loader

Hlavná

Liečba

Ako sa cvičia pri hernii krčnej chrbtice?

Aby sa bolesť neprestávala obťažovať a bolo možné viesť pohodlný život, je potrebné každý deň vykonať sériu kýly krčnej chrbtice. Terapeutické cvičenia uprostred choroby, keď je bolesť veľmi ostrá, sú zamerané hlavne na relaxáciu, takže záťaž chrbtice je minimálna. Je potrebné si uvedomiť, že ostré zákruty hlavy môžu zosilniť bolesť. Aby sa krčka chrbtice nepoškodila, je lepšie ju pripevniť špeciálnym korzetom.

Kýla: detekovať a neutralizovať

Náš krk je pod obrovským tlakom. V našom storočí sú ľudia v neustálom napätí, trávia celý deň pri monitore, nenechávajú telefón z rúk, svaly sú oslabené a stiesnené. Každú sekundu si sťažujú na bolesť, stále častejšie sa mladí ľudia sťažujú na osteochondrózu a nádory v chrbte. Je to kvôli skutočnosti, že v krku je vzdialenosť od stavcov k stavcom extrémne malá. Pri ťažkých záťažiach dochádza k čiastočnému zníženiu medzistavcových platničiek, poškodeniu nervových zakončení, narušeniu práce vnútorných orgánov a následkom toho k výskytu silnej bolesti..

S vekom sa riziko prietrže výrazne zvyšuje. Poranenia chrbtice, niekedy chronické, majú tiež škodlivý vplyv na naše krčné stavce. Slabý tón a znížená motorická aktivita sú tiež príčinou bolesti. Pri hýrii vznikajú sťažnosti týkajúce sa:

 • Ostré bolesti v oblasti lopatiek, ktoré v pokojovej polohe prechádzajú do boľavín;
 • závraty;
 • únava
 • Chvenie končatín, slabosť prstov;
 • Znížená koncentrácia.

Ak sa takéto príznaky objavia, je potrebné poradiť sa s odborníkom, najčastejšie s nimi konzultuje neurológ a podrobiť sa úplnému lekárskemu vyšetreniu, ktoré nevyhnutne zahŕňa ultrazvukové vyšetrenie ciev, ako aj vyšetrenie MRI, ktoré ukazuje presnú polohu a veľkosť..

Liečba: keď je nabíjanie lepšie ako operácia

Kýla krčnej chrbtice je príčinou pekelnej myalgie, ktorú nemožno tolerovať. Môžete to zastaviť užívaním liekov, ktoré tiež odstránia opuch. Ak tradičné lieky ani tradičné lieky nepomáhajú, predpisujú sa hormonálne lieky proti bolesti. Na okamžitú úľavu od myalgie sa do postihnutej oblasti vstrekujú lieky. Po zastavení sa predpisujú lieky, ktoré pomôžu obnoviť medzistavcovú vzdialenosť s prietržami. Takéto lieky sa nazývajú chondoprotektory..

Trakcia môže zlepšiť pohyblivosť chrbtice počas kýly. Zvyšuje medziobratlovú vzdialenosť, vyrovnáva pohyblivosť a pružnosť chrbta ako celku. Pri správnom postupe akútna bolesť okamžite zmizne. Trakcia sa nevykonáva doma, vykonáva ju prvotriedny masér, ktorý je vysoko kvalifikovaný. Inak namiesto úľavy môžete získať ešte viac problémov..

V kritických situáciách, keď konzervatívne metódy liečby nepomohli, sa odporúča chirurgický zákrok. Indikuje sa, keď nie je účinná žiadna iná liečba..

Fyzikálna terapia je najlepším spôsobom, ako zabudnúť na bolesť a relaps. Známy lekári a odborníci vyvíjajú a upravujú výcvik krčnej chrbtice, ktorý pomáha zabudnúť na problémy so stavcami. Slávny lekár Sergei Bubnovsky vyvinul celý program liečby problematických chrbtov. Kinesitherapy posilňuje stavce a väzy. Gymnastika s herniou krčnej chrbtice, ktorú vytvoril Valentin Dikul, obnovuje pohyblivosť stavcov.

Športový výcvik a regenerácia

Správne zvolená fyzická aktivita pomôže zabudnúť na bolesť, ktorá vedie k vyčerpaniu, zmenšuje veľkosť nádoru, obnovuje pružnosť a zlepšuje celkový stav tela. Cvičenia na herniu krčnej chrbtice významne zvyšujú účinok tradičnej liečby tabletkami a fyzioterapiou.

Pravidelná cvičebná terapia s prietržom krčnej chrbtice je kľúčom k dobrému stavu pacienta. Gymnastika zlepšuje krvný obeh, prechádza bolesť a zvyšuje sa svalový tonus, uvoľňujú sa spazmodické svaly, chrbtica sa stáva flexibilnejšou a mobilnejšou. Zmiznú sekundárne príznaky problémov s chrbtom, ako napríklad znížená pohyblivosť rúk, zrakové postihnutie a tinnitus.

V závislosti od štádia choroby sa gymnastika uskutočňuje v rôznych režimoch:

Ak je zápalový proces v akútnom štádiu, tréning môže prebiehať iba šetrne, v súlade s odporúčaniami lekára. Najlepšie je zapojiť sa do terapeutickej regeneratívnej telesnej výchovy so špecialistom, pretože nesprávne cvičenie môže situáciu zhoršiť a viesť k zovretiu nervových koreňov..

Účinok terapeutických cvičení bude v prípade pravidelného školenia. Nesnažte sa okamžite trénovať plnou silou. Musíte začať s 5-10 minútami a postupne zvyšovať čas na 40 minút. Ideálny čas na hodiny je skoro ráno. Vo večerných hodinách je lepšie vykonávať cvičenia zamerané na relaxáciu a naťahovanie..

Keď je prietrž krčnej chrbtice kontraindikovaný, beh, krútenie chrbtice, ako aj cvičenia s ostrou amplitúdou. Vykonávanie cvičení by nemalo spôsobiť bolesti a nepohodlie, výskyt nepríjemných pocitov môže byť indikátorom toho, že sa nevykonávajú správne. Zaťaženie sa zvyšuje postupne, technicky náročné cvičenia by sa mali vykonávať až potom, ako sa chrbtica zvykne na záťaž a stane sa flexibilnejšou.

Ako zmierniť akútnu bolesť

Upozorňujeme na súbor cvičení zameraných na uvoľnenie a napnutie chrbtice:

 • Vykonávame jeden z jogových ásan. Odborníci vedia, že relaxácia je kľúčom k pohody. Ľahneme si na chrbát, nohy a ramená sú uvoľnené, oči sú zatvorené. Sme v tejto pozícii 5 minút. Počas tejto doby je potrebné uvoľniť celé telo.
 • Ľahnite si na chrbát, telo je rovnomerne vodorovné. Silne vytiahli ponožky smerom od vás. Beh 5-10 krát.
 • Na druhej strane potiahnite prst jednej nohy alebo druhej nohy. Opakujte najmenej 10 krát.
 • Nachádzame sa na koberci tak, že telo je rovnomerne vodorovné, ruky sú roztiahnuté v uhle asi 45 stupňov, dlane smerujú nahor. Intenzívne ohnite a uvoľnite ruky 10-krát.
 • Jemne, bez odtrhnutia päty z povrchu rohože, ohnite nohy a pritiahnite ich k hrudníku, napnite si bradu na kolená. Je dôležité nevykonávať náhly pohyb, hlavnou úlohou je jemne natiahnuť chrbticu.
 • Bez toho, aby sme povstali z koberca, roztiahli sme ruky a zaťali päste. Rýchlo, ale bez náhlych pohybov sa päsťami dostaneme na plecia. Vykonajte desaťkrát.

Gymnastika počas remisie

Počas remisie, keď nie je silná bolesť, môžete zvýšiť zaťaženie chrbtice, zvýšiť intenzitu tréningu, ale náhle pohyby a vzpieranie sú prísne zakázané.

Špeciálny systém tried počas obdobia obnovy môže vyzerať takto:

 • I.P: státie, ruky pozdĺž tela. Pritiahneme hlavu k hrudníku a potom ju naklonímeme najprv doprava, potom doľava. Zúčastňuje sa iba hlava, ramená nie sú zapojené do tohto cvičenia.
 • Striedavé otočenie hlavy. Cvičenie je zamerané na napínanie svalov krku.
 • Po zaujatí pohodlnej polohy na koberci a narovnaní ramien zdvihneme hlavu na 5-10 sekúnd.
 • Posilňujeme svaly krku a chrbta pomocou kruhových výkyvov. Vykonávame intenzívne, ale bez ostrých pohybov..

Berieme činky do našich rúk. Optimálna hmotnosť je 2 kg, ak nie sú v dome, môžete použiť fľaše naplnené vodou. Zdvihnite ruky na úroveň ramien, držte ich 5 sekúnd a pomaly sklopte ruky.

 • V polohe na chrbte, zdvíhanie hlavy a ťahanie jednej nohy nahor. Držte nohu na váhe po dobu 15 sekúnd. Na každej nohe vykonávame 8-10 krát.
 • Krútenie je jedným z najvýhodnejších zaťažení chrbta. Ako hrať? Nohy ohýbame na kolenách, chodidlá nevychádzajú z podlahy, ohýbajú nohy do strán, jemne krútia telo.
 • Stojíme na všetkých štyroch, ohýbame chrbát hore do oblúka a potom sa ohýbame. Vykonajte cvičenie 4-8 krát.
 • Aqua aerobik vykazuje dobré výsledky s kýlami akejkoľvek lokalizácie. Vo vode sa zníži zaťaženie stavcov, nepohodlie a pocit zúženia. Pravidelné cvičenia znižujú riziko exacerbácií na nulu. Zlepšuje sa držanie tela, ramená sa vyrovnávajú a prechádza pocit ťažkosti v pleciach.

