loader

Hlavná

Žalúdok

Bubnovsky: „Kým do mozgu neprepadne jedna nádoba, zakúzlím!“ Posaďte sa...

Pokiaľ si pamätám, môj otec vždy trpel vysokým krvným tlakom. Najprv sa pokúsil túto chorobu ignorovať, kým mu pri vyšetrení nebola diagnostikovaná hypertenzia. Boli mu predpísané rôzne lieky, od ktorých až donedávna začalo jeho ráno. Pred tromi mesiacmi nás však z Petrohradu navštívil priateľ môjho otca, strýko Ilyusha. Ukázalo sa, že on bol tiež vysoký krvný tlak po dlhú dobu, kým sa nestretol s metódou liečby srdcových chorôb od Dr. Sergei Mikhailovich Bubnovsky.

Profesor Sergej Bubnovskij je známy ruský lekár, lekár lekárskych vied a autor mnohých kníh, ktorý kedysi sám sotva unikol z húževnatých labiek choroby. Prekvapivo to neurobil s liekmi..

Ako liečiť hypertenziu

Arteriálna hypertenzia je podľa Dr. Bubnovského chorobou storočia. Začína vývoj arytmie, koronárnych srdcových chorôb, tromboembólie a dokonca diabetu typu II.

A to sa deje iba preto, že srdcové alebo srdcové svaly myokardu nezvládajú obnovenie a udržiavanie rýchlosti prietoku krvi cez veľký kruh krvného obehu..

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa kardiovaskulárne choroby stávajú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete: z iných dôvodov každý rok zomiera toľko ľudí..

Profesor tvrdí, že namiesto predpisovania veľkého počtu antihypertenzív osobe trpiacej hypertenziou, ktoré podporujú uvoľňovanie krvi zo srdca, stojí za to analyzovať jeho životný štýl, ktorý viedol k vzniku hypertenzie..

Podľa Dr. Bubnovského: „Žiadny kardiológ na svete mi nemôže ukázať pacienta, ktorý sa zotavil z hypertenzie užívaním liekov. To znamená, že ste najprv vysadili jednu tabletu, potom celú hŕstku... “Samozrejme, v akútnych prípadoch môžete a mali by ste takéto lieky používať, ale nie je stabilný každý deň na tablete pod jazykom..

Podľa WHO každý rok zomrie na kardiovaskulárne choroby 17,5 milióna ľudí..

Ak chcete vyliečiť hypertenziu, musíte najskôr zistiť, čo presne je hypertenzia. A toto je v skutočnosti preťaženie srdcového svalu myokardu. Áno, je to tiež sval a funguje rovnako ako všetky ľudské svaly, princíp kontrakcie a relaxácie..

Podľa WHO denná fyzická aktivita počas pol hodiny pomáha predchádzať infarktu a mozgovej príhode.

Preto Sergej Mikhailovič Bubnovský radí každému, kto sa naozaj chce zbaviť vysokotlakových rázov, aby vykonal najmenej dve cvičenia, ktoré majú priamy vplyv na rýchlosť a objem krvného obehu. Prispieva tak k obnove srdcovej činnosti.

Táto gymnastika je indikovaná u pacientov s hypertenziou v štádiu I a II.

Na zahriatie môžete využiť chôdzu. Do dvoch minút môžete striedať rôzne typy chôdze, napríklad: chôdza po nohách, kríž, chodenie po pätách, schodík.

Typy chôdze je potrebné meniť každých päť krokov. Je tiež potrebné zabezpečiť, aby vaše dýchanie bolo rovnomerné..

V skutočnosti tu na toto cvičenie budete potrebovať stoličku alebo iný vysoký predmet, ako napríklad stôl alebo lavicu, pomocou ktorej urobíme kliky..

Dali sme si ruky na stoličku, nohy sú za sebou a rozmiestnené po celej šírke ramien. Hlava a pohľad sú nasmerované dopredu a telo by sa nemalo prehýbať. Pri vdýchnutí musíte ohnúť lakte a sklopiť telo, vydýchnuť, narovnať ruky a zdvihnúť zvuk: „Ha“.

Najprv musíte urobiť päť klieští a vypiť pár dúškov vody, aby nedošlo k dehydratácii mozgových ciev. Každý push-up by mal byť približne rovnaký v čase a trvať asi 20-30 sekúnd. Naraz sa oplatí dokončiť 2 sady po 5 a nakoniec prejsť na 10 skupín po 5.

