loader

Hlavná

Späť

Bolesť v lumbosakrálnej chrbtici

Bolesť v lumbosakrálnej oblasti nie je nezávislé ochorenie, je to symptóm, ktorý významne obmedzuje motorické funkcie.

Môžu mať odlišnú povahu: vyskytujú sa po dlhšom namáhaní, dlhom pobyte v jednej polohe, nočnom spánku, nedávajú príležitosť narovnať sa, môžu strieľať, piercing alebo bolieť.

príčiny

Príčiny bolesti sú mnohé, často príznak choroby, ktorá nie je spojená s chrbticou..

 • osteochondróza, sakralizácia, nezatváranie oblúkov chrbtice, lumbago;
 • parametre (zápal peritoneálnej steny), patologické procesy, ktoré sa vyskytujú v panve. Bolesť sa po pohybe a námahe zosilňuje;
 • gynekologické choroby (vonkajšia endometrióza lokalizovaná za krčka maternice);
 • počas tehotenstva sa môže objaviť aj bolesť v lumbosakrálnej oblasti, ak plod zaujíma týlnu alebo zadnú polohu. Chrbát dieťaťa tlačí na chrbticu ženy, predovšetkým na krížovú kosti a zadnú časť panvy;
 • zranenia krížovej kosti; osoba musí zaujať neobvyklé pozície, aby zmiernila alebo zbavila sa syndrómu bolesti. Po niekoľkých dňoch úplného pokoja zmiznú všetky nepríjemné pocity;
 • zápalové procesy v panvových orgánoch. Bolesť v sakrálnom drieku nie je vždy spojená s problémami chrbtice, niekedy je to príznak chorôb konečníka, prostaty atď.;
 • poškodenie tela patogénmi tuberkulózy. Infekčné poškodenie krížovej kosti spôsobuje akútnu bolesť, ktorá sa zvyšuje s pohybmi a bremenami a ustupuje v pokojnom stave;
 • nádory, metabolické a infekčné choroby (rakovina pľúc, obličiek, prostaty a prsníka, žalúdka, myelómu, lymfómu). Bolesť je boľavá, pretrvávajúca, nezmizne ani v pokoji, zvyčajne sa zosilňuje v noci;
 • osteomalacia a osteoporóza. Tieto choroby vedú k úbytku kostnej drene, v sakrálnej oblasti sa vyskytujú tupé bolesti;
 • bolesť v sakrálnom drieku u žien počas menštruácie;
 • rakovina tela alebo krčka maternice, ktorá spôsobuje napätie v uterosakrálnych väzoch;
 • lumbosakrálna radikulitída.

Sacrodinia - bolesť alebo akútna bolesť v krížovej kosti

Bolesť môže byť boľavá alebo ostrá, môže sa vyskytnúť pri náhlych pohyboch, roztiahnutí alebo ohnutí sakrálnej oblasti, s dlhodobým pobytom v jednej polohe..

Pri scrodinii sa okrem bolesti, častého močenia, pozoruje aj pokles potencie v dôsledku nedostatočného prísunu krvi v malej panve a obmedzenie pohybov bedrových kĺbov..

Akútny priebeh secralgie trvá asi 7 dní, potom bolesť ustupuje.

Ak je postihnutý iba jeden sakrálny nerv, bolesť sa vyskytuje po dlhom pobyte v jednej polohe, zvyčajne po sedení na stoličke..

Viacpočetné nervové lézie sú sprevádzané extravertebrálnymi (kvôli problémom s prísunom krvi a zápalom vnútorných orgánov, dochádza k zmenám vo fungovaní vnútorných orgánov) a prejavmi stavcov (lokálna bolesť v sokro-stavcovej oblasti)..

Sacrodinia vyžaduje kvalifikovanú liečbu, inak ochorenie progreduje, vznikajú komplikácie.

diagnostika

Skúsený špecialista v tejto oblasti odlíši sakródiu od traumatických zranení, osteomyelitídy, sakroileitídy a nádorov..

Na potvrdenie diagnózy, vylúčenie artrózy sakroiliakálnych kĺbov a onkologických ochorení, lekár predpíše počítačovú tomografiu.

Ženy sa tiež podrobujú MRI panvových orgánov, aby sa vylúčilo zhutnenie väzieb a parametrov maternice..

Ako sa zbaviť

Hlavnou liečbou scrodinia je zbaviť sa základného ochorenia, ktoré spôsobuje nepohodlie vo krížovej kosti.

Pri akútnej bolesti lekár predpisuje analgetiká a blokády, fyzioterapiu (SMT, UHF), reflexologické kurzy, manuálnu a cvičebnú terapiu.

Na oslabenie a odstránenie nepríjemných pocitov je nevyhnutné mať polotuhý korzet.

liečba

V každom prípade musíte kontaktovať neurológa, urológa, traumatológa, gynekológa a ortopéda..

Ak chcete odstrániť nepohodlie, musíte liečiť základné ochorenie.

Na ošetrenie sa používa celý rad opatrení:

Chirurgický zákrok

Použitie polotuhého korzetu

Ak je veľkosť zvolená správne, pacient sa cíti pohodlne, môže sa pohybovať, pracovať, robiť domáce práce atď..

Môžete prestať nosiť až potom, čo bolesť zmizne, a ak sa nepohodlie vráti, znovu ho nasadí.

Lieky na zmiernenie bolesti

Lieky sa vstrekujú do bolestivých miest vo svaloch, dutine sakroiliakálneho kĺbu, miechovom kanáli.

Manuálna terapia a reflexológia

masáž

Masáž môže mať protizápalové a analgetické účinky, zlepšuje prietok lymfy a krvi v poškodenej oblasti. V prvých dňoch po nástupe bolesti by masáž mala byť jemná, nemala by trvať dlhšie ako 10 minút, sú vylúčené intenzívne hnetenie, sekané a výrazné pohyby..

fyzioterapia

Na zmiernenie bolesti je potrebné cvičiť. Na to stačí rytmicky a pokojne vykonať 3 jednoduché cvičenia (každé asi 10 krát, prípadne počet opakovaní na 20).

 1. Ľahnite si na chrbát, jemne ohnite kolená a zdvíhajte ich na hrudník, fixujte polohu rukami. Chráňte spodnú časť chrbta k povrchu. Zostaňte krátko v tejto polohe, vráťte sa na začiatočnú pozíciu a zopakujte cvičenie.
 2. Vezmite východiskovú pozíciu ako v predchádzajúcom cvičení, ohnite jednu nohu do kolena, uchopte ju rukami a na pár sekúnd ju pripevnite k hrudníku, sklopte. Opakujte postup s druhou nohou..
 3. Nasaďte si kolená, ohnite chrbát a sklopte hlavu nadol, potom ho jemne a postupne nadvihnite a nakloňte dozadu. Chrbát by sa mal teraz ohnúť.

Ak sa vyskytne bolesť krížovej kosti a dolnej časti chrbta, prísne sa zakazuje ťažká fyzická námaha a náhly pohyb.