Mierne cvičenie pomôže posilniť ramená krku a zabrániť recidíve. Kliešte zvyšujú nielen vytrvalosť, ale tiež posilňujú svaly chrbta. Cvičenia na vodorovnej tyči dobre fungujú nielen na krčných svaloch, ale aj na celom chrbtici. Komplex cvikov na herniu krčnej chrbtice zahŕňa aj rôzne kliky, ktoré pozitívne ovplyvňujú svalový korzet..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

7 stavcov: Cvičenia pre krčný región Dr. Bubnovského

Svaly krku spočívajú na chrbtových svaloch, takže všetky cvičenia súvisiace s zaťažením zadných svalov ovplyvňujú cievy, ktoré živia mozog. Ide predovšetkým o všetky druhy ťahov. Starší ľudia môžu ťahače nahradiť ťahačmi.

Bolesť v krčnej oblasti, bolesti hlavy, hučanie v ušiach, závraty, depresia, vegetatívno-vaskulárna dystónia - všetky tieto choroby sú nejakým spôsobom spojené s krčnou chrbticou. Obsahuje sedem stavcov, z ktorých hlavné alebo kultové sú C5-C6, pretože nesú celú hmotnosť hlavy. Čo sa stane v krčnej chrbtici, keď sa tu vyskytuje prietrž?

Cvičenie na krčnú chrbticu z Bubnovského

Medzistavcovým kotúčom je chrupavka 84% vody. Slúži ako tlmič nárazov a ako druh miechového ložiska. Chrupavka nemá svoje cievy a dostáva všetku vodu potrebnú na jej existenciu vďaka pumpovacej funkcii svalov. Ak v nich dôjde k stagnácii, prestanú fungovať, sú dehydratované a suchý disk, rovnako ako „ložisko bez mazania“, sa jednoducho rozpadne.

Poznamenávam, že rozptýlený disk nespôsobuje žiadne fyzické poškodenie, hoci neurochirurgovia sa o tom snažia presvedčiť chorých. Disková prietrž je hoblina z disku, ktorá bola vymazaná pohybmi krku disku a nahromadila sa pod väzmi chrbtice. Tento čip musí byť „zametaný“. Pomôžu to iba svaly, nie nôž alebo laser neurochirurga.

Krčková oblasť, okrem závažnosti hlavy, už neprenáša žiadne zaťaženie. Ale vo svojej štruktúre je to prechodná zóna od centrálneho mozgu k periférii, k mieche. Mozog dostáva výživu (krv) cez cievy prechádzajúce svalovou vrstvou tzv. „Golierovej zóny“. Ak niečo spomalí jej pohyb, objavia sa bolesti hlavy.

Počas mojej dlhoročnej praxe som urobil niekoľko záverov: nie je možné „skrútiť“ zhroutený disk, je zbytočné chirurgicky odstraňovať prietrž disku, pretože okrem nových zmien priľnavosti jaziev nie je na čo čakať. Okrem toho sú veľmi drahé a zďaleka nie sú bezpečné. Často dávajú iba dočasný účinok. V takom prípade musí osoba v každom prípade vykonať určité fyzické cvičenia, inak sa to ešte zhorší. Kýla sa bude opakovať. Po odstránení jedného z toho istého miesta, zvyčajne iného.

Zvyčajne sme do 60 rokov vyčerpali zdroj svalového tkaniva. A ak sú svaly, ktoré tvoria 40% tela, neaktívne, vznikajú hypoxické, ischemické, cievne a dystrofické stavy celého organizmu. Preto ľudia, ktorí „jedli“ tablety a už nemajú žiadny účinok a nechcú sa zmierňovať s bolesťami hlavy, často v kombinácii s bolesťou ramien, ramien, krku, odporúčam cvičenia, ktoré obnovujú prietok krvi vertebrálnymi tepnami.

Svaly krku spočívajú na chrbtových svaloch, takže všetky cvičenia súvisiace s zaťažením zadných svalov ovplyvňujú cievy, ktoré živia mozog. Ide predovšetkým o všetky druhy ťahov.

Starší ľudia môžu ťahače nahradiť ťahačmi. V každom dome je dobré mať pod stropom vodorovnú lištu alebo nejaký druh príslušenstva, ktorý ju nahrádza. Aj keď sa nemôžete zdvihnúť z dôvodu veku alebo nadváhy, použite vodorovnú lištu na iné účely. Napríklad k nemu pripevňujeme expandéry alebo gumové obväzy. Sedíme na stoličke alebo na podlahe a vykonávame trakčné pohyby k hrudníku a za hlavou.

Ak niekto nemá rozpínacie alebo gumové obväzy, urobte kliky z podlahy v klasickej verzii (opora na dlaniach a nohách rovných nôh) alebo v jednoduchej verzii s dôrazom na kolená. V takom prípade je potrebné zabezpečiť, aby bolo telo rovné a pri jeho tlačení sa dotýkalo celej roviny podlahy.

Slabí ľudia, ktoré ponúkam 10-krát päť push-upov. Urobili päť, chodili okolo stola, potom ďalších päť, a tak ďalej do 50. Každé z týchto cvičení využívame každé tri dni. Faktom je, že denné energetické zaťaženie toho istého svalu je nežiaduce, malo by sa odpočívať 48 hodín.

Zadné svaly dobre fungujú v kombinácii s ramennými svalmi počas cvičenia, ktoré nazývam „pílenie palivového dreva“. K pevnej podložke pripevňujeme rovnaký rozpínací alebo gumový obväz. Čím vyššia je podpora, tým lepšie sa vypracujú svaly krčnej chrbtice. Je potrebné vyskúšať, aby pohyb späť a dozadu fungoval aj späť.

Expandér môže nahradiť činky a vykonávať podobné cvičenia.

Pre svaly hrudníka, ktoré ovplyvňujú výživu mozgu, je tu cvičenie „pulóver“..

Ležiaci na podlahe alebo lepšie - na lavičke alebo v sede, s rovnými ramenami za našimi hlavami ťaháme váhu vpred a zastavujeme ju pred hrudníkom. Cvičíme s činkami, mali by mať takú váhu, že človek môže klesnúť za hlavu a zdvíhať sa na rovných rukách najmenej 12-15 krát.

Takže dnes tlačíme hore, zajtra pílime palivové drevo, deň po tom, čo zajtra vytiahneme činky alebo expandér.

Každý deň v našom programe je jedno cvičenie, ktoré robíme dlhodobo, 15–20 minút, čím sa zvyšuje mobilita pohybov. Potom množstvo pôjde do kvality.

A samozrejme ukončujeme hodiny nalievaním studenej vody. Ale ak vás trápia bolesti hlavy, zdvihnutie vedra a jeho prevrhnutie je dosť ťažké. Preto si vezmite kontrastnú sprchu, ktorej konečný bod bude 3 až 3 sekundy státie pod ľadovou vodou. To stačí na „spálenie“ tela. A za mesiac, dva alebo tri sa budete cítiť ako úplne iná osoba, publikoval econet.ru.

Sergey Bubnovsky "Zlepšenie chrbtice a kĺbov: metódy S. M. Bubnovského, skúsenosti čitateľov Bulletinu" HLS "

PS: Pamätajte, že iba meníme vedomie - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Bubnovsky cvičenie na kýlu krčnej chrbtice prietrže

Tradičné ošetrenie krčnej prietrže

Včasné diagnostikované ochorenie sa účinne lieči tradičnými metódami - konzervatívne a rýchlo. Pri poslednej metóde sa používa zlyhanie prvej metódy.

Konzervatívna liečba predovšetkým zmierňuje bolesť a zápal, potom bráni rozvoju prietrže a jej komplikáciám. Uvádzajú sa postele a protizápalové lieky. Nasleduje masáž, akupunktúra a terapeutické cvičenia. Často sa ukázalo, že nosí špeciálny obväz.

Okrem toho sa praktizujú tradičné metódy liečby: vonkajšie a vnútorné. Vonkajšia liečba spočíva v zahrievaní obkladov, trení, bylinných kúpeľov a hirudoterapie. A vo vnútri si odvar, tinktúry a sirupy.

Cvičebná terapia je účinný spôsob, ako inhibovať ochorenie, posilniť svaly krčných stavcov podporujúce svaly a opraviť deformácie chrbtice. To je príležitosť, ako sa zbaviť návratu choroby. Triedy sa konajú pod dohľadom odborníka a vyberie si individuálny súbor cvičení. Nesprávna implementácia ochorenie zhorší..

Terapeutické cvičenia na krčnú prietrž zahŕňajú nasledujúce cvičenia:

V polohe na sedenie s rovným chrbtom je možné položiť hlavu na rameno. Nie je možné ho ohnúť silným napätím, pocit by mal byť pohodlný. Pozíciu na niekoľko sekúnd zablokujte. Potom si narovnajte krk bez trhania a opakujte rovnaké kroky, ale v opačnom smere. Pozícia je rovnaká a zhlboka sa nadýchnite.

