loader

Adaptívna gymnastika s kýlou chrbtovej bedrovej časti podľa Bubnovského

Pri chorobách chrbtice sa terapeutické cvičenia stávajú jednou z najdôležitejších oblastí liečby a rehabilitácie pacientov. Medzistavcové prietrže nie sú výnimkou, pretože správne zvolený priebeh cvičebnej terapie pomôže vyhnúť sa chirurgickému zákroku a minimalizovať prejavy choroby. Gymnastika s kýlou chrbtice bedrovej chrbtice podľa Bubnovského získala značnú obľubu.

Príčiny choroby

Lumbosakrálna prietrž je fixovaná v 90% prípadov miechy. Je to kvôli zvýšenému zaťaženiu bedrového kĺbu a jeho veľkej mobilite..

Výkonné stavce sú vzájomne prepojené diskmi, ktoré sa skladajú z chrupavkového krúžku, vo vnútri je menej husté jadro.

V dôsledku degeneratívnych procesov sa disk stáva tenší, „previsnutý“, jadro vyčnieva a následne vláknitý prsten nevydrží tlak a praskliny, zatiaľ čo jadro disku preniká do miechového kanála a zviera nervové zakončenie..

Podstata Bubnovského techniky

S. M. Bubnovsky vytvoril metódu, ktorú nazval kinezioterapia, teda liečenie pohybom. Je založená na princípe, ktorý hovorí, že hlavnou príčinou chorôb chrbtice je nečinnosť. Pracovné svaly vyživujú a posilňujú kosti, chrupavku a väzivo, nespracované svaly sa oslabujú, čo má za následok degeneratívne a degeneratívne zmeny kostí a kĺbov..

Preto by sa bolesti chrbta a kĺbov, osteochondróza, prietrž, výčnelok nemali liečiť pokojom, ale pohybom. Pohyb počas nabíjania by mal byť užitočný, smerový a meraný.

Vyškolený kinezoterapeut vám pomôže zvoliť správny súbor cvičení a vypočítať požadované zaťaženie..

 • Musia sa uvoľniť svaly, aby sa zmiernili opuchy, zápaly a nervy zovreté..
 • Musia sa vypracovať všetky svaly, najmä plytké a hlboké..
 • Natiahnutie svalov a chrbtice je potrebné, aby sa stali pružnými a stavce mohli zaujať správnu polohu.
 • Je potrebné posilniť svalnatý rám tela, ako aj ruky a nohy.
 • Minimalizujte lieky.

Cvičebný komplex

Nie každý môže požiadať o pomoc v jednom z centier Bubnovského, ale vyvinul tiež gymnastiku, ktorú je možné hrať doma..

Anestetická telesná výchova

5 základných cvikov, ktoré sú určené na zmiernenie akútnej bolesti (napríklad pri sekvestrovanej prietrži) v bedrovej oblasti:

 1. Chôdza na všetkých štyroch. Východisková poloha: stojaci na kolenách a dlaniach, začnite sa pohybovať na všetkých štyroch stupňoch: dopredu, pravá noha je ľavou rukou, ľavá noha je pravou rukou. Trvanie cvičenia - 5-20 minút.
 2. Stlačte na zadnej strane. Východisková poloha: leží na chrbte, ruky za hlavou, ohnuté kolená, podpätky na podlahe. Pod spodnú časť chrbta položte studený obklad (plastová fľaša s 0,5 l mrazenej vody, ľad v nádobe vopred rozbite). Pri výdychu si odtrhnite lopatky z podlahy a dotknite sa kolien k bruchu. Ak je to pre vás ťažké, striedavo sa dotknite pravého lakťa ľavým kolenom a naopak. Opakujte toľkokrát, koľkokrát môžete.
 3. Polovičný most. Počiatočná poloha je rovnaká. Na výdychu roztrhnite panvu z podlahy tak vysoko, ako je to možné, stlačte mačacie svaly a vráťte sa do východiskovej polohy. Musíte vykonať 5-10 opakovaní 2-3 krát denne.
 4. Rozťahovanie stojace. Východisková poloha: státie, šírka ramien od seba. Dostaňte sa rovno dozadu a striedavo doprava a potom na ľavú nohu. Kolenné kĺby by sa mali narovnať. Prsty pritiahnite k prstom čo najnižšie. Nakloňte sa dopredu s rukami na pätách a pozerajte sa za chrbát. Držte túto pozíciu 3-5 sekúnd. Pohyby sú vydychované.
 5. Zdvíhanie kolien na vodorovnej lište. Východisková poloha: visí na vodorovnej lište. Pokúste sa zdvihnúť rovné nohy, ale pre ženy je prijateľné ťahať nohy zohnuté na kolenách do žalúdka. Opakujte 8-10 krát.

Adaptívna gymnastika

Táto terapeutická gymnastika je určená pre začiatočníkov, ktorí práve začínajú ovládať techniku ​​správnych pohybov. Pravidelné cvičenie nie je len prevenciou a liečbou bolesti bedrovej chrbtice, ale aj dobrou šancou vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Je potrebné zvoliť si potrebné cvičenia s kinezoterapeutom, ale ak to nie je možné, potom je možné takúto gymnastiku robiť doma, snažiac sa správne vykonávať každý pohyb, sledovať dych..

Jedným z najlepších cvičení bedrovej prietrže je „chôdza“ na zadok sedenie na podlahe, s rovnými nohami a pažami pevne za hlavou..

Nasledujúce wellness cvičenia sú „Bicykel“ a „Kitty“, ktoré sú známe už od detstva. Pohyby sa musia vykonávať hladko a jemne, v žiadnom prípade nie prudko.

Cvičebné cvičenia

Profesor Bubnovsky vytvoril simulátor MBT, ktorý pomáha zmierňovať bolesť, zlepšuje pohyblivosť chrbtice, odstraňuje svalové kŕče a normalizuje krvný obeh..

Triedy na tomto simulátore sa uskutočňujú pod vedením špecialistu - kinezoterapeuta. Takýto výcvik je dôležitý nielen pre lumbálnu prietrž, ale aj po oprave prietrže pre rýchlu rehabilitáciu pacienta..

kontraindikácie

Rovnako ako akýkoľvek terapeutický účinok na telo, aj Bubnovsky gymnastika má svoje kontraindikácie a obmedzenia. Tie obsahujú:

 • onkologické novotvary;
 • hypertenzná kríza;
 • pooperačné obdobie;
 • stav pred infarktom;
 • mŕtvica;
 • exacerbácia ischemickej choroby srdca.

Cvičenia lumbálnej medzistavcovej prietrže vyvinuté profesorom Bubnovským pomohli tisícom pacientov zbaviť sa bolesti a vrátiť sa do plného života bez chirurgického zákroku..

Cvičenia na herniu chrbtice podľa Bubnovského

Bolesť v chrbtici môže byť spôsobená medzistavcovou prietržou. Existujú rôzne metódy na ošetrenie jeho odrôd. Niektoré z nich je možné používať samostatne, sú potrebné zvláštne podmienky..

Jedným z dostupných prostriedkov na prevenciu a liečbu medzistavcovej prietrže je sada cvikoviek Bubnovského. Jeho implementácia je k dispozícii doma a nevyžaduje špeciálne školenie..

Aké sú metódy stanovenia prítomnosti prietrže, zistenia jej rozmanitosti a vlastností liečby? Ako vykonať tento súbor cvičení? Všetky tieto informácie sú potrebné na to, aby sa vedome použili účinné prostriedky a zabránilo sa možným komplikáciám..

Miechová prietrž a jej typy

Medzistavcová prietrž je ochorenie kostí a svalov osoby, ku ktorému dochádza v dôsledku skutočnosti, že buničité jadro medzistavcového disku mení svoje umiestnenie (to znamená, že sa posúva) a vláknitý prstenec stráca svoju integritu (zlomeniny)..

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

Toto ochorenie je podľa štatistík najbežnejším objavujúcim sa ochorením v muskuloskeletálnom systéme. Bez ohľadu na to, ako sa vyvinula, samotná choroba nie je smrteľná. Jeho prítomnosť je však vždy spojená s pocitom fyzického nepohodlia, ktoré sa prejavuje rôznymi spôsobmi, v závislosti od špecifík každého prípadu. Prietrž chrbtice môže navyše spôsobiť zdravotne postihnutú osobu.

Špecialisti klasifikujú hernie podľa charakteru ich výskytu (primárny a sekundárny) a podľa umiestnenia (krčka maternice, bedrovej a hrudnej)..

Ak mal človek zdravú chrbticu, ale v dôsledku zranenia alebo príliš veľkého zaťaženia sa objavila prietrž, potom je klasifikovaná ako primárna.

Ak už boli v chrbtici pozorované patológie, ktorých vývoj viedol k hernii, potom je to sekundárne.

Ako sa vyznačuje prietržami v rôznych častiach chrbtice:

 • Krčná chrbtica - bolesť v krku je cítiť, môže preniknúť na plecia alebo dokonca do rúk - prsty sú znecitlivené, tlak stúpa. Tiež príznaky sú bolesti hlavy a závraty. Cervikálna kýla sa vyskytuje menej často ako iné.
 • Hrudná oblasť - je cítiť bolesť na hrudníku. U týchto hernií sa pacienti spravidla snažia zmeniť polohu tela, aby ho oslabili, čo im pomáha. Je však potrebné poznamenať, že niektoré pózy prispievajú k zakriveniu chrbtice..
 • Bedrá - bolesť je cítiť v chrbte. Rýchle pohyby, akékoľvek zaťaženie - to všetko umocňuje bolesť. Príznaky - bolesť dáva nohám, môžu byť znecitlivené. Ochrnutie spôsobuje bedrová hernia. V skutočnosti je bedrová hernia najbežnejšia.

