loader

Opilosť a jej liečba Pečuje cirhóza pečeňou

Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy. Cirhóza pečene nie je nevyhnutne veľa alkoholikov: táto patológia je takmer vždy posledným štádiom chronického ochorenia pečene. Cirhóza sa niekedy môže stať aj nezávislou patológiou, ktorá sa vyvinula napríklad v dôsledku útoku vlastnej imunity na žlčový trakt (primárna biliárna cirhóza) alebo nemusí mať jasný dôvod (kryptogénna cirhóza)..

Patológia značne komplikuje život človeka a ukladá obmedzenia nielen na jeho stravu, ale aj na motorický režim, užívanie liekov a teplé oblečenie. Vzťahuje sa na tie choroby, na ktoré umierajú, pretože žiadny orgán nemôže nahradiť funkciu pečene. Tento orgán má však pozoruhodné regeneračné schopnosti a môže rásť od malého „kusu“ po plný objem. Môže sa to však stať, ak na to budete venovať pozornosť včas a nezúfalete, ale nájdete príčinu choroby a riešite ju, kým sa stav nezkompenzuje. V niektorých prípadoch môže pomôcť transplantácia pečene, ale nemalo by sa to ani odkladať: ak sa krvácanie zvýši, operácia už nebude možná..

O pečeni, ktorá trpí

Táto časť je venovaná stručnej analýze štruktúry a funkcie pečene, aby bolo jasné, prečo sa objavujú určité príznaky cirhózy pečene..

Pečeň je teda najväčším a najťažším orgánom nachádzajúcim sa pod pravými pľúcami pod bránicou, zakrytou pravou stranou oblúka. Vykonáva veľa funkcií. to:

 1. čistenie krvi toxických alebo neúčinných látok tvorených samotným telom, ktoré okamžite vstupujú do krvi alebo sú do nej absorbované z čriev alebo močových ciest;
 2. Syntézy bielkovín:
  • niektoré z nich zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, čo jej bráni v prístupe do tkaniva a spôsobuje opuch;
  • iné sú základom protilátok, gama globulínov;
  • tretí - zabezpečte zrážanie krvi;
  • po štvrté sú základom enzýmov, ktoré v organizme poskytujú významné reakcie;
 3. tvorba žlče - stimulátor črevnej motility, látka, ktorá emulguje tuky (rozdeľuje ich na malé kvapôčky), aby sa lepšie rozložili enzýmami pankreasu;
 4. skladovanie „energetického substrátu“ - glukózy - vo forme glykogénu.

Vnútornou štruktúrou pečene sú voštinové laloky s vnútornou krvnou cievou (žila), oddelené spojivovým tkanivom. Pri cirhóze sa na mieste tohto laloku objaví vláknité (hrubšie spojivové) tkanivo a „deliče“ (úplne alebo čiastočne) zostávajú na svojom mieste. Tieto nové „laloky“ sa nazývajú „uzly“, ktoré môžu byť veľké (niekoľko lalokov, uzol je väčší ako 3 mm) alebo malé (spojivové tkanivo oddeľuje každý uzol, ako pred lobulom)..

Pretože sa namiesto normálnych buniek objavujú nefunkčné tkanivá, trpia všetky funkcie pečene. Postupne vyvinuté fibrotické oblasti komprimujú cievy ležiace v lalokoch. To vedie k zvýšeniu tlaku v systéme zabezpečujúcom odtok krvi z pečene - portálna hypertenzia. Na zmiernenie tohto systému krv začína obchádzať pečeň (pre túto povahu sú žily poskytované v prírode): žily pažeráka, žalúdka a konečníka sa rozširujú. Pri zachovaní tlaku v cievach tieto cievy strácajú svoj tón a stávajú sa kŕčovito rozšírenými, z ktorých sa pravidelne vyvíja krvácanie..

štatistika

Najvyšší výskyt cirhózy sa pozoruje v rozvinutých krajinách: 14 - 30 prípadov na 100 000 obyvateľov; zatiaľ čo v poslednom desaťročí sa frekvencia výskytu zvýšila o 12%. Najčastejšie sa to spája s stravovacími návykmi: čím sú vyprážané a labužnícke jedlá, v strave je obsiahnutý alkohol, tým vyššia je šanca na ochorenie.

Cirhóza je jednou zo šiestich hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách: na túto chorobu zomrie každoročne 300 tisíc ľudí. Najčastejšie trpia ľuďmi vo veku 35 - 60 rokov, muži sú vystavení alkoholu trikrát častejšie.

Prečo ochorieť na cirhózu

Príčiny cirhózy sú rôzne. Zavolajte ich v zostupnom poradí:

 1. Častý príjem alkoholu spôsobuje 35,5 - 50% cirhózy pečene. Alkoholická cirhóza sa nevyvíja okamžite, ale po 10 - 20% rokov od začiatku častého (v niektorých prípadoch denného) alkoholizácie, keď sa pravidelne konzumuje 80 - 160 ml v zmysle 96% alkoholu. Posledné štúdie hovoria, že pri vývoji cirhózy nie je dôležitá ani tak samotná toxicita etanolu, pretože zlá výživa je spôsobená tým, že časť energetickej potreby je pokrytá alkoholom, ale neexistujú žiadne užitočné aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a uhľohydráty..