Informácie pre ženy

U žien sa bolesti v lumbosakrálnej oblasti môžu vyskytnúť z niekoľkých dôvodov. Nepríjemné pocity sa niekedy objavujú počas menštruácie, sú boľavé a slabo lokalizované, bolesť sa môže šíriť na nohy. Je to kvôli napätiu uterosakrálnych väzov. Tento proces nevyžaduje liečbu, po menštruácii sa nepohodlie stratí.

Nemali by ste však čakať a vydržať, ak sú na ľavej alebo pravej strane krížovej kosti silné bolesti. Nepríjemné pocity vľavo sú príznakom pohyblivosti medzistavcovej platničky krížovej kosti a gynekologických ochorení, sú sprevádzané zápchou, srdcovými a pľúcnymi chorobami a bolesti napravo od krížovej kosti môžu spôsobiť problémy s krvným obehom, žalúdkom alebo zápalom reprodukčného systému..

Ak má žena ostrú bolesť v krížovej kosti, mali by ste sa okamžite poradiť so špecialistom, môže to byť príznak rakoviny tela alebo krčka maternice..

Bolesť v lumbosakrálnej oblasti môže tiež počas tehotenstva mučiť, pretože plod v niektorých polohách spôsobuje silné svalové napätie.

Prečo sa prejavuje bolesť v krížovej kosti: príznaky a liečba sarkodinie

Bolesť v krížovej kosti je ochranná reakcia tela, ktorá sa vyskytuje ako reakcia na vývoj patológie. Bolesť alebo akútne nepohodlie v dolnej časti chrbta sa môžete zbaviť až po odstránení ich príčin, ktoré sú početné a rôznorodé. Bolesť v krížovej kosti spôsobuje zranenia, patológie vnútorných orgánov a pohybového aparátu.

Charakteristické znaky sarkodinie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Sarkodynia - epizodická alebo pretrvávajúca bolesť v krížovej kosti. Nejde o klinický prejav, ale o celý súbor symptómov, ktorých intenzita závisí od patológie, ktorá ho vyvolala. Ak má choroba deštruktívnu a degeneratívnu povahu, závažnosť nepríjemných pocitov sa zvyšuje s postupom choroby. Pri zápalovej patológii je bolesť akútna, pálivá, piercing. Zvyčajne nie je lokalizovaná v sakrálnej oblasti, ale vyžaruje do tesne umiestnených častí tela - zadok, boky, slabiny, členky a dokonca chodidlá..

Príčiny bolesti v krížovej kosti

Najbežnejšou príčinou sarkodinie sú patologické nálezy lumbosakrálnej chrbtice a choroby postihujúce panvové orgány. Bolesť sa často odráža, to znamená, že sa šíri z časti tela inervovanej nervovými plexusmi bežnými v krížovej kosti..

Príčiny nepohodlia môžu byť prírodné aj patologické. Bolesť sa považuje za fyziologickú, ak sa vyskytne počas menštruácie v dôsledku kolísania hormonálnych hladín. A počas obdobia tehotenstva rastúca maternica tlačí na lumbosakrálnu chrbticu.

Ťažkosti v dolnej časti chrbta pociťujete po nadmernom fyzickom namáhaní, napríklad pri zdvíhaní závaží alebo počas intenzívneho športového tréningu. Ako provokujúce faktory pôsobia svalové kmene, hromadenie kyseliny mliečnej vo vláknach..

Malígne a benígne nádory, predchádzajúce zranenia, gynekologické a endokrinné patológie sa stávajú patologickými príčinami sarkolínie. Bolesť Coccyxu je hlavným príznakom bedrovej osteochondrózy, tromboflebitidy postihujúcej iliakálne a panvové cievy..

Charakterizácia bolesti krížovej kosti pri rôznych chorobách

Intenzita syndrómu bolesti je ovplyvnená mnohými faktormi. Je to typ diagnostikovanej patológie, stupeň jej priebehu, stupeň poškodenia tkaniva, počet vzniknutých komplikácií. Sarkodynia môže byť jediným klinickým prejavom choroby alebo môže byť sprevádzaná inými príznakmi rôznej závažnosti..

Po zranení

Počas zlomeniny je bolesť taká akútna, že človek vo väčšine prípadov stráca vedomie. Pohodlie v krížovej kosti sa tiež vyskytuje vo fáze rehabilitácie, keď sa mení počasie alebo keď sú stavce preťažené. Zvyšková sarkodynia pretrváva v prípade poškodenia chrupavky alebo kostí v dôsledku traumy. Intenzita bolesti po úraze alebo modrinách sa postupne znižuje.

V krížovej kosti a dolnej časti chrbta

Toto je typický znak deštrukcie segmentov lumbosakrálneho otelenia chrbtice. Závažnosť sarkodinie pri absencii lekárskeho zákroku sa neustále zvyšuje. V konečnom štádiu artrózy alebo lumbosakrálnej osteochondrózy sa bolesť stáva trvalou.

V krížovej kosti a chvostovej kosti

Môže byť príznakom pilonidálneho ochorenia, nádorov, porúch obehového systému. Sarcodynia tejto lokalizácie sa zvyčajne prejavuje náhle a jej intenzita sa zvyšuje po fyzickej námahe alebo exacerbácii chronických patológií..

V krížovej kosti vpravo alebo vľavo

Bolesť často signalizuje léziu patológiou jednej z obličiek, takže sa často stávajú diagnostickými príznakmi. Môžu byť ostré, objavujú sa počas pohybu a v pokoji. Je to tiež charakteristický príznak zápalu alebo poškodenia sakroiliakálneho kĺbu..

Bolesť v bolesti krížovej kosti

Takáto sarkodynia je charakteristická pre patológie muskuloskeletálneho systému v štádiu remisie. Zvyčajne je sprevádzaná miernou tuhosťou a opuchom. Bolestivá povaha pocitov v dolnej časti chrbta a krížovej kosti tiež naznačuje prítomnosť pomalého zápalového procesu v panvových orgánoch..

Bolesť v gynekologickej patológii

Ak sa endometrióza krčka maternice stala príčinou sarkodinie, potom je tento syndróm pred menštruáciou sprevádzaný krvácaním. Pri akútnej vaginitíde, vulvovaginitíde sa prejavuje bolesť v krížovej kosti, čo poukazuje na závažný zápal.

Bolesť s abnormalitami chrbtice

Pri vrodených alebo získaných abnormalitách (kyphosis, skolióza) vyvolávajú zmeny v lordóze bolesť v kombinácii so zvýšeným svalovým tonom. V takýchto prípadoch nastáva sarkodynia aj pri malej fyzickej námahe..

Bolesť v krížovej kosti s nádormi

Ostré chudnutie, horúčka a slabosť sprevádzajú akútne alebo boľavé nepohodlie. Bolestivosť sa vyskytuje v noci a vo dne, nie sú eliminované nesteroidnými protizápalovými liekmi, a to ani v injekčnej forme.

