loader

Hlavná

Hlava

Súbor cvičení pre krk podľa Bubnovského

Životný štýl moderného človeka vyvoláva časté ochorenie osteoartikulárneho systému, konkrétne cervikálnu osteochondrózu. Odstránenie zápalu krčnej chrbtice vyžaduje veľa času a implementáciu rôznych lekárskych techník - masáže, hardvérové ​​postupy, lieky, gymnastika. Aby sa obnovilo normálne fungovanie chrbtice, mnohí odborníci odporúčajú, aby pacienti vykonávali Bubnovského cviky na chronickú cervikálnu osteochondrózu..

Osteochondróza krčnej chrbtice sa každým rokom stáva mladšou, stále viac mladých ľudí vyhľadáva lekársku pomoc. Na terapeutické alebo profylaktické účely môžete použiť metodiku Dr. Bubnovského, ktorej princíp liečby je založený na pohybe. Cvičenia sa dajú ľahko vykonávať doma, dokonca aj pri hernii chrbtice a pozeraní videa. Ale je lepšie sa poradiť so svojím lekárom.

Pozadie a príznaky nástupu choroby

Pracovisko si často vyžaduje dlhé miesto na sedenie, v dôsledku čoho sa svaly nepohybujú a dochádza k stagnácii lymfy a krvného obehu. Časté kŕče krčnej chrbtice zvyšujú zaťaženie medzistavcových platničiek, čím narušujú ich integritu a elasticitu. Vyvolávať výskyt krčnej osteochondrózy môže tiež:

 • hormonálne poruchy;
 • reuma;
 • podchladenie;
 • poranenie miechy.

V dôsledku zmien stavu chrbtice dochádza k stlačeniu nervov a krvných ciev v krčnej chrbtici. V pokročilom štádiu, keď sa neuskutočnila včasná liečba cervikálnej osteochondrózy, môže pretrvávajúci vazospazmus viesť k poškodeniu mozgu..

Vzhľadom na všetky tieto faktory vyvinul Dr. Bubnovsky účinné cvičenia pre krk. Takýto poplatok so systematickým prístupom zmierňuje kŕče a robí stavce mobilnými. Ale na liečbu osteochondrózy podľa Bubnovského je potrebné správne identifikovať problémovú oblasť a urobiť správnu diagnózu. Môže to urobiť iba odborník a pacienti by mali vedieť, aké príznaky môžu byť dôvodom na konzultáciu s lekárom.

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sú hlavné príznaky:

 • migrény a bolesti hlavy;
 • brnenie v rukách a nohách;
 • znecitlivenie končatín;
 • časté závraty;
 • zovretie alebo výstup stavcov;
 • obmedzenie fyzickej aktivity.

Ale hlavnými príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú bolesť v krku, chrbte hlavy, ktorá môže dať paži alebo ramene a zosilniť sa aj pri miernom zaťažení..

Ak pacient trpí akútnou bolesťou, liečba doma je kontraindikovaná. Je lepšie sa znova poradiť s odborníkom a odmietnuť akékoľvek cvičenie. V tomto prípade musí byť pacient najprv liečený liekmi a Bubnovského technika pomôže v štádiu remisie. Účinné sú aj cvičenia zamerané na osteochondrózu prsníka..

Aká je podstata Bubnovského gymnastiky?

Hlavným cieľom liečby podľa systému Dr. Bubnovského je posilnenie svalov krčnej chrbtice a obnovenie funkcie väzivového aparátu. Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa Bubnovského, za predpokladu, že sa komplex cvičení pravidelne a svedomite vykonáva, vám umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 1. Zmiernenie a následné odstránenie bolesti.
 2. Krk.
 3. Obnovenie normálneho krvného obehu a toku lymfy v tkanivách.
 4. Redukcia spinálneho stresu.
 5. Zníženie a stabilizácia dystrofických zmien v kostných a chrupavkových tkanivách.
 6. Zlepšenie stavu a zvýšenie metabolizmu v zapálených tkanivách.
 7. Zlepšenie kvality života.

Hlavný rozdiel medzi lekárskym výcvikom a pravidelným nabíjaním spočíva v individuálnom výbere súboru cvičení pre každého pacienta, pričom sa berie do úvahy charakteristika jeho choroby. Táto technika vám navyše umožňuje používať a posilňovať hlboké svalové tkanivo..

Na vyliečenie krčnej osteochondrózy ešte rýchlejšie vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, triedy na ňom však možno vykonávať iba pod dohľadom lekára.

Príprava na lekársky výcvik

Osobitná príprava na terapeutické cvičenia podľa tejto techniky sa nevyžaduje. Lekár vám však dá niekoľko tipov na zvýšenie efektívnosti školenia:

 1. Najprv si musíte natiahnuť ruky na krku a kĺbov rukami alebo urobiť plynulú hlavu naklonenú nahor a nadol, doľava a doprava..
 2. Pred nabíjaním nebude zbytočné brať teplú relaxačnú sprchu na zvýšenie prietoku krvi v krku.
 3. Po dokončení nabíjania sa odporúča nasledujúce ráno ľahký úsek na zníženie bolesti..
 4. Zvyšuje účinnosť a aproximáciu výsledku plávania po dokončení súboru cvičení.
 5. Ráno chodia na čerstvom vzduchu obohatené okysličené svaly krku, čím sa zvyšuje ich regenerácia.

Liečbu podľa Bubnovského techniky predpisuje lekár po vyšetrení pacienta. Je potrebné prísne dodržiavať odporúčania špecialistu, pretože krčná chrbtica je najslabším bodom chrbtice. Po vyšetrení terapeut diagnostikuje, identifikuje zameranie zápalu a určí počet cvičení, ako aj trvanie liečby. Niekedy môže byť potrebný integrovaný prístup k liekom..

7 cvičení Bubnovsky pre krčka maternice

Súbor cvičení podľa Bubnovského je špeciálna gymnastika založená na princípoch kinezoterapie a pohybovej terapie. Takáto fyzická aktivita aktivuje všetky telesné systémy, aby sa zbavila zápalu v chrbtici..

Ak chcete liečiť osteochondrózu krčka maternice a obnoviť stav stavcov, musíte pravidelne vykonávať 7 jednoduchých cvičení:

 • kývne hlavou (20-30 krát);
 • naklonenie hlavy do strany pred nástupom bolesti (20-30 krát);
 • rotácia hlavy (15 - 20 krát);
 • dotýkať sa brady krku a nakláňať hlavu dopredu (20-30 krát);
 • zdvíhacie ramená (20-30 krát);
 • napínanie a zatahovanie brade (20-30 krát);
 • v polohe na sedenie s ohnutými kolenami musíte sklopiť hlavu a kolená sa dotknúť brady (najmenej 30 sekúnd).

Medzi cvičeniami odpočívajte 30 sekúnd. Budeme analyzovať každé cvičenie podrobnejšie..

V štádiu remisie choroby sa terapeutické cvičenia uskutočňujú podľa systému Dr. Bubnovského:

 1. Pružina - vykonáva sa v stojacej polohe s rukami nadol pozdĺž trupu. Hlava sa musí pomaly nakláňať dopredu a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd. Potom sa hlava nakloní dozadu, vďaka čomu brada stúpa a znova niekoľko sekúnd zamrzne. Potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 2. Prehľad - pozícia, ako pri cvičení opísanom vyššie. Hlava sa musí otočiť doprava a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd, potom sa musí otočiť doľava a znova sa držať po rovnakú dobu. Opakujte trikrát.
 3. Metronóm je rovnaká poloha tela. Hlava by mala byť naklonená k pravému ramenu a držaná v tejto polohe po dobu 30 sekúnd (v prípade, keď je cvičenie sprevádzané bolesťou alebo ťažkosťami krčnej chrbtice, je potrebné mierne skrátiť čas prvých niekoľkých cvikov). Hlava sa vráti do pôvodnej polohy. Potom sa opakuje cvičenie na ľavej strane. Počet zjazdoviek je 6-krát v každom smere.
 4. Husacia poloha, stojace ruky umiestnené na opasku. Brada je zarovnaná rovnobežne s podlahou a natiahnutá dopredu. hlava sa otočí a bradu je potrebné položiť na plece, telo sa musí trochu otočiť, čo môže mierne narušiť chrbticu, a zostať v tejto polohe 30 - 60 sekúnd. opakovania sa uskutočňujú 6-krát na každej strane.
 5. Volavka - cvičenie sa vykonáva sedením na stoličke, hlava je rovná, ruky pokrývajú kolená dlaňami. Potom sa zbrane narovnajú a stiahnu dozadu (vyzerá to, že rybár ukazuje veľkosť ulovených rýb) a zároveň je potrebné hlavu vyhodiť späť. Potom zaujmite východiskovú polohu. Pri kýle chrbtice v krčnej oblasti sa môže objaviť bolesť. Toto cvičenie sa musí vykonávať pomaly..
 6. Ťažkým prehodnotením je poloha tela, ako pri cvičení opísanom vyššie. Hlava sa musí otočiť doprava a zároveň položiť dlaň ľavej ruky na pravé rameno tak, aby bol lakeť rovnobežný s podlahou. Právo by malo zostať nehybné na kolene. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte to isté s druhou stranou. Ak sa začne osteochondróza krčnej chrbtice, môže sa v chrbtici počuť špecifický zvuk.
 7. Fakir - cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke, ruky by sa mali nadvihnúť nad hlavu a trochu sa ohnúť, v tomto okamihu by sa mala hlava otočiť na stranu do strany a držať v tejto polohe, potom otočiť hlavu v opačnom smere a znova zdvihnúť. Pri kýle v krčnej chrbtici sa môžu objaviť nepríjemné pocity..