Potom opatrne zvracajte hlavu a upevnite svoj pohľad na strop. Na pár sekúnd zablokujte polohu a vráťte sa do východiskovej polohy

Rovnaká poloha, s uvoľneným a rovnomerným chrbtom, jemne sklopte hlavu tak, aby sa brada dotýkala hrudníka. Aby ste to však dosiahli bez napätia, neskúšajte za každú cenu dosiahnuť požadovaný výsledok. Na chvíľu uzamknite polohu a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Z miesta na sedenie s priamym chrbtom jemne otočte hlavu jedným alebo druhým smerom a polohu na chvíľu fixujte. Zakaždým, keď sa vrátite do východiskovej polohy.

Komplex fyzioterapie pre celkové posilnenie sa vykonáva ležaním na gymnastickej podložke:

 1. Z polohy na chrbte s pažami natiahnutými hore nohami a nohami k sebe: ponožky odtiahnite od seba a potom na seba.
 2. Z polohy ležiacej na chrbte s pažami rozmiestnenými od seba, ležiacimi na podlahe s dlaňami a nohami k sebe: zdvihnite hlavu k hrudníku, na chvíľu ju uzamknite a sklopte.
 3. Z polohy na chrbte s rukami natiahnutými pred vami (dlane spolu) a nohami ohnutými na kolenách a bokoch: nakloňte hlavu k ramenu, na chvíľu zaistite svoju polohu a vráťte sa do polohy na chrbte. Potom vymeňte stranu.

Liečebný komplex odporúčaný počas rehabilitácie po chirurgickom odstránení krčnej prietrže:

 1. Z polohy na chrbte ohnite kolená a roztiahnite ich doširoka a neodtrhnite si ramená od podlahy. Nasmerujte pravé koleno na ľavú pätu a po návrate do pôvodnej polohy zmeňte koleno a pätu.
 2. Z polohy ležiace na chrbte, uzavreté rovné nohy, ramená natiahnuté do strán dlaňami smerom nahor: telo ponechajte na podlahe a ľavú ruku namierte na pravú dlaň. Potom vymeňte ruky.
 3. Z polohy na bruchu so zavretými rovnými nohami, ramenami ohnutými v lakťoch, bradou ležiacou na rukách: pomocou prstov na zadku a zadku zvyšujte pravé koleno pomocou rovnomernej nohy. Potom vezmite originálnu pózu a to isté urobte s ľavou nohou.

Každé cvičenie opakujte 5-krát.

Existuje mnoho ďalších komplexov cvičebnej terapie vyvinutých Bubnovským, Dikulom a ďalšími odborníkmi v tejto oblasti. Užitočné sú aj kurzy jogy. Všetky tieto cvičenia sú účinné iba pri pravidelnej a pomerne dlhej implementácii..

Cvičenia kýly v lumbosakrálnej oblasti

Pri vykonávaní cvičení môže dôjsť k bolesti. Ak je bolesť silná alebo sa šíri po dolnej časti nohy, prestaňte cvičiť..

 • Ľahnite si tvárou nadol a natiahnite ruky po stranách pozdĺž tela. Vydržať v tejto polohe. Môže sa to urobiť ráno na posteli. Zvyšuje lordózu chrbta a vytvára oblúk v chrbtici, zatiaľ čo poškodený disk sa snaží vrátiť do pôvodnej správnej polohy..
 • Rozťahovanie stojace. Postavte sa rovno, položte si dlane na spodnú časť chrbta. Ohýbajte sa dozadu a pomáhajte si zozadu rukami. Nepoužívajte svaly pod pásom, pohyb je spôsobený vychýlením hornej časti chrbta. Podržte 1-2 sekundy a opakujte 6-8. Toto cvičenie sa môže opakovať každý deň každé dve hodiny..
 • Cvičenie „Kat.“ Postavte sa na všetky štyri kolená, kolená by mali byť pod vašimi bokmi, dlane pod vašimi plecami. Nadýchnite sa, ohnite žalúdok k podlahe a pri pohľade na strop. Podržte 2 sekundy. Vydýchnite a ohnite chrbát nahor, sklopte hlavu nadol. Počas tohto cvičenia by ste nemali pociťovať bolesť, inak znížte amplitúdu krivky chrbta..
 • Z rovnakej pozície na všetkých štyroch cvičeniach cvičte pes. Utiahnite brucho a svaly chrbta. Zdvihnite pravú ruku. Ak to dokážete ľahko, sklopte ruku a ľavú nohu zdvihnite rovnobežne s telom. Ak to nie je ťažké, súčasne zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku. Podržte na niekoľko sekúnd a nižšie. Urobte 3 až 10 krát, opakujte pre ďalšiu končatinu.
 • "Obrátený pes." Ľahnite si na chrbát, ohnite pravú nohu na koleno, zdvihnite ľavú nohu ohnutú tak, aby spodná noha, stehno a kmeň tvorili uhly 90 stupňov.

Lepšie je položiť zloženú uterák pod chrbát tak, aby v dolnej časti chrbta bola deformácia. Vytiahnite pravú ruku. Položte zdvihnutú nohu na podlahu, narovnajte ju, ale nedotýkajte sa podlahy. Zároveň zdvihnite zdvihnutú ruku za hlavu do pokračovania tela. Podržte 3 sekundy a vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte 10-krát.

Krútenie. Ľahnite si na chrbát, ohnite jednu nohu na koleno, chodidlo je na podlahe. Položte jednu ruku pod spodnú časť chrbta alebo použite rolovanú utierku. Zdvihnite hlavu a zdvihnite plecia z podlahy. Pohľad by mal smerovať k stropu, nie k nohám. Vykonajte 1-3 sady 10-krát s odpočinkom medzi sadami.

Všeobecné odporúčania pre triedy

Na ošetrenie je k dispozícii súbor cvičení. Odporúča sa vykonať bez ostrých zákrut.

Cvičenia sa vykonávajú pomaly, bez zaťaženia chrbtice.

Prvé triedy sú pod dohľadom trénera fyzioterapie. Pomôže vám zvoliť súbor cvičení a trvanie jednotlivých lekcií. Ak plánujete cvičenie doma, určite by ste sa mali podrobiť vyšetreniu a konzultovať s neurológom.

Je potrebné poznamenať! Ak sú cvičenia vykonávané nesprávne, môžete zhoršiť priebeh choroby a zhoršiť jej stav.

Zvážte niekoľko odporúčaní, ktoré pomôžu udržať dobré zdravie:

 • Počet cvičení a prístupov sa musí postupne zvyšovať.
 • Odporúča sa začať s výcvikom od piatich minút, čím sa čas vyučovania postupne zvyšuje;
 • Najlepšie je vykonávať súbor cvičení ráno, hlavne ráno;
 • Nevykonávajte hodiny bezprostredne po jedle alebo pred spaním..
 • Ak sa vyskytne akútna bolesť, prestaňte cvičiť a navštívte lekára.

Pamätať! Počas cvičenia by ste nemali pozorovať výskyt bolestivosti v krku. Prítomnosť bolesti je signálom návštevy lekára.

Izometrické cviky na herniu krčnej chrbtice

Samostatným smerom gymnastiky s krčnou prietržou sú izometrické cvičenia. Na túto techniku ​​reagujú pozitívne fyzioterapeuti a neurológovia. Výhodou takýchto cvičení je, že nevyžadujú veľa času a dostupnosť špeciálnych zariadení. Takáto gymnastika je užitočná pre tých, ktorí trpia medziobratlovou kýlou na krku, ako aj pre tých, ktorí dlhodobo pracujú v počítači na prevencii..

Izometrický režim spočíva v prekonaní odporu, krátkodobom napätí a potom v relaxácii. Východisková pozícia tiež nehrá žiadnu rolu: cvičenia môžete vykonávať pri sedení, státí a ľahnutí. Ale aj držanie tela a plynulé meranie dýchania sú veľmi dôležité..

Izometrický komplex cvičebnej terapie zahŕňa niekoľko fáz:

Pravá dlaň by mala byť umiestnená na pravej líci, pritlačte ju a hlavu nakloňte doľava

Je dôležité odolať. Zopakujte cvičenie a vymeňte dlaň

Tkajte prsty oboch rúk a položte ich na čelo, dlaňou dole. Zatlačte na hlavu, napnite svaly krku a zabráňte prevráteniu. Opakujte predchádzajúce cvičenie, položte tkané prsty na chrbát hlavy a pokúste sa položiť hlavu dozadu. Pri pokuse o dotyk ramena ľavou tvárou položte pravú ruku na chrám na pravej strane. Pokúšate sa prekonať odpor, pomaly a pomaly narovnajte hlavu a vráťte sa do východiskovej polohy.

Celá škála cvikov na krku s kýlou

Krok 1. Najprv sa musíte zahriať. Do rúk musíte vziať palicu a natiahnuť ju pred seba. Ďalej musí vykonávať kruhové pohyby pre seba a pre seba, 12-krát v každom smere.

Krok 2. Ďalej musíte natiahnuť ruky palicou tak, aby bola na úrovni ramien. Prsty by mali byť napnuté, páčku stlačte s veľkou námahou. V tejto polohe musíte zostať 5 sekúnd. Potom ruky padnú. Cvičenie sa opakuje 4-krát.

Krok 3. Cvičenie z kroku 1 sa opakuje znova..

Krok 4. Potom by ste mali brať palicu širšie, takmer za jej okraje. Ďalej musíte simulátor otočiť jedným a druhým smerom a dať mu zvislú polohu (12 opakovaní)..

