - od 160 r.
  • Ketonal - od 270 r.
  • Indometacín - od 410 r.

  Prevencia akútnej bolesti

  Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

  Tu je najdôležitejšie: nemôžete vydržať bolesť! V dôsledku toho sa môže vyvinúť chronická bolesť, ktorú je veľmi ťažké zbaviť. Preto je dôležité dbať na to, aby sa zabránilo druhej exacerbácii. Ak to chcete urobiť, musíte dodržiavať nasledujúce dôležité tipy:

  1. Pravidelne cvičte, aby ste posilnili svaly. Čím silnejšie sú svaly, tým je pravdepodobnejší nástup akútnej bolesti.
  2. 3-krát týždenne plávať v bazéne. Viesť aktívny životný štýl, chodiť častejšie a menej sedieť.
  3. Každých šesť mesiacov strávte masáž chrbta a dolnej časti chrbta. Pomáha to predchádzať bolesti svalov..
  4. Nezdvíhajte závažia nad 2-3 kg, rovnomerne rozložte hmotnosť na obe ruky.
  5. Zdvíhajte závažia správne.
   Ako zdvíhať závažia
  6. Vždy sledujte svoju polohu, najmä pri sedení.
  7. Vyvarujte sa ostrým ohybom, drepom, krúteniu.
  8. Spite na ortopedických matracoch strednej tvrdosti.
  9. Pravidelne navštevujte poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a sledujte zmeny..

  Video: Tip na minútu: bolesť s kýlou chrbtice

  Zhrnúť. Nemožno ignorovať bolesť prietrží lumbálnej chrbtice, pretože to môže viesť k zdravotnému postihnutiu ak vymenovaniu chirurgického zákroku. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že symptóm bolesti môže byť v počiatočnej fáze ochorenia a pri prasknutí medziobratlového disku s prolapsom v mieche..

  V takomto prípade sa pri výskyte akútnej bolesti v dolnej časti chrbta a späť, ako aj pri iných príznakoch, odporúča konzultácia s neurológom. byť zdravý!

  Závery a závery

  O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

  Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

  Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

  Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

  • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
  • stlačený sedací nerv;
  • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
  • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
  • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
  • impotencia a neplodnosť.

  Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

  Zoznam odkazov

  1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
  2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
  3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
  4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
  5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
  6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

  Komentáre
  _________________________________

  elena

  Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
  Hernia pupka u detí sa určuje, keď je viditeľný výčnelok brušnej steny oválny alebo okrúhly. Pri namáhaní sa formácia výrazne zvyšuje av niektorých prípadoch spôsobuje bolesť dieťaťa.
  Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..