loader

Hlavná

Liečba

Pooperačná prietrž

Pooperačná hernia (ventrálna, jazvová) je jednou z najbežnejších komplikácií pri operácii brucha. Môže sa tvoriť po odstránení slepého čreva, žlčníka, maternice u žien alebo pri iných chirurgických zákrokoch. Jediným symptómom je vo väčšine prípadov prítomnosť výčnelkov v oblasti pooperačného švu, menej často sa objavujú ďalšie prejavy. Hernioplastikou sa môžete zbaviť výčnelku.

Čo to je

Pooperačná (ventrálna) hernia prednej brušnej steny je stav, pri ktorom vnútorné orgány (črevá, omentum) siahajú za brušnú dutinu v oblasti pooperačnej jazvy. Na fotografii vyzerá prietrž ako výčnelok podobný nádoru. Jej vývoju vždy predchádza chirurgia..

Prečo vzniká

Príčinou vzniku ventrálnej hernie je vždy porucha prednej brušnej steny, ktorá je výsledkom predchádzajúcej operácie. Patológia však nie je vytvorená po všetkých operáciách, môže byť ovplyvnená všeobecnými faktormi a vlastnosťami operácie.

Súvisiace s prevádzkou

Na chirurgický zákrok má vplyv niekoľko faktorov:

· Pooperačné infekcie rán;

· Nadmerné napätie v tkanivách prednej brušnej steny;

· Dlhý rez;

Zlá kvalita rany;

Alergická reakcia na materiál na šitie.

Všeobecné faktory závislé od pacienta

Riziko zvyšujú tieto faktory:

· Diabetes mellitus (s ochorením, prísun krvi do tkanív sa zhoršuje);

· Ochorenia kardiovaskulárneho systému, zhoršená koagulácia krvi;

Dlhodobý kašeľ, chronická zápcha (zvýšený vnútrobrušný tlak);

Starší vek (reparatívne vlastnosti sa zhoršujú s vekom).

Neexistuje jednoznačné vysvetlenie, prečo sa v pooperačnom období vytvára hernia. Toto môže byť ovplyvnené jedným alebo niekoľkými faktormi naraz. Niektoré faktory môžu byť ovplyvnené a znižujú pravdepodobnosť vzniku patológie. Napríklad nesúlad s lôžkom, vzpieranie, nedostatočná starostlivosť o pooperačnú ranu - to sú tie, ktoré si pacient môže sám vylúčiť.

Všetky pooperačné kýly sú rozdelené v závislosti od miesta výskytu do dvoch veľkých skupín - stredná a bočná.

Sú umiestnené v stredovej línii brucha (od xiphoidného procesu po ochlpenie kostí).

Nachádza sa na pravej alebo ľavej strane bočného okraja svalu rectus abdominis.

Patológia je klasifikovaná podľa iných príznakov:

Podľa veľkosti herniového otvoru: malý, stredný, veľký, obrovský.

Zákonnosť: nastaviteľná, nevratná.

Podľa prítomnosti klinických prejavov: asymptomatický, symptomatický.

Odroda ovplyvňuje klinické príznaky a taktiku liečby..

Príznaky pooperačnej brušnej prietrže

Hlavným príznakom patológie je prítomnosť tumoru podobnej formácie v oblasti pooperačnej jazvy. Lokalizácia a veľkosť sa môžu líšiť, záleží na prístupe vykonanom počas operácie.

Pri malej prietrži (do 1 cm) nemusí byť výstupok viditeľný.

Výstupok spočiatku pacienta neobťažuje, neexistujú žiadne ďalšie príznaky. V priebehu času sa objaví bolesť v oblasti výstupu herniálneho obsahu. Syndróm bolesti má nasledujúce charakteristiky:

 • lokalizované v jazve;
 • zhoršené kašľom, namáhaním, fyzickou námahou;
 • v pokoji klesá.

Pri porušení čriev sa môžu v bráne kýly objaviť príznaky akútnej črevnej obštrukcie:

 • intenzívna bolesť;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • zadržiavanie stolice a plynu.

Diagnostické metódy

Vo väčšine prípadov diagnóza nie je náročná. Dôležité sú dva body - prítomnosť výčnelku v oblasti jazvy a anamnéza brušnej chirurgie.

Potom lekár vykoná fyzikálne vyšetrenie - hmatové výčnelky hernie, zistí sa príznak kašľa. Na objasnenie diagnózy sa niekedy vyžaduje použitie ďalších diagnostických metód - ultrazvuk (ultrazvuk) alebo počítačová tomografia (CT). Pomocou ultrazvuku alebo CT môžete určiť:

 • parametre brány prietrže;
 • obsah herniálneho vaku;
 • extra hernial foramen.

Menej často sa môže predpísať röntgenové vyšetrenie brucha (so symptómami akútnej obštrukcie čreva).

Pred operáciou je obvykle predpísaných niekoľko všeobecných klinických štúdií - všeobecná analýza krvi a moču, koagulogram, elektrokardiogram. Výsledky testov neovplyvňujú diagnózu, vykonanie týchto štúdií je potrebné na vyhodnotenie celkového stavu pacienta pred operáciou.

Ako liečiť

Jedinou účinnou liečbou je chirurgický zákrok (hernioplastika). Pred jej zavedením je možné predpísať konzervatívnu liečbu, ktorá je zameraná na prevenciu komplikácií. Je nemožné zbaviť sa výčnelkov liekmi alebo ľudovými liekmi.

Čo robiť s pacientom doma

Je nemožné zbaviť sa vydutia doma. Dodržiavanie niektorých odporúčaní však zabráni rozvoju komplikácií. Čo sa dá robiť doma:

 1. Noste špeciálny obväz.
 2. Eliminujte ťažkú ​​fyzickú námahu, najmä ťažké zdvíhanie.
 3. Dodržujte diétu zameranú na prevenciu zápchy - jesť viac vlákniny, cereálií, piť 1,5 litra čistej vody denne.
 4. Včas liečiť choroby dýchacieho systému, ktoré sa prejavujú kašľom.

Malo by byť zrejmé, že dodržiavanie týchto odporúčaní nezruší hernioplastiku.

chirurgia

Hernioplastika je jediná účinná liečba. Typicky sa chirurgický zákrok vykonáva 6-12 mesiacov po objavení sa výčnelku, operácia je v tomto prípade plánovaná. S rozvojom komplikácií sa vykonáva núdzová operácia.

Operácia pozostáva z dvoch hlavných fáz - oprava prietrže (excízia herniálneho vaku) a plastická chirurgia (uzavretie defektu). Existujú dva typy hernioplastiky:

 1. Plast s miestnymi tkanivami. Defekt sa šije bez použitia protéz. Takáto operácia je možná, ak veľkosť defektu nepresahuje 5 cm.
 2. Radikálna plastická chirurgia (pomocou protéz). Defekt aponeurózy je pokrytý syntetickou protézou. Táto operácia sa používa, keď je veľkosť defektu väčšia ako 5 cm.