Bolesť infekčnej choroby

Akútny zápal vyvoláva silnú bolesť, zvýšenie lokálnej teploty, príznaky celkovej intoxikácie tela. Pri pomalej patológii sa sarkodynia vyskytuje počas relapsov.

Metabolická bolesť

Dna, diabetes mellitus, poruchy funkcie nadobličiek a štítnej žľazy predisponujú k degeneratívnym zmenám v štruktúrach lumbosakrálnych diskov a stavcov. Závažnosť bolesti sa zvyšuje s deštrukciou chrupavky a kostného tkaniva.

Bolesť v krížovej kosti u mužov

U mužov často naznačujú progresívnu prostatitídu, sú lokalizované na jednej strane alebo majú pásový charakter. Sprevádzané častým močením, bolestivou erekciou, oslabenou potenciou.

Sakrálna bolesť počas menštruácie

Pohodlie počas menštruácie nastáva paroxyzmálne, šíri sa cez panvu, vyžaruje do stehien a slabín. Intenzita bolesti u ženy sa výrazne zvyšuje v prítomnosti zápalových patológií pohlavných orgánov po podchladení, nadmernej fyzickej námahe..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Bolesť v krížovej kosti pri nosení dieťaťa

Zvyčajne sa vyskytujú v 2. a 3. trimestri tehotenstva. Bolesť je cítiť pri dlhodobom státí na nohách kvôli tlaku plodu na kosti malej panvy. Dôvodom je tiež vývoj špeciálneho hormónu, ktorý pripravuje pôrodný kanálik na vzhľad dieťaťa.

Stresová bolesť v krížovej kosti

Psycho-emocionálne preťaženie vedie k bolesti. Sú lokalizované v krížovej kosti alebo siahajú až po nohy, boky, strednú časť hrudníka. Použitie analgetík nepomáha pri takýchto sarkoidiách - je potrebné používať sedatíva alebo sedatíva..

Diagnostické metódy

Počiatočná diagnóza sa vykonáva na základe externého vyšetrenia pacienta, jeho sťažností, anamnézy. Lokalizácia a intenzita bolesti sa často stávajú kľúčom k identifikácii príčin sarkodinie. Na potvrdenie diagnózy a diferenciácie iných chorôb sa vykonáva rádiografia, MRI, CT a ultrazvuk. Ak existuje podozrenie na infekčný pôvod sarkodinie, uskutočnia sa biochemické a sérologické štúdie a vysejú sa biologické vzorky..

Kedy a ku ktorému lekárovi

S bolesťou v sakrálnej oblasti môžete kontaktovať ortopeda, traumatológa, neurológa, stavca. Menovanie do terapeuta nebude chybou. Praktický lekár má schopnosti diagnostikovať príčinu sarkodinie. Po identifikácii hlavnej patológie bude pacient odkázaný na úzkeho špecializačného lekára na liečbu.

Liečebné metódy

Metódy liečby závisia od typu diagnostikovanej patológie. Keďže sarkodynia je iba príznakom, môžete sa jej zbaviť liečením hlavného zápalového alebo degeneratívneho dystrofického ochorenia..

Lieky

Na odstránenie akútnych prepichovacích bolestí sa blokády liečiv uskutočňujú pomocou glukokortikoidov (Diprospan, Dexamethason, Triamcinolone) a anestetík (Novocain, Lidocaine). Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) na parenterálne podávanie - Ortophen, Meloxicam, Ketorol sa tiež vyrovnávajú s takou sarkodiniou.

Na bolesť, lisovanie, tupú bolesť sú pacientom predpísané tablety Diclofenac, Ibuprofen, Ketoprofen. Prípravky na lokálne použitie - Voltaren, Nise, Ketorol, Fastum, Arthrosilen - zmierňujú slabé nepohodlie.

Osvedčili sa masti s rušivými a lokálne dráždivými účinkami - Nayatoks, Viprosal, Efkamon.

Masáže, manuálna terapia a akupunktúra

Mechanické dávkové pôsobenie na krížovú kost sa používa na odstránenie bolesti spôsobenej patológiami pohybového aparátu, vrátane poranenia. Počas reflexológie klasická, vákuová, akupresúra zlepšuje krvný obeh a mikrocirkuláciu, posilňuje svalový korzet, stabilizuje disky a stavce.

Fyzioterapeutický kurz

Fyzioterapeutické opatrenia zvyšujú a predlžujú pôsobenie liekov, manuálnu terapiu, masáže. Väčšina procedúr sa vykonáva až po úľave od akútnej bolesti a zápalu. Cvičenie s využitím 5-10 sedení magnetoterapie, laserovej terapie, UHF terapie, terapie rázovými vlnami Aplikácie s ozokeritom, parafínom, bahennou terapiou, hirudoterapiou pomáhajú znižovať intenzitu sarkodinie..

Komplexná cvičebná terapia

V štádiu rehabilitácie všetkých zápalových a degeneratívnych-dystrofických chorôb sa pacientom odporúča pravidelná cvičebná terapia a gymnastika. Odstránia nielen bolestivé príznaky, ale tiež sa stanú vynikajúcou prevenciou šírenia patológie. Prvé triedy sa uskutočňujú pod vedením lekára fyzioterapie, ktorý pacientom hovorí, ako sa vyhnúť stresu v chrbtici. V budúcnosti sa môžete trénovať sami doma.

Nosiť korzet

Používanie ortopedických pomôcok pomáha znižovať závažnosť bolesti. Pravdepodobnosť premiestnenia stavcov je minimalizovaná, zaťaženie panvových orgánov je znížené. V závislosti od typu diagnostikovanej patológie sa u pacientov prejavujú mäkké obväzy, korzety s plastovými alebo kovovými vložkami, polotuhé alebo tuhé ortézy..

Ľudové metódy

Zástupcovia úradného lekárstva nesúhlasia s použitím alternatívnych metód na odstránenie sarkolínie. V prípade zápalového procesu v panvových orgánoch alebo v segmentoch stavcov spôsobuje použitie trení a obkladov jeho šírenie do zdravých tkanív. Domáce masti, aplikácie, tinktúry a odvary sa môžu používať až po dosiahnutí stabilnej remisie a po konzultácii s ošetrujúcim lekárom..

Možné komplikácie a dôsledky

Keďže sarkodynia nie je choroba, nie je schopná vyvolať žiadne komplikácie, na rozdiel od patológií, ktoré ju spôsobili. Pri ignorovaní bolesti v krížovej kosti, pri hľadaní lekárskej pomoci, rýchlo prechádzajú zápalové a degeneratívne procesy. Preto je sarkodynia prvý signál patológie vyvíjajúcej sa v tele. Čím skôr sa zistí jej príčina, tým rýchlejšie sa začne liečba. A tým sa zabráni rozvoju vážnych komplikácií.

predpoveď

Bolesť v krížovej kosti sa môžete zbaviť pomocou farmakologických prístrojov, fyzioterapie, cvičenia. Prognóza úplného zotavenia však závisí iba od diagnózy a včasnej liečby.

