loader

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského: ako správne fungovať?

Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje. Tento terapeutický účinok je spôsobený posilnením svalového rámu krku, zlepšeným prísunom krvi do diskov a stavcov živinami..

Základ Bubnovského techniky pre cervikálnu osteochondrózu

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

S. Bubnovsky je známy rehabilitológ, chiropraktik, autor metódy kinezoterapie alebo liečby pohybmi. V zdravotníckych centrách, ktoré vytvoril, sa pacientom s osteochondrózou pomáha úplne obnoviť pohyblivosť krčnej chrbtice. Kinezoterapia je založená na trofických vlastnostiach chorých medzistavcových platničiek. Pretože sa ich krvné cievy časom znižujú, dochádza k toku živín v dôsledku tlakového rozdielu. Keď je hlava naklonená, klesá a po zaujatí vertikálnej polohy sa zdvihne. Čím viac sa teda človek pohybuje, tým lepšie sú disky vybavené živinami potrebnými na ich regeneráciu..

Výhody cvičenia

Pacienti, ktorí prídu na S. Bubnovského, zvyčajne vedia dobre, ako eliminovať bolesť v krku, zvyčajne si berú tablety alebo aplikujú silnú masť. Lekár okamžite varuje, že analgetiká sa budú musieť v štádiu prípravy opustiť. Používanie liekov proti bolesti zbavuje osobu motivácie k pravidelným triedam, úplnému návratu počas tréningu. S. Bubnovsky učí pacientov, ako sa zbaviť bolestí spôsobených napätím a následnou relaxáciou určitých svalových skupín.

Úlohou kinezioterapie nie je len odstránenie nepohodlia v krčnej chrbtici. Pacientom sa odporúčajú cvičenia na chrbticu, ktorých realizácia je zameraná na maximálnu možnú obnovu chrupavky a kostných tkanív postihnutých osteochondrózou. Tiež kvôli stabilizácii diskov a stavcov nedochádza ku kompresii krvných ciev a koreňov miechy. Bolesti hlavy, závraty, skoky v krvnom tlaku, poruchy zraku a sluchu postupne slabnú a potom úplne vymiznú.

Indikácie pre použitie v gymnastike

Terapeutická gymnastika podľa Bubnovského je indikovaná u pacientov s osteochondrózou akejkoľvek závažnosti. Je však najúčinnejšia v počiatočných štádiách patológie. Denné cvičenia s opatrným dávkovaním záťaže vám umožňujú zvrátiť degeneratívny proces. V dôsledku zlepšeného krvného obehu, zrýchleného metabolizmu dochádza k čiastočnej obnove poškodených tkanív.

Regenerácia výrazne zdeformovaných diskov a stavcov pomocou cvičení nebude fungovať. V tomto prípade je cieľom tried úplné odstránenie symptómov a zvýšenie rozsahu pohybu. Výcvik je indikovaný na často sa vyskytujúce neurologické príznaky choroby..

Technológie a pravidlá vykonávania

V prvých lekciách sa nemusíte snažiť dokončiť všetko, najmä technicky náročné cvičenia. Zaťaženia sa musia postupne zvyšovať, aby mali svaly čas na prispôsobenie sa im.

výcvik

Pred vyučovaním musíte miestnosť dobre vetrať. Malo by byť dosť chladné, ale nie chladné, inak by bolesť v zadnej časti krku výrazne vzrástla v dôsledku zápalu svalov. Najlepšie je trénovať vo voľne priliehajúcich odevoch vyrobených z prírodných materiálov, ktoré absorbujú vlhkosť a umožňujú priechod vzduchu. Je vhodné cvičiť na lačný žalúdok alebo 2-3 hodiny po jedle.

Na zahriatie svalov je potrebné pripraviť ich na nadchádzajúce zaťaženie, preto je potrebné zahriatie. Je potrebné chodiť po miestnosti, vykonávať hojdačky s rukami a nohami, plytké drepy a výpady, plachty a zákruty tela. Masírujte krk a vyhladzujte oblasti medzi odstredivými procesmi (dobre hmatateľné hľuzy).

Základné gymnastické cvičenia

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cvičenia zo základného komplexu je možné vykonávať s osteochondrózou akejkoľvek závažnosti, ako aj s jej prevenciou. Ich hlavným cieľom je napínanie svalov na zväčšenie vzdialenosti medzi susednými diskami, eliminácia kompresie vertebrálnej artérie a nervových koreňov..

Nasledujúce cvičenia sú najúčinnejšie pri sedení na stoličke alebo stoličke:

 • pomaly nakloňte hlavu najprv k sebe, potom k druhému ramenu;
 • jemne spustite bradu dole, v tejto polohe 15 sekúnd, hlboko nevracajte hlavu;
 • vytiahnite bradu dopredu, snažte sa nepohybovať hlavou, otočte ju do strán smerom k golierom;
 • otočte hlavu mierne nabok a pri zdvíhaní brady hľadajte;
 • Položte pravú ruku na vaše ľavé rameno a loket položte rovnobežne s podlahou. Spustite bradu na tomto ramene, jemne stlačte. Opakujte všetky pohyby pomocou pravého ramena;
 • na zavesenie prstov na chrbát hlavy otočte hornú časť tela zo strany na stranu;
 • natiahnite rovné ruky do strán, spustite ich súčasne za chrbtom a snažte sa, aby lopatky boli čo najbližšie k sebe;
 • dajte ruky späť a potom otočte hlavu nabok a zdvihnite bradu.

Každé cvičenie sa musí vykonať 10-12 krát. Mierna bolesť počas cvičenia je prijateľná. Ostrá bolesť by však mala byť signálom na dlhú prestávku.

Silové cvičenia

Silový tréning začína až po dostatočnom posilnení svalov krku a ramenného pletenca. Najprv je vhodné ich vykonávať pod vedením lekára fyzioterapie alebo rehabilitačného terapeuta, ktorý riadi vznikajúce záťaže. V centrách Bubnovského sa na posilnenie svalov používajú simulátory, ktoré vyvinul. Niektoré cvičenia sa však môžu vykonávať doma pomocou improvizovaných prostriedkov:

 • blízko postele (najlepšie s polotuhým alebo tvrdým matracom) umiestnite dve stoličky do vzdialenosti rovnajúcej sa šírke ramien. Ľahnite si na posteľ a položte dlane na sedadlá stoličiek. Nadýchnite, spustite rovné telo na výdych, začnite východiskovú polohu;
 • ležte na chrbte s hlavou na okraji postele. Zdvíhajte a znižujte činky s hmotnosťou do 3 kilogramov;
 • v rovnakej východiskovej polohe zoberte činky do strán na nádychu, na výdych, priveďte ich do oblasti hrudníka;
 • sedieť na podlahe medzi dvoma stoličkami s dôrazom na sedadlo. Narovnajte ruky, zdvihnite telo, ohnite ich a zaujmite počiatočnú polohu tela;
 • postavte sa, nohy od seba vzdialené od seba. Natiahnite ruky pomocou činiek dopredu, roztiahnite ich od seba a spojte ich.

Počet opakovaní v prvých lekciách je 5-7. Keď posilňujete, musíte zvýšiť ich počet na 15 - 20. V zdravotníckych centrách S. Bubnovsky tiež praktizuje zavesenie a tlačenie na brvno. Doma sú také cvičenia kontraindikované. Ak sa nevykonávajú správne, potom je riziko stlačenia dislokovaného stavca tepny vysoké.

nabíjanie

Ranné cvičenie nenahrádza základné a silové cvičenia fyzioterapie, ale stáva sa iba dobrým doplnkom. Ihneď po prebudení pacientka s osteochondrózou často trpí závratmi, blikaním múch a farebnými škvrnami pred očami. Takže telo reaguje na zlý krvný obeh v krčnej oblasti počas spánku. Cvičenie pomôže zlepšiť krvný obeh, pripraviť sa na pracovný deň. Tu sú niektoré z najviac terapeuticky užitočných cvičení:

 • sediaci na posteli a napnite ucho najskôr k jednému, potom k druhému ramenu;
 • vykonávať niekoľko kruhových otáčok hlavy v rôznych smeroch, bez silného prevrátenia a nenaklápania;
 • natiahnite ruky pred seba, striedavo zaťte a uvoľnite päste;
 • dajte dlane na svoje plecia, otáčajte lakte prstami;
 • postavte sa, nohy od seba trochu odložte, položte ruky na opasok, urobte niekoľko zákrut a zákrut;
 • bez zmeny polohy tela vykonajte niekoľko plytkých výpadov dopredu, dozadu, do strán (môžete sa zamerať na stoličku);
 • ľahnite si na brucho, zároveň zdvihnite ruky a nohy, potiahnite svaly na krku, opasok na ramene, dolnú časť chrbta.

