loader

Hlavná

Hlava

Ošetrenie stavcovej hernie podľa Bubnovského metódy

Komplex cvičebnej terapie zaujíma kľúčové miesto pri obnove chrbtice po úrazoch a chorobách. Cvičenia na herniu chrbtice podľa Bubnovského sú kombináciou presných pohybov, ktoré nepoškodzujú telo. Zabraňujú rozvoju patológie a pomáhajú zmenšovať veľkosť vertebrálnej kýly.

Aká je podstata komplexu?

Bubnovsky vytvoril fyzioterapeutickú metódu pre prácu s pacientmi, ktorí sa obávajú kýly bedrovej chrbtice. Postupne sa prispôsoboval iným častiam tela. Hlavným cieľom tejto techniky je obnoviť svalovú aktivitu a flexibilitu kĺbov, ktoré boli zlomené v dôsledku sedavého životného štýlu.

Komplex fyzickej terapie zahŕňa cvičenia, ktoré sa vykonávajú s rôznou intenzitou. A aby obnovil svalový tonus a zlepšil funkčnosť chrbtice, lekár vytvoril univerzálny simulátor Bubnovsky. Pohybová liečba eliminuje bolesť, vyvíja motorickú aktivitu všetkých častí hrebeňa.

Vlastnosti metódy

Liečba metódou Bubnovsky je sprevádzaná diagnostikou pohybového aparátu, ktorá vám umožňuje určiť umiestnenie patológie. Cvičenia, ktoré sa používajú na obnovenie motorických funkcií, zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. Procedúry fyzioterapeutického cvičenia sa vykonávajú ambulantne na klinike alebo doma.

indikácia

Fyzioterapeutické cvičenia sa odporúčajú v nasledujúcich situáciách:

 • Ako profylaxia pre ľudí, ktorí sú náchylní na vývoj prietržových procesov a ktorí sú ohrození osteochondrózou.
 • Za účelom zlepšenia krvného obehu. Zanedbanie fyzickej aktivity vedie k fyzickej nečinnosti, v dôsledku ktorej sa vyvíjajú patologické procesy v chrbtici.
 • Pred alebo po chirurgickom zákroku.

Telesnú výchovu nemôžete vykonávať bez prítomnosti lekára, ak máte problémy s krčnou chrbticou, ale je povolený tréning doma s herniou v dolnej časti chrbta. Komplex je vybraný iba špecialistom, berúc do úvahy štádium choroby a individuálne charakteristiky pacienta. Aby sa počas fyzického zahrievania vertebrálna hernia nepripomínala nepríjemným pocitom, nabíjanie sa vykonáva po odstránení akútnych príznakov..

Komplexná cvičebná terapia

Technika Bubnovského pozostáva zo série špeciálnych cvikov, vďaka ktorým svaly hlbokého chrbta fungujú, zmierňujú kŕče, zmierňujú bolesti a zlepšujú pohyblivosť. Vykonávajú sa hladko, opatrne a s postupne sa zvyšujúcou intenzitou. Rýchlosť, trhanie, náhle pohyby sú vylúčené. Každý pohyb by mal priniesť radosť a nemal by spôsobovať nepohodlie.

Na liečbu a prevenciu medzistavcovej prietrže

Komplex, ktorý na sebe Sergej Bubnovskij skúmal, zahŕňa univerzálne hnutia. Tvoria základ fyzioterapie medzistavcovej prietrže a zameriavajú sa na zlepšenie fungovania stavcov a svalov tlače. Postupne sa k nim pridávajú pohyby na vypracovanie ďalších zón. Hlavný súbor cvičení zahŕňa napríklad:

 • "Bicykel". Počiatočná poloha je vodorovná. Vytiahnite kolená k bruchu (uhol 90 stupňov), ruky na podlahe. Kopanie napodobňuje cyklistiku.
 • "Krútenie". Póza je rovnaká, ruky za hlavou, ohýbajú pravú nohu v kolene. Zdvíhanie ramien nad podlahou, ohýbanie ľavej nohy, ťahanie za pravý lakeť a narovnávanie. Zopakujte ďalšiu končatinu.
 • "Most". Z náchylnej polohy vytiahnite telo do prijateľnej výšky pomocou rúk.
 • Sklopenie doľava a doprava, tam a späť.

Pri liečbe medzistavcových prietrží sa odporúča absolvovať kurz fyzioterapie na simulátore robotov Bubnov podľa osobne zvoleného programu..

Pre bedrovú oblasť

Funkčné poruchy lumbosakralu počas akútneho priebehu sa korigujú nabíjaním na boku a na chrbte (kolená sa ťahajú až do žalúdka). V akútnom štádiu sú súčasťou súboru cvičení, ktoré sa vykonávajú ráno a večer po dobu 10 - 20 minút. Napríklad relaxačné polohy pre ležanie na spodnej časti chrbta:

 • Na zadnej strane. Kolenný a bedrový kĺb sa pomocou držiaka ohnú v uhle 90 stupňov.
 • Na brucho. Neroztrhajte si hlavu z podlahy, vankúš nie väčší ako 6-8 cm je umiestnený pod žalúdkom.

Cvičenia, ktoré sa vykonávajú v horizontálnej polohe:

 • Ohnite nohy v kolenných kĺboch. Nadýchnite sa dlaní do päste. Ako ste výdych relaxovať.
 • Narovnať nohy, ruky dole. Pritiahnite zdravú končatinu do kolena a položte ju s dôrazom na pätu.
 • Telo je uvoľnené, paže pozdĺž tela, vydýchnite a vydýchnite.
Späť na obsah

Po akútnom období

Ako bolesť ustupuje, sú pridané Bubnovského cviky na prietrž bedrovej chrbtice v polohe kolena a sedenia:

 • Východisková poloha - kľakanie, opierka dlaní, uvoľnená chrbát. Ohyb sa nadýchnite, vydržte statiku, vydýchnite a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 • Východiskovou pozíciou je dôraz na dlane, zatiaľ čo ľavá noha sa pomaly vracia späť, zostatok sa prenesie doprava a popije sa, pravá ruka sa posunie dopredu. Vymeňte nohu a pažu a vykonajte 15 až 20 opakovaní.
 • Počiatočné držanie tela je na kolenách, dlaniach pod pažami. Pri udržiavaní rovnováhy jemne tlačte telo dopredu. Chrbát v dolnej časti chrbta sa neohýba.
 • počiatočné držanie tela - v polohe na sedenie na zemi, ruky položené dozadu a odpočívajúce v dlani. Najprv zdvihnite ohnuté končatiny, potom rovno.
Späť na obsah

Pre hrudnú a krčnú oblasť

Kýla chrbtice sa stáva kontraindikáciou pohybov s veľkými odchýlkami tela. Keď si svaly zvyknú na dané tempo, záťaž sa postupne zvyšuje. Bubnovsky ponúka nasledujúce cvičenia pre krk:

 • kývnutie hlavy dozadu a dopredu;
 • naklonenie doľava a doprava;
 • kruhové pohyby hlavy v jednom a druhom smere;
 • zdvíhanie ramien nadol, spúšťanie nadol;
 • ťahaním brady k hrudníku, keď stojíte na všetkých štyroch.
Terapeutická gymnastika - účinná prevencia chorôb chrbtice.

Poškodenie disku hrudnej chrbtice je netypické poškodenie, pretože je zosilnené rebrami. Všimnite si však hlavné cvičenia, ktorých implementácia je účinná pri liečbe a prevencii:

 • Východisková poloha - leží na bruchu. Natiahnite ruky nad hlavu.
 • Rovné nohy vystupujú z polohy na bruchu.
 • Sedenie na stoličke: vdychovanie - chrbát sa ohýba, výdych - vpred.

Lekári okrem toho navrhujú pridať cviky Mackenzie na herniu krčnej chrbtice, ktoré sú založené na trakcii. Odporúčajú sa krky zo strany na stranu, hore a dole. Ak vám to lekár dovolí, môžete pridať silový tréning s činkami. Pri vykonávaní cviku nie sú povolené trhavé ostré zákruty. Vyžaduje sa odborný dohľad.

Kontraindikácie pre gymnastiku

Vyvinutá a patentovaná Bubnovská gymnastika pre bedrovú chrbticu osobitne a celý hrebeň ako základ tela je všeobecne bezpečná metóda. Existujú však situácie, keď je liečenie prietrže touto technikou kontraindikované. Medzi kontraindikácie patria srdcové choroby, cerebrovaskulárne príhody, rakovina a pooperačné obdobie..

Miechová kýla nie je veta!

Na stiahnutie knihy

O knihe „Mieňová kýla - nie veta!“

Ľudia čelia bolesti chrbta spôsobenej prietržou a snažia sa ju čo najviac zbaviť. Bolesť samozrejme narúša normálny život a dokonca aj tie najznámejšie činy. Niekto sa rozhodne podstúpiť operáciu a niekto sa pokúša zbaviť bolesti inými spôsobmi. V určitom okamihu sa môže zdať, že sa to nikdy neskončí a že niet cesty. Kniha dr. Sergei Bubnovského „Miechová kýla nie je veta!“ dáva nádej, že všetko je opraviteľné. Pracoval viac ako tridsať rokov a vo svojej praxi sa vyskytlo veľa veľmi zložitých prípadov. Sergey Bubnovsky pomáha svojim pacientom prostredníctvom špecifického cvičebného systému a vyhýba sa chirurgickému zákroku.

