loader

Hlavná

Späť

Príznaky a liečba pupočnej kýly u detí bez chirurgického zákroku a chirurgického odstránenia

Umbilická hernia u detí je častou patológiou, ktorá postihuje každé piate dieťa. Predčasne narodené deti trpia týmto ochorením častejšie ako deti na plný úväzok - približne každú tretinu.

U takmer všetkých novorodencov sa vyskytujú malé defekty pupočníkového krúžku. Ak nájdete výčnelok nad pupkom, nezazvonte alarm okamžite. Je dôležité, aby ste diagnózu neurobili sami, ale ak máte podozrenie na prietrž, poraďte sa s lekárom. Čo je to choroba, ako ju včas rozpoznať, či je potrebné operovať s malým pacientom - v tomto článku pochopíme.

Čo je pupočná kýla a prečo sa vyskytuje u detí?

Dieťa, ktoré je v lone, je s ňou spojené pupočnou šnúrou, prostredníctvom ktorej dostáva živiny pre tvorbu a rast. Po narodení je pupočníková šnúra oviazaná a odrezaná a pupočná šnúra zmizne ako zbytočná.

V priebehu času je pupočníkový prúžok sprísnený v dôsledku svalov brušnej dutiny. Pretože pupočníkový kruh je u novorodencov slabý, niekedy sa stáva, že sa úplne nezatvorí, čo vedie k opuchu črevnej slučky..

Umbilikálna prietrž je stav, pri ktorom orgány brušnej dutiny opúšťajú pod kožou pupočníkový krúžok. Toto ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje u novorodencov, ale pozoruje sa aj u jednoročných detí a vo veku 6-8 rokov..

Pupočná prietrž môže byť vrodená alebo získaná. Známe sú nasledujúce príčiny vrodenej kýly u detí:

 • nezrelosť;
 • geneticky určená slabosť svalov brucha dieťaťa;
 • dedičný faktor (patológia sa často vyskytuje u detí, ktorých rodičia v detstve trpeli rovnakou chorobou);
 • infekčné ochorenie alebo nepriaznivé environmentálne podmienky, ktoré matke vznikli počas tehotenstva.

Príčiny získanej prietrže:

 • krivica (pozri tiež: Aké sú príznaky krivice u detí do jedného roka?);
 • črevná kolika;
 • podváha pri narodení;
 • zápcha, kašeľ, prudký plač, plynatosť;
 • začiatok chôdze, najmä ak sa dieťa začalo vo vzpriamenej polohe v ranom veku a svaly dieťaťa ešte stále nie sú dostatočne silné;
 • nedostatok laktázy.

K výčnelkom niekedy dôjde bez dôvodu. Kýla u detí sa môže vyskytnúť v prvom roku života (nielen u novorodencov). V tomto veku je pupočníkový krúžok úplne uzavretý, ale ak má dieťa obavy z častej zápchy alebo nadúvania, tento proces môže byť oveľa pomalší.

Pri diagnostike krivíc lekári varujú rodičov pred pravdepodobnosťou pupočnej kýly. V dôsledku tohto ochorenia svalový tonus oslabuje, čo môže viesť k vyčnievaniu..

Príznaky pupočnej kýly u dieťaťa

Nie je ťažké určiť, či má dieťa herniu alebo nie. Je viditeľná pri vizuálnej kontrole. Hlavným charakteristickým znakom je výčnelok nad pupkom, ktorý má tvar podobný lopty (na fotografii je to zreteľne viditeľné). Veľkosť lopty sa pohybuje od 1 do 10 cm. Ak na ňu ľahko zatlačíte, zasunie sa do pobrušnice a potom znova vytiahne..

Môže to vyzerať ako kýla

S miernym zvýšením pupočného krúžku je prietrž viditeľná iba pri napätí brušných svalov počas kýchania, kašľa, plaču alebo smiechu. Farba kože okolo pupka sa mení.

Iba chirurg môže určiť, či existuje prietrž a aká liečba by sa mala použiť. Niekedy sa takzvaná kožná pupok považuje za prietrž. Navonok to vyzerá ako kýla, ale nie je to len fyziologický znak konkrétneho dieťaťa.

Deti s herniou sú viac nepokojné, pretože nadúvanie a kolika u detí sú bolestivejšie. Deti s herniou sú meteorologické: reagujú na zmeny poveternostných podmienok rozmarmi alebo naopak letargiou, ospalosťou.

Trápi jej bábätko prietrž??

Je dôležité, aby rodičia vedeli, že pupočná kýla neubližuje a nespôsobuje úzkosť detí. V niektorých častiach peritoneum sa do nich môžu dostať črevné slučky, v dôsledku čoho je prietrž zranená.

Diagnostické metódy

Ako už bolo uvedené, pri vyšetrení je obvykle viditeľná pupočná kýla. Skúsený pediater to zistí a odporučí pacienta na objasnenie diagnózy pacienta. Jedna inšpekcia však nie vždy postačuje, pretože výstupok môže byť nepatrný z dôvodu jeho malej veľkosti alebo môže mať iné dôvody vzhľadu. Existujú patológie s podobnými príznakmi, napríklad nádory podobné nádorom.

Na vylúčenie alebo potvrdenie diagnózy vykonajte tieto štúdie:

 • všeobecná analýza krvi;
 • ultrazvuk;
 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku);
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Ďalšia inštrumentálna diagnostika je potrebná, ak to závisí od výsledku vyšetrenia, ako zaobchádzať s dieťaťom, a tiež pri rozhodovaní o operácii. Okrem toho je potrebné zistiť, či existuje iná patológia tráviaceho traktu..

Funkcie liečby pupočnej kýly u detí

Metóda liečby sa zvolí v závislosti od veľkosti prietrže. Konzervatívne metódy sa často môžu vynechať bez použitia chirurgického zákroku. Je to možné, ak je výčnelok malý a nezvyšuje sa jeho veľkosť a nespôsobuje to nepohodlie dieťaťa. Prietrž sa zvyčajne lieči jednoduchšími spôsobmi..

U malých veľkostí sa pupočná kýla lieči konzervatívnymi metódami (masáže, gymnastika a lieky).

V niektorých prípadoch je dieťa liečené liekmi. Lieky predpísané pre pacienta sú navrhnuté tak, aby vyliečili prietrž zosilnením stien brucha. Pridaním masáže, gymnastiky a nosením obväzu k tejto terapii získate dobré výsledky. Ak sa požadovaný účinok nedosiahne do 4 - 5 rokov, lekári začnú premýšľať o operácii.

masáž

Po vyliečení pupočnej rany, to znamená niekoľko týždňov po narodení, je povolené batoľatá masírovať (odporúčame prečítať si: ako prebieha masáž pupočníkovej kýly u novorodencov?). Najprv môžete navštíviť špecialistu, ktorý naučí mamu, ako to urobiť správne. V priebehu času bude mama schopná pochopiť princíp sama a ovládnuť techniku ​​masáže a urobiť ju doma.

Pred zákrokom je potrebné výstupok opraviť, opatrne ho zalepiť omietkou. To je nevyhnutné, aby prietrž pri hrádzi nevypadla. Všetky akcie počas masáže by mali byť mäkké, jemné, ľahké. Nerozdrvujte omrvinky na bruško.

Najprv hladte okolo pupka v smere hodinových ručičiek, potom proti. Po masáži šikmých svalov vystužte steny brušnej dutiny. Tu sú pohyby intenzívnejšie. Potom znova, kruhové hladenie. Ďalej - ľahké brnenie v oblasti pupka a hladenie znova.

