loader

Hlavná

Liečba

Bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť dolnej časti chrbta v anglických zdrojoch sa nazýva dolná časť chrbta. Bolesť často prispieva k napätiu v bedrovej chrbtici, obmedzeniu pohybu a analgetickej skolióze.
Akútna bolesť dolnej časti chrbta môže trvať od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov.

Príčiny, frekvencia a rizikové faktory bolesti chrbta

Takmer každý človek má bolesti chrbta najmenej raz v živote.
Je potrebné poznamenať, že bolesť môže byť v ktorejkoľvek časti chrbta, ale bolesť v bedrovej chrbtici sa vyskytuje najčastejšie. Je to spôsobené skutočnosťou, že bedrové stavce majú najväčšie zaťaženie vašej telesnej hmotnosti.
Bolesť v dolnej časti chrbta je na druhom mieste podľa počtu návštev u lekára, bezprostredne po vírusových infekciách.
Po zdvíhaní závaží, náhlom pohybe, po dlhom pobyte v rovnakej polohe alebo po poranení miechy môžete pociťovať bolesť chrbta..
Akútna bolesť bedrovej chrbtice je najčastejšie spôsobená premiestnením medzistavcovej platničky a poškodením miechy..

Príčiny bolesti chrbta:

 • Osteochondróza bedrovej chrbtice
 • Medzistavcová kýla a vyčnievanie medzistavcových platničiek
 • Spondylarthrosis
 • spondylóza
 • spondylolistéza
 • Zlomenina kompresie v dôsledku osteoporózy, myelómu, vertebrálneho hemangiómu
 • Nádor v lúmene miechového kanála

Príznaky bolesti dolnej časti chrbta (bolesti dolnej časti chrbta)

Bolesť sa môže meniť: ostrá, nudná, ťahavá, pálivá, môže ju sprevádzať brnenie a husacie hrbole, znecitlivenie.
Intenzita bolesti dolnej časti chrbta sa môže výrazne líšiť - od miernej až po neznesiteľnú bolesť, ktorá sťažuje aj mierny pohyb. Bolesť môže byť kombinovaná s bolesťou v stehne, bolesťou v dolnej časti nohy, bolesťou v nohe.

Diagnóza bolesti dolnej časti chrbta

Najprv musíte navštíviť neurológa. Lekár sa vás opýta na povahu vašej bolesti, jej frekvenciu a frekvenciu. Lekár sa pokúsi určiť príčinu bolesti a začať liečbu jednoduchými metódami (ľad, mierne lieky proti bolesti, fyzioterapia a potrebné cvičenia)..

Vo väčšine prípadov tieto liečby znižujú bolesť chrbta..
Počas vyšetrenia lekár určí presnú polohu bolesti, jej ožiarenie, neurologické reflexy.
Väčšina ľudí s bolesťou v bedrovej chrbtici sa zotaví do 4 až 6 týždňov.
Diagnostika zahŕňa zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) bedrovej chrbtice, počítačovú tomografiu bedrovej chrbtice, röntgen chrbtice..
Keďže najčastejšou príčinou bolesti dolných častí chrbta je medziobratlová hernia lumbosakrálnej chrbtice, musíte najskôr urobiť MRI bedrovej chrbtice. Táto štúdia tiež pomôže vylúčiť väčšinu príčin bolesti, ako sú opuchy v lúmene miechy, tuberkulóza chrbtice, zlomenina chrbtice, myelóm, anatomicky úzky chrbtový kanál, sponylolistéza, rôzne formy zakrivenia miechy, spondylóza a spondylartróza. Ak vám neurológ predpísal MRI, urobte to sami. Výkon zariadenia MRI by mal byť 1 Tesla alebo viac.
Nezačínajte diagnózu röntgenovým žiarením a počítačovou tomografiou, tieto metódy nie sú bezpečné. Môžu sa urobiť na prvom mieste iba v prípade podozrenia na zlomeninu chrbtice.

Tu je niekoľko rád, ako postupovať s bolesťou chrbta:

 • Znížte fyzickú aktivitu v prvých dvoch dňoch od začiatku útoku. Pomôže to zmierniť príznaky choroby a opuchy v oblasti bolesti..
 • Nesadnite sa nakláňajte dopredu, kým bolesť úplne nezmizne.
 • Lieky proti bolesti užívajte iba v prípade neznesiteľnej bolesti. Intramuskulárna injekcia je lepšia ako anestetikum. Chráni sa tým stena žalúdka pred priamym kontaktom s protizápalovými liekmi. Pokúste sa vyhnúť nadmernému užívaniu liekov. Nepoužívajte hormóny na liečbu, ak bolesť chrbta nie je spojená s autoimunitným ochorením.
 • Spite v polohe plodu a medzi nohy si vložte vankúš. Ak zvyčajne spíte na chrbte, vložte si pod koleno vankúš
 • Bežná mylná predstava je myšlienka, že by ste fyzickú aktivitu mali obmedzovať na dlhú dobu. Posteľ sa neodporúča. Ak nemáte horúčku, stratu hmotnosti, nedobrovoľné močenie a pohyby čriev, musíte zostať aktívni tak dlho, ako vydržíte. Svoju aktivitu môžete znížiť až v prvých dvoch dňoch od nástupu bolesti. Začnite robiť ľahké aeróbne cvičenia. Pri chôdzi po simulátore vám plávanie pomôže zlepšiť prietok krvi do svalov chrbta. Poraďte sa s lekárom a vyberte cvičenia, aby nespôsobovali zvýšenie bolesti.


predpoveď:

Väčšina ľudí sa po prvom týždni liečby cíti oveľa lepšie.
Po 4-6 týždňoch u veľkej časti pacientov bolesť úplne zmizne.

V ktorých prípadoch musíte okamžite navštíviť lekára:

 1. Bolesť dolnej časti chrbta kombinovaná s bolesťou nohy a bolesťou nohy
 2. Bolesť vám nedovolí starať sa o seba
 3. Bolesť spojená s močovou a fekálnou inkontinenciou
 4. Kombinácia bolesti v dolnej časti chrbta s necitlivosťou v zadku, stehne, nohe, chodidle, slabine
 5. Ak ste predtým mali bolesti chrbta
 6. Ak bolesť trvá dlhšie ako 3 dni
 7. Ak užívate hormóny
 8. Ak po zranení nastane bolesť dolnej časti chrbta
 9. Rakovina bola predtým diagnostikovaná.
 10. Ak ste nedávno schudli z neznámych dôvodov

Text pridaný do Yandex Webmaster 01.25.2012, 15:38
Práva vyhradené.

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

 • 1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru;
 • 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Dotazy telefonicky v Moskve: +7 (495) 745-18-03.

Príčiny bolesti v bedrovej chrbtici

Bolesť v bedrovej chrbtici je známa takmer každému dospelému. Ľudia, ktorých práca súvisí s fyzickou prácou, trpia touto bolesťou častejšie ako ostatní. V oblasti chrbta pod spodnou časťou chrbta vždy dochádza k maximálnemu stresu, ale to nie je jediný dôvod, ktorý spôsobuje bolesť chrbta v dolnej časti chrbta.

Bolesť chrbta je ochranný mechanizmus, ktorý vždy slúži ako signál pre činnosť. Môže varovať pred ochorením v skorých štádiách, keď bude liečba omnoho jednoduchšia. Konzultácia s lekárom v čase absencie vonkajších príznakov je vždy efektívnejšia a vyžaduje si menej peňazí a úsilia na zotavenie..

príčiny

Po zdvíhaní hmotnosti, náhlom pohybe alebo v dôsledku zranenia môžete pociťovať bolesť bedrovej chrbtice. Zadná časť pod spodnou časťou chrbta sa môže cítiť aj bez predchádzajúcich faktorov, čo je najlepšia možná voľba. Pretože príznak, ktorého pôvod je pre vás zrozumiteľný, môže znamenať vážnejší problém.

Bedrová chrbtica bolí najčastejšie, ak:

 • došlo k prenosu významného svalového napätia, napínaniu svalov a väzov;
 • prasknutie medzistavcovej platničky, prietrž;
 • svaly sa náhle stiahli (kŕče);
 • s vekom, deformácia medzistavcových platničiek alebo zúženie centrálneho kanála chrbtice (stenóza).

Menej časté sú situácie, keď bolesť bedrovej chrbtice môže sprevádzať alebo byť predzvesťou nasledujúcich problémov:

 • osteoporóza a v dôsledku toho malé zlomeniny kĺbov;
 • choroby močového systému vrátane obličiek;
 • zovreté nervové zakončenie v dolnej časti chrbta;
 • dedičné anomálie;
 • poškodenie kostí
 • choroby prostaty u mužov a gynekologické choroby u žien;
 • artróza bedrových kĺbov;
 • opuchy brušných orgánov.