Počet opakovaní je ľubovoľný. Ak sú pri výkone akéhokoľvek cvičenia vo svaloch príjemné pocity, môžete to urobiť 15 až 20-krát.

Iné cvičenia

Pri cervikálnej osteochondróze sú cvičenia na odpor veľmi účinné, pomáhajú posilňovať svaly a čo najskôr stabilizovať stavce stavcov. Prvé cvičenia sa najlepšie uskutočňujú s lekárom na cvičebnej terapii alebo rehabilitológom z lekárskeho strediska, ktoré bude sledovať pohyb. Ako rýchlo posilniť svaly krku a ramenného pletenca:

 • sedieť na stoličke, pritlačiť pravú dlaň na pravú tvár. Nakloňte hlavu doprava a dlaňou preukážte odpor. Vykonajte cvičenie v opačnom smere;
 • v rovnakej polohe tela položte bradu na päsť alebo dlaň. Pokúste sa nakloniť hlavu a vyhnúť sa tomu stlačením ruky;
 • počiatočná poloha je rovnaká. Prsty zatlačte do „zámku“ na zadnej časti hlavy, nakloňte hlavu dozadu a uchopte rukami odpor;
 • sadnite si na podlahu, nakloňte sa dopredu a snažte sa dosiahnuť dlaňou opačnej nohy;
 • ľahnite si na brucho a natiahnite ruky dopredu. Pri výdychu zdvihnite hornú časť tela a nadýchnite sa, keď sa nadýchnete.

Každé cvičenie by sa malo opakovať 7-12 krát. V bode maximálneho svalového napätia pretrváva 15-20 sekúnd.

Diéta a režim pre osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice metódou S. Bubnovského nie je len gymnastika, ale aj používanie hlbokých bráničných dýchacích techník, kurzy s psychológom, diéta a správny režim dňa. Zvýšené zaťaženie krčnej chrbtice, fajčenie, vzpieranie sú úplne vylúčené. Je potrebné opustiť polotovary, údené mäso, mastné mäso, párky. Je vhodné nahradiť ich mliečnymi výrobkami, čerstvými bobuľami, ovocím, zeleninou, orechmi.

Preventívne opatrenia

Počas tréningu by sa mali vylúčiť akékoľvek ostré pohyby s vysokou amplitúdou, vrátane trhania, krútenia. Mali by ste sa pokúsiť odkloniť hlavu čo najviac do strany, hodiť ju dozadu, sklopiť ju. Je možné, že sa svaly lepšie napínajú, rýchlejšie sa posilňujú, ale súčasne sú disky, stavce a väzivo vážne mikrotraumatické. A to spôsobí rýchly vývoj krčnej osteochondrózy.

kontraindikácie

V subakútnom období cervikálnej osteochondrózy môžete obchodovať iba pod lekárskym dohľadom. Doma sa školenie vykonáva v štádiu remisie, keď nie sú žiadne výrazné príznaky patológie. Je zakázané vykonávať cvičenia pri vysokej teplote, zimnici, horúčke, silne nízkom alebo vysokom krvnom tlaku. Medzi kontraindikácie fyzickej terapie patria aj onkologické ochorenia, závažné patologické stavy kardiovaskulárneho systému, relapsy alergií, dýchacie cesty, črevné infekcie..

Ako Dr. Bubnovsky lieči osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice podľa Bubnovského je metóda, ktorá zahŕňa použitie komplexu gymnastických cvičení a simulátorov. Fyzikálna terapia alebo gymnastika na ošetrenie pomáhajú posilňovať chrbticu. Ak si osoba všimne abnormality v práci krčných svalov, zmeny v morfológii stavcov, dystrofia chrbtice, musí navštíviť lekára.

Liečba osteochondrózy krčka maternice metódou Dr. Bubnovského sa časom osvedčila..

Metóda Dr. Bubnovského v liečbe osteochondrózy

Osteochondróza je porušením funkcie hornej časti chrbtice. Hlavným dôvodom patológie je sedavý spôsob života, neustála práca pri počítači, nedostatok fyzickej aktivity, outdoorové aktivity a šport..

Liečba osteochondrózy si vyžaduje opatrnosť, zodpovedný prístup. Krčné a bedrové časti chrbtice obsahujú obrovské množstvo nervových zakončení. Najmenší nesprávny dopad na ne môže mať nezvratné následky. Cvičenia Bubnovského zamerané na bezpečné obnovenie držania tela, stavcových funkcií.

Použitie farmakologických liekov pri liečbe osteochondrózy znižuje pocit bolesti, zmierňuje zápaly, odstraňuje opuchy tkaniva a zastavuje rozvoj patológie. Poškodenie liekov spočíva v ich účinku na sliznicu žalúdka. Fyziologické terapie sú bezpečnejšie.

Typy dopadov na krčnú oblasť chrbtice:

 • masáže;
 • elektroforéza;
 • ultrazvuk;
 • fyzická kultúra;
 • fyzioterapia.

Fyzioterapia sa odporúča kombinovať s domácou liečbou osteochondrózy, ktorá by sa mala používať po konzultácii s lekárom:

 1. Infúzie bylín.
 2. odvary.
 3. Liečba bahnom.
 4. Aplikácie Ozokerite - Mountain Wax.

Metóda funkcie

Gymnastika podľa Bubnovského metódy pri liečbe cervikálnej osteochondrózy významne urýchľuje obnovu kostí a svalového tkaniva. Lekár vytvoril mnoho lekárskych centier v Rusku a zahraničí. Na klinikách je pre každého pacienta zvolený prístup na základe stupňa ochorenia, fyzického stavu a veku. Gymnastika z prvých sedení zmierňuje bolesť a napätie chrbtice.

Profesor Bubnovsky vynašiel simulátor, cvičenia, pri ktorých sa eliminuje bolesť, posilňujú svaly, zlepšuje krvný obeh krčnej chrbtice pri osteochondróze..

Triedy na simulátore obnovujú funkciu tkaniva, zvyšujú imunitu.

Základné cvičenia pre cervikálnu a hrudnú osteochondrózu

Gymnastika Bubnovského pre cervikálnu osteochondrózu je navrhnutá na dosiahnutie rýchleho výsledku, ale cvičenia sa nemôžu vykonávať bez dohľadu a odporúčaní lekára..

Nemôžete vykonať komplexnú liečbu akútnej bolesti. Nesprávne vykonanie bez odborného dozoru môže zhoršiť ochorenie krku.

