loader

Hlavná

Liečba

Čo je rozšírený pupočníkový prsteň

Takáto patológia, ako je zväčšený pupočníkový krúžok, do 5 rokov, sa spravidla úspešne lieči masážou brušnej steny. Ak masáž nevedie k zániku pupočnej prietrže, musíte vykonať operáciu. Rovnakým spôsobom sa operácia používa na liečbu pupočnej kýly u detí starších ako 5 rokov a dospelých.

Prečo sa pupočníkový krúžok u detí môže rozširovať

Medzi ľuďmi, ktorí nie sú v medicíne, sa všeobecne verí, že výskyt pupočnej kýly nejakým spôsobom závisí od spôsobu spracovania pupočnej šnúry - iba mýtu..

Niekoľko dní po narodení pupočníková šnúra, ktorá spája plod s placentou, u dojčiat zmizne. Pupočníkový krúžok pevne zatvára, zarastený spojivovým tkanivom. Tento proces však nejaký čas trvá. Ak z nejakého dôvodu vzrastie intraperitoneálny tlak v tele dieťaťa skôr, ako sa pupočníkový krúžok pevne uzavrie, môže sa vytvoriť kýla. Je to hlavne kvôli genetickej predispozícii - takzvanej „dedičnej slabosti peritoneálnej fascie“. Ak jeden z rodičov dieťaťa mal pupočníkovú prietrž v detstve, potom má tiež veľmi vysokú pravdepodobnosť (podľa lekárskych štatistík takmer 70%) takejto patológie.

Umbilikálna prietrž sa tiež môže vyvinúť v dôsledku zvýšenej tvorby plynu v črevách, častého a ťažkého plaču, zápchy a mnohých ďalších dôvodov..

Ak si všimnete nejakú chybu pupočníkového krúžku u dieťaťa, ukážte to chirurgovi. 10 minút pred kŕmením dieťaťa položte brucho na rovný tvrdý povrch.

Z akých dôvodov môže byť u dospelých pupočná kýla

V dospelosti sa môže vyskytnúť pupočná kýla. Je to kvôli nadváhe, veľkej fyzickej námahe, zraneniam, pooperačné jazvy brucha. Preto sa niektorým ľuďom odporúča, aby po operácii nosili obväz..

Umbilikálna prietrž môže byť tiež spôsobená určitými chorobami, sprevádzanými silným dlhotrvajúcim kašľom alebo hromadením tekutiny v brušnej dutine - napríklad ascites (dropsy).

U žien sa pupočná kýla vyskytuje oveľa častejšie ako u mužov. Je to kvôli anatomickým a fyziologickým rozdielom ženského tela. Tehotenstvo hrá obzvlášť dôležitú úlohu pri tvorbe pupočnej kýly, najmä v neskorších fázach, keď sa prudko zvyšuje tlak v bruchu, oslabujú sa svaly prednej brušnej steny a pupočníkový prstenec je veľmi napnutý..

Pupočná prietrž u novorodencov

Umbilická hernia u novorodencov je výčnelok zväčšeným pupočníkovým krúžkom niektorých vnútorných orgánov (črevné slučky, omentum). U dojčiat a detí prvých rokov života sa často tvorí pupočná prietrž. Podľa štatistík sa choroba vyskytuje u každého piateho dieťaťa narodeného včas a u každého tretieho predčasne narodeného dieťaťa. U všetkých typov herniálnych výčnelkov u detí predstavuje pupočná šnúra 12 - 15%. U dievčat sa pupočná kýla vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u chlapcov.

Druhy pupočnej kýly u novorodencov

U novorodencov existujú dva typy pupočnej kýly:

 • vrodené alebo embryonálne (pravdivé, nepravdivé);
 • nadobudnutý.

V závislosti od komplikácií sú pupočné kýly nastaviteľné a nenastaviteľné (obmedzené)..

Najnebezpečnejšou komplikáciou embryonálnej pupočnej kýly u novorodencov je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. Výsledkom je, že infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy - smrteľnej choroby..

Príčiny a rizikové faktory

Po narodení dochádza v tele dieťaťa k niekoľkým zmenám, ktoré sa prispôsobujú mimozemskému životu. Najmä potom, čo pupočníková štrbina spadne, steny pupočného prstenca sa uzavrú a postupne vyhladzujú (infikujú) tkanivom jazvy. Spodná časť pupočného prstenca sa uzatvára lepšie, pretože má svalovú membránu. V hornej časti nie je žiadna svalová vrstva, a preto sa zatvára oveľa horšie, čo vytvára predpoklady na vytvorenie prietrže. Dodatočné uzavretie pupočného prstenca je značne uľahčené svalmi prednej brušnej steny. U novonarodených detí je však ich tón stále slabý, takže akékoľvek a ešte výraznejšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku (namáhanie, plač, kašeľ, kýchanie) vedie k výstupu cez rozšírený pupočný krúžok do pupočného priestoru pobrušnice, omentum, črevných slučiek. Tento mechanizmus nakoniec vedie k vzniku pupočnej kýly u novorodencov a detí v prvých rokoch života.

Predispozičné faktory vzniku pupočnej kýly u novorodencov a dojčiat sú dedičné predispozície (riziko rozvoja choroby u dieťaťa, ktorého rodič trpel týmto ochorením, je viac ako 70%), ako aj chorôb sprevádzaných častým zvýšením vnútrobrušného tlaku:

Pri kašľaní a namáhaní prenikajú brušné orgány pupočníkovým krúžkom do pupočného tkaniva a postupne ho stále napínajú..

Tvorba pupočnej kýly u novorodencov je tiež náchylná na patologické stavy, ktoré vedú k oslabeniu svalového tonusu prednej brušnej steny:

Získané (postnatálne) pupočné kýly sa začínajú tvoriť počas novorodeneckého obdobia, ale klinicky sa zvyčajne začínajú prejavovať o niečo neskôr (od 2 - 3 mesiacov).

Okrem postnatálnych pupočníkových hernií majú novorodenci tiež vrodené (embryonálne) hernie. Iný názov pre tento typ kýly je omphalocele. Predstavujú anomáliu vo vývoji prednej brušnej steny, ktorej dôsledkom je prolaps vnútorných orgánov do pupočnej šnúry. Ochorenie sa vyskytuje s frekvenciou 1 prípad na 3 000 až 4 000 narodených.

Negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú telo tehotnej ženy, môžu u plodu vyvolať vznik embryonálnej pupočnej kýly:

 • vírusové ochorenia (chrípka, hepatitída, osýpky);
 • tehotenské patológie (poruchy placentárneho obehu, ťažká gestóza, anémia, kardiovaskulárne poruchy);
 • fajčenie, vrátane pasívneho;
 • pitie alkoholu;
 • ionizujúce žiarenie;
 • užívanie liekov s teratogénnymi účinkami;
 • žijú v oblasti so zlými environmentálnymi podmienkami.

Tvorba embryonálnej hernie je spojená s genetickými poruchami, pretože táto odchýlka je súčasťou geneticky determinovaných chorôb, ako sú napríklad Edwardsove a Patauove syndrómy, ako aj komplexu OEIS [O - omphalocele, E - ektopia močového mechúra (t. J. Jeho umiestnenie vonku a nie vo vnútri brušnej dutiny), I - fúzia konečníka, S - defekty miechy].

Príznaky pupočnej kýly u novorodencov

Klinický obraz embryonálnych a postnatálnych hernií je odlišný. Vrodená pupočná hernia u novorodencov sa zistí okamžite po narodení dieťaťa. Sú pravdivé a nepravdivé. Falošné kýly prirodzene predstavujú prípadné brušné orgány, t. J. Ich prolaps. Pri vyšetrení novorodenca v tomto prípade sa zistí pečeň, slučky čreva, voľne ležiace na povrchu brucha..

Pri pravých embryonálnych pupočníkových herniách u novorodencov sa počas vyšetrenia nachádzajú vnútorné orgány umiestnené mimo brušnej dutiny, ktoré sú zvonka zakryté priesvitným tenkým filmom. Tento film je krehký, ľahko sa roztrhne. V tomto prípade vyjdú brušné orgány.

Embryonálna pupočná kýla u novorodencov je takmer vždy kombinovaná s ďalšími vývojovými abnormalitami:

 • Meckelova divertritída;
 • atrézia konečníka;
 • vrodená obštrukcia čreva;
 • Urachusova cysta
 • rozštiepenie hrudnej kosti;
 • nedostatok pevného poschodia;
 • krátka pera;
 • abnormality vývoja bránice;
 • ektopia močového mechúra;
 • vrodené srdcové defekty a hlavné krvné cievy;
 • malformácia ochlpenia.

Hlavným príznakom pupočnej kýly u novorodencov, ktorá sa tvorí v postnatálnom období, je výskyt mierneho opuchu v oblasti pupka, ktorý má oválny alebo okrúhly tvar. Na pozadí zvýšeného vnútrobrušného tlaku sa tento opuch zväčšuje a v pokoji sa zmenšuje.

Získané (postnatálne) pupočné kýly sa začínajú tvoriť počas novorodeneckého obdobia, ale klinicky sa zvyčajne začínajú prejavovať o niečo neskôr (od 2 - 3 mesiacov).

