loader

Hlavná

Hlava

Pupočná kýla u dospelých - fotografie, príznaky a liečba

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.

Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.

„Umbilický kruh“ sa považuje za „slabé“ miesto výstupu pre vnútorné orgány s touto patológiou..

U ženskej aj mužskej populácie sa môže vyskytovať pupočná kýla. Táto choroba sa však najčastejšie vyskytuje u žien po pôrode a malých deťoch..

U novorodencov sa prietrž vyskytuje takmer okamžite po narodení. Najčastejšie k výskytu tejto patológie sú predčasne narodené deti. Okrem toho sú ohrozené deti s rizikom Downovej choroby, vrodená hypotyreóza, nedostatok laktázy, črevná dysbióza..

Príčiny pupočnej kýly

Príčiny pupočnej kýly sa u detí a dospelých trochu líšia. K hlavným etiologickým faktorom vývoj brušné prietrže u detí mal by obsahovať:


 1. 1) Defekt vo vývoji tkanív prednej brušnej steny (vrátane zlého vývoja svalov pupočného prstenca). Príčiny tohto javu sú: infekčné choroby matky počas tehotenstva, vystavenie toxickým látkam v tele matky, nadmerný fyzický stres;
 2. 2) Zvýšený tlak v bruchu (pozorovaný pri častom kričaní a plaču).
Hlavné dôvody vyvolávajúce výskyt pupočnej kýly u dospelých, sú považované:

 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • tehotenstva a pôrodu u žien (najmä ak ich bolo viac), komplikovanej práce v každom období pôrodu;
 • slabosť spojivového tkaniva lokalizovaného v pupočnom kruhu;
 • predchádzajúce chirurgické zásahy do brušných orgánov;
 • traumatické poranenia prednej brušnej steny (vrátane pooperačných jaziev), poranenia brucha;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • dlhodobé kašeľ;
 • časté zápchy a namáhanie počas pohybu čriev;
 • obezita alebo naopak prudká strata telesnej hmotnosti;
 • ascites.

klasifikácia

Pupočné prietrže sa delia na niekoľko typov v závislosti od času objavenia, miesta výstupu a výskytu komplikácií..

Podľa času objavenia sa prietrže sa delia na:


 1. 1) Vrodená (embryonálna pupočná hernia, ako aj fetálna pupočná hernia);
 2. 2) Získané (u dospelých a ľudí).
V závislosti od miesta výstupu herniového výčnelku z brušnej dutiny sa všetky pupočné kýly rozdelia na:

 1. 1) Priamy (herniálny vak vystupuje priamo z pupočného kruhu);
 2. 2) šikmé (herniálny výčnelok sa tiahne medzerou medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom prechádza pupočníkovým krúžkom).
  Takéto kýly sa nachádzajú pod pupočným kruhom alebo nad ním).
V dôsledku komplikácií:

 1. 1) kalené;
 2. 2) Nezaujatý.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých

U dospelých môže byť pupočná kýla ľahko diagnostikovaná už na základe posúdenia klinických príznakov. Prvým príznakom choroby je výskyt mäkkého výčnelku oválneho alebo guľatého tvaru v pupku.

Výstupok sám zmizne, keď pacient leží na chrbte. Okrem toho je možné bezprstové kýly ľahko nastaviť prstom.

S rastúcou herniou sa môžu pacienti sťažovať na bolesti v bruchu rôznej intenzity, ktorých vzhľad je vyvolaný fyzickou námahou, kašľom, kýchaním. Okrem toho výskyt zápchy, nevoľnosť, zvracanie, rozšírenie pupočného kruhu. Pacienti s pupočníkovou prietržou často strácajú chuť do jedla.

V priebehu času sa pupočná kýla u dospelých stáva nekontrolovateľnou. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzi herniovým vakom a brušnou stenou sa tvoria adhézie, čo zhoršuje schopnosť pohybovať prietržou vnútri pupočného kruhu..

V prípade príznakov porušenia: nevoľnosť, zvracanie, intenzívna bolesť, neschopnosť korigovať prietrž, prítomnosť krvných stôp v stolici, sfarbenie kože v pupočnej oblasti (objaví sa hyperémia a potom koža získa tmavý, niekedy trochu cyanotický odtieň) - je indikovaná núdzová chirurgia.

Možné komplikácie

Dlhodobá nerušiaca sa pupočná kýla v určitom časovom okamihu sa môže aktívne prejaviť a spôsobiť pacientovi úzkosť..

Pupočné prietrže môžu byť komplikované:


 1. 1) porušenie (vytlačenie obsahu herniového vaku herniovým portálom, ktoré vedie k nekróze častí orgánov umiestnených v hernálnom vaku);
 2. 2) Pristúpenie sekundárnej infekcie, výskyt zápalu časti orgánu umiestneného v herniálnom vaku;
 3. 3) Koprostáza (ak sú do patologického procesu zapojené črevné slučky).

Diagnóza kýly

Diagnóza pupočnej kýly je pomerne jednoduchá. Klinické príznaky okamžite naznačujú myšlienku správnej diagnózy. Je však potrebné pamätať na potrebu diferenciálnej diagnostiky iných chorôb.

Na tento účel sa odporúča vykonať niekoľko inštrumentálnych výskumných metód, z ktorých sú obzvlášť informatívne:


 • vyšetrenie a prehmatanie útvaru (ľahko vedené prstom);
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • FGDS;
 • herniografia - technika, ktorá umožňuje vyšetriť prietrž po zavedení kontrastnej látky do brušnej dutiny;
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u detí a dospelých je mierne odlišná.

Vzhľadom na to, že s vekom sa svalová vrstva prednej brušnej steny dieťaťa postupne posilňuje, nie je potrebný chirurgický zákrok..

Na liečbu pupočníkovej hernie do veku piatich rokov sa používa konzervatívna terapia, ktorá spočíva v uskutočňovaní špecializovanej masáže pupočného kruhu, fyzioterapeutických cvičení a gymnastiky. Nemenej dôležitá je vyvážená strava dieťaťa. Výrobky, ktoré zlepšujú tvorbu plynu a sťažujú vylúčenie stolice, by sa z nej mali vylúčiť..

Na liečbu pupočnej kýly u dospelých používa sa typ chirurgického zákroku, ako je hernioplastika. „Klasická“ hernioplastika sa vykonáva pomocou metód Mayo a Sapezhko..

Podstatou operácie je šitie rozšíreného pupočného prstenca v dvoch vrstvách. Môžete ich zošívať v priečnom aj pozdĺžnom smere. Táto operácia často vyžaduje odstránenie pupka. Táto technika nanešťastie neposkytuje 100% záruku, že sa prietrž nebude znova vytvárať..

Nevýhodou tejto metódy je navyše extrémne dlhá pooperačná rehabilitácia - osoba, ktorá podstúpila takúto hernioplastiku, by mala po dobu jedného roka obmedziť fyzickú aktivitu.

