loader

Hlavná

Späť

Bubnovského s osteochondrózou krčnej chrbtice: súbor cvičení

Osteochondróza je hrdzou chrbtice. Tento slávny výraz Bubnovského je známy takmer každému pacientovi. Lekár lekárskych vied a slávny ruský kinezoterapeut vytvorili pomocou vnútorných zdrojov tela jedinečnú techniku ​​liečby muskuloskeletálneho systému a neurologických chorôb. Cvičenia na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského preukázali svoju vysokú účinnosť a získali veľkú popularitu.

obsah:

Cvičenie na krku zahŕňa strečing a sadu silových cvičení. Terapeutická gymnastika posilňuje svaly krčnej chrbtice a vytvára ďalší rámec pre udržiavanie stavcov v anatomickom stave. Cvičenie pomáha zbaviť sa mnohých sprievodných príznakov osteochondrózy. Gymnastika lekára je nenahraditeľná pri hypertenzii, bolesti hlavy a vegetovaskulárnej dystónii.

Nabíja sa podľa Bubnovského

Osteochondróza krčnej chrbtice je chronické ochorenie, ktoré vedie ku komplikáciám a neurologickým poruchám. Zníženie vzdialenosti medzi stavcami vedie k treniu, stlačeniu tepien a koreňov nervov, čo spôsobuje bolesť a nepohodlie. Užívanie liekov zmierňuje bolesť a zlepšuje pocit pohody, ale nelieči patológiu. Denná gymnastika vám umožňuje zmierniť kompresiu, zlepšiť prietok krvi a obnoviť anatomickú polohu chrbtice.

Telesná výchova má podľa Bubnovského niekoľko funkcií:

 • cvičenia sa vyberajú pre každého pacienta individuálne, v závislosti od stavu a schopností tela;
 • pohyby sú zamerané na posilnenie hlbokých chrbtových svalov;
 • stres kombinovaný s dýchacími cvičeniami;
 • gymnastiku je možné robiť s miernou bolesťou.

Pre väčšiu účinnosť lekár vyvinul špeciálne simulátory, ktoré podporujú rozvoj hladkých svalov a urýchľujú regeneráciu.

Na poznámku. Gymnastika vám umožňuje rýchlo odmietnuť užívať tablety a skrátiť trvanie liečby.

Vykonávanie krčných cvičení sa odporúča pre:

 • vysoký tlak
 • osteochondróza krčnej chrbtice;
 • bolesti hlavy;
 • nespavosť;
 • slabé rozpätie pozornosti;
 • sedavá práca;
 • vegetatívna dystónia.

Výhody cvičení podľa Bubnovského metódy:

 • zlepšuje sa krvný obeh;
 • bolesť zmizla;
 • zvyšuje sa pohyblivosť hlavy;
 • metabolické procesy sa urýchľujú;
 • proces regenerácie začína v poškodených tkanivách;
 • sú odstránené bolesti hlavy s osteochondrózou krčka maternice.

Na poznámku. Gymnastika sa musí vykonávať denne. Iba neustála práca na sebe dá pozitívne výsledky. Pri miernych bolestiach sú obmedzené iba na zahrievanie..

fyzioterapia

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského možno vykonávať doma. Nevyžaduje sa žiadny špeciálny výcvik, všetky pohyby sú jednoduché a zrozumiteľné.

Začiatočníci musia zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

 1. Prvý deň nemusíte robiť veľké množstvo pohybov a dostať sa do oslabujúceho stavu. Ak sú svaly slabé, zrania sa nasledujúce ráno..
 2. Medzi cvičeniami nenechajte vyschnúť ústa, pite vodu v malých dúškoch.
 3. Ak bolesť nie je silná, pokračujte v gymnastike. U syndrómov akútnej bolesti to nemôžete urobiť.
 4. Po každom cvičení sa chválte za prekonanie vlastnej slabosti..

Na poznámku. Bubnovsky neodporúča okamžite odmietnuť lieky. Najprv môžete znížiť ich počet a po niekoľkých lekciách ich minimalizovať.

Hlavný komplex

Vykonajte všetky základné cvičenia bez trhania, s plynulými pohybmi. Udržujte chrbát rovno, potiahnite hlavu k stropu a položte ruky na kolená. Pri otáčaní hlavou zostaňte na mieste a počítať do 10. Po dokončení cvičenia na jednej strane sa vráťte do východiskovej polohy a opakujte v opačnom smere. Veďte svoje oči spolu so zákrutami hlavy. Opakujte cvičenia 5-10 krát.

Nájsť videá z tried z centra Bubnovsky špeciálne pre krk je dosť ťažké. Ponúkame vám nasledujúci materiál.

Súbor cvičení:

 1. Preťahovanie bočných svalov krčnej chrbtice. Natiahnite ucho k ramenu, zaistite sa, zdvihnite hlavu a natiahnite sa iným spôsobom.
 2. Položte si bradu na hruď, zdvihnite ju. Nadvihnite ho a mierne ho potiahnite dopredu. Hlava by sa nemala vyhodiť späť.
 3. Natiahnite krk dopredu, brada je rovnobežná s podlahou. V oblúku potiahnite do podpazušia, vráťte sa do východiskovej polohy, zopakujte opačným spôsobom.
 4. Otočte hlavu doprava, zodvihnite bradu a pozerajte sa na strop, zopakujte pohyb doľava.
 5. S ľavou kefou zatlačte na pravé rameno, zdvihnite lakeť rovnobežne s podlahou, zatiaľ čo ľavé rameno automaticky zdvihne. Otočte hlavu k nemu a zatlačte bradu. Opakujte s druhou rukou..
 6. Zdvihnite ruky hore, spojte sa s dlaňami nad korunou a roztiahnite lakte do strán. Otočte hlavu až doprava, potom doľava.
 7. Natiahnite ruky do strán a potiahnite dozadu tak, aby boli lopatky spojené. Vykonajte cvičenie zdvihnutím jednej končatiny smerom nadol, mierne znížením druhej, vziať ju späť a pokúsiť sa pripojiť lopatky.
 8. Zložte ruky čo najviac dozadu a natiahnite bradu.
 9. Zdvihnite ruky na strop a natiahnite bradu dopredu.

Po gymnastike musíte urobiť malý úsek, ktorý upevní výsledok a uvoľní svaly. Ďalej lekár odporúča samomasírovať s cervikálnou osteochondrózou. Na zabránenie ochoreniam počas sedavej práce možno vykonať súbor cvičení.

Sila gymnastika

Podľa lekára je efektívnejšie vykonávať silové cvičenia proti osteochondróze krčka maternice. V škole Bubnovsky sa používajú špeciálne simulátory, doma môžete používať improvizované nástroje.

Súbor cvičení na cervikotoraciálnu osteochondrózu:

 1. Push up. Umiestnite 2 stoličky blízko postele, na dĺžku paže a na šírku ramien. Postavte nohy spolu s panvou na posteľ. Položte ruky na sedadlo každej stoličky a začnite pomaly tlačiť. Nižšie, keď vydýchate, vstaňte pri vdychovaní. Keď sa svaly posilňujú, zväčšite vzdialenosť medzi stoličkami..
 2. Ľahnite si chrbtom na posteľ a položte hlavu na samý okraj. Vezmite si do rúk činky alebo ťažké predmety a natiahnite sa pred seba. Pri výdychu ich sklopte za hlavu, vdýchnite a nechajte vzduch vrátiť do východiskovej polohy.
 3. Zostaňte v rovnakej polohe a zdvihnite ruky pred činky. Spodok na stranu pod posteľou a znova zdvihnite.
 4. Posaďte sa medzi stoličky a položte ruky na okraj sedadla. Na výdychu vyrovnajte ruky, vdýchnite push-up, vráťte sa na podlahu.

Vykonajte všetky cvičenia 5-10 krát, postupne zvyšujte počet pohybov. Je potrebné angažovať sa každý deň počas 15 dní, potom je možné vykonávať gymnastiku 3-4 krát týždenne.

Dobre cvičia svaly zadnej časti vyťahovacej časti. Za týmto účelom si môžete kúpiť špeciálnu vodorovnú lištu a umiestniť ju do dverí. Odporúčajú začať od malej výšky, aby sa sedenie na podlahe dostalo k priečke. Keď sa svaly posilňujú, je priečka zdvihnutá vyššie.

kontraindikácie

Napriek pozitívnemu účinku má Bubnovsky gymnastika kontraindikácie. Nemôžete vykonávať cvičenia s exacerbáciou krčnej osteochondrózy. Opatrne sa predpisuje gymnastike starším ľuďom po mŕtvici, so zníženou imunitou a cukrovkou.

 • onkologické choroby;
 • pretrhnutie šľachy;
 • chirurgický zákrok (zákaz platí do úplného obnovenia tela).

Nabíjanie krčnej osteochondrózy metódou Bubnovsky má pozitívny vplyv na celé telo, umožňuje obnoviť pohyblivosť hlavy, posilňuje svalový korzet a pomáha pri úprave hmotnosti. Technika lekára je uznávaná ako oficiálna medicína a umožňuje vám vyrovnať sa s touto chorobou bez užívania liekov.

Súbor cvičení pre krk podľa Bubnovského

Životný štýl moderného človeka vyvoláva časté ochorenie osteoartikulárneho systému, konkrétne cervikálnu osteochondrózu. Odstránenie zápalu krčnej chrbtice vyžaduje veľa času a implementáciu rôznych lekárskych techník - masáže, hardvérové ​​postupy, lieky, gymnastika. Aby sa obnovilo normálne fungovanie chrbtice, mnohí odborníci odporúčajú, aby pacienti vykonávali Bubnovského cviky na chronickú cervikálnu osteochondrózu..

Osteochondróza krčnej chrbtice sa každým rokom stáva mladšou, stále viac mladých ľudí vyhľadáva lekársku pomoc. Na terapeutické alebo profylaktické účely môžete použiť metodiku Dr. Bubnovského, ktorej princíp liečby je založený na pohybe. Cvičenia sa dajú ľahko vykonávať doma, dokonca aj pri hernii chrbtice a pozeraní videa. Ale je lepšie sa poradiť so svojím lekárom.

Pozadie a príznaky nástupu choroby

Pracovisko si často vyžaduje dlhé miesto na sedenie, v dôsledku čoho sa svaly nepohybujú a dochádza k stagnácii lymfy a krvného obehu. Časté kŕče krčnej chrbtice zvyšujú zaťaženie medzistavcových platničiek, čím narušujú ich integritu a elasticitu. Vyvolávať výskyt krčnej osteochondrózy môže tiež:

 • hormonálne poruchy;
 • reuma;
 • podchladenie;
 • poranenie miechy.