Získaná pupočná kýla u dojčiat a detí prvých rokov života u nich zvyčajne nespôsobuje nepohodlie. Ale niekedy, najčastejšie na pozadí progresie choroby a dosiahnutia herniálneho výčnelku značnej veľkosti, môže dieťa zažiť kŕče brucha, nevoľnosť, zápchu. Novorodenec je nepokojný - často plače, odmieta prsník, zle spí.

Porušenie pupočnej kýly u novorodencov je mimoriadne zriedkavé. Ak súčasne dôjde ku kompresii črevného úseku, potom je herniálny výstupok ostro bolestivý a nekontrolovateľný. Okrem toho má dieťa príznaky a príznaky akútneho brucha:

 • opakované opakované vracanie;
 • oneskorené vypúšťanie plynu a stolice;
 • kŕče brucha.

Dieťa neprestajne plače, ťahá nohy k bruchu.

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly u novorodencov a detí prvých rokov života nie je náročná. Počas hmatu brucha sa určí rozšírený pupočníkový krúžok. Zdvihnutím hlavy a tela novorodenca si môžete všimnúť divergenciu svalu brucha a hernia..

U všetkých typov herniálnych výčnelkov u detí predstavuje pupočná šnúra 12 - 15%. U dievčat sa pupočná kýla vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u chlapcov.

Ak existujú indikácie na chirurgickú liečbu pupočnej kýly u novorodencov, vykoná sa niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku so zavedením kontrastného činidla);
 • rádiografia gastrointestinálneho traktu pomocou síranu bárnatého;
 • prehľadová röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • Ultrazvuk brucha a panvy.

Vo väčšine prípadov je embryonálna pupočná hernia diagnostikovaná vo fáze vnútromaternicového vývoja dieťaťa počas plánovaného ultrazvukového vyšetrenia..

Liečba pupočnej kýly u novorodencov

Postnatálne pupočné kýly u novorodencov sa vo väčšine prípadov prenášajú nezávisle, aby sa dostali k dieťaťu vo veku 6 - 7 rokov, preto je v tomto prípade opodstatnená taktika vyčkávania. Na posilnenie brušných svalov sa odporúča dieťa častejšie ukladať na žalúdok. Masáž prednej brušnej steny, ktorá sa pravidelne vykonáva s pupočnou kýlou novorodenca, tiež urýchľuje proces hojenia..

V niektorých prípadoch môže lekár predpísať obväz z pupočnej kýly u novorodencov alebo sťahovací adhezívny obväz..

Keď dieťa vyrastie, kúpanie v bazéne, cvičenia na fyzioterapiu pomôžu posilniť svaly prednej brušnej steny..

Indikácie pre operáciu pupočnej kýly u novorodenca sú:

 • porušenie prietrže;
 • tráviace poruchy;
 • významný výčnelok prietrže.

Počas chirurgického zákroku chirurg vracia vnútorné orgány do brušnej dutiny, excituje herniálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu (šitie a posilnenie) zväčšeného pupočného prstenca. Operácia trvá 30-40 minút. V dobrom stave bude dieťa prepustené z nemocnice ráno nasledujúceho dňa.

Plánovaná oprava kýly vykonaná podľa indikácií je zriedka sprevádzaná komplikáciami. Obdobie rehabilitácie je krátke.

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly u novorodencov, odumretá časť čreva sa odstráni (resekuje) a následne sa obnoví jej integrita (metóda end-to-end alebo end-to-side). Potom začnú excitovať herniálny vak a plastikujú herniálny portál (pupočný krúžok).

Pri embryonálnej pupočnej kýle novorodencov spočíva liečba v chirurgickom zákroku, ktorý sa vykonáva v prvý deň života dieťaťa..

Možné následky a komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou embryonálnej pupočnej kýly u novorodencov je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. Výsledkom je, že infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy - smrteľnej choroby..

Porušenie postnatálnej pupočnej hernie u novorodencov je sprevádzané nekrózou črevného traktu a rozvojom mechanickej črevnej obštrukcie, ktorá je zase komplikovaná difúznou peritonitídou..

predpoveď

Prognóza embryonálnych pupočníkových hernií u novorodencov, najmä ak sú kombinované s inými abnormalitami vývoja vnútorných orgánov, je nepriaznivá - 60 - 70% prípadov je smrteľných, a to aj pri včasnom ošetrení..

Priaznivé pupočné kýly u novorodencov prebiehajú priaznivo. Spravidla nedávajú deťom nepríjemné pocity a prenášajú sa samy o sebe, keď dieťa starne.

Plánovaná oprava kýly vykonaná podľa indikácií je zriedka sprevádzaná komplikáciami. Obdobie rehabilitácie je krátke. Pri urgentných chirurgických zákrokoch spojených s porušením pupočnej kýly u novorodencov sa prognóza zhoršuje.

Po extrakcii ochorenia sa zriedkavo vyskytujú relapsy..

prevencia

Aby sa zabránilo tvorbe pupočnej kýly u novorodencov, je potrebné vykonávať činnosti zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny dieťaťa:

 • masáže;
 • triedy fyzickej terapie;
 • časté ležanie na bruchu;
 • plávanie.

Je veľmi dôležité včas liečiť choroby, ktoré sú sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom (bronchiolitída, pneumónia, zápcha alebo hnačka)..

Prevencia embryových hernií spočíva v opatreniach, ktoré zabezpečujú normálny priebeh tehotenstva (správna výživa, dobrý odpočinok, odmietnutie zlých návykov, zdravé prostredie, prevencia vírusovej infekcie). V prípade zaťaženého dedičstva sa párom odporúča genetické poradenstvo vo fáze plánovania tehotenstva.

Čo je rozšírený pupočníkový prsteň

Divergencia pupočného prstenca je stav spôsobený zmenou polohy svalových vlákien. Patológia môže byť prvým príznakom pupočnej kýly, ale nie vždy k nej vedie. Predĺženie s výstupkom už naznačuje vznik tohto ochorenia. Podľa ICD 10 je kód pupočnej kýly K42, ale rozšírenie pupočného kruhu ako nezávislé ochorenie nemá taký kód.

Príčiny pupočnej kýly u detí a dospelých

Príčiny zväčšenia krúžku a tvorby prietrže u dojčiat a dospelých sú rôzne. U detí sú hlavnými faktormi spôsobujúcimi patológiu:

 • Nesprávny vývoj prednej brušnej steny alebo nedostatočný rozvoj vlákien. Rôzne príčiny tohto stavu, vrátane infekcií u žien, neustáleho vystavenia matky toxickým látkam alebo nadmerného stresu počas tehotenstva.
 • Vysoký tlak vo vnútri pobrušnice. V tomto prípade sa prietrž nepovažuje za vrodenú patológiu, ktorá sa vytvára v prvom roku života (najčastejšie niekoľko týždňov po narodení) v dôsledku intenzívneho, častého plaču a kriku..
 • Slabosť pupočného krúžku a dysplázia spojivového tkaniva. Sú to vrodené patológie, ktoré sa môžu vyskytnúť neskôr ako rok po narodení.

U dospelých je divergencia pupočného prstenca a tvorba prietrže spôsobená mnohými dôvodmi:

 • silné narodenie a tehotenstvo;
 • viacnásobné dieťa;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • operácie lokalizované v pobrušnici;
 • trauma do brucha a prednej brušnej steny;
 • adhézie a zjazvenie tkaniva;
 • dlhodobý kašeľ;
 • zápcha a napätie pri pohybe čriev;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • ascites (často sa vyskytuje pri cirhóze);
 • obezita alebo náhla strata hmotnosti 10 kilogramov alebo viac;
 • znížený svalový tonus kvôli nedostatku pohybu.

Existujú faktory, ktoré vedú k nadmernej divergencii pupočného krúžku, po ktorom nasleduje hernia. Podobné porušenia sa pozorujú u žien, ktoré otehotneli neskôr ako 35 - 40 rokov. Niektoré povolania, napríklad hranie dychových nástrojov, môžu túto chorobu vyprovokovať..

Väčšina príčin nesúladu a pupočnej kýly sú spojené s poruchou svalového tonusu v pobrušnici. U dospelých a detí môžu byť vrodené alebo získané. A choroba sa môže vyvinúť v každom veku.

Príznaky vzniku prietrže

Iba lekár môže určiť nezrovnalosť v prsteňoch u novorodencov alebo dospelých. Nie vždy je patológia sprevádzaná symptómom, ako je strata pupka.

Normálny pupočníkový krúžok má pomerne vysokú hustotu. Je úzky a ak tam vložíte prst, okamžite prilieha k stene bez toho, aby prenikol do brušnej dutiny. S vývojom patologických procesov sa prsteň stáva oveľa širším a tón pupka klesá. Špička ukazováka ním ľahko prechádza. Pupočná prietrž je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť - nevyskytuje sa vo všetkých prípadoch, ale ak sa zdá, môže dať pupku, dolnej časti chrbta a pozdĺž chrbtice;
 • k výčnelku vždy dochádza pri prietrži, ale môže chýbať, ak sa krúžok práve začal rozširovať;
 • v prvých stupňoch je vysúvacie vrecko ľahko vložené a má mäkkú konzistenciu;
 • veľkosť prietrže závisí od trvania ochorenia.