Metódy prevencie

Aby ste sa vyhli sarkodinii, musíte podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie ročne. Ženy sa odporúčajú navštíviť gynekológa raz za šesť mesiacov a urológa pre mužov. Včasné odhalenie patológie vám umožní zbaviť sa tejto choroby skôr, ako sa objavia prvé príznaky.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Bolesť v lumbosakrálnej oblasti ako znak patológie chrbtice

Ťažká bolesť v lumbosakrálnej chrbtici vyžaduje okamžitú návštevu lekára. Ak sa príznak prejaví raz a nedochádza k opakovaniu, nemali by ste sa obávať. V prípade systematickej bolesti je jednoducho potrebné vyhľadať pomoc od lekárskeho zariadenia.

Bolesť v chrbtici sa považuje za častú. Je pevne stanovená u starších aj u mladých ľudí. Prítomnosť intenzívnej bolesti znižuje kvalitu života a negatívne ovplyvňuje celkovú pohodu. Bez riadneho zaobchádzania môžu byť následky vážne a nezvratné..

Prečo sa objavuje bolesť

Akútna bolesť v sakrálnej chrbtici nie je nezávislým príznakom. Výskyt intenzívnej bolesti naznačuje množstvo patologických procesov pokrývajúcich kostné štruktúry a vnútorné orgány.

Príčiny môžu byť buď získané alebo vrodené. Prvá kategória obsahuje tieto podmienky:

 • degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek;
 • premiestnenie stavcov;
 • pruh.

Degeneratívne zmeny sú často predstavované osteochondrózou. Pacienti sa sťažujú nielen na bolesť, ale aj na svalové napätie v chrbte. Intenzita klinických prejavov vedie k stuhnutosti pohybov. Zosilnenie bolesti sa zaznamenáva s ostrými zákrutami, kašľom, kýchaním a predĺženým pobytom v jednej polohe.

Posun stavcov alebo spondylolistéza vyvoláva bolesť. Je to kvôli posunu bedrového stavca vo vzťahu k sakrálnej kosti. Kýla vytvorená medzi bedrovými stavcami spôsobuje dosť nepríjemný pocit. Zintenzívnenie syndrómu bolesti sa zaznamenáva ráno, večer sa pozoruje postupné zlepšovanie stavu. Niektorí pacienti hlásia zmiernenie príznakov po chôdzi..

Medzi vrodené príčiny bolesti patrí fúzia bedrového stavca s krížovou kosťou a spina bifida v dôsledku neúplného sťahovania oblúkov..

Skúsený odborník je schopný zistiť, z akého dôvodu bolesť nastáva a čo je provokujúci faktor. Ochorenia sprevádzané intenzívnou bolesťou je veľa. Laboratórne a inštrumentálne štúdie dokážu určiť konkrétny typ choroby.

Príčiny jednostrannej bolesti

Príčiny bolesti v krížovej kosti sú často spôsobené porušením práce vnútorných orgánov. Nepriamo prejavený symptóm je schopný indikovať neoplastický proces, ktorý ovplyvňuje tkanivo maternice. S pravostrannou lokalizáciou bolesti sa tiež pozoruje slabosť dolných končatín, časté kŕče, strata hmotnosti, hnačka a poruchy tráviaceho systému. Pri ľavostrannej lokalizácii sa zaznamenáva zvýšenie telesnej hmotnosti, zníženie ochranných funkcií tela a patologické zmeny v dýchacom systéme..

Choroby a stavy, ktoré vyvolávajú bolesť chrbtice:

 • poranenia miechy;
 • vaskulárne patológie;
 • choroby reprodukčného systému;
 • zápal panvy;
 • narušenie kostného metabolizmu;
 • stresujúce podmienky.

Po závažných modrinách v chrbtici nie je vylúčený výskyt bolesti a všeobecné nepohodlie. Intenzita mechanického účinku nie je dôležitá.

Cievne patológie zahŕňajú tromboflebitídu. Toto ochorenie je sprevádzané tvorbou krvných zrazenín v stenách krvných ciev. Vyvoláva akútny zápalový proces.

Bolesť v sakrálnej oblasti je často spojená s poruchami ženského reprodukčného systému. Najbežnejšou patológiou je endometrióza a parameter. Endometrióza spôsobuje nepohodlie v maternici. Žena si všimne bolesť na konci cyklu. Parametritída je zápalový proces, ktorý zahŕňa tkanivá obklopujúce maternicu. Je to často komplikácia endometritídy. Posilnenie klinických prejavov sa zaznamenáva po fyzickej námahe.

Zápal panvových orgánov spôsobuje akútnu bolesť. Intenzívny príznak často naznačuje rakovinu maternice a onkopatológiu. Zvýšenie bolesti je fixované v prítomnosti metastáz..

Obzvlášť nebezpečné sú choroby a patologické stavy spojené s poruchou vnútorných orgánov. Pre ich včasnú diagnostiku a elimináciu musíte ísť na schôdzku s odborníkom v zdravotníckom zariadení. Čím rýchlejšie sú diagnostické opatrenia uskutočňované, tým skôr pacient dostane kvalitnú a účinnú liečbu.

Ako eliminovať bolesť

Komplexné ošetrenie predpisuje špecialista na základe laboratórnych a inštrumentálnych štúdií. Skúsený lekár ľahko určí povahu syndrómu bolesti a príčinu jej rozvoja. Bolesť je iba jedným z príznakov spojených s množstvom chorôb a stavov. Aby sa odstránili pochybnosti, aby sa určila príčina bolesti, je vhodné navštíviť urológa, neurológa, traumatológa, gynekológa a ortopéda..

Cieľom liečby je eliminácia príčiny príznaku. Štandardná terapia zahŕňa:

 • užívanie drog;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • manuálna terapia a masáže;
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • chirurgia.

Cieľom liekovej terapie je anestézia a odstránenie zápalu. V prípade intenzívnej bolesti sa používajú intravenózne alebo intramuskulárne injekcie lidokaínu, novokaínu a Kenalogu. Na odstránenie zápalu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky: diklofenak, nimesil a ibuprofén..

Fyzioterapeutické postupy pomáhajú eliminovať opuchy a zápalové procesy. Najúčinnejšie techniky sú UHF a sínusové prúdy. Ďalšie postupy sú predpísané individuálne a závisia od príčiny bolesti.

Liečba manuálnou terapiou a masážou je doplnená. Jedná sa o techniky na uvoľnenie svalov a zníženie tlaku na chrbticu. Hlavným cieľom týchto metód je odstránenie bolesti, normalizácia metabolických procesov a odstránenie svalového spazmu..

Fyzikálna terapia vám umožňuje rozvíjať chrbticu a obnoviť pohybovú aktivitu. Súbor cvičení sa vyberá individuálne.

Ak konzervatívna terapia nemala pozitívny účinok, lekár rozhodne o operácii. Operácia je vhodná v prítomnosti závažných patologických procesov. Ktorý spôsob chirurgického zákroku sa použije, závisí od stavu pacienta a typu patológie.

