loader

Hlavná

Liečba

Bubnovsky - súbor cvičení pre chrbticu doma

Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.

úvod

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Nestačí brať samotné nesteroidné protizápalové lieky, môžu iba zmierniť zápal a zmierniť bolesť, a metódy tradične používané v takýchto prípadoch vrátia znepokojujúce príznaky znova po chvíli. Aby sa zabránilo strnulosti pohybov, objaveniu sa zápalu a bolesti, je pre chrbticu potrebná gymnastika.

Viac ako jedna generácia lekárov uvažovala o tom, ktoré konkrétne cviky na chrbticu sú potrebné na prevenciu výskytu chorôb krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice a kĺbov a na zabránenie ich opakovania, ktoré metódy sa používajú na zmiernenie stavu pacientov. S.M. v tejto veci uspel. Bubnovsky, ktorý vyvinul súbor cvičení zameraných na zlepšenie kĺbov a rôznych častí chrbtice, ktoré je možné vykonávať samostatne doma.

Podľa Dr. Bubnovského cvičenia na chrbticu môžu vyriešiť mnohé problémy kĺbov a všetkých častí nechirurgickej metódy chrbtice. S pomocou týchto jednoduchých metód, ktoré je každý z nás celkom schopný urobiť, môžeme zabudnúť na dlhú dobu o tom, čo sú bolesti a bolesti kĺbov, streľby a bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá dáva nohe a iným miestam..

Komponentové metódy S. Bubnovského.

Technika lekára je založená na troch hlavných postulátoch:

 • Dychové cvičenia;
 • Správna výživa a veľa pitia;
 • Úprava vody;

Sú to tieto tri komponenty, ktoré sa vykonávajú v kombinácii a umožňujú vám uspieť rýchlo a bezbolestne.

Dýchacie cvičenia, správna výživa, bohaté pitie a voda by mali byť prítomné v živote zdravých kĺbov a späť každý deň, jeden by nemal nahrádzať alebo vylučovať druhý. Hlavnou zásadou je konzistentnosť a konzistentnosť.

Podstata metód lekára a prednosti lekárskej gymnastiky

Súbor cvičení je navrhnutý v súlade s vekom a anatomickými vlastnosťami kĺbov a chrbtice. Zameriava sa na rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice, čo má priaznivý vplyv na svaly, väzy, stavce a kĺby. Je to liečebná gymnastika chrbtice, ktorá zabezpečuje prekrvenie svalov a tkanív kĺbov, dodáva im pružnosť, pružnosť, pohyblivosť a tonus. Súbor cvičení určených na postupné zaťaženie svalov.

Výhody lekárskej gymnastiky Bubnovsky:

 1. Zohľadňujúc všetky vlastnosti ľudského tela.
 2. Rovnomerné zaťaženie svalov, kĺbov, stavcov a väzov.
 3. Poskytovanie živín, kyslíka do svalov a tkanív.
 4. Zlepšenie metabolických procesov v tkanivách a svaloch.
 5. Poskytuje náboj energie, vitalitu a dobrú náladu.
 6. Zvýšená pohyblivosť, elasticita, tón a vzhľad kĺbov, svalov, stavcov.
 7. Cvičenia môžete robiť sami doma..

Komplex cvičení Bubnovsky

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Celý komplex cvičení Bubnovsky je postavený na postupnom zvyšovaní zložitosti cvičení, na rovnomernom rozložení záťaže na všetky časti chrbtice..

Hlavné zameranie lekárskej gymnastiky:

 • Relaxácia a vyklenutie chrbta;
 • Natiahnutie svalov rúk a nôh;
 • Rozťahovanie chrbtových stavcov, abs;
 • Zadok výťah;
 • Tréning chodidiel.

Pravidlá prípravy na gymnastiku

Príprava na gymnastiku sa vykonáva podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Celý súbor cvičení by sa mal robiť každý deň, ale za predpokladu, že nedôjde k nevoľnosti.
 2. Gymnastika chrbtice sa vykonáva na lačný žalúdok, po jedle by mali prejsť najmenej 2 hodiny.
 3. Predtým, ako začnete gymnastiku, musíte sa zahriať, aby sa svaly zohriali, preto môžete použiť ruky, nohy, kolená atď..
 4. Na konci tréningu je žiaduca studená sprcha a polhodinový odpočinok.
 5. A až potom môžete začať hlavné triedy, jesť.
 6. Počas samotného tréningu vypite čo najviac tekutín..
 7. Je správne dýchať zhlboka a pokojne.

Opis Bubnovského cvičení

Zvážte niektoré cvičenia Dr. Bubnovského:

 • Cvičenie na chrbticu. Ak chcete uvoľniť svaly a stavce chrbta, musíte stáť na všetkých štyroch, odpočívať 4 body na povrchu (kolená a dlane) a relaxovať čo najviac, ako sa hovorí, „prehýbať sa“.
 • Zostávajúc v rovnakej polohe, vydýchnite čo najviac vzduchu z pľúc a ohnite hrudnú chrbticu oblúkom nahor, bez toho, aby ste vdýchli, v tejto polohe počas 10 sekúnd, relaxujte a po niekoľkých sekundách cvičenie zopakujte. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak sa vyžaduje liečba cervikálnej a hrudnej osteochondrózy..
 • Keď ste v rovnakej polohe, sadnite si na pravú nohu a posúvajte ľavú časť chrbta. Natiahnite svaly ťahaním ľavej nohy dozadu a pravej nohy dopredu. Bolesť v oblasti stehenných svalov je znakom toho, že všetko je v poriadku. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba na štipnutie nervových koreňov (chondróza) a na zmiernenie svalových kŕčov..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela potiahnite trup dopredu, zakrivte chrbát a držte ho čo najdlhšie.
 • Cvičenia na brušné svaly. Ležte na chrbte a držte ruky za hlavou. V tejto polohe pritlačte bradu k oblasti hrudníka a zdvihnite lopatku čo najvyššie z podlahy, opakujte, až kým v oblasti lisu nebude bolesť a napätie..
 • Cvičenie na zadok. Ležiaci na chrbte a položte natiahnuté ruky pod sedaciu dlaň. V tejto polohe odtrhnite panvovú časť od podlahy do najvyššej možnej výšky. Vykonajte najmenej 25-krát. Potom zaujmite východiskovú polohu a odpočiňte si.
 • Cvičenia na nohy. Počas nadýchania nadvihnite ľavú nohu striedavo v polohe na chrbte, potom pravú nohu, potom ju nadýchnite a pri výdychu spustite. Toto cvičenie je dobré pre tých, ktorí potrebujú liečbu kĺbov nôh (artróza, reumatizmus, artritída)..
 • Stojte s ponožkami na vyvýšenom povrchu a púšťajte päty k podlahe, držte sa za ruky a „pružte“ s ponožkami hore a dole. Cvičenie dobre dopĺňa liečbu liekov malých kĺbov chodidla.
 • Kroky na mieste pomáhajú dobre zahriať svaly, zlepšujú prísun krvi do tkanív, zatiaľ čo kolená je potrebné zdvíhať čo možno najvyššie na pupok samotný..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela, s ohnutými lakťami, vdychujte a spustite trup k podlahe. Pri výdychu, pohybujúc sa na pätách narovnávame ruky. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba osteochondrózy, spondylózy chrbtice, medzistavcových prietrží.

zistenie

Preto Dr. S.M. Bubnovsky a jeho vyvinutá technika na liečenie kĺbov a chrbtice zohľadnili nasledujúce skutočnosti:

 1. Tri hlavné zložky (cvičenia, správna výživa s dostatkom pitnej vody a dýchanie) zlepšujú lekárske ošetrenie chorôb chrbta a kĺbov..
 2. Lekár vyvinul súpravu cvikov tak, aby sa na ich implementácii podieľali všetky časti miechy: krčný, hrudný a bedrový..
 3. Doktorove metódy sú založené na postupnom zvyšovaní zaťaženia hrudnej, krčnej a bedrovej chrbtice, namáhaní svalov a napínaní stavcov..
 4. Cvičenie doma ich robí pohodlným a prístupným pre všetkých..
 5. Liečba doplnená terapeutickými cvičeniami Dr. Bubnovského sa stáva zrýchlenejšou a úspešnejšou..
 6. Metódy nevyžadujú ďalšie vybavenie.

Odporúčania a tipy

 • Liečba bolesti chrbta a kĺbov by nemala pozostávať iba z cvičení; tri súčasti gymnastiky a metodika samotného Dr. Bubnovského nie sú zárukou liečby choroby, preto je nutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom a predpísané lieky..
 • Neznepokojujte sa, ak kinezoterapeutické metódy spôsobujú bolesť v oblasti svalov a kĺbov, čo znamená, že robíte všetko správne.
 • Každý deň zvyšujte zaťaženie a čas nabíjania..
 • Ráno alebo večer robíte gymnastiku a rozhodnete sa sami. Rozhodovanie závisí od toho, kedy sa objaví voľný čas. Mnoho učiteľov telesnej výchovy však verí, že cvičenie má zmysel, keď sa človek cíti veselo a zdvihne energiu. Takéto hodiny sú určené biologickými rytmami človeka a tým, či je sova osoba alebo „skorý vták“..