Ak počas chronického priebehu osteochondrózy dôjde k exacerbácii a je potrebné vykonať liečebný komplex, cvičenia sa vykonávajú pomaly a hladko, pričom sa sleduje najnižšia možná amplitúda. V prípade akútnej bolesti je potrebné zastaviť všetky činnosti a kontaktovať odborníka kvôli vyšetreniu a korekcii liečby.

Pravidelné cvičenia a správna implementácia každého gymnastického cvičenia Dr. Bubnovského sa rýchlo zbavia problémov krčnej chrbtice a uzdraví osteochondrózu..

Na cvičenie dr. Bubnovského používame cervikálnu osteochondrózu: 7 cvikov

Bubnovsky nie je iba cvičením fyzioterapeutických cvičení. Je založená na kinezoterapii - špeciálnej „liečbe pohybu“, ktorá využíva vnútorné rezervy tela.

Charakteristickým znakom Bubnovského techniky je príprava individuálnych programov na obnovu chrbtice alebo kĺbov, ktoré sa špecialista z centra vyvíja pre každého pacienta individuálne po špeciálnom myofasciálnom vyšetrení (počas ktorého je veľmi presne určená lokalizácia patologického zamerania)..

Pacient sa najskôr učí, ako správne vykonávať fyzické cvičenia u špecialistov v strediskách Bubnovsky a potom môže pokračovať v samostatnej odbornej príprave doma.

Tri rozdiely v tejto gymnastike s cervikálnou osteochondrózou z klasických fyzioterapeutických cvičení:

individuálny výber fyzickej aktivity v závislosti od identifikovanej patológie a rezervných schopností tela pacienta;

posilňovanie hlbokých svalov korzetu svalov, ktoré sa zriedkavo podieľajú na vykonávaní bežných cvikov cvičení;

kombinácia pohybových aktivít s dychovými cvičeniami, špeciálnymi masážami a kryoterapiou (liečebný účinok prechladnutia).

Na zvýšenie efektívnosti svojich cvičení vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, ktorého triedy, pod dohľadom odborníka, prispievajú k rýchlejšiemu odstráneniu syndrómu bolesti a obnoveniu mobility..

Gymnastika Dr. Bubnovského umožňuje nielen zastaviť deštrukciu chrbtice s cervikálnou osteochondrózou, ale tiež zabrániť dlhodobej liečbe alebo chirurgickému zákroku..

Sedem cvičení na cervikálnu osteochondrózu

Komplex pre cervikálnu osteochondrózu siedmich cvičení, ktorý je opísaný nižšie, je k dispozícii každému, pretože nevyžaduje simulátor a je dostatočne jednoduchý na to, aby sa mohol hrať doma..

Cvičenia „Jar“ (1), „Prehľad“ (2) a „Metronóm“ (3) z komplexu terapeutických cvičení Bubnovského s osteochondrózou krčka maternice

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

IP: postavte sa zvislo smerom k zrkadlu, položte ruky pozdĺž tela, hlavu držte rovno.

Sklopte hlavu a podržte ju niekoľko sekúnd.

Nadvihnite bradu a mierne ju potiahnite dopredu, v tejto polohe držte hlavu.

Nakloňte hlavu k ľavému ramenu a podržte ju 30 sekúnd..

Návrat do východiskovej polohy.

Nakloňte hlavu k pravému ramenu a tiež pripevnite hlavu na 30 sekúnd.

Vykonajte najmenej šesť stúpaní.

Otočte hlavu doprava, pokiaľ je to možné, na niekoľko sekúnd ju podržte.

Rovnaký pohyb zopakujte doľava.

V každom smere urobte najmenej tri zákruty.

IP je rovnaké, ale ruky sú na opasku.

Natiahnite krk, brada by mala byť rovnobežná s podlahou.

Bez zmeny polohy brady natiahnite hlavu dopredu.

Otočte trup na stranu, kým brada dosiahne rameno. Počkajte 30 sekúnd.

Návrat do východiskovej polohy.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

Dokončite najmenej šesť zákrut v každom smere.

IP: sedieť na stoličke, ruky na kolenách, držať hlavu rovno.

Narovnajte ruky a vytiahnite ich dozadu a sklopte hlavu dozadu.

Návrat do východiskovej polohy.

6. Prehľad (rozšírená verzia).

IP: rovnaké ako v predchádzajúcej verzii.

Položte dlaň svojej ľavej ruky na pravé rameno a pritom otáčajte hlavou rovnakým smerom (doprava).

Sledujte polohu lakťa, mala by byť rovnobežná s podlahou; druhou rukou držte koleno.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

IP: sadnite si na stoličku, zdvihnite ruky nad hlavu a mierne ohnite lakte.

Otočte hlavu úplne na jednu stranu.

Návrat do východiskovej polohy.

Otočte hlavu naopak.

Nezabudnite zakaždým na pár sekúnd opraviť polohu hlavy.

Fakirovo cvičenie

Výhody a nevýhody gymnastiky Bubnovsky

Výhody Bubnovského gymnastiky (ktoré sú relevantné pri liečbe cervikálnej osteochondrózy a iných oddelení):

 • Univerzálnosť. Cvičenia na krku sú účinné nielen pri liečbe cervikálnej osteochondrózy, ale aj pri zotavovaní v pooperačnom období alebo po poranení. Sú tiež užitočné ako profylaxia..
 • Safety. Táto gymnastika eliminuje nielen negatívne symptómy, ale aj samotnú chorobu bez použitia drog a chemikálií.
 • Žiadne kontraindikácie pre vek a pohlavie.
 • Dlhodobý terapeutický účinok a prevencia recidívy ochorenia.
 • Pozitívny vplyv na celé telo. Gymnastické cvičenia zvyšujú jeho ochranné funkcie, posilňujú svaly, podporujú reguláciu hmotnosti.

Metóda Bubnovsky je uznávaná ako úradná medicína, patentovaná a má potrebné povolenia.

Z „nedostatkov“ možno nazvať iba potrebu prísne dodržiavať režim predpísaný ortopedickým chirurgom, nevynechať hodiny a správne vykonať všetky pridelené cvičenia.

Päť pravidiel výkonu triedy

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa metódy Dr. Bubnovského dá pozitívny výsledok, ak sa dodržia nasledujúce pravidlá:

prvé dva týždne kurzov by sa mali vykonávať každý deň bez chýbania;

v budúcnosti počet lekcií týždenne určuje individuálne lekár vykonávajúci záťažovú terapiu, zvyčajne sa konajú až osemkrát mesačne;

počas gymnastiky je potrebné neustále sledovať držanie tela;

triedy pred zrkadlom na kontrolu presnosti pohybu;

trvanie liečby gymnastickými cvičeniami určuje lekár cvičebnej terapie individuálne, nie však menej ako tri mesiace.

zhrnutie

Pravidelnými cvičeniami a správnym vykonaním každého cvičenia vás gymnastika Dr. Bubnovského rýchlo ušetrí od problémov v krčnej chrbtici a pomôže liečiť osteochondrózu bez užívania liekov, ktoré majú často veľa nežiaducich vedľajších účinkov..

Ako liečiť osteochondrózu: Bubnovsky cvičenie doma

Prečo bolí chrbát, ruky sú znecitlivené. Osteochondróza krčnej a bedrovej chrbtice

MUDr. Sergey Bubnovský, autor metódy kinezoterapie a zakladateľ kliniky, autor kníh o nechirurgickej liečbe pohybového aparátu

S bolesťou chrbta ľudia, mladí aj starí, stále častejšie nehľadajú pilulky a náplasti, ale cvičenia na chrbticu. Pri akútnych bolestiach chrbta pomôže komplex cvičení od Bubnovského narovnať a obnoviť činnosť. A čo sa dá urobiť pri liečbe osteochondrózy? V takom prípade má Dr. Bubnovsky samostatnú gymnastiku, ktorá sa dá robiť aj doma..

Na stole je hora písmen a toľko autorov týchto listov sa sťažuje na rovnaký problém. Hovoríme o bolesti chrbta a názvom tohto problému je osteochondróza. Jediný rozdiel je v tom, že niektorí majú osteochondrózu v bedrovej oblasti, iní - v krčku maternice a iní. Je možné zbaviť sa bolesti chrbta bez užívania liekov?

Na úvod chcem povedať, že osteochondróza nie je choroba, ale odplata za nedorozumenie a ignorovanie vlastného tela. To je moje hlboké presvedčenie.

Prekvapivo je veľa ľudí, ktorí ma navštívia, považovaných za zdravých a bolesť je nehoda. Vysvetľujú, že zdvihli niečo ťažké, neúspešne sa zohli a ostro sa otočili. A pýtajú sa: „Urobte niečo preto, aby ste okamžite všetko prešli“.

Liečba osteochondrózy

To sa nestane! Aby ste sa zbavili bolesti chrbta, musíte dlho tvrdo pracovať. Verím a moja dlhoročná lekárska prax potvrdzuje, že osteochondróza nie je choroba, ale spôsob života. Vyberte si: na ošetrenie pred sebazničením, zmenou jednej tablety na druhú, ťahaním korzetov a blokádami zabíjajúcimi periférne nervy alebo obnovením zdravia opustením všetkých vyššie uvedených možností?

