loader

Hlavná

Žalúdok

Liečba Schmorlovej kýly: čo to je, aké sú príznaky, lieky a chirurgický zákrok

Schmorlova hernia je choroba, pri ktorej medziobratlový disk nevyčnieva vo vodorovnej rovine, ale vo zvislej polohe a tlačí telo stavcov. Jeho kostná štruktúra je zničená a stlačená zvisle - hore alebo dole, chrupavkové tkanivo disku vypĺňa vytvorenú dutinu.

Patológia je často dedičná, vyvíja sa najmä u dospievajúcich detí a starších ľudí s degeneratívnymi procesmi v štruktúrach chrbtice..

Čo je Schmorlova kýla

Medzistavcové platničky sa skladajú z chrupavky. Schmorlova hernia nastáva, keď sa chrupavka disku začne tlačiť na povrch stavcov. Jeho kostné tkanivo „padá“ dovnútra pod tlakom, takže sa objaví mikroskopická kompresná zlomenina. Dutina vytvorená v tele stavcov po určitom čase je zarastená chrupavkovým tkanivom medzistavcových platničiek.

V podstate sa jedná o bezbolestný proces, pretože disk prechádza do stavcov a nevyčnieva z neho, takže nie sú ovplyvnené nervové zakončenie, artérie a miecha. Bolestivé príznaky sa objavujú s vývojom a zvýšením chrupavkového výčnelku, v dôsledku čoho medzistavcové platničky takmer úplne spadajú do tela nadložného alebo spodného stavca, zmenšuje sa priestor medzi stavcami, dochádza ku kompresii nervových koreňov a niekedy dochádza k vzniku krvných ciev v mieche..

Schmorlova kýla sa tiež nazýva Schmorlova uzlina alebo vertikálna kýla. Jeho opis urobil vedec Christian Schmorl v roku 1927. Nazýva sa to jeho patológia.

Podľa posledných štúdií sa toto ochorenie vyskytuje približne u 75% starších ľudí. Rýchlo postupujúce výčnelky zvyšujú pravdepodobnosť kompresnej zlomeniny chrbtice asi o 10%.

Miesta výskytu kýly Schmorlovej

Schmorlova hernia sa tvorí v rôznych častiach chrbtice. Symptómy a pohoda pacienta závisia od umiestnenia výčnelku.

bedrový

Vertikálne výčnelky medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti sa vyskytujú častejšie ako v iných, pretože táto časť chrbtice má najväčšie zaťaženie. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná u starších pacientov..

S progresiou patológie sa v bedrovej oblasti vyskytuje bolesť chrbta. Takáto lokalizácia prietrže je nebezpečná so závažnými komplikáciami - kompresnou zlomeninou chrbtice s provokačnými faktormi.

Hrudné oddelenie

Toto je hlavné miesto, kde sa vyskytuje Schmorlova kýla. Častejšie sa patológia vyvíja v dospievaní a spôsobuje komplikácie. Dieťa rozvíja skoliózu a iné degeneratívne choroby chrbtice.

Hrudná náklonnosť.

V počiatočných fázach s malými rozmermi nedáva bolestivé prejavy. S progresiou, riedením stavcového tkaniva, chrupavkou rastie, začína sa dotýkať štruktúr chrbtice, zvyšuje sa riziko vzniku neurologických porúch..

krčnej

Schmorlove uzly v krčnej chrbtici sú nebezpečné kompresiou vertebrálnej artérie, ktorá vedie do mozgu a živí ju. K tomu dochádza pri významnom poškodení štruktúry stavcov a raste medzistavcových chrupaviek. U pacienta sa rozvíja závrat, bolesti hlavy a narušuje sa prívod krvi do mozgu, čo je nebezpečné z dôvodu rozvoja mozgovej príhody.

Viac hernias Schmorl

Podľa počtu ohnísk sú vertikálne herniové výčnelky jednoduché a násobné. Pri viacerých patológiách vstupuje chrupavka do kostného tkaniva stavca súčasne na niekoľkých miestach, z disku sa stáva kosoštvorec, na oboch stranách sa objavia výčnelky..

V približne 70% prípadov sa diagnostikuje viac uzlov. Spôsobujú syndróm chronickej bolesti, ktorý sa zvyšuje, ak je pacient nútený neustále sa nachádzať v rovnakej polohe - stojaci alebo sedí.

príčiny

Hlavnou podmienkou rozvoja Schmorlovej kýly je dedičná predispozícia. Faktory, ktoré vyvolávajú jeho vzhľad a ďalší vývoj:

 • rýchly rast v dospievaní - kostné štruktúry sa vyvíjajú nerovnomerne, kostra sa tvorí pomalšie ako mäkké tkanivá, v hubovitom tele stavcov sa objavujú dutiny;
 • začínajú pokročilé vekovo degeneratívne procesy sprevádzané znížením pružnosti tkanív a pevnosti kostí (osteoporóza);
 • poškodenie miechy, v dôsledku čoho je medzistavcový disk zdeformovaný;
 • nedostatok vápnika v tele;
 • nadmerná fyzická aktivita, profesionálne športy, pravidelné vzpieranie.

Príznaky choroby

Schmorlova kýla sa tvorí postupne a do určitého bodu sa nedotýka susedných tepien a koreňov nervov. Schmorlova hernia preto dlhodobo nespôsobuje žiadne príznaky.

Bolesť chrbta sa môže postupne objaviť v nasledujúcich prípadoch:

 • predĺžená fyzická aktivita;
 • zdvíhanie ťažkých vecí;
 • predĺžený statický pobyt v stojacej alebo sediacej polohe;
 • bodnúť do chrbta alebo hrudníka.

S progresiou výčnelku a zväčšením jeho veľkosti sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť, brnenie vo svaloch chrbta;
 • obmedzenie pohyblivosti v hrudnej oblasti chrbtice;
 • neschopnosť dlho sedieť bez podpory chrbta;
 • znecitlivenie končatín;
 • závraty, bolesti hlavy.

diagnostika

Na potvrdenie diagnózy a výberu liečby Schernlovej prietrže je pacientovi predpísané:

 • Rentgenografie;
 • magnetická rezonancia;
 • Počítačová tomografia.

Metódy liečby Schmorlovej kýly

Pri detekcii malých herniálnych výčnelkov, ktoré nespôsobujú bolesť a nepohodlie, nie je potrebná terapia. Pacient dostane odporúčania týkajúce sa zdravého životného štýlu, správnej výživy, mierneho cvičenia. Pravidelne je potrebné podrobiť sa vyšetreniam, aby sa sledoval priebeh prietrže.

Ak uzliny rastú a spôsobujú bolesť, je indikovaná komplexná liečba, ktorá zahŕňa:

 • brať lieky;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické cvičenia.

V prípade komplikácií, pokročilých štádií Schmorlových uzlov, ich kombinácie s horizontálnymi kýlami, je možné vykonať operáciu.

Drogová terapia

Zvláštnosťou liekovej liečby vertikálnych prietrží je to, že neexistujú žiadne lieky, ktoré by úplne vyliečili alebo odstránili výčnelky. Cieľom terapie je zmierniť bolesť, obnoviť poškodené tkanivo. Po prerušení užívania drog sa po vystavení provokujúcim faktorom môže znova objaviť bolesť..