Niektoré cvičenia z osteochondrózy podľa Bubnovského:

 1. Sadnite si na stoličku, prekrížte ruky za hlavu. Ohnite chrbát dozadu tak, aby sa lopatky dotýkali zadnej časti kresla. Opakujte 4 krát.
 2. Sadnite si na okraj stolice, hrudná chrbtica by sa mala dotýkať chrbta. Nakloňte sa dopredu, dozadu, zaujmite východiskovú polohu, opakujte 4-krát. Sledujte svoje dýchanie, musíte sa nakloniť späť, aby ste vdýchli, dopredu, aby ste vydýchli.
 3. Vezmite si sedenie alebo ležanie, uterák za konce, zabalte spodnú časť hrudníka. Zhlboka sa nadýchnite, pokúste sa utrieť uterák čo najpevnejšie, uvoľnite sa pri výdychu. Opakujte 10 krát.
 4. Posaďte sa na podlahu s nohami ohnutými pod vami, dotýkajte sa ich kolien čelom. Držte túto pozíciu 50 sekúnd. Krčná oblasť je natiahnutá, medzistavcové platničky sa uvoľňujú, čo prispieva k liečbe osteochondrózy..
 5. Pomaly nakláňajte hlavu zľava doprava a opačným smerom, až kým u krku necítite miernu bolesť.
 6. Sklopte hlavu, až kým nedosiahnete hrudník, opakujte niekoľkokrát.
 7. Posuňte hlavu dopredu čo najviac a roztiahnite bradu. Pri pohybe hlavy v opačnom smere bradu čo najviac.
 8. Zdvíhajte ramená čo najviac, udržujte ich v tomto stave 10-20 sekúnd.
 9. Pomaly a plynule vykonajte 20 až 50 kývnutí hlavou.
 10. Vykonajte rotačné pohyby hlavy, pravidelne sa mení smer.

Má Bubnovského technika nedostatky

Bubnovská gymnastika prispieva k úplnému obnoveniu telesných funkcií a pomáha pri akejkoľvek časti chrbtice. Technika liečby zahŕňa program na výber stravy pre každého pacienta. Vo všetkých zdravotníckych centrách Bubnovského existuje program na stabilizáciu stravy.

Ak počas vykonávania pohybov pociťujú akútne bolesti, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom.

Je ťažké liečiť cervikálnu osteochondrózu. Hornou časťou chrbtice prechádza veľa nervových zakončení, krvných ciev, ktoré zabezpečujú mozgovú aktivitu. Liečba Bubnovského bráni poškodeniu, funguje ako prevencia komplikácií.

Cvičenie prispieva k normalizácii biochemických procesov v stavcoch, okolitých väzoch, svaloch. Prúd krvi do krčných stavcov sa zvyšuje, čo pomáha pri zotavovaní, a to aj v závažných prípadoch pri hernii.

Kinesitherapy je ľahší spôsob liečby kýly. Táto technika je zameraná na odstránenie skoliózy, bolesť chrbta sa neustále upravuje, bude sa zlepšovať s identifikáciou znakov.

V tomto videu Dr. Bubnovsky ukazuje, ktoré cvičenia prispievajú k aktivácii všetkých telesných systémov, čo pomáha zbaviť sa zápalu stavcov:

Popularita Bubnovského techniky spočíva v tom, že cvičenia sú premyslené do najmenších detailov a v krátkom čase prinášajú výrazné zlepšenie. Komplex je zameraný na prevenciu lézií všetkých častí chrbtice.

Ak budete postupovať podľa pravidiel a odporúčaní na liečbu osteochondrózy, po 2 až 3 týždňoch ucíti pacient výsledok, bolesť krku sa zastaví, zlepší sa pohyblivosť chrbtice. Tak ako každá technika, aj táto má kontraindikácie: zvýšená telesná teplota, rakovina, riziko rozvoja alebo zvýšenie krvácania.

Základom metódy sú systematické cvičenia, ktorých účinok je po určitom čase zreteľný. V prvých fázach sa stav môže zhoršiť, ale po niekoľkých triedach bude nasledovať zlepšenie. Kurz pozostáva z 12 hodín 1-1,5 hodiny.

Podľa stupňa cervikálneho ochorenia a pokroku špecialista určuje, koľko kurzov je potrebných na liečbu.

Liečba osteochondrózy znamená úplnú dôveru pacienta v lekára, v presvedčenie, že je možné zbaviť sa choroby bez liekov..

Na cvičenie dr. Bubnovského používame cervikálnu osteochondrózu: 7 cvikov

Bubnovsky nie je iba cvičením fyzioterapeutických cvičení. Je založená na kinezoterapii - špeciálnej „liečbe pohybu“, ktorá využíva vnútorné rezervy tela.

Charakteristickým znakom Bubnovského techniky je príprava individuálnych programov na obnovu chrbtice alebo kĺbov, ktoré sa špecialista z centra vyvíja pre každého pacienta individuálne po špeciálnom myofasciálnom vyšetrení (počas ktorého je veľmi presne určená lokalizácia patologického zamerania)..

Pacient sa najskôr učí, ako správne vykonávať fyzické cvičenia u špecialistov v strediskách Bubnovsky a potom môže pokračovať v samostatnej odbornej príprave doma.

Tri rozdiely v tejto gymnastike s cervikálnou osteochondrózou z klasických fyzioterapeutických cvičení:

individuálny výber fyzickej aktivity v závislosti od identifikovanej patológie a rezervných schopností tela pacienta;

posilňovanie hlbokých svalov korzetu svalov, ktoré sa zriedkavo podieľajú na vykonávaní bežných cvikov cvičení;

kombinácia pohybových aktivít s dychovými cvičeniami, špeciálnymi masážami a kryoterapiou (liečebný účinok prechladnutia).

Na zvýšenie efektívnosti svojich cvičení vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, ktorého triedy, pod dohľadom odborníka, prispievajú k rýchlejšiemu odstráneniu syndrómu bolesti a obnoveniu mobility..

Gymnastika Dr. Bubnovského umožňuje nielen zastaviť deštrukciu chrbtice s cervikálnou osteochondrózou, ale tiež zabrániť dlhodobej liečbe alebo chirurgickému zákroku..

Sedem cvičení na cervikálnu osteochondrózu

Komplex pre cervikálnu osteochondrózu siedmich cvičení, ktorý je opísaný nižšie, je k dispozícii každému, pretože nevyžaduje simulátor a je dostatočne jednoduchý na to, aby sa mohol hrať doma..

Cvičenia „Jar“ (1), „Prehľad“ (2) a „Metronóm“ (3) z komplexu terapeutických cvičení Bubnovského s osteochondrózou krčka maternice

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

IP: postavte sa zvislo smerom k zrkadlu, položte ruky pozdĺž tela, hlavu držte rovno.

Sklopte hlavu a podržte ju niekoľko sekúnd.

Nadvihnite bradu a mierne ju potiahnite dopredu, v tejto polohe držte hlavu.

Nakloňte hlavu k ľavému ramenu a podržte ju 30 sekúnd..

Návrat do východiskovej polohy.

Nakloňte hlavu k pravému ramenu a tiež pripevnite hlavu na 30 sekúnd.

Vykonajte najmenej šesť stúpaní.

Otočte hlavu doprava, pokiaľ je to možné, na niekoľko sekúnd ju podržte.

Rovnaký pohyb zopakujte doľava.

V každom smere urobte najmenej tri zákruty.

IP je rovnaké, ale ruky sú na opasku.

Natiahnite krk, brada by mala byť rovnobežná s podlahou.

Bez zmeny polohy brady natiahnite hlavu dopredu.

Otočte trup na stranu, kým brada dosiahne rameno. Počkajte 30 sekúnd.

Návrat do východiskovej polohy.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

Dokončite najmenej šesť zákrut v každom smere.

IP: sedieť na stoličke, ruky na kolenách, držať hlavu rovno.

Narovnajte ruky a vytiahnite ich dozadu a sklopte hlavu dozadu.

Návrat do východiskovej polohy.

6. Prehľad (rozšírená verzia).

IP: rovnaké ako v predchádzajúcej verzii.

Položte dlaň svojej ľavej ruky na pravé rameno a pritom otáčajte hlavou rovnakým smerom (doprava).

Sledujte polohu lakťa, mala by byť rovnobežná s podlahou; druhou rukou držte koleno.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

IP: sadnite si na stoličku, zdvihnite ruky nad hlavu a mierne ohnite lakte.

Otočte hlavu úplne na jednu stranu.

Návrat do východiskovej polohy.

Otočte hlavu naopak.

Nezabudnite zakaždým na pár sekúnd opraviť polohu hlavy.

