loader

Hlavná

Hlava

Gymnastika Bubnovsky s kýlou chrbtice

Liečba kýly bedrovej chrbtice je pre mnohých našich súčasníkov naliehavým problémom. Výskyt prietrže prispieva k sedavému životnému štýlu, slabému korzetu svalov, zlej výžive chrupavky. Podrobnejšie je tu opísaná táto patológia chrbtice..

Pri malých veľkostiach sa prolaps alebo prietrž chrbtice lieči konzervatívnymi metódami, medzi ktoré patrí lekárska, fyzioterapeutická a fyzikálna terapia. O drogách používaných na vertebrálnu prietrž si môžete prečítať v tomto článku. Lieky pomáhajú hlavne pri potlačovaní bolesti a odstraňovaní príznakov zápalu - opuchy, poškodenie nervových koreňov. Na dosiahnutie toho istého „stiahnutia“ prietrže a na zlepšenie inervácie končatín cvičte chrbticu pomocou kýly..

Najznámejšia bola vďaka svojej účinnosti Bubnovská gymnastika s kýlou chrbtice.

Súbor cvičení je pomenovaný podľa mena jeho tvorcu - doktor lekárskych vied, profesor Sergei Mikhailovich Bubnovsky.

Základný princíp metódy

Profesor Bubnovsky ponúka súbor cvičení, ktoré sa týkajú oblasti kinezioterapie, t. ošetrenie pohybu. Bubnovského cviky na kýlu bedrovej chrbtice sú zamerané na svaly tejto oblasti (izolované od ostatných svalových skupín). Od ostatných gymnastických cvičení sa metóda Bubnovsky líši vo vývoji tých svalov, ktoré nie sú viditeľné a pri normálnej motorickej aktivite sa príliš nevyužívajú. Sú to hlboké svalové skupiny a malé stabilizátory svalov.

Technika Bubnovsky umožňuje nielen odstraňovať svalové kŕče, ale tiež, po prekonaní bolesti, zvyšuje krvný obeh v paravertebrálnych cievach a poskytuje výživu tkanivám medzistavcových platničiek. Väčší objem cirkulujúcej krvi prenáša viac kyslíka a živín a tiež rýchlejšie „vylúhuje“ produkty rozpadu z oblasti zápalu v prípade medzistavcovej prietrže. Mnoho lekárov odporúča používať kinezoterapiu na trénovanie svalov a väzov, pretože ich slabosť vedie k podvýžive chrupavky, čo vedie k degeneratívnym zmenám a tvorbe kýly. Vďaka pravidelnej implementácii Bubnovského cvičenia sa syndróm bolesti eliminuje a posilňuje sa sakrálna bedrová oblasť..

Možnosti vykonania

Liečba kýly chrbtice podľa Bubnovského metódy zahŕňa analgetické cvičenia, ktoré sa vykonávajú s hmotnosťou vlastného tela, ako aj súbor cvičení vo multifunkčných simulátoroch Dr. Bubnovského. Vývoj autora je založený na použití zariadenia, ktoré vytvára podmienky na dekompresiu a antigravitáciu (MTB je multifunkčný simulátor Bubnovsky). Za týchto podmienok triedy nespôsobujú u pacienta zvýšenie krvného tlaku, nadmerné napätie a slabosť. Hlavnou podmienkou účinnosti gymnastických cvičení je starostlivé vykonanie pohybu pri zachovaní jeho správneho tvaru a amplitúdy. Bubnovského gymnastika s kýlou chrbtice je založená na postuláte, že správny pohyb sa lieči a nesprávny pohyb zmrzačenia. Okrem samotného tréningu pri liečbe medzistavcových prietrží venuje Dr. Bubnovsky veľkú pozornosť aj dychovým cvičeniam, správnej výžive a veľkému pitiu, vodným procedúram.

Zaťaženie pri práci so simulátorom MTB sa vyberá podľa veku a charakteristík anatómie chrbtice každého pacienta. Chrbát je zaťažený postupne, cvičenia majú odstupňovanie od pľúc (pre začiatočníkov) až po ťažké (pre tých, ktorí dlhodobo cvičia). Pri pravidelných cvičeniach má gymnastika priaznivý vplyv na svaly, väzivo, stavce a medzistavcové platničky; poskytuje im zvýšený prietok krvi, zlepšuje elasticitu, flexibilitu, mobilitu a tonus. Ak nie je možné navštíviť liečebné strediská vybavené simulátormi MTB, cvičenia na lýtkovú kýlu sa dajú ľahko vykonať doma. K dispozícii je tiež modelová rada simulátorov, ktoré sa dajú nainštalovať do vášho bytu - ľahké simulátory MTB 1, MTB 2.

Toto vybavenie je sada stojanov, systém blokov a závaží, ako aj rôzne držiaky na nohy a zápästia, držadlá na vytiahnutie rôznymi úchopmi. Vykonávanie cvičení s pomocou sa môže vykonávať podľa schémy predpísanej pacientovi so špecifickým ochorením alebo na profylaktické účely podľa všeobecných odporúčaní profesora Bubnovského:

 • cvičenie "breza", "žaba";
 • trakcia od horného bloku, odporúčanie hmotnosti vášho tela;
 • ponor dolného bloku podľa princípu „činky“;
 • Hyperextenční;
 • únos na posilnenie svalov dolnej časti chrbta.

Bubnovsky cvičenia v liečbe kýly bedrovej chrbtice

Miechová kýla je bežná patológia, ktorá sa vyskytuje u približne 50 - 60% populácie vo veku nad 30 rokov s vývojom dystrofických zmien v mieche. Lumbosakrálny región je postihnutý častejšie ako ostatné. Na jej liečbu sa používajú záťažová terapia, fyzioterapia, lieky a chirurgický zákrok v ťažkých prípadoch. Podľa Bubnovského metódy sa dá s bedrovou prietržou eliminovať predĺžená konzumácia liekov a s určitým úsilím sa zbaviť príznakov choroby, spomaliť jej vývoj..

Podstata metodológie Dr. Bubnovského

Vykonávanie gymnastiky založenej na Bubnovskej metóde pre lumbálnu chrbticu s prietržom zaručuje pacientom vyvážené zotavenie, iba ak sú dodržané všetky pravidlá a zásady.

Metodika profesora Bubnovského je patentovaná technológia pre prácu s pacientmi s rôznymi poruchami chrbtice. Po porade s lekárom sa zostaví plán hodiny zameraný na posilnenie celého tela, ako aj vypracovanie konkrétnej oblasti. Táto technika dostala jedinečný názov - kinezoterapia alebo liečba pohybom.

Komplex obsahuje základnú skupinu cvičení, ktoré musíte vykonať 8 až 15 krát so zvyšujúcou sa úrovňou zaťaženia. V rámci lekcií lekári odporúčajú navštíviť špecialistu na cvičebnú terapiu, ale postupom času sa môžete prepnúť na domácu úlohu, keď ste vypracovali techniku ​​dýchania, koncentrácie a pohybu..

Na rozdiel od väčšiny ostatných metód zahŕňa komplex Bubnovsky hodiny počas 15 minút, ale nie raz za deň, ale až 5 až 6 opakovaní za deň. Táto metodika je založená na týchto zásadách:

 • dosiahnutie úplnej svalovej relaxácie - zaisťuje elimináciu narušenia nervov, zmierňuje bolesti, opuchy a zápaly;
 • napínanie svalov, väzov a stavcov - cvičenia obnovujú tón a pružnosť pohybového aparátu;
 • štúdium všetkých svalových štruktúr - jediný spôsob, ako dosiahnuť úplné uzdravenie tela;
 • odmietnutie liekov - lekár verí, že bolesť môže byť odstránená fyzickou námahou, čo je najdôležitejšie, vydržať prvýkrát.

Tréningový program sa vyberá individuálne po inštrumentálnej diagnostike..

Lekár okrem toho upozorňuje na normalizáciu týchto parametrov:

 • Poskytovanie kompletného stravovacieho a pitného režimu, odmietanie mastných a nezdravých potravín;
 • nastavenie správneho dychu v procese vykonávania cvičení na dosiahnutie maximálneho prísunu kyslíka;
 • pravidelné vodné postupy so striedaním teplej a studenej vody, utieranie studenou utierkou.

Kinezoterapia je rozdelená na 2 typy: adaptívne pre začiatočníkov a kĺbové. V prvom prípade sa cvičenia vyberajú tak, aby zmiernili bolesť a vyvinuli svaly. V druhej záťaž ide na štúdium kĺbov, takže je to komplikované.

Aké účinky je možné dosiahnuť

Vykonávanie pravidelných cvičení Bubnovsky pri liečbe kýly v bedrovej chrbtici pomôže zmierniť príznaky. Účinnosť je však do značnej miery určená charakteristikami tela pacienta, príčinou patológie, povahou jeho priebehu, umiestnením a závažnosťou. Preto jedna cvičebná terapia už pomáha 1-2 mesiace, zatiaľ čo iní musia vynaložiť viac úsilia.

