loader

Hlavná

Pažerák

Indikácie na použitie obväzu v brušnej dutine

Bandáž na brušnej dutine je vyrobená z elastického materiálu vo forme bandáže, ktorá je upevnená na miestach, kde je potrebné vykonať fixáciu. Najčastejšie nosia takýto pás v rehabilitačnom období po operácii brucha. Obväzy sa používajú na rôzne účely a majú odlišnú štruktúru..

indikácia

Indikácie nosenia ortopedického pásu sú operácie vykonávané v zažívacom trakte a genitourinárnom systéme. Elastické obväzy sú určené na prevenciu prolapsu orgánov, divergencie sutúr a prenikaniu patogénnej flóry do rán, ktoré sa po operácii nezhojili..

Bandáž znižuje zaťaženie brušnej dutiny, čo uľahčuje stav ľudí, ktorí podstúpili operáciu.

Často sa odporúča nosiť elastický pás pre pacientov, ktorí trpia zraneniami v chrbte alebo sa podrobujú operácii chrbtice. Bandáž sa používa na diagnostiku rôznych foriem prietrže. Je fixovaný v oblastiach, kde boli počas operácie odstránené usadeniny tuku..

Ženy, ktoré očakávajú dieťa, by mali používať obväz v prípadoch, keď majú slabé svalové tkanivo v bruchu, existuje vysoké riziko prolapsu maternice alebo očakávajú narodenie dvojčiat..

klasifikácia

Pri výrobe pásov sa používajú rôzne materiály, stupeň fixácie má tiež rôzne úrovne.

Funkcie obväzu závisia od toho, na aký účel sa bude používať. Najčastejšie sa používajú na liečbu a prevenciu brušnej prietrže.

lekársky

Zvláštnosťou zdravotníckych pomôcok je to, že obsahujú špeciálnu sieťku vyrobenú z elastickej a odolnej tkaniny. Pomáha opraviť orgány na správnych miestach bez vylúčenia ich premiestnenia alebo prolapsu. Pre ľudí, ktorí nemôžu byť operovaní kvôli jednotlivým ukazovateľom, sa obväz stáva prostriedkom na zabránenie progresie choroby.

Upevňovací lekársky pás je predpísaný v nasledujúcich situáciách:

 • s vývojom kýly bielej línie brucha;
 • keď sa pri slabine alebo stehne vyskytuje prietrž;
 • aby sa zabránilo prasknutiu švu po operácii brucha.

Ak dôjde k poraneniam chrbta alebo brucha, elastický pás pomôže vo fáze rehabilitácie. Najväčší účinok na regeneráciu tela možno dosiahnuť, ak pacient po všetkých odporúčaniach konzervatívnej liečby vykonáva požadovanú fyzickú aktivitu a spí na ortopedickej matraci..

profylaktický

Úroveň fixácie preventívneho obväzu je menšia ako u iných druhov. Jeho nosenie je odporúčané pre ľudí, u ktorých je zvýšená pravdepodobnosť vzniku prietrže. Profesionálni športovci alebo ľudia, ktorí sa aktívne zapájajú do športového strediska, často používajú takéto elastické obväzy. Pre začiatočníkov s nesprávne navrhnutým školiacim programom sú možné zranenia v tlači.

Použitie preventívneho obväzu môže byť spôsobené abnormalitami v lokalizácii alebo štruktúre brušných orgánov.

Dĺžka nosenia obväzov závisí od toho, v akom štádiu vývoja je patológia..

pooperačné

Účelom nosenia obväzu v pooperačnom období je zabezpečenie rýchleho hojenia švov. Jeho terapeutický prínos spočíva v tom, že rovnomerne rozdeľuje zaťaženie vnútorných orgánov a určuje polohu tých miest, na ktorých sa nedávno prevádzkovala. Moderné technológie používané pri výrobe obväzov umožňujú použitie trvanlivých elastických tkanín, ktoré poskytnú požadovaný stupeň kompresie.

Vďaka obvazu v pooperačnom období pacient trpí menšou bolesťou. Okrem toho bandáž zaisťuje stabilitu švu, zabraňuje jeho pretečeniu.

modely

Akýkoľvek model ortopedickej bandáže je zameraný na fixáciu orgánov brušnej dutiny, čo neumožňuje rozvoj komplikácií. Najbežnejšie používané typy elastických zariadení:

 • Alebo k. Používa sa v prípadoch, keď je potrebné chrániť pooperačné švy pred nezrovnalosťami, ako aj na fixáciu orgánov v peritoneálnej oblasti v ich fyziologicky prirodzenej polohe. Opasok sa nosí po operácii.
 • Orlett. Univerzálny prostriedok na zabránenie rozvoja patológií pobrušnice. Upevňuje orgány na správne miesto a rozdeľuje tlak tak, aby sa zabránilo ich premiestneniu.
 • Ortopedické obväzy Trives sa nosia pred operáciou aj po nej. Bandáže tohto typu sú univerzálne, a preto sú vhodné pre pacienta akéhokoľvek veku a pleti.
 • T 1339 je typ obväzu, ktorý sa používa na nosenie v oblasti hrudníka. Často pridelené mužom..
 • Ecotene je predpísaný ženám pred pôrodom a po ňom ako opatrenie na zabránenie vysídľovania vnútorných orgánov.
 • Prepravka B 339 bola vytvorená pre pacientov, ktorí majú stómiu, to znamená dieru vytvorenú chirurgom, ktorá poskytuje spojenie medzi rôznymi orgánmi, napríklad priedušnicou a vonkajším prostredím. Bandáž tohto typu fixuje brušnú stenu na správnom mieste, podporuje svalový korzet. Debna B 339 zmierňuje bolesť, zabraňuje prietrži, znižuje možnosť infekcie.

Najvhodnejší typ elastického pásu si vyberie ošetrujúci lekár.

Funkcie výberu

Farmaceutické spoločnosti ponúkajú veľký výber ortopedických obväzov. Ak chcete kúpiť ten najvhodnejší, mali by ste zvážiť niekoľko odporúčaní.

Veľkosť obväzu by preto nemala presahovať obvod pása. Bandáž by mala byť vyrobená z elastickej tkaniny a takej kvality, aby pri nosení nespôsobovala trenie.

Je dôležité, aby pás nespôsoboval silný pot a nedráždil pokožku, preto by ste si mali zvoliť obväz z dýchacích materiálov..

Pri výbere ortézy by ste mali venovať pozornosť možnosti úpravy sily fixácie a korekcie. Do úvahy sa musí brať aj šírka pásu: mala by úplne zakrývať a podopierať časť brušnej dutiny, na ktorej bola operácia vykonaná. Nosenie obväzu by nemalo byť nepríjemné. Naopak, malo by to pomôcť zbaviť sa bolesti a udržať orgány na svojom mieste..

Ako nosiť obväz

Bandáž by sa mala nosiť ráno v náchylnej polohe. Pás je umiestnený tak, aby bol aplikátor na pupočnom kruhu. Po navlečení pásu sa brušná oblasť jemne masíruje, aby sa zmenšil výčnelok. Potom sa pás omotá okolo puzdra a upevní sa suchým zipsom.

Bandáž brucha je nosená celý deň, štartuje iba na spánok.

Preventívne pásy sa nosia v tých dňoch, keď môže dôjsť k herniálnemu výčnelku. Ak osoba trpí bolesťou pri nosení elastického pásu, obväz by sa mal odstrániť a lekár o tom musí byť informovaný..

kontraindikácie

Nosenie elastického pásu je zakázané pre ľudí, ktorí majú prietržové komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok.

Jeho použitie vylučuje aj prítomnosť závažných kožných infekcií v oblastiach, kde by sa mal obväz nosiť.

Neexistujú žiadne kontraindikácie pre prenatálne obväzy. Ak je osoba alergická na prvky tvoriace obväzový materiál, odporúča sa nosiť obväz na oblečenie. Rovnaké opatrenia je možné uplatniť v prípade kožných ochorení..

Ženy po pôrode by nemali nosiť pomôcky, ak sa u nich vyvinie ochorenie obličiek alebo patológia gastrointestinálneho traktu.

U niektorých typov švov, ktoré zostanú po cisárskom reze, sa tiež neodporúča nosiť opasky.

Materský opasok

Odporúča sa, aby ženy nosili počas tehotenstva obväz, ak majú patologické ochorenia chrbtice. Okrem tejto indikácie môže lekár predpísať aj pás, ak existuje riziko potratu. Prítomnosť veľkého množstva plodovej vody, veľká veľkosť dieťaťa, ako aj jazvy na povrchu epitelu maternice - to všetko sa môže stať dôvodom, prečo žena bude musieť pred pôrodom nosiť obväz. Natiahnite ju od 4 mesiacov tehotenstva. Bandáž je odstránená v noci. Je možné to urobiť inokedy, aby plod nepociťoval nedostatok kyslíka.

Detská brušná ortéza

S vysokou pravdepodobnosťou vzniku kýly v bruchu sú deťom predpísané elastické pásy. Dajú sa ľahko pripevniť na brucho dieťaťa. Materiály používané pre malých pacientov sú hypoalergénne.

Bandáž by sa mala aplikovať správne, aby nespôsobovala ťažkosti s dýchaním a nenarúšala normálny vývoj dieťaťa..

Kvalitne vyrobené obväzy sa po nosení nepociťujú a nie sú viditeľné pod oblečením. Nemôžete priradiť a kúpiť si obväz sami. Mal by to byť detský chirurg.

recenzia

Sergey, 42 rokov, Astrakhan

Diagnostikovaná prietrž v slabinách. Liečené liekmi, potom predpísané na obväz. Cena bola nízka, čo potešilo. Počas nosenia nedošlo k nepríjemným pocitom. Deň 3-4 bol nezvyčajný, ale potom som ani necítil, že mám opasok.

Alla, 29 rokov, Tomsk

Pred pôrodom mal obväz. Môj gynekológ odporučil, aby sa predišlo možným komplikáciám. Dal som to na koniec prvého trimestra. Narodenie prebehlo dobre. Aj po nich išiel nejaký čas pásom. Nezaznamenali sa žiadne nepríjemné pocity ani negatívne následky.

Michail, 30 rokov, Krasnojarsk

Dieťa odhalilo svalovú slabosť v oblasti brucha. Aby nedošlo k rozvoju prietrže, lekár predpísal nosenie kýlovej opasky pre deti. Dieťa rastie zdravo.

Po operácii si vyberte obväz na prietrž bielo-bielej línie brucha

Obvaz po operácii prietrže pri bielej línii brucha, ako aj obväz pri slabinovej prietrži znížia riziko komplikácií a pomôžu telu rýchlo sa vrátiť k normálu. Čo potrebujete vedieť o výbere ortopedického príslušenstva? Je možné sa tým zbaviť prietrže? A existujú nejaké kontraindikácie pre jeho použitie?

Čo je kýla bielej línie brucha

Kýla bielej línie brucha sa nazýva vyčnievanie peritoneálnych orgánov. Nádor môže byť umiestnený nad pupkom, vedľa neho alebo pod ním. Môže sa objaviť v dôsledku oslabených brušných svalov alebo v dôsledku zvýšeného vnútorného tlaku. Faktory, ktoré ovplyvňujú vzhľad prietrže:

 • dedičná predispozícia na oslabenie šľachy;
 • nadváhou;
 • pooperačné jazvy;
 • poranenia brucha;
 • pravidelná zápcha;
 • tehotenstvo a ťažké narodenie;
 • chronické choroby s kašľom a zvracaním;
 • ascites (nahromadenie tekutiny v bruchu);
 • prostatitída, adenóm prostaty a iné choroby s ťažkosťami pri močení;
 • dlhotrvajúci plač u detí.

Prípady nie sú nezvyčajné, keď lekári predpisujú novorodencom a malým deťom nosenie pupočníkových anti-herniálnych obväzov, ale o nich v inej recenzii.

Kýla v prvých fázach pacienta neobťažuje, môže sa však rýchlo zväčšiť, čo nakoniec povedie k jeho porušeniu. V takom prípade nestačí urgentná operácia.

Bandáž proti hernii: výhoda alebo poškodenie

Napriek svojej účinnosti môže lekársky obväz na kýlu bielej línie brucha iba oddialiť nevyhnutnosť. Prietrž bude ešte potrebné chirurgicky odstrániť. Ani špeciálne cvičenia, ani strava, ani bandáž ju nemôžu poraziť. Bandáž môže súčasne oslabiť šľachy, čo znamená, že jej nosenie je nežiaduce pre tých, ktorých choroba (vzhľad kýly) je spôsobená slabými svalmi..