Povaha bolesti

Bolesť dolnej časti chrbta môže byť akútna alebo chronická. Akútny stav je charakterizovaný náhlym výskytom bolestí pri streľbe, ktoré v priemere trvajú jeden týždeň až mesiac a môžu prejsť bez lekárskeho zásahu. Môže sa však občas opakovať počas celého roka. Chronická bolesť sa vyvíja postupne, je definovaná ako bolesť a môže trvať v priemere 3 mesiace. V niektorých prípadoch je bolesť sprevádzaná pocitom pálenia alebo brnenia a môže sa objaviť slabosť nôh. Povaha bolesti sa musí oznámiť lekárovi na účely vyšetrenia a diagnostiky.

V závislosti od veku a mentálnych charakteristík môže byť bolesť neznesiteľná alebo naopak ľahko tolerovaná. Napríklad, ischias u starších ľudí môže byť sprevádzaná veľmi silnou bolesťou, napriek tomu, že prah bolesti sa časom znižuje..

Zoberme si podrobnejšie, príznakom choroby môže byť konkrétna bolesť.

Ostrá bolesť

Môže byť signálom rozvoja výčnelkov medzistavcových platničiek. Výčnelok je jednou z etáp osteochondrózy, a ak neprijmete účinné opatrenia a nerešpektujete množstvo pravidiel predpísaných lekárom v tomto prípade, ďalšou etapou rozvoja osteochondrózy bude prietrž.

Spondylitída alebo ankylozujúca spondylitída je tiež charakterizovaná akútnou bolesťou dolnej časti chrbta. To môže byť tiež rozpoznané stuhnutosťou tela v pokoji, častejšie v druhej polovici noci. Poškodenie chrbtice bez vhodného ošetrenia sa môže rozšíriť aj na ďalšie kĺby: kolená, lakte, členky a spôsobiť problémy so srdcom a obličkami..

Miechová epiduritída je zápalový proces, ktorý je zvyčajne dôsledkom šírenia infekčných alebo hnisavých chorôb do priestoru medzi stavcovým periosteom a výstelkou miechy, alebo sa môže vyvinúť na pozadí tuberkulózy alebo osteomyelitídy..

Akútna bolesť sa môže vyskytnúť pri patológii bedrových kĺbov, akútnom podvrtnutí alebo zlomeninách stavcov. Okrem toho je takáto bolesť niekedy nešpecifickým príznakom akútnej apendicititídy alebo črevnej obštrukcie. Akútna porucha obehovej miechy sprevádzaná bolesťou v dolnej bedrovej oblasti vedie k mozgovej príhode.

Chronická bolesť

Najčastejšie sa pri skolióze - laterálnom zakrivení chrbtice pozoruje konštantná prítomnosť bolesti chrbta v oblasti pod dolnou časťou chrbta. Ankylozujúca spondylitída sa môže vyskytnúť aj pri chronickej bolesti.

Osteomyelitída je zápal kostí spôsobený baktériami streptokok, stafylokok, hnisavý bacil alebo salmonella. Ovplyvňuje kosti, kostnú dreň a perioste. Baktérie môžu vstúpiť do tela buď v dôsledku zranenia, alebo môžu byť zavedené krvou zo vzdialeného ohniska v tele..

Osteoporóza a osteomalácia sú metabolické ochorenia kostí spojené s metabolickými poruchami. Okolo 30% zlomenín je spojených s osteoporózou, pretože kostné tkanivo sa stáva tenšie a stráca hustotu. Pri osteomalácii kosti zmäknú kvôli nedostatku minerálnych látok alebo ich nesprávnej absorpcii.

Infekčné - brucelóza, epidurálny absces, tuberkulóza chrbtice - a neinfekčné - Reiterov syndróm, spondylitída, artritída - lézie miechy a primárne alebo metastatické nádory sa vyznačujú aj chronickou bolesťou.

Rizikové faktory

S vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť bolesti chrbta. Medzistavcové platničky sa obrúsia, zníži sa hustota kostí a kvalita spojivového tkaniva a ich dehydratácia. Existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť problémov s dolnou časťou chrbta..

 1. Predispozíciu na zmeny v chrbtici a pohybovom ústrojenstve možno zdediť.
 2. Z dôvodu nízkeho prahu citlivosti na bolesť si človek nemusí všimnúť porušenia bedrovej chrbtice v pravý čas, napríklad prietrž.
 3. Artritída, ktorá postihuje mnoho starších ľudí, môže ovplyvniť krk a dolnú časť chrbta.
 4. Systematický stres môže tiež spôsobovať bolesť chrbtice..
 5. U takmer všetkých žien bolí bedrová chrbtica počas tehotenstva a po pôrode bolesť, pretože panvové kosti sa transformujú a hlavná záťaž sa prerozdeľuje..
 6. Najčastejšie u žien počas menopauzy sú kosti menej husté, vyvíja sa osteoporóza a výsledkom sú zlomeniny stavcov a zničenie chrbtice..
 7. Jedným z najbežnejších rizikových faktorov je povolanie spojené s ťažkou fyzickou prácou, ako aj s pravidelným zakriveným postavením tela počas práce.
 8. Netrénované chrbtové svaly môžu vyvolať bolesť v chrbtici pod bedrovou oblasťou, a to aj pri jedinom neobvyklom zaťažení.
 9. Nadmerná váha úmerne zvyšuje zaťaženie chrbtice, najmä jej spodných plôch.
 10. Kvapka nikotínu zabíja nielen koňa, ale tiež narúša krvný obeh osoby - v dôsledku toho bolesť chrbta často sprevádza ťažké fajčiarov..

Prvá pomoc

Keď bedrová chrbtica bolí, nie je potrebný úplný odpočinok, s výnimkou prípadov vážnych poranení chrbta vrátane oblastí pod spodnou časťou chrbta. Je zrejmé, že je potrebné znížiť zaťaženie chrbta na niekoľko dní, postupne by sa malo obnoviť obvyklé zaťaženie. Odpočinok v posteli môže vyvolať rozvoj trombózy a oslabiť svalový tonus.

Ak je bolesť chrbta spojená s napätím svalov, teplo sa využíva na uvoľnenie svalov - rôzne otepľovacie masti, opasky a podobne. V prípade zápalu je ďalšie zahrievanie zapálenej oblasti kontraindikované - naopak, oplatí sa použiť studenú.

Bolesť chrbta vám niekedy neumožňuje zaspať, aby ste ju znížili, môžete si vziať embryo, ktoré odstráni časť záťaže z chrbtice, alebo si ľahnúť na chrbát s vankúšom pod kolenami. Zaistite tuhosť postele - nemala by sa ohýbať.

Pri zápalovom procese je lepšie uprednostňovať inhibítory triedy COX-2, ktoré majú menší účinok na žalúdok. V každom prípade je výber liekov na analgéziu, uvoľnenie svalového napätia (uvoľnenie svalov) a zníženie zápalových procesov najlepším lekárom. Špecialista je tiež potrebný, ak bolesť dlho nezmizne, je sprevádzaná horúčkou, slabosťou nôh alebo problémami s genitourinárnym systémom..

diagnostika

Na určenie pôvodu bolesti chrbta existuje množstvo štúdií a testov hardvéru a hardvéru, ktoré môže lekár predpísať..

Fyzikálne vyšetrenie

Za účelom presnejšieho určenia presnej lokalizácie bolesti a pochopenia ich vplyvu na motorické funkcie lekár navrhne niekoľko pohybov. Zvyčajne sa jedná o rôzne trup, ohýbajúce a neohýbané nohy, chôdzu po špičkách a pätách. Lekár by tiež mal pomocou špeciálnych testov skontrolovať vaše reflexy, stav nervového systému a citlivosť. Diagnóza vám poskytne odporúčania a stretnutia, v súlade s ktorými sa bolesti chrbta zmiznú o niekoľko týždňov..

Ak má vaša anamnéza aspoň jeden z nasledujúcich bodov, lekár by mal naplánovať vyšetrenie fyzioterapeutom, neurológom a ortopédom:

 • viac ako mesiac bolesti chrbta v bedrovej chrbtici;
 • dochádza k chudnutiu;
 • bolesť je sprevádzaná pretrvávajúcou svalovou slabosťou, zníženou citlivosťou, horúčkou;
 • vek nad 65 rokov;
 • onkologické choroby boli diagnostikované v najbližšom období príbuzenstva.

Vylúčenie iných chorôb

Bolesť dolnej časti chrbta môže byť imaginárna alebo môže byť príznakom choroby, ktorá nie je spojená s chrbticou. Napríklad obličkové kamene môžu spôsobovať bolesť krížovej kosti. Ďalšie možné choroby, ktoré je potrebné vylúčiť, sme zvážili v časti Príčiny. Na vylúčenie infekcií sa bude vyžadovať krvný a močový test.

röntgenový

Roentgenogramom chrbta je možné určiť prítomnosť ložísk postihnutých infekciou, prasklinami a zlomeninami a zmenu hustoty kostí. V modernej medicíne však existujú pokročilejšie hardvérové ​​metódy na určovanie príčiny bolesti.