Pri vysvetľovaní pravidiel svojich cvičení Bubnovsky zdôrazňuje: pôsobia na všetkých pacientov, ale niekedy musia čakať dlhšie ako ostatní. Hlavnou vecou nie je vzdať sa, pokračovať vo vykonávaní komplexu. A potom bude mať nasledujúce účinky:

 • normalizuje krvný obeh, ktorý povedie k prevencii a eliminácii kongestívnych a zápalových procesov v chrbtici a v tele ako celku;
 • zlepšuje metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek, kĺbov, ktoré spomaľujú rozvoj patológie;
 • zmierniť tlak prietrže, zbaviť nervy pretrvávajúcich kŕčov, ako aj miechového kanála;

Na dosiahnutie tohto cieľa, ak to urobíte správne, neignorujte indikácie a kontraindikácie..

Indikácie a kontraindikácie

Technika Bubnovského na regeneráciu pohybového aparátu je indikovaná pre všetkých pacientov s obmedzenou pohyblivosťou, bolesťou, v počiatočných štádiách artrózy a iných deštruktívnych procesov v chrbtici alebo kĺboch..

Komplex Bubnovsky má tiež kontraindikácie, ktoré ignoruje, čo môže viesť k nepredvídaným dôsledkom:

 • onkologické choroby;
 • angina pectoris, hypertenzia;
 • stav pred infarktom;
 • zotavenie z mozgovej príhody alebo iných závažných porúch.

Neodporúča sa vykonávať telesnú výchovu s akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest a inými akútnymi patológiami..

Pravidlá a odporúčania

Na to, aby Bubnovského technika skutočne fungovala, je potrebné dodržať niektoré požiadavky:

 • zapojiť sa každý deň najmenej 2-3 krát;
 • pozorovať techniku ​​vykonávania, udržiavať brušné svaly v napnutom stave a uvoľňovať zaťaženie zozadu;
 • neumožniť trhnutie, skákanie, náhle pohyby;
 • postupne zvyšujte zaťaženie a nezaberajte okamžite komplexný komplex;
 • vyhnúť sa bolesti, ale po tréningu dosiahnuť pocit miernej únavy;
 • koncentrovať sa v oblasti lokalizácie prietrže a zabrániť vzniku špecifických symptómov.

Ak sa po záťažovej terapii objaví bolesť alebo nepohodlie, musí sa vyšetriť lekár..

Základný komplex pre medzistavcové prietrže dolnej časti chrbta

Lekár zostavil viac ako 40 cvičení určených na posilnenie tela a zmiernenie bolesti a iných príznakov ochorení chrbtice bez liekov. Pri kýle je však tento komplex zmenšený, pretože niektoré náklady sú zakázané. Súbor cvičení sa vyberie na základe postihnutej oblasti.

Na zotavenie z prietrže bedrovej chrbtice odporúča Bubnovsky nasledujúce cvičenia:

 • Poloha: sedí na pätách. Pri inšpirácii urobte kruhové výkyvy s rukami, zdvihnite sa a pri výdychu spustite telo späť.
 • Poloha č. 2: membránové dýchanie. Sediac na svojich pätách položili ruky na žalúdok a hlboko vdýchli svojimi prsiami. Potom tiež vydýchajú, utiahnu pery a vynútia tlak vzduchu.
 • Poloha: leží na chrbte. Ruky začínajú za hlavou, ohýbajú nohy a kolená od seba, vdychujú a zdvihnú sa, na výdychu spodnej časti chrbta.
 • Poloha na zadnej strane č. 2. Nohy sú ohnuté a pri vdýchnutí sa kolenné kĺby posunú, panva sa zdvihne. Po výdychu sa vrátia do SP.
 • Bočná poloha. Rukou z časti tela, ktorá spočíva na podlahe, podopierajú telo, vdychujú, ťahajú kolená do hrudnej oblasti a pri výdychu berú IP.
 • Poloha žalúdka. Ruky sú pritiahnuté pred vami, dlane spočívajú na podlahe. Zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku do vzduchu, držte polohu 5 sekúnd, sklopte končatiny a uvoľnite 10 sekúnd. Opakujte s druhou stranou.

Pred tréningom je dôležité zahriať sa, zahriať kĺby: mierne ich otočte, nakloňte rôznymi smermi, dozadu a dopredu, dobre sa napnite a natiahnite ruky, chrbátové kĺby, dolnú časť chrbta. Po fyzickej aktivite nasleduje záves, počas ktorého niekoľko minút odpočíva, ležiaci na podlahe.

Všeobecný súbor cvičení

Na všeobecné posilnenie tela spoločnosť Bubnovsky odporúča kombinovať špecializované cvičenia so základnými cvičeniami, ktoré zahŕňajú:

 • Bicykel. Ležanie na chrbte, pritláčanie spodnej časti chrbta k podlahe, vykonávanie pohybov, akoby šliapali 8-10 krát rôznymi smermi, ale najmenej počas 30 sekúnd.
 • Kat. Cvičenie z jogy dokonale odstraňuje záťaž z dolnej časti chrbta: stojí na všetkých štyroch, pri vdychovaní sa chrbát ohýba a pri výdychu čo najviac otáča a polohu drží niekoľko sekúnd. Potom urobte pravý opak.
 • Zadok chôdze. Sediace na podlahe s roztiahnutými nohami, pomocou svalu svalu sa pohybujú o 1 m dopredu a potom späť.
 • Nakloní sa dopredu a do strán. Ramená stoja tak, že ramená sú od seba vzdialené od seba, ramená sa rozširujú do strán pozdĺž línie ramien. Potom sa ohnú doprava a doľava, udržujúc chrbticu rovnú a potom vytvárajú hladké plachty dopredu a dozadu.
 • Cvičte na bruchu. S rukami natiahnutými pred vami, pri silnom výdychu, sú obe ruky zdvihnuté dopredu a odtrhnuté z hrude z podlahy, oneskorené o niekoľko sekúnd bez trhania.
 • Cobra. Ležiaci na bruchu, položený na rukách, zdvihol hornú časť tela, nohy si pritlačil k podlahe a natiahol sa..
 • Ohyb späť. Postavte sa, zdvihnite ruky a spojte ruky, ohýbajte sa v chrbte, pokiaľ je to možné. Na poslednom mieste držte polohu niekoľko sekúnd a vráťte sa späť.
 • Vytiahnutie kolena Keď si ľahli na chrbát, najprv ho chytili za koleno a pritiahli ho k hrudníku, držali ho a potom to robili s druhým. Po potiahnutí obidvoch nôh k hrudníku.

Komplex je možné diverzifikovať kúpaním a inými nezakázanými druhmi fyzickej aktivity.

Bubnovsky vyvinul jednoduchú techniku, ktorá je prístupná ľuďom bez vážnej fyzickej prípravy, ktorú je možné zistiť pri niekoľkých návštevách trénera fyzickej terapie. Pravidelné cvičenia, dodržiavanie techník a pravidiel zaručujú maximálny účinok: zmiernenie bolesti, opuchov, kŕčov a zápalov, spomalenie deštruktívnych procesov spôsobených bedrovou prietržou.

Bubnovsky - súbor cvičení pre chrbticu doma

Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.

úvod

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Nestačí brať samotné nesteroidné protizápalové lieky, môžu iba zmierniť zápal a zmierniť bolesť, a metódy tradične používané v takýchto prípadoch vrátia znepokojujúce príznaky znova po chvíli. Aby sa zabránilo strnulosti pohybov, objaveniu sa zápalu a bolesti, je pre chrbticu potrebná gymnastika.

Viac ako jedna generácia lekárov uvažovala o tom, ktoré konkrétne cviky na chrbticu sú potrebné na prevenciu výskytu chorôb krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice a kĺbov a na zabránenie ich opakovania, ktoré metódy sa používajú na zmiernenie stavu pacientov. S.M. v tejto veci uspel. Bubnovsky, ktorý vyvinul súbor cvičení zameraných na zlepšenie kĺbov a rôznych častí chrbtice, ktoré je možné vykonávať samostatne doma.

Podľa Dr. Bubnovského cvičenia na chrbticu môžu vyriešiť mnohé problémy kĺbov a všetkých častí nechirurgickej metódy chrbtice. S pomocou týchto jednoduchých metód, ktoré je každý z nás celkom schopný urobiť, môžeme zabudnúť na dlhú dobu o tom, čo sú bolesti a bolesti kĺbov, streľby a bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá dáva nohe a iným miestam..

Komponentové metódy S. Bubnovského.

