loader

Hlavná

Späť

Bubnovsky - súbor cvičení pre chrbticu doma

Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.

úvod

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Nestačí brať samotné nesteroidné protizápalové lieky, môžu iba zmierniť zápal a zmierniť bolesť, a metódy tradične používané v takýchto prípadoch vrátia znepokojujúce príznaky znova po chvíli. Aby sa zabránilo strnulosti pohybov, objaveniu sa zápalu a bolesti, je pre chrbticu potrebná gymnastika.

Viac ako jedna generácia lekárov uvažovala o tom, ktoré konkrétne cviky na chrbticu sú potrebné na prevenciu výskytu chorôb krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice a kĺbov a na zabránenie ich opakovania, ktoré metódy sa používajú na zmiernenie stavu pacientov. S.M. v tejto veci uspel. Bubnovsky, ktorý vyvinul súbor cvičení zameraných na zlepšenie kĺbov a rôznych častí chrbtice, ktoré je možné vykonávať samostatne doma.

Podľa Dr. Bubnovského cvičenia na chrbticu môžu vyriešiť mnohé problémy kĺbov a všetkých častí nechirurgickej metódy chrbtice. S pomocou týchto jednoduchých metód, ktoré je každý z nás celkom schopný urobiť, môžeme zabudnúť na dlhú dobu o tom, čo sú bolesti a bolesti kĺbov, streľby a bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá dáva nohe a iným miestam..

Komponentové metódy S. Bubnovského.

Technika lekára je založená na troch hlavných postulátoch:

 • Dychové cvičenia;
 • Správna výživa a veľa pitia;
 • Úprava vody;

Sú to tieto tri komponenty, ktoré sa vykonávajú v kombinácii a umožňujú vám uspieť rýchlo a bezbolestne.

Dýchacie cvičenia, správna výživa, bohaté pitie a voda by mali byť prítomné v živote zdravých kĺbov a späť každý deň, jeden by nemal nahrádzať alebo vylučovať druhý. Hlavnou zásadou je konzistentnosť a konzistentnosť.

Podstata metód lekára a prednosti lekárskej gymnastiky

Súbor cvičení je navrhnutý v súlade s vekom a anatomickými vlastnosťami kĺbov a chrbtice. Zameriava sa na rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice, čo má priaznivý vplyv na svaly, väzy, stavce a kĺby. Je to liečebná gymnastika chrbtice, ktorá zabezpečuje prekrvenie svalov a tkanív kĺbov, dodáva im pružnosť, pružnosť, pohyblivosť a tonus. Súbor cvičení určených na postupné zaťaženie svalov.

Výhody lekárskej gymnastiky Bubnovsky:

 1. Zohľadňujúc všetky vlastnosti ľudského tela.
 2. Rovnomerné zaťaženie svalov, kĺbov, stavcov a väzov.
 3. Poskytovanie živín, kyslíka do svalov a tkanív.
 4. Zlepšenie metabolických procesov v tkanivách a svaloch.
 5. Poskytuje náboj energie, vitalitu a dobrú náladu.
 6. Zvýšená pohyblivosť, elasticita, tón a vzhľad kĺbov, svalov, stavcov.
 7. Cvičenia môžete robiť sami doma..

Komplex cvičení Bubnovsky

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Celý komplex cvičení Bubnovsky je postavený na postupnom zvyšovaní zložitosti cvičení, na rovnomernom rozložení záťaže na všetky časti chrbtice..

Hlavné zameranie lekárskej gymnastiky:

 • Relaxácia a vyklenutie chrbta;
 • Natiahnutie svalov rúk a nôh;
 • Rozťahovanie chrbtových stavcov, abs;
 • Zadok výťah;
 • Tréning chodidiel.

Pravidlá prípravy na gymnastiku

Príprava na gymnastiku sa vykonáva podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Celý súbor cvičení by sa mal robiť každý deň, ale za predpokladu, že nedôjde k nevoľnosti.
 2. Gymnastika chrbtice sa vykonáva na lačný žalúdok, po jedle by mali prejsť najmenej 2 hodiny.
 3. Predtým, ako začnete gymnastiku, musíte sa zahriať, aby sa svaly zohriali, preto môžete použiť ruky, nohy, kolená atď..
 4. Na konci tréningu je žiaduca studená sprcha a polhodinový odpočinok.
 5. A až potom môžete začať hlavné triedy, jesť.
 6. Počas samotného tréningu vypite čo najviac tekutín..
 7. Je správne dýchať zhlboka a pokojne.

Opis Bubnovského cvičení

Zvážte niektoré cvičenia Dr. Bubnovského:

 • Cvičenie na chrbticu. Ak chcete uvoľniť svaly a stavce chrbta, musíte stáť na všetkých štyroch, odpočívať 4 body na povrchu (kolená a dlane) a relaxovať čo najviac, ako sa hovorí, „prehýbať sa“.
 • Zostávajúc v rovnakej polohe, vydýchnite čo najviac vzduchu z pľúc a ohnite hrudnú chrbticu oblúkom nahor, bez toho, aby ste vdýchli, v tejto polohe počas 10 sekúnd, relaxujte a po niekoľkých sekundách cvičenie zopakujte. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak sa vyžaduje liečba cervikálnej a hrudnej osteochondrózy..
 • Keď ste v rovnakej polohe, sadnite si na pravú nohu a posúvajte ľavú časť chrbta. Natiahnite svaly ťahaním ľavej nohy dozadu a pravej nohy dopredu. Bolesť v oblasti stehenných svalov je znakom toho, že všetko je v poriadku. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba na štipnutie nervových koreňov (chondróza) a na zmiernenie svalových kŕčov..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela potiahnite trup dopredu, zakrivte chrbát a držte ho čo najdlhšie.
 • Cvičenia na brušné svaly. Ležte na chrbte a držte ruky za hlavou. V tejto polohe pritlačte bradu k oblasti hrudníka a zdvihnite lopatku čo najvyššie z podlahy, opakujte, až kým v oblasti lisu nebude bolesť a napätie..
 • Cvičenie na zadok. Ležiaci na chrbte a položte natiahnuté ruky pod sedaciu dlaň. V tejto polohe odtrhnite panvovú časť od podlahy do najvyššej možnej výšky. Vykonajte najmenej 25-krát. Potom zaujmite východiskovú polohu a odpočiňte si.
 • Cvičenia na nohy. Počas nadýchania nadvihnite ľavú nohu striedavo v polohe na chrbte, potom pravú nohu, potom ju nadýchnite a pri výdychu spustite. Toto cvičenie je dobré pre tých, ktorí potrebujú liečbu kĺbov nôh (artróza, reumatizmus, artritída)..
 • Stojte s ponožkami na vyvýšenom povrchu a púšťajte päty k podlahe, držte sa za ruky a „pružte“ s ponožkami hore a dole. Cvičenie dobre dopĺňa liečbu liekov malých kĺbov chodidla.
 • Kroky na mieste pomáhajú dobre zahriať svaly, zlepšujú prísun krvi do tkanív, zatiaľ čo kolená je potrebné zdvíhať čo možno najvyššie na pupok samotný..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela, s ohnutými lakťami, vdychujte a spustite trup k podlahe. Pri výdychu, pohybujúc sa na pätách narovnávame ruky. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba osteochondrózy, spondylózy chrbtice, medzistavcových prietrží.

zistenie

Preto Dr. S.M. Bubnovsky a jeho vyvinutá technika na liečenie kĺbov a chrbtice zohľadnili nasledujúce skutočnosti:

 1. Tri hlavné zložky (cvičenia, správna výživa s dostatkom pitnej vody a dýchanie) zlepšujú lekárske ošetrenie chorôb chrbta a kĺbov..
 2. Lekár vyvinul súpravu cvikov tak, aby sa na ich implementácii podieľali všetky časti miechy: krčný, hrudný a bedrový..
 3. Doktorove metódy sú založené na postupnom zvyšovaní zaťaženia hrudnej, krčnej a bedrovej chrbtice, namáhaní svalov a napínaní stavcov..
 4. Cvičenie doma ich robí pohodlným a prístupným pre všetkých..
 5. Liečba doplnená terapeutickými cvičeniami Dr. Bubnovského sa stáva zrýchlenejšou a úspešnejšou..
 6. Metódy nevyžadujú ďalšie vybavenie.