Celý postup netrvá dlhšie ako 3-5 minút. Opakujte to niekoľkokrát denne a nezabudnite jesť. Denná masáž prinesie pozitívny výsledok.

fyzioterapia

Pre najmenších používajú tieto cvičenia:

 • pred každým kŕmením sa dieťa na bruško rozprestrie na niekoľko minút;
 • dieťa sa na niekoľko sekúnd otočí doľava alebo doprava;
 • držiac dieťa oproti nemu, odmietajú ho späť a držia hlavu tak, aby sa nemohla prevrátiť;
 • z polohy na chrbte dvíhajte dieťa za ramená a podopierajte ho pod chrbtom (zatiaľ čo hlava a nohy voľne visia);
 • robiť ťahy zozadu do žalúdka;
 • položte dieťa chrbtom na veľkú loptičku a nakláňajte, držte nohy.

Staršie deti absolvujú kurz fyzioterapeutických cvičení vrátane fyzických a gymnastických cvičení určených na posilnenie svalov brušnej steny. Školenie sa odporúča najmenej 2-3 krát týždenne. Fyzikálna terapia je skvelý spôsob, ako vyčistiť pupok (pozri tiež: ako liečiť novorodenecký pupok pomocou chlorofylínu, ak sa slávi?).

Špeciálne omietky a obväzy

Ako komplexná liečba sa spolu s masážou a gymnastikou používajú špeciálne fixačné náplasti a obväzy. Po vyliečení pupočníkovej rany sa použije náplasť, ktorá vám umožní odstrániť pupočníkovú prietrž z dieťaťa. Je prilepená k pupku tak, aby sa vytvoril záhyb, a nosia sa 10 dní. Kurz sa opakuje niekoľkokrát s malými prerušeniami..

Hlavná vec je, že náplasť je vyrobená z hypoalergénneho a priedušného materiálu. Koža u dojčiat je veľmi citlivá, môže sa vyskytnúť alergická reakcia..

Bandáž sa nosí, aby sa predišlo porušeniu prietrže. Pri nosení tohto príslušenstva sa zosilnia steny brušnej dutiny a zníži sa pupočný krúžok, čo vedie k uzdraveniu.

Kedy je potrebná operácia??

Ak lekár trvá na potrebe chirurgického zákroku, neignorujte jeho radu. V takom prípade sa používa kýla? Toto sa stane, ak:

 • veľkosť pupočného krúžku viac ako 2 cm;
 • objavilo sa porušenie prietrže;
 • kýla u dieťaťa staršieho ako 1 rok sa zväčšuje;
 • výstupok neprechádza u dieťaťa mladšieho ako 4 až 5 rokov.

Ak je prietrž malá, pri operácii lekár urobí rez nad pupkom a utiahne pupočníkový prsteň. Operácia netrvá dlhšie ako 20 minút.

Pri veľkej hernii sa vykonáva hernioplastika (oprava prietrže) - hernia sa chirurgicky odstráni. Pri operácii sa prietrž najprv opraví, potom sa na kýlovú bránu umiestni syntetická sieťka podľa princípu náplasti, ktorá nakoniec dorastie do telesného tkaniva a zabráni opätovnému objaveniu sa výčnelku..

Ako dlho trvá rehabilitačné obdobie po operácii??

Pri včasnej operácii, tj predtým, ako dieťa chodí do školy (do 7 rokov), rehabilitácia netrvá dlhšie ako 2 týždne. Komplikácie nevznikajú. Po odstránení prietrže musí dieťa nosiť pooperačné obväzy a dodržiavať špeciálnu diétu - vylúčiť výrobky zo stravy, ktoré spôsobujú nadúvanie. Lekári odporúčajú obmedziť pohybovú aktivitu.

Po operácii porušenia alebo prasknutia herniového vaku je rehabilitácia ťažšia. Takýmto pacientom sa ďalej predpisuje kurz antibiotík a fyzioterapia..

Aké je nebezpečenstvo pupočnej kýly a aké sú komplikácie?

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, u dieťaťa sa môžu prejaviť tieto príznaky:

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • krv v stolici;
 • nemožnosť upraviť prietrž stlačením v polohe na chrbte.

Komplikácia vo forme prasknutia herniového vaku, z ktorého vychádza jeho obsah, je mimoriadne zriedkavá. Zranenie a prasknutie prietrže je život ohrozujúce, preto je potrebné okamžite sa poradiť s chirurgom.

Preventívne opatrenia

Pri náležitej starostlivosti o dieťa a dodržiavaní preventívnych opatrení sa šanca na výskyt pupočnej kýly niekoľkokrát znižuje. Na prevenciu tejto patológie ponúkame niekoľko tipov:

 • dojčenie udržujte čo najdlhšie, aby ste zabránili zápche, nadúvaniu, intestinálnej dysbióze;
 • pre dojčiacu matku je nežiaduce jesť potraviny, ktoré spôsobujú oparenie dieťaťa (kravské mlieko, strukoviny, hrozno, kapusta, sýtené nápoje atď.);
 • mali by obsahovať obilniny, ovocie a zeleninu, zeleninu v potrave dojčiacej matky;
 • ak z akéhokoľvek dôvodu nie je možné dojčenie, lekár by mal zvoliť správnu zmes;
 • je dôležité chrániť dieťa pred prechladnutím a tiež zabrániť dlhému kriku a kriku, pretože zvyšuje vnútro-brušný tlak, ktorý vyvoláva rozvoj pupočnej kýly;
 • posilňujú brušné svaly pomocou gymnastiky, masáže a plávania.

Účinným prostriedkom na prevenciu pupočnej kýly u detí s deficitom laktázy je správna výživa a ďalší príjem laktázy. Pri dysbióze vedie nadúvanie a zápcha často k rozvoju pupočnej kýly u dojčiat. Aby sa zabránilo vzniku pupočnej kýly, je potrebné odstrániť príznaky tohto ochorenia.

Všetko o detskom pupku

Ako sa lieči zvyšok pupočnej šnúry

 • vatové tampóny alebo guličky,
 • vatové tyčinky,
 • 3% peroxid vodíka,
 • alkoholový roztok alebo akékoľvek antiseptikum (zelenka, manganistan draselný, alkohol chlorofyllipt), okrem jódu.

Kým pahýľ pupka neklesol - lieči sa postupne alkoholom a peroxidom vodíka. Potom, keď pňa zmizla - ranu je potrebné ošetrovať opatrnejšie dvakrát denne a netreba sa báť, že by sa dieťaťu ublížilo, môže iba štipnúť..

Príznaky a liečba pupočnej kýly u novorodencov

Narodenie dieťaťa je radostnou udalosťou v živote rodiny. Keď sa narodia drobky, niekedy sa objavia niektoré problémy, ktoré sa predtým nenašli. Jednou z týchto patológií je pupočná kýla u novorodencov. Tento problém sa môže vyskytnúť okamžite po narodení alebo po niekoľkých týždňoch.

Kýla u novorodencov môže spôsobiť mnoho komplikácií, niekedy problém sama osebe zanikne. V niektorých prípadoch je možné prietrž zvládnuť iba chirurgicky. Ako vyzerá patológia, príčiny, metódy liečby, prevencia - všetky tieto aspekty sú opísané v nasledujúcom materiáli.

všeobecné informácie

Kýla v pupku novorodenca je opuchnutá časť čreva, ktorá je viditeľná brušnou stenou. Patológia sa väčšinou prejavuje počas plaču dieťaťa, silným stresom, niekedy je problém taký veľký, že je ťažké nevšimnúť si.

Podľa štatistík trpí týmto problémom 20% novorodencov. Ak sa v pupočnom kruhu nachádza lézia, neprepadajte panike. Ochorenie nie je strach, vyžaduje sa dlhodobá liečba, ale prognózy lekárov sú takmer vždy optimistické.