V dôsledku zmien stavu chrbtice dochádza k stlačeniu nervov a krvných ciev v krčnej chrbtici. V pokročilom štádiu, keď sa neuskutočnila včasná liečba cervikálnej osteochondrózy, môže pretrvávajúci vazospazmus viesť k poškodeniu mozgu..

Vzhľadom na všetky tieto faktory vyvinul Dr. Bubnovsky účinné cvičenia pre krk. Takýto poplatok so systematickým prístupom zmierňuje kŕče a robí stavce mobilnými. Ale na liečbu osteochondrózy podľa Bubnovského je potrebné správne identifikovať problémovú oblasť a urobiť správnu diagnózu. Môže to urobiť iba odborník a pacienti by mali vedieť, aké príznaky môžu byť dôvodom na konzultáciu s lekárom.

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sú hlavné príznaky:

 • migrény a bolesti hlavy;
 • brnenie v rukách a nohách;
 • znecitlivenie končatín;
 • časté závraty;
 • zovretie alebo výstup stavcov;
 • obmedzenie fyzickej aktivity.

Ale hlavnými príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú bolesť v krku, chrbte hlavy, ktorá môže dať paži alebo ramene a zosilniť sa aj pri miernom zaťažení..

Ak pacient trpí akútnou bolesťou, liečba doma je kontraindikovaná. Je lepšie sa znova poradiť s odborníkom a odmietnuť akékoľvek cvičenie. V tomto prípade musí byť pacient najprv liečený liekmi a Bubnovského technika pomôže v štádiu remisie. Účinné sú aj cvičenia zamerané na osteochondrózu prsníka..

Aká je podstata Bubnovského gymnastiky?

Hlavným cieľom liečby podľa systému Dr. Bubnovského je posilnenie svalov krčnej chrbtice a obnovenie funkcie väzivového aparátu. Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa Bubnovského, za predpokladu, že sa komplex cvičení pravidelne a svedomite vykonáva, vám umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 1. Zmiernenie a následné odstránenie bolesti.
 2. Krk.
 3. Obnovenie normálneho krvného obehu a toku lymfy v tkanivách.
 4. Redukcia spinálneho stresu.
 5. Zníženie a stabilizácia dystrofických zmien v kostných a chrupavkových tkanivách.
 6. Zlepšenie stavu a zvýšenie metabolizmu v zapálených tkanivách.
 7. Zlepšenie kvality života.

Hlavný rozdiel medzi lekárskym výcvikom a pravidelným nabíjaním spočíva v individuálnom výbere súboru cvičení pre každého pacienta, pričom sa berie do úvahy charakteristika jeho choroby. Táto technika vám navyše umožňuje používať a posilňovať hlboké svalové tkanivo..

Na vyliečenie krčnej osteochondrózy ešte rýchlejšie vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, triedy na ňom však možno vykonávať iba pod dohľadom lekára.

Príprava na lekársky výcvik

Osobitná príprava na terapeutické cvičenia podľa tejto techniky sa nevyžaduje. Lekár vám však dá niekoľko tipov na zvýšenie efektívnosti školenia:

 1. Najprv si musíte natiahnuť ruky na krku a kĺbov rukami alebo urobiť plynulú hlavu naklonenú nahor a nadol, doľava a doprava..
 2. Pred nabíjaním nebude zbytočné brať teplú relaxačnú sprchu na zvýšenie prietoku krvi v krku.
 3. Po dokončení nabíjania sa odporúča nasledujúce ráno ľahký úsek na zníženie bolesti..
 4. Zvyšuje účinnosť a aproximáciu výsledku plávania po dokončení súboru cvičení.
 5. Ráno chodia na čerstvom vzduchu obohatené okysličené svaly krku, čím sa zvyšuje ich regenerácia.

Liečbu podľa Bubnovského techniky predpisuje lekár po vyšetrení pacienta. Je potrebné prísne dodržiavať odporúčania špecialistu, pretože krčná chrbtica je najslabším bodom chrbtice. Po vyšetrení terapeut diagnostikuje, identifikuje zameranie zápalu a určí počet cvičení, ako aj trvanie liečby. Niekedy môže byť potrebný integrovaný prístup k liekom..

7 cvičení Bubnovsky pre krčka maternice

Súbor cvičení podľa Bubnovského je špeciálna gymnastika založená na princípoch kinezoterapie a pohybovej terapie. Takáto fyzická aktivita aktivuje všetky telesné systémy, aby sa zbavila zápalu v chrbtici..

Ak chcete liečiť osteochondrózu krčka maternice a obnoviť stav stavcov, musíte pravidelne vykonávať 7 jednoduchých cvičení:

 • kývne hlavou (20-30 krát);
 • naklonenie hlavy do strany pred nástupom bolesti (20-30 krát);
 • rotácia hlavy (15 - 20 krát);
 • dotýkať sa brady krku a nakláňať hlavu dopredu (20-30 krát);
 • zdvíhacie ramená (20-30 krát);
 • napínanie a zatahovanie brade (20-30 krát);
 • v polohe na sedenie s ohnutými kolenami musíte sklopiť hlavu a kolená sa dotknúť brady (najmenej 30 sekúnd).

Medzi cvičeniami odpočívajte 30 sekúnd. Budeme analyzovať každé cvičenie podrobnejšie..

V štádiu remisie choroby sa terapeutické cvičenia uskutočňujú podľa systému Dr. Bubnovského:

 1. Pružina - vykonáva sa v stojacej polohe s rukami nadol pozdĺž trupu. Hlava sa musí pomaly nakláňať dopredu a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd. Potom sa hlava nakloní dozadu, vďaka čomu brada stúpa a znova niekoľko sekúnd zamrzne. Potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 2. Prehľad - pozícia, ako pri cvičení opísanom vyššie. Hlava sa musí otočiť doprava a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd, potom sa musí otočiť doľava a znova sa držať po rovnakú dobu. Opakujte trikrát.
 3. Metronóm je rovnaká poloha tela. Hlava by mala byť naklonená k pravému ramenu a držaná v tejto polohe po dobu 30 sekúnd (v prípade, keď je cvičenie sprevádzané bolesťou alebo ťažkosťami krčnej chrbtice, je potrebné mierne skrátiť čas prvých niekoľkých cvikov). Hlava sa vráti do pôvodnej polohy. Potom sa opakuje cvičenie na ľavej strane. Počet zjazdoviek je 6-krát v každom smere.
 4. Husacia poloha, stojace ruky umiestnené na opasku. Brada je zarovnaná rovnobežne s podlahou a natiahnutá dopredu. hlava sa otočí a bradu je potrebné položiť na plece, telo sa musí trochu otočiť, čo môže mierne narušiť chrbticu, a zostať v tejto polohe po dobu 30-60 sekúnd. opakovania sa uskutočňujú 6-krát na každej strane.
 5. Volavka - cvičenie sa vykonáva sedením na stoličke, hlava je rovná, ruky pokrývajú kolená dlaňami. Potom sa zbrane narovnajú a stiahnu dozadu (vyzerá to, že rybár ukazuje veľkosť ulovených rýb) a zároveň je potrebné hlavu vyhodiť späť. Potom zaujmite východiskovú polohu. Pri kýle chrbtice v krčnej oblasti sa môže objaviť bolesť. Toto cvičenie sa musí vykonávať pomaly..
 6. Ťažkým prehodnotením je poloha tela, ako pri cvičení opísanom vyššie. Hlava sa musí otočiť doprava a zároveň položiť dlaň ľavej ruky na pravé rameno tak, aby bol lakeť rovnobežný s podlahou. Právo by malo zostať nehybné na kolene. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte to isté s druhou stranou. Ak sa začne osteochondróza krčnej chrbtice, môže sa v chrbtici počuť špecifický zvuk.
 7. Fakir - cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke, ruky by sa mali nadvihnúť nad hlavu a trochu sa ohnúť, v tomto okamihu by sa mala hlava otočiť na stranu do strany a držať v tejto polohe, potom otočiť hlavu v opačnom smere a znova zdvihnúť. Pri kýle v krčnej chrbtici sa môžu objaviť nepríjemné pocity..

Ak počas chronického priebehu osteochondrózy dôjde k exacerbácii a je potrebné vykonať liečebný komplex, cvičenia sa vykonávajú pomaly a hladko, pričom sa sleduje najnižšia možná amplitúda. V prípade akútnej bolesti je potrebné zastaviť všetky činnosti a kontaktovať odborníka kvôli vyšetreniu a korekcii liečby.

Pravidelné cvičenia a správna implementácia každého gymnastického cvičenia Dr. Bubnovského sa rýchlo zbavia problémov krčnej chrbtice a uzdraví osteochondrózu..

Na cvičenie dr. Bubnovského používame cervikálnu osteochondrózu: 7 cvikov

Bubnovsky nie je iba cvičením fyzioterapeutických cvičení. Je založená na kinezoterapii - špeciálnej „liečbe pohybu“, ktorá využíva vnútorné rezervy tela.

Charakteristickým znakom Bubnovského techniky je príprava individuálnych programov na obnovu chrbtice alebo kĺbov, ktoré sa špecialista z centra vyvíja pre každého pacienta individuálne po špeciálnom myofasciálnom vyšetrení (počas ktorého je veľmi presne určená lokalizácia patologického zamerania)..

Pacient sa najskôr učí, ako správne vykonávať fyzické cvičenia u špecialistov v strediskách Bubnovsky a potom môže pokračovať v samostatnej odbornej príprave doma.

Tri rozdiely v tejto gymnastike s cervikálnou osteochondrózou z klasických fyzioterapeutických cvičení:

individuálny výber fyzickej aktivity v závislosti od identifikovanej patológie a rezervných schopností tela pacienta;

posilňovanie hlbokých svalov korzetu svalov, ktoré sa zriedkavo podieľajú na vykonávaní bežných cvikov cvičení;

kombinácia pohybových aktivít s dychovými cvičeniami, špeciálnymi masážami a kryoterapiou (liečebný účinok prechladnutia).

Na zvýšenie efektívnosti svojich cvičení vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, ktorého triedy, pod dohľadom odborníka, prispievajú k rýchlejšiemu odstráneniu syndrómu bolesti a obnoveniu mobility..

Gymnastika Dr. Bubnovského umožňuje nielen zastaviť deštrukciu chrbtice s cervikálnou osteochondrózou, ale tiež zabrániť dlhodobej liečbe alebo chirurgickému zákroku..

Sedem cvičení na cervikálnu osteochondrózu

Komplex pre cervikálnu osteochondrózu siedmich cvičení, ktorý je opísaný nižšie, je k dispozícii každému, pretože nevyžaduje simulátor a je dostatočne jednoduchý na to, aby sa mohol hrať doma..