Krok 5. Aj keď je palica držaná v širokom zábere, za chrbtom sa vykonáva rad rastlín zľava doprava a naopak (12 opakovaní)..

Krok 6. Potom musíte zložiť ruky v zámku, položiť dlane na chrbát hlavy a lakte - rozdelené

V tomto prípade je dôležité vyvinúť tlak na ruky na hlavu a naopak pre 1-3 počty a potom uvoľniť svaly v 4 počtoch. Stačilo 3-4 opakovania

Krok 7. Potom lakte zostupujú a hlava klesá

Je dôležité zabezpečiť, aby chrbát zostal plochý. V tejto polohe musíte na 5-6 s zamrznúť

Krok 8. Potom by pravá ruka (dlaň) mala byť položená na oblasť hlavy za pravým uchom a, rovnako ako v cvičení 6, vytvoriť mierny tlak. Pravá strana krku sa napne. Potom sa cvičenie opakuje na druhej strane..

Krok 9. Potom sa ľavá ruka umiestni cez hlavu do oblasti pravého ucha. Hlavu je potrebné opatrne nakloniť pomocou jej pomoci a držať ju v tejto polohe po dobu 5 až 6 sekúnd. Rovnaké cvičenie sa vykonáva pre druhú stranu..

Krok 10. Ruky by mali byť zložené do zámku, ale tentoraz sú dlane umiestnené na čele. Rovnako ako v Cvičení 6 sa opäť vytvára mierny tlak na 3 počty, s relaxáciou na 4. počte.

Krok 11. Ďalej musíte sedieť rovno a temeno hlavy siahať až po strop po dobu 5 s.

Krok 12. Dlaň pravej ruky by sa mala položiť na pravú tvár a vytvoriť s ňou mierny tlak na 3. účet s relaxáciou na 4. mieste. To isté sa deje na ľavej strane..

Krok 13. Potom je ľavá ruka navinutá cez hlavu a umiestnená s dlaňou na chrbát hlavy. V tomto prípade by tvár mala vyzerať smerom k rane. Jemne stlačte hlavu na 5 sekúnd. Krk sa tak rozširuje v tejto polohe. Podobne sa cvičenie opakuje aj pre druhú stranu..

Krok 14. Ďalej, keď sedíte na stoličke, musíte položiť otvorené dlane rúk na jej okrajoch a jemne na ne zatlačiť na 5 sekúnd. Chrbát a krk sú v priamej polohe. Stačí 3-4 prístupy.

Krok 15. Potom sa dlane otočia opačným smerom a je potrebné ich pritlačiť na nohy stoličky, ako v kroku 14..

Krok 16. Potom ruky spočívajú na sedadle stoličky, chrbát by mal byť mierne zaoblený. Po dobu 3 sekúnd, po ktorých nasleduje relaxácia, sa musíte spoľahnúť na ruky.

Krok 17. Ďalej by mali byť ruky umiestnené za chrbtom a ľavou dlaňou uchopiť pravé zápästie. Hlava sa musí spustiť nadol a mierne doľava. Ďalej musíte natiahnuť ruky na 3-4 sekundy. Potom musíte zistiť pravú stranu.

Krok 18. Potom musíte ľahnúť na pravú stranu a natiahnite rameno umiestnené nižšie, dopredu v pravom uhle k telu. Druhá ruka pomôže udržať rovnováhu. Hlava musí byť spustená dolu a zdvihnutá rovnobežne s podlahou, pričom musí byť v tejto polohe niekoľko sekúnd a potom spustená. Cvičenie sa opakuje pre ľavú stranu..

Krok 19. Ďalej musíte ležať na bruchu s dôrazom na lakte a jemne otočiť hlavu doľava a doprava, pričom v polkruhu opíšete svoju bradu (12 opakovaní)..

Krok 20. Potom musíte ľahnúť na chrbát a zdvihnúť hlavu, pričom ho musíte zobrať z podlahy na 5-6 s.

Video - Cervikálna hernia

Kýla medzi stavcami je ochorenie celkom nepríjemné, neliečiteľné, prináša veľa problémov a výrazne zhoršuje kvalitu ľudského života. Je ľahšie tomu zabrániť, ako sa ho zbaviť. Komplexy pohybovej terapie nie sú len terapeutické, ale aj preventívne opatrenia proti tomuto ochoreniu.

Zotavenie po odstránení alebo počas odpustenia

Jóga vám pomôže v boji proti tejto chorobe

V období remisie a po odstránení kýly je povolené vykonávať komplexnejšie cvičenia, ktoré môžu posilniť svaly krčnej chrbtice a zlepšiť pohyblivosť. Krútenie a ostré zákruty sú stále zakázané, rozsah pohybu sa však mierne zvyšuje. Užitočná metóda na obnovenie mobility jogy.

 1. Ľahnite si na chrbát a zdvihnite hlavu nad podlahu pod uhlom 45 stupňov. Nezabudnite udržiavať skóre, je optimálne udržiavať hlavu v tejto polohe na úkor 2 až 10. Toto cvičenie posilňuje svaly..
 2. Krvný obeh sa dá zlepšiť otočením hlavy. Odbočte doľava, doprava, dopredu, dozadu. Dosiahnutie koncového bodu, v tejto polohe niekoľko sekúnd.
 3. Terapeutická gymnastika s kýlou je tiež zameraná na posilnenie korzetu ramien, je tiež oslabená. Z tohto dôvodu je potrebné vykonávať kruhové pohyby rúk v ramene dozadu a dopredu.
 4. Postaviť sa. Vezmite činky s najmenšou hmotnosťou, pomaly roztiahnite ruky do strán pre 4 účty, zostaňte na rovnakej línii so svojimi ramenami, spočítajte desať, vráťte sa do východiskovej polohy.

Schéma tried po operácii zostavuje kvalifikovaný odborník. Iba lekár môže správne zostaviť cvičenia, uviesť potrebnú intenzitu pohybov na základe biometrických údajov obete.

Komplex pozostáva z najjednoduchších cvičení, ktoré deti často vykonávajú v telesnej výchove v škole - zákruty krku, rúk, kĺbov. Toto je veľmi užitočný súbor cvičení, pretože má dobrý vplyv na krvný obeh a stav svalových tkanív krku, ramien, ramien a chrbta..

Sadneme si alebo sa staneme rovní. Jemne a pomaly nakláňame hlavy do strán - doľava, doprava, potom vpred a vzad, bez výrazných oneskorení. Počas bočného sklonu sa pokúste dotknúť ramena uchom (nie je to potrebné) a pri pohybe hlavy dopredu sa dotknite hrude hrudníka. Ramená by sa počas cvičenia nemali pohybovať. Opakujte cyklus svahu 6-8 krát (na počiatočný tréning bude stačiť 4 sady).

Zaujímame sa, alebo sa staneme rovní. Pred cvičením, relaxom, môžete zavrieť oči. Pomaly otáčajte hlavou zľava doprava, držte hlavu na konci otočky po dobu 3 sekúnd a potom ju otočte opačným smerom. Opakujte 6 krát.

Na vytvorenie napätia vo svaloch budete potrebovať škrupinu 1 kg alebo trochu viac. Cvičenie sa vykonáva pri státí, ruky po celej dĺžke tela. Ruky roztiahneme plynulo do strán, pomaly ich zdvihneme, potom pozastavíme na 10-15 sekúnd, sklopíme ruky. Opakujte po 10 sekundách. Priblížte sa 3-5 krát.

Dostaneme sa na všetky štyri, zdvihneme hlavu, akoby sme sa tešili, necháme pôsobiť 5 sekúnd, potom sklopíme hlavu a uvoľníme si plecia. V uvoľnenom stave zostaňte 20 sekúnd a cvičenie zopakujte 4-krát.

Všeobecné odporúčania

Aby boli triedy užitočné, sú potrebné určité pravidlá. V opačnom prípade by sa neočakával pozitívny účinok z cvičebnej terapie. Tipy a triky:

Je dôležité pravidelne cvičiť. Okrem toho by sa záťaž mala zvyšovať postupne - z 10 - 15 minút v prvých triedach na 40 minút v budúcnosti;
lepšie cvičiť ráno na lačný žalúdok

Vo večerných hodinách si musíte vziať čas na natiahnutie;
Je dôležité sledovať svoje vlastné pocity - ak existuje bolesť, potom musíte okamžite zastaviť tréning. Bolesť znamená, že cvičenie sa nevykonáva správne;
každé cvičenie sa zvyčajne vykonáva 6-8 krát;
Do programu nemôžete zahrnúť cvičenia zahŕňajúce náhle pohyby a skrútenie. Nebežajte, neskákajte a nevykonávajte silové cvičenia;
súbor cvičení možno rozdeliť na niekoľko častí a vykonávať ich počas celého dňa.

Je dôležité robiť cvičenia správne.