Lekári rozlišujú dve formy pupočnej kýly: vrodené, získané. Prvá kategória je rozdelená do niekoľkých typov:

 • embryonálne. Je to nebezpečenstvo pre zdravie dieťaťa, vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Vznik patológie priamo súvisí s narušením vnútromaternicového vývoja brušnej steny plodu;
 • hernia pupočnej šnúry. Problém je vyvolaný slabosťou brušnej vrstvy, výstupom malej časti čreva do pupočnej šnúry, zatiaľ čo peritoneum sa neroztrhá. Patológia nepredstavuje životnú hrozbu pre omrvinky, ale vo väčšine prípadov sa eliminuje v prvých dňoch po narodení;
 • neskorá pupočná kýla. Sformovaná na konci vývoja dieťaťa nie je potrebná urgentná intervencia.

Získaná kýla pupočného prstenca sa vyskytuje v dôsledku poškodenia aponeurózy, proces sa objavuje s častou zápchou, krikom, nadúvaním, tieto podmienky sú charakteristické pre novorodencov. Preto je táto formácia zrejmá, keď dieťa plače, v pokojnom stave, je patológia zle viditeľná.

Ako vyrobiť medový kašeľ pre deti? Zobraziť výber receptov.

Prečítajte si pokyny na používanie rybieho oleja na ochranu zdravia detí v tomto článku..

Čo je pupočná kýla u novorodencov

Podľa lekárskej terminológie je pupková kýla u novorodenca vyčnievaním pupočných svalov v strede brucha, pupka. Vyzerá to ako diera v svalovom tkanive, patológia sa vyskytuje u mesačného dieťaťa. Toto ochorenie sa považuje za bežný, nie nebezpečný jav, častejšie sa vyskytuje u dievčat ako u chlapcov. V prvom mesiaci sa prietrž vyvíja a stáva sa viditeľným voľným okom, výčnelok sa ľahko koriguje, v prvom roku života je šanca na úplné vyliečenie..

príčiny

Pred narodením dieťa žerie v lone cez pupočnú šnúru. Po narodení sa odstráni ako zbytočné. V ideálnom prípade by sa cievy mali utiahnuť, namiesto pupočnej šnúry sa vytvorí pupočníkový krúžok, ktorý sa utiahne mesiac po narodení dieťaťa..

Tento proces závisí od individuálnych charakteristík dieťaťa, niekedy to trvá dlhšie ako 30 dní. Či dieťa potrebuje lekársku pomoc alebo nie, pediatr rozhodne. Nie je možné stanoviť diagnózu samostatne, je nemožné vyrovnať sa s patológiou.

Lekári rozlišujú niekoľko hlavných príčin vzniku patológie:

 • ak dieťa neustále plače, kašeľ, výrazne sa zvyšuje zaťaženie brušnej dutiny, čo mnohokrát znásobuje riziko prietrže;
 • predčasne narodené deti trpia patológiou dvakrát toľko ako deti narodené včas. Neúplne vytvorená brušná stena sa ľahko poškodí, okolo pupočného kruhu sa objaví prietrž;
 • choroba sa často prejavuje u detí s oslabenou brušnou stenou, ktorá je dôsledkom závažných chorôb, napríklad krivíc;
 • genetická predispozícia na takúto chorobu;
 • používanie toxických látok, najmä alkoholu, počas tehotenstva matkou. Prijatie antibiotík nepriaznivo ovplyvňuje telo dieťaťa počas tehotenstva;
 • nedostatočný obsah špeciálnej látky - kolagénu v spojivovom tkanive dieťaťa vedie k nepríjemným následkom: pupok nemá správnu odolnosť voči rôznym vplyvom;
 • častá zápcha. Tlak v brušnej dutine je neustále vysoký, tkanivá neznesú záťaž, objaví sa prietrž.

Poznámka! Je problematické samostatne identifikovať príčinu patológie, presnú diagnózu môže urobiť iba skúsený pediatr po vykonaní diagnostických opatrení. Vo väčšine prípadov tento problém zmizne sám o päť rokov, stále je však potrebné ho vyriešiť.

Príznaky a príznaky choroby

masáž

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, u dieťaťa sa môžu prejaviť tieto príznaky:

 • zvracanie
 • nevoľnosť;
 • krv v stolici;
 • nemožnosť upraviť prietrž stlačením v polohe na chrbte.


V prípade pupočnej kýly je u dieťaťa bežné nauzea a zvracanie

Komplikácia vo forme prasknutia herniového vaku, z ktorého vychádza jeho obsah, je mimoriadne zriedkavá. Zranenie a prasknutie prietrže je život ohrozujúce, preto je potrebné okamžite sa poradiť s chirurgom.

Umbilikálna prietrž je diera vo svalovom prstenci v strede brucha, v oblasti pupka, ktorá je spôsobená slabosťou pupočných svalov. Vyskytuje sa spravidla u novorodencov, zvyčajne v prvých dňoch života dieťaťa.

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat sú ľahko pozorovateľné aj pre neskúsených rodičov. Po páde pupočnej šnúry si rodičia môžu všimnúť mierny výčnelok pupka, ktorý sa objaví, keď dieťa kričí alebo tlačí. Tento výčnelok je ľahko fixný, tento postup nespôsobuje u dieťaťa úzkosť.

Najčastejšie je pupočníková kýla diagnostikovaná pediatrickým chirurgom alebo pediatrom počas vyšetrenia, ktoré sa vykonáva, keď má dieťa jeden mesiac. Pri tlaku v pupočnej oblasti vstupuje prst do brušnej dutiny (pri normálne vyvinutých brušných svaloch to nie je možné).

Lekár, ktorý pozoruje dieťa, zvyčajne dáva rodičom tieto tipy (týkajú sa hlavne výživy matky a dieťaťa):

 • Pokúste sa dojčiť čo najdlhšie: bude to prevencia zápchy, nadúvania, intestinálnej dysbiózy..
 • Dojčiaca matka nemôže jesť potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť v malom: plnotučné mlieko, strukoviny, hrozno, kapusta, pečivo a iné sladkosti, údené mäso, orechy, sódy.
 • Ak je materské mlieko nedostatočné alebo chýba, je potrebné, aby lekár vybral formu pre umelé kŕmenie. Pupočná prietrž v detstve sa často vyvíja s vrodenou intoleranciou laktózy.
 • Chráňte svoje dieťa pred prechladnutím, nenechajte ho plakať dlhú dobu, pretože kašeľ a plač vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku, a preto zhoršujú príznaky kýly.

Pupočná prietrž u novorodencov v lekárskom jazyku sa nazýva omphalocele. Hlavným príznakom choroby je herniálny vak vychádzajúci z pobrušnice cez pupok. Najčastejšie je jeho obsahom črevá.

Z vonkajšej strany kýla vyzerá ako vydutie v brušnej dutine. Keď pupočníková šnúra zmizne u dieťaťa, v pupku je možné vidieť okrúhly výstupok, zatiaľ čo pupok vyčnieva o 1-2 cm v porovnaní s úrovňou brucha. Neponáhľajte sa však k záverom - vyčnievajúci pupok môže byť len anatomickým rysom dieťaťa.

Znaky vydutej pupočnej kýly sú obzvlášť viditeľné, keď dieťa plače alebo kašle dlhú dobu. Ak má dieťa zápchu, hernia je tiež zjavnejšia. Keď pritlačíte na pupok, prst akoby spadol trochu dovnútra. Pomocou palpačnej metódy môže lekár určiť hranice oblasti obklopujúcej herniálny výčnelok.

Vo väčšine prípadov sa u novorodencov nezistia ďalšie príznaky pupočnej kýly a dieťa necíti žiadnu bolesť. Niektorí rodičia síce tvrdia, že pozorujú zmeny v správaní detí trpiacich týmto ochorením (tieto deti sa častejšie obávajú)..

Umbilická hernia u novorodencov je ochorenie, pri ktorom dochádza k výčnelku v pupočníkovom kruhu. Táto forma choroby je vrodená a získaná..

U dojčiat je táto diagnóza veľmi častá. Toto sa v tomto veku považuje za najbežnejšiu poruchu vyžadujúcu chirurgický zákrok..