Bolesť je hlavným príznakom medzistavcovej prietrže. Stav tela a chrbtice s prietržou sa vyznačuje:

 • nepohodlie v dolnej časti chrbta;
 • bolesť, ktorá sa môže vyskytovať pravidelne;
 • pri dlhodobom pobyte v sede alebo v stoji sa výrazne zvyšuje;
 • v polohe na chrbte je cítiť viditeľnú úľavu;
 • človek kráča bezvýchodne;
 • celková svalová relaxácia;
 • panvové orgány začínajú pracovať horšie;
 • sila je oslabená.

Tieto príznaky znepokojujú mnohých ľudí, ale podceňujú ich význam, zvyčajne ich spájajú s „nadmerným zaťažovaním“, čo ich dôvodom pre ich prítomnosť. Návšteva lekára sa tak odloží. Obracajú sa na neho v extrémnom prípade, keď je bolesť neznesiteľná a už výrazne zasahuje do každodenného života a do práce.

Ak sa však s odborníkom nedostanete včas, kýla sa vyvinie výlučne a spôsobí čoraz viac nepríjemností. Preto sa odporúča ihneď po zistení príznakov ísť na vyšetrenie..

diagnostika

Neurológ je ten, ktorý diagnostikuje herniované disky. Ukazuje smer magnetickej rezonancie, pomocou ktorej je dobre definovaná:

 • prítomnosť prietrže a ich postavenie;
 • veľkosti
 • šírka miechového kanála;
 • je zápalový proces;
 • iné charakteristické patológie.

Čím skôr a presnejšie sa uskutoční tento druh diagnózy, tým väčšie sú šance na úspešnú a krátkodobú liečbu.

Liečba bedrovej prietrže

Ak sa ukáže, že pacient má prietrž, potom lekár môže navrhnúť dva spôsoby riešenia tohto problému. Ide o operáciu (v prípade naliehavej potreby) a liečebnú terapiu (ak je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku).

Terapeutické metódy na liečenie medzistavcových hernií sú nasledujúce:

Terapeutická gymnastika - pomáha posilňovať potrebné svaly, celkový tón tela, zvyšuje schopnosť tela bojovať s chorobami. Táto metóda by sa mala používať na odporúčanie lekára, pretože niektoré fyzické cvičenia užitočné pri prevencii zdravého človeka môžu zhoršiť iba stav pacienta s prietržou.

Manuálna terapia a akupunktúra. Pomocou týchto metód sa dosiahne úľava, zníži sa bolesť a zníži sa tlak na stavce. Ale musíte mať na pamäti, že tieto metódy neriešia problémy, ktoré vyvolali vzhľad prietrže.

Fyzioterapia - pomocou masážnych procedúr, reflexológie, strečingu a ultrazvuku v komplexe odborníci dosahujú liečbu medzistavcových prietrží bez rizika pre pacienta.

Pretože mnohé z terapeutických postupov nie sú k dispozícii z finančných dôvodov alebo z dôvodu nedostatku času a niektoré sa nedajú vykonať doma, mnohí odborníci odporúčajú používať adaptívnu gymnastiku Bubnovského.

Bubnovsky komplex

Profesor Sergei Mikhailovič Bubnovsky raz zranil chrbát a mal sklamanú diagnózu, čo vylučovalo zotavenie. Potom nezávisle študoval teóriu a prax odborníkov z celého sveta a vyvinul svoju vlastnú metódu, podľa ktorej bol vyliečený..

Vyvinutá metodika je založená na vedeckých a lekárskych úspechoch domácich a zahraničných predstaviteľov, ale práve Bubnovsky ich dokázal správne používať v prospech ľudí, ktorí sa obávajú kýly chrbtice. Podrobne je pôvod metódy a odkazy na zdroje informácií na jej základe opísané v jeho knihe „Miechová kýla - nie veta!“. Kniha obsahuje aj metódy na riešenie určitých prípadov a súvisiacich cvičení..

Jeho cvičenia využívajú svoje vlastné zásoby tela a pomáhajú pacientovi zlepšovať ich pohodu a obnoviť chrbát bez vonkajšej pomoci. Vďaka tejto technike sa mnohým ľuďom zabránilo utrpeniu spôsobenému medziobratlovou kýlou. Pomôže to aj bez chirurgického zákroku, pretože Bubnovského cvičenie dokáže vyriešiť problémy s herniou aj v pokročilých prípadoch..

Aký je dôraz v tejto technike:

Je potrebné uvoľniť svaly. Úplne. Potom sa odstráni zápal a opuch. Zovretý nerv bolí práve kvôli napätiu v príslušnom svale. Úplná relaxácia je dôležitým princípom techniky..

Je potrebné dbať na napínanie svalov a chrbtice. Flexibilné svaly pracujú lepšie a menej bolia. Natiahnutie chrbtice vedie k jej narovnaniu a potom všetky stavce spadnú na svoje miesto, čo tiež znižuje bolesť a zlepšuje celkovú pohodu..

Žiadne lieky. Prírodné lieky proti bolesti sú fyzická aktivita. Tí, ktorí cvičia, sledujú zlepšenie stavu po niekoľkých hodinách.

Drátový model. Slabé svaly nepodporujú kosti, čo vedie k zakriveniu a nerovnomernému zaťaženiu chrbtice. Táto technika venuje pozornosť nielen rozvoju chrbtových svalov, ale aj brušných svalov a panvy, ako aj rúk a nôh..

Rozvoj svalov, ktoré sa nezúčastňujú každodenných operácií. Ak človek chodí dlhú dobu alebo veľa sedí, rovnaké svaly aktívne pracujú a zaťažujú sa. Pracovaním s neaktívnymi svalmi počas normálneho dňa môžete zlepšiť krvný obeh, čo tiež pomáha zmierňovať bolesť a celkové uzdravenie..

Pravidelné vykonávanie Bubnovského cvičenia zbavuje pacientov všetkých nepríjemných príznakov spôsobených medzistavcovou prietržou a vedie k uzdraveniu. Predtým, ako sa na ne pustíte, je potrebné vykonať dôkladné a komplexné vyšetrenie, aby sa stanovili vlastnosti konkrétneho organizmu, ako aj poloha, veľkosť a stav prietrže. Až potom sa zostaví individuálny vzdelávací program, čo sa má robiť, koľkokrát a ako často.

Rozdiely Bubnovského prístupu od bežnej praxe

Bubnovsky skúmal trendy, ktoré boli pozorované u jeho pacientov, a postoj k diagnostike ošetrujúcich lekárov. Jeho vlastné zdôvodnenie je, že veľa pacientov má diagnózu, ako je prietrž a je depresívne blízko srdca. Poznamenáva tiež, že pojem „miechová prietrž“ sa často používa na vysvetlenie akejkoľvek bolesti chrbta, že v spoločnosti sa vyvinuli predsudky o dôsledkoch takejto diagnózy a že neuropatológovia sami zosilňujú farbu a zobrazujú nezvratnosť následkov prietrže. Podľa jeho názoru nie sú často odporúčania k neurochirurgovi dostatočne opodstatnené a dokonca aj výraz „miechová kýla“ je akýmsi umelým vynálezom samotných neurochirurgov..

Bubnovsky sa odvoláva na skutočnosť, že predtým boli rovnaké príznaky bolesti chrbta pripisované radikalulitíde (tiež často bez dôvodu). Prinajmenšom sa však pokúsili liečiť ischias pomocou terapeutických činidiel a neurochirurgom prišli iba v najextrémnejšom prípade - keď liečba nepriniesla očakávaný výsledok. Lieky, trakcia, fyzioterapia, plechovky nepomáhajú - to znamená chirurgický zákrok. Pokiaľ ide o akékoľvek podozrenie na prietrž alebo kýlu s malými rozmermi, pacienti sú z dôvodu zisku poslaní na operáciu. Toto je rýchly spôsob, hoci drahý, nakoniec je možné obslúžiť bohatších pacientov za kratší čas. To je len názor profesora a vyjadruje ho vo svojej knihe. Je postavený na princípe otázok a odpovedí, pretože v priebehu rokov svojej praxe mal možnosť komunikovať s veľkým počtom pacientov a dobre študoval ich najbežnejšie mylné predstavy a stereotypy..

Podľa Bubnovského by sa lekár mal zamerať na výsledok, ktorý uspokojí pacienta. Cesta k tomu spočíva v zaznamenaní dvoch základných túžob tých, ktorí prichádzajú na ošetrenie:

 • Pacient sa chce zbaviť bolesti a je tiež pre neho kritické, aby toto vyslobodenie malo ísť bez užívania drog, pretože spravidla je s nimi už dosť..
 • Pacient chce obnoviť stratenú pracovnú kapacitu, chce sa vrátiť do svojho plného života, pracovať, nechce obmedziť svoj fyzický potenciál.

Obe tieto túžby sú plne realizovateľné, takže lekár nezostane bez práce a pacient cíti úľavu a spokojnosť s liečbou..

obmedzenia

Možnosti komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť u pacienta, obmedzujú možnosť použitia Bubnovského techniky:

Pooperačný čas. Ak sa pacient nedávno podrobil chirurgickému zákroku, potom je cvičenie na určité obdobie neprijateľné.

Problémy so srdcom. Stav v blízkosti infarktu, nestabilná angína pectoris - tieto príznaky naznačujú, že túto techniku ​​nemôžete uplatniť.

Zníženie krvného obehu v mozgu v akútnej forme tiež obmedzuje použitie cvičenia. To isté s hypertenznou krízou.

Onkologické ochorenia, prechod metastáz do oblasti stavovcov.

Funkcie uplatňovania metodiky - všeobecné pravidlá:

 • princíp postupného nakladania;
 • počas cvičení by nemala byť povolená akútna bolesť;
 • Neskáčte ani nebežajte;
 • žiadne náhle pohyby - vykonávané hladko a presne;
 • každý deň - niekoľko prístupov.

Je dôležité si uvedomiť, že liečba sa neuskutočňuje okamžite alebo po niekoľkých sedeniach podľa metódy.