Ale po operácii môže byť obväz nevyhnutný. Podporuje brušnú dutinu, zlepšuje svalový tonus a krvný obeh, čím jazvy rýchlejšie lieči.

Indikácie a kontraindikácie

prevencia

Bandáž môže byť použitá ako profylaxia pre tých, ktorí vedia o dedičných predispozíciách k chorobe, ako aj pre ľudí, ktorí pravidelne vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu. Nosenie je často predpísané pre tehotné ženy a malé deti..

Rehabilitácia

Po operácii sa predpisuje ortéza proti prietrži na:

 • znížiť riziko relapsu;
 • úľava od bolesti;
 • s nestabilitou švíkov a hrozbou ich rozdielov;
 • na podporu brušnej dutiny.

Kontraindikácie pre použitie obväzu:

 • prítomnosť poškodenia kože, dermatitídy a iných zápalov v oblasti nosenia ortopedického pásu;
 • chronické srdcové zlyhanie;
 • individuálna neznášanlivosť na materiály, z ktorých je výrobok vyrobený.

Bandáž prietrže nie je nikdy predpísaná, ak vývoj prietrže prešiel do druhej alebo tretej etapy. Príslušenstvo v tomto prípade je jednoducho zbytočné. Ale takmer vždy sa odporúča nosiť po operácii kýly.

Funkcie výberu obväzu

Pooperačné obväzy z prietrže sa líšia od podobných modelov ortéz s prietržami so širšou základňou (do 20 cm). Produkt spoľahlivo podopiera predné a bočné steny brušnej dutiny, nebráni pohybu a nespôsobuje nepohodlie.

Elastický preventívny pás má pilotov, ktorí pôsobia na špecifickú oblasť brucha, bránia malej prietrži v pohybe a bránia jej vyčnievaniu..

Výrobok sa vyberá podľa veľkosti, zatiaľ čo pacient by mal merať obvod brušnej dutiny.

Po zákroku je obvaz ľahko obvazovateľný, zvlášť preto, že podrobné odporúčania vám dá lekár.

Je ťažšie naučiť sa nosiť opasok v raných štádiách prietrže, keď čakáte na operáciu. Predoperačné obväzy majú špeciálnu mäkkú podložku, ktorú je potrebné umiestniť na prietrž. Ležiaci na chrbte a ľahko masírovať formáciu, opatrne ju zastrčiť a potom upevniť pás pomocou upevňovacích prvkov. Je dôležité, aby bol tesný aplikátor umiestnený v mieste prietrže.

Pred nákupom si uvedomte, že model je vyrobený z mäkkých tkanív, ktoré sú pre telo príjemné a nespôsobujú alergie. A nezabudnite skontrolovať osvedčenia o zhode, ktoré potvrdzujú, že výrobky konkrétneho výrobcu boli schválené ministerstvom zdravotníctva.

Pooperačné obväzy po odstránení prietrže bielej línie brucha poskytnú neoceniteľnú pomoc, znížia bolesť a pomôžu telu rýchlo sa vrátiť k normálu. Hlavnou vecou nie je odložiť návštevu lekára pri prvom podozrení na prietrž.

Bandáže brucha

ORTO PROFESSIONAL, Taiwan

Hernia obväzy na brušnej stene

Príčiny hernie sú rôzne a je ich veľa, medzi ktoré patria vzpieranie, pôrod, zranenia prednej brušnej steny atď..
Herniovému výčnelku môžete zabrániť pomocou herniovej bandáže, ktorá spoľahlivo fixuje tento výčnelok. Ventrálne obväzy sa môžu používať v predoperačnom období na zmiernenie bolesti a na zabránenie zväčšenia prietrže, v prípadoch, keď nie je možný chirurgický zákrok, ako aj v pooperačnom období na zabránenie vzniku prietrže..

Kýlový obväz na brušnej stene je k dispozícii v rôznych výškach a s odnímateľnými aplikátormi rôznych tvarov, a je určený pre odlišný typ a veľkosť pooperačných, pupočníkových, pupočníkových prietrhov a kýly bielej línie brucha od malých po veľké. Veľkosti obväzu sa vyberajú na základe obvodu pasu klienta, medzi ženským aj mužským kontingentom. V našom internetovom obchode a v ortopedických salónoch „Ortix“ nájdete a kúpite ventrálny obväz vysoký od 15 do 31 cm s okrúhlymi a oválnymi vložkami (aplikátory).

Bandáž pre ventrálne kýly značne uľahčí život vás alebo vašich blízkych. Poraďte sa s lekárom, ktorý vás sleduje, o získaní prietrže hernie na brušnej stene a zavolajte našich špecialistov na číslo 8-800-777-05-48. Určite vám pomôžu vyplniť žiadosť o doručenie alebo vám povedia, kde je obväz, ktorý potrebujete, kde a za akú cenu si ju môžete kúpiť, takže nemusíte tráviť veľa času hľadaním.

Lekárske a kýlne obväzy

Bandáže: lekárske a herniálne

Lekárske obväzy

Používajú sa na udržiavanie brušných orgánov, keď sú vynechané, s prietržmi prednej brušnej steny, ako aj na profylaktické účely v prípade krehkých jaziev v pooperačnom období. Obväzy sa tiež používajú počas tehotenstva na udržanie brušných svalov a zabránenie nadmernému napínaniu svalov prednej brušnej steny. V popôrodnom období podporuje ortéza natiahnutú prednú brušnú stenu a podporuje rýchlejšiu kontrakciu svalov..

Bandáže sú vyrobené z odolnej nepružnej látky potiahnutej po stranách gumovou páskou. Aby sa lepšie udržiavalo brucho, na prednej a zadnej stene vzpery sú tablety a na prednej spodnej časti je všitý „pick-up pás“. Bandáž musí presne zodpovedať tvaru brucha a podoprieť ju v smere zdola nahor. Horný okraj obväzu sa nachádza na páse alebo 2 cm nad ním.

Na zaistenie podpory brušných orgánov plochým a zatiahnutým bruchom sa z vnútorného povrchu obväzu vkladá alebo lemuje pelot vyrobený z bavlnenej vlny alebo iného elastického materiálu. Peloti sa v takýchto prípadoch podieľajú na zaťažení a znižujú tlak na hrebene iliakov. U tenkých a vychudnutých pacientov sa obväz drží hlavne na iliu. U pacientov s prolapsom obličiek, obličkových kameňov, nádorov obličiek, pyelitídy, krehkými jazvami a pooperačnými kýlami v bedrovej oblasti je tiež vhodné nosiť obväz. Operadlo je vybavené vysokým operadlom, aby sa zabránilo tlaku horného okraja bandáže na oblasť obličiek.

Pri krehkých jazvách umiestnených pod pupočným prstencom nemá obväz stredný šev a predná stena, ku ktorej je stehno pripevnené, je mierne predĺžená. S jazvami umiestnenými nad pupočným kruhom, prietržmi bielej línie brucha a divergenciou rekta abdominis sa vytvorí veľká bandáž. Jej horný okraj je umiestnený nad pásom.

Ortéza s pooperačnými kýlami bočnej brušnej steny sa vykonáva obväzom bez bočnej gumy. Pri rozsiahlych prietržoch brušnej steny sa vytvorí pás s dvojitou stranou a prednou stenou na strane herniového výčnelku. Pre najlepšiu oporu brušnej steny sa vytvorí „steh“ alebo sa umiestnia ďalšie platne a na spodok obväzu sa prišíva „sťahovací pás“. Gumová vložka je určená pre pacientov so srdcovými chorobami pred horným okrajom ortézy (na uľahčenie dýchania)..

Pacienti s umelým konečníkom vytvárajú špeciálny lekársky obväz. Ak je umelý konečník umiestnený v hornom kvadrante prednej brušnej steny, v lekárskom obväze sa vytvorí jeden predný steh a otvor pre kolostomický prijímač. Vo väčšine prípadov nie je otvor pre kalopriemnik vyrobený a obväz je z vnútornej strany opláštený nepremokavým materiálom.

Pacient s prolapsom panvových orgánov a s prolapsom konečníka je vyrobený obväz s jednodielnou podlhovastou zadnou stenou, ktorá prechádza do chlopne pripevnenej pred obväzom. Na zadnej stene zošívajte gumičku. Pri významnej strate maternice alebo konečníka sa na gumovú pásku umiestni odnímateľná peleta z gumy alebo penovej gumy s odnímateľným poťahom z tkaniny. Ak prelapsuje iba konečník, obväz môže byť vyrobený vo forme textilného pásu širokého 10 cm s penovým vankúšom a poťahom..

Ak sú abdominálne orgány vynechané v kombinácii s defektom po mastektómii, ako aj s vysoko lokalizovanými jazvami alebo kýlami, obväz je zhotovený pomocou živôtika. Ženy s ochabnutými svalmi prednej brušnej steny majú korzet. Po chirurgických zákrokoch na hrudnej stene a pľúcach, s chybami v rebrách a deformáciami hrudníka, je predpísaný obväz hrudníka s upevňovacími pásikmi.

Účinnosť použitia obväzov závisí od správneho merania pacienta. Je potrebné zmerať obvod pásu, brucha, panvy, výšku zadnej, prednej a bočných stien vzpery..

Hernia obväzy

Herniové obväzy slúžia na uzavretie herniálnych foramen a na zabránenie vyčnievaniu brušných orgánov s trieslovinami a femorálnymi kýlami. sú predpisované pacientom, ktorí trpia napraviteľnými kýlami, s kontraindikáciami na chirurgickú liečbu. Existujú 2 typy prietrží prietrže: tvrdé (s pružinami) a mäkké (bez pružín), jednostranné a obojstranné.

 • Jednostranný tuhý hernálny obväz pozostáva z pásu s popruhom na jeho pripevnenie k pacientovi a pelotu, ktorý vytvára prekážku pri výstupe prietrže.
 • Bilaterálny obväz na tvrdú herniu sa skladá z dvoch podobných častí spojených zámkom alebo remienkom.
Protetika pre počiatočné jednostranné a bilaterálne priame inguinálne kýly sa vykonáva pomocou obväzov s elastickým pásom. Peloty gumové vankúše. Bandáže sa vyrábajú bez nasadenia, pretože dĺžka pásu sa prispôsobuje pacientovi. Pri jednoduchých a dvojstranných priamych trieslových kýloch sú pacientom predpísané obväzy s prameňmi.

Pri výbere tvaru obväzu hrá dôležitú úlohu sila herniálneho výčnelku. Veľký význam má tlak bandáže peliet na trieslovinu. V ortopedickej praxi sa bandáže použili na fixáciu kĺbov v rôznych patologických stavoch. Bandáže sú vyrobené z textilného, ​​pleteného alebo elastického materiálu, nemajú v konštrukcii žiadne pevné časti. Upevnenie sa vykonáva kvôli pružnosti materiálu pomocou šnurovania alebo suchého zipsu.

Hernia Bandáže

značky

Hernia bandáž

Kýla je premiestnenie orgánov z ich prirodzených miest v dutine, ktoré sa vytvára v dôsledku rôznych príčin. Napríklad takáto formácia v bruchu sa môže objaviť v dôsledku nadmernej fyzickej námahy alebo zranenia. Spravidla je v tomto prípade narušená poloha čreva - časť spadá do patologickej dutiny..

Čo je nebezpečné prietrž?

Akákoľvek zmena postavenia vnútorných orgánov je spojená s porušovaním ich práce. Vonkajšie umiestnenie prietrže tiež predstavuje riziko náhodného poškodenia, ktoré môže viesť k zlyhaniu orgánov.

Prolaps čriev do dutiny môže byť bolestivý, nehovoriac o čisto domácich ťažkostiach.

Podobné formácie vyžadujú liečbu. U detí môžete vo väčšine prípadov robiť nápravné obväzy. U dospelých môžu byť rozšírené prietrže odstránené iba chirurgicky.

Ako pomôže obväz?

Prietrž hernie je napínací obvaz (zadržovač) vyrobený z elastického materiálu. Jeho hlavnou úlohou je udržiavať výpustnú dutinu na mieste. Tým sa zabráni rozvoju choroby a zníži sa riziko komplikácií..

Vezmite prosím na vedomie, že obväz nepomáha dospelým pacientom úplne sa zbaviť choroby, iba zmrazí aktuálny stav a stane sa vonkajšou podporou vnútorného orgánu. Takéto výrobky sa predpisujú na obdobie pred chirurgickým zákrokom alebo počas pooperačného zotavenia.

Liečebný obväz sa tiež odporúča nosiť u tých, u ktorých je kontraindikovaný chirurgický zákrok na odstránenie dutiny.