Kniha poskytuje pochopenie toho, čo je kýla chrbtice, ako sa zdá. Niekedy kvôli tomu nevzniká bolesť a vy sa musíte naučiť rozlišovať medzi povahou bolesti, pomôže vám aj kniha. Čitatelia si budú môcť nájsť odpoveď na otázku, ktorú možnosť liečby zvoliť. Samotný lekár hovorí, že si môžete pomôcť s cvičením, stačí vedieť, ako ich máte robiť. Manuál pomáha zbaviť sa strachu z pohybu. Podľa odporúčaní lekára môžete postupne pochopiť, že bolesť ustupuje. Kniha je vhodná pre mladých ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoje zdravie, a pre starších ľudí, ktorí majú nielen prietrž chrbtice, ale aj iné choroby..

Na našich stránkach si môžete stiahnuť knihu „Spinal hernia - not veta!“ Bubnovsky Sergey Mikhailovich zadarmo a bez registrácie vo formáte fb2, rtf, epub, pdf, txt, čítať knihu online alebo kúpiť knihu v internetovom obchode.

Názory čitateľov

Autor spochybňuje všeobecne akceptovaný a vynútený názor, že stavcová hernia je trest

V tejto knihe je humor taký, že si ho prečítate, ale nesmejete sa svojimi ústami, ale každá bunka vášho tela sa smeje a navonok sa tento smiech neprejavuje

Gymnastika Bubnovsky s kýlou chrbtice 3

Miechová kýla desí mnoho pacientov, ktorí po nej potrebujú chirurgický zákrok a dlhú rehabilitáciu. V niektorých prípadoch sa chirurgickému zákroku nedá vyhnúť, ale tento problém sa často dá vyriešiť menej radikálnymi metódami. Terapeutická gymnastika je účinná a jednoduchá forma liečby. Teraz existuje veľa spôsobov cvičenia terapie prietrže chrbtice. Liečebná metóda podľa S. M. Bubnovského, ktorá vykazuje pozitívne výsledky aj v pokročilom štádiu ochorenia, je obzvlášť populárna u pacientov..

Podstata metodiky

Terapeutický komplex cvičení pre všetky typy medzistavcových prietrží, iných chorôb chrbtice, ako aj neurologických problémov, osobne vyvinul Sergei Michajilovič Bubnovský. Unikátna technika pochádza z vážneho zranenia chrbta lekára, keď lekári predpovedali jeho zdravotné postihnutie a nemohli sľúbiť úplné uzdravenie..

Bubnovsky zhromažďoval a študoval dlhodobé znalosti svetových expertov, rôzne praktiky, potom ich kombinoval a prispôsoboval ich individuálnym potrebám každého pacienta. Lekár navrhol cvičenia tak, aby maximálne využívali všetky vnútorné rezervy tela a prispievali k zlepšovaniu pohody bez vonkajšej pomoci..

Táto technika je založená na niekoľkých zásadách:

  Kompletná svalová relaxácia. Pomáha to zmierniť opuch, zápal a štípanie nervových zakončení, ktoré spôsobuje silnú bolesť. Štúdium absolútne všetkých svalov tela, najmä tých, ktoré často nepracujú v každodennom živote. To urýchľuje metabolizmus a krvný obeh v postihnutých oblastiach chrbta. Natiahnutie chrbtice a svalov. Svaly sa stanú pružnými a dlhodobo si zachovávajú mladosť. Chrbtica sa narovnáva, posúvané stavce postupne padajú na svoje miesto. Natiahnutie môže zlepšiť mobilitu a kvalitu života pacienta. Posilnenie svalového rámu. Cvičenia zahŕňajú svaly chrbta, brucha a panvy a súčasne sa vypracujú ruky a nohy. Nedostatok liekov. Syndróm bolesti sa zmierňuje fyzickou námahou. Pacienti si všimli zlepšenia vo svojich prvých triedach.

Pravidelné triedy podľa Bubnovského techniky pomáhajú zbaviť sa všetkých nepríjemných symptómov a vedú k úplnému uzdraveniu bez zásahu zvonka. Pri každej lekcii je chrbtica vyrovnaná, disky padajú na svoje miesto, prietrž postupne klesá a potom úplne zmizne.

Medzistavcové prietrže

Technika Dr. Bubnovského alebo kinezoterapia zahŕňa mnoho univerzálnych cvičení zameraných na celú chrbticu a tlač. Sú akýmsi základom pre súbor tried, do ktorých je možné pridať jednotlivé cvičenia na vypracovanie konkrétnych zón.

Dodržiavajte správnu implementáciu, od toho závisí aj váš zdravotný stav. Vyberte si tempo a amplitúdu pohybov sami, na základe fyzickej zdatnosti. Nenúťte, zvyšujte intenzitu postupne, inak môže fyzická aktivita poškodiť. Postupne sa zlepší elasticita tela a cvičenia sa budú vykonávať ľahko..

Súbor základných cvičení:

1 „Mačka“. Zadná poloha na všetkých štyroch stranách je chrbát rovný a úplne uvoľnený. V tejto polohe sa zhlboka nadýchneme, keď vydýchame, čo najviac zakrivíme chrbát a niekoľko sekúnd zotrváme. Vrátime sa do východiskovej polohy, nadýchneme sa. Potom, keď vydýchate, ohnite chrbát nadol. Počítame hore a dole naraz, všetko treba urobiť 10 až 20-krát.

2 Chôdza po zadku. Sadnite si na zem, nohy a chrbát rovno, ruky môžete držať v blízkosti hrude. Pomocou gluteálnych svalov choďte asi meter dopredu a potom sa vráťte. Opakovania tam a späť by sa mali vykonávať 8 až 10 krát.

3 „Bicykel“. Ľahnite si na chrbát, zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe, ruky pozdĺž tela. Zdvihnite nohy o 90 stupňov a vykonajte pohyb, akoby šliapali na pedále. Trvanie cvičenia je približne 1 minúta alebo do únavy nohy.

4 Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavou, lakte smerujúce dopredu, nohy ohnuté v kolenách. Pri inšpirácii zodvihnite pravú nohu ohnutú na koleno a jemne odtrhnite lopatky z podlahy a snažte sa chodidlami dosiahnuť lakte. Na výdych položte ramená a narovnanú nohu k podlahe. Po inšpirácii opäť zdvihnite pravú pravú nohu a lopatky, pokúste sa chodidlami dotknúť lakťov. Potom opakujte to isté s ľavou nohou. Vykonajte cvičenie osemkrát (počty ohnutých a rovných nôh v jednom opakovaní). Spustite bradu na hrudník, aby ste nenatiahli krk.

5 Ľahnite si na chrbát, ohýbajte kolená, chodte bližšie k zadkom, chyťte členky rukami. V tejto polohe zdvihnite panvu do najvyššej možnej výšky a ohýbajte chrbát (ak nemôžete okamžite uchopiť členky, môžete umiestniť nohy ďalej od zadku a tiež vykonávať ohyby chrbta, elasticita sa časom zvýši). Vykonajte 8 - 10 opakovaní.

6 Ľahnite si na brucho, narovnajte ruky a natiahnite sa pred seba. Ak chcete nadýchnuť, vydýchnuť odtrhnúť pravú ruku a hruď z podlahy, potom sa vráťte do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Potom, keď vydýchate, zopakujte cvičenie ľavou rukou. Vykonajte 8-krát na každom ramene.

7 Ľahnite si na brucho, natiahnite pred seba rovné ruky, nadýchnite sa. Pri výdychu zdvihnite obe ruky a odtrhnite hruď z podlahy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. V najvyššom bode počas vzostupu sa pokúste vydržať niekoľko sekúnd. Vykonajte cvičenie 8 - 10 krát.

8 Naklonenie do strán. Postavte rovno a šírka ramien od seba. V odľahčenej verzii ramena v páse je ťažšie roztiahnuť ruky do strán pozdĺž línie pleca. Po inšpirácii sa nakloňte doprava, bez toho, aby ste sa ohýbali chrbtom, pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Potom sa nadýchnite a nakloňte sa doľava. Beží 10-krát na každej strane.

9 Nakloní sa dopredu. Postavte sa rovno, zdvihnite ruky (pomôže vám to udržať chrbát rovno). Vykonajte pomalý a plynulý ohyb vpred, pokúste sa dostať ruky na zem. V najnižšom bode uvoľnite chrbát a pokúste sa pritlačiť hruď a žalúdok na nohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

10 vychýlenie späť. Postaviť sa priamo, nohy k sebe, ruky zdvihnúť a dlane sa spojiť (ako počas modlitby). Jemne sa začnite ohýbať v chrbte a pár sekúnd vydržte v dolnom bode. Potom sa rovnako hladko vrátite do pôvodnej polohy. Počas cvičenia môžete pociťovať mierne závraty, vyžaduje si to aj udržiavanie rovnováhy. Pre začiatočníkov je lepšie robiť takéto prehýbanie, kľačanie. Vykonajte cvičenie 8-10 krát.