Svojim pacientom často hovorím: „Telo sa rozdrví, ak sa s tým nezaoberáte.“ To znamená, že človek, ktorý nevykonáva svaly, prispieva k atrofii. Výsledkom je, že svaly sú stlačené v objeme a spolu s nimi sú stlačené cievy a nervy, ktoré prechádzajú svaly, takže sa zhoršuje prietok krvi a výživa kĺbov. Z vonkajšej strany teda vyzerá celkom normálne, ale zdá sa, že je vo vnútri napnutý, a nielen jeho chrbtica, ale celé telo trpí..

Ak sa kĺby chrbtice „zhrdnú“ a jej hlboké svaly sa stvrdnú, vytrvalosť vytrvá, stratí sa pevnosť a flexibilita. V takejto situácii si človek niekedy ani nemôže priviazať šnúrky na topánky, pretože keď sa ohýba, prepichne ho bolesť. Pacient ide k lekárovi, diagnostikuje sa mu osteochondróza a potom - liečba podľa plánu známeho všetkým: tablety, fyzioterapia, korzet.

Príčiny osteochondrózy

V modernej lekárskej literatúre je osteochondróza choroba, pri ktorej sa vyskytujú rôzne dystrofické procesy, v dôsledku ktorých sú postihnuté stavce a medzistavcové platničky a narušená výživa, za ktorú sú zodpovedné dobrovoľné svaly. Ak najmenej jeden sval prestane plniť svoje funkcie, objaví sa „diera“, pri ktorej choroba presakuje. Jeden jednotlivý sval však atrofiu neurobí - niekoľko svalov naraz, atrofia niekoľkých „sŕdc“, ktorá prináša výživu do rôznych orgánov a tkanív..

Je to chronický proces, ktorý si ľudia nevšimnú a trvá dlho. Preto, ak sú na obrázku viditeľné dystrofické zmeny v stavcoch a diskoch, tj osteochondróza, sú v tele prítomné aj ďalšie poruchy - môžu to byť bolesti hlavy, znížená citlivosť prstov, zvýšený intrakraniálny tlak, arytmia, bolesť dolných častí chrbta, problémy s prieduškami a mnoho ďalších. ochorenia.

Inými slovami, osteochondróza alebo ochorenie chrbtice nie je jediným ochorením, ale ukazovateľom postoja človeka k vlastným svalom..

Často sa zaoberám problémami s akútnou bolesťou chrbta - tak akútnou, že pacient jednoducho nedokáže premýšľať o ničom inom, ale súčasne obrázky jeho chrbtice nevykazujú žiadne patologické zmeny. Naopak, existujú obrázky väčšinou starších ľudí, ktorí nemajú jediný celý segment chrbtice, ale nie sú tam žiadne bolesti chrbta. Odkiaľ pochádza taký paradox?

Odpoveď je jednoduchá. Človek sa môže sťažovať na všeobecnú slabosť a skutočnosť, že jeho „nohy nejdú“, ale zároveň robí najlepšiu možnú gymnastiku! Ešte raz vám chcem pripomenúť, že svaly sa zotavujú v každom veku a z akéhokoľvek stavu, ale na to musia vytvoriť potrebné podmienky - to znamená vykonávať fyzické cvičenia, ktoré obnovia funkciu „pumpovania“ svalov. V dôsledku pravidelného vykonávania týchto cvičení sa obnovujú krvné cievy a kapiláry, ktoré transportujú krv, čo znamená, že sa zlepšuje výživa svalov a zmierňuje zápal..

Milujte seba, svoje telo, svaly a kĺby a naučte sa o ne starať, a nielen ich bezohľadne využívať. Ďalej - jednoduché, ale efektívne cvičenia, ktoré pomôžu vyrovnať sa s osteochondrózou.

Gymnastika s osteochondrózou

 1. Ležiaci na chrbte, schmatnite ruky okolo nohy ohnutej na koleno a pritlačte si ju k hrudníku. Pokúste sa dotknúť kolena bradou. Zmeňte nohu a pokračujte v cvičení..
 1. Veľmi užitočné cvičenie pre extenzorové svaly chrbtice - tzv. Paravertebrálne svaly. Východisková poloha: ležiace na guľôčke, telo visí dopredu. Pri výdychu nadvihnite telo rovnobežne s podlahou a vráťte sa do pôvodnej polohy. Do 10-15 opakovaní.

Ďalšou možnosťou tohto cvičenia je zdvihnutie nôh z počiatočnej polohy, ležanie na bruchu so žalúdkom.

Mnoho čitateľov sa sťažuje na osteochondrózu krčnej chrbtice a vyčnievanie disku. Prsty sa tiež znecitlivia, zvyšuje sa intrakraniálny tlak. V tomto prípade im „predpíšem“ dva recepty - jedná sa o dva cvičenia: kliky a kliky.

 1. Posaďte sa na podlahu s roztiahnutými nohami a ruky položte na dve stoličky. Na výdychu narovnajte ruky, ako keby stláčali stoličky. Návrat do východiskovej polohy.

Ak je cvičenie spočiatku ťažké, nohy sa môžu ohýbať na kolenách.

 1. Alternatívne kliešte s klieštiny. Ak chcete vykonať vytiahnutie, nainštalujte do dverí vodorovnú lištu - pripevnite tyč vo výške zdvihnutých rúk. Uchopte vodorovnú lištu rukami a pokúste sa vytiahnuť hornú časť tela. Nenechajte sa odradiť, ak sa nič nestane ihneď - možno najskôr môžete len mierne stúpať nad podlahu. Pokračujte v pravidelnom vyťahovaní - v priebehu času si všimnete, že ste začali vyťahovať vyššie a vyššie, takmer sa dotýkate brady palice..

Odporúčam vám, aby ste všetky tieto cvičenia vykonávali premyslene, bez toho, aby ste sa ponáhľali a cítili každý pracovný sval. Počet opakovaní by sa mal postupne zvyšovať. Pokúste sa chodiť najmenej jednu a pol až dve hodiny denne.

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Cvičenie na krku od Dr. Bubnovského s cervikálnou osteochondrózou: video, gymnastika

Sergei Mikhailovich Bubnovsky

Takmer každý druhý človek má osteochondrózu chrbtice. Existuje niekoľko druhov osteochondrózy; Najčastejšie sa vyskytuje osteochondróza krčnej chrbtice. Pri osteochondróze sú oslabené svaly chrbta a dochádza k narušeniu integrity stavcov, čo vedie k vzniku syndrómu bolesti..

Toto ochorenie sa musí liečiť opatrne, pretože miecha je obsiahnutá v chrbtici, ktorá riadi činnosť mnohých orgánov.

Existuje mnoho spôsobov liečby osteochondrózy; jednou z najúčinnejších metód je skupina cvičení vyvinutých Dr. Bubnovským.

Ďalej sa dozvieme o výhodách tejto techniky a naučíme sa základné cvičenia na osteochondrózu krčka maternice.

Klasická liečba a metódy Dr. Bubnovského

Najčastejšie sa osteochondróza lieči liekmi. Lieky spomaľujú rozvoj osteochondrózy a tiež posilňujú svalové vlákna. To vedie k zníženiu zápalu a eliminácii bolestivého opuchu. Musíte však pochopiť, že lieky túto chorobu nevyliečia, ale len spomaľujú jej vývoj.

Musíte si tiež uvedomiť, že lieky môžu poškodiť sliznicu žalúdka, takže musíte brať lieky opatrne..

Osteochondróza sa tiež často lieči telesnou výchovou, terapeutickými masážami a fyzioterapeutickými metódami (ultrazvuk, elektroforéza atď.). Lekári tiež odporúčajú kombinovať tieto postupy s použitím bylinných tinktúr na posilnenie svalov..

Sergey Bubnovsky vynašiel svoju vlastnú techniku ​​liečby osteochondrózy. Táto technika je komplexom terapeutických fyzických cvičení. Musíme si však uvedomiť, že metodika Dr. Bubnovského nie je iba cvičením fyzioterapie.

Kľúčovým rysom tejto techniky je príprava individuálnych programov po malých lekárskych testoch, ktoré presne určia lokalizáciu bolesti.

Po vyšetrení by mal človek navštíviť lekárov, ktorí sú oboznámení s technikou Bubnovsky, aby sa naučil špeciálne cvičenia. Po ukončení výcviku môže človek robiť doma gymnastiku.

Bubnovského technika uznaná úradným lekárstvom.

Prvé výsledky sa neobjavia okamžite, ale stále, veľmi skoro - po 5-10 dňoch. Úprimne povedané, vykonávať všetky cvičenia, ktoré lekár predpísal, potom sa znižuje syndróm bolesti, obnovuje sa pohyblivosť chrbtice a zlepšuje sa stav tela ako celku..

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského možno vykonať aj na prevenciu, ktorá môže významne znížiť riziko vzniku osteochondrózy. Ak je osteochondróza v neskorom štádiu vývoja, potom Bubnovského technika bude mať pozitívny vplyv na organizmus, hoci zlepšenie nastane 15 - 20 dní po začiatku cvičení..