Čo je predpísané pacientovi:

 • Masti a gély na lokálne použitie s analgetickými a protizápalovými účinkami - Diclofenac, Voltaren.
 • Chondroprotektory - prispievajú k regenerácii poškodených tkanív. To sú lieky Chondroitin, Teraflex.
 • Svalové relaxanciá - zmierňujú svalové kŕče, ktoré sú príčinou syndrómu bolesti. Predpíšte Midokalm, Baclofen.
 • Vitamínové komplexy - predpísané na saturáciu tkanív esenciálnymi látkami a posilnenie pevnosti kostí.
 • Prípravky vápnik a vitamín D.

Fyzioterapia pre Schmorlovu prietrž

Fyzioterapeutické techniky pre zvislé herniálne výčnelky sú zamerané na zlepšenie prísunu krvi a toku lymfy v stavovcoch, zastavenie zápalu a odstránenie stagnujúcich procesov. Sú predpísané nasledujúce fyzioterapeutické metódy:

 • elektroforéza Toto je zavádzanie liekov lokálne do lézie pomocou elektrického poľa vytvoreného zariadením..
 • Fonoforézou. Zahŕňa zavedenie aktívnych liekov do postihnutého tkaniva pomocou ultrazvuku.
 • Magnetoterapia. Toto je účinok na tkanivo herniového výčnelku s magnetickým poľom..
 • Elektrická stimulácia. Táto technika je zameraná na stimuláciu prietoku krvi a metabolických procesov slabým výbojom elektrického prúdu.

Fyzioterapeutické techniky, ako je lieková terapia, nemôžu úplne odstrániť kýlu. Ale ich použitie v kombinácii s inými metódami liečby zlepšuje stav pacienta na stabilnú remisiu.

Hardvérová trakcia

Trakcia chrbtice alebo trakcia sa vykonáva na špeciálnych simulátoroch. Táto metóda umožňuje zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami v dôsledku napínania svalových vlákien a väzov, v tomto procese sa posilňujú svaly chrbta..

Procedúra sa vykonáva pod prísnym dohľadom lekára, ktorý určuje záťaž. Nedostatočné vybavenie alebo preťaženie môže spôsobiť komplikácie.

Dobré výsledky sa dosahujú jednou z moderných autorských metód - kombinovaným využívaním podvodnej trakcie s podvodnou terapiou chrbtice. Predpokladá sa súčasné vystavenie infračervenému svetlu a trakcia pomocou obväzov vo vode.

reflexné

Jednou z metód reflexológie je akupunktúra. Ide o zavedenie tenkých kovových sterilných ihiel do biologických bodov. Trvanie relácie asi 30 - 40 minút.

Akupunktúra znižuje tlak disku na stavce, zmierňuje bolesť, kŕče krvných ciev a zastavuje degeneratívne procesy v kostnom tkanive. Akupunktúra sa však nepreukázala ako účinná podľa zásad medicíny založenej na dôkazoch.

masáž

Cieľom terapeutickej masáže Schmorlovými uzlami je zmiernenie pohody a odstránenie bolesti, pocit únavy v chrbte. Procedúry obnovujú metabolizmus v štruktúrach chrbtice, zlepšujú celkový prietok krvi a pohyb lymfy.

Liečba diétou

Nevyžaduje sa špeciálna strava na tlačenie stavcov chrupavkovým tkanivom. Existujú všeobecné odporúčania:

 • Kontrola hmotnosti. Nadmerná telesná hmotnosť spôsobuje ďalšie zaťaženie chrbtice a nedostatok váhy oslabuje korzet svalov.
 • Vyvážená strava. Denná strava by mala obsahovať ovocie a zeleninu na nasýtenie tela nevyhnutnými živinami.

Je potrebné jesť potraviny obsahujúce:

 • Vápnik - mliečne výrobky a mliečne výrobky.
 • Horčík - špenát, fazuľa, semená.
 • Fosfor - ryby, morské plody.
 • Mangán - morské riasy, vajcia, kuracie mäso.

Pacient by mal odmietnuť alkoholické nápoje a nikotín, čím sa zlepší prísun krvi a výživa tkanív.

Fyzioterapeutické cvičenia sú nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby Schmorlovej kýly. Súbor cvičení je fyzioterapeut, ktorý berie do úvahy lokalizáciu hrudného výčnelku, jeho veľkosť a prítomnosť symptómov..

 • posilnenie svalového korzetu;
 • zmierniť kŕče a napätie od chrbtice.

Dôležitou podmienkou je pravidelné vykonávanie cvičení. Ak sa vyskytne bolesť alebo nepohodlie, mali by sa prerušiť..

Manuálna terapia

Počas manuálnej terapie a najmä pri napínacích prvkoch, napríklad pri trakčnej terapii, sa v chrbtici vytvára podtlak. Toto ovplyvňuje prietrž a spôsobuje chrupavku, ktorá sa vracia do pôvodnej polohy..

Správnou technikou sa zlepšuje prísun krvi do všetkých štruktúr chrbtice, zmierňuje sa syndróm bolesti.

Ortopedický korzet

Ak sa vyskytnú časté záchvaty bolesti pri uzloch Schmorl, pacientom sa predpíše ortopedický korzet. Upevňuje chrbát, odstraňuje záťaž chrbtice, odstraňuje bolesť, minimalizuje riziko vzniku neurologických príznakov.

Ortopedický korzet je určený pre tých, ktorí sú kvôli svojej činnosti nútení zostať dlho v rovnakej polohe - sedieť alebo stáť.

Chirurgia pre Schmorlovu prietrž

Schmorlova kýla často nevyžaduje chirurgický zákrok. Operácia je predpísaná pre ťažké zničenie stavcov, veľké výčnelky, kombinované s horizontálnou prietržou, ktorá spôsobuje stlačenie miechy..

Používajú sa tieto metódy:

 • Laserové odparovanie. Pod vplyvom laserového žiarenia sa prebytočná tekutina odparuje z medzistavcových platničiek. Vláknité jadro v strede disku sa zmenšuje, tlak na postihnutý stavec sa znižuje.
 • Radikálna chirurgická liečba je indikovaná pre veľmi veľké prietrže. Počas operácie sa disk úplne odstráni a nahradí sa implantátom.
 • Najčastejším typom vertebrálnej intervencie po oprave prietrže je perkutánna punkčná vertebroplastika. Áno, nie je kýla a nezvyšuje sa, ale v stavci zostala dutina, ktorá zhoršuje jeho silu. Veľká dutina je plná zlomenín stavca. Preto je vyplnený špeciálnym kostným cementom a mení ho na jediný monolit.

Možné komplikácie

Kýla malej Schmorlovej nespôsobuje príznaky a nie je nebezpečná pre zdravie a život. Ale s progresiou a neprítomnosťou liečby spôsobuje komplikácie:

 • úplné odsadenie disku a jeho dysfunkcia;
 • rozvoj horizontálnej medzistavcovej prietrže;
 • riedenie stavcov;
 • artróza, spondylartróza;
 • stenóza miechového kanála;
 • kompresné zlomenie chrbtice (s lokalizáciou Schmorlovej prietrže v bedrovej chrbtici);

Aby sa predišlo vzniku komplikácií, je lepšie liečiť Schmorlovu prietrž na klinikách v Českej republike. Tam použité metódy a integrovaný prístup významne zlepšia fyzickú pohodu, zvýšia pracovnú kapacitu a kvalitu života..

predpoveď

Asymptomatický priebeh choroby nemá nepriaznivý vplyv na činnosť a pohodu človeka. V prípade bolesti je potrebná komplexná liečba kombinujúca liekovú terapiu a fyzioterapiu. To stabilizuje stav, čo vedie k remisii..