Cvičenia „Jar“ (1), „Prehľad“ (2) a „Metronóm“ (3) z komplexu terapeutických cvičení Bubnovského s osteochondrózou krčka maternice

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

IP: postavte sa zvislo smerom k zrkadlu, položte ruky pozdĺž tela, hlavu držte rovno.

Sklopte hlavu a podržte ju niekoľko sekúnd.

Nadvihnite bradu a mierne ju potiahnite dopredu, v tejto polohe držte hlavu.

Nakloňte hlavu k ľavému ramenu a podržte ju 30 sekúnd..

Návrat do východiskovej polohy.

Nakloňte hlavu k pravému ramenu a tiež pripevnite hlavu na 30 sekúnd.

Vykonajte najmenej šesť stúpaní.

Otočte hlavu doprava, pokiaľ je to možné, na niekoľko sekúnd ju podržte.

Rovnaký pohyb zopakujte doľava.

V každom smere urobte najmenej tri zákruty.

IP je rovnaké, ale ruky sú na opasku.

Natiahnite krk, brada by mala byť rovnobežná s podlahou.

Bez zmeny polohy brady natiahnite hlavu dopredu.

Otočte trup na stranu, kým brada dosiahne rameno. Počkajte 30 sekúnd.

Návrat do východiskovej polohy.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

Dokončite najmenej šesť zákrut v každom smere.

IP: sedieť na stoličke, ruky na kolenách, držať hlavu rovno.

Narovnajte ruky a vytiahnite ich dozadu a sklopte hlavu dozadu.

Návrat do východiskovej polohy.

6. Prehľad (rozšírená verzia).

IP: rovnaké ako v predchádzajúcej verzii.

Položte dlaň svojej ľavej ruky na pravé rameno a pritom otáčajte hlavou rovnakým smerom (doprava).

Sledujte polohu lakťa, mala by byť rovnobežná s podlahou; druhou rukou držte koleno.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

IP: sadnite si na stoličku, zdvihnite ruky nad hlavu a mierne ohnite lakte.

Otočte hlavu úplne na jednu stranu.

Návrat do východiskovej polohy.

Otočte hlavu naopak.

Nezabudnite zakaždým na pár sekúnd opraviť polohu hlavy.

Fakirovo cvičenie

Výhody a nevýhody gymnastiky Bubnovsky

Výhody Bubnovského gymnastiky (ktoré sú relevantné pri liečbe cervikálnej osteochondrózy a iných oddelení):

 • Univerzálnosť. Cvičenia na krku sú účinné nielen pri liečbe cervikálnej osteochondrózy, ale aj pri zotavovaní v pooperačnom období alebo po poranení. Sú tiež užitočné ako profylaxia..
 • Safety. Táto gymnastika eliminuje nielen negatívne symptómy, ale aj samotnú chorobu bez použitia drog a chemikálií.
 • Žiadne kontraindikácie pre vek a pohlavie.
 • Dlhodobý terapeutický účinok a prevencia recidívy ochorenia.
 • Pozitívny vplyv na celé telo. Gymnastické cvičenia zvyšujú jeho ochranné funkcie, posilňujú svaly, podporujú reguláciu hmotnosti.

Metóda Bubnovsky je uznávaná ako úradná medicína, patentovaná a má potrebné povolenia.

Z „nedostatkov“ možno nazvať iba potrebu prísne dodržiavať režim predpísaný ortopedickým chirurgom, nevynechať hodiny a správne vykonať všetky pridelené cvičenia.

Päť pravidiel výkonu triedy

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa metódy Dr. Bubnovského dá pozitívny výsledok, ak sa dodržia nasledujúce pravidlá:

prvé dva týždne kurzov by sa mali vykonávať každý deň bez chýbania;

v budúcnosti počet lekcií týždenne určuje individuálne lekár vykonávajúci záťažovú terapiu, zvyčajne sa konajú až osemkrát mesačne;

počas gymnastiky je potrebné neustále sledovať držanie tela;

triedy pred zrkadlom na kontrolu presnosti pohybu;

trvanie liečby gymnastickými cvičeniami určuje lekár cvičebnej terapie individuálne, nie však menej ako tri mesiace.

zhrnutie

Pravidelnými cvičeniami a správnym vykonaním každého cvičenia vás gymnastika Dr. Bubnovského rýchlo ušetrí od problémov v krčnej chrbtici a pomôže liečiť osteochondrózu bez užívania liekov, ktoré majú často veľa nežiaducich vedľajších účinkov..

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou Dr. Bubnovského, jej výhody a nevýhody, príklady cvičení

Z tohto článku sa dozviete sadu cvičení pre krk s cervikálnou osteochondrózou od Dr. Bubnovského. Účinnosť, výhody a nevýhody tohto náboja, gymnastika s domácou osteochondrózou krčka maternice.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Bubnovsky sa odporúča robiť terapeutické cvičenia s cervikálnou osteochondrózou. Pravidelné vykonávanie týchto cvičení eliminuje príznaky choroby a bráni ďalšiemu zničeniu chrbtice..

Bubnovsky vyvinul systém jednoduchých, ale účinných cvikov chrbtice a jeho komplex je tiež užitočný pri rehabilitácii po operácii..

Funkcie Bubnovského techniky:

 1. Vypracovanie individuálneho programu pre každého pacienta. Schéma terapeutických cvičení je vyvinutá po vyšetrení, počas ktorého je presne určená lokalizácia patologického procesu.
 2. Práca s hlbokými svalmi a šliach, ktoré nie sú súčasťou obvyklej schémy cvičebnej terapie.
 3. Kombinácia fyzickej aktivity s dýchacími cvičeniami.
 4. Bezpečnosť: žiadne cvičenie, ktoré by mohlo spôsobiť zranenie.

Gymnastika Dr. Bubnovsky pôsobil v špecializovaných lekárskych centrách s využitím simulátorov. Po prvé, pacient sa naučí, ako vykonávať cvičenia podľa Bubnovského, potom môže robiť gymnastiku doma..

Vykonaním komplexu Bubnovsky a podľa odporúčaní známeho lekára sa zbavíte bolesti krku, zlepšíte jeho pohyblivosť po 2 mesiacoch a tiež zabránite prechodu osteochondrózy do pokročilejšej formy..

Sergey Bubnovsky, autor metodiky, vo svojich knihách („ABC zdravia: Všetko o chrbtici a kĺboch ​​od A po Z“, „Lekcie domáceho zdravia“) hovorí, že jeho schéma je účinnejšia ako klasická cvičebná terapia. Predkladá tieto argumenty:

 • je zostavená súprava cvikov s prihliadnutím na anatomické vlastnosti chrbtice a kĺbov;
 • aktivácia svalov a kĺbov počas tréningu nielen odstraňuje príznaky, ale tiež odstraňuje príčinu choroby;
 • cvičenia spôsobujú rovnomerné zaťaženie svalov a väzov, ich poškodenie počas tréningu je vylúčené;
 • gymnastika podľa metódy Bubnovského obnovuje celkový tón tela a normalizuje hormonálne pozadie.

Sergei Bubnovsky vo svojich knihách hovorí, že jeho metóda je účinná aj pri významnom ničení chrupavky kĺbov a chrbtice (v 3 štádiách artrózy, osteochondrózy), keď lekári ponúkajú chirurgickú liečbu. Podľa autora môže súbor cvičení liečiť cervikálnu osteochondrózu. V rámci úradného lekárstva sa však výskum tejto problematiky neuskutočnil, preto neexistujú spoľahlivé údaje o úspechu liečby osteochondrózy krčka maternice podľa Bubnovského..

Terapeutická gymnastika podľa Bubnovského zahŕňa preventívne a terapeutické komplexy. Lekár z verejnej alebo súkromnej kliniky ich môže odporučiť: terapeut, chirurg, neurológ, ortopéd. Je však lepšie zapojiť sa do špecializovaných stredísk Bubnovsky pod vedením skúsených odborníkov. V budúcnosti (po 3-6 mesiacoch školenia) môžete vykonávať cvičenia doma.

Pred začatím vyučovania je potrebné poradiť sa s neurológom a odborníkom v lekárskom centre.

Výhody gymnastiky Bubnovsky

Komplex autora vám umožňuje:

 • na posilnenie svalov krku a chrbta;
 • posilniť šľachy;
 • znížiť zaťaženie chrbtice vrátane zaťaženia medzistavcových platničiek trpiacich osteochondrózou;
 • zlepšiť prísun krvi do chrupavky (v dôsledku toho spomaliť zhoršenie ochorenia);
 • zvýšiť pohyblivosť a pružnosť krku a chrbta.

Táto pomerne jednoduchá a účinná gymnastika má mnoho výhod:

 1. Na rozdiel od iných systémov fyzioterapeutických cvičení posilňuje nielen svaly, ale aj šľachy. To umožňuje zmierniť stres z chrbtových a medzistavcových platničiek s ešte väčšou účinnosťou..
 2. Cvičenia zahŕňajú nielen cieľové oblasti, ktoré trpia osteochondrózou (krk, chrbát), ale celé telo. Triedy pomáhajú zlepšovať celkový zdravotný stav a zlepšujú zdravie, vyhýbajú sa výskytu iných chorôb spojených so sedavým životným štýlom.
 3. Táto technika nezabezpečuje príliš silné zaťaženie svalov a šliach, takže ju môžu vykonávať ľudia s akoukoľvek fyzickou zdatnosťou..
 4. Viacúčelový komplex: môže sa vykonávať počas liečby, na profylaxiu, v rehabilitačnom období po operácii krku.
 5. Gymnastika zahŕňa jednoduché cvičenia na vykonávanie domácich cvičení, ako aj cvičenia, pri ktorých sa vyžadujú simulátory. Tieto kurzy sa konajú v špeciálnych rehabilitačných strediskách..
 6. Komplex je bezpečný - neobsahuje pohyby, ktoré by mohli zraniť osobu.

Nevýhody autorovej techniky

Rovnako ako akýkoľvek iný komplex má gymnastika Dr. Bubnovského svoje nevýhody:

 • Z dôvodu neprítomnosti intenzívneho zaťaženia sa viditeľný výsledok posilnenia svalov a šliach objaví až po 2 mesiacoch pravidelného tréningu..
 • Pretože viditeľný a trvalý výsledok sa neobjaví okamžite, je dôležitá silná motivácia pacienta angažovať sa. Nie všetci to majú..
 • Na výber správnych cvičení je potrebné navštíviť špeciálne centrum, ktoré sa špecializuje na liečbu a rehabilitáciu podľa metód Dr. Bubnovského..

 • Niektoré cvičenia sa vykonávajú na simulátoroch, takže doma nebudú fungovať..
 • Indikácie, kontraindikácie

  Bubnovsky vyvinul cvičenia pre všetky stavce, vrátane krčka maternice.