Fakirovo cvičenie

Výhody a nevýhody gymnastiky Bubnovsky

Výhody Bubnovského gymnastiky (ktoré sú relevantné pri liečbe cervikálnej osteochondrózy a iných oddelení):

 • Univerzálnosť. Cvičenia na krku sú účinné nielen pri liečbe cervikálnej osteochondrózy, ale aj pri zotavovaní v pooperačnom období alebo po poranení. Sú tiež užitočné ako profylaxia..
 • Safety. Táto gymnastika eliminuje nielen negatívne symptómy, ale aj samotnú chorobu bez použitia drog a chemikálií.
 • Žiadne kontraindikácie pre vek a pohlavie.
 • Dlhodobý terapeutický účinok a prevencia recidívy ochorenia.
 • Pozitívny vplyv na celé telo. Gymnastické cvičenia zvyšujú jeho ochranné funkcie, posilňujú svaly, podporujú reguláciu hmotnosti.

Metóda Bubnovsky je uznávaná ako úradná medicína, patentovaná a má potrebné povolenia.

Z „nedostatkov“ možno nazvať iba potrebu prísne dodržiavať režim predpísaný ortopedickým chirurgom, nevynechať hodiny a správne vykonať všetky pridelené cvičenia.

Päť pravidiel výkonu triedy

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa metódy Dr. Bubnovského dá pozitívny výsledok, ak sa dodržia nasledujúce pravidlá:

prvé dva týždne kurzov by sa mali vykonávať každý deň bez chýbania;

v budúcnosti počet lekcií týždenne určuje individuálne lekár vykonávajúci záťažovú terapiu, zvyčajne sa konajú až osemkrát mesačne;

počas gymnastiky je potrebné neustále sledovať držanie tela;

triedy pred zrkadlom na kontrolu presnosti pohybu;

trvanie liečby gymnastickými cvičeniami určuje lekár cvičebnej terapie individuálne, nie však menej ako tri mesiace.

zhrnutie

Pravidelnými cvičeniami a správnym vykonaním každého cvičenia vás gymnastika Dr. Bubnovského rýchlo ušetrí od problémov v krčnej chrbtici a pomôže liečiť osteochondrózu bez užívania liekov, ktoré majú často veľa nežiaducich vedľajších účinkov..

Ako liečiť osteochondrózu: Bubnovsky cvičenie doma

Prečo bolí chrbát, ruky sú znecitlivené. Osteochondróza krčnej a bedrovej chrbtice

MUDr. Sergey Bubnovský, autor metódy kinezoterapie a zakladateľ kliniky, autor kníh o nechirurgickej liečbe pohybového aparátu

S bolesťou chrbta ľudia, mladí aj starí, stále častejšie nehľadajú pilulky a náplasti, ale cvičenia na chrbticu. Pri akútnych bolestiach chrbta pomôže komplex cvičení od Bubnovského narovnať a obnoviť činnosť. A čo sa dá urobiť pri liečbe osteochondrózy? V takom prípade má Dr. Bubnovsky samostatnú gymnastiku, ktorá sa dá robiť aj doma..

Na stole je hora písmen a toľko autorov týchto listov sa sťažuje na rovnaký problém. Hovoríme o bolesti chrbta a názvom tohto problému je osteochondróza. Jediný rozdiel je v tom, že niektorí majú osteochondrózu v bedrovej oblasti, iní - v krčku maternice a iní. Je možné zbaviť sa bolesti chrbta bez užívania liekov?

Na úvod chcem povedať, že osteochondróza nie je choroba, ale odplata za nedorozumenie a ignorovanie vlastného tela. To je moje hlboké presvedčenie.

Prekvapivo je veľa ľudí, ktorí ma navštívia, považovaných za zdravých a bolesť je nehoda. Vysvetľujú, že zdvihli niečo ťažké, neúspešne sa zohli a ostro sa otočili. A pýtajú sa: „Urobte niečo preto, aby ste okamžite všetko prešli“.

Liečba osteochondrózy

To sa nestane! Aby ste sa zbavili bolesti chrbta, musíte dlho tvrdo pracovať. Verím a moja dlhoročná lekárska prax potvrdzuje, že osteochondróza nie je choroba, ale spôsob života. Vyberte si: na ošetrenie pred sebazničením, zmenou jednej tablety na druhú, ťahaním korzetov a blokádami zabíjajúcimi periférne nervy alebo obnovením zdravia opustením všetkých vyššie uvedených možností?

Svojim pacientom často hovorím: „Telo sa rozdrví, ak sa s tým nezaoberáte.“ To znamená, že človek, ktorý nevykonáva svaly, prispieva k atrofii. Výsledkom je, že svaly sú stlačené v objeme a spolu s nimi sú stlačené cievy a nervy, ktoré prechádzajú svaly, takže sa zhoršuje prietok krvi a výživa kĺbov. Z vonkajšej strany teda vyzerá celkom normálne, ale zdá sa, že je vo vnútri napnutý, a nielen jeho chrbtica, ale celé telo trpí..

Ak sa kĺby chrbtice „zhrdnú“ a jej hlboké svaly sa stvrdnú, vytrvalosť vytrvá, stratí sa pevnosť a flexibilita. V takejto situácii si človek niekedy ani nemôže priviazať šnúrky na topánky, pretože keď sa ohýba, prepichne ho bolesť. Pacient ide k lekárovi, diagnostikuje sa mu osteochondróza a potom - liečba podľa plánu známeho všetkým: tablety, fyzioterapia, korzet.

Príčiny osteochondrózy

V modernej lekárskej literatúre je osteochondróza choroba, pri ktorej sa vyskytujú rôzne dystrofické procesy, v dôsledku ktorých sú postihnuté stavce a medzistavcové platničky a narušená výživa, za ktorú sú zodpovedné dobrovoľné svaly. Ak najmenej jeden sval prestane plniť svoje funkcie, objaví sa „diera“, pri ktorej choroba presakuje. Jeden jednotlivý sval však atrofiu neurobí - niekoľko svalov naraz, atrofia niekoľkých „sŕdc“, ktorá prináša výživu do rôznych orgánov a tkanív..

Je to chronický proces, ktorý si ľudia nevšimnú a trvá dlho. Preto, ak sú na obrázku viditeľné dystrofické zmeny v stavcoch a diskoch, tj osteochondróza, sú v tele prítomné aj ďalšie poruchy - môžu to byť bolesti hlavy, znížená citlivosť prstov, zvýšený intrakraniálny tlak, arytmia, bolesť dolných častí chrbta, problémy s prieduškami a mnoho ďalších. ochorenia.

Inými slovami, osteochondróza alebo ochorenie chrbtice nie je jediným ochorením, ale ukazovateľom postoja človeka k vlastným svalom..

Často sa zaoberám problémami s akútnou bolesťou chrbta - tak akútnou, že pacient jednoducho nedokáže premýšľať o ničom inom, ale súčasne obrázky jeho chrbtice nevykazujú žiadne patologické zmeny. Naopak, existujú obrázky väčšinou starších ľudí, ktorí nemajú jediný celý segment chrbtice, ale nie sú tam žiadne bolesti chrbta. Odkiaľ pochádza taký paradox?

Odpoveď je jednoduchá. Človek sa môže sťažovať na všeobecnú slabosť a skutočnosť, že jeho „nohy nejdú“, ale zároveň robí najlepšiu možnú gymnastiku! Ešte raz vám chcem pripomenúť, že svaly sa zotavujú v každom veku a z akéhokoľvek stavu, ale na to musia vytvoriť potrebné podmienky - to znamená vykonávať fyzické cvičenia, ktoré obnovia funkciu „pumpovania“ svalov. V dôsledku pravidelného vykonávania týchto cvičení sa obnovujú krvné cievy a kapiláry, ktoré transportujú krv, čo znamená, že sa zlepšuje výživa svalov a zmierňuje zápal..