Ak je vak poškodený, objavia sa akútne príznaky: problémy so stolicou, silná bolesť v pupku, vysoká horúčka, nevoľnosť a slabosť, strata chuti do jedla. Komplikácie sa môžu začať po porušení..

Diagnóza choroby

Chirurg môže rozpoznať pupočníkovú prietrž pri prvom vyšetrení, ako aj zistiť prítomnosť predĺženia pupočného krúžku. Pacient nemôže diagnostikovať tieto patológie sám.

Ultrazvukové, röntgenové a laboratórne testy sú nevyhnutné na vylúčenie skrytých komplikácií, zápalových a infekčných procesov. Najčastejšie sa predpisujú na podozrenie na komplikácie..

Komplikácie pupočnej kýly

Komplikácie pupočného výčnelku začínajú iba s predĺženým priebehom patológie. Primárnym dôsledkom je štipková kýla, v dôsledku ktorej sa vyvíjajú nepriaznivé symptómy a zhoršuje sa pohoda pacienta. U dospelých je priestupok pomerne zriedkavý, čo je výrazne pred ním, pokiaľ ide o trieslovinové a femorálne kýly. V dôsledku stlačenia vaku herniovou bránou sa vytvorí nekróza tkanív, ktoré spadli do tejto formácie..

Ďalšou komplikáciou, ktorá nastane bez ohľadu na porušenie, je sekundárna infekcia. Pokrýva časť orgánu, ktorý spadol do herniálneho vaku. U pacientov, pri ktorých hernia zahŕňa črevné slučky, sa vyskytuje následok, ako je koprostáza..

Dlhodobý priebeh ochorenia spôsobuje bolesti, šok, niekedy aj črevnú obštrukciu a peritonitídu. Najpokročilejšie štádiá môžu viesť k kóme, tento dôsledok je však veľmi zriedkavý..

Nedostatok včasnej diagnostiky a adekvátnej liečby je hlavným faktorom pri výskyte komplikácií prietrže. Ak pacient pociťoval bolestivé brnenie v pupočníku alebo sa vyskytlo podozrenie na zväčšenie pupočníka, musí sa poradiť s chirurgom alebo terapeutom..

Liečebné metódy

U detí od narodenia do 1 roka sa používajú taktiky liečenia, ktoré sa očakávajú v aktívnom veku a ktoré zahŕňajú:

 • neustále sledovanie pupku;
 • použitie podporných obväzov;
 • prevádzka v prípade neúčinného obmedzenia.

U dospelých a starších detí je jedinou metódou účinnej liečby pupočnej kýly chirurgia. S pomocou alokuje chirurg herniálny vak a vracia jeho obsah späť do brušnej dutiny. Potom je nainštalovaná špeciálna sieť, ktorá obmedzuje prietržovú bránu. Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii v závislosti od zložitosti stavu pacienta..

Rehabilitačné obdobie je 6 mesiacov, v prvých týždňoch je nutné dodržiavať pokojný odpočinok.

Ak prietrže prebieha u novorodenca súbežne s viacerými malformáciami, prognóza bude nepriaznivá. Včasný chirurgický zákrok alebo obmedzujúca terapia pomáhajú eliminovať prietrž bez hnačky. Dospelí dobre tolerujú operáciu, pri absencii sprievodných komplikácií je riziko relapsu nepravdepodobné.

Prevencia rozšírenia krúžku a prietrže

Aby sa zabránilo roztiahnutiu pupočného krúžku u dieťaťa, matka by mala byť zodpovedná za priebeh tehotenstva, riadiť sa odporúčaniami lekára a odmietať používať nebezpečné látky alebo žiť v oblasti s vysokým rizikom chemickej otravy. Ihneď po narodení je dieťaťu predpísaná gymnastika a masáž, aby sa zabránilo rozšíreniu pupočného krúžku.

U dospelých možno metódam prevencie pripísať tieto body:

 • je potrebné venovať sa miernym športom a jesť správne, aby došlo k normálnemu tráveniu;
 • počas tehotenstva nosia podporný obväz a vykonávajú preventívne cvičenia, aby nedošlo k rozporom po narodení dieťaťa;
 • hmotnosť monitora; obezita nie je povolená;
 • v prípade chorôb, ktoré spôsobujú kašeľ, sa všetky infekcie okamžite začnú liečiť.

Aby sa predišlo recidíve po operácii, pacient musí dodržiavať všetky odporúčania lekára.

Pupočná prietrž, ktorá sa často vytvára po rozšírení krúžku, je liečiteľná. Pokročilý priebeh choroby však môže viesť k komplikáciám. Ak navštívite lekára a dodržujete jeho odporúčania, môžete sa vyhnúť nepríjemným následkom.

Zväčšený alebo slabý pupočníkový krúžok u novorodenca

Metódy liečby pupočnej kýly u detí

Poďme si to vymyslieť v poriadku. Po narodení by sa po určitom čase mala pupočníková rana uzdraviť u dieťaťa a na jej mieste sa vytvorí pupok. Tvar pupka obklopuje pupočníkový kruh, cez ktorý predtým prešli všetky krvné cievy a drobné drobky.

Novonarodené dieťa je odrezané z pupočnej šnúry, pretože už nepotrebuje také spojenie s matkou a svaly okolo pupka sa začínajú postupne zmenšovať..

Spravidla trvá úplné uzdravenie rany tri až štyri týždne. Ak sa počas tejto doby pupočníkové svaly nezatvoria, potom môže lekár po vyšetrení diagnostikovať dieťa pupočníkovou prietržou.

Ako vyzerá?

Dokonca aj v prvých dňoch života budú dokonca aj neskúsení rodičia schopní rozoznať príznaky a znaky patológie: keď dieťa plače, kričí alebo tlačí, okolo pupka sa objaví oválny alebo okrúhly výbežok - jedná sa o pupočnú kýlu.

Môžu vyčnievať rôzne fragmenty orgánov brušnej dutiny - peritoneum samotné, väčšie omentum, črevná slučka. Pri otvorení pupočného krúžku, ktorý sa úplne nezatvoril počas prvého mesiaca života dieťaťa, sa hrčali pod kožou..

Cítite pupok, vy sami môžete cítiť, ako vaše prsty padajú do brušnej dutiny. Po takejto palpácii lekár určí, aká veľká je oblasť, ktorá obklopuje herniálny výčnelok. Táto oblasť sa tiež nazýva okraje prietrže a samotný výčnelok sa nazýva herniálny vak.

Kýla sa teda skladá z:

 • v skutočnosti, výstupok alebo vnútorné škrupiny herniálneho vaku;
 • fragmenty orgánov, ktoré sa dostali do herniálneho vaku a sú tam - herniálny obsah;
 • oblasť obklopujúca herniálny vak alebo najslabší bod v brušnej stene, cez ktorý „herniová brána kýly“ vyjde.

Ak pravidelne podstupujete pravidelné vyšetrenia s dieťaťom u detského lekára, nemusíte sa báť, pretože lekár určite uvidí aj najmenšie nedostatky vo vývoji omrvín..

V prípade absencie lekárskych vyšetrení nezabudnite sami monitorovať zdravie omrvín. Príznaky hernie u novorodencov sú veľmi jednoduché, takže si ich nemôžete pomôcť, ale všimnite si ich:

 • u detí s prietržou pupok silno vyčnieva, keď kričia / plačú / kašľajú alebo tlačia počas pohybov čriev;
 • výstupok má okrúhly alebo oválny tvar;
 • ak je dieťa pokojné a leží v uvoľnenom stave, prietrž nie je viditeľná, ale akonáhle sa napojí, okamžite sa objaví;
 • oblasť vyčnievania sa môže zväčšovať každý deň;
 • pri silnom plaču sa brucho dieťaťa môže trochu zväčšiť;
 • dieťa je úzkostné a podráždené, citlivé na zmeny počasia;
 • ak stlačíte pupok, spadne prst do brušnej dutiny a budete sa cítiť ako balónik;
 • po stlačení sa charakteristický zvuk podobá duneniu alebo kňučaniu.

Kýla môže mať rôzne veľkosti - od malého hrášku s priemerom do jedného centimetra, po veľkú slivku a viac (priemer - desať centimetrov).

Čo sú zač?

Existujú dva hlavné typy pupočnej kýly.

 1. Vrodená patológia - je zistená okamžite v pôrodnici, pretože sa vyznačuje skutočnosťou, že v oblasti pupočníkovej drviny bude viditeľná sférická výčnelok, ktorá bude mať pomerne široký základ, ktorý sa dostane do pupočnej šnúry..
 2. Získané - prejavuje sa dva až tri mesiace po narodení, ak má dieťa určité narušenie plného fungovania všetkých vnútorných orgánov a za určitých ďalších podmienok na vznik patológie..

Rozlišuje sa aj iný podtyp - hernia pupočnej šnúry alebo hermia omphalocele (embryonálna). Považuje sa za jednu z vývojových anomálií, v dôsledku čoho dochádza k oneskoreniu tvorby brušnej steny a vnútorných orgánov spadá do pupočnej šnúry..

Takáto vnútromaternicová patológia patrí do kategórie komplexných, pretože je takmer nemožné ju rozoznať pri diagnostickom vyšetrení ultrazvukom. Okrem toho je embryonálna hernia sprevádzaná ďalšími vývojovými abnormalitami, ako aj poruchami vnútorných orgánov a systémov dieťaťa..