11 most. Toto cvičenie pravidelne začleňujte do svojich tréningov. Vykonajte to z náchylnej polohy, ohnite sa do najvyššej možnej výšky pre seba, skúste narovnať ruky. Cvičenie zopakujte asi 5-krát počas oneskorenia vychýlenia na niekoľko sekúnd.

Gymnastika bedrovej chrbtice

V komplexe cvikov na kýlu bedrovej chrbtice sa k základni pridávajú cviky zamerané na ďalšie štúdium dolnej časti chrbta, dolnej časti chrbta a zadku.

1 Ľahnite si na podlahu, ohnite kolená. Hlava a telo sú pevne pritlačené k podlahe, ruky za hlavou, lakte smerujú k stropu. Počas nadýchania zdvihnite ohnuté nohy a pri výdychu sa pokúste dotknúť lakťov a vráťte sa do východiskovej polohy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. Spracováva sa dolný lis a dolná časť chrbta sa napína. Opakujte 10 krát.

2 Ľahnite si na brucho, natiahnite nohy a mierne roztiahnite, položte ruky pod bradu a nadýchnite sa. Na výdychu odtrhnite nohy 15 až 20 cm od podlahy (neohýbajte nohy). Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie posilňuje bedrové a zadok. Beží 10-krát.

3 Ľahnite si na brucho, nohy rovné, ramená natiahnuté pred vami, nadýchnite sa. Na výdychu súčasne odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy, tiež do výšky 15 - 20 cm, pri vdýchnutí sa vrátia do pôvodnej polohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

4 Ľahnite si na chrbát, narovajte si nohy, položte ruky pozdĺž tela, na hrudník alebo za hlavu (pretože to bude pohodlnejšie, ruky sa na cvičení nezúčastňujú), nadýchnite sa. Na výdychu mierne nadvihnite panvu, neohýbajte nohy, otočte ju doprava. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy, potom znova vydýchnite a cvičenie zopakujte doľava. Vykonajte 8 až 10 opakovaní.

Cvičenia podľa metódy Dr. Bubnovského s medziobratlovou kýlou

Kýla je jedným z najbežnejších chirurgických ochorení. Hrudný výčnelok je diagnostikovaný v akejkoľvek vekovej skupine: od novorodenca po staršieho človeka. Častejšie u mužov ako u žien.

Názov kýly je spojený s jej umiestnením (pupočnej, bradavičnej, femorálnej, stavcovej atď.). Veľkosti a tvary sa môžu líšiť. Tu nájdete podobný článok o Bubnovských cvičeniach.

Miechová prietrž

Vertebrálna hernia je považovaná za najbežnejšiu patológiu muskuloskeletálneho systému. Napriek tomu, že všetky prejavy tohto ochorenia nie sú život ohrozujúce, choroba veľmi často významne znižuje kvalitu života a spôsobuje zdravotné postihnutie..

Druhy vertebrálnej hernie

Jedna z hlavných klasifikácií prietrže chrbtice je podľa oblasti jej umiestnenia.

Kýla sa vyznačuje:

 • Krčná chrbtica (4% z celkového počtu hernií chrbtice). Vyznačuje sa bolesťou v krku, ktorá prechádza do oblasti ramien a ramien. Pacienti sa navyše sťažujú na znecitlivené prsty, silné bolesti hlavy, časté závraty. Pozoruje sa tiež zvýšenie tlaku..
 • Hrudné oddelenie (31%). Spôsobuje pretrvávajúcu bolesť na hrudníku. Počas fyzickej námahy je pacient nútený zaujať nesprávny postoj, aby znížil bolesť. Príznaky tohto typu ochorenia sú zvyčajne sprevádzané zakrivením miechy..
 • Bedrá (65%). Najbežnejší typ prietrže. Hlavné príznaky: bolesť v bedrovej oblasti, značne zhoršená náhlymi pohybmi a fyzickou námahou. Bolesť spôsobuje zadok, zadok stehien a nohy. Nohy môžu byť znecitlivené, prah citlivosti klesá. V pokročilých prípadoch to môže spôsobiť ochrnutie..

Kýla je rozdelená na primárne a sekundárne:

 • Primárne - výsledok zranení, intenzívneho stresu u ľudí s pôvodne zdravou chrbticou.
 • Sekundárne - v dôsledku patologických zmien, ktoré sa vyvíjajú na medzistavcových platničkách, sú príčinou ich sušenia, ničenia membrán..

Bedrová hernia

Bedrová hernia je lipóm (benígny tuk). Tvorí sa v medzistavcovej platničke a vedie k posunu buničitého jadra umiestneného vo vláknitom kruhu chrbtice..

Lumbosakrálna prietrž je diagnostikovaná pomerne často. Sú bolestivé, významne znižujú slobodu pohybu, môžu viesť k dočasnému zdravotnému postihnutiu av pokročilých prípadoch k závažnému zdravotnému postihnutiu.

Charakteristiky bolesti

Hlavným príznakom medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice je bolesť. Toto je hlavný príznak tohto ochorenia, ktoré je najskorším signálom tejto patológie..

Už v počiatočnom štádiu ochorenia môže pacient prejaviť:

 • Bolesť a nepohodlie v bedrovej oblasti;
 • Bolesť, ktorá môže byť prerušovaná, tupá, boľavá;
 • Zvýšená bolesť vo zvislej polohe, v polohe na sedenie, počas kašľa alebo pri silných vibráciách (napríklad pri práci s perforátorom, kompresorom atď.);
 • Streľba z bolesti (ischias, lumbago) počas fyzickej práce, náhleho pohybu alebo zmeny polohy tela;
 • Úľava od bolesti pri ležaní.

Zvýšená bolesť je hlavným dôvodom hľadania lekárskej pomoci..

Okrem bolesti s lumbosakrálnou prietržou existuje:

 • Oslabenie citlivosti dolných končatín;
 • Oslabenie svalového tonusu;
 • Poruchy panvy;
 • Znížená účinnosť (u mužov);
 • nepresvedčivosť.

Tieto príznaky choroby nie sú vždy výrazné, často sa objavujú, keď ochorenie už dávno prešlo počiatočnou fázou a vyžaduje okamžitú liečbu, niekedy chirurgickú. Pri správnom ošetrení sa prietrž postupne rozrastá a spôsobuje stále väčšie nepohodlie.

Iné príznaky prietrže

Miechová kýla môže vyvolať smrť nervov alebo viesť k vzniku radiálneho syndrómu, ktorý sa vyznačuje atrofiou svalov nôh a zadku, zníženou citlivosťou, mravenčaním. O znecitlivení rúk v noci: príčiny a liečba, čítajte tu.

Svalová slabosť sťažuje skákanie, drepy, lezenie po schodoch. V priebehu času atrofia svalového tkaniva vedie k asymetrii postavy, môže vyvolať ischias. Výstupok prietrže späť vedie k stlačeniu miechy, čo môže spôsobiť paralýzu dolných končatín (úplná nedostatočná pohyblivosť) a tiež sa môže stať skutočnou hrozbou pre život pacienta..

diagnostika

V prípade vyššie uvedených príznakov sa stanoví predbežná diagnóza. Pacienti sú podrobení konzultácii s neurológom.

Pre hlbšiu a podrobnejšiu diagnostiku medzistavcových prietrží odborníci odporúčajú MRI chrbtice, ktorá je podozrivá z patológie..

Táto moderná, skôr bezpečná metóda rádiových vĺn poskytuje najkompletnejší obraz choroby. MRI určuje veľkosť prietrží, šírku miechového kanála, prítomnosť zápalových procesov a ich sprievodnú patológiu. Presná diagnóza je základom úspešnej liečby.

Liečba bedrovej prietrže

V závislosti od štádia ochorenia a úrovne patológie sa pacientom ponúkajú chirurgické (chirurgické) a konzervatívne (terapeutické) metódy liečby bedrovej prietrže. Pacient aj lekár majú záujem vylúčiť chirurgický zákrok.

Uznávané konzervatívne metódy, ktoré sa široko používajú na liečbu tohto ochorenia, zahŕňajú:

 • Metódy pohybu (terapeutické cvičenia, atď.) Poskytujú posilnenie a rozvoj svalového tonusu, zvyšujú imunitu. Mnohé cvičenia zahŕňajú fyzickú námahu, ktorá môže spôsobiť zhoršenie stavu pacienta. Táto metóda sa používa opatrne a pod dohľadom odborníkov..
 • Manuálne metódy - liečba chiropraktikom a akupunktúra. Je potrebné poznamenať, že napriek dobrým výsledkom vedúcim k zníženiu bolesti a tlaku na medzistavcových platničkách nemôže táto metóda zastaviť patologický proces, ktorý spôsobil tvorbu lipómu..
 • Fyzioterapeutické metódy - šetrné terapeutické procedúry, ako napríklad reflexológia, rôzne druhy masáží, ultrazvuk, strečing (rozšírenie hrebeňa) a ďalšie..

Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody. Spravidla sa používajú v kombinácii.

Špecialisti zostavujú individuálne programy, ktoré umožňujú profylaxiu a liečbu medzistavcových prietrží bez rizika pre zdravie pacienta as maximálnou pravdepodobnosťou odstránenia patológie..

