loader

Hlavná

Pažerák

Veľké myómy maternice: príznaky, diagnostika a liečba

Maternicové myómy sú benígny nádor tvorený spojivovým tkanivom a svalovými vláknami, ktorý sa vyznačuje výskytom závažných klinických príznakov (bolesť, krvácanie), ktoré významne ovplyvňujú kvalitu života ženy..

Nedávne štúdie ukázali, že maternicové fibroidy majú množstvo funkcií, ktoré nám umožňujú považovať ju za skutočný nádor, ale za prejav benígnej hyperplázie (proliferácie) maternicového tkaniva. Dnes je táto patológia po endometrióze na druhom mieste medzi najbežnejšími gynekologickými chorobami. Asi jedna tretina žien vo veku 30 - 35 rokov ročne trpí touto patológiou..

Na našich klinikách zaoberajúcich sa liečbou fibroidov diagnostikujú a liečia gynekologické choroby moderné vybavenie, ktoré zaručuje úplnú bezpečnosť žien vrátane tých s veľkými maternicovými fibroidmi. Naše centrum má plne vybavené rádiografické operačné sály. Naša odborná rada, ktorej predsedá c.m.d., pôrodník-gynekológ D. Lubnin a kandidát lekárskych vied, endovaskulárny chirurg B. Bobrov, vám zaručí nepretržitú konzultáciu a odpovie na všetky otázky, ktoré vás zaujímajú. Ak chcete poznať náklady na postup, jeho trvanie a dobu rehabilitácie, mali by ste sa dohodnúť s gynekológom alebo získať radu e-mailom..

Príčiny veľkých maternicových myómov

Vývoj veľkých maternicových fibroidov je ovplyvňovaný mnohými faktormi. Väčšina odborníkov má sklon k humorálnej teórii nástupu nádoru, ktorá popisuje všetky hormonálne poruchy v ženskom tele..

Pri vývoji choroby môžu hrať úlohu tieto faktory:

 • Rozvoj depresie, prepracovania, tvrdej fyzickej práce;
 • Prítomnosť chronických infekčných chorôb, ako je napríklad chronická pyelonefritída, chronická angína;
 • Sluggish infekčné choroby panvových orgánov (napríklad, ooforitída);
 • Traumatické narodenie;
 • Časté potraty, neskoré narodenia;
 • Neprofesionálne vykonaná hysteroskopia (invazívna metóda na diagnostiku integrity dutiny maternice);
 • Nepravidelný sexuálny život a nedostatok sexuálneho uspokojenia;
 • Anamnéza arteriálnej hypertenzie;
 • Anamnéza endokrinných chorôb (napr. Diabetes mellitus);
 • Poruchy metabolizmu lipidov v tele (prítomnosť nadváhy a obezity). Pri náraste telesnej hmotnosti na každých 10 kg sa riziko vzniku fibroidov zvyšuje približne o 20%;
 • Sedavý spôsob života;
 • dedičnosť;
 • Chromozomálne ochorenia.

Príčinou krvácania z myómu sú štrukturálne zmeny v cievach maternice - rozšírenie vaskulárnej siete, zväčšenie priemeru a narušenie cievneho tonusu. Tieto procesy sú spojené s produkciou látok v myómových uzlinách, ktoré ovplyvňujú vývoj a fungovanie krvných ciev, aktivitu krvného obehu v myometrii.

Príznaky veľkého myómu maternice

Klinicky môžu byť maternicové myómy u 40% pacientov asymptomatické, tj nevykazujú žiadne charakteristické príznaky. Vzhľad príznakov maternicových fibroidov veľkého rozsahu spravidla závisí od veľkosti, lokalizácie a morfologických znakov myomatóznych uzlín, ako aj od ich počtu..

Pacienti s maternicovými fibroidmi sa môžu sťažovať na:

 • ťažká, dlhá, bolestivá menštruácia;
 • menštruácia s zrazeninami;
 • intermenštruačné krvácanie a krvácanie;
 • kreslenie bolesti v dolnej časti brucha;
 • pocit ťažkosti a tlaku v dolnej časti brucha.

Aké maternicové myómy sa považujú za veľké

V modernej gynekológii sa maternicové myómy považujú za veľké, ak dosiahnu veľkosť 14 týždňov tehotenstva (od 8 cm alebo viac). Pri dvojstrannom vyšetrení možno spodnú časť maternice určiť na úrovni pupka. Takéto zväčšenie veľkosti fibroidov vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, pretože také veľké komprimujú susedné orgány a narušujú ich fungovanie. S rozvojom tohto stavu sa môžu zaznamenať nasledujúce príznaky:

 • časté močenie a časté nutkanie na to;
 • porušenie zákona o defekácii;
 • vývoj hydronefrózy - progresívne rozširovanie obličiek;
 • hydroureter (akumulácia moču v močovode);
 • zmena krvi (leukocytóza s posunom doľava).

Pri asi 10% sú možné menštruačné nepravidelnosti a kontraktilita myometria. V takýchto prípadoch ženy hlásia silné krvácanie.

V prítomnosti akýchkoľvek myomatóznych uzlín s priemerom väčším ako 8 cm sa odporúča dôkladná diagnóza nádorových markerov, aby sa vylúčilo riziko vzniku rakoviny..

Diagnóza veľkých maternicových myómov

Diagnóza maternicových fibroidov je spravidla jednoduchá a možná už vo fáze gynekologického vyšetrenia, odoberania histórie a bimanuálneho vyšetrenia..

Hlavné neinvazívne inštrumentálne metódy na diagnostikovanie tejto patológie sú:

 • Ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk);
 • Počítačová tomografia (CT);
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI).

Ultrazvukové skenovanie pomocou transabdominálnych a transvaginálnych senzorov je rutinnou metódou na štúdium maternicových fibroidov. Vďaka ultrazvuku je možné presne vizualizovať uzol a zohľadniť všetky jeho štrukturálne vlastnosti. Citlivosť transvaginálneho ultrazvuku v diagnostike maternicových fibroidov je 96,1% a špecificita je 83,3%. Jeho informačný obsah je na druhom mieste len po laparoskopii..

Ultrazvukové vyšetrenie vám umožňuje určiť veľkosť, množstvo, umiestnenie a umiestnenie nádoru, prítomnosť sprievodných porúch.

Vďaka rozvoju medicíny začala rozsiahla štúdia krvného obehu maternice a vaječníkov používať transvaginálne ultrazvukové skenovanie v kombinácii s Dopplerom a CDC (farebné dopplerovské mapovanie)..

CT a MRI sú predpísané iba v ojedinelých prípadoch, keď je potrebné presnejšie lokalizovanie nádoru alebo keď má lekár podozrenie na vývoj malígneho procesu..

Čo robiť s veľkými maternicovými myómami

Pri veľkej veľkosti fibroidov je indikovaný iba chirurgický zákrok. Operácia odstránenia maternice sa nazýva myomektómia. Toto je jedna z metód, ktorá vám umožňuje riešiť tento druh problému. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. V procese myomektómie sa odstráni časť maternice so samotným uzlom. Doba rehabilitácie je približne 2 - 3 týždne.

Druhým spôsobom chirurgického ošetrenia veľkého myomatózneho úlovku je hysterektómia. Takáto operácia sa vykonáva v celkovej anestézii pomocou laparoskopie alebo laparotómie. Obnovenie v priemere trvá 3 až 6 týždňov. Počas tejto operácie je maternica úplne odstránená..

Všetky vyššie uvedené spôsoby liečby predstavujú určitú hrozbu pre život ženy a kopu pooperačných komplikácií. V súčasnej fáze rozvoja gynekológie existuje postup nazývaný embolizácia maternicovej artérie. Táto technika sa považuje za jednu z najúčinnejších a najbezpečnejších. Spočíva v zavedení polyméru (embólia) do maternicových tepien pomocou tenkého endovaskulárneho katétra. Selektívne uzatvára lúmen tepien myomatózneho uzla, čím sa narušuje dodávka živín do fibroidov a ich následná deštrukcia. Po pár dňoch sa myomatózny uzol zmenšuje a atrofuje. Konzervatívna liečba veľkých fibroidov sa môže použiť iba ako ďalšie opatrenie..