Technika lekára je založená na troch hlavných postulátoch:

 • Dychové cvičenia;
 • Správna výživa a veľa pitia;
 • Úprava vody;

Sú to tieto tri komponenty, ktoré sa vykonávajú v kombinácii a umožňujú vám uspieť rýchlo a bezbolestne.

Dýchacie cvičenia, správna výživa, bohaté pitie a voda by mali byť prítomné v živote zdravých kĺbov a späť každý deň, jeden by nemal nahrádzať alebo vylučovať druhý. Hlavnou zásadou je konzistentnosť a konzistentnosť.

Podstata metód lekára a prednosti lekárskej gymnastiky

Súbor cvičení je navrhnutý v súlade s vekom a anatomickými vlastnosťami kĺbov a chrbtice. Zameriava sa na rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice, čo má priaznivý vplyv na svaly, väzy, stavce a kĺby. Je to liečebná gymnastika chrbtice, ktorá zabezpečuje prekrvenie svalov a tkanív kĺbov, dodáva im pružnosť, pružnosť, pohyblivosť a tonus. Súbor cvičení určených na postupné zaťaženie svalov.

Výhody lekárskej gymnastiky Bubnovsky:

 1. Zohľadňujúc všetky vlastnosti ľudského tela.
 2. Rovnomerné zaťaženie svalov, kĺbov, stavcov a väzov.
 3. Poskytovanie živín, kyslíka do svalov a tkanív.
 4. Zlepšenie metabolických procesov v tkanivách a svaloch.
 5. Poskytuje náboj energie, vitalitu a dobrú náladu.
 6. Zvýšená pohyblivosť, elasticita, tón a vzhľad kĺbov, svalov, stavcov.
 7. Cvičenia môžete robiť sami doma..

Komplex cvičení Bubnovsky

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Celý komplex cvičení Bubnovsky je postavený na postupnom zvyšovaní zložitosti cvičení, na rovnomernom rozložení záťaže na všetky časti chrbtice..

Hlavné zameranie lekárskej gymnastiky:

 • Relaxácia a vyklenutie chrbta;
 • Natiahnutie svalov rúk a nôh;
 • Rozťahovanie chrbtových stavcov, abs;
 • Zadok výťah;
 • Tréning chodidiel.

Pravidlá prípravy na gymnastiku

Príprava na gymnastiku sa vykonáva podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Celý súbor cvičení by sa mal robiť každý deň, ale za predpokladu, že nedôjde k nevoľnosti.
 2. Gymnastika chrbtice sa vykonáva na lačný žalúdok, po jedle by mali prejsť najmenej 2 hodiny.
 3. Predtým, ako začnete gymnastiku, musíte sa zahriať, aby sa svaly zohriali, preto môžete použiť ruky, nohy, kolená atď..
 4. Na konci tréningu je žiaduca studená sprcha a polhodinový odpočinok.
 5. A až potom môžete začať hlavné triedy, jesť.
 6. Počas samotného tréningu vypite čo najviac tekutín..
 7. Je správne dýchať zhlboka a pokojne.

Opis Bubnovského cvičení

Zvážte niektoré cvičenia Dr. Bubnovského:

 • Cvičenie na chrbticu. Ak chcete uvoľniť svaly a stavce chrbta, musíte stáť na všetkých štyroch, odpočívať 4 body na povrchu (kolená a dlane) a relaxovať čo najviac, ako sa hovorí, „prehýbať sa“.
 • Zostávajúc v rovnakej polohe, vydýchnite čo najviac vzduchu z pľúc a ohnite hrudnú chrbticu oblúkom nahor, bez toho, aby ste vdýchli, v tejto polohe počas 10 sekúnd, relaxujte a po niekoľkých sekundách cvičenie zopakujte. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak sa vyžaduje liečba cervikálnej a hrudnej osteochondrózy..
 • Keď ste v rovnakej polohe, sadnite si na pravú nohu a posúvajte ľavú časť chrbta. Natiahnite svaly ťahaním ľavej nohy dozadu a pravej nohy dopredu. Bolesť v oblasti stehenných svalov je znakom toho, že všetko je v poriadku. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba na štipnutie nervových koreňov (chondróza) a na zmiernenie svalových kŕčov..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela potiahnite trup dopredu, zakrivte chrbát a držte ho čo najdlhšie.
 • Cvičenia na brušné svaly. Ležte na chrbte a držte ruky za hlavou. V tejto polohe pritlačte bradu k oblasti hrudníka a zdvihnite lopatku čo najvyššie z podlahy, opakujte, až kým v oblasti lisu nebude bolesť a napätie..
 • Cvičenie na zadok. Ležiaci na chrbte a položte natiahnuté ruky pod sedaciu dlaň. V tejto polohe odtrhnite panvovú časť od podlahy do najvyššej možnej výšky. Vykonajte najmenej 25-krát. Potom zaujmite východiskovú polohu a odpočiňte si.
 • Cvičenia na nohy. Počas nadýchania nadvihnite ľavú nohu striedavo v polohe na chrbte, potom pravú nohu, potom ju nadýchnite a pri výdychu spustite. Toto cvičenie je dobré pre tých, ktorí potrebujú liečbu kĺbov nôh (artróza, reumatizmus, artritída)..
 • Stojte s ponožkami na vyvýšenom povrchu a púšťajte päty k podlahe, držte sa za ruky a „pružte“ s ponožkami hore a dole. Cvičenie dobre dopĺňa liečbu liekov malých kĺbov chodidla.
 • Kroky na mieste pomáhajú dobre zahriať svaly, zlepšujú prísun krvi do tkanív, zatiaľ čo kolená je potrebné zdvíhať čo možno najvyššie na pupok samotný..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela, s ohnutými lakťami, vdychujte a spustite trup k podlahe. Pri výdychu, pohybujúc sa na pätách narovnávame ruky. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba osteochondrózy, spondylózy chrbtice, medzistavcových prietrží.

zistenie

Preto Dr. S.M. Bubnovsky a jeho vyvinutá technika na liečenie kĺbov a chrbtice zohľadnili nasledujúce skutočnosti:

 1. Tri hlavné zložky (cvičenia, správna výživa s dostatkom pitnej vody a dýchanie) zlepšujú lekárske ošetrenie chorôb chrbta a kĺbov..
 2. Lekár vyvinul súpravu cvikov tak, aby sa na ich implementácii podieľali všetky časti miechy: krčný, hrudný a bedrový..
 3. Doktorove metódy sú založené na postupnom zvyšovaní zaťaženia hrudnej, krčnej a bedrovej chrbtice, namáhaní svalov a napínaní stavcov..
 4. Cvičenie doma ich robí pohodlným a prístupným pre všetkých..
 5. Liečba doplnená terapeutickými cvičeniami Dr. Bubnovského sa stáva zrýchlenejšou a úspešnejšou..
 6. Metódy nevyžadujú ďalšie vybavenie.

Odporúčania a tipy

 • Liečba bolesti chrbta a kĺbov by nemala pozostávať iba z cvičení; tri súčasti gymnastiky a metodika samotného Dr. Bubnovského nie sú zárukou liečby choroby, preto je nutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom a predpísané lieky..
 • Neznepokojujte sa, ak kinezoterapeutické metódy spôsobujú bolesť v oblasti svalov a kĺbov, čo znamená, že robíte všetko správne.
 • Každý deň zvyšujte zaťaženie a čas nabíjania..
 • Ráno alebo večer robíte gymnastiku a rozhodnete sa sami. Rozhodovanie závisí od toho, kedy sa objaví voľný čas. Mnoho učiteľov telesnej výchovy však verí, že cvičenie má zmysel, keď sa človek cíti veselo a zdvihne energiu. Takéto hodiny sú určené biologickými rytmami človeka a tým, či je sova osoba alebo „skorý vták“..

Metóda S. M. Bubnovského je revolučným riešením mnohých problémov pohybového aparátu, vďaka ktorým zmierňujú bolesti a utrpenie človeka s chorobami a javmi, ako sú:

 1. Osteochondróza akejkoľvek chrbtice.
 2. Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu.
 3. Spondylóza chrbtice (ktorejkoľvek jej časti).
 4. Artróza, gonartróza kĺbov.
 5. Zápal šliach na ramene, členku, ruke atď...
 6. Dislokácia (zlomeniny) a obdobie zotavenia po nich.
 7. Implantácia kĺbu.

Tí, ktorí neustále cvičia cvičenia S. M. Bubnovského, poznamenávajú, že sa začali cítiť oveľa lepšie a bolesť a stuhnutosť ich pohybov zmizli. Vážení čitatelia, zdieľajte cvičenia do dnešných dní v komentároch, ktoré vám pomôžu vylepšiť chrbticu..