CT a MRI

Počítačová tomografia a magnetická rezonancia môžu ukazovať zmeny medzistavcových platničiek, infekcií a nádorov, ak existujú. Magnetická rezonancia sa zvyčajne používa na vyšetrenie mäkkých tkanív, počítačovú tomografiu na kĺby. Pomocou tejto metódy môžete tiež testovať svaly a viesť nervové vedenie..

Bolesť krížov

Bolesť chrbta v bedrovej oblasti, príčiny a metódy liečby

Bolesť v bedrovej oblasti je jednou z najbežnejších príčin nútenia pacienta vyhľadať pomoc neurológa alebo terapeuta. Bolesť v lumbosakrálnej chrbtici môže trvalo zhoršovať zdravotné postihnutie, čo znemožňuje pohyb a starostlivosť o seba. Akútna bolesť dolnej časti chrbta postihuje rovnako často mužov aj ženy.

Pri častejšom stretnutí v strednom a starom veku je často možné pozorovať bolesť v bedrovej oblasti u dospievajúcich a mladých ľudí. Je to spôsobené rýchlym rastom, slabosťou slabých svalov dolnej časti chrbta a zraneniami. Bolesť v lumbosakrálnej oblasti chrbta je teda naliehavým problémom, ktorému môže každý čeliť.

Bolesť chrbta s bedrovou osteochondrózou

Bolesť v dolnej časti chrbta s osteochondrózou sa môže zhoršiť kašľom a kýchaním, s akýmkoľvek pohybom, najmä keď je telo naklonené dopredu. Bedrová osteochondróza sa môže prejaviť spolu s bolesťou dolnej časti chrbta aj ako narušenie citlivosti určitých oblastí kože alebo svalov dolnej polovice trupu a nôh, oslabenie alebo zmiznutie reflexov šliach nôh..

 • Pri osteochondróze sa spravidla pozoruje zakrivenie bedrovej chrbtice. V závislosti od roviny, v ktorej sa zakrivenie vyskytuje, sa rozlišuje skolióza (zakrivenie doprava alebo doľava), lordóza (zakrivenie vpred) a kyfóza (vyhladenie lumbálnej oblasti alebo jej zakrivenie dozadu). V prípade, že dôjde k štiepeniu miechy počas osteochondrózy, dôjde k porušeniu močenia alebo vyprázdnenia, ako aj k narušeniu citlivosti močového mechúra alebo pohlavných orgánov..
 • Bedrová osteochondróza sa však najčastejšie prejavuje radiálnymi bolesťou - t.j. vývoj v dôsledku zovretia nervových koreňov, odchyľovania sa od miechy na jednej alebo druhej úrovni. Jedným zo všeobecne známych bedrových syndrómov je bedrový kĺb. Vyskytuje sa v čase fyzického stresu alebo v trápnom postavení tela, a niekedy bez zjavného dôvodu. Zrazu, v priebehu niekoľkých minút alebo hodín, sa objaví ostrá strelecká bolesť („lumbago“), často horí a praská („akoby kolík bol zaseknutý v dolnej časti chrbta“)..

Pacient zmrzne v nepohodlnej polohe, nemôže sa narovnať, ak dôjde k útoku v momente zdvíhania závaží. Pokusy zostúpiť z postele, kašeľ alebo ohýbanie nohy sú sprevádzané prudkým nárastom bolesti v dolnej časti chrbta a krížovej kosti. Ak je pacient požiadaný, aby stál na nohách, odhalí sa ostrá nepohyblivosť celej bedrovej oblasti v dôsledku svalového napätia..

Testy lumbosakrálnej osteochondrózy

Tieto testy sa používajú ako spôsob vykonania predbežnej diagnózy. Sú pomenované podľa mien lekárov, ktorí ich navrhli..

Príznak Dejerínak namáhate brušnú tlač a počúvate spodnú časť chrbta, bolesť sa silnie. V tomto prípade existuje vysoká pravdepodobnosť, že pacient má osteochondrózu.
Symptóm Neriak je bolesť v dolnej časti chrbta s ostrým predným lukom hlavy skôr, ako sa dotknete hrude, naznačuje to tiež problémy s chrbticou.
Príznak Lasegapocítite to po nasledujúcich akciách: ľahnite si na chrbát a potom musíte zdvihnúť každú nohu. Ak po tom zlomí dolnú časť chrbta a bolesť bude spôsobená pozdĺž sedacieho nervu v nohe, je to dôkaz patológie chrbtice.
Symptóm Lerreyak sa u človeka vyskytne bolesť v sedacieho nervu, potom, čo sa zdvihol vpred bez toho, že by si kolená z ležiacej polohy zdvihol, hovoríme o prejavoch chondrózy.

Medzistavcové hernie disku

Kýla medziobratlového disku je rovnako zriedkavou príčinou, ktorej klinickým prejavom je bolesť v lumbosakrálnej chrbtici. Medzistavcové platničky (vnútorné pulpózne jadro) s dlhým traumatickým účinkom, ako aj s vekom, strácajú svoje elastické vlastnosti a pružnosť.

S pokračujúcou expozíciou (nadváhou, traumou, progresívnou osteoporózou) sa vláknitý kruh disku stáva tenším, v ňom sa tvoria defekty. Prostredníctvom týchto slabých miest vo vláknitom kruhu sa môže pulpózne jadro disku pohybovať a dokonca vyčnievať.

Príčiny bolesti chrbta

Bolesť chrbta je taký nešpecifický príznak, ktorý môže byť spôsobený mnohými rôznymi príčinami. Z toho, ako bolí chrbát v bedrovej oblasti bolí, či už je konštantný alebo periodický, primárny alebo sekundárny, môžu byť príčiny:

 • osteomyelitída;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • Deformujúca spondylóza;
 • Rastová choroba - skolióza;
 • Infekčné lézie medzistavcových platničiek a stavcov (epidurálny absces, tuberkulóza miechy, brucelóza);
 • Metabolické ochorenia kostí - osteomalácia, osteoporóza;
 • Primárne nádory a metastatické nádory miechy, stavcov, retroperitoneálny priestor;
 • Neinfekčné zápalové ochorenia - reumatoidná artritída, Reiterov syndróm, ankylozujúca spondylitída;
 • Nádory obličiek;
 • Ateroskleróza brušnej aorty a jej vetiev.
 • spondylitídy;
 • Patológia bedrového kĺbu;
 • Spinálna epiduritída;
 • Výčnelok medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti;
 • Osteocondritis chrbtice;
 • Akútna medzistavcová prietrž;
 • Črevná obštrukcia, atypický priebeh akútnej apendicititídy;
 • Urolitiázová choroba;
 • Akútne podvrtnutie, zlomeniny stavcov;
 • Lumbago, ischias;
 • Akútne poruchy obehovej miechy - mozgová príhoda;
 • Akútna pyelonefritída.

Vyžarovanie bolesti pri niektorých ochoreniach vnútorných orgánov:

 • Choroby panvových orgánov. U žien - zápalové procesy v maternici, endometrióza, rakovina maternice, rakovina vaječníkov, pohlavne prenosné choroby (chlamydia, ureaplazmóza, kvapavka, trichomoniáza, atď.) U mužov - prostatitída, rakovina prostaty;
 • Choroby žalúdka, pankreasu, dvanástnika, žlčníka;
 • Črevné ochorenia - zápal divertikula, ulcerózna kolitída, nádory čreva;
 • Ochorenie obličiek - obličková kolika, obličkové kamene;
 • Frustrujúci aortický aneuryzma.

Fyziologické dôvody

Bolesť dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť, ak:

 1. Majú nadváhu;
 2. Ďalšie riziko pre ženy;
 3. Ste tehotná alebo ste nedávno porodili?
 4. Strávte veľa času vedením vozidla alebo počítača;
 5. Ste väčšinou sedavý (administratívni pracovníci) alebo stojaci (predajcovia, čašníci, pouliční inzerenti, chirurgovia), životný štýl;
 6. Zapojený do dynamickej fyzickej práce s výraznou zmenou polohy tela (najmä ak je vaša špecialita spojená s ťažkou fyzickou námahou);
 7. Nadmerne sa zaťažte v telocvični alebo fitnes klube. Ak ste sa nedávno vzdelávali, buďte veľmi opatrní;
 8. Fond letných chát;
 9. Dosiahla postmenopauzu prispievajúcu k rozvoju osteoporózy.

Bolesť chrbta a tehotenstvo

Tehotenstvo zhoršuje prejavy chorôb, ktoré existujú v tele matky. V dôsledku zmien hormonálneho pozadia a zvýšeného stresu sa patologické nálezy prejavujú zvlášť v druhej polovici tehotenstva. Okrem bolesti, ktorá sprevádza hrozbu predčasného pôrodu, môže byť príčinou bolesti tehotnej dolnej časti chrbta:

 • kýla medziobratlovej platničky;
 • radiculitis;
 • zápal pankreasu
 • pyelonefritída;
 • urolitiáza.