Na našej klinike pre liečbu fibroidov sa EMA úspešne vykonáva už mnoho rokov a pomáha tisícom žien zbaviť sa tejto choroby..

Čoho sa myóm bojí??

Platón prirovnal maternicu k zvieraťu, ktoré žije v tele ženy. "Crazy", začne "behať" cez telo a spôsobiť rôzne príznaky. Tak sa objavil termín „hystéria“ - pred tisícročiami sa verilo, že za vznik tohto stavu je zodpovedný hippokratický súčasník nazývaný hyster („hyster“)..

Časy staroveku sú už dávno preč, ale stále existujú niektoré mýty. Moderné „nepochopiteľné zviera“ v tele ženy, u ktorej sú dokonca niektorí gynekológovia neznáme - maternicové myómy. Tento „benígny nádor“ je zahalený hustou hmlou klamov a špekulácií..

V posledných desaťročiach sa veľa zmenilo v chápaní fibroidov. To, čo sa dnes považovalo za samozrejmé, dokonca aj lekári, nie je ničím iným ako len pozostatkom minulosti. Pokúsme sa zistiť, o aký druh zvieraťa ide - o myóm a z čoho sa bojí.

Myoma sa bojí chirurgov

Najmä tí, ktorí sa podieľajú na myomektómiách (odstránenie myómov) a hysterektómiách (odstránenie maternice). Samotná maternica sa takýchto operácií tiež bojí a celé telo z nich nie je nadšené. Optimálnym riešením sa niekedy stáva chirurgický zákrok na fibroidy, ale vo väčšine prípadov ide o streľbu z guľometu. Vyplatí sa pripraviť ťažké delostrelectvo, kde môžete robiť muškárov? A nie je tu žiadny hmyz a steny v dome sú neporušené (avšak všetko je v poriadku, budeme hovoriť o "muškách" proti myómom nižšie)..

Hlavné nevýhody operácie:

 • Skutočnosť, že ide o operáciu. S anestéziou. A so všetkými súvisiacimi rizikami.
 • V 7-14 prípadoch, zo sto, rok po operácii, myómy opäť rastú.
 • Riziko relapsu sa môže znížiť, ale za to sa budú musieť brať hormóny. To, čo telo nie je vždy šťastné.
 • Jednou z komplikácií po operácii sú adhézie v panve. Môžu spôsobiť problémy s počatím dieťaťa..
 • Ak lekár navrhuje odstránenie fibroidov spolu s maternicou, potom stojí za zváženie následkov. Môžu byť závažnejšie ako problémy, ktoré spôsobujú samotnú myómy. Aj keď žena už neplánuje mať deti.

Záver: Myóm sa bojí chirurgického zákroku, ale možno sa ho neboja iba gynekológov. Nevýhody tohto spôsobu spracovania sú dostatočné. Zvyčajne sa uchýlia k operácii, keď existujú veľké uzly a žena plánuje tehotenstvo v blízkej budúcnosti.

Myoma sa trochu bojí liekov

Presnejšie povedané, cíti mierny strach len z jednej drogy - blokátora gestagénnych receptorov Ulipristalu (známy tiež ako Esmiya). Pri správnom priebehu liečby klesá asi 60% myomatóznych uzlín. Účinok sa však u žien líši. Vedci nemôžu s istotou povedať, či lieky pomôžu znížiť myóm na ako dlho..
Iné hormonálne lieky a špirály "Mirena" myóm vôbec. Bez ohľadu na to, koľko gynekológov „starej školy“ by chcela veriť inak.

Myoma sa bojí zostať bez kyslíka

Lekári a vedci to vedia už dlho (od 70. rokov minulého storočia), niektorí však stále neveria. Existuje taký postup - embolizácia maternicových tepien, keď sa do cievy zavedú špeciálne mikrosféry, ktoré kŕmia fibroidy katétrom. Blokujú lúmen tepny, myóm zostáva bez kyslíka a živín, „vyschne“ a v podstate sa zmení na spojivové tkanivo. Tam bol veľký hroznový, zmenil sa na trochu zvýrazniť. A dokonca úplne oddelený od steny maternice a "vyšiel" cez vagínu.

Americkí lekári v súčasnosti považujú embolizáciu maternicových tepien (skrátene EMA) za zlatý štandard pre liečbu myómov, pretože má niekoľko výhod:

 • K relapsom na rozdiel od chirurgickej liečby nedochádza prakticky.
 • Ak fibroidy spôsobili príznaky, po EMA úplne zmizli u 99% žien.
 • Procedúra trvá 15-30 minút. Neexistuje žiadny strih. Lekár musí len prepichnúť kožu, aby vložil katéter do cievy. Anestézia tiež nie je potrebná.

Záver: Embolizácia maternicových tepien je rovnaká procedúra, ktorú moderní odborníci odporúčajú používať vo väčšine žien s myómom. Možno ste už počuli iný pohľad, je to však iba pohľad. Účinnosť a bezpečnosť EMA sú vedecky dokázané.

Myoma sa bojí menopauzy

Staršie ženy sa teda nemusia vždy liečiť. Keď hladina hormónov v tele klesá, čo sa nevyhnutne vyskytuje u zdravých žien po menopauze, uzly prestanú rásť..

Čo sa myómu nebojí?

Myomatózne uzly sa neboja ľudových prostriedkov, doplnkov výživy, homeopatie a všetkých druhov alternatívnych medicínskych metód. Zatiaľ čo žena experimentuje so svojím zdravím, namiesto návštevy lekára môže myóm značne rásť. Bude potrebné serióznejšie zaobchádzanie..

Prečo je myóm ľahostajný?

Klasicky sa verí, že myómy sa musia „nosiť“ vo svojom tele opatrne, ako napríklad časovaná bomba, aby sa dodržali mnohé obmedzenia. Moderní vedci pre ženy majú dobrú správu: miera rastu fibroidov je takmer nezávislá od životného štýlu. S myómom môžete:

 • mať sex;
 • hrať športy (ak myóm nevedie k hojnej menštruácii a nie je taký obrovský, že komprimuje susedné orgány);
 • užívať perorálnu antikoncepciu - ale iba ako prostriedok antikoncepcie nelieči fibroidy;
 • vykúpať sa a ísť do sauny;
 • urobiť masáž;
 • je tu všetko, čo sa vám páči (pri ťažkých obdobiach musíte zabezpečiť, aby v strave bolo dostatok železa).

A prísne povedané, myómy nemožno nazvať nádorom, ba ani benígnym. Rakovina sa v nej vyvíja nie častejšie ako v zdravom myometrii (svalová vrstva maternicovej steny). Preto by ste sa toho nemali báť. Ale určite musíte byť gynekológom.

Maternicové myómy

Maternicové myómy - choroba, ktorá podľa ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie postihuje asi tretinu žien. S touto patológiou sa v stene orgánu tvoria uzly z tkaniva hladkého svalstva. V myómoch nie sú žiadne zhubné bunky, nie sú život ohrozujúce, ale môžu spôsobiť určité príznaky, problémy s tehotenstvom..

"Ultrazvuk ukázal, že máte maternicu v maternici," - tieto slová často ženy veľmi znepokojujú. V skutočnosti nie je všetko také strašidelné.

Príčiny maternicových myómov

Bývalo to tak, že maternicové fibroidy sú benígny nádor, ktorý rastie v dôsledku nerovnováhy medzi ženskými pohlavnými hormónmi - estrogénom a progesterónom. Moderná veda vie, že to tak nie je. Vedci a lekári sú nútení pripustiť: v súčasnosti nie je možné hovoriť o presných príčinách vývoja maternicových myómov. Existujú dve teórie:

Embryonálna teória tvrdí, že k porušovaniu dochádza ešte pred narodením dievčaťa. Faktom je, že bunky hladkého svalstva v stene maternice plodu dozrievajú pomerne neskoro - do 38. týždňa tehotenstva. V črevách a močovom mechúre sú tieto procesy ukončené do 16. týždňa. V dôsledku neskorého dozrievania zostáva hladké svalové tkanivo maternice dlhšie v nestabilnom stave, preto má vyššie riziko porúch vedúcich k myómu..