  Indikácie implementácie:

  • zmiernenie príznakov a spomalenie progresie osteochondrózy;
  • rehabilitácia po operáciách krčnej chrbtice;
  • prevencia osteochondrózy.

  Z preventívnych dôvodov sa odporúča vykonávať cviky, ak ste v riziku cervikálnej osteochondrózy:

  1. Jazdite často.
  2. Pri práci sedieť na dlhú dobu.
  3. Veďte sedavý životný štýl.
  4. Máte problémy s držaním tela.
  5. nadváha.

  kontraindikácie

  Napriek vysokej bezpečnosti gymnastiky podľa Dr. Bubnovského existujú kontraindikácie pre triedy:

  • exacerbácia osteochondrózy;
  • choroby sprevádzané horúčkou;
  • zhubné nádory (telo je príliš slabé na to, aby mu dodalo aj minimálnu záťaž);
  • poruchy koagulácie, ako je hemofília (s fyzickou aktivitou sa tvoria mikrotraumy a mikrohematómy, ktoré vedú iba k zhoršeniu pohybového aparátu);
  • epilepsia (niekedy môžu pohyby hlavy spôsobiť útok);
  • skoré pooperačné obdobie;
  • obdobie hojenia ťažkých zranení: zlomeniny stavcov, slzy, svaly, väzy, šľachy (v žiadnom prípade by ste nemali poškodenú oblasť zaťažiť, pretože to narúša hojenie);
  • niektoré pohyby (napríklad hádzanie hlavy dozadu) môžu byť kontraindikované v prípade nestability krčných stavcov (môže dôjsť k posunu).

  Pred začatím výučby sa vždy poraďte s neurológom, ortopédom a terapeutom, aby ste predišli kontraindikáciám.

  Príklady cvičení na domácu úlohu

  Tu je 6 jednoduchých cvičení, ktoré sa každý deň ľahko robia doma..

  Každé cvičenie opakujte 3 až 6-krát, počet opakovaní závisí od pohody. Môžete začať s 3 a postupne zvyšovať na 6.

  Základné cvičenia pre cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského:

  1. jar

  Východisková poloha (IP): stojí rovno, ruky na švoch, držte hlavu rovno.

  • Spustite bradu k hrudníku a na pár sekúnd zafixujte túto polohu.
  • Prijmite znova IP.
  • Vytiahnite bradu dopredu bez toho, aby ste ju zdvihli..
  • Prijať IP.

  Ako liečiť osteochondrózu: Bubnovsky cvičenie doma

  Prečo bolí chrbát, ruky sú znecitlivené. Osteochondróza krčnej a bedrovej chrbtice

  MUDr. Sergey Bubnovský, autor metódy kinezoterapie a zakladateľ kliniky, autor kníh o nechirurgickej liečbe pohybového aparátu

  S bolesťou chrbta ľudia, mladí aj starí, stále častejšie nehľadajú pilulky a náplasti, ale cvičenia na chrbticu. Pri akútnych bolestiach chrbta pomôže komplex cvičení od Bubnovského narovnať a obnoviť činnosť. A čo sa dá urobiť pri liečbe osteochondrózy? V takom prípade má Dr. Bubnovsky samostatnú gymnastiku, ktorá sa dá robiť aj doma..

  Na stole je hora písmen a toľko autorov týchto listov sa sťažuje na rovnaký problém. Hovoríme o bolesti chrbta a názvom tohto problému je osteochondróza. Jediný rozdiel je v tom, že niektorí majú osteochondrózu v bedrovej oblasti, iní - v krčku maternice a iní. Je možné zbaviť sa bolesti chrbta bez užívania liekov?

  Na úvod chcem povedať, že osteochondróza nie je choroba, ale odplata za nedorozumenie a ignorovanie vlastného tela. To je moje hlboké presvedčenie.

  Prekvapivo je veľa ľudí, ktorí ma navštívia, považovaných za zdravých a bolesť je nehoda. Vysvetľujú, že zdvihli niečo ťažké, neúspešne sa zohli a ostro sa otočili. A pýtajú sa: „Urobte niečo preto, aby ste okamžite všetko prešli“.

  Liečba osteochondrózy

  To sa nestane! Aby ste sa zbavili bolesti chrbta, musíte dlho tvrdo pracovať. Verím a moja dlhoročná lekárska prax potvrdzuje, že osteochondróza nie je choroba, ale spôsob života. Vyberte si: na ošetrenie pred sebazničením, zmenou jednej tablety na druhú, ťahaním korzetov a blokádami zabíjajúcimi periférne nervy alebo obnovením zdravia opustením všetkých vyššie uvedených možností?

  Svojim pacientom často hovorím: „Telo sa rozdrví, ak sa s tým nezaoberáte.“ To znamená, že človek, ktorý nevykonáva svaly, prispieva k atrofii. Výsledkom je, že svaly sú stlačené v objeme a spolu s nimi sú stlačené cievy a nervy, ktoré prechádzajú svaly, takže sa zhoršuje prietok krvi a výživa kĺbov. Z vonkajšej strany teda vyzerá celkom normálne, ale zdá sa, že je vo vnútri napnutý, a nielen jeho chrbtica, ale celé telo trpí..

  Ak sa kĺby chrbtice „zhrdnú“ a jej hlboké svaly sa stvrdnú, vytrvalosť vytrvá, stratí sa pevnosť a flexibilita. V takejto situácii si človek niekedy ani nemôže priviazať šnúrky na topánky, pretože keď sa ohýba, prepichne ho bolesť. Pacient ide k lekárovi, diagnostikuje sa mu osteochondróza a potom - liečba podľa plánu známeho všetkým: tablety, fyzioterapia, korzet.

  Príčiny osteochondrózy

  V modernej lekárskej literatúre je osteochondróza choroba, pri ktorej sa vyskytujú rôzne dystrofické procesy, v dôsledku ktorých sú postihnuté stavce a medzistavcové platničky a narušená výživa, za ktorú sú zodpovedné dobrovoľné svaly. Ak najmenej jeden sval prestane plniť svoje funkcie, objaví sa „diera“, pri ktorej choroba presakuje. Jeden jednotlivý sval však atrofiu neurobí - niekoľko svalov naraz, atrofia niekoľkých „sŕdc“, ktorá prináša výživu do rôznych orgánov a tkanív..

  Je to chronický proces, ktorý si ľudia nevšimnú a trvá dlho. Preto, ak sú na obrázku viditeľné dystrofické zmeny v stavcoch a diskoch, tj osteochondróza, sú v tele prítomné aj ďalšie poruchy - môžu to byť bolesti hlavy, znížená citlivosť prstov, zvýšený intrakraniálny tlak, arytmia, bolesť dolných častí chrbta, problémy s prieduškami a mnoho ďalších. ochorenia.

  Inými slovami, osteochondróza alebo ochorenie chrbtice nie je jediným ochorením, ale ukazovateľom postoja človeka k vlastným svalom..

  Často sa zaoberám problémami s akútnou bolesťou chrbta - tak akútnou, že pacient jednoducho nedokáže premýšľať o ničom inom, ale súčasne obrázky jeho chrbtice nevykazujú žiadne patologické zmeny. Naopak, existujú obrázky väčšinou starších ľudí, ktorí nemajú jediný celý segment chrbtice, ale nie sú tam žiadne bolesti chrbta. Odkiaľ pochádza taký paradox?

  Odpoveď je jednoduchá. Človek sa môže sťažovať na všeobecnú slabosť a skutočnosť, že jeho „nohy nejdú“, ale zároveň robí najlepšiu možnú gymnastiku! Ešte raz vám chcem pripomenúť, že svaly sa zotavujú v každom veku a z akéhokoľvek stavu, ale na to musia vytvoriť potrebné podmienky - to znamená vykonávať fyzické cvičenia, ktoré obnovia funkciu „pumpovania“ svalov. V dôsledku pravidelného vykonávania týchto cvičení sa obnovujú krvné cievy a kapiláry, ktoré transportujú krv, čo znamená, že sa zlepšuje výživa svalov a zmierňuje zápal..

  Milujte seba, svoje telo, svaly a kĺby a naučte sa o ne starať, a nielen ich bezohľadne využívať. Ďalej - jednoduché, ale efektívne cvičenia, ktoré pomôžu vyrovnať sa s osteochondrózou.

  Gymnastika s osteochondrózou

  1. Ležiaci na chrbte, schmatnite ruky okolo nohy ohnutej na koleno a pritlačte si ju k hrudníku. Pokúste sa dotknúť kolena bradou. Zmeňte nohu a pokračujte v cvičení..
  1. Veľmi užitočné cvičenie pre extenzorové svaly chrbtice - tzv. Paravertebrálne svaly. Východisková poloha: ležiace na guľôčke, telo visí dopredu. Pri výdychu nadvihnite telo rovnobežne s podlahou a vráťte sa do pôvodnej polohy. Do 10-15 opakovaní.

  Ďalšou možnosťou tohto cvičenia je zdvihnutie nôh z počiatočnej polohy, ležanie na bruchu so žalúdkom.

  Mnoho čitateľov sa sťažuje na osteochondrózu krčnej chrbtice a vyčnievanie disku. Prsty sa tiež znecitlivia, zvyšuje sa intrakraniálny tlak. V tomto prípade im „predpíšem“ dva recepty - jedná sa o dva cvičenia: kliky a kliky.

  1. Posaďte sa na podlahu s roztiahnutými nohami a ruky položte na dve stoličky. Na výdychu narovnajte ruky, ako keby stláčali stoličky. Návrat do východiskovej polohy.

  Ak je cvičenie spočiatku ťažké, nohy sa môžu ohýbať na kolenách.

  1. Alternatívne kliešte s klieštiny. Ak chcete vykonať vytiahnutie, nainštalujte do dverí vodorovnú lištu - pripevnite tyč vo výške zdvihnutých rúk. Uchopte vodorovnú lištu rukami a pokúste sa vytiahnuť hornú časť tela. Nenechajte sa odradiť, ak sa nič nestane ihneď - možno najskôr môžete len mierne stúpať nad podlahu. Pokračujte v pravidelnom vyťahovaní - v priebehu času si všimnete, že ste začali vyťahovať vyššie a vyššie, takmer sa dotýkate brady palice..

  Odporúčam vám, aby ste všetky tieto cvičenia vykonávali premyslene, bez toho, aby ste sa ponáhľali a cítili každý pracovný sval. Počet opakovaní by sa mal postupne zvyšovať. Pokúste sa chodiť najmenej jednu a pol až dve hodiny denne.