Článok v predmete: Gymnastika pre kolenné kĺby Dr. Bubnovského

Funkcie a výhody Bubnovského techniky

Aký je rozdiel medzi metodológiou Dr. Bubnovského a klasickou metodológiou? Zdôrazňujú sa tri kľúčové rozdiely:

 • Plán terapeutickej gymnastiky je zostavený striktne individuálne. Lekár by mal venovať pozornosť zdravotnému stavu pacienta, intenzite syndrómu bolesti, brať do úvahy fyzické schopnosti osoby atď..
 • Pomocou Bubnovského techniky môžete posilniť svalovú skupinu svalového korzetu, ktorý, nanešťastie, často netrénuje pri vykonávaní klasických cvičení fyzioterapie.
 • Fyzická aktivita je kombinovaná s dýchacími cvičeniami. Bubnovsky tiež odporúča kombinovať svoju techniku ​​s terapeutickou masážou..

Porovnanie Bubnovského metódy s klasickou fyzioterapiou:

Názov a východisková pozícia (IP)Vykonávacie pravidlá
Klasické fyzioterapeutické cvičenia
bezpečnosťVysoká bezpečnosť. Lieky môžu byť predpísané spolu s cvičením.Liečba touto metódou je absolútne bezpečná a nespôsobí žiadne škody. Bubnovského technika nevyužíva liečbu spinálnej osteochondrózy tabletami. Prášky však často majú kontraindikácie a vedľajšie účinky..
Terapeutický účinokOšetruje sa krčka maternicová oblasť a bedrová oblasť.Komplexné uzdravenie tela. Po ukončení liečebného cyklu sa človek nielen zbaví príznakov osteochondrózy, ale uzdraví aj celé telo..
trvanieÚčinok aplikácie pretrváva dlho, nezabráni recidíve ochorenia.Účinok aplikácie trvá dlho; to umožňuje nielen vyliečenie choroby, ale aj zabránenie jej opätovnému výskytu.
všestrannosťMôžu sa liečiť mierne až stredne ťažké osteochondrózy..V poslednom štádiu môžete liečiť miernu bolesť chrbtice a osteochondrózu. Použitím Bubnovského metódy je možné vykonať aj pooperačné zotavenie..
Vedľajšie účinkyMá malý počet kontraindikácií a vedľajších účinkov..Nemá žiadne vedľajšie účinky a kontraindikácie. Inými slovami, osoba akéhokoľvek pohlavia a veku môže vykonávať jednoduché cvičenia; aj keď je gymnastika Dr. Bubnovského neúčinná, nebude trpieť vedľajšími účinkami liečby.

Kľúčové tipy

Predtým, ako zvážime základné cvičenia, zistíme, aké rady poskytuje samotný Sergej Bubnovský v súvislosti s jeho metodikou:

 • Účinnosť liečby závisí od toho, či dodržujete zamýšľaný plán liečby alebo nie. Ak nezabudnete vykonávať cvičenia, choroba ustúpi; Ak sa nebudete držať plánu, účinnosť liečby bude pomerne nízka.
 • Prvých 14 dní cvičenia by sa malo robiť každý deň. Nie sú povolené žiadne prihrávky.
 • Potom je možné liečebný plán upraviť. Pri vypracúvaní následného liečebného plánu sa zohľadňujú individuálne vlastnosti tela, ako aj účinok prvých 14 dní liečby..
 • Ak prvých 14 dní liečby bolo úspešných a príznaky osteochondrózy sa zmiernili, frekvencia cvičenia sa môže znížiť; ak príznaky osteochondrózy nezmiznú, potom by sa mala absolvovať ďalšia bežná gymnastika na 14 dní. Vo väčšine prípadov sú príznaky osteochondrózy oslabené a lekár znižuje frekvenciu cvičenia na 8 kusov mesačne..
 • Počas cvičenia držte chrbát rovno. Ak držanie tela nie je kontrolované, účinok liečby bude nízky.
 • Celková dĺžka kurzu je stanovená individuálne, najčastejšie však trvá 3 - 4 mesiace.

Komplex cvičení Dr. Bubnovského

Teraz zvážte základné cvičenia, ktoré je potrebné vykonať pri liečbe osteochondrózy podľa Bubnovského techniky.

Gymnastika pre krk

Poplatky za krčný región vyzerajú takto:

 • Maximálna rotácia. Otáčajte hlavou rôznymi smermi a postupne zvyšujte uhol natočenia, kým nedosiahnete maximálne možné otáčanie hlavy. Potom cvičenie zopakujte.
 • Ohnite hlavu k hrudníku. Pomaly sklopte hlavu nadol, kým sa nedotknete hrudníka. Cvičenie zopakujte niekoľkokrát..
 • Ramená nahor. Zdvihnite plecia tak vysoko, ako môžete.
 • Držte hlavu v rukách. Toto cvičenie je veľmi podobné „maximálnej zákrute“, ale pri zatáčaní by ste mali držať hlavu rukami. Účinok by sa mal dosiahnuť tak, aby svaly krku odolali ramenám..
 • Rám. Otočte hlavu rôznymi smermi, ale pri zatáčaní najprv položte ľavú ruku na pravé rameno a potom - pravú ruku na ľavom ramene.
 • Fakír. Položte ruky na hlavu a potom hlavu otočte doľava a potom doprava.
 • Hus. Vytiahnite krk dopredu a dozadu; keď dosiahnete limit, otočte hlavu k ramenu. Cvičenie opakujte niekoľkokrát a otočte hlavu.

Silové cvičenia

Bubnovsky tiež odporúča vykonať špeciálne silové cvičenia. Musíte ich vykonať spolu s inštruktorom. Inštruktor vám tiež môže vymenovať špeciálny simulátor.

Hlavné cvičenia zamerané na silu sú nasledujúce:

 • Ťahanie za vodorovnú lištu. Malo by sa vykonať 5-6 ťahov.
 • Ak sa nemôžete zdvihnúť, mali by ste niekoľko minút zavesiť na vodorovnú tyč, aby ste uvoľnili svaly krku.
 • Cvičenie s expandérom číslo 1. Vezmite expandér a vstúpte na jeden z koncov; druhý koniec by mal byť zdvihnutý zozadu a vytiahnutý.
 • Cvičenie s expandérom číslo 2. Pripevnite expandér na podlahu; potom si sadnite na stoličku vedľa expandéra a pritiahnite ju k sebe.

Video s cvičeniami Dr. Bubnovského

Jedlo na Bubnovsky

Taktiež z metodiky Dr. Bubnovského vyplýva, že výrazne zlepšíte svoju stravu a životný štýl.

Lekár odporúča:

 • Jedzte iba prírodné potraviny.
 • Vzdajte sa konzervovaných potravín.
 • Znížte príjem cukru a solí..
 • Nepite ani nefajčite..
 • Prestaňte piť kávu.
 • Pite prírodné kompóty a sladkú vodu bez plynu.
 • Varte jednoduché jedlo s minimálnym množstvom korenín; odmietajte vyprážanie, radšej varené jedlá, ako aj dusené jedlá.

Bubnovského cvičenia na cervikálnu osteochondrózu

Životný štýl moderného človeka vyvoláva časté ochorenie osteoartikulárneho systému, konkrétne cervikálnu osteochondrózu.

Odstránenie zápalu krčnej chrbtice vyžaduje veľa času a implementáciu rôznych lekárskych techník - masáže, hardware postupy, lieky, gymnastika.

Aby sa obnovilo normálne fungovanie chrbtice, mnohí odborníci odporúčajú, aby pacienti vykonávali Bubnovského cviky na chronickú cervikálnu osteochondrózu..

Osteochondróza krčnej chrbtice sa každým rokom stáva mladšou, stále viac mladých ľudí hľadá lekársku pomoc.

Na terapeutické alebo profylaktické účely môžete použiť metodiku Dr. Bubnovského, ktorej princíp liečby je založený na pohybe..

Cvičenia sa dajú ľahko vykonávať doma, dokonca aj pri hernii chrbtice a pozeraní videa. Ale je lepšie sa poradiť so svojím lekárom.

Pozadie a príznaky nástupu choroby

Pracovisko si často vyžaduje dlhé miesto na sedenie, v dôsledku čoho sa svaly nepohybujú a dochádza k stagnácii lymfy a krvného obehu. Časté kŕče krčnej chrbtice zvyšujú zaťaženie medzistavcových platničiek, čím narušujú ich integritu a elasticitu. Vyvolávať výskyt krčnej osteochondrózy môže tiež:

 • hormonálne poruchy;
 • reuma;
 • podchladenie;
 • poranenie miechy.

V dôsledku zmien stavu chrbtice dochádza k stlačeniu nervov a krvných ciev v krčnej chrbtici. V pokročilom štádiu, keď sa neuskutočnila včasná liečba cervikálnej osteochondrózy, môže pretrvávajúci vazospazmus viesť k poškodeniu mozgu..

Vzhľadom na všetky tieto faktory vyvinul Dr. Bubnovsky účinné cvičenia pre krk. Takýto náboj so systematickým prístupom zmierňuje kŕče a spôsobuje pohyblivosť stavcov.

Ale na liečbu osteochondrózy podľa Bubnovského je potrebné správne identifikovať problémovú oblasť a urobiť správnu diagnózu..

Môže to urobiť iba odborník a pacienti by mali vedieť, aké príznaky môžu byť dôvodom na konzultáciu s lekárom.

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sú hlavné príznaky:

 • migrény a bolesti hlavy;
 • brnenie v rukách a nohách;
 • znecitlivenie končatín;
 • časté závraty;
 • zovretie alebo výstup stavcov;
 • obmedzenie fyzickej aktivity.