Na vyriešenie tohto problému sa zvyčajne používa iba urgentná chirurgická liečba, ktorá je možná v prenatálnom období alebo čo najrýchlejšie po narodení dieťaťa..

Ak sa u pupočníkovej kýly diagnostikovalo dokonca aj vaše dieťa, nemali by ste sa báť a starosti, pretože v tomto veku môže táto choroba sama od seba uniknúť bez akýchkoľvek vonkajších zásahov. Je to len to, že dieťa porastie a jeho svaly postupne porastú, čo umožní pupočníkovému krúžku, aby sa úplne stiahol a uzavrel prietrž..

K samovoľnému uzdraveniu prietrže dochádza aj pri veľmi veľkých hernálnych výčnelkoch a nezrútenom pupočnom kruhu v sedemdesiatich až osemdesiatich percentách prípadov..

Pediatri vo väčšej miere pripisujú pupočníkovú prietrhu novorodencom do kategórie kozmetických defektov, a nie chorôb, pretože na to existujú dobré dôvody..

 1. Po prvé, pri pupočníkovej hernii sú prípady porušenia alebo kompresie výčnelkov takmer neznáme, rovnako ako pri slabinových kýlach, keď sú spôsobené poruchy obehového systému a ďalšie nežiaduce následky..
 2. Po druhé, tento stav nie je pre dieťa bolestivý, pretože kýla sama o sebe neubližuje.

Kýla však môže byť často sprevádzaná bolestivým nadúvaním, ktoré spôsobuje omrvinky značné nepohodlie. Ako už bolo uvedené, dieťa sa stáva veľmi citlivým na počasie a dokonca aj závislým na počasí. Priebeh choroby ako celku bude závisieť od veľkosti hernie, ktorú sa jej podarilo získať.

V zriedkavých prípadoch sú možné komplikácie, ktoré sa vyznačujú nasledujúcimi podmienkami:

 • dieťa neprechádza silným nadúvaním, ku ktorému sú pridané bolesti;
 • výčnelok prudko a rýchlo narastá;
 • vyskytuje sa nevoľnosť alebo zvracanie;
 • prietrž sa nedá vložiť do brušnej dutiny;
 • môžete si všimnúť, že koža hernálneho vaku sa stala citlivou, sčervenanou alebo zdrsnenou.

S takýmito príznakmi by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom, pretože môžu naznačovať štipku prietrže alebo silné stlačenie fragmentov vnútorných orgánov v herniálnom vaku.

Niekedy sa objaví zápal alebo dokonca prasknutie prietrže, keď koža praskne, čím sa odhalí celý obsah herniálneho vaku. Nebezpečný bude tiež stav nazývaný koprostáza, čo znamená stagnáciu výkalov v hrubom čreve..

Takéto komplikácie sa riešia výlučne chirurgickým zákrokom a v iných prípadoch lekári radšej upustia od chirurgického zákroku a liečia kýlu konzervatívnejšími metódami..

Po tom, čo pediatr skúma dieťa a vyšetruje jeho bruško, bude schopný určiť veľkosť a povahu problému pomocou rozmerov pupočného krúžku, ako aj lokalizáciou hernálnej brány a jej okrajov.

Ak má dieťa malú pupočníkovú prietrž, ktorá nie je sprevádzaná žiadnymi ďalšími alarmujúcimi symptómami a komplikáciami, lekár predpíše niekoľko preventívnych a terapeutických opatrení, ktoré spolu pomôžu odstrániť riziko progresie a zväčšenia prietrže a tiež prispejú k úplnému uzavretiu pupočného krúžku a nezávislému vymiznutiu problému..

Pozrime sa na najbežnejšie a povinné odporúčania.

masáž

Masáž sa predpisuje deťom po úplnom zahojení pupočnej rany - od tretieho do štvrtého týždňa života dieťaťa.

Relácie preventívnej a terapeutickej masáže sú veľmi užitočné pre zdravie a celkový vývoj dieťaťa, je však potrebné postup správne vykonať. Preto sa odporúča, aby novorodenci pozvali kvalifikovaného odborníka. Potom, čo ste sa od neho naučili, budete môcť sami vykonať malú masáž.

Niet divu, že sa tento postup považuje za jeden z najúčinnejších a najužitočnejších v balíku opatrení proti prietrži alebo na jeho prevenciu. Masážou prispieva k zlepšeniu krvného obehu v pupočníku a tiež k posilňovaniu svalov prednej brušnej steny ak zvýšeniu elasticity spojivového tkaniva..

Okrem toho pomocou masáže budete môcť normalizovať prácu čriev omrvín, aby ste sa mohli vyrovnať s problémom nadúvania, koliky a bolestivého nepohodlia..

Nezabudnite však, že postup bude mať hmatateľný pozitívny účinok, ak ho budete vykonávať každý deň.

Môžete si vyhradiť čas na masáž ráno, po kúpaní alebo pred spaním, takže spolu celý deň zvládnete najmenej dve alebo tri procedúry. Hlavná vec - masáž by sa nemala vykonávať okamžite po kŕmení:

 • vyzliecť dieťa a položiť ho na posteľ alebo prebaľovací pult;
 • vaše ruky by mali byť čisté a teplé (bez krúžkov alebo iných šperkov) a vaše pohyby by mali byť mäkké, jemné a upokojujúce;
 • narovnajte prietrž prstom jednej ruky a ľahko na ňu pritlačte, aby sa „utopila“ v pobrušnici;
 • druhou dlaňou zdvihnite brušnú drť, vedúcu v kruhu v smere hodinových ručičiek;
 • začnite pohyb z pravého dolného brucha doľava;
 • potom urobte protitahy už pozdĺž hrubého čreva;
 • vykonávať synchrónne pohyby - ľavá ruka pôjde hore po pravej strane brucha dieťaťa a pravá ruka dole po ľavej strane;
 • postupne prehlbovať šikmé svaly brušných drobkov;
 • na konci uchopte štetcom zadnú bočnú stranu hrudníka a prsty posúvajte smerom k sebe - najskôr zhora nadol a potom dopredu, aby sa pupok schovával v kožnom záhybe.

Existujú aj iné masážne techniky, napríklad moderná technika I Love You, v ktorej sa črevá dieťaťa objavujú ako obrátené anglické písmeno U napísané na jeho brušku..

Postup spočíva v tom, že vy, ako by ste písali omrvinky na brucho tejto krízy, boli veľké písmená obrátené:

 • najprv ja - zhora nadol na ľavej strane, aby som vylúčil pohľad dieťaťa a posunul ho dolu;
 • potom posuňte plyny a peristaltiku ďalej písmenom L;
 • a potom masírujte žalúdok vo forme písmena U, aby sa úplne odstránili nahromadené plyny z čriev dieťaťa..

Okrem toho sa oplatí vykonať samostatnú masáž pupočnej oblasti - pomôže vám to odstrániť slabosť svalu konečníka brušných drobkov:

 • umiestnite palec a ukazovák doprava a doľava od stredu pupka;
 • vzdialenosť by nemala byť väčšia ako jeden alebo dva centimetre;
 • pomocou malých pohybov bodov urobte desať jednoduchých kliknutí;
 • potom sa posuňte hore a tam urobte rovnaké kliknutia;
 • opakujte to isté pod pupkom;
 • teraz zmeňte prst na index a stred a otáčajte okolo pupka v smere hodinových ručičiek;
 • na konci jemne zatlačte na výstupok.
 1. zväčšený priemer pupočného obvodu (pupočníkový krúžok);
 2. výstupok rôznych veľkostí (od hrachu po zemiaky) na prednej stene brušnej dutiny v pupočnom kruhu; často sa prejavujú počas plaču;
 3. farba pokožky na výčnelku prírodná, zdravá;
 4. pri stlačení prstom kýla ľahko prechádza do pobrušnice s charakteristickým škrípavým zvukom;
 5. počas palpácie sa dieťa necíti dobre.
 1. Posilnenie držania tela
 2. Cvičebná terapia
 3. masáž
 4. Podporné príslušenstvo
 5. Chirurgický zákrok
 • Predĺženie pupočného kruhu;
 • Vyčnievanie vnútorných orgánov, ktoré je takmer nepostrehnuteľné v pokojnom stave v polohe vzadu a výrazne sa zvyšuje, keď dieťa plače alebo tlačí, alebo je jednoducho vo zvislej polohe..
 • Najúčinnejšou metódou liečby je časté znášanie dieťaťa na bruchu - 2 až 3-krát denne pred kŕmením 10 až 15 minút. Povrch, na ktorý ležíte dieťa, by mal byť pevný a jeho nálada počas tohto postupu - iba pozitívna. Dieťa sa musí aktívne pohybovať, pohybovať nohami a pažami, v žiadnom prípade nesmie plakať, a teraz by ste mu mali dať ľahkú masáž chrbta, celého tela, hladenie, rozprávanie s malými.
 • Masáže a gymnastika sú vynikajúcimi prostriedkami na odstránenie tohto ochorenia. Metódy takéhoto ošetrenia by vás mali oboznámiť špecialisti..

Aká častá je táto choroba??

Kýla sa vyskytuje u 20 percent novorodencov. Najmä u chlapcov. V prípade predčasnej dospelosti sa tento jav pozoruje častejšie u 35 percent detí.

