loader

Hlavná

Hlava

Pupočná prietrž u detí

Umbilická hernia u detí je varianta hernie prednej brušnej steny, pri ktorej k rozšíreniu vnútorných orgánov dochádza prostredníctvom rozšíreného pupočného krúžku. Umbilická kýla u detí je veľmi častá. Ochorenie sa diagnostikuje u 30 - 35% predčasne narodených detí a u 20% detí narodených včas. V štruktúre celkového počtu kýly u detí (biela čiara brucha, ventrálnej, femorálnej, ingvinálnej) tvorí pupočná šnúra 12–15%. Toto ochorenie sa najčastejšie diagnostikuje u dievčat mladších ako 10 rokov..

Príčiny a rizikové faktory

U novorodencov sa pupočníkový kruh po páde pupočníka uzavrie a postupne sa spojí (obliteruje) s väzivovým tkanivom. Spodná časť pupočného kruhu, ktorá obsahuje pupočníkové tepny a močový kanálik, je zvyčajne lepšie stiahnutá. Horná časť obsahujúca pupočníkovú žilu sa mierne sťahuje, pretože nemá svalovú membránu.

V procese posilňovania pupočného krúžku zohrávajú dôležitú úlohu svaly prednej brušnej steny, ktoré prispievajú k jeho ďalšiemu zúženiu. Pri slabom tóne brušných svalov až do úplného vymiznutia pupočného krúžku pomáha zvýšenie vnútroabdominálneho tlaku počas kašľa, kýchania alebo namáhania opúšťať slučky čreva, omentum a peritoneum do pupočného priestoru. Teda k tvorbe pupočnej kýly u detí dochádza kvôli slabosti peritoneálnej fascie s neúplnou infekciou pupočného prstenca. V herniálnom vaku s pupočnou kýlou u detí obvykle vstupujú slučky tenkého čreva a omentum..

Jedným z hlavných rizikových faktorov rozvoja pupočnej kýly u detí je dedičná predispozícia. Je známe, že ak jeden z rodičov mal patológiu, pravdepodobnosť výskytu u dieťaťa je 70%..

Medzi rizikové faktory tvorby herniálneho výčnelku u dieťaťa patria choroby a stavy, pri ktorých stúpa vnútro-brušný tlak, pretože namáhanie a kašeľ vedú k zvýšeniu výbežku pobrušnice a ešte väčšiemu rozšíreniu pupočného krúžku..

Tieto podmienky zahŕňajú:

Podľa štatistík sa pupočná kýla najčastejšie pozoruje u predčasne narodených detí, ako aj u detí trpiacich chorobami, pri ktorých dochádza k poklesu svalového tonusu prednej brušnej steny:

Druhy chorôb

V závislosti od času vzniku a vlastností anatomickej štruktúry existujú:

 • hernie pupočnej šnúry alebo embryonálne (pravdivé a nepravdivé);
 • postnatálna pupočná kýla.

Prognóza embryonálnych pupočníkových hernií, najmä v kombinácii s inými malformáciami, je nepriaznivá. Pravdepodobnosť úmrtia pri tejto patológii je 30-60%.

Príznaky pupočnej kýly u detí

Každá forma ochorenia má svoje vlastné klinické príznaky, ako aj indikácie pre chirurgický zákrok.

Plodová pupočná kýla

Embryonálne pupočné kýly, pravé aj nepravdivé, sa tvoria v období vývoja plodu.

Falošná embryonálna prietrž je udalosť (prolaps) brušných orgánov, ktorá je výsledkom nedostatočného rozvoja prednej brušnej steny. Tento typ pupočnej kýly je veľmi zriedkavý, približne 2 - 3 prípady na 7 000 novorodencov.

Falošné embryonálne pupočné kýly u detí sa zvyčajne kombinujú s inými malformáciami:

 • atrézia konečníka;
 • Urachusova cysta
 • Meckel's diverticulum;
 • vrodená črevná obštrukcia;
 • rozštiepená tvár („rozštiepená patra“, „rozštiepená pera“);
 • ektopia močového mechúra;
 • nesprávny vývoj ochlpenia;
 • vrodené srdcové chyby;
 • defekty vo vývoji bránice;
 • štiepenie hrudnej kosti.

Pri vyšetrení novorodenca sa pečeň a slučky tenkého čreva nachádzajú mimo brušnej dutiny a sú pokryté tenkou priesvitnou membránou. V čase prechodu plodu cez pôrodný kanál matky alebo v prvých hodinách života novorodenca sa táto membrána môže pretrhnúť a potom sa vypne črevná slučka..

Skutočná embryonálna pupočná hernia (omphalocele alebo embryonálna hernia u detí) sa vytvára ako výsledok abnormálneho vývoja pobrušnice v dvanástom týždni fetálneho vývoja. Vyskytujú sa s frekvenciou 1 prípadu na 4 000 narodených.

Herniový vak zárodočnej kýly má tri vrstvy tvorené pobrušnicou, vazelínovým želé a amniónom. Výstupok môže mať rôzne veľkosti, od priemeru 1 až 2 cm do 10 cm alebo viac. Germinálne kýly obvykle obsahujú časť pečene a črevných slučiek vo vrecku. S plačom a napínaním dieťaťa sa výstupok zreteľne zvyšuje.

Postnatálna pupočná kýla u detí

K vzniku postnatálnych pupočníkových hernií dochádza po narodení a klinicky sa zvyčajne začínajú objavovať po 2 až 3 mesiacoch života dieťaťa..

Hlavným príznakom pupočnej kýly u detí je výskyt mierneho opuchu pupka, ktorý je oválny alebo zaoblený. Pri plaču a napínaní dieťaťa sa tento opuch zvyšuje.

Priaznivá postnatálna pupočná kýla pokračuje. Spravidla nespôsobujú deťom nepríjemné pocity a vo väčšine prípadov prechádzajú nezávisle do staršieho predškolského veku..

U väčšiny detí pupočná kýla nespôsobuje žiadne nepohodlie a úzkosť. Len s progresiou choroby a dosiahnutím významného výčnelku prietrže u dieťaťa sa môže vyskytnúť bolesť v pupočnej oblasti, zápcha, nevoľnosť, kŕče v bruchu..

Umbilické kýly u detí sú porušované pomerne zriedka. Ak dôjde k uškrteniu (porušeniu, stlačeniu) črevnej oblasti, stane sa herniálny výbežok nenapraviteľný. V tomto prípade sa vyvinie symptomatický komplex akútneho brucha:

 • silná kŕčová bolesť brucha;
 • oneskorená stolica a plyn;
 • silná nevoľnosť a opakované vracanie;
 • ochranné napätie svalov prednej brušnej steny (doskové brucho);
 • pozitívny príznak Shchetkin - Blumberg.

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly u detí zvyčajne nespôsobuje ťažkosti. Na palpácii prednej brušnej steny sa stanoví rozšírený pupočný kruh. Ak zdvihnete hlavu a trup dieťaťa, stane sa zreteľný herniálny výčnelok a oblasť divergencie svalu rekta abdominis..

Umbilická kýla u detí je veľmi častá. Ochorenie sa diagnostikuje u 30 - 35% predčasne narodených detí a u 20% detí narodených včas.