V súčasnej dobe sa pri liečbe pupočnej kýly stala hernioplastika s použitím špeciálnych sieťových implantátov. Pri tomto druhu chirurgického zákroku je možné implantáty umiestniť nad pupočníkový prstenec (priamo pod kožu) alebo pod pupočníkový prstenec (pod aponeurózu). Takýto plast poskytuje extrémne nízke percento možného relapsu, ako aj krátke rehabilitačné obdobie..

V súčasnosti sa široko používa laparoskopická hernioplastika, ktorá vyžaduje minimálne kožné rezy. Gernioplastika má, rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok, množstvo kontraindikácií. Medzi hlavné kontraindikácie, ktoré zakazujú chirurgickú liečbu, patria:


 • chronické infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • zhubné nádory;
 • sprievodná patológia vnútorných orgánov (vrátane hepatitídy C);
 • stavy imunodeficiencie;
 • menštruačné obdobie u žien.
Ak nie je možné vykonať chirurgickú liečbu, pacient by mal mať na celý život nosenú špecializovanú obväzovú bandáž (okrem spánku).

prevencia

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu gastroenterológa..

"Pupočná prietrž - príznaky a liečba u dospelých"

4 komentáre

Kruhové svaly umiestnené okolo pupka, nazývané medicínsky pupočníkový kruh, sú slabým článkom ľudského brucha..

Zvláštnosť jeho štruktúry umožňuje pupočnej prietrži rozvíjať sa a ísť von - je to guľovité vydutie, ktorého dutina môže byť vyplnená omentom, žalúdkom alebo črevnými slučkami, ktoré do nej spadli. Táto patológia sa zvyčajne považuje za detské ochorenie, ale, bohužiaľ, sa prejavuje aj u dospelých.

Čo je pupočná kýla?

V jeho jadre je pupok osoby zostávajúca jazva po obrezaní pupočnej šnúry, po narodení osoby. Nachádza sa na projekcii bielej línie brucha, ktorej epitelové tkanivá neobsahujú vrstvu tuku, a samotná koža s pupočníkovou jazvou je spojená slabou adhéziou, ktorá umožňuje pupočnému krúžku ľahko sa napnúť.

Spojivové tkanivo s hustou vláknitou štruktúrou v tejto oblasti brucha je buď úplne neprítomné alebo veľmi tenké. S rastúcim tlakom vo vnútri pobrušnice sa pupočníkový krúžok stáva bránou, aby vytiahla hernia. Steny pobrušnice nie sú schopné udržať zvyšujúci sa intraperitoneálny tlak a neprítomnosť svalového pokrytia pupočníkového krúžku prispieva k rozvoju patológie..

Ak je herniálny výstupok spojený s peritonea pomocou adhézií, je veľmi ťažké alebo úplne nemožné ho upraviť späť. Takéto (nezavedené) pupočné kýly u dospelých sa nemôžu liečiť konzervatívnou metódou, pretože táto porucha je spojená s nebezpečnými komplikáciami..

Podľa klasifikácie choroby podľa vývojového faktora môžu byť pupočné kýly vrodené alebo získané v prírode. S rôznou lokalizáciou:

 • Rovný, keď výstupok prechádza krúžkom brušného gombíka;
 • Šikmé - s lokalizáciou vydutia, prechádzajúcim herniálnym vstupom "brány", v hornej alebo dolnej zóne pupočného kruhu..

Príčiny prietrže

Pupočná prietrž

Pokiaľ ide o príčiny vývoja pupočnej kýly u dospelých, dôraz sa z nejakého dôvodu kladie iba na vplyv neprimeranej fyzickej námahy, hoci k rozvoju kýly môžu viesť aj iné dôvody:

 1. Vrodené chyby pupočného kruhu, keď sú rozšírené od narodenia. Toto sa niekedy stáva u novorodencov - v procese zjazvenia zostáva malá diera voľná, čo prispieva k tvorbe pupočnej kýly..
 2. Príznaky pupočnej kýly u žien sa môžu objaviť počas tehotenstva a po pôrode. Pri prenášaní dieťaťa sa zväčšuje veľkosť brušnej dutiny a súčasne sa predlžuje pupok. Zápcha, charakteristická v tomto období, prispieva k zvýšenému tlaku v brušnej dutine. Úsilie počas zložitých pôrodov, stav polyhydramniózy a viacnásobné tehotenstvo vedú k rozdielom v intrakavitárnom tlaku.
 3. Neprimeraná fyzická aktivita spôsobuje prudký nárast tlaku na steny brucha a pri nedostatočnej aktivite oslabuje svalová ochrana brucha, čo umožňuje voľný výstup z herniálneho vaku.
 4. Rôzne vnútorné patologické procesy sprevádzané nadúvaním, predĺženou zápchou alebo nazálnym kašľom prispievajú k rozdielom v intrakavitárnom tlaku. Zranenia a intrakavitálna chirurgia.
 5. Mastné „rezervy“ môžu hrať dôležitú úlohu pri obezite, ktorej tlak na svaly ich napína a vedie k svalovej slabosti. Alebo úplne opačný proces - vyčerpanie pacienta, ktoré spôsobuje slabosť pupočného prstenca, čo uľahčuje vypadnutie hernálneho vaku..

Príznaky a vizuálne príznaky

Znaky patologického procesu sa nielen ľahko určujú vizuálne, ale sú sprevádzané aj určitými výraznými príznakmi:

 • Bezbolestný, vydutý, začervenaný pupok. Výstupok sa dá ľahko vrátiť späť bez akýchkoľvek nepohodlia. Občas sa blokáda prietrže bráni omentu. Tkanivová fúzia neumožňuje rozvoj patológie. V mieste herniového východu zostane malá vydutina, ktorá nespôsobuje komplikácie a úzkosť.
 • Prietrž, ktorý rastie a komplikuje priľnavosť, je ťažké premiestniť. Príznaky sa prejavujú akútnou bolestivosťou, kvôli ktorej je spravidla nemožné korigovať tvorbu kýly. Pohyb, akékoľvek napätie pobrušnice, vzpieranie a akty defekácie spôsobujú akútnu bolesť.
 • Strata črevných slučiek v herniálnom vaku je sprevádzaná funkčnými poruchami v celom zažívacom systéme. Výskyt nevoľnosti môže naznačovať vývoj črevnej obštrukcie.

Odstránenie pupočnej kýly: hlavné typy operácií

Ak je u detí (do 5 rokov) stále možné aplikovať metódy konzervatívnej liečby (vo forme opatrení na posilnenie brušnej tlače, rôznych postupov a špeciálnych fixačných náplastí), potom u dospelých so symptómami pupočnej kýly neprináša liečba bez operácie výsledky.

V chirurgii sa používajú tri spôsoby odstránenia prietrže..