Odporúčania a tipy

 • Liečba bolesti chrbta a kĺbov by nemala pozostávať iba z cvičení; tri súčasti gymnastiky a metodika samotného Dr. Bubnovského nie sú zárukou liečby choroby, preto je nutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom a predpísané lieky..
 • Neznepokojujte sa, ak kinezoterapeutické metódy spôsobujú bolesť v oblasti svalov a kĺbov, čo znamená, že robíte všetko správne.
 • Každý deň zvyšujte zaťaženie a čas nabíjania..
 • Ráno alebo večer robíte gymnastiku a rozhodnete sa sami. Rozhodovanie závisí od toho, kedy sa objaví voľný čas. Mnoho učiteľov telesnej výchovy však verí, že cvičenie má zmysel, keď sa človek cíti veselo a zdvihne energiu. Takéto hodiny sú určené biologickými rytmami človeka a tým, či je sova osoba alebo „skorý vták“..

Metóda S. M. Bubnovského je revolučným riešením mnohých problémov pohybového aparátu, vďaka ktorým zmierňujú bolesti a utrpenie človeka s chorobami a javmi, ako sú:

 1. Osteochondróza akejkoľvek chrbtice.
 2. Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu.
 3. Spondylóza chrbtice (ktorejkoľvek jej časti).
 4. Artróza, gonartróza kĺbov.
 5. Zápal šliach na ramene, členku, ruke atď...
 6. Dislokácia (zlomeniny) a obdobie zotavenia po nich.
 7. Implantácia kĺbu.

Tí, ktorí neustále cvičia cvičenia S. M. Bubnovského, poznamenávajú, že sa začali cítiť oveľa lepšie a bolesť a stuhnutosť ich pohybov zmizli. Vážení čitatelia, zdieľajte cvičenia do dnešných dní v komentároch, ktoré vám pomôžu vylepšiť chrbticu..

Bubnovsky cvičí chrbát a kĺby

Upozorňujeme na odporúčania a súbory cvičení od chrbta a kĺbov od Dr. Bubnovského, ktoré môžete používať sami doma..

Všetky cvičenia sú založené na unikátnej metodike Bubnovského - kinezoterapie, ktorá pomáha obnoviť funkcie končatín, pohybového aparátu, chrbtice, kĺbov, väzov, svalov a vnútorných orgánov. Táto gymnastika sa výrazne líši od pravidelnej cvičebnej terapie, poskytuje sanitku doma, pomáha rýchlo zmierniť bolesť a má dlhodobý pozitívny účinok..

Dôležité pravidlá pre cvičenie

 • Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby prekonali bolesť, t. keď vykonávate akékoľvek cvičenie, musíte prekonať bolesť - to je hlavné pravidlo Bubnovského techniky. Bolesť svalov je preťaženie, ktoré narúša krvný obeh a tok lymfy, ktorý ničí okolité tkanivá..
 • Frekvencia cvičenia - 1 alebo 2 dni na udržanie svalového tonusu.
 • Na zmiernenie bolesti vždy vydýchnite s námahou, námahou.
 • Na konci tréningu si za studena trite kĺby, aby ste zabránili opuchom.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

1. Relaxačné na kolenách

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane.

2. Zadné vyklenutie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Počas výdychu jemne ohnite chrbát nahor, pri inhalácii jemne ohnite chrbát dolu.

Poznámka: Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Eliminujte náhle pohyby.

3. Krok napínania

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Posaďte sa na ľavú nohu a zároveň natiahnite pravú nohu dozadu. Ľavú nohu potiahnite dopredu, sklopte sa. Pri pohybe: pravá ruka, ľavá noha - striedavo. Dýchanie: výdych v koncových bodoch.

Poznámka: pohyb je povolený prekonaním bolesti. Každý ďalší krok sa snaží zväčšiť šírku kroku a dosiahnuť maximum. Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Náhle pohyby musia byť vylúčené.

4. Čerpanie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Pokúste sa natiahnuť telo čo najďalej dopredu, pričom sa dôraz kladie na kolená a dlane.

Poznámka: neohýbajte sa v dolnej časti chrbta!

5. Natiahnutie chrbta

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Ohýbaním ramien v lakťových kĺboch ​​nadvihnite telo na podlahu. Z tejto polohy na výdychu vyrovnajte ruky, snažte sa spustiť panvu na pätách a napnite svaly dolnej časti chrbta..

Poznámka: 5-6 opakovaní.

6. Natiahnutie brucha

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch, ruky za hlavou, „stlačte“. Pritlačte bradu k hrudníku, pri výstupe ohnite trup, snažte sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknite sa lakťov kolien..

Poznámka: Prvé 3-4 pohyby sa môžu vykonávať bolesťou. Počet opakovaní nie je obmedzený, snaží sa dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch. Na zvýšenie účinku cvičenia je povolená kryokompresia (stláčanie ľadom) pod spodnou časťou chrbta počas dynamickej fázy cvičenia..

7. Nadvihnite panvu

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri výdychu sa pokúste panvu odtrhnúť čo najvyššie (polovičný most) a pri inšpirácii ju spustite.

Poznámka: 10 až 30 opakovaní, prestávka medzi pohybmi 1 - 2 sekundy.

Po ukončení cvičení sa komplex môže opakovať ešte 1-2 krát.

Cvičenie chrbtice s neustálou bolesťou

Ak máte neustále bolesti chrbta, ktoré vám bránia chodiť a dokonca spať, použite tieto metódy:

 1. Pripravte kryokompresor (studený obklad s ľadom), môžete použiť vrece mrazených potravín. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, vždy na podlahe, vložte kryokompresor pod spodnú časť chrbta. Postavte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli ohnuté na kolenách. Ruky za hlavou. Nadvihnite telo na kolená a ohnite iba v hrudi. Urobte maximálny počet opakovaní.
 2. Východisková pozícia - dôraz na kolená a dlane (všetky štyri). Jemne ohnite chrbát, vydýchnite späť hore, vdychujte späť nadol. Urobte minimálne 20 opakovaní.
 3. Pripravte stabilný expandér tak vysoko, ako je to možné na stene. Východisková pozícia - sedí na podlahe chrbtom k stene, medzi stenou a chrbtom môžete položiť veľkú guľu. Expandér je nad vami. Pripojte jeden koniec expandéra k nohe a roztiahnite nohy dopredu, aby ste cítili napätie. Zdvihnite svoju rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, potom ju znova narovnajte do pôvodnej polohy. Urobte maximálny počet opakovaní.

Bubnovského cvičenie doma predstavuje účinné terapeutické cvičenie chrbtice, kĺbov a krku. Sprievodca fotografiou + videom

Pred miliónmi rokov, keď sa prvá opica narovnala a začala chodiť po dvoch nohách, odsúdila chrbty miliárd ľudí na zložitú prácu..

Priama chrbát je naša sila, ale zároveň, keď si udržiavame nesprávny obraz, a naša slabosť.

S chrbtom sú spojené desiatky rôznych chorôb a problémov. Môžu byť spôsobené mechanickými zraneniami, genetickými abnormalitami alebo získanými chorobami..

Jedna vec v nich zostáva vždy nezmenená, je to bolesť, ktorá sprevádza človeka všade a nedovoľuje mu ísť ani v posteli..