Súbor opatrení zvyčajne pozostáva z troch hlavných postupov:

 • Natiahnutie hrebeňa;
 • Špeciálne ošetrenie a masáže;
 • Liečebná gymnastika.

Preto mnohí odborníci čoraz častejšie radia o takej dostupnej a účinnej metóde - prevencii a liečbe vertebrálnej kýly podľa metódy známeho lekára-psychoterapeuta Sergeja Michajloviča Bubnovského..

Adaptívna gymnastika Bubnovsky

S. M. Bubnovsky vyvinul a patentoval špeciálnu metódu liečby patológie pohybového aparátu na špeciálnom zariadení, ktoré vyvinul (MBT - Bubnovsky multifunkčný simulátor). Táto technika sa nazýva kinezioterapia (liečba pohybom)..

Gymnastický komplex pozostáva z rôznych cvičení, ktorých hlavnými požiadavkami sú maximálne pohodlie a pohodlie pre pacienta a vysoká účinnosť. Začiatočníci opakujú každý pohyb až 10-krát. V prvých hodinách sa praktizuje technika pohybov, sústredenia a správneho dýchania. Postupne sa zvyšuje tempo a počet opakovaní.

Triedy sa odporúčajú vykonávať trikrát až šesťkrát denne a rozdeliť všetky cvičenia do niekoľkých skupín. Bubnovsky tiež ponúka súbor fyzických cvičení, ktoré môžete robiť doma sami..

Gymnastika s herniou

Terapeutická gymnastika je aktivácia vnútorných rezerv človeka na boj proti chronickým chorobám. A ako prax ukazuje, úspešne pracuje na odstraňovaní problémov pohybového aparátu.

Stanovisko odborníkov

Ochorenia pohybového ústrojenstva sú jednou z mála patologických zmien, ktoré poskytujú vynikajúce výsledky bez lekárskeho ošetrenia. Napríklad pri prietrži v bedrovej oblasti kvapkadla injekcie a pilulky zmierňujú bolesť a dočasne zmierňujú príznaky, ale hlavným faktorom, ktorý pomáha zbaviť sa patológie, je správny pohyb..

Faktom je, že u ľudí, ktorí trpia prietržami chrbtice, by sa mala fyzická aktivita prísne dávkovať a byť kompetentná. Nemôžete ukázať iniciatívu a tvrdo cvičiť.

Na potlačenie tohto ochorenia boli vyvinuté špeciálne komplexy fyzioterapeutických cvičení (LFK). Každé cvičenie tohto liečebného programu je špeciálne vybrané a poskytuje prevenciu a liečbu bedrovej prietrže, ako aj rýchlu úľavu od bolesti a zlepšenie celkového stavu pacienta..

Odborníci sú podľa ich názoru jednomyseľní: cvičebná terapia je účinná metóda liečenia, ktorej výsledok je 90 percent závislý od želania pacienta, disciplíny a úsilia. Tí, ktorí prísne dodržiavajú odporúčania, technicky a pravidelne vykonávajú cvičenia, majú zaručené významné zlepšenie zdravia..

Napriek pozitívnemu účinku takejto gymnastiky je potrebné zvážiť kontraindikácie:

 • Exacerbácie choroby;
 • Horúčka;
 • Ochorenia vnútorných orgánov za predpokladu, že fyzioterapeutické cvičenia môžu spôsobiť zhoršenie ich stavu;
 • Vývoj metastáz v chrbtici.

náraz

Terapeutická gymnastika aktivuje najdôležitejšie biochemické procesy vo všetkých segmentoch chrbtice (vrátane medzistavcových platničiek), stabilizuje krvný obeh a prietok lymfy.

Bubnovsky gymnastika je zameraná na vypracovanie hlbokých svalov chrbtice. Cvičenia umožňujú zmierniť kŕče a zmierniť bolesť, zlepšiť pružnosť a pohyblivosť hrebeňa, znížiť usadeniny solí, aktivovať krvný obeh.

Správne vybrané pohyby zastavia rozvoj prietrže, vedú k zmenšeniu jej veľkosti, v dôsledku čoho sa susedné deformované tkanivá postupne vracajú do svojej prirodzenej polohy..

Odporúčania a pravidlá

Pri vykonávaní komplexu liečby by sa mali dodržiavať určité pravidlá:

 • Terapeutické cvičenia je potrebné robiť každý deň (môžete niekoľkokrát denne). Vykonajte výcvik v rovnakom čase, ako je to možné.
 • Cvičenia sa musia vykonávať technicky správne. Vyvarujte sa náhlym pohybom, trhnutiu, seskoku, vyvarovaniu sa nadmerného zaťaženia na hrebeni.
 • Trvanie tréningu, amplitúda, počet opakovaní sa musí postupne zvyšovať.
 • Po absolvovaní denného tréningu by mal byť pocit ľahkej únavy, čo signalizuje správnu a efektívnu prácu. Nesmieme pripustiť extrémnu únavu.!
 • Pri vykonávaní cvičebnej terapie je dôležité sústrediť sa na oblasť lokalizácie prietrže, aby ste mohli kontrolovať svoju pohodu. Pri rastúcej bolesti, nepohodlí v dolnej časti tela (znížená citlivosť, „husacie hrbole“, slabosť) by sa malo sedenie prerušiť a navštíviť lekára..

Bubnovsky cvičí kýlu bedrovej chrbtice

 • Východisková poloha je na všetkých štyroch stranách: spočívajú na podlahe lakťami a kolenami. Všetky svaly sú čo najviac uvoľnené. Zhlboka sa nadýchnite, v žiadnom zhone neohýbajte chrbát v oblúku (takto sa pôvabná mačka ohýba). Pomaly vydýchnite, ohnite chrbát. Návrat do východiskovej polohy.
  Vykonajte pohyby hladko. Vykonajte najmenej 20 opakovaní.
 • Ľahnite si na chrbát a ruky položte pozdĺž tela. Zhlboka sa nadýchni. Pomaly vydýchnite, jemne dvíhajte panvu nad podlahu a položte ju na plecia a nohy. Stúpajte do najvyššej možnej výšky. Pri výdychu spustite panvu. Vykonajte 20 opakovaní.
 • Počiatočná poloha: ľahnite si na chrbát, položte ruky za hlavu. Lakte smerujú k stropu. Zdvihnite nohy ohnuté na kolenách tak, aby boky boli kolmé na telo. Pritlačte bradu k hrudníku. Pomaly sa jemne snažte lakťami dostať na kolená. Hlavná vec je túžba po spojení, nie je potrebné dotýkať sa kolien. Opakujte to, kým nie ste unavení. Nedovoľte prepätiu!
 • Východisková poloha na všetkých štyroch. Je potrebné vykonať predné ohyby bez ohnutia lakťov. Nakloňte maximum. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte 20 až 25 krát.
 • "Bicykel". Východisková poloha: leží na chrbte, ruky za hlavou, ohnuté kolená. Napodobnite cyklistiku. „Jazdite“ pomaly, „pedál“ plynulo, bez trhania. Dýchajte rovnomerne.
 • Krútenie. Vykonáva sa ležanie na chrbte. Položte ľavú ruku pod chrbát hlavy. Jemne posuňte pravú nohu tak, že sa jej koleno ohne, aby ste sa dotkli lakťa ľavej ruky. Postupujte rovnakou cestou do východiskovej polohy. Vykonajte 15 opakovaní v oboch smeroch.
 • Východisková poloha: sedí na podlahe, ruky na zadnej časti hlavy. Striedavo dvíhajte pravý a ľavý zadok, choďte vpred. Rovnakým posunutím späť sa vráťte do pôvodnej polohy.

Navrhované cvičenia sú pomerne jednoduché, môžu sa vykonávať doma. Poskytujú výraznú úľavu, zmierňujú stres, napínajú chrbticu, zvyšujú krvný obeh v postihnutej oblasti. Ale pre liečenie je dôležité absolvovať kompletný kurz lekárskej gymnastiky, ktorý sa vykonáva na jedinečnom simulátore pod neustálym dohľadom špecialistu..

Liečba miechy podľa metódy Bubnovsky

Ľudia, ktorí zažili ochorenie chrbtice, sa často pýtajú, či je možné robiť s kýlou chrbtice cvičenia podľa Bubnovského doma. Bubnovskému sa podarilo pomôcť viac ako tuctu ľudí. Vďaka jeho cvičeniam sa značnému počtu pacientov podarilo zbaviť bedrovej prietrže. Hlavným cieľom tejto liečby bolo posilnenie väzov chrbtice po celej jej dĺžke. Technika Bubnovsky je so správnym vykonaním dnes jedinečným súborom cvičení, prostredníctvom ktorých možno dosiahnuť konkrétne výsledky. Liečba kurzu trvá približne 3 mesiace.

Tento liek je vo vašich rukách

Aká je liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy a kedy by sa mala kontaktovať? Liečebné cvičenia chrbtice majú určité náznaky. Často je to spojené so životným štýlom, ktorý vedie človeka. Medzi hlavné indikácie pre použitie cvikov podľa metódy Dr. Bubnovského možno uviesť:

 • fyzická nečinnosť, vyjadrená sedavým životným štýlom;
 • častý vplyv rôznych stresových situácií na osobu;
 • podvýživa a ako výsledok ukladanie solí.