Gymnastika Bubnovsky s kýlou chrbtice 3

Miechová kýla desí mnoho pacientov, ktorí po nej potrebujú chirurgický zákrok a dlhú rehabilitáciu. V niektorých prípadoch sa chirurgickému zákroku nedá vyhnúť, ale tento problém sa často dá vyriešiť menej radikálnymi metódami. Terapeutická gymnastika je účinná a jednoduchá forma liečby. Teraz existuje veľa spôsobov cvičenia terapie prietrže chrbtice. Liečebná metóda podľa S. M. Bubnovského, ktorá vykazuje pozitívne výsledky aj v pokročilom štádiu ochorenia, je obzvlášť populárna u pacientov..

Podstata metodiky

Terapeutický komplex cvičení pre všetky typy medzistavcových prietrží, iných chorôb chrbtice, ako aj neurologických problémov, osobne vyvinul Sergei Michajilovič Bubnovský. Unikátna technika pochádza z vážneho zranenia chrbta lekára, keď lekári predpovedali jeho zdravotné postihnutie a nemohli sľúbiť úplné uzdravenie..

Bubnovsky zhromažďoval a študoval dlhodobé znalosti svetových expertov, rôzne praktiky, potom ich kombinoval a prispôsoboval ich individuálnym potrebám každého pacienta. Lekár navrhol cvičenia tak, aby maximálne využívali všetky vnútorné rezervy tela a prispievali k zlepšovaniu pohody bez vonkajšej pomoci..

Táto technika je založená na niekoľkých zásadách:

  Kompletná svalová relaxácia. Pomáha to zmierniť opuch, zápal a štípanie nervových zakončení, ktoré spôsobuje silnú bolesť. Štúdium absolútne všetkých svalov tela, najmä tých, ktoré často nepracujú v každodennom živote. To urýchľuje metabolizmus a krvný obeh v postihnutých oblastiach chrbta. Natiahnutie chrbtice a svalov. Svaly sa stanú pružnými a dlhodobo si zachovávajú mladosť. Chrbtica sa narovnáva, posúvané stavce postupne padajú na svoje miesto. Natiahnutie môže zlepšiť mobilitu a kvalitu života pacienta. Posilnenie svalového rámu. Cvičenia zahŕňajú svaly chrbta, brucha a panvy a súčasne sa vypracujú ruky a nohy. Nedostatok liekov. Syndróm bolesti sa zmierňuje fyzickou námahou. Pacienti si všimli zlepšenia vo svojich prvých triedach.

Pravidelné triedy podľa Bubnovského techniky pomáhajú zbaviť sa všetkých nepríjemných symptómov a vedú k úplnému uzdraveniu bez zásahu zvonka. Pri každej lekcii je chrbtica vyrovnaná, disky padajú na svoje miesto, prietrž postupne klesá a potom úplne zmizne.

Medzistavcové prietrže

Technika Dr. Bubnovského alebo kinezoterapia zahŕňa mnoho univerzálnych cvičení zameraných na celú chrbticu a tlač. Sú akýmsi základom pre súbor tried, do ktorých je možné pridať jednotlivé cvičenia na vypracovanie konkrétnych zón.

Dodržiavajte správnu implementáciu, od toho závisí aj váš zdravotný stav. Vyberte si tempo a amplitúdu pohybov sami, na základe fyzickej zdatnosti. Nenúťte, zvyšujte intenzitu postupne, inak môže fyzická aktivita poškodiť. Postupne sa zlepší elasticita tela a cvičenia sa budú vykonávať ľahko..

Súbor základných cvičení:

1 „Mačka“. Zadná poloha na všetkých štyroch stranách je chrbát rovný a úplne uvoľnený. V tejto polohe sa zhlboka nadýchneme, keď vydýchame, čo najviac zakrivíme chrbát a niekoľko sekúnd zotrváme. Vrátime sa do východiskovej polohy, nadýchneme sa. Potom, keď vydýchate, ohnite chrbát nadol. Počítame hore a dole naraz, všetko treba urobiť 10 až 20-krát.

2 Chôdza po zadku. Sadnite si na zem, nohy a chrbát rovno, ruky môžete držať v blízkosti hrude. Pomocou gluteálnych svalov choďte asi meter dopredu a potom sa vráťte. Opakovania tam a späť by sa mali vykonávať 8 až 10 krát.

3 „Bicykel“. Ľahnite si na chrbát, zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe, ruky pozdĺž tela. Zdvihnite nohy o 90 stupňov a vykonajte pohyb, akoby šliapali na pedále. Trvanie cvičenia je približne 1 minúta alebo do únavy nohy.

4 Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavou, lakte smerujúce dopredu, nohy ohnuté v kolenách. Pri inšpirácii zodvihnite pravú nohu ohnutú na koleno a jemne odtrhnite lopatky z podlahy a snažte sa chodidlami dosiahnuť lakte. Na výdych položte ramená a narovnanú nohu k podlahe. Po inšpirácii opäť zdvihnite pravú pravú nohu a lopatky, pokúste sa chodidlami dotknúť lakťov. Potom opakujte to isté s ľavou nohou. Vykonajte cvičenie osemkrát (počty ohnutých a rovných nôh v jednom opakovaní). Spustite bradu na hrudník, aby ste nenatiahli krk.

5 Ľahnite si na chrbát, ohýbajte kolená, chodte bližšie k zadkom, chyťte členky rukami. V tejto polohe zdvihnite panvu do najvyššej možnej výšky a ohýbajte chrbát (ak nemôžete okamžite uchopiť členky, môžete umiestniť nohy ďalej od zadku a tiež vykonávať ohyby chrbta, elasticita sa časom zvýši). Vykonajte 8 - 10 opakovaní.

6 Ľahnite si na brucho, narovnajte ruky a natiahnite sa pred seba. Ak chcete nadýchnuť, vydýchnuť odtrhnúť pravú ruku a hruď z podlahy, potom sa vráťte do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Potom, keď vydýchate, zopakujte cvičenie ľavou rukou. Vykonajte 8-krát na každom ramene.

7 Ľahnite si na brucho, natiahnite pred seba rovné ruky, nadýchnite sa. Pri výdychu zdvihnite obe ruky a odtrhnite hruď z podlahy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. V najvyššom bode počas vzostupu sa pokúste vydržať niekoľko sekúnd. Vykonajte cvičenie 8 - 10 krát.

8 Naklonenie do strán. Postavte rovno a šírka ramien od seba. V odľahčenej verzii ramena v páse je ťažšie roztiahnuť ruky do strán pozdĺž línie pleca. Po inšpirácii sa nakloňte doprava, bez toho, aby ste sa ohýbali chrbtom, pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Potom sa nadýchnite a nakloňte sa doľava. Beží 10-krát na každej strane.

9 Nakloní sa dopredu. Postavte sa rovno, zdvihnite ruky (pomôže vám to udržať chrbát rovno). Vykonajte pomalý a plynulý ohyb vpred, pokúste sa dostať ruky na zem. V najnižšom bode uvoľnite chrbát a pokúste sa pritlačiť hruď a žalúdok na nohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

10 vychýlenie späť. Postaviť sa priamo, nohy k sebe, ruky zdvihnúť a dlane sa spojiť (ako počas modlitby). Jemne sa začnite ohýbať v chrbte a pár sekúnd vydržte v dolnom bode. Potom sa rovnako hladko vrátite do pôvodnej polohy. Počas cvičenia môžete pociťovať mierne závraty, vyžaduje si to aj udržiavanie rovnováhy. Pre začiatočníkov je lepšie robiť takéto prehýbanie, kľačanie. Vykonajte cvičenie 8-10 krát.

11 most. Toto cvičenie pravidelne začleňujte do svojich tréningov. Vykonajte to z náchylnej polohy, ohnite sa do najvyššej možnej výšky pre seba, skúste narovnať ruky. Cvičenie zopakujte asi 5-krát počas oneskorenia vychýlenia na niekoľko sekúnd.

Gymnastika bedrovej chrbtice

V komplexe cvikov na kýlu bedrovej chrbtice sa k základni pridávajú cviky zamerané na ďalšie štúdium dolnej časti chrbta, dolnej časti chrbta a zadku.

1 Ľahnite si na podlahu, ohnite kolená. Hlava a telo sú pevne pritlačené k podlahe, ruky za hlavou, lakte smerujú k stropu. Počas nadýchania zdvihnite ohnuté nohy a pri výdychu sa pokúste dotknúť lakťov a vráťte sa do východiskovej polohy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. Spracováva sa dolný lis a dolná časť chrbta sa napína. Opakujte 10 krát.

2 Ľahnite si na brucho, natiahnite nohy a mierne roztiahnite, položte ruky pod bradu a nadýchnite sa. Na výdychu odtrhnite nohy 15 až 20 cm od podlahy (neohýbajte nohy). Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie posilňuje bedrové a zadok. Beží 10-krát.