Prečo bolí chrbát pod spodnou časťou chrbta?

Keď je chrbát nižší ako dolná časť chrbta, možnými príčinami sú okrem zjavných chorôb chrbtice (ischias, lumbago, medziobratlové hernie, ankylozujúca spondylitída atď.) Pravidelná bolesť počas menštruácie, choroby ženských pohlavných orgánov, ako je napríklad zápal maternice - orofhoritída, salpingooforitída. (adnexitída), rovnako ako choroby panvového pobrušnice, črevá, zápal slepého čreva (proces slepého čreva, u mužov - choroby prostaty, močového mechúra).

Bolesť nad spodnou časťou chrbta

Ak bolí chrbát v pravom hornom dolnom rohu chrbta, môže bolesť pečene vyžarovať s akýmikoľvek patologickými zmenami v pečeni - hepatitída, zlyhanie pečene a používanie toxických liekov. Bolesť je najčastejšie lokalizovaná v pravej hypochondrii..

Ak je bolesť pociťovaná vpravo alebo vľavo tesne nad dolnou časťou chrbta, je veľmi pravdepodobné, že príčinou je akútne ochorenie obličiek. Mnohé chronické ochorenia obličiek, ako napríklad polycystické ochorenie obličiek, zhubné nádory obličiek a chronická pyelonefritída, sú sprevádzané malými príznakmi, pretože obličková kapsula je natiahnutá postupne..

Kedy navštíviť lekára?

 1. Ak bolesť chrbta zavlažuje dolnú časť chrbta a samotná je umiestnená o niečo vyššia (v oblasti hrudníka). Sprevádzané potením, zvracaním a nevoľnosťou, dýchavičnosťou.
 2. Bolesť zavlažuje pobrušnice, hrudník, krk, čeľusť.
 3. Pacient má závraty, dochádza k zmätku.
 4. Začína sa tachykardia
 5. Poranenie chrbtice, sprevádzané stratou kontroly nad pohybmi čriev, močenie.
 6. Nohy slabnú, zadok, znecitlivenie pohlavných orgánov.

diagnostika

Aby sa zistilo, aké ochorenie vyvolalo bolesť dolnej časti chrbta, je potrebné podstúpiť komplexné diagnostické vyšetrenie.

 • Všeobecné a biochemické analýzy moču a krvi.
 • Nádorové markery prítomné v krvi počas tvorby nádoru.

Prístrojové metódy výskumu:

 • X-ray chrbtice.
 • Endoskopia čreva, žalúdka a maternice.
 • Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny.
 • Magnetická rezonancia.

Ako liečiť bolesť chrbta v bedrovej oblasti?

Ako liečiť dolnú časť chrbta? Prístup k liečbe chrbta závisí úplne od príznakov choroby, diagnózy lekárom a štádia choroby. Zvyčajne sa používa integrovaný prístup vrátane niekoľkých metód liečby..

Lieky proti bolesti. Masť pomáha zmierniť zápal, výron, má otepľovací účinok, ak je spodná časť chrbta chladná.

Rozlišujú sa tieto skupiny mastí:

 • kombinované lieky (používané na výrony a zranenia, spolu s protizápalovými a analgetickými účinkami, ktoré majú liečivý účinok v dôsledku heparínu a demetylsulfoxidu, ktorý je v nich obsiahnutý);
 • protizápalové analgetiká (zahŕňajú chladiace lieky, ktoré zmierňujú podráždenie - mentol, levanduľa a lieky na bolesť - Nurofen, iboprofen, diclofenac);
 • chondroprotektory (jednou z aktívnych zložiek takýchto liekov je chondroitín sulfát, ktorý sa používa v patologických procesoch v chrupavkovom tkanive a prispieva k aktívnej obnove chrupavkových povrchov kĺbov);
 • dráždivé lieky (účinok je založený na vazodilatácii a prietoku krvi do zdroja bolesti).

S pomocou terapeutických cvičení bude pacient schopný zmierniť bolesť, posilniť svaly a zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami. Pomôžu uvoľniť stlačené korene nervov, normalizovať prietok krvi v postihnutej oblasti, zlepšiť metabolické procesy..

Aby takáto gymnastika mohla liečiť, nie zmrzačiť, je potrebné riadiť sa všetkými odporúčaniami ošetrujúceho lekára..

 1. Pohyby sa robia pomaly a plynulo bez ostrých zákrut;
 2. Pred školením musí byť miestnosť vetraná;
 3. Pacient by mal nosiť oblečenie, ktoré neobmedzuje pohyb;
 4. Cvičenie sa vykonáva, keď pacient vdýchne, a pri výdychu sa musí vrátiť do pôvodnej polohy;
 5. Zaťaženie sa postupne zvyšuje. Po prvé, počet prístupov je asi 10 a potom sa zvýšia;
 6. Počas gymnastiky by ste mali sledovať svoje zdravie. Ak začne silná bolesť, musíte ukončiť štúdium.

Masáž navyše dokonale pomáha pri odstraňovaní bolesti bedrovej chrbtice. Medzi pozitívne terapeutické účinky masáže patrí:

 • zlepšenie dodávky krvi chorej časti tela;
 • miesiace svaly, vďaka ktorým sú pružnejšie a pružnejšie;
 • zmiernenie akútnej bolesti;
 • zbaviť sa toxínov akumulovaných vo svaloch a podkožnom tkanive;
 • príjemné pocity vďaka stimulácii nervových zakončení kože;
 • pozitívne emócie.

Môže byť zverený špecialistovi na klinike alebo vykonávaný doma, v každom prípade bude jeho prínos neoceniteľný..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať?

Pri bolestiach chrbta, ktorých príčina nie je známa, je najprv potrebné poradiť sa s terapeutom. Pomôže to určiť chorobu kombináciou symptómov..

Ak je dôvod zrejmý: bolesť predchádzala trauma, bolesť vznikla na pozadí tehotenstva, menštruačného cyklu alebo chronického ochorenia, má zmysel okamžite kontaktovať užšieho špecialistu.

Samoliečba je prípustná, iba ak je presne známa príčina bolesti..

Choroby bedrovej chrbtice

Bedrové problémy majú veľmi rôznorodú etiológiu. Rizikovú skupinu tvoria starší ľudia, ako aj ľudia, ktorí sú nadšení športom alebo sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou. Poraziť choroby dolnej časti chrbta, nie je dostatok pilulky, masti a otepľovanie obklady. Je potrebné zmeniť životný štýl: zapojiť sa do fyzickej terapie, schudnúť, navštíviť bazén a masáže.

Prečo bolí dolná časť chrbta

Chrupavkové tkanivo dolnej časti chrbta nie je schopné regenerácie a je ľahko zničiteľné, ak nemá dostatok živín. Choroby dolnej časti chrbta - poplatok ľudstva za vzpriamené držanie tela. Vzhľadom na to, že človek trávi väčšinu času nakladaním chrbta a najmä bedrovej oblasti, zhoršuje sa krvný obeh bedrovej chrupavky. Čo znamená, že nedostatok živín začína.

Bedrový sval človeka má najväčší náklad pri ťažkej fyzickej námahe alebo zdvíhaní závaží. Kýla a výčnelok bedrovej kosti - profesionálny vzpierač chorôb. Ale aj keď človek nevystaví svoju spodnú časť chrbta takýmto preťaženiam, môže ju zraniť, povedzme, zlou technikou zdvíhania hmotnosti..

Bedra je zdeformovaná, ak osoba neustále sedí. Leví podiel ľudstva je zapojený do intelektuálnej práce a trávi čas pred monitorom, ktorý naň pozorne pozerá. Bedrá sa dostatočne neopierajú o operadlo stoličky. Vzhľadom na to, že táto poloha sa stáva chronickou, svaly dolnej časti chrbta už nemôžu vydržať záťaž a bedrové stavce začínajú stláčať medzistavcové platničky a fazetové kĺby..

Krv začína horšie cirkulovať cez chrupavku a narušujú sa metabolické procesy v tkanivách dolnej časti chrbta. Naše kĺby však nemajú vlastné kapiláry - živia sa susednými mäkkými bedrovými tkanivami. Ak sa kapiláry v tkanivách zúžia a potom prestanú fungovať, tkanivo chrupavky je podvyživené. Výsledkom je, že vysychajú a strácajú svoje elastické vlastnosti. Preto sa vyvíja väčšina chorôb bedrovej chrbtice..

Bedrovej osteochondrózy

Pri osteochondróze spôsobenej metabolickými poruchami začína degenerácia chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Bedrový kotúč prestane fungovať ako pružina medzi stavcami. Už viac neobnovuje svoju normálnu polohu, klesá na výšku. Výsledkom je, že stavce dolnej časti chrbta sa začínajú navzájom dotýkať. A ak disk potom vyčnieva a praská, môžu sa vyskytnúť komplikácie, ako je vyčnievanie a prietrž..