Špeciálne kýly

Tieto cviky sa nepoužívajú na exacerbácie prietrže, pri ktorej musíte nosiť obväz. Komplex celkovo zahŕňa štyri cvičenia:

 1. Pacient by mal sedieť priamo na stoličke a pri udržiavaní polohy mu položiť hlavu na rameno, pokiaľ to umožňuje napínanie svalov. Nepokúšajte sa tlačiť hlavou nabok, ale cítite mierne napätie v oblasti krku. Ak držíte krk v tejto polohe po dobu 5 až 6 sekúnd, musíte ho hladko narovnať. Cvičenie sa opakuje iným smerom..
 2. Pacient s rovnou chrbtom si sadne a zhlboka sa nadýchne. Potom hodí hlavou dozadu tak, aby jeho oči boli pripevnené k stropu. V tejto polohe by mal zostať niekoľko sekúnd a znova sa vrátiť do pôvodnej polohy.
 3. Pacient s rovnou, uvoľnenou chrbtom berie sediacu pózu a pomaly spúšťa hlavu, kým sa brada nedotýka hrude. Ak to hneď nefunguje, nezaťažujte sa, ale cvičenie opakujte znova. Po dosiahnutí požadovaného výsledku sa vráťte do prvej polohy.
 4. V polohe na sedenie, udržiavajúc priamu a uvoľnenú chrbát, musíte otočiť hlavu na ľavú stranu a držať 5-7 sekúnd. Potom, po zaujatí východiskovej polohy, zopakujte cvik v opačnom smere.

Gymnastické cvičebné komplexy

Sada cvikov na kýlu krčnej chrbtice v závislosti od štádia vývoja choroby vám umožňuje čo najpresnejšie a najjemnejšie ovplyvniť poškodenú oblasť. Vďaka tomu sa dosiahne nielen rýchle odstránenie bolesti, ale aj posilnenie tkanív, ako aj obnovenie pohyblivosti stavcov. A keďže prietrž krčnej chrbtice má rôzne príznaky, liečba a gymnastika priamo závisia od štádia, v ktorom je choroba v určitom čase..

Tieto typy nabíjania sa líšia v prípade poškodenia krčných stavcov:

 • šetrenie, na použitie v akútnom aj subakútnom štádiu vývoja prietrže krčnej chrbtice;
 • intenzívne vykonávať počas remisie.

Komplex jemných cvičení pre štádium exacerbácie

Obrovské množstvo lekárskych kontraindikácií, ako aj celkový stav pacienta neumožňujú v tomto období aktívne cvičenie. Aby sa situácia nezhoršila, odporúča sa gymnastika s akútnou herniou krčnej chrbtice s použitím špeciálneho ortopedického zariadenia, Shantsovho goliera. Jeho použitie pomáha zmierniť tlak na poškodenú oblasť, ako aj jej kvalitnú fixáciu. Princíp použitia tohto pomocného nástroja pri krčnej prietrži, ako aj podrobná implementácia cvičení sú ľahko viditeľné na mnohých videách na internete..

Jednou z hlavných podmienok, ktorých dodržiavanie je počas hodiny povinné, je udržiavanie chrbtice na rovnom mieste bez ohľadu na to, či sa budú vykonávať cvičenia na ležanie alebo sedenie. Horizontálnu polohu je v tomto prípade možné zaujať iba na pevnom a rovnom povrchu. Samotné cvičenia sú:

 1. Počiatočné miesto na sedenie sa zaujme, zatiaľ čo ruky sa položia do oblasti stehien s dlaňami dole. Ramená vykonávajú pohyby v kruhu dopredu aj dozadu. Pomáha to obnoviť motorické funkcie a tiež kvalitatívne zvyšuje prísun krvi do tohto miesta.
 2. V polohe na sedenie sú ruky spustené nadol. Keď ich držíte v priamej polohe, je potrebné ich plynulo rozdeliť do strán a potom ich nad hlavu nadvihnúť, kým sa dlane nedotýkajú. Potom sa ruky bez ohýbania pomaly presunú do úrovne ramien a pomaly sa vrátia do pôvodnej polohy.
 3. Hladké hojdačky s rovnými rukami po stranách, hore a tiež dopredu. Toto cvičenie na krčnú prietrž sa vykonáva zo sedu..
 4. V polohe na chrbte s rukami natiahnutými pozdĺž trupu je potrebné vyvinúť úsilie na stlačenie a uvoľnenie pästi..

Všetky tieto cvičenia vám umožňujú zmierniť kŕče, eliminovať bolesť a posilňovať svaly krku..

Cvičenia na odpustenie

Pravidelná realizácia súboru cvičení počas obdobia remisie nielen zabráni prechodu choroby do aktívneho štádia exacerbácie, ale tiež vám umožní rýchlejšie a účinnejšie liečiť medzistavcové krčné prietrže. Cvičenia pre toto obdobie zahŕňajú:

Z postavenia alebo sediaceho ramena natiahnutého pozdĺž trupu sa hlava nakláňa rôznymi smermi. Naklonením hlavy dopredu sa musí pacient pokúsiť dotknúť hrude bradou. Nakloňte hlavu dozadu, musíte sa pokúsiť úplne kontaktovať zadnú časť hlavy. Naklonením hlavy do strán sa musí pacient dotknúť ramena uchom. Počas tohto cvičenia by ramená mali byť nehybné. Takýto cvičebný systém umožňuje nielen kvalitatívne posilňovať svaly krku, ale tiež pomáha odstraňovať hučanie v ušiach.
Z stojacej alebo sediacej polohy je potrebné zatočiť hlavu do krajnej možnej polohy

Zároveň pri dosahovaní každého z extrémnych bodov je dôležité držať hlavu v tejto polohe 3 - 3 sekundy. Takéto cvičenia môžu významne zvýšiť krvný obeh..
Kým ležíte chrbtom na tvrdom povrchu, musíte zdvihnúť hlavu tak, aby sa medzi ňou a podlahou vytvoril ostrý uhol približne rovný 45

V tejto polohe by ste mali hlavu držať asi 6 až 10 sekúnd. Toto cvičenie sa vykonáva pri 5-8 prístupoch a významne prispieva k posilneniu chrbtice, ako aj svalov krku.

Napriek objaveniu sa prvých pozitívnych zmien po 1 týždni pravidelných tried sa trvalé výsledky objavia po 1 mesiaci. Preto by sa fyzioterapia prietrže nemala ponáhľať po prvých viditeľných reakciách tela

Cvičenie je dôležité pokračovať najmenej do konca liečebného cyklu. A v ideálnom prípade by sa mali využívať ako preventívne opatrenia

Čo je medzistavcová prietrž, príznaky

Potenciálna hernia medzistavcových platničiek sa považuje za vyčnievanie alebo praskliny v hustej stavcovej tobolke. Bolesť v tomto stave často nie je závažná a mnohí ignorujú problém, ktorý potom vedie k jeho prasknutiu a strate želé podobného jadra so zvýšenou bolesťou. To vážne komplikuje fungovanie mnohých väzov a krvných ciev, najmä ak bola príčinou choroby osteochondróza..

Dôležitým symptómom krčnej prietrže je bolesť, ktorá sa v závislosti od oblasti zovretia disku premieta (vyžaruje) do rôznych častí tela:

 • Ak sa problém nachádza v oblasti piateho nervového koreňa, bolí sa mu rameno.
 • S prietržou v oblasti šiesteho koreňa, bicepsom a zápästím, sa to prejavuje slabosťou, necitlivosťou, pálením a mravenčením v nich..
 • Siedma koreňová neuróza spôsobuje bolesť v chrbte ramena a dosahuje predlaktie a prsty.
 • Ak kýla zostupuje ešte nižšie, potom je ruka boľavá a znecitlivená do tej miery, že prsty nemôžu byť zaťaté v päsť, a pocit pálenia siaha od ramena k malíčku..

V dôsledku porúch mozgovej činnosti, ktoré sú nevyhnutné pri cervikálnej prietrži, sa objavujú problémy so sluchom a zrakom, výkon klesá a môže dokonca viesť k mozgovej príhode alebo iným patológiám..

Možné sú ďalšie príznaky:

 • ťažkosti s pohybmi krku a hlavy;
 • závraty;
 • nespavosť;
 • znížená pozornosť;
 • migréna.

Trochu anatómie

Intervertebrálna hernia sa veľmi často lieči chirurgickými metódami, vyskytuje sa však stále viac prípadov neúspešných operácií, po ktorých sa pacienti opäť poradia s lekárom. Pri liečení komplexných hernií, najmä po takých operáciách, ktoré neprinášajú výsledky, Alexander Yuryevich čelil takému účinku, že zlepšenie stavu chrbtice v krčnej chrbtici znamená tiež odstránenie hypertenzie..

Mnoho pacientov kladie otázku, či je možné vyliečiť kýlu rôznych diskov úplne bez použitia chirurgických metód. Aby ste pochopili tento problém, mali by ste sa obrátiť na ľudskú anatómiu. Na obrázku 1 vidíte štruktúru krčnej chrbtice. Krk sa líši od ostatných oddelení v mnohých funkciách. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že pozostáva zo siedmich stavcov, ale iba z piatich diskov. Medzi prvým stavcom a lebkou nie je žiadny disk. V ostatných častiach chrbtice počet stavcov zodpovedá počtu diskov medzi nimi. Prečo je taká štruktúra? Poskytuje vysokú pohyblivosť ľudského krku. Medzi prvým stavcom a lebkou je malý priestor chrupavky. Obratle sa otáčajú pozdĺž hladkého kĺbu, zatiaľ čo medzi prvým a druhým stavcom neexistuje žiadny disk.

Na druhom stavci je struma, okolo ktorej sa prvý stavec otáča lebkou. Medzi ostatnými stavcami sú disky, ale sú veľmi zraniteľné, takže medzistavcové prietrže v krku nie sú ani zďaleka neobvyklé. Klinika Dr. Shishonin má obrovské skúsenosti s liečbou týchto hernií v akomkoľvek štádiu. Okrem toho je liečenie prietrže oveľa ľahšie ako prekonanie hypertenzie. Sú ľahko prístupné konzervatívnej liečbe, takže nechodia okamžite do postele pod nožom chirurga.