1) Metóda trakčnej hernioplastiky

Technika chirurgického zákroku na odstránenie pupočnej kýly u dospelých je jednoduchá a nevyžaduje použitie špeciálneho vybavenia a materiálov. Prechádza v lokálnej anestézii. Lekár vykonáva chirurgickú disekciu epiteliálnych tkanív a oddelenie herniálneho vaku od nich.

Orgány, ktoré spadli do vaku (ak nie sú poškodené), sa opravia, ak sa poškodia nekrózou, predbežne sa vyčistia. Natiahnuté tkanivo sa vyreže. Hrudné brány sa pritiahnu dokopy a šijacie tkanivo sa zašije.

Táto metóda nezaručuje vylúčenie relapsov. Napätie a zošívanie tkanív vedie v niektorých oblastiach k ich riedeniu, čo vedie k narušeniu trofeje tkanív. Rehabilitácia je dlhá a sprevádzaná silnou pooperačnou bolesťou..

2) Hernioplastika bez napätia (oprava prietrže s endoprotézou)

Táto technika nezahŕňa šitie pupočného krúžku po premiestnení orgánov. Pupok je zosilnený sieťovým polymérovým implantátom (endoprotéza). Dokonale sa spája s tkanivom a pôsobí ako uzáver, čím bráni hernálnemu výstupu.

Súčasne sa štruktúra tkaniva nemení a vývoj relapsov je možný iba vo výnimočných prípadoch. Obdobie regenerácie je bezbolestné a krátke.

3) Minimálne invazívna laparoskopia

Aj keď technika laparoskopie na odstránenie pupočnej kýly u dospelých je drahá, nezanecháva takmer žiadne pooperačné stopy. Operácia sa vykonáva pri celkovej anestézii. Namiesto pitvania tkanív sa v peritoneálnej dutine uskutoční niekoľko malých vpichov. Cez ne sa zavádzajú chirurgické nástroje - laparoskop - vybavené endoskopickou kamerou s podsvietením a zariadením na vstrekovanie plynu..

Pomocou zariadenia sa vykonáva diagnostické monitorovanie dutiny, nastavuje sa hernálna hrčba a je nainštalovaný implantát. Všetky manipulácie chirurga sú zobrazené na obrazovke monitora, čo umožňuje vykonávanie operácie pod vizuálnou kontrolou. Po operácii by mal mať pacient špeciálnu podpornú bandáž brucha.

Takáto bandáž zabraňuje opätovnému vytvoreniu herniálneho vaku, zmierňuje bolesť a eliminuje rozpory s okrajmi vpichov. Zároveň prispieva k rovnomernému rozloženiu záťaže na pupok a peritoneum, eliminuje zaťaženie svalov, poskytuje rýchly proces hojenia, bez rozvoja komplikácií..

Ak je operácia z nejakého dôvodu kontraindikovaná, pacientom s pupočníkovou kýlou sa odporúča lekársky obväz. Je vybavený špeciálnym vankúšom (pelot) vo forme obmedzovača v oblasti pupka a pevnými štruktúrnymi prvkami, ktoré bránia strate orgánov. Podľa priemeru prietrže si lekár vyberie veľkosť pelotu individuálne.

Prevencia a prognóza

Prevencia choroby eliminuje rozvoj pupočníkovej poruchy. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • ovládajte svoju váhu a posilnite svoju abs;
 • vylúčiť vzpieranie;
 • v čase na liečenie chorôb vyvolávajúcich vnútrobrušný tlak;
 • zapojiť sa do realizovateľnej gymnastiky a riadiť sa odporúčaniami počas rehabilitačného obdobia;
 • Počas tehotenstva a pri silových športoch noste preventívny obväz.

Pupočná prietrž

Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).

Na prednej a bočnej stene brucha sú zväzky brušných svalov. V strede brucha sú vzájomne prepojené. Spoj sa nazýva biela čiara. Je umiestnená zvisle, od hrudnej kosti po krčmu. Biela čiara pozostáva z pojivového tkaniva, na vrchu je hrubšia a širšia, zužuje sa a stenčuje sa. Uprostred bielej čiary je pupočný krúžok - jedná sa o zaoblený alebo štrbinovitý otvor. V prenatálnom období ňou prechádza pupočníková šnúra, ktorá spája plod s placentou. Po narodení dieťaťa a páde pupočnej šnúry sa pupočníkový krúžok uzavrie a prerastie jazvou. V procese zúženia pupočného prstenca sa zúčastnili svaly brucha.

Pretože v samotnom pupočnom kruhu nie je žiadne tukové tkanivo alebo svaly, je to najzraniteľnejšie miesto na prednej stene brucha. A v prítomnosti určitých negatívnych faktorov sa v tejto oblasti môže vytvoriť prietrž..

Kýla pozostáva z troch častí: hernia brána, herniálny vak a jeho obsah:

 • V tomto prípade je prietržnou bránou (otvor, cez ktorý orgán alebo jeho fragment opúšťa) pupočníkový pupok alebo pupočníkový kanál. Umbilikálny kanál je medzera umiestnená medzi bielou čiarou brucha a pupočnou fasciou (vnútorná membrána spojivového tkaniva), cez ktorú prechádza obličková žila.
 • Hernálny vak je parietálny list pobrušnice, vyčnievajúci vnútornými orgánmi. Peritoneum je tenká serózna membrána lemujúca vnútorné steny brušnej dutiny a vnútorné orgány. Skladá sa z dvoch listov: parietálny (pokrývajúci brušnú stenu) a viscerálny (obalujúci orgán)..
 • Obsah herniálneho vaku sú vyčnievajúce orgány (najčastejšie omentum, črevné slučky)..

Pupočné prietrže sa môžu vyskytovať u ľudí akéhokoľvek pohlavia a veku, ale častejšie sa u žien vyvíjajú. Dôvodom je to, že pupočníkový prsteň sa počas tehotenstva často napína. Viac ako 40 ľudí je na túto patológiu zraniteľnejšie ako mladších pacientov..

Druhy pupočnej kýly

Pupočné prietrže sú vrodené a získané. Vrodený vzniká v dôsledku zhoršeného vývoja tkaniva pupočníkového krúžku v prenatálnom období. Kýly sa diagnostikujú bezprostredne po narodení dieťaťa alebo počas prvého mesiaca života dieťaťa. Získané výčnelky sa objavujú kvôli slabosti svalov / väzov brucha a zvýšenému tlaku v bruchu v dôsledku vzpierania, silného smiechu, hlasného plaču alebo kričania atď..

Pupočné prietrže sa delia na šikmé a rovné. Šikmá prietrž nastáva, keď vnútorné orgány opúšťajú pupočníkový kanál - má šikmý smer. Ale s ďalším progresom sa taký výčnelok narovná.

