loader

Hlavná

Liečba

Bolesti dolnej časti chrbta

Bolesť dolnej časti chrbta v anglických zdrojoch sa nazýva dolná časť chrbta. Bolesť často prispieva k napätiu v bedrovej chrbtici, obmedzeniu pohybu a analgetickej skolióze.
Akútna bolesť dolnej časti chrbta môže trvať od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov.

Príčiny, frekvencia a rizikové faktory bolesti chrbta

Takmer každý človek má bolesti chrbta najmenej raz v živote.
Je potrebné poznamenať, že bolesť môže byť v ktorejkoľvek časti chrbta, ale bolesť v bedrovej chrbtici sa vyskytuje najčastejšie. Je to spôsobené skutočnosťou, že bedrové stavce majú najväčšie zaťaženie vašej telesnej hmotnosti.
Bolesť v dolnej časti chrbta je na druhom mieste podľa počtu návštev u lekára, bezprostredne po vírusových infekciách.
Po zdvíhaní závaží, náhlom pohybe, po dlhom pobyte v rovnakej polohe alebo po poranení miechy môžete pociťovať bolesť chrbta..
Akútna bolesť bedrovej chrbtice je najčastejšie spôsobená premiestnením medzistavcovej platničky a poškodením miechy..

Príčiny bolesti chrbta:

 • Osteochondróza bedrovej chrbtice
 • Medzistavcová kýla a vyčnievanie medzistavcových platničiek
 • Spondylarthrosis
 • spondylóza
 • spondylolistéza
 • Zlomenina kompresie v dôsledku osteoporózy, myelómu, vertebrálneho hemangiómu
 • Nádor v lúmene miechového kanála

Príznaky bolesti dolnej časti chrbta (bolesti dolnej časti chrbta)

Bolesť sa môže meniť: ostrá, nudná, ťahavá, pálivá, môže ju sprevádzať brnenie a husacie hrbole, znecitlivenie.
Intenzita bolesti dolnej časti chrbta sa môže výrazne líšiť - od miernej až po neznesiteľnú bolesť, ktorá sťažuje aj mierny pohyb. Bolesť môže byť kombinovaná s bolesťou v stehne, bolesťou v dolnej časti nohy, bolesťou v nohe.

Diagnóza bolesti dolnej časti chrbta

Najprv musíte navštíviť neurológa. Lekár sa vás opýta na povahu vašej bolesti, jej frekvenciu a frekvenciu. Lekár sa pokúsi určiť príčinu bolesti a začať liečbu jednoduchými metódami (ľad, mierne lieky proti bolesti, fyzioterapia a potrebné cvičenia)..

Vo väčšine prípadov tieto liečby znižujú bolesť chrbta..
Počas vyšetrenia lekár určí presnú polohu bolesti, jej ožiarenie, neurologické reflexy.
Väčšina ľudí s bolesťou v bedrovej chrbtici sa zotaví do 4 až 6 týždňov.
Diagnostika zahŕňa zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) bedrovej chrbtice, počítačovú tomografiu bedrovej chrbtice, röntgen chrbtice..
Keďže najčastejšou príčinou bolesti dolných častí chrbta je medziobratlová hernia lumbosakrálnej chrbtice, musíte najskôr urobiť MRI bedrovej chrbtice. Táto štúdia tiež pomôže vylúčiť väčšinu príčin bolesti, ako sú opuchy v lúmene miechy, tuberkulóza chrbtice, zlomenina chrbtice, myelóm, anatomicky úzky chrbtový kanál, sponylolistéza, rôzne formy zakrivenia miechy, spondylóza a spondylartróza. Ak vám neurológ predpísal MRI, urobte to sami. Výkon zariadenia MRI by mal byť 1 Tesla alebo viac.
Nezačínajte diagnózu röntgenovým žiarením a počítačovou tomografiou, tieto metódy nie sú bezpečné. Môžu sa urobiť na prvom mieste iba v prípade podozrenia na zlomeninu chrbtice.

Tu je niekoľko rád, ako postupovať s bolesťou chrbta:

 • Znížte fyzickú aktivitu v prvých dvoch dňoch od začiatku útoku. Pomôže to zmierniť príznaky choroby a opuchy v oblasti bolesti..
 • Nesadnite sa nakláňajte dopredu, kým bolesť úplne nezmizne.
 • Lieky proti bolesti užívajte iba v prípade neznesiteľnej bolesti. Intramuskulárna injekcia je lepšia ako anestetikum. Chráni sa tým stena žalúdka pred priamym kontaktom s protizápalovými liekmi. Pokúste sa vyhnúť nadmernému užívaniu liekov. Nepoužívajte hormóny na liečbu, ak bolesť chrbta nie je spojená s autoimunitným ochorením.
 • Spite v polohe plodu a medzi nohy si vložte vankúš. Ak zvyčajne spíte na chrbte, vložte si pod koleno vankúš
 • Bežná mylná predstava je myšlienka, že by ste fyzickú aktivitu mali obmedzovať na dlhú dobu. Posteľ sa neodporúča. Ak nemáte horúčku, stratu hmotnosti, nedobrovoľné močenie a pohyby čriev, musíte zostať aktívni tak dlho, ako vydržíte. Svoju aktivitu môžete znížiť až v prvých dvoch dňoch od nástupu bolesti. Začnite robiť ľahké aeróbne cvičenia. Pri chôdzi po simulátore vám plávanie pomôže zlepšiť prietok krvi do svalov chrbta. Poraďte sa s lekárom a vyberte cvičenia, aby nespôsobovali zvýšenie bolesti.


predpoveď:

Väčšina ľudí sa po prvom týždni liečby cíti oveľa lepšie.
Po 4-6 týždňoch u veľkej časti pacientov bolesť úplne zmizne.

V ktorých prípadoch musíte okamžite navštíviť lekára:

 1. Bolesť dolnej časti chrbta kombinovaná s bolesťou nohy a bolesťou nohy
 2. Bolesť vám nedovolí starať sa o seba
 3. Bolesť spojená s močovou a fekálnou inkontinenciou
 4. Kombinácia bolesti v dolnej časti chrbta s necitlivosťou v zadku, stehne, nohe, chodidle, slabine
 5. Ak ste predtým mali bolesti chrbta
 6. Ak bolesť trvá dlhšie ako 3 dni
 7. Ak užívate hormóny
 8. Ak po zranení nastane bolesť dolnej časti chrbta
 9. Rakovina bola predtým diagnostikovaná.
 10. Ak ste nedávno schudli z neznámych dôvodov

Text pridaný do Yandex Webmaster 01.25.2012, 15:38
Práva vyhradené.

Pri kopírovaní materiálov z našich stránok a ich umiestňovaní na iné stránky požadujeme, aby bol ku každému materiálu pripojený aktívny hypertextový odkaz na našu stránku:

 • 1) Hypertextový odkaz môže viesť na doménu www.spinabezboli.ru alebo na stránku, z ktorej ste skopírovali naše materiály (podľa vášho uváženia);
 • 2) Na každej stránke vášho webu, na ktorej sú zverejnené naše materiály, by mal byť aktívny hypertextový odkaz na našu stránku www.spinabezboli.ru;
 • 3) Nemalo by sa zakázať indexovanie hypertextových odkazov pomocou vyhľadávacích nástrojov (pomocou výrazov „noindex“, „nofollow“ alebo inými prostriedkami);
 • 4) Ak ste skopírovali viac ako 5 materiálov (t. J. Na svojich stránkach viac ako 5 stránok s našimi materiálmi, musíte do všetkých článkov autora vložiť hypertextové odkazy). Okrem toho by ste tiež mali umiestniť odkaz na našu webovú stránku www.spinabezboli.ru na hlavnej stránke svojej webovej stránky..