Metóda S. M. Bubnovského je revolučným riešením mnohých problémov pohybového aparátu, vďaka ktorým zmierňujú bolesti a utrpenie človeka s chorobami a javmi, ako sú:

 1. Osteochondróza akejkoľvek chrbtice.
 2. Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu.
 3. Spondylóza chrbtice (ktorejkoľvek jej časti).
 4. Artróza, gonartróza kĺbov.
 5. Zápal šliach na ramene, členku, ruke atď...
 6. Dislokácia (zlomeniny) a obdobie zotavenia po nich.
 7. Implantácia kĺbu.

Tí, ktorí neustále cvičia cvičenia S. M. Bubnovského, poznamenávajú, že sa začali cítiť oveľa lepšie a bolesť a stuhnutosť ich pohybov zmizli. Vážení čitatelia, zdieľajte cvičenia do dnešných dní v komentároch, ktoré vám pomôžu vylepšiť chrbticu..

Ako zlepšiť stav osteochondrózy prsníka? Bubnovsky cviky

Sergei Mikhailovich Bubnovsky - lekár, ktorý sa po vážnej nehode postavil na nohy. Je tvorcom techniky kinezoterapie, ktorej podstatou je pohybová liečba. Na území Ruskej federácie a za jej hranicami je veľké množstvo zdravotníckych zariadení Bubnovského.

Úloha fyzioterapie

V technike cvičenia vyvinutej lekárom sa súčasne podieľa niekoľko typov záťaží: napätie a napätie so striedavými kontrakciami, ktoré dobre trénujú svaly. Je to tento komplex liečebných cvičení, podľa Bubnovského, ktorý zlepší zdravotný stav a posilní svaly podporujúce stavce..

Účinnejší výsledok vzdelávania možno dosiahnuť vykonaním cvičení v špecializovaných strediskách, lekár však vyvinul špeciálnu techniku, ktorú je možné vykonávať doma bez ďalšieho vybavenia. Cvičebná terapia sa vykonáva s realizovateľnou záťažou kedykoľvek počas dňa, ale odporúča sa vyhnúť tréningu pred spaním.

Podstata kinezoterapeutickej techniky

Hlavnou príčinou hrudnej osteochondrózy je nedostatočné fungovanie svalového systému. Ak svaly pracujú slabo a málo, potom stavce nedostáva potrebné množstvo živín av tejto súvislosti atrofia tkanív.

Je potrebné zlepšiť zdravotný stav pomocou komplexnej liečby, ktorá sa vyberá individuálne. Užívanie liekov zmierňuje iba bolesť, zápal alebo opuch, ale nenaplňuje tekutinu v medzistavcových platničkách..

Systematická liečba predpísaná lekárom po sérii vyšetrení môže posilniť telo a obnoviť stavce. Liečebné cvičenia podľa Bubnovského môžu využívať všetci, bez ohľadu na vek, druh činnosti, povahu bolesti, lokalizáciu a štádium choroby..

Cvičebná terapia sa vykonáva samostatne doma alebo v špeciálnych multifunkčných simulátoroch vyvinutých metódou Bubnovsky. Práca na tejto metóde vám umožní cielene rozdeliť záťaž na konkrétnu svalovú oblasť, vylúčiť bolesť a kŕče a tiež zmierniť opuch..

Výhody a nevýhody metódy

Rovnako ako väčšina liečebných systémov, aj metóda Bubnovsky má svoje výhody a nevýhody..

Medzi klady patria:

 • Cvičenia zamerané na osteochondrózu prsníka sú univerzálne, pretože sú účinné nielen pri liečbe choroby, ale aj pri uzdravení po chirurgickom zákroku alebo poranení;
 • Vykonajte cvičebnú terapiu podľa Bubnovského možno použiť ako profylaxiu osteochondrózy;
 • takáto gymnastika môže zmierniť nepríjemné príznaky a liečiť samotnú chorobu bez použitia drog;
 • nedostatok obmedzení na vek a pohlavie;
 • zvýšený tón tela;
 • zlepšený metabolizmus;
 • zvýšená nálada po telesnej výchove;
 • dlhé trvanie terapeutického účinku a vylúčenie relapsov v diagnóze;
 • lekárska gymnastika zvyšuje ochranné funkcie tela, posilňuje svaly a odstraňuje nadváhu.

Odborníci neodhalili žiadne nedostatky v spôsobe liečby Bubnovského, hlavná vec je, že musíte dodržiavať rozvrh školení, nevynechajte hodiny, prísne dodržiavajte všetky odporúčania lekára.

efektívnosť

Fyzikálna terapia osteochondrózy spomaľuje jej vývoj, obnovuje funkcie, ktoré boli narušené v dôsledku choroby a je účinná v ktoromkoľvek štádiu choroby..

Cvičebná terapia osteochondrózy má niekoľko výhod, preto sa používa veľmi populárna, najmä pri akútnom štádiu a ako profylaxia je nevyhnutná príprava chrbtice..

Odborníci tvrdia, že pravidelné cvičenie vás môže ušetriť od problémov s chrbticou. Hlavnou vecou je nezabudnúť vykonávať cvičenia, ktorých trvanie je až 20 minút denne.

Viac informácií o výhodách cvičebnej terapie pre osteochondrózu hrudnej chrbtice nájdete tu..

Indikácie pre cvičebnú terapiu

Terapeutická gymnastika s osteochondrózou je potrebná v akomkoľvek štádiu vývoja choroby, pretože uvoľňuje svaly, zvyšuje ich tonus a zmierňuje bolesť..

Medzi indikácie pre cvičebnú terapiu lekári poznamenávajú:

 • bolesť chrbta;
 • narušenie mobility;
 • obmedzenie pohybov v bedrovej oblasti alebo krku;
 • preventívne opatrenia;
 • výskyt bolesti pri pohybe.

V prítomnosti týchto indikácií musí byť človek obozretný, pretože v tele sa vyskytujú určité zmeny, ktorých priebeh sa v žiadnom prípade nemôže začať..

Bubnovsky cviky sú vynikajúcou možnosťou na odstránenie príznakov počiatočnej fázy ochorenia, ktoré posilnia svalový korzet a uľahčia pohodu človeka. Ak to chcete urobiť, musíte sa oboznámiť s technikou vykonávania všetkých cvičení a držať sa len toho.

Kontraindikácie a možné komplikácie

Napriek veľkému počtu výhod liečebnej metódy podľa Bubnovského, stojí za to poznať kontraindikácie, keď by ste mali opustiť fyzickú terapiu:

 • po prevádzke;
 • s pretrhnutím väzov a šliach;
 • onkologické choroby;
 • riziko mozgovej príhody alebo infarktu.

Základné pravidlá odbornej prípravy

Realizácia fyzioterapeutických cvičení pre hrudnú osteochondrózu si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel, ktoré určia kvalitu tréningov a ich bezpečnosť..

Pri záťažovej terapii sa oplatí vedieť, že by sa gymnastika mala zlepšovať pohoda, a ak sa pri výkone pozoruje opačný účinok a stav tela sa do 7 dní nezlepší, mali by ste sa poradiť s lekárom a skontrolovať tréning.

Kde začať?

 1. Cvičenie je zakázané vykonávať počas akútnej fázy, odporúča sa trénovať počas remisie.
 2. Cvičenia sa spočiatku vykonávajú bez dodatočnej váhy, ale po niekoľkých týždňoch, keď si telo zvykne na záťaž, môžete použiť špeciálne palice, váhové materiály, gumu.
 3. Počet prístupov sa postupne zvyšuje. Na prvé cvičenie bude stačiť 5 až 7 opakovaní, potom stúpne na 12.

Ako to urobiť správne?

Fyzikálna terapia nie je aktívnym športom, takže všetky cvičenia sa vykonávajú pomalým tempom bez náhlych pohybov. Počas hodín musíte monitorovať svoju pohodu. Ak sa to prudko zhoršilo, musíte výrazne znížiť intenzitu cvičení a vylúčiť tie, ktoré vyvolávajú zhoršenie. V takom prípade sa školenie neodporúča..

Prehľad cvičení od lekára

Bubnovsky vytvoril veľký komplex jednotlivých cvičení. Môžu sa vykonávať doma, v práci alebo v telocvični s inštruktorom, s vybavením alebo bez vybavenia a v rôznych štádiách choroby..