Ak vznikne otázka o potrebe chirurgického odstránenia pupočnej kýly u detí, potom sa uskutoční niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku so zavedením kontrastného činidla);
 • rádiografia gastrointestinálneho traktu pomocou síranu bárnatého;
 • prehľadová röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • Ultrazvuk brucha a panvy.

Diagnóza embryonálnych pupočníkových hernií sa vo väčšine prípadov vykonáva v prenatálnom období počas ultrazvukového vyšetrenia plodu..

Liečba pupočnej kýly u detí

Postnatálne pupočné kýly u detí sú náchylné k samoliečeniu, takže v tomto prípade sú predpokladané taktiky opodstatnené. Na posilnenie svalov brušnej tlače sa odporúča častejšie rozmiestniť dieťa na bruchu, plávať v bazéne, cvičenia fyzioterapie, masáže..

V niektorých prípadoch môže lekár predpísať konzervatívnu liečbu pozostávajúcu z obvazu alebo aplikovania adhezívneho obväzu, ktorý zaisťuje mechanické uzavretie defektu pupočníka a tým bráni jeho ďalšiemu rozšíreniu..

Postnatálne pupočné kýly pri svojom prechode asi o sedem rokov, tj v čase, keď je brušná stena dieťaťa dostatočne silná a pupočníkový kruh je úplne uzavretý spojivovými tkanivovými vláknami.

Indikácie pre operáciu pupočnej kýly u detí sú:

 • zachovanie herniálneho výčnelku u detí starších ako 10 rokov;
 • porušenie prietrže;
 • tráviace poruchy;
 • významný výčnelok prietrže.

Počas operácie chirurg vracia abnormálne vnútorné orgány do brušnej dutiny, excituje herniálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu (šitie a zosilňovanie) oblasti herniovej brány, t.j. zväčšeného pupočného krúžku. Operácia zvyčajne trvá 30-40 minút. V dobrom stave bude dieťa prepustené z nemocnice hneď nasledujúci deň..

Keď je u detí porušená pupočná kýla, resekuje sa (odstráni) nekrotická časť čreva s následnou obnovou jej integrity (anastomóza metódou end-to-end alebo end-to-side). Potom je vyrezaný hernálny vak a prietrž hernia je plastická, v prípade potreby sa vyprázdni brušná dutina..

Pri embryonálnej prietrži je chirurgický zákrok indikovaný v prvých hodinách alebo dňoch života novorodenca.

Možné následky a komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou hernie embryonálnej pupočnej šnúry je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. V dôsledku toho infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy.

Porušenie postnatálnej pupočnej kýly u detí je sprevádzané nekrózou črevného traktu a rozvojom mechanickej črevnej obštrukcie..

predpoveď

Prognóza embryonálnych pupočníkových hernií, najmä v kombinácii s inými malformáciami, je nepriaznivá. Pravdepodobnosť úmrtia pri tejto patológii je 30-60%.

Priaznivá postnatálna pupočná kýla pokračuje. Spravidla nespôsobujú deťom nepohodlie a vo väčšine prípadov nezávisle odchádzajú do staršieho predškolského veku. Pri značnej veľkosti prietrže sa vykonáva prietrž. Po liečbe je relaps pupočnej kýly u detí mimoriadne zriedkavý.

prevencia

Aby sa zabránilo tvorbe pupočnej kýly u detí, odporúčajú sa opatrenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny (položenie na žalúdok, cvičebná terapia, masáž, plávanie). Okrem toho je potrebné včas identifikovať a aktívne liečiť choroby, pri ktorých dochádza k oslabeniu svalov prednej brušnej steny alebo k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (krivica, zápal pľúc, čierny kašeľ)..

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: promoval na Štátnom lekárskom ústave v Taškente s titulom lekárskej starostlivosti v roku 1991. Opakovane absolvoval pokročilé školiace kurzy.

Pracovná skúsenosť: anesteziologicko-resuscitátor mestského materského komplexu, resuscitátor hemodialyzačného oddelenia.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Väčšina žien je schopná získať viac potešenia z rozjímania o svojom krásnom tele v zrkadle ako zo sexu. Ženy sa preto usilujú o harmóniu.

Ak sa usmievate iba dvakrát denne, môžete znížiť krvný tlak a znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody.

Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

Podľa štúdie WHO zvyšuje denná polhodinová konverzácia pomocou mobilného telefónu pravdepodobnosť vzniku nádoru mozgu o 40%..

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

Mnoho liekov sa pôvodne uvádzalo na trh ako drogy. Napríklad heroín sa pôvodne uvádzal na trh ako liek proti kašľu. Lekári odporúčali kokaín ako anestéziu a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti..

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

Americkí vedci uskutočnili experimenty na myšiach a dospeli k záveru, že šťava z melónu z vodnej hladiny bráni rozvoju aterosklerózy krvných ciev. Jedna skupina myší vypila čistú vodu a druhá šťavu z melónu. Výsledkom bolo, že cievy druhej skupiny boli bez cholesterolových plakov.

Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

Ak vaša pečeň prestane fungovať, do jedného dňa dôjde k smrti.

Práca, ktorú človek nemá rád, je oveľa škodlivejšia pre jeho psychiku ako nedostatok práce všeobecne.

Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na pravidelné raňajky, sú oveľa menej obézni..

Každá osoba má nielen jedinečné odtlačky prstov, ale aj jazyk.

Čiastočný nedostatok zubov alebo dokonca úplná adentia môže byť výsledkom zranení, kazu alebo ochorenia ďasien. Stratené zuby však možno nahradiť zubnými protézami..

Pupočná kýla u detí vo veku 5 - 6 rokov. Fotografie, príznaky, ako to vyzerá, čo je nebezpečné

Fenomén, ako je pupočná kýla u detí, spôsobuje u rodičov paniku. Avšak výčnelok, ktorý sa nachádza v pupku, si nevyžaduje vždy chirurgickú liečbu. Najčastejšie odporúčaná nastávajúca taktika.

Pozorovanie trvá, kým dieťa nie je vo veku 5-6 rokov. Pri pravidelných masážnych procedúrach a cvičebnej terapii sa problém pred týmto vekom môže stratiť. Ak sa tak nestane, musíte kontaktovať špecialistu a získať jeho odporúčania.

Ako to vyzerá?

Po narodení dieťaťa sa pupočníková šnúra preruší a jej zvyšok zmizne asi o 10 dní. Pupočníková rana sa vylieči za mesiac a vytvorí pupok. Ak má pupočníková šnúra vrodenú alebo získanú povahu, môže to spôsobiť vznik hernie. Ďalším faktorom, ktorý k tomu prispieva, je slabosť svalov dieťaťa, najmä v pupku.

Počas plaču, plaču, kašľa alebo zápchy sa zaťaženie zosilňuje, zatiaľ čo vnútorné orgány pod tlakom začínajú vyčnievať do pupočného kruhu. Výsledný zaoblený vak - to je prietrž. Po ukončení vystavenia provokujúcemu faktoru sa „stiahne“..