Približne 12% prípadov tohto ochorenia je bez príznakov. Táto vlastnosť je charakteristická cirhózou u mužov..

 1. Chronický (zriedkavo akútny) zápal pečene, tj hepatitída, má často za následok cirhózu. Hepatitída spôsobená vírusmi je toho schopná. „Vodcom“ v tomto ohľade je vírusová hepatitída C, choroba, ktorá nemá prakticky žiadne konkrétne prejavy. Našťastie sa v tejto chvíli dobre lieči..

Cirhóza môže spôsobiť vírusovú hepatitídu B, B + D, ktorú je ťažké liečiť. Hepatitída A naopak takmer nikdy nezíska chronický priebeh a nespôsobí cirhózu.

 1. Kryptogénna cirhóza. Je to choroba s nevysvetlenou príčinou, keď podľa výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií nebola zistená žiadna jediná príčina choroby. Táto cirhóza pečene je častejšia u žien, asi 20-30% v štruktúre celej incidencie.
 2. Hepatitída vyvolaná liečivom môže viesť k cirhóze. Toto je zápal pečene, ktorý sa môže vyskytnúť ako reakcia na užívanie rôznych liekov. Najmä toxické pre pečeň sú lieky na tuberkulózu, parkinsonizmus, rakovina, lieky na zlato, ortuť, olovo, niektoré antiseptiká (na základe dimetylsulfoxidu) s dlhodobým používaním..
 3. Toxický zápal pečene. Pečeň je tak poškodená metylalkoholom, etylénglykolom obsiahnutým v alkoholových náhradách, ako aj niektorými jedovatými hubami. Ak osoba nezomrela na akútne poškodenie pečeňového tkaniva a po akútnom období nie je dovolené obnoviť telo (požil alkohol, toxické drogy, mala vírusovú hepatitídu), môže sa takáto choroba dostať do cirhózy..
 4. Autoimunitná hepatitída. Degenerácia pečeňového tkaniva do vláknitého tkaniva môže byť spôsobená jeho poškodením protilátkami - proteínmi vlastnej imunity, ktoré môžu spočítať pečeňové bunky ako cudzie látky..
 5. Nealkoholická mastná hepatitída. Tento zápal pečene, ktorý vedie k cirhóze, sa vyvíja na pozadí metabolických porúch, napríklad pri cukrovke, galaktozémii alebo obezite..
 6. Primárna cirhóza alebo primárna biliárna cirhóza. Je to autoimunitný zápal, ktorý začína útokom vlastných protilátok na žlčové cesty v pečeni. Dlhá stagnácia žlče v týchto dráhach vedie k degenerácii pečeňového tkaniva.
 7. Takéto ochorenie, ako je primárna sklerotická cholangitída, keď sa zvyčajne na pozadí chronických zápalových ochorení čriev objavia protilátky proti intrahepatálnym žlčovým kanálikom, ktoré prestávajú fungovať, stávajú sa sklenenou tyčinkou.
 8. Sekundárna biliárna cirhóza. Je to stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušenia priechodu žlče pozdĺž žlčových ciest (často intrahepatických). Tu, na rozdiel od primárneho „brata“, neexistuje žiadny autoimunitný mechanizmus. Príčina sekundárnej biliárnej cirhózy je:
  • kamene v žlčových cestách;
  • stlačenie žlčových ciest nádormi;
  • vylisované kanály so zväčšenými lymfatickými uzlinami s lymfocytárnou leukémiou, lymfogranulomatózou;
  • sekundárna biliárna cirhóza sa môže vyskytnúť dokonca aj u novorodencov. To vedie k vrodenému nedostatočnému rozvoju alebo úplnej absencii extrahepatických potrubí;
  • hnisavý zápal intrahepatálnych žlčových ciest;
  • zúženie žlčových ciest po operácii na orgánoch hepatobiliárnej zóny;
  • extrahepatické cysty žlčových ciest.
 9. Poškodenie pečene červami, napríklad echinokokom alebo alveokokom.
 10. Hemochromatóza. Je to choroba, pri ktorej sa železo ukladá v tkanivách vrátane pečene.
 11. Wilson-Konovalovova choroba. V tomto prípade sa z dôvodu genetických porúch enzýmových systémov v mozgu a pečeni vylučuje meď..
 12. Badda-Chiariho syndróm. Jedná sa o zablokovanie prietoku krvi pečeňovými žilami..
 13. Zlyhanie srdca, v dôsledku čoho sú pečeňové cievy vždy preplnené, čo má negatívny vplyv na pečeň.
 14. Nedostatok enzýmu -1-antitrypsínu v dôsledku genetickej poruchy. To vedie k rozvoju bronchitídy a cirhózy..

Ako sa prejavuje cirhóza?