V ktorých prípadoch by som sa mal obrátiť na liečebný komplex? Podľa samotného Dr. Bubnovského jeho technika pomáha ľuďom s úplne odlišnými problémami s chrbticou, od bolesti v krčnej chrbtici až po problémy v dolnej časti chrbta..

Dôkazom toho, že Bubnovský liečebný a rehabilitačný program funguje, je sám lekár. Cvičenia boli vyvinuté Sergejom Michajlovičom v čase, keď on sám dostal vážne zranenie chrbta. Jeho ošetrujúci lekári pokrčil plecami a nedal nádej na uzdravenie. Pri vykonávaní vlastných cvičení bol lekár schopný postaviť sa na nohy a teraz pomáha svojim pacientom vrátiť sa k normálu.

Princípy techniky

Bez ohľadu na to, či sa metóda vykonáva doma alebo v špecializovanom stredisku, je dôležité poznať zásady zaobchádzania podľa Bubnovského metódy.

 1. Kompletná relaxácia svalového korzetu.
 2. Aktivácia všetkých svalov.
 3. Chrbtový a svalový výron.
 4. Posilnenie svalov celého tela.
 5. Nedrogová liečba.

Pokiaľ ide o akúkoľvek časť chrbtice, liečba by sa mala začať po podrobnom preskúmaní situácie, vyšetrení. Až potom, ako odborník stanoví spoľahlivú diagnózu, určí problémovú oblasť, štádium choroby a stupeň zanedbania, bude možné začať s implementáciou postupov podľa metódy Bubnovsky doma.

Kinezioterapia pre medzistavcové prietrže

Pri začatí vykonávania postupov je potrebné pamätať na to, že je potrebné pomaly, opatrne a opatrne vykonávať pohyby. Robiť veci trhané alebo zrýchleným tempom môže viesť k úplne opačným výsledkom..

Liečba medzistavcovej prietrže môže zahŕňať širokú škálu cvičení. Všetky zvyšujú vytrvalosť chrbtových svalov v dôsledku postupného zvyšovania fyzickej aktivity..

 1. "Mačka". Na vykonanie tohto cvičenia musíte ísť na všetky štyri. Chrbát by mal zostať čo najpriamejší, ale rovnako uvoľnený. V počiatočnej polohe, vdychovanie, výdych - s maximálnym zaokrúhlením chrbta. Potom sa musíte vrátiť do pôvodnej polohy - vdychovať, vydýchnuť - musíte sa ohnúť chrbtom nadol. Cvičenie sa skladá z 2 častí. Celkovo je potrebné vyplniť 10–20 súborov..
 2. "Chôdza po zadku." Toto cvičenie je najvhodnejšie na výkon doma pri liečbe kýly. Musí sa vykonávať v sede na podlahe. Nohy a chrbát by mali byť rovné. Ruky v akejkoľvek pohodlnej polohe. Na zadok musíte "ísť" asi 1m vpred a vrátiť sa. Vykonajte toto cvičenie s opakovaniami najmenej 9-10 krát.
 3. Medzistavcové platničky sa môžu vrátiť na miesto vykonaním cviku „Bicykel“ a jeho doplnením inými cvikmi. Za týmto účelom si ľahnite na rovnú plochu, najlepšie na podlahu. Bedrá by mali byť pritlačené k zemi, ruky - rovné, umiestnené pozdĺž tela. Zdvihnutými nohami by sa mali vyvíjať pohyby podobné cyklovaniu. Cvičenie musíte robiť, kým sa na nohách neobjaví príjemná únava, najmenej však 1 minúta.
 4. Ďalšie cvičenie sa vykonáva, keď ležíte na chrbte, kolená sú ohnuté a vaše chodidlá sú umiestnené čo najbližšie k zadkom. Ruky musia chytiť nohy za členok. Ak ste v tejto polohe, musíte zvýšiť panvu tak, ako to telo umožňuje. Môžete si sami nastaviť vzdialenosť od chodidiel po zadok a mieru vychýlenia chrbta. Cvičenie zahŕňa najmenej 8 opakovaní.
 5. "Nakloní sa nabok." Cvičenie sa vykonáva pri státí, šírka ramien od seba. Ruky sa ideálne rozprestierajú do strán na úrovni ramien, s ľahším výkonom - môžu byť ponechané v páse. Nadýchnutie - náklon doprava, výdych - návrat do východiskovej polohy. Nadýchnutie - naklonenie doľava, výdych - návrat do východiskovej polohy. Cvičenie môže byť ukončené po 10 stúpaniach v každom smere..
 6. „Nakloní sa dopredu.“ Ramená sú natiahnuté nahor, chrbát je rovný. Hladký náklon vpred sa vykonáva ideálne rukami, aby ste sa dotkli podlahy. Pri maximálnom náklone by mala byť chrbát uvoľnená. Cvičenie vyžaduje 8-10 prístupov.
 7. „Ohnite sa.“ Nohy sú spolu, chrbát je rovný, dlane sú spojené do obrazu modlitby. Ďalej sa musíte pomaly ohýbať dozadu, zotrvať v maximálnej výchylke 1 - 2 sekundy a rovnako pomaly sa vracať. Cvičenie sa môže spočiatku vykonať na kolenách, pretože sa môžu vyskytnúť závraty.

Pri správnom nerušenom vykonávaní všetkých týchto úloh sa chrbtica vyrovná, chrbtové svaly sa posilnia. Kýla chrbtice úplne zmizne.

Cervikálna hernia

Kýla krčnej chrbtice si tiež vyžaduje pozornosť. Aj tu môže pomôcť technika Bubnovsky, ktorá sa dá ľahko vykonávať doma. Pri začatí implementácie metodiky doma je dôležité nezabúdať na preventívne opatrenia: postup vykonávajte jemne a vyhýbajte sa trhnutiu pohybov..

 1. Vykonáva sa sedenie na stoličke, rovnako ako všetky podobné cvičenia. Chrbát je držaný rovno, ale nie napnutý. Musíte ramená jemne vytiahnuť a potom ich mierne nasadiť tak, ako keby spadol náklad. Takéto cvičenie sa považuje za zahrievanie. Pripravuje svaly krku na ďalšie cvičenia. Vykonajte to najmenej 8 krát.
 2. Táto lekcia je vhodná, ak je potrebná liečba kýly krčnej chrbtice. Malo by sa to tiež vykonať 8-krát, jemne otočte hlavu doprava a doľava, akoby sa pokúšali pozerať cez rameno.
 3. Východisková pozícia ako v podobných cvičeniach. Samotné cvičenie zahŕňa 8 až 10 sklonov ku každému ramenu. Ramenný kĺb sa neoplatí pohybovať.
 4. Z počiatočnej polohy musíte natiahnuť bradu dopredu a snažiť sa dotknúť hrude. Cvičenie sa vykonáva čo najšetrnejšie, 8 opakovaní.
 5. Mali by ste sa pokúsiť nakloniť hlavu čo najviac dozadu. Brada v perfektnom prevedení by sa mala pozerať na strop.
 6. Z východiskovej polohy sú brada a krk posunuté dopredu, hlava sa súčasne nakláňa k pravému ramenu a ľavé ucho sa „natiahne“ k stropu. Potom sa cvičenie vykonáva opačným smerom. Iba 16-krát v oboch smeroch.
 7. "Most" je vhodný na ošetrenie prietrže ktorejkoľvek časti chrbtice, pretože po celej dĺžke chrbtice je napínanie. Krčka chrbtice by mala byť uvoľnená..

Frekvencia vyučovania doma

Prispôsobivosť programu od Bubnovského umožňuje pacientovi vykonávať najjednoduchšie cvičenia v každodennom živote. Autor metodiky požaduje sledovanie vlastného blahobytu. Triedy by mali priniesť svalovú relaxáciu, takže ak pociťujete bolesť chrbta alebo krku, mali by ste dočasne zastaviť cvičenie, skontrolovať správnosť techniky. Po nejakom čase bude možné pokračovať v štúdiách.

Na dosiahnutie úplného uzdravenia je dôležité pravidelne sa riadiť odporúčaniami Dr. Bubnovského. Triedy by mali byť aspoň 3-6 krát denne. V tomto prípade by 1 priblíženie nemalo byť kratšie ako 15–25 minút. Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať..

Kinezioterapia Bubnovsky bola doteraz uznaná ako najúčinnejšia a čo je najdôležitejšie, bezpečný spôsob, ako sa zbaviť medzistavcových prietrhov u ľudí akéhokoľvek veku..

Bubnovská gymnastika pre chrbticu s kýlou

Miechová kýla prispieva k dysfunkcii celej chrbtice.

Vznikajúca bolesť chrbta obmedzuje pohyblivosť, spôsobuje nepohodlie a môže spôsobiť nervozitu, podráždenie, neschopnosť úplne sa pohybovať..

Pri prietrži vedie k akejkoľvek fyzickej aktivite bolesť chrbta, ktorá siaha až k končatinám.

V tomto prípade pacient nie je vždy schopný sa voľne otáčať, ohýbať a všeobecne sa pohybovať.