Bolesť chrbta v bedrovej oblasti: príčiny a liečba

Podľa štatistík [1] sa 70 až 80% obyvateľstva našej krajiny stretáva najmenej raz za život s bolesťou chrbta v bedrovej oblasti alebo, z lekárskeho hľadiska, s bolesťou dolnej časti chrbta. Jeho výskyt v Spojenom kráľovstve je 59%, v Dánsku - 70%, vo Fínsku - 75% [2]. Medzi všetkými vydanými „práceneschopnosťami“ v našej krajine je tretina prípadov bolesti chrbta [3]..

Príčiny bolesti chrbta môžu byť veľmi rozdielne - od psychogénnych faktorov po rakovinové metastázy. Našťastie vážne patológie nespôsobujú viac ako 5% prípadov bolesti v dolnej časti chrbta, jej hlavnou príčinou je nadmerné zaťaženie alebo svalové kŕče, ako aj ďalšie problémy pohybového aparátu..

Typy bolesti chrbta v bedrovej oblasti

Bolesť v chrbte, rovnako ako v iných orgánoch, je rôznorodá. Najčastejšie je to charakter bolesti - prvé znamenie, podľa ktorého môže lekár urobiť predpoklad o povahe choroby.

Podľa pôvodu môže byť bolesť chrbta:

 • primárne - spôsobené chronickými funkčnými alebo dystrofickými zmenami v tkanive chrbtice a svalov, niekedy s postihnutím susedných štruktúr - korene miechových nervov;
 • sekundárne - spôsobené zraneniami, zápalmi, artritídou alebo artrózou medzistavcových kĺbov, poškodením vnútorných orgánov.

Trvanie bolesti môže byť:

 • akútny - vyskytuje sa v dôsledku nového poškodenia alebo novo sa vyskytujúceho patologického stavu, je s ním neoddeliteľne spojený, trvá až šesť týždňov;
 • subakútna - trvá 6 - 12 týždňov;
 • chronické - trvanie viac ako 12 týždňov.

Typické klinické prejavy budú závisieť od zdroja bolesti..

Syndrómy svalovej toniky a myofasciálnej bolesti

Hypotermia, neustále nepohodlné držanie tela počas práce alebo odpočinku, nesprávne motorické stereotypy, degeneratívne choroby chrbtice, zmena výšky a pružnosti medzistavcových platničiek spôsobuje nerovnomerné rozloženie zaťaženia svalov. Niektoré z nich sú neustále preťažené, iné naopak nedostávajú potrebné zaťaženie. Výsledkom je kŕč v jednotlivých svaloch spôsobujúci bolesť. Objavujú sa tzv. Spúšťacie body, ktorých vplyv zvyšuje kŕče a bolesti. Charakteristické znaky myofasciálnej bolesti:

 • jasne obmedzená oblasť (miestna bolesť);
 • cítil sa v hĺbke svalovej vrstvy;
 • vo svale je cítiť hustú, tesnú oblasť alebo šnúru, v ktorej sú zistené obzvlášť bolestivé body;
 • pri vystavení týmto bodom sa bolesť prudko zintenzívni, čo spôsobuje, že sa pacient trasie (príznak skoku);
 • obmedzenie mobility;
 • ak sa vám podarí napnúť sval, bolesť sa zníži.

Práve na tento druh bolesti dokonale pôsobia otepľovacie masti alebo populárne zariadenia, ako je aplikátor reflexnej ihly Kuznetsov. Je pravda, že ich účinok je krátkodobý, pretože nevylučujú príčinu svalového kŕče. Spoľahlivejšou metódou je injekcia anestetika alebo akupunktúry priamo v mieste spustenia, ako aj kinezioterapia, fyzioterapia, manuálna terapia..

Kompresná radikulopatia

Je to spôsobené stláčaním alebo napínaním koreňov miechových nervov v dôsledku herniovaného disku alebo znížením jeho výšky a v dôsledku toho vzdialenosti medzi stavcami. Takáto bolesť sa častejšie pociťuje ako „povrchová“, ktorá sa šíri viac v koži ako v hĺbkach tkanív. Výrazne sa zvyšuje s kýchaním, kašľom a stresom na chrbticu. Je to taká bolesť, ktorá sa cíti ako klasická „bolesť chrbta“, ktorá spôsobuje nervový koreň.

Spinálna stenóza

Vyskytuje sa v dôsledku kýly disku, vyčnievania (vyčnievania) jeho časti do miechového kanála alebo objavenia sa sekvestrácie - exfoliačnej časti disku. Tak či onak, je stlačený útvar zvaný cop, ktorý je koreňom dolných nervov miechy inervujúcich dolné končatiny. V tomto prípade sa bolesť šíri pozdĺž nervového koreňa, od spodnej časti chrbta po chodidlo, objavuje sa ako v pokoji, tak pri chôdzi, zosilňuje sa pri predlžovaní chrbtice a pri nakláňaní vpred klesá..

Fazetový syndróm

Je to spôsobené patológiou malých medzistavcových (fazetových) kĺbov. Bolesť môže byť lokálna, rovnako ako vyžarujúca (dávajúca) slabiny, chvostovú kosť, na zadnej strane stehna. Posilňuje sklon a rotáciu v spodnej časti chrbta.

Všetky tieto typy bolesti sa objavujú ostro, niekedy môže pacient dokonca povedať, v ktorý deň a po ktorej expozícii (niečo zvýšil, otočil atď.). Bolesť sa zosilňuje večer a po cvičení a po odpočinku ustupuje. Tento druh bolesti je častejšie charakteristický pre stredných a starších ľudí..

Zápalová bolesť

Je spôsobená zápalovým poškodením kĺbov chrbtice - rôznymi druhmi artritídy: reumatoidou, Reiterovou chorobou, ankylozujúcou spondylitídou atď. Zápalová bolesť sa často vyskytuje u relatívne mladých ľudí, vyvíja sa postupne. Je maximálna na začiatku dňa a klesá večer alebo po cvičení. Často sprevádzané rannou stuhnutosťou..

Ďalšími možnými príčinami bolesti chrbta sú patológia vnútorných orgánov, ako sú obličkové kamene alebo zápal slepého čreva u žien. Pretože mnoho chorôb sa môže prejaviť podobným spôsobom, prinajmenšom s ohľadom na bolesť, je lepšie sa nezapojiť do vlastnej diagnostiky, ale poradiť sa s lekárom.

Okamžitá konzultácia s odborníkom sa vyžaduje, ak:

 • bolesť sa objavila po traume, najmä u žien vo veku;
 • anamnéza rakoviny;
 • bolesť je sprevádzaná horúčkou;
 • ostro a bez zjavného dôvodu sa zníži hmotnosť;
 • zmeny chôdze alebo nohy sú odobraté;
 • ťažkosti s močením a vyprázdňovaním.

Tieto príznaky môžu byť prejavom vážnych chorôb, ktoré si vyžadujú okamžitú liečbu..

Patologická diagnostika

V prípade bolesti v oblasti chrbta a bedier musí lekár najskôr odstrániť život ohrozujúce stavy - našťastie sú dosť zriedkavé.