  V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

  Liečba osteochondrózy krčka maternice pomocou Bubnovského techniky

  Osteochondróza krčnej chrbtice je bežná patológia spôsobená riedením medzistavcových platničiek v dôsledku sedavého životného štýlu, predĺženej statickej polohy alebo poškodenia krčnej chrbtice. Pri cervikálnej, hrudnej a bedrovej osteochondróze je indikovaná komplexná liečba: užívanie liekov, špeciálne cvičenia na osteochondrózu a ďalšie techniky. Cvičenie na krku sa vykonáva doma, aby sa predišlo chorobe - zlepší sa krvný obeh chrbtice, normalizuje sa metabolizmus chrupavkového tkaniva a zabráni savretiu nervu. Doma sa odporúča vykonať súbor cvičení podľa Bubnovského. Táto technika je zameraná na prevenciu a liečbu patológie.

  Bubnovsky: cervikálna osteochondróza

  Bubnovsky Sergey Mikhailovich - MD, autor novej techniky, ktorá sa vyhýba chirurgickému zákroku pri liečbe aj tých najzložitejších patológií. Dnes má svoju vlastnú školu, ktorá školí odborníkov v metódach. Škola zabezpečuje liečbu pacientov - prichádzajú tí, ktorí chcú využiť príležitosť študovať s cieľom ďalšieho samostatného využitia pre vlastnú liečbu.

  Bubnovsky verí, že obnova pohybového aparátu bez vhodných tried je nemožná. Preto vyvinul súbor cvičení určených pre všetky kategórie pacientov - od detí a tehotných žien po športovcov, ktorí boli zranení. Technika Dr. Bubnovského s cervikálnou osteochondrózou je zameraná na obnovenie predchádzajúcej aktivity krčných stavcov. V závislosti od stupňa patológie môžu byť potrebné špeciálne simulátory, ktoré tiež schválil a patentoval Sergey Mikhailovič Bubnovsky..

  Jeho technika nájde iba pozitívnu spätnú väzbu od pacientov. Vývoj má zodpovedajúce patenty a certifikáty, existuje povolenie na podnikanie.

  Indikácie a kontraindikácie

  Cvičenia Bubnovského by sa mali vykonávať až po úplnom komplexnom vyšetrení - je dôležité identifikovať prítomnosť deštruktívnych procesov v chrbtici. K vyšetreniu by sa mali presunúť tieto príznaky:

  • bolesť v krku, s ostrým pohybom, bolesť vyžaruje do spodných častí chrbtice pozdĺž chrbtice;
  • nedostatok plnohodnotnej činnosti krčnej chrbtice - človek nemôže úplne otočiť hlavu nabok a vykonávať iné cvičenia;

  Liečba osteochondrózy krčka podľa Bubnovského môže byť zakázaná, ak existujú kontraindikácie. Ale vo väčšine prípadov patrí revízia štandardného komplexu medzi nástrahy. V prípade závažnejších patológií - vo forme kýly alebo defektov podobných štrbinám - vytvorí lekár individuálny komplex, ktorý bude obsahovať iba užitočné cvičenia, počas ktorých nebude nasledovať bolesť..

  základy

  Osteochondróza krčka, hrudníka alebo bedra vyžaduje "ich" komplex cvičení, ktorý pomôže vyriešiť problém poškodenej oblasti. Pokiaľ ide o patológiu krčka maternice, existujú určité cvičenia, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s problémom, zbaviť sa bolesti hlavy a iných príznakov. Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského sa musí vykonávať každý deň - zabráni ďalšiemu zničeniu bez ďalších liekov..

  Hlavný komplex je nasledovný:

  1. Urobte niekoľko naklápaní s hlavou do strán - doľava a doprava. Zjazdovky po celú cestu - musíte cítiť slabý syndróm bolesti.
  2. Naklonenie dozadu a dopredu. Minimálne 20 opakovaní.
  3. Sklopte hlavu až nadol, aby ste dosiahli bradu. Zamknite ho na pár sekúnd a pomaly zdvíhajte hlavu.
  4. Pri absencii prietrže môžete vykonávať rotačné pohyby hlavy - 20 kruhov v jednom smere, 20 v druhom.
  5. Zdvihnite plecia tak, že ich stlačíte k ušiam. Držte túto pozíciu 10-15 sekúnd.
  6. Na posilnenie ramenného pletenca je potrebné vykonať najmenej 10 kruhových pohybov s plecami dopredu a najmenej 10 chrbtov.
  7. Vytiahnite hlavu dopredu, vráťte sa čo najviac dozadu a posuňte hlavu dozadu.
  8. Polož svoju ruku do svojho chrámu. Pokúste sa nakloniť hlavu na stranu, na ktorej je ruka pripevnená, čím získate maximálny odpor. Zmeňte hlavu a sklon.
  9. Dajte ruky do zámku na zadnej časti hlavy. Začnite nakláňať hlavu rukami.

  Bubnovského cvičenia na cervikálnu osteochondrózu sa vykonávajú opatrne, pomaly, aby sa zabezpečilo, že neexistujú silné pocity bolesti. Ak sa stav zhorší, cvičenia sa zastavia a prejdú na kliniku na ďalšie vyšetrenie.

  Hrudná, bedrová, cervikálna osteochondróza: cvičenia na posilnenie

  Mali by ste tiež vykonať niekoľko cvičení, ktoré vám umožňujú každodenne vykonávať určitý druh prevencie rozvoja patológie. Nasledujúce cvičenia sa nazývajú profylaktické a všeobecné posilňovanie chrbtice:

  • zavesiť na vodorovnú tyčinku každý deň - prispieva to k prirodzenému predĺženiu chrbtice, ktoré zabraňuje zovretiu nervových zakončení;
  • stojí na všetkých štyroch, ohnite chrbát, ohnite smerom von - vykonajte najmenej 20 opakovaní;
  • urobte nejaké kliky zo steny, z podlahy, z fitballu - aký ste fyzicky rozvinutý.

  Ak chcete cvičenia vykonávať správne, môžete si pozrieť video s ukážkou techniky Bubnovsky - pomôže vám to odpovedať na otázky.

  Technika Sergeja Michajloviča Bubnovského má rozdiely týkajúce sa kategórií pacientov - detí alebo tehotných žien. Článok poskytuje štandardné cvičenia, ktoré musia vykonať všetci bez výnimky. Výnimkou je prítomnosť kontraindikácií - prietrž chrbtice alebo oveľa závažnejšia patológia. Pred výkonom sa poraďte so svojím lekárom.

  Cvičenie na krku od Dr. Bubnovského s cervikálnou osteochondrózou: video, gymnastika

  úvod

  Problémy s krčnou chrbticou sú časté nielen u starších ľudí, ale aj u mladšej generácie. Dôvodom je sedavý spôsob života, zlé návyky a genetická závislosť.

  Toto ochorenie sa však dá vylúčiť. Za týmto účelom mnoho profesorov a lekárov vyvinulo špeciálne zložité cvičenia. Jeden z týchto komplexov, nazývaný kinezoterapia, je zastúpený Dr. Bubnovským.

  Pozadie a príznaky SHOX

  Čo je to cervikálna osteochondróza? Toto je deformácia medzistavcových platničiek a degenerácia chrupavky. Ako sa choroba vyvíja, postupne ničí spojivové tkanivo a disky, čo má za následok silnú bolesť a dokonca aj zdravotné postihnutie..

  • ploché nohy, najmä ak je k nemu pripojený pacient s nadváhou;
  • poranenia alebo poruchy vývoja chrbtice;
  • životný štýl - sedavý alebo naopak fyzicky ťažký;
  • pravidelná podchladenie tela;
  • porušenie, skreslenie držania tela;
  • špecifický šport;
  • genetika.

  Dôležité: Zhoršenie životného prostredia, zlé návyky a sedavý spôsob života prispievajú k vzniku osteochondrózy. Ako pochopiť, čo presne sa toto ochorenie usadilo v krčnej oblasti? Varovanie by mali mať nasledujúce príznaky:

  Ako pochopiť, čo presne sa toto ochorenie usadilo v krčnej oblasti? Varovanie by mali mať nasledujúce príznaky:

  • pravidelné silné bolesti hlavy;
  • bolesť v pleciach a chrbte;
  • znížená svalová sila v rukách;
  • bolesť v hrudi;
  • časté závraty;
  • chrumkavé zvuky pri otáčaní hlavy;
  • zhoršenie vizuálnych a zvukových funkcií;
  • tlakové rázy.

  Výhody telesnej výchovy

  Na udržanie zdravia potrebuje telo cvičenie. Všetky ľudské svaly počas dňa sú spravidla celkom aktívne, a preto musia byť vyvinuté a silné. V opačnom prípade nemusí byť telo schopné vydržať záťaž a poruchu, čo má za následok zaručené zdravotné problémy..

  Gymnastický komplex

  Prípravná fáza

  Metóda nevyžaduje špeciálnu prípravu, ale lekár odporúča dodržiavať niektoré pravidlá na zvýšenie účinnosti gymnastiky:

  Najprv musíte zahriať svaly a kĺby (bude to stačiť zákruty a sklony);
  pred celým komplexom by bolo príjemné osprchovať sa, ktoré zahrieva tkanivá a zvyšuje prietok krvi v nich (pomocou medzistavcových prietrží, upravujúcich teplotu miestnosti);
  po dokončení celého komplexu urobte dobrý ťah - nasledujúci deň zabráni bolesti kĺbov a svalov;
  dobrým výsledkom je návšteva bazénu po dokončení celého komplexu, čo je zvlášť dôležité v boji proti medziobratlovej kýle;
  s cervikálnou osteochondrózou utrácajte čo najviac čerstvého vzduchu (ráno je lepšie ísť von) - svaly a kĺby sa v tomto čase obohatia kyslíkom.

  Priebeh postupov

  Nasledujúce terapeutické cvičenia sa môžu vykonávať na terapeutické aj profylaktické účely. Vhodný komplex pre pacientov všetkých vekových kategórií.

  Trvanie kurzu je najmenej 90 dní.

  1. Posaďte sa na stoličku, nakloňte hlavu do strán a potom vykonajte kruhové otáčky. Potom sa vytlačte z podlahy (koľkokrát to nie je uvedené - urobte čo najviac). Ak sú kliky klasickým spôsobom ťažké, položte nohy na kolená.
  2. Položte ruku na stenu a položte koleno a dolnú časť nohy na vysokú stoličku alebo lavicu. Voľnou rukou uchopte expandér - potiahnite ho smerom k sebe a potom od vás. V prípade neprítomnosti expandéra môže byť nahradený činkami - je zdvihnutý.
  3. Ľahnite si na podlahu - ohnite nohy na kolená a položte trochu od seba. Vezmite si do ruky malé činky, položte ich pred seba a potom ich za hlavu. Opakujte najmenej 10 krát.
  4. Posaďte sa na stoličku a držte chrbát rovno. Jednou rukou zdvihnite činku a položte ju na hlavu. Do 20 opakovaní.