Liečba kýly chrbtice často zahŕňa užívanie drog, masáže a iné činnosti.

Existuje však populárna nekonvenčná technika, ktorá je založená výlučne na implementácii terapeutických cvičení - Bubnovského technika.

Kto je Bubnovsky

Kandidát lekárskych vied Sergey Mikhailovich Bubnovsky, profesor, autor kníh rozprávajúcich o alternatívnych princípoch liečenia tela. Bubnovsky vyvinul úplne nový fitness systém, ktorý pomáha obnoviť pohybový aparát bez chirurgického zákroku a liekov. Metodika poskytuje okrem vykonávania cvičení aj lekársku konzultáciu.

Metodika stanovuje triedy s ľuďmi všetkých vekových skupín, počnúc od detí až po starších pacientov. Samotný Bubnovsky utrpel zranenie chrbta a pomocou gymnastiky sa úplne uzdravil, keď mu lekári prorokovali nehybnosť. Vyvinul školiaci systém pre ostatných ľudí..

Bubnovsky gymnastika: metódy a princíp ich činnosti

Terapeutická gymnastika Bubnovského zahŕňa niekoľko dôležitých bodov, ktoré pokrývajú komplex gymnastických cvičení:

 • správne dýchanie. Dôležitou podmienkou správnej realizácie Bubnovského cvičenia je hlboké dýchanie, pri ktorom sú všetky bunky nasýtené kyslíkom v dostatočnom množstve;
 • správna výživa a rovnováha vody. Kvôli účinnosti tejto techniky by osoba mala konzumovať aspoň liter vody denne, vylúčiť potraviny bohaté na soli, uhľohydráty, tuky;
 • úpravy vody. Sú povinnou fázou lekárskej gymnastiky. Poskytuje chladnú sprchu alebo trie studenú utierku.

Všetky metódy liečby Bubnovského sú založené na zásadách kinezapie - veda o pohybe, ktorá zahŕňa masáže, odreniny za studena alebo doping.

Okrem toho existujú dva typy gymnastiky:

 1. adaptívne (pre začiatočníkov). Zahŕňa prispôsobenie tela fyzickej aktivite, pomáha miesiť svaly, pomáha odstraňovať syndrómy bolesti;
 2. kĺbovej. Je to ďalšia fáza, keď sú svaly a telo schopné tolerovať intenzívnejšie zaťaženie a zložité cvičenia. V tejto fáze sa očakáva zvýšenie mobility kĺbov vrátane stavovcov.

Svalový rozvoj podľa Bubnovského by mal nastať v poradí zahrievania zdola nahor:

 • prvá etapa je vývoj svalov nôh, oboch nôh, panvovej oblasti;
 • druhý - zahrievanie brucha, hrudníka, chrbta;
 • kĺby tretieho ramena, krk, hlava.

Princípom takého zahrievania je nútený pohyb krvi z nôh na hlavu s rovnakou aktivitou ako v opačnom smere..

Dôležité! Pre každú osobu je vyvinutá špeciálna súprava cvičení, ktorá zabezpečuje vlastnosti jej života, druh zamestnania, povahu bolesti a existujúce choroby..

Všeobecný súbor cvičení v ťažkých situáciách nemusí byť dostatočne efektívny, preto je osobná konzultácia s lekárom veľmi dôležitá.

Účinnosť cvičení závisí aj od dôležitých faktorov: pravidelnosť vykonávania a výkonnosť miernym tempom. Keď sa telo prispôsobuje cvičeniu, záťaž by sa mala postupne zvyšovať..

Video: „Bubnovského technika prietrže chrbtice“

Bubnovská gymnastika s herniou

Cvičebný systém Bubnovsky pre spinálnu prietrž pomáha znižovať tvorbu prietrže, zmierňuje bolesť, zlepšuje celkový stav.

Podstata techniky prietrže prietrže je nasledovná:

 • úplná relaxácia svalových vlákien. Súčasne sa zmierňuje zápal, opuch, zvieranie nervových zakončení, ktoré vedie k bolesti;
 • štúdium všetkých (vrátane hlbokých) svalov. Zlepšuje sa krvný obeh a metabolizmus v patologických oddeleniach;
 • napínanie svalov a chrbtice. Poskytuje zvýšenie pružnosti svalov, vyrovnanie osi chrbtice, návrat stavcov na anatomicky definované miesto;
 • posilnenie svalovej kostry celého chrbtice. Cvičenie sa dosahuje nielen posilnením svalov abs, panvy, chrbta, ale aj pomocou nôh a paží..

Dôležité! Hlavnou podmienkou lekárskej gymnastiky v štýle Bubnovského je úplná absencia liekov. Toto určuje účinnosť cvičení a spravidla sa po niekoľkých sedeniach objaví zníženie bolesti.

Indikácie pre použitie

Terapeutické cvičenia Bubnovského sú zamerané na zlepšenie pohybovej schopnosti kĺbov a sú indikované v nasledujúcich prípadoch:

 • so všetkými patológiami mobility kolena;
 • s narušenou pohyblivosťou chrbtice;
 • v počiatočných fázach vývoja artrózy;
 • v prítomnosti deštruktívnych procesov v stavcoch v počiatočnej fáze ich formovania.

Okrem toho sa cvičenia efektívne využívajú vo fáze zotavenia po chorobách spojených so zápalom, ako aj po úrazoch a úrazoch v rehabilitačnej fáze..

Miechová kýla nie je veta!

Autor:Sergey Mikhailovich Bubnovsky
Žáner:zdravie
rok:2010
ISBN:978-5-699-41232-7

Stále viac ľudí s problémami so zadami je sklamaných konvenčnými metódami liečby: operáciami a liekmi. Slávny lekár Sergei Michajilovič Bubnovský vo svojej knihe ponúka úplne nový prístup k riešeniu problému kýly chrbtice bez chirurgického zákroku.

Čo je to bolesť chrbta? Čo robiť so strachom, ktorý sa vyskytuje u osoby s diagnózou „hernie chrbtice“? Akým spôsobom sa rozhodnete riešiť tento problém? Potrebujem korzet na bolesti chrbta? Aký je správny pohyb? Ako prekonať strach z pohybu? Ako liečiť spinálnu prietrž bez liekov? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá Dr. Bubnovsky, ktorý má viac ako tridsať rokov práce s najťažšími prípadmi choroby a je schopný sa s nimi vyrovnať bez chirurgického zákroku pomocou správnych cvikov..

Táto kniha pomôže mladým ľuďom pri posilňovaní ich zdravia, ako aj starším ľuďom, ktorí majú závažné sprievodné choroby. Zaujímavé, nezvyčajné, úprimne!

Každý druhý pacient s bolesťou chrbta sa opýtal: „Čo ťa trápi?“ - odpovede: „Mám herniu, doktor!“ A v mojich očiach čítal také beznádeje a túžby, akoby vyslovoval svoju vlastnú vetu.

Toto sa týka kýly chrbtice - termín, ktorý sa stal módnym za posledných 20 rokov a vysvetľuje bolesť chrbta; nejde o borovicovú alebo pupočníkovú prietrž. Tento pacient a mnohí ďalší, ktorí ku mne prišli s týmto problémom, mali oči plné hrôzy. Stále by ste ?! Ona - táto kýla chrbtice - môže „spadnúť do chrbtice, narušiť všetky nervové zakončenia a budete chodiť buď sami, alebo zamiešať nohy!“ V každom prípade všetci neuropatológovia, ktorí radili pacientom skôr a poslali ich neurochirurgovi, boli presvedčení. Na poslednú chvíľu niekto odporučil kontaktovať kinezoterapeutické centrum, to znamená naše centrum, kde lekári dokážu zvládnuť spinálnu prietrž bez chirurgického zákroku. "Áno?! Myslel som. - Brilantná choroba bola „vytvorená“ neurochirurgmi - kýlou chrbtice! Skutočnosť, že toto „stvorenie“ patrí do tejto konkrétnej komunity lekárov, nepochybujem o sekunde. V minulosti bola akútna bolesť chrbta čoraz viac vysvetľovaná radikalulitídou. Okrem toho sa pokúsili liečiť túto veľmi ischias predovšetkým terapeutickými metódami, ktoré boli poslané neurochirurgovi iba ako posledná možnosť. To znamená, že keď terapia, to znamená, lieky, fyzioterapia, trakcia, plechovky a tak ďalej, nedokázala zvládnuť bolesť chrbta, najmä ak bol pacient na nákladnej klinike a funkcia močenia bola narušená. Teraz, v prípade akejkoľvek bolesti chrbta, dokonca aj pri zdanlivo menších prietržoch medzistavcových platničiek 4 až 5 mm sa pacienti označujú ako neurochirurg. Prečo? Všetko je veľmi jednoduché: rýchle, drahé z dohľadu. Zistíme to.

Cvičenia na herniu chrbtice podľa Bubnovského

Bolesť v chrbtici môže byť spôsobená medzistavcovou prietržou. Existujú rôzne metódy na ošetrenie jeho odrôd. Niektoré z nich je možné používať samostatne, sú potrebné zvláštne podmienky..