Ale hlavnými príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú bolesť v krku, chrbte hlavy, ktorá môže dať paži alebo ramene a zosilniť sa aj pri miernom zaťažení..

Ak pacient trpí akútnou bolesťou, liečba doma je kontraindikovaná. Je lepšie sa znova poradiť s odborníkom a odmietnuť akékoľvek cvičenie. V tomto prípade musí byť pacient najprv liečený liekmi a Bubnovského technika pomôže v štádiu remisie. Účinné sú aj cvičenia zamerané na osteochondrózu prsníka..

Aká je podstata Bubnovského gymnastiky?

Hlavným cieľom liečby podľa systému Dr. Bubnovského je posilnenie svalov krčnej chrbtice a obnovenie funkcie väzivového aparátu. Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa Bubnovského, za predpokladu, že sa komplex cvičení pravidelne a svedomite vykonáva, vám umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 1. Zmiernenie a následné odstránenie bolesti.
 2. Krk.
 3. Obnovenie normálneho krvného obehu a toku lymfy v tkanivách.
 4. Redukcia spinálneho stresu.
 5. Zníženie a stabilizácia dystrofických zmien v kostných a chrupavkových tkanivách.
 6. Zlepšenie stavu a zvýšenie metabolizmu v zapálených tkanivách.
 7. Zlepšenie kvality života.

Hlavný rozdiel medzi lekárskym výcvikom a pravidelným nabíjaním spočíva v individuálnom výbere súboru cvičení pre každého pacienta, pričom sa berie do úvahy charakteristika jeho choroby. Táto technika vám navyše umožňuje používať a posilňovať hlboké svalové tkanivo..

Na vyliečenie krčnej osteochondrózy ešte rýchlejšie vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, triedy na ňom však možno vykonávať iba pod dohľadom lekára.

Príprava na lekársky výcvik

Osobitná príprava na terapeutické cvičenia podľa tejto techniky sa nevyžaduje. Lekár vám však dá niekoľko tipov na zvýšenie efektívnosti školenia:

 1. Najprv si musíte natiahnuť ruky na krku a kĺbov rukami alebo urobiť plynulú hlavu naklonenú nahor a nadol, doľava a doprava..
 2. Pred nabíjaním nebude zbytočné brať teplú relaxačnú sprchu na zvýšenie prietoku krvi v krku.
 3. Po dokončení nabíjania sa odporúča nasledujúce ráno ľahký úsek na zníženie bolesti..
 4. Zvyšuje účinnosť a aproximáciu výsledku plávania po dokončení súboru cvičení.
 5. Ráno chodia na čerstvom vzduchu obohatené okysličené svaly krku, čím sa zvyšuje ich regenerácia.

Liečbu podľa Bubnovského techniky predpisuje lekár po vyšetrení pacienta. Je potrebné prísne dodržiavať odporúčania špecialistu, pretože krčná chrbtica je najslabším bodom chrbtice.

Po vyšetrení terapeut diagnostikuje, identifikuje miesto zápalu a určí počet cvičení, ako aj trvanie liečby..

Niekedy môže byť potrebný integrovaný prístup k liekom..

7 cvičení Bubnovsky pre krčka maternice

Súbor cvičení podľa Bubnovského je špeciálna gymnastika založená na princípoch kinezoterapie a pohybovej terapie. Takáto fyzická aktivita aktivuje všetky telesné systémy, aby sa zbavila zápalu v chrbtici..

Ak chcete liečiť osteochondrózu krčka maternice a obnoviť stav stavcov, musíte pravidelne vykonávať 7 jednoduchých cvičení:

 • kývne hlavou (20-30 krát);
 • naklonenie hlavy do strany pred nástupom bolesti (20-30 krát);
 • rotácia hlavy (15 - 20 krát);
 • dotýkať sa brady krku a nakláňať hlavu dopredu (20-30 krát);
 • zdvíhacie ramená (20-30 krát);
 • napínanie a zatahovanie brade (20-30 krát);
 • v polohe na sedenie s ohnutými kolenami musíte sklopiť hlavu a kolená sa dotknúť brady (najmenej 30 sekúnd).

Medzi cvičeniami odpočívajte 30 sekúnd. Budeme analyzovať každé cvičenie podrobnejšie..

V štádiu remisie choroby sa terapeutické cvičenia uskutočňujú podľa systému Dr. Bubnovského:

 1. Pružina - vykonáva sa v stojacej polohe s rukami nadol pozdĺž trupu. Hlava sa musí pomaly nakláňať dopredu a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd. Potom sa hlava nakloní dozadu, vďaka čomu brada stúpa a znova niekoľko sekúnd zamrzne. Potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 2. Prehľad - pozícia, ako pri cvičení opísanom vyššie. Hlava sa musí otočiť doprava a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd, potom sa musí otočiť doľava a znova sa držať po rovnakú dobu. Opakujte trikrát.
 3. Metronóm je rovnaká poloha tela. Hlava by mala byť naklonená k pravému ramenu a držaná v tejto polohe po dobu 30 sekúnd (v prípade, keď je cvičenie sprevádzané bolesťou alebo ťažkosťami krčnej chrbtice, je potrebné mierne skrátiť čas prvých niekoľkých cvikov). Hlava sa vráti do pôvodnej polohy. Potom sa opakuje cvičenie na ľavej strane. Počet zjazdoviek je 6-krát v každom smere.
 4. Husacia poloha, stojace ruky umiestnené na opasku. Brada je zarovnaná rovnobežne s podlahou a natiahnutá dopredu. hlava sa otočí a bradu je potrebné položiť na plece, telo sa musí trochu otočiť, čo môže mierne narušiť chrbticu, a zostať v tejto polohe 30 - 60 sekúnd. opakovania sa uskutočňujú 6-krát na každej strane.
 5. Volavka - cvičenie sa vykonáva sedením na stoličke, hlava je rovná, ruky pokrývajú kolená dlaňami. Potom sa zbrane narovnajú a stiahnu dozadu (vyzerá to, že rybár ukazuje veľkosť ulovených rýb) a zároveň je potrebné hlavu vyhodiť späť. Potom zaujmite východiskovú polohu. Pri kýle chrbtice v krčnej oblasti sa môže objaviť bolesť. Toto cvičenie sa musí vykonávať pomaly..
 6. Ťažkým prehodnotením je poloha tela, ako pri cvičení opísanom vyššie. Hlava sa musí otočiť doprava a zároveň položiť dlaň ľavej ruky na pravé rameno tak, aby bol lakeť rovnobežný s podlahou. Právo by malo zostať nehybné na kolene. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte to isté s druhou stranou. Ak sa začne osteochondróza krčnej chrbtice, môže sa v chrbtici počuť špecifický zvuk.
 7. Fakir - cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke, ruky by sa mali nadvihnúť nad hlavu a trochu sa ohnúť, v tomto okamihu by sa mala hlava otočiť na stranu do strany a držať v tejto polohe, potom otočiť hlavu v opačnom smere a znova zdvihnúť. Pri kýle v krčnej chrbtici sa môžu objaviť nepríjemné pocity..

Ak počas chronického priebehu osteochondrózy dôjde k exacerbácii a je potrebné vykonať liečebný komplex, cvičenia sa vykonávajú pomaly a hladko, pričom sa sleduje najnižšia možná amplitúda. V prípade akútnej bolesti je potrebné zastaviť všetky činnosti a kontaktovať odborníka kvôli vyšetreniu a korekcii liečby.

Pravidelné cvičenia a správna implementácia každého gymnastického cvičenia Dr. Bubnovského sa rýchlo zbavia problémov krčnej chrbtice a uzdraví osteochondrózu..

(104

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského

Každý vie, že fyzioterapia sa používa pri mnohých chorobách. Tento spôsob liečby je zvlášť účinný pri osteochondróze krčnej chrbtice..

Koniec koncov, deštrukcia diskov a degeneratívne procesy v stavcoch sa najčastejšie začínajú kvôli nedostatku motorickej aktivity..

Preto špeciálne cvičenia pomáhajú zlepšovať krvný obeh a metabolické procesy, zmierňujú bolesť, obnovujú pohyblivosť kĺbov.

Na choroby chrbtice sa používa niekoľko rôznych komplexov, ale cvičenia s cervikálnou osteochondrózou podľa Bubnovského sa považujú za najúčinnejšie.

Tento slávny lekár vyvinul svoju techniku ​​špeciálne na pomoc chorým ľuďom získať späť slobodu pohybu. Bubnovsky sa stal ortopedickým chirurgom po tom, čo sa dokázal sám zotaviť z ťažkého zranenia.

Pochopil, že špeciálne cvičenia sú účinné pri liečbe pohybového aparátu..

Funkcie súboru cvičení podľa Bubnovského

Táto technika je určená na dlhodobé používanie. Neprináša rýchle výsledky. Ale pri pravidelnom školení a riadnom cvičení bude účinok povinný.

Táto terapeutická gymnastika pomáha obnoviť krvný obeh a metabolické procesy v krčnej chrbtici, zvyšuje pohyblivosť krku, posilňuje svaly. Je účinný v každom štádiu vývoja choroby..

Bubnovsky verí, že funkcie krčnej chrbtice môžu byť vrátené iba pomocou pohybov. Jeho technika je založená na posilňovaní svalového korzetu a väzivového aparátu.