Všeobecné a biochemické krvné testy dokážu odhaliť zápalové zmeny, zistiť zvýšenú hladinu vápnika, charakteristiku metastáz malígnych novotvarov v kostných štruktúrach, ako aj zmenu počtu krvných buniek v myelóme atď. Testy antigénov špecifických pre prostatu môžu byť predpísané pre starších mužov, aby sa vylúčila možná rakovina prostaty.

Röntgenové vyšetrenie odhalí zmenu výšky medzistavcových platničiek, možné osteofyty - nadmerný rast kostného tkaniva spôsobený nesprávnym rozdelením záťaže na stavce, zmenu tvaru samotných stavcov.

Počítačová tomografia a MRI ukáže opuch medzistavcových platničiek, kalcifikácie (miesta kalcifikácie), spinálnu stenózu.

Dnes sa tieto dve štúdie nahrádzajú ultrazvukom chrbtice, ktorý umožňuje detekovať podobné zmeny bez toho, aby bol pacient vystavený nadmernému ožiareniu..

Podľa indikácií je potrebná konzultácia neurológa - chiropraktik.

Po úplnom vyšetrení je stratégia liečby jasná. Terapeutickými metódami je zvyčajne možné zvládnuť bolesť v bedrovej oblasti, chirurgický zákrok je indikovaný pomerne zriedka..

Lieky proti bolesti v bedrovej chrbtici

V 95% prípadov nemá pacient dôvod na obavy: bolesť chrbta zvyčajne nie je nebezpečná pre zdravie a môže sa vyliečiť. Myofasciálny syndróm je korigovaný rýchlejšie - eliminácia radiálnej bolesti môže trvať niekoľko mesiacov. Tak či onak, vo väčšine prípadov, je potrebná medikamentózna terapia. Používajte nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) na zmiernenie bolesti a zníženie opuchu, chondroprotektorov na udržanie medzistavcovej chrupavky. Niekedy sú hormóny predpisované na zníženie bolesti a opuchu: pôsobia rýchlejšie ako nesteroidné protizápalové lieky, podávajú sa vo forme blokád a kvapkadiel pod dohľadom lekára..

Lieky môžu byť vo forme mastí a gélov - tento spôsob liečby bolesti chrbta sa propaguje v reklamách. Ale ako spôsob zavádzania účinnej látky do tela je použitie neúčinných externých činiteľov najúčinnejšie, čo sa dá predvídať, pretože väčšina lieku dokonca neprenikne cez kožu..

Inou populárnou metódou sú orálne lieky alebo jednoduchšie tablety a kapsuly. Nie je ťažké piť pilulky, účinok sa objavuje pomerne rýchlo - zvyčajne do pol hodiny alebo hodiny, ale dlhodobé užívanie liekov môže ovplyvniť stav gastrointestinálneho traktu..

Najrýchlejším a najúčinnejším spôsobom na zmiernenie bolesti je preto injekcia priamo do spastického svalu alebo do oblasti postihnutého koreňa, tzv. Blokáda. Ich jedinou nevýhodou sú prísne požiadavky na vysoko kvalifikovaného lekára, ktorý bude túto manipuláciu vykonávať.

Neliečivá terapia

Liečba drogami sa spravidla dopĺňa nedrogovými metódami. O tom, aký druh fyzioterapie je potrebný, ošetrujúci lekár rozhodne. Môže to byť klasická masáž alebo manuálna terapia a osteopatické procedúry, ako aj akupunktúra. Výsledky ukazujú, že masáž v plechovkách s minimálnym prekrvením v spúšťacích bodoch. Uvoľňuje svalové kŕče a obnovuje prietok krvi. Použitie rôznych bylín stimuluje krvný obeh v spastickej oblasti, zlepšuje krvotvornú funkciu sleziny a funkciu obličiek na kontrolu stavu nervového tkaniva. Popularita si získava aj kinezoterapiu - špeciálna gymnastika vo forme tried zameraných na špeciálne dekompresné simulátory, ktoré pomáhajú zmierniť napäté svaly, formujú nové motorické stereotypy, čím eliminujú príčinu bolesti chrbta..

Preto najlepšou možnosťou liečby bolesti chrbta je kombinácia liekových metód a prístupu bez drog. Takáto komplexná práca v niekoľkých smeroch vám umožňuje rýchlo sa vysporiadať s touto chorobou, úplne sa zbaviť bolesti alebo mať trvalý účinok.

Na ktorú kliniku sa môžem obrátiť?

Pripomienky k tejto otázke nám poskytol vedúci lekár kliniky TAO tradičnej čínskej medicíny Zhang Zitsian:

„Myslím, že neexistuje osoba, ktorá nikdy nezažila bolesti chrbta. A tento problém si vždy vyžaduje úplnú pozornosť odborníkov. Najprv sa musíte uistiť, že lekári sú riadne kvalifikovaní. Napríklad na klinike tradičnej čínskej medicíny „TAO“ pracujú skutoční odborníci vo svojom odbore. Vyštudovali najlepšie univerzity v Číne a teraz pracujú na základe zmluvy v Rusku. Dosiahli sme to uzavretím dohody s univerzitou Henan, ktorá nám vysiela odborníkov..

Pri liečbe bolesti chrbta je tiež dôležité, aby bol pacient monitorovaný jedným lekárom. Na klinike TAO pracujú odborníci už niekoľko rokov, takže lekárov nemusíte neustále meniť. To má, samozrejme, pozitívny vplyv na liečbu..

Naša klinika poskytuje rôzne služby tradičnej čínskej medicíny. Jedná sa o akupunktúru a rôzne druhy masáží, bylinné medicíny a oveľa viac. Vďaka procedúram, ktoré poskytuje klinika TAO, sa chirurgickému zákroku možno vyhnúť aj v prípadoch, keď sa zdá, že sa bez neho nemôžete obísť..

Spravidla poskytujeme liečebný postup. Jeden kurz sa zvyčajne skladá z desiatich lekcií. Ak pacient zaplatí za celý priebeh naraz, dostane 15% zľavu “.

P. S. Podrobné informácie o službách a cenách nájdete na klinike tradičnej čínskej medicíny TAO alebo na webovej stránke.

Licencia na poskytovanie zdravotníckych služieb č. LO-77-01-000911 z 30. decembra 2008, vydaná Moskovským ministerstvom zdravotníctva.

Bolesť chrbta môže byť príznakom mnohých chorôb. Včasný prístup k lekárovi môže výrazne urýchliť a zjednodušiť proces liečby.

Na liečbu chrbtice na klinikách tradičnej čínskej medicíny možno predpísať:

 • akupunktúra;
 • fytoterapie;
 • masáže;
 • sada cvičení (fyzioterapeutické cvičenia) qigong.
Ponúkané služby.

Kliniky tradičnej čínskej medicíny môžu pomôcť s chorobami chrbtice, ako napríklad:

 • medziobratlová kýla;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • skolióza;
 • osteochondrosis.
Naučiť sa viac.