Jednoduché nabíjanie

Východisková poloha pre všetky cvičenia - státie, šírka ramien od seba:

 1. Hlava pomaly klesá dole a je v tejto polohe najmenej 2 minúty. Statické cvičenie dobre zahreje svaly krčných a hrudných stavcov..
 2. Zatiahnite ruky do hradu a položte ho za hlavu. Ohnite chrbát a nechajte stáť 4-7 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte až 5 krát.
 3. Položte dlane na boky trupu a plynulo nakloňte rôzne smery. Opakujte 8-10 krát na každej strane.

Dozviete sa tu o výhodách nabíjania chorôb hrudnej chrbtice, ako aj o cviku na osteochondrózu..

V práci

Väčšina cvičení sa môže vykonávať doma aj v práci. Niektorí z nich:

 1. Posaďte sa na stoličku alebo stoličku. Držte chrbát rovno. Po jemnom ohybe dozadu sa pokúste hádzať hlavou čo najďalej. Opakujte 6-8 krát.
 2. Posaďte sa na stoličku a položte ruky medzi kolená. Nakloňte sa plynulo v rôznych smeroch.
 3. Východisková poloha: státie, nohy široké 30-40 cm. Zhlboka sa nadýchnite chrbta. Nezadržiavajte dych, cvičenia vykonávajte pomaly. Opakujte 10-12 krát.

Počas odpustenia

Ak pacient nemá vážne problémy s chrbticou, môžete vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. Východisková poloha: státie, nohy široké 30-40 cm. Natiahnite ruku a nakloňte ju doľava, opakujte s druhou stranou. Cvičenie sa vykonáva niekoľkokrát 10krát na každej strane.
 2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Pritiahnite ruky do hradu a umiestnite za hlavu. Dotknite sa ľavého lakťa pravého kolena, opakujte s druhou stranou. Urob to hladko, bez trhania.
 3. Pokľaknite, dlane na podlahe. Pri nadýchaní zdvihnite hlavu, ohnite chrbát a pri výdychu - okolo chrbta sklopte hlavu nadol.

Na zlepšenie dýchania

Gymnastika na dýchanie zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 1. Posaďte sa na stoličku, zatlačte ruky do zámku a položte za hlavu. Nadýchnite a napnite svaly hrudníka a brucha. Pri výdychu sa nakláňajú do strán.
 2. Sedieť na stoličke, zhlboka sa nadýchnuť a nakloniť hlavu dozadu, zatiaľ čo vydychuje, vrátiť sa do východiskovej polohy.

S fitballom

Na liečbu osteochondrózy sa vyžaduje cvičebná terapia pozostávajúca z cvičení s fitball:

 1. Ľahnite si na hruď s hrudníkom, oprite sa o nohy so nohami, ohnite ruky, položte dlane na loptičku a lakte odstrite. Pri nadýchaní zdvihnite hlavu, krk a hrudník a pri nadýchaní sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte 8 krát.
 2. Zoberte rovnakú východiskovú pozíciu. Jemne otočte hlavu nabok, aby ste videli nohy. Opakujte 4 krát.
 3. Ľahnite si na fitball, natiahnite jednu ruku vpred a druhú späť. Pri výdychu zmeňte polohu rúk. Opakujte 15 krát.
 4. Ľahnite si brucho na fitball, sklopte končatiny a relaxujte. Byť v tejto polohe po dobu 30-40 sekúnd. Po zoskupení a zopakovaní cvičenia.

S tyčkou a vodorovnou tyčou

Aby ste vylúčili opakovaný výskyt osteochondrózy prsníka, musíte neustále vykonávať cvičenia s použitím ďalšieho vybavenia:

 1. Postavte sa rovno a dlane položte na bok. Hladké ohyby urobte dopredu a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 12-15 krát.
 2. Vezmite palicu a položte ju na svoje plecia, dlane položte na konce palice. Každú zákrutu vykonajte v rôznych smeroch 10-krát.
 3. Vyliezť na švédsku stenu a zavesiť na ruky. Byť v tejto polohe tak dlho, ako je to možné. Pomaly padajú na podlahu.

V akútnom štádiu

 1. Ľahnite si na zem, natiahnite ruky a uvoľnite sa. Jemne pritiahnite bradu k hrudi a zdvihnite ruky nahor. Opakujte 5-8 krát.
 2. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky okolo trupu. Po inšpirácii dajte lopatky dohromady, pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Po každom cvičení odpočívajte 10-15 sekúnd. Opakujte 10-12 krát.
 3. Ľahnite si na bok a mierne ohnite nohu na koleno. V tejto polohe pomaly zdvíhajte nohy. Opakujte 6-8 krát na každej strane.

Komplexy na domácu liečbu

Všetky vyššie uvedené komplexy liečebných cvičení na osteochondrózu prsníka sú ideálne na nabíjanie doma. Môžu byť doplnené nasledujúcimi jednoduchými cvičeniami:

 1. Postavte rovno, šírka ramien od seba. Zdvíhajte ramená nahor a nadol súčasne..
 2. Vstaň rovno. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, plece posúvajte dopredu, zaokrúhlite chrbát a potom narovnajte hrudník a pokúste sa zatvoriť lopatky.
 3. Postavte sa rovno, ramená sú zaistené v zámku, postavte sa za chrbát a striedajte sa a ohnite.

prevencia

Všetky vyššie uvedené tréningové komplexy od spoločnosti Bubnovsky sú perfektné na výkon ako preventívne opatrenie. Môžu však byť doplnené alebo nahradené bazénom alebo jogou.

bazén

Návšteva bazéna priaznivo ovplyvňuje nielen stav chrbtice, ale aj celkové zdravie tela.

Je potrebné dodržať nasledujúce odporúčania odborníkov:

 • rekreačné plávanie by sa malo vykonávať pod dohľadom inštruktora;
 • cvičenia sa vykonávajú najskôr pol hodiny po jedle;
 • pred vstupom do vody musíte trochu zahriať;
 • nedovoľte, aby bola zima, pretože to zníži terapeutický účinok;
 • čas strávený v bazéne by nemal prekročiť 30 minút;
 • po ukončení wellnessového kúpania je potrebné si urobiť kontrastnú sprchu a piť teplý čaj.

Už dlho sa dokázalo, že joga dokáže liečiť a predchádzať mnohým chorobám. Nasledujúce ásany sú účinné proti osteochondróze prsníka:

 1. Miešanie čepelí. Dostaňte sa na všetky štyri, chrbtica by mala byť dokonale rovná, žalúdok je zastrčený. Zrovnajte lopatky po dobu 5-7 sekúnd, uvoľnite sa. Opakujte 12-krát.
 2. Kočka predstavuje Keď vydýchate, stojíte na všetkých štyroch stranách, zakrivite sa za chrbtom a nadýchnite sa. Opakujte 12-15 krát.
 3. Tiger predstavuje Postavte sa na všetky štyri, ohnite ľavú nohu a stiahnite ju späť. Vytiahnite koleno a prst po zadok. Opakujte 12-krát.

Stanoviská a odporúčania odborníkov a pacientov

Recenzia lekárov a pacientov o technike Bubnovsky je rôznorodá.

Z pohľadu väčšiny lekárov je systém strií používaný Bubnovským veľmi radikálny. Sergei Mikhailovič odporúča šetriť, ale naopak, zaťaženie chrbtice slúži na posilnenie svalov.

Nie všetci pacienti liečení Bubnovským však boli s výsledkom spokojní. Existujú negatívne recenzie, nie je však známe, či sú spojené s nedostatkami metódy kinezoterapie alebo s frivolným prístupom k liečbe pacienta..

Použitie Bubnovského metód na liečbu osteochondrózy prsníka je teda možné iba po konzultácii s lekárom. Na dosiahnutie efektívneho výsledku je potrebné dodržiavať všetky odporúčania odborníkov a pravidelne vykonávať školenia.

Bubnovsky cviky na chrbticu

Obsah článku:

 1. Ako fungujú
 2. výhody
 3. Indikácie pre použitie
  • Adaptívna gymnastika
  • Po prebudení

 4. Užitočné tipy

Mnoho ľudí, keď začuli meno Bubnovsky, si okamžite pamätajú cvičenia na chrbticu doma. Tento lekár vyvinul jedinečnú gymnastiku, ktorá eliminuje bolesť kĺbov a chrbta. Dnes o tom budeme hovoriť podrobnejšie a naučíte sa, ako používať jednoduché pohyby na zlepšenie stavu chrbtice..

Ako Bubnovsky cvičenie funguje doma?

Bubnovského gymnastika, cvičenie chrbtice doma, sa tiež nazýva kinezioterapia. Základom tejto techniky je poznanie, že svaly sú jediným tkanivom nášho tela, ktoré sa dá úplne obnoviť. Svalnatý korzet je z veľkej časti zodpovedný za zdravie chrbtice..