Známky cirhózy pečene sa neobjavujú u všetkých pacientov, 12 až 20% z nich má asymptomatický priebeh ochorenia až do štádia, keď dochádza k ikterickému sfarbeniu kože a ascitu - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

Prvé príznaky patológie sú:

 • Pocit plný žalúdok. Zároveň to znamená, že znižujú tvorbu plynu, zlepšujú pohodu.
 • Znížený výkon.
 • Po pití alkoholu, požití diéty alebo zdvíhaní ťažkých váh sa v pravej hypochondrii objaví bolesť. Je to spôsobené zvýšeným prísunom krvi a predĺžením kapsuly pečene. Takáto bolesť prechádza sama o sebe, lieky ako No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon nepomáhajú.
 • Človek rýchlo zožerie: po malých dávkach jedla sa objaví pocit plnosti žalúdka.
 • Telesná teplota sa pravidelne zvyšuje na nízke čísla.
 • Pri čistení zubov krvácajú ďasná.
 • Pravidelne, bez zjavného dôvodu a pri normálnom tlaku, sa zaznamenávajú krvácanie z nosa. Je to kvôli zvýšeniu tlaku v portálnych žilách a zníženiu zrážania krvi.

Táto choroba sa ďalej vyvíja podľa jednej z troch možností:

Spočiatku sú nepríjemné plynatosť, nevoľnosť, zvracanie. Človek sa rýchlo unaví, jeho nálada sa mení, je náchylný k rozmarom. Objavujú sa časté krvácanie z nosa.

Obdobie ascitu s cirhózou. Najprv sa bolesť objaví na jednom mieste v bruchu, potom na inom mieste. Potom, čo dôjde k výraznej slabosti, pravidelne zvracať. Pravidelne to bolí v pravej hypochondrii - v ľavej hypochondrii (zväčšená slezina). Brucho je zväčšené a nemôže byť vtiahnuté. Na prednej stene sú viditeľné rozšírené žily. Po 6-24 mesiacoch sa vyvinie kachektické obdobie (deplécia). Hmotnosť sa výrazne znižuje, koža je bledá, ochabnutá. Obdobia slabosti, počas ktorých sa určuje nízky krvný tlak, periodické - zvracanie hnedého obsahu alebo čiernej voľnej stolice (gastrointestinálne krvácanie)..

Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo nákazy infekčnou chorobou. Prenikanie baktérií do ascitickej tekutiny - ascitická peritonitída - ak nekončí samotnou smrťou, výrazne skracuje život

Objavujú sa príznaky zvýšeného tlaku v portálnej žile a rýchlo postupujú: bolesť v pravej hypochondrii, krvácanie z ďasien, krvácanie z hemoroidových žíl a z nosa..

Na tomto pozadí sa vyvinie žltačka, svrbenie, žlté škvrny na očných viečkach (xantelasma), stenčenie kože..

Vyššie uvedené príznaky súvisia s poruchami stolice, bolestivosťou brucha, nevoľnosťou, grganím, zmenami nálady, zvracaním.

Slabá citlivosť - teplota, bolesť, hmat - na ruky a nohy.

V konečnom štádiu sa vyvinie hepatická encefalopatia. Táto euforická nálada, po ktorej nasledovala depresia, zmena osobnosti, poruchy spánku, rozmazaná reč, dezorientácia.

Obličky tiež trpia, čo sa prejavuje opuchom tváre, nedostatkom chuti do jedla, znížením množstva moču a bledosťou pokožky..

Možnosti tokuPrevažuje možnosť, pri ktorej príznaky zvýšeného tlaku v systéme žíl zásobujúcich pečeň prevládajúVoľba, v ktorej rozširujúce sa uzly stlačia predovšetkým žlčové kanályKombinovaná možnosť
Príznaky cirhózy pečenePrvé významné príznaky sú:

 • znížená chuť do jedla;
 • žltnutie kože a očných proteínov;
 • pokožka je suchá a ochabnutá;
 • pocit horkosti v ústach;
 • suché ústa
 • časté uvoľnené stolice vyvolané mastnými potravinami;
 • Svrbivá pokožka;
 • únava
 • žlté škvrny na očných viečkach - xantómy a xantómy;
 • Podráždenosť.

Príznaky sa objavujú pomaly, postupne..

Ďalšie príznaky sa neskôr pripoja:

 • dlane sa stávajú špeciálnymi: oblasti okolo palca a malého prsta začervenajú, začervenajú sa a distálne prsty prstov na strane dlane;
 • sexuálna slabosť;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien;
 • pocit rýchleho srdcového rytmu;
 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • na koži tváre a tela sa objavujú pavúčie žily;
 • semenníky sú zmenšené, prsia u mužov môžu rásť;
 • ascites;
 • krvácajúce gumy;
 • krvácanie z nosa;
 • rednutie kože;
 • strata váhy;
 • koncové prsty prstov zhustnú. Stávajú sa ako paličky;
 • nechty zhustnú a vyblednú, stávajú sa hodinkami.
 • atrofia svalov končatín;
 • zuby sú uvoľnené a vypadávajú.