Ale okrem gymnastiky sa musia pre rýchlejšie hojenie použiť aj iné metódy. Bubnovsky odporúča venovať pozornosť strave, pravidelným masážam a samomasírovaniu krku.

Špecializované strediská ponúkajú aj spoločnú gymnastiku a kryoterapiu - ošetrenie chladom.

Tam sa praktizuje individuálny prístup ku každému pacientovi a liečebná technika sa vyberá podľa závažnosti ochorenia..

Ako to urobiť správne

Gymnastika Dr. Bubnovsky je navrhnutá pre použitie v špeciálnej miestnosti vybavenej cvičebným náradím. Cvičenia krku však môžete robiť doma. Aj keď na to musíte absolvovať školiaci kurz v kancelárii LFK alebo si preštudovať základné princípy školenia na školiacom videu. Dodržiavanie pravidiel v triede je povinné.

 • Pred začatím školenia musíte navštíviť lekára, aby ste vzali do úvahy všetky kontraindikácie a vlastnosti choroby.
 • Počas prvých 2 až 3 týždňov musíte trénovať každý deň. Potom, s miernym priebehom choroby, bude stačiť tréning za deň.
 • Počas tried musí byť chrbát rovný.
 • Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly a hladko, bez trhania. Počet opakovaní je dostatočný 5-krát v každom smere v počiatočnej fáze, potom je možné ich zvýšiť.
 • Liečba osteochondrózy pri vykonávaní tohto komplexu je spôsobená napínaním a relaxáciou svalov krku. V extrémnej polohe musíte trvať pol minúty, kým sa nebudete cítiť trochu unavení.

Pri ohýbaní hlavy musíte v tejto polohe zostať pol minúty, aby sa svaly natiahli

Bubnovského cvičenia na cervikálnu osteochondrózu

Najobľúbenejší komplex je jednoduchý, pozostáva z iba 7 cvičení. Všetky z nich sú zamerané na posilnenie svalov krku, takže nie sú potrebné žiadne úpravy. Hlavná vec je riadiť sa pokynmi lekára. Všetky cvičenia okrem posledného sa robia pri sedení na stoličke..

Prečítajte si tiež: Jóga pre krčnú chrbticu

 1. Pri prvom cvičení pomaly nakloňte hlavu k jednému ramenu a trochu si sadnite. Asi po pol minúte sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte to opačným spôsobom.
 2. V druhom cvičení by sa mala hlava nakloniť dopredu dotknutím sa hrudníka. Potom si roztiahnite krk dopredu a hore.
 3. Trochu nakloňte hlavu dozadu, otočte ju doprava a potom doľava.
 4. Nasledujúce cvičenie je účinné pri cervikorakálnej osteochondróze. Položte pravú ruku na ľavé rameno, zdvihnite lakť a pomaly otočte hlavu doprava. Sadnite si do tejto polohy a svaly sa napnite.
 5. Ďalšie cvičenie sa vykonáva podobne ako v treťom. Ale počas zákrut hlavy je potrebné zdvihnúť ruky a zavesiť nad hlavu.
 6. V počiatočnej polohe ležia ruky na kolenách. Musia sa postupne odťahovať, zatiaľ čo bradu ťahajú hore. V tomto prípade je hrudná chrbtica efektívne prepracovaná..
 7. Záverečné cvičenie uvoľňuje a napína svaly krku. Ak to chcete urobiť, musíte sa postaviť rovno, sklopiť ruky nadol. Natiahnite krk dopredu, pomaly otočte hlavu na stranu a pokúste sa dotknúť brady vášho ramena.

Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly, pričom je žiaduce prísne dodržiavať techniku ​​ich vykonávania.

Aké ďalšie cvičenia ponúka Dr. Bubnovsky

Výber cvikov závisí od polohy postihnutých stavcov, od charakteristík priebehu choroby, stupňa svalovej distenzie a pohyblivosti chrbtice..

Gymnastika Dr. Bubnovského je založená na použití špeciálnych simulátorov. Centrá s takýmto vybavením však nie sú dostupné vo všetkých mestách. Preto môžete robiť doma bez akýchkoľvek zariadení. Okrem už popísaného populárneho komplexu existuje niekoľko ďalších cvikov určených na liečenie osteochondrózy krčnej chrbtice. Princípy ich vykonávania sú rovnaké:

 • Zdvihnite plecia a dotknite sa uší.
 • Otočte hlavu nabok a položte ruky na chrám.
 • Pomaly posúvajte hlavu dozadu a dopredu a simulujte pohyby orientálneho tanca.
 • Účinné zavesenie a vytiahnutie na vodorovnej lište.
 • Namiesto simulátora môžete použiť expandér: musíte ho opraviť a premiestniť na seba, akoby rezali palivové drevo. Ak ju upevníte vyššie, posaďte sa pod ňu na stoličku a stiahnite ju, svaly krku a ramenného pletenca sú dobre posilnené..

Gymnastika Dr. Bubnovského pomáha obnoviť pohyblivosť chrbtice v najťažších prípadoch osteochondrózy

Ak sú súčasťou komplexu cvičenia zamerané na silové cvičenie, musíte tréning ukončiť takou relaxáciou: sadnite si na podlahu, ohnite kolená, nohy paralelne, sklopte hlavu, položte si čelo na kolená. Musíte takto sedieť aspoň minútu.

Bubnovská gymnastika je podľa recenzií ľudí trpiacich osteochondrózou najúčinnejším spôsobom, ako zmierniť bolesť a obnoviť pohyblivosť chrbtice. Po troch mesiacoch školenia sa väčšina pacientov cíti oveľa lepšie.

Bubnovského gymnastika pre krk: cvičenia krčnej chrbtice podľa metódy Dr. Bubnovského

Fotografia zo systavi.com

Všeobecné informácie a výsledok

Osteochondróza krku spôsobuje poruchy obehu s rôznymi symptómami. Pacienti sa teda môžu sťažovať na závraty, časté bolesti hlavy, tinitus, mdloby. Bolesť môže byť tiež lokalizovaná v ramennom páse a v celej hornej končatine. Môže sa zhoršiť zrak a sluch, nepohodlie v srdci.

Bubnovského cviky na krku sú založené na relaxácii svalových vlákien po stave maximálneho napínania. V tomto prípade sa posilnia svaly krku, obnoví sa elasticita väzov.

Gymnastika podľa Bubnovského s cieľom obnoviť zdravie krku pravidelným výkonom v krátkom čase vedie k takýmto zmenám v tele:

 • svaly krku sú uvoľnené, zatiaľ čo prísun krvi do mozgu a ďalších orgánov hlavy a krku je normalizovaný;
 • kompresný účinok na chrbticu je znížený;
 • zvýšený metabolizmus v tkanivách límcovej zóny pohybového aparátu, čo vedie k zníženiu zápalových javov a stabilizácii deštrukčných degeneratívnych procesov v krčnej chrbtici.

Takýto komplexný účinok Bubnovského gymnastiky znižuje proporcie a nepohodlie pri cervikotorakálnom prechode, odstraňuje bolesti hlavy, tinitus, znecitlivenie horných končatín a ďalšie prejavy osteochondrózy..

Trvanie komplexu intenzívnej gymnastiky je vybrané verteológom osobne v závislosti od trvania ochorenia, závažnosti patológie a individuálnych charakteristík tela pacienta. Po absolvovaní hlavného kurzu sú potrebné stále podporné cvičenia..

Indikácie a kontraindikácie

 • Cvičenia pre krk a hornú časť hrudníka podľa Bubnovského pomôžu pri ťažkostiach so závratmi, častými bolesťami hlavy, hypertenziou alebo nízkym krvným tlakom, slabosťou alebo bolesťou v chrbte krku a hornej tretine hrudnej chrbtice..
 • Indikácie pre vymenovanie komplexu sú:
 • Výcvik krku podľa metódy Bubnovsky je zakázaný v prípadoch:
 • mechanické porušenie integrity väzivového aparátu chrbtice;
 • prítomnosť chorôb infekčnej etiológie;
 • závažné patológie pečene, obličiek, kardiovaskulárneho systému;
 • hypertenzia III. stupňa;
 • stavy po operácii;
 • onkologické problémy.

Pred prvou lekciou je potrebné vyhľadať odbornú radu, aby sa podľa Bubnovského zistili kontraindikácie alebo obmedzenia pre gymnastiku krku..

Všeobecné odporúčania

Aby bola Bubnovského krčná gymnastika čo najúčinnejšia, je potrebné pred začatím vyučovania vykonať malú predbežnú prípravu tela. Mali by ste venovať pozornosť obdobiu po gymnastike..

Teplá sprcha pomôže zmäknúť a uvoľniť svaly pred začatím cvičenia. Vplyv teplej vody na golierovú zónu zlepší krvný obeh, čo urýchli regeneračné procesy.