Hlavným predispozičným faktorom je dedičnosť. Preto, ak jeden z rodičov po narodení porušil štruktúru pupočného krúžku, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou čeliť dieťaťu. Na fotografii môžete vidieť, ako vyzerá pupočná kýla. Toto je malá hrachová pečať umiestnená v oblasti pupka..

Častejšie je možné si všimnúť problém u mesačného dieťaťa. Faktom je, že všetci novorodenci sú takmer vždy v ležiacej polohe. Bruško dieťaťa nesmie spôsobiť podozrenie. Keď sa pupočníková rana úplne uzdraví, stav tejto zóny sa stane zreteľným.

Porušenie je obzvlášť viditeľné, keď dieťa plače alebo tlačí. Keď kliknete na prietrž, toto miesto zlyhá a vydá charakteristický zvuk. Je to spôsobené abnormalitou štruktúry svalov v tejto oblasti..

Umbiliálnu prietrž u dieťaťa rodičia zvyčajne zisťujú v prvých dňoch života. Menšiu abnormalitu zaznamenajú lekári v neskoršom veku.

 • na pupku má dieťa zaoblený výčnelok, ktorý sa dá bez námahy nastaviť späť a prst sa dotkne pobrušnice;
 • priemer formácie môže byť od 1 do 10 cm;
 • príznaky sa stávajú výraznejšie s napätím a keď sú uvoľnené, prakticky vymiznú;
 • vzhľad prietrže nespôsobuje dieťaťu žiadne bolesti;
 • niekedy je patológia sprevádzaná nadúvaním u dievčat a chlapcov.
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • silné nadúvanie;
 • slabosť;
 • bolesť brucha.

Tieto príznaky pupočnej kýly môžu naznačovať vývoj závažných komplikácií - koprostázy. S týmto porušením dochádza u dojčiat a starších detí k hromadeniu výkalov v čreve.

Pupočná prietrž nevyzerá rovnako pre každého. Veľa záleží na individuálnych vlastnostiach. U detí, u ktorých je veľkosť krúžku spočiatku malá, nemusia byť viditeľné nebezpečné znaky. K výčnelku dochádza iba pri silnom napätí a po zvyšok času je pupok v normálnej polohe.

 • porušenie;
 • pretrhnutie kože cez herniovú tašku.
 • opuch tkanív;
 • silná úzkosť a plač dieťaťa;
 • konvexný pupok, ktorý sa nedá samostatne nastaviť;
 • drsnosť tkanív v prietržovej zóne;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • nadúvanie.

Ak dôjde k prasknutiu kože na hernial vaku, dieťa potrebuje okamžitú chirurgickú starostlivosť. V opačnom prípade je možná smrť..

- Ak je prietrž veľká, môžu výkaly hrubého čreva stagnovať. Dieťa bude mať výraznú zápchu, bolesť brucha a dokonca zvracanie.

Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s: Prečo je dôležité včas rozpoznať roztrhnutie členkových väzov a začať s liečbou

- Niekedy sa to stane takto: tie časti orgánov brušnej dutiny, ktoré neustále vypadávajú v pupočnej kýle, sa môžu zaseknúť pupočníkovým krúžkom. Potom je naliehavo potrebná operácia.

- Umbilikálna prietrž sa tiež zapáli, ak je zlomok orgánu, ktorý je v kruhu, nezdravý..

Rodičia, uvedomte si, že ak sa zistí prietrž, náhla bolesť brucha u dieťaťa, vracanie, nevoľnosť, krv vo výkaloch, nedostatok výkalov a plyn po dobu niekoľkých dní, určite musíte dieťaťu ukázať lekárovi, aby ste tieto komplikácie vylúčili. Skúsený chirurg často nájde problém, dokonca aj pri počiatočnom vyšetrení, dokonca aj bez krvného testu (ktorý ukáže prítomnosť zápalu)..

Teraz sa ukázalo, čo je pupočná kýla, ako sa dá odstrániť pomocou preventívnych opatrení a chirurgického ošetrenia. Je dôležité pochopiť, že nespôsobuje u dieťaťa závažnú úzkosť, preto stanovenie primeranej diagnózy závisí iba od vašej pozornosti a skúseností lekára. Ak stále nie je jasné, ako pupočná hernia vyzerá u novorodenca, v článku sa nachádzajú fotografie detí s touto patológiou..

V prvých dňoch života dieťaťa je takmer nemožné odhaliť vrodenú pupočnú kýlu. Proces trávenia potravy u novorodencov je rýchly a spravidla nie je brušná stena spravidla vystavená intenzívnemu stresu, takže sa oslabený pupočníkový kruh necíti sám..

Ale ak sa bližšie pozriete na novorodenca, môžete venovať pozornosť nepochopiteľnému kašľu, neustálemu plaču a svalovému napätiu a potom vyprázdniť črevo v podobe mierneho výčnelku v pupku. V niektorých prípadoch sa prietrž pupka u dieťaťa môže prejaviť ako mierny opuch brucha.

Medzi hlavné príznaky narušenia sily pupočného prstenca odborníci rozlišujú:

 • vyčnievanie v oblasti pupka pri plaču, smiechu, kašľaní a akomkoľvek inom napätí brušných svalov novorodenca;
 • formovanie okrúhleho opuchu v pupku v čase, keď je dieťa na bruchu;
 • zväčšenie veľkosti herniálneho vaku, keď dieťa starne.

Pokiaľ ide o dôvody, pre ktoré sa môže vyskytnúť prietrž, hlavnou príčinou je dedičná predispozícia. Ak mal jeden alebo obaja rodičia túto diagnózu, potom je u tohto dieťaťa vysoká pravdepodobnosť tejto choroby.

Ohrozené sú deti narodené skôr ako v deň splatnosti a deti so svalovou slabosťou. Príčinou pupočnej kýly u dojčiat môže byť aj dysbióza, nedostatok enzýmov a plynatosť (tvorba plynu)..

symptomatológie

Umbilická hernia sa u detí objavuje pomerne často, diagnostika nie je náročná. Správna diagnóza môže byť stanovená pediatrom alebo chirurgom, výskyt problému naznačuje jeho typ, príčinu výskytu:

 • embryonálna prietrž je voľným okom viditeľná od okamihu narodenia dieťaťa. Koža nad formáciou je veľmi tenká, takmer priehľadná, prietrž je zvyčajne veľká, vyhovuje mnohým črevám. Táto odroda je schopná častého prasknutia pri kontakte s vonkajším prostredím. Nedostatok liečby vedie k peritonitíde, ktorá môže spôsobiť smrť. Masáž, chirurgia nemusí vždy pomôcť vyrovnať sa s problémom;
 • hernia pupočnej šnúry nepredstavuje také ohrozenie života omrvín, chirurgický zákrok je voliteľný. Výstup čriev je viditeľný od narodenia, ale je veľký, ale pravdepodobnosť prasknutia je veľmi malá, formácia sa hodí na konzervatívne liečebné metódy. Črevo je pokryté nielen kožou, ale aj tenkou vrstvou pobrušnice;
 • defekt vytvorený v neskorších štádiách embryonálneho vývoja nemá žiadne zvláštne rozdiely od prietrže, ktorá sa vytvorila po narodení dieťaťa.

Herniová manifestácia u novorodenca mu nespôsobuje žiadne nepohodlie. V prípade štípania si rodičia môžu všimnúť tieto príznaky pupočnej kýly:

 • zvracanie
 • úzkosť;
 • chýbajúca možnosť zníženia mechanickými prostriedkami;
 • zmena v obvyklej farbe črevného obsahu.