Smrť pochádza z krvácania

Aké chorobyBadda-Chiariho syndróm po hepatitíde v dôsledku srdcového zlyhania s hemochromatózouBiliárna cirhóza - primárna a sekundárna, sklerotizujúca cholangitídaAlkoholická cirhóza môže byť cirhóza po hepepatitíde

Existujú také štádiá cirhózy pečene:

 1. Kompenzačné. Stále neexistujú žiadne príznaky, aspoň niektoré bunky už zomreli, ale zostávajúce bunky pracujú v rozšírenom režime.
 2. Subcompensatory. V tejto fáze sa objavia prvé príznaky choroby: slabosť, pocit nadúvania, bolesť v hypochondrii na pravej strane, znížená chuť do jedla. Na koži sa objavia „siete“; vlasy vypadávajú.
 3. Posledným štádiom cirhózy pečene je dekompenzácia. Tu sa objavuje ascites, žltačka a krvácanie a atrofia svalov končatín a pásov horných ramien a podchladenie..

Pacienti s cirhózou v tomto štádiu majú charakteristický vzhľad:

 • svetlo žltá ochabnutá pokožka;
 • s hrebeňmi;
 • žlté oči;
 • červené a fialové „pavúky“ z ciev sú viditeľné na koži tváre a tela;
 • tenké a tenké ruky a nohy;
 • modriny na rukách a nohách;
 • veľké brucho s vyčnievajúcim pupkom;
 • na bruchu - sieť rozšírených žíl;
 • červené dlane s začervenanými a zosilnenými koncovými falangami, matné nechty;
 • opuchy nôh;
 • zväčšené prsia, malé semenníky u mužov.

Komplikácie cirhózy

Komplikácie cirhózy sú:

 1. Ascites: zväčšenie brucha, ktoré pri ľahnutí prakticky nezmizne, vyzerá napäto, s tlakom na žalúdok sa objem pohybuje nabok.
 2. Portálna hypertenzia. Jej príznaky sme opísali vyššie.
 3. Akútne zlyhanie pečene sa vyvíja s rýchlym progresom cirhózy. V tomto prípade zhoršené vedomie rýchlo progreduje, pokožka zožltne, objaví sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, vyvíja sa krvácanie - vnútorné, gastrointestinálne, maternice, hemoroidy.
 4. Chronické zlyhanie pečene. Postupne sa vyvíja zmena osobnosti, trpí spánkom, zvyšuje sa žltačka, vyvíja sa ascites.
 5. Spontánna bakteriálna peritonitída. Toto je komplikácia ascitu, keď je intraabdominálna tekutina infikovaná baktériami v čreve v dôsledku priepustnosti črevnej steny. Ochorenie je sprevádzané prudkým zhoršením stavu, vysokou horúčkou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkou..
 6. Hepatorenálny syndróm. Toto je meno poškodenia obličiek, ktoré sa vyskytuje na pozadí portálnej hypertenzie. Príznaky: znížený moč, zvýšená slabosť, nevoľnosť.
 7. Rakovina pečene. Jeho príznaky sa mierne líšia od príznakov cirhózy samotnej..

Aká je diagnóza

Diagnóza cirhózy pečene pozostáva z niekoľkých fáz. Samotná diagnóza sa uskutočňuje pomocou inštrumentálneho výskumu:

 • Ultrazvuk - ako metóda skríningu. „Povoluje“ iba urobiť predbežnú diagnózu, je však nevyhnutný pre diagnostiku portálnej hypertenzie a ascitu;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o presnejšie metódy ako prvá;
 • Biopsia. Táto metóda umožňuje určiť typ cirhózy - malý alebo veľký, ako aj príčinu choroby;

Po stanovení diagnózy, ak podľa výsledkov histologického vyšetrenia nebola zistená príčina, pokračuje jej vyhľadávanie. Z tohto dôvodu sa krv vyšetruje na:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • antimitochondriálne protilátky;
 • hladiny cerruloplasmínu a medi;
 • alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • hladina T-lymfocytov, imunoglobulínov G a A.

Ďalším krokom je zistiť, koľko tela utrpelo poškodenie pečene. Urobiť to:

 1. Scintigrafia pečene. Toto je rádionuklidová štúdia, ktorá vám umožní zistiť, ktoré pečeňové bunky stále fungujú..
 2. Biochemický krvný test na také testy, ako je proteinogram, lipidogram, ALT, AST, bilirubín - častá a jedna z frakcií, alkalická fosfatáza, cholesterol, koagulogram, hladiny draslíka a sodíka.
 3. Stupeň poškodenia močoviny obličiek, kreatinínu.

Prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií:

 • ultrazvuk je vhodný na vylúčenie ascitu;
 • kŕčové žily pažeráka a žalúdka sú vylúčené pomocou FEGDS;
 • kŕčové žily konečníka si vyžadujú vyšetrenie sigmoidoskopiou;
 • vylúčenie skrytého, neviditeľného krvácania z tráviaceho traktu sa vykonáva analýzou výkalov okultnej krvi.

Aká pečeň na cirhózu. Cítite ju cez prednú stenu brucha. Lekár sa domnieva, že je hustý, hrbolatý. Ale to je len vo fáze dekompenzácie.