Dotazy telefonicky v Moskve: +7 (495) 745-18-03.

Bolesť chrbta: najčastejšie príčiny

Bolesti chrbta, podľa štatistík, tento nepríjemný a desivý príznak najmenej raz v živote pociťuje asi 80% ľudí rôznych vekových kategórií. Zároveň je dôležité vedieť rozlíšiť medzi situáciami, v ktorých by sa bolestivé pocity mali týkať a kedy sa nemusíte báť..

Samozrejme, ak bolesť predchádzala fyzickej námahe alebo malej rane, do 2 až 3 dní sa stratia, nie je dôvod na obavy. Ale ak váš chrbát zle bolí, na dlhú dobu a bolesť nie je podobná bolesti svalov, poponáhľajte sa k lekárovi.

Prečo mi bolí chrbát?

Príčiny bolesti chrbta sú rôzne, od malých vonkajších faktorov až po vývoj rôznych patologických procesov, ktorých je tiež veľa. Zároveň lekári stále rozlišujú 3 najčastejšie príčiny:

 1. Nešpecifické bolesti - kombinujú niekoľko faktorov, medzi ktorými sa častejšie vyskytujú bolesti svalov spôsobené nesprávnym držaním tela, predĺžený pobyt v jednej polohe (nepohodlné), nadmerné zaťaženie v dôsledku nadmerného fyzického namáhania chrbtice a chrbta. Tento bod zahŕňa aj bolestivé pocity, ktoré sa objavili po podchladení, v takých prípadoch hovoria - „Prechladol som“.
 2. Vyžarujúce bolesti sú menej časté, nemožno ich však vylúčiť. Patria sem choroby vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v iných častiach tela. Napríklad tvorba nádorov a pľúcnej tuberkulózy, choroby gastrointestinálneho traktu, srdca a ďalšie. V každom z týchto prípadov môže bolesť vyžarovať (dať) na chrbát v rôznych oblastiach.
 3. Mechanické poškodenie a patológia chrbtice - bolesť v chrbtici tiež vzniká kvôli veľkému počtu faktorov, hovoríme o patologických procesoch. Patria sem všetky choroby chrbtice, počnúc zraneniami (modriny, zlomeniny atď.) A končiac osteochondrózou, radikulitídou, tvorbou kýly a inými patologickými stavmi miechy ovplyvňujúcimi chrbticu..

To sú hlavné príčiny bolesti chrbta, ak ich všeobecne vylúčime. Všetky tieto problémy ohrozujú vážne narušenie fungovania chrbtice a vyžadujú povinnú návštevu lekára.

V niektorých prípadoch bez adekvátnej liečby existuje riziko vzniku vážnych problémov, ktoré môžu viesť k závažným komplikáciám. Ak je postihnuté miechové tkanivo alebo tkanivo miechy, existuje riziko paralýzy končatín alebo dokonca celého tela.

príznaky

Ak sa chcete poradiť s lekárom včas a správne opísať svoje sťažnosti, musíte mať predstavu o príznakoch. Zároveň sa môžu príznaky bolesti chrbta mierne líšiť a vzhľadom na skutočnosť, že samotná bolesť je symptómom, je potrebné rozlišovať jej hlavné prejavy, ktoré sa líšia povahou a umiestnením:

 • Podľa povahy sú bolestivé pocity: ostré, nudné, šitie, strihanie, bolesť, pálenie atď..
 • Bolestivé pocity sú silné, mierne a slabé, tieto ukazovatele sú individuálne pre každú osobu. Musia sa však brať do úvahy napríklad pri určovaní metód liečby chronickej bolesti chrbta..
 • Bolesť chrbta po celej chrbtici - fén je pomerne zriedkavý. Častejšie bolestivé pocity sú buď presné, alebo sú priradené k oddelenému oddeleniu chrbtice (krčka maternice, hrudníka, bedra)..
 • Stáva sa však tiež, že bolesť v hornej časti chrbtice (alebo akejkoľvek inej) vyžaruje. V tomto prípade syndróm bolesti postihuje ďalšie časti chrbta, často sa nazýva putovanie.
 • Akútne bolesti chrbtice spravidla prinášajú maximálne nepohodlie a najviac sa odrážajú v každodennom živote, ale často sa vlnia a ľahšie liečia. Zároveň sú tupé bolesti charakterizované nižšou intenzitou, ale sú neustále prítomné, sú fixované na dlhšiu dobu a horšie reagujú na liečbu..

Toto sú všeobecné ustanovenia týkajúce sa bolesti v rôznych častiach chrbta. Ale okrem pochopenia všeobecných príznakov bolesti je tiež dôležité vedieť, že klinický obraz sa môže meniť v závislosti od choroby. V jednom prípade je cítiť bolesť medzi stavcami krčnej chrbtice, v inom prípade je lokalizovaná v bedrovej oblasti a má odlišný charakter..

Z tohto dôvodu je potrebné samostatne zvážiť príznaky rôznych patologických procesov sprevádzané bolesťou chrbta.

osteochondróza

Ak bolí chrbát v chrbtici, najpravdepodobnejšou diagnózou je osteochondróza, pretože toto ochorenie je častejšie ako iné. Je tiež dôležité pochopiť, že lekári rozlišujú tri typy osteochondrózy: krčka maternice, hrudníka a bedra..

V každom z týchto prípadov je bolesť medzi stavcami priviazaná k rôznym častiam chrbtice. Samotná choroba spočíva v deštrukcii chrupavky v medzistavcových platničkách, zatiaľ čo patologický proces sa vyskytuje aj na stavcoch, pretože v dôsledku zmenšenia lúmenu medzi nimi sa vymaže..

Hlavným príznakom choroby je bolesť, ale môžu sa vyskytnúť aj klinické príznaky z nervového systému, pretože s veľkou pravdepodobnosťou je ovplyvnená miecha, jej korene sú narušené.

myozitída

Zriedkavé ochorenie vyznačujúce sa zápalovým procesom vo svalových tkanivách tela, vrátane chrbta. Častejšie je myozitída sprevádzaná bolesťou, ale je možná aj ostrá bolesť alebo tzv. Bolesti chrbta.

Syndróm bolesti je lokalizovaný priamo v mieste zápalu svalového tkaniva, ale bolesť môže vyžarovať do okolitých oblastí.

spondylóza

Ak bolí chrbtica, jednou z pravdepodobných príčin môže byť spondylóza. Táto patológia je charakterizovaná proliferáciou kostného tkaniva stavcov, ako aj ich degeneratívnymi zmenami. V tomto prípade sa pri fyzickej námahe objavia bolestivé pocity v dôsledku predĺženého pobytu v jednej polohe, napríklad počas sedavej práce..

ischias

Tento výraz sa vzťahuje na porušenie sedacieho nervu s jeho ďalším zápalom. Patologický proces je sprevádzaný rezaním, prešívaním, ostrými bolesťami. Pri ischiasách sa bolesti necítia neustále, náhle sa objavia a vlnia.