K pupočníkovej prietrži môže byť tiež:

 • Opravená. Takú kýlu je možné upraviť ručne. Jeho obsah sa ľahko pohybuje z herniálneho vaku späť do brušnej dutiny..
 • Neodstrániteľné. Takéto kýly sa stávajú svorkami, fúziou obsahu s herniovým vakom alebo rozvojom zápalu.

Príčiny pupočnej kýly

Hlavným dôvodom objavenia sa pupočníkových výčnelkov je kombinácia slabosti brušnej steny a pupočného prstenca a zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Výskyt týchto faktorov prispieva k:

 • genetická predispozícia (dedičná slabosť retroperitoneálnej fascie - spojivová membrána);
 • tehotenstvo (najmä po 30 rokoch);
 • obezita;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • ascites (kvapka brucha);
 • rýchlo rastúce nádory v brušnej dutine (benígne aj malígne);
 • prítomnosť jaziev spôsobených chirurgickým zákrokom;
 • diastáza (disparancia) svalov rekta abdominis;
 • chronická zápcha;
 • sedavý spôsob života;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • komplikované narodenie;
 • poranenia brucha;
 • silný smiech, nahnevaný kašeľ.

Nasledujúce faktory zvyšujú riziko rozvoja pupočnej kýly v detstve:

 • vrodená hypotyreóza (zvýšená aktivita štítnej žľazy);
 • intestinálna dysbióza;
 • Downova choroba;
 • dedičnosť (ak mal otec alebo matka pupočnú kýlu v detstve, potom je vysoká pravdepodobnosť jej vývoja v rovnakom veku dieťaťa);
 • predčasnosť.

U malých detí (do 5 rokov) je výskyt získanej prietrže často spôsobený oneskoreným uzavretím pupočníka. Zvyčajne sa pupočníkový krúžok uzavrie po páde pupočnej šnúry. V niektorých prípadoch je však tento proces predĺžený. Umbilická hernia často nedáva dieťaťu nepríjemné pocity a po posilnení pupočného prstenca (k tomu dôjde za 2-5 rokov) prejde sama. V každom prípade musí byť dieťa preukázané lekárovi, ktorý sa rozhodne, či sa uchýli k chirurgickému ošetreniu alebo či si zvolí taktiku pozorovania..

Príznaky pupočnej kýly

Príznaky pupočnej kýly sú:

 • nádorový výčnelok v pupku, klesajúci alebo vymiznutý v polohe na chrbte;
 • sfarbenie kože v pupku;
 • bolesť brucha;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zápcha, plynatosť;
 • po jedle pocit žalúdka.

V počiatočných fázach môže iba výčnelok naznačovať vývoj pupočnej kýly, zostávajúce príznaky často chýbajú..

Komplikácie pupočnej kýly

Najbežnejšou komplikáciou je štípanie pupočnej kýly. Je to spôsobené skutočnosťou, že obsah herniového vaku je takmer vždy väčší ako hernálny portál. Riziko porušenia vnútorných orgánov je preto vyššie ako pri iných druhoch kýly. Porušenie sa môže vyskytnúť počas fyzickej námahy, zápchy, smiechu, kašľa. Dôsledkom tohto stavu môžu byť poruchy obehového systému a zápalové procesy v obmedzených orgánoch. Ak dôjde k porušeniu peritoneálnych tkanív, môže sa vyvinúť peritonitída (zápal pobrušnice). Aj keď kýla nespôsobuje veľké obavy, jej liečbu by ste nemali odložiť neskôr. Ak existujú príznaky porušenia predpisov, ktoré zahŕňajú:

 • vypuklé napätie;
 • zvýšenie teploty vo vnútri prietrže (formácia je na dotyk horúca);
 • zánik možnosti kýly;
 • silná bolesť v pupku;
 • príznaky intoxikácie tela: horúčka, bolesti hlavy, nevoľnosť a / alebo vracanie.

Vyskytujú sa aj nasledujúce komplikácie:

 • zápal prietrže;
 • črevná stagnácia, črevná obštrukcia.

Diagnóza pupočnej kýly

Po prvé, chirurg vykoná prieskum. Potom môžu byť predpísané nasledujúce štúdie:

 • Ultrazvukový výčnelok a brušné orgány;
 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka a čriev;
 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniového vaku pomocou kontrastného média);
 • CT sken;
 • črevnej endoskopie.

Ak má pacient tráviace poruchy alebo zápchu, bude možno potrebné poradiť sa s gastroenterológom a / alebo odborníkom na výživu.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u dospelých a detí starších ako 5 rokov sa vykonáva iba chirurgickými metódami. Výnimkou sú prípady, keď operáciu nie je možné vykonať z dôvodu kontraindikácií pre pacienta (to znamená, že takýto zásah môže významne ovplyvniť jeho zdravotný stav alebo dokonca predstavovať nebezpečenstvo pre život). V takýchto situáciách sa používa konzervatívne liečenie vrátane:

 • nosiť špeciálny obväz;
 • masáž brucha;
 • terapeutické cvičenia zamerané na nácvik brušných svalov a zúženie pupočného prstenca (pri absencii kontraindikácií).

Kýlová chirurgia

Hernioplastika (chirurgické odstránenie prietrže) môže byť klasická (incízia je urobená v koži brucha, prostredníctvom ktorej sa vykonávajú ďalšie činnosti) a laparoskopická (operácia sa vykonáva vpichom dierok v koži pomocou optického laparoskopického zariadenia - potom sa pacient rýchlo zotaví), Klasická operácia sa vykonáva v anestézii aj lokálnej alebo regionálnej (spinálnej anestézii) anestézii, laparoskopická operácia sa vykonáva iba v celkovej anestézii. Môže sa vykonať chirurgický zákrok akýmkoľvek z nasledujúcich spôsobov:

 • S úsekom tkaniva. Umbilikálny krúžok je zošitý v priečnom a zvislom smere. Ak má pacient príliš veľa tukového tkaniva, prebytok sa odstráni počas operácie. Táto metóda je vhodná pre malé kýly..
 • Použitie sieťových implantátov. Toto je druh náplasti, ktorá je pripevnená nad alebo pod pupočníkovým krúžkom. Táto metóda sa dá použiť v prítomnosti hernií akejkoľvek veľkosti, dokonca aj veľkej.

Deti mladšie ako 5 rokov majú zriedkavo chirurgický zákrok (väčšinou sa vykonávajú v prípade porušenia prietrže). Ako už bolo uvedené, u takýchto malých pacientov výčnelky často samy odchádzajú. Preto sa používa konzervatívna terapia pozostávajúca z použitia obväzov alebo sadry, vymenovania terapeutických masáží a špeciálnej gymnastiky..

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Profylaxia pupočníkovej hernie je zameraná na posilnenie brušných svalov a zabránenie zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Aby nedošlo k hromadeniu ďalších libier a nespôsobeniu zápchy, mali by ste sa držať zdravej výživy. Ak už máte nadváhu, mali by ste sa ju postupne (nie náhle!) Zbaviť. Pravidelná mierna fyzická aktivita, ktorá zahŕňa brušné cvičenia, pomôže posilniť brušné svaly. Malo by sa zabrániť silnému fyzickému namáhaniu a vzpieraniu..