Porušenie môže byť:

 • Vrodená. Zistí sa počas prvého mesiaca po narodení dieťaťa. Najčastejšie trpia oslabené, predčasne narodené deti. U týchto detí sa pupočníkový krúžok uzatvára oveľa neskôr ako u zdravých detí.
 • Získal. Môže sa vyskytnúť v každom veku pod vplyvom provokujúcich faktorov, ako je silný výkrik, zápcha, plynatosť. Riziko vzniku patológie sa zvyšuje so slabosťou pupočníka.

príčiny

Príčiny porušenia sú rozdelené na vnútromaternicové telieska alebo po narodení.

Výskyt vady môže prispieť k:

 • Nezrelosť. U detí, ktoré sa predčasne narodili, svaly ešte nemali čas na to, aby boli silnejšie, spojivové tkanivo nie je dostatočne formované, preto sa pozoruje neúplné uzavretie pupočného prstenca..
 • Vývojové oneskorenie. V dôsledku placentárnej nedostatočnosti, hypoxie plodu sa rast tkanív spomaľuje. Brušné orgány u týchto detí sú slabo vyvinuté pupočníkový kruh, ktorý nedokáže udržať.
 • Používanie niektorých liekov nastávajúcou matkou počas obdobia narodenia dieťaťa môže tiež spôsobiť problém.
 • Dedičné faktory.

Keď má dieťa 2 mesiace, výskyt prietrže môže viesť k:

 • fyzická aktivita (intenzívny plač, kašeľ);
 • ploty a nadúvanie, ktoré vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
 • zranenia
 • obezita.

Príznaky a príznaky

Známky porušenia sa zvyčajne nevyjadrujú. Vypuknutie je viditeľné iba pri kašľaní a plaču, a keď leží dieťa, môže byť všeobecne neviditeľné. Ak je slučka čreva v herniálnom vaku, získava namodralý odtieň. Ak sa do nej dostane omentum alebo pečeň, bude vyčnievanie červenkasté.

Stupeň pupočnej kýly u detí

Prietrž nespôsobuje dieťaťu nepohodlie, dieťa nepociťuje nepríjemnosti. Príznaky sa vyskytujú, keď sú stlačené (stlačenie pupočného krúžku). Orgány vnútri herniálneho vaku sú stlačené, ich krvné zásobovanie je narušené. Toto je sprevádzané silnou bolesťou, dieťa kričí, nemôže stáť vzpriamene.

Môže prietrž prejsť sama?

Pupočná prietrž u detí vo veku 2 až 6 rokov je schopná uzavrieť bez vonkajšieho rušenia. S rastom dieťaťa sa posilňujú brušné svaly, čo prispieva k nezávislému vymiznutiu problému. Takýto výsledok je však možný, ak je pupočníkový krúžok malý.

Čo sa stane, ak sa pupočná kýla nelieči, nebezpečenstvo?

Pupočná kýla u detí je patológia, pri ktorej sú potrebné pravidelné konzultácie s chirurgom, aj keď v súčasnosti nie je potrebná hospitalizácia a chirurgický zákrok. Osobitná pozornosť je potrebná deťom po 4-5 rokoch.

Napriek tomu, že vzdelávanie nespôsobuje nepohodlie, môžu sa vyskytnúť niektoré komplikácie, ako napríklad:

 • porušenie prietrže, ktoré prispieva k začiatku zápalového procesu;
 • zápal vnútri prietrže;
 • upchatie čriev v dôsledku nahromadených výkalov.

diagnostika

Patológiu nie je ťažké diagnostikovať. Vrodená kýla sa prejavuje výčnelkom v pupku, ktorý si rodičia všimnú počas silného plaču dieťaťa. Ak zistíte problém, musíte s dieťaťom navštíviť detského lekára alebo detského chirurga. Špecialista potvrdí alebo vyvráti diagnózu, určí, čo je v herniálnom vaku, vyhodnotí veľkosť pupočného krúžku.

Je tiež potrebné vykonať:

 • krvný test;
 • ultrazvukové a röntgenové vyšetrenie brušnej dutiny dieťaťa.

Výsledky umožnia lekárovi určiť správnu diagnózu a zvoliť taktiku liečby..

Funkcie liečby pupočnej kýly u detí

Pupočná prietrž u detí (vo väčšine prípadov 2 roky) zvyčajne mizne sama, najmä pri normálnej aktivite a pohyblivosti dieťaťa. Rodičia dieťaťa s touto diagnózou sa však musia uistiť, že správne konzumuje jedlo, pretože zápcha môže tento problém zhoršiť..

Je dôležité, aby boli črevá dieťaťa vyprázdnené včas. Ak matka stále dojčí dieťa, mala by sledovať diétu. Pre umelcov je dôležité vybrať si správny mix..

Odporúčania pre rodičov s herniou u detí rôzneho veku:

odporúčania

Detský vek
do 1 rokaDo 6 mesiacov je možné zväčšiť prietrž. Je to variant normy a nevyžaduje terapiu v prípade, že nedôjde ku komplikáciám. Lekári odporúčajú aktívnu taktiku vyčkávania a videnia, ktorej podstatou je dynamické sledovanie pupka, nosenie špeciálnych podporných produktov..

Na zvýšenie svalového tonusu sa odporúča, aby dieťa bolo často položené na brucho na tvrdom povrchu a aby pre bábätká robilo špeciálnu gymnastiku..

2 rokyDo tohto veku tento problém zmizol sám v 95% prípadov. Ak výčnelok nezmizol, musíte sa riadiť pokynmi lekára a zabrániť porušovaniu prietrže. Na tento účel použite obväz alebo náplasť. Užitočné sú aj masáže. Hlavnou vecou nie je pokúsiť sa o opravu kýly sami.
3 rokyV tomto veku sú deti už pri vedomí, takže držanie masáže alebo používanie obväzu je omnoho jednoduchšie. Je dôležité dieťaťu vysvetliť, že sa nemôžete dotknúť výčnelku.
4 rokyAk sa problém pred týmto vekom nevyrieši samostatne, okrem omietok, bandáží, masážnych procedúr sa odporúča pripojiť plávanie. Predtým, ako to urobíte, je však dôležité poradiť sa s odborníkom..
5-6 rokovOdborníci tvrdia, že ak kýla nezmizla pred týmto vekom, mala by byť odstránená chirurgickými metódami. Rodičia sa musia konečne rozhodnúť skôr, ako dieťa pôjde do školy.
7-8 rokovRodičia, ktorí sa o operácii nerozhodli, by mali pochopiť, že so začiatkom školy sa zvyšuje aj fyzická aktivita. Riziko porušenia prietrže zvyšuje aj detský žart a rvačky.
9-10 rokovAk bola v tomto veku objavená prietrž, znamená to, že problém existoval skôr, ale teraz jej vonkajšie výstupky vyvolali niektoré vonkajšie faktory, napríklad energetické zaťaženie. Na prijatie odporúčaní je potrebné naliehavo požiadať chirurga. U detí tohto veku často lekár nájde aj slabinovú prietrž.

Lekári odporúčajú tento problém vyriešiť, pokiaľ dieťa chodí do školy. Ak sa výčnelok zvýši, dieťa má bolesť, potom by sa mal napriek veku vykonať chirurgický zákrok.

masáž

Masáž je možné využívať už od veľmi mladého veku. Jeho recepcie sú jednoduché, mama je schopná vykonať procedúru sama.