Kýla sa spravidla vyskytuje už v prvom mesiaci života. U väčšiny detí prechádza pupočná kýla o šesť mesiacov a vo zvyšku asi o 5 rokov, zatiaľ čo pupočníkový kruh postupne klesá a zatvára sa.

Existujú prípady, keď kýla neprešla do veku piatich rokov. Potom lekári navrhujú, aby rodičia podstúpili operáciu dieťaťa, aby sa predišlo ďalším komplikáciám.

Pri odstraňovaní pupočnej kýly sú účinné masáže a gymnastika. Pediater by vás mal oboznámiť s ich metódami..

Príčiny a rizikové faktory

Medzi hlavnými dôvodmi, prečo sa u dieťaťa vyvinie kýla, rodičia veľmi často nazývajú nevhodným rezom pupočníka v nemocnici, kvôli ktorému sa vytvára príliš široký pupočníkový kruh a potom kýla. To však vôbec nie je, pretože príčiny patológie sú úplne odlišné.

Brušná stena osoby sa skladá z niekoľkých vrstiev:

 • koža
 • sval
 • pobrušnice;
 • subkutánny tuk;
 • hustá aponeuróza.

Pretože hlavnými ložiskovými vrstvami sú svaly a aponeuróza, bude záležať na ich sile a vývoji, či sa problém objaví alebo nie. Ak je v týchto vrstvách slabé miesto, začne elastická peritoneum vyčnievať cez herniálnu bránu a keď sa herniový vak zväčšuje a vystupuje pod kožu, potom je taký výstupok cítiť a vidieť..

Popri anatomickej predispozícii k ochoreniu vo forme svalovej slabosti prednej brušnej steny, spojivového tkaniva alebo pupočného krúžku hrá obrovský význam aj vplyv zvýšeného vnútrobrušného tlaku..

Ako už bolo uvedené, existuje niekoľko druhov kýly. Najprv sa pozrime, čo ovplyvňuje vzhľad vrodenej prietrže.

 • Najbežnejším dôvodom v tomto prípade je zvyčajná dedičnosť alebo genetický faktor spočívajúci v dedičnej slabosti spojivového tkaniva pupočného prstenca, to znamená, že ak ste vy alebo váš manžel mali prietrž, potom sa dieťa pravdepodobne tiež cíti.
 • Predčasné tehotenstvo - dieťa narodené predčasne bude mať malú hmotnosť a jeho spojivové tkanivo je stále nezrelé, preto sa pupočná prietrž často vyskytuje u detí narodených predčasne, ako aj u malých detí s hmotnosťou nižšou ako kritická (menej) tri kilogramy).
 • Príčinou môže byť aj dysplázia alebo iné poruchy, ktoré pri prenášaní dieťaťa spôsobujú nedostatočný rozvoj detských orgánov a spojivových tkanív..
 • Kýla sa môže vyskytnúť pri neštandardnom usporiadaní vnútorných orgánov, plus - ak je práca orgánov brušnej dutiny dieťaťa výrazne oslabená..

Medzi rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú následný výskyt patológie, patrí nepriaznivý priebeh tehotenstva:

 • ak počas tehotenstva bola matka chorá na zápalové, somatické alebo závažné infekčné choroby;
 • viedli zlý životný štýl - zlé jedli, pili alkohol, údili;
 • vystavené nepriaznivým účinkom chemikálií alebo toxínov;
 • žili v environmentálne nezdravom prostredí;
 • vzali rôzne lieky alebo iné lieky, ktoré sú nežiaduce alebo zakázané používať počas tehotenstva;
 • ak tehotná žena trpí nejakými chorobami, poruchami alebo patológiami.

Všetky tieto faktory majú silný negatívny vplyv na dieťa, ktoré rastie v bruchu ženy, čo vyvoláva oneskorenie jeho vývoja a riziko všetkých druhov porúch, vrátane anatomickej svalovej slabosti, nerozvinutého spojivového tkaniva a nesprávneho formovania pupočníkovej prstencovej štruktúry..

Nie je to však všetko, pretože prietrže sa môže získať, to znamená, vzniknúť u úplne silného, ​​plnohodnotného a zdravého dieťaťa. Prečo? Pozrime sa. Tu je niekoľko dôvodov, ktoré môžu viesť k tomuto výsledku..

 • Pretože svaly pupočného svalu novonarodeného dieťaťa sú stále slabé, k vzniku a rozvoju prietrže prispejú aj nepodstatné faktory, ktoré môžu spôsobiť ďalšie zníženie ich tonusu..

Môže ísť o najbežnejšie choroby - krivicu a podvýživu. Vytvárajú veľmi priaznivé podmienky pre rozvoj patológie.

 • Pupočníkový krúžok sa môže trochu pomaly zatvárať, v dôsledku čoho sa pri sprievodných provokujúcich faktoroch vytvorí hernia.
 • Hernia dieťaťa sa možno neobjavila hneď po narodení, ale ak existuje anatomická predispozícia, určite sa pocítia o niečo neskôr.
 • Prietrž sa často vyskytuje v dôsledku čiastočného uzavretia oblasti pupočného prstenca brušnou fasciou a tiež preto, že brušná fascia nie je tak hustá, ako je potrebné..

Ak sa okrem toho všetkého svaly brušnej steny dieťaťa neustále napínajú a vnútrobrušný tlak sa zvyšuje v dôsledku črevnej koliky, zvýšenej tvorby plynov, zápchy alebo iných porúch zažívacieho traktu, čierneho kašľa alebo úplavice, chorôb dýchacích ciest a nervového systému so zvýšeným syndrómom nervovej vzrušivosti, časté predlžovanie plaču a plač dieťaťa, pupočný prsteň porastie ešte pomalšie a horšie, čo poskytuje priaznivé podmienky pre rozvoj prietrže.

V tomto videu pediatr hovorí o príčinách pupočnej kýly, zdieľa tipy na metódy liečby..

Po narodení dochádza v tele dieťaťa k niekoľkým zmenám, ktoré sa prispôsobujú mimozemskému životu. Najmä potom, čo pupočníková štrbina spadne, steny pupočného prstenca sa uzavrú a postupne vyhladzujú (infikujú) tkanivom jazvy. Spodná časť pupočného prstenca sa uzatvára lepšie, pretože má svalovú membránu.

V hornej časti nie je žiadna svalová vrstva, a preto sa zatvára oveľa horšie, čo vytvára predpoklady na vytvorenie prietrže. Dodatočné uzavretie pupočného prstenca je značne uľahčené svalmi prednej brušnej steny. U novonarodených detí je však ich tón stále slabý, takže akékoľvek a ešte výraznejšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku (namáhanie, plač, kašeľ, kýchanie) vedie k výstupu cez rozšírený pupočný krúžok do pupočného priestoru pobrušnice, omentum, črevných slučiek. Tento mechanizmus nakoniec vedie k vzniku pupočnej kýly u novorodencov a detí v prvých rokoch života.

Pri kašľaní a namáhaní prenikajú brušné orgány pupočníkovým krúžkom do pupočného tkaniva a postupne ho stále napínajú..

Získané (postnatálne) pupočné kýly sa začínajú tvoriť počas novorodeneckého obdobia, ale klinicky sa zvyčajne začínajú prejavovať o niečo neskôr (od 2 - 3 mesiacov).

Okrem postnatálnych pupočníkových hernií majú novorodenci tiež vrodené (embryonálne) hernie. Iný názov pre tento typ kýly je omphalocele. Predstavujú anomáliu vo vývoji prednej brušnej steny, ktorej dôsledkom je prolaps vnútorných orgánov do pupočnej šnúry. Ochorenie sa vyskytuje s frekvenciou 1 prípad na 3 000 až 4 000 narodených.

Negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú telo tehotnej ženy, môžu u plodu vyvolať vznik embryonálnej pupočnej kýly:

 • vírusové ochorenia (chrípka, hepatitída, osýpky);
 • tehotenské patológie (poruchy placentárneho obehu, ťažká gestóza, anémia, kardiovaskulárne poruchy);
 • fajčenie, vrátane pasívneho;
 • pitie alkoholu;
 • ionizujúce žiarenie;
 • užívanie liekov s teratogénnymi účinkami;
 • žijú v oblasti so zlými environmentálnymi podmienkami.

Tvorba embryonálnej hernie je spojená s genetickými poruchami, pretože táto odchýlka je súčasťou geneticky determinovaných chorôb, ako sú napríklad Edwardsove a Patauove syndrómy, ako aj komplexu OEIS [O - omphalocele, E - ektopia močového mechúra (t. J. Jeho umiestnenie vonku a nie vo vnútri brušnej dutiny), I - fúzia konečníka, S - defekty miechy].

Metódy liečby pupočnej kýly u detí

 • Vlastnosti umiestnenia vnútorných orgánov novorodencov;
 • Slabosť väzivového aparátu a brušnej steny.

Takáto patológia je najčastejšie spôsobená nepriaznivými faktormi v priebehu tehotenstva alebo dedičnosti..

Ak počas tehotenstva žena trpí infekčnými chorobami, potom pod vplyvom škodlivých látok, ktoré vstúpili do jej tela, sa môže vývoj plodu oneskoriť..

