loader

Hlavná

Hlava

Cvičenie na osteoporózu chrbtice podľa Bubnovského doma

Osteoporóza je závažné ochorenie charakterizované metabolickou nerovnováhou v kostných štruktúrach, ktoré spôsobuje zníženie ich hustoty a zvýšenie krehkosti..

Aby sa zabránilo negatívnym následkom, človek musí venovať veľa času zdraviu: užívať špeciálne posilňovacie drogy a dodržiavať určité pravidlá výživy. Významnú úlohu zohráva gymnastika pri osteoporóze.

Poskytuje podporu pre pohybový aparát, prispieva k prevencii ďalšieho rozvoja choroby a komplikáciám, ktoré sa objavili na jej pozadí..

Čo dávajú fyzické cvičenia na osteoporózu?

Cvičenie posilňuje štruktúru kostí a svalového tkaniva

Gymnastické cvičenia sú užitočné v každom veku, bez ohľadu na všeobecné zdravie. A s osteoporózou je nutná fyzická terapia.

Poskytuje posilnenie kostných štruktúr a svalového tkaniva, pomáha zlepšovať pohyblivosť kĺbov a zvyšuje ich pružnosť a tiež zrýchľuje metabolizmus, ktorý priaznivo ovplyvňuje celé telo vrátane pohybového aparátu..

Vykonávanie terapeutických cvičení pre osteoporózu najmenej 2-krát týždenne prispieva k zvýšeniu kostnej hmoty o 5%, čo poskytuje spoľahlivú prevenciu ďalšieho progresie ochorenia.

Liečebnú terapiu môžete robiť v akomkoľvek veku..

Hlavnou vecou je zvoliť správny súbor fyzických cvičení pre osteoporózu, ktoré spôsobia potrebné zaťaženie chrbtice a súčasne zvýšia tonus svalov..

Povolené cvičenia

Prvé cvičenia by sa mali vykonávať pod dohľadom odborníka, aby sa nepoškodilo zdravie

Správne vybrané fyzické cvičenia na osteoporózu sú kľúčom k správnej liečbe tohto ochorenia. Existuje niekoľko spôsobov vykonávania terapeutických cvičení, ktoré vyvinuli najlepší lekári. Ale bez ohľadu na to, ktorý z nich bol zvolený na liečbu osteoporózy, aspoň prvýkrát musíte vykonať cvičenia pod prísnym dohľadom špecialistu..

Bubnovského metóda

Komplex cvičení M. Bubnovského pri osteoporóze je veľmi populárny. Implementácia je pomerne jednoduchá, ale poskytuje dobré výsledky. Komplex obsahuje nasledujúce cvičenia:

 1. Ležiace na chrbte, rukách a nohách je potrebné otočiť smerom k vám a držať ich v tejto polohe niekoľko sekúnd. Opakujte najmenej 8 krát.
 2. V tomto prípade je časťou bedra tréning. Je potrebné ležať na chrbte, namáhať panvu. V napätí musí byť udržiavané asi 3 až 5 sekúnd. Opakujte 12-krát.
 3. Ležiace na chrbte musíte ohýbať lakte a oprieť sa o ne. Po niekoľkých sekundách sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte 8-10 krát.
 4. Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená. Pomaly zdvihnite panvu nahor, po niekoľkých sekundách ju spustite nadol. Opakujte 10 krát.
 5. Ležiace na chrbte musíte ohnúť ruky za lakte, položiť ruky pod bradu. Ďalej musíte striedavo zdvíhať nohy. Počet opakovaní - 10 krát na nohu.

Bubnovského cviky na osteoporózu by sa mali vykonávať 2-3 krát týždenne. Ak sa chcete touto metódou zoznámiť s možnosťou úplnej liečby, môžete si pozrieť video, ktoré jasne ukazuje, ako správne vykonávať cvičebnú terapiu osteoporózy..

Cvičenia pre ľudí vo veku 30 - 50 rokov

Práve v tomto veku je toto ochorenie často diagnostikované. Je dôležité začať s osteoporózou okamžite po stanovení diagnózy. Jediný spôsob, ako zabrániť jeho ďalšiemu progresu.

Keď hovoríme o tom, aké cvičenia sa môžu robiť s osteoporózou pre ľudí tejto vekovej kategórie, je potrebné rozlišovať:

 1. Postavte ruky na trup spolu s nohami. Pri nadýchaní musíte zdvihnúť obe ruky súčasne, akoby ste chceli niečo dosiahnuť. Ale nepreháňajte to. Silné rozťahovanie je pri tejto chorobe kontraindikované. Opakujte cvičenie 10-krát.
 2. V stojacej polohe spojte nohy a položte ruky za hlavu a držte ich v zámku. Musíte sa natiahnuť, postaviť sa na prsty na nohách a potom sa postaviť na nohy. Počet opakovaní - 5-8 krát.
 3. Keď stojíte, kolená mierne ohnite. Je potrebné zdvihnúť panvu, upevniť ju v tomto stave na niekoľko sekúnd a potom ju pomaly spustiť. Počet opakovaní - 10 krát.
 4. Poloha tela je rovnaká ako v predchádzajúcom cvičení. Kolená je potrebné zmenšovať a zdvíhať rôznymi smermi. Počet opakovaní - 10 krát.

Zakázané cvičenia

Krútenie tela počas cvičenia môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie

Pri praktickej záťažovej terapii by ste nemali zabúdať, že existujú záťaže zakázané pre túto chorobu, preto nemôžete robiť žiadne cvičenia v žiadnom prípade. To môže veľmi poškodiť chrbticu a vyvolať progresiu choroby. Keď už hovoríme o tom, aké cvičenia sa nemôžu robiť s osteoporózou, je potrebné rozlišovať:

 • bežať;
 • skákanie
 • skákanie (napríklad na pneumatikách automobilov);
 • krútenie tela;
 • telo sa otočí, sedí alebo stojí.

Ak osoba našla videozáznam súboru cvičení na osteoporózu, ktorý obsahuje zakázané prvky pohybu, nemalo by sa to v žiadnom prípade opakovať. To môže mať negatívny vplyv na blaho človeka..

Odporúčania lekárov

Správne vybraný súbor cvičení dáva pozitívny výsledok

Gymnastika s osteoporózou by sa mala vykonávať pravidelne. Malo by sa však vykonávať podľa určitých pravidiel. Ak sú zanedbané, cvičenia s osteoporózou nielenže neprinesú pozitívny výsledok, ale spôsobia aj veľa škôd..

Ako robiť cvičebnú terapiu?