Cvičenia doktora Bubnovského doma môžu zmierniť príznaky a dokonca zmierniť problém praktizovania.

Podstata metodiky

Podľa Bubnovského musia cvičenia na chrbticu nevyhnutne zahŕňať aktívny pohyb. Je to kľúč k odstráneniu akýchkoľvek problémov spojených s pohybovým aparátom..

Medzi jeho kurzy patrí silový tréning a strečing svalov..

Adekvátna záťaž zlepšuje krvný obeh v tele, čo vám umožňuje zbaviť sa krvných stáz a zápalu.

Lekár je presvedčený, že zápal, ktorý sa aktívne vyvíja so sedavým životným štýlom, spôsobuje u pacientov ostrú bolesť.

Zadné cviky doma Bubnovsky sa vyvíjal nezávisle, keď bol po ťažkej nehode na invalidnom vozíku.

Použitím a rozvojom tejto techniky sa dokázal zotaviť sám a rozhodol sa pomôcť iným ľuďom to urobiť..

Identifikoval hlavné oblasti, ktoré treba sledovať, ako napríklad:

 • posilnenie pohybového aparátu;
 • normalizácia kardiovaskulárneho systému;
 • odstránenie nadmerného zaťaženia chrbtice;
 • zlepšenie krvného obehu a inervácia vnútorných tkanív.

Výhody tejto techniky sú:

 • výber cvikov, ktoré zohľadňujú charakteristiky každého oddelenia tela;
 • rovnomerné zaťaženie všetkých šliach, svalov a kĺbov;
 • zlepšenie krvného obehu a inervácie v tele;
 • normalizácia hormonálneho pozadia, ktorá vedie k zlepšeniu nálady;
 • zvýšená flexibilita;
 • triedy sa môžu konať v telocvični aj doma.

Všetky cviky Bubnovsky môžete vykonávať doma s expandérom. Tým sa zvýši rýchlosť regenerácie s primeraným prístupom k ich použitiu..

Postuláty techniky

Cvičenie nie je jediné, čo lekár ponúka. Sú základným prvkom, bez ktorého k zotaveniu nemôže dôjsť..

Správne dýchanie

Dýchanie je nástroj, prostredníctvom ktorého je možné urýchliť obnovenie nervového systému.

Dýchací proces je vedomý a nevedomý. Leží na hranici, ktorú ľudstvo ešte nemôže voľne prekročiť.

Dýchanie je most, cez ktorý môžeme pôsobiť na podvedomie.

Preto musíte sledovať, ako dýchate. Malo by sa to robiť pomaly a snažiť sa kontrolovať každý dych.

Zlepšenie stravy a zvýšenie príjmu tekutín

Vďaka modernému životnému štýlu človek zabudne na zdravé stravovanie. V snahe času konzumujeme rýchle občerstvenie a nevyvážené jedlo. To vedie k hromadeniu solí v tele a nedostatku vitamínov..

Preto je vhodné začať konzumovať potraviny obsahujúce základné makro a mikroživiny..

Okrem toho môže dehydratácia viesť k zhrubnutiu krvi a spomaliť proces regenerácie. Preto musíte denne vypiť najmenej 2 litre čistej vody.

Lekcia plávania

Takmer všetci lekári odporúčajú navštíviť bazén. Charakteristickým rysom tohto typu činnosti je práca všetkých svalov v tele, ale záťaž chrbtice sa úplne uvoľní..

To vám umožní posilniť svalový rámec tela bez rizika poškodenia alebo nadmerného zaťaženia stavcov a nervov..

Pravidelné vodné postupy navyše zvyšujú imunitu, čo priaznivo ovplyvňuje rýchlosť regenerácie..

Ako robiť cvičenia

Tí, ktorí sa rozhodnú začať robiť Bubnovsky cviky doma, by mali začať s najjednoduchšími cvikmi..

Prvé liečebné obdobie je adaptívne. Zameriava sa na počiatočné posilnenie svalov a šliach, ktoré bude hlavnou záťažou na začiatku cvičenia.

Lekár odporúča ráno, bez ponáhľania, vstať z postele, urobiť najjednoduchšie pohyby v posteli, aby sa telo pripravilo na prácu.

Cvičenia s posteľnou súpravou

 • Ležiac ​​na chrbte a začnite striedavo pohybovať prstom od vás, miernym úsilím prstami smerom k sebe.
 • Začnite bočné ohyby chodidiel a mierne roztiahnite nohy. Na väčšie naklonenie musíte vyvinúť malú silu, ale nezaťažujte ju.
 • Stlačte prsty na nohách a roztiahnite ich.
 • Na druhej strane vytiahnite päty k lepkavým svalom a posúvajte sa po posteli.
 • Ohýbajte kolená a roztiahnite ich od seba, aby ste mohli boky sklopiť dovnútra. Stláčajte nohy striedavo a pokúšajte sa kolenom dotýkať postele.
 • Pokúste sa dostať koleno k brade jedným kolenom, zatiaľ čo druhú nohu držte v pokoji..

Tieto cvičenia podľa metódy Bubnovsky doma by sa mali vykonávať 10 až 20-krát v závislosti od úrovne bolesti. Ak sú určené na prevenciu, môžete ich počet zvýšiť.

Celé hodiny

Po dokončení prvej fázy v posteli môžete pokračovať v závažnejších cvičeniach.

V takom prípade musíte začať s najmenšími. Nadmerné nadšenie často viedlo k zhoršeniu stavu pacienta.

Preto musíte najprv vykonať základný komplex a postupne k nemu pripojiť zložitejšie cvičenia.

Ak chcete spustiť zadok na pätách (ak je to možné), začnite sa zhlboka nadýchať, čo by malo skončiť ostrým výdychom..

Ležiaci na vašej strane, oprieť sa o podlahu s rukou, ktorá je k nej pritlačená, a ten na vrchu sa snaží dostať na koleno. Je možné zdvihnúť telo a opierať sa o ruku pritlačenú k podlahe.

Nasadnite všetky štyri a spojte kolená. Po zdvihnutí znížených nôh z podlahy začnite vrtieť zadok v jednom smere a nohy v druhom.

Postavte rovno s ramenami rozmiestnenými od seba. Na inšpiráciu zdvihnite ruky pred sebou do úrovne očí. Pri výdychu pomaly ohýbajte kolená a dlaňmi na ne položte dlane. Po inšpirácii sa narovnajte a zopakujte postupnosť.

Na internete nájdete rôzne videá z Bubnovského cvičení doma, na ktorých je jasne preukázaná technika vykonávania.

záver

Bubnovského cvičenie doma koriguje prietrž, osteochondrózu a zápalové reakcie v chrbtici. Je to skvelá príležitosť na návrat k normálu pre tých, ktorí sú zvyknutí na denné nepohodlie spojené s bolesťou chrbta..

Pravidelné vykonávanie, podľa tvorcu techniky, nielen zbaví príznaky, ale tiež vylieči niektoré choroby.

To nám umožňuje s istotou odporučiť implementáciu tejto techniky každému, kto trpí bolesťou chrbtice, a zabrániť ich vzhľadu..

Veľkou výhodou týchto cvičení je jednoduchosť ich vykonávania a schopnosť ich viesť doma, bez ďalšieho vybavenia.

Bubnovského metóda: súprava cvikov na chrbticu, chrbtové svaly, kĺby doma

Kurz kinezioterapie s profesionálmi stojí viac ako jednu desiatku tisíc rubľov, ale môžete si vyskúšať alternatívnu možnosť štúdia doma. Gymnastika vykonávaná metódou Bubnovsky, aj keď cvičíte doma, pomáha pri riešení problémov, ako sú bolesti chrbta, hernie, scleóza, koxartróza atď. Na to potrebujete iba jednoduché vybavenie - Bubnovsky expandéry.