Ako zistiť prítomnosť prietrže u dieťaťa

Existuje niekoľko užitočných rád pre rodičov, pomocou ktorých je možné ľahko určiť priebeh patológie:

 • pokožka pri pupku vyzerá opuchnutá, je zaznamenaná začervenanie;
 • počas plaču dieťaťa sa zväčšuje pupočníkový krúžok;
 • ak zatlačíte na pupok, budete počuť charakteristický zvuk podobný „kňučaniu“;
 • výstupok je ľahko nastaviteľný, ak zľahka zatlačíte na formáciu.

Príznaky sú charakteristické iba pri prietrži, je ťažké zamieňať ju s inými patológiami. Stále je potrebné poradiť sa s lekárom, iba pediatr predpíše plán potrebný na odstránenie problému.

Metódy liečby patológie

Umbilikálna prietrž, ktorá bola diagnostikovaná skoro, vo väčšine prípadov nedáva relapsy, rôzne komplikácie. Malá hernia sa zvyčajne lieči konzervatívnymi metódami (masáž, bandáž, náplasť), ak problém pretrváva pred piatimi rokmi, indikuje sa iba chirurgický zákrok.

Masážna terapia, ďalšie manipulácie by sa mali vykonávať v špeciálnej miestnosti. Po niekoľkých sedeniach môžu rodičia zopakovať terapeutické cvičenia doma. Deti sa umiestnia bruško nadol, držia sa 10 minút. Pred kŕmením vykonajte terapiu, aby ste sa vyhli častej regurgitácii. Metóda je účinná pri liečbe malých prietrží, pri prevencii patológie.

Masážna technika

Všetky cvičenia vykonávajte až po zaškolení skúseným lekárom, je zakázané uchýliť sa k pomoci tejto metódy sami. Nepresné pohyby môžu dieťaťu poškodiť.

Jemnosti masáže:

 • vykonávať kruhové pohyby okolo pupočného krúžku v smere hodinových ručičiek;
 • kruhové zdvihy v opačnom smere;
 • zľahka stlačte formáciu, až kým úplne nezmizne z dohľadu;
 • stlačte prietrž palcom a zároveň ho posúvajte v smere hodinových ručičiek;
 • masírujte svaly žalúdka horizontálnymi pohybmi.

Lekári odporúčajú opakovať všetky cvičenia 10-krát. Denná masáž pri liečbe pupočnej kýly urýchli proces hojenia, zníži riziko komplikácií.

Bandáže a lepidlá

Moderná medicína ponúka veľa prostriedkov na odstránenie hernie u detí. Používanie akýchkoľvek liekov je povolené iba po konzultácii s lekárom. Často používajú lekárske náplasti, držia prietrž vnútri pupočného prstenca, pomáhajú posilňovať brušnú stenu.

Nedostatok náplasti - po nej sa objaví podráždenie na jemnej pokožke omrvín. Lekári odporúčajú kúpiť špeciálny obväz, ktorý má podobný účinok, ale nepozorujú sa žiadne vedľajšie účinky.

Chirurgický zákrok

Metóda sa používa iba v extrémnych prípadoch, ak pupočníkový krúžok nebol riadne uzavretý pred 3-5 rokmi. Indikácie na chirurgický zákrok: prietrž sa zväčšila, celkový stav dieťaťa sa prudko zhoršil. Podstata manipulácie je spojená s mechanickým zošívaním defektu. Chirurgický zákrok je zakázaný v prípade neznášanlivosti liekov používaných pri operácii, prítomnosti kožných defektov v pupku..

Operácia na odrezanie pupočnej kýly u dieťaťa je uzavretie defektu v pupočníkovom kruhu, pričom sa svalové vrstvy brucha vzájomne prekrývajú, čo bráni relapsom. Poškodená oblasť čreva sa odstráni a následné manipulácie sú podobné.

Ako liečiť gastritídu u detí? Naučte sa efektívne metódy a ľudové recepty.

Na tejto stránke sú uvedené pravidlá pre užívanie antibiotík proti hrtanu u dieťaťa..

Postupujte podľa odkazu a prečítajte si informácie o metódach liečby a prevencie rozkladu listnatých zubov.

Ľudové lieky a recepty

Efektívne recepty:

 • dajte gázu nasiaknutú v kyslej kapustovej šťave na pupok omrvinky, potom prikryte plátkom surového zemiaka. Vykonajte lekárske manipulácie dvakrát denne, často prietrže hernie za jeden mesiac;
 • spracovať starú medenú mincu roztokom jódu, pripevniť drobky na pupok, pripevniť lepiacou omietkou. Pri kúpaní vyberte mincu;
 • používať pravidelnú pásmovú pomoc. Do prsta vložte prietrž, prilepte náplasť, priebeh liečby - až dvadsať dní.

Odporúčajú sa používať všetky metódy lekára spolu s plnohodnotnou liečbou, použitie iba domácich prostriedkov môže viesť k závažným komplikáciám..

Čo robiť?

Kýla bielej línie brušnej prietrže u detí, ako aj prietrž hrudnej kosti brucha na inom mieste, sú znakom potreby posilniť brušnú stenu. Na tento účel by sa omrvina mala často rozložiť na brucho pred kŕmením, je potrebná lekárska gymnastika a tonizujúca masáž. Prečítajte si viac o masáži pre deti s pupočnou kýlou →

Odstránenie slabinovej prietrže u dieťaťa sa môže vykonať podľa plánu a podľa núdzových pokynov. Ak je hernia vydutá, rodičia ju zvyčajne sami správne napravia, dieťa to neobťažuje, v takom prípade je plánovaná operácia po jednoročnom dieťati..

Ak kýla často vyčnieva, jej konzistencia sa postupne napína, dotýka sa jej bolesti a redukcia je ťažká, je to indikácia pre okamžitú lekársku konzultáciu. Pri takejto dynamike choroby by sa mala operácia vykonať v každom veku. Podozrenie na porušenie - priama indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok.

Tvorba pupočnej kýly zriedka vedie k zdravotným komplikáciám. Keď dieťa vyrastie, zvyčajne sa zmenšuje veľkosť výčnelku, dochádza k samoliečeniu, pretože sa zvyšuje tonus a sila svalov prednej brušnej steny..

Aby sa tento proces urýchlil, niekedy matky praktizujú tesné zabalenie brucha dieťaťa alebo sa pokúsia zosilniť brušnú stenu pomocou náplasti. Tieto opatrenia môžu viesť k stlačeniu vnútorných orgánov a zápalu kože, preto by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom. Ak je potrebné lepenie, môže sa použiť iba hypoalergénna náplasť..

Ak sa dieťa často sťažuje na bolesti chrbta, najmä po poranení miechy, na objasnenie diagnózy je potrebné vyšetrenie MRI. Ak sa zistí prietrž chrbtice, lekár predpíše konzervatívnu liečbu - NSAID, vaskulárne a vitamínové prípravky, masáže, cvičenie, fyzioterapiu. V prípade potreby sa vykoná operácia..

Kýla u detí je častá patológia, ktorá sa môže vyvinúť v každom veku. Ak sa objavia varovné príznaky, je potrebné vybrať si účinnú liečbu pomocou lekárskeho vyšetrenia. Nevšímajte si túto chorobu, aby ste predišli ohrozeniu zdravia a života dieťaťa.

Preventívne odporúčania

Aby ste skutočne zabránili výskytu patologickej formácie, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • počas plánovania tehotenstva a obdobia tehotenstva prestať fajčiť, piť alkohol;
 • jesť čo najpresnejšie: jesť potraviny bohaté na vitamíny a minerály, dodržiavať režim;
 • neužívajte lieky, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť tvorbu plodu;
 • obmedziť príjem potravín bohatých na farbivá a konzervačné látky;
 • po narodení dieťaťa nedovoľte časté výkriky drobkov, zápchu, úzkosť;
 • pravidelne ukazujte dieťaťu pediatra, starostlivo sledujte jeho zdravie.