Pri vykonávaní súboru fyzických cvičení pre osteoporózu je dôležité pamätať na to, že všetky pohyby by mali byť plynulé. Ostré sklony, zvýšenie panvy atď. Môžu viesť k napínaniu svalového tkaniva a poškodeniu chrbtice a kĺbov..

Terapeutické cvičenia na osteoporózu sa majú vykonávať pomaly. Ak počas cvičenia pacient pociťuje bolesť, mali by ste okamžite prestať cvičiť. Cvičenie na osteoporózu by sa malo vykonávať 1-2 hodiny po poslednom jedle.

Najlepší čas na hodiny je ráno.

Je potrebné poznamenať, že na internete nenájdete iba videu cvičebnej terapie osteoporózy a môžete sa ňou zaoberať. Všetky cvičenia sa musia vyberať individuálne a najskôr sa musia vykonávať pod dohľadom odborníka. Iba on môže ukázať, ako to urobiť správne alebo správne.

Gymnastika pre seniorov

Osteoporóza sa najčastejšie diagnostikuje u ľudí starších ako 60 rokov. V tomto veku sú kostné a chrupavkové štruktúry omnoho slabšie a náchylnejšie k poškodeniu, takže človek by mal presne vedieť, aké cvičenia je možné urobiť s osteoporózou po 60 rokoch. V tomto veku môžu triedy obsahovať tieto cvičenia:

 1. Poloha tela - leží na chrbte. Ruky pozdĺž tela, nohy rovné. Musíte zdvihnúť hlavu a mierne natiahnuť bradu k žalúdku. V maximálnom bode fixujte niekoľko sekúnd a potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 8 krát.
 2. Poloha tela - leží na chrbte. Ruky pozdĺž tela, nohy rovné. Najprv musíte zdvihnúť jednu nohu bez toho, aby sa jej kolená ohýbali, odložte na stranu a vráťte sa do pôvodnej polohy. Potom opakujte podobné manipulácie s druhou nohou. Počet opakovaní - 7 krát na nohu.
 3. Poloha tela - leží na bruchu, ruky pozdĺž tela. Ramená je potrebné mierne nadvihnúť bez toho, aby ste si pomohli rukami, a držať ich vo zdvihnutej polohe po dobu 3-5 sekúnd. Po návrate do východiskovej polohy. Opakujte 6-8 krát.

Cvičenie na akútnu bolesť

Správne vybraný súbor cvičení pre osteoporózu dáva pozitívny výsledok. Ak má však osoba počas vykonávania tried akútnu bolesť, musí sa školenie ukončiť.

Vzhľad bolestivých pocitov je často výsledkom nesprávneho cvičenia.

Preto, ak sa vyskytnú nepríjemné pocity, je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý vykonáva cvičebnú terapiu, a znova od neho získať radu o vykonávaní gymnastiky.

Kedy bude výsledok?

Dosiahnuté výsledky upevnia chôdze na čerstvom vzduchu, správna výživa a absencia zlých návykov

Každý, kto sa venuje liečebným cvičeniam, chce presne vedieť, ako dlho musí čakať na pozitívny výsledok. V skutočnosti je ťažké odpovedať na túto otázku, pretože každý prípad je individuálny.

Všetko záleží na štádiu vývoja choroby a na komplikáciách, ktoré sa objavili na jej pozadí. V priemere pacienti vykazujú pozitívne výsledky po 1-2 mesiacoch pravidelného školenia.

Ak cvičenia nepomáhajú, môžete zvýšiť záťaž, ale je to možné len po predchádzajúcej konzultácii s lekárom.

Treba tiež poznamenať, že v tomto prípade hrá dôležitú úlohu aj výživa pacienta (musí byť vyvážená a racionálna) a jeho zlé návyky (fajčenie a pitie alkoholu spôsobujú progresiu choroby). Chôdza na čerstvom vzduchu a dobrý spánok len upevnia dosiahnuté výsledky. Je potrebné dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára - a potom sa bude osoba rýchlo cítiť lepšie.

Liečba osteoporózy podľa Bubnovského

Po potvrdení diagnózy osteoporózy môže byť alternatívnou liečebnou metódou Bubnovského cvičenie na osteoporózu, ktoré môže nahradiť liekovú terapiu a zabrániť chirurgickému zákroku. Správna implementácia súboru cvičení v súlade so všetkými odporúčaniami lekára môže nielen zmierniť bolesť, ale aj úplne zmierniť chorobu..

Bubnovského metóda proti osteoporóze

Príčiny choroby

Osteoporóza je progresívne ochorenie kostry, ktorého charakteristickou črtou je zníženie hustoty kostí.

Porušenie metabolických procesov v tele vedie k tomu, že v kostrovom systéme začínajú patologické zmeny, kosti nemajú čas na regeneráciu, deštrukčné procesy v nich prebiehajú rýchlejšie, kosti sú krehkejšie a zlomeniny sú častejšie..

Diagnóza choroby sa často vyskytuje, keď zlomeniny spôsobia aj menšie hrbole alebo pád z výšky vlastnej výšky.

Riziková skupina zahŕňa ženy, najmä staršie osoby, vývoj choroby je často spojený s nástupom postmenopauzálneho štádia.

Nadmerný alkohol a fajčenie môžu vyvolať chorobu..

 • narušenie hormonálnej rovnováhy a metabolických procesov;
 • zlá absorpcia vápnika a živín;
 • poruchy činnosti endokrinného systému, tráviaceho ústrojenstva;
 • dedičnosť;
 • sedavý spôsob života;
 • zneužívanie alkoholu a fajčenia;
 • nedostatok vápnika a vitamínu D;
 • dlhodobé užívanie kortikosteroidov a hormonálnych liekov.

Cvičenia na posilnenie kostí Fyzikálna kultúra pri osteoporóze

Po vypočutí hroznej diagnózy osteoporózy ju väčšina ľudí vníma ako veta, ktorá začína obmedzovať ich fyzickú aktivitu. Robia tak veľkú chybu, pretože nečinnosť túto chorobu nemožno poraziť. Určitý spôsob, ako zvýšiť hustotu kostí, je urobiť špeciálnu gymnastiku. V našom článku sa budeme venovať tak dôležitej téme, ako je fyzioterapia na osteoporózu a uvádzame príklady najúčinnejších cvičení na posilnenie kostí..

Telesná výchova k osteoporóze: aké sú jej výhody?

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je cvičenie možné iba pri osteoporóze, ale odporúča sa tiež.

Mnohí samozrejme môžu primerane tvrdiť, že pri znížení hustoty kostí môže byť zlomenina doslova mimo modrej, nehovoriac o významnej fyzickej námahe..