  Základné triedy

  Bubnovsky odporúča niekoľkokrát denne vykonávať základné cvičenia, ktoré sú vynikajúcou prevenciou krčnej osteochondrózy:

  1. kývne hlavou;
  2. naklonenie hlavy do strany (naklonenie hlavy, kým sa neobjaví mierny pocit bolesti);
  3. kruhová rotácia hlavy;
  4. naklonenie hlavy dopredu (musíte sa ohnúť tak, aby sa brada dotýkala hrudníka);
  5. zdvíhacie plecia;
  6. napínanie a zasúvanie brady;
  7. ohnite kolená v polohe na sedenie a nakláňajte hlavu, kým sa brada nedotkne kolien.

  Každé cvičenie sa vykonáva najmenej 20-krát. Interval medzi každým okruhom - pol minúty.

  20 základných cvičení

  Nasledujúci základný komplex sa musí vykonávať každý deň a potom môžete zabudnúť na bolesť kĺbov a svalov:

  1. Posaďte sa na stoličku. Nadýchnite sa a zároveň stúpajte na prsty, robte mu rukami kruhové pohyby. Pri výdychu si sadnite.
  2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená a mierne ich roztiahnite. Pri výdychu nadvihnite telo a pri vdýchnutí sa vráťte na pôvodné miesto.
  3. Počiatočná poloha je rovnaká. Vydýchnite a pokúste sa dotknúť lakťov po kolená. Po inšpirácii sa vráťte na podlahu.
  4. Ľahnite si na podlahu po vašej strane. Vydýchnite a zdvihnite telo, podržte ho 3-5 sekúnd. Ľahnite si na podlahu pri inhalácii.
  5. Panvové svaly, ktoré stoja na všetkých štyroch, by mali byť uvoľnené. Krútiť boky.
  6. Počiatočná poloha je rovnaká. Nakloňte hlavu nadol a ohnite lakte.
  7. Posaďte sa na päty, zdvihnite ruky a natiahnite čo najviac.
  8. Posaďte sa na podlahu, položte ruky na chrbát a nožničkami predvádzajte nožnice.
  9. Ľahnite si na zem bokom. Nohu pritiahnite k hrudníku, na 2 až 3 sekundy zmrazte. Návrat do východiskovej polohy.
  10. Ľahnite si na brucho, ruky a nohy sa natiahnite a mierne zdvihnite. Položte ich na podlahu, spočítajte do 3 a znova ich zdvihnite.
  11. Ľahnite si na chrbát. Pri vdýchnutí potiahnite nohy k hrudníku, k výdychu, zdvihnite nohy a roztiahnite ruky do strán. Ponožky musia byť stiahnuté..
  12. Počiatočná poloha je rovnaká. Ohnite nohy na kolenách a položte ich doprava, narovnejte sa, ohnite a položte už doľava.
  13. I.p. zostáva rovnaký. Pri výdychu ohnite nohy na kolená a mierne zdvihnite telo. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd, nezabudnite napnúť brušné svaly.
  14. Opäť ležte na chrbte. Položte pravú nohu na ľavé koleno a potom natiahnite lakte ruky do pravého kolena. Dýchajte a pomaly vydýchnite.
  15. Opakujte cvičenie, meníte nohy.
  16. Robiť kliky. Pri výdychu musíte vstať z podlahy.
  17. Vydajte sa na všetky štyri. Nadýchnite sa a potiahnite koleno k hrudníku, zatiaľ čo pri výdychu tlačte nohu dozadu.
  18. Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy dopredu. "Chôdza" na zadok tam a späť.
  19. Buďte rovno (môžete sedieť s roztiahnutými nohami). Pokúste sa rukami dostať k ponožkám čo najbližšie a zostať v tejto polohe.
  20. Poslednou fázou je relaxácia. Ak chcete stáť rovno, držte chrbát rovno, ale uvoľnene. Siahnite späť k pätám.

  Každé cvičenie sa vykonáva najmenej 10 krát.

  Príčiny choroby

  U človeka sa rozvíja osteochondróza z nasledujúcich dôvodov:

  • fyzické a duševné napätie;
  • narušenie metabolických procesov tela, v dôsledku čoho sa užitočné prvky neabsorbujú;
  • dedičnosť;
  • narušenie držania tela počas aktívneho ľudského rastu, rozvoj skoliózy;
  • nosiť úzke topánky alebo topánky s vysokými podpätkami;
  • predĺžená alebo častá dehydratácia tela;
  • nesprávne pripravená strava, v ktorej nie sú potrebné vitamíny a minerály potrebné na normálny vývoj;
  • zlé návyky (najmä fajčenie);
  • tehotenstvo (najmä viacnásobné).

  Úradníci

  Bubnovsky je uznávaný špecialista, ktorý sa už mnoho rokov zaoberá problémami krku a chrbtice. Podľa jednoduchých pravidiel opísaných nižšie môžete stabilizovať svoj stav zabránením degeneratívnym procesom chrbtice.

  Musíme začať s tým, že dlhodobé sedenie je pri osteochondróze kategoricky kontraindikované. Akademická hodina trvá 45 - 90 minút, a preto dolné končatiny jednoducho nemajú čas na únik. Preto školy a univerzity dodržiavajú také jednoduché pravidlo. Žilové preťaženie je priamym dôsledkom nehybných svalov, čo vedie k rozvoju chorôb:

  Je potrebné maximalizovať voľný priestor jednoduchými cvičeniami. Niekoľko stúpaní na schodoch bude stačiť na odstránenie nadmerného zaťaženia krčnej chrbtice.

  Nemenej dôležitým pravidlom je rovný chrbát. Pracovisko zohráva veľkú úlohu, a preto je výber kancelárskej stoličky zdĺhavý a starostlivý proces

  Telo by sa, samozrejme, nemalo prehýbať, tuhosť by mala byť mierna. Operadlo je možné používať iba príležitostne počas krátkej prestávky. Po celú dobu práce sa uistite, že chrbát zostáva rovný..

  Bubnovsky hovorí, že pri práci na počítači by lakte nemali visieť od stola. Osoba si vyberie polohu, ktorá by umožňovala lakťom byť na svojom povrchu. Jednoduché mávanie rúk a rotácia v rukách - najjednoduchšia, ale nemenej efektívna gymnastika. Nebude zbytočné pripomenúť si cvičenia, ktoré robia prví učitelia: striedavo ohýbanie prstov. Takýto prístup umožní zachovanie vysokej úrovne výkonnosti..

  Na zmiernenie stresu z krčnej chrbtice stačí postaviť sa a zmeniť polohu. Jednoduchý komplex pomôže zmierniť napätie: oprieť sa rukami o stôl, prenášať iba časť vlastnej váhy, pociťovať napínanie chrbtice. V tejto polohe musíte stáť 10-15 sekúnd. Ak sa syndróm bolesti prejavuje v oblasti hrudníka, môžete stlačiť 10-15 krát.

  cvičenie

  Správna implementácia gymnastického komplexu sa najlepšie študuje v miestnosti na cvičenie pod dohľadom lekára. Potom je možné cvičiť krk podľa Bubnovského doma..

  Ak počas gymnastiky začnú nepríjemné pocity: závraty, silná bolesť, nepohodlie v krku a ďalšie, komplex by sa mal vykonávať v sede s podporou chrbta..

  Nabíjanie krku Bubnovsky zahŕňa sedem základných cvičení vykonaných v určitom poradí:

  1. Najprv sa urobia pomalé sklony hlavy k bokom, ktoré sa snažia priviesť ucho čo najbližšie k plecu. Potom sa vykoná rovnaký náklon na druhú stranu. Počas tohto cvičenia sa uistite, že sa hlava neotáča na jednu stranu..
  2. Hlava by sa mala pomaly nakláňať dopredu, snažiac sa dotýkať hrudníka bradou a upevňovať ju. Pri návrate do východiskovej polohy musí byť krk vytiahnutý dopredu a nahor.
  3. Hlava sa odhodí dozadu a v tejto polohe sa vykonávajú pomalé zákruty doprava a doľava.
  4. Položte pravú ruku na rameno a držte ju v obvyklej polohe, aby ste nevstali, pomaly otočte hlavu doprava. Potom vykonajte cvičenie opačným spôsobom..
  5. Hádžte hlavu dozadu a priložte ruky nad hlavu a otočte ju doľava a doprava.
  6. Sedieť presne na stoličke, vziať si narovnané ruky za chrbát, zatiaľ čo hlavu hádzať dozadu a zdvíhať bradu.
  7. Stojte rovno s rukami nadol. Potom čo najviac roztiahnite krk a pomaly sa otáčajte hlavou doľava a doprava a snažte sa dotknúť brady ramenného kĺbu.

  Počas cvičenia musíte sledovať svoje dýchanie. Takže na začiatku pohybov sa zhlboka nadýchne. Po stanovení polohy sa dýchanie oneskorí a pri návrate do východiskovej polohy vydýchne.

  7 základných cvičení

  Bubnovský gymnastika je jedinečná terapia založená na koncepciách dynamického pohybu a kinezoterapie (aktívna terapia). Táto gymnastika aktivuje všetky systémy ľudského tela na boj proti tejto chorobe

  Pre efektívnu liečbu cervikálnej osteochondrózy a obnovenie prirodzeného stavu je dôležité pre posilnenie chrbtice precvičiť sedem jednoduchých cvičení denne:

  1. Kývnutím hlavou a krkom rôznymi smermi (20 - 30 opakovaní);
  2. Presné naklonenie hlavy doľava a doprava do nástupu bolesti (až 30 opakovaní);
  3. Kruhové rotačné pohyby hlavy (do 20 opakovaní);
  4. Spúšťanie hlavy dotýkaním sa brady v krku (20 - 30 opakovaní);
  5. Intenzívne zdvíhanie ramien (20 - 30 opakovaní);
  6. „Zasunutie“ hlavy do pliec (20 - 30 opakovaní);
  7. Spúšťanie a zdvíhanie hlavy pri poslednom dotyku kolien bradou (udržujte polohu 30 sekúnd alebo viac). Cvičenie sa vykonáva pri sedení s ohnutými nohami na kolenách..

  Na konci každej fázy je dôležité ponechať si odpočinok v trvaní 30 sekúnd. Ďalej budeme podrobnejšie analyzovať jednotlivé fázy.