Traumatická teória hovorí, že k poškodeniu myometria dochádza už počas celého života. Môže to viesť k viacerým obdobiam, kyretáži a potratom, zápalovým chorobám, nepresným účinkom pôrodníkov počas pôrodu..

Maternicové myómy sa nevyvíjajú v dôsledku hormónov, ale ovplyvňujú jej rast. Myomatózne uzliny sa u dievčat pred prvou menštruáciou takmer nikdy nevyskytujú a po menopauze sa zmenšujú.

Riziko rozvoja maternicových fibroidov sa zvyšuje o niekoľko faktorov:

 • Vek. Ochorenie postihuje 40-60% žien vo veku 35 rokov a 70-80% vo veku 50 rokov.
 • Prvé obdobia v ranom veku.
 • Dedičnosť. Riziko sa zvyšuje, ak sa u blízkych príbuzných diagnostikovali maternicové myómy..
 • nadváha.

Myómy sa často vyskytujú u žien, ktoré nikdy nenarodili. Riziká sa znižujú v závislosti od počtu tehotenstiev a pôrodu.

Druhy maternicových myómov

Stena maternice je ako sendvič, ktorého „náplň“ je presne svalová vrstva. Vnútri dutiny orgánu je lemovaná sliznica (endometria), zvonka je pokrytá seróznou membránou (perimetria). Myomatózne uzly môžu rásť dovnútra alebo von, v závislosti od toho sú rozdelené do troch typov:

Podvláknité myómy rastú na vonkajšom povrchu orgánu, na širokom základe (napríklad knoll) alebo na nohe (napríklad na hríbiku). Často nespôsobujú príznaky..

Submukózne myómy vyčnievajú do telesnej dutiny. Sú najproblematickejšie, pretože najčastejšie spôsobujú problémy s krvácaním a tehotenstvom. Submukózne myómy sa delia na tri typy:

 1. Nulový typ - úplne umiestnený v dutine maternice.
 2. Prvý typ - do polovice vyčnievajú do telovej dutiny.
 3. Druhý typ - vykonávať menej ako tretí.

Intramurálne myómy sa nachádzajú vo svalovej vrstve, môžu rásť viac smerom k dutine maternice, smerom von alebo uprostred..

Oddelené krčné myómy.

Príznaky maternicových myómov

Väčšina žien nemá príznaky a ani si neuvedomuje, že majú maternicové myómy. Diagnóza sa často robí náhodou pri ultrazvuku z iného dôvodu. Existujú situácie, keď má žena krvný test, zistí sa anémia (znížená hladina hemoglobínu) a ďalšie vyšetrenie ukazuje, že dôvodom sú početné obdobia kvôli fibroidom maternice..

Najbežnejšie tri príznaky sú:

 1. Bohaté, dlhšie (viac ako týždeň), bolestivé obdobia.
 2. Ak je myóm veľký, stláča močový mechúr a konečník. Existujú problémy so stolicou a močením. Žena sa môže sťažovať, že má neustále zápchu a často sa močí.
 3. Zvýšenie brucha sa vyskytuje aj pri veľkých maternicových fibroidoch. Ženy často neprikladajú tomuto príznaku veľký význam, veria, že sa jednoducho zotavili.

Bolesť v oblasti brucha, nôh a dolných častí chrbta, bolesť pri pohlavnom styku a ďalšie príznaky sú menej časté a sú zvyčajne spôsobené inými sprievodnými chorobami.

Maternicové myómy NIE sú malígny nádor. Ale onkologické ochorenia môžu prejavovať podobné príznaky, takže musíte navštíviť gynekológa a podrobiť sa vyšetreniu.

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

O tomto skóre je veľa mýtov. Dokonca aj niektorí gynekológovia v nich naďalej veria, hoci seriózny vedecký výskum sa už dlho vykonáva, a všetky body týkajúce sa.

Hlavnou mylnou predstavou je „postupom času sa fibroidy určite premenia na rakovinu“. Z toho vyplýva záver - „hrozný nádor by sa mal odstrániť čo najskôr.“ V skutočnosti maternicové myómy nemajú nič spoločné s rakovinou. Zhubné nádory myometria sa nazývajú leiomyosarkómy. Príčiny ich výskytu nie sú známe a neexistuje dôkaz, že k tomu môže dôjsť v dôsledku fibroidov maternice..

Myomatózne uzliny degenerujú na malígne nádory častejšie ako normálne myometrium.

Druhý spoločný mýtus hovorí, že žena s maternicovými fibroidmi nebude schopná otehotnieť. V skutočnosti to nie je vždy tak. A aj keď myóm spôsobuje neplodnosť alebo potrat, vo väčšine prípadov to možno napraviť liečbou.

Niektorí gynekológovia „starej školy“ zastrašujú ženy, hovoria, že teraz nemôžu navštíviť kúpele, soláriá, relaxovať v teplých krajinách, cvičiť v telocvični, robiť masáže a fyzioterapiu a mať sex. Je dokázané, že to tak nie je. Žena s maternicovými fibroidmi môže viesť plný a aktívny život, ak nedôjde k vážnemu krvácaniu.

Žiadny z týchto faktorov nebude viesť k tomu, že uzly začnú rýchlo rásť. Vo všeobecnosti je rast maternicových fibroidov nepredvídateľnou vecou. V každom prípade nie je možné povedať, ako sa choroba správa dynamicky, bez ohľadu na to, aký životný štýl žena dodržiava, a bez ohľadu na obmedzenia, ktoré dodržiava. Preto je dôležité pravidelne sa podrobovať ultrazvuku a monitorovať stav uzlov.

Napríklad v jednej štúdii boli ženy s maternicovými fibroidmi pozorované jeden rok. Výsledky boli veľmi odlišné. V niektorých sa uzly počas tohto obdobia znížili o 25%, v iných sa zvýšili o 138%.

Čo sú skutočne nebezpečné maternicové myómy? Niektoré ženy majú komplikácie:

 • Anémia - zníženie hladiny hemoglobínu v krvi v dôsledku silného krvácania. Prejavuje sa bledosťou, zvýšenou únavou, slabosťou, bolesťami hlavy a závratmi.
 • Niektoré maternicové myómy vedú k neplodnosti a potratu..
 • U žien s maternicovými fibroidmi je 2–2,5-krát väčšia pravdepodobnosť výskytu menopauzálneho syndrómu, čo je komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú krátko pred menopauzou, počas nej a po nej.

Aká je liečba maternicových fibroidov súčasnými gynekológmi?

V modernej gynekológii sa zmenilo nielen pochopenie mechanizmu rozvoja maternicových fibroidov, ale aj prístupy k jeho liečbe. Používajú sa rôzne metódy, každá z nich má svoje výhody a indikácie. Najprv musíte zistiť, či žena potrebuje liečbu. Ak sú maternicové myómy malé, nerastú a nespôsobujú príznaky, postačuje pozorovanie dynamiky.

Takže musíte žena liečiť myómovým myómom, ak:

 1. Existuje jeden z troch príznakov, o ktorých sme hovorili vyššie..
 2. Posledné dva alebo tri ultrazvuky uskutočňované v intervaloch 4 až 6 mesiacov ukázali, že myóm neustále rastie.
 3. Žena chce mať dieťa a myóm môže zasahovať do začiatku tehotenstva.

chirurgia

Pretože skoršie maternicové myómy sa považovali za nádor (aj keď benígne), radikálne proti nemu bojovali. Lekári často navrhli, aby ženy odstránili maternicu. "Plánuješ otehotnieť?" Tak prečo potrebujete túto tašku s uzlami? “ Skôr ste to často počuli od lekárov. A ak to hovorí moderný gynekológ - je lepšie sa od neho držať ďalej. Operácia chirurgického odstránenia maternice (hysterektómia) je extrémnym opatrením, je prípustné, ak je úplne nemožné inak.