Preto by ste v tomto prípade mali rozlišovať medzi pojmami „šport“ a „telesná výchova“..

Pokiaľ ide o šport, ľudia si stanovili veľmi špecifické úlohy: bežať rýchlejšie, skákať vyššie, zvyšovať rekordnú hmotnosť a podobne. Na dosiahnutie týchto cieľov je, prirodzene, možné len dlhé a vyčerpávajúce školenie, ktoré telo do určitej miery vystavuje stresu..

Veľmi zriedka je snaha o triumfové preteky pre športovcov bez stopy. Rôzne zranenia a chronické choroby sú nevyhnutnou platbou za túžbu stať sa prvou. Nie je bez dôvodu, aby samotní športovci hovorili: „Fyzická kultúra sa lieči, ale športové zmrzačenie“.

Telesná výchova sleduje menej ambiciózne, ale oveľa dôležitejšie ciele - posilnenie a zlepšenie tela.

Ako však môžu také cvičenia zvýšiť hustotu kostí? Na zodpovedanie tejto otázky sa obraciame na fyziológiu ľudského tela.

Z priebehu anatómie vieme, že všetky systémy, ktoré tvoria pohybový aparát, sú úzko prepojené, takže zahrnutie svalov do práce bude mať vždy vplyv na stav kostí..

Nie je náhoda, že lekári niekedy nazývajú svaly „druhým srdcom“..

So zvyšovaním fyzickej aktivity sa metabolizmus zrýchľuje, čo zase stimuluje aktivitu osteoblastov zodpovedných za tvorbu nového kostného tkaniva..

Fyzikálna terapia samozrejme nemôže ovplyvniť narodenie buniek osteogenézy, ale v kombinácii s liečbou liekom pomáha výrazne spomaliť alebo úplne zastaviť proces deštrukcie kostí.

Okrem toho zrýchlený metabolizmus podporuje lepšiu absorpciu vápnika, ktorého vylúhovanie z kostného tkaniva vedie k rozvoju osteoporózy..

Teda, telesná výchova ovplyvňuje zvýšenie hustoty kostí zvýšením svalového tonusu. K progresii choroby však prispieva pasívny životný štýl s vysokou pravdepodobnosťou. Mimochodom, u pacientov, ktorí pravidelne navštevujú kurzy terapeutickej gymnastiky, sa zaznamenalo zvýšenie kostnej hmoty o 5%.

Ako cvičiť pri osteoporóze? Kľúčové odporúčania

Cvičenie s osteoporózou by sa malo robiť s veľkou starostlivosťou. Aby tieto triedy priniesli skutočné výhody a nepoškodili zdravie, je veľmi dôležité pamätať na niekoľko pravidiel.

 • Takéto školenie je kontraindikované u ľudí s chronickou formou osteoporózy, ako aj po nedávnych zlomeninách a pri výskyte rakoviny. V každom prípade môžete začať vyučovať až po dôkladnom lekárskom vyšetrení a so súhlasom ošetrujúceho lekára. Vzhľadom na to, že vývoj tohto ochorenia je náchylnejší pre ľudí v zrelom a starom veku (vo veku od 45 do 50 rokov), ktorí môžu mať problémy s kĺbmi, mal by sa do prípravy individuálneho programu odbornej prípravy zapojiť aj skúsený tréner alebo fyzioterapeut..
 • Dôrazne sa odporúča, aby sa aspoň niekoľko prvých relácií fyzioterapie zameraných na osteoporózu uskutočňovalo pod vedením kvalifikovaného odborníka. Po zvládnutí komplexu základných cvičení a dôkladnom preštudovaní techniky ich vykonávania môžete začať samostatný tréning.
 • Pamätajte, že kosť postihnutá osteoporózou je veľmi krehká a pri náhlom pohybe sa môže zlomiť. Preto musia byť všetky cvičenia vykonávané pomaly, merateľne a s malou amplitúdou. Každé cvičenie by sa malo začať ľahkým zahriatím, aby sa svaly, kĺby a väzy pripravili na prácu..
 • Telesná výchova k osteoporóze je komplex jednoduchých cvičení, z ktorých väčšina sa vykonáva so statickým stresom. Toto je maximálne zaťaženie poskytnuté pre tento druh výcviku. V žiadnom prípade nemôžete používať činky, závažia a činky, ani cvičiť na váhových strojoch.
 • Je neprijateľné porušovať techniku ​​vykonávania cvičení, pretože to môže tiež viesť k vážnym zraneniam..
 • Nezaoberajte sa bolesťou. Ak cvičenie spôsobuje najmenšie nepohodlie, musí byť nahradené alternatívou, ktorá pracuje na rovnakej svalovej skupine. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit aj pri minimálnej fyzickej námahe, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.
 • Zúčastniť sa na seminároch je nevyhnutné iba pri úplnej morálnej pripravenosti. Ak je osoba niečím rozrušená alebo depresívna, bude to mať vždy vplyv na jej fyzickú kondíciu. V stresovej situácii sa svaly stávajú napätými a nemôžu správne vykonávať danú prácu. Preto ak nemáte náladu, je lepšie odložiť tréning na iný deň.
 • Fyzioterapeutické cvičenia s osteoporózou stratia svoju účinnosť, ak sa vykonávajú nesystematicky. Kurzy by sa mali konať denne po dobu 15 - 20 minút. Ak ste z nejakého dôvodu vynechali cvičenie, nemali by ste sa pokúsiť vyrovnať stratený čas za jeden deň, čím ohrozujete svoje zdravie neprimeraným rizikom.
 • Noste pohodlné oblečenie a obuv. Zabudnite na tesné nohavice a tričká. Oblečenie by malo umožniť telu dýchať, a nie obmedzovať pohyby, čo bráni svalom vykonávať svoju prácu. Topánky sú najlepšie vybrané na nízkej platforme a blízko pri nohe, aby poskytovali najspoľahlivejšiu podporu..
 • Pri cvičení na podlahe používajte špeciálnu gymnastickú podložku alebo iba mäkkú prikrývku, aby ste znížili tlak na kosti.

Najlepšie cvičenia na osteoporózu

Zoznam cvičení na osteoporózu je pomerne rozsiahly. Tu uvádzame niektoré z najúčinnejších, z ktorých môžete vytvoriť plnohodnotný pracovný program..