Toto cvičenie sa vykonáva aj na stoličke. Posaďte sa na stoličku a postavte obe nohy tak, aby sa postavili pred seba na rovnakú čiaru - jednu pred druhú.

Vstaňte z kresla a udržujte rovnováhu. Potom si znova sadnite. Musíte sa postaviť na výdych a sedieť na nádychu. Po absolvovaní celého cyklu týchto cvičení musíte vziať „trénerovu pózu“ a len dýchať dve minúty..

V tomto videu demonštruje Dr. Bubnovsky správne vykonanie prvého cvičenia.

Odporúča sa, aby sa tieto cvičenia vykonávali trikrát denne a profesor odporúča každé ráno začať so zdravotnou gymnastikou.

Bubnovsky cviky na liečenie a prevenciu bolesti chrbta a krku počas sedavej práce

Cervikálna osteochondróza je mimoriadne nepríjemné ochorenie. Známy ruský špecialista Dr. Bubnovsky vyvinul súbor cvičení pre mnoho chorôb, vrátane cervikálnej osteochondrózy. Bubnovského cviky na osteochondrózu pomôžu nielen zmierniť akútnu bolesť pri tomto ochorení, ale budú slúžiť aj ako dobrá metóda na prevenciu a liečbu tejto patológie..

Dáva bolesť v zadnej časti hlavy lopatke, ramenu, ramenu? Naklonenie alebo otočenie hlavy je sprevádzané kŕčom, bolesťou chrbta? Je ťažké vstať ráno, celý deň musíte natiahnuť ruku, aby ste si šúchali krk? Toto sú iba prvé zvony, ktoré sa zvyčajne vysvetľujú únavou..

Problémy sa objavia neskôr, keď sa nervy a krvné cievy stiahnu. Hlava začne bolieť a točí sa, krk v chrbte horí ohňom, objavuje sa nevoľnosť, pocit nedostatku vzduchu.

Videnie trpí - ostrosť klesá, stmavnutie očí, blikanie bodiek. Tlak stúpa a štandardná liečba nepomáha. Cítim sa unavený, ohromený. Potom lekár urobí diagnózu - cervikálnu osteochondrózu.

Klasická liečba a metódy Dr. Bubnovského

Osteochondróza sa najčastejšie lieči liekmi. Lieky spomaľujú rozvoj osteochondrózy a tiež posilňujú svalové vlákna. To vedie k zníženiu zápalu a eliminácii bolestivého opuchu. Musíte však pochopiť, že lieky nelieči ochorenie, ale iba spomaľujú jeho vývoj.

Musíte si tiež uvedomiť, že lieky môžu poškodiť sliznicu žalúdka, preto ich musíte brať opatrne..

Okrem toho sa osteochondróza často lieči pomocou gymnastiky, terapeutických masáží a fyzioterapeutických metód (ultrazvuk, elektroforéza atď.). Lekári tiež odporúčajú kombinovať tieto liečby s bylinnými tinktúrami, aby posilnili svaly..

Sergey Bubnovsky vyvinul svoju vlastnú metódu liečby osteochondrózy. Táto technika je súborom fyzických cvičení. Musíme si však uvedomiť, že metodika Dr. Bubnovského nie je len cvičenie.

Kľúčovým rysom tejto techniky je príprava individuálnych programov po malých lekárskych testoch, ktoré presne určia lokalizáciu bolesti.

Po vyšetrení by mal človek navštíviť lekárov, ktorí sú oboznámení s technikou Bubnovsky, aby sa naučil špeciálne cvičenia. Na konci tréningu môže človek samostatne robiť gymnastiku doma.

Túto techniku ​​uznáva úradné lekárstvo..

Prvé výsledky sa neobjavia okamžite, ale stále, veľmi skoro - za 5 - 10 dní. Ak úprimne vykonávate všetky cvičenia predpísané lekárom, syndróm bolesti sa zníži, obnoví sa pohyblivosť chrbtice a stav sa zlepší.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského sa môže vykonávať aj na prevenciu, ktorá môže významne znížiť riziko vzniku osteochondrózy. Ak je osteochondróza v neskorom štádiu vývoja, potom Bubnovskyho metóda bude mať tiež pozitívny vplyv na organizmus, hoci zlepšenie nastane 15 - 20 dní po začiatku cvičení..