Na zvýšenie terapeutického účinku a konsolidáciu výsledku, ktorý potrebujete:

 • pred vykonaním série cvičení na zahriatie svalov krku a pletenca. Na tento účel sa odporúča drviť a natiahnuť svalovú skupinu krčka maternice a ramenného pletenca. Potom môžete vykonať plynulé a rýchle pohyby hlavy rôznymi smermi;
 • na konci každého pohybu je hlava zopnutá na niekoľko sekúnd. V priebehu tréningu sa čas fixácie postupne zvyšuje na pol minúty;
 • každé cvičenie sa vykonáva 5-krát;
 • svalová záťaž v procese tréningu by sa mala postupne zvyšovať;
 • prvé tri týždne odbornej prípravy by sa mali vykonávať denne. V budúcnosti môže byť komplex realizovaný 2-3 krát týždenne;
 • počas cvičenia musíte vždy sledovať polohu tela;
 • všetky pohyby by mali byť pomalé a plynulé;
 • po hlavnom komplexe sa odporúča napnúť krčné svaly, aby sa odstránili zvyškové pocity „tesnosti“.

Bude užitočné posilňovať Bubnovského krčnú gymnastiku rôznymi fyzioterapeutickými procedúrami. Môže ísť o fonoforézu, magnetoterapiu, vibračné vybavenie. Vysoký výkon poskytuje aj striedavé vystavenie teplu a chladu..

Výrazne zvyšuje terapeutický účinok a urýchľuje regeneráciu, ak je Bubnovského gymnastika pre krk doplnená pravidelnou návštevou bazéna..

cvičenie

Správna implementácia gymnastického komplexu sa najlepšie študuje v miestnosti na cvičenie pod dohľadom lekára. Potom je možné cvičiť krk podľa Bubnovského doma..

Ak počas gymnastiky začnú nepríjemné pocity: závraty, silná bolesť, nepohodlie v krku a ďalšie, komplex by sa mal vykonávať v sede s podporou chrbta..

Nabíjanie krku Bubnovsky zahŕňa sedem základných cvičení vykonaných v určitom poradí:

 1. Najprv sa urobia pomalé sklony hlavy k bokom, ktoré sa snažia priviesť ucho čo najbližšie k plecu. Potom sa vykoná rovnaký náklon na druhú stranu. Počas tohto cvičenia sa uistite, že sa hlava neotáča na jednu stranu..
 2. Hlava by sa mala pomaly nakláňať dopredu, snažiac sa dotýkať hrudníka bradou a upevňovať ju. Pri návrate do východiskovej polohy musí byť krk vytiahnutý dopredu a nahor.
 3. Hlava sa odhodí dozadu a v tejto polohe sa vykonávajú pomalé zákruty doprava a doľava.
 4. Položte pravú ruku na rameno a držte ju v obvyklej polohe, aby ste nevstali, pomaly otočte hlavu doprava. Potom vykonajte cvičenie opačným spôsobom..
 5. Hádžte hlavu dozadu a priložte ruky nad hlavu a otočte ju doľava a doprava.
 6. Sedieť presne na stoličke, vziať si narovnané ruky za chrbát, zatiaľ čo hlavu hádzať dozadu a zdvíhať bradu.
 7. Stojte rovno s rukami nadol. Potom čo najviac roztiahnite krk a pomaly sa otáčajte hlavou doľava a doprava a snažte sa dotknúť brady ramenného kĺbu.

Počas cvičenia musíte sledovať svoje dýchanie. Takže na začiatku pohybov sa zhlboka nadýchne. Po stanovení polohy sa dýchanie oneskorí a pri návrate do východiskovej polohy vydýchne.

Maximálny terapeutický účinok krčnej gymnastiky podľa Bubnovského je možný iba pri bežných triedach.

Vlastná masáž

Odstránenie bolesti v krku môže byť oveľa rýchlejšie, ak cvičenia podľa Bubnovského doplnené samomasírovaním krku a hornej časti hrudnej chrbtice. Jednoduchá masážna technika vám umožní rýchlo obnoviť rozsah pohybu v oblasti goliera a eliminovať bolesť.

Sekvencia samočinnej masáže krku:

 1. Spočiatku sa v hornej časti chrbta medzi lopatkami, ramenami a hornými rebrami v prednej časti vykonávajú pohyby hladenia, trenia a hnetenia. Smer masážnych pohybov - zdola nahor.
 2. Potom sa masíruje chrbát krku. Ak to chcete urobiť, hladte, trite si končekmi prstov a lakťovým okrajom ruky a stláčajte svaly prstov na oboch stranách chrbtice..
 3. Potom musíte zopakovať krok 1.
 4. Procedúra sa končí jemným hladením pokožky krku a hornej časti chrbta.

Počas vykonávania všetkých pohybov je zakázané ovplyvňovať točivé procesy stavcov.

Samomasírovanie krku a hornej časti hrudníka zahrieva svaly, zvyšuje krvný obeh a zvyšuje odtok lymfy, čo podľa Bubnovského vedie k zlepšeniu metabolizmu a zvýšenej účinnosti krčnej gymnastiky..

Pacienti s vysokým krvným tlakom by mali postup ukončiť ľahkou masážou krčných svalov.

Výživa

Súčasťou Bubnovského metódy na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice sú aj odporúčania týkajúce sa stravovania. Denná strava by mala obsahovať bielkoviny, vitamíny skupín B, C, A a D, ako aj stopové prvky, ako je draslík, fosfor, horčík.

Preto by sa mali uprednostňovať jedlá pripravené z takýchto výrobkov:

 • mäso, pečeň, ryby;
 • vajíčka
 • mliečne výrobky;
 • huby;
 • čerstvá zelenina a ovocie;
 • morské plody.

Je tiež dôležité nasýtiť telo chondroprotektormi, ktoré pomáhajú obnoviť štruktúru väzov a chrupaviek. Pomôže to želé mäso a ryby, želé z ovocia a bobúľ.

Je nevyhnutné vylúčiť alebo obmedziť použitie cukru, soli a nakladaných uhoriek, pikantných, konzervovaných a údených výrobkov, kávy. Mali by ste tiež opustiť doplnkové a rýchle občerstvenie. Takáto výživa maximalizuje účinnosť gymnastiky..

Pre normálny metabolizmus v spojive a chrupavke musíte vypiť najmenej 2 litre čistej vody denne.

Výcvikové prístroje

Gymnastiku pre krk lekára Dr. Bubnovsky tiež dobre dopĺňajú cvičenia na simulátoroch. Ak to chcete urobiť, musíte navštíviť kanceláriu LFK alebo telocvičňu vybavenú Evminovovým zariadením a Yalovitsynovou hojdačkou..

Potrebujete tiež špeciálnu vodorovnú lištu s bezpečnostnými pásmi, na ktorú môžete zavesiť hore nohami a pripevniť svoje nohy na priečku.

Cvičenia krčnej chrbtice na takýchto zariadeniach majú dekompresný účinok, ktorý pomáha obnoviť štruktúru a funkcie stavcových tkanív..

V prípade osteochondrózy krčnej chrbtice je zakázané vykonávať viz. Takáto záťaž povedie k prerušeniu dodávky krvi do mozgového tkaniva..

 1. Doma môžete vykonávať cvičenia vybrané lekárom cvičebnej terapie pomocou expandéra.
 2. Gymnastika Dr. Bubnovského pre krčnú chrbticu s pravidelným výkonom po krátku dobu zmierni všetky negatívne prejavy degeneratívnych deštrukčných zmien v golierovej zóne..
 3. Irina Ramazanová, lekárka,
  špeciálne pre Vertebrolog.pro

Bubnovsky: cvičenie na krku s osteochondrózou krčnej chrbtice

Osteochondróza chrbtice, najmä krčnej chrbtice, je jedným z najbežnejších ochorení osteoartikulárneho systému. Dôležitou súčasťou liečby choroby je fyzická aktivita..

Dokázala sa gymnastika s cervikálnou osteochondrózou Dr. Bubnovského. Táto choroba sa dnes rýchlo stáva mladšou a každý môže na liečenie a prevenciu vykonávať jednoduché cvičenia samostatne. Podstata Bubnovského techniky v liečbe pohybu.

Cvičenia sú pomerne jednoduché, zatiaľ čo poskytujú vynikajúce výsledky..

Trochu o chorobe

Životný štýl najmodernejších ľudí možno nazvať sedavými. Pri práci na počítači sme dlhodobo v jednej polohe, ktorá spôsobuje svalovú nepohyblivosť, stagnáciu krvného obehu a lymfatický tok. Neustále kŕče krčnej chrbtice vyvolávajú zvýšenie zaťaženia medzistavcových platničiek a narušenie ich integrity a pružnosti..

Zmena stavu krčnej chrbtice vyvoláva zvieranie nervov a krvných ciev, v dôsledku čoho človek neustále pociťuje bolesti hlavy. Pri pokročilých stavoch osteochondrózy, bez liečby, je možný pretrvávajúci spazmus ciev, čo vedie k závažným komplikáciám mozgu..

Správna a včasná diagnóza pomáha dosiahnuť vynikajúce výsledky kombináciou liekovej liečby a Bubnovského gymnastiky. Komplex by mal zvoliť lekár individuálne, ale existuje súbor cvičení, ktoré môžu vykonávať všetci pacienti.

Hlavným cieľom, pre ktorý sú cvičenia s cervikálnou osteochondrózou podľa Bubnovského zamerané, je posilnenie svalov krku a obnovenie normálnej funkcie väzivového aparátu. Pravidelné a správne cvičenie pomáha pri dosahovaní nasledujúcich výsledkov liečby:

 • Eliminácia krku nevyžiadanej svalovej hmoty;
 • Zníženie zaťaženia chrbtice;
 • Obnovenie normálneho krvného obehu a trofizmu v tkanivách;
 • Zníženie alebo stabilizácia zmien dystrofickej povahy v kostných a chrupavkových tkanivách;
 • Zvýšené metabolické procesy v zapálených tkanivách a normalizácia ich stavu.
 • Zníženie úrovne bolesti, zreteľné zvýšenie kvality života.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského: vlastnosti

Metóda liečby cervikálnej osteochondrózy podľa Bubnovského je určená na dlhodobé používanie. Neočakávajte, že prinesie rýchle výsledky, ale pri pravidelnom vykonaní a správnej technike cvičenia v každom prípade získate výsledky.