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva v celkovej anestézii, ale pri malej veľkosti defektu sa môže operácia vykonať v lokálnej anestézii..

Prognóza a komplikácie

Pri včasnej hernioplastike je prognóza priaznivá. Ak sa používa radikálny plast, relapsy sú veľmi zriedkavé..

S rozvojom komplikácií je prognóza menej priaznivá. Bežné sú nasledujúce komplikácie:

S rozvojom komplikácií je potrebná neodkladná lekárska starostlivosť. Liečba zvyčajne pozostáva z urgentného chirurgického zákroku.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Každá osoba má nielen jedinečné odtlačky prstov, ale aj jazyk.

Viac ako 500 miliónov dolárov ročne sa vynakladá na alergické lieky v Spojených štátoch amerických. Stále si myslíte, že nájde spôsob, ako konečne poraziť alergie?

Zubári sa objavili relatívne nedávno. Už v 19. storočí bolo povinnosťou bežného kaderníka vytiahnuť choré zuby.

Vzdelaný človek je menej náchylný na ochorenia mozgu. Intelektuálna aktivita prispieva k tvorbe ďalšieho tkaniva na kompenzáciu choroby.

Prvý vibrátor bol vynájdený v 19. storočí. Pracoval na parnom stroji a bol určený na liečbu ženskej hystérie..

Priemerná dĺžka života ľavákov je menšia ako u pravákov.

Aby sme povedali aj najkratšie a najjednoduchšie slová, používame 72 svalov.

Mnoho liekov sa pôvodne uvádzalo na trh ako drogy. Napríklad heroín sa pôvodne uvádzal na trh ako liek proti kašľu. Lekári odporúčali kokaín ako anestéziu a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti..

Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

Liečivo proti kašľu „Terpincode“ je jedným z vedúcich pracovníkov v predaji, a to vôbec kvôli jeho liečivým vlastnostiam.

Podľa štúdií ženy, ktoré pijú niekoľko pohárov piva alebo vína týždenne, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.

Zubný kaz je najbežnejšou infekčnou chorobou na svete, s ktorou ani chrípka nemôže konkurovať..

74-ročný austrálsky rezident James Harrison sa stal darcom krvi asi 1 000-krát. Má zriedkavý krvný typ, ktorého protilátky pomáhajú novorodencom so závažnou anémiou prežiť. Austrálčan tak zachránil asi dva milióny detí.

Osoba užívajúca antidepresíva bude vo väčšine prípadov opäť trpieť depresiou. Ak sa človek vyrovná s depresiou sám, má šancu na tento stav navždy zabudnúť..

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na pravidelné raňajky, sú oveľa menej obézni..

Každý môže čeliť situácii, keď stratí zub. Môže ísť o rutinný postup, ktorý vykonávajú zubní lekári, alebo o následok úrazu. V každom a.

Odstránenie prietrže brucha pomocou oka

Abdominálna hernia (brušná alebo ventrálna) je nebezpečné ochorenie, ktoré spôsobuje vážne komplikácie. V patológii sa tkanivové vlákna líšia alebo lámu. Vďaka výslednej chybe tuková vrstva vyčnieva herniovým vakom, ktorý sa natiahol do vnútorných orgánov.

Drobné nepohodlie na začiatku ochorenia postupne progreduje a nakoniec spôsobuje štipku prietrže, nekrózy tkanív a peritonitídy. Lekári trvajú na tom, že operácia odstránenia prietrže by sa mala uskutočniť v počiatočných fázach, keď je výčnelok malý. Zatiaľ čo následky môžu byť nepredvídateľné.

príčiny

Vytvorené brušné svaly spoľahlivo fixujú orgány umiestnené v brušnej dutine, zabraňujú ich vypadnutiu.

Biela čiara predstavuje zraniteľné spojenie v brušnej stene. Je tvorená spojivovými tkanivovými štruktúrami. Svalové tkanivo sa nezúčastňuje na tvorbe bielej línie. Nedostatok svalov robí z bielej línie najzraniteľnejšie brucho.

V normálnom stave je šírka vlasca 1 až 3 cm a tenké štruktúry spojivového tkaniva sa napínajú. To vedie k rozdrobeniu svalov, čo umožňuje vytvorenie prietrže. Čím širšia brána, tým ťažšia je choroba.

V prednej stene brucha sú ďalšie slabiny. Herniové výčnelky, ktoré v nich šíria tenkú vrstvu spojivového tkaniva a svalových vlákien, idú von pod kožu.

Hernálny vak tlačí cez oslabené svalové steny, zvyšuje intrakavitárny tlak. Medzi faktory, ktoré vytvárajú vysoký brušný tlak, patria:

 • dlhodobá neprimeraná fyzická aktivita;
 • veľký plod u tehotných žien;
 • systematická zápcha;
 • oslabujúci kašeľ spôsobený astmou, bronchitídou, pneumóniou;
 • obezita;
 • preplnený žalúdok s konštantným prejedaním;
 • oslabenie svalového tonusu a starnutie tkanív šliach v starobe.

Výskyt hernie je ovplyvnený poškodením brušnej dutiny. Kýly sa tiež vyskytujú po operácii brucha. Ich vznik je vyvolaný chirurgickými zákrokmi na pohlavných orgánoch, žalúdku, črevách, žlčníku..

Druhy brušnej prietrže

V mieste lokalizácie sa ventrálne kýly rozdeľujú na:

 • umbilikálne (supra-, sub- a umbilical);
 • trieslová;
 • stehenné
 • pooperačné;
 • výčnelok bielej línie brucha.

K rozlíšeniu etiológie:

 • Vrodené výčnelky. Zvyčajne sa dieťa okamžite narodí s patológiou. Niekedy sa vyskytuje u novorodenca po chvíli.
 • Získané vzdelanie. K vydutiu dochádza, keď tkanivo stráca svoju elasticitu. Pružnosť svalov klesá s vekom as vyčerpaním.

Podľa typu sa brušné prietrže delia na:

 • Dokončené. Plnený vak preniká cez lúmen v hernial gate.
 • Neúplná. Formácie zostávajú v brušnej dutine. Tento jav je pozorovaný v skorých patológiách..

Medzi kýlami patria:

 • Posilnené herniové masy. Spad sa pohybuje a mení lokalizáciu otvorením herniálneho vaku. Buď spadne pod kožu, potom spadne späť do brušnej dutiny.
 • Nevratné výčnelky. Kýla sa nedá opraviť. Telá zatiahnuté do vaku sa nemôžu vrátiť do pôvodnej anatomickej polohy.