S deťmi sú veci trochu iné. Ak bola prietrž zistená v počiatočnom štádiu, úplným odstránením problému pomôže nosenie produktu v kombinácii s inými opatreniami.

Ďalšou funkciou napínacieho pásu je preventívna funkcia. Použitie preventívneho fixátora pri fyzickej námahe zabráni výskytu prietrže, najmä u ľudí, ktorí sú náchylní na takéto javy..

Ak sa bandáž nepoužíva?

Skutočnosť, že je v dutine, neznamená, že je pacientovi nevyhnutne predpísaný obväz. Ak sa takýto zdravotnícky prostriedok nedá použiť, existuje niekoľko okolností:

Kožné lézie v mieste prekrytia v dôsledku zranení alebo chorôb.

Niektoré choroby vnútorných orgánov brušnej dutiny.

Závažné formy chorôb kardiovaskulárneho systému (pevný pás môže spôsobiť problémy s obehom).

Zmeškané štádiá hernie alebo jej porušenia.

Rôznorodosť výrobkov

Modely sú rozdelené do kategórií v závislosti od miesta aplikácie (to zase záleží na type kýly). Rozlišujú sa tieto obväzy:

Ortéza prietrže brucha

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Foto: obojstranný obväz pre mužov

Kýla je choroba, ktorá sa môže vyskytnúť v každom veku. Výčnelok peritoneálnych orgánov herniovou bránou je ochorenie, ktoré sa dá zvládnuť iba chirurgickým ošetrením.

Príčinami jeho výskytu sú zvýšenie vnútrobrušného tlaku a slabé steny brucha. Hlavnými príznakmi sú bolesť, nepohodlie, vyčnievanie, pripomínajúce vzhľad nádoru.

Kýla sa dá úplne odstrániť iba chirurgickým zákrokom. Väčšina pacientov však radšej nosí obväz. Nelieči prietrž, ale umožňuje vám spomaliť a v niektorých prípadoch zastaviť jej vývoj. Bandage - elastický pás, ktorý je pripevnený k miestu tvorby prietrže.

Z tohto dôvodu je neustále v upravenom stave. To umožňuje, aby sa prietržová brána nezvýšila a spojovacie tkanivo sa nerozťahovalo.

prihláška

Bandáž na prietrž brucha je predpísaná lekárom v počiatočných fázach jej vzniku. Zastaví vývoj výčnelku, kým sa nevykoná operácia na jeho odstránenie. Ak nenosíte špeciálny korzet, kýla sa bude ďalej rozvíjať a začne sa vytvárať hernálny vak. Časť čreva a omentum sa do nich zvyčajne dostanú..

V ďalších fázach, keď sa vytvorená prietrž zväčšuje a zväčšuje, obväz spomalí výčnelok iba na krátku dobu. Bandáž ponožiek je zakázaná v poslednej tretej fáze choroby.

Nebude schopný dosiahnuť požadovaný výsledok, ale iba oslabí steny brucha, čo zvýši obsah v herniálnom vaku..

 • Preventívne opatrenia po chirurgickom zákroku alebo pred začiatkom tvorby kýly, ak existuje predpoklad na to;
 • Prostriedky na zabránenie vzniku výčnelkov, ak sú malé;
 • V pooperačnom období, aby sa zabránilo recidíve, eliminovať bolesť a nepohodlie;
 • Počas tehotenstva, keď je zakázané vykonať operáciu na odstránenie prietrže;
 • Bandáž je predpísaná aj deťom, ak existuje vzdelanie, ale v malej forme.

kontraindikácie

Nosenie obväzu má určité kontraindikácie. Tie obsahujú:

 • Prítomnosť otvorených rán: odieranie, porezanie, rany;
 • Dermatitída a iné lokálne kožné ochorenia;
 • So srdcovým zlyhaním;
 • Pri porušení prietrže.

odrody

Všetky obväzy na brušnú prietrž sa líšia v účele:

 • Pupočníkový obväz. Jedná sa o elastický pás, ktorého šírka je 20 cm a je vybavený sponami a zámkami. Všeobecne sa používa ako preventívne opatrenie pri prietrži, ktorá sa môže začať vyvíjať v dôsledku nesprávneho fyzického namáhania. Pomáha predchádzať vzniku mnohých komplikácií vrátane porušenia predpisov. Tento druh obväzu je nevyhnutným nástrojom v pooperačnom období. Ich výroba sa vykonáva z hypoalergénnych materiálov, ktoré môžu prechádzať vzduchom;

Foto: pupočníkový kýlový obväz

 • Intuinálna ortéza pre mužov. Vzhľad je to elastický pás vybavený remienkami a vreckami na peloty. Môže sa použiť ako opatrenie na zabránenie rozvoja prietrže pri zohľadnení neustáleho zaťaženia tela. Inguinálny obväz je univerzálny produkt - dá sa použiť, ak je prietrž umiestnená na ľavej aj pravej strane. Nemôže sa však nosiť, ak kýla nie je korigovaná;

Fotografie: obväz hernie slabinový Crate B-450

 • Ženský inguinálny obväz. Od ostatných produktov sa líši vo forme nohavičiek, na ktorých sú elastické pásky a pelot. Je nevyhnutný na zabránenie vzniku výčnelkov v oblasti trieslovín a stehennej kosti. Tento typ obväzu poskytuje optimálny vnútrobrušný tlak, čo vedie k menšej bolesti;

Foto: obväz na slabinovú prietrž

 • Bandáž brucha. Jedná sa o široký pás, ktorý je vyrobený z elastických tkanín. Umožňuje vám opraviť brušnú stenu po operácii alebo pred ňou, aby ste zabránili ďalšiemu rozvoju prietrže;

Fotografie: bandáž brucha

 • Prenatálny obväz. Jedná sa o elastický pás vybavený sponami. Opakuje každý ohyb tela a neovplyvňuje priebeh tehotenstva. Pred pôrodom vám umožňuje podoprieť žalúdok a opraviť prietrž;

Foto: antatálny obväz

 • Pooperačné obväzy. Je určený po operácii a má tvar elastického pásu so špeciálnym zapínaním. Jeho fixácia sa vykonáva na hrudníku, aby sa na žalúdok nevyvíjal dodatočný tlak. Spoľahlivo fixuje pobrušnicu, umožňuje hojenie rany v krátkom časovom období. Okrem toho znižuje bolesť po chorobe, znižuje zaťaženie stehu a zabraňuje recidíve. Termín na nosenie predpisuje lekár. Závisí to od stavu svalov a celého organizmu;

Foto: pooperačné obväzy

 • Panvový opasok. Jedná sa o úzky obväz, ktorý je vybavený trieslovými pásikmi. Má veľký účinok na zabránenie rozvoja prietrže. Tento typ obväzu významne znižuje bolesť. V niektorých prípadoch sa predpisuje ženám v počiatočných štádiách tehotenstva, pretože v tejto oblasti je veľká záťaž. Fotografie tohto pásu môžu vidieť všetci.

Fotografie: panvový opasok

V závislosti od štádia ochorenia a miesta prietrže lekár predpisuje obväz.

Bandáž pre predškolské deti

Foto: obväz pre predškolské deti

Detský obväz - opasok, ktorý sa dá ľahko pripevniť k bruchu dieťaťa. Je vyrobený z hypoalergénneho elastického materiálu s polotuhým pelotom umiestneným nad pupkom. Hlavným dôvodom jeho použitia je liečba alebo prevencia brušnej prietrže u predškolských detí.

Nosenie obväzu nebráni dýchaniu dieťaťa, ktoré je dôležitým faktorom pri vývoji tela dieťaťa. Detské pásy spravidla nespôsobujú žiadne nepohodlie, takže to dieťa ani nepocíti. Aj obväz nie je pod oblečením viditeľný.

Správny obväz pre dieťa si po dôkladnom vyšetrení môže zvoliť a vymenovať iba lekár, preto je prísne zakázané kupovať si pružnejšie opasky sami.!

Výber bandáží: Tipy na nákup

Dnes veľké množstvo spoločností vyrába obväzy na brušnú prietrž. Líšia sa svojim vzhľadom a dizajnom a líšia sa aj ceny. Keď však lekár predpíše určitý typ obväzu, musíte si ho zvoliť správne.

Tipy na výber:

 • Výrobok by mal byť vyrobený z elastických tkanín, ktoré nemôžu spôsobovať nepríjemnosti alebo nepohodlie;
 • Pri výbere pásu musíte brať do úvahy veľkosť pásu. Nemôžete si vziať príliš malú bandáž alebo naopak veľkú. V takých prípadoch to nebude mať žiadny vplyv na prietrž;
 • Pás by nemal spôsobiť podráždenie kože;
 • Oplatí sa skontrolovať, či je obväz tesný..

Foto: inguinálny obväz pre mužov

Odporúča sa nákup v špecializovaných predajniach. Poskytujú iba výrobky vyrobené v súlade so všetkými stanovenými požiadavkami a normami. Výroba obväzov by sa mala vykonávať pomocou špeciálneho vybavenia, inak nebudú mať žiadny pozitívny účinok.

Ak po prvých dňoch nosenia obväzu vidíte zvýšenie prietrže alebo zvýšenie bolesti, musíte sa okamžite poradiť s lekárom. Dôvodom môže byť nákup pásu nízkej kvality.

Bandáže prietrže pri brušnej stene

 • nastaviteľný
 • Zobraziť hodnoty

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Náš obchod ponúka jedinečné obväzy brucha (do brušnej dutiny), ktoré sa odporúčajú používať po chirurgických zákrokoch na urýchlenie procesu hojenia a obnovenie vnútorných orgánov. Vyrobené z nerozťažnej elastickej pásky z peloty a opasku.

Námi ponúkané brušné obväzy sú potrebné na zabránenie výskytu pooperačných prietrží, ako aj v prípade opraviteľných prietrží. Bandáž sa používa aj v plastickej chirurgii po liposukcii a plastickej chirurgii, aby vytvorila siluetu a obezitu dotiahla brucho..

Väčšina brušných operácií sa nazýva brušná z latinského slova brucho, ktoré sa prekladá ako brucho, brucho. Názov sa teda objavil ako bandáž brucha - bandáž brucha, ktorá je určená na udržiavanie brušnej steny.

Pooperačné obväzy sa často používajú po cisárskom reze, ktoré poskytujú oporu a fixáciu brušnej steny. Rozsah zahŕňa stomické obväzy. Tieto produkty opravujú drenážne zariadenia, neumožňujú im pohybovať sa a tiež neumožňujú vzhľad kýly.

Pri výbere obväzu by ste mali venovať pozornosť jeho výške, ktorú musí určiť lekár.

Najlepšie obväzy proti prietrži v roku 2020

Existuje mnoho označení na nosenie obväzov. Odporúča sa nosiť po operácii, aby sa zabránilo tvorbe prietrže, a nosia sa, ak je telo náchylné na ich tvorbu, ako aj pri výraznej fyzickej námahe. Predtým, ako si kúpite takéto zariadenie, musíte vedieť, ako si ho vybrať a ako ho umiestniť. Hodnotenie najlepších herniových obväzov vám pomôže pri výbere toho správneho modelu..

S ktorým špecialistom by sa mala liečiť kýla?

Vzhľad pupočnej kýly môže byť podozrivý z mierneho vydutia pupka. Tento symptóm je jasne viditeľný a je charakteristický pre túto chorobu. Vydutie môže mať rôzne veľkosti. V počiatočnom štádiu vývoja choroby je nenápadná a v polohe na chrbte nie je vôbec viditeľná. Ak je prietrž zahájená a liečba nebola vykonaná, potom je výčnelok veľmi veľký.

Ďalším spôsobom, ako rozpoznať prietrž, je kašeľ tým, že položíte dlaň na vyčnievajúcu oblasť na bruchu. Potom je cítiť charakteristický tlak.

Liečba tohto ochorenia u dospelých sa uskutočňuje výlučne chirurgickým zákrokom. Preto je potrebné poradiť sa s chirurgom. Operácie sa vykonávajú rôznymi spôsobmi v závislosti od umiestnenia a charakteristík výčnelku..

Ak kýla nie je narušená, operácia sa vykonáva podľa plánu, pričom pacient je umiestnený v nemocnici vopred. V takom prípade je potrebné začať s liečbou čo najskôr, aby sa minimalizovali riziká a komplikácie..