Počas tehotenstva sa odporúča nosiť špeciálny obväz (iba po konzultácii s lekárom - toto zariadenie sa nezobrazuje všetkým nastávajúcim matkám).

Pupočná kýla u dospelých - príčiny a metódy liečby

Patológia sa vyskytuje u 6-10% ľudí. Ženy po 40 rokoch sú náchylnejšie na túto chorobu ako muži. Oblasť pupku je považovaná za najslabšiu na bruchu, cez ňu sa často vyskytujú výčnelky vnútorných orgánov. U všetkých odrôd brušnej hernie sa pupočník vyskytuje v 5% prípadov.

Mechanizmus tvorby pupočnej kýly

Hovoria o patológii, keď je pozorovaný výčnelok peritoneálnych orgánov pupkom. V polohe na chrbte sa vydutie zmenšuje alebo úplne zmizne. Pri diagnóze pupočnej kýly vyčnievajú veľké omentum alebo tenké črevo výrazne nad úroveň brucha..

U žien je patologická odchýlka častejšie pozorovaná kvôli štrukturálnym vlastnostiam tela - širšej bielej línii brucha. Po narodení dieťaťa a po pôrode sú svaly lisu a priľahlé tkanivá ešte viac oslabené. U dospelých je odchýlka sprevádzaná divergenciou svalu rekta abdominis a ochablou kožou. Pupočná prietrž je dvoch typov:

 • Straight. Priečna spojovacia membrána pri pupku sa riedi. Vak s obsahom hernie preniká subkutánnou tukovou vrstvou priamo pupočníkovým krúžkom.
 • Šikmé. Neurčené orgány tráviaceho traktu sa objavujú cez otvor medzi bielou čiarou brucha a priečnou spojivovou membránou. Potom prechádzajú pupočníkom do subkutánneho tuku. Hernálny vak je umiestnený nad alebo pod pupkom.

Známky prietrže pupočnej oblasti

Počiatočné štádium patológie je asymptomatické. Prítomnosť prietrže je indikovaná iba vonkajšími znakmi. Ak je prietržová brána úzka, je prolaps vnútorných orgánov sprevádzaný bolesťou, nevoľnosťou a stálou zápchou. Ak sa vyskytnú komplikácie, príznaky sa zhoršia:

 • Keď je prietrž stlačená (ostré stlačenie vyčnievajúcich orgánov v bráne prietrže), človek sa cíti chorý, zvracia, je tu zhnité zhluky, slabosť a rýchlo rastúca bolesť. Teplota stúpa, chuť do jedla zmizne. Krv sa zisťuje v stolici. Výstupok sa pri klamstve stáva neupraviteľným.
 • Pri koprostáze dochádza k veľkému oneskoreniu v stolici a plyne a prasknutí bolesti v bruchu. Ak sa problém nevyrieši dlho, stav pacienta sa zhorší: v zriedkavých prípadoch sa vyskytnú príznaky dehydratácie, zvracanie „fekáliou“..

Známky pupočnej kýly u žien, ktoré majú dieťa:

 • v pupku je zreteľná vydutina;
 • palpácia problémovej oblasti je prázdna;
 • kliknutia sú cítiť v bruchu, pripomínajúce zvuk, keď prasknú bubliny.

Ako vyzerá pupočná kýla u dospelých

V počiatočnom štádiu je v problémovej oblasti pozorovaná sférická formácia, ktorá sa zmenšuje alebo mizne, keď človek leží na chrbte. Má jemnú elastickú konzistenciu. Umbilická kýla najskôr nepresahuje hranice samotného pupku, ale aj fotografia ukazuje vydutie. S progresiou patológie sa zväčšuje veľkosť patologickej oblasti.

Pokožka pod herniou sa niekedy stáva tenšou, takže cez ňu sú viditeľné slučky čreva a je cítiť peristaltiku. Keď sa herniálny vak a predná stena pobrušnice spoja (sú spojené pomocou adhézií), výstupok sa stane nenapraviteľným..

Prečo sa pupková kýla vyskytuje v dospelosti

Na vývoji patológie sa podieľajú dve skupiny - predispozícia a tvorba. Ak sa kombinujú, riziko predĺženia tráviaceho traktu sa výrazne zvyšuje. Generujúce faktory zvyšujú brušný tlak. Ich zoznam:

 • ťažký alebo chronický kašeľ;
 • určité profesie: hudobníci hrajúci dychové nástroje a ľudia, ktorí fyzicky tvrdo pracujú;
 • zápcha
 • obezita;
 • obdobie tehotenstva;
 • poranenia brucha.

Predispozičné faktory

Sú spojené so špeciálnou štruktúrou štruktúr v pupočnej oblasti a dedičnosťou. Zoznam predispozičných faktorov:

 • slabosť pupočného kruhu;
 • dysplázia spojivového tkaniva;
 • ochabujúce svaly prednej steny pobrušnice;
 • vrodená anatomická porucha;
 • zjazvenie brucha po operácii.

Nebezpečné účinky

Ak sa chirurgická liečba nevykonáva, zhoršuje sa zdravie ľudí. Nebezpečenstvo choroby:

 • Porušenie je patologický stav, ktorý je indikovaný ostrou bolesťou, ktorá vyžaruje do spodnej časti chrbta. Hrudný obsah stmavne, naplní sa krvou, zahreje sa. Teplota stúpa, kĺby sa začínajú lámať. Po tretine dňa je obmedzená časť orgánu nekrotická, pretože krv sa nedostane. Peritonitída sa ďalej vyvíja a je ohrozený život dospelých.
 • Vyzrážaný orgán sa zapáli. Muž alebo žena má opuchy, koža na pupku zčervená, zvyšuje sa bolesť a teplota.
 • Je tu črevná obštrukcia. Vypuknuté črevo je upchané trusom. Komplikácia je sprevádzaná rovnakými príznakmi ako pri porušení..

diagnostika

Periférna prietrž u dospelých je kompetentnosťou chirurga. Vykonáva vyšetrenie, zbiera anamnézu, študuje klinické prejavy. Výskyt prietrže sa môže zamieňať s benígnymi zmenami v podkožnom tkanive a zhoršeným vývojom štruktúr v pupku. Vzácnym podobným obrazom je metastáza rakoviny žalúdka..

Dodatočné vyšetrenia na diagnostiku:

 • RTG žalúdka a dvanástnika s kontrastom;
 • herniography;
 • gastroskopia (endoskopia);
 • Ultrazvuk herniálnej chyby;
 • CT sken.