Ak to chcete urobiť, musíte:

 • masírujte brucho v smere hodinových ručičiek ľahkými hladkými pohybmi;
 • na vyhladenie pohybov v oblasti šikmých svalov;
 • hladenie žalúdka v hrubom čreve, vytváranie ľahkých pohybov bez neprimeraného tlaku;
 • vykonaním protiľahlých pohybov zdvihnite zadnú časť hrudníka pomocou dlaní.

Pred začatím masáže by ste sa mali poradiť s chirurgom. Sofistikovanejšie masážne techniky musí vykonávať profesionál..

Odporúčania rodičom:

 • Masážne procedúry by mali byť pravidelné (sedenia sa uskutočňujú každý deň po dobu jedného mesiaca, ak je to potrebné a dlhšie). Ak to nedodržíte, dopad na prietrž nebude stačiť na jeho zmiznutie.
 • Masáž by sa mala vykonávať hladkými pohybmi, nemala by byť vystavená intenzívnej expozícii. Nadmerný tlak zvyšuje riziko zovretia prietrže.
 • Masáž v smere hodinových ručičiek zlepšuje črevnú pohyblivosť.

Každý deň musí byť dieťa položené na brucho. V tejto polohe sa zlepšuje výstup plynov z čreva. Okrem toho dieťa aktívne pohybuje rukami a nohami, zatiaľ čo posilňuje svaly brucha, chrbta a krku.

Po narodení dieťaťa môžete počas masáže zvýšiť intenzitu účinku. Odporúča sa tiež pripojiť triedy fyzickej terapie.

fyzioterapia

Súbor cvičení pre dieťa by mal vybrať špecialista. Takéto cvičenia majú regeneračný účinok na celé telo, normalizujú črevá a posilňujú brušné svaly. Vďaka gymnastike je tiež normalizovaný vnútrobrušný tlak, zlepšuje sa činnosť vnútorných orgánov, znižuje sa pravdepodobnosť koliky a zápchy..

V každom veku sa používajú rôzne cvičenia:

 • Deti do jedného roku sú umiestnené na bruchu, pomáhajú im plaziť sa, prevracať sa. Na trénovanie brušných svalov môžete dieťa zdvihnúť, držať ho pod chrbtom, zatiaľ čo nohy a hlava by sa mali voľne pohybovať..
 • Keď má dieťa 4 mesiace, je už schopný prevrátiť sa sám. Je potrebné ho stimulovať, aby takéto činnosti vykonával častejšie. Môžete tiež robiť drepy, zatiaľ čo držíte dieťa v náručí.
 • Po 12 mesiacoch sa cvičenia vykonávajú po celý deň ako hra. Dieťa by malo samostatne sedieť, ohýbať sa rôznymi smermi a zdvíhať nohy z ležiacej polohy.

Pupočná prietrž u detí vo veku 4 až 6 rokov sa lieči pomocou tohto komplexu:

 1. Vstaňte rovno s rukami nadol, nohy k sebe. Vdychujte, ruky zdvihnuté cez boky, ohnite chrbát. S vydýchnutím dajte ruky do východiskovej polohy.
 2. V rovnakej východiskovej polohe, ale s ramenami od seba, ohnite do strán. Potom sa nakloňte dopredu a pokúste sa dotknúť prstov na nohách.
 3. Stojte rovno a nohy od seba vzdialené od seba. Ruky by mali byť na opasku alebo roztiahnuté do strán. Otočte sa v jednom, teda v opačnom smere.
 4. V rovnakej polohe, ale s rukami v zámku za hlavou, sa nakloňte dopredu.
 5. Postavte sa rovno s nohami mierne od seba, urobte drepy. Držte ruky pred sebou..
 6. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy mierne po kolenách, ruky natiahnite pozdĺž tela. Vdýchnutie na zvýšenie panvy, výdych späť do pôvodnej polohy.
 7. V rovnakej polohe sklopte kolená doprava a doľava..
 8. Ležiac ​​na chrbte položte ruky pod hlavu. Pri nadýchaní, zdvihnite telo a na výdychu choďte dolu.

Každé cvičenie opakujte 10 - 20 krát, pričom sa musíte zamerať na vek a úroveň fyzickej zdatnosti dieťaťa.

Je potrebné si uvedomiť, že gymnastika by sa mala vykonávať po masáži. Predtým, ako budete pokračovať v procedúrach, musíte narovnanie vyrovnať a aplikovať obväz alebo pripevniť náplasť.

Špeciálne omietky a obväzy

Inou metódou prietrže hernie je použitie lepiacej pásky. Môže sa použiť iba po úplnom zahojení pupočnej rany. Pred aplikáciou náplasti musí byť prietrž opravená. Zákrok by mal vykonávať iba lekár.

Odporúča sa tiež nosenie obväzov, aby sa zabránilo ich zovretiu. Pri jeho používaní sa posilnia svaly brušnej steny a hernálny otvor sa uzavrie rýchlejšie.

Kedy je potrebná operácia??

Lekárska pomoc je potrebná, ak:

 • Existovali náznaky porušenia prietrže. Tento nebezpečný stav ohrozuje život pacienta. Hlavným príznakom komplikácie je silná bolesť brucha. Dieťa je nepokojné a plače. Musíte okamžite reagovať, pretože vývoj opuchov a potom nekróza tkanív je veľmi rýchla. S predčasným odstránením mŕtvej časti orgánu sa často vyvinie peritonitída, ktorá môže dokonca viesť k smrti.
 • V hernálnom vaku zostávajú slučky čriev. Hrozí to vznikom fistúl a nebude možné napraviť kýlu.

Pupočná prietrž u detí vo veku 5 až 6 rokov (ako aj v staršom veku) sa lieči hlavne chirurgickými metódami. Indikácia chirurgického zákroku je tiež veľkým výčnelkom. Okrem toho je potrebný chirurgický zákrok, ak sa výbežok u dieťaťa objaví po šiestich mesiacoch alebo ak sa u dieťaťa zvyšuje 1-2 roky..

Pooperačné obdobie a rehabilitácia

Deti zvyčajne operáciu dobre tolerujú. Malý pacient môže byť prepustený za deň alebo dva. Pred tým lekár vydá odporúčania týkajúce sa starostlivosti o dieťa. Rodičia by mali zabezpečiť, aby pooperačná rana bola čistá. Vyžaduje sa denné ošetrenie brilantnej zelene. Asi po týždni bude dieťa musieť byť doručené na kliniku, aby ste odstránili stehy..

Po určitom čase sa môže vyskytnúť hernia, ale u detí sa to stáva veľmi zriedka. V niektorých prípadoch môžu po chirurgickom zákroku vzniknúť komplikácie (krvácanie, hematómy, hnisanie švy)..

Liečba ľudovými a alternatívnymi prostriedkami

Rodičia dieťaťa, u ktorého je diagnostikovaná hernia, by mali pamätať na to, že nekonvenčné metódy liečby, návštevy liečiteľov a „babičiek“, ktoré sa liečia pomocou sprisahania, môžu poškodiť zdravie dieťaťa. Takéto metódy nemajú lekárske opodstatnenie a ich účinok by sa nemal očakávať..