Kýla u malých detí je pomerne častým javom. Na rozdiel od dospelých je však liečba detí konzervatívna. Dôvodom je to, že pupočníkový krúžok u malého dieťaťa do piatich rokov môže rásť sám. Preto sa odporúča deťom do 6 rokov nosiť obväz. Zariadenie zabraňuje vyčnievaniu čreva pomocou špeciálneho herniálneho obmedzovača a neumožňuje zovretie herniálneho vaku. V dôsledku toho pupočníkový krúžok vo väčšine prípadov prerastie v detstve.

Účel obväzu

Hlavnou funkčnou úlohou tohto zariadenia je podpora orgánov, ktoré majú sklon vypadávať. Jeho ďalším účelom je pôsobiť proti ďalšiemu vývoju choroby.
Lekár zvyčajne predpisuje obväz, ktorý má nosiť, aby sa predišlo komplikáciám, ako je rast veľkosti novotvaru alebo jeho zovretie, keď sa svaly brušnej steny napnú. Prístroj má jemný nastavovací účinok na problémový orgán a preberá funkciu podopretia svalov. To umožňuje zabrániť napínaniu spojivového tkaniva a rastu veľkosti brány prietrže.

Na použitie prietrže prietrže existujú nasledujúce indikácie:

 • na prevenciu patologického stavu, ak existuje predispozícia k vyčnievaniu;
 • tehotenstva;
 • výrazná fyzická námaha;
 • chirurgické odstránenie výčnelku, aby sa zabránilo recidíve a zmiernil bolesť.

Prekážkou pri použití bandážového korzetu je:

 • porušenie integrity dermy v oblasti nárazu bandáže;
 • kožné choroby;
 • choroby srdca a ciev;
 • zhubné nádory.

Korzet by sa nemal nosiť v konečných štádiách choroby. To iba oslabuje svaly pobrušnice a vyvoláva zväčšenie patológie.

Úlohy, ktoré je potrebné riešiť pomocou obväzového pásu

Nosením špeciálneho korzetu môžete výrazne vylepšiť tón svalov brušnej steny. Pás tiež stimuluje krvný obeh vnútorných orgánov, čím urýchľuje ich regeneráciu.

Na obväzový pás sú všité špeciálne vankúšiky zvané peloty. Vďaka nim sa vykonáva lokálny účinok na prietržový nádor, ktorý poskytuje terapeutický účinok. Ak sú na korzete výstužné rebrá, chrbtica dostáva ďalšiu podporu, svaly zlepšujú svoj tonus, prietrž znižuje jej rast, pretože ju obmedzuje pás..

Nosenie korzetu bandáže po operácii vám umožňuje zrýchliť a uľahčiť rehabilitáciu. Prvky obväzu tlačia na bolesť a nedovoľujú vytvorenie nového výčnelku. Okrem toho toto zariadenie inhibuje nezrovnalosť pooperačného švu.

Druhy obväzov

V medicíne sa rozlišuje niekoľko typov výčnelkov. Z tohto dôvodu sú hernia pásy odlišné.

Umbilikálny obväz je vyrobený vo forme pásu z hustej, ale elastickej látky. Má šírku najmenej 20 cm, má ochranné popruhy a zámky. Tento pás zabraňuje tvorbe a zovretiu prietrže, zvyčajne sa používa po operácii. Na výrobu týchto zariadení sa používajú vysoko kvalitné hypoalergénne tkaniny s priedušnými vlastnosťami..

Inguinálny obväz je vyrobený vo forme úzkej napínacej pásky, ktorá je vybavená popruhmi a vreckami na umiestnenie pelotov. Takéto zariadenia sa používajú tak na liečenie existujúcej prietrže, ako aj na zníženie rizika jej vzniku. Dizajn je jedinečne navrhnutý a používa sa na rôznych miestach vydutia. Podobné vzory sú ženské alebo mužské a líšia sa tvarom. Takýto pás pritláča oblasť trieslového alebo femorálneho kanála a bráni orgánom opúšťať.

Bandáž brucha je vyrobená vo forme pásu veľkej šírky s tesnením na bruchu. Na jeho prispôsobenie sa používa elastická tkanina so špeciálnymi vložkami. Umožňuje korzetu priliehať na telo. Podobné zariadenie je predpísané na nosenie po chirurgickom odstránení výčnelku.

Oddelene sú prenatálne obväzy izolované počas tehotenstva. Prispievajú k podpore brucha a zachovávajú si prietrž bez toho, aby významne ovplyvnili vývoj plodu..

Pooperačné obväzy sú navyše vybavené upevňovacími prvkami, ktoré držia štruktúru na hrudi. Takéto korzety neovplyvňujú brucho, znižujú bolesť a zmierňujú stres na existujúcich stehoch, nedovoľujú opätovný výskyt prietrže.

Panvový obväz je vyrobený vo forme úzkeho pásu a je doplnený trieslovými pásikmi. Toto zariadenie zmierňuje bolesť a zabraňuje ďalšiemu rozvoju choroby..

Detské obväzy sú navrhnuté tak, aby bránili rastu vydutia. Na výrobu tohto korzetu sa zvyčajne používajú iba vysoko kvalitné hypoalergénne tkanivá, ktoré nespôsobujú dieťaťu úzkosť. Detské modely sú určené pre novorodencov a predškolákov.

Ako si vybrať správny obväz

Chodiť do lekárne alebo do špecializovaného obchodu na obväz by sa malo uskutočniť po konzultácii s lekárom. Špecialista musí predpísať požadovaný typ zariadenia s ohľadom na existujúcu diagnózu. Je dôležité brať do úvahy nielen šírku pásu, ale aj silu vyvíjaného tlaku a spoľahlivosť upevnenia..

Pri kúpe obväzu musíte vziať do úvahy nasledujúce faktory:

 • Je potrebné skontrolovať použiteľnosť všetkých upevňovacích prvkov a zámkov. Nemalo by dôjsť k spontánnemu odomknutiu.
 • Bandážová tkanina musí byť priedušná. Ďalšou výhodou bude špeciálna antiseptická impregnácia.
 • Šírka pásu musí byť zvolená na základe konkrétneho tvaru pacienta. Pri širokom páse bude stupeň fixácie výčnelku malý, a ak je úzky, bude na peritoneum silný tlak..
 • Zariadenie by sa malo pred zakúpením merať, aby ste sa uistili, že ste v pohodlí. Švy by sa nemali trieť, peloty by mali byť umiestnené správne. Bude pravda, že zmeriame rôzne modely, aby sme vybrali najpohodlnejšiu možnosť.
 • Jednou z dôležitých charakteristík je nenápadné umiestnenie pásu pod oblečením. Táto vlastnosť má zariadenia vyrobené vo forme plaveckých kmeňov.
 • Je potrebné zvoliť správnu veľkosť pásu. Zohľadnite pri tom merania bokov a pásov, ktoré určujú rozmer. Pri výbere ingvinálneho zariadenia musíte zvážiť ďalšie dimenzie.

Aby produkt mohol slúžiť dlhú dobu, musí sa o neho náležite starať. Preto aj v lekárni je potrebné oboznámiť sa so základnými pravidlami čistenia alebo umývania, ak to nie je zakázané. Modely, ktoré sa neumývajú, by mali byť umiestnené v špeciálnom odnímateľnom kryte, ktorý zabraňuje kontaminácii. Zvyčajne sa vyrába z tkaniny príjemnej pre pokožku..

Pred nákupom musíte bezpodmienečne požiadať o dostupnosť špeciálnych certifikátov a iných dokumentov, ktoré by potvrdili kvalitu produktu.

Ako používať obväz

Pri ležaní noste podporné zariadenie. Táto poloha umožňuje uvoľnenie svalov, čo pomáha zmenšiť prietrž. Pred nasadením bandáže masírujte žalúdok v blízkosti pupka hladkými pohybmi, položte pelot na vyčnievajúcu oblasť a opatrne umiestnite nádor na miesto. Potom musí byť pás omotaný okolo tela a zaistený vpredu pomocou upevňovacieho prvku.

Bandáž je možné nosiť cez deň, ale nie dlhšie ako niekoľko hodín. Po vybratí zariadenia je potrebné ľahko masírovať žalúdok bez ovplyvnenia vyčnievajúcej oblasti.

Dĺžku nosenia korzetu určuje ošetrujúci lekár. Pred operáciou prietrže sa musí prístroj neustále používať. Potom sa použitie podpory odporúča iba počas prvých dvoch mesiacov. Zároveň je potrebné každé 3-4 hodiny nepretržitého nosenia odstrániť a dať telu trochu odpočinku. Inak sa svaly pobrušnice oslabia a nebudú mať orgány, čo prispieva k relapsu choroby..

Počas celého roka je možné aktívne využívať akýkoľvek obväz. Potom sa elasticita tkaniva zníži. To spôsobí posun pracky a pás prestane efektívne pracovať..

Zoznam najlepších obväzov pre deti na liečbu kýly

Dojčatá vo veku do 1 roka by sa mali pediatrovi predkladať každý mesiac. Ak sa pri vyšetrení zistí prietrž alebo ak odborník zistí, že je dieťaťu predisponované, predpíše sa použitie špeciálneho obväzu..

Tento pás je vyrobený z materiálov, ktoré sú príjemné pre pokožku a nevyvolávajú alergie. Dĺžka nosenia herniovej bandáže je individuálne regulovaná s ohľadom na stav dieťaťa.

Tento obväz je vyrobený v Nemecku a je odporúčaný pre deti od narodenia do troch rokov. Pás je vybavený guľatým pelotom, ktorý zohľadňuje anatomické vlastnosti pupka u dieťaťa. Pri nosení bude liečivý účinok zrejmý už od prvých dní. Tento obväz sa môže použiť ako na liečenie existujúcej prietrže, tak na potlačenie jej tvorby.

Nevýhodou je, že chrbát bandáže nie je široký. Keď je dieťa v pohybe, môže sa hnevať a spôsobiť úzkosť. Naviac môže byť obväz posunutý a musí byť neustále opravený. Z dôvodu pohodlia sa odporúča nosiť opasok cez odev..

Ako nosiť kapelu s kýlou brucha

Ako si vybrať obväz na prietrž brucha

Kýla bielej línie brucha sa nazýva vyčnievanie peritoneálnych orgánov. Nádor môže byť umiestnený nad pupkom, vedľa neho alebo pod ním. Môže sa objaviť v dôsledku oslabených brušných svalov alebo v dôsledku zvýšeného vnútorného tlaku. Faktory, ktoré ovplyvňujú vzhľad prietrže:

 • dedičná predispozícia na oslabenie šľachy;
 • nadváhou;
 • pooperačné jazvy;
 • poranenia brucha;
 • pravidelná zápcha;
 • tehotenstvo a ťažké narodenie;
 • chronické choroby s kašľom a zvracaním;
 • ascites (nahromadenie tekutiny v bruchu);
 • prostatitída, adenóm prostaty a iné choroby s ťažkosťami pri močení;
 • dlhotrvajúci plač u detí.

Prípady nie sú nezvyčajné, keď lekári predpisujú novorodencom a malým deťom nosenie pupočníkových anti-herniálnych obväzov, ale o nich v inej recenzii.

Kýla v prvých fázach pacienta neobťažuje, môže sa však rýchlo zväčšiť, čo nakoniec povedie k jeho porušeniu. V takom prípade nestačí urgentná operácia.

Lekári neodporúčajú kýlu, pretože jej jednoduché tvary sa dajú ľahko odstrániť počas jednoduchej operácie, ktorá je 100% úspešná..

Pri liečbe počiatočných štádií tohto ochorenia je nevyhnutný obväz s prietržom brucha. Pomáha obmedziť alebo dokonca úplne zastaviť ďalší vývoj výčnelkov. Absencia špeciálneho korzetu bude mať negatívny vplyv na zdravie pacienta. Vývoj kýly bude pokračovať a časom povedie k vytvoreniu herniálneho vaku, do ktorého spravidla vstupuje časť čreva a omentum..

V neskorších fázach, v ktorých je prietrž už úplne vytvorená a dochádza k postupnému zväčšovaniu veľkosti, je elastický pás schopný oddialiť vývoj výčnelku iba na krátku dobu..

A nosenie produktu na prietrž brucha, ak vám bola diagnostikovaná posledná etapa choroby, je prísne zakázané. Neprispieva k liečbe tohto ochorenia, ale naopak, oslabuje iba brušnú stenu, čo nakoniec povedie k zvýšeniu objemu tkanív v hernálnom vaku..