V takýchto prípadoch sa dieťa často rodí s nedostatočne vyvinutým spojivovým tkanivom, oslabenými svalmi a väzmi. Toto je hlavná príčina prietrže u predčasne narodených detí.

Palcom a ukazovákom položte pravú a ľavú časť pupka dieťaťa vo vzdialenosti 2 až 3 cm a urobte 10 jemných rytmických kliknutí, pričom prsty smerujte k sebe. Dieťa by nemalo pociťovať bolesť alebo nepohodlie.

Potom rovnakým spôsobom položte prsty vyššie a nižšie ako pupok. A znova urobte 10 kliknutí. Potom zavrite prsty a krúživými pohybmi okolo pupka 10-krát. Tieto cvičenia sa musia opakovať pred každým kŕmením a po položení na bruško. Posilnia väzivový aparát a svaly novorodenca.

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly u novorodencov a detí prvých rokov života nie je náročná. Počas hmatu brucha sa určí rozšírený pupočníkový krúžok. Zdvihnutím hlavy a tela novorodenca si môžete všimnúť divergenciu svalu brucha a hernia..

Ak existujú indikácie na chirurgickú liečbu pupočnej kýly u novorodencov, vykoná sa niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku so zavedením kontrastného činidla);
 • rádiografia gastrointestinálneho traktu pomocou síranu bárnatého;
 • prehľadová röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • Ultrazvuk brucha a panvy.

Vo väčšine prípadov je embryonálna pupočná hernia diagnostikovaná vo fáze vnútromaternicového vývoja dieťaťa počas plánovaného ultrazvukového vyšetrenia..

prevencia

Od prvého dňa sa snažíte nechať svoje dieťa plakať dlho, bojovať proti črevnej kolike a zvýšenej tvorbe plynov, dávajte pozor na pravidelné detské stoličky.

Od približne 3 týždňov, keď sa pupočníková šnúra uzdraví, môžete začať robiť jednoduché cvičenia, ktoré posilnia steny brucha:

 • Držte dieťa za nohu a za rukoväť a obráťte ho k hlavni, doprava a doľava;
 • "Roll" dieťa na veľké nafukovacie gule. Podoprite ho v oblasti hrudníka a loptičku otáčajte rôznymi smermi.
 • Vezmite dieťa ležiace na chrbát za rukoväte (nechajte ho uchopiť palce, ostatné štyri ho držia za ruky). Narovnajte ruky dieťaťa, roztiahnite ich od seba a jemne pritiahnite dieťa k sebe, čím spôsobíte, že zdvihne hlavu a hornú časť tela..

Ak spozorujete prvé príznaky pupočnej kýly, okamžite vyhľadajte lekára.

Aby sa zabránilo tvorbe pupočnej kýly u novorodencov, je potrebné vykonávať činnosti zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny dieťaťa:

 • masáže;
 • triedy fyzickej terapie;
 • časté ležanie na bruchu;
 • plávanie.

Je veľmi dôležité včas liečiť choroby, ktoré sú sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom (bronchiolitída, pneumónia, zápcha alebo hnačka)..

Prevencia embryových hernií spočíva v opatreniach, ktoré zabezpečujú normálny priebeh tehotenstva (správna výživa, dobrý odpočinok, odmietnutie zlých návykov, zdravé prostredie, prevencia vírusovej infekcie). V prípade zaťaženého dedičstva sa párom odporúča genetické poradenstvo vo fáze plánovania tehotenstva.

Možné následky a komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou embryonálnej pupočnej kýly u novorodencov je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. Výsledkom je, že infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy - smrteľnej choroby..

Porušenie postnatálnej pupočnej hernie u novorodencov je sprevádzané nekrózou črevného traktu a rozvojom mechanickej črevnej obštrukcie, ktorá je zase komplikovaná difúznou peritonitídou..

predpoveď

Prognóza embryonálnych pupočníkových hernií u novorodencov, najmä ak sú kombinované s inými abnormalitami vývoja vnútorných orgánov, je nepriaznivá - 60 - 70% prípadov je smrteľných, a to aj pri včasnom ošetrení..

Priaznivé pupočné kýly u novorodencov prebiehajú priaznivo. Spravidla nedávajú deťom nepríjemné pocity a prenášajú sa samy o sebe, keď dieťa starne.

Plánovaná oprava kýly vykonaná podľa indikácií je zriedka sprevádzaná komplikáciami. Obdobie rehabilitácie je krátke. Pri urgentných chirurgických zákrokoch spojených s porušením pupočnej kýly u novorodencov sa prognóza zhoršuje.

Po extrakcii ochorenia sa zriedkavo vyskytujú relapsy..

Pupočná prietrž u novorodencov

Pupočná kýla u novorodencov spôsobuje vážne obavy rodičom - najmä tým, ktorí sami trpeli prietržami v rôznych oblastiach tela. Dospelí pacienti vedia, čo silná bolesť a úzkosť také formácie spôsobujú, takže sa obávajú kýly u dieťaťa. Avšak pupočná kýla u dieťaťa má odlišné príznaky a priebeh v porovnaní s kýlou dospelých. Preto otázku ošetrenia nie vždy kladú lekári. Pomerne často hernia prechádza dieťaťom nezávisle, bez zásahu. Kedy a ako sa to stane - prečítajte si tento článok.

Ako sa pupočná kýla objavuje u novorodencov

Umbilická hernia u novorodencov akéhokoľvek typu sa objavuje v dôsledku oslabenia brušnej steny a vytvárania dier v nej. V tomto prípade brušná dutina nie je schopná udržať vnútorné orgány vo vnútri, v dôsledku čoho z nej vychádzajú, ale nepoškodzuje kožu a podkožné tkanivo. Ak je divergencia tkanív alebo svalov veľká, považuje sa to za patologické, ak nie (napríklad pupočníkový otvor), odborníci to považujú za prirodzené.

Keď sa dieťa vyvíja v materskom lone, pupočníková šnúra podporuje jeho spojenie s placentou: dieťa z neho dostáva kyslík, potrebné vitamíny a živiny, aby rástlo a získalo silu. Cez pupočnú šnúru sa uskutočňuje nielen dodávka potravín a kyslíka, ale aj odstraňovanie spotrebovaného „materiálu“ - odpadových produktov. Umbilikálna šnúra sa skladá z žily a z dvojice tepien: žila má funkciu eliminácie metabolických produktov a oxidu uhličitého a cievy majú funkciu obohatenia materskej krvi, ktorá obsahuje kyslík a živiny. Keď sa dieťa narodí, pupočníková šnúra sa stáva zbytočnou, pretože od tejto chvíle dieťa začne dýchať vlastné pľúca, a nie pomocou placenty, a spôsob, akým sa dieťa kŕmi, sa zmení. Umbilikálna šnúra, ktorá sa stala nepoužiteľnou, je odrezaná a bod rozhrania je priviazaný tak, aby dieťa nestratilo krv..

Ale aj po potlačení pupočnej šnúry zostáva jej vnútorná časť v brušnej dutine, tento jav sa nazýva pupočníkový prsteň. Zvyčajne je pupočníkový krúžok počas prvého mesiaca života novonarodeného dieťaťa prerastený spojivovým tkanivom. Nie je to však vždy a v dôsledku mnohých faktorov sa to úplne nezavrie. Umbilikálny kruh, ktorý zostáva otvorený, predstavuje výstup do brušnej dutiny, v ktorej sú umiestnené vnútorné orgány (omentum alebo črevné slučky). Preto môžu tieto orgány kedykoľvek vykĺznuť z brušnej dutiny prstencom smerom von a objaviť sa pod kožou v pupku. To je možné iba vtedy, ak odpor svalov brušnej steny nie je schopný odolať tlaku z brušnej dutiny..

Umbilická hernia u dieťaťa je herniový vak, ktorý je súčasťou oslabenej brušnej steny s vnútorným obsahom - orgánmi, ktoré vypadli cez „bránu“ tvorenú pupočníkovým krúžkom. Je veľmi dôležité, aby rodičia dieťaťa pochopili všetky tieto procesy, aby v prípade potreby vedome pomohli dieťaťu..

Štatistické údaje ukazujú, že pupočná kýla sa vyskytuje u dojčiat pomerne často - u každého piateho dieťaťa, ktoré je včasné tehotné. Pokiaľ ide o predčasne narodené deti, patológia sa im stáva ešte častejšie - v každom treťom prípade.

Dobrou správou je, že pupočná kýla je typ patológie, ktorá môže sama osebe zmiznúť, takže väčšina rodičov vo veku jedného roka už zabudne na svoje starosti s kýlou. „Sama o sebe“, samozrejme, neznamená bez pomoci: rodičia sa v každom prípade budú musieť riadiť určitými pravidlami, aby sa dieťaťu pomohlo vrátiť sa do normálu. Zostáva však malá kategória detí (asi 3 - 5%), v ktorých pupočná kýla pretrváva až do veku 5 rokov. V tomto prípade lekári ponúkajú rodičom možnosť modernej lekárskej starostlivosti..

Prečo sa u dieťaťa vytvára pupočná kýla?