Bolí to veľmi s ischias priamo v mieste, kde došlo k porušeniu alebo zápalu. Avšak kvôli skutočnosti, že sedací nerv má veľmi veľkú dĺžku, sú bolestivé pocity prítomné v rôznych oblastiach, najčastejšie bolia nohy.

osteoporóza

Ochorenie sa vyvíja v dôsledku nedostatku vápnika v tele. Výsledkom je, že kostné tkanivo pozdĺž celého chrbtového stĺpca stráca svoju pružnosť a tuhosť, všade sa vytvára mikrotrauma a praskliny..

V tomto patologickom procese bolí celá chrbtica, najmä v neskorých štádiách choroby.

Herniatický disk

Akútna a silná bolesť chrbtice môže byť dôkazom herniovanej platničky. V tomto prípade je syndróm bolesti konštantný, ale zvyšuje sa s fyzickou námahou, ohýbaním, kašľom, náhlymi alebo neopatrnými pohybmi..

Vo väčšine prípadov sa pri lumbálnej chrbtici vytvára prietrž, čo sa vysvetľuje zraniteľnosťou tejto oblasti voči nadmerne veľkým nákladom, ťažkým zdvíhaním. Kýla je často komplikáciou osteochondrózy, ktorá je spôsobená charakteristikami priebehu tejto patológie..

Kýla je okrem toho nebezpečná nielen pri bolesti, existuje riziko narušenia nervových vetiev miechy a rozvoja neurologických symptómov..

Nadmerná pohyblivosť chrbtice

Inak sa tento problém nazýva hypermobilita stavcov alebo nestabilita chrbtice. Jasným príznakom patológie sú bolestivé pocity, ktoré sa zvyšujú pri intenzívnej fyzickej námahe a zdvíhaní hmotnosti. Bolestivé pocity v chrbte sú nekonzistentné, buď ustupujú alebo sa náhle objavia.

V tomto prípade krčka chrbtice trpí najviac, ak choroba postupuje, je pre človeka ťažké držať hlavu..

skolióza

Napodiv, ale zakrivenie chrbtice je priamou príčinou bolesti. Jedným z najbežnejších problémov je skolióza. Bolesť pri skolióze má skôr svalovú povahu. Je to kvôli zvýšenému zaťaženiu určitých svalov chrbta, zatiaľ čo iné sú uvoľnené..

Pri skolióze sa v dôsledku zakrivenia chrbtice stlačia jednotlivé stavcové platničky a deformuje sa chrupavkové tkanivo. Bolestivé pocity pri skolióze sú konštantné, bolesť alebo ťahanie, ich intenzita je nízka, v zriedkavých prípadoch je bolesť ťažká a akútna.

Poranenie miechy

Akékoľvek mechanické poškodenie, dokonca aj menšie, samozrejme reaguje bolestivými pocitmi. V tomto prípade je bolesť silnejšia, ťažšie poškodenie a niekedy aj pri miernom podliatine pociťuje akútnu bolesť, ktorá môže naznačovať vážne vnútorné poškodenie. V tomto prípade sa berú do úvahy hrbole, modriny, výrony, dislokácie, ale zlomeniny sú najzávažnejším typom zranenia..

Je pozoruhodné, že staré, dlhodobo sa hojiace zranenia sa po desaťročiach cítia. Bolesti chrbta a krku vám môžu pripomenúť, ako ste ako dieťa padli na ľad.

Ankylozujúca spondylitída

Táto nebezpečná choroba sa tiež nazýva ankylozujúca spondylitída. Patológia je charakterizovaná chronickým zápalovým procesom v kĺboch, inými slovami - zápalom chrbtice.

Ankylozujúca spondylitída je sprevádzaná silnou bolesťou a intenzita syndrómu bolesti je vysoká od samého začiatku patologického procesu a v budúcnosti sa iba zosilňuje. Zároveň sa bolesti po odpočinku a v závislosti od zmien počasia zosilňujú, ale NSAID a fyzioterapia ich dobre zastavia..

Onkologické choroby

Rakovina je najnebezpečnejšou patológiou, ktorej jasným znakom je bolesť. V tomto prípade sa syndróm bolesti objavuje u benígnych aj malígnych novotvarov, ak sú lokalizované neďaleko chrbtice a vyvíjajú naň tlak..

Ešte nebezpečnejším prejavom onkológie sú metastázy. V tomto prípade je bolesť konštantná a silná, prenasledujú človeka vždy a všade, bez ohľadu na polohu tela alebo akékoľvek konanie. Chrbát bolí to isté, aj keď leží.

Ochorenie obličiek

Príčiny bolesti v bedrovej oblasti nie vždy spočívajú v problémoch s chrbtom. V dôsledku anatomického umiestnenia obličiek patologické stavy, ktoré na ne pôsobia, tiež reagujú so silnou bolesťou v bedrovej oblasti. Bolesť môže byť nudná a ťahaná alebo ostré prešívanie, ich intenzita sa líši v závislosti od choroby a stupňa jej progresie..

Je dôležité pochopiť, že bolesť môže byť na oboch stranách alebo iba na jednej strane, čo naznačuje, ktorá oblička sa podieľa na patologickom procese..

Srdcovo-cievne ochorenie

Názor, že pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému sa bolesť vyskytuje výlučne v oblasti hrudníka, je chybný. Napríklad pri koronárnych srdcových chorobách a infarkte myokardu obklopujú pocity bolesti, ktoré vyžarujú dozadu v oblasti hrudníka. Sú charakterizované ako ostré, švy, vyskytujú sa ostro.

Patológie kardiovaskulárneho systému zahŕňajú aneuryzmy aortálnych divízií, pri ktorých sa vyskytuje akútna ostrá bolesť v blízkosti miechy v hrudnej oblasti..

Patológia tráviaceho traktu

Choroby tráviaceho traktu tiež často vyvolávajú bolesť chrbta, v takýchto prípadoch však vždy existuje množstvo výrazných klinických príznakov. Okrem bolesti je tu tiež tráviace ťažkosti, nevoľnosť, vracanie, hnačka alebo hnačka, ako aj celková nevoľnosť..

infekcie

Z infekčných chorôb sprevádzaných bolesťou chrbta je najzávažnejšou a najnebezpečnejšou tuberkulóza kostí. Ochorenie je sprevádzané závažnými patologickými procesmi v tkanivách kostí, bolí celý chrbtový stĺp. Bolesť v prírode, niekedy ťahaná, niekedy šitá, ale vždy konštantná.

Ochorenia dýchacích ciest

Pľúca zaberajú veľkú časť hrudnej oblasti tela, takže pľúcne patológie sú často sprevádzané bolesťou chrbta. Medzi tieto choroby patrí pneumónia, tuberkulóza pľúc, pohrudnice a podobne..