V neprítomnosti terapie výstupok postupuje, nadobúda veľké rozmery a začína komprimovať dôležité štruktúry miechového kanála. To je nebezpečné vývojom komplikácií až po úplnú paralýzu, t. J. Imobilizáciu pacienta.

Preventívne opatrenia

Akákoľvek fyzická aktivita, ktorá je spojená so zadnou záťažou a je vykonávaná pravidelne alebo príliš aktívne, môže spôsobiť rozvoj vertikálnej prietrže chrbtice..

Aby sa zabránilo tvorbe herniálneho výčnelku alebo aby sa predišlo komplikáciám s už diagnostikovanými Schmorlovými uzlinami, mali by sa prijať preventívne opatrenia. Je potrebné vylúčiť nadmernú fyzickú aktivitu v chrbtovej kolóne, najmä počas jej rastu (v dospievaní), aby sa kontrolovala telesná hmotnosť tak, aby na záťaž nespadla ďalšia záťaž, aby sa nezvýšili závažia. Pri výkonových športoch je dôležité dbať na moderovanie.

Terapeutické cvičenia pre Schmorlovu prietrž

Liečba by mala byť vždy komplexná, preto je dôležité používať špeciálne cvičenia pre Schmorlovu prietrž. Vyskytuje sa medzi stavcami. Ak niekto robí nepohodlný pohyb, môže dôjsť k záchvatu bolesti. Objavuje sa pri zdvíhaní závaží, ostrých a neprirodzených zákrutách. Schmorlova kýla je druh výbežku do tela nad alebo pod stavcom. Od obvyklej rozmanitosti tohto ochorenia sa líši iba v jeho lokalizácii. Ak sa vyskytne choroba, nezúfajte, pri správnej gymnastike môžete zlepšiť stav a znížiť závažnosť príznakov..

Absolútne zakázané

Ak je takáto diagnóza urobená, musíte pochopiť, že je zakázané skákať, zdvíhať ťažké predmety, robiť ostré a hlboké svahy, cvičiť s činkou a cvičiť silové športy (box, zápas, futbal, hokej). Ak zanedbáte všetky odporúčania, kýla sa stáva každým dňom čoraz viac. Existujú prípady, keď ignorovanie správneho životného štýlu viedlo k lekárskym vyšetreniam a chirurgickým zákrokom.

Hroznou komplikáciou je zlomenina chrbtice, ku ktorej dochádza v dôsledku krehkosti kostry, pretože na ňu tlačia herniové útvary. Takéto ochorenie môže viesť k zlyhaniu celého organizmu.

Veľké kýly dokážu potlačiť nervové zakončenie a spôsobiť bolesť, zhoršenú citlivosť, ktorá zhoršuje fungovanie vnútorných orgánov..

Priebeh liečby

Aby bol chrbát zdravý, musíte ho vždy udržiavať v dobrom stave. Na posilnenie svalov a stavcov je potrebné cvičiť. Ak už existujú predpoklady pre takúto chorobu, všetky pohyby v triede by mali byť plynulé..

Aby osoba mohla zistiť, ako by mala gymnastika vyzerať pri Schmorlovej kýle, odporúča sa navštíviť miestnosť na cvičenie. Špecialisti vám povedia podrobne a ukážu, ako sa cvičebná terapia vykonáva správne. Toto svalové cvičenie sa musí robiť každý deň..

Predtým, ako začnete trénovať, musíte sa poradiť so svojím lekárom. Povie vám, aké druhy pohybov je možné vykonať v tomto štádiu choroby.

Počas exacerbácií sa neodporúča zaoberať sa. Tento stav sa dá ľahko určiť, pretože je sprevádzaný silnou bolesťou. Pri výbere cviku by sa malo riadiť miesto ochorenia. Napríklad prietrž hrudnej oblasti si vyžaduje úplne iný súbor pohybov ako ochorenie bedrovej oblasti..

Šport pre zdravie

Ak počas fyzickej terapie dôjde k bolesti, relácia by sa mala okamžite zastaviť a informovať o tom špecialistu. Nie je možné sa zotaviť len telesným tréningom, ale v kombinácii s inými postupmi má veľmi dobrý posilňovací účinok. Na chrbát môžete využiť nasledujúce cvičenia:

 1. Ľahnite si na zem so žalúdkom. Ďalej musíte striedavo zdvihnúť pravú ruku a nohu, ľavú ruku a nohu. Všetko, čo musíte urobiť, 10 prístupov.
 2. Pre komplikovanie prvého cvičenia: najprv zdvihnite obe nohy a potom obe ruky. To veľmi dobre posilňuje kostrové svaly chrbta, čo chráni pred stratou prietrže v medzistavcových lúmenoch. Počet výťahov rúk a nôh - 10.
 3. Ťahanie tela za lištu dokonale uzdravuje chrbát. Takéto cvičenie by sa malo robiť podľa možnosti, pretože nie každý je pripravený vykonať niekoľko prístupov. Postupom času je potrebné zvýšiť počet stiahnutí.
 4. Ak predchádzajúce cvičenie nie je možné vykonať, môžete zavesiť na vodorovnú lištu. Pomáha uvoľňovať svalové napätie..
 5. Ďalej cvičenia pre tlač so zdvíhaním nôh.

Pre hrudnú chrbticu musíte najskôr odstrániť akútnu bolesť a svalové kŕče, potom musíte obnoviť jej pohyblivosť, aby pacient mohol vykonať požadovaný súbor cvičení. Medzi najbežnejšie možnosti patrí komplex pohybov terapeutickej gymnastiky a cvičebnej terapie. Ten je predpísaný nielen na liečenie, ale aj na profylaxiu..

Pacient môže voľne navštíviť bazén, pretože kúpanie a gymnastika budú mať najpriaznivejší vplyv na potrebnú svalovú skupinu. Pacient má povolené bežať pomaly a natiahnuť chrbticu, ako aj všetky cvičenia na rukách. Komplex pre oblasť hrudníka:

 1. Lavičkový lis z hrudníka. Akcia sa vykonáva iba pod dohľadom trénera.
 2. Rovnanie chrbta s hyperexlongáciou. Posilňuje svaly zadku a stehien. Užitočné cvičenie, pretože prechádza s minimálnym počtom preťažení.
 3. Čerpanie lisu, ale zároveň by sa mal chrbát zdvihnúť na veľmi malú vzdialenosť. Za týmto účelom zdvihnite a ohnite nohy na kolenách a vykonajte pohyb hornej zóny (lopatky)..
 4. Zdvihnite a sklopte svoje plecia, kým ležte.
 5. Predchádzajúce cvičenie sa vykonáva v sede..
 6. Vytiahnutie na vodorovnej lište.

Taký jednoduchý komplex pomôže uvoľniť svaly, tónovať ich a zmierniť bolestivé napätie..

Ale pacient by si nemal zvoliť pohyby sám, iba lekár môže ukázať najlepšiu voľbu v konkrétnom prípade.

Koniec koncov, s problémami s chrbticou nie je hlavnou vecou škoda, ale zlepšenie celkového stavu.

Schmorlova kýla: liečba, príznaky, čo je nebezpečné.

Bežne sa vyskytujú Schmorlove uzly (známe aj ako „Malá Schmorlova hernia“). Chceme najprv objasniť, čo v skutočnosti znamená pojem „Disková kýla“. Keď hovoríme o takom fenoméne, akým je Schmorlova kýla, o čo ide a ako sa s ňou zaobchádza, lekári hovoria, že toto je vydutie chrupavky medzi stavcami s ďalším dopadom a zápalom koreňov koncov miechových nervov..