Tvorba vrodenej prietrže. Ako už bolo uvedené, dôvodom vzniku prietrže je oslabenie brušnej steny. A existujú určité dôvody, prečo k jeho formovaniu v lone nedochádza podľa potreby. Hlavným dôvodom slabosti pobrušnice je nedostatočná pevnosť svalovej štruktúry a spojivového tkaniva - preto sa začína vyvíjať s poruchami. Výsledkom je, že prietrž kýly sa vyskytuje už pred narodením dieťaťa, pretože v lone vnútorné orgány už začínajú vyvíjať tlak na križovatku s pupočnou šnúrou..

Vznik získanej prietrže. Získaná pupočná kýla u dieťaťa sa najčastejšie vyskytuje počas narodenia dieťaťa alebo skôr bezprostredne po ňom. Jedným z dôvodov je to, že pôrodník alebo osoba, ktorá rodí, vám dajú negramotný priestor a upnú pupočnú šnúru a potom sa do jej oblasti môže dostať infekcia. Ďalším dôvodom je neschopnosť samostatne zarastať a uzavrieť pupočníkový prsteň.

Pupočná kýla u novorodencov môže byť rovná alebo šikmá. V prvom prípade hernálny vak a jeho komponenty jednoducho presahujú pupočníkový kruh. V druhej vzniká zložitejšia štruktúra: herniálny vak sa najprv objaví v lúmene medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom sa vypustí do pupočného kruhu..

Kýla u novorodenca je zvyčajne „mobilná“ a ľahko sa vkladá do pupočného kruhu. Niekedy sa vyskytujú aj skutočné, neriadené, žiaruvzdorné prietrže, hoci zriedka. Pupočníkový prstenec je obvykle elastický a široký, a preto sa hernálny vak voľne pohybuje dovnútra a von. Ak je prsteň úzky, výrazne sa zníži mobilita prietrže.

Aby kýla vybrala von, sú potrebné určité podmienky, ktorých hlavným je silný tlak zvnútra, z brušnej dutiny. Tento tlak sa vytvára v niektorých situáciách:

 • ak dieťa veľmi kričí;
 • keď je dieťa veľmi bolestivé na zápchu;
 • keď dieťa kašle;
 • s kolikou a plynom, nadúvanie.

S ďalšími rizikovými faktormi (napríklad brušná stena je oslabená, pupočníkový prstenec nie je dostatočne silný, pupok je zarastený po dlhú dobu zvnútra), niektoré orgány vypadávajú z pobrušnice a dochádza k tvorbe prietrže. Mimochodom, negramotné činy rodičov môžu tiež spôsobiť prietrž - najmä ak mama alebo otec úzkostlivo kladú alebo kladú dieťa do zvislej polohy, umiestňujú ich do prepojok alebo chodcov a jeho telo na to ešte nie je pripravené. V tomto prípade sa pri prudkom zvýšení tlaku v brušnej dutine objaví hernia. Preto neponáhľajte veci a nezrýchľujte prírodné procesy skôr, ako dieťa dosiahne vek 9 mesiacov. Nechajte dieťa vyvíjať sa postupne a postupne: najprv začne sedieť sám, potom - plazí sa a až potom vstane. Prípravné štádiá existujú z nejakého dôvodu - sú prirodzene koncipované na posilnenie brušných svalov, ktoré sú pripravené pokojne odolať tlaku vnútorných orgánov bez vytvorenia kýly.

Kýla u novorodencov: príznaky

Vrodený, vytvorený v herniach materského lona na plánovanom ultrazvuku na prenatálnej klinike alebo už na pôrodnici, objaví lekár, ktorý diagnostikuje tehotnú ženu. Takéto patológie nie sú spravidla ľahké, pretože vrodená vada je pomerne rozsiahla. Pri vrodenej prietrži obvykle vak obsahuje niekoľko orgánov naraz (pečeň, niekoľko slučiek v čreve, omentum) a samotná patológia môže byť zaťažená genetickými problémami a chorobami..

Získané pupočné kýly u novorodencov nie sú tak nebezpečné pre život a zdravie dieťaťa a najčastejšie existuje možnosť zbaviť sa patológie. Mesiac po narodení je možné diagnostikovať kýlu: v tomto okamihu sa už uzdravuje pupočná rana a je zrejmá tvorba prietrže. Je pravda, že sa to vždy nestane, pretože pupočná kýla sa môže vytvoriť alebo sa stane viditeľnou neskôr: dokonca aj v prípade 3-6-mesačného dieťaťa takéto riziko existuje. Preto je veľmi dôležité diagnostikovať prietrž bábätka včas a prijať potrebné opatrenia, aby nedošlo k komplikáciám..

Ako môžu rodičia spoznať prietrž sami? Patológia je vždy lokalizovaná v pupočnom kruhu. Vyzerá to ako uzol kruhového, oválneho alebo ľubovoľného tvaru, ktorého veľkosť môže byť veľmi malá (priemer 0,5 cm) alebo veľmi veľká (priemer 5-6 cm).

Ak herniálny vak obsahuje výhradne slučky čreva, potom má prietrž modrastý odtieň a cez tenkú pokožku dieťaťa bude pozorná rodičia vidieť stenu čreva. Ak sa do herniového vaku vloží pečeň alebo omentum, potom herniálna formácia bude mať červenkastý odtieň. Takýto obrázok môže samozrejme vystrašiť nepripraveného rodiča, ale nemali by ste paniku, pretože vaše dieťa nebude pociťovať bolesť, svrbenie a iné nepríjemné pocity..

Vizuálne si všimnite pupočníkovú herniu u novorodenca, ktorá nie je zložitá v čase, keď sa dieťa napína - plače, kašeľ, keď má stolicu. Ale vo chvíľach pokoja a uvoľnenia napätia sa prietrž stáva takmer neviditeľnou. Ak mierne zatlačíte prstom na herniálnu masu, pravdepodobne pôjde do brušnej oblasti, ale potom sa opäť vráti na svoje miesto. Niektorí lekári sa domnievajú, že trávenie a správanie dieťaťa do značnej miery závisia od prítomnosti prietrže, čo vysvetľuje prítomnosťou patológie nedostatok chuti do jedla, slabý spánok, časté pľuvanie. Väčšina odborníkov však s touto teóriou nesúhlasí, pretože u úplne zdravých detí sa spánok a chuť do jedla nemenej často zhoršujú a rýchla regurgitácia je zvyčajne príznakom nadmerného kŕmenia. Pri výskyte zápchy, koliky a iných bežných problémov novorodencov nemá tvorba hernie žiadny účinok.

Akútnym symptómom pupočnej kýly u novorodencov by sa však mala venovať osobitná pozornosť, pretože môžu priamo súvisieť s porušením prietrže: v tomto prípade má dieťa silné bolesti v bruchu, môže začať zvracanie a nadúvanie. Tento stav nastane, ak je pupočníkový prstenec silne stlačený a výkaly sa hromadí v slučkách čreva vo vnútri herniálneho vaku. Hernálny vak zostáva v kruhu zvonka spolu so slučkami čreva, ktoré sú v ňom zovreté a ktoré prestávajú byť zásobované krvou. Táto situácia spôsobuje dieťaťu veľmi silnú bolesť, kričí a nedokáže sa narovnať. Ak venujete pozornosť vonkajšiemu stavu kýly, potom je to kriticky napäté, ako by bolo preplnené, čo sa nedá vnútornej správe (nemali by ste sa o to ani pokúsiť). V tomto prípade dieťa potrebuje neodkladnú chirurgickú starostlivosť: mali by ste čo najskôr zavolať sanitku a nahlásiť porušenie kýly.

Aké je riziko kýly

Ak je prietrž malá a nie v obmedzenom stave, nemali by ste sa o ňu báť - nie je to nebezpečné pre život a zdravie dieťaťa. Je pravda, že je vždy potrebné pamätať na to, že riziko porušenia právnych predpisov zostáva, aj keď je to u detí veľmi zriedkavé, a to kvôli pohyblivosti a dobrej rozťažnosti črevných slučiek a pupočníka..

V prípade porušenia zdravotného stavu a života dieťaťa môže byť ohrozené vážne nebezpečenstvo, pretože tkanivá vnútorných orgánov, ktoré nie sú prístupné krvi a nachádzajú sa v herniálnom vaku, sa začínajú rýchlo prejavovať nekrózou (smrťou). Tento proces je neuveriteľne rýchly. A ak sa operácia neuskutoční včas, bude chirurg nútený odstrániť nielen kýlu samotnú, ale aj odumreté orgány, ktoré môžu zahŕňať pečeň, omentum a črevá. Ak čakáte na operáciu neskoro, existuje riziko vzniku gangrény - život ohrozujúci stav.

Aká je diagnóza

Na diagnostikovanie pupočnej kýly u novorodencov je potrebné konzultovať chirurga. Ak však lekár používa u dospelých dospelých tzv. „Vertikálne“ a „kašeľové“ testy, potom je všetko s dieťaťom jednoduchšie. Lekár jednoducho vyšetrí dieťa pri ležaní, jemne zbije pupok a určí veľkosť pupočnej prietrže a prsteňa.