Pri takýchto patológiách sa bolesť zosilňuje počas kašľa, kýchania, hlbokých dychov, zívania. Klinický obraz je navyše obohatený o kašeľ, dýchavičnosť a ďalšie podobné príznaky.

Vrodená patológia

Faktor vrodených anomálií je mimoriadne zriedkavý, ale stále sa vyskytuje. V tomto prípade hlavné podozrenie pripadá na vrodený prebytok alebo nedostatočný počet stavcov v chrbtici. Toto ovplyvňuje svaly a väzy, štruktúru tela, hrozí vysunutím chrbtice alebo kompresiou, ktorá je vždy sprevádzaná bolesťou.

Tehotenstvo a pôrod

Tehotenstvo je tiež jednou z príčin bolestivých príznakov chrbta. Bolesť v chrbtici a ďalšie problémy podobnej povahy sa vyskytujú častejšie v treťom trimestri, ktorý úplne závisí od rastu plodu a zvýšeného zaťaženia chrbtice..

V takýchto prípadoch sú bolesti zvyčajne nudné, ťahavé, ustupujú alebo dočasne vymiznú po krátkom odpočinku, keď nastávajúca matka ľahne.

Zápalové procesy

Množstvo rôznych zápalových procesov vedie k rozvoju bolesti, o niektorých sme už hovorili. Vezmite aspoň spondylitídu (ankylozujúcu spondylitídu). Táto patológia má pôvod v lumbosakral, potom zápal, a tým aj bolesť chrbta, stúpa po chrbtici..

Bolesť v chrbtici

Ako už bolo spomenuté na začiatku, existuje určitá skupina bolesti zvaná ožarovanie. To znamená, že bolesť chrbta „dáva“ chrbtici z iných oddelení alebo orgánov, v ktorých choroba vypukla. Poďme sa viac rozprávať o takejto bolesti.

Patológia srdca a hlavných ciev

Najpravdepodobnejšie ochorenia kardiovaskulárneho systému, sprevádzané bolesťou chrbta, boli uvedené vyššie. Je len dôležité pochopiť, že okrem bolesti sú takéto patológie sprevádzané aj zníženým krvným tlakom, arytmiou a bledosťou pokožky, čo je ich charakteristickým znakom..

Ochorenie žlčníka

Najjasnejším príkladom takéhoto patologického procesu je cholecystitída, ktorá vedie k ožiareniu bolesti v pravej lopatke a centrálnej časti chrbtice v oblasti hrudníka..

Akútna forma ochorenia je sprevádzaná silnými bolesťami, zatiaľ čo chronická je ťažšie diagnostikovateľná, pretože bolesti sú prerušované a nízkej intenzity..

Pankreatické lézie

Najbežnejším ochorením pankreasu je pankreatitída. Klinickým príznakom tohto stavu je bolesť brucha, ale sú to tiež opasky, ktoré sú charakterizované ako ostré, švy. Avšak okrem bolesti pacienta sa po konzumácii mastných, sladkých a vyprážaných jedál objavia aj nevoľnosť, zvracanie a bolestivé pocity..

Patológie obličiek a horných močových ciest

Ochorenia obličiek a močových ciest sú tiež sprevádzané bolesťou a zvyčajne sú intenzívne. Počas urolitiázy sa vyskytuje silná bolesť, ale pociťuje sa nielen v bedrovej oblasti. V dolnej časti brucha a slabinách sa vyskytujú ťažkosti.

diagnostika

Ako vyplýva z obrovského zoznamu možných problémov, na odstránenie bolesti v chrbtici je potrebné identifikovať hlavné príčiny jej výskytu. Ak to chcete urobiť, musíte sa poradiť s lekárom a vykonať plnohodnotnú diagnózu, ktorá zahŕňa:

 • Rádiografia je jednoduchý a efektívny spôsob, ako určiť stav chrbtice, zistiť deformácie a rôzne patológie.
 • CT - počítačová tomografia presnejšie odhaľuje patológiu medzistavcových platničiek a stavcov.
 • MRI - magnetická rezonancia je ešte pokročilejšou a najúčinnejšou diagnostickou metódou, ktorá ukáže nielen problémy so štruktúrou stavcov a medzistavcových platničiek, ale tiež umožní identifikovať alebo vylúčiť zapojenie nervov, miechy do patologického procesu..

Ak tieto vyšetrenia neprinášajú výsledky, kontaktujte špecialistov s úzkym profilom iných oblastí. Možno problém spočíva v ochoreniach srdca, gastrointestinálneho traktu, obličiek, panvových orgánov atď..

Ako liečiť bolesť chrbta

Liečba akútnej bolesti chrbta si vyžaduje integrovaný a systematický prístup. Metódy kontroly sa ozrejmia po úplnom vyšetrení a presnej diagnóze. Je tiež dôležité pochopiť, že v prípade problémov tohto charakteru, ktoré prijíma iba lekár, je samoliečba neprijateľná.

Ošetrujúci lekár určí liečebný režim, ktorý bude pravdepodobne zahŕňať liekovú terapiu, fyzioterapiu, cvičebnú terapiu a priebeh masáže.

fyzioterapia

Je to jedna z hlavných metód riešenia patológií týkajúcich sa chrbtice. Liečba bolesti chrbta zahŕňa nasledujúce postupy:

Liečba sa uskutočňuje v priebehu 7 až 10 procedúr alebo viac, intervaly medzi procedúrami sú 3 až 5 dní.

gymnastika

Liečba bolesti zahŕňa aj fyzioterapeutické cvičenia a gymnastiku, tieto techniky sa však používajú najmä na zotavenie po odchode silnej bolesti. Gymnastika je potrebná na obnovenie pružnosti svalov, pohyblivosti, udržania ich tonusu, na urýchlenie regenerácie po úrazoch chrbta.

Je dôležité viesť prvé triedy s fyzioterapeutom, ktorý opraví metodiku a rozdelí záťaže, naučí vás, ako to robiť správne. V budúcnosti sa triedy budú konať doma, a čo je najdôležitejšie, požiadavky sú systematický prístup..

Drogová terapia

Liečba liekom je jadrom všetkej liečby. Každé liečivo predpisuje lekár na základe diagnostických údajov. Táto technika závisí od intenzity syndrómu bolesti, stupňa progresie ochorenia.

Nasledujúce lieky sú potrebné na bolesti chrbtice:

 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) sa predpisujú vo forme mastí, tabliet, injekcií, niekedy aj vo forme čapíkov. NSAID majú protizápalové a analgetické účinky, znižujú miestnu teplotu.
 • Analgetiká - lieky proti bolesti, ktoré blokujú nervové centrá zodpovedné za rozpoznávanie bolesti.
 • Svalové relaxanciá sa podávajú, keď je potrebné odstrániť svalové kŕče..
 • Vitamínové komplexy vrátane vitamínov B. Ich účinok pomáha obnoviť nervovú vlákninu a vytvoriť metabolické procesy. Dobrou možnosťou by bolo liečivo „Neuromultivit“ v injekciách vrátane komplexu vitamínov B..

Trvanie liekovej terapie, frekvencia užívania drog a dávkovanie určuje lekár.

masáž

Priebeh masáží je ďalšou účinnou metódou na zbavenie sa bolesti. Určené, keď bolesť ustupuje, vykonáva ju výlučne špecialista s úzkym profilom.