Vlastnosti metódy Bubnovsky

Hlavným cieľom cvičení podľa metódy Bubnovsky je zdravá chrbtica a kĺby. Úlohou stážistu, a to aj doma, je vytvoriť svalový korzet s takou pevnosťou a flexibilitou, ktorý by udržoval kĺby, kosti, väzy v správnej zdravej polohe..

Etapy a prístupy v cvičeniach

Zdokonaľovacie cvičenia v Bubnovskom sú doma alebo v špecializovanom stredisku a sú rozdelené do troch etáp po 10 lekciách.

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Zaťaženie sa postupne zvyšuje. Dosahuje sa to zmenou expandéra z ľahšieho, majú žltú alebo ružovú farbu, menej elastickú, až čiernu alebo fialovú. Zaťaženie môžete zvýšiť počtom cvičení vykonaných jedným prístupom a zvýšiť ich z 15 na 20-krát. Samotná fyzioterapia s herniou bedrovej chrbtice sa však vykonáva s rovnakou amplitúdou, s potrebnými sklonmi a uhlami od samého začiatku..

p, blokuj citáciu 5,0,1,0,0 ->

Pred vytvorením individuálnej záťaže, ktorá by priniesla zotavenie do potrebných oddelení, je potrebné identifikovať hlavný problém v chrbte - ktorá časť chrbtice by sa mala zdôrazniť. Vopred si uvedomte, čo treba rozumieť: pri koartróze, prietrži, pri vysídlení stavcov - to je dôležité, diagnózu robí iba lekár. V každom prípade je však uvedená gymnastika podľa Bubnovského techniky a osoba prejde rovnakými krokmi na ceste k uzdraveniu. Výnimkou budú iba špecifiká samotných cvičení..

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Etapa 1, rovnako ako nasledujúce, je rozdelená do 10 tried. Je lepšie robiť gymnastiku každý druhý deň, najmenej však trikrát týždenne.

Táto fáza je zameraná na zahriatie svalov, bude začiatkom tvorby potrebného korzetu zadných svalov. Fáza 2 sa koná so zvýšeným zaťažením a umožňuje vám určiť reliéf korzetu, úsilie vynaložené na tréning bude viditeľné zo strany: držanie tela sa zreteľne vyrovná, ramená sa narovnajú. Avšak v tomto štádiu gymnastiky nie sú prípady exacerbácie chronických ochorení neobvyklé, stav sa môže dramaticky zhoršiť. V tomto prípade sa triedy posielajú na vyrovnanie chrbtice, ale program sa nezastaví úplne.

Komplex tried doma s expandérom Bubnovsky

Zahrejte sa

p, blokuj citáciu 9,0,0,0,0 ->

Pred každou lekciou, predtým, ako začnete pracovať na posilnení a rozvoji pružnosti svalov, musíte telo správne zahriať a prebudiť. Aby sa srdcová pumpa zrýchlila, dodal kyslík do potrebných oddelení, aby sa kĺby stali mobilnejšími, aby sa zabránilo ich poškodeniu. Správne zahrievanie a cvičenia na vyrovnávanie chrbtice - kľúč a základ pre vysokú účinnosť tréningu všeobecne.

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

Nohy sú od seba vzdialené od seba a vykonávajú sa rotačné pohyby hlavných kĺbových kĺbov. Počnúc zhora a klesajúc od krku po členok. Je dôležité venovať pozornosť dvom hlavným bodom: správna poloha chodidla, pre začiatočníkov to často nie je pevne pritlačené k podlahe, preto je lepšie vykonávať valivé pohyby trikrát od päty po končeky prstov, takže celá podrážka sa cíti spojená s podlahou. Druhý bod - netreba ponáhľať. Aby sa dosiahol liečebný účinok liečby kĺbov, každý prvok vyžaduje 10 až 15 rotačných pohybov v každom smere.

p, blokuj citáciu 11,1,0,0,0 ->

Nohy sú oddelené a pevne státé, rovnomerne rozdeľujúce telesnú hmotnosť, pomaly sa hlava začína otáčať doprava, potom sa rovnakou rýchlosťou doľava lieči krčná chrbtica. Potom sa pohyby rúk, obidvoch rúk, môžu vypracovať súčasne, po rozopnutí kĺbov zápästia sú lakťové kĺby a ramenný pás rozpletené..

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

Potom môžete ísť do tela. Nohy sú pevné, v tomto štádiu sa bude vyžadovať maximálna koncentrácia pozornosti, pretože kruhové pohyby sa musia vykonávať iba hrudníkom, panva by mala zostať nehybná, na riadenie procesu je lepšie položiť ruky na boky. Ak to nefunguje, mali by ste najprv skúsiť urobiť kosoštvorec v štyroch bodoch: natiahnite hruď doprava, dozadu, doľava, vpred a opakujte rovnaký postup v opačnom smere. Pohyb sa opakuje 20-krát. Pokračujú ďalšie cvičenia na vyrovnávanie chrbtice a zahrievanie svalov. Hrudník je na svojom mieste, panva sa otáča aj v oboch smeroch. Tento komplex je vhodný na liečbu koartrózy a iných kĺbov doma..

p, blokuj citáciu 13,0,0,0,0 ->

Nohy sa napínajú zdola nahor. Telesná hmotnosť sa prenáša na ľavú nohu a od kotníka sa opakujú rotačné pohyby. Potom koleno a bedra. Všetko sa opakuje na druhej nohe, tiež 20-krát. Po zahriatí môžete pristúpiť k základným cvičeniam gymnastiky Dr. Bubnovského pre začiatočníkov..

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

Súbor cvičení na posilnenie svalov krčnej a hrudnej chrbtice

Na to budete potrebovať rozťahovače pásky pripevnené k stene na úrovni tesne nad očami a na úrovni hrudníka.

p, blokuj citáciu 16,0,0,1,0 ->

Prvé cvičenie je ako mávať lyžiarom trhnutím. Počiatočná poloha je obrátená k stene chodidla v šírke ramien rozpínacej rukoväte, pripevnenej v rukách hore. Keď vydychujete, vaše ruky sa ťahajú dozadu a dopredu. Je veľmi dôležité si uvedomiť, najmä pre začiatočníkov, že pre vývoj svalov je vždy zapnutý
Je jedným z najzákladnejších pravidiel všetkých cvičení dýchať, oddychovať. Pohyb sa vykonáva 15 až 20-krát. Minúta prestávka.
Druhé cvičenie je ako zrkadlové opakovanie prvého. Počiatočná poloha je chrbtom k stene, šírkou ramien od seba, nohami stlačenými, v rukách expandéra upevneného zdola. Swing z úrovne podlahy do očí, koľkokrát to bolo v predchádzajúcom cvičení. Prestávka nie viac ako 1 minúta a znova sa blíži 20-krát.
Tretia úloha s expandérom fixovaným na úrovni hrudníka. Nohy sú mierne širšie ako plecia a mierne sa ohýbajú v kolenách, čelia k stene a priťahujú jedno alebo druhé rameno k telu. Pohyby budú podobné boxerským úderom, iba v opačnom smere, zvyšuje sa sila svalov paží a chrbta, dochádza k všeobecnému zlepšeniu.

p, blokuj citáciu 17,0,0,0,0,0 ->

Celý gymnastický komplex sa opakuje trikrát, každý prístup 20 krát.