Maternica nie je potrebná iba na plodenie potomkov. Toto telo vykonáva v ženskom tele a ďalšie dôležité funkcie. Po odstránení maternice sa vyvinie post hysterektomický syndróm, ktorý hrozí vážnymi komplikáciami.

Ďalšou možnosťou chirurgického zákroku je myomektómia. Počas operácie chirurg odstráni iba myómy, maternica zostáva na svojom mieste a žena môže v budúcnosti otehotnieť. Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi: rezom, punkciou (laparoskopicky), použitím robotických prístrojov, bez rezu cez vagínu.

Dôsledky odstránenia maternicových myómov a tehotenstva

Po myomektómii príznaky maternicových myómov zmiznú, žena môže otehotnieť a mať dieťa. Hlavnou nevýhodou chirurgickej liečby je však vysoké riziko relapsu. Približne polovica žien, ktoré sú operované, bude mať po 4–5 rokoch znova fibroidy. Preto je chirurgický zákrok indikovaný v prípadoch, keď žena plánuje otehotnenie v blízkej budúcnosti a nie neskôr.

Iné podmienky, za ktorých možno vykonať odstránenie fibroidov:

 • Ak je lekár presvedčený, že počas operácie sa maternicová dutina neotvorí a orgán sa nebude musieť odstrániť..
 • Ak na maternici nie je veľa veľkých jaziev.

Avšak aj jedna jazva môže spôsobiť problémy počas tehotenstva a stať sa indikáciou cisárskeho rezu. Ďalšou možnou komplikáciou sú adhézie, vďaka ktorým sa môže vyvinúť neplodnosť. Nehovoriac o tom, že akýkoľvek chirurgický zákrok predstavuje určité riziká. V posledných rokoch bol zoznam indikácií pre myomektómiu značne zredukovaný, pretože sa objavili nové, minimálne invazívne techniky..

Moderná metóda liečby maternicových fibroidov - EMA

Postup nazývaný embolizácia maternicovej artérie - skrátene EMA - existuje už niekoľko desaťročí, ale pri liečbe fibroidov maternice sa stal pomerne rozšíreným. Z tohto dôvodu s ňou dokonca niektorí gynekológovia jednajú nedôverou. Vedecké štúdie však presvedčivo dokázali, že ide o účinnú a bezpečnú metódu, ktorá je vhodná pre väčšinu žien s fibroidmi maternice, ktoré sú liečené..

Podstata postupu spočíva v tom, že pod kontrolou röntgenového žiarenia sa do cievy, ktorá zásobuje myóm maternice, zavedie katéter a prostredníctvom neho sa vytvorí špeciálny embolizujúci liek. Tento liek sa skladá z mikroskopických častíc, ktoré upchávajú lúmen malých ciev. Myomatózny uzol prestáva prijímať kyslík a živiny, zomiera a je nahradený spojivovým tkanivom. Ak sa myómy nachádzajú vo vnútri dutiny orgánov na nohe, oddeľujú sa a idú von.

Embolizácia maternice má oproti chirurgickej liečbe fibroidov niektoré výhody:

 • Toto je neinvazívny postup. Nie je potrebná anestézia. Žiadne rezy - katéter sa zavádza do femorálnej artérie malým vpichom v hornej časti stehna.
 • S operáciou neexistuje žiadne riziko komplikácií.
 • Po EMA dôjde k rýchlemu zotaveniu. Druhý alebo tretí deň po zákroku je žena prepustená z domu.
 • Obdobie rehabilitácie je omnoho kratšie ako po myomektómii.

A najdôležitejšia vec je výsledok. Štúdie ukazujú, že 98% žien po EMA nepotrebuje ďalšiu liečbu. Súčasne sa po myomektómii predpisujú ženám hormóny z dôvodu vysokej pravdepodobnosti opätovného výskytu fibroidov..

Riziko relapsu po EMA je menšie ako 1%. Ak sa znovu zistí myomatický uzol, postup sa môže opakovať.

Embolizácia maternicovej artérie je preferovanou liečbou fibroidov, ak žena plánuje dlhodobé tehotenstvo, ak sa v maternici nachádza veľa uzlov..

Prečo gynekológovia nehovoria vždy ženám o tomto type liečby? Po prvé, niektorí lekári sú zle informovaní o postupe EMA pri myóme. Konajú na princípe „čo ak ešte stále nie je dobre pochopené a nebezpečné“. Aj keď, ako sme už povedali, neexistujú žiadne dôvody na takéto myšlienky: účinnosť a bezpečnosť EMA sa preukázala v závažných klinických štúdiách.

Po druhé, nie všetci lekári majú vybavenie EMA a nie všetky kliniky majú vybavenie na jeho implementáciu. Gynekológovia pracujú staromódnym spôsobom a zdráhajú sa odkázať „svojich“ pacientov na iných odborníkov.

Čo robiť so ženou, ktorej sa diagnostikovali myómy maternice? Staňte sa dobre informovaným pacientom. Na internete nájdete veľa informácií o embólii maternicovej tepny. Ak vaše mesto nemá špecialistu, ktorý vykonáva tento typ liečby, môžete prísť na európsku kliniku alebo získať konzultáciu s našim lekárom na diaľku - za týmto účelom pošlite výsledky štúdií na náš e-mail..

Pomáhajú drogy?

Liečba fibroidov maternice je možná, ale indikácie na jej použitie sú obmedzené. Odporúča sa používať iba jeden liek - ulipristal acetát. Blokuje receptory hormónu progesterónu a zastavuje rast fibroidov. Uzly sa znížia v 60% prípadov. Odporúča sa vykonávať dva alebo tri liečebné cykly v intervaloch 2 mesiacov, pričom sa vykonáva pravidelný ultrazvuk a monitoruje rast uzlov.

Táto terapia je indikovaná iba pre mladé ženy s maternicovými fibroidmi do 3 cm, nevýhodou je, že má iba dočasný účinok. Nie je možné predpovedať, kedy po ukončení liečby začne znovu rast myómov.

Existujú nejaké účinné opatrenia na prevenciu maternicových fibroidov?

Pretože nie sú známe presné príčiny choroby, neexistujú účinné metódy prevencie..

Riziko sa znižuje u žien, ktoré majú niekoľko detí. Avšak ochrana pred maternicovými fibroidmi je, samozrejme, zďaleka prvá v zozname dôvodov, prečo ženy plánujú tehotenstvo, a to nie je určujúcim faktorom..

Najdôležitejším opatrením sú pravidelné návštevy u gynekológa a ultrazvuk. Pomáhajú diagnostikovať fibroidy maternice v čase, hodnotiť jej dynamiku a zistiť, kedy je potrebná liečba..

Gynekológ Dmitrij Mikhailovič Lubnin, prvý lekár v Rusku, ktorý obhajoval tézu o použití embólie maternicovej tepny pri liečbe myómov maternice, pracuje na európskej klinike. Náš lekár praktizuje EMA už mnoho rokov a pozná všetky komplikácie tohto postupu, riadenie žien po ňom. Dohodnite si stretnutie s Dmitrijom Michajlovičom na Európskej klinike.

Veľké myómy maternice

Príznaky a liečba veľkých maternicových fibroidov

Veľké maternicové myómy môžu byť dosť nebezpečné, pretože ovplyvňujú činnosť susedných orgánov, ktoré komprimujú. V ktorých prípadoch môže byť potrebná operácia a čo je najdôležitejšie - ako včas včas upozorniť na tento, často benígny, nádor, ktorý sa vyskytuje u veľkého počtu žien starších ako 25 - 30 rokov?