Etiológie. Vývoj choroby „Schmorlova hernia“

Pokiaľ ide o tento typ prietrže, je potrebné objasniť, že existujú zásadné rozdiely od známych horizontálnych prietrží. Zmeny priamo ovplyvňujú medzistavcové platničky. Tvorba začína, keď chrupavkové tkanivo koncových dosiek padá do stavovcov a deformuje spongióznu kosť. Inými slovami, disk je vtlačený do telies horného dolného stavca.

Patológia je zväčša dedičná vo svojom pôvode alebo sa prejavuje ako negatívne symptómy v najskoršom detskom veku pacienta. Ako dieťa rastie, postupne sa bude typ mäkkého tkaniva úspešne rozširovať, zatiaľ čo samotné kostné tkanivo bude zaostávať a v hubovitom tele chrbtice sa budú postupne tvoriť dutiny. Práve tieto prázdnoty vyvolávajú v budúcnosti samotnú podstatu problému - postupne v nich zlyhávajú stavcové platne. Najčastejšie je taká patológia, ako je Schmorlova uzlina, lokalizovaná v hrudnej alebo bedrovej chrbtici (v strede alebo v dolnej časti chrbta)..

Schmorlove uzly sa nepovažujú za samostatné ochorenie a samy osebe sú neškodné. Zároveň však môžu byť znakom rôznych ochorení, ktoré sa prejavujú prietržom a poškodením chrbtice pacienta..

Ochorenie sa zvyčajne začína vyvíjať v pubertálnom období, príznaky sa však objavujú v detskom a starom veku. V dospievaní sa telo rýchlo rozvíja a rýchlosť rastu mäkkého (svalového) tkaniva prevyšuje rast kostí.

Príčiny Schmorlovej kýly

Samotná patológia nemá jasne definované vekové obmedzenia - dá sa diagnostikovať u dieťaťa aj u pacienta vo veku. Lekári rozlišujú niekoľko predispozičných faktorov na základe vzniku a vývoja negatívnych procesov v mieche, tvorbe Schmorlovej kýly:

 • Toto je v prvom rade porušenie hustoty štruktúry medzistavcovej chrupavky, chrupavky.
 • Porucha metabolických procesov a nedostatok určitých vitamínov, minerálnych zlúčenín.

Takéto negatívne a predispozičné faktory lekári diagnostikujú najčastejšie v období aktívneho rastu dieťaťa alebo s intenzívnym fyzickým alebo emocionálnym stresom na tele, čo je typické pre športovcov. V dôsledku kombinácie negatívnych faktorov bude hustý uzol chrupavkového tkaniva tlačiť na samotné telo miechy a vyvolá jeho deformáciu. To všetko je jasne viditeľné v röntgenových lúčoch..

Negatívne a nezvratné zmeny

V prípade absencie liečby a včasného zásahu lekárov to môže vyvolať patológie miechy, konkrétne:

 • Zníženie anatomicky správnej výšky stavcov.
 • Pružnosť tkanív a väzov medzi stavcami postihnutými v chrbtovej kolóne sa postupne znižuje.
 • Znižujú sa vlastnosti odpisovania celej chrbtice a v mieste lézie sa môže vyvinúť zameranie rastu a vývoja typu vláknitého tkaniva..
 • Postihnuté sú kĺby, znižuje sa ich pohyblivosť, vyvoláva sa artróza.

Samotná kýla Schmorla, pri nedostatku pozornosti a včasnej liečby, môže v priebehu času vyvolať nielen negatívne symptómy vo forme atakov bolesti a stuhnutosti, ale tiež môže spôsobiť rast a vývoj skutočnej kýly..

Druhy patológie

V závislosti od umiestnenia prietrže môže byť stredová alebo bočná, ako aj predná alebo zadná. A berúc do úvahy novotvary, môže byť jeden alebo viac. Veľa v tejto veci určuje hlavnú príčinu patologických zmien..

Kvôli tomu, čo sa objavuje Shmorlovo uzlíky

Schmorlove uzly vznikajú z veľkého množstva dôvodov. Spomínajú sa tieto faktory:

  1. Choroby pohybového ústrojenstva (osteopénia, kyfóza, osteoporóza);
   • S osteoporózou sa znižuje kostná sila. Výsledkom bude, že samotný spinálny disk bude tlačiť na telo chrbtice. Vyvolávanie negatívnych príznakov a objavenie sa prietrže;
   • Schmorlova kýla komplikuje aj niektoré vrodené stavce. Príkladom sú predné, bočné typy zakrivenia, ako je patologická lordóza, skolióza, kyphosis;
 1. Zmeny hubového tkaniva stavcov. Dedia sa - ak rodina predtým diagnostikovala túto patológiu u blízkych príbuzných, pravdepodobnosť vývoja u pacienta sa zvýši jeden a pol až dvakrát;
 2. Tehotenstvo, rovnako ako laktácia. Hormonálne a fyziologické zmeny v tele môžu spustiť rast a vývoj prietrže;
 3. Intenzívna pravidelná fyzická aktivita (cvičenie s „železom“, prenos hmotnosti).

Najčastejšie je však tento problém spôsobený zrýchleným dozrievaním tela dospievajúcich. V medicíne sa tento jav nazýva zrýchlenie. Vedie to k tomu, že kostné tkanivo medzistavcových platničiek sa vyvíja pomalšie ako svaly, v dôsledku čoho je tlak na medzistavcové stĺpy príliš vysoký..

Pred ďalším prečítaním článku vám dôrazne odporúčame pozrieť si video profesora Sergeja Bubnovského o tom, čo je Schmorlova Hernia.

symptomatológie

Príznaky sa prejavili iba príležitostne prietržnej kýly. Zvyčajne sa neukazujú.

Tieto kýly nemajú osobitný vplyv na kvalitu života: nespôsobujú bolesti chrbta a neobmedzujú pohyblivosť tela. Mali by sme sa však obávať, pretože malé uzlíky Schmorlu spôsobujú, že kosti sú krehké, a to je už plné zlomenín, postupného rozvoja artrózy a ďalších nepríjemných ochorení..

V ktorých častiach chrbtice sa nachádzajú Schmorlovy uzly? Prečo je to nebezpečné ?

Lokalizácia malých kýly Schmorl

Najčastejšie sa nachádzajú v bedrovej, hrudnej chrbtici a krčnej oblasti.

Hrudné oddelenie

Toto je hlavné miesto ich lokalizácie. V ňom sa Schmorlova kýla zvyčajne vyvíja už v puberte. Takáto lokalizácia je nebezpečná so závažnými komplikáciami, rozvojom skoliózy a iných chorôb. Príznaky naolejované, môžu úplne chýbať. Zranenia chrbta sa vyskytnú iba vtedy, keď človek stojí alebo sedí.

bedrový

Porážka driekovej chrbtice, ktorej ošetrenie by mal predpisovať iba lekár, je zriedka diagnostikovaná odborníkmi. Pokiaľ v niektorých prípadoch bolí chrbát, bolí chrbát, keď niekto stojí. Takáto lokalizácia choroby je však spojená s veľmi vážnymi komplikáciami, ktoré sa nazývajú kompresné zlomeniny hrebeňa..

krčnej

Veľmi krehká časť chrbtice, takže sa tam často objavujú aj Schmorlovy uzly. Ich hlavnými príznakmi sú bolesti hlavy a závraty, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kompresie tepny, ktorá dodáva mozgu krv.
Viacnásobné a jednotlivé malé hernie

Rôzne malé uzly Schmorl

Rozdelené na jednoduché a viacnásobné.