Tréning nôh a tvarovanie korzetu v bedrovej chrbtici

Na úplné preštudovanie bedrového pásu je potrebný expandér upevnený na úrovni tesne pod kolenami.

p, blokuj citáciu 19,0,0,0,0 ->

Posilňovacie cvičenie sa vykonáva zo sedu. Dôraz na podlahu s pätami, expandér v rovných rukách, pohyb tela dozadu, lakte pritlačené k telu v uhle 90% alebo viac, vdychovanie, naklonenie vpred a vyrovnanie paží - výdych. Prestaňte minútu a opakujte znova 20 krát. Toto cvičenie je zvlášť užitočné pri koxartróze..

p, blokuj citáciu 20,0,0,0,0 ->

Rozpínadlá sú upevnené na chodidlách, východisková poloha: leží na jednej strane, spočíva na lakte, je lepšie položiť druhú ruku pred seba na vyváženie, nohy sú roztiahnuté, jedna na druhej. Inšpiráciou ohýbame nohu v kolene, ktoré je umiestnené na vrchu a čo najviac ju priťahuje do žalúdka. Nie je potrebné zvyšovať vysoko, uvoľňovať pri výdychu hladko, jemne, najmä pri koxartróze. Expander stiahne nohu dozadu, vďaka čomu dôjde k ďalšiemu zotaveniu. Opakuje sa aj na druhú stranu. Prestávka asi minútu a všetky cvičenia sa opakujú trikrát.

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,1 ->

Môžete pridať ďalšie cvičenie Dr. Bubnosky. Ležiaci na chrbte, striedavo priťahujúci kolená, siahajúci po nich rukami, sa komplex vykonáva 20-krát tromi spôsobmi. Takéto cvičenia pomáhajú posilňovať tlač. Zlepšenie prebieha doma a je vhodné pre začiatočníkov bez ohľadu na to, čo človek lieči - koxartrózu alebo osteochandrózu krčnej chrbtice.

Bubnovsky cviky na liečenie a prevenciu bolesti chrbta a krku počas sedavej práce

Cervikálna osteochondróza je mimoriadne nepríjemné ochorenie. Známy ruský špecialista Dr. Bubnovsky vyvinul súbor cvičení pre mnoho chorôb, vrátane cervikálnej osteochondrózy. Bubnovského cviky na osteochondrózu pomôžu nielen zmierniť akútnu bolesť pri tomto ochorení, ale budú slúžiť aj ako dobrá metóda na prevenciu a liečbu tejto patológie..

Dáva bolesť v zadnej časti hlavy lopatke, ramenu, ramenu? Naklonenie alebo otočenie hlavy je sprevádzané kŕčom, bolesťou chrbta? Je ťažké vstať ráno, celý deň musíte natiahnuť ruku, aby ste si šúchali krk? Toto sú iba prvé zvony, ktoré sa zvyčajne vysvetľujú únavou..

Problémy sa objavia neskôr, keď sa nervy a krvné cievy stiahnu. Hlava začne bolieť a točí sa, krk v chrbte horí ohňom, objavuje sa nevoľnosť, pocit nedostatku vzduchu.

Videnie trpí - ostrosť klesá, stmavnutie očí, blikanie bodiek. Tlak stúpa a štandardná liečba nepomáha. Cítim sa unavený, ohromený. Potom lekár urobí diagnózu - cervikálnu osteochondrózu.

Klasická liečba a metódy Dr. Bubnovského

Osteochondróza sa najčastejšie lieči liekmi. Lieky spomaľujú rozvoj osteochondrózy a tiež posilňujú svalové vlákna. To vedie k zníženiu zápalu a eliminácii bolestivého opuchu. Musíte však pochopiť, že lieky nelieči ochorenie, ale iba spomaľujú jeho vývoj.

Musíte si tiež uvedomiť, že lieky môžu poškodiť sliznicu žalúdka, preto ich musíte brať opatrne..

Okrem toho sa osteochondróza často lieči pomocou gymnastiky, terapeutických masáží a fyzioterapeutických metód (ultrazvuk, elektroforéza atď.). Lekári tiež odporúčajú kombinovať tieto liečby s bylinnými tinktúrami, aby posilnili svaly..

Sergey Bubnovsky vyvinul svoju vlastnú metódu liečby osteochondrózy. Táto technika je súborom fyzických cvičení. Musíme si však uvedomiť, že metodika Dr. Bubnovského nie je len cvičenie.

Kľúčovým rysom tejto techniky je príprava individuálnych programov po malých lekárskych testoch, ktoré presne určia lokalizáciu bolesti.

Po vyšetrení by mal človek navštíviť lekárov, ktorí sú oboznámení s technikou Bubnovsky, aby sa naučil špeciálne cvičenia. Na konci tréningu môže človek samostatne robiť gymnastiku doma.

Túto techniku ​​uznáva úradné lekárstvo..

Prvé výsledky sa neobjavia okamžite, ale stále, veľmi skoro - za 5 - 10 dní. Ak úprimne vykonávate všetky cvičenia predpísané lekárom, syndróm bolesti sa zníži, obnoví sa pohyblivosť chrbtice a stav sa zlepší.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského sa môže vykonávať aj na prevenciu, ktorá môže významne znížiť riziko vzniku osteochondrózy. Ak je osteochondróza v neskorom štádiu vývoja, potom Bubnovskyho metóda bude mať tiež pozitívny vplyv na organizmus, hoci zlepšenie nastane 15 - 20 dní po začiatku cvičení..

Výhody cvičenia

Pacienti, ktorí prídu na S. Bubnovsky, zvyčajne užívajú tabletky alebo aplikujú masť. Lekár okamžite varuje, že analgetiká sa budú musieť v štádiu prípravy opustiť. Používanie liekov proti bolesti zbavuje osobu motivácie k pravidelným triedam, úplnému návratu počas tréningu. S. Bubnovsky učí pacientov, ako sa zbaviť napätia s následnou relaxáciou určitých svalových skupín.

Úlohou kinezoterapie nie je len odstránenie nepohodlia krčnej chrbtice. Pacientom sa odporúčajú cvičenia na chrbticu, ktorých realizácia je zameraná na maximálnu možnú obnovu chrupavky a kostného tkaniva postihnutého osteochondrózou..

Tiež kvôli stabilizácii diskov a stavcov nedochádza k stlačeniu krvných ciev a koreňov chrbtice. Bolesti hlavy, závraty, skoky v krvnom tlaku, poruchy zraku a sluchu postupne miznú a potom úplne vymiznú.

Indikácie a kontraindikácie pre triedy

Je potrebná odborná konzultácia, pretože v niektorých prípadoch je použitie metódy nebezpečné. Kontraindikácie pri vykonávaní cvičení podľa tejto techniky sú nasledujúce:

 • pooperačné obdobie;
 • väzné slzy;
 • pretrhnutia šliach;
 • nestabilná hemodynamika (napríklad zvýšené riziko infarktu alebo mŕtvice);
 • prítomnosť rakoviny.

Bohužiaľ, gymnastika má kontraindikácie

Fyzické cvičenia po operácii sú kontraindikované, pretože môžu spôsobiť zranenia a otvorené nezahojené chirurgické rany. Kontraindikácie sú spojené s rizikom akútnej bolesti a nepohodlia.

Priebeh cvičení sa aktívne používa na zmiernenie miernej bolesti pri osteochondróze. Prejavy dystrofických procesov nemusia byť vyjadrené a začínajú miernym pocitom nepohodlia, čo predstavuje nebezpečenstvo pre túto skupinu chorôb..

V budúcnosti sa môže patológia vyvinúť do tej miery, že pacient nebude schopný vykonávať pohyby krku.

Je potrebné poznamenať, že tak ako pri každom fyzickom cvičení, aj pri tomto cvičení je charakteristická bolesť svalov. Prebehne o dva týždne.

Funkcie cvičení na Bubnovsky

Metóda liečby cervikálnej osteochondrózy podľa Bubnovského je určená na dlhodobú výkonnosť. Neočakávajte, že získate rýchle výsledky, ale pri pravidelnom vykonávaní a správnej technike očakávate výsledky.