3 Ľahnite si na brucho, nohy rovné, ramená natiahnuté pred vami, nadýchnite sa. Na výdychu súčasne odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy, tiež do výšky 15 - 20 cm, pri vdýchnutí sa vrátia do pôvodnej polohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

4 Ľahnite si na chrbát, narovajte si nohy, položte ruky pozdĺž tela, na hrudník alebo za hlavu (pretože to bude pohodlnejšie, ruky sa na cvičení nezúčastňujú), nadýchnite sa. Na výdychu mierne nadvihnite panvu, neohýbajte nohy, otočte ju doprava. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy, potom znova vydýchnite a cvičenie zopakujte doľava. Vykonajte 8 až 10 opakovaní.

Cvičenia pre dolnú časť chrbta Bubnovského

Planetárny problém

Po veku 40 rokov (hoci častejšie av mladšom veku) mnoho ľudí začína trpieť opakujúcimi sa bolesťami chrbta. V priebehu rokov sa takáto bolesť zosilňuje, stáva sa viac rozptýlenou a niekedy znemožňuje akékoľvek pohyby v dolnej časti chrbta počas útoku.

Vo veľkej väčšine prípadov sú príčinou týchto nepríjemných príznakov degeneratívne choroby bedrovej chrbtice, najmä prietrž medziobratlovej platničky tejto oblasti. Táto vyčnievajúca prietrž pritláča nervy chrbta, ktoré leží blízko, a spôsobuje zodpovedajúcu bolesť. Okrem toho môže byť prietrž ovplyvnená bedrový nervový plexus, ktorý inervuje dolné končatiny. V tomto prípade sa môže bolesť šíriť do zadku a zadnej časti stehna, nohy môžu byť znecitlivené a oslabené..

Nabíjanie podľa metódy Bubnovského

S cieľom zabrániť progresii príznakov, zabrániť ich výskytu a niekedy sa ich zbaviť, používa sa gymnastika podľa Bubnovského. Táto cvičebná terapia bola vyvinutá špeciálne pre dolnú časť chrbta a je určená na pomoc v prípadoch, keď je obvyklá cvičebná terapia neúčinná.

Princíp gymnastiky

Na rozdiel od pravidelnej cvičebnej terapie je gymnastika podľa Bubnovského pomerne intenzívna a poskytuje dobrú realizovateľnú záťaž. Ak sa pacient počas cvičenia potí, potom je gymnastika dobrá. S čím táto technika zápasí? Toto sú hlavné príčiny bolesti chrbta:

Práve z týchto dôvodov je namierená gymnastika podľa Bubnovského. Pri náležitej starostlivosti bude mať dobrý účinok pri liečbe chrbtice..

Terapeutické cvičenia na ischias

Cieľom gymnastiky, ktorú vynašiel Bubnovsky, je posilnenie svalov obklopujúcich bedrovú chrbticu.

Cvičenie s náležitou starostlivosťou zmierňuje zápal bedrových nervov a zmierňuje príznaky bolesti, zvyšuje krvný obeh, znižuje opuch tkanív a pomáha zmierňovať kŕče vo svaloch dolnej časti chrbta..

V niektorých prípadoch je zaznamenaný dokonca aj pokles prietrže kvôli jej čiastočnej resorpcii. To všetko znižuje tlak na nervy, zvyšuje regeneračné procesy a čiastočne alebo úplne odstraňuje nepríjemné príznaky..
Cvičenie podľa Bubnovského sa musí vykonávať najmenej pol hodiny denne. Ako už bolo spomenuté, dôkazom o efektívnosti tréningu je pot, ktorý sa počas neho objaví. Hlavné cvičenia pre gymnastiku bedrového kĺbu podľa Bubnovského sú tieto:

 1. Ležiaci na bruchu. Nohy nie sú ohnuté (narovnané) na kolenách. Na druhej strane zdvihnite jednu nohu alebo druhú do polovice maximálnej možnej hodnoty a podržte ju 1-2 sekundy.
 2. Ležiaci na bruchu. Nohy nie sú ohnuté (narovnané) na kolenách. Po odpočinku s oboma nohami na podlahe je potrebné pokúsiť sa mierne nadvihnúť telo rovnakým spôsobom ako dolné končatiny, ako je opísané v predchádzajúcom cvičení..
 3. Ležiaci na bruchu. Odložte dlane na podlahu a pokúste sa zdvihnúť trup a zároveň oprieť o prsty na nohách.
 4. Vstávanie Nadýchnite sa a vydychujte cez zatvorené ústa (nie do konca - malá medzera bude musieť zostať). S dlaňami v tomto okamihu musíte zatlačiť na žalúdok, čím pomôžete brušnej stene vykonávať dýchacie pohyby.
 5. Sedieť na pätách. Pri nadýchaní nadvihnite svoje telo a roztiahnite ruky do strán; pri výdychu - návrat do východiskovej polohy.
 6. Sedieť na kolenách. Nakloňte sa dopredu, trochu sa zastavte a urobte podobný sklopenie dozadu, oneskorenie tiež pár sekúnd.
 7. Sedieť na kolenách. Pokúste sa zdvihnúť kolená striedavo otáčaním panvy doľava a doprava.
 8. Sedí na zadku. Pokúste sa pohybovať smerom nahor k podlahe, striedavo napínajte svaly gluteal.
 9. V póze na všetkých štyroch. Striedajte sa a posúvajte nohy dozadu a dopredu (hojdačka).
 10. V polohe na chrbte. Nohu, ktorá sa opiera o podlahu, zdvihnite na 50% maximálnej možnej amplitúdy na dve až tri sekundy. Po vykonaní jednej nohy ležte na opačnej strane a zopakujte rovnaký počet prístupov pre druhú nohu.
 11. V polohe na chrbte. Ohnite kolená a mierne vydýchnite telo.
 12. V polohe na chrbte. Prekročte si nohy a urobte rovnaké pohyby tela nahor, ale nie striktne zvisle, ale choďte trochu nabok (diagonálne).

Cvičenie je veľmi dôležité pri bolestiach chrbta.

 • V polohe na chrbte. S ohnutými nohami na kolenách zdvihnite panvu a jemne ju spustite nadol.
 • V polohe na chrbte. Ohýbajte obe nohy na kolenách a striedavo s nohami, ako keby ste opísali kruh vo vzduchu (inými slovami, pohybujte sa, akoby ste jazdili na bicykli).
 • Vykonávanie týchto cvičení nie je potrebné v poradí, v akom sú tu uvedené. Neexistuje ani jasný údaj o počte opakovaní pre každé cvičenie - tento komplex musíte vypočítať osobne, takže to trvá aspoň 30 minút.

  Hoci je gymnastika podľa Bubnovského orientovaná na dostatočnú záťaž tela, nemožno ju preháňať. Ak sa po gymnastike zintenzívni bolesť, je potrebné hodiny zastaviť a poradiť sa s odborníkom!

  Účinok gymnastiky

  Okrem zlepšenia krvného obehu v bedrovej oblasti a zmiernenia bolesti a opuchu má táto sada cvičení tieto priaznivé účinky:

  1. Posilnenie bedrových a hlbokých chrbtových svalov.
  2. Pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, najmä pri esenciálnej hypertenzii.
  3. Znížený stres na chrbticu a kĺby nôh v dôsledku vývoja svalov.
  4. ostatné.

  kontraindikácie

  Podľa Bubnovského existujú pre gymnastiku kontraindikácie! Pred bojom proti bolesti prietrže chrbtice sa s nimi musíte dôkladne zoznámiť a v žiadnom prípade sa nesnažte „zavrieť oči“ pred chorobami, ktoré zakazujú vyššie uvedené cvičenia..

  Tento zoznam nie je tak dlhý, ale stále si zaslúži najväčšiu pozornosť:

  1. Skoré pooperačné obdobie. Po operácii je telo stále „v strese“ a zotavuje sa len z operácie. Vykonávanie cvičení môže viesť k divergencii švov, krvácaniu, relapsom a mnohým ďalším hrozným komplikáciám..
  2. Zhubné nádory v chrbtici. Cvičenie nie je povolené pre pacientov s rakovinou. V tomto prípade cvičenia nezmiernia bolesť, ale iba zhoršujú situáciu..
  3. Poruchy dodávky krvi do srdcového svalu. Inými slovami, stav, ktorý môže viesť k infarktu. Keď srdce „visí v rovnováhe“ a má byť infarkt, nemali by ste dať telu aspoň nejaký druh záťaže, a tým tlačiť srdcové tkanivo do rúk srdcovej nekrózy..

 • Poruchy prívodu krvi do mozgu. Alebo stav pred zdvihom. Dôvod obmedzenia fyzickej aktivity je rovnaký..
 • Nezabudnite, že srdcové infarkty a mozgové príhody sú patológie s pomerne vysokou úmrtnosťou. A vývoj onkológie a pooperačných komplikácií nie je z hľadiska prognózy lepší. Preto v žiadnom prípade nemôžete ignorovať kontraindikácie!