Medzi príznaky bedrovej osteochondrózy patrí stuhnutosť a bolesť. Ak boli nervové korene zovreté v dôsledku osteochondróznych koreňov, klinický obraz sa zhoršil:

 • Citlivosť nôh je narušená: sú znecitlivené, okolo nich bežia „husacie hrbole“;
 • Práca konečníka a močového mechúra sa zhoršuje;
 • Bolesť zosilnie, dá sa do panvovej a femorálnej oblasti.

Vertebrálne osteofyty

Pri ochorení, ako je spondylóza, sa na okrajoch stavovcov objavujú ostré hroty kostného tkaniva - osteofyty. Deje sa tak preto, lebo kostné telá sú vo vzájomnom kontakte a po stranách sú vymazané. Telo vytvára nové kostné tkanivo namiesto starého, vytvárajú sa jeho prebytky, ktoré vyzerajú ako tŕne. Niet divu, že miechové osteofyty majú ostré hrany. S týmito okrajmi deformujú tkanivo chrupavky, ovplyvňujú nervové korene a krvné cievy..

Najhoršou komplikáciou tohto ochorenia je stenóza miechy, pri ktorej osteofyty tlačia na miechu. Výsledkom je, že osoba môže byť postihnutá, úplne stráca citlivosť pod dolnou časťou chrbta.

Spondylóza zvyšuje príznaky osteochondrózy s nízkym chrbtom. Pacient sa zhoršuje a zvyšuje sa riziko vzniku závažnejších komplikácií.

Bedrový výčnelok

Medzistavcové platničky sú vo svojej podstate pružinou medzi stavcami, ktorá umožňuje chrbtici po pohybe a zaťažení návrat do svojej fyziologickej polohy. Pri osteochondróze strácajú disky vlhkosť, v dôsledku čoho prestávajú byť elastické. A rovnako ako tlačená pružina môžu vystrčiť na stranu. Táto zmena tvaru medzistavcových platničiek sa nazýva výstupok alebo výstupok.

Výčnelok môže zosilniť príznaky degeneratívnych procesov: bolesť, stuhnutosť, zhoršenie inervácie vnútorných orgánov a rúk. Pravdepodobnosť upnutia nervových koreňov bedrovej chrbtice sa zvyšuje.

Výčnelok je však nielen hrozný sám osebe, ale aj vo svojej extrémnej podobe - medzistavcové prietrže. Je to choroba, pri ktorej výčnelok nevydrží tlak kostných telies a prasklín..

Bedrová hernia

Medzistavcový disk pozostáva z hustej vláknitej membrány a mäkkého vláknitého jadra. Ak chrupavkové tkanivo membrány vyschne a potom vyčnieva, existuje nebezpečenstvo jeho prasknutia. Keď k tomu dôjde pod tlakom kostných telies, buničité jadro čiastočne opustí svoju fyziologickú polohu a ide von.

V tomto prípade buničina môže stlačiť nervové korene bedrovej kosti. Výsledkom budú silné ostré bolesti, ktoré bránia pohybu. Rovnako ako porušenie inervácie tých svalov alebo vnútorných orgánov, za ktoré bol tento nerv zodpovedný. V bedrovej oblasti sú to svaly nôh, močového mechúra, konečníka, pohlavných orgánov. Inkontinencia moču alebo stolice môže začať alebo naopak narušiť činnosť týchto orgánov. Človek normálne nemôže ísť na toaletu a kvôli nadmernej tekutine v tele sa na tele objaví opuchy.

Nohy kvôli narušeniu inervačných príznakov parestézie - ich citlivosť je narušená. Vyzerá to, že na nich bežia husi, sú prítomní necitlivosť. Oslabujú sa aj svaly nôh, preto je pre pacienta ťažké chodiť dlhú dobu.

Bolestivé pocity niekedy znemožňujú vykonávať aj minimálne pohyby tela. Bolesť v oblasti nôh a panvy.

Kýla je najnebezpečnejšia, ak tkanivo buničiny vychádza z miechového kanála. Potom je možné ochorenie, ako je stenóza miechy. Ak sa neurobia naliehavé opatrenia, pacient môže zostať na celý život zdravotne postihnutý. Situácia je komplikovaná skutočnosťou, že zadná (dorzálna) prietrž je vzhľadom na svoju polohu chirurgom veľmi obtiažna..

lumbalgie

Lumbalgia, alebo, ako ľudia hovoria, bolesť chrbta, sa vytvára v dôsledku kompresie nervových koreňov bedrovej kosti. Osoba v tomto stave (zvyčajne po náhlom pohybe) zamrzne v určitej polohe, ktorá je obmedzená bolesťou. V postihnutej oblasti nie je možné sa pohybovať.

Stáva sa tak z dôvodu kŕčov bedrových svalov, ktoré spôsobujú ťažkú ​​stuhnutosť. V skutočnosti je to špeciálna ochranná reakcia tela. Tým, že chráni svaly v pohybe, chráni nervové tkanivo pred ešte väčším poškodením, ktoré sa môže vyskytnúť, ak pacient začne vykonávať ďalšie pohyby..

Lumbago nie je nezávislé ochorenie alebo diagnóza, je prejavom iného patologického procesu.

Najčastejšie sú to osteochondróza, osteofyty alebo herniálne výčnelky. Keď sa objavia bolesti chrbta, nemôžete sa snažiť násilne začať pohybovať svaly. Pokúste sa upokojiť, urobte si pohodlnú pózu. Zoberte analgetikum a po útoku premýšľajte o návšteve neurológa. Možno sa vo vašom prípade musí urobiť čo najrýchlejšie, inak vzniknú ešte závažnejšie komplikácie.

Bedrová artróza

Bedrová artróza je choroba, pri ktorej sú zničené fazetové kĺby bedrovej chrbtice. Nevznikajú zápalové procesy, rovnako ako pri osteochondróze, ako aj nebezpečenstvo pomliaždenia nervového tkaniva. Choroba, ako je artróza, však často súvisí s osteochondrózou bedrovej chrupavky, čo jej dodáva nepríjemné príznaky. Ide predovšetkým o syndróm bolesti. Ďalším nepríjemným prejavom choroby je pocit stuhnutosti..

Vyčerpané fazetové kĺby zažívajú trenie medzi sebou. Pre pacienta je ťažké vykonávať pohyby; Spodná časť chrbta sa zdá byť osifikovaná.

Bolí to predovšetkým po prebudení a na konci dňa. V prvom prípade je príčinou statická poloha počas spánku. Vyhnite sa tomuto príznaku, ktorý nefunguje, ale je ľahké ho okamžite odstrániť. Stačí ak sa chcete aktívne pohybovať a ešte lepšie vykonávať cielené ranné cvičenia u pacientov s artrózou. V druhom prípade zdroj bolesti v záťažiach, ktoré zažili kĺbové kĺby počas dňa. Na zmiernenie bolesti jednoducho ľahnite a relaxujte, eliminujte všetky stresové faktory.

prípravy

Ak je pacient mučený nekonečnými záchvatmi bolesti, je príliš skoro premýšľať o tom, ako zabrániť ďalšiemu rozvoju choroby. Najdôležitejšie je spočiatku zastaviť príznaky. Eliminujte bolesť, obnovte pohyblivosť a citlivosť. Preto je potrebná primárna lekárska terapia. Najprv sa používajú lieky proti bolesti, ako je Ketorol alebo Ketanov. Ak je bolesť príliš silná, predpíše sa injekčná blokáda chrbtice s novokainom.

V prípade levov je zdrojom bolesti zápalové zameranie. Na liečbu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad ibuprofén alebo diklofenak..

Ak je pacient mučený spazmami bedrových svalov, možno predpísať priebeh svalových relaxancií, ako sú Sirdalud alebo Midokalm. Tieto prostriedky by sa mali vypiť iba v kurzoch a mimo akútneho obdobia choroby. Pôsobia na mozog a uvoľňujú svaly..

V poslednej dobe rastie popularita takých nových položiek, ako sú chondroprotektory. Tieto látky boli vyvinuté farmaceutmi tak, aby obsahovali mechanizmy regenerácie chrupavky. Nie všetci lekári majú tendenciu veriť, že akékoľvek látky alebo komplexy látok sú schopné zvládnuť takúto úlohu. Mnoho neurológov tvrdí, že účinok chondroprotektorov je založený na placebe plus súvislosť so všeobecným zlepšením z cvičebnej terapie a iných lekárskych postupov. Či už je to tak alebo nie, je teraz ťažké povedať, pretože s používaním týchto nástrojov je zatiaľ málo výskumov a skúseností. V každom prípade, či už použijete chondroprotektory alebo nie - táto otázka zostáva na rozhodnutí vás a vášho ošetrujúceho lekára.