Čínska tradičná medicína je zameraná na stimuláciu vlastných ochranných zdrojov tela a môže sa používať v spojení s tradičnými druhmi liečby.

Náklady na liečbu chrbtice môžu závisieť od predpísaných postupov, trvania liečebného cyklu, ako aj od kvalifikácie lekára..

Viac informácií o klinike a nákladoch na postupy získate po prihlásení na úvodnú konzultáciu.

Akupunktúru je možné odporučiť na mnoho chorôb, vrátane akútnych a chronických štádií..

Zistite viac o zľavách na ošetrenie na tradičných čínskych lekárskych klinikách!

 • 1 http://www.chelsma.ru/files/misc/bol_v_spine_tekst_lekcii_2_.pdf
 • 2 clck.ru/EENZg
 • 3 http://sevgb6.ru/doc/klinicheskie-rekomendacii/xronicheskaya-bol-v-spine.pdf

Bolesť v dolnej časti chrbta - v lumbosakrálnej oblasti, ktorá pozostáva iba z ôsmich stavcov - sa môže náhle zosilniť. Stáva sa to často a niekedy, keď sú neznesiteľné, môžu vyžadovať volanie do domu tímu lekárov a ďalšiu hospitalizáciu. Aby ste tomu zabránili, urobte preventívne opatrenia: viac sa pohybujte, jedzte pestro a nezabudnite sa ukázať u neurológa najmenej raz za dva až tri roky..

Bolesť v krížovej kosti pri rôznych chorobách. Ako liečiť bolesť krížovej kosti?

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

úvod

Sakra je chrbtica umiestnená medzi bedrovou a kostrčou. Je to jediná kosť vytvorená z piatich fúzovaných stavcov. Bolesť v secrum (sacrodinia) - najťažšia bolesť v chrbtici.

Ženy zažívajú bolesť krížovej kosti častejšie ako muži. Dôvodom je to, že ženské chrbtice sú vo všeobecnosti menej odolné ako mužské a s veľkými ťažkosťami tolerujú fyzickú aktivitu. A zaťaženie krížovej kosti u žien počas tehotenstva a menštruácie je veľmi intenzívne.

Príčiny bolesti v krížovej kosti

Charakterizácia bolesti krížovej kosti pri rôznych chorobách

Bolesť po zranení

Bolesť v krížovej kosti spojená s bolesťou dolnej časti chrbta

Takéto bolesti sú najčastejšie spôsobené osteochondrózou bedrovej chrbtice. Bolesti v dolnej časti chrbta a trápenie sa prejavujú na nohách. Okrem toho pacient pociťuje stuhnutosť, napätie v chrbte, niekedy - poruchy citlivosti v lumbosakrálnej oblasti. Napäté chrbát bráni pacientovi v ohýbaní, je ťažké vykonávať najjednoduchšie kroky: topánky, umývanie, niečo zdvíhajúce sa z podlahy atď..

Príčinou bolesti chrbta pri osteochondróze môžu byť ostré nepríjemné pohyby, kašeľ, kýchanie, fyzická námaha pri zdvíhaní závaží, predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe..

Bolesť pri osteochondróze má tendenciu klesať v horizontálnej polohe. Niekedy, aby sa znížila bolesť, pacient zaujme nútenú pozíciu: v podrepe, stojacich na všetkých štyroch alebo ležiacich na boku, ohýbajúc si kolená.

Bolesť v krížovej kosti a dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť aj pri medzistavcovej prietrži dolných bedrových stavcov. Tieto bolesti sú tiež podávané na dolných končatinách alebo v oblasti trieslovín. Chrbtica bolí viac ráno a večer sa znižuje bolesť. Bolesť ustupuje po chôdzi; pacienti, ktorí ráno vstávajú z postele, sú nútení „tempo“.

Tromboflebitída môže tiež spôsobiť bolesť krížovej kosti a dolnej časti chrbta, ak sú postihnuté panvové a ilické žily..

Okrem toho bolesť v krížovej kosti a dolnej časti chrbta môže byť spojená s expanziou sigmoidného hrubého čreva v susedstve krížovej kosti. Táto expanzia sa vytvára počas hromadenia výkalov (tvorba fekálnych kameňov) alebo kolitídy - zápalu sigmoidného hrubého čreva..

Bolesť v krížovej kosti a chvostovej kosti

Bolesť, ktorá sa vyskytuje súčasne v krížovej kosti a v chvostovej kosti, je zvyčajne spojená s traumatickým poškodením alebo zápalom sakrokokocyleálneho kĺbu (kĺb spájajúci krížovú kosti s kostrou). Zranenie, ku ktorému došlo už pred mnohými rokmi, je podnetom pre objavenie sa kostnej drene. Tento kalus, ako aj ukladanie solí spôsobujú stuhnutie kĺbu.

Pacient nemôže rýchlo zmeniť pozíciu: vstať zo stoličky, je pre neho ťažké vyrovnať sa a pri dlhšom státí je ťažké sa zohnúť. Bolesť, ktorá sa vyskytuje v tomto prípade, je často mdlá, monotónna, ale tiež akútna, paroxyzmálna. Zároveň sú na röntgenových lúčoch často viditeľné zmeny v sakrococcygálnej kĺbovej oblasti..

Bolesť v krížovej kosti vpravo alebo vľavo

Niekedy sa pacienti sťažujú na bolesť na jednej strane krížovej kosti. Tieto bolesti sú spôsobené zápalom alebo poškodením sakroiliakálneho kĺbu (párový kĺb spájajúci krížovú časť s iliom na oboch stranách, vľavo a vpravo). Zhoršená funkcia tohto kĺbu je sprevádzaná posunom panvových kostí a zhoršeným prísunom krvi do nohy (vpravo alebo vľavo, v závislosti od miesta procesu).

Súčasne sa okrem bolesti v krížovej kosti zaznamenávajú poruchy chôdze (krívanie), bolesť a kŕče vo svaloch nôh..

Ak krížová bolesť je napravo, t. pravé časti panvy sú premiestnené, čo sa odráža v celom tele: pacient stráca váhu, zhoršuje sa jeho žalúdok, pečeň a črevá. Objaví sa hnačka (hnačka). Ženy majú často gynekologické choroby.

Posun ľavých častí panvy (krížová bolesť vľavo) je sprevádzaný znížením imunity, zníženou srdcovou a pľúcnou aktivitou. Pacient trpí trápením a trpí zápchou.

U žien existuje ďalší dôvod výskytu jednostrannej bolesti pri rakovine krížovej kosti - rakoviny maternice.

U mužov sú s chronickou prostatitídou možné jednostranné bolesti v sakrálnej oblasti, ktoré siahajú až k nohám..

Bolesť v bolesti krížovej kosti

Bolesť v gynekologickej patológii

Bolesť s abnormalitami chrbtice

Bolesť v krížovej kosti s nádormi

Najčastejšie je krížová krv ovplyvnená metastázami rakoviny, lokalizovanými predovšetkým v nasledujúcich orgánoch:

 • obličky
 • pľúca;
 • prsník;
 • žalúdok;
 • čreva;
 • prostaty;
 • štítna.