  S útlmom patologických príznakov (remisia) je indikovaná systémová gymnastika, ktorej miesto výskytu sa považuje za školu Bybnovského:

  • „Jar“ - ruky stojace, ruky sú umiestnené pri švíkoch pozdĺž tela. Hlava sa pomaly nakláňa dopredu a je držaná tak krátko. Potom sa pomaly opiera a znova ich drží. Vo finále musíte vyrovnať a zaujať východiskovú pozíciu.
  • "Pohľad" - poloha tela, podobne ako vyššie. Hlava sa otočí doprava a krátko sa drží v tejto polohe, potom doľava a opäť pevne pripevnená. Vykonajte tri sady s krátkymi prestávkami..
  • „Kyvadlo“ - telo je v pozícii podobnej predchádzajúcej. Hlava je sklonená k pravému ramenu a držaná asi pol minúty (aj keď existuje výrazný syndróm bolesti, keď nie je možné tolerovať bolesť, musí sa skrátiť trvanie a intenzita gymnastiky v prvých dňoch kurzu). Po dokončení sa hlava vráti do východiskovej polohy a potom sa opakuje so sklonom doľava. Vykonajte päť až šesť sklonov v každom smere.
  • „Husa“ - poloha, v ktorej leží ruky na opasku. Brada je zarovnaná na jednej osi, rovnobežne s podlahou a mierne vyčnievajúca dopredu. Hlava je dynamicky odklonená do strany a na plece kladie bradu; trup sa tiež otáča. Niekedy začína bolesť chrbta. Otočenie, v "husi", zmrazenie na ďalšiu pol minútu. Odbočky sa vykonávajú až šesťkrát na každej strane..
  • „Volavka“ - javisko sa hrá v sede. Držte hlavu rovno, dlaň v lone. Potom sa ruky narovnajú a otočia dozadu (analogicky s rybárskym gestom, o chytenej koristi) a súčasne hádzajú hlavou dozadu. Po niekoľkých sekundách sa hlava a ramená vrátia do pôvodnej polohy. Cvičenie sa opakuje pomaly s niekoľkými prístupmi. Pri bežiacej vertebrálnej hernii sa pozoruje syndróm miernej bolesti.
  • „Ťažký vzhľad“ je počiatočná pozícia podobná predchádzajúcej. Hlava je pritiahnutá doprava, zatiaľ čo ľavá dlaň je umiestnená na pravom ramene a lakť je umiestnená v línii s podlahou. Voľná ​​ruka zostáva nehybná. Telo dostane počiatočnú polohu, potom sa technika „ťažkého vzhľadu“ vykoná v opačnom smere. Pri komplikovanej osteochondróze sa často pozoruje krepitácia kostí (špecifická kríza)..
  • „Fakir“ - pacient zaujíma polohu v sede, končatiny sú nad tela a mierne ohnuté. Hlava sa úplne otočí do strany a udržuje sa, potom sa otáča v opačnom smere a hlava sa opäť pevne fixuje na niekoľko (až 20) sekúnd. Pri bežiacej krčnej prietrži sa často vyskytuje bolesť.

  O opísanom liečebnom postupe sa môžete zoznámiť v tréningovom videu „Bubnovsky - cvičenia pre krk“.

  Ak má pacient akútnu formu osteochondrózy, oplatí sa čo najplynulejšie precvičiť gymnastiku, zachová sa najmenšia ostrosť všetkých pohybov. Ak sa objaví atypická bolesť, mali by ste okamžite zastaviť zákrok a vyhľadať lekára ďalšie vyšetrenie.

  Systematické domáce cvičenia podľa Bubnovského techniky vám umožnia efektívne sa zbaviť negatívnych javov v krčnej oblasti chrbtice a nakoniec poraziť osteochondrózu..

  2018, Golub Oleg Vasilievich. Všetky práva vyhradené.

  Podstata konania

  Gymnastika Dr. Bubnovského je špeciálna telesná výchova, ktorej podstatou je kinezoterapia a terapia pomocou pohybov. Pomáha to aktivovať všetky telesné systémy, aby sa zbavili zápaly stavcov..

  Liečba osteochondrózy metódou Bubnovskovgo je príležitosťou na vypracovanie samostatného plánu pre pacientov na základe zdravotného stavu, štádia osteochondrózy, príznakov.

  Lekár rozvíja kurz osteochondrózy krčka, hrudníka a krčka maternice. Niektoré cvičenia sú vhodné na odstránenie zovretia v dolnej časti chrbta.

  Najprv sú kurzy vedené pod dohľadom lekára, fyzioterapeuta, používajúc video, a potom môže pacient pokračovať v nich doma sám..

  Hlavnými črtami a rozdielmi spôsobu spracovania od nabíjania sú:

  1. Individuálne cvičenia sa vyberajú pre pacienta na základe patológie a lokalizácie ložiska zápalu;
  2. Všetky hlboké svaly tela sú posilnené a aktivované;
  3. Existuje kombinácia cvikov na lumbálnu osteochondrózu s odieraním, reflexológiu alebo Charcotovu sprchu.

  Aby liečba podľa Bubnovského metódy priniesla výsledky ešte rýchlejšie, môžete použiť špeciálny simulátor, ktorého triedy sa vykonávajú pod dohľadom terapeuta..

  Príprava pred kurzom

  Pred začiatkom liečebného kurzu preto neexistuje žiadne špecializované školenie. O zvýšení manuálneho účinku tréningu však bude môcť poradiť iba lekár:

  1. Gymnastika sa začína hnetením svalov a krčných kĺbov rukami a potom sa vytvorí séria translačných rotácií hlavy: dole-hore, zľava-doprava.
  2. Pár minút pred zákrokom sa odporúča osviežiť teplú sprchu, aby sa pripravila a zlepšila cirkulácia krvi v krku..
  3. Na konci gymnastiky urobia malý úsek určený na vyrovnanie zvyškovej myalgie (spočiatku ju možno pozorovať ráno)..
  4. Ak je to možné, považuje sa za užitočné plávanie medzi dennými fázami kurzu..
  5. Denné prechádzky na čerstvom vzduchu tiež zlepšujú krvný obeh, čo zvyšuje prietok kyslíka do tkanív, čím sa urýchľuje ich regenerácia..

  Po ukončení systematického vyšetrenia terapeut alebo neurológ diagnostikujú, identifikujú príčinu a patologické zameranie, odporúčajú trvanie kurzu a najúčinnejšie postupy. Často si vyžaduje komplexnú terapiu s vymenovaním liekovej liečby.

  Výhody a nevýhody

  Medzi nesporné výhody Bubnovského gymnastiky pre krk, ktoré sú účinné pri liečbe osteochondrózy chrbtice, najmä krčnej chrbtice, patria:

  • univerzálnosť - cvičenia budú prínosom pri liečbe osteochondrózy, ako aj pri jej prevencii a počas rehabilitácie v poúrazovom alebo pooperačnom období;
  • bezpečnosť - pri liečbe tejto gymnastiky sa zmierňujú bolestivé príznaky bez použitia liekov, ktoré môžu poškodiť organizmus;
  • gymnastika je určená pre ľudí všetkých vekových skupín oboch pohlaví;
  • účinok liečby gymnastikou pretrváva dlho a zabraňuje možnému relapsu choroby;
  • cvičia svalový systém, prispievajú k potrebnej úprave hmotnosti a posilňujú obranyschopnosť tela.

  Metóda Bubnovsky je oficiálne schválená na použitie a je chránená patentom.

  Nevýhodou tejto gymnastiky je potreba disciplinovaného prístupu k triedam, pravidelného zapojenia bez medzier a správneho dodržiavania lekárskeho predpisu. Tvorcovia tohto spôsobu teda ponúkajú ísť na kliniku sami, kde v skutočnosti stojí jednoduchá návšteva telocvične značné peniaze. V inom uskutočnení, ako napríklad nižšie, ide iba o cvičenia, ale nekontrolované vykonávanie nič nezaručuje.

  Bubnovsky okrem toho navrhuje, aby sa nepoužívali žiadne ďalšie liečebné metódy, to znamená ani lieky proti bolesti, ani manuálna terapia..

  Prebudenie telesných zdrojov a ich nasmerovanie na sebavedomie pomocou metódy kinezioterapie je samozrejme produktívne a rozumné, ale prečo zanedbávať iné metódy? Navyše, ak je to rozumná kombinácia rôznych metód, ktorá nepoškodzuje (ako hovorí Bubnovsky o manuálnej terapii alebo liekoch), ale prospieva.

  Základy metodológie

  Aká je podstata gymnastiky?

  Technika Bubnovského zameraná na ošetrenie chrbta sa nazýva „kinezoterapia“. Celý komplex je veľmi jednoduchý a je možné ho vykonávať samostatne doma. Všetky cvičenia sú zamerané na zlepšenie chrbtice a kĺbov.

  Technika spoločnosti Bubnovsky vám umožňuje zbaviť sa bolesti kĺbov bez liekov a chirurgického zákroku.

  Bubnovsky si je istý, že je nemožné liečiť osteochondrózu liekmi, pretože bolesť sa bude vracať znova a znova (ďalšie informácie o tom, či je možné úplne vyliečiť SHOX, nájdete tu). A komplex Bubnovsky je založený na využití všetkých zdrojov ľudského tela, najmä chrbtice. Lekár vyvinul niekoľko typov komplexov, ktoré sú vhodné pre deti, tehotné ženy aj pre športovcov.

  Technika Bubnovského začína úplnou diagnózou chrbtice a svalov, ktorá určí príčinu osteochondrózy. Po identifikácii príčiny bude pacient pracovať na tomto konkrétnom probléme. Okrem fyzických cvičení komplex zahŕňa:

  • vývoj správnej výživy;
  • silné pitie;
  • úprava vody;
  • dychové cvičenia.

  výhody

  Hlavné výhody Bubnovského techniky:

  1. ľahkosť a jednoduchosť vykonávania - nie je potrebné navštíviť kliniky, kde by sa vykonávali komplexy;
  2. univerzálnosť - existujú techniky pre pacientov rôzneho veku a rôznych zdravotných stavov;
  3. cvičenia pomáhajú zlepšovať prietok krvi a saturáciu krvi kyslíkom;
  4. počas vykonávania komplexu sa zaťaženie svalov a kĺbov rozdeľuje postupne bez preťaženia;
  5. cvičenia sú zamerané na zlepšenie svalového tonusu, zvýšenie ich flexibility, ako aj na pohyblivosť kĺbov;
  6. táto technika nemá prakticky žiadne kontraindikácie;
  7. po nabití sa zlepší celkový zdravotný stav, psychický stav, spánok sa obnoví a nervozita zmizne.

  Metóda Účel

  Účelom tejto techniky je nielen zbaviť sa osteochondrózy, ale tiež zlepšiť stav kĺbov a svalov. Cieľom komplexu je tiež rozbíjať a odstraňovať soli.

  výhoda

  Hlavným užitočným efektom Bubnovského techniky je to, že bez špeciálnych záťaží a špeciálnych zariadení môžete liečiť osteochondrózu krčka maternice, posilňovať svaly celého tela, pretože celé telo sa podieľa na cvičeniach..