Na ultrazvuku sú vo vnútri tohto orgánu viditeľné ložiská fibrózy („uzly“): menej ako 3 mm - malé uzly, viac ako 3 mm - veľké. Pri alkoholickej cirhóze sa najskôr vyvinú malé uzly, s biopsiou sa stanoví mastná hepatóza a špecifické zmeny v pečeňových bunkách. V neskorších fázach sa uzliny zväčšia a zmiešajú, mastná hepatóza sa postupne stráca. Pri primárnej biliárnej cirhóze je pečeň zväčšená, v nej sú stanovené nezmenené žlčové kanáliky. Sekundárna biliárna cirhóza je príčinou zväčšenia pečene, prítomnosti obštrukcie v žlčovom trakte.

Liečba chorôb

Ako liečiť cirhózu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. eliminovať príčinu choroby;
 2. zastaviť progresiu degenerácie pečeňového tkaniva do vláknitých uzlín;
 3. kompenzovať porušenia;
 4. znížiť zaťaženie žíl portálového systému;
 5. liečiť komplikácie a predchádzať rozvoju ďalších problémov.

Eliminácia príčin choroby

Táto liečba závisí od príčin cirhózy:

 • S alkoholickou cirhózou - eliminujte príjem alkoholu v tele.
 • Pri vírusovej hepatitíde sa predpisujú špeciálne antivírusové látky: pegylované interferóny, ribonukleáza atď.
 • Autoimunitná hepatitída sa lieči liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém..
 • Cirhóza mastnej hepatitídy je liečená diétou s nízkym obsahom lipidov.
 • Biliárna cirhóza sa lieči odstránením zúženia žlčových ciest.

Vytváranie podmienok na obnovenie pečene

Ihneď po diagnóze, keď je človek vyšetrený na príčinu choroby, je mu predpísaná diéta na cirhózu:

Proteín: 1 až 1,5 g / kg hmotnosti. Keď dôjde k narušeniu vedomia, zrušia sa v terminálnom štádiu;

Tuk - 80 - 90 g / deň (živočíšny a bielkovinový pôvod 1: 1);

Sacharidy - 400 - 500 g / deň.

Počet jedál: 5-6 za deň, v malých porciách

Všeobecné pravidláMôcťJe to nemožné
 • zeleninové polievky, lepšie ako šťouchané polievky;
 • obilniny;
 • varené chudé mäso;
 • tvaroh;
 • nízkotučné kyslé smotany;
 • zelené jablká
 • zelenina - v pečenej forme;
 • vajíčka
 • banány a sušené ovocie - ak obličky fungujú dobre.
 • káva;
 • alkohol
 • salámy;
 • konzervy;
 • šunka;
 • huby;
 • cesnak;
 • paradajky
 • čokoláda;
 • paradajkový džús;
 • údené výrobky;
 • minerálka;
 • výrobky s práškom do pečiva a sódou na pečenie (koláče, koláče, pečivo, chlieb);
 • slanina;
 • pasta z mäsa alebo rýb;
 • majonézy;
 • olivy;
 • nakladaná zelenina;
 • zmrzlina;
 • vyprážané jedlá.

Pri ascite je vylúčená šťava

Upravuje sa aj životný štýl cirhózy:

 1. nemôžete zdvíhať závažia, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie;
 2. viac relaxovať;
 3. denne merajte objem brucha a hmotnosti: zvýšenie oboch hovorí o zadržiavaní tekutín;
 4. nezabudnite vziať do úvahy pomer prijímanej tekutiny (nielen vody) a vylučovaného moču. Ten by mal byť o niečo menší;
 5. pri vývoji ascitu je potrebné znížiť objem prijatej tekutiny na 1-1,5 l;
 6. ovládajte zmenu v písaní rukou: napríklad napíšte krátku frázu každý deň s dátumom v poznámkovom bloku.

Drogová terapia

Pri cirhóze je každý liek predpísaný primerane, pretože je poškodená pečeň a ďalšie zaťaženie liekmi pre ňu nie je užitočné. Bez týchto liekov sa nemôžete obísť:

 • Duphalac, Normase alebo Prelaxan. Tieto laktulózové prípravky viažu mozgové toxické aminokyseliny, ktoré spôsobujú encefalopatiu.
 • Hepatoprotektory - lieky, ktoré zlepšujú fungovanie pečeňových buniek: Heptral, Ornitox, Ursokhol.
 • Diuretiká - na odstránenie prebytočnej tekutiny z tkaniva. Pri cirhóze Veroshpiron v malých dávkach funguje dobre.
 • V niektorých prípadoch s ascitom má zmysel brať antibiotiká, ktoré čistia črevá: kanamycín, ampicilín. To je prevencia spontánnej bakteriálnej peritonitídy..
 • Na zníženie tlaku v žilách portálu je Molsidomin účinný, betablokátory: Propranolol, Atenolol. V takom prípade musíte kontrolovať krvný tlak.