Cvičenia pomáhajú obnoviť krvný obeh a metabolické procesy v krčnej chrbtici, posilňujú svaly, zvyšujú pohyblivosť krku. Budú účinné v ktoromkoľvek štádiu choroby..

Lekár sa domnieva, že normálne fungovanie krčnej chrbtice nie je možné bez pohybov vrátiť. Táto technika je založená na posilňovaní väzivového aparátu a svalového korzetu. Je však dôležité kombinovať gymnastiku s inými terapiami..

Špecialista vám odporúča skontrolovať stravu a vykonať masáž krku. V špecializovaných centrách sa môžete uchýliť k kryoterapii - liečbe prechladnutia, ktorá podľa autora metodiky tiež dokonale pomáha v boji proti chorobe. Technika liečby by sa mala zvoliť individuálne, pričom by sa mala zohľadniť charakteristika stavu pacienta a závažnosť ochorenia.

V klasickej verzii sa gymnastika vykonáva v špeciálnej telocvični vybavenej cvičebnými strojmi. Môžete to však vykonať doma..

Po prvé, je dôležité študovať základné pravidlá a zásady, absolvovať školiaci kurz so špecialistom na fyzioterapeutické cvičenia alebo to urobiť pomocou videa.

Pri vykonávaní cvičení musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Pred začatím vyučovania nezabudnite navštíviť špecialistu, aby ste vzali do úvahy charakteristiky choroby a prítomnosť / neprítomnosť kontraindikácií.
 • Počas prvých 2-3 týždňov musíte každý deň robiť cvičenia. Ak choroba prechádza rýchlo, bude stačiť tréning za deň.
 • Pri cvičení je potrebné pozorovať rovnú polohu chrbta.
 • Cvičenia by sa mali vykonávať hladko, pomaly, bez náhlych pohybov a trhania. Počet opakovaní je 5 pre každú stranu, s časom sa zvyšuje.
 • Pri vykonávaní komplexu dochádza k efektu v dôsledku rozšírenia krčných svalov a relaxácie. V konečnej pozícii sa musíte snažiť trvať 30 sekúnd, aby sa objavila trochu únava..

Osobitné školenie pred komplexom sa však nevyžaduje, aby sa však zvýšila účinnosť, odporúča sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • Lekciu by ste mali začať zahrievaním svalov a kĺbov krčnej chrbtice. Na tento účel môžete použiť neostrené plachty hlavy v rôznych smeroch alebo vpred a tiež jemne hádzať krk rukami..
 • Predbežne sa odporúča osprchovať sa, čo pomôže uvoľniť svaly krku a zlepšiť krvný obeh, v dôsledku čoho sa zrýchľujú procesy opravy tkanív. Ak máte medzistavcovú prietrž, sprcha by nemala byť príliš horúca..
 • Na konci gymnastiky sa odporúča jednoduchý úsek, ktorý pomáha predchádzať bolesti po tréningu..
 • Kúpanie v bazéne poskytuje vynikajúce výsledky - je to užitočné najmä pri medzistavcových kýlach..

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sú ranné prechádzky na čerstvom vzduchu veľmi užitočné. Prispeje to k obohateniu zapálených tkanív kyslíkom..

fyzioterapia

Bubnovsky cviky sa môžu vykonávať doma. Nevyžaduje sa špeciálna fyzická príprava, všetky pohyby sú jednoduché a zrozumiteľné.

Začiatočníci musia zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

 1. Prvý deň nemusíte robiť veľké pohyby a dostať sa do veľmi unaveného stavu. Ak sú svaly slabé, zrania sa nasledujúce ráno..
 2. Medzi cvičeniami nenechajte vyschnúť ústa, pite vodu v malých dúškoch.
 3. Ak bolesť nie je silná, pokračujte v gymnastike. U syndrómov akútnej bolesti to nemôžete urobiť.
 4. Po každom cvičení sa chválte za prekonanie vlastnej slabosti..

Na poznámku. Bubnovsky neodporúča okamžite odmietnuť vziať liek. Najprv môžete znížiť ich počet a po niekoľkých lekciách ich minimalizovať.

Hlavný komplex

Vykonajte všetky základné cvičenia bez trhania, s plynulými pohybmi. Udržujte chrbát rovno, potiahnite hlavu k stropu a položte ruky na kolená. Otočte hlavu, zostaňte v polohe a počítajte do 10. Po dokončení cvičenia na jednej strane sa vráťte do východiskovej polohy a opakujte v opačnom smere. Pohľad by mal sledovať zákruty hlavy. Opakujte cvičenia 5-10 krát.

 1. Preťahovanie bočných svalov krčnej chrbtice. Natiahnite ucho k ramenu, zaistite sa, zdvihnite hlavu a natiahnite na druhú stranu.
 2. Daj si bradu na hruď, vydrž. Nadvihnite ho a mierne ho potiahnite dopredu. Hlava by sa nemala sklopiť dozadu.
 3. Natiahnite krk dopredu, bradu rovnobežne s podlahou. V oblúku ho potiahnite do podpazušia, vráťte sa do pôvodnej polohy, opakujte opak.
 4. Otočte hlavu doprava, zodvihnite bradu a pozerajte sa na strop, zopakujte pohyb doľava.
 5. Ľavou kefou zatlačte na pravé rameno, lakte položte rovnobežne s podlahou, zatiaľ čo ľavé rameno sa automaticky zdvíha. Otočte k tomu hlavu a dotiahnite bradu. Opakujte na druhej strane.
 6. Zdvihnite ruky hore, spojte sa s dlaňami nad korunou a roztiahnite lakte do strán. Otočte hlavu doprava a potom doľava.
 7. Natiahnite ruky do strán a potiahnite dozadu tak, aby boli lopatky spojené. Vykonajte cvičenie zdvihnutím jednej končatiny, mierne znížením druhej, vziať ju späť a pokúsiť sa pripojiť lopatky.
 8. Natiahnite ruky čo najviac dozadu, roztiahnite bradu.
 9. Zdvihnite kefy na strop a vytiahnite bradu smerom dopredu.

Po gymnastike musíte urobiť malý úsek, ktorý upevní výsledok a uvoľní svaly. Ďalej lekár odporúča vykonať masáž sami. Na zabránenie ochoreniam počas sedavej práce možno vykonať súbor cvičení..

Sila gymnastika

Podľa lekára je efektívnejšie vykonávať silové cvičenia proti osteochondróze.V jeho škole sa používajú špeciálne simulátory, improvizované nástroje sa môžu používať doma..

Súbor cvičení na cervikotoraciálnu osteochondrózu:

 1. Push up. Umiestnite 2 stoličky blízko postele, šírku ramien od seba. Postavte nohy spolu s panvou na posteľ. Dajte ruky na sedadlo stoličky a pomaly tlačte dopredu. Nižšie, keď vydýchate, vstaňte, keď inhalujete. Keď sa svaly posilňujú, zväčšite vzdialenosť medzi stoličkami..
 2. Ľahnite si chrbtom na posteľ a položte hlavu na samý okraj. Vezmite si do rúk činky alebo ťažké predmety a natiahnite sa pred seba. Keď vydýchnete, uvoľnite ich za hlavu, vdýchnite a uvoľnite vzduch, aby ste sa vrátili do pôvodnej polohy.
 3. Zostaňte v rovnakej polohe a zdvihnite ruky pred činky. Položte ruky pod posteľ a znova zdvihnite.
 4. Posaďte sa medzi stoličky a položte ruky na okraj sedadla. Na výdychu vyrovnajte ruky, vdýchnite push-up, vráťte sa na podlahu.

Vykonajte všetky cvičenia 5-10 krát, postupne zvyšujte počet pohybov. Musíte to robiť každý deň po dobu 15 dní, potom je možné robiť gymnastiku 3-4 krát týždenne.