  • Štyri hlavné pravidlá odbornej prípravy
  • Komplexná „sanitka pre bolesti chrbta“ doma
  • Komplex „keď bolesť chrbtice zasahuje do spánku“
  • Komplex pre bolesti chrbta zo sedavej práce

  Hlavným rysom Bubnovského cvičenia je na rozdiel od klasickej cvičebnej terapie záťaž svalov spôsobená bolesťou. Autor gymnastiky - Sergey Bubnovsky - je presvedčený, že proti tejto chorobe by sa malo bojovať prekonaním prahu bolesti, pretože práve tento príznak obmedzuje pohyb a spôsobuje svalovú atrofiu..

  Cvičenia triedy Bubnovsky pre chrbticu doma dávajú pozitívny účinok a skutočne vám umožňujú zbaviť sa chorôb chrbtice. Potvrdzujú to početné recenzie ľudí, ktorým tieto cvičenia pomohli..

  Je zrejmé, že je to lepšie: cvičebná terapia alebo komplex Bubnovsky nie je možný, pretože prístupy k týmto metódam sú rôzne.

  Ďalej v článku: 4 hlavné pravidlá odbornej prípravy; čo Bubnovskyho cvičenie doma poskytne sanitku na bolesť v chrbtici, tento komplex pomôže, ak bolesť chrbta zasahuje do spánku. A tiež: aké pohyby vám zachránia chrbát, ak máte sedavú prácu.

  Štyri hlavné pravidlá vykonávania Bubnovského cvičenia

  Vykonajte komplex a prekonajte bolesť. Bolesť je prejavom stagnácie svalov, a ak nebude prekonaná, ďalšie zlyhanie krvného obehu povedie k deštrukcii okolitých tkanív..

  Cvičte každý druhý deň alebo každý deň, aby ste nestratili „svalovú pamäť“ (trvá iba 2 dni).

  Pri vykonávaní cvičení vydýchnite v momente úsilia - zníži sa tým intenzita bolesti.

  Po cvičení si za studena utrite kĺby - predídete tak opuchom, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku aktivácie metabolizmu. Je vhodné robiť doma..

  Súbor cvičení „sanitka pre bolesti chrbta“

  Tieto cvičenia by sa mali vykonávať so silnou bolesťou chrbtice, keď to bolí nielen chodiť, ale aj klamať. Ľahko sa vykonávajú v akomkoľvek domácom prostredí..

  • Vydajte sa na všetky štyri. Plazte sa po podlahe a každý krok sa snaží pritúliť sa k nemu telom; pohybujúc sa dopredu ľavou nohou (koleno), natiahnite pravú ruku dopredu a naopak. Pokúste sa úplne natiahnuť chrbticu naklonením sa k podlahe. Vykonajte 20-30 minút.
  • Ľahnite si na chrbát, zopnite si ruky za hlavou, ohnite nohy na kolená. Pod chrbticu (dolnú časť chrbta alebo oblasť hrudníka - kde to bolí najviac) položte ľad zabalený do látky. Nadvihnite telo smerom ku kolenám. Lokty sa tiež pohybujú smerom k kolenným kĺbom. Nebojte sa chytiť nachladnutie. Počas cvičenia sa väzivo chrbtice natiahne a chlad zmierni zápal. Do 15–20 minút.
  • Ťažšie cvičenie. Východisková pozícia je rovnaká ako v predchádzajúcom cvičení, ale nohy sú predĺžené. Zdvíhanie tela smerom k nohám, súčasne nasmerujte lakeť pravej ruky dopredu a smerom k nemu koleno ľavej ohnutej nohy. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte s druhou rukou a nohou. Do 10-15 minút.
  • Toto cvičenie napína svaly lýtka a Achillovu šľachu, ale používa sa aj pri akútnej bolesti chrbta. Vykonáva sa na konci komplexu. Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy pred seba. Ohnite jednu nohu za koleno, uchopte ju za špičku a narovnajte ju dopredu a nahor. Opakujte s druhou nohou. Čas realizácie je tiež 10 až 15 minút..

  Keď bolesť chrbtice zasahuje do spánku

  Tri cviky Bubnovského z tohto komplexu pomáhajú pri neustálej bolesti chrbtice, keď nie je možné nielen chodiť, ale aj spať. Často s takou bolesťou si človek dá vankúš pod chrbát a zaujme polopoloženú polohu.

  Ľahnite si na podlahu, položte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli zodvihnuté a ohnuté na kolenách. Dajte chlad pod spodnú časť chrbta (ľad v tkanine). Ruky za hlavou. Nadvihnite telo smerom ku kolenám, ohnite iba v hrudi. Opakujte toľko, koľko len môžete.

  Vydajte sa na všetky štyri. Spracovajte chrbticu, ohýbajte ju a zaobľujte. Počet opakovaní - ak je to možné.

  Upevnite rozpínacie zariadenie tak, aby jeho koniec bol čo najvyšší na stene (doma môžete pripevniť kotviacu skrutku s hákom na stenu alebo strop).

  Posaďte sa chrbtom k stene tak, aby bolo zariadenie nad vami. Pod chrbát sa dá umiestniť veľká guľa. Natiahnite nohy pred seba. Voľný koniec expandéra pripevnite k nohe tak, aby bolo cítiť napätie. Zdvihnite rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, narovnajte a znova spustite. Urobte toľko opakovaní, ako je to možné. To isté platí pre druhú nohu.

  Ak je práca „sedavá“: cvičenie na bolesť chrbtice

  Keď sedavá práca nevyhnutne spôsobuje problémy (lézie) chrbtice. Niekedy, ako sa zbaviť bolesti, sa človek pokúša zaujať pohodlnú pozíciu alebo niečo dať pod jeho chrbát. V takom prípade Bubnovsky odporúča vykonávať denne cvičenia, ktoré napínajú svaly (cvičenie chrbta, zadku a nôh). Môže sa to robiť doma a dokonca aj v práci..

  • Postavte rovno, nohy sú širšie ako plecia. Sklopte puzdro dopredu a uchopte ho za ruky (stôl, parapet, zadná časť kresla). Pozerajte sa rovno. Vykonajte niekoľko pohybov tela (3 - 4) smerom nadol, akoby ste napínali chrbticu. Pri výdychu uvoľnite podperu a nakloňte sa k nohám. Pokúste sa sklopiť hlavu čo najbližšie k kolenám a snažte sa ju prilepiť a ruky medzi nohy (nohy sú rovné). Zaujmite východiskovú pozíciu. Robte toľko opakovaní, koľko len môžete.
  • Vyrovnanú nohu položte na povrch (stôl, parapet atď.). Keď vydychujete, oprite sa o ňu čo najbližšie, snažte sa ležať na svojom stehne so svojím telom a uchopte si prst na rukách. Vzpriamiť sa. Opakujte s druhou nohou. Robiť toľko, ako môžete.
  • Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky dopredu. Zdvihnite telo, strčte ruky z podlahy (výdych) a hádzajte hlavou dozadu. Ohyb sa čo najviac. Podržte v tejto polohe 3-5 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 6-10 krát.
  • Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Súčasne pred sebou zdvihnite nohy a ruky. V tejto polohe držte 3-5 sekúnd. Opakujte 5-10 krát.
  • Z predchádzajúcej východiskovej polohy roztiahnite nohy širšie a vytláčaním rúk z podlahy zdvihnite telo chrbtom rovno, až kým nebudete v naklonenej polohe. Držte 2-3 sekundy a narovnajte sa, aby ste mali chrbát rovno. Urob to raz.
  • Natiahnite sa, vystupujte na prstoch tak vysoko, ako je to možné. Robte 5-krát.
  • Postavte jednu nohu dopredu. S výdychom sa ohnite k nej celým telom a snažte sa rukami dostať do ponožky. Natiahnite čo najviac po dobu 5-7 sekúnd. Majte nohy rovno. Postavte sa rovno s nohami a chrbtom rovno. Urobte to s druhou nohou.

  Pravidelné cvičenie Bubnovského cviku na chrbticu vám umožní posilniť chrbticu doma a zbaviť sa bolesti chrbta. Pred začatím samostatného školenia - poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárom z centra Bubnovsky.

  Technika Dr. Bubnovského S.M. zahŕňa rehabilitáciu a funkčné zotavenie pacientov nielen s akútnymi a chronickými ochoreniami pohybového aparátu, ale aj hlavných systémov tela: srdca a krvných ciev, žalúdka a čriev, genitourinárne a nervové.

  Sergey Bubnovsky vo svojej technike používa nový smer v medicíne - kinezoterapiu, ktorej účelom je vyliečiť kĺby a chrbticu bez chirurgického zákroku, a to vďaka aktívnej účasti pacienta na tejto liečbe pomocou vlastných vnútorných rezerv tela a pochopeniu správneho pocitu jeho tela..