Liečba ľudovými liekmi

Alternatívna liečba cirhózy pečene ponúka tieto recepty:

 • Zmieša sa 10 g, 20 g odrôd pšeničnej trávy, 20 g divej ruže. 1 polievková lyžica nalejte do zmesi 200 ml vody, varte 10 minút. Potom vývar ochladte, vezmite 1 polievkovú lyžicu. dvakrát denne.
 • Vezmite 3 lyžice. umyté ovos, breza, 2 polievkové lyžice. rozdrvené listy brusnice, zalejeme 4 l, trvajte 1 deň na chladnom mieste. Samostatne urobte šípkový vývar. Po jednom dni zmiešajte obidve bujóny, pridajte 2 polievkové lyžice. kukuričné ​​stigmy a uzlíky. Celú infúziu varte 15 minút, namiešajte a uložte do chladničky.
 • Potrebujete 3 hlavy cesnaku, 4 citróny, 200 g olivového oleja, kilogram medu. Odrežte kôru z citrónov, vyberte semená, posuňte citróny a cesnak do mlynčeka na mäso, kombinujte s maslom a medom. Masu premiešajte, vložte na deň do chladničky a potom ju uložte. Dajte si lyžičku 30 minút pred jedlom trikrát denne. Musíte jesť všetko a potom túto manipuláciu opakovať trikrát do roka.

Prognóza ochorenia

Cirhóza je nevyliečiteľná, iba ak sa transplantácia pečene nevykonáva. Pomocou vyššie uvedených liekov si môžete udržiavať iba viac-menej slušnú kvalitu života.

Koľko ľudí žije s cirhózou pečene závisí od príčiny ochorenia, štádia, v ktorom bolo objavené, a od komplikácií, ktoré sa vyvinuli v čase liečby:

 • s rozvojom ascitu žijú 3-5 rokov;
 • ak sa gastrointestinálne krvácanie objaví prvýkrát, prežije ho 1/3 až polovica ľudí;
 • ak sa vyvinie hepatická kóma, znamená to takmer 100% úmrtnosť.

K dispozícii je tiež stupnica, ktorá vám umožňuje predpovedať dĺžku života. Zohľadňuje výsledky testov a stupeň encefalopatie:

Bolí cirhóza pečeňou

Mnoho ľudí sa zaujíma o to, či bolesť pečene bolí s cirhózou a aké sú v tomto prípade najčastejšie pocity. Lekári na vedomie, že v počiatočných fázach tohto ochorenia, môže pacient cítiť bolesť, ale v priebehu času sa zmení na ostré, neskrotné a veľmi nepríjemné pocity. V 20% prípadov je choroba úplne asymptomatická.

Odrody cirhózy

Ak má osoba bolesť pečene, nemusí to byť nevyhnutne cirhóza. Nepriaznivé pocity často prekonávajú pacienta z dôvodu mierneho zápalu, podvýživy alebo častého zneužívania alkoholu.

Cirhóza je nebezpečná choroba, ktorá sa v priebehu rokov vyvíja pod vplyvom vonkajších faktorov. Mimochodom, samotná choroba je rôznych druhov a tu sú tie hlavné:

 • toxikologické, ktoré sa vyskytuje na pozadí častého zneužívania alkoholu alebo v dôsledku otravy chemikáliami;
 • stagnujúci, vyvíjajúci sa v dôsledku stagnácie krvi v rozpore s mechanizmami prenosu tekutín;
 • žlčový typ sa vyskytuje na pozadí genetických zmien;
 • choroba môže byť dôsledkom hepatitídy a potom hovoríme o vírusovej cirhóze;
 • liečivá rozmanitosť tohto ochorenia je spôsobená predávkovaním silnými liekmi, ktoré priamo ovplyvňujú pečeň.

Keď pacienti ochorejú, ani si nevšimnú zmeny, ktoré sa vyskytujú v ich tele. Postupne sa však pacienti začínajú báť krvácania z nosa, bolesti pod rebrami vpravo, celková slabosť.

Cirhóza pečene sa bude ďalej rozvíjať, až kým osoba neodstráni stimulačný faktor a neobráti sa na dobre zloženú stravu. Bolesť sa tiež zvýši, sprevádzaná análnym krvácaním, ascitom, poškodením obličiek.

Príznaky bolesti v rôznych štádiách choroby

Bolesť s cirhózou môže byť rôzna, všetko závisí od stupňa poškodenia orgánu. Opisujeme, aké pocity bolesti vznikajú v konkrétnom štádiu vývoja choroby:

 1. V prvej fáze, keď pečeň môže stále fungovať v predchádzajúcom režime, sa osoba najčastejšie nestretne so symptómami. Niekedy ho nevoľnosť predbieha, bolesť v oblasti rebier na pravej strane. Symptómy sa môžu zvyšovať pri požívaní alkoholu alebo nadmerne mastných potravín..
 2. V druhej fáze, ktorá sa prejavuje bolesťou, sa môže dostať na chrbát a krčnú chrbticu. Osoba je trápená bolesťou hlavy, časté sú záchvaty nevoľnosti a vracanie. V tejto fáze sa začína vyvíjať ascites: žalúdok sa zväčšuje z nahromadenej tekutiny, pokožka sa rozťahuje a akékoľvek stlačenie tejto oblasti spôsobuje veľké nepohodlie.
 3. V tretej etape človeka je nekonečná bolesť brucha a rebier mučená. Migréna sa zintenzívňuje, pokožka sa stáva ikterickou. K nepríjemným pocitom sa pridávajú svalové kŕče, časté análne krvácanie..