Klasifikácia kýly bielej línie závisí od závažnosti patológie:

 • I titul. Šírka bielej čiary 3-5 cm.
 • II. Biela čiara sa zväčšuje o viac ako 7 cm;
 • III. Stupeň. Orgány vypadávajú, žalúdok klesá.

príznaky

V počiatočných fázach je hlavným príznakom periodicky mizajúci výčnelok. Počas tohto obdobia kýla takmer nespôsobuje pacientovi nepríjemnosti. Príležitostne ho narušuje dočasná chorobnosť matnej povahy. Ako sa patológia vyvíja, objavujú sa ostré, ostré bolesti.

Okrem toho sa pacient obáva z belgovania, zápchy, syndrómu nevoľnosti a vracania, zlého zdravotného stavu..

komplikácie

Bežné kýly spôsobujú nebezpečné komplikácie. Zovretá prietržová vak je život ohrozujúca. Pri porušení sa tráviace orgány stlačia. V zovretých orgánoch je úplné alebo čiastočné prekrývanie krvných ciev transportujúcich živiny. Kvôli nedostatku výživy začína tkanivová nekróza, ktorá vedie k gangréze čriev.

Steny pobrušnice sa zapália. Preplachované hnisavé procesy vedú k peritonitíde - nebezpečnej komplikácii, ktorá môže viesť k smrti.

Porušenie spôsobuje upchatie čreva. Črevá sa upchávajú výkaly. Toxíny akumulované v tele v neuveriteľnom množstve spôsobujú intoxikáciu. Vylučovací systém tela sa nemôže vyrovnať s neutralizáciou jedov. U pacienta dochádza k zlyhaniu obličiek.

Prvé príznaky kýly brucha sú vážnym dôvodom na obavy a ísť do nemocnice za lekárskou pomocou. Odstránenie prietrže v počiatočných fázach - záruka priaznivého výsledku choroby.

Metódy odstránenia

Pacienti niekedy naivne veria, že herniálna formácia pomáha eliminovať diétu, bandáž a cvičebnú terapiu. Toto je nebezpečný klam. Takéto metódy neliečia brušné kýly, chirurgia je jedinou záchranou z brušnej poruchy a šanca na uzdravenie..

Cvičenia zvyšujú riziko porušenia herniálnej hmoty a podkožného tuku. Výživa v potrave poskytuje dočasnú úľavu, pravdepodobne kvôli chudnutiu. Pri najmenšom zaťažení brucha alebo nevhodnom pohybe tela herniálny vak opäť vypadne.

Bandáž nie je schopná neustále udržiavať slučku čreva vo vnútri brušnej dutiny. Nie je možné nahradiť chirurgické odstránenie herniálneho výčnelku pomocou bandáže, bez ohľadu na to, koľko je na tento čas potrebný. Naopak, pri dlhodobom opotrebovaní sa v hernálnom vaku objavujú adhézie a prietrž sa stáva nenapraviteľnou. Opodstatnené dlhodobé nosenie zariadenia má opačný účinok. Mechanické zaťaženie brušných svalov sa prenáša na bandáž, čo vedie k oslabeniu svalov, napínaniu štruktúr spojivového tkaniva a rastu tvorby kýly.

Je vhodné nosiť obväz pre ľudí, ktorí operáciu odložili na krátku dobu. Bandáž sa v týchto prípadoch používa na zabránenie progresie patológie.

Abdominálna prietrž sa vylieči iba u detí mladších ako 5 rokov, a to aj vďaka výlučne ľudovým metódam liečby.

Deti však niekedy potrebujú aj operáciu. Indikácia toho je veľkosť formácie prietrže. Veľké defekty u dieťaťa sa zatiaľ eliminujú, až kým tkanivá nestratia elasticitu.

Ako operovať

Operácie sú rozdelené na plánované a núdzové. Plánovaný zásah je indikovaný u pacientov, ktorí sa cítia nepohodlne v mieste lokalizácie, bez toho, aby sa pritlačili kýlový vak.

Nasledujúce znaky označujú porušenie:

 • neznesiteľná bolesť brucha;
 • vzdelávanie nie je regulované;
 • syndróm zvracania nauzea;
 • zmiznutie črevných pohybov;
 • krvné inklúzie vo výkaloch;
 • preťaženie plynu v črevách.

Predoperačná príprava

Príprava pacienta na chirurgický zákrok:

 • odmieta piť alkohol 3 dni pred chirurgickým zákrokom;
 • nepoužíva lieky s kyselinou acetylsalicylovou 14 dní pred operáciou (znižujú zrážanie krvi);
 • racionálne živí a prijíma vitamíny 14 dní pred liečbou.
 • Naposledy jedol do 20-00 predchádzajúceho dňa.

Operácia je odložená na pacientov po infekčných chorobách. Interval medzi ukončením liečby infekcií a chirurgickým zákrokom je 14 dní (s výnimkou núdzových situácií)..

Pacient je odoslaný na lekárske vyšetrenie. Štúdia obsahuje:

 • krvný test;
 • testy na cukor, skupinu a Rh, protrombínový index (PTI);
 • výskum infekcií (syfilis, hepatitída, HIV);
 • elektrokardiogram.

Prevádzkové metódy

Chirurgický zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii alebo sa podáva celková anestézia. Neštiepené kýlové útvary sa prednostne odstraňujú lokálnou anestéziou. Lokálne anestetiká nemajú nepriaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Po nich človek nevyžaduje dlhodobé pozorovanie. Pacient nie je chorý, môže bezpečne jesť jedlo.

Ak nedôjde k porušeniu, operácia kýly brucha pomocou oka sa uskutoční rýchlo a bez komplikácií.

Klasické operácie sa vykonávajú napínaním oslabených vrstiev. Pozitívny výsledok operácie je zaznamenaný u 60 - 80% pacientov. U 20 - 40% pacientov sa vyskytuje relaps. Opakovaná strata nastáva kvôli obrovskému zaťaženiu jazvami. Pri silnom napätí v brušnej dutine sa nite prerezávajú cez oslabené tkanivá a otvárajú sa výstupy do herniálneho vaku..

Retylovaná gernioplastika

Za najlepší spôsob odstránenia prietrže sa považuje chirurgický zákrok so zavedením endoprotézy oka. Všetok vznikajúci náklad padá na zabudovaný implantát. Sieť bez komplikácií je implantovaná, prerastá spojivovým tkanivom.

Defekt pokrytý sieťovou protézou sa zmení na homogénnu štruktúru odolnú proti rozťahovaniu a roztrhnutiu. Novo vytvorená stena zabraňuje opakovanému vyčnievaniu vnútorných orgánov.