Masážna terapia môže stimulovať krvný obeh, zmierniť bolesť, obnoviť pružnosť nosa a svalov atď. Na dosiahnutie hmatateľného účinku je potrebný masážny kurz v trvaní najmenej 10 sedení.

prevencia

Aby sa minimalizovalo riziko rozvoja patologických stavov, pri ktorých je v chrbtici bolesť, alebo aby sa znížilo riziko opakovaného výskytu chorôb, je potrebné dodržiavať jednoduché preventívne odporúčania:

 • Odstráňte zlé návyky.
 • Jedzte správne, jete menej nezdravého jedla, prejdite na frakčný potravinový systém.
 • Ak chcete viesť aktívny životný štýl, choďte na šport, lepšie kúpanie alebo nejakú gymnastiku.
 • Na chrbte je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu najmenej 3 - 3-krát týždenne.
 • Po sedení si urobte prestávky na zahriatie.
 • Vyvarujte sa ťažkým fyzickým námahám a zraneniam..
 • Ak nie je možné vyhnúť sa vzpieraniu, urobte všetko v poriadku, zdvíhajte ťažký a plochý chrbát.
 • Spať na mierne tvrdej posteli, kúpiť ortopedickú matraci.

Pamätajte, že ak bolesť pretrváva dlhšie ako 4 až 5 dní alebo je taká intenzívna, že je ťažké vydržať, ihneď sa obráťte na lekára. Včasná liečba vám umožní zachrániť zdravie a vyhnúť sa mnohým nebezpečným komplikáciám.

Tlak stavca bolí: o čom to môže hovoriť?

Keď stavec bolí, keď je stlačený, musíte čo najskôr navštíviť lekára. Koniec koncov, taký príznak môže naznačovať vážnu patológiu chrbtice. Ak ho neurčíte včas a nezačnete prijímať terapeutické opatrenia, choroba bude postupovať a bude mať nebezpečné následky pre ľudské zdravie.

Prečo môže bolieť chrbtica??

Bolesť stavcov je najčastejšie príznakom osteochondrózy alebo jej komplikácií - vyčnievania a hernie medzistavcových platničiek. Existujú však aj iné dôvody na jeho výskyt:

 • poškodenie chrbta (s modrinami, opuchmi a hematómami: keď sa dotknete, začnú byť bolestivé);
 • abnormality chrbtice (fúzia krčných stavcov, sfenoidálnych stavcov);
 • nestabilita segmentu miechy;
 • posun stavca vpred alebo vzad vo vzťahu k iným stavcom (spondylolistéza);
 • zápalové ochorenia postihujúce kĺby, tkanivá pohybového aparátu (artritída, artróza);
 • opuch chrbtice a okolitých tkanív. Benígna alebo malígna formácia, ktorá sa nachádza pri stavcoch, zviera nervové zakončenie miechy: po stlačení sa objaví bolesť v mieste jej lokalizácie. Podobné pocity sa objavia, ak sa nádor nachádza v hrudníku alebo v metastázach štítnej žľazy k chrbtici;
 • zníženie kostnej denzity, zvýšenie jej krehkosti (osteoporóza);
 • infekčné lézie chrbtice: osteomyelitída, diskitída, spondylitída. Najbežnejšie infekcie, ktoré vyvolávajú bolesť stavcov, sú stafylokok, tuberkulózny bacil;
 • choroby vnútorných orgánov: ovariálna cysta, zväčšenie maternice u žien, obličkové kamene, infekcie močovej trubice, ochorenie prostaty u mužov;
 • nadmerné namáhanie, zápal chrbtových svalov (bolesť vyžarujúca na stavce);
 • skolióza, lordóza, kyphosis. S tlakom na chrbát bolia stavce, ktoré sú v oblasti patologického zakrivenia chrbtice;
 • telesná reakcia na silný stres, neurózu alebo depresiu (veľmi zriedkavé).

Zoznam chorôb, ktoré pri stlačení vyvolávajú bolesť stavcov, je veľmi veľký. Je jednoducho nemožné určiť, čo spôsobilo nepohodlie na základe iba jedného príznaku. Je potrebné venovať pozornosť všeobecnému zdravotnému stavu: dochádza k porušeniu fungovania vnútorných orgánov a systémov.

Znaky prejavu bolesti v stavcoch, sprievodné príznaky

Keď kliknete na chrbticu, pri lokalizácii patológie sa objaví bolesť. Ak sa jej nedotknete, nepohodlie nebude. Keď však niečo nie je v poriadku na pohybovom ústrojenstve, môže sa vyskytnúť bolesť v mieste stavcových lézií pri ohybe, drepe, pri pokusoch o ohnutie chrbta, pri chôdzi alebo po dlhšom sedení. Rysy bolesti:

 • má boľavý, ťahavý alebo ostrý charakter;
 • obťažuje neustále alebo pravidelne;
 • krátke alebo dlhé.

Bolesť stavcov je príznakom mnohých ochorení chrbtice. Ale v závislosti od typu patológie, jej klinického prejavu má pacient ďalšie príznaky (pozri tabuľku)..

Príčina bolesti stavcovZnaky patológie
Osteochondróza, výčnelok, medziobratlová herniaBolesť hlavy, závraty
Znížený pocit v rukách a nohách, kŕče
Strata sluchu, znížená zraková ostrosť
Bolesť v krku, hrudník, kašeľ
Svalová slabosť
Obmedzenie pohybu
Genitourinárne poruchy
Tachykardia, bolesť srdca
Poškodenie pamäte
Problémy s koncentráciou
Nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha
Vrodené chyby chrbticeSkrátenie krku, zníženie vlasovej línie, ťažkosti s otočením hlavy do strany a späť (Klippel-Feilov syndróm)
Slabosť svalov rúk, nadmerné potenie, bledosť alebo zafarbenie kože (dodatočný syndróm krčka rebra)
Opuchy a vredy na koži, zhoršená citlivosť, motorické a panvové funkcie (pátera stavcov)
nádorObtiažne chôdze (niekedy vedú k pádu)
Svalová slabosť, strata citlivosti (hlavne v nohách)
Črevná dysfunkcia močového mechúra
Paralýza (jej lokalizácia a rozľahlosť závisí od umiestnenia nádoru a stupňa kompresie miechy)
Náhle chudnutie
Deformácia chrbtice
Artritída, artrózaZávraty, silné bolesti hlavy
Nevoľnosť, strata chuti do jedla
Laboratórne dýchanie
Znížená funkcia motora
Mravčenie v prstoch na nohách a ich necitlivosť
Poškodená stolica, močenie
Bolesť srdca, rýchly srdcový rytmus
Opuch, sčervenanie kože v mieste poškodenia kĺbu
spondylózaObmedzenie mobility
Hluk v ušiach
Tlakové straty
Syndróm „prerušovanej klaudikácie“
spondylitídaNeúmyselné močenie a stolica
Bolesť v dolných končatinách, bedra
Brnenie, pocit pálenia v chrbte, bokoch a nohách
Znížená pohyblivosť rúk a nôh
Krehkosť kostí
zápal močového mechúra
Bolesť oka, rozmazané videnie
Nestabilita stavcovChrbtica v chrbtici s niekoľkými ohybmi, sklonmi krku alebo chrbta
Bolesť v nohách po krátkej prechádzke
Obmedzenie pohyblivosti chrbtice
spondylolistézaNapätie hamstringu
Znížený rozsah pohybu v dolnej časti chrbta
Necitlivosť, brnenie a slabosť nôh
Strata kontroly nad prácou čriev, močový mechúr

Klinické prejavy všetkých týchto chorôb majú podobné príznaky. Napriek tomu, že vo väčšine prípadov je stavcová bolesť príznakom osteochondrózy, nevylučuje to pravdepodobnosť vzniku ďalších patológií..