Príčinou vzniku kýly je častejšie porucha steny brucha dieťaťa, nezrovnalosť v šliach v oblasti bielej čiary. S rastom dieťaťa sa defekt môže uzavrieť sám. A ak je kýla veľká, potom použitie sprisahania, používanie mincí, použitie iných ľudových prostriedkov môže problém len prehĺbiť, pretože to stráca drahocenný čas a môžu sa vyskytnúť komplikácie..

Ochorenie nie je nebezpečné iba vtedy, ak je malý pacient pod kontrolou chirurga, ktorý určuje liečebnú taktiku.

Defekt vo forme pupočnej kýly u detí si vyžaduje zvýšenú pozornosť rodičov. Aby sa predišlo výskytu problému, je dôležité včas eliminovať stavy, ktoré vedú k nadmernému namáhaniu brušných svalov dieťaťa..

Rodičia by mali monitorovať prácu čriev omrvín, liečiť kašeľ včas a počas plaču sa ich snažiť rýchlejšie upokojiť. Ak nebolo možné vyhnúť sa prietrži a nezmizlo až do veku 6 rokov, mali by ste navštíviť chirurga, ktorý vám poskytne ďalšie odporúčania..

Brušná prietrž u detí

Kýla je výstup vnútorných orgánov z dutiny, kde by mali byť normálne. U detí je prietrž celkom bežná. A hoci spravidla nespôsobujú žiadne nepohodlie a bolesť, je to vážny dôvod, aby ste sa poradili s lekárom.

Kýla u malých detí môžu byť 3 typy:
- pupočnej;
- trieslová;
- phrenic.

Umbilická hernia je najbežnejším typom hernie u detí, pretože majú slabý pupočníkový krúžok. Podľa štatistík lekári nachádzajú pupočníkovú prietrž u každého 5. dieťaťa s úplným účinkom a u každého druhého predčasne narodeného dieťaťa. S pravdepodobnosťou 70% bude mať dieťa pupočníkovú prietrž, ak to bolo s rodičmi v detstve. Predčasne narodené deti majú 5-krát vyššiu pravdepodobnosť výskytu hernie ako dojčatá.

Pri pupočnej kýle sa v oblasti pupka objaví malý tuberkulóza, čo sa stáva viditeľným, keď dieťa plače, tlačí alebo kašle. Spravidla je tento typ prietrže ľahko fixovateľný, ak ho stlačíte prstom. Koneckonců, pupočná kýla je výstup slučky čreva do priestoru medzi svaly brucha. Preto sa na ňu zľahka pritlačí a vráti sa na svoje miesto. K pupočnej hernii sa obvykle diagnostikuje prvý mesiac života novorodenca..

U starších detí sa môže kvôli zdvíhaniu hmotnosti objaviť pupočná kýla.

Pupočná kýla u dieťaťa

Vzhľadom na skutočnosť, že pupočná kýla zriedka spôsobuje bolesť, pediatri pri jej liečbe volia postoj „počkajte a uvidíte“. Zvyčajne malé pupočné kýly s veľkosťou nepresahujúcou 1,5 cm prechádzajú do veku 3 až 5 rokov. Ako konzervatívnu liečbu môže lekár navrhnúť použitie špeciálnej náplasti, ktorá sa drží na pupočníku.

Najnepríjemnejšou vecou, ​​ktorá môže byť indikáciou pre urgentnú hospitalizáciu a operáciu pupočnej kýly, je štiepenie črevnej slučky a nekróza tkaniva, ktorá sa v dôsledku toho vyvinula. Našťastie také štiepenie je u malých detí mimoriadne zriedkavé. Nemožno sa vyhnúť ani chirurgickému zákroku, ak kýla nie je zarastená samostatne alebo ak je jej veľkosť väčšia ako 1,5 cm..

Inguinálna hernia môže byť vrodená alebo získaná. Tento typ prietrže u novorodencov predstavuje iba 5% všetkých hernií a vyskytuje sa u chlapcov 10-krát častejšie ako u dievčat. Pri inguinálnej hernii vyčnieva hernálny vak do inguinálnej oblasti spolu s brušnými orgánmi. V tomto prípade je prietrž cítená v slabinách dieťaťa. U chlapcov sa môže ponoriť do šourku, v takom prípade sa nazýva ingvinál-scrotal.

Iné choroby, ako je kvapka semenníkov, abnormality vo vývoji chrbtice, dysplázia bedrového kĺbu a choroby spojivového tkaniva (Marfanov syndróm), často sprevádzajú ingvinálnu prietrž. Pri slabinovej prietrži, ako aj pri pupočnej prietrži dieťa nepociťuje bolesť a nepohodlie. Nemôžete však nechať inguinálnu prietrž bez pozornosti. Jej porušenie môže viesť k narušeniu dodávky krvi do reprodukčného systému a následkom toho k neplodnosti v budúcnosti.

K halovej hernii sa nedá zaobchádzať konzervatívnymi metódami, v tomto prípade existuje iba jedno riešenie - operácia. Vykonáva sa cez malú dieru laparoskopicky, preto sa nepovažuje za ťažké a po operácii veľké jazvy nezostanú na mieste rezu. Ak endoskopická metóda nie je k dispozícii, operácia sa vykonáva otvoreným spôsobom, ktorého kroky a technika sú opísané v tomto článku..

Diafragmatická hernia je u malých detí zriedkavá, diagnostikuje sa u jedného novorodenca z roku 2000. Príčinou jej výskytu sú dedičné predispozície a polyhydramniá počas tehotenstva. Pri diafragmatickej prietrži sa v bránici objaví diera - vo svale, s ktorou človek dýcha. Nebezpečenstvo tohto typu prietrže spočíva v tom, že ak vnútorné orgány brušnej dutiny „vychádzajú“ do hrude otvorom, potom dôjde k narušeniu činnosti srdca a pľúc, čo sťažuje dieťaťu dýchanie..

Ak bola počas gravidity detegovaná hnačka u plodu, je možné medzi 26. a 28. týždňom gravidity vykonať vnútromaternicový chirurgický zákrok. Robí sa to aj laparoskopickou metódou - cez malú dierku v priedušnici dieťaťa je nainštalovaný špeciálny balónik, ktorý stimuluje rozvoj pľúc. Po doručení balón odstráňte.

Ak bola diagnóza diafragmatickej hernie stanovená až po narodení dieťaťa, novorodenec je okamžite v prevádzke, po ktorom je niekoľko dní pod uzáverom na mechanickú ventiláciu..

- Odporúčame tiež navštíviť sekciu „Články o chirurgii“.

Kýla u novorodencov a dojčiat

Kýla u novorodencov a dojčiat je patológia, ktorá si vyžaduje zvýšenú pozornosť rodičov a lekárov. O tom, čo je hernia v takýchto malých deťoch a o tom, ako s nimi zaobchádzať, sa dozvieme podrobnejšie v tomto článku.

Ako sa tvorí prietrž?

Akákoľvek kýla je anomália, pri ktorej vnútorné orgány „pozorujú“ a zanechávajú svoju fyziologickú polohu. Orgány alebo ich časti prechádzajú otvorom, medzerou, ktorá je normálna alebo chybná a neporušuje sa integrita kože alebo iných membrán. Vydutie je možné v priestore medzi svalmi, ak sa vytvorilo pod vplyvom určitých faktorov, pod kožou (s vonkajšou prietržou) alebo vo vnútornej dutine (s vnútornou prietržovou chorobou).