Laparoskopia s implantáciou chirurgickej siete

Malé útvary sa odstránia laparoskopicky. Vďaka fibrooptickej sonde, ktorá zobrazuje obraz brušných orgánov na monitore, lekár vyhodnocuje situáciu a vykonáva precízne manipulácie.

Procedúra nevyžaduje rozsiahlu disekciu brušnej dutiny. Vyrábajú sa iba malé vpichy, cez ktoré sa vkladá sonda, nástroje a implantát zo siete. Počas operácie nedochádza k silnému krvácaniu. Drobné poškodenie tkaniva sa hoja rýchlo.

Táto metóda nie je vhodná pre ľudí s brušnými chorobami. Laparoskopia sa nerobí pri veľkých herniálnych výčnelkoch a priškrtenej prietrži.

Pooperačné obdobie

V dlhom rehabilitačnom období potrebujú pacienti, ktorí podstúpili odstránenie zovretej prietrže, pri ktorej došlo k tkanivovej nekróze a peritonitíde, potrebujú dlhé rehabilitačné obdobie. V tejto situácii chirurg odstráni odumreté tkanivo, čo vedie k asanácii brušnej dutiny. Po operácii je pacientovi predpísaná lieková terapia. Berie anestetiká a antibiotiká..

Ak bola operovaná neporušená kýla, pooperačná perióda rýchlo končí. Deň po operácii je pacient prepustený z kliniky. Je schopný:

 • pohybovať sa po dome (chôdza pomáha liečiť);
 • jesť pravidelné jedlo;
 • opustiť dom 3 dni po chirurgickom zákroku.

Aj keď je režim prevádzky v teréne flexibilný, pacientovi sa odporúča dodržiavať určité pravidlá:

 • robiť obväzy na klinike, kým sa neodstránia stehy;
 • používať preháňadlá (zápcha počas rehabilitačného obdobia spôsobuje nezrovnalosti v stehu a opakovaní prietrže);
 • zdržať sa nakláňania vpred;
 • nerobiť fyzickú terapiu a jogu, kým sa vyrezanie nevylieči;
 • nezdvíhajte ťažké bremená 2-3 mesiace (po odstránení švov je zakázané zdvíhanie predmetov nad 5 kg);
 • kontrola telesnej hmotnosti po dobu najmenej šiestich mesiacov (nadmerné zaťaženie môže spôsobiť nezrovnalosti v nezrelých tkanivách, spôsobiť vypadnutie hernie);
 • snažte sa vyhnúť faktorom, ktoré prispievajú k vzniku kašľa (pri kašli človek napína brušné steny, ktoré môžu spôsobiť relaps)

Dodržiavanie profylaxie a starostlivá starostlivosť o zdravie počas rehabilitačného obdobia nedovoľujú vznik vážnych komplikácií.

Pred vznikom komplikácií sa musí chirurgicky odstrániť brušná hernia. Operácia v počiatočnom štádiu nie je nebezpečná. Liečba malých hernií je efektívnejšia ako liečba veľkých a uškrtených. Vykonávanie lekárskych odporúčaní počas rehabilitačného obdobia bráni opätovnému výskytu prietrže.

Aké operácie sa používajú na odstránenie prietrže bielej línie brucha

Normálne je šírka bielej čiary až 3 cm Pri stenčovaní a aktívnom napínaní tkanív sa objavuje divergencia svalov a tvoria sa herniálne brány. V závislosti od ich šírky sa určuje stupeň patológie. V modernej klasifikácii sú tri:

 • 1 stupeň - rozdiel do 3-5 cm;
 • 2 stupne - viac ako 5-7 cm;
 • Stupeň 3 - externe pozorovaný prolaps orgánov a prolaps brucha.

V závislosti od umiestnenia sa rozlišujú supra umbilické, sub umbilické a umbilické kýly. Hlavné dôvody, ktoré spôsobujú ich vzdelanie:

 • náchylnosť na zápchu;
 • s dlhým kašľom (bronchitída fajčiara);
 • viacnásobné tehotenstvo, polyhydramniá;
 • detský a pokročilý vek (slabosť spojivových tkanív);
 • porušenie integrity brušnej steny v dôsledku prebiehajúcich brušných operácií;
 • tvrdá fyzická práca;
 • vážne zranenia.

Diagnózu vždy určuje lekár, ale podľa určitých príznakov môžete podozrenie na vývoj problému sami. Väčšina pacientov sa sťažuje na výskyt bolesti brucha, ktorú zhoršujú pohyby, sklony a namáhanie, hmatové postihnutie postihnutej oblasti. Možno zvýšená nevoľnosť, zvracanie, grganie.

Diagnózu a liečbu kýly poskytuje chirurg. Ak sa problém vyskytne u dieťaťa, musíte ho najskôr ukázať pediatrovi a dostať odporúčanie pediatrickému chirurgovi, ambulancii alebo oddeleniu. Pacient má právo podrobiť sa komplexnej prehliadke v okresnej nemocnici v mieste bydliska alebo sa obrátiť na špecializované súkromné ​​stredisko špecializujúce sa na takéto vady na komerčnom základe. V druhom prípade je cena diagnostiky a liečby stanovená individuálne, platbu vykonáva sám pacient, nie je krytá poistením..

Pri prvej návšteve chirurg vykoná prehliadku pacienta so špecifikáciou príznakov a špecifického načasovania jeho vzhľadu. Je dôležité zistiť, čo spôsobilo vznik výčnelku a ako dlho existuje. Aby sa zabránilo štipnutiu, lekár prehmatá oblasť a požiada vás, aby ste bolestivo opísali svoje pocity.

Najčastejšie sa pri vyšetrení zistí prietrž hernie bielej línie brucha, pretože diagnostika choroby nie je náročná. Lekár najskôr požiada pacienta, aby sa vyzliekol do pásu, vyšetrí brucho, preverí výčnelok, požiada o tlačenie alebo kašeľ. Pri miernom ohnutí dozadu (priehyb v chrbte) je prietrž intenzívnejšia.

Týmto sa ukončí úvodné vyšetrenie, potom sa podozrenie chirurga potvrdí pomocou inštrumentálnych techník:

 • rádiografické vyšetrenie brušnej dutiny použitím kontrastného média;
 • endoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika;
 • ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov;
 • MRI alebo CT.

Tieto metódy sa používajú na objasnenie umiestnenia výčnelku, jeho veľkosti a na určenie orgánov zapojených do patologického procesu. Získané údaje sú pre operáciu cenné..

Mnoho ľudí si myslí, že je možné zbaviť sa výčnelkov vytvorených bez chirurgického zákroku a pokúsiť sa upraviť svoj stav nosením oblečenia zo špeciálneho úpletu, dodržiavaním pravidiel zdravého životného štýlu a stravou. Takýto prístup bude prospešný a zníži intenzitu patologického pokroku, ale problém sa neodstráni úplne. Jedinou metódou na odstránenie prietrže je operácia.