Pás pre prietrž brucha sa odporúča používať v týchto situáciách:

 1. Aby sa predišlo výskytu prietrže pri identifikácii predispozície k tejto chorobe.
 2. S malou prietržou brucha.
 3. Po operácii odstráňte útvar, aby ste zabránili možnému relapsu.
 4. Po operácii znížite bolesť v oblasti jazvy.
 5. V prípade rozdielov v spojivovom tkanive v pobrušnici.
 6. Ako preventívne opatrenie pri výkone veľkej fyzickej námahy.
 7. Na prevenciu prietrže u žien počas tehotenstva.
 8. Aby sa predišlo výskytu prietrže u detí pri identifikácii rizika jej vzniku alebo pri liečbe výbežku, ktorý sa už objavil.

Nie všetci pacienti môžu mať na brušnej stene obväz hernie..

Existuje niekoľko kontraindikácií na použitie podporného elastického pásu:

 1. Ak existujú otvorené rany, poranenia alebo odreniny v bruchu.
 2. Rôzne stavy kože, ako je dermatitída.
 3. Pri ťažkom zlyhaní srdca.
 4. Ak je prietrž príliš veľká alebo zovretá.

Druhy obväzov

Dnes existuje mnoho druhov prietrže prietrže:

 1. S pupočnou kýlou.
 2. Pre tehotné ženy.
 3. U mužov má slabnú prietrž.
 4. S ingvinálnou prietržou u žien.
 5. S kýlou bielej línie brucha.
 6. Na pooperačné obdobie.
 7. Panvový opasok.

Každý typ obväzu má svoje vlastné vlastnosti. Napríklad obväz na prietrž bielej línie brucha, ktorý je najbežnejším typom ventrálnej prietrže, je v porovnaní s pásmi iných výčnelkov veľký. Široká základňa tohto pásu je najmenej 20 cm.

Okrem toho je vybavený pohodlnejším držiakom, ktorý spoľahlivo podporuje svaly pobrušnice v tóne, neobmedzuje pohyby a nezasahuje do normálneho dýchania. Taký hernálny obväz na brušnej stene poskytuje potrebný tlak iba v mieste patológie, čo pomáha udržiavať výčnelok v správnej polohe. Tento široký elastický pás vám umožní bezpečne upevniť prednú aj bočné časti brucha, ako aj bedrovú oblasť..

Pupočníkový obväz. Jedná sa o elastický pás, ktorého šírka je 20 cm a je vybavený sponami a zámkami. Všeobecne sa používa ako preventívne opatrenie pri prietrži, ktorá sa môže začať vyvíjať v dôsledku nesprávneho fyzického namáhania. Pomáha predchádzať vzniku mnohých komplikácií vrátane porušenia predpisov.

Intuinálna ortéza pre mužov. Vzhľad je to elastický pás vybavený remienkami a vreckami na peloty. Môže sa použiť ako opatrenie na zabránenie rozvoja prietrže pri zohľadnení neustáleho zaťaženia tela. Inguinálny obväz je univerzálny produkt - dá sa použiť, ak je prietrž umiestnená na ľavej aj pravej strane. Nemôže sa však nosiť, ak kýla nie je korigovaná;

Ženský inguinálny obväz. Od ostatných produktov sa líši vo forme nohavičiek, na ktorých sú elastické pásky a pelot. Je nevyhnutný na zabránenie vzniku výčnelkov v oblasti trieslovín a stehennej kosti. Tento typ obväzu poskytuje optimálny vnútrobrušný tlak, čo vedie k menšej bolesti;

Bandáž brucha. Jedná sa o široký pás, ktorý je vyrobený z elastických tkanín. Umožňuje vám opraviť brušnú stenu po operácii alebo pred ňou, aby ste zabránili ďalšiemu rozvoju prietrže;

Prenatálny obväz. Jedná sa o elastický pás vybavený sponami. Opakuje každý ohyb tela a neovplyvňuje priebeh tehotenstva. Pred pôrodom vám umožňuje podoprieť žalúdok a opraviť prietrž;

Pooperačné obväzy. Je určený po operácii a má tvar elastického pásu so špeciálnym zapínaním. Jeho fixácia sa vykonáva na hrudníku, aby sa na žalúdok nevyvíjal dodatočný tlak. Bandáž po operácii na bruchu spoľahlivo fixuje pobrušnicu, čo umožňuje hojenie rany v krátkom čase.

Panvový opasok. Jedná sa o úzky obväz, ktorý je vybavený trieslovými pásikmi. Má veľký účinok na zabránenie rozvoja prietrže. Tento typ obväzu významne znižuje bolesť. V niektorých prípadoch sa predpisuje ženám v počiatočných štádiách tehotenstva, pretože v tejto oblasti je veľká záťaž. Fotografie tohto pásu môžu vidieť všetci.

V závislosti od štádia ochorenia a miesta prietrže lekár predpisuje obväz.

Existuje špeciálna brušná bandáž, ktorá je páskou z úpletu 20 cm široká, má špeciálny vankúšový pelot, ktorý je umiestnený v oblasti kýly..

S pomocou takého obväzu nie je možné vyliečiť kýlu bielej línie brucha. Jeho nos môže dokonca zhoršiť stav: obväz preberá funkcie brušných svalov, v dôsledku čoho oslabujú a ešte viac sa odkláňajú, zväčšuje sa herniálny výčnelok.

Situácie, keď lekár môže odporučiť nosenie brušného obväzu s kýlou bielej línie brucha:

 • na krátku dobu pred chirurgickým zákrokom, aby sa zabránilo zvýšeniu herniového výčnelku;
 • vo fáze preperitoneálneho lipómu, keď prietrž ešte nie je;
 • ako prostriedok prevencie u ľudí s oslabenou prednou brušnou stenou;
 • po operácii, aby sa zabránilo recidíve, zmierniť bolesť v jazve;
 • u ľudí zapojených do ťažkej fyzickej práce, vzpierania;
 • počas tehotenstva;
 • u starších a oslabených osôb, ktoré majú kontraindikácie pre chirurgický zákrok.

V pooperačnom období nie je vždy možné použiť hotové obväzy. V niektorých prípadoch je dôležité, aby takáto zdravotnícka pomôcka spĺňala množstvo špecifických požiadaviek..

V prvom rade pri šití zdravotníckej pomôcky je potrebné zohľadniť individuálne charakteristiky štruktúry ľudského tela. Niekedy sami chirurgovia odporúčajú prešívanie obväzu vlastnými rukami, najmä ak je jeho výber pre pacienta dosť ťažký. Je veľmi dobré používať také zariadenie z vaflovej utierky.

Na šitie obväzu z vaflovej utierky vlastnými rukami budete potrebovať tieto materiály:

 • uterák;
 • doplnky na šitie - nite, ihly, centimeter, špendlíky;
 • spojovací materiál;
 • vzor.

Je lepšie šiť obväz na šijací stroj, napriek tomu, že dobre šijete ručne. Švy vyrobené pomocou stroja sú vždy silnejšie a silnejšie. Ak vy alebo milovaná osoba potrebujete takéto zdravotnícke vybavenie nosiť dlhšiu dobu, je výhodnejšie kúpiť oblátky uteráky vo veľkom, pretože takáto bandáž nebude trvať dlho..

Vaflová utierka na výrobu obväzov nie je vždy vhodná, takýto materiál sa môže použiť, ak potrebujete materiál nie na upevnenie švu, ale na vážnejšiu podporu. Používa sa na fixáciu vnútorných orgánov v pooperačnom období. Je potrebné vziať vaflovú utierku zloženú do niekoľkých vrstiev, aby bol materiál hustejší a odolnejší.

Medzi spojovacími prvkami sú najvhodnejšie obyčajné háčiky. Na tieto účely je tiež možné použiť kravaty, lepivé fixačné prvky a elastické pásky. Potom by ste mali určiť veľkosť pomocou merania pasu a na základe získaných údajov urobte približný vzorec. Ako vzor môžete použiť pohodlné, priliehavé priliehanie na telo, odevy - tričko, tričko, korzet.

Vzor na vaflovej utierke musí byť vyhotovený v smere zdieľanej nite, aby sa zabránilo zbytočnému napínaniu obväzu. Skladaný uterák by mal byť prišitý na písacom stroji, prišívať na háčiky a vytvárať slučky.

Pooperačný vaflový uterák je navrhnutý tak, aby podporoval a znižoval zaťaženie ovládaných oblastí tela.

 • Indikácie pre použitie
 • Aké kontraindikácie?
 • Druhy zdravotníckych pomôcok
 • Existuje pás pre deti?
 • Správny výber obväzu
 • Ako nosiť opasok?

Prečo potrebujem obväz na prietrž??

Abdominálna hernia je ochorenie sprevádzané vyčnievaním brušných orgánov. Vnútorný a vonkajší proces sa rozlišuje av závislosti od typu patológie je potrebné zodpovedne zvoliť zariadenie na udržanie prietrže brucha..

Bandáž brucha s prietržou má nasledujúce funkcie.

 1. Prevencia exacerbácie a prechod hernie do pokročilého štádia.
 2. Prevencia silnej vyčnievajúcej prietrže pred operáciou.
 3. Obdobie tehotenstva, keď je žena náchylná na kýlu.
 4. Vrodená prietrž u malých detí.
 5. Pooperačná prevencia komplikácií.

Okrem toho je jeho nosenie indikované pre pacientov, ktorým je zakázané chirurgické ošetrenie v prípade kontraindikácií alebo v prípade miernej kýly.

Bandáž, ak ju predpíše lekár, ju chráni pred komplikáciami po operácii kýly brucha

Prečo nosiť obväz s herniou?

Detský obväz je elastický pás, ktorý sa dá ľahko pripevniť na bruško dieťaťa. Na výrobu sa používa špeciálny materiál, ktorý nespôsobuje alergie na kožu, s polotuhým pelotom, ktorý sa nachádza tesne nad pupkom dieťaťa. Detský obväz sa používa na liečenie už vytvorenej kýly a na prevenciu možného výčnelku u detí, ktoré nie sú staršie ako 7 rokov..

Bandáže pre deti sú vyrobené tak, aby nespôsobovali dieťaťu nepohodlie. Dieťa si ho spravidla ani nevšimne, pretože taký elastický pás nebráni jeho pohybom a nezasahuje do aktívnych hier. Detský obväz je navyše pod vrchným oblečením úplne neviditeľný.

Je potrebné pochopiť, že obväz pre dieťa môže predpísať iba lekár. Pomôže tiež zvoliť správny elastický pás, pričom sa zohľadní umiestnenie prietrže a jeho veľkosť. Preto by ste v žiadnom prípade nemali osobne kupovať obväz pre deti a nosiť ho.

Nosenie detského obväzu sa odporúča z týchto dôvodov:

 1. Keď sa pri bielej línii brucha objaví prietrž.
 2. Počas obdobia zotavenia po operácii odstránenia výčnelkov.

Ako profylaktický prostriedok pri identifikácii predispozície dieťaťa na kýlu.

Dnes pracuje množstvo rôznych spoločností, ktoré vyrábajú obväzy na brušnú prietrž. Ich výrobky sa líšia nielen svojim vzhľadom, ale aj cenou. Keď vám lekár predpísal určitý typ podpornej ortézy, musíte objasniť pravidlá pre výber tohto elastického pásu.

Tipy na výber:

 1. Kýlový obväz na brušnej stene by mal byť vyrobený zo špeciálneho elastického materiálu, ktorý nespôsobuje nepohodlie, nezasahuje do pohybov a nespôsobuje pacientovi žiadne nepríjemnosti..
 2. Pred zakúpením obväzu by ste si mali zmerať pás a vybrať si výrobok podľa tohto ukazovateľa. Nemôžete si kúpiť príliš veľkú alebo malú bandáž, pretože takýto opasok nebude mať žiadny pozitívny účinok na chorobu, ale iba zhorší stav pacienta..
 3. Hernálna bandáž by nemala byť príčinou podráždenia kože alebo iných kožných ochorení.
 4. Po vyskúšaní by ste mali skontrolovať, či obväz sedí príliš pevne a či nevyvoláva nadmerný tlak na vnútorné orgány v brušnej dutine..

Na kúpu obväzu s kýlou brucha je potrebné len v špecializovaných predajniach. Tam nájdete produkty, ktoré budú úplne spĺňať všetky normy a požiadavky ministerstva zdravotníctva. Pamätajte, že požadovaný pozitívny účinok na výčnelok v bruchu môže mať iba kvalitné výrobky, ktoré boli vyrobené pomocou špecializovaného zariadenia. Falzifikáty môžu byť nielen zbytočné, ale aj nebezpečné pre ľudí.