Viac uzlov

Viac uzlov je častejšie (asi v 70% prípadov). Vyznačujú sa tým, že medzistavcové platničky vstupujú do stavcov na viacerých miestach naraz. Tento druh kýly je sprevádzaný pomerne silnou bolesťou. Ich hlavné príznaky sú:

 • Chronické bolestivé bolesti, ktoré sa zosilňujú v stoji alebo v sede;
 • Rýchla únava;
 • Poruchy spánku.

Jednotlivé uzly

Pokiaľ ide o jednotlivé uzly, sú zvyčajne príznakom Scheuermann-Mauovej choroby (jedná sa o typ kypózy). Ochorenie sa prejavuje silnou bolesťou v oblasti hrebeňa. Zvyčajne sa vyskytujú, keď človek dlhší čas pracuje alebo dlhodobo stojí. Scheuerman-Mau sa musí liečiť, inak môže dôjsť k osteochondróze a iným vážnym ochoreniam chrbtice.

Ako sú diagnostikované malé hernie ?

Schmorlove uzly sú zvyčajne diagnostikované röntgenovými lúčmi, ako aj zobrazovaním pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovou tomografiou. Ak sa zistí prietrž, lekár nariadi pacientovi, aby mu dal moč a úplný krvný obraz. Často sú potrebné aj rôzne biochemické štúdie..

Ktorého špecialistu kontaktovať?

Pomerne často sa mnohí pacienti pýtajú, čo lekár predpisuje pri diagnóze, ako je Schmorlova kýla, potom by ste sa mali poradiť s ortopédom. Najmä v súčasnosti v oblasti ortopédie existuje osobitná oblasť lekárskych poznatkov - vertebroológia, ktorá sa týmito otázkami zaoberá. Je k dispozícii, že existuje veľa metód diagnostiky a liečby, ktoré vám umožňujú postaviť pacienta na nohy.

Liečebné metódy

Priebeh liekovej terapie

Ak hernie nespôsobujú žiadne bolestivé príznaky, lekár sa obmedzí na vymenovanie wellness procedúr:

 • plávanie;
 • Špeciálne masáže;
 • Liečebné cvičenia.

Vďaka nim sa posilnia chrbtové svaly.

Ak dôjde k bolesti v dôsledku Schmorlovej kýly, lekár predpíše pacientovi jedno z nasledujúcich protizápalových liekov nesteroidnej skupiny. Podávajú sa intramuskulárne ráno jeden týždeň:

 • Lornoxikam. 16 mg sa podáva raz;
 • Meloxicam. Zvyčajná dávka je 1,5 ml;
 • Diclofenac. 3,0 ml sa podáva raz.

Okrem toho lekár zvyčajne predpisuje pre bolesť 200 mg ibuprofénu alebo nimesulidu. Toto by sa malo robiť večer po dobu jedného mesiaca - hlavnou vecou nie je praktikovať samoliečbu a ich podávanie. V takom prípade by všetko malo byť pod dohľadom lekára..

V niektorých prípadoch lekár predpisuje aj vitamíny B (B6, B12), relaxanty svalov (midokálne) a lokálne protizápalové masti (diklafinak). Lekári tiež predpisujú a užívajú tablety alebo injekcie vitamínu D, vápnika, ale iba ak sú patologické procesy v chrbtici sprevádzané patológiou, ako je osteoporóza - nadmerná krehkosť a krehkosť kosti..

Spolu s užívaním liekov lekári často, individuálne a berúc do úvahy celkový stav pacienta, predpisujú priebeh fyzioterapeutických cvičení a liečba samotnej chrbtice je trochu menej často predpísaná.

Nosiť špeciálny korzet

Pretože samotná patológia je spôsobená častými záchvatmi bolesti chrbta a bedrovej chrbtice ako prvku liečby a prostriedku na zmiernenie bolesti, lekári často predpisujú pacientovi, ktorý nosí mäkký alebo tvrdý korzet. Najčastejšie, so špeciálnym upevňovacím dizajnom - korzet je predpísaný pacientom, ktorých práca alebo životný štýl často zahŕňa nájdenie dlhého času v určitej, jednej polohe, napríklad v ležiacej, stojacej alebo sediacej polohe. Samotná konštrukcia pomáha odstraňovať nadmerné zaťaženie chrbtice v patologickom segmente chrbtice samotnej, a tak zmierňuje bolesť, čím sa občas znižuje riziko vzniku neuralgie a medzistavcových prietrží..

Reflexný kurz

Prax použitia reflexológie samotnej, rovnako ako každý lekársky zákrok, je zameraná na úplné obnovenie postihnutej oblasti chrbtice, úplné ošetrenie a obnovenie pacienta. Priebeh reflexológie pomáha zvyšovať a zlepšovať prietok krvi, ktorý vyživuje chrbticu, čo pomáha dodávať viac kyslíka a živín do poškodenej oblasti, čo pomáha k rýchlej obnove chrupavky, kostného tkaniva.

V procese liečby kýly predloženou metódou - reflexológia, stojí za zváženie kontraindikácie, ktoré existujú pre jej implementáciu. Ak ich nezohľadníte, môže to spôsobiť zhoršenie celkového stavu pacienta a vyvolať negatívny vývoj patologických procesov, ako je rast nádoru a horúčka, bolesti hlavy a bolesti..

Priebeh reflexológie je kontraindikovaný v diagnostike chorôb, ako sú:

 • Rast a vývoj zhubných a benígnych novotvarov, najmä tých, ktoré sú sprevádzané metastázami.
 • Horúčka spôsobená nachladnutím.
 • Tuberkulóza v aktívnej fáze svojho priebehu.
 • Reflexoterapia sa tiež nevykonáva počas tehotenstva a dojčenia..
 • Pri diagnóze krvných ochorení, napríklad s leukémiou alebo duševným nadmerným vzrušením.

Hirudoterapia

Rovnako účinná a účinná metóda liečby Schmorlovej kýly a iných patológií, ktoré ovplyvňujú chrbticu, je liečebná procedúra s pijavicami. Porcie pijavice sa pre niekoho môžu zdať nepríjemné, ale ukazujú pozitívne výsledky liečby:

 • Pomáhajú saturovať krv kyslíkom;
 • Zlepšiť prietok krvi a prísun krvi do postihnutej oblasti chrbtice;
 • Pomáhajú zmierniť vysoký krvný tlak;
 • Uvoľnite spastické záchvaty a eliminujte stagnáciu škodlivých látok v tkanivách.

Avšak, pre všetky svoje výhody, ošetrenie pijavice majú svoje vlastné kontraindikácie:

 • Diagnostikované nádory postihujúce tkanivá a orgány s metastázami;
 • Obdobie gravidity a laktácie;
 • Ochorenia postihujúce krv, najmä diagnostikovaná hemofília, poznačené zlou koaguláciou krvi.

fyzioterapia

Priebeh terapeutickej cvičebnej terapie má tiež pozitívne výsledky v liečbe kýly. Pred praktickým vykonaním konkrétneho cvičenia je však vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý zostaví individuálny cvičebný program, ktorý bude brať do úvahy umiestnenie kýly, jej veľkosť a celkový stav pacienta..

Cieľom samotných gymnastických cvičení je posilnenie svalov chrbta a abs, uvoľnenie napätia a nadmernej hmotnosti chrbtice a vytvorenie silného svalového korzetu. Hlavná vec v tomto prípade je pravidelné a správne vykonanie všetkých cvičení, ich správanie pod vedením skúseného trénera. Ak cvičenia spôsobujú nepohodlie a bolesť, mali by sa okamžite zastaviť..