To naznačuje, že namiesto toho, aby ste boli v posteli a brali rôzne lieky, vám odporúčame vykonávať Bubnovsky cviky na chrbticu doma. S ich pomocou môžete posilniť svalový korzet a tým pozitívne ovplyvniť stav miechy.

Bubnovského gymnastika dokáže vyliečiť množstvo chorôb, napríklad osteochondrózu, artrózu, artritídu, herniované disky, skoliózu atď. Kinezioterapia sa môže tiež použiť na rehabilitáciu po operácii. Môžeme s istotou povedať, že Bubnovsky cvičenie chrbtice doma môže byť skvelým spôsobom, ako sa vyhnúť zdravotnému postihnutiu aj po vážnom poškodení..

Výhody Bubnovského cvičenia pre chrbticu doma

Hlavnou výhodou techniky Bubnovsky oproti rôznym systémom je jej úplná zhoda s ľudskou anatómiou. Zároveň cvičenia pre rôzne vekové skupiny majú určité rozdiely. Gymnastika Dr. Bubnovského zlepšuje prietok krvi a vďaka postupnému zvyšovaniu zaťaženia kĺbov a svalov ich posilňuje. Tu sú hlavné výhody tohto systému:

  Zohľadňujú sa všetky vlastnosti anatómie a fyziológie ľudského tela.

Zaťaženie svalov a kĺbového aparátu je rovnomerne rozložené.

Zlepšuje výživu tkanív.

Metabolizmus buniek sa urýchľuje.

Pacient dostáva podporu energie a je pod napätím. A jeho nálada sa zlepšuje.

Zdokonaľuje sa pohyblivosť kĺbov a tonus..

 • Všetky gymnastické cvičenia sa môžu vykonávať doma a nie sú príliš zložité..
 • Indikácie pre použitie Bubnovsky gymnastiky doma

  Samotný autor kinezioterapie je presvedčený, že tento pohyb dokáže vyliečiť veľa chorôb. Bubnovsky hovorí, že pomocou tejto techniky môžete aktivovať vnútorné rezervy tela, ktoré majú silný liečivý účinok. Veľmi často sa pri rôznych chorobách odporúča kompletný odpočinok a odpočinok na posteli. Bubnovsky však poznamenáva, že takýto prístup k liečbe poškodí pacienta.

  Vytvoril špeciálne simulátory, ktoré dokážu eliminovať bolesť a zmierniť opuchy. V dôsledku fyzickej aktivity sa zvyšuje prietok krvi, čo vedie k zlepšeniu kvality výživy všetkých tkanív ľudského tela. V takýchto podmienkach má telo príležitosť účinne odolávať tejto chorobe.

  Vďaka cvičeniam Bubnovsky pre chrbticu doma máte možnosť zlepšiť svoje zdravie a nepotrebujete žiadne chirurgické zákroky. Malo by sa povedať, že Bubnovsky, ktorého domáce chrbtové cvičenia sa stali veľmi populárnymi, vytvoril systém podľa svojho vlastného príkladu. Mal vážnu nehodu a podľa lekárov mal byť obmedzený na invalidný vozík.

  Pacient však s takýmto vývojom udalostí nesúhlasil a vďaka rozvinutým pohybom sa mohol uzdraviť. Systém, o ktorom uvažujeme dnes, sa môže použiť nielen na liečenie, ale aj na prevenciu ochorení kĺbového väziva a chrbtice..

  Už sme hovorili o liečbe chorôb, pri ktorých môže byť systém Dr. Bubnovského účinný. Potom sme však diskutovali iba o možných problémoch s chrbticou a kĺbmi. V praxi kinezioterapia ďalej posilňuje srdcový sval, čo z neho robí veľmi účinnú profylaktiku proti infarktu a mozgovej príhode. Okrem toho môžu byť Bubnovského cvičenia chrbtice doma užitočné pri ochoreniach žilového systému.

  Pozrime sa trochu viac na hlavné náznaky použitia tohto systému:

  1. Zlomeniny stavcov.
  2. Medzistavcová prietrž.
  3. Spoločné dislokácie.
  4. Hip nekróza.
  5. Zápal šliach.
  6. Choroby reprodukčného systému.
  7. hemoroidy.

  Dnes sa Bubnovského cvičenie chrbtice doma čoraz častejšie predpisuje na obezitu, počas rehabilitácie po operácii, po infarkte atď..

  Adaptívna gymnastika Bubnovsky

  Okamžite by sa malo povedať, že Bubnovského cvičenie chrbtice doma je veľmi ľahké. Po dokončení asi 9 alebo 10 pohybov môže človek znovu získať svoju silu. Takýto komplex sa nazýva adaptívna gymnastika..

   Uvoľnite si svaly na chrbte a získajte všetky štyri.

  Keď vydýchate, začnite klenúť chrbát a pri nadýchaní ho spustite nadol. Toto cvičenie by sa malo vykonať 15 krát..

  Ak chcete ostať na všetkých štyroch, ohnite lakťové kĺby a pri inhalácii nakloňte telo dozadu a dopredu. Pri výdychu položte zadok na päty. Ak ste urobili všetko správne, mali by ste cítiť, ako sa napínajú svaly na chrbte. Cvičenie zopakujte šesťkrát..

  Nemeňte východiskovú pozíciu. Začnite napínať svoje telo dopredu a udržujte chrbát rovno. Počas cvičenia je dôležité bedrovú chrbticu neohýbať..

  Postavte sa na všetky štyri, ohnite ľavú nohu v kolennom kĺbe a pomaly si na ňu sadnite. Súčasne je potrebné vziať pravú nohu späť, aby sa narovnal. Pokúste sa ju znížiť tak nízko, ako je to možné. Je možné, že počas tohto pohybu zažijete bolesť kĺbov. Nezastavujte sa však a pokračujte v práci. Toto cvičenie by sa malo vykonať 20-krát..

  Postavte sa na chrbát a pri výdychu začnite zdvíhať zadok čo najvyššie. Návrat do východiskovej polohy by mal byť nadýchnutý. Vykonajte cvičenie 30-krát.

  Zostaňte ležať na rukách s rukami za hlavou a mierne ohýbajte kolenné kĺby. Pritlačte bradu k hrudníku a začnite vydýchnuť a krútiť telo. Pohyb sa musí vykonávať, až kým sa vo svaloch lisu neobjaví pocit mierneho pálenia..

  Položte gumenú bandáž na zem s nohami. Konce obväzu sa musia držať rukami. Začnite zdvíhať ruky čo najvyššie. Toto je pomerne ťažké cvičenie, ktoré si vyžaduje slušné úsilie. Musí sa to urobiť 15-krát.

 • Postavte sa na chrbát a napnite končatiny. Pri nadýchaní začnite zdvíhať ruky a nohy zo zeme a zdvíhajte ich čo najvyššie. Celkom 15 opakovaní.

 • Bubnovského gymnastika po prebudení

  Podľa systému Dr. Bubnovského musia byť niektoré cviky vykonané okamžite po prebudení. Možno budú môcť nahradiť ranné cvičenia. Na vykonanie Bubnovského cvičenia chrbtice doma po prebudení nemusíte vstávať z postele. Napriek ich jednoduchosti budú pre vaše telo veľmi prospešné..

  Sú primárne určené na vývoj chrbtice. S ich pomocou môžete tiež posilňovať kĺby nôh. V každom pohybe musíte vykonať 20 - 30 opakovaní.

   Cvičte, aby ste posilnili chodidlo - postavte sa na vyvýšenú plošinu a uchopte nejakú podporu, aby ste udržali rovnováhu. Začnite znižovať a zdvíhať päty vzhľadom na výšku. Pohyb vám pomôže spomaliť vývoj kŕčových žíl a plochých nôh.

  Odpudzovanie - zaujmite polohu na bruchu a mierne roztiahnite nohy do strán. Začnite odtiahnuť prsty od vás. Tento pohyb môžete vykonať dvoma nohami súčasne alebo striedavo.

  Stiahnutie brucha - bez zmeny východiskovej polohy, ohnite kolenné kĺby a stlačte chodidlá do zeme. Položte jednu dlaň na brucho a ovládajte, ako je nafúknutá a znížená pri vdychovaní a výdychu.

  Ťahania - keď ležíte na chrbte, napnite končatiny a uvoľnite ich. Pri výdychu začnite zdvíhať chrbát a uchopte kolenné kĺby, ktoré by sa mali ohýbať.

  Most - zostávajúc v rovnakej východiskovej polohe, začnite zdvíhať zadok a zároveň trhajte lopatky zo zeme. Mali by ste sa oprieť o nohy a plecia.

  Päsť - ľahnite si, začnite čo najviac tlačiť prsty na nohách a potom ich uvoľnite.

  Šašo - Otáčaním dolnej časti nohy v polohe na chrbte roztiahnite veľké prsty do strán.