Existujú kontraindikácie na operáciu, preto konečné rozhodnutie prijíma lekár, ktorý meral očakávaný pozitívny účinok s možným poškodením zdravia. Chirurgická excízia prietrže sa v pediatrickej praxi nepoužíva, pretože existuje pravdepodobnosť, že sa problém sám vylúči. Operácia nie je predpísaná pre starších pacientov a tehotné ženy. Zásah je možný iba v núdzových prípadoch, keď existuje ohrozenie života.

Operácie využívajúce minimálne invazívne technológie sa stávajú populárnymi, pretože majú viditeľné výhody v porovnaní s rozsiahlymi zásahmi do brucha:

 • minimálna strata krvi u pacienta;
 • krátke trvanie operácie (anestézia bude „ľahká“);
 • skrátené obdobie vymáhania;
 • nízka pravdepodobnosť recidívy;
 • nedostatok veľkých stehov na bruchu.
Pre laparoskopiu stačí urobiť niekoľko malých vpichov na koži brucha. Sú potrebné na zavedenie protézy z oka (ako v prípade netahového štepenia). Rehabilitačné obdobie je krátke, po 10 dňoch sa môže pacient s určitými obmedzeniami vrátiť do normálneho života.

Chirurg oddeľuje existujúcu formáciu od ostatných vnútorných orgánov a excituje ju, odstraňuje obsah herniálneho vaku. Potom vykoná rehabilitáciu chirurgickým antiseptikom a vyhodnotí stav tkanív. Ak sa nenájdu žiadne oblasti nekrózy, orgány sa umiestnia späť do brušnej dutiny. Samotný výstupok je obviazaný a odrezaný a zasiahnuté oblasti sú zošité. Ďalej sú výsledné svalové defekty šité..

Procedúra sa bez ohľadu na zvolenú metódu vykonáva v celkovej anestézii. V prípade voliteľnej laparoskopie trvanie zákroku neprekročí 1 hodinu. Ak neexistujú žiadne komplikácie, pacient môže počas dňa opustiť nemocničné oddelenie a pokračovať v liečbe ambulantne. Obväzy sa vykonávajú najmenej dvakrát týždenne. Stehy sa odstránia chirurgicky po dobu 10 až 12 dní.

Ak je diagnostikovaná prietrž, zásah sa stáva naliehavým. Ak je v určitej časti čreva zistená nekróza, je vyrezaná. Pri včasnom ohrození života neexistuje pacient, ale v rámci stien kliniky bude musieť pacient stráviť viac času. Dĺžka hospitalizácie po operácii je viac ako 7 dní.

Po operácii sa pacientovi odporúča obväz. Svaly je potrebné udržiavať v anatomickej polohe. Toto poskytuje ochranu pred náhlymi švami. Zoznam kľúčových odporúčaní:

 1. Zdravé stravovanie Odstráňte výrobky z ponuky, ktoré môžu zvýšiť produkciu plynu a spôsobiť zápchu.
 2. Obmedzená fyzická aktivita.
 3. Zákaz zdvíhacích závaží (v prvom týždni je povolené naložiť najviac 1 kg).
 4. Chirurg pravidelne vyšetruje včasné odhalenie komplikácií v skorom pooperačnom období.
 5. Implementácia komplexu cvičebnej terapie.

Je možné zabrániť primárnej alebo opätovnej tvorbe prietrže. Preto je potrebné dodržiavať nasledujúce preventívne odporúčania:

 • pravidelne trénujte brušné svaly;
 • organizovať správnu výživu, aby sa zabránilo zápche alebo hnačke;
 • udržiavanie svalov v požadovanej polohe;
 • nosiť obväz počas tehotenstva.
Dodržiavanie týchto pravidiel môže významne znížiť pravdepodobnosť opakovania prietrže brucha po operácii. Najlepšia prognóza pre mladých pacientov.

Prognóza úplného uzdravenia po včasnom chirurgickom odstránení prietrže je dobrá, ale vo veľkej miere závisí od použitej metódy. Najlepšie výsledky sa dosahujú pri použití metódy nerozťahovania, takže pravdepodobnosť recidívy je znížená. Stretch prax je z hľadiska prognózy menej priaznivá, riziko re-protrúzie je 20-40% u pacientov rôznych vekových skupín.

V súkromných chirurgických centrách lekári radia svojim pacientom, aby si vybrali laparoskopickú operáciu. V porovnaní s inými metódami chirurgickej excízie hernie vám umožňuje minimalizovať dobu zotavenia. Už v prvý deň sa pacient bude môcť samostatne pohybovať po oddelení. Pooperačné obdobie na klinike nebude dlhšie ako 4 dni, čo je výrazne menej ako pri abdominálnej intervencii.

Nie je možné volať ktorúkoľvek z metód najlepšie. Dôvodom je skutočnosť, že vhodnú taktiku na odstránenie prietrže bielej línie si vždy vyberie ošetrujúci lekár individuálne. Odborník berie do úvahy veľa faktorov. Operácia na odstránenie kýly bielej línie brucha vykonaná podľa plánu je pre pacienta bezpečná. O niekoľko mesiacov dôjde k úplnému uzdraveniu a pacient sa vráti do každodenného života.

Liečba kýly prednej brušnej steny

Čo je kýla?

Kýla je vyčnievanie orgánov a tkanív prírodnými alebo umelými dierami, ktoré sa vyskytujú v „slabých“ miestach prednej brušnej steny. Všetky orgány, ktoré sú v štruktúre kýly, sú pokryté parietálnym pobrušníkom - tenkou doskou, ktorá lemuje vnútornú časť brušnej dutiny..

Z čoho pozostáva brušná stena a aká je jej úloha?

Predná brušná stena sa skladá z troch vrstiev bočných svalov a je pozdĺžne v strede pomocou svalu rekta abdominis. Svalové štruktúry sú pokryté spojivovými tkanivovými vrstvami - aponeurózovými listami. Zvnútra je svalová kostra pokrytá podkožným tukom a kožou a zvnútra je lemovaná špeciálnou hladkou vrstvou epitelového tkaniva - pobrušnice. Všetky štruktúry spolu držia orgány vo vnútri brušnej dutiny.

Ako sa tvorí hernia??

Kýly sa vyskytujú v oblasti „slabých miest“ prednej brušnej steny pod vplyvom vnútrobrušného tlaku. Faktory, ktoré spôsobujú jeho zvýšenie, sa nazývajú produkčné a zahŕňajú: fyzickú námahu, kašeľ, pôrod a všetky prípady, keď je napätie v bruchu.