Cvičenia fyzickej terapie majú neoceniteľný pozitívny vplyv na stav dolnej časti chrbta. Krvný obeh postihnutých tkanív sa zlepšuje, uvoľňujú sa upnuté kĺby a nervové korene. Svalové kŕče zmiznú.

Ak chce pacient spomaliť vývoj deformujúcich sa zmien a nielen zastaviť príznaky, musí sa iba venovať cvičebnej terapii. Musíme si však uvedomiť, že motorická aktivita je dobrá iba mimo obdobia exacerbácie. Prvé hodiny sú najlepšie pod dohľadom skúseného inštruktora. Potom to môžete urobiť doma. Najdôležitejšou požiadavkou je pravidelnosť. Ak cvičíte raz týždenne alebo menej, stav postihnutého tkaniva sa nezlepší..

Upozorňujeme na nasledujúce cvičenia, ktoré môžete použiť ako bežný poplatok:

 • Keď klameme alebo sedíme, začneme tlačiť na brušnú tlač, až kým nebudeme trochu unavení;
 • Vstávame na všetkých štyroch. Začíname sa ohýbať a ohýbať na maximum dolnej časti chrbta. V tomto prípade sa hlava ohýba v smere opačnom k ​​bedrovej oblasti. Postačuje päť alebo desať opakovaní, pozri sa na pohodu;
 • Ľahneme si na chrbát, ohýbame nohy mierne do kolenného kĺbu, dlane položíme pod chrbát hlavy. Nakláňame obe nohy naraz, najprv jednosmerne a potom desaťkrát;
 • Ľahnite si na chrbát a čo najviac potiahnite ponožky obidvoch nôh do strany hlavy. Zostávame v maximálnom bode asi päť sekúnd. Bude stačiť päť alebo sedem opakovaní.

Okrem toho budú užitočné bežné víza na priečke - napínajú spodnú časť chrbta a zbavujú chrupavkové kĺby tlaku. Kúpanie v bazéne je ideálnou voľbou pre fyzickú aktivitu. Vo vode je telesná hmotnosť rovnomerne rozložená a ani jedna časť chrbtice nemá nadmerné zaťaženie. Zároveň sa posilňujú svaly, čo tiež umožňuje zbaviť sa príznakov choroby. Ďalšou zaujímavou možnosťou, ktorá pomáha poraziť choroby bedrovej chrbtice, sú cvičenia na doske Evminov.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Po menštruácii bolí chrbát a brucho

Prečo bolí dolná časť chrbta

Bolesť chrbta počas tehotenstva v prvom trimestri

Prečo sa vyskytujú bolesti chrbta??

Bolesť v bedrovej chrbtici je veľmi častá. Paleontológovia a biológovia sa domnievajú, že je to dôsledok takej evolučnej akvizície, ktorá je čestná.

Zaťaženie pri chôdzi nie je rovnomerne rozdelené medzi všetky oddelenia, ako je to u väčšiny zvierat, ale takmer úplne padá na bedrovú kosť.

Bolesť dolnej časti chrbta sa vyskytuje z mnohých dôvodov a môže naznačovať komplex ochorení inej povahy..

Hlavné dôvody ↑

Existujú dve skupiny príčin, ktoré prispievajú k bolesti v dolnej časti chrbta.

Choroby chrbtice a vnútorných orgánov

Bolesť sa môže vyskytnúť v dôsledku vrodených alebo získaných chorôb..

Medzi vrodené malformácie teda patria najmä:

 • zmeny a rozštepy;
 • nepravidelný tvar procesov stavcov, ich skrátenie alebo predĺženie.

Vertebrálne trhliny: 1,2 zadné, 3,4 bočné, 5 až 7 zadné

Tieto problémy môžu byť úplne asymptomatické alebo sprevádzané akútnou bolesťou pri vykonávaní určitých sklonov, ťažkosti s pohybom, problémy s močením, mentálna retardácia.

Príčiny bolesti chrbta môžu byť tiež neuralgickej povahy s:

 • zovreté nervy v chrbtici (tieto bolesti môžete charakterizovať ako silné a náhle);
 • lumbálna osteochondróza, ktorá sa vyvíja v dôsledku sedavého a sedavého životného štýlu a spôsobuje bolesť spôsobenú napätím svalov;
 • bedrová ischialgia, charakterizovaná atrofickými zmenami v sedacieho nervu (najčastejšie bolesť pri tomto ochorení prechádza do zadku, vyskytuje sa prudko a náhle).
 • roztrúsená skleróza (toto chronické autoimunitné ochorenie ovplyvňuje membránu nervových vlákien miechy a mozgu, vyvoláva bolesť rôznej lokalizácie, závažnosti a ťažko sa lieči).

Okrem toho ostré bolesti podobnej povahy môžu tiež spôsobiť:

 • degeneratívna sakroileitída - závažné ochorenie, ktoré je hnisavým zápalovým procesom na povrchu sakroiliakálneho kĺbu;
 • osteoporóza, ktorej príčinou je nedostatok vápnika v tele alebo narušenie jeho metabolizmu (v počiatočných fázach je ochorenie charakterizované chronickou bolesťou, kŕčmi, zmenami držania tela).

Ďalším typom bolesti v bedrovej chrbtici je bolesť odrazenej povahy.

Môžu byť charakteristickým príznakom mnohých chorôb rôznych orgánov a systémov:

 • infekcie genitourinárneho systému (chlamydia, ureaplazmóza);
 • nestabilné črevné a nádorové ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • hemoroidy vznikajúce pri sedavej práci;
 • nádory a polypy v maternici;
 • komplikácie po prechladnutí (po bolestiach v hrdle, chrípke, SARS);
 • radikulitída (vyvoláva bedrovú bolesť siahajúcu až po nohu).

V niektorých prípadoch môže byť príčinou:

 • fyziologické zmeny (tehotenstvo, pôrod, menštruácia);
 • nadmerná fyzická aktivita (najmä vzpieranie);
 • ostrý prírastok na váhe;
 • epidurálna anestézia.

Obrázok: ako zdvíhať závažia

Provokatívne faktory

Bedrovej bolesti môžu byť okrem vnútorných chorôb vyvolané aj tieto faktory:

hypotermia

Najbežnejším dôsledkom podchladenia je ischias.

Je to zápalový proces, ktorý ovplyvňuje nervové korene..

Infekčné procesy sa vyskytujú na pozadí zníženej imunity. Pravidelné alebo dlhotrvajúce vystavenie chladu, ako aj vlhkému vzduchu významne znižuje odolnosť organizmu.

Nepravidelné cvičenie

Často po dlhšom sedení dochádza pri chôdzi k bolesti chrbta.

Nedostatočné cvičenie a fyzická aktivita spôsobujú stáziu krvi a môžu viesť k nezvratným zmenám chrupavky.

Mali by sa však dávkovať všetky dávky, ich sila by sa mala postupne zvyšovať.

Nadmerný stres spôsobuje zranenia a svalové napätie, zlomeniny, zlomeniny kostí.

Pri prudkom prechode na zložité cvičenia sa môžu vyskytnúť stlačené nervy, bolestivé premiestnenie vnútorných orgánov.

Profesionálne športové aktivity

Medzi nebezpečné športy patria:

 • posilňovanie;
 • posilňovanie;
 • Zdvíhať závažia.

Naznačujú nadmerné zaťaženie svalov dolnej časti chrbta.

Alarmujúcim príznakom je bolesť po drepe s činkami, ostrými zákrutami a zákrutami..

Ak je športovec bolestivý chodiť, je potrebné tréning okamžite zastaviť a poradiť sa s lekárom.

podvýživa

V potrave musí byť prítomné dostatočné množstvo vápnika, fosforu a fluóru, ktoré sú dôležitými zložkami kostného tkaniva.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať spotrebe vápnika, fluoridov a fosforu počas tehotenstva, laktácie a menopauzy..

Okrem toho časté zápchy a nadmerný príjem tukových a vysokokalorických potravín majú traumatický účinok na konečník a hrubé črevo..

To vedie k vyžarovaniu bolesti dolnej časti chrbta..

Zvracanie a častá nevoľnosť naznačujú gastritídu alebo vred, ktorý môže výrazne odtiahnuť dolnú časť chrbta.

Rachiocampsis

Ďalším menom pre patológiu je skolióza. Môže byť vrodená a získaná..

V miernej forme sa dá ľahko liečiť pomocou súboru cvičení, v ťažkej forme si vyžaduje chirurgický zákrok.

Pri zakrivení je pre pacienta zložité dlhodobo stáť, sedieť bez opory.

stres

Silné nervové napätie, časté starosti a dlhodobý nedostatok odpočinku negatívne ovplyvňujú všetky telesné systémy. Psychológovia zistili, že osoba pod záťažou problémov sa nedobrovoľne skľučuje a „ohýba“ pod svoju váhu.

Mnoho chronických chorôb sa môže zhoršiť z nervov a stresu..