Ako zistiť, čo spôsobuje vertebrálnu bolesť?

Je veľmi ťažké samostatne porozumieť, prečo pritláčanie chrbtice spôsobuje bolesti v stavcoch. Iba lekár môže urobiť správnu diagnózu potom, čo pacient podstúpi komplexné vyšetrenie. Hlavné diagnostické metódy, ktoré pomáhajú určiť mechanizmus pôvodu bolesti chrbta:

 1. X-ray - umožňuje vám vidieť stav stavcov (stupeň ich vzájomného posunu, prítomnosť rastu kostí).
 2. Počítačová tomografia je poučná v patológii kostných štruktúr chrbtice. Používa sa, ak existuje podozrenie na: skoliózu, vertebrálnu traumu, cervikálnu osteochondrózu, spondylartrózu, nádor. CT sa často používa na prípravu na chirurgický zákrok.
 3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou - poskytuje jasné informácie o patológii mäkkých tkanív miechy. Pomocou MRI sa vyhodnotí stav miechy a krvných ciev, stanoví sa stupeň deštrukcie medzistavcových platničiek, veľkosť patologického nádoru v chrbtici a okolitých tkanivách..
 4. Myelografia - štúdia chrbtice pomocou kontrastného média. Na základe výsledkov takejto diagnostiky môžete vidieť bod zovretia miechy a jej korene, lokalizáciu medzistavcovej prietrže alebo nádoru.
 5. Elektrospondylografia - umožňuje v skorých štádiách identifikovať degeneratívne zmeny v chrbtici, stupeň poškodenia jej tkanív. ESG sa často používa na kontrolu procesu liečby..
 6. Kontrastná diskografia - potrebné na vyhodnotenie stavu medzistavcových platničiek. Pomáha určiť, či sú na nich praskliny, či už ide o výčnelok, prietrž.

V závažných prípadoch sa môže vyžadovať ďalšie vyšetrenie:

 • všeobecná analýza krvi, moču;
 • krvná chémia;
 • biopsia (štúdia materiálu na zistenie presnej etiológie patologického procesu).

Bez ohľadu na diagnózu je dôležité začať s liečbou choroby včas. V opačnom prípade je pravdepodobnosť výskytu komplikácií vysoká: paréza alebo úplná paralýza končatín, sepsa, respiračné a kardiovaskulárne zlyhanie, mozgová ischémia, mozgová príhoda..

Bolesť v chrbtici: liečebné metódy

Spôsob liečby bolesti stavcov volí lekár na základe výsledkov získaných po vyšetrení pacienta. V závislosti od povahy odhalenej patológie, štádia choroby, liekovej a neliečivovej terapie sa vyžaduje chirurgický zákrok (pozri tabuľku)..

Metóda liečby patológie miechySpôsob ošetreniaúčel
Drogová terapianesteroidné protizápalové liekyZnížte opuch a zápal v postihnutej chrbtici
analgetikáZastavte bolesť
antibiotikáEliminujte infekciu
kortikosteroidy (v kombinácii s NSAID)Urýchlite proces hojenia, normalizujte metabolizmus
vazodilatačné a ohrievacie prípravkyPosilnite krvný obeh v mieste patológie
svalové relaxanciáUvoľnite svalové kŕče, upokojte nervový systém
prípravky na opravu chrupavkových tkanív (chondroprotektory)Spomalte produkciu enzýmov, ktoré ničia chrupavku, obnovte jej elasticitu
vitamínyZlepšenie vodivosti koreňov miechy, posilnenie kostného tkaniva, zvýšenie imunity
Nedrogová liečbaUHF-terapia, elektroforéza, magnetoterapiaZnížte tlak na korene, zvýšite prietok krvi, živín a kyslíka do poškodených tkanív chrbtice
masážne procedúryEliminujte svalovú hypertonicitu, urýchlite metabolické procesy
lekárska gymnastika (cvičenia na rozšírenie rozsahu pohybu v chrbtici, silové a aeróbne cvičenia)Posilnite svalový korzet, obnovte biomechaniku tela, znížte bolesť

S neúčinnosťou konzervatívnej liečby sa uchyľujú k chirurgickému zákroku. Všeobecné údaje o jeho vykonávaní:

 1. Nestabilita stavcov, ktorá môže ohroziť miechu (s osteochondrózou). Počas operácie je poškodený disk odstránený, stavce sú voči sebe stabilizované (stávajú sa nepohyblivé). Takto je možné bolesť v budúcnosti eliminovať bez toho, aby sa obnovila operovaná oblasť chrbtice..
 2. Prítomnosť medzistavcovej prietrže. Odstránením herniového výčnelku môžete nielen zastaviť syndróm bolesti, ale aj úplne obnoviť výkon pacienta.
 3. Zhubný nádor v chrbtici alebo okolitých tkanivách. To odstraňuje: nádor, postihnuté stavce, lymfatické uzliny a orgány. Pri veľkom počte metastáz sa zbavujú iba patologickej formácie. V tomto prípade táto operácia iba uľahčuje mučenie osoby, ale nezachráni jej život.

Ak sa pri aplikácii tlaku na chrbticu objaví bolesť chrbtice, všimnú sa ďalšie príznaky patológie miechy, neodporúča sa odložiť návštevu lekára. Pri včasnom kontakte s odborníkom je prognóza na zotavenie (vo väčšine prípadov) priaznivá.

Vertebrálna bolesť: preventívne odporúčania

Bolesť v chrbtici sa môže vyskytnúť u každého: u mladých aj starších ľudí. Príčiny nepríjemných pocitov sú rôzne, ale ak je to osteochondróza alebo medziobratlová hernia, hrozí to dysfunkciou všetkých telesných systémov. Preto je také dôležité udržiavať zdravie chrbtice. Čo na to musíte urobiť:

 1. Zapojte sa do aktívneho športu (sedavý spôsob života - hlavný faktor, ktorý vyvoláva rozvoj patológie chrbtice);
 2. Vyvarujte sa silnému tlaku na chrbticu (stavce sa môžu posunúť, môže sa tvoriť prietrž).
 3. Jedzte správne (menu by malo obsahovať: potraviny bohaté na vlákninu a bielkoviny, čerstvá zelenina a ovocie).
 4. Zbavte sa zlých návykov (závislosť od tabaku, alkoholu).
 5. Sledujte svoju polohu.
 6. Zahrievajte každé dve hodiny sedavej práce.
 7. Spať na „správnej“ posteli (ortopedická matrace a vankúš).