  Rotácia - v rovnakej počiatočnej polohe sa začne otáčať v stopách, čím sa vyvíja kĺb. Udržujte prsty na prstoch.

 • Kolesá - ležiace na chrbte, mierne ohnite kolenné kĺby. Začnite sťahovať ponožky, kým sa panva neposunie. Pohyb sa musí vykonať s každou nohou postupne.

 • Užitočné odporúčania pre vykonávanie Bubnovsky cvikov na chrbticu

  Na záver by som rád uviedol niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu čo najlepšie využiť Bubnovského gymnastiku..

   Pri liečbe kĺbov a chrbtice nestačí iba jedno cvičenie na úplné vyliečenie. Odporúčame poradiť sa so špecialistom o radu, ktorý vyberie potrebné lieky.

  Ak budete mať pri výkone pohybov mierne bolesti svalov a kĺbov, nebojte sa ich. Znamená to len, že ste na správnej ceste..

  Denná potreba mierne zvýšiť zaťaženie.

 • Gymnastika Dr. Bubnovsky nereguluje presný čas cvičenia. Je len na vás, kedy presne ich splníte. V tejto záležitosti vám odporúčame riadiť sa vlastnými biologickými rytmami..

 • Mnoho odborníkov a bežných ľudí si je istých, že Bubnovského cviky na chrbticu doma sú revolučným systémom, ktorý dokáže vyriešiť veľké množstvo problémov pohybového aparátu. Je veľmi dôležité pravidelne cvičiť a zvyšovať záťaž.

  Viac sa dozviete viac o Bubnovského cvičeniach na chrbticu doma z nasledujúceho videa:

  Bubnovsky cvičí chrbát a kĺby

  Upozorňujeme na odporúčania a súbory cvičení od chrbta a kĺbov od Dr. Bubnovského, ktoré môžete používať sami doma..

  Všetky cvičenia sú založené na unikátnej metodike Bubnovského - kinezoterapie, ktorá pomáha obnoviť funkcie končatín, pohybového aparátu, chrbtice, kĺbov, väzov, svalov a vnútorných orgánov. Táto gymnastika sa výrazne líši od pravidelnej cvičebnej terapie, poskytuje sanitku doma, pomáha rýchlo zmierniť bolesť a má dlhodobý pozitívny účinok..

  Dôležité pravidlá pre cvičenie

  • Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby prekonali bolesť, t. keď vykonávate akékoľvek cvičenie, musíte prekonať bolesť - to je hlavné pravidlo Bubnovského techniky. Bolesť svalov je preťaženie, ktoré narúša krvný obeh a tok lymfy, ktorý ničí okolité tkanivá..
  • Frekvencia cvičenia - 1 alebo 2 dni na udržanie svalového tonusu.
  • Na zmiernenie bolesti vždy vydýchnite s námahou, námahou.
  • Na konci tréningu si za studena trite kĺby, aby ste zabránili opuchom.

  Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

  1. Relaxačné na kolenách

  Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane.

  2. Zadné vyklenutie

  Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Počas výdychu jemne ohnite chrbát nahor, pri inhalácii jemne ohnite chrbát dolu.

  Poznámka: Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Eliminujte náhle pohyby.

  3. Krok napínania

  Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Posaďte sa na ľavú nohu a zároveň natiahnite pravú nohu dozadu. Ľavú nohu potiahnite dopredu, sklopte sa. Pri pohybe: pravá ruka, ľavá noha - striedavo. Dýchanie: výdych v koncových bodoch.

  Poznámka: pohyb je povolený prekonaním bolesti. Každý ďalší krok sa snaží zväčšiť šírku kroku a dosiahnuť maximum. Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Náhle pohyby musia byť vylúčené.

  4. Čerpanie

  Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Pokúste sa natiahnuť telo čo najďalej dopredu, pričom sa dôraz kladie na kolená a dlane.

  Poznámka: neohýbajte sa v dolnej časti chrbta!

  5. Natiahnutie chrbta

  Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Ohýbaním ramien v lakťových kĺboch ​​nadvihnite telo na podlahu. Z tejto polohy na výdychu vyrovnajte ruky, snažte sa spustiť panvu na pätách a napnite svaly dolnej časti chrbta..

  Poznámka: 5-6 opakovaní.

  6. Natiahnutie brucha

  Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch, ruky za hlavou, „stlačte“. Pritlačte bradu k hrudníku, pri výstupe ohnite trup, snažte sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknite sa lakťov kolien..

  Poznámka: Prvé 3-4 pohyby sa môžu vykonávať bolesťou. Počet opakovaní nie je obmedzený, snaží sa dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch. Na zvýšenie účinku cvičenia je povolená kryokompresia (stláčanie ľadom) pod spodnou časťou chrbta počas dynamickej fázy cvičenia..

  7. Nadvihnite panvu

  Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri výdychu sa pokúste panvu odtrhnúť čo najvyššie (polovičný most) a pri inšpirácii ju spustite.

  Poznámka: 10 až 30 opakovaní, prestávka medzi pohybmi 1 - 2 sekundy.

  Po ukončení cvičení sa komplex môže opakovať ešte 1-2 krát.

  Cvičenie chrbtice s neustálou bolesťou

  Ak máte neustále bolesti chrbta, ktoré vám bránia chodiť a dokonca spať, použite tieto metódy:

  1. Pripravte kryokompresor (studený obklad s ľadom), môžete použiť vrece mrazených potravín. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, vždy na podlahe, vložte kryokompresor pod spodnú časť chrbta. Postavte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli ohnuté na kolenách. Ruky za hlavou. Nadvihnite telo na kolená a ohnite iba v hrudi. Urobte maximálny počet opakovaní.
  2. Východisková pozícia - dôraz na kolená a dlane (všetky štyri). Jemne ohnite chrbát, vydýchnite späť hore, vdychujte späť nadol. Urobte minimálne 20 opakovaní.
  3. Pripravte stabilný expandér tak vysoko, ako je to možné na stene. Východisková pozícia - sedí na podlahe chrbtom k stene, medzi stenou a chrbtom môžete položiť veľkú guľu. Expandér je nad vami. Pripojte jeden koniec expandéra k nohe a roztiahnite nohy dopredu, aby ste cítili napätie. Zdvihnite svoju rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, potom ju znova narovnajte do pôvodnej polohy. Urobte maximálny počet opakovaní.

  Bubnovského cvičenie doma predstavuje účinné terapeutické cvičenie chrbtice, kĺbov a krku. Sprievodca fotografiou + videom

  Pred miliónmi rokov, keď sa prvá opica narovnala a začala chodiť po dvoch nohách, odsúdila chrbty miliárd ľudí na zložitú prácu..

  Priama chrbát je naša sila, ale zároveň, keď si udržiavame nesprávny obraz, a naša slabosť.

  S chrbtom sú spojené desiatky rôznych chorôb a problémov. Môžu byť spôsobené mechanickými zraneniami, genetickými abnormalitami alebo získanými chorobami..

  Jedna vec v nich zostáva vždy nezmenená, je to bolesť, ktorá sprevádza človeka všade a nedovoľuje mu ísť ani v posteli..

  Cvičenia doktora Bubnovského doma môžu zmierniť príznaky a dokonca zmierniť problém praktizovania.

  Podstata metodiky

  Podľa Bubnovského musia cvičenia na chrbticu nevyhnutne zahŕňať aktívny pohyb. Je to kľúč k odstráneniu akýchkoľvek problémov spojených s pohybovým aparátom..

  Medzi jeho kurzy patrí silový tréning a strečing svalov..

  Adekvátna záťaž zlepšuje krvný obeh v tele, čo vám umožňuje zbaviť sa krvných stáz a zápalu.

  Lekár je presvedčený, že zápal, ktorý sa aktívne vyvíja so sedavým životným štýlom, spôsobuje u pacientov ostrú bolesť.

  Zadné cviky doma Bubnovsky sa vyvíjal nezávisle, keď bol po ťažkej nehode na invalidnom vozíku.

  Použitím a rozvojom tejto techniky sa dokázal zotaviť sám a rozhodol sa pomôcť iným ľuďom to urobiť..

  Identifikoval hlavné oblasti, ktoré treba sledovať, ako napríklad:

  • posilnenie pohybového aparátu;
  • normalizácia kardiovaskulárneho systému;
  • odstránenie nadmerného zaťaženia chrbtice;
  • zlepšenie krvného obehu a inervácia vnútorných tkanív.

  Výhody tejto techniky sú:

  • výber cvikov, ktoré zohľadňujú charakteristiky každého oddelenia tela;
  • rovnomerné zaťaženie všetkých šliach, svalov a kĺbov;
  • zlepšenie krvného obehu a inervácie v tele;
  • normalizácia hormonálneho pozadia, ktorá vedie k zlepšeniu nálady;
  • zvýšená flexibilita;
  • triedy sa môžu konať v telocvični aj doma.