„Slabé miesto“ je časť brušnej steny, kde je svalová aponeurotická časť najtenšie. Môže to byť miesto pripojenia svalov k aponeuróze alebo fyziologickým dieram (trieslové krúžky, pupočníkový krúžok).

Zvýšené riziko hernie je pozorované u ľudí s predispozičnými faktormi: so syndrómom slabosti spojivového tkaniva, s poškodením nervov inervujúcich brušnú stenu, ako aj s prítomnosťou pooperačných jaziev.

Z čoho pozostáva prietrž??

Všetky kýly, bez ohľadu na umiestnenie a veľkosť, majú spoločnú štruktúru a pozostávajú z nasledujúcich komponentov:

 1. Kýlová brána je defekt v prednej brušnej stene, hlavne pri aponeuróze. Vnútorné orgány cez ne vystupujú z brucha a končia pod kožou. Ak je prietržová brána široká, obsah sa môže cez ne voľne vracať do brušnej dutiny.
 2. Herniový vak je hárok vzdialeného pobrušnice, ktorý pokrýva orgány, ktoré siahajú za brušnú dutinu cez hernálnu bránu. Hernálny vak je pokrytý niekoľkými membránami, zahŕňajú tiež podkožné tkanivo a kožu.
 3. Obsah herniálneho vaku sú vnútorné orgány alebo ich jednotlivé časti, ktoré siahajú za brušnú dutinu cez hernálnu bránu.

Čo sú kýly?

Podľa anatomického umiestnenia sa rozlišujú vonkajšie a vnútorné prietrže. Externé zahŕňajú:

 • Pupočná prietrž.
 • Inguinálna kýla.
 • Biela línia prietrže.
 • Pooperačná prietrž.
 • Parakostomická hernia.
 • Bedrová hernia.
 • Rozkroková prietrž.
 • Obštrukčná prietrž.
 • Xiphoidová hernia.
 • Sedacia kýla.

Oddelene sa skúma kýla, ktorá sa tvorí vo vnútri brušnej dutiny. S takými kýlami môžu byť vnútorné orgány umiestnené vo vreckách pobrušnice alebo môžu preniknúť do hrudnej dutiny cez otvory bránice..

V závislosti od veľkosti prietrže sa delia na:

 • Malý: prietržná brána menšia ako 4 cm
 • Stredná: brána prietrže od 4 do 10 cm
 • Veľká: brána prietrže nad 10 cm

Kýla sa tiež vyznačuje stupňom vývoja:

 • počiatočný - v slabom mieste brušnej steny je určená malá depresia - počiatočný faktor tvorby kýly;
 • kanál - vnútorné orgány sa začínajú ponoriť do herniálnych foramen;
 • kompletné - vnútorné orgány prechádzajú herniou bránou a nachádzajú sa pod kožou.

Podľa klinického priebehu kýly sa delia na:

 • opraviteľný - obsah hernálneho vaku sa voľne pohybuje z brušnej dutiny do herniálneho vaku a naopak.
 • nenapraviteľný.
 • narušená - stav, pri ktorom hernálna brána stlačí štruktúru uvoľneného orgánu, čo vedie k narušeniu jej krvného zásobovania a môže viesť k nekróze. Existujú: elastické porušenie, fekálne porušenie, parietálne porušenie, retrográdne porušenie, porušenie divertikla Meckel, Brockova hernia.

Aké sú príznaky kýly?

V počiatočných fázach sa prietrž sa môže prejavovať ako nepríjemné pocity alebo slabá bolesť pri fyzickej námahe v mieste vzniku prietrže. Keď sa aponeuróza stáva tenšou alebo tkanivá prednej brušnej steny sa oslabujú, objaví sa bezbolestný výstupok, ktorý zmizne, keď sa na ňu aplikuje tlak. Pri každej novej epizóde zvyšujúceho sa vnútrobrušného tlaku sa zväčšuje hernia brána a vak sa bude predlžovať od zvyšovania objemu obsahu.

Pri vonkajších brušných herniach, ktoré pokračujú bez komplikácií, sú charakteristické také všeobecné príznaky, ako sú: prítomnosť herniálneho výčnelku, nepohodlie prietrže, zhoršená funkcia orgánov tvoriacich herniálny obsah.

Čo je nebezpečné prietrž?

Akákoľvek kýla je nebezpečná pre vývoj komplikácií. Najstrašnejšou komplikáciou prietrže je porušenie. Vyskytuje sa, keď je prerušená dodávka krvi do obsahu herniálneho vaku a nastáva nekróza tkaniva..

Rovnako závažnou komplikáciou je črevná obštrukcia. V dôsledku dlhodobej prítomnosti črevných slučiek vo vnútri herniálneho vaku sú stlačené, zhoršený pohyb črevného obsahu po nich a tvorba črevnej obštrukcie..

Je veľmi dôležité pochopiť, že k rozvoju komplikácií môže dôjsť náhle na pozadí úplného blahobytu: počas dovolenky, v krajine, počas cestovania - v situáciách, keď je kvalifikovaná lekárska starostlivosť vôbec ťažká alebo neprístupná. Liečba komplikácií prietrže vyžaduje neodkladný zásah a oneskorenie môže viesť k prudkému zhoršeniu stavu osoby a významne zhoršiť prognózu oneskoreného liečenia..

Preto je lepšie zbaviť sa prietrže ešte pred vznikom komplikácií..

Liečba prietrže

Kýlu je možné úplne zbaviť iba chirurgickou metódou. Existujú tiež konzervatívne metódy na zmiernenie stavu prietrže, ale ich použitie je možné iba vtedy, ak existujú kontraindikácie na chirurgický zákrok..

Kontraindikácie plánovanej chirurgickej liečby zahŕňajú závažné sprievodné ochorenia, zhubné procesy v pokročilom štádiu, akútne ochorenia a tehotenstvo. Je dôležité poznamenať, že zložité kýly musia byť zo zdravotných dôvodov neodkladne ošetrené.

Čím je prietrž menšia, tým ľahšia je operácia pre chirurga aj pre pacienta. Liečba obrovských hernií je zase hlavným chirurgickým problémom a vyžaduje si neštandardné prístupy k jeho odstráneniu..

Gernioplastic (hernia) - názov operácie na „odstránenie“ prietrže pri plastickej chirurgii defektu v prednej brušnej stene.

Aké sú metódy plastickej chirurgie prednej brušnej steny?

Plastické metódy sú napätie a nevytiahnutie.

Napätie je typ plastu vykonávaný vlastnými tkanivami pacienta. Táto metóda dostala svoj názov, pretože na odstránenie herniovej poruchy musia byť tkanivá „napnuté“ a zošité dohromady. Vytvorené tkanivové napätie môže po operácii spôsobiť bolesť a môže viesť k recidíve. defekty významne nižšie ako neurčené techniky.