Ak si po niekoľkých dňoch od začiatku obväzu všimnete zvýšenie prietrže alebo zvýšenie bolesti v oblasti vyčnievania, mali by ste okamžite prestať nosiť opasok a konzultovať s lekárom nové vyšetrenie. Dôvodom tohto účinku je zvyčajne získanie elastického pásu nízkej kvality..

Bandáž s kýlou brucha je veľmi jednoduchá. Najskôr by ste mali k výčnelku pripevniť špeciálnu podložku, ktorá je vybavená špeciálnym podporným aplikátorom.

Ďalej musíte ľahnúť na chrbát a jemne narovnať výsledné tesnenie jemnými masážnymi pohybmi. Potom musí byť pás opatrne nasadený na brucho a upevnený spredu pomocou vhodných suchých zipsov. Malo by sa pamätať na to, že sa pás nosí iba na spodnom prádle.

Obväzy majú dnes veľa rozdielov a majú rôzne účely. Najčastejšie používané pooperačné obväzy.

Bandáž brucha je obväz vyrobený z elastického materiálu, ktorý sa nanáša na oblasti, ktoré si vyžadujú fixáciu.

Po operácii sa musí nosiť ortopedická bandáž na tráviaci trakt, močový a reprodukčný systém. Účelom lieku v takýchto situáciách je prevencia prolapsu orgánov, prasknutie švov a možné prenikanie patogénnych baktérií..

Musia sa nosiť, aby sa znížilo zaťaženie brušnej dutiny. Pomáha to zraneným ľuďom po operácii. Niekedy je obliekanie indikované po poranení miechy a chirurgických zákrokoch.

Tento pás sa dôrazne odporúča nosiť pri spúšťaní brušných orgánov. Používa sa tiež na podozrenie na vznik prietrže u pacienta. Tiež by sa malo používať na opravu všetkých oblastí, kde bol odstránený tuk..

Počas tehotenstva je nosenie obväzov povinné v prípade slabosti brušných svalov, vysokého rizika prolapsu maternice a očakávaného dvojčiat..

Ortopedické bandáže sa musia nosiť po operácii v zažívacom trakte, močových a reprodukčných systémoch.

Existuje veľké množstvo výrobcov ortopedických výrobkov. Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok, mali by ste dodržiavať odporúčania:

 1. Veľkosť produktu sa musí presne zhodovať s pásom.
 2. Akýkoľvek pás by mal byť vyrobený iba z elastického materiálu. Počas nosenia by nemal spôsobiť trenie.
 3. Bandáže by sa mali vyberať z ľahko dýchateľných tkanín - týmto spôsobom môžete zabrániť poteniu a podráždeniu pokožky.
 4. Odporúča sa zvoliť obväz tak, aby poskytoval možnosť korekcie a hustoty fixácie.
 5. Šírka obväzu by mala byť taká, aby poškodená časť brušnej dutiny bola úplne podopretá a pri nosení nevznikli žiadne nepríjemnosti..

Správne vybrané obväzy sa nedrtia, dobre podopierajú orgány brucha a zmierňujú bolesť.

Veľkosť ortézy sa musí presne zhodovať s pásom.

Nosenie obväzu je kontraindikované v prítomnosti komplikovanej prietrže, keď je jedinou cestou von vykonanie núdzového chirurgického zákroku. Nie sú predpísané, ak sa v oblasti nosenia vyskytujú závažné dermatologické patológie.

Nie sú žiadne kontraindikácie pre nosenie antatetického pásu. Ak ste na látku alergický, potom ju noste na vrchu odevu. To isté sa odporúča urobiť v prítomnosti dermatologických patológií. Kontraindikácie pri použití popôrodného obväzu:

 • závažné ochorenie obličiek;
 • žalúdočné a črevné patológie;
 • jednotlivé typy švov, ktoré zostanú po cisárskom reze.

Ak majú tehotné ženy patologické stavy chrbtice, je potrebné nosiť pás pre tehotné ženy.

Tento ortopedický výrobok by sa mal nosiť, ak tehotné ženy majú patologické stavy chrbtice. Iné indikácie pre nosenie takejto bandáže:

 • vysoké riziko samovoľného potratu;
 • polyhydramnios;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • veľká veľkosť plodu;
 • prítomnosť jazvy na maternici.

Nosenie takého pásu by sa malo začať od 4 mesiacov tehotenstva. Pri spaní je potrebné ho odstrániť. Pravidelne musíte pás odstraňovať, aby dieťa netrpelo nedostatkom krvi a kyslíka.

Existujú obdobia, keď je riziko prietrže a jej komplikácií obzvlášť vysoké. Bandáž pomáha predchádzať zhoršovaniu kvality:

 1. Tehotné ženy zažívajú relaxáciu brušnej steny a dôkazom toho je vydutie pupka v dĺžke 7-9 mesiacov. Bandáž pomáha odolávať zvýšenému vnútrobrušnému tlaku, ktorý súčasne stabilizuje bedrovú vrstvu a zabraňuje posturálnym poruchám..
 2. Pri vzpieračoch s vysokou fyzickou námahou zápasníci často vyvolávajú vysoký vnútrobrušný tlak, ak nedávajú pozor na dýchanie. Práca s veľkou hmotnosťou a nadmerným stresom je jednou z hlavných príčin tvorby kýly. Bandáže by sa mali nosiť okamžite po identifikácii prietrže, aby sa predišlo ich porušeniu. Po operácii produkt umožňuje kĺbom rásť spolu a regenerovať svaly. Riziko slabinovej prietrže sa vyskytuje u futbalistov a hokejistov, ktorí zaťažujú flexory bedra a ingvinálny väz kvôli osobitosti športových aktivít..

Nosenie obväzu predpisuje chirurg v niekoľkých prípadoch:

 • pred plánovanou operáciou s cieľom zabrániť porušeniu alebo rozšíreniu prietrže;
 • s výskytom predperitoneálneho lipómu - pečate z tukového tkaniva v mieste oslabenia brušnej steny;
 • v pooperačnom období, aby sa zabránilo recidíve, zmierniť bolesť v oblasti stehu;
 • ľudia, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou;
 • starší ľudia a ľudia so zlým zdravotným stavom, s ktorými nie je možné pracovať.

Po viacnásobnom alebo opakovanom tehotenstve u žien sa riziko oslabenia svalov panvového dna a zníženia panvových orgánov výrazne zvyšuje. Bandáž vo forme nohavičiek s pásmi a polyuretánovou penou zabraňuje a koriguje prietrž v slabinách. Vytvorením potrebného vnútrobrušného tlaku produkt neumožňuje pádu maternice, vaječníkov a močového mechúra do pošvy, zmierňuje bolesť.

Prenatálne a postnatálne obväzy sú elastické, elastické obväzy prispôsobené anatomickým vzorom. Existujú kombinované modely, ktoré sa dajú použiť pred a po narodení dieťaťa. Medzi vlastnosti prenatálnej ortézy patrí podpora brucha, vyloženie spodnej časti chrbta a prevencia strií a prietrží znížením tlaku na črevo, močový mechúr a trieslovinu. Účelom popôrodného obväzu je prevencia trieslovín, pupočníkových hernií, rýchla redukcia maternicových vlákien, obnovenie tonusu svalovej steny..

Nosenie obväzu je v porovnaní s operáciou považované za lojálnejšiu liečbu. Oporné pásy sa však neodporúčajú používať vo všetkých prípadoch. Dlhšie nosenie korzetu uvoľňuje už pomalé svaly. Po tehotenstve by sa mala brušná stena sama osebe zotaviť zapojením svalov do dychu. Bandáž je schopná tento mechanizmus porušiť.

Nosenie elastických pásov je zakázané s obmedzenou prietržou, ako aj s výčnelkami, ktoré sa nedajú narovnať. Ochorenia kože, narušenie integrity - kontraindikácie obvazov.

Jednou z metód liečby a prevencie komplikácií rôznych typov prietrže je obväz. Jedná sa o špeciálne zariadenie, ktoré pomáha oslabeným svalom podporovať vnútorné orgány vypadávajúce cez hernálny otvor alebo produkt korzetu na podporu chrbtice. Bandáže môžu byť vysoko špecializovaným produktom, ktorý je určený pre konkrétne typy kýly alebo je univerzálnejší.

 • Zmerajte objem pásu a až potom si opasok kúpte podľa týchto údajov. Je zakázané získavať obväzy väčšie alebo menšie ako požadovaná veľkosť, pretože môže prenášať vaše orgány alebo neprinášať žiadny podporný účinok;
 • Korzet pre brucho nesmie spôsobiť podráždenie kože, trenie alebo svrbenie;
 • Výrobok musí byť vyrobený z vysoko kvalitných elastických tkanín, ktoré poskytnú účinnú oporu pre brucho a dolnú časť chrbta a neprinášajú žiadne nepohodlie;
 • Odbočky a sklony by nemali spôsobovať nepríjemnosti.
 1. Zástava srdca;
 2. Prítomnosť otvorených rán, vyrážok z plienok, popálenín, odrezkov;
 3. Zranená prietrž;
 4. Dermatitída a iné kožné lézie;
 5. Nosenie tretieho štádia choroby.

prevencia

Bandáž môže byť použitá ako profylaxia pre tých, ktorí vedia o dedičných predispozíciách k chorobe, ako aj pre ľudí, ktorí pravidelne vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu. Nosenie je často predpísané pre tehotné ženy a malé deti..

Ortéza hernie bielej línie brucha sa používa ako dočasné opatrenie v skorých štádiách objavenia sa novotvarov..

Rehabilitácia

Po operácii sa predpisuje ortéza proti prietrži na:

 • znížiť riziko relapsu;
 • úľava od bolesti;
 • s nestabilitou švíkov a hrozbou ich rozdielov;
 • na podporu brušnej dutiny.

Kontraindikácie pre použitie obväzu:

 • prítomnosť poškodenia kože, dermatitídy a iných zápalov v oblasti nosenia ortopedického pásu;
 • chronické srdcové zlyhanie;
 • individuálna neznášanlivosť na materiály, z ktorých je výrobok vyrobený.

Bandáž prietrže nie je nikdy predpísaná, ak vývoj prietrže prešiel do druhej alebo tretej etapy. Príslušenstvo v tomto prípade je jednoducho zbytočné. Ale takmer vždy sa odporúča nosiť po operácii kýly.

Obsah:

 1. Keď sa pri bielej línii brucha objaví prietrž.
 2. Počas obdobia zotavenia po operácii odstránenia výčnelkov.
 3. Ako profylaktický prostriedok pri identifikácii predispozície dieťaťa na kýlu.
 • Prítomnosť otvorených rán: odieranie, porezanie, rany;
 • Dermatitída a iné lokálne kožné ochorenia;
 • So srdcovým zlyhaním;
 • Pri porušení prietrže.

Pupočníkový obväz pupočný s výstužnými rebrami

Pri kúpe obväzu je potrebné skontrolovať upevňovacie prvky, aby sa samovoľne neodopínali

Druhy zdravotníckych pomôcok

Táto adaptácia je nevyhnutná na prevenciu tvorby nádoru v prítomnosti dedičnej predispozície. Po operácii by sa mal použiť pás s prietržom brucha.

Moderné techniky umožňujú rýchlo sa zbaviť choroby. Počas chirurgického zákroku sa používa lokálna anestézia alebo celková anestézia. Obdobie rehabilitácie zvyčajne trvá bez komplikácií. O niekoľko dní neskôr je pacient prepustený, ale tvrdá fyzická práca je kontraindikovaná. Je potrebné vyhnúť sa zápche, takže po operácii musíte správne jesť.

Pri jeho použití je znížená pravdepodobnosť recidívy ochorenia, eliminujú sa bolestivé pocity. Obväz „príde na záchranu“ počas tehotenstva: v tomto okamihu je zakázaná operácia odstránenia novotvaru. Toto zariadenie často kupujú malé deti. Na liečenie patológie u malých pacientov sa tiež používajú špeciálne náplasti. Dobre priľnú na pokožku, nespôsobujú nepohodlie. Pravdepodobnosť alergií pri ich používaní je nízka.

Výrobok sa nesmie nosiť, ak dôjde k poškodeniu kože (rany, poranenia). Bandáž sa nemôže použiť na dermatitídu alebo iné kožné ochorenia. V prípade porušenia prietrže by sa malo upustiť od používania bandáže. Je zakázané nosiť v prípade ochorenia srdca..

Bandáž pupočnej kýly je pás vyrobený z elastického materiálu. Často sa používa na profylaktické účely: koniec koncov, pri ťažkej fyzickej námahe sa pravdepodobnosť patológie mnohokrát zvyšuje. Výrobok zabraňuje výskytu závažných komplikácií choroby vrátane porušenia prietrže.