Bubnovsky analgetické cvičenia pre dolnú časť chrbta s prietržom

Kýla je jedným z najbežnejších chirurgických ochorení. Môže byť diagnostikovaná u všetkých bez ohľadu na pohlavie a vek, môže mať rôzne tvary a veľkosti. Vertebrálna hernia je veľmi časté ochorenie pohybového ústrojenstva. Aj keď nie všetky prejavy choroby sú nebezpečné, choroba významne znižuje kvalitu života a môže viesť k invalidite. Osvedčená liečba kýly chrbtice podľa metódy Bubnovsky, pri ktorej sa osobitná pozornosť venuje osobitným cvičeniam..

Vertebrálna prietrž: typy

Vertebral hernias sú klasifikované podľa ich umiestnenia:

 • Krčka maternice (asi 4% prípadov). Prejavuje sa bolesťou v krku, ktorá prechádza do ramien a ramien. Pacienti sa tiež sťažujú na bolesti hlavy, závraty, necitlivé prsty, vysoký krvný tlak.
 • Hrudné oddelenie (31%). Vyvoláva stálu bolesť na hrudníku. Bežne sa tiež pozoruje zakrivenie miechy..
 • Bedrá (65%). Najbežnejší typ prietrže. Prejavuje sa bolesťou dolnej časti chrbta, ktorá sa zosilňuje náhlymi pohybmi a záťažami. Bolesť môže pôsobiť na nohy, zadok, zadok stehien. Nohy môžu byť znecitlivené, citlivosť klesá. V závažných prípadoch môže byť výsledkom ochrnutie.

Kýly sú tiež primárne a sekundárne. Primárne sú výsledkom zranení a stresu u ľudí, ktorých chrbtica je spočiatku zdravá. Sekundárne sú dôsledkom patologických zmien, ktoré sa vyvíjajú v medzistavcových platničkách, čo spôsobuje ich vyschnutie a zničenie membrán..

Bedrová hernia je lipóm (benígny tuk). Tvorí sa v medzistavcovej platničke a vyvoláva premiestnenie buničitého jadra, ktoré sa nachádza vo vláknitom kruhu chrbtice..

Pomerne často je diagnostikovaná lumbosakrálna prietrž. Sú bolestivé, narúšajú slobodu pohybu, vyvolávajú dočasné postihnutie av najhorších prípadoch vážne postihnutie.

Diagnóza a liečba kýly

Keď sa objavia charakteristické príznaky, musíte sa poradiť s neurológom. Na podrobnú diagnostiku sa odporúča podrobiť sa MRI chrbtice. Presná a včasná diagnóza je dôležitou zárukou správnej liečby prietrže.

V závislosti od štádia a úrovne ochorenia môže byť liečba konzervatívna alebo chirurgická. Lekári aj pacienti majú spravidla záujem o vylúčenie chirurgického zákroku.

Z konzervatívnych metód používaných na liečbu tohto ochorenia sa rozlišuje:

 • Metódy pohybu (cvičebná terapia atď.) Pomáhajú posilňovať a rozvíjať svalový tonus, zvyšujú imunitu. Mnohé cvičenia zahŕňajú fyzickú aktivitu a ak sú nesprávne, môžu spôsobiť zhoršenie stavu. Je dôležité používať túto metódu starostlivo pod dohľadom odborníka..
 • Manuálne metódy. Na liečbu sa často používa manuálna terapia a akupunktúra. Upozorňujeme, že hoci tieto metódy poskytujú dobré výsledky, pokiaľ ide o zníženie bolesti a tlaku na medzistavcové platničky, nemôžu zastaviť patologický proces, ktorý vyprovokoval prietrž.
 • Fyzioterapeutické metódy. Jedná sa o šetrné lekárske postupy: rôzne masáže, reflexné vyšetrenie, ultrazvuk, predĺženie hrebeňa atď.

Každá metóda má klady a zápory. Zvyčajne sú predpísané v komplexe. Špecialista musí vypracovať individuálny program, ktorý pomôže odstrániť prietrž bez rizika pre zdravie as najväčšou pravdepodobnosťou jej odstránenia.

Súbor opatrení zvyčajne zahŕňa rozťahovanie hrebeňa, terapeutické cvičenia, masáže a ďalšie špeciálne postupy. Nie všetky techniky sú dostupné doma, napríklad sa musí vykonať celý rad fyzioterapeutických postupov pomocou špeciálneho vybavenia. Cvičenia sú však jednoduchšie - môžu sa vykonávať doma. Bubnovského metóda s kýlou lumbosakrálnej chrbtice sa osvedčila. Sergey Mikhailovich Bubnovsky - známy lekár s rozsiahlymi skúsenosťami s liečbou pacientov s herniou.

Liečba vertebrálnej kýly podľa Bubnovského metódy

S.M. Bubnovsky vytvoril a patentoval špeciálnu metodiku na boj proti patológii pohybového aparátu na špeciálnom prístroji, ktorý vyvinul. Táto technika sa nazýva kinezioterapia, čo znamená liečenie pohybom.

Gymnastika s kýlou chrbtice Bubnovského zahŕňa rôzne cvičenia, ktorých hlavnými požiadavkami sú pohodlie a pohodlie pre pacienta a vysoká účinnosť. Pohyby sa opakujú až desaťkrát. Najprv sa praktizuje technika pohybov, správne dýchanie, sústredenie. V priebehu času sa tempo a počet opakovaní zvyšuje.

Odporúča sa cvičiť 3-6 krát denne, rozdelenie cvičení do niekoľkých skupín. Bubnovsky tiež ponúka cvičenia, ktoré je možné vykonávať doma..

Terapeutická gymnastika je zameraná na aktiváciu vnútorných rezerv človeka na boj s chronickými chorobami. A v praxi to funguje veľmi úspešne. Každé cvičenie v komplexe je špeciálne vybrané a pomáha zaistiť prevenciu a liečbu prietrže, ako aj odstránenie bolesti a zlepšenie celkového stavu pacienta..

Odborníci sa zhodujú v tom, že Bubnovského gymnastika s kýlami bedrovej chrbtice je veľmi účinnou metódou liečenia a jej výsledok je determinovaný túžbou, úsilím a disciplinovaným pacientom. Tí, ktorí dodržiavajú všetky odporúčania, vykonávajú cvičenia správne a pravidelne, vždy dosahujú zjavný pokrok..

Majte na pamäti, že napriek výhodám gymnastiky má kontraindikácie. Patria sem:

 • Exacerbácie choroby;
 • Horúčka;
 • Ochorenia vnútorných orgánov, ak ich fyzioterapeutické cvičenia môžu zhoršiť.
 • Miechové metastázy.

Terapeutická gymnastika aktivuje dôležité biochemické procesy vo všetkých segmentoch chrbtice (najmä v medzistavcových platničkách), normalizuje krvný obeh a prietok lymfy.

Analgetické cvičenia Bubnovského pre lumbálnu prietrž vypracujú hlboké svaly chrbtice. Gymnastika pomáha zmierňovať kŕče a zmierňovať bolesť, zlepšuje pružnosť a pohyblivosť hrebeňa, znižuje usadeniny solí, zlepšuje krvný obeh. Správne vybrané pohyby pomáhajú zastaviť rozvoj prietrže, zmenšujú jeho veľkosť, v dôsledku čoho sa deformované tkanivá postupne vracajú do svojej prirodzenej polohy..