Centrum Bubnovsky - cvičenia na napínanie chrbtice prietržami

Počiatočná polohaAkciaPoznámka

Počet prístupov

1Na kolenách. Rovný chrbátChrbát je držaný rovno a uvoľnený pri dychoch. Pri prvom výdychu zaokrúhlite chrbát a postavte sa do tejto polohy. Pri druhom výdychu by sa chrbát mal ohýbať v opačnom smereHotovo hladkoSedieť na zemi, nohy a chrbát rovno, ruky blízko hrudePri použití iba gluteálnych svalov postupte asi o meter a potom späťJeden prístup: ide o spiatočnú cestuLeží na chrbte, spodná časť chrbta je pritlačená k podlahe, ruky pozdĺž telaNohy stúpajú v pravom uhle a simulujú cyklistiku

Trvanie priblíženia - jedna minúta

4Stojaci rovno, so zdvihnutými rukami

Sklon je urobený dopredu, dlane sa snažia dostať na podlahu. Pri maximálnom naklonení sa chrbát uvoľní, žalúdok a hrudník sa pritlačia k nohámBeží hladko a pomaly.Ležím na bruchu, paže rovné, natiahnuté pred vamiVýdych: hrudník, obidve ruky zdvihnú a držia niekoľko sekúnd. Návrat do východiskovej polohy a vdýchnutieCvičenie sa vykonáva hladkoLežím na bruchu, paže rovné, natiahnuté pred vamiVýdych: pravé rameno a hrudník sa zdvihnú, potom sa vrátia do východiskovej polohy a vdýchnu sa. To isté platí pre ľavú rukuJeden prístup robí s každou rukou

7Leží na chrbte, ruky za hlavou, lakte dopredu, nohy ohnuté na kolenáchVdýchnutie - pravá noha sa zdvíha a snaží sa dostať k lakťom, lopatky musia byť zdvihnuté a brada pritlačená k hrudníku. Výdych: lopatky a ramená padajú na podlahu. Nadýchnutie: pravá pravá noha sa snaží dostať k lakťom. Výdych: návrat do východiskovej polohy

Jeden prístup zahŕňa vykonanie pre každú nohu.8Ležiaci na chrbte, pokrčené kolená, nohy na zadku, ruky omotané okolo členkovPanva stúpa do maximálnej výšky, chrbát sa ohýba. Návrat do východiskovej polohy

Cvičenie kýly chrbtice podľa Bubnovského doma

Meno / účelPočiatočná polohaAkciaPoznámky

Počet prístupov

Svalová relaxáciaNa kolenáchVýdych: zadné oblúky. Inhalácia: chrbát sa ohýba opačným spôsobomKritické, aby sa toto cvičenie robilo veľmi hladkoPreťahovanie svalov nôh a dolnej časti chrbtaNa kolenáchPravá noha sa odtiahne dozadu a potom sa urobí pomalý dřep na ľavej nohe. Ľavá noha sa tiahne čo najviac, drep je čo najmenší.Cvičenie sa robí bez trhaniazjazdovkyNa kolenáchTelo sa tiahne dopredu čo najviac, ale chrbát sa nemôže ohnúťPreťahovanie zadných svalovNa kolenáchVýdych: celé telo sa ohýba, ruky sa ohýbajú v lakťochV najlepšom prípade je telo čo najbližšie k podlahe, robí sa drep na pätách, ruky sa narovnávajú.

Cvičenie pre absLeží na chrbte, ruky za hlavouNohy sa ohýbajú na kolenách. Výdych: trup, lakte sa snažia dostať na kolenáPostupne sa zaťaženie zvyšuje

Na mierny pocit pálenia svalov

Polovičný mostLežiaci na chrbteVýdych: panva stúpa a natiahne sa čo najvyššie.

Vdýchnutie: návrat do východiskovej polohy

Bubnovsky cvičí herniu krčnej chrbtice

Je potrebné poznamenať, že pri vykonávaní týchto cvičení musí byť krk uvoľnený..

Počiatočná polohaAkcia

Počet opakovaní

Sedieť na stoličke, chrbát rovno, uvoľnený krkHlava sa jemne opiera, brada sa natiahneChrbát je rovný, krk je uvoľnený.Polovičky zákruty. Hlava sa otočí doprava, brada a krk sa predlžujú dopredu. V tejto polohe sa otočí doľava do polovice

8-krát na každej strane

Na kolenáchNeodporúča sa pre začiatočníkov. Ohýba sa dozadu, pomáha si svojimi rukami, hlava klesá na podlahu, na vrchol hlavy. Krk je uvoľnený. V tejto polohe musíte jemne kývať dopredu a dozadu

Tento komplex vedie k uzdraveniu. Predtým, ako s nimi budete pokračovať, je potrebné vykonať úplné komplexné vyšetrenie, aby sa zistili vlastnosti tela, ako aj poloha, veľkosť a stav prietrže. Až potom sa zostaví individuálny vzdelávací program, čo sa má robiť, koľkokrát a ako často.

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Prečítajte si tiež

Čestný doktor, doktor lekárskych vied
Európska univerzita,
Člen Ruskej akadémie vied,
Profesor EAEN. Autor 3 kníh o liečbe chrbtice,
je držiteľom dvoch patentov na vynálezy.

Oblasť činnosti
Manuálna terapia, osteopatia.
o autorovi.

Cvičenia na lumbálnu prietrž

Terapeutická gymnastika je hlavnou zložkou komplexnej liečby pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Ochorenie vyvoláva silnú bolesť chrbta, ktorá si vyžaduje adekvátnu liečbu..

Nesprávna distribúcia fyzickej aktivity alebo jej úplná neprítomnosť vedie k rozvoju patológie. Pomocou fyzioterapeutických cvičení sa eliminujú nielen príznaky, ale aj príčiny, ktoré spôsobili ochorenie. Pravidelné vykonávanie špeciálne vybraných cvikov umožňuje pacientovi zbaviť sa bolesti, posilniť chrbtové svaly, oslabené v dôsledku choroby.

Aké kontraindikácie pre lekársku gymnastiku môžu byť

Fyzioterapeutické cvičenia sú rovnaké lieky ako lieky. Preto sa musí používať prísne na odporúčanie lekára a pod vedením inštruktora cvičebnej terapie. Okrem toho existujú jeho kontraindikácie. Ich ignorovanie bude mať katastrofálne následky. To je prípad, keď cvičenia nepomáhajú, ale ubližujú.

Uvádzame zoznam prípadov, keď nie je možné zapojiť sa do cvičebnej terapie:

 1. Priškrtená prietrž v bedrovej oblasti. Táto komplikácia je mimoriadne nebezpečná, pretože akýkoľvek neopatrný pohyb povedie k poškodeniu miechy. Preto bude akékoľvek cvičenie bolieť. V tomto prípade je indikovaný chirurgický zákrok..
 2. Ochorenie vírusovej alebo infekčnej povahy. Fyzioterapeutické cvičenia sa neodporúča vykonávať ani týždeň po zotavení.
 3. Otvorené poranenie miechy. V tomto prípade je pacientovi zobrazený úplný odpočinok.

Pocit bolesti a ťažkého nepohodlia počas cvičebnej terapie - výhovorka na okamžité zastavenie cvičenia!

Kontraindikácie sú také choroby u pacienta:

 • Zhubné a benígne formácie;
 • Zvýšená telesná teplota
 • Predchádzajúci zdvih;
 • Hypertenzná kríza;
 • Stav pred infarktom;
 • Exacerbácia osteochondrózy alebo bedrovej prietrže;
 • Patológia vnútorných orgánov chronickej povahy;
 • Obdobie zotavenia po operácii.

Kedy začať gymnastiku

Kýla chrbtice je mimoriadne bolestivá. Ako každé chronické ochorenie, má obdobia zhoršenia. Toto je názov času, keď choroba progreduje a jej príznaky sa najjasnejšie prejavujú. Potom prichádza fáza remisie (zotavenie). Zistíme, v ktorom z týchto období je lepšie začať s liečebnými cvičeniami.

Triedy v akútnom období

Lekári kategoricky vyhlasujú, že cvičenie počas obdobia exacerbácie je zakázané. V tomto okamihu môže byť akékoľvek zaťaženie chrbtice pre pacienta tragédiou.

Počas tohto obdobia musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Spať na ortopedickej matraci;
 • Sledujte svoju polohu;
 • Zaťaženie chrbtice rovnomerne rozložte, pričom zaujmite určitú polohu tela (horizontálnu alebo vertikálnu);
 • Neustále nosí korzet;
 • Vezmite komplex vitamínov a minerálov;
 • So zvýšenou telesnou hmotnosťou pracujte na jej znížení.

Pohyby, ktoré sú povolené v tomto období, nie sú cvičeniami. Ich cieľom je znížiť zaťaženie chrbtice a uvoľniť svaly. Uvádzame ich.

 1. Ľahnite si na chrbát alebo na bok. Pomaly ohýbajte kolená. Táto poloha je optimálna počas exacerbácie bedrovej prietrže.
 2. Ľahnite si na brucho po dobu 10-15 minút a položte pod ňu valec.
 3. Ľahnite si na chrbát. Požiadajte príbuzných, aby vám položili malú lavicu na vaše nohy. Pomaly naň položte 2 nohy tak, aby vaše kolená boli v pravom uhle. V tejto polohe zostaňte 10 minút. Potom pomaly položte nohy na posteľ..

Hneď ako syndróm bolesti oslabí, tieto cvičenia sa vykonávajú dvakrát denne:

 • Pomalé kĺzanie v šľapajach po posteli;
 • Zaťaté ruky.

Triedy v období obnovy

Na zotavovacie obdobie sú určené všetky metódy cvičebnej terapie. Navyše sa ukazuje, že gymnastické komplexy sa vykonávajú presne v tomto okamihu, keď sa pacient necíti silným záchvatom bolesti.

Výber konkrétnej techniky by mal byť zverený lekárovi. Na základe individuálnych charakteristík tela a stavu chrbtice vyberie správny súbor cvičení. Počas tried však musí pacient pozorne načúvať svojmu telu. Ak sa vyskytnú nepríjemné pocity, je potrebné gymnastiku zastaviť a rušivé príznaky oznámiť inštruktorovi a potom ošetrujúcemu lekárovi. Lekár upraví komplex zmenou alebo doplnením.