Používa sa často po operácii. Zariadenia sú vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré nespôsobujú alergickú reakciu. U dospelých je opuch pupka zriedkavý. Vyskytuje sa u žien po pôrode, kedy sú oslabené svaly prednej brušnej steny. Pri použití obväzu sa výrazne zvyšuje ich tón.

V detstve sa aktívne používa pás na prietrž brucha. Prietrž v pupočnej oblasti sa často vyskytuje pri pomalej fúzii pupočného prstenca. Pri chronickej zápche u dieťaťa sa zvyšuje riziko patológie. Umbiliálna kýla sa často vyskytuje u detí mladších ako 6 rokov.

Anténny obväz. Je to v podstate elastický pás vybavený niekoľkými upevňovacími prvkami. Zariadenie nemá nepriaznivý vplyv na budúce dieťa. Znižuje slabosť brušnej steny, dokonale podporuje žalúdok, pomáha pri korekcii prietrže. Vyrába sa s prihliadnutím na anatomické vlastnosti tehotnej ženy.

Bandáž môže byť pooperačná. On je nasadený po operácii. Je to elastický pás so špeciálnym zapínaním. Je pevne pripevnená v oblasti hrudníka, takže zariadenie netlačí na žalúdok.

Pri použití pooperačného obväzu sa rana hoja pomerne rýchlo. Prístroj znižuje bolesť po operácii, zabraňuje opätovnému objaveniu sa choroby. Dĺžku nosenia výrobku určuje odborník. Závisí to od individuálnych charakteristík pacienta..

Pri nosení produktu nie je dýchanie dieťaťa ťažké. Je vhodné ho používať a nespôsobuje nepohodlie. Zariadenie nie je pod oblečením viditeľné..

Výber obväzu pre dieťa nie je ľahká úloha! Pred zakúpením je potrebné poradiť sa s lekárom.

Každý typ obväzu má svoje vlastné vlastnosti. Napríklad obväz na prietrž bielej línie brucha, ktorý je najbežnejším typom ventrálnej prietrže, je v porovnaní s pásmi iných výčnelkov veľký. Široká základňa tohto pásu je najmenej 20 cm.

Je dôležité si uvedomiť, že bez ohľadu na umiestnenie prietrže, nosenie obväzu by mal predpisovať iba lekár. V žiadnom prípade nemusíte svojvoľne obliekať elastický pás, pretože to môže oslabiť brušné svaly a tým len zrýchliť rast hernie a zvýšiť divergenciu peritoneálneho tkaniva..

V súčasnosti sa ortopedické pásy v medicíne aktívne používajú na prevenciu závažných komplikácií po operáciách v brušnej dutine a na úpravu jej polohy pri narodení dieťaťa. Bandáže môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a môžu mať rôzny stupeň fixácie. Ich vlastnosti sa vyvíjajú so zreteľom na všetky možné indikácie a potreby pacientov..

lekársky

Účinok tohto typu obväzu je zaistený integrovanou sieťou z elastického a odolného materiálu. Pri nosení podporuje vnútorné orgány, neumožňuje ich premiestnenie a stratu.

Ak je pacient z akéhokoľvek dôvodu kontraindikovaný, je nevyhnutný lekársky obväz. Umožňuje zachovať normálnu polohu herniálneho vaku. Kýla môže byť komplikovaná štipnutím a prolapsom.

Liečebný pás je určený na bledú alebo femorálnu prietrž

Liečebný pás je uvedený v nasledujúcich prípadoch:

 • pacient má prietrž bielo-bielej línie brucha;
 • prítomnosť slabinovej alebo femorálnej prietrže;
 • prevencia nezrovnalostí prišívania po operácii brucha;
 • obnova brušnej steny po zraneniach, vrátane športová;
 • intenzívna fyzická aktivita.

Ak sa nosí správne, je možné niekoľko dní odstrániť nepríjemné pocity v brušnej dutine. Účinnosť konzervatívnej liečby sa zvyšuje, ak pacient vykonáva terapeutické cvičenie, spí na ortopedickej matraci.

profylaktický

Tento anti-herniálny obväz má nižší stupeň fixácie. Musí ho nosiť každý, kto má zvýšenú tendenciu tvoriť kýly. Tieto obväzy je potrebné venovať pozornosť a na preventívne účely, napríklad pri športe. Začiatočníci často môžu utrpieť zranenia brušných svalov v dôsledku nesprávne zvoleného zaťaženia. Použitie preventívnej ortézy pomôže znížiť riziko vzniku prietrže u športovcov.

Lekársky obväz umožňuje zachovať normálnu polohu herniového vaku.

Niekedy sa predpisujú pacientom v rámci prípravy na chirurgický zákrok. Je to potrebné v prípadoch, keď je brušná stena slabá a existuje riziko komplikácií prietrže. Odporúča sa používať prietržné pásy v prípadoch, keď má pacient abnormality v umiestnení a štruktúre brušných orgánov..

Čas nosenia preventívneho obväzu je určený stupňom progresie patologického procesu.

pooperačné

Hlavnou úlohou týchto obväzov je zabezpečiť rýchle hojenie pooperačných švov. Terapeutický účinok sa dosiahne tým, že rovnomerne rozdeľuje tlak medzi vnútornými orgánmi a fixuje operovanú oblasť. Bandáže sú dnes vyrobené z vysoko pevných elastických materiálov, ktoré poskytujú spoľahlivý stupeň kompresie alebo kompresie.

Účinkom takého obväzu je udržiavanie všetkých brušných orgánov vo fyziologickej polohe a rozloženie správneho zaťaženia. Je to vynikajúca prevencia možných pooperačných komplikácií..

Výhodou pooperačného obväzu je zabezpečenie stability jazvy. Pri správnom použití je možné zmierniť bolesť, zabrániť rozdielom v jazve a tvorbe adhézií.

Bandáž z prietrže brucha má niekoľko odrôd. Druh produktu závisí od umiestnenia výčnelku, pohlavia a veku pacienta.

pupočnej

Používa sa na patológiu pupka. Ide o pás so šírkou 20 - 30 cm, so zapínaním vo forme pásov alebo suchého zipsu. Bandáž je vyrobená z priedušnej prírodnej látky, má hustú štruktúru. Pás je vybavený vankúšovým zadržiavacím systémom (pelot), ktorý vyvíja miestny tlak na pupočnú kýlu, čím bráni prolapaniu brušných orgánov..

Pupočníková ortéza B-425 sa používa na liečenie a prevenciu choroby. Ľudia zapojení do ťažkej fyzickej práce, športovci sú vyzývaní, aby nosili pomôcky na zabránenie patológie. Nosenie opasku je indikované aj u pacientov s genetickou predispozíciou na vývoj kýly..

Inguinal pre mužov

Zariadenie je vo forme pásu s podpornými pásmi vybavenými pilotom. Rozlišujte medzi výrobkami ľavákov a pravákov. Existuje univerzálny obojsmerný pohľad na zariadenie. Veľkosť doštičky obmedzovača volí lekár s prihliadnutím na veľkosť vzdelania pacienta. Častejšie sa používa na prevenciu ochorenia inguinálny obväz a pri malom množstve výčnelku. Veľké prietrže si vyžadujú chirurgický zákrok.

Inguinal pre ženy

Dámska bandáž sa líši od mužskej formy, podobne ako elastické plavky. Výrobok sa používa na prevenciu a liečbu. Vďaka tomu je možné zabrániť riziku zovretia, rastu prietrže. Bandáž neprináša nepohodlie, je neviditeľná pod oblečením, ľahko sa obsluhuje.

brušnej

Pás použitý na prietrž bielej čiary počas obdobia zotavenia po operácii. Zariadenie spoľahlivo fixuje stenu pobrušnice, čím bráni črevným slučkám, okrajom žliaz. Tento typ sa často predpisuje na prevenciu tohto ochorenia u ľudí, u ktorých existuje riziko rozvoja patológie. Ortéza brucha má univerzálny dizajn, vhodný pre mužov a ženy.

pooperačné

Pooperačný korzet je predpísaný pacientom v období zotavenia po chirurgických zákrokoch. Medzi ciele tohto produktu patrí zníženie bolesti, zabránenie divergencii švov, recidíva, urýchlenie hojenia rán. Odporúča sa nosiť výrobok cez deň, v noci je pás odobratý.

deti

Líši sa veľkosťou, neobsahuje výstuhy, je mäkkým výrobkom vo forme opasku obklopujúceho bruško dieťaťa. Detský obväz sa používa od narodenia, pomáha predchádzať rastu prietrže, vzniku komplikácií. Pri nosení obväzového pásu sa dieťa necíti dobre, rýchlo si na zariadenie zvykne. Takéto pásy sú vyrobené z hypoalergénnych materiálov. Tkanina prechádza vzduchom, absorbuje pot, nespôsobuje podráždenie.

Detská brušná ortéza

Hlavným dôvodom použitia ortézy dieťaťa je riziko prietrže.

Tento obväz sa dá ľahko pripevniť na brucho dieťaťa. Vo výrobnom procese sa používa hypoalergénny elastický materiál, ktorý ľahko fixuje žalúdok dieťaťa. Hlavným dôvodom použitia je riziko prietrže.

Správne nosenie detských obväzov sťažuje dýchanie, čo je dôležitou podmienkou pre normálny vývoj dieťaťa. Všetky kvalitné pásy neprinášajú dieťaťu nepríjemné pocity, sú pod oblečením neviditeľné. Ich nosenie pomáha predchádzať vzniku prietrže. Je zakázané kupovať výrobky sami, pri ich výbere sa zaoberá detský chirurg.

Klasifikácia pásov pre brucho s léziou prietrže závisí od typu a miesta ochorenia. Existujú zariadenia na pupočnú, trieslovinu, s léziou na bielej línii pobrušnice, pooperačné a panvové korzety. Každá možnosť má individuálne vlastnosti, ktoré bránia šíreniu výčnelkov u žien alebo mužov..

Možnosti opasku na vyčnievajúce orgány brucha.

 1. Pupočník: menovaný v prípade pupočného výčnelku. Bandáž pôsobí ako elastický pás široký 20 cm so sponami a svorkami. K rozvoju pupočnej kýly dochádza v reakcii na zvýšenú fyzickú námahu, pretože ju môžu nosiť ľudia, ktorých profesionálna činnosť je spojená s fyzickou prácou, aby sa zabránilo tvorbe prietrže. Má malú veľkosť a nespôsobuje nepohodlie pri správnom výbere, navyše je vyrobený z hypoalergénneho materiálu, ktorý umožňuje priechod vzduchu..

Obvaz pri pupkovej kýle

Intuinálna ortéza pre mužov

Jedna z možností pre pooperačné obväzy

Pozitívne účinky obväzu je možné pozorovať iba pri správnom výbere, ktorý určuje účinnosť a pohodlie pri nosení.

modely

V súčasnosti poskytujú všetky modely ortopedických výrobkov spoľahlivú fixáciu brušných orgánov a pomáhajú predchádzať rozvoju komplikácií. Najbežnejšie bandážové modely sú nasledujúce:

 1. Alebo k. Používa sa na prevenciu divergencie pooperačných švov a udržiavanie brušnej steny v normálnej fyziologickej polohe. Výhodne sa používa na prevenciu pooperačných komplikácií..
 2. Orlett. Jedná sa o univerzálny prenatálny obväz, ktorý sa používa na prevenciu chorôb brušnej dutiny. Spoľahlivo fixuje vnútorné orgány a prerozdeľuje záťaž tak, aby všetky orgány boli vo fyziologickej polohe.
 3. Pooperačné obväzy Trives sa používajú na spoľahlivú fixáciu brušných orgánov pred a po operáciách. Ich vlastnosťou je, že sú vhodné pre pacientov akejkoľvek výšky a hmotnosti. T 1339 sa tiež používa na fixáciu hrudníka, takýto korzet sa odporúča pre mužov.
 4. Ecotene je účinný obväz, ktorý možno použiť pred a po pôrode na liečenie a prevenciu vytesnenia vnútorných orgánov.
 5. Bandage Creut B 339 je špeciálne navrhnutý na rehabilitáciu pacientov so stómiou (umelá diera, ktorá vytvára odkaz medzi dutinou ktoréhokoľvek orgánu, ako sú napríklad črevá, priedušnica a životné prostredie). Spoľahlivo fixuje brušnú stenu, podporuje svaly tlače. Účinne zmierňuje bolesť, zabraňuje tvorbe prietrže, fixuje normálnu polohu držiaka vaku, zabraňuje rozvoju infekčného procesu.