  Všetky cviky Bubnovsky môžete vykonávať doma s expandérom. Tým sa zvýši rýchlosť regenerácie s primeraným prístupom k ich použitiu..

  Postuláty techniky

  Cvičenie nie je jediné, čo lekár ponúka. Sú základným prvkom, bez ktorého k zotaveniu nemôže dôjsť..

  Správne dýchanie

  Dýchanie je nástroj, prostredníctvom ktorého je možné urýchliť obnovenie nervového systému.

  Dýchací proces je vedomý a nevedomý. Leží na hranici, ktorú ľudstvo ešte nemôže voľne prekročiť.

  Dýchanie je most, cez ktorý môžeme pôsobiť na podvedomie.

  Preto musíte sledovať, ako dýchate. Malo by sa to robiť pomaly a snažiť sa kontrolovať každý dych.

  Zlepšenie stravy a zvýšenie príjmu tekutín

  Vďaka modernému životnému štýlu človek zabudne na zdravé stravovanie. V snahe času konzumujeme rýchle občerstvenie a nevyvážené jedlo. To vedie k hromadeniu solí v tele a nedostatku vitamínov..

  Preto je vhodné začať konzumovať potraviny obsahujúce základné makro a mikroživiny..

  Okrem toho môže dehydratácia viesť k zhrubnutiu krvi a spomaliť proces regenerácie. Preto musíte denne vypiť najmenej 2 litre čistej vody.

  Lekcia plávania

  Takmer všetci lekári odporúčajú navštíviť bazén. Charakteristickým rysom tohto typu činnosti je práca všetkých svalov v tele, ale záťaž chrbtice sa úplne uvoľní..

  To vám umožní posilniť svalový rámec tela bez rizika poškodenia alebo nadmerného zaťaženia stavcov a nervov..

  Pravidelné vodné postupy navyše zvyšujú imunitu, čo priaznivo ovplyvňuje rýchlosť regenerácie..

  Ako robiť cvičenia

  Tí, ktorí sa rozhodnú začať robiť Bubnovsky cviky doma, by mali začať s najjednoduchšími cvikmi..

  Prvé liečebné obdobie je adaptívne. Zameriava sa na počiatočné posilnenie svalov a šliach, ktoré bude hlavnou záťažou na začiatku cvičenia.

  Lekár odporúča ráno, bez ponáhľania, vstať z postele, urobiť najjednoduchšie pohyby v posteli, aby sa telo pripravilo na prácu.

  Cvičenia s posteľnou súpravou

  • Ležiac ​​na chrbte a začnite striedavo pohybovať prstom od vás, miernym úsilím prstami smerom k sebe.
  • Začnite bočné ohyby chodidiel a mierne roztiahnite nohy. Na väčšie naklonenie musíte vyvinúť malú silu, ale nezaťažujte ju.
  • Stlačte prsty na nohách a roztiahnite ich.
  • Na druhej strane vytiahnite päty k lepkavým svalom a posúvajte sa po posteli.
  • Ohýbajte kolená a roztiahnite ich od seba, aby ste mohli boky sklopiť dovnútra. Stláčajte nohy striedavo a pokúšajte sa kolenom dotýkať postele.
  • Pokúste sa dostať koleno k brade jedným kolenom, zatiaľ čo druhú nohu držte v pokoji..

  Tieto cvičenia podľa metódy Bubnovsky doma by sa mali vykonávať 10 až 20-krát v závislosti od úrovne bolesti. Ak sú určené na prevenciu, môžete ich počet zvýšiť.

  Celé hodiny

  Po dokončení prvej fázy v posteli môžete pokračovať v závažnejších cvičeniach.

  V takom prípade musíte začať s najmenšími. Nadmerné nadšenie často viedlo k zhoršeniu stavu pacienta.

  Preto musíte najprv vykonať základný komplex a postupne k nemu pripojiť zložitejšie cvičenia.

  Ak chcete spustiť zadok na pätách (ak je to možné), začnite sa zhlboka nadýchať, čo by malo skončiť ostrým výdychom..

  Ležiaci na vašej strane, oprieť sa o podlahu s rukou, ktorá je k nej pritlačená, a ten na vrchu sa snaží dostať na koleno. Je možné zdvihnúť telo a opierať sa o ruku pritlačenú k podlahe.

  Nasadnite všetky štyri a spojte kolená. Po zdvihnutí znížených nôh z podlahy začnite vrtieť zadok v jednom smere a nohy v druhom.

  Postavte rovno s ramenami rozmiestnenými od seba. Na inšpiráciu zdvihnite ruky pred sebou do úrovne očí. Pri výdychu pomaly ohýbajte kolená a dlaňmi na ne položte dlane. Po inšpirácii sa narovnajte a zopakujte postupnosť.

  Na internete nájdete rôzne videá z Bubnovského cvičení doma, na ktorých je jasne preukázaná technika vykonávania.

  záver

  Bubnovského cvičenie doma koriguje prietrž, osteochondrózu a zápalové reakcie v chrbtici. Je to skvelá príležitosť na návrat k normálu pre tých, ktorí sú zvyknutí na denné nepohodlie spojené s bolesťou chrbta..

  Pravidelné vykonávanie, podľa tvorcu techniky, nielen zbaví príznaky, ale tiež vylieči niektoré choroby.

  To nám umožňuje s istotou odporučiť implementáciu tejto techniky každému, kto trpí bolesťou chrbtice, a zabrániť ich vzhľadu..

  Veľkou výhodou týchto cvičení je jednoduchosť ich vykonávania a schopnosť ich viesť doma, bez ďalšieho vybavenia.

  Bubnovsky gymnastika pre krk, kĺby, s kýlou chrbtice doma

  Gymnastika metódou S.M. Bubnovsky sa čoraz viac používa doma. Dôveryhodnosť jeho vývoja je spôsobená skutočnosťou, že sa mu ako praktickému postihnutému po vážnom zranení podarilo úplne uzdraviť. Sergei Mikhailovich je lekárom lekárskych vied a jeho zásluhou je systematizácia všetkých existujúcich metód cvičebnej terapie..

  Hlavné princípy liečby a rehabilitácie Bubnovsky

  Kinesitherapy, ktorého zakladateľom je S.M. Bubnovsky je jedinečný spôsob využívania fyzických cvičení ako základu rehabilitačnej liečby a prevencie mnohých chorôb. Jeho základný princíp možno považovať za trvalý pohyb bez ohľadu na závažnosť stavu.

  Okrem toho sú tieto zásady zaobchádzania založené na:

  • Prístupný a zrozumiteľný teoretický základ.
  • Komplexné uplatňovanie všetkých existujúcich metód cvičebnej terapie.
  • Motivácia pacienta bojovať za uzdravenie.
  • Systematické striedanie a opakovanie potrebných komplexov a individuálnych cvičení.
  • Využitie systému jednotlivých úloh.
  • Použitie potrebných simulátorov.
  • Zahrnutie prvkov psychoterapie a meditácie do systému liečby.

  3 adaptívne cvičenia pre každého

  Bubnovského gymnastika doma začína jej adaptívnou verziou. Podstatou adaptívnej gymnastiky je pripraviť sa na intenzívnejší a cielenejší tréning. Hlavnou výhodou je jednoduchosť a dostupnosť cvičení, ktoré umožňujú ich neobmedzené používanie v domácich úlohách.

  Adaptívna gymnastika zahŕňa viac ako 100 cvičení. V praxi však nie je potrebné používať naraz.

  Najbežnejšie a prístupné všetkým týmto:

  kľučky

  Push-upy pomáhajú normalizovať prietok krvi vertebrálnymi tepnami. Výsledkom je zlepšenie prísunu krvi do mozgu. Pri vykonávaní musíte vziať do úvahy svoj stav. V prípade ochorení chrbtice a kĺbov sa cvičenie vykonáva pomalým tempom s plynulými pohybmi.

  Ľahnite si na zem, ruky ohnuté na lakte, dlane s prstami dopredu naklonenými na podlahe vedľa hrude. Vaše prsty sa opierajú o podlahu. Vykonajte tri kliky. Pri spúšťaní tela sa nadýchnite, pri zdvíhaní - výdych. Po vykonaní troch push-upov si sednite na kolená, zadok sú spustené na päty.

  Zdvihnite rovné telo nahor, boky kolmo na nohy. Na vzostupe - nádych, dole - výdych. Opakujte trikrát a vráťte sa do push up. Počet cyklov - podľa zdravotného stavu, najmenej však tri. Pri každom výdychu zakričte: „Ha!“ V ideálnom prípade je potrebné zvýšiť počet opakovaní na 100 za deň.

  Cvičenie brucha

  Vykonáva sa ležanie na chrbte. Nohy ohnuté na kolenách, ruky natiahnuté za hlavu, dlane zložené. Brada je pritlačená k hrudníku. Pri výdychu odtrhnite lopatky z podlahy a držte ich čo najviac. Vytiahnite brucho. Opakujte čo najviac. Zvýšte každý deň opakovanie..