Štandardný komplex lekárskej gymnastiky

Štandardné cvičenia nazývajú liečebný komplex, ktorý sa používa v miestnostiach fyzioterapie. Účinnosť a bezpečnosť týchto cvičení potvrdzujú dlhoročné praktické aplikácie. S ich pomocou sa väčšina pacientov zbavila nebezpečného a bolestivého ochorenia. Zvážte tieto cvičenia a pravidlá ich vykonávania..

 • Ľahnite si na chrbát;
 • Uistite sa, že vaše nohy sú úplne rovné a vaše ruky sú v kontakte s telom;
 • Hlboko vdýchnite čo najviac vzduchu a napnite svaly lisu;
 • Zostaňte na tejto pozícii chvíľu;
 • Pomaly vydýchnite a uvoľnite žalúdok..
 • Ľahnite si na chrbát;
 • Ruky na tele;
 • Ľahko ohnite kolená;
 • Pomaly zdvihnite plecia a siahajte po kolenách;
 • Ak cítite napätie svalov, upravte polohu na 10 - 15 sekúnd;
 • Pomaly vráťte ramená a hlavu do pôvodnej polohy;
 • Po 10-15 minútach vykonajte cvičenie znova.
 • Sadnite si na päty;
 • Natiahnite ruky pred seba a držte dlane na zemi;
 • Bez zmeny polohy opatrne ohnite chrbticu do polkruhu a nasmerujte ju nahor;
 • Ruky vytiahnite pomaly dopredu bez toho, aby ste dlane zdvihli z podlahy.
 • Sadnite si na stoličku;
 • Udržujte chrbát čo najpriamejší;
 • Šírku ramien roztiahnite;
 • Položte ruky na opasok;
 • Opatrne vykonávajte plynulé pohyby trupu zo strany na stranu, dopredu a dozadu;
 • Pri pohybe sa snažte čo najviac dotiahnuť ABS..
 • Vyrovnať sa;
 • Udržujte chrbát čo najpriamejší;
 • Zovrite ruky do päste a zahoďte ich za chrbát;
 • „Dajte“ jednu päsť na druhú tak, aby boli v bedrovej oblasti;
 • Zhlboka sa nadýchni;
 • Súbežne s inhaláciou pomaly zatlačte ruky zaťaté do pästí do dolnej časti chrbta a sklopte ich dolu;
 • Po vydýchnutí vráťte ruky na pôvodné miesto.

Všetky cvičenia sa vykonávajú 10-12 krát, pokiaľ lekár neurčí inak..

Princípy cvičenia

Dodržiavanie všetkých odporúčaní inštruktora fyzickej terapie a ošetrujúceho lekára je zárukou zotavenia a neprítomnosti nepríjemných a nebezpečných vedľajších účinkov. Komplex terapeutických cvičení je zameraný na vykonávanie elementárnych pohybov. S ich pomocou dochádza k stimulácii stavcov, k pomalému a bezpečnému namáhaniu svalov. Tieto procesy povedú k posilneniu celého svalového korzetu..

Napriek tomu, že „klasický“ liečebný komplex pozostáva zo základných cvičení, neodporúča sa ich vyberať sami. Koniec koncov, riziko poškodenia miechy je príliš veľké. Pri výbere komplexu lekár zohľadňuje nielen stav chrbtice pacienta, ale aj jeho hmotnostnú kategóriu, vek a súvisiace ochorenia..

Počas hodín je zakázané vykonávať náhle pohyby, príliš hlboké sklony. Akékoľvek silové tréningy nebudú prospešné, ale len zhoršia situáciu..

Pred vykonaním terapeutických cvičení sa musí pacient pripraviť.

 1. Obnovte dýchanie. Za týmto účelom si pacient ľahne na svoje miesto a úplne sa uvoľní. Môžete použiť metódu meditácie..
 2. Zahrejte si svaly. Ľahkými hladkými pohybmi jemne vtierajte postihnutú oblasť chrbta prstami. Takáto samomasáž by sa mala vykonávať pred a po cvičení.
 3. Po prvom vykonaní nasledujúceho cvičenia by mal pacient starostlivo načúvať pocitom svojho tela. Pri najmenšom nepohodlí je jeho správanie nepraktické.

V každom cvičení by svalové napätie malo zodpovedať inšpirácii a relaxácia by mala zodpovedať výdychu..

Fyzikálnu terapiu je potrebné absolvovať najmenej pol hodiny každý deň. Po individuálnom výbere a testovaní komplexu spolu s inštruktorom cvičebnej terapie môžu triedy pokračovať doma. V takom prípade musia byť rovnomerne rozložené po celý deň..

Gymnastika Bubnovsky

Slávny ruský psychiater S. M. Bubnovsky je zakladateľom Centra pre kinezoterapiu (LFK). Vynikajúci lekár, ktorý ako príklad uvádza svoj vlastný život, ukazuje výhody jednoduchých cvičení pre ľudí s problémami s pohybovým ústrojenstvom. Vyvinul techniku, ktorá vám umožňuje úplne zbaviť prietrže lumbálnej chrbtice bez použitia drog. Tento komplex prešiel klinickými skúškami, má osvedčenia potvrdzujúce jeho účinnosť..

Hlavným cieľom liečebnej techniky podľa Bubnovského je obnovenie a posilnenie svalového tkaniva chrbtice, rozvoj jej flexibility. Profesor vo svojej praxi používa simulátory, ktoré sa dajú ľahko nahradiť domácimi predmetmi. Tu je príklad niektorých najpopulárnejších cvičení z komplexu Bubnovsky.

 • Choďte na všetky štyri;
 • Zhlboka sa nadýchnite a jemne ohnite chrbát;
 • Vydýchnite a pomaly vráťte chrbát do pôvodnej polohy;
 • Vykonajte cvičenie 15-17 krát.
 • Sedieť na zemi;
 • Vezmite si ruky za chrbát a pripevnite ich na podlahu;
 • Pomaly narovnajte svoju pravú nohu s uhlom 45 stupňov;
 • Počas cvičenia držte špičku nohy čo najtesnejšie;
 • Cvičenie zopakujte s ľavou nohou;
 • Úlohu dokončite 5-krát za každú etapu..
 • Ľahnite si na chrbát;
 • Položte ľavú ruku pod hlavu;
 • Pomaly zdvihnite pravé koleno a pokúste sa ho priblížiť k lakťom ľavej ruky;
 • Vymeňte nohu a rameno;
 • Kompletné 15 sád striedajúcich sa ramien a nôh..
 • Ľahnite si na chrbát;
 • Dajte obe ruky pod hlavu;
 • Ohni kolená;
 • Predstavte si, že jazdíte na bicykli a intenzívne šliapate;
 • „Otáčajte“ ich najmenej 20-krát každou nohou.

Pravidelné cvičenie podľa Bubnovského metódy aktivuje biochemické reakcie a rýchlosť systémového prietoku krvi. Vďaka týmto procesom sa obnovia miechové disky.

Zhrnúť

Fyzikálna terapia pri liečbe bedrovej prietrže je neoddeliteľnou súčasťou konzervatívnej liečby. Je tiež potrebný vo fáze zotavenia po operácii. Pomocou jednoduchých pohybov vykonáva pravidelne, pomaly a spoľahlivo stav stavovcov.

Gymnastika kombinovaná s masážou. Tieto 2 postupy prispievajú k tvorbe silného svalového rámu. Vďaka tomu sa zvyšuje výška disku, to znamená, že tlak na medzistavcové prvky ustupuje. Správne a pravidelné používanie cvikov individuálne zvolených lekárom pod vedením kompetentného inštruktora vám umožní natrvalo sa zbaviť bolesti a nepohodlia v bedrovej oblasti..

Bubnovská gymnastika pre chrbticu s kýlou

Miechová kýla prispieva k dysfunkcii celej chrbtice.

Vznikajúca bolesť chrbta obmedzuje pohyblivosť, spôsobuje nepohodlie a môže spôsobiť nervozitu, podráždenie, neschopnosť úplne sa pohybovať..

Pri prietrži vedie k akejkoľvek fyzickej aktivite bolesť chrbta, ktorá siaha až k končatinám.

V tomto prípade pacient nie je vždy schopný sa voľne otáčať, ohýbať a všeobecne sa pohybovať.

Liečba kýly chrbtice často zahŕňa užívanie drog, masáže a iné činnosti.

Existuje však populárna nekonvenčná technika, ktorá je založená výlučne na implementácii terapeutických cvičení - Bubnovského technika.

Kto je Bubnovsky

Kandidát lekárskych vied Sergey Mikhailovich Bubnovsky, profesor, autor kníh rozprávajúcich o alternatívnych princípoch liečenia tela. Bubnovsky vyvinul úplne nový fitness systém, ktorý pomáha obnoviť pohybový aparát bez chirurgického zákroku a liekov. Metodika poskytuje okrem vykonávania cvičení aj lekársku konzultáciu.

Metodika stanovuje triedy s ľuďmi všetkých vekových skupín, počnúc od detí až po starších pacientov. Samotný Bubnovsky utrpel zranenie chrbta a pomocou gymnastiky sa úplne uzdravil, keď mu lekári prorokovali nehybnosť. Vyvinul školiaci systém pre ostatných ľudí..

Bubnovsky gymnastika: metódy a princíp ich činnosti

Terapeutická gymnastika Bubnovského zahŕňa niekoľko dôležitých bodov, ktoré pokrývajú komplex gymnastických cvičení:

 • správne dýchanie. Dôležitou podmienkou správnej realizácie Bubnovského cvičenia je hlboké dýchanie, pri ktorom sú všetky bunky nasýtené kyslíkom v dostatočnom množstve;
 • správna výživa a rovnováha vody. Kvôli účinnosti tejto techniky by osoba mala konzumovať aspoň liter vody denne, vylúčiť potraviny bohaté na soli, uhľohydráty, tuky;
 • úpravy vody. Sú povinnou fázou lekárskej gymnastiky. Poskytuje chladnú sprchu alebo trie studenú utierku.