Dôležité: Na klinike Dr. Shishonina sú odborníci schopní úspešne liečiť rôzne hernie bez použitia chirurgických metód..

Rozdiely Bubnovského prístupu od bežnej praxe

Bubnovsky sa odvoláva na skutočnosť, že predtým boli rovnaké príznaky bolesti chrbta pripisované radikalulitíde (tiež často bez dôvodu). Prinajmenšom sa však pokúsili liečiť ischias pomocou terapeutických činidiel a neurochirurgom prišli iba v najextrémnejšom prípade - keď liečba nepriniesla očakávaný výsledok. Lieky, trakcia, fyzioterapia, plechovky nepomáhajú - to znamená chirurgický zákrok. Pokiaľ ide o akékoľvek podozrenie na prietrž alebo prietrž s malými rozmermi, pacienti sú z dôvodu zisku poslaní na chirurgický zákrok.

Podľa Bubnovského by sa lekár mal zamerať na výsledok, ktorý uspokojí pacienta. Cesta k tomu spočíva v zaznamenaní dvoch základných túžob tých, ktorí prichádzajú na ošetrenie:

 • Pacient sa chce zbaviť bolesti a je tiež pre neho kritické, aby toto vyslobodenie malo ísť bez užívania drog, pretože spravidla je s nimi už dosť..
 • Pacient chce obnoviť stratenú pracovnú kapacitu, chce sa vrátiť do svojho plného života, pracovať, nechce obmedziť svoj fyzický potenciál.

Cervikálna prietrž - čo to je?

Toto je jav, v ktorom časť medzistavcovej platničky alebo jej obsah vstupuje do miechového kanála. V kanáli stavcov sú nervy, ktoré sú stlačené pod vplyvom masy z medzistavcových platničiek. Výsledkom je bolesť a množstvo sprievodných účinkov. Táto porucha sa môže vyskytnúť v dôsledku mechanického poškodenia chrbta, niektorých chorôb a v dôsledku vysokého veku. Ochorenie sa dá liečiť iba komplexnými metódami..

Keď sa na krku objaví medziobratlová hernia, pozoruje sa niekoľko nasledujúcich príznakov:

 • bolesti hlavy v krku
 • tlakové rázy
 • závraty, stmavnutie očí, strata vedomia
 • poškodenie pamäte
 • znecitlivenie rúk
 • hluk v hlave
 • únava
 • hrče a bolesti v krku

Pomerne často je prietržová bolesť sprevádzaná silným opuchom a zápalom krku, preto musíte používať celý rad liekov. Fyzioterapia je tiež predpísaná na liečbu, ktorá by mala pomôcť obnoviť krvný obeh v poškodených oblastiach stavca.

Zvážte najbežnejšie problémy, ktoré sprevádzajú prietrž a spôsobujú bolesť v rôznych častiach chrbta. Tradične sa zameriavame na bedrovú, krčnú a hrudnú chrbticu.

Uprostred ochorenia so silnou bolesťou sa len zriedka praktizujú terapeutické cvičenia. Jeho účelom je počas tohto obdobia pomôcť zmierniť svalové kŕče spolu s liečbou liekmi, takže záťaž na stavce by mala byť minimálna. Aby sa zabránilo prudkým pohybom hlavy, ktoré zvyšujú bolesť, je krčná oblasť fixovaná špeciálnym korzetom.

Tento lekársky zákrok sa vykonáva v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 • Pri výbere správnej sady cvičení by ste mali neustále sledovať svoj stav, aby nespôsobovali bolesť. Je to spôsobené skutočnosťou, že jadro disku sa môže vydávať rôznymi smermi a iba tie cvičenia, počas ktorých sa pacient cíti pohodlne, spôsobujú terapeutický účinok. Niektoré z nich môžu byť použité ako originálne ukazovatele, správny výber liečebných metód. To znamená, že spočiatku môžu spôsobovať neznesiteľnú bolesť, ak po opakovanom opakovaní po určitom čase bolesť klesá, potom sa liečba pohybuje správnym smerom.
 • Zadné končatiny, skoky a trhavé miesta, silné napätie problémových oblastí chrbtice sú kontraindikované.
 • Terapeutický komplex cvičení sa vykonáva v malých častiach až 6-krát denne.
 • Spočiatku je amplitúda pohybov a záťaží na krku minimálna, časom sa postupne zvyšujú, zatiaľ čo krvný obeh v bolestivom mieste sa postupne zvyšuje..
 • V počiatočnej fáze by tieto triedy mali trvať iba 5 minút a ich maximálne trvanie - pol hodiny alebo trochu viac.
 • Ranné cvičenia sú obzvlášť užitočné, nemôžete ich robiť bezprostredne po jedle a pred spaním. Vo večerných hodinách sú užitočné iba relaxačné pohyby..

Uprostred zápalu sú zakázané masáže a cvičenia. Pri akútnej bolesti je užitočný odpočinok, teplo a odpočinok. Celotelová terapia sa používa iba pri remisii..

Cvičebná terapia pri liečbe krčnej prietrže je kontraindikovaná v týchto prípadoch:

 • Zhubné nádory.
 • Roztrhnutie väziva a šľachy.
 • Skoré pooperačné obdobie.
 • Stav pred infarktom a pred zdvihom.
 • Progresívne choroby.
 • Krvácajúci.
 • Mozgovocievna príhoda.
 • Trombóza a embólia.
 • Problémy so srdcom.

Charakteristické príznaky

Prvé príznaky choroby sa zvyčajne objavia náhle a môžu sa vyvinúť v priebehu niekoľkých dní. Existuje však aj akútna forma, pri ktorej ostrá a silná bolesť okamžite pacienta prakticky zbaví mobility.

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Existuje veľa charakteristických príznakov, tu sú hlavné:

 • ostrá bolesť v krku, bolesť dlho nezmizne;
 • silná slabosť, kyslík slabo vstupuje do častí mozgu kvôli skutočnosti, že tepna je stlačená;
 • z toho istého dôvodu sa môžu vyskytnúť závraty;
 • hmatateľná bolesť hlavy, ktorá ovplyvňuje týlne a časové oblasti;
 • hypertonické javy, stlačenie krvných ciev vedie k ich kŕču. Vo zvlášť nebezpečných prípadoch môže dôjsť k úplnej paralýze..

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Základ krčnej oblasti pozostáva zo siedmich stavcov a kotúčov medzi nimi. Pri poranení vláknitého prstenca môže ktorýkoľvek z stavcov vykazovať charakteristické príznaky.

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Pri dostatočne silnom tlaku na piate stavce sa bolestivý pocit v deltovom svale považuje za charakteristický symptóm. Môžete tiež cítiť mierne brnenie palca.

p, blokuj citáciu 7,0,1,0,0 ->

Ruky sú hlavným lakmusovým testom integrity chrbtice. Toto ochorenie veľmi často vyvoláva silnú a boľavú migrénu. Všetky tieto príznaky sú opísané pre klasické prípady ochorenia, ale individuálne sa môžu líšiť. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie vám umožňuje najpresnejšie a objektívne identifikovať všetky prejavy medzistavcovej prietrže.

Príprava tela

Gymnastika sústredenia sa musí robiť pravidelne, ale pred začiatkom cvičenia je potrebné zmierniť bolesť. Lekári zvyčajne predpisujú liek na bolesť, aby vyriešili tento problém, takže po niekoľkých dňoch môže pacient začať s tréningom.

Neodporúča sa začať triedy, ak:

 • Syndróm bolesti je príliš silný a bolesť nastáva pri najmenšom pohybe. V takýchto prípadoch lekári zvyčajne predpisujú najsilnejšie steroidné lieky, ktoré by mali zmierniť stav.
 • Keď sú poškodené iné časti chrbta pod krkom a bolesť je lokalizovaná na iných miestach
 • V prípade ťažkých zranení. V takých prípadoch musíte počkať na minimálnu opravu tkaniva, inak môžete len viac poškodiť

Lekári predpisujú vždy celý rad liekov, ktoré pomáhajú obnoviť organizmus, ale bez cvičenia majú menší účinok, pretože zlý krvný obeh neumožňuje normálnu distribúciu živín a liekov.V niektorých prípadoch lekári váhajú s predpisovaním fyzioterapie, ale je to čisto individuálny predpis..

Bubnovsky cvičí na kýlu krčnej chrbtice doma

Účinné ošetrenie prietrže hernie ľudovými liekmi

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

Ochorenia chrbtice sa stávajú bežnejšie, zatiaľ čo jednou z najzraniteľnejších častí chrbtice, v ktorej sa často vyvíjajú výčnelky, hernie a osteochondróza, je krčná chrbtica. Táto tendencia je spôsobená skutočnosťou, že krčné stavce sú veľmi malé. Medzistavcové platničky a vzdialenosť medzi stavcami sú tiež dosť malé.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Pri tvorbe prietrže v ktorejkoľvek časti chrbtice je dôležité vykonať komplexnú liečbu. Jednou z dôležitých súčastí efektívnej terapie je implementácia špeciálnych terapeutických cvičení. Cvičenia s herniou krčnej chrbtice môžu významne zlepšiť celkový stav pacienta.