Táto tvorba sa objaví, keď je zamýšľaná rovnováha medzi vnútorným tlakom a odporom obalu narušená prírodou. Štruktúra akejkoľvek hernie je približne rovnaká, zahŕňa herniálny vak (napnutý plášť), herniálnu bránu - otvor, cez ktorý bol výstup a herniálny obsah (čo je vo vrecku)..

Kýla nehrozí ani tým, že by sa objavila a musí mať svoje miesto, ale že môže byť kedykoľvek porušená pod vplyvom určitých faktorov alebo bez zrejmých dôvodov. Tento stav nastáva, keď je prietržová brána úzka a obsah vaku má tendenciu meniť sa v objeme (napríklad slučka čreva, keďže obsah pupočníkovej alebo ingvinálnej prietrže môže byť vyplnený výkaly).

Dôsledky tohto stavu sú vždy negatívne - jedná sa o nekrózu upnutého orgánu alebo jeho určitej časti, ohrozujúcu život pacienta. U dojčaťa, ktoré si ešte nemôže sťažovať na určité príznaky, je niekedy ťažké identifikovať kýlu. Všetko záleží na starostlivosti rodičov a ich informovanosti o tom, kde sa prietrže vyskytujú a ako vyzerajú.

Druhy kýly u dojčiat

Všetky kýly sú rozdelené na vrodené a získané. Podľa povahy patológie sa choroby spojené s takýmito formáciami delia na komplikované a nie komplikované. Medzinárodná klasifikácia okrem toho zabezpečuje rozdelenie na primárne a opakujúce sa prietrže. K dispozícii je tiež pooperačná prietrž.

Vďaka svojej mobilite môžu byť tieto formácie regulované a neregulované. Približne štvrtina všetkých diagnóz sú vnútorné formácie, viac ako 75% je pridelených na externé. Medzi deťmi prvého roku života sú najbežnejšie tieto typy kýly:

Membránová prietrž

S touto patológiou časť vnútorných orgánov, ktoré by mali byť umiestnené v brušnej dutine, stúpa do hrudníka.

 • Spôsobuje. Membránová hernia u detí prvého roku života je vždy vrodená. Dôvody, prečo sa dieťa v určitom okamihu vo vývoji plodu vyvinie, je taká kýla, neboli vedci úplne preskúmané, ale lekári majú sklon veriť, že problémom je nedostatočná pružnosť spojivového tkaniva, narušený metabolizmus budúcej matky, ako aj genetické „zlyhanie“..
 • príznaky Príznaky sa prejavujú vážnymi ťažkosťami s dýchaním dieťaťa, špeciálnou formou brucha vo forme člna. Okamžite si ich všimnú lekári v nemocnici. V zriedkavých prípadoch je choroba odhalená až po dni alebo dvoch. Moderná úroveň diagnostiky vám umožňuje vidieť takú prietrž aj počas tehotenstva na ultrazvuku.
 • Liečbu. Liečba je vždy iba chirurgická a teraz existuje dokonca možnosť vykonať opravu pred narodením dieťaťa. Takýto zásah je však spojený s pomerne vysokými rizikami pre plod a jeho matku, a preto je operácia niekedy po pôrode oneskorená. Dieťa je okamžite poslané na pohotovostnú operáciu z pôrodnice. Uskutočňuje sa v dvoch etapách - najskôr si vytvoria náplasť na otvor v bránici z vlastnej kožnej náplasti. A po chvíli je táto oprava odstránená. Ak kýla nie je bilaterálna, potom sú predpovede dosť optimistické: v 80% prípadov lekári dokážu zachrániť život a zdravie dieťaťa. V prípade bilaterálnej prietrže bránice je najpravdepodobnejší fatálny výsledok.

Biela línia prietrže u dieťaťa

Tieto útvary, prechádzajúce stredom brucha kolmo na lono, môžu byť malé a dosť veľké - až do 10 centimetrov v priemere. K úniku vnútorných orgánov dochádza medzi slabými svalovými líniami stredovej línie.

 • Spôsobuje. Takéto kýly sa dajú získať, ale vždy sa zakladajú na vrodených patológiách spojivového tkaniva, ktoré sa môžu v dôsledku kričania, kašľa, zápchy rozptyľovať a vytvárať veľmi veľké „vrecká“, keď je dieťa veľmi nepríjemné. Slabosť spojivového tkaniva je spôsobená určitými nepriaznivými vnútromaternicovými faktormi, ako je nedostatočná výživa, kyslík, metabolické dysfunkcie, ako aj genetické poruchy..
 • príznaky Veľkosť prietrže je nestabilná a to je jej hlavný charakteristický znak. S akýmkoľvek pohybom brušných svalov sa vizuálne zníži alebo zvýši. Po jedle sa dieťa správa nepokojne ako pred jedlom, je mu trápené grganie, zápcha. Pri jej vývoji prechádza kýla bielej čiary niekoľkými etapami: najprv sa objaví medzera, ktorá sa čoskoro stane herniálnou bránou, po chvíli sa dá pozorovať výčnelok herniálneho vaku. V polohe na chrbte sa prietrž stáva zreteľnejšou. A iba vtedy, keď je vrece úplne formované, objavia sa príznaky.
 • Liečbu. Malá prietrž nie vždy vyžaduje liečbu, medicína vie veľa prípadov, keď prechádza štádiom nezávislého reverzného vývoja, keď dieťa rastie. Tento proces však nemožno nechať náhode. Lekári narovnávajú tieto jednoduché prietrže pokožkou manuálne a potom je vydutie fixované lepiacou omietkou. Dieťa dostane masáž. Ak konzervatívna liečba zlyhá, prietrž sa zväčšuje a existuje veľmi reálne riziko zovretia, zvyčajne sa rozhoduje o operácii, pretože dnes je to jediná alternatíva. Lekári ju upravujú a lemujú patologický otvor alebo ho fixujú pomocou sieťového implantátu.

Inguinálna kýla

Tento typ hernie u detí má vždy vrodený faktor. Počas vnútromaternicového vývoja sa v bruchu tvoria semenníky u chlapcov, a preto padajú cez trieslovinový kanál. Ak v čase narodenia „chvost“ z pobrušnice zníženej spolu so semenníkmi neprerastá a trieslový kanál pokračuje v priamej komunikácii s brušnou dutinou, môže sa v slabinách vyvíjať hernia.

U dievčat sa takéto patológie vyskytujú niekoľkokrát menej často a súvisia s podobným neuzatvorením „vrecka“ (vaginálny proces), ktoré sa vytvára, keď sa utvorená maternica v 5. mesiaci tehotenstva matky zníži zhora do panvovej oblasti..

 • Spôsobuje. Pravdepodobnosť rozvoja brušnej prietrže je ovplyvnená stavom brušných svalov dieťaťa. V niektorých sa objavuje pri narodení av niektorých sa zistí až po niekoľkých mesiacoch. Jej výčnelok je podporovaný silným krikom, zápchou a nadúvaním.
 • príznaky Neporanená trieslová prietrž obvykle nespôsobuje dieťaťu žiadne problémy. To nie je na škodu, nie je svrbenie. V pokoji a spánku sa stáva vizuálne nerozoznateľným. U chlapcov sa vzdelávanie často objavuje na semenníkoch. Kýlová kýla môže byť jednostranná alebo dvojstranná. Ale u dievčat, hernial vak zvyčajne trčí z dvoch strán, zatiaľ čo to by malo byť hľadané na stydké pysky.