Všetky metódy liečby Bubnovského sú založené na zásadách kinezapie - veda o pohybe, ktorá zahŕňa masáže, odreniny za studena alebo doping.

Okrem toho existujú dva typy gymnastiky:

 1. adaptívne (pre začiatočníkov). Zahŕňa prispôsobenie tela fyzickej aktivite, pomáha miesiť svaly, pomáha odstraňovať syndrómy bolesti;
 2. kĺbovej. Je to ďalšia fáza, keď sú svaly a telo schopné tolerovať intenzívnejšie zaťaženie a zložité cvičenia. V tejto fáze sa očakáva zvýšenie mobility kĺbov vrátane stavovcov.

Svalový rozvoj podľa Bubnovského by mal nastať v poradí zahrievania zdola nahor:

 • prvá etapa je vývoj svalov nôh, oboch nôh, panvovej oblasti;
 • druhý - zahrievanie brucha, hrudníka, chrbta;
 • kĺby tretieho ramena, krk, hlava.

Princípom takého zahrievania je nútený pohyb krvi z nôh na hlavu s rovnakou aktivitou ako v opačnom smere..

Dôležité! Pre každú osobu je vyvinutá špeciálna súprava cvičení, ktorá zabezpečuje vlastnosti jej života, druh zamestnania, povahu bolesti a existujúce choroby..

Všeobecný súbor cvičení v ťažkých situáciách nemusí byť dostatočne efektívny, preto je osobná konzultácia s lekárom veľmi dôležitá.

Účinnosť cvičení závisí aj od dôležitých faktorov: pravidelnosť vykonávania a výkonnosť miernym tempom. Keď sa telo prispôsobuje cvičeniu, záťaž by sa mala postupne zvyšovať..

Video: „Bubnovského technika prietrže chrbtice“

Bubnovská gymnastika s herniou

Cvičebný systém Bubnovsky pre spinálnu prietrž pomáha znižovať tvorbu prietrže, zmierňuje bolesť, zlepšuje celkový stav.

Podstata techniky prietrže prietrže je nasledovná:

 • úplná relaxácia svalových vlákien. Súčasne sa zmierňuje zápal, opuch, zvieranie nervových zakončení, ktoré vedie k bolesti;
 • štúdium všetkých (vrátane hlbokých) svalov. Zlepšuje sa krvný obeh a metabolizmus v patologických oddeleniach;
 • napínanie svalov a chrbtice. Poskytuje zvýšenie pružnosti svalov, vyrovnanie osi chrbtice, návrat stavcov na anatomicky definované miesto;
 • posilnenie svalovej kostry celého chrbtice. Cvičenie sa dosahuje nielen posilnením svalov abs, panvy, chrbta, ale aj pomocou nôh a paží..

Dôležité! Hlavnou podmienkou lekárskej gymnastiky v štýle Bubnovského je úplná absencia liekov. Toto určuje účinnosť cvičení a spravidla sa po niekoľkých sedeniach objaví zníženie bolesti.

Indikácie pre použitie

Terapeutické cvičenia Bubnovského sú zamerané na zlepšenie pohybovej schopnosti kĺbov a sú indikované v nasledujúcich prípadoch:

 • so všetkými patológiami mobility kolena;
 • s narušenou pohyblivosťou chrbtice;
 • v počiatočných fázach vývoja artrózy;
 • v prítomnosti deštruktívnych procesov v stavcoch v počiatočnej fáze ich formovania.

Okrem toho sa cvičenia efektívne využívajú vo fáze zotavenia po chorobách spojených so zápalom, ako aj po úrazoch a úrazoch v rehabilitačnej fáze..

Súbor cvičení Bubnovského pre kýlu chrbtice

Cvičenia na prietrž chrbtice podľa Bubnovského doma pomáhajú predchádzať rozvoju choroby a znižujú veľkosť prietrže, čo výrazne zlepšuje pohodu pacienta.

Profesorovi Bubnovskému sa podarilo integrovať najlepšie rehabilitačné techniky do všeobecného cvičenia a zároveň vytvoriť novú metódu pre účinné uzdravenie..

Táto technika pomohla veľkému počtu ľudí, ktorí trpia herniovaným diskom. Jednoduchá terapeutická gymnastika pomáha aj bez vykonania kýlovej operácie, pretože stav pacienta sa vždy zlepšuje.

Pomerne často sa Bubnovského metódy nazývajú „rehabilitácia extrémneho typu“, pretože pomáhajú aj v najťažších a dokonca zanedbávaných situáciách..

Hlavná podstata techniky

Sergei Mikhailovich Bubnovsky osobne vyvinul súbor terapeutických cvičení pre rôzne formy medzistavcovej prietrže, iných chorôb chrbtice, ako aj neurologických patológií..

Táto jedinečná technika pochádza z traumy po chrbát lekára, keď podľa odborníkov čakal na zdravotné postihnutie a neexistovali žiadne záruky úplného uzdravenia..

Sergei Mikhailovich zhromaždil a študoval mnohoročné skúsenosti svetových odborníkov, všetky druhy praktík a potom ich kombinoval a prispôsoboval individuálnym charakteristikám každého pacienta.

Profesor dokázal rozvinúť cvičenia tak, aby čo najviac zahŕňali všetky vnútorné rezervy tela a bez pomoci prispievali k zlepšeniu pohody.

Táto technika pozostáva z nasledujúcich zásad:

Kompletná svalová relaxácia. To umožňuje zmierniť zápal, opuch a eliminovať štípanie nervov, ktoré spôsobuje silnú bolesť. Štúdium všetkých svalov, najmä svalov, ktoré sa zriedkavo podieľajú na každodennom živote. To urýchľuje krvný obeh a metabolizmus v poškodených oblastiach chrbta. Natiahnutie svalov a chrbtice. Svaly sa stávajú pružnejšími a zachovávajú si svoj výkon dlhšie. Chrbát sa postupne narovnáva a vysídlené stavce padajú na svoje miesto. Strečing zlepšuje mobilitu a kvalitu života. Posilnenie svalového rámu. Komplex cvičení zahŕňa svaly brucha, chrbta a panvy a súčasne sa vypracujú nohy a ruky. Nedostatok liekov. Bolesť sa zmierňuje fyzickou aktivitou. Po prvom sedení sa pacienti cítia lepšie.

Terapeutickú liečbu je potrebné začať hĺbkovým a komplexným vyšetrením. Pomáha pri presnej diagnóze, pri identifikácii skutočného miesta prietrže, zanedbávaní a štádia choroby, ako aj pri určovaní individuálnych charakteristík tela.

Vďaka takému komplexnému vyšetreniu si môžete zostaviť správny školiaci program, jeho trvanie a intenzitu.

Pravidelné cvičenie podľa Bubnovského techniky pomáha zbaviť sa všetkých nepríjemných príznakov, vedie k úplnému uzdraveniu bez vonkajšieho zásahu..

Chrbtica sa vyrovnáva s každou novou aktivitou, disky padajú na svoje miesto, prietrž sa postupne zmenšuje a potom úplne zmizne.

kontraindikácie

Napriek tak sľubnému výsledku nie sú cvičenia Bubnovského techniky ani zďaleka vhodné pre každého. Sú zakázané pri mnohých patológiách a chorobách:

Prvou kontraindikáciou sú onkologické choroby, najmä ak metastázy už prešli do oblasti stavovcov. Druhá - nemôžete začať vykonávať cvičenia v skorých štádiách zotavenia po operácii. Tretia kontraindikácia - nemôžete použiť Bubnovského metódu v stave pred infarktom. To isté možno povedať o nestabilnej angíne pectoris. Štvrtá - hypertenzná kríza. To sa týka aj porúch krvného obehu v mozgu, ale iba v akútnej forme.

Osobitne sa odporúča uchýliť sa k technike Bubnovsky v prípadoch, keď už bola vykonaná operácia na odstránenie kýly. Pri jednoduchých cvičeniach bude rehabilitačné obdobie oveľa kratšie..

Ale ako liečiť spinálnu prietrž podľa Bubnovského, ak má pacient prietrž? Samotný lekár odporúča priebeh kinezoterapie na simulátoroch určených na tento účel, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre túto gymnastiku..

Takéto cvičenia pomôžu rýchlo eliminovať bolesť a ďalšie nepríjemné príznaky, obnoviť predchádzajúce schopnosti pohybu kĺbov, eliminovať kŕče svalov a zlepšovať tonus svalov..

Všetky triedy sú vyvinuté individuálne pre každého pacienta, existuje však cvičenie, ktoré je vhodné pre takmer každú osobu.

Pravidlá vykonávania cvičebnej terapie

Je lepšie vykonávať terapeutický komplex cvičení s inštruktorom, ale môžete to urobiť aj sami doma.

Aby Bubnovského gymnastika pre chrbticu s kýlou bedrovej chrbtice priniesla maximálny úžitok, je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

Zaťaženia sa musia postupne zvyšovať. Počas nabíjania sa vyhnite prudkým bolestiam. Nevykonávajte krútiace cvičenia, skoky, beh. Vyvarujte sa náhlym pohybom. Liečebný komplex by sa mal rozdeliť na časti a vykonávať postupne. Robte viac prístupov za jeden deň. Neočakávajte okamžité výsledky..

Medzistavcové prietrže

Metodika profesora Bubnovského alebo kinezoterapia pozostáva z mnohých univerzálnych cvičení zameraných na celú tlač a chrbticu. Tieto cvičenia sú druhom základných komplexných cvičení, ale môžete do nich pridať jednotlivé cvičenia, aby ste si vypracovali konkrétne oblasti tela..

Všetky cvičenia sa musia vykonávať opatrne a hladko. Je vhodné vyhnúť sa trhaniu, prudkým pohybom a rýchlemu tempu. Ak pociťujete bolesť, musíte cvičenia zastaviť.