Urobte všetko pre to, aby ste dieťa ochránili pred nepríjemnou chybou. Ak sa vytvorila pupočná kýla, postupujte podľa užitočných tipov a včas sa obráťte na lekára. Neodkladajte liečbu, nedostatok lekárskej starostlivosti vedie ku komplikáciám, negatívnym následkom.

Ďalšie video. Masáž s pupočnou kýlou u novorodencov:

Pupočná prietrž u novorodencov

Pupočná kýla u novorodencov spôsobuje vážne obavy rodičom - najmä tým, ktorí sami trpeli prietržami v rôznych oblastiach tela. Dospelí pacienti vedia, čo silná bolesť a úzkosť také formácie spôsobujú, takže sa obávajú kýly u dieťaťa. Avšak pupočná kýla u dieťaťa má odlišné príznaky a priebeh v porovnaní s kýlou dospelých. Preto otázku ošetrenia nie vždy kladú lekári. Pomerne často hernia prechádza dieťaťom nezávisle, bez zásahu. Kedy a ako sa to stane - prečítajte si tento článok.

Ako sa pupočná kýla objavuje u novorodencov

Umbilická hernia u novorodencov akéhokoľvek typu sa objavuje v dôsledku oslabenia brušnej steny a vytvárania dier v nej. V tomto prípade brušná dutina nie je schopná udržať vnútorné orgány vo vnútri, v dôsledku čoho z nej vychádzajú, ale nepoškodzuje kožu a podkožné tkanivo. Ak je divergencia tkanív alebo svalov veľká, považuje sa to za patologické, ak nie (napríklad pupočníkový otvor), odborníci to považujú za prirodzené.

Keď sa dieťa vyvíja v materskom lone, pupočníková šnúra podporuje jeho spojenie s placentou: dieťa z neho dostáva kyslík, potrebné vitamíny a živiny, aby rástlo a získalo silu. Cez pupočnú šnúru sa uskutočňuje nielen dodávka potravín a kyslíka, ale aj odstraňovanie spotrebovaného „materiálu“ - odpadových produktov. Umbilikálna šnúra sa skladá z žily a z dvojice tepien: žila má funkciu eliminácie metabolických produktov a oxidu uhličitého a cievy majú funkciu obohatenia materskej krvi, ktorá obsahuje kyslík a živiny. Keď sa dieťa narodí, pupočníková šnúra sa stáva zbytočnou, pretože od tejto chvíle dieťa začne dýchať vlastné pľúca, a nie pomocou placenty, a spôsob, akým sa dieťa kŕmi, sa zmení. Umbilikálna šnúra, ktorá sa stala nepoužiteľnou, je odrezaná a bod rozhrania je priviazaný tak, aby dieťa nestratilo krv..

Ale aj po potlačení pupočnej šnúry zostáva jej vnútorná časť v brušnej dutine, tento jav sa nazýva pupočníkový prsteň. Zvyčajne je pupočníkový krúžok počas prvého mesiaca života novonarodeného dieťaťa prerastený spojivovým tkanivom. Nie je to však vždy a v dôsledku mnohých faktorov sa to úplne nezavrie. Umbilikálny kruh, ktorý zostáva otvorený, predstavuje výstup do brušnej dutiny, v ktorej sú umiestnené vnútorné orgány (omentum alebo črevné slučky). Preto môžu tieto orgány kedykoľvek vykĺznuť z brušnej dutiny prstencom smerom von a objaviť sa pod kožou v pupku. To je možné iba vtedy, ak odpor svalov brušnej steny nie je schopný odolať tlaku z brušnej dutiny..

Umbilická hernia u dieťaťa je herniový vak, ktorý je súčasťou oslabenej brušnej steny s vnútorným obsahom - orgánmi, ktoré vypadli cez „bránu“ tvorenú pupočníkovým krúžkom. Je veľmi dôležité, aby rodičia dieťaťa pochopili všetky tieto procesy, aby v prípade potreby vedome pomohli dieťaťu..

Štatistické údaje ukazujú, že pupočná kýla sa vyskytuje u dojčiat pomerne často - u každého piateho dieťaťa, ktoré je včasné tehotné. Pokiaľ ide o predčasne narodené deti, patológia sa im stáva ešte častejšie - v každom treťom prípade.

Dobrou správou je, že pupočná kýla je typ patológie, ktorá môže sama osebe zmiznúť, takže väčšina rodičov vo veku jedného roka už zabudne na svoje starosti s kýlou. „Sama o sebe“, samozrejme, neznamená bez pomoci: rodičia sa v každom prípade budú musieť riadiť určitými pravidlami, aby sa dieťaťu pomohlo vrátiť sa do normálu. Zostáva však malá kategória detí (asi 3 - 5%), v ktorých pupočná kýla pretrváva až do veku 5 rokov. V tomto prípade lekári ponúkajú rodičom možnosť modernej lekárskej starostlivosti..

Prečo sa u dieťaťa vytvára pupočná kýla?

Tvorba vrodenej prietrže. Ako už bolo uvedené, dôvodom vzniku prietrže je oslabenie brušnej steny. A existujú určité dôvody, prečo k jeho formovaniu v lone nedochádza podľa potreby. Hlavným dôvodom slabosti pobrušnice je nedostatočná pevnosť svalovej štruktúry a spojivového tkaniva - preto sa začína vyvíjať s poruchami. Výsledkom je, že prietrž kýly sa vyskytuje už pred narodením dieťaťa, pretože v lone vnútorné orgány už začínajú vyvíjať tlak na križovatku s pupočnou šnúrou..

Vznik získanej prietrže. Získaná pupočná kýla u dieťaťa sa najčastejšie vyskytuje počas narodenia dieťaťa alebo skôr bezprostredne po ňom. Jedným z dôvodov je to, že pôrodník alebo osoba, ktorá rodí, vám dajú negramotný priestor a upnú pupočnú šnúru a potom sa do jej oblasti môže dostať infekcia. Ďalším dôvodom je neschopnosť samostatne zarastať a uzavrieť pupočníkový prsteň.

Pupočná kýla u novorodencov môže byť rovná alebo šikmá. V prvom prípade hernálny vak a jeho komponenty jednoducho presahujú pupočníkový kruh. V druhej vzniká zložitejšia štruktúra: herniálny vak sa najprv objaví v lúmene medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom sa vypustí do pupočného kruhu..

Kýla u novorodenca je zvyčajne „mobilná“ a ľahko sa vkladá do pupočného kruhu. Niekedy sa vyskytujú aj skutočné, neriadené, žiaruvzdorné prietrže, hoci zriedka. Pupočníkový prstenec je obvykle elastický a široký, a preto sa hernálny vak voľne pohybuje dovnútra a von. Ak je prsteň úzky, výrazne sa zníži mobilita prietrže.

Aby kýla vybrala von, sú potrebné určité podmienky, ktorých hlavným je silný tlak zvnútra, z brušnej dutiny. Tento tlak sa vytvára v niektorých situáciách:

 • ak dieťa veľmi kričí;
 • keď je dieťa veľmi bolestivé na zápchu;
 • keď dieťa kašle;
 • s kolikou a plynom, nadúvanie.

S ďalšími rizikovými faktormi (napríklad brušná stena je oslabená, pupočníkový prstenec nie je dostatočne silný, pupok je zarastený po dlhú dobu zvnútra), niektoré orgány vypadávajú z pobrušnice a dochádza k tvorbe prietrže. Mimochodom, negramotné činy rodičov môžu tiež spôsobiť prietrž - najmä ak mama alebo otec úzkostlivo kladú alebo kladú dieťa do zvislej polohy, umiestňujú ich do prepojok alebo chodcov a jeho telo na to ešte nie je pripravené. V tomto prípade sa pri prudkom zvýšení tlaku v brušnej dutine objaví hernia. Preto neponáhľajte veci a nezrýchľujte prírodné procesy skôr, ako dieťa dosiahne vek 9 mesiacov. Nechajte dieťa vyvíjať sa postupne a postupne: najprv začne sedieť sám, potom - plazí sa a až potom vstane. Prípravné štádiá existujú z nejakého dôvodu - sú prirodzene koncipované na posilnenie brušných svalov, ktoré sú pripravené pokojne odolať tlaku vnútorných orgánov bez vytvorenia kýly.