Liečba pupočníkovej hernie u dospelých

Patológii sa môžete zbaviť uchýlením sa k chirurgickému zákroku. Konzervatívne metódy pomáhajú predchádzať porušovaniu len v prípade, že chirurgický zákrok nie je možný. Prekážky chirurgického zákroku sú sprievodné ochorenia v akútnej forme, patológie srdca, krvných ciev a pľúc, zlyhanie obličiek alebo pečene, dlhé tehotenstvo..

Absolútne kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • kŕčové žily pažeráka a konečníka;
 • diabetes mellitus, pri ktorom podávaný inzulín nemá účinok;
 • cirhóza pečene sprevádzaná ascitom;
 • splenomegália;
 • prietrž po paliatívnej chirurgii.

Konzervatívne metódy

V podmienkach opísaných vyššie pacient nosí obväz, kým nie je možné vykonať operáciu. Na vnútornej strane elastického pásu je pripevnená anatomicky tvarovaná podložka. Pritlačí pupok a zabráni herniálnemu vaku vystupovať dopredu.

Dobrou podpornou metódou udržiavacej liečby je masáž. Zvyšuje tón svalov brucha. Obsahuje:

 • hladenie pupočnej oblasti v smere hodinových ručičiek;
 • neintenzívne vyladenia;
 • brúsenie svalov lisu;
 • hladil po relaxácii.

Športové cvičenia na pupočnú kýlu u dospelých sa neodporúčajú, pretože nadmerné zaťaženie môže spôsobiť porušenie. Vykonávanie rôznych zvratov a orezov zvyšuje herniálnu patológiu. Terapeutická gymnastika sa vykonáva po operácii, program rozvíja lekár.

Chirurgický zákrok

Všetci pacienti s nekomplikovanou patológiou sú poslaní na chirurgický zákrok. Pred intervenciou dospelý podstúpi prípravu - daruje krv na koaguláciu, biochemické a všeobecné klinické ukazovatele, hepatitídu, syfilis a HIV. Osoba zhromažďuje moč na všeobecnú analýzu, vytvára EKG a röntgen hrudníka. Chirurg hodnotí mieru operačného rizika a vyberie najlepšiu metódu zásahu..

Absolútnou indikáciou operácie sú rôzne varianty komplikovaných hernií: uškrtené, sprevádzané prekážkou čreva, opakujúce sa. Ak je potrebné zachrániť životy pacientov stredného a staršieho veku, operujú s nimi napriek vysokému riziku komplikácií. Ďalšími indikáciami pre chirurgické ošetrenie je pravdepodobnosť prasknutia hernálneho vaku v dôsledku riedenia tkanív, výskyt vredov na koži zakrývajúcich výčnelok..

operácie

Chirurgické výkony, ktoré vylučujú výčnelok, sa nazývajú hernioplastika. Operácia pupočníkovej hernie u dospelých vyžaduje všeobecnú alebo miestnu anestéziu. Gernioplastika sa vykonáva rôznymi metódami:

 • Stretch. Slabé miesto posilňujú tkanivá vášho tela. Táto metóda je relevantná pre výčnelky s priemerom do 5 cm. Operácia trvá trochu času, pre anestéziu sú potrebné miestne lieky. Komplikácie sú zriedkavé. Nevýhodou metódy je vysoké riziko relapsu, tvorba pooperačnej jazvy. U 4 - 20% pacientov sa patológia vyskytuje opakovane. Rehabilitácia trvá do 1 roka. Lekárske akcie:
  1. lekár urobí rez, otvorí prehľad herniálneho vaku;
  2. patologické hrče sa spustia do pobrušnice alebo sa prešijú a resekujú;
  3. pupočníkový kruh je prešitý a zosilnený okolitými tkanivami.
 • Metóda bez napätia. Na ošetrenie sa používajú implantáty vo forme tkaných sietí. Táto metóda je určená pre výčnelky veľkých rozmerov, keď je potrebné posilniť prietržnú bránu, a pre porušenia. Rehabilitácia trvá 7 - 20 dní, nie je tu žiadna kozmetická vada. Miera recidívy - do 1%. Operácia je nízka traumatická. Etapy chirurgického zákroku:
  1. lekár odreže pokožku v blízkosti prietrže a stiahne ju svorkami;
  2. skúma vyčnievajúce orgány a umiestňuje ich do prirodzenej polohy;
  3. odstráni zoškriabanú oblasť, ak bunky vymreli;
  4. uzavrie rez pomocou implantátu.
 • Laparoskopická metóda bez napnutia. V brušnej stene, cez ktorú sa operácia vykonáva, sa urobia punkcie. Chirurg používa sieťový implantát. Intervencia trvá menej ako hodinu. Absencia veľkých rezov znižuje rehabilitáciu. Tento typ hernioplastiky je kontraindikovaný pri poruchách pľúc, srdca, krvných ciev a veľkých výčnelkov. Fázy operácie:
  1. v oblasti pupku sa vykonajú tri malé rezy;
  2. laparoskop, ktorý je úzkou trubicou so sledovacou kamerou a žiarovkou, je spustený do problémovej oblasti;
  3. oxid uhličitý sa čerpá do brušnej dutiny, čo vytvára priestor pre chirurgické operácie;
  4. chirurg uvedie prietrž do prirodzenej polohy a pomocou endoprotézy uzavrie ranu;
  5. pletivo je pripevnené svorkami, niťami alebo prísavkami.

Rehabilitácia

Najšetrnejšou metódou je laparoskopická hernioplastika. Pacient sa vráti domov v deň operácie, tretí deň sa vráti do svojho obvyklého života. Kým sa švy nevyliečia, nemôžete dať telu veľkú fyzickú námahu. Po rehabilitácii môžete intenzívne športovať, plánovať tehotenstvo.

Pri nepriepustnej hernioplastike dochádza k výtoku tretí deň, ambulantná liečba trvá 7-10 dní. V tomto okamihu musíte dodržiavať diétu, starať sa o šev, nepretržite nosiť obväz. Od 10 do 14 dní je potrebné vykonávať terapeutické cvičenia, okrem brušných cvičení.

Ak sa pacient cíti vážne nepohodlie, sú mu predpísané lieky proti bolesti. Po liečbe komplikovanej hernie dospelý užíva antibiotiká, lieky na zvýšenie imunity a vitamínové komplexy. Úplné uzdravenie tela trvá niekoľko mesiacov.

Ak sa uskutoční hernioplastika, pacient je v nemocnici asi 7 dní a sleduje lôžko. Má syndróm silnej bolesti a na dlhú dobu sa stráca jeho pracovná kapacita. Chirurg vyšetruje brušnú dutinu počas rutinných vyšetrení, robí obväzy, predpisuje lieky proti bolesti a antibiotiká a dáva stravovacie odporúčania. Po prepustení pacient nosí lekársky obväz na dlhú dobu..