Môžete sa k nim vrátiť neskôr a v prípade opakovaného výskytu bolesti by sa cvičenie malo vylúčiť. Každé cvičenie by malo priniesť pocit pohodlia, cieľom gymnastiky je práve to..

Vaše zdravie závisí od toho, ako sa cvičenia vykonávajú. Vyberte amplitúdu a tempo pohybu na základe vašej fyzickej kondície.

Nespechajte, zvyšujte intenzitu postupne, pretože nadmerná fyzická aktivita môže poškodiť. Postupne sa zlepší elasticita vášho tela a cvičenia sa budú poskytovať čoraz ľahšie..

Základné cvičenia:

"Mačka". Postavte sa na všetky štyri, udržujte chrbát stabilný a uvoľnený. V tejto polohe sa zhlboka nadýchnite. Pri výdychu sa pokúste čo najviac zaokrúhliť chrbát a niekoľko sekúnd vydržať. Vráťte sa do východiskovej polohy, znova vdychujte. Potom pri výdychu ohnite chrbát čo najviac. Hore a dole sa počíta ako jedenkrát, všetko, čo musíte urobiť, až 20-krát. Zadok chôdze. Posaďte sa na podlahu, chrbát a nohy rovno, ruky držte blízko hrude. Pomocou svalov zadku je potrebné ísť o meter ďalej a potom sa vrátiť. Vykonajte toto cvičenie až 10-krát. "Bicykel". Ľahnite si na chrbát, zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe a držte ruky po tele. Zdvihnite nohy o 90 stupňov a vykonávajte pohyby simulujúce cyklistiku. Trvanie cvičenia je približne jedna minúta. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, lakte dopredu, ohnite nohy na kolená. Keď nadýchnete, zdvihnite pravú ohnutú nohu a jemne si odtrhnite lopatky z podlahy, pokúste sa nohami dosiahnuť lakte. Pri výdychu položte narovnanú nohu a plecia na zem. Keď vdychujete, opäť zdvihnite lopatky a pravú pravú nohu a pokúste sa nohami dotknúť lakťov. Opakujte s ľavou nohou. Vykonajte cvičenie osemkrát (rovná a ohnutá noha sa počíta ako 1 opakovanie). Spustite bradu na hrudník, aby ste nenatiahli krk. Ľahnite si na chrbát, ohnite si kolená, položte nohy bližšie k zadkom a uchopte členky rukami. V tejto polohe zdvihnite panvu do maximálnej výšky a ohýbajte chrbát. Vykonajte 8 až 10 opakovaní. Ľahnite si na brucho, ruky sa narovnajte a natiahnite pred seba. Nadýchnite sa, pri výdychu, odtrhnite hrudník a pravú ruku z podlahy, potom sa vráťte do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Pri výdychu opakujte cvičenie ľavou rukou. Vykonajte toto cvičenie na každom ramene 8-krát. Ľahnite si na brucho, natiahnite pred seba rovné ruky, nadýchnite sa. Pri výdychu zdvihnite obe ruky a odtrhnite hruď z podlahy. Vykonajte cvičenie hladko, bez trhania. Pri zdvíhaní v najvyššom bode sa pokúste vydržať niekoľko sekúnd. Vykonajte cvičenie osemkrát. Postavte sa rovno, zdvihnite ruky. Vykonajte plynulý a pomalý náklon vpred a pokúste sa dlaňami dosiahnuť podlahu. V dolnom bode uvoľnite chrbát a pokúste sa tlačiť žalúdok a hruď na nohy. Opakujte cvičenie 10-krát.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

Relaxácia, ohýbanie. Pomocou metódy Bubnovsky sa môžete naučiť, ako ľahko uvoľniť svoje chrbtové svaly. Ak to chcete urobiť, musíte stáť s oporou na kolenách a dlaniach. Pomaly ohnite chrbát pri výdychu a pri vdychovaní pomaly ohnite chrbát k druhej strane. Dôležité: Tento pohyb je zakázaný náhle. Odporúča sa opakovať asi 20-krát. Natiahnutie svalov. V prípade bolesti v bedrovej oblasti sa odporúča napnúť svaly chrbta, vďaka čomu bude možné obnoviť pôvodné miesto stavcov a diskov. V tomto prípade je potrebné opäť sa opierať o ruky a kolená. Potom si vezmite pravú nohu späť a pomaly si sadnite na ľavú nohu. Ak je to možné, musíte ľavú nohu ťahať čo najviac, ale snažte sa sedieť čo najnižšie. Vykonajte toto cvičenie 20-krát na každej nohe. Pomôže to nielen pri napínaní nôh, ale má tiež dobrý vplyv na spodnú časť chrbta. Je zakázané robiť akékoľvek šklbnutia, aby sa zabránilo silnej bolesti. Svahy. Opäť sa postavte na dlane a kolená. Pokúste sa napnúť svoje telo čo najviac dopredu. Zároveň je zakázané ohýbať chrbát v bedrovej oblasti, aby sa udržala rovnováha, budete sa musieť namáhať. Strečing pre zadné svaly. V prípade silnej bolesti chrbta sa odporúča vykonať ďalšie cvičenie na napnutie chrbta. Postavte sa na všetky štyri, ale keď vydýchate, zložte celé svoje telo, lakte ohýbajte ruky. V dôsledku toho by sa telo malo nakláňať čo najbližšie k podlahe. Je lepšie narovnať ruky a sedieť na pätách. V tejto polohe sú miechové svaly napnuté a bolesť chrbta je viditeľná. Odporúča sa vykonať 6 opakovaní. Lis je ďalším dôležitým cvikom bedrovej chrbtice. Ležiaci na chrbte, mierne pokrčte kolená s rukami za hlavou. Keď vydýchate, zdvihnite svoje telo a skúste sa lakte dotknúť kolien. Tento pohyb opakujte čo najviac, až kým ucítite slabý pocit pálenia vo svaloch. Postupne sa musí zvyšovať záťaž a bolesť zmizne. Aby sa dosiahol väčší účinok bedrovej chrbtice, musí sa pod ňu umiestniť obklad s ľadom. Polovičný most predstavuje účinné cvičenie lumbosakrálnej chrbtice. Ľahnite si na chrbát a dajte ruky po tele. Pri výdychu zdvihnite panvu a vytiahnite ju čo najvyššie. Výsledná hodnota sa podobá polo mostu. Po vdýchnutí vráťte panvu. Je potrebných 30 opakovaní.

Cervikálna hernia

Posaďte sa na stoličku, držte chrbát rovno a uvoľnene. Zdvihnite svoje plecia, ako keby siahali za uši, a potom sa s trochou úsilia vráťte do východiskovej polohy. Takéto cvičenie je vynikajúcim cvičením, ktoré pripravuje krčnú chrbticu na fyzickú aktivitu. Dokončenie trvá 8 opakovaní. Sedieť na stoličke s chrbtom rovno a krk uvoľnený, tvár by sa mala tešiť. Vykonajte 8 odbočiek doprava, akoby ste sa pozerali za chrbát, a toľko podobných odbočiek doľava. Vykonajte cvičenie jemne a hladko. Držte chrbát rovno a uvoľnite si krk. Vykonajte 8 naklonení hlavy k ľavému ramenu a 8 naklonení doprava. V tomto prípade nie je možné ramená zdvíhať, ale je lepšie natiahnuť krk. Držte chrbát rovno a uvoľnite si krk. Nakloňte hlavu dopredu 8-krát, pričom sa snažíte dosiahnuť bradu až k hrudníku. Vykonajte cvičenie pomaly a opatrne napnite krk. Sedieť na stoličke s chrbtom rovno a krk uvoľnený. Nakloňte hlavu 8-krát dozadu. Je dôležité vytiahnuť bradu nahor v najnižšom bode, akoby sa snažil dosiahnuť strop. Držte chrbát rovno a uvoľnite si krk. Vytiahnite si bradu a krk dopredu a potom hlavu nakloňte doprava (siahnite uchom k stropu). Vráťte sa do východiskovej polohy a zopakujte podobné cvičenie s ľavou stranou. Beží na každej strane 8 krát. Polovičky zákruty. Otočte hlavu doprava, natiahnite bradu a krk dopredu, v tejto polohe vykonajte pol otáčky doľava. Cvičenie zopakujte s druhou stranou. Beží na každej strane 8 krát. Most. Toto cvičenie napína celú chrbát vrátane krčnej chrbtice. Ak to urobíte, udržujte krk úplne uvoľnený. Po zvládnutí obyčajného mosta a získaní určitej flexibility môžete prejsť k zložitejšej verzii - mostu na hlave. Urobíte to tak, že si budete kľačať nadol, ohýbať sa rukami a sklopiť temeno hlavy k podlahe. Udržujte svoj krk uvoľnený. V tejto polohe sa môžete mierne pohybovať dozadu a dopredu. Určite vykonajte toto cvičenie mimoriadne opatrne, nie je určené pre začiatočníkov!

Poznámka! Pri vykonávaní vyššie uvedených cvičení musí byť krk úplne uvoľnený, pretože to môže zaručiť správne vykonanie.

V tomto stave sa krčná chrbtica dokonale roztiahne, prietrž sa zníži a disky padnú na svoje miesto. Ak túto požiadavku nesplníte, existuje veľké riziko, že môžete poškodiť svoje zdravie.

Je potrebné poznamenať, že pohoda pacienta, a to aj v najzávažnejšom stave, sa zlepší, preto technika vyvinutá Dr. Bubnovským pomôže zabrániť chirurgickému zákroku..

Aby ste však dosiahli tento výsledok, budete musieť neustále vykonávať cvičenia a nikdy ich nezanedbávať.

Bubnovsky cvičí herniu krčnej chrbtice

Tieto materiály vás budú zaujímať:

Podobné články:

Spoločné cvičenie podľa Bubnovského bolesti v chrbte a kĺboch ​​je jav... Trakcia chrbtice doma Trakcia chrbtice sa zvyčajne vykonáva v nemocnici. Jednoducho... Liečba chrbta a chrbtice doma Muskuloskeletálny systém je komplexný, veľký systém, ktorého liečba je náročná...