 • Veľmi jednoduché cvičenie, ktoré robíme každé ráno, hneď po prebudení. Vstávame rovno, zdvihnite ruky nad hlavu a natiahnite sa čo najvyššie. Udržiavame napäté telo a bez toho, aby sme znížili ruky, začíname pomaly od päty k ponožkám. Opakujte 20 krát.
 • Zaťažte ruky za chrbát, zaistite ich do zámku a nakloňte sa dopredu, snažte sa čo najviac ohýbať chrbát. Zaťaženie chrbtice bude veľmi silné, takže si pozorne vypočujte svoje pocity. Ak sa vyskytne bolesť chrbta, cvičenie by sa malo robiť s menším stresom alebo by sa malo úplne zastaviť. 20 opakovaní.
 • Ďalšie veľmi jednoduché cvičenie z arzenálu fyzioterapeutických cvičení pre osteoporózu. Zabaľte sa do náručia, akoby sa niekto snažil objať niekoho veľmi pevne. V ideálnom prípade by sa vaše ruky mali dotýkať chrbta aspoň špičkami prstov, nestojí však za to, aby ste boli príliš horliví. Držte túto pozíciu 3-5 sekúnd, uvoľnite sa a opakujte znova. A tak 20-krát.
 • 2 minúty chodte na mieste, zdvíhajte kolená vysoko a pomáhajte si s lakťami ohnutými v lakťoch. Nezabudnite, že všetky pohyby sa musia vykonávať pod kontrolou, bez náhlych pohybov.
 • Je tiež užitočné zahrnúť chôdzu po všetkých štyroch osobách do každodenného cvičenia, aby sa posilnili kosti. Po určitom čase zastavte malým ťahom. Ak to chcete urobiť, potiahnite jednu nohu za druhú.
 • Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté nahor, v pravom uhle k telu. Držte nohy rovno, zdvihnite ich a pokúste sa dotýkať ponožiek dlaní. Je to dosť komplikované, takže nie je možné vykonať niekoľko opakovaní pri plnej amplitúde, ale aspoň jedno sa môže vykonať správne. Celkový počet opakovaní nie je nižší ako 10.
 • Obrátime sa na brucho a natiahneme ruky dopredu tak, aby telo tvorilo jednu priamku. Inšpiráciou sme odtrhli hornú a dolnú časť končatiny z podlahy, mierne dozadu ohnuté. Podržte v tejto polohe 3 - 5 sekúnd a vydýchnite, aby ste sa vrátili do pôvodnej polohy. Opakujte 10 krát.
 • Posaďte sa na stoličku a držte chrbát v prísne zvislej polohe. Ohnite lakte a pomaly ich posúvajte za chrbát, kým sa lopatky navzájom nedotýkajú. Počkajte niekoľko sekúnd, relaxujte a skúste to znova. A tak 10-krát.
 • Najhorším dôsledkom závažných foriem osteoporózy je zlomenina bedra, ktorá u starších ľudí často vedie k smrti. Preto je dôležité tomuto zraneniu zabrániť. Aby ste predišli takýmto zlomeninám, nezabudnite zahrnúť cvičebný program pre kosti a kĺby oblasti bedier. Tu je príklad jedného z nich.

Postavte sa za stoličku a oboma rukami sa oprite. Pomaly vykonávajte plytké drepy (znižujúce zadok na úroveň kolien) chodidla, pričom otáčajte maximum smerom von. Opakujte 10 krát.

Ako alternatívu môžete vyskúšať nasledujúce cvičenie: ležíme na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Ľahko zdvihnite nohy a pre každú z nich vykonávajte striedavé pohyby. Počet opakovaní nie je obmedzený, ale aby sa predišlo zvýšenému stresu bedrových kĺbov, je lepšie vykonávať cvičenie nie dlhšie ako 30 - 40 sekúnd..

 • Cvičenie „Bicykel“ tiež dokonale zahrieva spodnú časť tela a tlačí s vysokou kvalitou. Ľahneme si na chrbát, zdvihneme nohy tak, aby boky boli kolmé a nohy rovnobežné s podlahou. Začneme točiť, akoby sme otáčali neviditeľnými pedálmi. Cvičenie trvá asi minútu.
 • Nemali by sme zabúdať ani na ruky - jednu z najzraniteľnejších častí tela so zníženou hustotou kostí. Môžu byť posilnené pomocou konvenčného gumového expandéra alebo pomocou niekoľkých jednoduchých cvičení. Ak to chcete urobiť, jednoducho stlačte prsty na niekoľko sekúnd do päste, aby bol ten veľký vnútri. Potom sa pomaly uvoľnite a roztiahnite prsty s maximálnym napätím svalov. Opakujte obe časti cvičenia 30-krát. Ďalším dobrým tréningom pre ruky je spojenie všetkých prstov „štipkou“ a ich stlačenie čo najviac..

Nasledujúce cviky budú užitočné pri prevencii artritídy: striedavo klepnite na zvyšok palcom a držte ruku v napnutom stave. Alebo otáčajte palcom, zatiaľ čo zvyšok by mal byť pevne pritlačený k sebe, pričom sa zachová maximálna nepohyblivosť.

"Liečba v pohybe." Súbor cvičení na osteoporózu podľa systému Bubnovsky

Jedným z tých, ktorí venovali veľkú pozornosť štúdiu problému znižovania hustoty kostí, je Sergej Bubnovský, profesor lekárskych vied.

Vyvinul fitness systém s názvom „liečba v pohybe“ už viac ako 20 rokov, ktorý sa úspešne používa na rehabilitáciu pacientov s rôznymi poruchami pohybového aparátu..

Zvážte špecifiká komplexu cvičení pri osteoporóze podľa metódy Dr. Bubnovského na príklade niektorých z nich..

 • Na kvalitnú štúdiu svalov dolnej časti tela môžete vyskúšať nasledujúce cvičenie: z polohy na všetkých štyroch berieme jednu nohu čo najďalej dozadu, takže si musíte sadnúť na druhú. Vykonajte 10 až 15 opakovaní na každú končatinu.
 • Cvičenie „Kat.“ Keď stojíme na všetkých štyroch, pomaly mačeme chrbát mačky pri výdychu a pri dýchaní sa zohýbame. Opakujte 20 krát.
 • Ďalšie cvičenie na posilnenie kostí sa môže svojvoľne nazývať „prekonanie prekážkovej dráhy“. S dôrazom na kolená a dlane sme ohýbali ruky na lakťoch a zložili telo, akoby sme sa pokúšali potápať pod ostnatým drôtom. Pre väčšiu presvedčivosť môžete potiahnuť lano v určitej výške a trénovať s ním. Opakujte 5-10 krát
 • Postavte sa na všetky štyri a posuňte telo dopredu, aby ste sa vyhli vychýleniu v bedrovej oblasti. Držte túto polohu niekoľko sekúnd, vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte znovu, zakaždým, keď sa pokúsite o krok ďalej. A tak aspoň 10 krát.
 • „Polovinový most“. Východisková poloha: leží na chrbte, ruky na švoch. Zmyslom tohto cvičenia je odtrhnutie panvy z podlahy bez pomoci rúk a vydržanie v tejto polohe 3 - 5 sekúnd. Počet opakovaní - 10 - 20, v závislosti od fyzického stavu.
 • Východisková poloha - leží na chrbte. Ohnite kolená a položte ruky za hlavu tak, aby lakte smerovali dopredu. Ohýbame telo a snažíme sa dostať kolená. Toto nie je len vynikajúce cvičenie na posilnenie kostí chrbtice, ale aj skvelé cvičenie pre brušné svaly. Opakujte 20 krát.