Plastický materiál bez napätia vyžaduje použitie moderných sieťových protéz na spevnenie prednej brušnej steny. Protéza je polypropylénová sieť, ktorá vďaka svojej pružnosti, pevnosti a vysokému stupňu „klíčivosti“ tkanivami preukázala svoju spoľahlivosť a bezpečnosť pri použití v plastových kýlach. Sieťové protézy sa dodávajú v mnohých veľkostiach, od malých s priemerom 5 cm pre pupočníkovú herniu až po veľkú 50 x 50 cm pre obrie pooperačné kýly. Moderné trojrozmerné sieťové systémy môžu nielen zosilniť herniálnu defekt vo forme „náplasti“, ale úplne ju vyplniť, čím sa výrazne znižuje riziko relapsu. V niektorých situáciách je nainštalovaná špeciálna sieť, ktorej povrch je pokrytý špeciálnou kompozíciou, ktorá umožňuje bezpečný kontakt s brušnými orgánmi a zabraňuje tvorbe adhézií medzi nimi..

Otvorená kýla sa skladá z niekoľkých fáz:

 • Izolácia herniálneho vaku. Kožným výčnelkom sa urobí rez, hernálny vak sa zbaví okolitého podkožného tuku. Vynikajú „herniové brány“.
 • Hernálny vak sa otvorí, vyhodnotí sa obsah hernálneho vaku, pri absencii komplikácií sa obsah ponorí do brušnej dutiny..
 • Hernálny vak je vyrezaný, prešitý a ponorený do brušnej dutiny.
 • Integrita (plastická chirurgia) prednej brušnej steny je obnovená.

Je možné operovať prietrž bez krezov pomocou moderných sieťových protéz??

V súčasnosti je laparoskopická hernioplastika operáciou voľby pri liečbe rôznych typov hernií. Táto operácia sa vykonáva prepichnutím v prednej brušnej stene. Chirurg zavádza do brušnej dutiny videokameru a pomocou dodatočne zavedených manipulátorov uvoľňuje hernálny vak z jeho obsahu. V druhej fáze chirurg oddeľuje pobrušnicu herniového vaku od tkanív prednej brušnej steny, disektuje ju a na hernálnu bránu vloží špeciálnu sieťovú protézu. Potom je sieť zhora spevnená predtým oddeleným pobrušníkom.

Protéza preto nevytvára adhézie s vnútornými orgánmi. Tento spôsob plastiky zabraňuje napínaniu tkaniva a mnohokrát znižuje pravdepodobnosť relapsu.Neprítomnosť veľkých rezov na prednej brušnej stene prispieva k pohodlnému priebehu pooperačného obdobia..

Ako je pooperačné obdobie?

Po oprave laparoskopickej prietrže sa syndróm bolesti prakticky necíti, a preto sa dá ľahko zvládnuť pomocou liekov proti bolesti tabletiek..

Vykonaná operácia pripomína iba nepohodlie v oblasti malých vpichov na prednej brušnej stene.

Na 2 až 3 dni sa prepúšťa z nemocnice s nekomplikovaným priebehom. Priemerný čas návratu do práce nepresahuje 10 - 14 dní.

Tradičná otvorená chirurgia je charakterizovaná bolesťou v pooperačnom období. Vykonanie komplexnej anestézie v nemocnici vám však umožňuje znížiť jej závažnosť a cítiť sa pohodlne počas celého obdobia zotavovania.

Po prepustení z nemocnice vám odporúčame obmedziť fyzickú aktivitu na obdobie, ktoré určí lekár podľa zložitosti liečby..

Kto sa podieľa na chirurgickej liečbe vonkajších brušných hernií?

Vždy môžete ísť na kliniku kloproctológie a minimálne invazívne chirurgické zákroky.

Kvalifikovaní odborníci pravidelne vykonávajú laparoskopické zákroky prietrž prednej brušnej steny. V niektorých prípadoch používame aj tradičné otvorené režimy..

Pri KKMH sa prietrž prietrže vykonáva tak na základe platenia, ako aj podľa povinného zdravotného poistenia.

Zaregistrujte sa na konzultáciu telefonicky 8 (499) -686-00-16.

umelecké diela

Pohľad na prednú brušnú stenu muža s trieslovinou prietrže:

 • Pooperačné jazvy po odstránení pravostrannej ingvinálnej prietrže pred 6 rokmi. Lichtenštajnský plast.
 • Ľavá bočná kýla.

Pohľad na prednú brušnú stenu človeka s pupočnou kýlou

Pacient I. 75 rokov. Predná brušná stena muža s obrovskou pooperačnou prietržou. V priebehu 8 rokov sa herniálna vada rozšírila do štyroch anatomických oblastí.

 • Obrovská pooperačná prietrž prednej steny brucha.
 • kolostómia.

Pacient I. 75 rokov. 1 mesiac po simultánnej operácii: odstránenie obrovskej pooperačnej prietrže s plastovou sieťovou protézou a obnovenie črevnej kontinuity.

Jeden zo stupňov chirurgickej liečby obrovskej kýly prednej brušnej steny. Fixácia transplantátu oka namiesto herniálnej chyby. Čísla označujú vrstvy prednej brušnej steny a sieťovej protézy.

 1. koža
 2. Vlákna svalu rectus abdominis
 3. Aponeuróza svalu rekta abdominis
 4. Subkutánny tuk
 5. Sieťová protéza

Chirurgické ošetrenie kýly prednej brušnej steny

Kýla je diera alebo „slabá“ škvrna vo svaloch prednej brušnej steny - takzvaná „herniálna brána“ - cez ktorú orgány alebo tukové tkanivo vystupujú pod kožu. Čo sa stane, ak sa prietrž nelieči a aké metódy chirurgie sa používajú na jej odstránenie - v našom materiáli.

Kýla je diera alebo „slabá“ škvrna vo svaloch prednej brušnej steny - takzvaná „herniálna brána“ - cez ktorú orgány alebo tukové tkanivo vystupujú pod kožu. Výsledkom je viditeľné podkožné vydutie a tkanivá opúšťajúce herniálny vak sú stlačené a spôsobujú bolesť a nepohodlie. Slučky čreva najčastejšie vypadávajú bránou prietrže.

Ventrálna kýla prednej brušnej steny je pooperačná komplikácia. V tomto prípade sa brušné orgány vydúvajú pod kožou v oblasti pooperačnej jazvy. Takýto nedostatok môže dosiahnuť veľké rozmery, narušiť zažívací trakt, porušiť ho.