Miechová kýla desí mnoho pacientov, ktorí po nej potrebujú chirurgický zákrok a dlhú rehabilitáciu. V niektorých prípadoch sa chirurgickému zákroku nedá vyhnúť, ale tento problém sa často dá vyriešiť menej radikálnymi metódami. Terapeutická gymnastika je účinná a jednoduchá forma liečby. Teraz existuje veľa spôsobov cvičenia terapie prietrže chrbtice. Liečebná metóda podľa S. M. Bubnovského, ktorá vykazuje pozitívne výsledky aj v pokročilom štádiu ochorenia, je obzvlášť populárna u pacientov..

Podstata metodiky

Terapeutický komplex cvičení pre všetky typy medzistavcových prietrží, iných chorôb chrbtice, ako aj neurologických problémov, osobne vyvinul Sergei Michajilovič Bubnovský. Unikátna technika pochádza z vážneho zranenia chrbta lekára, keď lekári predpovedali jeho zdravotné postihnutie a nemohli sľúbiť úplné uzdravenie..

Bubnovsky zhromažďoval a študoval dlhodobé znalosti svetových expertov, rôzne praktiky, potom ich kombinoval a prispôsoboval ich individuálnym potrebám každého pacienta. Lekár navrhol cvičenia tak, aby maximálne využívali všetky vnútorné rezervy tela a prispievali k zlepšovaniu pohody bez vonkajšej pomoci..

Táto technika je založená na niekoľkých zásadách:

Kompletná svalová relaxácia. Pomáha to zmierniť opuch, zápal a štípanie nervových zakončení, ktoré spôsobuje silnú bolesť. Štúdium absolútne všetkých svalov tela, najmä tých, ktoré často nepracujú v každodennom živote. To urýchľuje metabolizmus a krvný obeh v postihnutých oblastiach chrbta. Natiahnutie chrbtice a svalov. Svaly sa stanú pružnými a dlhodobo si zachovávajú mladosť. Chrbtica sa narovnáva, posúvané stavce postupne padajú na svoje miesto. Natiahnutie môže zlepšiť mobilitu a kvalitu života pacienta. Posilnenie svalového rámu. Cvičenia zahŕňajú svaly chrbta, brucha a panvy a súčasne sa vypracujú ruky a nohy. Nedostatok liekov. Syndróm bolesti sa zmierňuje fyzickou námahou. Pacienti si všimli zlepšenia vo svojich prvých triedach.

Liečebná terapia sa začína komplexným a dôkladným vyšetrením. Umožňuje vám stanoviť diagnózu, určiť presnú polohu prietrže, štádium a zanedbanie choroby, ako aj identifikovať jednotlivé charakteristiky tela. Pomôže to správne vypracovať vzdelávací program, jeho intenzitu a trvanie..

Pravidelné triedy podľa Bubnovského techniky pomáhajú zbaviť sa všetkých nepríjemných symptómov a vedú k úplnému uzdraveniu bez zásahu zvonka. Pri každej lekcii je chrbtica vyrovnaná, disky padajú na svoje miesto, prietrž postupne klesá a potom úplne zmizne.

Prečítajte si tiež článok: 7 techník preťahovania chrbtice s kýlou doma.

Medzistavcové prietrže

Technika Dr. Bubnovského alebo kinezoterapia zahŕňa mnoho univerzálnych cvičení zameraných na celú chrbticu a tlač. Sú akýmsi základom pre súbor tried, do ktorých je možné pridať jednotlivé cvičenia na vypracovanie konkrétnych zón.

Všetky cvičenia sa musia vykonávať hladko a presne. Vyhýbajte sa trhavým pohybom, trhnutiu a príliš rýchlemu tempu. Výskyt bolesti znamená zastavenie cvičenia. Môžete sa k nej pokúsiť vrátiť neskôr a pri opakovanom výskyte bolesti ju úplne vylúčiť. V každom cvičení sa musíte cítiť dobre, gymnastika je zameraná práve na to.

Dodržiavajte správnu implementáciu, od toho závisí aj váš zdravotný stav. Vyberte si tempo a amplitúdu pohybov sami, na základe fyzickej zdatnosti. Nenúťte, zvyšujte intenzitu postupne, inak môže fyzická aktivita poškodiť. Postupne sa zlepší elasticita tela a cvičenia sa budú vykonávať ľahko..

Súbor základných cvičení:

"Mačka". Zadná poloha na všetkých štyroch stranách je chrbát rovný a úplne uvoľnený. V tejto polohe sa zhlboka nadýchneme, keď vydýchame, čo najviac zakrivíme chrbát a niekoľko sekúnd zotrváme. Vrátime sa do východiskovej polohy, nadýchneme sa. Potom, keď vydýchate, ohnite chrbát nadol. Počítame hore a dole naraz, všetko treba urobiť 10 až 20-krát. Zadok chôdze. Sadnite si na zem, nohy a chrbát rovno, ruky môžete držať v blízkosti hrude. Pomocou gluteálnych svalov choďte asi meter dopredu a potom sa vráťte. Opakovania tam a späť by sa mali vykonávať 8 až 10 krát. "Bicykel". Ľahnite si na chrbát, zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe, ruky pozdĺž tela. Zdvihnite nohy o 90 stupňov a vykonajte pohyb, akoby šliapali na pedále. Trvanie cvičenia je približne 1 minúta alebo do únavy nohy.

4 Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavou, lakte smerujúce dopredu, nohy ohnuté v kolenách. Pri inšpirácii zodvihnite pravú nohu ohnutú na koleno a jemne odtrhnite lopatky z podlahy a snažte sa chodidlami dosiahnuť lakte. Na výdych položte ramená a narovnanú nohu k podlahe. Po inšpirácii opäť zdvihnite pravú pravú nohu a lopatky, pokúste sa chodidlami dotknúť lakťov. Potom opakujte to isté s ľavou nohou. Vykonajte cvičenie osemkrát (počty ohnutých a rovných nôh v jednom opakovaní). Spustite bradu na hrudník, aby ste nenatiahli krk.

Ľahnite si na chrbát, ohýbajte kolená, chodte bližšie k zadkom, chyťte členky rukami. V tejto polohe zdvihnite panvu do najvyššej možnej výšky a ohýbajte chrbát (ak nemôžete okamžite uchopiť členky, môžete umiestniť nohy ďalej od zadku a tiež vykonávať ohyby chrbta, elasticita sa časom zvýši). Vykonajte 8 - 10 opakovaní.

6 Ľahnite si na brucho, narovnajte ruky a natiahnite sa pred seba. Ak chcete nadýchnuť, vydýchnuť odtrhnúť pravú ruku a hruď z podlahy, potom sa vráťte do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Potom, keď vydýchate, zopakujte cvičenie ľavou rukou. Vykonajte 8-krát na každom ramene.

Ľahnite si na brucho, natiahnite si pred seba rovné ruky, nadýchnite sa. Pri výdychu zdvihnite obe ruky a odtrhnite hruď z podlahy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. V najvyššom bode počas vzostupu sa pokúste vydržať niekoľko sekúnd. Vykonajte cvičenie 8 - 10 krát.

8 Naklonenie do strán. Postavte rovno a šírka ramien od seba. V odľahčenej verzii ramena v páse je ťažšie roztiahnuť ruky do strán pozdĺž línie pleca. Po inšpirácii sa nakloňte doprava, bez toho, aby ste sa ohýbali chrbtom, pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Potom sa nadýchnite a nakloňte sa doľava. Beží 10-krát na každej strane.

9 Nakloní sa dopredu. Postavte sa rovno, zdvihnite ruky (pomôže vám to udržať chrbát rovno). Vykonajte pomalý a plynulý ohyb vpred, pokúste sa dostať ruky na zem. V najnižšom bode uvoľnite chrbát a pokúste sa pritlačiť hruď a žalúdok na nohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

10 vychýlenie späť. Postaviť sa priamo, nohy k sebe, ruky zdvihnúť a dlane sa spojiť (ako počas modlitby). Jemne sa začnite ohýbať v chrbte a pár sekúnd vydržte v dolnom bode. Potom sa rovnako hladko vrátite do pôvodnej polohy. Počas cvičenia môžete pociťovať mierne závraty, vyžaduje si to aj udržiavanie rovnováhy. Pre začiatočníkov je lepšie robiť takéto prehýbanie, kľačanie. Vykonajte cvičenie 8-10 krát.

11 most. Toto cvičenie pravidelne začleňujte do svojich tréningov. Vykonajte to z náchylnej polohy, ohnite sa do najvyššej možnej výšky pre seba, skúste narovnať ruky. Cvičenie zopakujte asi 5-krát počas oneskorenia vychýlenia na niekoľko sekúnd.

Toto video obsahuje celú škálu cvičení podľa metódy Dr. Bubnovského. Zameriavajú sa na vypracovanie chrbta, ako aj na posilnenie celého tela.

Gymnastika bedrovej chrbtice

V komplexe cvikov na kýlu bedrovej chrbtice sa k základni pridávajú cviky zamerané na ďalšie štúdium dolnej časti chrbta, dolnej časti chrbta a zadku.

Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená. Hlava a telo sú pevne pritlačené k podlahe, ruky za hlavou, lakte smerujú k stropu. Počas nadýchania zdvihnite ohnuté nohy a pri výdychu sa pokúste dotknúť lakťov a vráťte sa do východiskovej polohy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. Spracováva sa dolný lis a dolná časť chrbta sa napína. Opakujte 10 krát. Ľahnite si na brucho, roztiahnite nohy a mierne roztiahnite, položte ruky pod bradu, nadýchnite sa. Na výdychu odtrhnite nohy 15 až 20 cm od podlahy (neohýbajte nohy). Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie posilňuje bedrové a zadok. Beží 10-krát. Ľahnite si na brucho, nohy rovno, ruky natiahnuté pred vami, nadýchnite sa. Na výdychu súčasne odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy, tiež do výšky 15 - 20 cm, pri vdýchnutí sa vrátia do pôvodnej polohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

Ľahnite si na chrbát, narovajte si nohy, dajte ruky po tele, na hrudník alebo za hlavu (bude to pohodlnejšie, ruky sa nezúčastňujú cvičenia), nadýchnite sa. Na výdychu mierne nadvihnite panvu, neohýbajte nohy, otočte ju doprava. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy, potom znova vydýchnite a cvičenie zopakujte doľava. Vykonajte 8 až 10 opakovaní.