Milujte seba, svoje telo, svaly a kĺby a naučte sa o ne starať, a nielen ich bezohľadne využívať. Ďalej - jednoduché, ale efektívne cvičenia, ktoré pomôžu vyrovnať sa s osteochondrózou.

Gymnastika s osteochondrózou

 1. Ležiaci na chrbte, schmatnite ruky okolo nohy ohnutej na koleno a pritlačte si ju k hrudníku. Pokúste sa dotknúť kolena bradou. Zmeňte nohu a pokračujte v cvičení..
 1. Veľmi užitočné cvičenie pre extenzorové svaly chrbtice - tzv. Paravertebrálne svaly. Východisková poloha: ležiace na guľôčke, telo visí dopredu. Pri výdychu nadvihnite telo rovnobežne s podlahou a vráťte sa do pôvodnej polohy. Do 10-15 opakovaní.

Ďalšou možnosťou tohto cvičenia je zdvihnutie nôh z počiatočnej polohy, ležanie na bruchu so žalúdkom.

Mnoho čitateľov sa sťažuje na osteochondrózu krčnej chrbtice a vyčnievanie disku. Prsty sa tiež znecitlivia, zvyšuje sa intrakraniálny tlak. V tomto prípade im „predpíšem“ dva recepty - jedná sa o dva cvičenia: kliky a kliky.

 1. Posaďte sa na podlahu s roztiahnutými nohami a ruky položte na dve stoličky. Na výdychu narovnajte ruky, ako keby stláčali stoličky. Návrat do východiskovej polohy.

Ak je cvičenie spočiatku ťažké, nohy sa môžu ohýbať na kolenách.

 1. Alternatívne kliešte s klieštiny. Ak chcete vykonať vytiahnutie, nainštalujte do dverí vodorovnú lištu - pripevnite tyč vo výške zdvihnutých rúk. Uchopte vodorovnú lištu rukami a pokúste sa vytiahnuť hornú časť tela. Nenechajte sa odradiť, ak sa nič nestane ihneď - možno najskôr môžete len mierne stúpať nad podlahu. Pokračujte v pravidelnom vyťahovaní - v priebehu času si všimnete, že ste začali vyťahovať vyššie a vyššie, takmer sa dotýkate brady palice..

Odporúčam vám, aby ste všetky tieto cvičenia vykonávali premyslene, bez toho, aby ste sa ponáhľali a cítili každý pracovný sval. Počet opakovaní by sa mal postupne zvyšovať. Pokúste sa chodiť najmenej jednu a pol až dve hodiny denne.

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Bubnovsky: cvičenie na krku, cervikálna osteochondróza

Existuje mnoho metód liečby cervikálnej osteochondrózy. Patria medzi ne tie, ktoré vyvinul Dr. Bubnovsky: cviky na krku, cervikálna osteochondróza. Budeme ich brať do úvahy v článku a tiež zistíme, ako ich správne vykonať.

všeobecné charakteristiky

Bubnovského technika je súbor tréningov, ktoré sú založené na kinezoterapii (samostatná oblasť LF (fyzioterapeutické cvičenia), založené na základných lekárskych disciplínach a zamerané na psychofyzikálnu pohodu pacienta). Kinezoterapia doslova znamená „ošetrenie pohybu“. Komplex je individuálny. Individualita závisí od špeciálneho myofasciálneho vyšetrenia (manuálne a vizuálne hodnotenie väzov, kĺbov a svalov). Pri posudzovaní sa venuje pozornosť rozsahu pohybu jednotlivých kĺbov a stavu svalov.

Niektoré hlboké svaly (napríklad krčný región), zriedkavo zapojené do cvičení klasických programov LF (fyzioterapeutické cvičenia) a v každodennom živote, sú touto technikou dôkladne a cielene vyvinuté. Posilňuje svalovú kostru. Fyzickú aktivitu tohto kurzu sprevádzajú aj dýchacie cvičenia, kryoterapia, masáže.

Bubnovsky vytvoril špeciálny simulátor na rýchle zmiernenie bolesti a obnovenie mobility. Simulátor je použiteľný na ambulantnej báze a je bezpečný. Je to jednoduchý dizajn, vybavený pohyblivými blokmi, oblúkmi a váhami (zabezpečujúcimi dekompresné a antigravitačné funkcie), ktoré odľahčujú zaťaženie chrbtice. Svaly zároveň aktívne pracujú..

Centrá Dr. Bubnovského sa nachádzajú v celej krajine. Vyučujú techniky a postupy na vykonávanie individuálne vybraných cvičení. Po zaškolení pacient robí všetko doma, čo je ďalšou výhodou tejto techniky..

Výcvik sa môže vykonávať v niekoľkých režimoch. Šetriaci režim sa používa na zhoršenie zápalových procesov a silnej bolesti. Regeneračný režim je vhodný na rehabilitačné účely a tréningový režim je vhodný ako ďalšie terapeutické opatrenie.

prihláška

V modernom svete sa ľudia rýchlo presúvajú k fyzickej nečinnosti. To vedie k stagnujúcim procesom v obehovom a lymfatickom systéme, takže problémy so chrbticou sú skôr naliehavým problémom. Existuje ďalší extrémny - profesionálny šport, ktorý si vyžaduje dôkladné rehabilitačné opatrenia..

Metóda Bubnovsky sa dá použiť na patológie pokrývajúce kostru a svaly, ako aj na choroby vnútorných orgánov. Cieľom tohto súboru procedúr a cvičení je normalizovať nielen poruchy orgánov, ale aj psychologický stav pacienta. Cvičenia je možné uplatniť za nasledujúcich podmienok..

 1. osteochondróza.
 2. Bolesť hlavy a krku (spojené s kompresiou stavcov).
 3. Poruchy spánku (napr. Nespavosť spojená s bolesťou v dôsledku dystrofických procesov v pohybovom aparáte).
 4. Vysoký krvný tlak.
 5. Vegetovaskulárny syndróm, vegetovaskulárna dystónia - porucha ANS (autonómny nervový systém) na pozadí somatických alebo duševných porúch organického poškodenia centrálneho nervového systému alebo hormonálnych zmien. Môžu sa vyskytnúť všeobecné sťažnosti, ako sú tras, potenie, začervenanie..
 6. Znížená pozornosť a zhoršenie pamäti v podmienkach konštantnej fyzickej nečinnosti. Je to kvôli stagnujúcim procesom a zvýšenému zaťaženiu krčnej chrbtice..

Napriek rôznorodosti predmetu sa tento článok zameriava hlavne na použitie kinezoterapie a jej vplyv na osteochondrózu krčka maternice. Zúžené svaly krku dodávajú statickú záťaž na miechovú chrupavku. Elasticita a iné tlmiace vlastnosti chrupavkových diskov sú znížené. Cievky a nervové zakončenia prechádzajúce touto oblasťou sú poškodené, preto môžu prejavy korelovať s poruchami vnútorných orgánov, napríklad vestibulárneho aparátu. Existujú predpoklady na ischemické a radiálne príznaky. V pokročilých prípadoch sa môžu kvôli kompresii stavcov objaviť nasledujúce príznaky:

 • bolesť hlavy;
 • blikanie bodiek pred očami;
 • závraty;
 • znížená pozornosť, pamäť;
 • strata vedomia;
 • narušená koordinácia.

Čím skôr sa stanoví diagnóza osteochondrózy, tým je liečba účinnejšia a kratšia je doba rehabilitácie. Včasné použitie kinezoterapeutických cvičení znižuje riziko vyššie uvedených komplikácií. Zaťaženie axiálnej kostry počas týchto tréningov sa nezvyšuje, zatiaľ čo svaly sú aktívne posilňované. Toto je hlavný rozdiel od každodennej fyzickej aktivity. Kinezoterapia je veľmi účinná pri prevencii dystrofických procesov v tomto krehkom oddelení.