Dodržiavaním odporúčaní pre prevenciu môžete nielen zabrániť výskytu bolesti v stavcoch, ale tiež spomaliť už začaté deštruktívne procesy v chrbtici..

5 bežných príčin bolesti chrbta - čo potrebujete vedieť a čo robiť

Podľa štatistík má asi 80% ľudí žijúcich na planéte problémy so chrbtom. O možných príčinách, metódach diagnostiky, liečbe a prevencii - prečítajte si článok.

Každý človek pociťoval bolesť v dolnej časti chrbta, najmenej občas. Ak sa však skôr vyskytlo u starších ľudí, dnes bolesti v bedrovej oblasti často znepokojujú mladých ľudí. Akútna alebo bolesť, trvajúca iba pár minút alebo obťažujúca osobu celé týždne alebo dokonca mesiace - bolesť chrbta - sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov. Človek si často zvykne na svoj stav. Nepríjemné pocity sa stávajú súčasťou života. Návšteva lekára sa však stále odkladá, čím sa znižuje pravdepodobnosť zotavenia.

Príčiny bolesti chrbta - čo potrebujete vedieť

 • Príčinou bedrovej bolesti sú častejšie degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici - kĺby, medzistavcové platničky, väzivá, periartikulárne svaly. Osteochondróza, spondylóza, spondylartróza, osteoporóza, vyčnievanie a hernácia medzistavcovej platničky - tieto a ďalšie choroby chrbtice získané v priebehu času sú vždy sprevádzané bolestivými prejavmi. Je dôležité určiť dôvody, ktoré viedli k týmto porušeniam. Existujú desiatky teórií výskytu týchto chorôb. Nadmerná váha má negatívny vplyv na chrbticu, výsledkom čoho sú stavce zvýšené zaťaženie, čo vedie k predčasnému opotrebeniu. Porušenie polohy tela alebo nesprávna poloha tela počas práce spôsobí svalové napätie, ako dôsledok - stlačenie nervov, posunutie stavcov. Pri prudkom nadmernom zaťažení svalov, pri zdvíhaní závaží alebo pri neúspešnom pohybe, je nevyhnutné natiahnutie a mikrotrauma..
 • Bolesť chrbta však môže byť sekundárna a nemusí nevyhnutne súvisieť s patológiou chrbtice. Príčinou môže byť infekčný proces. Napríklad pri brucelóze vedie poškodenie stavcov k sklerotickým zmenám a objaveniu sa osteofytov (porastov), ​​ktoré stláčajú nervové tkanivo. Pri tuberkulóze sa stavovce ničia. Pri osteomyelitíde sú miechové štruktúry stlačené kvôli hromadeniu hnisavého obsahu. V bedrovej chrbtici sa v každom prípade objaví bolesť.
 • Nádory (osteoblastóm, myelóm, osteosarkóm, metastázy do chrbtice atď.) - benígne alebo malígne, obvykle sprevádzané bolesťou v bedrovej oblasti rôznej intenzity, ktoré nie sú prístupné pre lieky proti bolesti..
 • Jednou z bežných príčin bolesti chrbta sú početné choroby vnútorných orgánov. Reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, pyelonefritída, cystitída, urolitiáza, zápal slepého čreva, choroby prostaty, ako aj problémy s črevami a dokonca aj s pľúcami.

5 bežných príčin bolesti chrbta

Chrbát možno právom nazvať indikátorom stavu tela. Takmer akýkoľvek problém v tele je sprevádzaný bolesťou. Bedrová bolesť môže mať veľmi odlišný charakter: bolesť alebo akútnosť, objavujúca sa po spánku alebo dlhodobom pobyte v jednej polohe. Náhla strelecká bolesť často zbavuje človeka schopnosti pohybu. Intenzita bolestivých prejavov závisí od príčiny vzniku bolesti. Najbežnejšie sú:

1. Lumbago, tiež nazývané lumbago

Toto je jeden z najbežnejších typov bolesti chrbta. Vyskytuje sa s fyzickým stresom alebo nevhodnou polohou tela. Aj keď sa môže vyskytnúť bez zjavného dôvodu. Pálenie a prasknutie, bolesť neumožňuje osobe narovnať sa. Keď sa pokúsite zmeniť polohu tela, dokonca aj pri kašľaní, pocity iba zosilnia. Akútna bolesť môže trvať niekoľko minút až hodín alebo dokonca dní, ale v niektorých prípadoch sa môže náhle zastaviť.

2. Sciatica (ischiatická nervová neuralgia, lumbosakrálna radikulitída)

Sciatica sa prejavuje streleckou bolesťou, mravčením, necitlivosťou. Bolesť sa často šíri pozdĺž sedacieho nervu do sedacieho svalu pozdĺž zadnej časti nohy. Pocity môžu byť také intenzívne, že človek nie je schopný sedieť, chodiť ani sa ohýbať.

3. Bolesť chrbta pri osteochondróze

Toto je najbežnejší typ. Často rastie postupne a zosilňuje sa akýmkoľvek pohybom, dokonca aj kýchaním alebo kašľom. Okrem toho môže byť znížená citlivosť určitých oblastí v dolnej časti tela alebo nôh..

4. Na choroby

Veľmi charakteristická je bolesť v bedrovej oblasti s rôznymi chorobami. Bolesť v tupej prírode ju môže dať dolnému bruchu, oblasti blízko pupku, v hypochondrii. Pri obličkových kolikách však človek pociťuje veľmi intenzívnu bolesť a je potrebná neodkladná lekárska starostlivosť.

5. Svalové kŕče

Svalové kŕče sa objavujú, keď je situácia zlá na dlhú dobu. Výsledkom je obmedzená pohyblivosť chrbtice. Začína sa takzvaný „začarovaný kruh“, keď bolesť dolnej časti chrbta je spôsobená svalovým kŕčom, čo zase vedie k bolesti. Tento stav môže trvať dlho a spôsobiť osobe dosť badateľné utrpenie..

Čo robiť s akútnou bolesťou dolnej časti chrbta?

Akútna bolesť dolnej časti chrbta sa vyskytuje pri rôznych ochoreniach. Protrúzia a medziobratlová hernia, osteochondróza, lumbago a ischias, poranenia a poruchy miechového obehu. Rovnako ako rôzne ochorenia panvových orgánov a brušnej dutiny. Je takmer nemožné určiť príčinu bolestivých pocitov sami, preto je potrebné osobu priviesť k špecialistovi.

 • Ak máte podozrenie na poranenie chrbtice alebo stavcov, je dôležité obmedziť pohyb pred príchodom lekárov..
 • Napínanie svalov alebo väzov. V prvých minútach môžete aplikovať chlad, ktorý zabráni rastu opuchov a zníži bolestivosť.
 • Pri útoku spôsobenom chorobami chrbtice by ste mali zaujať predovšetkým najpohodlnejšiu polohu. Najčastejšie je človek uľavený ležaním na chrbte na tvrdom povrchu a miernym zdvíhaním nôh. Ak nemôžete okamžite navštíviť lekára, môžete si vziať lieky proti bolesti.
 • Ak je bolesť chrbta príznakom ochorenia vnútorných orgánov, pacient si vyberie najpohodlnejšie miesto. Je dôležité si uvedomiť, že ak nie je známa príčina bolesti chrbta, je lepšie opustiť otepľovacie obklady a masti. V skutočnosti môžu za prítomnosti zápalového procesu situáciu zhoršiť..