Príznaky veľkých maternicových fibroidov sa môžu líšiť v závislosti od ich umiestnenia. Živé príznaky môžu spôsobiť, že nádor sa nachádza na vonkajšej strane maternice - a je suberózny. Najmä s veľkosťou väčšou ako 10 - 20 cm V takýchto prípadoch, ak je myóm umiestnený na prednej stene maternice alebo na boku, je to možné vidieť cez brušnú stenu (ak žena nemá veľké množstvo tuku). Na močový mechúr je tlak - môže sa vyskytnúť močová inkontinencia alebo naopak ťažkosti s jej odtokom. V prípade poruchy krvného obehu sa v uzle vyskytuje akútna bolesť - v takom prípade sa v naliehavom prípade vykonáva operácia maternicových fibroidov veľkých rozmerov. Ak sa nádor nachádza na zadnej strane maternice, môžu sa vyskytnúť problémy s pohybmi čriev a zápchou. Pri veľkom nádore môže byť dolná vena cava stlačená - v dôsledku čoho sa srdcový rytmus stáva častejším, pri ľahnutí sa objaví dýchavičnosť..

Ak má žena viac rastúcich maternicových fibroidov veľkých veľkostí, uzly sa nachádzajú aj intersticiálne (vo vnútri svalovej vrstvy), lekár pri gynekologickom vyšetrení zaznamená zmenu tvaru maternice, jej deformáciu. A ak uzly rastú vo vnútri orgánu, môže dôjsť k veľkému krvácaniu z maternice, vrátane intermenštruačného krvácania. Anémia je nebezpečný stav. Preto sú takéto uzly vymazané. Malo by sa tiež poznamenať, že uzly, ktoré deformujú dutinu maternice, sú prekážkou tehotenstva.

Liečba veľkých maternicových fibroidov je vo väčšine prípadov chirurgická. V závislosti od veku ženy možno vykonať jej reprodukčné plány (či už plánuje mať deti v budúcnosti), počet uzlov a ich veľkosť, konzervatívnu myomektómiu (odstránenie uzlov priamo) alebo extipciu maternice (jej úplné odstránenie). Druhá možnosť sa považuje za vhodnejšiu vo veku nad 45 - 50 rokov, keď v skutočnosti žena už nepotrebuje maternicu. A pri konzervatívnej myomektómii existuje riziko výskytu nových uzlov. Okrem toho môžu existovať ďalšie relatívne indikácie pre taký objem chirurgického zákroku, napríklad endometriálna hyperplázia.

Ak žena nie je pripravená stratiť svoju maternicu, ale uzly sú dosť veľké, možno existujú dve možnosti riešenia problému..

1. Hormonálny prípravok na chirurgický zákrok, keď žena dostáva lieky, ktoré dočasne vstupujú do jej tela do stavu menopauzy, a keďže myóm je nádor závislý od hormónov, začína sa zmenšovať jeho veľkosť. Je ľahšie odstrániť malé uzly a počas operácie sa zníži strata krvi.

2. Embolizácia maternicových tepien. Jedná sa o pomerne nový a nákladný spôsob, ako sa zbaviť fibroidov. Do femorálnej artérie sa vstrekne špeciálny roztok, ktorý by mal viesť k zhoršeniu alebo úplnému zastaveniu prívodu krvi do myomatózneho uzla. Vďaka tomu je výrazne znížená.

Pokiaľ ide o techniku ​​operácie, môže to byť laparotómia aj laparoskopia. Prvá možnosť je vhodnejšia, ak sa fibroidy nachádzajú vo svalovej vrstve maternice a ak žena plánuje budúce tehotenstvo (pri laparotómii sa používajú spoľahlivé švy, po ktorých sa vytvorí dobrá jazva). Laparoskopicky sa suberózne maternicové myómy celkom ľahko odstránia..

Keď sú maternicové myómy veľkých rozmerov, liečba ľudovými liekmi je zbytočná. Perorálne kontraceptíva a hormonálna špirála tiež nepomôžu (to platí pre „ľahké“ medikačné metódy). Nestrácajte čas, nepočúvajte šarlatánov a kontaktujte gynekológa.

Veľké myómy maternice

Čo je to fibroid, ktorý som sa naučil takmer okamžite po narodení syna. Dokonca aj v nemocnici, pred prepustením, urobili ultrazvuk a povedali mi, že mám niekoľko malých myomatóznych uzlín - myómy (najväčší bol 1,5 cm), s nimi som nemusel robiť nič, len som musel dávať pozor. Tie. pravidelne navštevujte gynekológa každých šesť mesiacov.

Myóm je benígny nádor zo svalového tkaniva (v mojom prípade zo svalového tkaniva maternice)..

Úprimne povedané, raz za šesť mesiacov som nenavštívil lekára, ale raz ročne som chodil pravidelne na pôrodnícku kliniku. Moje fibroidy postupne rástli, ale veľmi pomaly, takže nespôsobovali u doktora alebo mne žiadne obavy.

A potom, s veľkou ľútosťou, lekár, ktorého som pozoroval a ktorému som veľmi dôveroval, bol poslaný do dôchodku. Pre mňa to bola veľká strata, pretože nebola dobrým odborníkom vo svojom odbore, ale aj veľmi úprimnou osobou. V dôsledku toho uplynulo niekoľko rokov pri hľadaní dobrého lekára, s ktorým by som mal normálny kontakt. A tak som nikoho nenašiel... Okrem toho ma nič neobťažovalo, preto som nechcel ísť najmä k lekárom.

Ale jedného leta, keď som čítal knihu ležiac ​​na chrbte, som si všimol, že môj žalúdok nie je úplne vyrovnaný a že na jednej strane sa zdalo, že sa niečo vybúrilo. Na tomto mieste som sa dotkla žalúdka, moja ruka cítila niečo okrúhle a pevné. Ihneď som si uvedomil, že sa tento myóm rozrástol a do takej miery, že som sa už začal vydĺzať z môjho žalúdka..

Už nemal čas si vybrať a vyhľadať lekára, prihlásil som sa na svoju okresnú konzultáciu a dohodol si termín. Mladé dievča, lekárka, ucítilo jej žalúdok a poslalo ma na ultrazvukové vyšetrenie, čo mimochodom aj ona. S týmto diagnózou ma diagnostikovala - myóm, veľkosť 8 cm. A rýchlo prerušil smer k regionálnej nemocnici na odstránenie maternice! Hovorím, že ak chcem ešte mať dieťa? Je to naozaj nelieči? Na ktoré mi odpovedala: „- Už máš 40 rokov, už máš dieťa, ale ty si musel porodiť skôr. „A dala mi odporúčanie do nemocnice, aby som odstránil myóm s maternicou.

Nechal som prenatálnu kliniku v hroznej nálade. Čo robiť? S kým konzultovať? Na koho sa obrátiť? Ako urobiť správne rozhodnutie?

Nie je v mojej povahe upadnúť do beznádeje, najmä zo slov ľudí, ktorých vidím prvýkrát (ide o toho doktora z konzultácie), okrem toho som si spomenul na príbeh svojej matky, ktorá mala myóm, a ešte viac než to Ja a ona vyliečila svoje ľudové lieky.

Budúci rok letel celkom rýchlo, bol som ošetrený odvarmi rôznych bylín a zeleninových štiav, ale nezaznamenal som žiadne zlepšenie, ale práve naopak - môj žalúdok sa postupne zväčšoval a už som vyzeral ako tehotná žena. Navyše mi nepomohli žiadne jazdy na bicykli a diéty - váha nielen neklesla, ale aj postupne narastala! A keď môj žalúdok začal vyzerať takto:

Uvedomil som si, že toto je už krajina a treba niečo urobiť. Teraz idem po kilometri po svojej materskej klinike a po trochu premýšľaní som sa rozhodol ísť na pôrodnícku a gynekologickú kliniku pomenovanú po V.F. Snegireva, kde som porodila syna. Nie je tu iba materská nemocnica, existuje obrovská nemocnica s mnohými oddeleniami a vysoko kvalifikovanými lekármi, a určite mi pomôžu.