Dobre trénuje chrbtové svaly. Za týmto účelom si môžete kúpiť špeciálnu vodorovnú lištu a umiestniť ju do dverí. Lekári odporúčajú začať od malej výšky, aby sedeli na podlahe, aby ste sa dostali k priečke. Keď sa svaly posilňujú, tyč stúpa vyššie.

nabíjanie

Ranné cvičenia nenahrádzajú základné a silové cvičenia, ale sú len dobrým doplnkom k nim. Ihneď po prebudení pacienti často trpia závratmi, blikajúcimi muchami a farebnými škvrnami v očiach..

Telo tak počas spánku reaguje na slabý obeh v krčnej oblasti. Cvičenie pomôže zlepšiť krvný obeh, pripraviť sa na pracovný deň. Tu je niekoľko užitočných cvičení:

 • sedí na posteli a napnite ucho najskôr k jednému a potom k druhému ramenu;
 • vykonávať niekoľko kruhových otáčok hlavy v rôznych smeroch, bez prevrátenia alebo naklonenia;
 • natiahnite ruky pred seba, striedavo zaťte a uvoľnite päste;
 • dajte dlane na svoje plecia, otáčajte sa lakťami kruhovo;
 • stojte s nohami trochu od seba, položte ruky na opasok, urobte niekoľko zákrut a zákrut;
 • bez zmeny polohy tela urobte niekoľko malých výpadov dopredu, dozadu, do strán (môžete na stoličke);
 • ľahnite si na brucho, zároveň zdvihnite ruky a nohy, napnite svaly na krku, opasok na ramene, dolnú časť chrbta.

Počet opakovaní je ľubovoľný. Ak sú počas cvičenia vo svaloch príjemné pocity, môžete to urobiť 15 až 20-krát.

Diéta a režim pre osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice nielen pomocou gymnastiky, ale aj technikou hlbokého bránenia v dýchaní, triedami s psychológom, stravou a správnym režimom dňa.

Zvýšené zaťaženie krčnej chrbtice, fajčenie, vzpieranie sú úplne vylúčené. Je potrebné odmietnuť polotovary, údené mäso, mastné mäso, párky. Odporúča sa nahradiť mliečnymi výrobkami, čerstvými bobuľami, ovocím, zeleninou, orechmi.

Čo robiť, aby sa výsledok uložil

Na udržanie výsledkov by ste mali pravidelne cvičiť. Ak ako preventívne opatrenie používate gymnastiku, riziko osteochondrózy sa zníži na nulu. Najväčší účinok sa dosiahne, ak začnete športovať v skorých štádiách osteochondrózy.

Ak to zanedbáte, potom môže gymnastika pomôcť zastaviť progresiu choroby a zlepšenie možno dosiahnuť len po veľmi dlhom období pravidelného školenia..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice podľa Bubnovského v špecializovaných centrách prebieha vo viacerých etapách. Intenzita zaťaženia pacienta a druh vykonaných cvičení sa líšia. Počas liečby je komplex upravený, každý vyžaduje dôkladnú štúdiu stavu pacienta.

Kým sa znova stretneme!

Bubnovsky cviky na liečenie a prevenciu bolesti chrbta, krku, so sedavou prácou

20 cvičení Bubnovského - princípy gymnastiky pre zdravie

Cvičenie s paličkou na chrbát a chudnutie

Cvičenie pre golierovú oblasť chrbtice a prevencia

Liečebný komplex cvičení na osteochondrózu a sedavú prácu

Bubnovsky gymnastika doma: cvičenie na chrbticu

Miechový chrbtica človeka pociťuje výrazný stres, a preto potrebuje oddych a relaxáciu. Zabudli sme na to, že sme odsúdení na bolesti chrbta.

Ak je vám tento problém známy, pomôže ho vyriešiť cvičebný systém vyvinutý Dr. S. M. Bubnovským..

Cvičenie chrbtice doma, ponúkané ako súčasť metodiky Dr. Bubnovského, zahŕňa iba tri hlavné typy pohybov..

Triedy metódy sú čo najjednoduchšie a najbezpečnejšie, vďaka čomu je liečba podľa metódy Bubnovsky vhodná pre ľudí s akýmkoľvek stupňom telesnej výchovy..

Napriek tomu, že pacienti Sergeja Michajiloviča, vyliečení svojou metódou, ho nazvali „Doktorom chrbta“, tento súbor cvičení môže tiež vyliečiť:

 • Migrény a bolesti hlavy.
 • Prostatitída, hemoroidy, sexuálna dysfunkcia.
 • Rôzne opomenutia vnútorných orgánov.
 • nadváha.

Technika, ktorú vyvinul Dr. Bubnovsky, patrí medzi 20 najlepších metód liečby bolesti chrbta..

Jednou z nesporných výhod tejto jednoduchej lekárskej techniky je schopnosť vykonávať cvičenia doma, bez „dozoru“ odborníkov a bez ďalšieho vybavenia..

Aká je metóda Dr. Bubnovského

Hlavným účelom tejto techniky je vyriešiť problémy hrudnej chrbtice a bedrovej oblasti. Jednoduchá gymnastika je indikovaná na osteochondrózu, spondylartrózu, spondylózu, zakrivenie chrbtice, vertebrálnu prietrž.

Ďalšie účinky sa dosahujú zavedením 5 zlatých pravidiel:

 1. Pohybovať!
 2. Dýchajte cvičenia;
 3. Dajte telu správnu výživu;
 4. Vykonajte vodu pri teplote porovnateľnej s teplotou ľudského tela;
 5. Počas tréningových období pite viac ako obvykle.

Každé gymnastické cvičenie Dr. Bubnovského stimuluje pružnosť väzov, posilňuje svalový korzet.

Odporúčajú sa nielen preventívne triedy, ale aj existujúce bolesti chrbta.

Ak sú záchvaty bolesti chrbtice prekvapené, potrebujete pomoc čo najskôr, a preto je komplex Bubnovsky prispôsobený primárne na domácu výkonnosť..

Ako profylaktický by mal byť výcvik pravidelný..

Pri bolestiach v dolnej časti chrbta počas cvičenia môžete použiť ľad zabalený v tkanine, ktorá je pod chrbtom s bolesťou. Pretože sa cvičenie odporúča pre domáce použitie, príprava ľadu vopred nie je vôbec náročná..

Čas strávený na Bubnovského cvičeniach je navrhnutý špeciálne na zabránenie podchladeniu. Môžete si byť istí, že nevychladnete.

Hlavné pohyby, ktoré obsahuje program Bubnovsky, sú:

 • Relaxácia (ochabnutie) a následné ohnutie chrbta (aj keď bolesť chrbta);
 • Rozťahovanie medzistavcových priestorov;
 • Zdvíhanie zadku z náchylnej polohy (na posilnenie brušných svalov).

Preto ktorýkoľvek z komplexov zahrnutých v lekárskej metodológii vymedzuje oblasť hrudníka, poskytuje primeranú prácu na chrbtici a posilňuje svalstvo (koniec koncov je známe, že zdravý chrbát je možný iba vtedy, keď svaly celého tela hladko fungujú)..

Aké problémy s chrbticou rieši Bubnovskyho metóda??

Pravidlá pohybu vyvinuté lekárom sú uplatniteľné v mnohých prípadoch - od kýly po zlomeniny chrbtice, od nočných bolestí chrbtice spôsobených sedavým životným štýlom až po štipnutie nervov chrbtice..

Ak ste sa v tomto zozname „našli“, odporúčame vám, aby ste si pozorne prečítali túto techniku.

Terapeutická gymnastika Bubnovsky hrať doma

Toto sú najjednoduchšie cvičenia pre vyššie uvedenú metódu..