  Spevnenie chrbta a roztiahnutie zadnej strany stehna

  Ležiace na bruchu, ramená ohnuté v lakťoch sú umiestnené rovnobežne s telom s opierkou o dlaň. Ako ste výdych, to max hojdačka s jednou nohou hore. Opakujte 10 krát. To isté urobte s druhou nohou. Potom sa pokúste zdvihnúť obe nohy naraz. Neprepadajte panike, ak nemôžete okamžite. Cvičenie nie je najjednoduchšie, takže musíte dosiahnuť čistý výkon postupne.

  Gymnastika Dr. Bubnovsky kvôli bolesti v chrbtici

  Bubnovského gymnastika doma je spravidla predpísaná ako domáca úloha na preventívne a terapeutické účely. Účelu gymnastiky predchádza komplexné vyšetrenie, pretože spolu s indikáciami pre použitie komplexov existuje aj niekoľko kontraindikácií..

  Indikácie pre vymenovanie gymnastiky kontraindikácie

  relatívnaabsolútny
  • Nestabilita chrbtových segmentov.
  • Osteochondróza lumbosakrálnej.
  • Posttraumatické a pooperačné podmienky.
  • Skolióza a zhoršené držanie tela.
  • Paralýza a paréza.
  • Kýla a výčnelok.
  • Bolesť v chrbtici s funkčným poškodením.
  • Ochorenia obličiek a pečene nad prvou.
  • Onkologické choroby chrbtice.
  • Dekompenzovaná kardiovaskulárna choroba.
  • Chirurgické zákroky na iných orgánoch (na začiatku pooperačného obdobia).
  • Zranenia spojené s prasknutím väzov a svalov.
  • Stavy po operácii chrbtice.
  • Zhubné nádory.
  • Akékoľvek krvácanie.
  • Podmienky pred infarktom a pred zdvihom.
  • Zlomeniny trubice.

  Pre každý typ chorôb pohybového aparátu bola vyvinutá jeho vlastná metodika, ale cvičenia sa môžu duplikovať v každom komplexe..

  Bubnovská gymnastika s osteochondrózou

  Doma môže byť osteochondróza porazená pomocou Bubnovského gymnastiky.

  Táto bežná choroba spôsobuje problémy veľkému počtu ľudí. Jeho exacerbácie sú často sprevádzané silnou bolesťou. Komplexy cvičení vyvinuté S.M. Bubnovsky, zbavte sa príznakov osteochondrózy a tiež prispievajte k obnove funkcií svalového tkaniva, normalizácii krvného obehu a motorickým funkciám.

  Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

  V prípade osteochondrózy krčnej chrbtice by cvičenia mali byť zamerané na obnovenie pohyblivosti stavcov.

  Najlepšie cvičenia sú:

  1. Natiahnite krk dopredu a zdvihnite bradu. Po popísaní brady oblúka v smere hore a napravo ich natiahnite k ramenu. To isté urobte doľava.
  2. Nakloňte ucho k ramenu a zároveň zdvíhajte bradu. Zablokujte polohu. Pomaly urobte podobný pohyb ako druhé rameno.
  3. Simulujte pohyb útočiacej husi: spustite bradu k hrudníku a zdvihnite ju dopredu po oblúku. Súčasne roztiahnite krk vpred. Keď sa vrátite k IP hlave, nemali by ste byť vyhodení späť. Ak sa ukáže, potom môžete pri pohybe použiť hornú časť hrudníka.
  4. Posuňte bradu k hrudníku. Potom jemne zdvihnite pozdĺž oblúka a hlavu otočte na pravú stranu. Pozrite sa na strop a horný oblúk vráťte hlavu do priamej polohy. Vykonajte rovnaké pohyby doľava.
  5. Otočte hlavu vo zvislej polohe. Otáčky sú vykonávané hladko, s plnou amplitúdou. V krajnej polohe pripevnite hlavu na 1 - 1 sekundu.
  6. Položte ruku na opačné rameno a predlaktie zdvihnite rovnobežne s podlahou. Dajte na ňu bradu a zatlačte ju na pocit napätia vo svaloch základnej zóny lebky. Stlačte 4-5 sekúnd. Potom urobte všetko opačným smerom.
  7. Zdvihnite obe ruky nahor a vyklopte dozadu. Brada vpred a hore, natiahnite krk vpred.
  8. Aby ste vyhladili čepele, roztiahnite ruky: jednu hore a nabok, druhú - dole a nabok. Vráťte sa do východiskovej polohy a všetko urobte vertikálnou zmenou polohy rúk.

  Najúčinnejšie a neškodné cvičenia z metódy S.M. Bubnovsky. Mnoho žien sa im snaží posilňovať silové cvičenia. V tejto súvislosti je potrebné poskytnúť radu: pri tréningu na cervikálnu osteochondrózu nepoužívajte sily a cvičebné cvičenia bez vymenovania lekára..

  Hrudná osteochondróza

  Osteochondróza hrudnej chrbtice je oveľa menej častá ako iné choroby chrbtice. Dôvodom je prítomnosť dostatočne silného svalového korzetu a obmedzená pohyblivosť oddelenia. Jej zákernosť však spočíva v zložitej diagnóze: príznaky sú veľmi podobné ochoreniam iných orgánov.

  Preto pred ukončením úplného vyšetrenia a presnej diagnózy nestojí samoliečba za to.

  Nasledujúce úlohy možno navrhnúť ako domácu úlohu pri tejto chorobe:

  1. Zdvihnite ramená, zaistite ich na úkor 10 - návrat do IP.
  2. Narovnajte lopatky, počítať na 10, potom maximalizujte ramená vpredu, akoby sa sklopili na polovicu.
  3. Malá rotácia ramien: končeky prstov - na pleciach. Lokty popisujú maximálne možné kruhy. Štyri počty sa otáčajú dopredu, štyri počty sa obrátia. Opakuje sa v každom smere - najmenej desať.
  4. V póze „mačka“ ohnite chrbát. Zamknite na niekoľko sekúnd. Relaxujte a opakujte.
  5. Posaďte sa na stoličku s rovným chrbtom a zatvorte ruky natiahnuté dopredu do hradu. Hornú časť tela otočte 5-krát rôznymi smermi.

  Gymnastika s medziobratlovou kýlou a osteochondrózou lumbosakrálnej

  Bubnovsky gymnastika doma je veľká časť venovaná liečbe najzávažnejších chorôb chrbtice. Jeho spodné časti sú náchylnejšie na patológie ako iné. Ich choroby majú najzávažnejšie následky a ich liečenie je ťažšie..

  Cvičenie na akútnu bolesť

  Začiatok liečby sa najčastejšie zhoduje s prítomnosťou akútnej bolesti. Pre úspešnú liečbu je potrebné najprv zastaviť bolesť.

  Existuje niekoľko účinných cvičení, ktoré môžu obnoviť motorické funkcie a zmierniť bolesť:

  1. Krútenie. Ležiac ​​ohýbajte kolená a položte ruky na chrbát hlavy. Dotiahnite kolená k lakťom a striedajte pohyb končatín.
  2. Chôdza na všetkých štyroch. Najjednoduchšie cvičenie, na ktoré nepotrebujete žiadne školenie. Jediná vec, ktorú treba vziať do úvahy, je, že protiľahlé horné a dolné končatiny sa pohybujú súčasne.
  3. Rozťahovanie stojace. Nohy sú širšie ako plecia, sklopenie každej nohy je vykonávané striedavo.
  4. Polovičný most. Vykonáva sa ležanie na chrbte. Panva je zdvihnutá a spustená s prehnutím v dolnej časti chrbta.