Ak depresia a strata sily pretrvávajú mesiac, je potrebná odborná pomoc.

Aké choroby a stavy bolia dolná časť chrbta? ↑

Príčiny bolesti u mužov

Bedrová bolesť u mužov môže mať odlišnú etiológiu a vyznačuje sa charakteristickými črtami.

Vekové a hormonálne zmeny majú malý vplyv na chrbticu muža, ale problémy s prostatou môžu často spôsobiť hlboké mierne bolesti..

Medzi hlavné príčiny bolesti bedrového kĺbu u mužov patria:

Crick

Ľudia, ktorí sa z dôvodu svojej činnosti nevykonávajú fyzickou prácou, majú slabé chrbtové svaly, najmä pre latissimus..

Musí sa rozvíjať schopnosť správne distribuovať fyzickú aktivitu.

Pri zdvíhaní závaží nepripravený človek prenáša všetku hmotnosť na spodnú časť chrbta a nie na biceps, triceps alebo svaly hrudníka. Dôsledkom toho je roztiahnutie latissimus dorsi.

S rozťahovaním sa niekedy objaví bolesť, niekedy sa objaví, s horúcimi obkladmi ustupuje, otepľujúce masti.

Ak sa postavíte na dlhú dobu, môže sa to cítiť a prejsť v ležiacej polohe.

Zlomenina

Príčinou zlomeniny môže byť vážne zranenie alebo banálne modriny..

Keď medzistavcové platničky klesnú, zlomenina bedrovej chrbtice môže dokonca spôsobiť neúspešný krok alebo stratu rovnováhy..

Príznakom zlomeniny je akútna bolesť v dolnej časti chrbta alebo v chvostovej kosti..

Niekedy môže bolesť ísť do horných alebo dolných končatín, zintenzívniť sa zmenou polohy tela.

Metastázy genitálneho nádoru

Bolesť z kostných metastáz chrbtice je najťažšia a niekedy sa stáva neznesiteľnou.

Návšteva onkológa by sa nemala odkladať, keď bolí dolná časť chrbta a semenníky alebo penis.

Túto bolesť možno odstrániť iba účinnými liečivami, proces zmeny nekrotického tkaniva sa zastaví s najväčšou pravdepodobnosťou nebude úspešný.

Ochorenie obličiek

Približne tretina pacientov s bolesťou dolnej časti chrbta trpí problémami s obličkami.

Bolesť v oblasti obličiek sa zhoršuje pohybom a predĺženým vzpriameným držaním tela. V pokoji bolesť ustupuje.

Ak dlho stojíte, bolesť sa môže postupne zvyšovať..

Je to spôsobené skutočnosťou, že tekutina sa vrhá do obličiek a vytvára nadmerný tlak na chrbticu.

Po požití alkoholu sa môže tiež zvýšiť bolesť v dolnej časti chrbta..

prostatitis

Toto ochorenie spôsobuje bedrovú bolesť na pravej a zadnej strane. Niekedy bolesť v slabinách.

Medzi ďalšie príznaky prostatitídy patrí pocit pálenia počas močenia, problémy s erekciou.

Hlavnou príčinou choroby je stagnácia krvi v kapilároch alebo bakteriálna infekcia..

Príčiny bolesti u žien

Ženské telo sa neustále mení a hormonálne trasie.

Niektoré typy bolesti v ženskom tele sú normálne a nie sú alarmom..

Menštruačná bolesť

Bolesť vznikajúca v rôznych obdobiach menštruačného cyklu nemusí nevyhnutne naznačovať patológiu:

 • Pri menštruácii sa zväčšená maternica pritláča na svaly chrbta, čo spôsobuje nepohodlie;
 • Ak sa bolesť vyskytne pred menštruáciou počas 7-8 dní a je podaná do žalúdka, znamená to, že je potrebné skontrolovať stravu. Do stravy je lepšie zahrnúť viac potravín bohatých na vlákninu a ovocné kyseliny..
 • Bolesť v strede cyklu môže byť spojená s uvoľňovaním vajíčka z vaječníka;
 • Bolesť po menštruácii naznačuje problémy v reprodukčnom systéme, v tomto prípade je nevyhnutná návšteva špecialistu.

Tehotenská bolesť

V prvých týždňoch, keď žena ešte nepozná svoju situáciu, jej spodná časť chrbta a spodná časť brucha môžu bolieť. Takéto bolesti pripomínajú premenštruačný a často sa s nimi zhodujú, pokiaľ ide o.

Oneskorená menštruácia v tomto prípade môže naznačovať tehotenstvo alebo infekčný proces.

Niekedy je možné malé krvácanie, ktoré je spojené so zavedením vajíčka plodu do steny maternice.

Ak bolí brucho a dolná časť chrbta a nie je menštruácia, prvá vec, ktorú treba urobiť, je tehotenský test..

Takéto bolesti často sprevádzajú ženu niekoľko mesiacov, v takých prípadoch lekár navrhuje užívať lieky horčíkom.

Počas tehotenstva, najmä v neskorších fázach, väčšina žien pociťuje bolesť pod alebo nad dolnou časťou chrbta.

Dôvodom je skutočnosť, že rastúce brucho kladie veľký dôraz na chrbtové svaly.

Ak je bolesť konštantná a je spojená so silnou aktivitou, nastávajúca matka potrebuje podporný obväz, ktorý rozdelí záťaž medzi rôzne svalové skupiny..

Ak dolná časť chrbta bolí počas spánku a ráno, s najväčšou pravdepodobnosťou žena spí v nepohodlnej polohe.

Môžu vám pomôcť špeciálne vankúše na spánok, ktoré podporujú telo a bránia svalovému napätiu. Bolesť dolnej časti chrbta musí prejsť v noci.

Fotografie: vankúš pre tehotné ženy

Na konci obdobia sa môže bolesť sústrediť v dolnej časti chrbta vpravo alebo vľavo: to neznamená polohu plodu, ale zakrivenie držania tela..

Bolesť môže prejsť u tehotnej ženy, keď sedí, oprieť sa o podporu.

Po potrate

Ženy, ktoré sa rozhodnú ukončiť tehotenstvo alebo ho z lekárskych dôvodov ukončili, sa takmer v 100% prípadov sťažujú na bolesť po potrate..

Príčiny bolesti môžu byť:

 • zápal vnútornej výstelky maternice (endometritída);
 • stresový stav ženy;
 • kontrakcie maternice po potrate.

V tomto prípade sa môže bolesť prejaviť na nohe alebo sa sústrediť na spodnú časť chrbta.

Bolesť spojená s pôrodom

Ženy po pôrode často pociťujú bolesť chrbta. Niekedy je bolesť lokalizovaná tam, kde je kostrčník alebo krížová kosť. Je to kvôli zraneniam a výronom počas pôrodu..

Počas tehotenstva alebo pri návšteve bazéna môžete predchádzať bolesti..

Dojčiace matky môžu tiež vykonávať súbor cvičení, pričom osobitnú pozornosť venujú ich držaniu tela.

Ak je bolesť sprevádzaná zvýšením teploty na 37 stupňov a viac, žena náhle vrhne na horúčku, vyhľadajte lekára..

Možno je to infekčný proces.

Bolesť spôsobená chorobami ženského reprodukčného systému

Typicky ženské ochorenia, ktorých príznakom je bolesť chrbta, zahŕňajú:

zápal močového mechúra

Toto je zápal močového mechúra, ktorý sa častejšie vyskytuje u žien. Cystitída sa ľahko lieči a diagnostikuje..

Ak sa počas močenia vyskytne pocit pálenia, pri nakláňaní sa k spodnej časti chrbta a nárastu telesnej teploty, oplatí sa vyšetriť prítomnosť tohto ochorenia v moči..

Obrázok: cystitída

Infekčné procesy vo vagíne

Mnoho zápalov u žien spôsobuje bolesť v polohe na chrbte.

Môže to byť kandidóza, bakteriálna vaginóza alebo vírusové ochorenie..

Podobná bolesť môže byť tiež príznakom poškodenia obličiek..

Zápal doplnkov

Ak má žena bolesti v dolnej časti chrbta a vo vaječníkoch, počas močenia je to pálenie, teplota stúpla nad 38 stupňov, je potrebná ultrazvuková diagnostika a liečba pod dohľadom odborníka (priebeh injekcií alebo perorálne lieky).

Bolesť spojená s chorobami vnútorných orgánov

Choroby čreva alebo žalúdka môžu spôsobiť bolesť chrbtice.

Niekedy môže bolesť pri týchto poruchách veľmi vyžarovať - ​​dá sa do nohy alebo do žalúdka.

Podobný klinický obraz je spôsobený skutočnosťou, že mozog nesprávne interpretuje signál, ktorý im orgány dávajú.

Ak je bolesť v dolnej časti chrbta a na pravej strane, znamená to problémy s pečeňou alebo pankreasom..