Okrem toho môže mierna intenzita cvičenia slúžiť ako záruka, že sa nebude vytvárať kýla krčnej chrbtice. Ak sa problém napriek tomu vyskytol, jeho liečenie sa môže vykonávať doma, pričom sa vykonáva súbor cvičení špeciálne navrhnutých lekárom pre prietrž krčnej chrbtice. Pred vykonaním gymnastiky sa poraďte s lekárom..

Liečebný a liečebný účinok vykonávania cvičení je zabezpečený skutočnosťou, že fyzioterapeutické cvičenia vedú k nasledujúcim výsledkom:

 • Zlepšenie krvného obehu. Vďaka aktívnejšiemu toku krvi do tkanív sa zlepšuje ich výživa..
 • Manažment bolesti.
 • Eliminácia alebo zníženie sekundárnych príznakov (bolesti hlavy a závraty, hučanie v ušiach, zhoršené videnie, znecitlivenie a brnenie v zadnej časti hlavy a dolných končatinách).
 • Normalizácia svalového tonusu. Stres sa uvoľňuje z tých svalov, ktoré kŕče a oslabené - posilňujú.
 • Obnovenie pohyblivosti chrbtice.
 • Obnovenie (úplnej alebo čiastočnej) pohyblivosti rúk parézou alebo ochrnutím.

Základné pravidlá

Vykonávanie cvičení má svoje kontraindikácie. Tie obsahujú:

 • ostré bolesti;
 • niektoré chronické choroby, ktoré sú spojené s krčnou chrbticou;
 • choroby srdca;
 • krvácanie - vnútorné a vonkajšie.

Cvičenia s krčnou prietržou by nemali vytvárať príliš silné energetické zaťaženie, náhle pohyby sú vylúčené. Okrem skutočnosti, že cvičebná terapia by sa mala vykonávať pod dohľadom neurológa alebo cvičiaceho inštruktora (aspoň spočiatku), je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Musíte trénovať pravidelne. Gymnastika sa vykonáva denne, prvé cvičenia by mali trvať 5 minút, postupne by sa mala predlžovať ich dĺžka a je zvýšená na 35–45 minút denne..
 2. Ak cviky spôsobujú výskyt bolesti alebo zhoršenie tupých bolestivých pocitov, musia sa opustiť.
 3. Najlepší čas na nabitie je ráno. Ak sa zapojíte do večera, mali by ste uprednostniť špeciálne relaxačné cvičenia. Pred spaním a bezprostredne po jedle to nemôžete urobiť.
 4. Je potrebné opustiť cvičenia spojené so skokmi, otrasmi v krku, údermi.

Video môže tiež slúžiť ako dobré vodítko, cvičenia, ktorým inštruktori rozumejú. Ale nemali by ste si ich sami vyberať. Dobrou možnosťou by bolo napríklad Bubnovského hernie, na ktorú autor komentuje a podrobne vysvetľuje.

Existujú špeciálne zdravotné strediská, v ktorých sú pacienti rehabilitovaní podľa autorovej metódy.

S herniou krčnej chrbtice Dr. Bubnovsky odporúča vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. Sediaci na stoličke s rovným chrbtom, je potrebné začať hladký pohyb hlavou dole k ramenu. Ak sa objaví bolesť, musíte prestať pokloniť hlavu. Ak to spôsobuje nepohodlie, nie je potrebné čo najviac natahovať krčnú chrbticu. V dolnom bode je poloha fixovaná niekoľko sekúnd, potom sa hlava narovná a urobí sa rovnaký hladký sklon k druhému ramenu..
 2. V tej istej východiskovej polohe pomaly začínajú pohybovať hlavou nahor a dozadu. Je potrebné dosiahnuť polohu, v ktorej bude pohľad smerovať k stropu. Po 3 sekundách sa musíte plynulo vrátiť do pôvodnej polohy.
 3. V rovnakej polohe otočte hlavu doprava, nechajte ju 5 - 7 sekúnd otočenú a potom otočte doľava.
 4. V rovnakej východiskovej polohe s rovným, ale uvoľneným chrbtom je hlava sklopená, uvoľňujúc svaly krku. Je vhodné, aby brada dorazila k hrudníku. Držte túto pozíciu 5-8 sekúnd.

Gymnastika musí nevyhnutne zodpovedať stavu pacienta. Pri akútnom zápale sa za to nestojí. Ale akonáhle zmiznú silné bolesti, môžete začať s cvičením s prietržom krčnej chrbtice, aby ste sa s touto chorobou čo najrýchlejšie vyrovnali..

Kýla krčnej chrbtice sa dá dobre liečiť ľudovými prostriedkami. Aby však terapia priniesla najlepší výsledok, odporúča sa kombinovať ju s tradičnými metódami a fyzioterapeutickými cvičeniami.

Bubnovského gymnastické cvičenia za krk

Pohyb je život! Takáto lakonická výzva na konanie je známa prevažnej väčšine ľudí od raného detstva. Napriek tomu je z mnohých dôvodov viac ako polovica svetovej populácie nútená viesť sedavý životný štýl. Nevyhnutnou platbou za sedavú existenciu je výskyt problémov s chrbticou. Najmä pri krčnej chrbtici. Problémy v tejto oblasti vedú k zúženým krvným cievam a ťažkým migrénam, ktoré môžu otráviť život..

Tento liek je vo vašich rukách

Aká je liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy a kedy by sa mala kontaktovať? Liečebné cvičenia chrbtice majú určité náznaky. Často je to spojené so životným štýlom, ktorý vedie človeka. Medzi hlavné indikácie pre použitie cvikov podľa metódy Dr. Bubnovského možno uviesť:

 • fyzická nečinnosť, vyjadrená sedavým životným štýlom;
 • častý vplyv rôznych stresových situácií na osobu;
 • podvýživa a ako výsledok ukladanie solí.

V ktorých prípadoch by som sa mal obrátiť na liečebný komplex? Podľa samotného Dr. Bubnovského jeho technika pomáha ľuďom s úplne odlišnými problémami s chrbticou, od bolesti v krčnej chrbtici až po problémy v dolnej časti chrbta..

Dôkazom toho, že Bubnovský liečebný a rehabilitačný program funguje, je sám lekár. Cvičenia boli vyvinuté Sergejom Michajlovičom v čase, keď on sám dostal vážne zranenie chrbta. Jeho ošetrujúci lekári pokrčil plecami a nedal nádej na uzdravenie. Pri vykonávaní vlastných cvičení bol lekár schopný postaviť sa na nohy a teraz pomáha svojim pacientom vrátiť sa k normálu.

Čo je Bubnovsky kinesitherapy

V skutočnosti je to rovnaká terapeutická gymnastika, cvičebná terapia, ktorá sa vždy používala v kombinácii konzervatívnej a terapeutickej a restoratívnej terapie pri liečbe chorôb a korekcie chrbtice a kĺbov. Bubnovsky ho však vylepšil a povýšil na dominantné postavenie. To znamená najskôr cvičenia a potom všetko ostatné.

Dôležité! Stručne o podstate problému: pacient pohybom, vykonávaním pravidelných a starostlivo správnych cvičení, aktivuje vnútorné sily tela, trénuje telo a uzdravuje sa.

Kinezoterapiou samozrejme nie je možné vyliečiť všetky choroby, takže je príliš skoro na to, aby sa v archíve odobralo povolanie ortopedického lekára. Ale v „prasacej banke“ Bubnovského je celý zoznam chorôb, ktoré je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku.

 1. Medzistavcová prietrž.
 2. osteoartróza.
 3. Degenerácia medzistavcových platničiek.
 4. Reumatoidná artritída.
 5. Vertebrálna spondylóza.
 6. Kĺbová dislokácia.
 7. Zápal šliach.
 8. Nekróza bedrového kĺbu (avaskulárna).
 9. Osteoartróza kolien.

Platí to pre kĺby, kosti a chrbticu. Zoznam tam nekončí. Vo viac ako stovke zdravotníckych stredísk, ktoré pracujú podľa metódy Bubnovského, sa liečia pomocou kinezoterapie, vodných procedúr a dychových cvičení:

 • chronické choroby prostaty;
 • zápal vaječníkov;
 • nadváha
 • sexuálna dysfunkcia;
 • hemoroidy, dokonca aj v akútnom operabilnom štádiu;
 • NAC;
 • opomenutie vnútorných orgánov;
 • migréna;
 • psychosomatické poruchy.

Ako výplň sa táto technika používa po utrpení:

 • infarkty a mozgové príhody;
 • zlomeniny chrbtice;
 • inštalácia implantátov kolenného alebo bedrového kĺbu;
 • štep koronárnej artérie;
 • operácie na vnútorných orgánoch;
 • operácia chrbtice.

Ak túto metodiku schematicky prezentujete v tabuľkovej verzii, je to tak.

Tabuľka. Ciele kinezoterapie a metódy ich dosiahnutia podľa Bubnovského.

účelSpôsob, ako to dosiahnuť
Posilnenie, napnutie (zvýšenie elasticity), rozvoj miechových svalovKomplex cvičení na chrbte je prispôsobivý.
Zvýšená pohyblivosť kĺbovRanné cvičenia.
Hĺbková stimulácia svalovŠpeciálny komplex.
Zlepšenie fungovania krvných ciev (priechodnosť, elasticita)Cvičenie simulátora.
Zníženie, ktoré vedie k normálnemu krvnému tlakuCvičenie na simulátoroch, dýchacích komplexoch.
Vyloženie chrbtice, uvoľnenie napätia z stavcov a kĺbovSúbor cvičení kombinovaných s vodnými (kryo) postupmi.
Zlepšenie krvného obehu vnútorných orgánovÚprava vody, dýchanie a cvičenie.