  Komplex pre lumbosakral

  Nižšie sú uvedené najlepšie Bubnovsky cvičenia vo forme univerzálneho liečebného komplexu pre domáce úlohy:

  1. Zadok chôdze. Sediaci na podlahe, ruky zložené na hrudi, na zadok, aby sa dostali meter dozadu a dopredu. Urobte také prihrávky od 10 do 15.
  2. Priehyb s krútením. Ohnite chrbát zákrutami rôznymi smermi, zakaždým, keď dosiahnete opačný členok.
  3. Nakloní sa dopredu. Stojte, ruky nad hlavou. Nakloňte sa dopredu a natiahnite prstami. Opakujte 10-15 krát.
  4. Bočné svahy. Rozložte šírku ramien nôh od seba, zdvihnite jednu ruku nahor a druhú - nižšie. Nakloňte sa k strane oproti zdvihnutej ruke. Vymeňte si ruky a nakloňte ho iným spôsobom.
  5. Zdvíhajte ruky. Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky dopredu. Polož svoju hlavu na ľavú tvár. Odtrhnite hrudník a pravé rameno od podlahy. Pri návrate do východiskovej polohy položte hlavu na pravú tvár. To isté urobte ľavou rukou. Vykonajte desaťkrát.
  6. Zdvihnite ruky. Táto technika je opísaná v predchádzajúcom cvičení, ale obidve ruky stúpajú naraz.
  7. Kat. Pri výdychu na všetkých štyroch stupňoch sa ohnite chrbát na maximum, zablokujte sa a nedýchajte. S dychom sa vráťte k SP. Pri výdychu ohnite chrbát a zamknite ho. Počet opakovaní párov pohybov - 10-15.
  8. Bicykel. Na chrbte natiahnite ruky rovnobežné s telom, nohy ohnuté. Zdvihnite boky kolmo k podlahe. Vykonajte pohyby podobné pedálovaniu bicykla.
  9. Kolo s zvratmi. Leží na chrbte, dlane na zadnej časti hlavy. Dostaňte koleno na opačný lakť pri súčasnom prichádzajúcom pohybe ramena a lakťa. Opakujte s dvoma končatinami.
  10. Zdvihnite panvu. Pri ležaní na podložke ohnite kolená v kolenách tak, aby boli chodidlá v blízkosti zadku. Držte sa za členky rukami, zdvihnite panvu a ohýbajte chrbát.

  Gymnastika so skoliózou chrbtice

  Skolióza sa spravidla vytvára v detstve a dospievaní a je vážnym a nie úplne pochopeným problémom. Jeho liečba je zdĺhavý a namáhavý proces..

  CM. Bubnovsky vyvinul metódu použitia kinezoterapie na liečbu tejto patológie:

  1. Nasadnite si všetky štyri a vydychujte si zadok na pätách, ohnite chrbát a zhlboka sa nadýchnite..
  2. V rovnakej polohe vykonajte striedavé hojdačky hore nohami a do strán..
  3. IP je uložená. Zníženie panvy na bok pred nástupom bolesti. Neroztrhajte kolená z podlahy.
  4. Počas inhalácie v rovnakej polohe ohnite spodnú časť chrbta a zdvihnite hlavu, aby ste videli strop. Ohnite spodnú časť chrbta a zdvihnite hlavu a pri výdychu spustite bradu a vyklente chrbát.
  5. Ležiac ​​na chrbte a sklopené nohy kolená k podlahe striedavo v oboch smeroch.
  6. V tej istej IP vezmite jednu nohu oboma rukami a potiahnite ju do žalúdka. To isté urobte s ostatnými končatinami. Ak je to možné, dotiahnite obe nohy súčasne..
  7. Kliešte na kolenách. Potom - v polohe „doska“.

  Bubnovsky gymnastika pre kolenné kĺby

  Artritída a artróza chorôb kolenného kĺbu sú veľmi časté. Spôsobujú pacientom veľa utrpenia av niektorých prípadoch vedú k invalidite..

  Sergei Mikhailovich vyvinul samostatnú metodiku na boj proti týmto chorobám:

  1. Ležia na chrbte, striedavo hladko ohýbajú a uvoľňujú nohy v bedrových a kolenných kĺboch.
  2. „Bicykel“ leží na chrbte.
  3. "Vertikálne nožnice".
  4. „Horizontálne nožnice“.
  5. Natiahnutie chodidla a členku. Ležiace nohy k sebe, „ťahajte“ špičky prstov na seba tak, ako je to len možné. Po pár sekundách upokojenia a opakujte postup.
  6. Leží na boku, aby zdvihol a znížil rovné nohy. Ak to nefunguje ihneď, najprv ho zdvihnite. Po niekoľkých cvičeniach sa pokúste zdvihnúť obidve naraz. Po 10 opakovaniach sa prevráťte na druhú stranu.

  Gymnastika na simulátore Bubnovsky (MTB)

  Simulátor Bubnovsky sa používa pri mnohých chorobách, takže komplexy boli vyvinuté pre každú z nich. Počet cvičení - viac ako 50.

  Najuniverzálnejšie sú uvedené nižšie:

  1. Potiahnutie horného bloku.
  2. Spodná sila jednotky.
  3. "Shargi" (trakcia zdola na úrovni bokov).
  4. Túžba po sebe, ohýbanie lakťov.
  5. Ťah zhora nadol.

  Súbor cvičení Bubnovského na gymnastickej loptičke

  Fitball je už dlho medzi ženami jedným z najobľúbenejších gymnastických prístrojov. Mnohí veria, že táto obrovská loptička je úplne bezpečná a v porovnaní s klasickými cvičeniami znižuje stres. Preto sa odporúča používať ho u ľudí so zlou fyzickou zdatnosťou a vysokou nadváhou..

  Tento názor je jasnou mylnou predstavou a na začiatku liečby chorôb chrbtice sa neodporúča používať fitball. Toto je možné vykonať po ukončení počiatočného alebo adaptívneho školiaceho kurzu..

  Hlavné cvičenia, ktoré S.M. odporúča Bubnovsky:

  1. Ľahnite si na brucho so svojím žalúdkom, aby telo viselo. Nohy sú pevne spojené. Na výdychu nadvihnite telo rovnobežne s podlahou, pridržte a vráťte sa do pôvodnej polohy.
  2. IP je rovnaká. Ruky sú opierané o dlane a lakte. Na výdych zdvihnite rovné nohy, zaistite ich a sklopte.
  3. Ľahnite si na loptu a zároveň držte telo rovnobežné s podlahou. Spolieha sa na priame zbrane. Otáčajte hlavou v oboch smeroch tak, aby ste videli vaše päty.
  4. Kľačiaci, chytiť loptu za ruky a pokúsiť sa vytiahnuť bez toho, aby si namáhali chrbtové svaly.

  Cvičenie na rozšírenie chrbtice

  Expandéry alebo gumové tlmiče sú jedny z najdostupnejších možností vybavenia pre domáce fitness. S ich pomocou môžete vykonať desiatky cvičení..

  Najbežnejšie z Bubnovského cvičení:

  1. Ľahnite si na chrbát a uchopte podporu. Nohou vytiahnite tlmič pripevnený k hornej časti steny. Trakcia sa dosiahne, kým sa päta nedotkne podlahy.
  2. To isté, ale s dvoma nohami.
  3. Ľahnite si na brucho a ohnite nohu (alebo oboje) do kolenného kĺbu, aby ste dosiahli ťah rozpínacieho zariadenia pripevneného k spodnej časti steny..
  4. Náraz kolena do žalúdka sa vykonáva rovnakým spôsobom, ale leží na chrbte.
  5. Naťahovanie nôh na všetkých štyroch.

  Zotavovacie cvičenia na zlomeninu chrbtice

  V prípade poranení miechy sa cvičenia predpisujú od prvého dňa po operácii. V posteli:

  1. Ohýbaním nôh zdvíhajte hlavu a ramená. Tešíme sa.
  2. Nohy sú rovné. Dosah na prsty.
  3. To isté, jedna noha spočíva na druhej..

  Po zrušení odpočinku na lôžku:

  1. Z náchylnej polohy zdvihnite chrbát a položte si nohy a lakte.
  2. Ležiaci na bruchu, položený na lakte, zdvíhajte hlavu a ramená.
  3. "Bicykel".

  Poplatky za staršie osoby

  Bubnovsky gymnastika doma je najvýznamnejšia pre starších ľudí.

  Pre najstaršie vekové skupiny existujú pomerne cenovo dostupné cvičenia:

  • Popíjanie. Môžu sa uskutočňovať v ľahu, sedieť a stáť..
  • Svahy. Vyrábané stojace aj sediace.
  • Otáčky hlavy, panvy a tela.
  • Vis na vodorovnej lište.
  • Stoličky push up.
  • drepy.

  Materiál uvedený v článku ukazuje, že gymnastika metódami S.M. Bubnovsky sa môže používať v nemocnici alebo v ambulancii aj doma. V každom prípade je schopný zmierniť priebeh chorôb a vo väčšine prípadov viesť k pretrvávajúcej remisii..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Akákoľvek choroba chrbtice, najmä medzistavcová prietrž, sa vyznačuje jedným veľmi nápadným príznakom - bolesťou. Ale ako určiť prietrž chrbtice, ak sú príznaky chorôb chrbta takmer rovnaké?
  Určite ani jedno tehotenstvo v našej dobe neprejde bez komplikácií, drobných problémov, vyššej moci. Jedným z týchto problémov pri narodení dieťaťa je pupočná kýla. Čo je to choroba?
  V modernej spoločnosti sa lumbosakrálna spondylóza neobjavuje po 40 rokoch, ale je diagnostikovaná u mnohých mladých ľudí vo veku 28 - 35 rokov. Toto degeneratívne dystrofické ochorenie spojené s komplexnou deštrukciou chrbtice môže viesť k invalidite a strate schopnosti samostatne sa pohybovať v priestore.