Osteomed je skvelým doplnkom fyzickej liečby osteoporózy

Skvelý doplnok k hlavnému smeru fyzioterapie pri osteoporóze sú nordic walking, krokový tréning (simulátor simulujúci lezecké schody), ako aj kurzy vodného aerobiku..

Pri osteoporóze sú behom, skokom, hádzaním, ako aj takmer vo všetkých herných športoch vrátane tenisu, golfu, futbalu, volejbalu a iných druhov fyzickej aktivity, ktoré majú zvýšenú záťaž na pohybový aparát, kontraindikované..

Telesná výchova k osteoporóze je účinná iba v kombinácii s liečbou drogami. Bohužiaľ, najznámejšie lieky určené na boj proti tejto hroznej chorobe môžu zastaviť iba ničenie kostí, ale neriešia hlavný problém - zvýšia ich hustotu a začnú proces narodenia nových osteoblastov..

Skutočný prielom v tejto oblasti dosiahli vedci z Penzy, ktorí vytvorili inovatívny nástroj na posilnenie kostí „Osteomed“.

Pôsobenie tohto liečiva je založené na anabolických vlastnostiach homogenátu dronskej plodu, ktorý je prirodzeným zdrojom testosterónu..

Pod vplyvom mužského hormónu sa uskutočňuje výroba nových osteotvorných buniek a vytvára sa nevyhnutná rovnováha medzi tvorbou a deštrukciou kostného tkaniva..

Druhou dôležitou zložkou Osteomedu je citrát vápenatý, ktorého stupeň asimilácie je o 25 - 30 percent vyšší ako u uhličitanu použitého v drvivej väčšine moderných prípravkov obsahujúcich vápnik. To pomáha kostiam prijímať ich hlavný stavebný materiál vo väčšom objeme a vyplniť dutiny vznikajúce deštruktívnou aktivitou osteoklastov..

Vďaka kombinácii týchto zložiek prípravok Osteomed podporuje rýchle hojenie zlomenín a zlepšuje stav vlasov a nechtov. Je účinný pri artritíde, artróze, periodontálnom ochorení, periodontitíde, osteochondróze a ďalších chorobách spojených s poruchami kostí.

Povolené cvičenia na osteoporózu

Pri zostavovaní plánu hodiny pre pacientov s osteoporózou sa odporúča vylúčiť všetky typy náhlych pohybov, ako aj zaťaženie chrbtice. Preto by sa väčšina cvičení mala vykonávať pri ležaní. Počet opakovaní je spočiatku najviac 8-krát pre každú stranu, po ďalšom týždni pridajte ďalšie 4.

Najlepšie je striedať komplexy. Dôležité pravidlo: žiadne cvičenie sa nemôže vykonať násilím. Všetky pocity by mali byť pohodlné. Pred vyučovaním sa odporúča pokojným tempom chodiť 15 minút a potom musíte ležať na chrbte a relaxovať 15 minút..

Pokiaľ ide o chrbticu, cvičenia sa vykonávajú na podlahe a leží na chrbte:

 • zdvihnite rovné ruky a položte za hlavu, natiahnite pravú ruku a ľavú nohu čo najviac, potom vymeňte strany;
 • zdvihnite pravú a potom ľavú rovnú nohu 15 cm nad podlahou;
 • ohnite nohy, položte ich na podlahu, zdvihnite panvu (ramená a ruky na podlahe);
 • striedavo uchopte svoje ohnuté nohy rukami a privádzajte ich k žalúdku;
 • ohnite obe nohy na kolená a položte ich na podlahu na boku tela doprava, potom sa vráťte do pôvodnej polohy a potom doľava;
 • zdvihnite ruky a nohy v pravom uhle a zatraste nimi.

Pre bedrové kĺby ležiace lícom nahor na podlahe:

 • narovnať nohu nabok;
 • zdvihnite nohy o 90 stupňov;
 • pohybujte nohami ako na bicykli;
 • hádzajte pás alebo pás na nohu a pomaly potiahnite nohu k sebe, zatiaľ čo panvové kosti sú pevne pritlačené.

V stoji:

 • položte ruky na spodnú časť chrbta a pohybujte panvou v kruhu jedným smerom a druhým smerom;
 • podpätky a ponožky spolu, ohnite pravú nohu, mierne zdvihnite a znížte o 10 cm doprava od východiskovej polohy, vráťte sa späť. Koleno opisuje polkruh. Zmeniť stranu;
 • zdvihnite nohu na špičke bez toho, aby ste sa ohli v kolene, 10 minút počujte a nižšie, opakujte pre druhú nohu.

Ak je koleno postihnuté, stojte na podlahe:

 • striedajte kruhy na kolenách;
 • chodiť na miesto, zdvíhať si kolená;
 • choďte dozadu.

Sadnite si na podlahu, ohnite nohu a držte ruky pod kolenom. Prineste si, narovnať sa. Nasaďte si všetky štyri nohy, trochu zdvihnite nohu a potom sa ohnite, koleno natiahnite do rúk. Opakujte pre druhú stranu.

Pre ruky sediace na stoličke:

 • narovnajte ruky pred vami, zdvihnite ruky a potiahnite sa, potom ich sklopte a ohnite čo najviac;
 • zbierať prsty v päsť a vykonávať krúživé pohyby v jednom a druhom smere;
 • tkanie prstov a vytváranie zvlnených pohybov zápästiami;
 • zložte ruky pred sebou modlitebným gestom, pritlačte si dlane proti sebe;
 • pretrepať štetcom;
 • vykonávať pohyby pomocou kefiek, ako pri zaskrutkovaní žiarovky, postupne zrýchľovať tempo.