V konečných štádiách vývoja choroby môžu pacienti trpieť v dôsledku zmien sexuálnych funkcií, nedostatku menštruácie, častého mdloby a náhleho poklesu hmotnosti. Bolesti hlavy, ktoré sa vyskytujú pri cirhóze pečene, nie sú tiež zriedkavé a zvyčajne neopúšťajú osobu počas celého dňa, bez ohľadu na to, aký liek ste užili.

Ochorenie je nebezpečné nielen kvôli dôsledkom a riziku úmrtia, ale aj kvôli asymptomatickému priebehu. V 20% prípadov v prvých dvoch etapách sa človek vôbec necíti dobre. Ale jeho pečeň je v hroznom stave a každý deň stráca svoju funkčnosť.

Diagnostika vonkajšími príznakmi a charakterom bolesti

Na základe vonkajších príznakov alebo iba vypočúvaním pacienta je nemožné urobiť konečnú diagnózu. Ide o to, že pokiaľ ide o príznaky, cirhóza je podobná ako u mnohých iných ochorení pečene vrátane rakoviny. Niektoré charakteristické črty však lekárom stále pomáhajú pri diagnostike a tu sú len tie najdôležitejšie:

 • Zvýšenie veľkosti brucha a tvorba pavučín okolo pupka z zapálených žilových ciev je jasným znakom vývoja cirhózy av konečných fázach. Keď pacient tlačí na žalúdok, zvyčajne cíti bolesť.
 • V skorých štádiách ochorenia môže u človeka dôjsť k bolestivej bolesti pod pravým rebrom, ktorá sa po konzumácii nezdravého jedla alebo pohárom alkoholu zosilnie..
 • Lekár môže urobiť diagnózu, ak pacient trpí okrem ostrej a tupej bolesti horúčkou a krvácaním z ďasien alebo nosa. Takéto príznaky naznačujú terminálne štádium vývoja problému a smrť hepatocytov.
 • Ak je bolesť len periodického charakteru a veľmi ho neruší, lekár upozorní na suchú pokožku, karmínové dlane, opuch prstov.

Bolesť sprevádza akýkoľvek prejav stimulačných faktorov. Nová časť alkoholu alebo škodlivých liekov zvyšuje iba nepohodlie. Na stanovenie diagnózy je však potrebné vykonať röntgen a biochemický krvný test. Pomôže to zistiť zjavné zmeny, ku ktorým došlo v tele..

Úmrtie pečeňového tkaniva ovplyvňuje susedné orgány, najmä obličky a gastrointestinálny trakt.

Takže funkcia čriev sa zhoršuje, existujú problémy s pohybmi čriev. Postupne sa tiež pozorujú zmeny vo fungovaní žilového systému: krv už tak intenzívne neprechádza žilami, hromadí sa v určitých oblastiach, čo spôsobuje krvácanie a zmenu farby stolice, moč.

Ak všetky vyššie uvedené diagnostické metódy nedali presné výsledky, lekári sa uchýlili k odberu biologického materiálu. Samotný zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, takže nespôsobuje bolesť. Výsledné pečeňové tkanivo môže veľa povedať o stave orgánu, stupni rozvoja choroby, a teda o vhodných metódach liečby..

Spôsoby odstránenia bolesti

Pacienti zvyčajne radšej zastavia bolesť, než hľadajú príčiny jej výskytu. V počiatočných štádiách cirhózy lekári stále odporúčajú zdržať sa užívania liekov proti bolesti. Nepríjemné pocity v týchto štádiách nie sú také silné, takže stojí za to ovplyvniť primárny zdroj problému pomocou diéty a správnych liekov..

Ak sa tieto pocity stanú neznesiteľnými, mali by ste sa uchýliť k použitiu špeciálnych liekov. Najbežnejšie sa tu používajú tieto lieky:

Posledné dve drogy sa používajú na okamžité zmiernenie kŕčov bolesti. Používajú sa, ak sú pocity jednoducho neznesiteľné. V takom prípade je pacient postavený na pravú stranu, na pohyb a konzumáciu potravín sa vzťahujú obmedzenia.

Ostatné lieky nie sú klasické lieky proti bolesti, ich použitie s väčšou pravdepodobnosťou eliminuje nepríjemné následky cirhózy. Zároveň zmiznú aj alarmujúce príznaky.

Napríklad výrobky obsahujúce kyselinu ursodeoxycholovú, ako napríklad Ursosan a Ursoliv, pomáhajú obnoviť štruktúru pečene. Essliver a Essentiale obsahujú fosfolipidy a bohatý vitamínový komplex, ktorý pomáha urýchliť hojenie.