Kýla u novorodencov: príznaky

Vrodený, vytvorený v herniach materského lona na plánovanom ultrazvuku na prenatálnej klinike alebo už na pôrodnici, objaví lekár, ktorý diagnostikuje tehotnú ženu. Takéto patológie nie sú spravidla ľahké, pretože vrodená vada je pomerne rozsiahla. Pri vrodenej prietrži obvykle vak obsahuje niekoľko orgánov naraz (pečeň, niekoľko slučiek v čreve, omentum) a samotná patológia môže byť zaťažená genetickými problémami a chorobami..

Získané pupočné kýly u novorodencov nie sú tak nebezpečné pre život a zdravie dieťaťa a najčastejšie existuje možnosť zbaviť sa patológie. Mesiac po narodení je možné diagnostikovať kýlu: v tomto okamihu sa už uzdravuje pupočná rana a je zrejmá tvorba prietrže. Je pravda, že sa to vždy nestane, pretože pupočná kýla sa môže vytvoriť alebo sa stane viditeľnou neskôr: dokonca aj v prípade 3-6-mesačného dieťaťa takéto riziko existuje. Preto je veľmi dôležité diagnostikovať prietrž bábätka včas a prijať potrebné opatrenia, aby nedošlo k komplikáciám..

Ako môžu rodičia spoznať prietrž sami? Patológia je vždy lokalizovaná v pupočnom kruhu. Vyzerá to ako uzol kruhového, oválneho alebo ľubovoľného tvaru, ktorého veľkosť môže byť veľmi malá (priemer 0,5 cm) alebo veľmi veľká (priemer 5-6 cm).

Ak herniálny vak obsahuje výhradne slučky čreva, potom má prietrž modrastý odtieň a cez tenkú pokožku dieťaťa bude pozorná rodičia vidieť stenu čreva. Ak sa do herniového vaku vloží pečeň alebo omentum, potom herniálna formácia bude mať červenkastý odtieň. Takýto obrázok môže samozrejme vystrašiť nepripraveného rodiča, ale nemali by ste paniku, pretože vaše dieťa nebude pociťovať bolesť, svrbenie a iné nepríjemné pocity..

Vizuálne si všimnite pupočníkovú herniu u novorodenca, ktorá nie je zložitá v čase, keď sa dieťa napína - plače, kašeľ, keď má stolicu. Ale vo chvíľach pokoja a uvoľnenia napätia sa prietrž stáva takmer neviditeľnou. Ak mierne zatlačíte prstom na herniálnu masu, pravdepodobne pôjde do brušnej oblasti, ale potom sa opäť vráti na svoje miesto. Niektorí lekári sa domnievajú, že trávenie a správanie dieťaťa do značnej miery závisia od prítomnosti prietrže, čo vysvetľuje prítomnosťou patológie nedostatok chuti do jedla, slabý spánok, časté pľuvanie. Väčšina odborníkov však s touto teóriou nesúhlasí, pretože u úplne zdravých detí sa spánok a chuť do jedla nemenej často zhoršujú a rýchla regurgitácia je zvyčajne príznakom nadmerného kŕmenia. Pri výskyte zápchy, koliky a iných bežných problémov novorodencov nemá tvorba hernie žiadny účinok.

Akútnym symptómom pupočnej kýly u novorodencov by sa však mala venovať osobitná pozornosť, pretože môžu priamo súvisieť s porušením prietrže: v tomto prípade má dieťa silné bolesti v bruchu, môže začať zvracanie a nadúvanie. Tento stav nastane, ak je pupočníkový prstenec silne stlačený a výkaly sa hromadí v slučkách čreva vo vnútri herniálneho vaku. Hernálny vak zostáva v kruhu zvonka spolu so slučkami čreva, ktoré sú v ňom zovreté a ktoré prestávajú byť zásobované krvou. Táto situácia spôsobuje dieťaťu veľmi silnú bolesť, kričí a nedokáže sa narovnať. Ak venujete pozornosť vonkajšiemu stavu kýly, potom je to kriticky napäté, ako by bolo preplnené, čo sa nedá vnútornej správe (nemali by ste sa o to ani pokúsiť). V tomto prípade dieťa potrebuje neodkladnú chirurgickú starostlivosť: mali by ste čo najskôr zavolať sanitku a nahlásiť porušenie kýly.

Aké je riziko kýly

Ak je prietrž malá a nie v obmedzenom stave, nemali by ste sa o ňu báť - nie je to nebezpečné pre život a zdravie dieťaťa. Je pravda, že je vždy potrebné pamätať na to, že riziko porušenia právnych predpisov zostáva, aj keď je to u detí veľmi zriedkavé, a to kvôli pohyblivosti a dobrej rozťažnosti črevných slučiek a pupočníka..

V prípade porušenia zdravotného stavu a života dieťaťa môže byť ohrozené vážne nebezpečenstvo, pretože tkanivá vnútorných orgánov, ktoré nie sú prístupné krvi a nachádzajú sa v herniálnom vaku, sa začínajú rýchlo prejavovať nekrózou (smrťou). Tento proces je neuveriteľne rýchly. A ak sa operácia neuskutoční včas, bude chirurg nútený odstrániť nielen kýlu samotnú, ale aj odumreté orgány, ktoré môžu zahŕňať pečeň, omentum a črevá. Ak čakáte na operáciu neskoro, existuje riziko vzniku gangrény - život ohrozujúci stav.

Aká je diagnóza

Na diagnostikovanie pupočnej kýly u novorodencov je potrebné konzultovať chirurga. Ak však lekár používa u dospelých dospelých tzv. „Vertikálne“ a „kašeľové“ testy, potom je všetko s dieťaťom jednoduchšie. Lekár jednoducho vyšetrí dieťa pri ležaní, jemne zbije pupok a určí veľkosť pupočnej prietrže a prsteňa.

Ultrazvuk brušnej dutiny pomôže určiť diagnózu priamej alebo šikmej prietrže, zistiť konkrétne miesto patológie a riziko porušenia. Pomocou ultrazvukového skenera bude možné vizualizovať, ktoré orgány sa nachádzajú v herniálnom vaku. Aby sa vylúčili (alebo potvrdili) možné komplikácie (napr. Ohyb črevných slučiek v tvare W, adhézie), je potrebné podstúpiť špeciálnu štúdiu s dieťaťom - irrigoskopiu. Rodičia sa na ňu budú musieť pripraviť vopred. V procese irigoskopie dostane dieťa klystír, ale namiesto vody sa k nemu pridá špeciálne riešenie, ktoré sa môže prejaviť röntgenovými lúčmi. Lekár tak bude mať úplný obraz o tom, čo sa deje, a urobí konečné rozhodnutie o výbere metódy liečby pupočnej kýly..

Je možné vyliečiť kýlu u dieťaťa

Pupočná kýla u dieťaťa nie je jednoduchá diagnóza, ktorá si vyžaduje povinné sledovanie dieťaťa. Avšak vo väčšine prípadov (95%) lekári skôr, ako dieťa dosiahne vek jedného roka, dávajú pred akýmikoľvek vplyvmi prednosť taktike vyčkávania. Pokiaľ ide o konkrétny boj proti hernii, dnes je jedinou možnosťou, ako sa zbaviť patológie, hernia - operácia na odstránenie hernie. V prípade dojčiat takéto rozhodnutie prijíma lekár iba v prípade porušenia prietrže. A vo väčšine prípadov lekár pozýva rodičov, aby počkali, kým sa patológia nezmení a úplne nezmizne.