Aké kontraindikácie?

Pre prietrž bielo-bielej línie brucha je potrebný obväz:

 • s miernymi výčnelkami;
 • po operácii na zníženie bolesti a rizika relapsu;
 • pri napínaní tkanív brucha.

Manuálni pracovníci alebo atléti zapojení do vzpierania sú náchylní na výskyt prietrže kvôli silnému zaťaženiu svalov pobrušnice. Vzdelávaniu možno zabrániť použitím obväzového zariadenia. Ako preventívne opatrenie sa pás odporúča pre tehotné ženy v neskorších štádiách, s problémami s chrbticou a krvnými cievami, ženy, ktoré očakávajú dvojčatá alebo trojčatá. Profylaktické zariadenie sa odporúča nosiť aj u mužov, ktorí si vytvorili „pivo“.

S rôznymi vyrážkami na bruchu je nosenie obväzov neprijateľné

Nosenie obväzového pásu s výčnelkami bielej línie brucha nie je predpísané všetkým pacientom. Zariadenia zakázané za týchto podmienok:

 • popáleniny, rany, podráždenie, alergické vyrážky;
 • chronické kožné ochorenia - psoriáza, ekzém, lišajník;
 • kardiovaskulárna patológia;
 • závažné neurologické poruchy;
 • zlyhanie pečene a obličiek;
 • nezranená pupočná rana u detí.
 • otvorené kožné rany, chronické dermatologické choroby;
 • hnisavé kožné lézie, rezy;
 • exacerbácia prietrže, porušenie orgánu;
 • zlyhanie srdca, dýchacie ťažkosti.

Čas nosenia obväzu určuje lekár a závisí od progresie patologického procesu. Je zakázané predpisovať liečbu sami, a to aj za účelom prevencie, pretože bandáž by sa mala vyberať iba po konzultácii s odborníkom.

 1. Alergické kožné vyrážky, otvorené rany.
 2. Psoriáza, ekzém, hnisanie a chronická dermatitída.
 3. Kýlové komplikácie (porušenie, nenapraviteľnosť, zápal).
 4. Zástava srdca.
 5. Patológia vnútorných orgánov.
 6. Ochorenia dýchacích ciest.

Ak požadovaný účinok nie je zaznamenaný, lekár rozhodne, či je nevyhnutný chirurgický zákrok.

Odrody korzetu

Klasifikácia korzetov s prietržom brucha je určená umiestnením, stupňom a typom lézie. Existuje niekoľko typov zariadení, z ktorých každé má individuálnu charakteristiku. Všetky z nich svojím spôsobom bránia vyčnievaniu vnútorných orgánov, a to:

 1. Pupočná. Je predpísaný na výčnelok v oblasti pupka a je vyrobený vo forme elastického pásu, ktorého šírka je približne 20 cm so špeciálnym suchým zipsom a potermi. Pôvod a vývoj pupočnej kýly je spôsobený nadmernou fyzickou námahou. Preto takéto pásy zvyčajne nosia ľudia, ktorých činnosť a životný štýl priamo súvisia s neustálym fyzickým úsilím. Tento obväz je malý a dostatočne pohodlný na nosenie. Je vyrobený z prírodných materiálov, ktoré ľahko umožňujú priechod vzduchu;
 2. Brucha. Jedná sa o široký elastický obväz, ktorý sa nosí s prietržovou kosťou v bruchu. Tento korzet pevne zviera stenu brušnej dutiny, čím bráni nadmernému vydúvaniu orgánov. Je určený na nosenie pred a po operácii kýly;
 3. Pooperačné. Tento typ brušnej podpory je určený na nosenie v pooperačnom období. Korzet zmierňuje bolesť, zmierňuje nepohodlie a podporuje rýchlu obnovu chirurgickej oblasti;
 4. Detské. Tento typ opasku sa používa u dojčiat na prevenciu brušných patologických stavov. Vďaka hypoalergénnemu materiálu si naň deti rýchlo zvyknú bez akýchkoľvek nepríjemností..

Pozitívne následky použitia obväzu sa budú pozorovať iba pri správnom výbere vhodného korzetu, od ktorého závisí pohodlie nosenia tohto zariadenia..

Nosenie obväzu je nevyhnutným opatrením pri brušnej prietrži v rôznych štádiách liečby

Existuje niekoľko možností, ako opasky spomaliť vývoj výčnelku, pre anatomické rysy sú špeciálne ženy a muži. K dispozícii je tiež detská výstroj pre tehotné ženy a podporujúce obväzy.

 • prítomnosť malého herniálneho vaku;
 • náchylnosť na výskyt prietrže u malých detí;
 • anestézia v pooperačnom období;
 • prevencia relapsu;
 • udržiavanie brucha pri nosení plodu.

Toto bezpečné preventívne opatrenie je obzvlášť dôležité, keď existuje riziko porušenia brušných orgánov, v takom prípade môže obväz na bruchu oddialiť významný výčnelok a príprava na operáciu bude úspešná.

 • materiál pásu musí byť vysoko kvalitný a elastický;
 • musí presne pasovať do pásu, ale nesmie stlačiť žalúdok;
 • naklápanie a zatáčanie v ňom by nemali spôsobovať nepohodlie;
 • nemal by dráždiť pokožku, spôsobiť svrbenie a trenie.

V prípade nesprávneho výberu obväzu existuje riziko vzniku alergickej reakcie, dermatologických lézií a komplikácií prietrže. Pás zlej kvality nedá žiadny výsledok, pretože by sa mal vo všetkých bodoch perfektne hodiť.

deti

Lekársky a profylaktický bandážový pás

Hrudný obväz sa vyrába v niekoľkých typoch:

 • profylaktické;
 • lekárske;
 • brušnej alebo ventrálnej (HBV);
 • detských.

Bandážový výrobok na prevenciu je pásové zariadenie s tesnením prednej steny. Podobné zariadenie sa používa na prevenciu tvorby kýly. Odporúča sa na použitie ľuďmi, ktorí môžu mať časté zaťaženie brušných svalov. Pás zvyšuje svalový tonus, zlepšuje prietok krvi.

Liečebný obväz hernie

Bandážové zariadenie na ošetrenie je podobné preventívnemu zariadeniu, ale tiež pripomína korzet, pretože do neho sú zabudované tvrdé časti. Pás je určite vybavený pelotom - špeciálnym obmedzujúcim vankúšom na pupku obdĺžnikového alebo oválneho tvaru. Veľkosť pupočného obmedzujúceho prvku vyberie lekár na základe veľkosti tvorby hernie. Pelot by mal prekrývať prietrž hernie 3 až 4 mm okolo obvodu. Takéto pomôcky môžu používať tehotné ženy..

Ortéza prietrže brucha

Bandáže brušných bandáží sa nosia po operácii na vyrezanie kýly. Umožňujú vám zabrániť sekundárnej tvorbe prietrže, zmierniť bolesť, zabrániť rozporom pri šití. Podobné obväzy sa odporúčajú pre ventrálne prietrže - výčnelky brušných orgánov namiesto pooperačnej jazvy. Prístroj rovnomerne znižuje svalovú záťaž pobrušnice, ktorá umožňuje rýchle hojenie rán, zabraňuje komplikáciám.

Detské pomôcky z pupočníkovej výchovy majú významné rozdiely. Vyzerajú ako veľmi mäkké, napínateľné pásy s aplikátorom obmedzovača. Sú hypoalergénne a odolné proti roztrhnutiu. Takéto zariadenie nedáva dieťaťu nepríjemné pocity. Bandáž prietrže má pozitívny vplyv na brušnú stenu a pomáha posilňovať nedostatočne vyvinuté svaly tlače. vlastnosti:

 • zabraňuje relapsu po liečbe;
 • voľne a súčasne celkom pevne zakrýva pás, ktorý predchádza vyčnievaniu;
 • pomáha urýchľovať hojenie pupočného kanála dieťaťa.

príčiny

Výčnelok sa najčastejšie vyskytuje na pozadí kombinácie dvoch faktorov:

 • zvýšený brušný tlak;
 • prítomnosť slabého miesta v brušnej stene.

Časť orgánov brušnej dutiny (črevá, močový mechúr) alebo tukové usadeniny tlačia proti tenkému spojivovému tkanivu alebo prasknutiu brušných svalov. Kýly sa zvyčajne vyskytujú tam, kde je narušená integrita brušnej steny, napríklad po operácii. Tlak vo vnútri brušnej dutiny sa v niekoľkých prípadoch zvyšuje:

 • nesprávne zdvíhanie;
 • zápcha a hnačka;
 • dlhodobé kašeľ alebo kýchanie.

Rozlišujú sa tieto príznaky kýly brušnej oblasti:

 • vydutie v slabinách na úrovni stehien, brucha alebo pupku;
 • pocity pálenia, klepania alebo bolesti;
 • bolesť alebo nepohodlie, najmä pri ohýbaní, kašľaní alebo zdvíhaní ťažkosti;
 • citlivosť vyčnievajúcej tuberkulózy pri dotyku;
 • nevoľnosť, vracanie, horúčka.

Abdominálna hernia sa vyskytuje u asi 10% populácie, ale nie každý vyhľadá lekársku pomoc. Patológia zriedka pokračuje. Ak však nevenujete pozornosť prietrži, jej porušenie vedie k potrebe chirurgického zákroku. Tkanivá upadnú do svalovej pasce, zastaví sa prísun krvi, začne sa nekróza.

Niektoré výčnelky nespôsobujú nepohodlie. Ale so zvýšeným vnútrobrušným tlakom sa vždy zvyšuje riziko bolesti a priestupku, ak sa začne záchvat kašľa alebo ak sa osoba rozhodne ísť do posilňovne..

Oprava prietrže je jedným z najbežnejších typov operácií v západných krajinách, ktoré využívajú laparoskopické technológie, ktoré urýchľujú hojenie bez komplikácií..

Nedodržanie lekárskych predpisov, fyzickej aktivity a nedostatku stravy pacientom môže viesť k rozporu v tkanive v mieste spoja. Po operácii sa pacientom odporúča najmenej pol roka viesť šetrný životný štýl. Jazva sa začína formovať ihneď po uzavretí rany, prvých 10 dní je z lekárskeho hľadiska najkritickejšie.

Nadmerná váha a obezita vnútorných orgánov zvyšujú tlak na brušnú stenu, krvný obeh je narušený. Rana sa uzdravuje dlhšie a stehy sú náchylné na odchýlky.

Dôležitým aspektom pri hojení pooperačných rán je ľudský faktor. V prvom rade je to profesionalita lekára a kvalita operácie. Extrémne silné alebo veľmi slabé napätie na okrajoch rany, zlá kvalita chirurgických švov, priesečník nervových kmeňov a mnoho ďalších lekárskych chýb môže spôsobiť prietrž.

Príznaky ventrálnej prietrže:

 • výstupok namiesto pooperačnej jazvy;
 • bolesť a nepohodlie pri napätí brušných svalov;
 • nevoľnosť, zvracanie.

Akcia zariadenia

Abdominálna hernia je patológia, ktorá sa vyvíja v súvislosti s vrodenou alebo získanou svalovou slabosťou. Príčinou choroby môže byť peritoneálne poškodenie, chirurgický zákrok a mnoho ďalších faktorov. Liečebný pás je vyvinutý s ohľadom na tieto vlastnosti, pomáha znižovať rast výčnelkov, predchádzať rozvoju ťažkých stavov u ľudí.

Účinok produktu je nasledujúci:

 • predchádzanie porušovaniu herniálneho vaku;
 • okrem komplikácií pred operáciou;
 • prevencia ďalšieho rozvoja výčnelku u novorodencov;
 • odstránenie relapsu a bolesti po operácii.

Použitie pásu je nevyhnutné u ľudí, ktorí majú na používanie vážne kontraindikácie.

Pred použitím produktu je dôležité získať odbornú pomoc. Pomôže to pri výbere správneho zariadenia a eliminácia kontraindikácií.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ľanový olej je prírodný produkt získaný zo semien rastlín. Technológia výroby zabezpečuje lisovanie za studena, vďaka čomu sa zachovávajú všetky užitočné vlastnosti ľanu.
Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Vis na horizontálnej lište sa na prvý pohľad javí ako maličkosti. Dokonca aj keď sa stanete skutočným profesionálom v pull-upoch a iných cvičeniach s vlastnou váhou na rozvoji sily, napríklad pri zdvíhaní sily pri zdôraznení, zavesenie na vodorovnú lištu bude náročné energeticky náročné cvičenie, ktoré nebudete môcť prvýkrát správne vykonať..