Hlavnou vecou je prísne dodržiavať rady lekárov. Pri cirhóze pečeň reaguje prudko na akékoľvek zmeny, ktoré sa vyskytujú v tele. Ak človek užíva drogy v príliš veľkom množstve alebo podáva lieky sám, môže to zhoršiť priebeh choroby..

Ľudové metódy na zmiernenie bolesti

Pri cirhóze pečene nie je liečba farmaceutickými prípravkami vždy racionálna. Faktom je, že samotné lieky môžu spôsobiť postupnú deštrukciu tkanivových štruktúr orgánu. Je logické, že v takejto situácii prichádza do popredia tradičná medicína.

Na odstránenie príznakov bolesti možno použiť tieto lieky:

 • Jemne nasekaný cesnak by sa mal pridať do 50 - 100 ml kefíru, potom sa odporúča piť výrobok ráno. Taký koktail odstraňuje toxíny z tela, prispieva k normalizácii pečene, a preto bolesť postupne mizne.
 • Koreň Elecampanu by mal trvať na vode jeden deň a potom ráno a 7-10 dní ráno zobrať napnutý produkt..
 • Prášok z ostropestreca marinovaného by sa mal naliať vriacou vodou a trvať na tom, aby sa hodina hodila. Takýto liek sa odporúča piť 1 - 2-krát pred jedlom, pretože bodliak je najlepším ľudovým liečiteľom pečene..
 • Púpava šťava by sa mala vypiť ráno po dobu 2 lyžice. polievkové lyžice pred jedlom po dobu dvoch týždňov.
 • Jedna malá lyžička kurkumy sa rozpustí v 200 ml teplej vody a potom sa produkt opije. Kurkuma má protizápalové účinky, ktoré účinne znižujú bolesť.

Ľudové recepty sa napriek ich účinnosti považujú za dodatočnú pomoc pri liečbe. Základom liečenia je správna strava a lekárske ošetrenie..

Pri konzumácii ľahkého jedla (zelenina, nízkotučné vývary, cereálie a varené mäso) je pečeň minimalizovaná. Drogy prispievajú k postupnému obnovovaniu funkčných schopností tela a tradičná medicína ďalej zlepšuje pohodu.

V treťom štádiu vývoja choroby sú všetky tieto metódy iba metódami udržiavacej terapie. V tomto prípade sa najčastejšie musíte obrátiť na chirurgický zákrok, na transplantáciu pečene, ale aj tak je riziko úmrtia veľké.

Aké sú zmeny v povahe bolesti pri cirhóze pečene??

Pacienti sa často pýtajú, prečo sa pri rovnakej diagnóze zmení charakter bolesti. Ide o to, že samotná choroba sa vyvíja po mnoho mesiacov a rokov, progreduje a poškodzuje orgány v okolí.

Ak si osoba všimne zvýšenie bolesti, nemôže to byť dôkazom nič dobrého. Táto choroba s najväčšou pravdepodobnosťou vstúpila do nového, ešte závažnejšieho štádia vývoja. V tretej etape teda začína zväčšovať veľkosť pečene a susednej sleziny. To spôsobuje neznesiteľnú bolesť a pocity vznikajú nielen pod rebrami, ale aj v oblasti brucha, chrbtice, krku..

Bolesť je taká intenzívna, že človek nemôže spať ani jesť. Často to spôsobuje mdloby. V takom prípade by mal pacient odpočívať čo najviac a nemal by byť fyzicky namáhaný. Akékoľvek ústupky v strave alebo konzumácia malého množstva alkoholu iba zhoršia celkový zdravotný stav osoby..

Niekedy sa stáva, že bolesť ustupuje. Toto je, ako sa dá predpokladať, pozitívne znamenie. Ústup bolesti zvyčajne súvisí so správnosťou liečby. Takéto závažné ochorenie nemôže úplne zmiznúť, ale v čase, keď si všimne cirhózu a použije všetky dostupné metódy liečby, bude môcť osoba potlačiť príznaky bolesti..

Konečná prognóza, pokiaľ ide o zotavenie, je vždy sklamaním: cirhóza sa považuje za nevyliečiteľnú chorobu, ktorá si vyžaduje veľké obmedzenia od osoby. Avšak dodržiavaním správnej diéty a liekovej terapie bude pacient schopný minimalizovať riziko úmrtia, čím sa zlepší jeho celkový zdravotný stav..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Terapeutické cvičenia na kýlu bedrovej chrbtice: potreba a účinnosťAk chcete urýchliť proces regenerácie prietrže, musíte do tkanív chrbtice zaistiť aktívny prísun krvi.
Cirhóza je ochorenie postihujúce pečeň. Postupom času orgán čiastočne alebo úplne stráca schopnosť správne fungovať..V každej fáze sa mení štruktúra pečene. To vedie ku komplikáciám: zlyhanie pečene, hypertenzia alebo smrť.
Žalúdok je jedným z hlavných orgánov tráviaceho systému a rakovina ho postihuje pomerne často. Toto ochorenie sa vyznačuje pomalým vývojom a nemusí sa prejavovať mnoho rokov.