Na ľavej strane sa môže vyskytnúť bolesť počas behu alebo iných fyzických cvičení. Prechádza rýchlo a nepredstavuje zdravotné riziko..

V oblasti kostrče sú možné brnenie a bolesti pri ťahaní..

U detí

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta u detí je zlé držanie tela.

Ak v procese učenia nie je pre dieťa nesprávne vybraná stolička a stôl pre triedy, je možné vyvinúť zakrivenie chrbtice..

Skolióza môže viesť k:

 • nesprávne zvolená obuv;
 • ploché nohy;
 • nepohodlný batoh.

V počiatočných štádiách ochorenia môže byť zakrivenie ľahko korigované pomocou fyzickej terapie predpísanej lekárom.

Mierna bolesť, ktorá sa prejavuje u dieťaťa ráno, po tvrdej práci alebo dlhodobom pobyte v jednej polohe, môže byť tiež prvým príznakom kýly chrbtice.

Príčinou kýly môže byť:

 • rachiocampsis;
 • príliš veľa fyzickej aktivity;
 • nadmerné cvičenie.

Obzvlášť nebezpečné v detstve sú skákanie po prevrátení, zdvíhanie závaží, krútenie, drepy.

Ak sa dieťa po cvičení pravidelne sťažuje na bolesti chrbta, potom potrebuje pomoc špecialistu.

Použitie mastí

Tento druh lieku je veľmi účinný, ak potrebujete doma rýchlo zlepšiť svoje zdravie..

Masť pomáha zmierniť zápal, výron, má otepľovací účinok, ak je spodná časť chrbta chladná.

Rozlišujú sa tieto skupiny mastí:

 • protizápalové analgetiká (zahŕňajú chladiace lieky, ktoré zmierňujú podráždenie - mentol, levanduľa a lieky na bolesť - Nurofen, iboprofen, diclofenac);
 • kombinované lieky (používané na výrony a zranenia, spolu s protizápalovými a analgetickými účinkami, ktoré majú liečivý účinok v dôsledku heparínu a demetylsulfoxidu, ktorý je v nich obsiahnutý);
 • dráždivé lieky (účinok je založený na vazodilatácii a prietoku krvi do zdroja bolesti);
 • chondroprotektory (jednou z aktívnych zložiek týchto liekov je chondroitín sulfát, ktorý sa používa v patologických procesoch v chrupavkovom tkanive a prispieva k aktívnej obnove chrupavkových povrchov kĺbov).

injekcie

Účinok, ktorý sa dosahuje pomocou injekcií, je podobný ako pri prijímaní vhodných mastí alebo perorálnych prípravkov.

Charakteristickými črtami tohto typu terapie sú:

 • Rýchlosť. Rýchle odstránenie silnej bolesti je možné iba zavedením lieku do krvi alebo svalu.
 • Efektivitu. Injekcie vám umožňujú doručiť aktívnu zložku presne do cieľa. Účinná látka nie je v gastrointestinálnom trakte ničená.
 • Potreba špecialistu. Je ťažké urobiť si injekcie sami, takže musíte navštíviť kliniku každý deň alebo zavolať zdravotnú sestru doma.
 • Je možné použiť iba podľa pokynov lekára. Iba lekár môže odporučiť, ako liečiť nevoľnosť a silnú bolesť pomocou injekcií a predpísať potrebný liek. Väčšina z nich je možné zakúpiť iba na lekársky predpis..

Zahrievanie

Tento spôsob zmiernenia bolesti sa s väčšou pravdepodobnosťou uplatňuje v tradičnej medicíne..

Otepľovanie dobre pomáha pri nezápalových bolestiach - výrony, prietrže, zakrivenia, osteochondróza.

V takýchto prípadoch sa odporúča vykonať až 10 procedúr denne..

Pri infekčnom procese zohrievanie spôsobuje prietok krvi do postihnutej oblasti tkaniva a zvyšuje bolesť.

cvičenie

Fyzikálna terapia je vynikajúcou prevenciou a liečbou bolesti dolnej časti chrbta.

Účelom tried je posilnenie svalového korzetu chrbtice a správne držanie tela.

Pri bolesti sa odporúča vykonávať tieto typy cvičení:

 1. Z polohy na bruchu je potrebné zase zdvihnúť nohy o 10 - 15 cm a chvíľu ich držať na váhe.
 2. Ležiace na chrbte musíte kolená ohnúť pod uhlom 90 - 100 stupňov a zvýšiť na maximálnu výšku. Po vykonaní ohýbaných nôh sa musia sklopiť doprava a doľava, až kým sa nedotknú podlahy.
 3. Pomalé a plynulé svahy vykonávané rôznymi smermi. Počas cvičenia by ste sa mali snažiť ohýbať chrbát v hrudníku a udržiavať ho čo najrovnomernejšie.
 4. Keď stojíte na všetkých štyroch, musíte pravou rukou a ľavou nohou vykonávať opačné pohyby a naopak.
 5. Cvičte „most“. Najprv ho musíte vykonať, oprieť sa o stenu alebo pomocou inej osoby.

masáž

Masáž pomáha pri zmierňovaní bolesti bedrovej chrbtice..

Môže byť zverený špecialistovi na klinike alebo vykonávaný doma, v každom prípade bude jeho prínos neoceniteľný..

Medzi pozitívne terapeutické účinky masáže patrí:

 • zlepšenie dodávky krvi chorej časti tela;
 • miesiace svaly, vďaka ktorým sú pružnejšie a pružnejšie;
 • zmiernenie akútnej bolesti;
 • zbaviť sa toxínov akumulovaných vo svaloch a podkožnom tkanive;
 • príjemné pocity vďaka stimulácii nervových zakončení kože;
 • pozitívne emócie.

Je dobré, keď sa masáž kombinuje s kúpaním alebo saunou.

Obzvlášť užitočné je pare s metlami z brezy alebo z dubu, ktoré dokonale stimulujú všetky životné procesy a zvyšujú celkový tón tela..

Na ktorého lekára mám ísť? ↑

Pri bolestiach chrbta, ktorých príčina nie je známa, je najprv potrebné poradiť sa s terapeutom. Pomôže to určiť chorobu kombináciou symptómov..

Ak je dôvod zrejmý: bolesť predchádzala trauma, bolesť vznikla na pozadí tehotenstva, menštruačného cyklu alebo chronického ochorenia, má zmysel okamžite kontaktovať užšieho špecialistu.

Samoliečba je prípustná, iba ak je presne známa príčina bolesti..

Video: Prvá pomoc

Prevencia ↑

Medzi preventívne opatrenia na prevenciu bolesti patria:

Pravidelné cvičenie

Telesná výchova by sa mala všeobecne posilňovať a mala by zaťažovať všetky svalové skupiny.

Cvičenia by mali byť poskytované každý deň 20 - 30 minút..

Môže to byť ranné cvičenie, jogging, kúpanie v bazéne, rýchla kroková prechádzka.

Video: gymnastika na posilnenie svalov chrbta a chrbtice

Udržiavanie rovnováhy voda-soľ

Osoba by mala spotrebovať až 3 litre tekutiny denne. Najlepšia tekutina na pitie je minerálna voda.

Káva, čaj (vrátane zelených) a sýtené nápoje vytvárajú ďalšiu záťaž pre obličky, ale nenapĺňajú telesnú potrebu tekutín..

Ráno by sa malo spotrebovať veľké množstvo vody a po 20:00 vôbec nepiť. Inak je možný opuch, bolesť obličiek..

Správna výživa

Strava by mala znižovať obsah mastných, vyprážaných a údených potravín alebo ich úplne vylúčiť.

Najužitočnejšie potraviny sú varené alebo dusené..

Denné menu by malo obsahovať celý komplex stopových prvkov potrebných pre organizmus, vitamíny a minerály.

 • Preventívne prehliadky odborníkov

Ženy by mali každý rok navštíviť gynekológa, muži by mali navštíviť urológa, zdravie detí v rámci bežného vyšetrenia sa zvyčajne monitoruje vo vzdelávacích inštitúciách..

To vám umožní včas identifikovať chorobu a pokračovať v jej liečbe..

Hlavnou podmienkou udržiavania zdravého chrbta je dobrý životný štýl a pozitívny prístup..

Nikdy nie je neskoro začať monitorovať svoju polohu, dokončiť skupinu cvičení. Mnoho vážnych chorôb chrbtice vám umožňuje viesť celý život podľa pravidiel a pokynov lekárov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Tatyana Chernukha, doktorka medicíny, vedúca oddelenia neurológie č. 3 Ruského výskumného centra pre neurológiu a neurochirurgiu, povedala, ako bezpečná je chrbtica pre jogínov, ako sa chrániť pred bolesťou chrbta a ako často je potrebné masírovať..
Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.
Pocity v závislosti od typu nádoruPrejavy syndrómu bolesti sú určené nielen intenzitou patologického impulzu. Dôležitú úlohu hrá hranica citlivosti, ktorá je v každom prípade individuálna.