Recenzie po článku

Prijímame predobjednávky.

Zadok chôdze. Sadnite si na podlahu, narovnajte si chrbát, nohy rovno. Bez pomoci rúk, choďte dopredu na zadok meter a potom sa vráťte. Vykonajte 8 opakovaní. Komplikovaná chôdza po zadku. V tomto uskutočnení je potrebné počas „chôdze“ odtrhnúť nohy od podlahy o 10 - 20 cm. Cvičenie efektívnejšie posilňuje zadok a dolnú časť chrbta. Malo by sa to vykonať po úplnom rozvoji predchádzajúcej možnosti. Opakujte 6 až 8 krát. Sadnite si na podlahu, chrbát je vyrovnaný a uvoľnený, položte ruky za telo, budú slúžiť ako opora. Po inšpirácii potiahnite pravú nohu ohnutú v kolene k hrudníku, pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy. Pri nasledujúcom nádychu potiahnite pravú nohu priamo k hrudníku, za dych späť. Potom cvičenie zopakujte ľavou nohou. V takom prípade sa neohýbajte chrbtom, bez trhania, skúste napnúť nohu k telu čo najviac. Vykonajte 8 opakovaní (ohnutá a rovná noha - 1 krát) pre každú nohu. Kliešte na kolenách (vhodné pre ľudí s akoukoľvek fyzickou zdatnosťou). Zamerajte sa na dlane a kolená, ruky rovno, odtrhnite päty z podlahy. Chrbát musí byť rovný, nedvíhajte panvu. Vykonajte 8 až 10 push upov. Štartovacia poloha, kľaknutie, chrbát nie je priamo napnutý, ruky zdvihnuté a spojené dlane, zhlboka sa nadýchnite. Pri výdychu sa pomaly ohýbajte čo najviac dozadu. Potom ramená spustite cez boky a uchopte členky s nimi, bez toho, aby ste sa museli zastaviť. Tým sa dodatočne napínajú bedrové a štvorhlavé svaly nôh. Cvičenie ukončíte 6 až 8 krát. kľačiaci Aby ste predišli bolesti a odieraniu, používajte chrániče kolien alebo obalte kolená elastickým obväzom. Prechádzajte sa po miestnosti v tejto polohe po dobu 5 až 10 minút, pri zachovaní priemerného tempa.

Prečítajte si tiež článok: Komplex pre lumbálnu prietrž od spoločnosti Makeev.

Súbor cvičení na kýlu krčnej chrbtice

Posaďte sa na stoličku, chrbát je plochý a uvoľnený. Zdvihnite svoje plecia, akoby siahali za vaše uši, potom ich s trochou úsilia vyhoďte do pôvodnej polohy. Toto cvičenie slúži ako rozcvička, ktorá pripravuje krčnú chrbticu na fyzickú aktivitu. Vykonajte 8 opakovaní. Sedieť na stoličke, chrbát je rovný, krk je uvoľnený, tvár sa teší. Vykonajte 8 odbočiek doprava (akoby ste sa pozerali cez rameno) a 8 podobných odbočiek doľava. Cvičte, aby ste hrali jemne a hladko. Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vykonajte 8 naklonení hlavy k pravému ramenu a 8 naklonení doľava. V takom prípade nezdvíhajte ramená, musíte si natiahnuť krk. Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vykonajte 8 naklonení hlavy dopredu, mali by ste si bradu natiahnuť na hruď. Cvičte pomaly, opatrne napnite krk. Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vykonajte 8 sklonov hlavy dozadu, zatiaľ čo v dolnom bode je brada vytiahnutá nahor (akoby siahala po strop). Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vytiahnite krk a bradu dopredu a potom sklopte hlavu doprava (ucho musíte natiahnuť až po strop). Vráťte sa do východiskovej polohy a zopakujte cvičenie na ľavej strane. Beh 8-krát v každom smere. Polovičky zákruty. Otočte hlavu doprava, roztiahnite krk a bradu dopredu, v tejto polohe vykonajte pol otáčky doľava. Potom cvičenie zopakujte opačným spôsobom. Beh 8-krát v každom smere. Most. Cvičenie napína celú chrbát vrátane krčnej chrbtice. Pri tom držte krk uvoľnený. Po vývoji obyčajného mosta a získaní určitej flexibility môžete prejsť ku komplikovanej možnosti - mostu na hlave. Musíte si kľaknúť, ruky ohnuté dozadu a sklopiť temeno hlavy k podlahe. Udržujte svoj krk uvoľnený. V tejto polohe sa môžete mierne pohybovať dozadu a dopredu. Cvičenie vykonávajte veľmi opatrne, nie je určené pre začiatočníkov!

K vyššie uvedeným cvičeniam krčnej chrbtice môžete pridať akýkoľvek základ pre efektívne štúdium celého tela.

Počas výkonu všetkých cvičení by mal byť krk uvoľnený, čo zaisťuje správnosť ich výkonu. V tomto stave sa krčná chrbtica roztiahne, disky sa vymenia a prietrž sa zníži. V opačnom prípade môžete len ublížiť.

Vo videu sám autor ukazuje svoju techniku ​​na pacientovi.

Adaptívna gymnastika

Triedy podľa metodiky Dr. Bubnovského musia začínať adaptívnou gymnastikou. Zahŕňa ľahké cvičenia na základnej úrovni, ktoré postupne pripravujú telo na vážnejšie stresy. Napriek svojej jednoduchosti adaptívne cvičenia zmierňujú bolesť a zápal z oblastí chrbtice postihnutých prietržom.

Príklady cvičení:

Postavte sa rovno, nohy od seba do šírky ramien, ruky za hlavou. Zdvihnite pravú nohu ohnutú na koleno a ľavým lakťom dosiahnite pravé koleno. Potom vykonajte cvičenie ľavou nohou a pravou rukou. Rozvíja pružnosť celého tela a zrýchľuje krvný obeh. Opakujte 10 - 15 krát v každom smere.

Chôdza na všetkých štyroch. Choďte na všetky štyri a chodte po miestnosti v ľubovoľnom smere počas 10 minút.

2 Cvičte na tlač a napnite chrbticu. Ľahnite si na chrbát, stlačte spodnú časť chrbta k podlahe, ohnite nohy na kolenách, ruky za hlavu. Nadvihnite telo bez trhania a snažte sa natiahnuť lakte po kolená. Na zmiernenie primárnej bolesti je možné pod spodnú časť chrbta umiestniť studený obklad. Vykonajte cvičenie 10-krát.

Svahy. Šírka ramien je od seba vzdialená, chrbát je rovný. Vykonajte 10 sklonu doprava, 10 sklonu doľava a 10 sklonu vpred. Boky by mali zostať nehybné.

Kolená, nohy spolu. Pomaly spustite a posaďte sa na podpätky. Cvičenie napína všetky základné svaly bokov. V tejto polohe by ste mali sedieť niekoľko minút.

5 Ľahnite si na chrbát a dolnú časť chrbta zatlačte na podlahu. Zdvihnite pravú pravú nohu a uchopte nohu rukami. Pritiahnite nohu k sebe a pokúste sa ju pritlačiť na hruď. Potiahnutím prsta roztiahnite lýtkové svaly. Cvičenie zopakujte ľavou nohou. Vykonajte 10-krát na každej nohe v koncovom bode natiahnutia na niekoľko sekúnd.

Kliešte na kolenách. Dôraz je kladený na dlane (rovné ruky) a kolená, odtrhnite päty z podlahy. Počas cvičenia držte chrbát rovno, nedvíhajte panvu. Vykonajte 8 - 15 opakovaní na základe vašej fyzickej zdatnosti.

Video ukazuje úžasný súbor cvičení. Bolesť chrbta je už do 15-20 minút od tréningu.

Kinesitherapy, vyvinutá a patentovaná Dr. Bubnovským, je bezpečná a účinná metóda liečby medzistavcových prietrží. Pamätajte, že počas triedy by ste sa mali cítiť uvoľnene. Akútna bolesť signalizuje koniec cvičenia (môžete sa k nemu vrátiť neskôr, keď sa zlepší pružnosť tela). Pred začatím vyučovania je potrebné podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie a koordinovať fyzickú aktivitu s lekárom. Gymnastiku môžete začať po jej schválení..

Úplné zotavenie nastáva pri bežných triedach 3-6 krát denne. Ich trvanie by malo byť 10 - 25 minút v závislosti od počtu tried. Nezabudnite na moderovanie a postupné zvyšovanie zaťaženia.

Kniha „spinálna prietrž nie je veta“

Autor: Doktor lekárskych vied, profesor

Obsah knihy:

❶ Príčiny miechy.

❷ Originálna technika liečby kýly bez chirurgického zákroku.

❸ Ako sa zbaviť bolesti chrbta bez drog a čo robiť s exacerbáciou.

Môžete si kúpiť knihu od autora známej techniky, ktorá tu naozaj pomohla tisícom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Obvaz pri pupočnej hernii pre novorodencovPupočná prietrž je jednou z najznámejších patológií vývoja dojčiat. Jeho vývoj nastáva v dôsledku spadnutia peritoneálnych orgánov cez špeciálnu dieru, ktorá je svalovým krúžkom obklopujúcim pupok.
Nedávno málokto venuje pozornosť bolesti a nepohodliu v krčnej chrbtici, pričom poukazuje na skutočnosť, že čoskoro všetko prejde samo.
Zdá sa, že máte dostatok spánku a nehrešíte nijakými excesmi, a tašky pod očami sa stávajú čoraz ťažšie skryť aj pomocou moderných prostriedkov?