Nie skôr, ako urobil. Urobil som si schôdzku, prišiel som v určený deň, pozreli sa na mňa, podstúpili ultrazvukové vyšetrenie, až 4 veľké fibroidy boli viditeľné na obrazovke, ale lekár povedal, že to boli len tie, ktoré sa našli a najpravdepodobnejšie ich bolo viac. Nehovorím, že som bol prekvapený. Očakával som taký výsledok, pretože môj žalúdok bol skutočne vypuklý a bolo by divné si myslieť, že by som mal iba jeden myóm...
Diagnóza bola urobená pre mňa - mnohopočetný maternicový myóm veľkej veľkosti, ktorý sa musí chirurgicky odstrániť. A čo robiť v takejto situácii.

Myslel som si, že som celý rok zbytočne trávil liečbou ľudových prostriedkov, čo v mojom prípade bolo úplne zbytočné, situáciu som len zhoršil a jediným správnym rozhodnutím bolo súhlasiť s operáciou.

Vzdávam hold lekárom kliniky Sechenovsk, ktorí ma okamžite informovali - môžeme ich odstrániť? Nie lono! Ale iba myómy! Zrazu stále chcete rodiť. Povedal som, že ak neexistujú žiadne iné možnosti liečby (napríklad lieky), samozrejme odstránime tento odpad. Tie. Mal som operáciu, ale nie jednoduchú, ale konzervatívnu myomektómiu.

Konzervatívna myomektómia je operácia, pri ktorej sa vykoná rez na bruchu (rez som urobil pri šve z cisárskeho rezu) a cez to sa odstránia myómy. Takáto operácia sa zvyčajne vykonáva, keď sú myomatózne uzliny veľmi veľké a neexistujú iné spôsoby, ako ich odstrániť (napríklad menej traumatická operácia - laparoskopia)..

Časť 2. Kontrola alebo príprava na operáciu v ruštine

Potom, čo som súhlasil s operáciou, som musel prejsť kontrolou.

Vyšetrenie - komplexné vyšetrenie pacienta pred operáciou (z anglického výrazu Vyšetrenie - kontrola, kontrola). Jednoducho povedané, lekár predpíše určitý počet testov na prípravu pacienta na chirurgický zákrok.

Lekár mi dal leták so zoznamom testov, ktoré som musel absolvovať. Medzi nimi boli zvyčajné: krv, moč, šmuhy a odreniny a niekoľko mien, ktoré som prvýkrát videl.

Prvá vec bola nariadená ísť darovať krv. Po tom, ako sa zo mňa vyčerpalo 5 skúmaviek mojej vzácnej krvi, som šiel k gynekológovi, aby som odfotil škvrny.

Keď gynekológka pozrela na zoznam testov potrebných na zozbieranie testov, ktoré mi boli poskytnuté, povedala, že musí trochu počkať, pretože nemala potrebnú súpravu na prijatie aspirátu (to bol názov jedného z testov). Čoskoro k nej prinesú, ale zatiaľ musím počkať na pohovke na chodbe. Prikývol som - nie je to otázka, tak počkám. Musel som dlho čakať, najprv som sa pozrel z okna, potom som sledoval sestričku, ktorá pobehovala po kanceláriách a hľadala súpravu na prijatie aspirátu, a potom, keď sa to stalo úplne nudným, som sa rozhodol prečítať na internete, čo je ašpirácia a ako sa to prijíma..., Radšej to neurobím! Podľa slova „aspirovať“ bol internet plný hororových príbehov, že išlo o nočnú moru s „morom krvi“ sprevádzanú „hroznou bolesťou“. Celková hororová hrôza.

Keď sa konečne našla súprava pre aspirát, vstúpil som do ordinácie gynekológa, akoby som bol kalvária. Po prečítaní hrozných príbehov o vykonaní tejto analýzy ma uchvátili také strašné obavy, že som sa po skúške vyšplhať na stoličku doslova otriasla ako osika. Ale moje obavy sa ukázali ako úplne zbytočné, nič strašné sa mi nestalo. Možno mám vysoký prah bolesti, možno je to dobrý lekár, možno niečo iné, ale podľa mojej osobnej skúsenosti môžem povedať o vykonaní analýzy aspirátu: Zlé? Áno. Bolestivo? Nie! A zo slova ABSOLUTNE! Aspoň tak to bolo so mnou osobne.

Po gynekológovi som mal röntgen hrudníka, EKG a ultrazvuk žíl dolných končatín a posledná analýza so skrytým názvom FVD zostala na zozname..

Ako sa neskôr ukázalo, HPF je štúdia funkcie vonkajšieho dýchania. Takáto analýza sa vykonáva s cieľom skontrolovať, ako fungujú pľúca a v akom stave sú. Na príkaz lekára musíte hlboko vdychovať a vydýchnuť vzduch do špeciálnej trubice pripojenej k monitoru. Mimochodom, analýza HPF ukázala, že moje pľúca sú v perfektnom poriadku, a to bol koniec mojich telesných testov. Registrácia bola úspešne vykonaná a ja som dostal dátum hospitalizácie.

Kde je lacnejšie robiť testy? Moje pozorovanie
Ak chcete urobiť testy, nestálo sa za to ponáhľať sa okamžite spustiť inzerované kliniky. Na verejných klinikách sú často platené oddelenia, kde robia testy a môžu byť omnoho lacnejšie ako na platených klinikách. Jedinou nevýhodou týchto kliník je, že môžu existovať záznamy na dva týždne vopred a musíte počkať, ale ak máte čas, môžete ušetriť na analýzach.

Časť 3. Hospitalizácia a môj zoznam - čo so sebou do nemocnice

V týždni pred hospitalizáciou som takmer nespal. Išiel som do postele po jednej ráno alebo po dvoch (pretože som nemohol zaspať skôr), ale prebudil som sa o 4:40, o 5:00 a ďalej, ako sa hovorí: „v žiadnom oku“! Začali bolestivé myšlienky: ako bude prebiehať operácia, ako dlho to bude bolieť, či bude maternica ponechaná alebo odstránená myómami... a oveľa nepríjemnejšie a také lepivé myšlienky na tému nemocnice...

Aby som nejako unikol z ťažkých myšlienok, vrhol som sa do práce v domácnosti a začal som zostavovať zoznam toho, čo so sebou mám do nemocnice. Lekár povedal, že strávim v nemocnici asi 7 až 10 dní (v závislosti od môjho stavu po operácii). Na základe toho som zobral do nemocnice tieto veci:

Čo vziať do nemocnice - môj zoznam

 1. cestovný pas
 2. Poistenie povinného zdravotného poistenia
 3. Originály všetkých analýz po absolvovaní kontroly
 4. Hotovostná a plastová karta.
 5. Telefón a nabíjanie
 6. župan
 7. nočná košeľa
 8. papuče
 9. Niekoľko zmien spodnej bielizne
 10. Kompresné pančuchy pre chirurgický zákrok
 11. Tesnenia pre každý deň
 12. Šálka ​​a lyžička
 13. Pitná voda (niekoľko fliaš)
 14. kefa na vlasy
 15. Kozmetická taška
 16. Šampón a balzam na vlasy
 17. Fén
 18. Uterák veľký a malý
 19. Ušné palice a vatové vankúšiky
 20. Zubná kefka a zubná pasta
 21. Mydlo v mydlovej miske
 22. Čistiaci gél na tvár
 23. Obľúbené knihy
 24. Slúchadlá so slúchadlami a nabíjanie za to.

V deň, keď som musel ísť do nemocnice, som sa podľa mojich štandardov prebudil, dokonca trochu neskoro - o 6:16! :) Potom káva, lyžica ovsených vločiek (už nie sú vhodné a táto lyžička sa podobala chuti pilín) a choďte do nemocnice!

Potom na recepcii bolo dlho čakanie, vyplňovanie a podpisovanie hromád papierov a otázka - koho mám informovať o vašom stave? Ako niekto? Samozrejme manžel milovaného milovaného! :) Potom som veci odovzdal do skladovacej miestnosti a bol som prevezený na 4. poschodie v gynekologickom oddelení.