Ľudové lieky na pupočníkovú prietrž

Netradičné metódy liečby môžete vyskúšať iba so správnymi výčnelkami. Neexistuje žiadna záruka, že sa problém vyrieši. Liečba pupočnej kýly ľudovými prostriedkami je nebezpečná, ak je veľkosť patologického útvaru väčšia ako 2 cm. Keď sa samoliečia, dospelí sa uchádzajú o pomoc:

 • Obklady. Na pupok sa nanesie medená minca a zalepí sa pásovou pomôckou. Pacienti tiež robia obklad soli, gáforového oleja, pečenej cibule.
 • Prostriedky na orálne podávanie. Predpokladá sa, že slnečnicový olej v kombinácii s terpentínovým olejom pomáha chrániť pred herniou, infúziou kvetov chrípky, popola rozpusteného vo vode, získavaného z mladých čerešňových konárov..
 • Dekorácie a infúzie liekov. Najobľúbenejšie recepty vám povedia, ako uvariť a vziať tinktúru saberfish, pastiersku tašku, odvar koreňov rebarbory ​​a husaciho cinquefoilu..

Pri použití ľudových liekov musíte dodržiavať dávkovanie, aby ste sa nepoškodili. Pravidelne navštevujte svojho lekára, aby ste skontrolovali prietrž. Ak dôrazne odporúča operáciu, je najlepšie neodmietnuť sa vyhnúť závažným komplikáciám..

Prognóza a prevencia

Ak dospelý dodržiava všetky odporúčania týkajúce sa rehabilitácie a podieľa sa na prevencii, riziko recidívy pupočnej kýly je nízke. Opakované výčnelky sa vyskytujú, ak sa pacient po operácii začne pohybovať príliš aktívne a zdvíha závažia. Veľa záleží na schopnostiach chirurga. Preventívne opatrenia:

 • Po chirurgickom zákroku po dobu šiestich mesiacov sa nemôžete hýbať tlakom, zdvíhať závažia nad 5 kg.
 • Musíme viesť aktívny životný štýl: plávať, veľa sa pohybovať, organizovať správnu výživu, predchádzať obezite.
 • Po úplnom obnovení tela by sa mali brušné svaly posilňovať cvičením.
 • Počas tehotenstva je uvedená špeciálna gymnastika, je potrebné nosiť obväz.

video

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Ako identifikovať pupočníkovú herniu u dospelých

V bruchu sa nachádza niekoľko druhov kýly (epigastrická, ingvinálna, femorálna). Najbežnejšia je však pupočná kýla, kvôli slabosti spojivového tkaniva prednej steny brušnej dutiny, úplnej neprítomnosti svalov a podkožného tkaniva (tuku) v pupočníkovom kruhu. Až 10% populácie podlieha vývoju tejto patológie, z ktorých väčšinu tvoria ženy.

Umbilická hernia je patologický stav, pri ktorom k prolapsu orgánov a tkanív peritoneum dochádza medzerou v pupočnom kruhu a vznikom estetického, skôr veľkého hľúz alebo nádoru v pupku..

Prietrž pozostáva z troch zložiek:

1 Hernial gate - diera vytvorená v spojivovom tkanive, cez ktorú padá časť tkaniva alebo orgánu.

2 Herniálny obsah - orgán alebo časť podkožného tkaniva, ktoré sa pri pôsobení vnútrobrušného tlaku dostali cez hernálnu bránu.

3 Herniový vak - tkanivá pokrývajúce herniálny obsah a tvoriace výstupok podobný nádoru.

príčiny

K pupočnej hernii dochádza, ak je narušená rovnováha medzi tlakom vyvíjaným orgánmi a telesnými tekutinami na steny pobrušnice a schopnosťou svalov brušnej steny vydržať tento tlak. Alebo sa objavia ďalšie faktory, ktoré prispievajú k zvýšeniu zaťaženia svalov pobrušnice. U dospelých existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k vzniku pupočnej kýly:

1 Vrodená štrukturálna vlastnosť pupočného krúžku. Zvyčajne je pupočníkový krúžok u novorodencov otvorený a uzatvára sa iba o 2 až 3 roky. Stáva sa však, že spojivové tkanivo je slabé, diera sa nemôže úplne uzdraviť a zostane malá diera, ktorá je v detstve neviditeľná. V priebehu času a pod vplyvom iných faktorov sa diera môže postupne rozširovať.

2 Dedičná patológia. Najzriedkavejší dôvod, ale v niektorých prípadoch je dedičné zaostávanie spojivových tkanív tela v dôsledku nedostatku minerálnych stopových prvkov a vitamínov na rozdelenie požadovaného množstva kolagénu..

3 Tehotenstvo. Po dobu 9 mesiacov sa tkanivo brucha tehotnej ženy napne a rastúce dieťa vyvíja tlak na steny maternice a ďalšie orgány, čím sa zvyšuje vnútro-brušný tlak. Ženy s viacnásobným tehotenstvom a veľkým množstvom plodovej vody sú vystavené riziku straty pupočnej hernie. Situáciu možno zhoršiť častou zápchou a závažnými dlhodobými pokusmi počas pôrodu počas tehotenstva.

4 Nadváha alebo obezita. Zvýšenie tukovej hmoty v bruchu vedie k napínaniu a oslabovaniu brušných svalov, ako aj k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Problém s nadváhou sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku podvýživy a sedavého životného štýlu, čo môže byť rozhodujúcim faktorom pri tvorbe pupočnej kýly.

5 Choroby spôsobujúce náhle skoky alebo neustále zvyšovanie vnútrobrušného tlaku. Medzi také choroby patria choroby gastrointestinálneho traktu spojené s ťažkosťami pri defekácii a respiračných chorobách, ktoré spôsobujú silný a častý kašeľ. Pri zápche, rovnako ako pri chronickom kašli, musí človek často zažiť dlhé a dosť silné pokusy, ktoré dramaticky zvyšujú tlak na prednú stenu brušnej dutiny..

6 Vzpieranie alebo neobvyklé cvičenie. Ak ostro a bez ďalšieho tréningu začnete zdvíhať nejaké závažia, môže to viesť k skoku vnútrobrušného tlaku a tvorbe prietrže..

7 Operácie na orgánoch brušnej dutiny. V mieste pooperačného švu sa môže vyskytnúť prietrž, ak pacient poruší odporúčania lekára na odpočinok.

8 Zranenia. Ruptúra ​​alebo narušenie svalového korzetu a spojivového tkaniva môže viesť k vytvoreniu medzery v pupočníkovom kruhu a prolaps prietrže..

9 Náhla strata hmotnosti. V dôsledku prudkého poklesu telesnej hmotnosti, ktorý môže byť spôsobený vážnym ochorením alebo nesprávnym prístupom k výžive (hladovanie, vyčerpávajúca strava), sa vyskytujú metabolické poruchy a svalová slabosť. Vrátane brušných svalov podporujúcich pupočný kruh.

príznaky

Pupočná prietrž sa objavuje postupne a pri jej vývoji prechádza dvoma fázami: voľnou (alebo opraviteľnou) a nezmeniteľnou. Každá etapa má svoje vlastné charakteristiky:

1 Posilnená hernia sa zistí okamžite, pretože ju možno vidieť a cítiť ako malý zaoblený nádor v blízkosti pupka, ktorý zmizne pri ležaní a objaví sa, keď sú brušné svaly napnuté. V tejto fáze kýla nespôsobuje žiadne nepohodlie, iba občas sa dá pri kašle a pokuse cítiť mierna bolesť..