Cvičte staršie osoby s osteoporózou (pomalým tempom, bez zadržiavania dychu, po každom cvičení odpočívajte aspoň minútu) z polohy na chrbte:

 • zohnite sa, narovajte chodidlá, potiahnite sa, vydržte na 10 účtoch a uvoľnite sa;
 • ruky po tele, pritlačte si dlane na zem, spočítajte do desiatich a relaxujte - 10 krát;
 • striedavo kĺzať s ohnutými nohami na podlahe (každý 20-krát);
 • narovnajte kolená, pritlačte ich k podlahe a pokúste sa stlačiť celú nohu do podlahy, namáhajte svaly a počítajte do 30;
 • ohnite kolená a roztiahnite ich od seba, opakujte 15 krát;
 • Natiahnite nohy a ramená v opačných smeroch a natiahnite chrbticu, až kým nevyvoláte miernu únavu.

Pozrite sa na video o súbore cvičení týkajúcich sa osteoporózy:

Prevencia osteoporózy alebo spomalenie jej progresie je možná kombináciou denných cvičení a správne vybudovanej stravy, odmietnutím zlých návykov.

Liečebný komplex zahŕňa zahrievanie, hlavnú časť a ťahové cvičenia. Počet opakovaní každého cvičenia by sa mal postupne znižovať na 20. Všetky pohyby sú plynulé a vykonávajú sa bez prepätia.

Mierna únava je povolená.

Najprv musíte zahriať všetky svalové skupiny. Za týmto účelom otočte ruky, zakrúžkujte hlavu, ramená, trup, panvu, kolená, chodidlá. Odporúča sa vykonať 5-8 pohybov v oboch smeroch. Potom nasleduje chôdza na mieste, na nohách, pätách, s vysokým stehnom, s bičom nôh. Hlavná časť:

 • zo stojacej polohy na všetkých štyroch ohnite chrbát a zohnite;
 • v rovnakej polohe potiahnite pravú ruku dopredu a dozadu ľavú nohu, 10 minút počúvajte, čo najviac napínajte telo, nižšie do východiskovej polohy, vymeňte strany;
 • postavte sa na svoje nohy, zdvihnite si rovné ruky a pomaly spustite telo, až kým sa telo neohne pod pravým uhlom, rovnako hladko stúpajte;
 • stojaci vedľa silnej podpery a držiaci sa za ruku, prenášajte rovnú nohu cez sedadlo kresla. Ak je to ťažké, môžete položiť na podlahu vysoký vankúš;
 • ľahnite si na bok, držte ho za ruky, zdvihnite nohu čo najvyššie, sklopte ju dopredu, zdvihnite ju a sklopte dozadu;
 • ľahnite si na chrbát, ruky na chrbát hlavy, zdvihnite plecia (spodná časť chrbta pritlačená k podlahe;
 • ľahnite si na chrbát, striedavo pritláčajte šije, plecia, dolnú časť chrbta, panvu a nohy k podlahe, pevne napnite svaly, počítať do 5 a úplne odpočívať 5 minút.

V poslednej časti musíte vytiahnuť zadné svaly: uchopte hornú časť tela rukami za dverami a pokúste sa natiahnuť chrbticu. V tejto polohe vydržte minútu.

Na konci cvičení si ľahnite na chrbát a sústredte sa na dýchanie žalúdkom

Potom sa nakloňte dopredu s rukami a horným telom úplne uvoľneným. Ľahnite si na chrbát a sústreďte sa na dýchanie žalúdkom, natiahnite výdychy, mali by byť dvakrát dlhšie ako inšpirácia.

Prečítajte si viac v našom článku o cvičení na osteoporózu.

Správna sada cvičení na osteoporózu

Pri príprave plánu hodiny pre pacientov so zníženou denzitou kostí sa odporúča vylúčiť všetky typy náhlych pohybov, ako aj zaťaženie chrbtice. Preto by sa väčšina cvičení mala vykonávať pri ležaní. Počet opakovaní je spočiatku najviac 8-krát pre každú stranu, po ďalšom týždni pridajte ďalšie 4.

Súbor cvičení na liečenie osteoporózy

Najlepšie je striedať vyššie uvedené komplexy, aby sa predišlo nadmernej práci. Dôležitým pravidlom je, že žiadne cvičenie sa nemôže vykonať násilím. Všetky pocity by mali byť pohodlné..

Pri pravidelnom a na cieľ zameranom tréningu sa postupne zvyšuje amplitúda pohybov..

Pred triedou sa odporúča pokojná cesta 15 minút chôdze a po nej musíte ležať na chrbte a relaxovať najmenej 15 minút..

Odporúčame prečítať si článok o osteoporóze bedrovej chrbtice. Z toho sa dozviete o príčinách a príznakoch spinálnej osteoporózy, ako aj o diagnostike lumbosakrálnej osteoporózy a liečbe bedrovej kosti..

A tu je viac o osteoporóze u mužov.

Na chrbticu

Beží na podlahe. Z polohy na chrbte:

 • zdvihnite rovné ruky a položte za hlavu, natiahnite pravú ruku a ľavú nohu čo najviac, potom vymeňte strany;
 • zdvihnite pravú a potom ľavú rovnú nohu 15 cm nad podlahou;
 • ohnite nohy a položte ich na podlahu. Zdvihnite panvu (ramená a ramená na podlahe);
 • striedavo uchopte svoje ohnuté nohy rukami a privádzajte ich k žalúdku;
 • ohnite obe nohy na kolená a položte ich na podlahu na boku tela doprava, potom sa vráťte do pôvodnej polohy a potom doľava;
 • zdvihnite ruky a nohy v pravom uhle a zatraste nimi.

Pre bedrové kĺby

Ležanie na podlahe lícom hore:

 • narovnať nohu nabok;
 • zdvihnite nohy o 90 stupňov;
 • pohybujte nohami ako na bicykli;
 • hádzať pás alebo pás na nohu a pomaly ťahať nohu k sebe. Panvové kosti sú pevne stlačené.

Zdvíhanie nôh ležiacich na podlahe

V stoji:

 • položte ruky na spodnú časť chrbta a pohybujte panvou v kruhu jedným smerom a druhým smerom, zatiaľ čo telo sa neohýba;
 • podpätky a ponožky dohromady. Pravú nohu ohnite, mierne nadvihnite a znížte o 10 cm doprava od východiskovej polohy, vráťte sa späť. Koleno opisuje polkruh. Zmeniť stranu;
 • zdvihnite nohu na špičke bez toho, aby ste sa ohli v kolene, 10 minút počujte a nižšie, opakujte pre druhú nohu.