Aby ste to dosiahli, môžete vykonávať určité manipulácie doma bez použitia farmaceutických prípravkov. Bude stačiť pozorne monitorovať dieťa a aplikovať niektoré techniky, ktoré postupne pomôžu procesu stratiť platnosť..

Patria sem tieto opatrenia:

Použitie náplasti. Táto metóda sa často používa, ale pri jej výbere je potrebné zohľadniť určité pravidlá. Pred aplikáciou náplasti musí byť prietrž odstránená (pokiaľ možno s pomocou špecialistu, pretože negramotné pôsobenie môže viesť k kŕču pupočného prstenca a následnému stlačeniu prietrže). Poraďte sa s chirurgom: rýchlo a správne nastaví prietrž a dá vám pokyny, ako to urobiť ručne. Lekár potom vysvetlí, ako správne aplikovať náplasť tak, aby bol hernálny vak bezpečne a bezpečne pripevnený. Po konzultácii môžu rodičia zmeniť náplasť sami: bude potrebné sledovať, či sa nevyskytujú alergické prejavy alebo lokálny zápal. Lekár vás vopred upozorní - keď je potrebné dieťaťu ukázať, aby monitoroval jeho stav. V prípade, že si lekár všimne zvýšenie prietrže, pravdepodobne vám ponúkne iný spôsob fixácie. Pri výbere náplasti by si ju mali rodičia pozorne prečítať: je potrebné, aby bol produkt sterilný, hypoalergénny a vysokej kvality. Po každom kúpaní musí dieťa znova opraviť herniálnu formáciu.

Nosenie ortopedického pásu. Bandáž je na rozdiel od náplasti pohodlnejšia a spoľahlivejšia: pomáha dobre fixovať herniálnu formáciu tak, že je umiestnená presne vo vnútri pobrušnice av správnej polohe. Ortopedický pás zároveň stabilizuje rovnováhu medzi vonkajším odporom a vnútorným tlakom. Keďže však použitie bandáže vyžaduje aj špeciálne pravidlá, bude tu potrebná odborná konzultácia. Chirurg tiež najprv upraví formáciu a potom ukáže, ako si nasadiť pás a upevniť ho.

Detský obväz nespôsobí dieťaťu nepohodlie, pretože je vyrobený z elastickej mäkkej tkaniny. Pod pásom sa spravidla nenosia žiadne odevy a pre oblasť genitálií sú k produktu pripevnené špeciálne hygienické vložky. Ak je hernia malá, bude stačiť pár mesiacov na opasok a všimnete si, že prietrž takmer zmizla. Jedinou kontraindikáciou pri nosení obväzov môžu byť dermatologické problémy v oblasti, kde pás prilieha na pokožku dieťaťa. Nezabudnite informovať svojho lekára, ak sa v oblasti aplikácie obväzu u dieťaťa vyskytnú ekzémy, alergické alebo infekčné vyrážky..

Cvičenie a masáže. Po jednoduchej konzultácii bude mama schopná dať dieťaťu s herniou užitočnú masáž a špeciálne cvičenia. Požiadajte lekára alebo miestneho detského lekára, aby ukázal špeciálne techniky a techniky masáže pre túto príležitosť. Hlavným pravidlom počas procedúry bude mäkkosť - hlavné pohyby sa musia vykonávať v kruhu v pupku. Okrem toho bude užitočné položiť dieťa na brucho tak, aby postupne posilňoval šikmé svaly brucha a brucha. Otočenie do strany, keď stojíte na chrbte, tiež pomôže vytvoriť svalový korzet: ak chcete dieťa stimulovať, aby sa otočilo, musíte trochu potiahnuť ruku. Všeobecným posilňovacím cvičením sú ohýbanie nôh vedúce k žalúdku, oblúkové rozmnožovanie nôh, jednoduché ohýbanie a predlžovanie. Je lepšie robiť tieto cvičenia s dieťaťom ráno a masírovať pred kŕmením, pretože po kŕmení môžu masážne pohyby spôsobiť regurgitáciu.

Ľudové cesty. Napriek tomu, že mnoho babičiek odporúča „ošetrovať“ prietrž viazaním mince na pupok, táto metóda môže dieťaťu vážne poškodiť, nehovoriac o tom, že je absolútne zbytočná. Po prvé, herniálny vak sa nedá dobre upevniť pomocou mince a po druhé, získanie infekcie v pupku má skutočne vysoké šance. A vzhľadom na to, že v súčasnosti neexistujú žiadne problémy s nákupom obväzu alebo náplasti, je oveľa bezpečnejšie ich používať. Nemenej zbytočné sú aj odporúčania na potieranie pupka propolisom alebo maslom a spájkovanie dieťaťa s odvarom rebarbory. Je možné, že dieťa bude mať na tieto prostriedky alergiu a problémy sa budú zvyšovať.

Stojí to za operáciu

Lekár navrhne vykonať operáciu kýlovej excízie iba v prípade, že pupková kýla u dieťaťa neklesne do 7 rokov. Operácia sa vykonáva u dieťaťa iba vtedy, ak je porušená prietrž..

Ak k porušeniu došlo a dieťa bolo prevezené na pohotovosť, lekári s najväčšou pravdepodobnosťou používajú modernú techniku ​​- hernioplastiku, počas ktorej bude zrejmé, či je možné zachovať orgány, ktoré sú vo vnútri herniálneho vaku. Ak sú postihnuté, budete si musieť vybrať odstránenie, ak k nemu nebude taký problém - hernia bude chirurgicky opravená a hernálny prstenec bude šitý. Na bezpečné zafixovanie krúžku lekári používajú buď svoje vlastné detské tkanivo alebo implantát zo špeciálnej sieťky. Okrem štandardnej otvorenej chirurgie môžu byť rodičom ponúknuté aj možnosti laserovej chirurgie.

Aby ste predišli hernii u dieťaťa: preventívne opatrenia

 • nedovoľte dieťaťu plakať nahnevane a dlho;
 • zabrániť zápche, ak ste náchylní k tomu, použite klystír, odvzdušňovaciu trubicu, poraďte sa s lekárom - je možné použiť mierne preháňadlo;
 • neumožňujú nadúvanie; ak má dieťa často koliku, použite výrobky, ktoré znižujú tvorbu plynu;
 • zúčastňovať sa lekcií plávania od mladého veku s dieťaťom (spravidla v moderných športových kluboch, ktoré ponúkajú na prax od veku 2 mesiacov), pomáha to posilňovať svaly brušnej steny;
 • ak je dieťa choré, okamžite kontaktujte lekára ORL, aby vám predpísal prostriedky proti kašľu;
 • pri hraní s dieťaťom ho nevyhadzujte: zvyšuje to vnútorný tlak v pobrušnici;
 • neposúvajte dieťa príliš pevne.
 • odborník
 • Najnovšie články
 • spätná väzba

O znalcovi: + MOM

Sme najpriateľskejší web pre mamičky a vašich najmenších. Otázky a odpovede na ne, jedinečné články lekárov a spisovateľov - to všetko s nami :)

Prečítajte Si O Druhy Kýl

K sekvestrovanej medzistavcovej hernii dochádza v dôsledku vyčnievania a prasknutia vláknitého prstenca (disku), ktorý je akýmsi „položením“ medzi stavce. V strede disku je mäkké tkanivo buničitého jadra.
Liečba rakoviny prostaty, rovnako ako akákoľvek onkológia, zahŕňa odstránenie rakovinových buniek, ktoré sa dosahuje chirurgickým zákrokom alebo vystavením ionizujúcemu žiareniu a rôznym chemoterapeutickým liekom v kombinácii s chirurgickým zákrokom alebo vo forme nezávislých metód..
Veľmi často pri bolesti chrbta alebo krku je diagnostikovaná hypertenzia. Môže súvisieť krvný tlak a osteochondróza??Dve najznámejšie choroby moderného ľudského života sú osteochondróza a arteriálna hypertenzia.