Liečbu. Inguinálna kýla nezmizne sama o sebe, ako niekedy stredná kýla bielej línie alebo pupočnej kýly. Liečba je vždy potrebná. Počas chirurgického zákroku lekár úplne vyreže herniálny vak a čo najviac zachováva jeho obsah. Toto opatrenie je určené stavom orgánov, ktoré doň vstúpili. Ak nedošlo k porušeniu, nekróza, lekár obnoví orgány na svoje miesto a zošije otvor, ktorý sa stal vstupnou bránou do vnútorných orgánov..

Ak je to potrebné, potom sa uskutoční plastová obnova poškodeného alebo zväčšeného trieslovinového kanálu, ktorá sa upraví na normálnu veľkosť, aby sa zabránilo prolapsu sekundárnych brušných orgánov. Operácie sa vykonávajú brušnými aj laparoskopickými metódami..

Detský chirurg Alexander Ivanovič Sumin rozpráva o nebezpečenstve ingvinálnej prietrže v nasledujúcom videu.

Pupočná prietrž

Toto je najbežnejšia hernia u dojčiat a detí do jedného roka. To priamo nesúvisí s vrodenými vývojovými patológiami, okrem toho, že po vyskúšaní môžete nájsť niekoľko príčin slabosti spojivového tkaniva, ktoré sú však charakteristické pre všetky herniálne choroby. Takáto kýla však nie je povinnou spoločníkom hrubých defektov vo vývoji plodu.

Umbilikálna šnúra, ktorá sa po narodení stáva zbytočnou, je prerušená. Zostáva pupočníkový prsteň. U dojčiat by malo byť zarastené veľmi spojivovým tkanivom, s ktorým má mnoho detí také problémy. Tento proces sa zvyčajne končí na konci novorodeneckého obdobia. Ak je proces spomalený alebo vôbec nezačne, potom sa zo slabého pobrušnice vytvorí hernálny vak, v ktorom črevné slučky, časť omentum a ďalšie vnútorné orgány vyčnievajú pupočným kruhom smerom von..

 • Spôsobuje. Výskyt prietrže vyvoláva silné zaťaženie brušných svalov. Ak dieťa plače po dlhú dobu, kašeľ, trpí ťažkou pravidelnou zápchou a nadúvaním, jeho šance na pupočníkovú prietrž sú veľmi vysoké. U predčasne narodených detí je výskyt patológie vyšší ako v dlhodobom horizonte.

Kýla sa niekedy objaví nie v prvých mesiacoch života, ale bližšie k roku. V tomto prípade lekári považujú za jeden z dôvodov, prečo sa dieťa má čo najskôr umiestniť na nohy alebo zavesiť v prepojkách a pohybovať sa v chodcoch. Aj keď peritoneum nie je pripravené vnímať vertikálne zaťaženie, dieťa by sa malo plaziť - je to prirodzenejší spôsob, ako sa za ním pohybovať. Príčina výskytu prietrže môže byť tiež v pupku nesprávne alebo zle zviazaná v pôrodnici, ako aj pri infekcii, ktorá je s ňou spojená..

Abdominálna hernia u dieťaťa: ako sa lieči a či sa má odstrániť

Detskí chirurgovia sú neustále konfrontovaní s mnohými mylnými predstavami rodičov o tejto téme. Aby sme ich niektoré rozptýlili, požiadali sme nášho odborníka, pediatrického chirurga, urológa aológa Anatolya Pukovského..

Mýtus číslo 1.

Kýla je získaná choroba. Dieťa ju môže kričať.

V skutočnosti: Kýla je tak získaná, ako aj vrodená chyba prednej brušnej steny, cez ktorú môže akýkoľvek mobilný vnútorný orgán brušnej dutiny (omentum, črevná slučka, vaječník atď.) Vystupovať pod kožu. Kýly sa najčastejšie tvoria tam, kde sa vyskytujú prírodné otvory alebo vo svalovej aponeurotickej vrstve. Spravidla ide o slabinový kanál (ktorý sa nachádza u chlapcov aj dievčat), biela línia brucha, pupočníkový prsteň. Tento vývoj udalostí je najčastejšie spôsobený vrodenými anatomickými abnormalitami brušnej steny, sprevádzanými okrem iného slabosťou spojivového tkaniva..

Provokujúcim faktorom výskytu herniálneho výčnelku je hlasný kašeľ, ktorý sa môže skutočne stať, podobne ako v iných situáciách, ktoré zvyšujú tlak v bruchu: kašeľ, nadúvanie, zápcha..

Prudký pokles hmotnosti dieťaťa môže tiež viesť k vzhľadu a prejavom kýly. Anatoly Pukovsky nedávno pozoroval podobný obraz u jedného zo svojich mladých pacientov. Potom, čo nafúknuté butuze trpeli závažnou črevnou infekciou a veľa stratili na váhe, okamžite sa „vypudili“ pupočníkové a trieslové kýly.

Mýtus číslo 2.

Kýla je potrebné odstrániť vopred bez čakania na jej porušenie..

V skutočnosti: Závisí to od toho, čo je prietrž. Ak na brušnej a bielej línii brucha, s operáciou naozaj nemôžete váhať. V opačnom prípade môže dôjsť k porušeniu orgánu, ktorý opustil prietrž hernia, k porušeniu krvného zásobovania a smrti so všetkými následkami, ktoré ohrozujú zdravie a život. Okrem toho sa s vekom môžu zväčšiť inginy a hernie bielej línie brucha..

Umbilikálna hernia je však porušovaná veľmi zriedka. V tomto prípade lekári uprednostňujú pozíciu vyčkávania a nepracujú s dieťaťom do 4 - 5 rokov. Okrem toho, pri pupočníkových kýlach malých rozmerov (od 1 do 3 cm) je možné samoliečenie.

Mýtus číslo 3.

Aby ste zabránili porušovaniu prietrže, musíte na ňu položiť mincu.

V skutočnosti: Dávanie mincí na miesto herniálneho výčnelku je deň pred včerajškom. Navyše je nebezpečný. Koniec koncov, pokožka dieťaťa je ľahko zraniteľná a pripevnenie mince naň a dokonca aj náplasť, ktorá sama o sebe je najsilnejšou mechanickou a chemickou dráždivosťou, môže viesť k zápalovým ochoreniam kože..

Nie je potrebné vkladať mince do „starodávneho“ dôvodu, pretože v súčasnosti existujú špeciálne obväzy, ktoré bránia porušovaniu pupočnej, ingvinálnej prietrže alebo prietrže bielej línie brucha, ktoré vyvíjajú miestny tlak na „problémovú“ oblasť a bránia prieniku hernie opustiť brušnú dutinu..

Mýtus číslo 4.

Operácia je extrémny prípad. Je lepšie posilniť brušné svaly.