  Hlavné zameranie tejto techniky je na svaly, pretože svalové tkanivo je jediným tkanivom, ktoré dokáže regenerovať (regenerovať) u ľudí akéhokoľvek veku, obnoviť normálne funkcie, ktoré od neho závisia, aktivovať a vykonávať prietok krvi..

  Aby sa svaly mohli racionálne využívať, musia sa sťahovať a relaxovať. To je možné vykonať pomocou špeciálnych simulátorov kinezoterapy. S ich pomocou zvyšujú elasticitu väzov, zlepšujú pohyblivosť kĺbov a aktivujú hlboké svaly priliehajúce k chrbtici a veľké kĺby..

  Ale nie každý môže navštevovať telocvičňu. Čo robiť pre tých, ktorí majú bolesti srdca a vysoký krvný tlak? Spolu s tým sú cítené bolesti vo všetkých častiach chrbtice, ramien, bedier, kolena a členku. Človek začína chodiť s prútikom, ale doma chce doma opäť získať mobilitu v pohybovom aparáte. Podľa systému Dr. Bubnovského môžu doma vykonávať iba 20 základných cvičení.

  Podstata Bubnovského techniky

  kvôli ľahšiemu pochopeniu lekár podmienečne rozdelí „svalové telo“ osoby na 3 „poschodia“

  Regeneračný systém je zameraný na liečbu chronických neurologických a ortopedických ochorení, zápalových ochorení chrbtice, veľkých a malých kĺbov bez drog a nosenia korzetov, chirurgických zákrokov.

  Technika Bubnovského pokrýva vývoj svalov a väzov podľa „dna“ tela:

  • prvé - chodidlá, nohy a panva;
  • druhý - brucho, hrudník a chrbát;
  • tretie - plecia, krk a hlava.

  Aby sa krv mohla pohybovať smerom nahor (od nôh k hlave) cez svaly tak aktívne, ako klesá, musíte zahrnúť svaly prvého poschodia, t. dolné končatiny. V tomto prípade sú v práci zahrnuté kĺby nôh. Potom aktivujú prácu prsných svalov, brucha a chrbta, aby sa zbavili bolesti chrbtice. Až potom príde otočka krčnej chrbtice, ramien a ramenného kĺbu.

  Pre domáci komplex je potrebné vybrať tie cvičenia, ktoré budú ideálne vhodné na rozvoj chrbtice alebo veľkých kĺbov, odstránenie syndrómov bolesti bez použitia liekov proti bolesti..

  Dôležité cvičenia pre krvný obeh

  Drepy sú jedným z hlavných cvičení, ktoré pomáhajú srdcu.

  Číslo 1

  I. P. Nohy kladieme trochu širšie ako plecia, ponožky smerujeme do strán, chrbát držíme rovný, horné končatiny - vpred.

  Pre slabých ľudí potrebujete jednoduchú hladkú tyčinku z lopaty. Položili ho medzi nohy vpredu a držali ho za ruky na vrchu..

  Nadýchni sa Squat v uhle 90 ° a vydýchnuť s námahou: „hh!“, Narovnať nohy. Opakujeme - 10 krát. Do jedného mesiaca je žiaduce dosiahnuť 3-4 prístupy, šesť mesiacov - 10 prístupov.

  Pre začiatočníkov by pulz nemal prekročiť 120 pre trénovaných - 160 úderov / min. Keď sa objaví bolesť svalov v oslabených nohách:

  • dajte si studenú kúpeľ alebo sprchu;
  • trite si svaly chladnou vlhkou utierkou.

  Squatting s koxartrózou kolena a / alebo členku je kontraindikovaný.

  Číslo 2

  I. P. Ležiaci na chrbte, ohýbajte nohy a položte nohy na pohovku (alebo na lavicu) a dotýkajte sa jej zadku. Dali sme si ruky pod hlavu alebo si dali dlaň do uší. Nadýchni sa.

  Pomaly pri výdychu zdvihnite hornú časť chrbta a natiahnite lakte smerom k kolenám. Stačí odtrhnúť lopatky z podlahy a natiahnuť svaly pobrušnice. Opakujte 10 krát. Postupne dosiahneme množstvo: 10 × 10, potom 20 × 10.

  Aby ste sa vyhli chybe - „prikývajúc hlavu“ (pracuje iba na krčnej chrbtici) počas vykonávania, musíte bradu pritlačiť k hrudníku a počas celého cvičenia ju nenechať odísť..

  Na upokojenie srdcového rytmu si môžete pokojne ľahnúť alebo s dlhým krokom chodiť po všetkých štyroch v miestnosti.

  Wellness cvičenia na chrbticu

  gymnastika sa môže používať na prevenciu chorôb chrbtice, ako aj na prítomnosť chorôb

  Zameriavajú sa na rozvoj hlbokých svalov chrbtice, vykladanie medzistavcových platničiek a kĺbov, zmiernenie kompresie (kŕče) svalov s cievami a nervami, ktoré nimi prechádzajú, aby sa zabránilo bedrovej alebo herniovanej platničke..

  Komplex pre akútnu bolesť v chrbte

  Číslo 1

  I. P. Dostaneme sa na všetky štyri, odpočívame na dlaniach a kolenách. Pohybujeme sa pomaly v tejto polohe, až kým bolesť nezmizne, asi do 20 minút. Zabaľte si kolená mäkkou šatkou.

  Pri každom pohybe vydýchnite „xx-ah-ah!“ Kroky by sa mali roztiahnuť: koleno, ľavú nohu - pravú ruku a naopak. Sedíme na ľavej nohe a zároveň sa natiahneme dozadu - tú pravú. Ľavú nohu potiahnite čo najviac dopredu a sklopte sa. V konečných bodoch vydýchame.

  Počas pohybu budete možno musieť prekonať bolesť, pričom šírka každého kroku by mala byť väčšia, ale bez náhlych pohybov. Opakujte 20 krát. Vykonávame 1-2 prístupy.

  Číslo 2

  I. P. rovnaký. Pri výdychu ohýbame chrbát plynule nahor, pri inšpirácii - smerom nadol. Opakujte 20 krát x 1 - 2 sady.

  Číslo 3

  I. P. rovnaký. Oprieme sa o kolená a dlane a natiahneme telo čo najviac dopredu. Neohýbajte spodnú časť chrbta.

  Číslo 4

  Pri inšpirácii vykonávame ohýbanie rúk na lakťoch, pri výdychu sa spustíme na podložku. Vstávame inšpiráciou, zatiaľ čo pri výdychu narovnávame ruky na lakťoch a pomaly sedíme na pätách, napínajúc naše chrbtové svaly v bedrovej oblasti. Opakujte 5-6 krát, vykonajte 1-2 prístupy. V budúcnosti postupne zvyšujte počet prístupov na 10-krát.

  Číslo 5

  I. P. Ležíme na chrbte, nohy ohnuté na kolenách, ruky položené za hlavou. Pri výdychu sa nadýchame, ohýbame trup, ak je to možné, roztrhneme lopatky z podlahy, snažíme sa lakťami dostať na kolená, alebo by sme mali kolená ťahať za lakte..

  Pri prvých 3-4 pohyboch sú možné bolesti. Nemusíte sa báť, nedôjde k ujme. Cvičenie môžete opakovať opakovane, až kým sa vo svaloch lisu neobjaví pocit pálenia. Akonáhle tieto pohyby nadobudnú určitú amplitúdu, môžete pri spúštaní hlavy na podložke roztiahnuť nohy.

  Ak vykonávate cvičenie 5-10 minút každé 4 hodiny, rýchlosť jeho vykonávania sa zvýši a na všetkých štyroch môžete chodiť bez bolesti..

  Účinok gymnastiky môžete vylepšiť kryokompresiou (vrece alebo ohrievač ľadu zabalený v uteráku) počas dynamickej fázy pod spodnou časťou chrbta..

  Chybne je zápal v dolnej časti chrbta spojený s podchladením. Vyzerá to ako reakcia na stagnáciu v tkanivách a malých cievach: kapiláry a venuly sprevádzané opuchom..

  Pri vonkajšom vystavení chladu (kryokompresia) sa vo vnútri tela vytvára teplo, ktoré aktivuje krvný obeh a zastavuje bolesť v dolnej časti chrbta..

  Číslo 6

  I. P. - na chrbte paže natiahnuté pozdĺž trupu. Nadýchneme sa a vydýchneme, pokúsime sa panvu odtrhnúť z podlahy a vykonať vysoký mostík. Na inšpiráciu pomaly dole na podlahu. Zastavíme sa na 1-2 sekundy, vdýchneme a opakujeme cvičenie 10-30 krát.

  Číslo 7

  I. P. - na kolenách, nohy trochu od seba. Položíme pripravený valec alebo husté tkanivo na Achillovu šľachu a pomaly sa posúvame na valec, keď vydýchame, fixujeme pózu na 1-2 minúty a keď vdychujeme, povstávame. Postupom času môžete spadnúť na päty bez valčeka a fixovať pózu po dobu 4-5 minút.