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice Bubnovského naznačujú nasledujúce pravidlá:

 • Musíte to robiť každý deň, môžete to niekoľkokrát za deň. Súčasne sa odporúča výcvik..
 • Cvičenia sa musia vykonávať z technického hľadiska správne. Ostré pohyby, skoky, trhnutie, nadmerné zaťaženie na hrebeni nie sú povolené.
 • Trvanie tried, amplitúda a počet opakovaní by sa malo postupne zvyšovať.
 • Na konci tréningu by ste sa mali cítiť iba mierne unavení, čo naznačuje správnu a efektívnu prácu. Extrémna únava je neprijateľná.
 • Vykonávaním cvičebnej terapie sa sústreďte na oblasť lokalizácie prietrže a sledujte svoju pohodu. Ak sa bolesti a nepohodlie v dolnej časti tela zosilnia, zníži sa citlivosť, slabosť a „husacie hrbole“, prerušte sedenie a navštívte svojho lekára..

Bubnovsky cviky na liečbu kýly chrbtice

Na liečbu kýly bedrovej chrbtice odporúča Bubnovsky nasledujúce cvičenia:

 • Východisková poloha je na všetkých štyroch a spočíva na zemi s lakťami a kolenami. Svaly by mali byť čo najviac uvoľnené. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly ohnite chrbát v oblúku, ako mačka. Pomaly vydýchnite a ohnite chrbát, vráťte sa do východiskovej polohy. Všetko je potrebné urobiť hladko a presne. Musíte urobiť najmenej 20 opakovaní. Upozorňujeme, že ak sa bolesť počas cvičenia zosilnie, musíte znížiť amplitúdu alebo dočasne vylúčiť cvičenie z programu.
 • Ľahnite si na chrbát, položte ruky na telo. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly vydýchnite, jemne dvíhajte panvu nad podlahu, zatiaľ čo spočíva na nohách a pleciach. Vzostup tak vysoko, ako môžete. Pri výdychu sklopte panvu. Do 20 opakovaní.
 • Východisková poloha - ľahnite si za chrbát a ruky si dajte za hlavu. Lakte by mali smerovať k stropu. Zdvihnite nohy ohnuté na kolenách tak, aby boky boli kolmé na telo. Pritlačte si bradu k hrudníku. Pomaly a pomaly sa snažte lakťami dostať na kolená. Nie je však potrebné snažiť sa pripojiť k lakťom a kolenám. Cvičenie opakujte, až kým nie ste unavení, aby nedošlo k nadmernému zaťaženiu.
 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Nakloňte sa dopredu bez ohýbania lakťov. Nakloňte maximum. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte cvičenie 20-25 krát.
 • Cvičenie „Bicykel“. Východisková poloha - leží na chrbte. Dajte ruky za hlavu, ohnite kolená. Vykonajte pohyby simulujúce cyklistiku. „Pedál“ pomaly, plynulo a bez trhania. Je dôležité rovnomerné dýchanie.
 • Krútenie. Cvičenie leží na chrbte. Ľavú ruku si dajte pod chrbát hlavy. Jemne posuňte pravú nohu a ohnite ju v kolene tak, aby ste sa dotkli lakťa ľavej ruky. Po rovnakej ceste sa vráťte do východiskovej polohy. Vykonajte 15 opakovaní v každom smere.
 • Východisková poloha - sedí na podlahe s rukami na zadnej časti hlavy. Striedavo zdvíhajte pravé a ľavé zadok a posúvajte sa dopredu. Rovnakým spôsobom sa pohybujte dozadu. Návrat do východiskovej polohy.

Cvičenia sú pomerne jednoduché, môžete ich vykonávať doma. Technika Bubnovského na ošetrenie prietrže lumbálnej chrbtice môže významne zmierniť stav, uvoľniť napätie, natiahnuť chrbticu, zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti. Je však dôležité absolvovať celý kurz gymnastiky..

Ponúkame vám možnosť sledovať video s cvičením a technikou Bubnovsky.

Spôsoby liečby Schmorlovej kýly: lieky, prognóza, cvičebná terapia, chirurgický zákrok

Musíte sa starať o svoju chrbticu, brať vážne liečbu

Liečba Schmorlovej kýly by sa mala začať okamžite. Nedostatok liečby je nebezpečný pre zdravie pacienta. Toto ochorenie vedie k deštrukcii chrbtice v dôsledku tvorby defektov stavcov (padajúca chrupavka do kosti). Ako liečiť Schmorlovu prietrž?

Liečba kýly

Schmorlovu prietrž nie je možné liečiť iba pomocou liekov. Pri Schmorlovej kýle sa liečba začína použitím protizápalových liekov. Najprv je však potrebné určiť príčinu choroby. Drogová liečba nebezpečného ochorenia závisí od príčiny patologického stavu. Nesteroidné lieky znižujú bolestivosť a zmierňujú opuchy. Na zmiernenie bolesti je pacientovi predpísané Ketanov a Nise. Ak choroba vznikla v dôsledku osteoporózy, obeti sú predpísané lieky obsahujúce vitamín D a vápnik. Takéto lieky sú „Alostin“, „Calcitonin“.

Prítomnosť viacerých hernií v mieche vyžaduje použitie protizápalových liekov, ktoré zahŕňajú diklofenak, indometacín, meloxikam, celebrex. V tomto prípade sú chondroprotektívne lieky neúčinné. Preto je ich použitie nepraktické. Nákup liekov ako Structum, Teraflex, Inoltra je len ďalší odpad. Obnovenie chrupavkového tkaniva je potrebné iba v prípade osteoporózy alebo iných ochorení kostí, potom sú predpísané chondroprotektory.

Akupunktúra a hirudoterapia

Reflexoterapia je jednou z oblastí tradičnej čínskej liečby. Účelom akupunktúry je odhaliť Schmorlovu prietrž so špeciálnymi ihlami, ktoré sa vstrekujú do biologicky aktívnych miest na koži. Akupunktúrna liečba choroby predstavuje jednu úlohu - zastaviť akútne záchvaty bolesti. Terapeutický účinok reflexológie vám umožňuje rýchlo a úspešne zvládnuť úlohu úľavy od bolesti. Akupunktúrna terapia tiež pomáha zmierniť svalové kŕče. Účinnosť zasadnutí je ťažké preceňovať. Akupunktúru môže vykonať iba skúsený lekár. Trvanie procedúry je od 10 do 90 minút, čas relácie sa počíta na základe stupňa vývoja choroby.

Hirudoterapia pomôže liečiť Schmorlovu prietrž. Lekárske pijavice sú schopné saturovať krv kyslíkom, zlepšujú mikrocirkuláciu v postihnutej oblasti, znižujú krvný tlak. Rezaním pokožky pijavice uvoľňujú lieky proti bolesti, protizápalové a ďalšie enzýmy, ktoré môžu znižovať svalové kŕče. Správne postupy môžu zlepšiť metabolizmus, výživu svalových a kostných tkanív. Súčasné použitie reflexológie, akupunktúry, manuálnej liečby a masáže umožní pacientovi vyhnúť sa operácii. Vďaka komplexnej terapii sa mnohým obetiam podarilo vyliečiť Schmorlovu prietrž.