Pri vykonávaní cvičení môžete tlačiť texty, aby ste ich pred očami nevedeli. Môžete sa tiež riadiť obrázkami.

Sanitka pre bolesti chrbta

 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Natiahnite chrbticu, spustite sa na podlahu a súčasne „krokajte“ ľavým kolenom a pravou rukou, potom pravým kolenom a ľavou rukou. Pokúste sa natiahnuť chrbticu. 20-30 minút.
 • Východisková poloha - leží na chrbte, ruky za hlavou, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite telo a posúvajte lakte smerom k kolenám. 15–20 minút.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale nohy sú rovné. Nadvihnite telo a súčasne pohybujte lakťom pravej ruky vpred a smerom ku kolenu ľavej nohy. Potom to isté s druhou rukou a nohou. 10-15 minút.
 • Východisková poloha - sediaci na podlahe, nohy priamo pred vami. Ohnite jednu nohu za koleno, uchopte špičku a narovnajte ju smerom dopredu. To isté s druhou nohou. 10-15 minút.

Takéto cvičenia pomôžu, keď nie je čas ísť do ordinácie lekára a pri absencii bolesti kĺbov.

Cvičenia nočnej bolesti

Sú chvíle, keď počas dňa v práci - vo vzpriamenej polohe alebo v sede - chrbát nebolí, ale spodná časť chrbta sa cíti bolesťami pri ťahaní, stačí si ľahnúť.

 • Východisková poloha - ležiace na podlahe, položte nohy tak, aby boli nad hlavou (napríklad na stoličku alebo kreslo).
  Nohy by mali byť ohnuté na kolená a ruky by mali byť za hlavou..
  Najlepšie je dať niečo studené pod spodnú časť chrbta (najjednoduchší spôsob je ľad v tkanine). Odtrhnutím hrudnej časti z podlahy nadvihnite telo k nohám. 5-10 krát.
 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Ohnite chrbát a zaokrúhľujte ho, simulujúc popíjanie mačiek. Počet opakovaní - keď je to pohodlné.
 • Cvičenie vyžaduje expandér a loptu. Pripevnite expandér na stenu, sadnite si pod neho a pod chrbát položte veľkú guľu. Vytiahnite voľný koniec expandéra a pripevnite ho k nohe.
  Opakujte niekoľko cyklov: zdvihnutie rovnej nohy - ohýbanie - vyrovnanie - nohu sklopte. To isté s druhou nohou, každá 5-10 krát.

Takáto jemná gymnastika doma vyžaduje menej úsilia ako cvičebná terapia, ale horšie pomáha. Natiahnutie svalov zbaviť bolesti.

Profylaxia sedacej chrbtice

 • Štartovacia poloha, nohy širšie ako plecia. Keď sú vaše ruky sklopené dopredu, uchopte držiak (parapet, stôl, operadlo stoličky). 3-4 krát na „poklesnutie“ a uvoľnenie podpory, naklonenie k nohám 5-10 krát.
 • Východisková poloha - stojatá, narovnaná noha, aby sa udržala na podpere (nízky parapet, stolička). Vydýchnite, ohnite sa nadol. 5-10 krát na každú nohu.
 • Východisková poloha - leží na bruchu, rovné ruky dopredu. Pri výdychu zdvíhajte telo a pomáhajte rukami. 5-10 krát, zakaždým pretrvávajúce v tejto polohe počas 3-5 sekúnd.
 • Počiatočná poloha je rovnaká. Súčasne zdvihnite rovné nohy a ruky a natiahnite sa dopredu a dozadu. 5-10 krát.
 • Východisková poloha, jedna noha vpredu. S výdychom sa k nej nakloňte a ohnite sa v dolnej časti chrbta. Sklopte na 5 až 7 sekúnd. Je dôležité udržiavať nohy rovno. Každá noha má 5-7 svahov.

Príprava na gymnastiku doma

Aby sa z týchto kurzov dosiahol iba pozitívny efekt, cvičenia sa musia robiť v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 1. Denný rozvrh bez zjavných ťažkostí.
 2. Cvičenie začnite najskôr 2 hodiny po jedle.
 3. Pred začatím gymnastiky napnite kĺby a svaly (krúživé pohyby alebo trenie).
 4. Po tréningu sa osprchujte a dajte telu najmenej polhodinový odpočinok.
 5. Počas cvičenia zhlboka a pokojne dýchajte nosom bez toho, aby ste zadržiavali dych.

Výhody Bubnovského techniky

Kinezoterapia, to znamená liečba pohybom, je komplexný prístup, ktorý nemá vedľajšie účinky a pri absencii kontraindikácií predstavuje spoľahlivý nástroj na liečenie mnohých chorôb chrbta doma..

Ľudia, ktorí nie sú zvyknutí na fyzickú aktivitu, uprednostňujú drogy. V niektorých prípadoch je to úplne opodstatnený prístup..

Ale v prípade bolesti chrbta nesteroidné protizápalové lieky iba zmierňujú príznaky a dočasne „vypínajú“ bolesť.

V budúcnosti tak či onak, až kým sa neodstráni príčina bolesti, sa očakáva, že pacienti budú stuhnutí v pohybe, zvyšujú zápalový proces a niekedy je zrejmá potreba chirurgického zákroku..

Aby sa tomu zabránilo, gymnastika chrbtice, ktorá je prispôsobená na použitie doma a má nasledujúce výhody:

 • Zohľadnenie zmien kĺbov a chrbtice súvisiacich s vekom,
 • Rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice,
 • Priaznivý účinok na svaly a väzivo,
 • Stimulácia krvného zásobovania svalového korzetu a kĺbov,
 • Rozvoj flexibility, udržanie mobility a tónu,
 • Zlepšenie metabolických procesov.

Pripomeňte tiež, že liečba chrbta a kĺbov je najúčinnejšia so zložitým účinkom, to znamená, že cvičenia doma nestačia; je potrebné zmeniť stravovacie návyky a pokúsiť sa zabrániť podchladeniu, aby sa nestratila schopnosť dýchať nosom.

Škola Bubnovsky preukázala svoju účinnosť pri liečbe chrbtice a kĺbov, jej lekcie sú rozšírené. Spoločná gymnastika je dnes prezentovaná v lekárskych centrách aj v publikáciách na internete..

Lekárske centrá ponúkajú špecifické simulátory pre napínanie svalov, ale ako to robiť doma?

Najjednoduchšie cvičenia sa dajú robiť doma, pomôže vám to krátkou drevenou paličkou na zdôraznenie, ako aj prítomnosťou expandéra s loptou - a máte skvelú alternatívu k simulátoru..

Môžete si teda sťahovať videá na internete, aby ste doma mohli sledovať a predvádzať komplex. Takmer každá vážna stránka o telesnej výchove obsahuje informácie o systéme Bubnovsky.

Pravidelné cvičenie v kombinácii s ďalšími odporúčaniami techniky Bubnovsky posilní chrbticu, zbaví sa bolesti chrbta a zabráni ich opakovaniu..

Pred začatím samostatnej hodiny sa odporúča, aby ste sa poradili so svojím lekárom alebo lekárom z centra Dr. Bubnovského.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže krčnej, bedrovej a hrudnej chrbtice sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa používa diskektómia, laminektómia, nukleoplastika.
Pupočná prietrž pred porušením je sprevádzaná úplnou absenciou bolesti a nepohodlia. Čím viac sa tým dostane, tým vyššie je riziko nepríjemných pocitov a bolesti.
Ak má osoba kýlu chrbtice bedrovej chrbtice, liečba by sa mala začať okamžite, aby sa predišlo komplikáciám. Lekári odporúčajú na uvoľnenie diskov kombináciu liekov proti bolesti a cvičebnej terapie.