Vlastnosti

Napriek tomu, že Bubnovského technika zahŕňa použitie individuálneho programu, niektoré odporúčania, cvičenia a princíp sú univerzálne. Po prvé, cvičenia podľa tejto metódy nie sú izolovanou metódou liečby: kombinujú sa s klasickým liečením. Cieľom tejto techniky je posilnenie svalového korzetu a väzov krčnej oblasti, ktoré prispejú k hlavnému priebehu liečby a zlepšia celkový stav pacienta. Ak sa odporúčania dôsledne dodržiavajú, sú možné nasledujúce výsledky..

 1. Úľava krčka kŕč.
 2. Zníženie zaťaženia axiálnej kostry.
 3. Vylepšenie trofeje. Urýchlenie eliminácie produktov látkovej výmeny.
 4. Spomalenie dystrofických procesov.
 5. Zníženie zápalových procesov v tkanivách.
 6. Zlepšenie zdravia a kvality života v dôsledku zmiernenia bolesti.

Technika Bubnovsky neprináša okamžité výsledky. Tak ako pri každom ošetrení zameranom na spomalenie degeneratívnych procesov v štruktúrach pohybového aparátu, aj súbor cvičení vyžaduje trpezlivosť a usilovnosť. Navyše zastavenie iba pri tejto technike bez vlastnej masáže a správnej výživy, ktorú Dr. Bubnovsky odporúča okrem kurzu, nemusí priniesť požadované výsledky..

Techniku ​​nemôžete aplikovať sami bez vymenovania profesionálneho výberu individuálneho programu a predbežného školenia.

U pacientov s chronickou osteochondrózou sa môžu kinezoterapeutické cvičenia vykonávať s exacerbáciou, ale hladko as menšou amplitúdou. Akékoľvek cvičenie sa však zastaví akútnou bolesťou. Exacerbácia by sa mala hlásiť nielen odborníkom vykonávajúcim túto techniku, ale aj ošetrujúcemu lekárovi.

Indikácie a kontraindikácie

Konzultácia s odborníkom je nevyhnutná, pretože v niektorých prípadoch je použitie metódy nebezpečné. Kontraindikácie pri vykonávaní cvičení podľa tejto techniky pre cervikálnu osteochondrózu sú nasledujúce:

 • pooperačné obdobie;
 • väzné slzy,
 • pretrhnutia šliach;
 • nestabilná hemodynamika (napríklad zvýšené riziko infarktu alebo mŕtvice);
 • prítomnosť rakoviny.

Cvičenie je kontraindikované po operácii, pretože môže spôsobiť zranenia a otvorené nezahojené chirurgické rany. Pri prestávkach sú kontraindikácie spojené s rizikom akútnej bolesti a nepohodlia.

Priebeh cvičení sa aktívne používa na zmiernenie miernej bolesti pri osteochondróze. Prejavy dystrofických procesov nemusia byť výrazné a začínajú miernym pocitom nepohodlia, čo predstavuje nebezpečenstvo pre túto skupinu chorôb. V budúcnosti sa môže patológia potichu vyvinúť do tej miery, že pacient nebude schopný vykonávať pohyby krku.

Je potrebné poznamenať, že tak ako pri každom fyzickom cvičení, aj pri tomto cvičení je charakteristická bolesť svalov. Prejde to o dva týždne.

Kľúčové odporúčania a cvičenia

Ak chcete dosiahnuť požadovaný efekt, musíte prísne dodržiavať pravidlá a nariadenia. Každý pacient by sa mal riadiť týmito univerzálnymi pokynmi..

 1. Cvičte každý deň bez prestávok.
 2. Postupujte podľa presnej techniky.
 3. Začnite ľahkými cvičeniami a postupne komplikujte.
 4. V prípade zhoršenia bolesti znížte amplitúdu a intenzitu pohybov alebo prestaňte cvičiť.
 5. V prípade akýchkoľvek komplikácií sa poraďte s odborníkom.
 6. Nepredpisujte si gymnastický kurz sám.

Okrem cvičení ako prevencie relapsu a exacerbácií je potrebné prispôsobiť pracovisko. Zadná strana stoličky, na ktorú úradník strávi celý deň, sa odporúča zvoliť miernu stuhnutosť. Po celý deň musíte sledovať svoju polohu a nestráviť viac ako jednu akademickú hodinu (40 - 45 minút) v nehybnej polohe. Na základe tohto odporúčania je založený rad cvičení založených na technike, ktorú môžu ostatní bez povšimnutia vykonať. Aby sa zlepšila hemodynamika panvy, odporúča sa 15 kontrakcií gluteálnych svalov jedným prístupom. Ak chcete zmierniť napätie v tele, môžete sa oprieť a zavesiť ruky a potom urobiť mierne prehnutie v oblasti hrudníka chrbtice. Pohyby by mali byť plynulé, pomalé a nemali by spôsobovať nepohodlie. Cvičenie sa vykonáva pri výdychu. Ďalšie cvičenie zahŕňa ohýbanie tela na polovicu, dotýkať sa hlavy kolien. Tento pohyb môže simulovať zdvihnutie predmetu, ktorý spadol na zem.

Môžete uchopiť chrbát rúk a hladko otáčať telom rôznymi smermi.

Je dôležité udržiavať lakte na povrchu stola. Nemali by visieť.

Neodporúča sa nosiť nepohodlnú obuv dlhšiu dobu, najmä pri vysokých podpätkoch..

Hlavou nemôžete robiť ostré zákruty. Všetky pohyby by mali byť plynulé. Náhle pohyby vedú k kŕčom. Ak sa vyskytnú závraty, cvičenia sa vykonávajú počas sedenia. Chrbát je vždy rovný..

Gymnastiku podľa Bubnovského možno vykonávať kdekoľvek, pretože je nenáročná na vykonávanie a nevyžaduje špeciálne zariadenia (pre prácu so simulátorom môžete navštíviť centrum).

Nasleduje niekoľko príkladov cvičení, ktoré sú účinné pri cervikálnej osteochondróze.

Tabuľka. Bubnovsky cvičí na liečbu osteochondrózy krku.

Názov a východisková pozícia (IP)Vykonávacie pravidlá
nadpispopis
"Prehľad"
IP: vynechané horné končatiny, vertikálna poloha. Pacient otočí krk postupne v oboch smeroch a drží v otočenom stave niekoľko sekúnd. Mali by sa opakovať trikrát na jednej strane v sade.
Sofistikované preskúmanie
IP: pacient sedí. Hlava by mala byť otočená na pravú (ľavú) stranu, ľavá (pravá) dlaň je umiestnená na pravom (ľavom) ramene, zatiaľ čo lakť je rovnobežná s podlahou. Pravá dlaň zostáva na kolene v rovnakej polohe ako v PI. Potom sa pacient vráti na PI a opakuje to iným spôsobom. Pri pokročilých dystrofických poruchách je možný charakteristický zvuk vo forme krízy. Opakujte 5-6 krát.
"Fakir"
IP: pacient sedí. Ruky sa zdvihnú nad hlavu a mierne sa ohnú. Hlava sa otočí a pretrváva. Podobne naopak.
"Metronóm"
IP: ruky sú dole, pacient stojí. Líca sa blíži k ramenu a zotrvá pol minúty. Rovnaké pohyby v opačnom smere sa opakujú. Šesťkrát v oboch smeroch.
"Heron"
IP: pacient sedí na stoličke. Ruky sú na kolenách. Pacient sa narovnáva a odvracia ruky, pričom sa nakláňa dozadu a potom sa vracia k PI. Pri príznakoch akútnej bolesti algoritmus beží pomaly. Opakujte 5-6 krát.
"Goose"
IP: vertikálna poloha. Ruky sú umiestnené na opasku, brada je držaná rovnobežne s podlahou. Pacient vytiahne bradu dopredu a ľahne si na plece a mierne otočí trup. Telo zostáva v tejto polohe až minútu. V jednom prístupe sa vykonáva šesť rovnakých pohybov. Podobne sa opakuje aj iným spôsobom..
"Jar"
Východisková poloha (PI): horné končatiny sa spustia dole, pacient je vo zvislej polohe. Krk by ste mali pomaly ohýbať pomaly (sklopiť hlavu dopredu) a potom ho na pár sekúnd držať v tejto polohe. Potom zoberte IP. Opakujte 5-6 krát.