Správna výživa a výživné látky

Osobitná úloha by sa mala venovať správnej výžive. Kýla chrbtice musí dostávať užitočné zložky. Správny prístup k výžive vám navyše umožní schudnúť, čím sa zníži zaťaženie chrbtice. Obete sa odporúča sledovať množstvo stopových prvkov vstupujúcich do tela. Počas exacerbácie Schmorlovej hernie musí pacient dostať dostatočné množstvo vápnika. Do tela sa musí dodať 1 000 - 1200 mg tejto látky denne. Vápnik sa nachádza v nasledujúcich potravinách:

 • mlieko, syr, kefír, fermentované pečené mlieko;
 • veľké množstvo tejto látky je v orechoch;
 • jesť každý deň varenú brokolicu, špenát alebo hrsť fazule;
 • zvlášť bohaté na morské plody a rybie komponenty.

Telo obete je počas obdobia exacerbácie veľmi oslabené. Na udržanie fungovania všetkých systémov a zlepšenie priebehu ochorenia by sa mal konzumovať vitamín D. Nachádza sa vo veľkých množstvách vo vaječnom žĺtku, rybom oleji. V lete sa snažte opaľovať viac na priamom slnečnom svetle, ale tiež nasýtite telo vitamínmi D. Okrem toho by sa malo posilniť kostné tkanivo, aby sa zabránilo tvorbe kýly Schmorlovej v iných segmentoch chrbtice. Preto konzumujte viac vitamínu K, A a B a tiež si vyberte potraviny bohaté na zinok a minerály, horčík, kyselinu listovú..

Alternatívna terapia

Alternatívna liečba doma môže znížiť zápalový proces, zastaviť bolesť a nasýtiť kostné tkanivo dôležitými živinami. Pri Schmorlovej kýle je užitočné použiť obklady a kúpele pripravené na báze protizápalových rastlín. Ako vyliečiť chorobu? Ak sa chcete rýchlo zbaviť príznakov, použite tieto ľudové lieky:

 1. Zozbierajte škrupinu zo 100 vajec, rozdrvte v trecej miske alebo na mletie kávy, aby ste vytvorili prášok. Vezmite 1 kg citrónov a vytlačte z nich šťavu. Nalejte rozdrvenú škrupinu do získanej šťavy, do lieku pridajte 2 šálky tekutého medu. Produkt sa musí uchovávať v chladničke, najlepšie v sklenenej nádobe, môže zmiznúť v plastovej fľaši. Vezmite liek na 1 polievkovú lyžicu. l denne, ráno, pred jedlom alebo po jedle.
 2. Teplé kúpele s ihličnatými a éterickými olejmi rastlín pomôžu zbaviť sa choroby. Procedúra sa odporúča po záťažovej terapii. Pripravte kúpeľ správne: 1 kg ihličia sa pol hodiny varí v 3 litroch vody. Potom sa vývar filtruje a pridá sa do kúpeľa. Kúpať by sa malo od 10 do 20 minút denne. Odporúča sa to urobiť pred spaním..
 3. Pomáhajú dobre aj obklady na báze surových zemiakov a chrenu. Oba produkty sú drvené do kašovitého stavu, na postihnutú oblasť sa aplikuje obklad, obalený plastovým obalom a teplý šál. Po odstránení obkladu ležte trochu pod prikrývkou, nemôžete okamžite ísť von do studeného vzduchu.

S Schmorlovou kýlou chrbtice, trením z koreňa šabľou, kvetmi a koreňom púpavy, semená hallock a gaštan konský pomáhajú pozoruhodne. Ochorenie môže vyliečiť aj komár lopúcha a terpentínový kúpeľ. Pri Schmorlovej kýle má liečba ľudovými liekmi pozitívny efekt, ale pred použitím určitej metódy liečby by ste sa mali poradiť s lekárom.

Kurzy s fyzioterapeutom alebo v telocvični

Gymnastika so Schmorlovou kýlou sa vykonáva počas exacerbácie a remisie. Hlavnou vecou je použitie správnych cvičení, aby ste sa nepoškodili a neprimerali chorobe. Vynikajúce cvičenie ponúka Dr. Bubnovsky. Tvrdí, že telesná výchova posilní svalový korzet, ktorý podporuje chrbticu v správnom postavení. Okrem toho majú terapeutické cvičenia pozitívny vplyv na fungovanie celého organizmu. Bubnovsky navrhuje vykonávať fyzické cvičenia pod dohľadom fyzioterapeuta, keď sa pacient môže naučiť pravidlá tréningu, môžete viesť hodiny sám..

Fyzioterapeut má vyvinúť individuálny priebeh liečby. Cvičenia pre Schmorlovu prietrž by nemali zahŕňať skákanie, beh, ostré zákruty tela, hlboké drepy a zdvíhanie závaží. Tréning vždy začína úsekom, ktorý zahreje svaly, a končí sa úsekom. Ďalej je možné vykonávať zdvíhanie trupu z náchylnej polohy na simulátore lícom nadol, otáčaním lisu, ťahaním sa nahor, vykonávaním pomalého zatáčania tela alebo hlavy. Pamätajte, že cvičenie by nemalo byť na škodu, výskyt bolesti v chrbtici znamená okamžité zastavenie tréningu. Terapeutická gymnastika posilňuje svaly a normalizuje činnosť celého organizmu.

Iné spôsoby liečby choroby

Kôra Schmorla sa lieči pomocou ručnej terapie a masáží. Pri liečbe tohto ochorenia sa masáž používa už dlhú dobu. Tento postup vám umožňuje obnoviť krvný obeh v poškodených stavovcoch. Masáž zlepšuje metabolizmus v chrupavkách a kostných tkanivách a pomáha tiež predchádzať ďalšiemu progresii ochorenia a zväčšovaniu jeho veľkosti. Predpokladá sa, že najlepším liekom na prietrž je akupresúra, pri ktorej lekár v určitých bodoch pôsobí na odstránenie kŕče a bolesti..

Ak konzervatívna liečba nepomôže, existuje iný spôsob, ako sa tejto choroby zbaviť? Túto otázku kladie každý druhý pacient, ktorý počul konečnú diagnózu. Liečba prietrže sa samozrejme neobmedzuje iba na konzervatívne metódy. Vždy existuje cesta von. Nedostatok pozitívnych výsledkov núti lekárov vykonávať chirurgický zákrok na chrbtici pacienta, aby odstránil herniálnu formáciu a obnovil štruktúru poškodených segmentov. Operácia sa používa zriedka, pretože vo väčšine prípadov je možné tomu zabrániť. Pri Schmorlovej kýle sa používajú dva typy chirurgických zákrokov:

 • minimálne invazívny spôsob odstránenia (laserové odparovanie);
 • radikálna liečba choroby (diskektómia alebo laminektómia).

Liečba sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Použitie novších technológií umožňuje chirurgický zákrok bez komplikácií, dlhú dobu zotavenia a bezbolestne. Lekár vyberie typy operácií s prihliadnutím na individuálne charakteristiky obete, je dôležité vziať do úvahy nielen priebeh choroby, ale aj vek, prítomnosť iných patológií..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Autor článku: Nadezhda NikolaevnaVýčnelok je počiatočné štádium vývoja herniálneho výčnelku, v ktorom lekár zistí praskliny na povrchu vláknitého prstenca. Pri tomto ochorení sa jeho vonkajšia vrstva neroztrhne, takže sa želatínové jadro chrupavky nepohybuje.
Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti.
Masáž je dôležitou súčasťou liečby prietrže vytvorenej v bedrovej oblasti. Po niekoľkých reláciách liečebných procedúr sa zlepšuje pohoda pacienta, znižuje sa závažnosť syndrómu bolesti a ustupuje zápalový edém.