Chcel by som hneď povedať, že pred cestou do nemocnice sme si s manželom mysleli a rozhodli sme, že zaplatíme za samostatnú izbu. Vysvetlím prečo.

Doma, v mojej posteli, pred hospitalizáciou som nemohol normálne spať takmer týždeň a ani v nemocnici, ani po komplikovanej operácii, keď všetko bolí - bol som vystrašený, že sa zobudím o 2 alebo 3 noci a nebudem schopný zaspať. Čo mám robiť? Zobuď sa spolubývajúci a povedzte: „Porozprávajte sa so mnou, inak nemôžem zaspať.“ No a čo? :)))) A v samostatnej miestnosti môžem zapnúť svetlá, čítať knihu alebo surfovať po internete alebo sledovať televíziu. V každom prípade je v samostatnej miestnosti veľa slobody konania, a čo je najdôležitejšie, nikoho neobťažujem.
Vo všeobecnosti som na pošte vyjadril svoje želanie sestre a bol som odvedený na oddelené oddelenie, ktoré, ak nezohľadníte prvky nemocničného prostredia, vyzeralo ako dobrá miestnosť v odpočívadle. Samozrejme to nie je päťhviezdičkový hotel, ale nie nemocničné oddelenie :) A mimochodom, veľké plus samostatného oddelenia - dvere boli zamknuté. Je pravda, že sestra varovala, že nie je možné zvnútra uzavrieť! Zrazu sa budem cítiť zle a potom musím prelomiť dvere. To je zlé, priniesol som svoje veci do miestnosti, zavrel dvere a cítil pokoj, pocit, ktorý mi v posledných týždňoch naozaj chýbala. Vysvetlil som si povahu tohto dočasného ubezpečenia, ktoré už bolo ukončené: check-in prešiel, usadil som sa v nemocnici. A strach z neznámeho sa zmenšuje, pretože neznámy zostáva malý - iba samotná operácia a pohoda po nej, a tam je len obnoviť a napísať domov. Medzitým budem bývať v centre Moskvy v miestnosti so stropmi vysokými 5 metrov a príjemným výhľadom z okna :)

Okno na mojom oddelení s výhľadom na nádvorie s ostatnými zdravotníckymi zariadeniami a tiež viditeľný kúsok ulice. Bolshaya Pirogovskaya.

Vankúš "treugolnichkom" pripomenul detstvo a priekopnícky tábor :))

Položil som pár svojich vecí na nočný stolík a do kúpeľne, dlho som obdivoval výhľad z okna, a potom ma pozvali na návštevu chirurga, ktorý mi urobí operáciu.

Lekár sa na mňa a moje testy pozrel a povedal, že existujú dve možnosti:

 1. Menej traumatické je odstránenie všetkých myómov s maternicou. Táto operácia sa nazýva hysterektómia..
 2. Komplikovanejšie, sprevádzané veľkými stratami krvi a v dôsledku toho aj dlhšou dobou zotavenia - odstránenie fibroidov so zachovaním maternice. Táto operácia sa nazýva myomektómia..

Samozrejme som si vybral druhú možnosť: nejakým spôsobom budem tolerovať a zotavovať sa, ale ak existuje možnosť zachrániť maternicu, malo by sa to urobiť. Okrem toho som od lekárov často počul, že po odstránení maternice sú takýmto pacientom vysoké riziko vzniku rakoviny prsníka a srdcových chorôb..
Musíme vzdať hold lekárom, nestavali zámky vo vzduchu a nezabezpečili ich zbytočne, čo je pravdepodobne správne, pretože v takýchto chvíľach života je veľmi dôležité zvážiť všetko a urobiť správne rozhodnutie, a to je možné iba vtedy, keď situáciu vyhodnotíte bez sentimentu a čo najviac. pravdivý.

Po tom, čo som oznámil svoje rozhodnutie, lekári odišli do väzenskej miestnosti (pravdepodobne zvážiť plán na zničenie mojich obrovských myómov) a šiel som na večeru. Hmm... ale ja som si ani nevšimol, ako mám chuť do jedla! Wow! :) I.e. čím bližšie k operácii, strach postupne ustupuje, pretože to nie je také, ktoré desí, nie samotnú udalosť.
Po obede za mnou prišiel anestéziológ, zaznamenal moju výšku a váhu, povedal mi, aká bude anestézia, čo pre mňa urobia a ako. A potom varovala, že po 18:00 nejedzte, po polnoci a ráno už nepite a povedala, že operácia je naplánovaná na zajtra o 9:30 ráno..
To bola ďalšia dobrá správa, pretože to znamenalo, že nebudete musieť dlho čakať a čoskoro to najhoršie skončí.

Časť 4. Prevádzka? Nie! Dve operácie.

Ráno v obchodný deň som začal o 3:00 ráno! Nervový bol taký, že ma bolela hlava a nemohol som viac spať. Tu mi veľmi pomohlo, že som bol v samostatnej miestnosti. Zapla televízor a ležala so zavretými očami a snažila sa odvrátiť pozornosť od nadchádzajúcej udalosti. Prešiel som teda až do 6:30, keď sa dvere do oddelenia otvorili a sestra ma láskavo vyzvala na klystír - nevyhnutný postup pred takouto operáciou.

Po očistných procedúrach a sprche (rozhodol som sa umyť si vlasy súčasne - kto vie, koľko ležím a ako sa budem cítiť) som dostal rozkaz ležať na posteli, položiť pančuchy proti varixom v ležiacej polohe a čakať, až ľudia prídu za mnou.

Presne o 9:00 dolu chodbou kývala gurney a dvere do komory sa otvorili - to je za mnou. Položil som vozík, prikryl plachtou a odviezol na operačnú sálu. Je to také zvláštne, keď klamete a beriete niekam, vidíte iba strop a niekoľko ďalších ľudí, ktorí kráčajú okolo. Poriadku. Nepamätajte si príkry! Išiel som sa uzdraviť. :)

Keď ma priviedli na operačnú sálu, položili ma na stoličku a položili katétry, strach, ktorý ma trápil mnoho dní predtým, ako operácia niekde zmizla. Pravdepodobne preto, že jediné, čo zostalo po neznámom, je to, ako samotná operácia pôjde, a zachránia moju maternicu.

Potom sa ma anestéziológ spýtal, kam pôjdeme, povedal som - na Krétu! A takmer okamžite odpojený.

Nasledujúca spomienka, ako anestetik, volajúci menom, sa ma pokúsila zobudiť. A tak som chcel spaaaaaaaat! S úsmevom otvorila oči a zistila, že už som na jednotke intenzívnej starostlivosti, na bruchu ležala vyhrievacia podložka s ľadom a triasla sa z anestézie. Všeobecne ma prebudili, potom všetky druhy injekcií, kvapkadiel a iných postupov. Samozrejme, jemne som sa dotkol brucha a bol plochý! Aké milé! :)

Večer, po ďalšom meraní teploty (mal som asi 38 stupňov), bol z nejakého dôvodu privolaný odborník, aby som urobil ultrazvuk. A hoci na jednotke intenzívnej starostlivosti bolo dosť málo pacientov, všimol som si, že voči mne bol nejaký osobitný prístup a že keď sa na mňa lekári pozreli, vyzerali úzkostlivo a šeptalo. Bolo to nejako nepríjemné. A keď odobrali krv niekoľkokrát a niekoľkokrát. urobil ultrazvuk, všeobecne to bol zlý pocit.