Podľa Bubnovského je najčastejšou chybou modernej medicíny pokus pacientov trpiacich chorobami chrbta vyhnúť sa stresu všetkými možnými spôsobmi, aby nedošlo k zhoršeniu ich stavu..

Dôležité! Odpočinok na lôžku je najhoršia vec, ktorú je možné predpísať pacientovi s chorou chrbticou. Obmedzenie fyzickej aktivity a chirurgický zákrok sú extrémne opatrenia. A nemôžete sa k nim uchýliť bez toho, aby ste si najprv vyskúšali liečebnú kinezoterapiu.

Ak je svalová aktivita nulová, je narušený prietok krvi. Dostatočné množstvo krvi sa nedostane do orgánov, čo znamená, že sa nedosiahne dostatočné množstvo živín pre normálnu funkciu. To negatívne ovplyvňuje stav chorého orgánu a celého organizmu..

Terapeutická gymnastika otvára prístup do orgánov krvi, kyslíka, zlepšuje metabolický proces. Ak pridáte kryoterapiu, dychové cvičenia, pijete dostatok tekutín a vyváženú stravu, môžete obnoviť oblasti predčasnej deštrukcie tela a regenerovať ich, zvrátiť bolestivé procesy..

Mimochodom. Bubnovského technika nie je teoretický vedecký vývoj. Pred mnohými rokmi mal lekár nehodu a takmer sa stal zdravotne postihnutým. Potom, keď začal vykonávať určité cvičenia, bol uzdravený a úplne obnovený k zdraviu.

PANI. Bubnovsky ako lekár a rehabilitológ

Sergey Mikhailovich Bubnovsky je pomerne zaujímavý človek. Počas vojenskej služby v sovietskej armáde sa dostal do vážnej nehody, po ktorej bol na dlhú dobu nútený chodiť o barle. Všetky ním vyvinuté liečebné metódy boli najprv testované samostatne a potom pomáhal ľuďom.

Kým bol študentom na lekárskej univerzite, k mladému Bubnovskému prišli ľudia, ktorých šance na spasenie boli extrémne malé. Liečebný systém Sergeja Michajloviča zahŕňa obnovenie orgánov pohybového aparátu, ako aj ošetrenie srdca, žalúdka, nervového a genitourinárneho systému. Lekár k tejto téme napísal mnoho užitočných kníh..

Väčšina tejto techniky je založená na kinezoterapii - pomerne modernom lekárskom hnutí. Účelom tejto liečby je liečba kĺbov, väzov a chrbtice bez chirurgického zákroku iba pomocou vnútorných rezerv tela. Práca rehabilitačného centra Bubnovsky je založená na tejto technike..

Bubnovsky cviky

Existuje mnoho príčin ochorení miechy:

 1. Vrodená patológia
 2. Systémové ochorenia chrbtice: osteomyelitída, reumatoidná artritída, tuberkulóza, ankylozujúca spondylitída, nádory
 3. Degeneratívne degeneratívne choroby: osteochondróza, spinálna prietrž, osteoartróza, spondylolistéza, spinálna stenóza

Ak sa v prvých dvoch prípadoch vyžaduje mnohostranné lekárske ošetrenie, v treťom prípade závisí liečba výlučne na samotnej osobe. Koniec koncov, všetky tieto choroby sú primárne spôsobené nečinnosťou kĺbov chrbtice kvôli príliš malému zlomku pohybov v našich životoch. A tu je technika Bubnovského niekedy nevyhnutná.

Bubnovsky simulátory, adaptívna a artikulárna gymnastika

Najlepším dôkazom toho, že táto technika funguje, je samotný Bubnovsky s implantovaným umelým bedrovým kĺbom, zvládnutie každého nového simulátora na sebe a pomoc iným ľuďom..

Multifunkčné simulátory Bubnovsky (MTB) umožňujú:

 1. Zmierňuje bolesti chrbta spôsobené svalovými kŕčmi
 2. Obnoviť pohyblivosť kĺbov chrbtice a jej flexibilitu
 3. Zastaviť rozvoj osteochondrózy, hernie, skoliózy, artrózy a iných ochorení chrbtice
 4. Zotavenie po zložitej operácii s cvičením, zvlášť nevyhnutné po odstránení medzistavcovej prietrže, ktorá najčastejšie vedie k relapsom

Adaptívna gymnastika

 • aplikované v počiatočnej fáze,
 • vhodné na rehabilitáciu pacienta
 • pomáha vyrovnať sa s bolesťou

Spoločná gymnastika (druhá etapa)

 • vracia pohyblivosť kĺbom chrbtice a kolena
 • trénuje schopnosť chrbtice vydržať ťažké bremená

Nesnažte sa okamžite pokryť celý kurz. V jeden deň musí človek zvládnuť cvičenia v dostupnom objeme a postupne zvyšovať zaťaženie.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Po skončení komplexu si pacient môže voliteľne kúpiť simulátor na precvičenie doma. Ak takúto príležitosť nemá, ponúka sa mu alternatívna gymnastika pozostávajúca z cvičení dostupných doma.

Adaptívna gymnastika s príkladmi

Pozrime sa teraz na príklady adaptívnych cvičení alternatívnej gymnastiky Bubnovského, ktoré sú nevyhnutné na liečbu bolesti doma:

 1. Prechádzanie po všetkých štyroch: prechádzanie po miestnosti v dlhých krokoch po 20 až 30 minútach, striedavo natahovanie paží ďaleko pred seba. Cvičenie je dobré na zhoršovanie prietrže, keď je chôdza veľmi ťažká
 2. Ľahneme si na chrbát a pod spodnú časť chrbta položíme obklad s ľadom, ruky za hlavu. Ohýbame trup v hrudi a snažíme sa lakťami dostať na kolená. Vykonajte cvičenie 20 až 30 krát. V tomto prípade je zadný pozdĺžny väz chrbtice roztiahnutý a chlad zmierňuje opuch a bolesť - častými spoločníkmi bedrovej prietrže.
 3. Poloha - počiatočná, ruky za hlavou. Stehná striedavo ohýbame a kolenami sa k nim natahujeme. Cvičenie zlepšuje lumbálnu cirkuláciu
 4. Nasledujúce cvičenie je určené na bolesti kolena. Odporúča sa vykonávať v kolenných vankúšikoch alebo kolená jednoducho obaliť niečím po ruke - uteráky, šály. Kľačíme každý deň po miestnosti 20 minút, aby sme prekonali bolesť
 5. Spúšťanie na pätách: kľačíme, kladieme na chrbát valec a sadáme si na podpätky. Po určitom čase odmietame z valca. Najskôr je možná bolesť na prednom povrchu stehien, kolena a dolných končatín spojená so svalovým napätím. Ale potom prejdú. Pokúste sa sedieť na pätách až 5 minút
 6. Chôdza po zadku je vynikajúcim cvičením na posilnenie bedrových, gluteálnych svalov a tiež na zníženie hmotnosti. Denná chôdza na zadku po dobu 20 minút počas dvoch týždňov môže znížiť hmotnosť o 8 kg
 7. Kliešte z podlahy: môžu byť vykonávané z kolien av klasickej verzii, výhodnejšie - spočívajú na nohách nôh. Ruky by mali byť ohnuté v lakťovom kĺbe najmenej o 90 ̊. Musíte zatlačiť najmenej 20-30 krát, postupne sa môže počet klikov zvyšovať. Cvičenie pomáha zlepšovať cervikálny obeh a zmierňuje bolesti hlavy.
 8. Natiahnutie lýtkového svalu Achillovej šľachy: sedí na zemi, zdvihnite nohu a jednou rukou držte ponožku, nohu nakloňte smerom k sebe bez toho, aby ste ju ohli. Cvičenie sa používa na liečbu akútnej bolesti chrbta.

Viac informácií o adaptívnych gymnastických cvičeniach Dr. Bubnovského nájdete v tomto videu:

Kontraindikácie pre gymnastiku Bubnovského

Bubnovsky gymnastika je veľmi účinná technika. Obsahuje veľa cvičení nevyhnutných pre boj proti chorobám chrbtice. Vykonávaním týchto cvičení denne môžete poraziť osteochondrózu, prietrž, artrózu a ďalšie choroby.

V gymnastike je však veľa silových cvičení, a preto táto metóda nemusí byť vhodná pre každého..

Kontraindikácie Bubnovského metódy:

 1. Skoré pooperačné obdobie
 2. Roztrhnutie väziva a šľachy
 3. Onkologické choroby
 4. Podmienky pred infarktom a pred zdvihom

Video cvičenia lekárskej gymnastiky Dr. Bubnovsky

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov.
Kýla je choroba, ktorá ovplyvňuje bedrovú chrbticu. S patológiou je medzistavcový disk poškodený, čo vedie k jeho vyčnievaniu smerom von. Patologický proces vedie k silnej bolesti a strnulosti pohybov.
Medzi patológiami ovplyvňujúcimi chrbticu sa tvorba medzistavcovej prietrže považuje za jednu z najbežnejších v lekárskej praxi. Existuje niekoľko druhov patologického procesu s lokalizáciou v rôznych častiach chrbtice.