Cvičenie - stojace na nohách

S léziou kolena

Stojace na podlahe:

 • striedajte kruhy na kolenách;
 • chodiť na miesto, zdvíhať si kolená;
 • choďte dozadu.

Sadnite si na podlahu, ohnite nohu a držte ruky pod kolenom. Prineste si, narovnať sa. Nasaďte si všetky štyri nohy, trochu zdvihnite nohu a potom sa ohnite, koleno natiahnite do rúk. Opakujte pre druhú stranu.

Pozrite si video o gymnastike na ošetrenie kolena:

Na ruky

Vystupujte pri sedení na stoličke:

 • narovnajte ruky pred vami, zdvihnite ruky a potiahnite sa, potom ich sklopte a ohnite čo najviac;
 • zbierať prsty v päsť a vykonávať krúživé pohyby v jednom a druhom smere;
 • tkanie prstov a vytváranie zvlnených pohybov zápästiami;
 • zložte ruky pred sebou modlitebným gestom, pritlačte si dlane proti sebe;
 • pretrepať štetcom;
 • vykonávať pohyby pomocou kefiek, ako pri zaskrutkovaní žiarovky, postupne zrýchľovať tempo.

LFK pre seniorov s osteoporózou

Terapeutické cvičenia u pacientov od 50 rokov so stanovenou diagnózou osteoporózy by sa mali uskutočňovať pomalým tempom, bez zadržiavania dychu počas svalového napätia. Po každom cvičení musíte aspoň minútu odpočívať.

Z polohy na chrbte:

 • zohnite sa, narovajte chodidlá, potiahnite sa, vydržte na 10 účtoch a uvoľnite sa;
 • ruky po tele, pritlačte si dlane na zem, spočítajte do desiatich a relaxujte. Opakujte 10 krát;
 • striedavo kĺzať s ohnutými nohami na podlahe (každý 20-krát)
 • narovnajte kolená, pritlačte ich k podlahe a pokúste sa stlačiť celú nohu do podlahy, namáhajte svaly a počítajte do 30;
 • ohnite kolená a roztiahnite ich od seba. Opakujte 15 krát;
 • Natiahnite nohy a ramená v opačných smeroch a natiahnite chrbticu, až kým nevyvoláte miernu únavu.

Komplex doma na prevenciu žien a mužov

Prevencia osteoporózy alebo spomalenie jej progresie je možná kombináciou denných cvičení a správne vybudovanej stravy, odmietnutím zlých návykov.

Liečebný komplex zahŕňa zahrievanie, hlavnú časť a ťahové cvičenia. Počet opakovaní každého cvičenia by sa mal postupne znižovať na 20. Všetky pohyby sú plynulé a vykonávajú sa bez prepätia.

Mierna únava je povolená, ale bolesť svalov po tréningu by nemala byť.

Najprv musíte zahriať všetky svalové skupiny. Za týmto účelom otočte ruky, zakrúžkujte hlavu, ramená, trup, panvu, kolená, chodidlá. Odporúča sa vykonať 5-8 pohybov v oboch smeroch. Potom nasleduje chôdza na mieste, na nohách, pätách, s vysokým stehnom, s bičom nôh..

Hlavná časť:

 • zo stojacej polohy na všetkých štyroch ohnite chrbát a zohnite;
 • v rovnakej polohe potiahnite pravú ruku dopredu a dozadu ľavú nohu, 10 minút počkajte, telo natiahnite čo možno najviac, do východiskovej polohy. Zmeniť stranu;
 • postavte sa na svoje nohy, zdvihnite si rovné ruky a pomaly spustite telo, až kým sa telo neohne pod pravým uhlom, rovnako hladko stúpajte;
 • stojaci vedľa silnej podpery (napr. čelo postele) a držiaci ruku, prenášajte rovnú nohu cez sedadlo kresla. Ak je to ťažké, môžete položiť na podlahu vysoký vankúš;
 • ľahnite si na bok a držte rukami zdvihnuté nohu čo najvyššie, sklopte ho dopredu, zdvihnite a sklopte dozadu;
 • ležte na chrbte, ruky na zadnej strane hlavy. Zdvihnite plecia (spodná časť chrbta pritlačená k podlahe;
 • ľahnite si na chrbát, striedavo pritláčajte šije, plecia, dolnú časť chrbta, panvu a nohy k podlahe, pevne napnite svaly, počítať do 5 a úplne odpočívať 5 minút.

Pozrite si video o domácich cvičeniach na osteoporózu:

V poslednej časti musíte natiahnuť zadné svaly. Akékoľvek dvere alebo skrinka sú preto vhodné doma. Musíte chytiť vrchol rukami a pokúsiť sa natiahnuť chrbticu.

V tejto polohe vydržte minútu. Potom sa nakloňte dopredu s rukami a horným telom úplne uvoľneným..

Ľahnite si na chrbát a sústreďte sa na dýchanie žalúdkom, natiahnite výdychy, mali by byť dvakrát dlhšie ako inšpirácia.

Odporúčame prečítať si článok o osteoporóze rúk. Z toho sa dozviete o príčinách osteoporózy, klasifikácii, druhoch poškodenia rúk, ako aj o metódach diagnostikovania a liečby osteoporózy rúk..

A tu je viac o chorobe osteoporóza.

Terapeutické cvičenia na osteoporózu zahŕňajú cvičenia na posilnenie svalov chrbtice, dolných končatín, rúk. Pomáha to spomaliť deštrukciu kostí a zabrániť patologickým zlomeninám. Všetky pohyby sa vykonávajú pomaly, vyhýbajú sa trhnutiu a ostrým zákrutám, nakláňanie tela. Pri už diagnostikovanej osteoporóze by sa väčšina cvičení mala robiť pri ležaní na chrbte.

Cvičenia a gymnastika na osteoporózu

Osteoporóza sa nevzťahuje na tie choroby, ktoré sa dajú zvládnuť iba tabletami. Tu je potrebný integrovaný prístup - správna výživa, strava, pravidelné prechádzky a gymnastika. Nebuďte prekvapení - fyzické cvičenie pomáha posilňovať kosti. Musíte ku všetkému pristupovať múdro a opatrne..

Gymnastika pre osteoporózu

Keď hovoríme slovo „gymnastika“ alebo „fyzioterapeutické cvičenia“, vôbec to neznamená veľa hodín vyčerpávajúceho tréningu v telocvični. Pod pojmom „fyzická aktivita“ sa myslia: aktivity v prírode, chôdza, vzpieranie (v primeranom množstve), tanec a dokonca aj bežné chodenie po schodoch. Hlavnou vecou je správne a efektívne rozdelenie záťaže tak, aby to prinieslo úžitok.