Jedným z dostupných prostriedkov na prevenciu a liečbu medzistavcovej prietrže je sada cvikoviek Bubnovského. Jeho implementácia je k dispozícii doma a nevyžaduje špeciálne školenie..

Aké sú metódy stanovenia prítomnosti prietrže, zistenia jej rozmanitosti a vlastností liečby? Ako vykonať tento súbor cvičení? Všetky tieto informácie sú potrebné na to, aby sa vedome použili účinné prostriedky a zabránilo sa možným komplikáciám..

Miechová prietrž a jej typy

Medzistavcová prietrž je ochorenie kostí a svalov osoby, ku ktorému dochádza v dôsledku skutočnosti, že buničité jadro medzistavcového disku mení svoje umiestnenie (to znamená, že sa posúva) a vláknitý prstenec stráca svoju integritu (zlomeniny)..

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

Toto ochorenie je podľa štatistík najbežnejším objavujúcim sa ochorením v muskuloskeletálnom systéme. Bez ohľadu na to, ako sa vyvinula, samotná choroba nie je smrteľná. Jeho prítomnosť je však vždy spojená s pocitom fyzického nepohodlia, ktoré sa prejavuje rôznymi spôsobmi, v závislosti od špecifík každého prípadu. Prietrž chrbtice môže navyše spôsobiť zdravotne postihnutú osobu.

Špecialisti klasifikujú hernie podľa charakteru ich výskytu (primárny a sekundárny) a podľa umiestnenia (krčka maternice, bedrovej a hrudnej)..

Ak mal človek zdravú chrbticu, ale v dôsledku zranenia alebo príliš veľkého zaťaženia sa objavila prietrž, potom je klasifikovaná ako primárna.

Ak už boli v chrbtici pozorované patológie, ktorých vývoj viedol k hernii, potom je to sekundárne.

Ako sa vyznačuje prietržami v rôznych častiach chrbtice:

 • Krčná chrbtica - bolesť v krku je cítiť, môže preniknúť na plecia alebo dokonca do rúk - prsty sú znecitlivené, tlak stúpa. Tiež príznaky sú bolesti hlavy a závraty. Cervikálna kýla sa vyskytuje menej často ako iné.
 • Hrudná oblasť - je cítiť bolesť na hrudníku. U týchto hernií sa pacienti spravidla snažia zmeniť polohu tela, aby ho oslabili, čo im pomáha. Je však potrebné poznamenať, že niektoré pózy prispievajú k zakriveniu chrbtice..
 • Bedrá - bolesť je cítiť v chrbte. Rýchle pohyby, akékoľvek zaťaženie - to všetko umocňuje bolesť. Príznaky - bolesť dáva nohám, môžu byť znecitlivené. Ochrnutie spôsobuje bedrová hernia. V skutočnosti je bedrová hernia najbežnejšia.

Bolesť je hlavným príznakom medzistavcovej prietrže. Stav tela a chrbtice s prietržou sa vyznačuje:

 • nepohodlie v dolnej časti chrbta;
 • bolesť, ktorá sa môže vyskytovať pravidelne;
 • pri dlhodobom pobyte v sede alebo v stoji sa výrazne zvyšuje;
 • v polohe na chrbte je cítiť viditeľnú úľavu;
 • človek kráča bezvýchodne;
 • celková svalová relaxácia;
 • panvové orgány začínajú pracovať horšie;
 • sila je oslabená.

Tieto príznaky znepokojujú mnohých ľudí, ale podceňujú ich význam, zvyčajne ich spájajú s „nadmerným zaťažovaním“, čo ich dôvodom pre ich prítomnosť. Návšteva lekára sa tak odloží. Obracajú sa na neho v extrémnom prípade, keď je bolesť neznesiteľná a už výrazne zasahuje do každodenného života a do práce.

Ak sa však s odborníkom nedostanete včas, kýla sa vyvinie výlučne a spôsobí čoraz viac nepríjemností. Preto sa odporúča ihneď po zistení príznakov ísť na vyšetrenie..

diagnostika

Neurológ je ten, ktorý diagnostikuje herniované disky. Ukazuje smer magnetickej rezonancie, pomocou ktorej je dobre definovaná:

 • prítomnosť prietrže a ich postavenie;
 • veľkosti
 • šírka miechového kanála;
 • je zápalový proces;
 • iné charakteristické patológie.

Čím skôr a presnejšie sa uskutoční tento druh diagnózy, tým väčšie sú šance na úspešnú a krátkodobú liečbu.

Liečba bedrovej prietrže

Ak sa ukáže, že pacient má prietrž, potom lekár môže navrhnúť dva spôsoby riešenia tohto problému. Ide o operáciu (v prípade naliehavej potreby) a liečebnú terapiu (ak je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku).

Terapeutické metódy na liečenie medzistavcových hernií sú nasledujúce:

Terapeutická gymnastika - pomáha posilňovať potrebné svaly, celkový tón tela, zvyšuje schopnosť tela bojovať s chorobami. Táto metóda by sa mala používať na odporúčanie lekára, pretože niektoré fyzické cvičenia užitočné pri prevencii zdravého človeka môžu zhoršiť iba stav pacienta s prietržou.

Manuálna terapia a akupunktúra. Pomocou týchto metód sa dosiahne úľava, zníži sa bolesť a zníži sa tlak na stavce. Ale musíte mať na pamäti, že tieto metódy neriešia problémy, ktoré vyvolali vzhľad prietrže.

Fyzioterapia - pomocou masážnych procedúr, reflexológie, strečingu a ultrazvuku v komplexe odborníci dosahujú liečbu medzistavcových prietrží bez rizika pre pacienta.

Pretože mnohé z terapeutických postupov nie sú k dispozícii z finančných dôvodov alebo z dôvodu nedostatku času a niektoré sa nedajú vykonať doma, mnohí odborníci odporúčajú používať adaptívnu gymnastiku Bubnovského.

Bubnovsky komplex

Profesor Sergei Mikhailovič Bubnovsky raz zranil chrbát a mal sklamanú diagnózu, čo vylučovalo zotavenie. Potom nezávisle študoval teóriu a prax odborníkov z celého sveta a vyvinul svoju vlastnú metódu, podľa ktorej bol vyliečený..

Vyvinutá metodika je založená na vedeckých a lekárskych úspechoch domácich a zahraničných predstaviteľov, ale práve Bubnovsky ich dokázal správne používať v prospech ľudí, ktorí sa obávajú kýly chrbtice. Podrobne je pôvod metódy a odkazy na zdroje informácií na jej základe opísané v jeho knihe „Miechová kýla - nie veta!“. Kniha obsahuje aj metódy na riešenie určitých prípadov a súvisiacich cvičení..

Jeho cvičenia využívajú svoje vlastné zásoby tela a pomáhajú pacientovi zlepšovať ich pohodu a obnoviť chrbát bez vonkajšej pomoci. Vďaka tejto technike sa mnohým ľuďom zabránilo utrpeniu spôsobenému medziobratlovou kýlou. Pomôže to aj bez chirurgického zákroku, pretože Bubnovského cvičenie dokáže vyriešiť problémy s herniou aj v pokročilých prípadoch..

Aký je dôraz v tejto technike:

Je potrebné uvoľniť svaly. Úplne. Potom sa odstráni zápal a opuch. Zovretý nerv bolí práve kvôli napätiu v príslušnom svale. Úplná relaxácia je dôležitým princípom techniky..

Je potrebné dbať na napínanie svalov a chrbtice. Flexibilné svaly pracujú lepšie a menej bolia. Natiahnutie chrbtice vedie k jej narovnaniu a potom všetky stavce spadnú na svoje miesto, čo tiež znižuje bolesť a zlepšuje celkovú pohodu..

Žiadne lieky. Prírodné lieky proti bolesti sú fyzická aktivita. Tí, ktorí cvičia, sledujú zlepšenie stavu po niekoľkých hodinách.

Drátový model. Slabé svaly nepodporujú kosti, čo vedie k zakriveniu a nerovnomernému zaťaženiu chrbtice. Táto technika venuje pozornosť nielen rozvoju chrbtových svalov, ale aj brušných svalov a panvy, ako aj rúk a nôh..

Rozvoj svalov, ktoré sa nezúčastňujú každodenných operácií. Ak človek chodí dlhú dobu alebo veľa sedí, rovnaké svaly aktívne pracujú a zaťažujú sa. Pracovaním s neaktívnymi svalmi počas normálneho dňa môžete zlepšiť krvný obeh, čo tiež pomáha zmierňovať bolesť a celkové uzdravenie..

Pravidelné vykonávanie Bubnovského cvičenia zbavuje pacientov všetkých nepríjemných príznakov spôsobených medzistavcovou prietržou a vedie k uzdraveniu. Predtým, ako sa na ne pustíte, je potrebné vykonať dôkladné a komplexné vyšetrenie, aby sa stanovili vlastnosti konkrétneho organizmu, ako aj poloha, veľkosť a stav prietrže. Až potom sa zostaví individuálny vzdelávací program, čo sa má robiť, koľkokrát a ako často.