Diagnostické metódy na bolesti chrbta

Existuje veľa stavov, v ktorých sa vyskytuje bedrová bolesť. Na určenie ich pôvodu a predpísanie liečby potrebujete pomoc lekára. Príčinou ich výskytu nie sú vždy choroby chrbtice. Okrem toho je prvoradá lokalizácia bolestivých pocitov. Napríklad bolesť dolných častí chrbta vpravo alebo vľavo môže naznačovať urologické patológie, črevné choroby: apendicitídu, ulceratívnu kolitídu, divertikulitídu, obštrukciu atď. V niektorých prípadoch je možné zaznamenať bolesť nad dolnou časťou chrbta, napríklad pri hepatitíde, cholecystitíde alebo užívaní toxických liekov. Ak je chrbát nižší ako dolný chrbát, potom môže takáto lokalizácia naznačovať choroby pohlavných orgánov, napríklad prídavky maternice u žien alebo prostaty u mužov..

Mali by ste začať návštevou terapeuta alebo neurológa, ktorý vám predpíše potrebné vyšetrenia. V niektorých prípadoch bude možno potrebné poradiť sa s urológom, ortopédom, traumatológom, špecialistom na infekčné choroby a inými špecializovanými odborníkmi. Vďaka diagnostickým metódam, ktoré dnes existujú, je možné určiť príčinu bolesti v bedrovej oblasti s vysokou presnosťou. Rádiografia lumbosakrálnej chrbtice je najdostupnejšou vyšetrovacou metódou, ktorá umožňuje určiť narušenie štruktúr, prítomnosť zápalového procesu, osteoporózu a súvisiace poruchy. Počítačové alebo magnetické rezonancie sú najúčinnejšou diagnostickou metódou, vďaka vrstvenému obrazu vnútorných štruktúr je možné zistiť aj tie najmenšie porušenia. Okrem toho je možné predpísať rôzne laboratórne testy - v závislosti od príznakov.

Liečba bolesti chrbtice

V každej situácii by mal pacient zabezpečiť pokoj. Terapeutické taktiky sa však vyberajú v závislosti od ochorenia, ktoré spôsobilo bolesť chrbtice. S dystrofickými a funkčnými zmenami v chrbtici sa predpisujú protizápalové lieky, svalové relaxanciá zamerané na zmiernenie svalového spazmu, ako aj lieky, ktoré zlepšujú výživu a regeneráciu tkanív. Vyznačenie fyzioterapeutických procedúr (elektroforéza, fonoforéza, magnetoterapia), ako aj masážne, akupunktúrne a terapeutické cvičenia sú veľmi efektívne. V niektorých prípadoch, napríklad pri kýloch alebo zraneniach, je indikovaná chirurgická liečba.

Na zmiernenie bolesti sa odporúča zmierniť nadmerné napätie a svalové kŕče. Odporúča sa používať špeciálny obväz. Používa sa ako doplnok k liekovej terapii pri osteochondróze, radikulitíde, traume av pooperačnom období. Špecialista by si však mal zvoliť model, pretože v ponuke sú rôzne korzety.

Ak je bolesť dolnej časti chrbta symptómom vnútorných orgánov, potom sa zvolí liečba s prihliadnutím na existujúcu patológiu: antibakteriálne látky v prítomnosti infekčného procesu, chirurgické ošetrenie nádorov, črevná obštrukcia, apendicitída atď..

Čo robiť v prípade bolesti chrbta?

Usporiadame tak, že keď sa vyskytnú zdravotné problémy, sami sa snažíme zbaviť bolestivých pocitov. Najmä v prípadoch, keď pohyb nie je obmedzený, sa stav nezhorší a po užití liekov proti bolesti sa bolesť zdá ustupovať. Mali by ste však vedieť, že iba trauma je jedinou príčinou bolesti chrbta, ktorú človek dokáže určiť relatívne presne sám. V iných prípadoch je lepšie zveriť diagnózu špecialistovi. Existujú však situácie, keď je potrebná okamžitá lekárska pomoc:

 • nemožnosť alebo obmedzený pohyb;
 • znížená citlivosť v určitých častiach tela, brnenie v končatinách;
 • močová alebo fekálna inkontinencia;
 • silná bolesť, horúčka, nevoľnosť atď..

Ako si udržať mobilitu mnoho rokov alebo trochu o prevencii

Mnoho chorôb, pri ktorých bolí chrbát, sa neobjaví náhle. A vážnym chorobám sprevádzaným bolestivosťou v dolnej časti chrbta sa dá úplne zabrániť. Čo je na to potrebné?

 • Včas liečiť existujúce choroby a pravidelne sa podrobovať preventívnym vyšetreniam.
 • Fyzická aktivita by mala zodpovedať veku, hmotnosti, celkovému stavu tela. Ak nie je možné vyhnúť sa zdvíhaniu závaží, mali by ste bremeno zdvíhať a chrbát držať rovno. Okrem toho existujú špeciálne zariadenia na prenášanie závaží, na podporu chrbta môžete použiť aj korzet.
 • Priama chôdza, odmietnutie päty, správna poloha počas sedavej práce pomôže predísť deformácii chrbtice.
 • Nečinnosť a podvýživa určite povedú k objaveniu sa nadváhy - hlavného „vinníka“ takmer všetkých chorôb vrátane chrbtice. Korekcia stravy, pravidelná telesná výchova, kúpanie v bazéne, dokonca aj chôdza na čerstvom vzduchu pomôžu vyhnúť sa mnohým problémom. Hlavným problémom moderného človeka je okrem toho aktívny životný štýl - efektívny spôsob riešenia stresu. Časté stresové situácie sa však dajú oprávnene nazvať hlavným rizikovým faktorom pri vývoji mnohých patológií.

Žiaľ, túžba po samoliečbe je nezničiteľná. Početné recepty, údajne zázračné odreniny a široko propagované masti sú pri nekontrolovanom použití často zbytočné. Pamätajte - samoliečba je strata peňazí a času! Odmietnutím pomoci odborníkov riskujeme získanie zanedbanej formy choroby. Preto, ak máte obavy z bolesti dolnej časti chrbta, neodkladajte to neskôr, zaregistrujte sa u lekára!

Oksana Matias, praktická lekárka

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hygróm je choroba, ktorá postihuje predovšetkým ľudí mladého a stredného veku. Samotné to nie je nebezpečné, ale spôsobuje vážne nepohodlie: zhoršuje vzhľad, v niektorých prípadoch ovplyvňuje mobilitu a narúša obvyklé činnosti.
Umbilická hernia je viditeľný výčnelok brušnej steny (kože a pobrušnice) v dôsledku defektu alebo slabosti tkanív brušnej steny alebo skôr pupočného krúžku.

Vytlačovanie

Liečba
Extrúzia (z latinského extrúzia - extrúzia) je proces nepretržitého vytláčania tavenín formovacím nástrojom na získanie produktov určitého profilu špecifikovaného formovacím štruktúrnym prvkom (technologická extrúzna linka). [1]