Kde začať triedy?

Po konzultácii s lekárom. Ak vám bola diagnostikovaná osteoporóza, je potrebné s gymnastikou a silovým tréningom zaobchádzať veľmi opatrne. O prijateľnom opatrení sa poraďte s odborníkom..

Mali by ste tiež zvážiť, či máte iné závažné choroby, napríklad srdcové choroby..

Gymnastika pri osteoporóze sa vyvíja individuálne pre každého pacienta v závislosti od špecifík ochorenia a možnosti komplikácií..

Individuálny program cvičenia na liečbu osteoporózy

Ako už bolo uvedené, pre každého má svoje vlastné. Stále však existuje niekoľko všeobecných pravidiel..

 1. Akýkoľvek výcvik by sa mal začať postupne as minimálnym zaťažením. Zvyšujte ho plynulo, bez preťaženia vlastného tela.
 2. Ak vám nejaké cvičenie spôsobuje nepohodlie alebo bolesť, oznámte to svojmu lekárovi, ak je to možné. Možno bude potrebné ho z programu odstrániť..
 3. Vyberte si miesto a čas, ktorý vám vyhovuje. V lete je vhodné vykonávať ich na čerstvom vzduchu..
 4. Počas fyzickej aktivity starostlivo sledujte svoj stav s výskytom nevoľnosti, ťažkosti na hrudi, bolesti. Zastavte cvičenie, kým sa normálny stav úplne neobnoví. A nezabudnite nahlásiť príznaky svojmu lekárovi.
 5. Na tréning si vyberte pohodlné oblečenie vyrobené z prírodných materiálov a pohodlné topánky správnej veľkosti..
 6. Program by mal obsahovať rôzne typy záťaží, vrátane stredne silných. Pomáhajú posilňovať svaly okolo kostí a zlepšujú výživu kostí. Pravidelné cvičenia navyše pomáhajú zlepšovať koordináciu, čo znižuje riziko pádov a zlomenín..

Druhy cvičenia na osteoporózu

Špecialisti rozdeľujú všetky cvičenia s osteoporózou do troch hlavných skupín:

Cvičenie sily

V takom prípade sa predpokladá zaťaženie nôh. Preto môže tento typ tréningu dokonale nahradiť chôdzu. Je zvykom vracať sa domov pešo alebo chodiť po parku. Toto nielen posilní vašu kostru, ale tiež zlepší celkový stav tela. Tento typ zaťaženia môže zahŕňať aj tanec..

Odporové cvičenia

Toto je lekcia simulátorov. Pretože toto školenie zahŕňa prekonanie váhy iného predmetu. Výsledkom je posilnenie svalov a zvýšenie hustoty kostí. Optimálny počet tried je 2 - 3-krát týždenne. Pokúste sa maximalizovať využitie všetkých svalových skupín: nôh, rúk, chrbta, hrudníka. Striedajte typy cvikov, čím sa svaly môžu uvoľniť. Zvýši sa tým efektívnosť tried..

Cvičenia flexibility

Udržaním flexibility kĺbov sa v budúcnosti vyhnete mnohým problémom. Najlepšie príklady odbornej prípravy na rozvíjanie flexibility sú joga a tai chi. Pre tých, ktorí potrebujú jednoduchšiu možnosť, je vhodný obvyklý úsek.

Bubnovského cviky na osteoporózu

Táto technika sa tiež nazýva „liečba v pohybe“. Táto technika sa už viac ako 20 rokov osvedčuje pri liečení chorôb chrbtice, osteoporózy a iných chorôb spojených s pohybovým aparátom..

Okrem samotnej liečby táto technika zahŕňa myofasciálnu diagnózu, ktorá presne určuje miesto patologického procesu v tele. Pre každého pacienta je liečebný program vyvinutý výlučne individuálne..

Tu je niekoľko základných cvičení z komplexu Bubnovsky.

 1. Relaxácia a vyklenutie chrbta. Východisková poloha: na kolenách dlane pritlačené k podlahe. Pri výdychu pomaly ohnite chrbát, zatiaľ čo vdýchnite, ohnite sa nadol. Vyvarujte sa náhlym pohybom. Jeden prístup zahŕňa až 20 opakovaní.
 2. Sťahovanie svalov. Východisková poloha: na všetkých štyroch. Pomaly natiahnite pravú nohu dozadu a sadnite si na ľavej strane. Pokiaľ ide o fyzickú silu, ľavá noha je vpredu, zatiaľ čo všetko nižšie je nižšie. Opakujte najmenej 20 krát a potom premiestnite.
 3. Svahy. Východisková poloha: na všetkých štyroch. V tejto polohe potiahnite telo čo najviac dopredu a snažte sa neohýbať spodnú časť chrbta. Udržujte rovnováhu tak dlho, ako je to možné.
 4. Preťahovanie zadných svalov. Východisková poloha - na kolenách ruky stlačené k podlahe. Pri výdychu ohnite ruky na lakte a telo nakloňte k podlahe, akoby sa skladalo. Na inšpiráciu - narovnajte ruky, sedí na pätách. Opakujte 6-krát.
 5. Press. Východisková poloha: ležiace na chrbte, položte ruky pod hlavu, ohnite kolená. Zdvihnite si trup laktemi na kolenách. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte pohyby, kým sa vo svaloch neobjaví slabý pocit pálenia. Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať.
 6. „Polovinový most“. Východisková poloha: na chrbte, ruky pozdĺž tela. Pri výdychu, keď vaše fyzické schopnosti zdvihnú panvu. Pri výdychu sa vráťte na pôvodné miesto. Opakujte najmenej 30 krát.

Pamätajte, že systematickosť hrá kľúčovú úlohu vo všetkých typoch školení. Jednotlivé hodiny raz týždenne alebo mesačne nedajú pozitívny výsledok. A po ukončení pravidelného tréningu znižuje pozitívnu dynamiku na nič po 2 týždňoch. Vaše zdravie je vo vašich rukách.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

O takom gynekologickom ochorení, ako sú maternicové myómy, počujeme stále viac. Neznie to smutne, ale táto choroba dnes čaká na mnohé ženy. Bez správneho a účinného zaobchádzania nestačí.
Radikulitída v páse, 5-písmenové slová Najväčšia databáza odpovedí na skenery a krížovkyLiečba lumbosakrálnej radikulitídy Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?
Je to choroba, pri ktorej orgány idú na povrch alebo do brušnej dutiny. Kýla brucha sa považuje za pomerne závažné ochorenie, preto sa operácia odstránenia prietrže brucha považuje za povinnú manipuláciu.