Rozdiely Bubnovského prístupu od bežnej praxe

Bubnovsky skúmal trendy, ktoré boli pozorované u jeho pacientov, a postoj k diagnostike ošetrujúcich lekárov. Jeho vlastné zdôvodnenie je, že veľa pacientov má diagnózu, ako je prietrž a je depresívne blízko srdca. Poznamenáva tiež, že pojem „miechová prietrž“ sa často používa na vysvetlenie akejkoľvek bolesti chrbta, že v spoločnosti sa vyvinuli predsudky o dôsledkoch takejto diagnózy a že neuropatológovia sami zosilňujú farbu a zobrazujú nezvratnosť následkov prietrže. Podľa jeho názoru nie sú často odporúčania k neurochirurgovi dostatočne opodstatnené a dokonca aj výraz „miechová kýla“ je akýmsi umelým vynálezom samotných neurochirurgov..

Bubnovsky sa odvoláva na skutočnosť, že predtým boli rovnaké príznaky bolesti chrbta pripisované radikalulitíde (tiež často bez dôvodu). Prinajmenšom sa však pokúsili liečiť ischias pomocou terapeutických činidiel a neurochirurgom prišli iba v najextrémnejšom prípade - keď liečba nepriniesla očakávaný výsledok. Lieky, trakcia, fyzioterapia, plechovky nepomáhajú - to znamená chirurgický zákrok. Pokiaľ ide o akékoľvek podozrenie na prietrž alebo kýlu s malými rozmermi, pacienti sú z dôvodu zisku poslaní na operáciu. Toto je rýchly spôsob, hoci drahý, nakoniec je možné obslúžiť bohatších pacientov za kratší čas. To je len názor profesora a vyjadruje ho vo svojej knihe. Je postavený na princípe otázok a odpovedí, pretože v priebehu rokov svojej praxe mal možnosť komunikovať s veľkým počtom pacientov a dobre študoval ich najbežnejšie mylné predstavy a stereotypy..

Podľa Bubnovského by sa lekár mal zamerať na výsledok, ktorý uspokojí pacienta. Cesta k tomu spočíva v zaznamenaní dvoch základných túžob tých, ktorí prichádzajú na ošetrenie:

 • Pacient sa chce zbaviť bolesti a je tiež pre neho kritické, aby toto vyslobodenie malo ísť bez užívania drog, pretože spravidla je s nimi už dosť..
 • Pacient chce obnoviť stratenú pracovnú kapacitu, chce sa vrátiť do svojho plného života, pracovať, nechce obmedziť svoj fyzický potenciál.

Obe tieto túžby sú plne realizovateľné, takže lekár nezostane bez práce a pacient cíti úľavu a spokojnosť s liečbou..

obmedzenia

Možnosti komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť u pacienta, obmedzujú možnosť použitia Bubnovského techniky:

Pooperačný čas. Ak sa pacient nedávno podrobil chirurgickému zákroku, potom je cvičenie na určité obdobie neprijateľné.

Problémy so srdcom. Stav v blízkosti infarktu, nestabilná angína pectoris - tieto príznaky naznačujú, že túto techniku ​​nemôžete uplatniť.

Zníženie krvného obehu v mozgu v akútnej forme tiež obmedzuje použitie cvičenia. To isté s hypertenznou krízou.

Onkologické ochorenia, prechod metastáz do oblasti stavovcov.

Funkcie uplatňovania metodiky - všeobecné pravidlá:

 • princíp postupného nakladania;
 • počas cvičení by nemala byť povolená akútna bolesť;
 • Neskáčte ani nebežajte;
 • žiadne náhle pohyby - vykonávané hladko a presne;
 • každý deň - niekoľko prístupov.

Je dôležité si uvedomiť, že liečba sa neuskutočňuje okamžite alebo po niekoľkých sedeniach podľa metódy.

Centrum Bubnovsky - cvičenia na napínanie chrbtice prietržami

Počiatočná polohaAkciaPoznámka

Počet prístupov

1Na kolenách. Rovný chrbátChrbát je držaný rovno a uvoľnený pri dychoch. Pri prvom výdychu zaokrúhlite chrbát a postavte sa do tejto polohy. Pri druhom výdychu by sa chrbát mal ohýbať v opačnom smereHotovo hladkoSedieť na zemi, nohy a chrbát rovno, ruky blízko hrudePri použití iba gluteálnych svalov postupte asi o meter a potom späťJeden prístup: ide o spiatočnú cestuLeží na chrbte, spodná časť chrbta je pritlačená k podlahe, ruky pozdĺž telaNohy stúpajú v pravom uhle a simulujú cyklistiku

Trvanie priblíženia - jedna minúta

4Stojaci rovno, so zdvihnutými rukami

Sklon je urobený dopredu, dlane sa snažia dostať na podlahu. Pri maximálnom naklonení sa chrbát uvoľní, žalúdok a hrudník sa pritlačia k nohámBeží hladko a pomaly.Ležím na bruchu, paže rovné, natiahnuté pred vamiVýdych: hrudník, obidve ruky zdvihnú a držia niekoľko sekúnd. Návrat do východiskovej polohy a vdýchnutieCvičenie sa vykonáva hladkoLežím na bruchu, paže rovné, natiahnuté pred vamiVýdych: pravé rameno a hrudník sa zdvihnú, potom sa vrátia do východiskovej polohy a vdýchnu sa. To isté platí pre ľavú rukuJeden prístup robí s každou rukou

7Leží na chrbte, ruky za hlavou, lakte dopredu, nohy ohnuté na kolenáchVdýchnutie - pravá noha sa zdvíha a snaží sa dostať k lakťom, lopatky musia byť zdvihnuté a brada pritlačená k hrudníku. Výdych: lopatky a ramená padajú na podlahu. Nadýchnutie: pravá pravá noha sa snaží dostať k lakťom. Výdych: návrat do východiskovej polohy

Jeden prístup zahŕňa vykonanie pre každú nohu.8Ležiaci na chrbte, pokrčené kolená, nohy na zadku, ruky omotané okolo členkovPanva stúpa do maximálnej výšky, chrbát sa ohýba. Návrat do východiskovej polohy

Cvičenie kýly chrbtice podľa Bubnovského doma

Meno / účelPočiatočná polohaAkciaPoznámky

Počet prístupov

Svalová relaxáciaNa kolenáchVýdych: zadné oblúky. Inhalácia: chrbát sa ohýba opačným spôsobomKritické, aby sa toto cvičenie robilo veľmi hladkoPreťahovanie svalov nôh a dolnej časti chrbtaNa kolenáchPravá noha sa odtiahne dozadu a potom sa urobí pomalý dřep na ľavej nohe. Ľavá noha sa tiahne čo najviac, drep je čo najmenší.Cvičenie sa robí bez trhaniazjazdovkyNa kolenáchTelo sa tiahne dopredu čo najviac, ale chrbát sa nemôže ohnúťPreťahovanie zadných svalovNa kolenáchVýdych: celé telo sa ohýba, ruky sa ohýbajú v lakťochV najlepšom prípade je telo čo najbližšie k podlahe, robí sa drep na pätách, ruky sa narovnávajú.

Cvičenie pre absLeží na chrbte, ruky za hlavouNohy sa ohýbajú na kolenách. Výdych: trup, lakte sa snažia dostať na kolenáPostupne sa zaťaženie zvyšuje

Na mierny pocit pálenia svalov

Polovičný mostLežiaci na chrbteVýdych: panva stúpa a natiahne sa čo najvyššie.

Vdýchnutie: návrat do východiskovej polohy

Bubnovsky cvičí herniu krčnej chrbtice

Je potrebné poznamenať, že pri vykonávaní týchto cvičení musí byť krk uvoľnený..

Počiatočná polohaAkcia

Počet opakovaní

Sedieť na stoličke, chrbát rovno, uvoľnený krkHlava sa jemne opiera, brada sa natiahneChrbát je rovný, krk je uvoľnený.Polovičky zákruty. Hlava sa otočí doprava, brada a krk sa predlžujú dopredu. V tejto polohe sa otočí doľava do polovice

8-krát na každej strane

Na kolenáchNeodporúča sa pre začiatočníkov. Ohýba sa dozadu, pomáha si svojimi rukami, hlava klesá na podlahu, na vrchol hlavy. Krk je uvoľnený. V tejto polohe musíte jemne kývať dopredu a dozadu

Tento komplex vedie k uzdraveniu. Predtým, ako s nimi budete pokračovať, je potrebné vykonať úplné komplexné vyšetrenie, aby sa zistili vlastnosti tela, ako aj poloha, veľkosť a stav prietrže. Až potom sa zostaví individuálny vzdelávací program, čo sa má robiť, koľkokrát a ako často.

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Prečítajte si tiež

Čestný doktor, doktor lekárskych vied
Európska univerzita,
Člen Ruskej akadémie vied,
Profesor EAEN. Autor 3 kníh o liečbe chrbtice,
je držiteľom dvoch patentov na vynálezy.

Oblasť činnosti
Manuálna terapia, osteopatia.
o autorovi.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..

Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
Rakovina prostaty je jednou z najbežnejších patológií mužov, ktorá si vyžaduje povinnú liekovú terapiu a často chirurgický zákrok. Liečba rakoviny prostaty je niekedy doplnená ľudovými liekmi, ktoré môžu zvýšiť účinok liečiv.