2 Nezvratná prietrž sa zväčší, nezmizne v horizontálnej polohe, čo naznačuje vznik fúzie a utiahnutie tkaniva. Vizuálne sa herniálny vak mení: stáva sa edematóznym a získava načervenalý odtieň. Pacient sa začína obávať bolesti, ktorej podstata závisí od toho, ktorý orgán sa dostal do hernia a či sa začal zápalový proces. Ak je vo vnútri slučka čreva, bude pacient narušený zápchou, nevoľnosťou, zvracaním a inými problémami v zažívacom trakte. Ak sa časť močového mechúra nachádza v herniálnom obsahu, pacient bude mať ťažkosti a bolestivé močenie.

Fotografie pupočnej kýly u dospelého muža.

diagnostika

Na prvý pohľad je diagnostika pupočnej kýly ľahká a jednoduchá, pretože ju možno nezávisle vidieť a cítiť. Podobné závažné ochorenia však majú podobný vzhľad - nádory podkožia (podkožné tkanivo), sekundárne prejavy rakovinových nádorov žalúdka a odchýlky vo vývoji tkanív pupočnej oblasti. Aby ste si boli istí správnosťou predpokladov a poznali presnú diagnózu, musíte vyhľadať pomoc chirurga, ktorý vykoná množstvo potrebných štúdií:

  Inšpekcia a rozhovor. Počas vyšetrenia musí pacient zaujať stojaci postoj a ľahnúť si. Pred vyšetrením musíte z pásu odstrániť odev, aby sa lekár mohol presvedčiť, že v bruchu nie sú žiadne ďalšie herniálne výčnelky. Lekár pohmatá pupok a zároveň žiada pacienta, aby sa namáhal alebo kašľal, aby pochopil zmeny charakteristické pre kýlu. Počas rozhovoru chirurg zistí všetky okolnosti, ktoré pomôžu predpísať najúčinnejšiu liečbu: má pacient bezprostredných príbuzných, u ktorých bola diagnostikovaná hernia; či už boli operácie na brušných orgánoch prevedené predtým; existujú nejaké ďalšie zmeny celkového stavu tela a činnosti tráviaceho traktu; určuje čas a okolnosti výskytu kýly; či je prítomný syndróm bolesti (a ako často). Ultrazvukové vyšetrenie (brušné). Ultrazvuk sa predpisuje na určenie veľkosti obsahu, či je v hernálnom vaku prítomný nejaký orgán, či existujú spoje a spoje tkaniva. Herniography. Pacient sa anestetizuje, potom sa injekčnou ihlou podá kontrastný roztok a požiada sa, aby sa prevrátili na žalúdok a namáhali alebo kašľali tak, aby roztok prenikol do herniálneho vaku. Potom urobte röntgenové lúče. Táto štúdia sa vykonáva s cieľom zistiť, ktorý orgán prenikol do herniálneho obsahu, ak má lekár pochybnosti. Niekedy je táto diagnostická metóda nahradená rádiografiou žalúdka a dvanástnika pomocou kontrastnej tekutiny (v tomto prípade sa pije síran bárnatý)..

V zriedkavých prípadoch lekár predpíše aj počítačovú tomografiu a endoskopické vyšetrenie žalúdka.

liečba

Jediným účinným spôsobom, ako sa úplne zbaviť tejto patológie, je operácia, ktorá by sa nemala odkladať, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť porušenia, ktorá hrozí vážnymi následkami a nákladnejším a zložitejším procesom hojenia. Žiadna z metód opísaných v tradičnej medicíne nemôže zaručiť úplnú likvidáciu prietrže. Kontraindikácia pri chirurgickom zákroku môže byť iba prítomnosťou infekčnej choroby, ktorá môže predstavovať riziko ešte väčšieho poškodenia zdravia pacienta..

Podľa metodiky operácie sa delia na tie, ktoré sa vykonávajú otvoreným spôsobom a ktoré používajú endoskopy so zariadeniami na vizuálne monitorovanie operácie (laparoskopická operácia)..

Otvorená metóda spočíva v odrezaní potrebných častí pupočnej oblasti na prístup k herniálnemu vaku. Trvanie takejto operácie je asi 30 minút a môže sa líšiť v závislosti od zložitosti situácie..

Operácia s použitím endoskopov sa vykonáva bez vážneho poškodenia tkanív (čo značne zjednodušuje rehabilitačné obdobie), vykoná sa niekoľko malých rezov na vstup do endoskopu do brušnej dutiny. Na endoskopoch sú chirurgické nástroje a optické nástroje, ktoré vám umožňujú kontrolovať proces zvnútra. Trvanie operácie je 10 - 15 minút.

Operácia sa vykonáva v troch etapách:

I V tkanivách sa urobí rez, ktorý zabezpečí prístup k herniálnemu obsahu.

II Herniový vak s obsahom je vyrezaný alebo nastavený.

III. Upevnenie (alebo zošitie) brány prietrže. Existujú dva spôsoby zošitia: napätie - po redukcii je vak zošitý vlastným tkanivom pacienta, nie napätie - brány sú zošité pomocou syntetického sieťového implantátu s okrajom, ktorý vytvára ďalšiu bariéru a pomáha predchádzať relapsom, kým sa kýla úplne neobnoví a nelieči. Väčšina lekárov uprednostňuje netahovú metódu zošitia, pretože zošitý implantát nespôsobuje pacientovi nepohodlie a zaručuje pozitívny výsledok operácie

Prevádzková cena

Pri výpočte nákladov na operáciu, zložitosti a naliehavosti operácie, spôsobu vykonávania, kvality použitých materiálov, kvalifikácie prevádzkového odborníka. Ceny sú v rubľoch.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cervikálna osteochondróza a nadmerný tlak - čo majú tieto patológie spoločné? Aký je medzi nimi vzťah? Nízky alebo vysoký tlak sa pozoruje na pozadí poranenia miechy a tiež, čo robiť v prípade zvýšeného tlaku pri osteochondróze krčnej chrbtice?
Herniová hmota v pupku je treťou z vonkajších brušných hernií. Jedinou účinnou metódou odstránenia defektu je operácia odstránenia pupočnej kýly.
Zdravý chrbát nie je sen, ale realita, ak človek nie je lenivý, aby sa do neho zapojil. Cvičenie na chrbtici vo vode poskytuje schopnosť začať s prácou zadných svalov s minimálnym zaťažením.