Ultrazvuk brušnej dutiny pomôže určiť diagnózu priamej alebo šikmej prietrže, zistiť konkrétne miesto patológie a riziko porušenia. Pomocou ultrazvukového skenera bude možné vizualizovať, ktoré orgány sa nachádzajú v herniálnom vaku. Aby sa vylúčili (alebo potvrdili) možné komplikácie (napr. Ohyb črevných slučiek v tvare W, adhézie), je potrebné podstúpiť špeciálnu štúdiu s dieťaťom - irrigoskopiu. Rodičia sa na ňu budú musieť pripraviť vopred. V procese irigoskopie dostane dieťa klystír, ale namiesto vody sa k nemu pridá špeciálne riešenie, ktoré sa môže prejaviť röntgenovými lúčmi. Lekár tak bude mať úplný obraz o tom, čo sa deje, a urobí konečné rozhodnutie o výbere metódy liečby pupočnej kýly..

Je možné vyliečiť kýlu u dieťaťa

Pupočná kýla u dieťaťa nie je jednoduchá diagnóza, ktorá si vyžaduje povinné sledovanie dieťaťa. Avšak vo väčšine prípadov (95%) lekári skôr, ako dieťa dosiahne vek jedného roka, dávajú pred akýmikoľvek vplyvmi prednosť taktike vyčkávania. Pokiaľ ide o konkrétny boj proti hernii, dnes je jedinou možnosťou, ako sa zbaviť patológie, hernia - operácia na odstránenie hernie. V prípade dojčiat takéto rozhodnutie prijíma lekár iba v prípade porušenia prietrže. A vo väčšine prípadov lekár pozýva rodičov, aby počkali, kým sa patológia nezmení a úplne nezmizne.

Aby ste to dosiahli, môžete vykonávať určité manipulácie doma bez použitia farmaceutických prípravkov. Bude stačiť pozorne monitorovať dieťa a aplikovať niektoré techniky, ktoré postupne pomôžu procesu stratiť platnosť..

Patria sem tieto opatrenia:

Použitie náplasti. Táto metóda sa často používa, ale pri jej výbere je potrebné zohľadniť určité pravidlá. Pred aplikáciou náplasti musí byť prietrž odstránená (pokiaľ možno s pomocou špecialistu, pretože negramotné pôsobenie môže viesť k kŕču pupočného prstenca a následnému stlačeniu prietrže). Poraďte sa s chirurgom: rýchlo a správne nastaví prietrž a dá vám pokyny, ako to urobiť ručne. Lekár potom vysvetlí, ako správne aplikovať náplasť tak, aby bol hernálny vak bezpečne a bezpečne pripevnený. Po konzultácii môžu rodičia zmeniť náplasť sami: bude potrebné sledovať, či sa nevyskytujú alergické prejavy alebo lokálny zápal. Lekár vás vopred upozorní - keď je potrebné dieťaťu ukázať, aby monitoroval jeho stav. V prípade, že si lekár všimne zvýšenie prietrže, pravdepodobne vám ponúkne iný spôsob fixácie. Pri výbere náplasti by si ju mali rodičia pozorne prečítať: je potrebné, aby bol produkt sterilný, hypoalergénny a vysokej kvality. Po každom kúpaní musí dieťa znova opraviť herniálnu formáciu.

Nosenie ortopedického pásu. Bandáž je na rozdiel od náplasti pohodlnejšia a spoľahlivejšia: pomáha dobre fixovať herniálnu formáciu tak, že je umiestnená presne vo vnútri pobrušnice av správnej polohe. Ortopedický pás zároveň stabilizuje rovnováhu medzi vonkajším odporom a vnútorným tlakom. Keďže však použitie bandáže vyžaduje aj špeciálne pravidlá, bude tu potrebná odborná konzultácia. Chirurg tiež najprv upraví formáciu a potom ukáže, ako si nasadiť pás a upevniť ho.

Detský obväz nespôsobí dieťaťu nepohodlie, pretože je vyrobený z elastickej mäkkej tkaniny. Pod pásom sa spravidla nenosia žiadne odevy a pre oblasť genitálií sú k produktu pripevnené špeciálne hygienické vložky. Ak je hernia malá, bude stačiť pár mesiacov na opasok a všimnete si, že prietrž takmer zmizla. Jedinou kontraindikáciou pri nosení obväzov môžu byť dermatologické problémy v oblasti, kde pás prilieha na pokožku dieťaťa. Nezabudnite informovať svojho lekára, ak sa v oblasti aplikácie obväzu u dieťaťa vyskytnú ekzémy, alergické alebo infekčné vyrážky..

Cvičenie a masáže. Po jednoduchej konzultácii bude mama schopná dať dieťaťu s herniou užitočnú masáž a špeciálne cvičenia. Požiadajte lekára alebo miestneho detského lekára, aby ukázal špeciálne techniky a techniky masáže pre túto príležitosť. Hlavným pravidlom počas procedúry bude mäkkosť - hlavné pohyby sa musia vykonávať v kruhu v pupku. Okrem toho bude užitočné položiť dieťa na brucho tak, aby postupne posilňoval šikmé svaly brucha a brucha. Otočenie do strany, keď stojíte na chrbte, tiež pomôže vytvoriť svalový korzet: ak chcete dieťa stimulovať, aby sa otočilo, musíte trochu potiahnuť ruku. Všeobecným posilňovacím cvičením sú ohýbanie nôh vedúce k žalúdku, oblúkové rozmnožovanie nôh, jednoduché ohýbanie a predlžovanie. Je lepšie robiť tieto cvičenia s dieťaťom ráno a masírovať pred kŕmením, pretože po kŕmení môžu masážne pohyby spôsobiť regurgitáciu.

Ľudové cesty. Napriek tomu, že mnoho babičiek odporúča „ošetrovať“ prietrž viazaním mince na pupok, táto metóda môže dieťaťu vážne poškodiť, nehovoriac o tom, že je absolútne zbytočná. Po prvé, herniálny vak sa nedá dobre upevniť pomocou mince a po druhé, získanie infekcie v pupku má skutočne vysoké šance. A vzhľadom na to, že v súčasnosti neexistujú žiadne problémy s nákupom obväzu alebo náplasti, je oveľa bezpečnejšie ich používať. Nemenej zbytočné sú aj odporúčania na potieranie pupka propolisom alebo maslom a spájkovanie dieťaťa s odvarom rebarbory. Je možné, že dieťa bude mať na tieto prostriedky alergiu a problémy sa budú zvyšovať.

Stojí to za operáciu

Lekár navrhne vykonať operáciu kýlovej excízie iba v prípade, že pupková kýla u dieťaťa neklesne do 7 rokov. Operácia sa vykonáva u dieťaťa iba vtedy, ak je porušená prietrž..

Ak k porušeniu došlo a dieťa bolo prevezené na pohotovosť, lekári s najväčšou pravdepodobnosťou používajú modernú techniku ​​- hernioplastiku, počas ktorej bude zrejmé, či je možné zachovať orgány, ktoré sú vo vnútri herniálneho vaku. Ak sú postihnuté, budete si musieť vybrať odstránenie, ak k nemu nebude taký problém - hernia bude chirurgicky opravená a hernálny prstenec bude šitý. Na bezpečné zafixovanie krúžku lekári používajú buď svoje vlastné detské tkanivo alebo implantát zo špeciálnej sieťky. Okrem štandardnej otvorenej chirurgie môžu byť rodičom ponúknuté aj možnosti laserovej chirurgie.

Aby ste predišli hernii u dieťaťa: preventívne opatrenia

 • nedovoľte dieťaťu plakať nahnevane a dlho;
 • zabrániť zápche, ak ste náchylní k tomu, použite klystír, odvzdušňovaciu trubicu, poraďte sa s lekárom - je možné použiť mierne preháňadlo;
 • neumožňujú nadúvanie; ak má dieťa často koliku, použite výrobky, ktoré znižujú tvorbu plynu;
 • zúčastňovať sa lekcií plávania od mladého veku s dieťaťom (spravidla v moderných športových kluboch, ktoré ponúkajú na prax od veku 2 mesiacov), pomáha to posilňovať svaly brušnej steny;
 • ak je dieťa choré, okamžite kontaktujte lekára ORL, aby vám predpísal prostriedky proti kašľu;
 • pri hraní s dieťaťom ho nevyhadzujte: zvyšuje to vnútorný tlak v pobrušnici;
 • neposúvajte dieťa príliš pevne.
 • odborník
 • Najnovšie články
 • spätná väzba

O znalcovi: + MOM

Sme najpriateľskejší web pre mamičky a vašich najmenších. Otázky a odpovede na ne, jedinečné články lekárov a spisovateľov - to všetko s nami :)

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Najmenej 3% zdravých a 25% dojčiat s tmavou kožou má pupočníkovú herniu (skrátene GH). Spomedzi chirurgických patológií (tj chorôb vyžadujúcich prevažne chirurgický zákrok) v detskom veku je PG na druhom mieste.
Osteoporóza kĺbov rukyOchorenie kostrového systému - osteoporóza rúk, sa vyznačuje výrazným poklesom hustoty kostí so zvýšením ich krehkosti, náchylnosti k traumatizácii a zlomenín s minimálnym dopadom.
Vyčerpávajúce bolesti v krížovej kosti sú často bez premýšľania pripisované najbežnejším chorobám. Medzitým sa pri prvom diagnostickom vyšetrení pomerne často zistí neočakávaná diagnóza, ktorá má oficiálny názov a dva lekárske výrazy naraz - sakralgia a sakodinia.