  Po vykonaní komplexu sa tiež zlepšuje krvný obeh a krv samotná je obohatená kyslíkom. Potom fungujú vnútorné orgány omnoho lepšie, mozog funguje lepšie, nervový systém sa posilňuje a zvyšuje sa odolnosť voči stresu.

  Názory lekárov a pacientov

  Čo hovoria lekári o metóde kinezoterapie:

  „Na základe mojich pozorovaní prináša Bubnovskyho metóda dočasný pozitívny výsledok. Svalová kondícia, držanie tela ako celku sa zlepšuje, ale v dôsledku stresu nedochádza k stabilnej harmónii chrbtice. Je ťažké vyrovnať sa s osteochondrózou pri jednom páde, je potrebný integrovaný prístup. “.

  „Sľub liečiť niektoré choroby bez liekov je úplná nevedomosť. Bohužiaľ, existujú prípady, keď sú lieky nevyhnutné. “.

  A tu sú názory pacientov, ktorí sa obrátili na Dr. Bubnovského:

  "V triede inštruktor nezabudol na správnosť mojich cvičení, v dôsledku toho bol poškodený prstový kĺb.".

  "Vďaka centru Bubnovského za to, že postavila svokru na nohy".

  "Dieťa malo bolesti na hrudi, výlety do nemocníc nepriniesli výsledky." Obrátili sa na Dr. Bubnovského a do dvoch týždňov bolesti ustúpili a potom úplne prestali. “.

  Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou Dr. Bubnovského

  liečba osteochondrózy podľa Bubnovského doma

  Pripojte sa k našim skupinám:

  Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou Dr. Bubnovského

  Na cvičenie dr. Bubnovského používame cervikálnu osteochondrózu: 7 cvikov

  Bubnovsky nie je iba cvičením fyzioterapeutických cvičení. Je založená na kinezoterapii - špeciálnej „liečbe pohybu“, ktorá využíva vnútorné rezervy tela. Charakteristickým znakom Bubnovského techniky je príprava individuálnych programov na obnovu chrbtice alebo kĺbov, ktoré sa špecialista z centra vyvíja pre každého pacienta individuálne po špeciálnom myofasciálnom vyšetrení (počas ktorého je veľmi presne určená lokalizácia patologického zamerania). Pacient sa najskôr naučí, ako správne vykonávať fyzické cvičenia s odborníkmi v centrách Bubnovsky, a potom môže pokračovať v samostatnom štúdiu doma. Tri rozdiely v tejto gymnastike s cervikálnou osteochondrózou z klasických fyzioterapeutických cvičení: * individuálny výber fyzickej aktivity v závislosti od odhalenej patológie a rezervných schopností tela pacienta;

  * Posilnenie hlbokých svalov korzetu svalu, ktoré sa zriedka zúčastňujú na výkone bežných cvičení v rámci cvičenia;

  * kombinácia fyzickej aktivity s dychovými cvičeniami, špeciálnymi masážami a kryoterapiou (liečebný účinok prechladnutia).

  Na zvýšenie efektívnosti svojich cvičení vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, ktorého triedy, pod dohľadom odborníka, prispievajú k rýchlejšiemu odstráneniu syndrómu bolesti a obnoveniu mobility. Gymnastika Dr. Bubnovského umožňuje nielen zastaviť deštrukciu chrbtice s cervikálnou osteochondrózou, ale tiež zabrániť dlhodobej liečbe alebo chirurgickému zákroku..

  Sedem cvičení na cervikálnu osteochondrózu

  Komplex pre cervikálnu osteochondrózu siedmich cvičení, ktorý je opísaný nižšie, je k dispozícii každému, pretože nevyžaduje simulátor a je dosť jednoduchý na to, aby sa mohol hrať doma. Cvičenia „Jar“ (1), „Prehľad“ (2) a „Metronóm“ (3) z komplexu terapeutických cvičení Bubnovského s osteochondrózou krčka maternice

  Názov a východisková pozícia (IP)

  1. Pružina. IP: Postavte sa priamo do zrkadla, položte ruky pozdĺž tela, hlavu držte rovno. Sklopte hlavu a podržte ju niekoľko sekúnd. Nadvihnite bradu a mierne ju potiahnite dopredu, v tejto polohe držte hlavu. Návrat na IP. 2. Metronóm. IP je rovnaká.

  Nakloňte hlavu k ľavému ramenu a podržte ju 30 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy.

  Nakloňte hlavu k pravému ramenu a tiež pripevnite hlavu na 30 sekúnd. Vykonajte najmenej šesť stúpaní. 3. Preskúmanie. IP je rovnaká.

  Otočte hlavu doprava, pokiaľ je to možné, na niekoľko sekúnd ju podržte. Rovnaký pohyb zopakujte doľava. V každom smere urobte najmenej tri zákruty. 4. Husa. IP je rovnaké, ale ruky sú na opasku. Natiahnite krk, brada by mala byť rovnobežná s podlahou. Bez zmeny polohy brady natiahnite hlavu dopredu. Otočte trup na stranu, kým brada dosiahne rameno. Počkajte 30 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy.

  Urobte to isté otočením opačným spôsobom. Vykonajte najmenej šesť zákrut v každom smere. 5. Volavka. IP: sedieť na stoličke, ruky na kolenách, držať hlavu rovno. Narovnajte ruky a vytiahnite ich dozadu a sklopte hlavu dozadu. Návrat do východiskovej polohy.

  6. Prehľad (komplikovaná verzia). IP: rovnaké ako v predchádzajúcej verzii. Položte dlaň svojej ľavej ruky na pravé rameno, pričom hlavu otáčajte rovnakým smerom (doprava). Sledujte polohu lakťa, mala by byť rovnobežná s podlahou; druhou rukou držte koleno. Urobte to isté otočením opačným spôsobom. 7. Fakir. IP: Sadnite si na stoličku, zdvihnite ruky nad hlavu a mierne ohnite lakte. Otočte hlavu úplne na jednu stranu. Návrat do východiskovej polohy.

  Otočte hlavu naopak. Nezabudnite zakaždým na niekoľko sekúnd opraviť polohu hlavy. Fakirovo cvičenie

  Výhody a nevýhody gymnastiky Bubnovsky

  Výhody Bubnovského gymnastiky (ktoré sú relevantné pri liečbe cervikálnej osteochondrózy a iných oddelení): * Univerzálnosť. Cvičenia na krku sú účinné nielen pri liečbe cervikálnej osteochondrózy, ale aj pri zotavovaní v pooperačnom období alebo po poranení. Sú tiež užitočné ako profylaxia. * Bezpečnosť. Táto gymnastika eliminuje nielen negatívne symptómy, ale aj samotnú chorobu bez použitia

  Ostatné cvičenia na krk

  • Zabezpečte expandér nad vami. Posaďte sa na podlahu tak, aby jej závesné konce smerovali k vám, aby ste ich mohli riešiť. Rameno a operadlo na fitball. Vezmite expandér do svojich rúk a jeho konce ťahajte striedavo smerom k sebe tak, aby sa vaše ruky ohýbali v lakťoch a potom sa narovnali dopredu.
  • Sadnite si takým spôsobom, aby bol expandér za nami a nad nami. Fitball by sa mal znovu umiestniť pod chrbát. Vezmite expandér za konce a natiahnite ruky. Teraz musíte spustiť ruky nadol do strán, ohýbať ich v lakťoch a znova ich zdvíhať. Pritiahnite projektil a trénujte svaly krku a ramien.
  • Počiatočná pozícia je podobná. Teraz však musíte zdvihnúť a spustiť priame ramená pred sebou.
  • Vytlačte zo steny. Musíte stáť oproti stene vo vzdialenosti asi 50 cm. Rukami musíte opierať sa o stenu v úrovni ramien a ohýbať ich na lakťoch, aby sa vaše nohy nedostali z podlahy. Teraz je to, akoby ste tlačili múru od vás, ale nie cez dlane, ale narovnaním paží silou ramien. Tento pohyb sa vykonáva pri výdychu..

  K dispozícii je tiež komplex pre zbavenie kohútika na krku. Kvôli nedostatku fyzickej aktivity alebo nadváhy sa na krku vytvára kohútik - tuková vankúšik. Narúša normálny krvný obeh, prispieva k ešte väčšiemu obmedzeniu pohybov svalov, čo narúša nervové spojenia kĺbov a svalov s centrálnym nervovým systémom..

  Bubnovsky gymnastika zahŕňa cvičenia zamerané na odstránenie tohto problému:

  Pripevnite náklad k lanu cez krúžok. Postavte sa mu na všetky štyri strany do vzdialenosti asi dva metre. Voľný koniec lana je potrebné vziať tak, aby sa ruka natiahla nabok. Nakloňte svoje rameno k podlahe čo možno najnižšie, pričom sa pustite z bremena. Opakujte to isté pre druhú stranu. Upevnite expandér nad seba. Posaďte sa k nemu chrbtom a opierajte sa o fitball. Vezmite konce expandéra do svojich rúk, striedavo vykonávajte výkyvy s rukami nahor a nadol a napínajte gumu

  Je dôležité sa ponáhľať. Cvičte postupne, dýchajte plynulo a odmerne

  Počiatočná pozícia je podobná. Obidvoma rukami súčasne vykonávajte výkyvy. Cvičenie zopakujte 3-4 minúty.

  Pravidelne a správne vykonávané cvičenia Bubnovského pomôžu eliminovať nepríjemné pocity v krku a zabrániť mnohým negatívnym následkom. Autor tejto techniky tiež odporúča prehodnotiť váš životný štýl a priblížiť ho čo najbližšie zdravému a zdravému životu. Dobrým spôsobom, ako zlepšiť chrbticu a kĺby, sú izometrické cvičenia Dr. Borschenka, o ktorých už na našich webových stránkach existuje článok s recenziami..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Táto patológia je celkom bežná. Incidencia je vysoká u ľudí, ktorých činnosť súvisí s nadmernou fyzickou námahou..Napriek tomu sú ľudia oboch pohlaví akéhokoľvek veku ohrození, takže musíte vedieť, čo to je - Schmorlova kýla bedrovej chrbtice, ako správne zaobchádzať a predchádzať.
  Výčnelok bedrovej chrbtice je choroba, ktorá môže viesť k závažným komplikáciám. Medzi príznaky už patrí bolesť, strata pohyblivosti a výkon. Ale ak je patológia v stave zanedbávania, môžete ľahko získať prietrž, úplnú alebo čiastočnú paralýzu.
  Trakcia chrbtice sa vykonáva vo väčšine kúpeľných stredísk v Bielorusku, v ktorých je hlavný profil pohybového aparátu. V kúpeľoch sa používajú dva spôsoby trakčnej chrbtice - suchá a podvodná.
  Názov a východisková pozícia (IP)Vykonávacie pravidlá