V skutočnosti: Ako je uvedené vyššie, existujú situácie, keď je nebezpečné ťahať chirurgicky. Pri prítomnosti slabinovej prietrže a prietrže bielej línie brucha sa musí dieťa prevádzkovať podľa plánu. Navyše, dnes väčšina detských chirurgických ambulancií používa pri svojej práci minimálne invazívne (s minimálnym zasahovaním do tkanív. - Ed.). Laparoskopické techniky, ktoré umožňujú šitie defektu malým vpichom.

Po takomto zákroku nezostanú na žalúdku žiadne stopy a dieťa sa druhý a tretí deň prepustí z domu. Avšak v prípade zápalových kožných ochorení, exacerbácie chronických chorôb, s prechladnutím, sa musí plánovaná operácia na odstránenie kýly na chvíľu odložiť..

Brušná prietrž u detí

Príznaky brušnej prietrže u dieťaťa

Hlavným príznakom prietrže brucha je prítomnosť objemovej formácie (pri vonkajších prietržiach). Môže byť zaoblená, pripomína konzistenciu cesta alebo nemusí zapadať alebo sa nemusí zmestiť do brušnej dutiny..

Po jeho nastavení počas búšenia brušnej steny nájdete defekt okrúhleho alebo štrbinového tvaru - herniové brány, cez ktoré kýla prechádza pod kožu.

Veľkosť herniového výčnelku sa môže meniť od dvoch do niekoľkých desiatok centimetrov (obrie hernie).

Typická lokalizácia („slabiny“ brucha):

 • oblasť slabín;
 • pupočníkový pupok;
 • femorálny kanál (umiestnený na prednej strane stehna);
 • biela čiara brucha (stredná vertikálna čiara uprostred prednej steny brucha);
 • pooperačná oblasť jaziev.
Hrudný výčnelok je zvyčajne bezbolestný, zmenšuje sa alebo mizne pri horizontálnej polohe tela a zvyšuje sa fyzickou námahou. Ostatné príznaky nekomplikovanej prietrže zvyčajne chýbajú..

Osobitným nebezpečenstvom v klinickej praxi sú uškrtené hernie (uškrtenie je náhle alebo postupné stláčanie herniálneho obsahu v herniálnom portáli, ktoré je sprevádzané porušením krvného zásobenia a pri dlhodobom porušovaní - nekróza (nekróza) herniálneho obsahu).

Uškrtená prietrž je núdzový stav, ktorý vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a chirurgický zákrok. Jej príznaky sú:

 • výskyt náhlej akútnej bolesti prietrže. Môžu sa objaviť po zdvíhaní závaží, pohyboch čriev (vyprázdňovanie konečníka), fyzickej aktivite alebo bez zjavného dôvodu;
 • herniálny výčnelok sa stáva napätým, bolestivým a prestáva sa prispôsobovať (voľne sa vracať) do brušnej dutiny.

Formy brušnej prietrže u dieťaťa

Príčiny brušnej prietrže u dieťaťa

Faktory, ktoré vedú k rozvoju prietrže, sa delia na predispozíciu (vytvára podmienky pre výskyt prietrže) a produkciu (ktoré sú „tlakom“ na výskyt prietrže).

Predisponujúce faktory sú:

 • vrodené chyby brušnej steny;
 • rozšírenie prirodzených otvorov brušnej steny (pupok, trieslový kruh, femorálny krúžok);
 • riedenie a strata elasticity tkaniva pri vyčerpaní;
 • zranenie alebo zranenie (najmä pooperačné). Hnisanie pooperačnej rany zvyšuje riziko prietrže.
Produkujúcim faktorom prietrže je zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Tomu napomáha:
 • kašeľ (pri chronických ochoreniach pľúc);
 • ťažkosti s močením;
 • zápcha
 • ascites (nahromadenie tekutín v brušnej dutine);
 • plynatosť (nadmerné hromadenie plynov v čreve);
 • obezita.

U detí sú brušné kýly zvyčajne vrodené.

Najbežnejšia ingvinálna (šikmá) prietrž. Jeho výskyt je spojený s nezatvorením vaginálneho procesu peritoneum (tvorba spojená so zostupom semenníkov počas vývoja plodu z brušnej dutiny do mieška), v dôsledku čoho zostáva otvorená a vytvára podmienky pre pohyb brušných orgánov pozdĺž nej a vývoj prietrže..

Charakteristickým rysom vrodených prietrží od získaných hernií je to, že vrodené prietrže sa niekedy môžu prenášať samy od seba.

Lekár bude pomáhať pri liečbe tohto ochorenia

Diagnóza brušnej prietrže u dieťaťa

Liečba brušnej prietrže u dieťaťa

Chirurgické ošetrenie kýly.

Konzervatívna liečba vo forme obväzu sa odporúča iba pri nekomplikovanej prietrži chorých ľudí, u ktorých je vysoké riziko chirurgického zákroku..

Porušenie (náhle alebo postupné stlačenie ktoréhokoľvek orgánu brušnej dutiny v bráne prietrže) prietrže je absolútnou indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok.

Operácie spojené s odstránením nekomplikovanej hernie sa vykonávajú podľa plánu po náležitej príprave. Všetky operácie je možné rozdeliť na:

 • plastická chirurgia s vlastnými tkanivami (keď je prietržová brána (defekt v brušnej stene) odstránená zošitím vlastných tkanív brušnej steny rôznymi technikami);
 • plast s umelými materiálmi - používajú sa špeciálne siete.
V pooperačnom období je potrebné:
 • diéty;
 • nosiť obväz;
 • obmedzenie cvičenia.

Komplikácie a dôsledky brušnej prietrže u dieťaťa

 • Porušenie prietrže s nekrózou (nekrózou) hernia (brušné orgány vo vnútri kýly) a rozvoj peritonitídy (zápal všetkých brušných orgánov).
 • Obštrukcia čriev (ťažkosti alebo nedostatok potravy cez črevo).
 • Regionálne porušenie s perforáciou (poškodenie steny) čreva a rozvoj fekálnej peritonitídy (závažný zápal všetkých brušných orgánov).
 • Hnisanie (flegmon).
 • Postupné zvyšovanie obsahu prietrže a vznik „syndrómu malého žalúdka“ po operácii (stav, pri ktorom sa obsah prietrže prestane zapadať do brušnej dutiny)..
Nekomplikovaná kýla nie je núdzová, ale môže byť nepohodlná. Mali by ste si však pamätať na neustále riziko porušenia prietrže. Preto, keď sa objavia prvé príznaky, vyhľadajte lekára.

Ak sa vyskytnú príznaky porušenia, je potrebná okamžitá hospitalizácia a chirurgický zákrok, pretože tento stav predstavuje skutočné ohrozenie života pacienta.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.
Injekcie sú vynikajúcim riešením problému bolesti pri osteochondróze krčnej chrbtice. Nie sú všeliekom, ale môžu zmierniť utrpenie pacienta. Prečítajte si o všetkých aspektoch injekcií nižšie..
Medzi rôznymi brušnými herniami - trieslovinami (PG), najbežnejšie.Vyznačuje sa vyčnievaním rôznych orgánov umiestnených v brušnej dutine do štrbiny podobnej štiepky v dôsledku stratifikácie svalového tkaniva v slabinách..