Cvičenia pomáhajú obnoviť krvný obeh a metabolické procesy v krčnej chrbtici, posilňujú svaly, zvyšujú pohyblivosť krku. Budú účinné v ktoromkoľvek štádiu choroby..

Lekár verí, že nie je možné vrátiť normálne fungovanie bez pohybov do krčnej chrbtice. Táto technika je založená na posilňovaní väzivového aparátu a svalového korzetu. Je však dôležité kombinovať gymnastiku s inými terapiami..

Špecialista vám odporúča skontrolovať stravu a vykonať masáž krku. V špecializovaných centrách sa môžete uchýliť k kryoterapii - liečbe chladom, ktorá podľa autora metodiky tiež dokonale pomáha v boji proti chorobe..

Technika liečby by sa mala zvoliť individuálne, pričom by sa mala zohľadniť charakteristika stavu pacienta a závažnosť ochorenia.

V klasickej verzii sa Bubnovská gymnastika s osteochondrózou vykonáva v špeciálnej telocvični vybavenej cvičebnými strojmi. Môžete to však vykonať doma. Najskôr je však dôležité študovať jeho základné pravidlá a zásady, absolvovať školiaci kurz so špecialistom na cvičebnú terapiu alebo to urobiť pomocou videa. Pri vykonávaní cvičení je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 • Pred začatím vyučovania nezabudnite navštíviť špecialistu, aby ste vzali do úvahy charakteristiky choroby a prítomnosť / neprítomnosť kontraindikácií.
 • Počas prvých 2-3 týždňov musíte robiť každý deň. Ak choroba prechádza ľahko, bude stačiť tréning za deň.
 • Pri cvičení musíte pozorovať rovnú zadnú polohu.
 • Cvičenia by sa mali vykonávať hladko, pomaly, bez náhlych pohybov a trhania. Počet opakovaní, ktoré sa majú začať, je 5 pre každú stranu, v priebehu času sa zvyšuje.
 • Pri vykonávaní komplexu dochádza k terapeutickému účinku v dôsledku napínania svalov krku a ich relaxácie. V konečnej pozícii sa musíte snažiť trvať 30 sekúnd, aby došlo k miernej únave.

Špecifická príprava pred komplexom sa nevyžaduje, avšak na zlepšenie účinnosti sa odporúča dodržiavať tieto odporúčania:

 • Hodinu musíte začať zahriatím svalov a kĺbov krčnej chrbtice. Na tento účel môžete použiť neostrené plachty hlavy v rôznych smeroch alebo vpred, ako aj jemne hádzať krk cez ruky.
 • Predbežne sa odporúča osprchovať sa, čo pomôže uvoľniť svaly krku a zlepšiť krvný obeh, v dôsledku čoho sa zrýchľujú procesy opravy tkanív. Ak máte medzistavcovú prietrž, sprcha by nemala byť príliš horúca..
 • Na konci gymnastiky sa odporúča urobiť jednoduchý úsek, ktorý pomôže predchádzať bolesti po cvičení.
 • Vynikajúci výsledok po cvičení poskytuje kúpanie v bazéne - to je užitočné najmä pri medzistavcových kýlach.

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sú ranné prechádzky na čerstvom vzduchu veľmi užitočné. Prispeje to k obohateniu zapálených tkanív kyslíkom..

Bubnovského cviky na osteochondrózu krčnej chrbtice

Najobľúbenejší komplex je pomerne jednoduchý a zahŕňa iba sedem cvičení. Zameriavajú sa na posilnenie krčných svalov a nevyžadujú žiadne ďalšie zariadenia. Je dôležité iba dodržiavať všetky odporúčania odborníka. Všetky cvičenia okrem posledného sa vykonávajú v sede..

Teraz komplex cvičení:

 • Pri prvom cvičení pomaly nakloňte hlavu na jedno z ramien a trochu si sadnite do tejto polohy. Asi po pol minúte sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte to isté pre druhú stranu..
 • V druhom cvičení nakloňte hlavu dopredu a dotknite sa brady hrudníka. Potom si roztiahnite krk hore a dopredu.
 • Trochu nakloňte hlavu dozadu, najskôr ju otočte doprava a potom doľava.
 • Nasledujúce cvičenie tiež poskytuje vynikajúce výsledky, a to aj s cervikorakálnou osteochondrózou. Položte pravú ruku na ľavé rameno, zdvihnite lakť a pomaly otočte hlavu doprava. Chvíľu držte v tejto polohe a pociťte svalové napätie.
 • Nasledujúce cvičenie sa vykonáva rovnakým spôsobom ako tretie v rade, ale pri otáčaní hlavy musíte zdvihnúť ruky a zavesiť ich nad hlavu..
 • Východisková poloha - sedenie, položte ruky na kolená. Postupne ich posúvajte za chrbát a zároveň vytiahnite bradu. Prispeje to k efektívnemu štúdiu hrudnej chrbtice..
 • Komplex končí cvičením, ktoré napína a uvoľňuje svaly krku. Musíte sa postaviť rovno, sklopte ruky nadol. Vytiahnite krk dopredu, jemne otočte hlavu nabok a pokúste sa bradou dotknúť ramena.

Cvičenia sa vykonávajú hladko a pomaly. Nezabudnite postupovať správne..

 • Gymnastika podľa Bubnovského pre cervikálnu osteochondrózu môže obsahovať ďalšie cviky a ich výber bude určený lokalizáciou postihnutých stavcov, individuálnymi charakteristikami priebehu choroby, úrovňou svalového napätia a celkovou pohyblivosťou chrbtice..
 • Okrem cvičení, ktoré už boli opísané pri liečbe cervikálnej osteochondrózy, môžu byť užitočné aj tieto:
 • Zdvihnite ramená a pokúste sa dotýkať ich uší.
 • Otočte hlavu do strán a ruky položte na chrám.
 • Jemne posúvajte hlavu dozadu a dopredu a vykonávajte akúkoľvek imitáciu orientálnych tanečných pohybov.
 • Vis tiež funguje dobre, pull-up na vodorovnej lište.
 • Ak máte expandér, môžete ho nahradiť špeciálnymi simulátormi. Opravte ho a pohybujte sa po sebe, akoby rezalo palivové drevo. Môžete ju tiež upevniť vyššie, posadiť sa pod ňu na stoličku a strhnúť ju - pomáha to kvalitatívne posilňovať svaly krku a ramien..

Ak komplex zahŕňa silové cvičenia, potom na konci tréningu sa odporúča vykonať relaxačné cvičenie: sadnite si na zem, ohnite kolená, chodidlá sú rovnobežné, sklopte hlavu, položte si čelo na kolená. Pokúste sa sedieť aspoň minútu..

Sergey Bubnovsky: „Osteochondróza nie je veta“

V sieti nájdete a čítate online knihu Sergeja Bubnovského „Osteochondrosis - nie vetu“. Autor v nej popisuje implementáciu cvičení a ďalšie metódy boja proti osteochondróze a zmiernenie stavu. Okrem iného odporúča nasledujúce opatrenia:

 • Neskúšajte dokončiť všetky cvičenia naraz vo veľkom počte opakovaní. Nadmerný stres môže spôsobiť zhoršenie. Začnite s malým zaťažením a postupne ho zvyšujte.
 • V počiatočnej fáze kinezoterapie sú možné bolesti svalov a dokonca aj kŕče. Potrebujete byť trpezlivý, kým sa telo prispôsobuje - v priebehu času nepríjemné javy zmiznú.
 • Ak neustále užívate lieky, ktoré normalizujú srdcovú činnosť, nemôžete ich náhle odmietnuť. Autor okrem toho odporúča, aby pacient pracoval s psychoterapeutom, pretože mnohí zažívajú psychologický strach z bolesti, a preto sú zaseknutí tabletkami..
 • Pri cvičení je potrebné venovať osobitnú pozornosť dýchaniu bránice.

Súdiac podľa recenzií ľudí, ktorí si sami vyskúšali gymnastiku, dokonale to pomáha pri zmierňovaní bolesti, obnovuje pohyblivosť stavcov. Po niekoľkých mesiacoch sa väčšina pacientov cíti oveľa lepšie. Dobrým spôsobom, ako zlepšiť chrbticu a kĺby, sú izometrické cvičenia Dr. Borschenka, o ktorých už na našich webových stránkach existuje článok s recenziami..

Ponúkame vám možnosť sledovať video s metódou liečby osteochondrózy krčnej chrbtice Bubnovského.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Existuje značný počet ochorení lakťového kĺbu, ktoré môžu ovplyvniť jeho pohyblivosť, spôsobiť nepríjemné pocity, znemožniť fyzický stres alebo jednoducho ovplyvniť estetiku vzhľadu.
Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času.
Výčnelok ešte netvorí prietrž medzistavcových platničiek, ale už to nie je zdravá situácia. To znamená, že ide o prechodnú formu medzi zdravou a postihnutou vertebrálnou herniou.