Pri vykonávaní musíte dodržiavať pravidlá. Pred cvičením je potrebné napnúť svaly krku. Na tento účel sú účinné samomasáže a zákruty hlavy. Na podobné účely sa používa doplnková kontrastná sprcha. Prvých pár týždňov pred oslabením klinického obrazu sa cvičenia vykonávajú každý deň. Po - každý druhý deň. Pri vykonávaní cvičení je lepšie sa na seba v zrkadle pozrieť, aby sa mohol sám sebaovládať. Všetky pohyby by mali byť pomalé a hladké, najmä s miernou bolesťou.

Ako už bolo spomenuté, Dr. Bubnovsky vyvinul špeciálny simulátor. Budeme o ňom hovoriť nižšie..

Vlastná masáž a stravovanie

Na zlepšenie účinku cvičení autorka techniky odporúča samo-masáž ako spôsob, ako zahriať svaly. Masáž sa vykonáva nezávisle v nasledujúcom poradí..

 1. Hladenie šije s postupným zvyšovaním rýchlosti a tlaku.
 2. Masírovanie stavcov prstami.
 3. Obvod chrbta na krku; masáž zdola nahor.
 4. Opakujte podobné pohyby na prednej strane.

Alkohol masážny algoritmus pozostáva z najjednoduchších pohybov, nevyžaduje veľa času, simulátory, telocvičňu a služby profesionálneho maséra..

Okrem vlastného priebehu cvičení je okrem vlastnej masáže potrebná aj korekcia stravy. Vyprážané, údené a sladké jedlá je potrebné odmietnuť; sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým. Obzvlášť sa odporúča úplné ukončenie fajčenia a alkoholu. Môžete jesť mäso s nízkym obsahom tuku, ovocie, zeleninu, bylinky (kôpr, petržlen), mliečne výrobky (syr, tvaroh) a morské ryby. Soľ by sa nemala vylúčiť z diéty, ale mala by sa pridávať do potravín mierne - nadmerná konzumácia vedie nielen k metabolickým problémom ovplyvňujúcim kostné tkanivo, ale aj k zhoršeniu kardiovaskulárneho systému. Alkohol a fajčenie sú obzvlášť prospešné pre degeneratívne procesy..

Výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou Bubnovského techniky je univerzálnosť. Ako už bolo uvedené skôr, táto metóda sa používa ako na patológie muskuloskeletálneho systému, tak aj na choroby vnútorných orgánov. Univerzálnosť však spočíva v tom, že kurz je použiteľný pre predstaviteľa akéhokoľvek pohlavia a nesúvisí s vekovými obmedzeniami.

Táto technika sa používa nielen pri dystrofických procesoch (napríklad pri osteochondróze), ale aj pri zraneniach. Tento súbor tréningov, sprevádzaný fyzioterapiou vo forme kryoterapie a použitia sauny, je účinný pri pooperačnej rehabilitácii a pri prevencii relapsu. Táto technika je bezpečne kombinovaná s liečbou liekmi. Účinok pretrváva. Cvičenie má systémový účinok na organizmus. Pomáhajú udržiavať normálnu váhu, posilňujú svaly, zlepšujú držanie tela. Najdôležitejšou výhodou je, že metodika Dr. Bubnovského sa nepoužíva ako alternatívna medicína. Klasická medicína uznaná a patentovaná.

Nevýhody zahŕňajú trvanie kurzu, ale je dôležité si uvedomiť, že táto položka je individuálna. Rovnako ako pri akomkoľvek inom zaobchádzaní je nevyhnutné presné dodržiavanie odporúčaní a pravidiel. Účinok vyžaduje disciplínu a usilovnosť.

Počet tried určuje lekár (môže dosiahnuť až osem mesačne). Trvanie kurzu je najmenej tri mesiace. Je dôležité poznamenať, že metóda Bubnovsky sa lepšie používa v kombinácii s hlavným liečením. Liečba pacientov s patológiou krčnej chrbtice je výsadou stavovcových neurológov. Odporúča sa odkázať na metodiku po konzultácii s odborníkmi s užším zameraním, pretože cvičenia sú spojené s veľkým dynamickým zaťažením a môžu spôsobiť dislokáciu medzistavcových platničiek. Je nebezpečné vykonávať skupinu cvičení s nediagnostikovanými medziobratlovými kýlami (pri kýloch existuje samostatný kurz cvičení). V tomto prípade sa k príznakom osteochondrózy pridávajú tieto príznaky: tremor (chvenie) končatín, bolesť v lopatkách aj v pokoji, únava. Je účinnejšie aplikovať túto techniku ​​po hlavnej liečbe, aby sa zabránilo recidíve.

záver

Osteochondróza a akékoľvek dystrofické procesy v krčnej chrbtici sú spojené s prudkým zhoršením pracovnej kapacity a kvality života pacienta. Cvičenia podľa metódy Dr. Bubnovského, ako každá iná fyzická kultúra, môžu zlepšiť trofické tkanivo a znižovať stagnujúce procesy. Významný rozdiel však spočíva v individuálnom výbere programu a zníženom zaťažení chrbtice, ako aj v pohodlnosti cvičení. Najlepšie je začať tento kurz pod dohľadom odborníka, pretože existuje množstvo kontraindikácií. Bez predchádzajúceho školenia nemôžete začať praktizovať sami. Je dôležité dodržiavať pravidlá a odporúčania predpísané kurzom. Táto technika je zvlášť účinná na preventívne účely..

Video - Dr. Bubnovsky o tom, ako zmierniť bolesť krku a chrbta

Telesná výchova - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Bubnovského s osteochondrózou krčnej chrbtice: súbor cvičení

Osteochondróza je hrdzou chrbtice. Tento slávny výraz Bubnovského je známy takmer každému pacientovi. Lekár lekárskych vied a slávny ruský kinezoterapeut vytvorili pomocou vnútorných zdrojov tela jedinečnú techniku ​​liečby muskuloskeletálneho systému a neurologických chorôb. Cvičenia na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského preukázali svoju vysokú účinnosť a získali veľkú popularitu.

obsah:

Cvičenie na krku zahŕňa strečing a sadu silových cvičení. Terapeutická gymnastika posilňuje svaly krčnej chrbtice a vytvára ďalší rámec pre udržiavanie stavcov v anatomickom stave. Cvičenie pomáha zbaviť sa mnohých sprievodných príznakov osteochondrózy. Gymnastika lekára je nenahraditeľná pri hypertenzii, bolesti hlavy a vegetovaskulárnej dystónii.

Nabíja sa podľa Bubnovského

Osteochondróza krčnej chrbtice je chronické ochorenie, ktoré vedie ku komplikáciám a neurologickým poruchám. Zníženie vzdialenosti medzi stavcami vedie k treniu, stlačeniu tepien a koreňov nervov, čo spôsobuje bolesť a nepohodlie. Užívanie liekov zmierňuje bolesť a zlepšuje pocit pohody, ale nelieči patológiu. Denná gymnastika vám umožňuje zmierniť kompresiu, zlepšiť prietok krvi a obnoviť anatomickú polohu chrbtice.

Telesná výchova má podľa Bubnovského niekoľko funkcií:

 • cvičenia sa vyberajú pre každého pacienta individuálne, v závislosti od stavu a schopností tela;
 • pohyby sú zamerané na posilnenie hlbokých chrbtových svalov;
 • stres kombinovaný s dýchacími cvičeniami;
 • gymnastiku je možné robiť s miernou bolesťou.

Pre väčšiu účinnosť lekár vyvinul špeciálne simulátory, ktoré podporujú rozvoj hladkých svalov a urýchľujú regeneráciu.