Noc nepokojne trvala. Všetky moje prsty boli bodnuté, pričom sa odoberala krv na analýzu, keď sa môj hemoglobín postupne znižoval. Ráno prišiel lekár, ktorý na mňa operoval a povedal, že mám vo vnútri veľa tekutiny (= krv), t. maternica sa začala zmenšovať a jeden z mnohých stehov z odstránených fibroidov sa rozpadol a začal krvácať. Z tohto dôvodu tiež klesol hemoglobín. Keď lekár povedal, že je potrebná druhá operácia na odstránenie tekutiny a vloženie drenážnej trubice (takže ak krv stále uniká, nebude sa hromadiť v brušnej dutine, ale bude prúdiť cez trubicu do prijímača) na sekundu som mal pocit, že som v nejaký zlý film, a po chvíli som si myslel - no, prečo sa mi to stalo. A po pár sekundách som už počúval chirurga, ktorý mi hovoril, ako bude operácia pokračovať. Teraz, aby som nepoškodil šitie pri myomektómii, rozhodol som sa vykonať menej traumatickú operáciu - laparoskopiu.

Laparoskopia je operácia, pri ktorej (v mojom prípade na bruchu) sa vykoná niekoľko malých rezov (nie viac ako 1 cm) a postupy sa pomocou nich vykonávajú pomocou videokamery a špeciálnych nástrojov. Pretože sú rezy veľmi malé, zotavenie po laparoskopii je oveľa rýchlejšie ako pri operáciách v pásme. Aby mal lekár priestor na manipuláciu, brušná dutina je naplnená oxidom uhličitým a žalúdok sa stáva ako guľa. Po operácii vyjde väčšina plynu, zvyšok sa postupne absorbuje telom. Brucho po laparoskopii po dlhú dobu môže byť nafúknuté a dokonca aj z plynu môže byť v goliernej kosti pocit bolesti..

Potom bolo všetko nové: operačný stolík, anestézia a prebudenie v intenzívnej starostlivosti. Strávil som ďalší deň na jednotke intenzívnej starostlivosti a bál som sa, že sa niečo pokazí znova, ale našťastie som sa zotavoval, hoci na bruchu sa objavilo niekoľko nových dier, trubica s odtokom zasekla a môj žalúdok prestal byť plochý. - pre plyn zostávajúci z laparoskopie. No, nič, hlavná vec je, že tieto hrozné myómy mi boli odstránené a plyn sa časom dostane von a švy sa uzdravia.

Toto je výsledok dvoch operácií - myomektómie a laparoskopie na mojom brušku

Mimochodom, na internete sa objavili recenzie, že po laparoskopii sa plyn môže šíriť v tele a spôsobiť bolesť, najmä v golieri. Ja a doktor sme varovali, že by to mohlo byť. Ale na rozdiel od strachu som mal také bolesti. Dovolím si naznačiť, že je to kvôli tomu, že som po operácii veľa kráčal a plyn zostal iba v brušnej dutine..

Časť 5. Návšteva je dobrá, ale doma je lepšia

Po dni strávenom v intenzívnej starostlivosti ma previedli na oddelenie. Prišiel doktor, povedal, že všetko šlo dobre a že by sme sa mali pomaly snažiť vstať. Pomohol mi sedieť v posteli a potom vstať. Spočiatku to bol nepríjemný pocit závraty (ktorý je prirodzený po 2 dňoch ležania), ale lekár povedal, že musíte sa prinútiť, aby ste sa pohybovali (samozrejme bez fanatizmu), a to je potrebné, aby sa zabránilo vytváraniu adhézií, a aby sa všetko hojilo rýchlejšie.

Adhézie - ako to chápem, je to spojivové tkanivo v brušnej dutine, ktoré zaslepuje orgány navzájom. Inými slovami, po operácii sa telo snaží bojovať proti zápalom a nejakým spôsobom „napína“ a „lepí“ poškodené oblasti. Adhézie vo vajcovodoch môžu spôsobiť neplodnosť, pretože narúšajú normálny priechod vajíčka do maternice..

Som poslušný pacient, navyše som sa naozaj chcel rýchlo vrátiť domov k rodine, a tak som sa riadil všetkými odporúčaniami lekára. Deň po presťahovaní z intenzívnej starostlivosti som skoro bežal po nemocničnej chodbe. Možno to bolo kvôli tomu, že mi boli podávané kvapkadlá v litroch, kvôli ktorým boli všetky žily pomliaždené injekciami, z ktorých už nebol viac miesta pre život pápeža (4 injekcie naraz!), Alebo možno z tohto dôvodu že som sa snažil urobiť všetko, čo lekár odporučil: Jedol som nesolené nemocničné jedlo (fufufu) a presťahoval som sa, presťahoval som sa, presťahoval sa. Alebo radšej prešli kilometre chodbami nemocnice. A naozaj kilometrov! Jedného dňa som si všimol na telefóne krokomer: išiel som 2,8 km v nemocničných chodbách za deň! :)))

Mimochodom, aj keď sa tu konalo check-in, náhodou som objavil zimnú záhradu, kde bolo len veľa kvetov, niekoľko mäkkých pohoviek s pohodlným kreslom a dokonca aj akvárium, a vôbec to voňalo ako nemocnica, ale ako v knižnici: knihy a parkety :) Veľmi pekné miesto, keď ste tam, nemá pocit, že ste v nemocnici. Najviac ma však priťahovalo okno, z ktorého sa otváral výhľad na ulicu Elansky a Bolshaya Pirogovskaya..

Pozrel som sa cez toto okno, ako v televízii: tu chodí dievča so psom, potom zastávka autobusu a z našej budovy vyjde šťastný dav, ktorý stretol matku s novonarodeným dieťaťom. Väčšinou som tu trávil väčšinu času.

Je pravda, že s nemocničným režimom nebudete relaxovať a je to skoro nuda: zmerajú teplotu, potom zavolajú na raňajky, potom injekcie a kvapkadlá, potom na obed (nikdy nezabudnem na veľký lahodný tvarohový koláč! Nedokážem si ani predstaviť, že by v nemocnici dali chutné pečivo: )), potom chodím po chodbách, potom obedom, potom idem na zimnú záhradu, potom na večeru, potom na procedúry a spánok. Tu je taký rušný deň! Na oddych nie je čas :)))

Posledné dni pred prietokom rýchlo preleteli. Meranie teploty pomocou „strely“ na čelo, „Dievčatá, na raňajky!“, Vstrekovanie a kvapkanie, „Dievčatá, na obed!“ (nočná mora, myslel som si, že by som schudol, ale zdá sa, že môžem získať aj ďalšie kilogramy! :))

Výhľad z jedálne

Prvý predzvesť konca môjho „uväznenia“ bolo toto:

Áno, áno, táto konkrétna nádoba, pretože testy sa zvyčajne vykonávajú pred prepustením. Ak je všetko v poriadku, potom sú predpísané, ak nie veľmi, bude sa s nimi stále zaobchádzať..

Potom večer injekcia antibiotika. Ha! Len jeden, čo kecy! :) Potom ráno kontrolný ultrazvuk a lekárske vyšetrenie. Lekár povedal, že všetko je v poriadku a vydal výpis s pooperačnými odporúčaniami a malým zoznamom liekov, ktoré by sa mali užívať doma. DOOOOOOOOMA! Hurá! Idem domov.

Veci sa zhromažďujú, posledný pohľad z okna, pred ktorým som strávil bezesné noci:

Vidíte žiariace okno na 4. poschodí medzi listami? Temnou siluetou v okne som ja :)

Bolo to tu dobré, všetci sa veľmi starali, ale určite mi toto miesto nebude chýbať a dúfam, že sa už sem nevrátim! :)

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dnes je u mužov obvyklá chirurgická operácia hernie. Takýto chirurgický spôsob liečby sa úplne zbaví choroby, a to aj v neskorom štádiu vývoja. Kýla je sprevádzaná prolapsom časti brušného orgánu do trieslovinového kanálika.
Dorsopatia je kombináciou chorôb, ktoré zahŕňajú choroby chrbtice a tkanivá, ktoré sú k nej pripojené. Základom takýchto chorôb sú podvrtnutie alebo pretrhnutie väzov, narušená štruktúra medzistavcových platničiek, prepracovanie chrbtice alebo podvýživa stavcov..
Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.