Ako sa prejavuje prietrž prednej brušnej steny

V prvom rade ide o kozmetický defekt, to znamená viditeľný vizuálny výčnelok. Najslabšími miestami na prednej brušnej stene sú pupočníkový kruh, trieslový kanál, špicatá čiara, biela čiara brucha. Kýla pozostáva z niekoľkých častí:

 • herniové brány;
 • herniálny vak;
 • obsah tašky;
 • vonkajšia škrupina tašky z mäkkej látky.

Kýla spôsobuje bolesť a nepohodlie, niektorí pacienti majú pocit, že niečo vyšlo alebo došlo k roztrhnutiu. Iné príznaky:

 • pocit tlaku na prednú brušnú stenu;
 • bolesť a pocit pálenia;
 • pocit slabosti;
 • pri kašľaní, kýchaní, napínaní a vymiznutí v náchylnej polohe sa môžu objaviť hrče;
 • pri namáhaní, kašľaní, zdvíhaní závaží sa bolesti zosilňujú.

Klasifikácia brušnej prietrže

Kýla prednej brušnej steny je rozdelená na dva hlavné typy - primárny a ventrálny (pooperačný).

 • pupočnej;
 • pupočnej;
 • nadbrušku;
 • kýly línie Spigel;
 • herniovaná biela čiara.

Pooperačné defekty sa delia na primárne a recidivujúce (objavujú sa po odstránení podobnej patológie).

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť?

Vypuknutie sa bude postupne zvyšovať, prestane miznúť v náchylnej polohe, bolesť zosilnie. Najnebezpečnejšou komplikáciou je priestupok, pri ktorom môže nekróza orgánov začať následnou peritonitídou, ktorá je priamym ohrozením života. V prípade porušenia sa vykoná núdzové odstránenie brušnej prietrže.

Dôležité! V tomto stave sa nemôžete pokúsiť opraviť chybu sami. Okamžite zavolajte sanitku.

Ďalšie možné komplikácie prietrže:

 • zápal;
 • nemožnosť zníženia;
 • coprostasis.

Čo je porušenie prietrže?

Pri porušení sa vnútorné orgány nachádzajúce sa v hernálnom vaku stlačia prstencom herniálnych brán. V dôsledku toho sa vylisujú cievy, ktoré živia orgány (najčastejšie ide o veľký omentum a črevné slučky)..

Charakteristické príznaky porušenia:

 • stopy krvi v stolici;
 • bolesť v oblasti vzdelávania, ktorá sa zvyšuje a neprechádza v pokoji;
 • neschopnosť opraviť chybu, keď leží na chrbte, a to aj kliknutím na ňu (kategoricky sa neodporúča!);
 • koža v mieste vyčnievania mení farbu - z veľmi bledej na karmínovú;
 • vzdelávanie sa zvyšuje a stvrdzuje;
 • chorí a často zvracajú.
 • žiadny kašeľ.

Chirurgické ošetrenie

Operácia odstránenia brušnej prietrže spočíva v tom, že obsah herniálneho vaku je nastavený a herniové brány sú prišité na takú veľkosť, aby ich orgány nemohli znovu „prepadnúť“. V prípade porušenia bude výber typu operácie závisieť od toho, ako rýchlo sa pacient dostane k lekárovi.

Gernioplastika môže byť napätie a napätie, otvorené a laparoskopické. Laparoskopickým spôsobom je možné odstrániť ingvinálnu a pupočníkovú prietrž. V iných prípadoch sa používa otvorená metodika..

Operácia spočíva v tom, že chirurg spolu s aponeurózou robí vonkajší rez kože. Ďalej sa zobrazí prietržná brána a taška. Orgány, ktoré vyjdú, sa vyšetria a nastavia. Potom je prietržová brána plastová s vlastnými miestnymi tkanivami, ktoré uzatvárajú dieru. Táto technika je vhodná na liečenie malých defektov..

Spočíva v inštalácii sieťového implantátu vyrobeného zo špeciálneho syntetického vlákna, ktoré po premiestnení orgánov uzavrie prietržovú bránu. Sieťka postupne rastie do tkanív, čo bráni opätovnému formovaniu defektu. Dnes je to najbežnejšia technika, pretože spôsobuje najmenšiu recidívu choroby. V tomto prípade chýba napätie ich vlastných tkanív.

 • minimálna bolesť, pretože vaše vlastné tkanivá nestehujú;
 • riziko recidívy je menšie ako 1%;
 • rýchle uzdravenie - od 1 do 4 dní v nemocnici, po 7 dňoch sa môžete vrátiť do svojho obvyklého života a po mesiaci sa všetko úplne uzdraví.

Rozdiely v laparoskopickej technike

Namiesto rezov sa urobia tri malé vpichy a sieť sa umiestni do brušnej dutiny pod brušnú stenu. Výhody minimálne invazívnej metódy:

 • minimálne poškodenie tkaniva;
 • mierna bolesť po operácii;
 • prepustenie z nemocnice na druhý deň;
 • rýchly návrat do normálneho života, nie sú žiadne obmedzenia týkajúce sa chôdze, vedenia vozidla, atď., s výnimkou ťažkej fyzickej práce.

V období rehabilitácie je predpísaná šetrná strava s obväzom. Bolesť počas prvých 2-3 dní zmierňujú bolesti. Aby sa zabránilo opätovnému objaveniu sa brušnej prietrže, odporúča sa liečiť systémové ochorenia, ktoré vedú k zvýšenému tlaku v brušnej dutine a zbavia sa zlých návykov..

Apendicitída je zápal slepého čreva (slepého čreva, slepého čreva) v dôsledku upchatia rektálneho otvoru. Môže to byť spôsobené akumuláciou..

 • chirurgia
  • O centre
  • Lekári
  • licencií
  • Obslužná jednotka
  • Nemocnica
  • recenzia
  • kontakty
  • ceny
 • Naše zdroje
  • Multidisciplinárne centrum SM-Clinic
  • Pediatrické oddelenie
  • Centrum plastickej chirurgie
  • Chirurgické oddelenie
  • Centrum práce
  • Klinika SM Moskva
 • Verzia pre zrakovo postihnutých
 • všeobecné informácie
  • O držaní
  • Právne informácie
  • mapa stránok
  • články
 • kontakty
 • e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spambotmi. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Artritída je všeobecný koncept všetkých ochorení kĺbov. Môže to byť závažné ochorenie aj vedľajšia komplikácia mnohých ochorení. Vďaka komplexnej diagnostike a dlhodobej liečbe je artritída kĺbov jedným z najzávažnejších ochorení.
Blokáda medzistavcovou prietržou je dôležitý a účinný postup, ktorý pomáha rýchlo sa zbaviť silnej a dlhodobej bolesti. Drogy pomáhajú v krátkom čase odstrániť nepríjemné pocity.
Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..