Na poznámku. Gymnastika vám umožňuje rýchlo odmietnuť užívať tablety a skrátiť trvanie liečby.

Vykonávanie krčných cvičení sa odporúča pre:

 • vysoký tlak
 • osteochondróza krčnej chrbtice;
 • bolesti hlavy;
 • nespavosť;
 • slabé rozpätie pozornosti;
 • sedavá práca;
 • vegetatívna dystónia.

Výhody cvičení podľa Bubnovského metódy:

 • zlepšuje sa krvný obeh;
 • bolesť zmizla;
 • zvyšuje sa pohyblivosť hlavy;
 • metabolické procesy sa urýchľujú;
 • proces regenerácie začína v poškodených tkanivách;
 • sú odstránené bolesti hlavy s osteochondrózou krčka maternice.

Na poznámku. Gymnastika sa musí vykonávať denne. Iba neustála práca na sebe dá pozitívne výsledky. Pri miernych bolestiach sú obmedzené iba na zahrievanie..

fyzioterapia

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského možno vykonávať doma. Nevyžaduje sa žiadny špeciálny výcvik, všetky pohyby sú jednoduché a zrozumiteľné.

Začiatočníci musia zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

 1. Prvý deň nemusíte robiť veľké množstvo pohybov a dostať sa do oslabujúceho stavu. Ak sú svaly slabé, zrania sa nasledujúce ráno..
 2. Medzi cvičeniami nenechajte vyschnúť ústa, pite vodu v malých dúškoch.
 3. Ak bolesť nie je silná, pokračujte v gymnastike. U syndrómov akútnej bolesti to nemôžete urobiť.
 4. Po každom cvičení sa chválte za prekonanie vlastnej slabosti..

Na poznámku. Bubnovsky neodporúča okamžite odmietnuť lieky. Najprv môžete znížiť ich počet a po niekoľkých lekciách ich minimalizovať.

Hlavný komplex

Vykonajte všetky základné cvičenia bez trhania, s plynulými pohybmi. Udržujte chrbát rovno, potiahnite hlavu k stropu a položte ruky na kolená. Pri otáčaní hlavou zostaňte na mieste a počítať do 10. Po dokončení cvičenia na jednej strane sa vráťte do východiskovej polohy a opakujte v opačnom smere. Veďte svoje oči spolu so zákrutami hlavy. Opakujte cvičenia 5-10 krát.

Nájsť videá z tried z centra Bubnovsky špeciálne pre krk je dosť ťažké. Ponúkame vám nasledujúci materiál.

Súbor cvičení:

 1. Preťahovanie bočných svalov krčnej chrbtice. Natiahnite ucho k ramenu, zaistite sa, zdvihnite hlavu a natiahnite sa iným spôsobom.
 2. Položte si bradu na hruď, zdvihnite ju. Nadvihnite ho a mierne ho potiahnite dopredu. Hlava by sa nemala vyhodiť späť.
 3. Natiahnite krk dopredu, brada je rovnobežná s podlahou. V oblúku potiahnite do podpazušia, vráťte sa do východiskovej polohy, zopakujte opačným spôsobom.
 4. Otočte hlavu doprava, zodvihnite bradu a pozerajte sa na strop, zopakujte pohyb doľava.
 5. S ľavou kefou zatlačte na pravé rameno, zdvihnite lakeť rovnobežne s podlahou, zatiaľ čo ľavé rameno automaticky zdvihne. Otočte hlavu k nemu a zatlačte bradu. Opakujte s druhou rukou..
 6. Zdvihnite ruky hore, spojte sa s dlaňami nad korunou a roztiahnite lakte do strán. Otočte hlavu až doprava, potom doľava.
 7. Natiahnite ruky do strán a potiahnite dozadu tak, aby boli lopatky spojené. Vykonajte cvičenie zdvihnutím jednej končatiny smerom nadol, mierne znížením druhej, vziať ju späť a pokúsiť sa pripojiť lopatky.
 8. Zložte ruky čo najviac dozadu a natiahnite bradu.
 9. Zdvihnite ruky na strop a natiahnite bradu dopredu.

Po gymnastike musíte urobiť malý úsek, ktorý upevní výsledok a uvoľní svaly. Ďalej lekár odporúča samomasírovať s cervikálnou osteochondrózou. Na zabránenie ochoreniam počas sedavej práce možno vykonať súbor cvičení.

Sila gymnastika

Podľa lekára je efektívnejšie vykonávať silové cvičenia proti osteochondróze krčka maternice. V škole Bubnovsky sa používajú špeciálne simulátory, doma môžete používať improvizované nástroje.

Súbor cvičení na cervikotoraciálnu osteochondrózu:

 1. Push up. Umiestnite 2 stoličky blízko postele, na dĺžku paže a na šírku ramien. Postavte nohy spolu s panvou na posteľ. Položte ruky na sedadlo každej stoličky a začnite pomaly tlačiť. Nižšie, keď vydýchate, vstaňte pri vdychovaní. Keď sa svaly posilňujú, zväčšite vzdialenosť medzi stoličkami..
 2. Ľahnite si chrbtom na posteľ a položte hlavu na samý okraj. Vezmite si do rúk činky alebo ťažké predmety a natiahnite sa pred seba. Pri výdychu ich sklopte za hlavu, vdýchnite a nechajte vzduch vrátiť do východiskovej polohy.
 3. Zostaňte v rovnakej polohe a zdvihnite ruky pred činky. Spodok na stranu pod posteľou a znova zdvihnite.
 4. Posaďte sa medzi stoličky a položte ruky na okraj sedadla. Na výdychu vyrovnajte ruky, vdýchnite push-up, vráťte sa na podlahu.

Vykonajte všetky cvičenia 5-10 krát, postupne zvyšujte počet pohybov. Je potrebné angažovať sa každý deň počas 15 dní, potom je možné vykonávať gymnastiku 3-4 krát týždenne.

Dobre cvičia svaly zadnej časti vyťahovacej časti. Za týmto účelom si môžete kúpiť špeciálnu vodorovnú lištu a umiestniť ju do dverí. Odporúčajú začať od malej výšky, aby sa sedenie na podlahe dostalo k priečke. Keď sa svaly posilňujú, je priečka zdvihnutá vyššie.

kontraindikácie

Napriek pozitívnemu účinku má Bubnovsky gymnastika kontraindikácie. Nemôžete vykonávať cvičenia s exacerbáciou krčnej osteochondrózy. Opatrne sa predpisuje gymnastike starším ľuďom po mŕtvici, so zníženou imunitou a cukrovkou.

 • onkologické choroby;
 • pretrhnutie šľachy;
 • chirurgický zákrok (zákaz platí do úplného obnovenia tela).

Nabíjanie krčnej osteochondrózy metódou Bubnovsky má pozitívny vplyv na celé telo, umožňuje obnoviť pohyblivosť hlavy, posilňuje svalový korzet a pomáha pri úprave hmotnosti. Technika lekára je uznávaná ako oficiálna medicína a umožňuje vám vyrovnať sa s touto chorobou bez užívania liekov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla sú výčnelkom vnútorných orgánov z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, v dôsledku defektov v stenách dutiny. U dojčiat je najbežnejším typom prietrže pupočník - jedná sa o vyčnievanie časti čreva do pupočného kruhu, oblasti, kde bola pupočníková šnúra pripevnená v maternici a kde sa nachádza pupok.
Závraty a bolesti hlavy, charakteristické pre cervikálnu osteochondrózu, sa ľahko dajú liečiť symptomaticky. Tableta vo forme závratov na cervikálnu osteochondrózu je metóda, ktorá vám umožňuje zastaviť príznaky bez toho, aby ste sa vzdali každodenných činností..
Cervikálna osteochondróza je metlou moderného ľudstva. Z dôvodu pasívneho životného štýlu trpí chrbtica a po nej aj ostatné orgány. Špecialisti znejú na poplach, pretože sa choroba stáva mladšou, pretože deti často sedí pri počítači v nehybnom stave celé hodiny.