  Číslo 8

  I. P. Sedíme na podložke, natiahnite nohy dopredu. Pri nádychu ohýbame jednu nohu a schmatávame prsty chodidla pomocou kefy, pri vydychovaní pomaly natiahneme nohu smerom nahor. Vraciame sa do OP a ohýbame nohu. Opakujte s druhou nohou.

  Číslo 9

  I. P. Sedíme na podložke, ruky sú umiestnené pred hrudníkom. Redukujeme svaly zadku a „chodíme“ po zadku dozadu a dopredu 15 až 20 minút denne..

  Video cvičení na akútnu bolesť (Bubnovského metóda):

  Cvičte na vodorovnej lište, vodorovnej lište (alebo zárubni) pre mužov a ženy: postavte sa na lavicu, nadýchnite sa, uchopte vodorovnú lištu rukami a pri výdychu si vytiahnite kolená k hrudníku. Keď sa objaví lumbago v dolnej časti chrbta, nemali by ste sa báť. Jemne sklopte nohy na lavicu a potom na podlahu. Po zavesení nemôžete skočiť na podlahu..

  Odporúča sa vybaviť dom švédskou stenou, vodorovnou tyčou a naklonenou doskou, v ktorej hornej a dolnej časti by mali byť namontované nohy. K vodorovnej lište môžete pripojiť 1-2 rozbaľovače (napríklad smartelastic).

  Cvičenie na tabuli

  1. Položíme na dosku s hlavou hore, držíme ruky na priečke steny, opierame sa o nohy. Nadýchnite sa a vydychujte kolená do žalúdka a hrudníka. Bedrové svaly sa s postupným zvyšovaním amplitúdy dobre napínajú.

  Č. 2. Ľahneme si na palubu s hlavou dole a upevníme mu nohy. Dýchame a vydýchame, vykonávame zdvíhanie tela a snažíme sa ho dosiahnuť rukami po členky.

  Po sérii cvičení z akútnej bolesti chrbta by ste mali stáť pod chladnou sprchou po dobu 20-30 sekúnd alebo sa ponoriť do vane s hlavou na 5 sekúnd.

  Video 20 základných cvičení Bubnovsky:

  Cvičte na bolesť prietrže v bedrovej chrbtici

  malo by sa zabrániť krúteniu tela, skákaniu a trhavým pohybom

  Č. 1 Sedíme na zemi alebo na stoličke a vykonávame trakčné pohyby pomocou expandérov (alebo gumy) najmenej 20krát, robíme 1-2 priblíženia. Pohon možno vykonať:

  • bradu a hrudník, ohýbanie ramien, ak sú rozpínače upevnené na vrchnej časti vodorovnej tyče;
  • ak je rozpínacie zariadenie pripevnené k spodnej časti steny: ku kolenám a hrudníku a rovnými rukami do ich polohy nad hlavou.

  Č. 2 „Skladací nôž“. Sedíme na podlahe, natiahneme nohy a keď vydýchneme, ohneme sa a chytíme prsty za nohy oboma rukami. Môžeme cítiť miernu bolesť pod kolenami. V tomto prípade, napínanie svalov dolnej časti chrbta a stehien, nohy za sebou.

  Č. 3 „Pluh“. Ľahneme si na chrbát a snažíme sa sklopiť rovné nohy za moju hlavu, ideálne pre pokročilých športovcov - dotknúť sa ponožiek podlahy. Začiatočníci môžu zdvihnúť nohy a držať ich rukami, až kým nedosiahnu uhol 90 °, potom postupne zvyšovať amplitúdu, aby sa dosiahol požadovaný výsledok. Pre jeden prístup - 20 opakovaní, začnite 1-2 prístupmi.

  Č. 4 Ležíme na chrbte, nadýchneme sa a vydýchneme: zdvihneme nohy a telo, pokúsime sa spojiť lakte a kolená. Opakujte 20 krát, urobte 1-2 sady.

  Č. 5 Ležíme na pravej strane, spodnou rukou spočívame na podlahe, na výdychu sa zoskupujeme a kolená ťaháme do hrude. Opakujte 20-krát na každej strane a urobte 1-2 priblíženia.

  Tieto cvičenia urobia telo pružným a elastické svaly s prietržom v chrbtici..

  Cvičte na bolesť prietrže v krčnej chrbtici

  Tieto cvičenia obnovia prietok krvi cez tepny chrbtice do mozgu, pretože svaly krku spočívajú na chrbtových svaloch. Je možné ovplyvniť svaly chrbta a cievy, ktoré živia mozog.

  Najprv si sadneme na stoličku a vykonáme trakčné pohyby, ako je opísané vyššie v cvičení č. 1. Potom urobíme kliky: klasické a s dôrazom na koleno. Telo by malo byť rovné a dotýkať sa celej roviny podlahy. Oslabení ľudia vykonávajú 5 kliky - 10 sád po dobu 2 - 3 minút.

  Trakčné pohyby:

  1 - „pílenie palivového dreva“ s dôrazom na koleno. Expandér je pripevnený na spodnej časti steny. Položili koleno nohy a dolnú časť nohy na vysokú lavicu, položili sme ruky na stenu. Druhou rukou robíme pohyby smerom k sebe a od seba. V tomto prípade sú vypnuté svaly krku, tiež spájame chrbát (dozadu a dopredu) s prácou. Expandér môže byť nahradený činkami, zdvihnúť ho z podlahy a spustiť nadol.

  Č. 2 - „pulóver“. Ležíme na lavičke s bokmi a chrbtom, nohy sú na podlahe, mierne širšie ako plecia. Berieme do rúk činky s hmotnosťou, ktorú môžeme pri hlave znížiť, a zdvihnúť ju až 10 - 15 krát.

  № 3. Sedíme na lavičke a vezmeme jednu činku v ruke, nadvihneme ju na rovnú ruku nad hlavu, ohneme ruku za lakeť a dáme činku (alebo fľašu s vodou 1,5 až 2 l) za hlavu, zdvihneme a začneme znova. Opakujte 10-15 krát pre každú ruku. Cvičte pomaly a uistite sa, že činka nepoškodí hlavu.

  Cvičenie bedrového kĺbu na koxartrózu

  cvičenia zamerané na vyloženie bedrového kĺbu

  Expandér pripevňujeme vysoko na stenu alebo gumu pomocou slučky. Upevňujeme členkový kĺb na expandér alebo gumu a ľahneme si na chrbát: na lavicu alebo podlahu.

  1. Pri výdychu natiahneme nohu k ramenu a ohýbame sa v kolene. Opakujte 15-20 krát, urobte 1-2 prístupy.

  Č. 2. Zdvihnite nohu a znížte ju s vynaložením úsilia na výdych. Opakujte 15 - 20 krát x 1 - 2 sady.

  Každé cvičenie na konci výdychu je sprevádzané zvukom „HA!“ a zatiahnutie brucha, aby membrána fungovala.

  K spodnej časti steny pripevňujeme expandér alebo gumu pomocou slučky.

  Číslo 3. Sedíme na podlahe bokom k stene. Na vonkajšiu nohu sme si navlečili slučku gumy a nohu vzali na stranu výdychu. Ruky sme položili za chrbát na zem. Opakujte 15-20 krát pre každú nohu, 1-2 sady.

  Cvičenie uvoľňuje bedrový kĺb a napína jeho svaly. Je to nevyhnutné na obnovenie krvného obehu v chorom kĺbe..

  Pre bedrové kĺby a unavené nohy je vhodné plastické plazenie.

  Č. 4. Ležíme na bruchu, ohýbame ruky na lakte v blízkosti trupu. Striedavo potiahnite kolená k lakťom a opakujte najmenej 20-krát s každou nohou. Vykonávame každý deň.

  Na záver, slová z knihy Dr. Bubnovského:

  ZDRAVIE JE PRÁCA.
  Práca je PACIENTNOSŤ.
  Trpezlivosť SUFFERING.
  Utrpenie ČISTI.
  Čistenie je ZDRAVIE.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Príznaky prietrže chrbtice sa líšia v závislosti od postihnutej oblasti. Bežné sú však ostré paroxyzmálne bolesti v chrbtici, ako aj zhoršené senzorické a motorické funkcie.
  Vysoká úroveň civilizácie, okrem mnohých nepochybných výhod, priniesla ľudstvu množstvo problémov. Jedným z nich sa stali choroby chrbtice - nevyhnutný dôsledok sedavého životného štýlu, znásobený zvislou polohou chrbtice, ktorá je charakteristická pre celý erekt.
  Osteochondróza chrbtice je choroba s chronickým priebehom, ktorá ovplyvňuje tkanivo chrupavky medzistavcových platničiek a stavcov.