Porážka krížovej kosti sa vyskytuje v tých prípadoch, keď sa rakovinový nádor pôvodne vyvinul asymptomaticky bez toho, aby sa prejavil sám. A iba v neskorom štádiu rakoviny, keď nádor metastázuje, sa objaví bolesť v krížovej kosti. Tieto bolesti majú charakter neustálej bolesti. Zosilňujú sa v noci? a neklesajú po odpočinku.

Rovnaké bolesti sú zaznamenané aj pri iných zhubných nádoroch krížovej kosti - lymfómu a myelómu.

Bolesť infekčnej choroby

Bolesť v sakrálnej oblasti môže byť spôsobená zavedením patogénov infekčných chorôb, napríklad tuberkulózy alebo stafylokokovej infekcie (druhá spôsobuje výskyt vredov)..

Zároveň sa pacienti sťažujú na stálu, nie príliš silnú bolesť v krížovej kosti, ktorá sa nezastaví ani počas odpočinku, ale zosilňuje sa pohybmi..

Metabolická bolesť

Bolesť v krížovej kosti u mužov

U mužov, najmä v starobe, môže byť bolesť v sakre spojená s chorobami prostaty - chronická prostatitída alebo rakovina s metastázami v sakre.

Bolesť v sakrálnej bolesti pri chronickej prostatitíde môže byť jednostranná (krížová bolesť bolí vpravo alebo vľavo) alebo sa môže šíriť do celej krížovej kosti. Bolesť je sprevádzaná závažnými príznakmi prostatitídy: ťažkosti a pocit pálenia pri močení.

Pri rakovine prostaty nemusí byť trvalá bolesť v krížovej kosti sprevádzaná poruchami močenia.

Sakrálna bolesť počas menštruácie

Bolesť v krížovej kosti počas tehotenstva

Počas tehotenstva môže mať bolesť krížovej kosti niekoľko príčin. Pri veľkých rozmeroch brucha sa posúva ťažisko tela. Na vyváženie rastúceho brucha je žena nútená čoraz viac ohýbať chrbát v dolnej časti chrbta. Táto deformácia ovplyvňuje sakrálnu chrbticu a spôsobuje v nej bolesť.

Pri umiestňovaní plodu do maternice v týlnej polohe na krížovej kosti tehotnej ženy je krk rastúceho dieťaťa neustále stlačený. Tiež spôsobuje sakrálnu bolesť..

Bolesť sa môže vyskytnúť v krížovej kosti a pri zmene polohy plodu. V tomto prípade je bolesť spojená so zvýšeným napätím svalov pripojených k krížovej kosti..

Stresová bolesť v krížovej kosti

Ak sa pacient sťažuje na bolesť v krížovej kosti a príčiny choroby nie je možné určiť pomocou najprísnejšieho vyšetrenia, môžete uvažovať o stresovej (psychogénnej) sakrálnej bolesti. Táto bolesť nie je spôsobená fyzickými príčinami, ale zvýšeným psychoemocionálnym stresom. Navyše pacient nepociťuje fiktívne, ale skutočné utrpenie. Povaha bolesti v krížovej kosti môže byť veľmi odlišná..

Podrobné vyšetrenie pacienta o jeho chorobných a životných okolnostiach pomôže stanoviť diagnózu stresovej bolesti..

Ktorý doktor by mal ísť na sakrálnu bolesť?

Ako liečiť bolesť krížovej kosti?

Anestézia (anestézia)

Manuálna terapia, akupunktúra, masáže

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy, ako sú UHF, SMT (sínusové prúdy), atď., Pomáhajú s bolesťou v krížovej kosti urýchliť regeneráciu odstránením zápalu a opuchov. Fyzioterapia tiež pomáha obnoviť rozsah pohybu v dolnej časti chrbta a svrbenie svalov.

Fyzioterapeutický postup je individuálne vybraný pre každého pacienta fyzioterapeutom.

fyzioterapia

V období obnovy chorôb sprevádzaných bolesťou v krížovej kosti sa odporúčajú fyzioterapeutické cvičenia.

Napríklad sada naťahovacích cvičení. Musíte ich robiť pokojne, rytmicky, včas vlastným dychom. Na začiatku triedy sa každé cvičenie opakuje 10-krát a každý týždeň sa počet opakovaní zvyšuje 3 až 5-krát.
Cvičenie 1
Ležiaci na podlahe na chrbte, ohýbajte kolená. Natiahnite pokrčené kolená rukami k hrudníku a uistite sa, že spodná časť chrbta nevychádza z podlahy.

Cvičenie 2
Ležiaci na podlahe na chrbte, ohýbajte jednu nohu na koleno a druhú nechajte natiahnutú. Uchopte si ohnutú nohu rukami a pritiahnite ju k hrudníku. Predĺžte si nohu a opakujte cvičenie s druhou nohou.

Cvičenie 3
Kľačanie na podlahe, ohnutie chrbta a sklopenie hlavy nadol. Potom pomaly pomaly zdvíhajte hlavu a mierne ju nakloňte dozadu. Chrbát by sa mal ohýbať v opačnom smere a žalúdok by sa mal zasunúť..

Všeobecné odporúčania

Pre akúkoľvek bolesť lokalizovanú v krížovej kosti sú zakázané náhle pohyby a zvýšená fyzická aktivita.

Na posilnenie kostí a svalov potrebujete kompletnú stravu obsahujúcu dostatok vitamínov a minerálov, najmä vápnika. Do dennej stravy je potrebné zaradiť mliečne výrobky, ovocie (a sušené ovocie), zeleninu, bylinky, orechy.

Na zmiernenie bolesti v krížovej kosti a na zmiernenie napätia chrbtových svalov sa odporúča nosiť polotuhý korzet bedrovej kosti. Obmedzuje rozsah pohybu chrbtice v bedrovej oblasti a v lumbosakrálnom kĺbe. Chrbtica je teda vybavená mierom, čo prispieva k uzdraveniu.

Korzet je vybraný tak, aby sa zmestil. Po nasadení korzetu pod oblečenie sa pacient môže voľne pohybovať, chodiť do práce atď. Keď bolesť v krížovej kosti zmizne, je možné korzet zastaviť. A naopak: keď sa bolesť opakuje, musíte si nasadiť korzet.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Terapeutická gymnastika je v prvom rade zameraná na posilnenie svalov krku a chrbta, zlepšuje krvný obeh v ľudskom tele a pomáha zlepšovať fyzickú kondíciu.
Tento krátky článok poskytuje prehľad moderných metód na liečbu slabinovej prietrže u mužov..Pri tejto patológii sa liečba vykonáva pomocou chirurgického zákroku (jedná sa o „zlatý štandard“ terapie): iba pomocou nej je možné úplne odstrániť trieslovú prietrž.
Kýla medziobratlovej platničky je patologický výčnelok buničitého jadra (želatínová stredná časť medzistavcovej platničky), ktorá je výsledkom prasknutia okolitého vláknitého prstenca..