Výhody cvičenia

Pacienti, ktorí prídu na S. Bubnovsky, zvyčajne užívajú tabletky alebo aplikujú masť. Lekár okamžite varuje, že analgetiká sa budú musieť v štádiu prípravy opustiť. Používanie liekov proti bolesti zbavuje osobu motivácie k pravidelným triedam, úplnému návratu počas tréningu. S. Bubnovsky učí pacientov, ako sa zbaviť napätia s následnou relaxáciou určitých svalových skupín.

Úlohou kinezoterapie nie je len odstránenie nepohodlia krčnej chrbtice. Pacientom sa odporúčajú cvičenia na chrbticu, ktorých realizácia je zameraná na maximálnu možnú obnovu chrupavky a kostného tkaniva postihnutého osteochondrózou..

Tiež kvôli stabilizácii diskov a stavcov nedochádza k stlačeniu krvných ciev a koreňov chrbtice. Bolesti hlavy, závraty, skoky v krvnom tlaku, poruchy zraku a sluchu postupne miznú a potom úplne vymiznú.

Indikácie a kontraindikácie pre triedy

Je potrebná odborná konzultácia, pretože v niektorých prípadoch je použitie metódy nebezpečné. Kontraindikácie pri vykonávaní cvičení podľa tejto techniky sú nasledujúce:

 • pooperačné obdobie;
 • väzné slzy;
 • pretrhnutia šliach;
 • nestabilná hemodynamika (napríklad zvýšené riziko infarktu alebo mŕtvice);
 • prítomnosť rakoviny.

Bohužiaľ, gymnastika má kontraindikácie

Fyzické cvičenia po operácii sú kontraindikované, pretože môžu spôsobiť zranenia a otvorené nezahojené chirurgické rany. Kontraindikácie sú spojené s rizikom akútnej bolesti a nepohodlia.

Priebeh cvičení sa aktívne používa na zmiernenie miernej bolesti pri osteochondróze. Prejavy dystrofických procesov nemusia byť vyjadrené a začínajú miernym pocitom nepohodlia, čo predstavuje nebezpečenstvo pre túto skupinu chorôb..

V budúcnosti sa môže patológia vyvinúť do tej miery, že pacient nebude schopný vykonávať pohyby krku.

Je potrebné poznamenať, že tak ako pri každom fyzickom cvičení, aj pri tomto cvičení je charakteristická bolesť svalov. Prebehne o dva týždne.

Funkcie cvičení na Bubnovsky

Metóda liečby cervikálnej osteochondrózy podľa Bubnovského je určená na dlhodobú výkonnosť. Neočakávajte, že získate rýchle výsledky, ale pri pravidelnom vykonávaní a správnej technike očakávate výsledky.

Cvičenia pomáhajú obnoviť krvný obeh a metabolické procesy v krčnej chrbtici, posilňujú svaly, zvyšujú pohyblivosť krku. Budú účinné v ktoromkoľvek štádiu choroby..

Lekár sa domnieva, že normálne fungovanie krčnej chrbtice nie je možné bez pohybov vrátiť. Táto technika je založená na posilňovaní väzivového aparátu a svalového korzetu. Je však dôležité kombinovať gymnastiku s inými terapiami..

Špecialista vám odporúča skontrolovať stravu a vykonať masáž krku. V špecializovaných centrách sa môžete uchýliť k kryoterapii - liečbe prechladnutia, ktorá podľa autora metodiky tiež dokonale pomáha v boji proti chorobe. Technika liečby by sa mala zvoliť individuálne, pričom by sa mala zohľadniť charakteristika stavu pacienta a závažnosť ochorenia.

V klasickej verzii sa gymnastika vykonáva v špeciálnej telocvični vybavenej cvičebnými strojmi. Môžete to však vykonať doma..

Po prvé, je dôležité študovať základné pravidlá a zásady, absolvovať školiaci kurz so špecialistom na fyzioterapeutické cvičenia alebo to urobiť pomocou videa.

Pri vykonávaní cvičení musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Pred začatím vyučovania nezabudnite navštíviť špecialistu, aby ste vzali do úvahy charakteristiky choroby a prítomnosť / neprítomnosť kontraindikácií.
 • Počas prvých 2-3 týždňov musíte každý deň robiť cvičenia. Ak choroba prechádza rýchlo, bude stačiť tréning za deň.
 • Pri cvičení je potrebné pozorovať rovnú polohu chrbta.
 • Cvičenia by sa mali vykonávať hladko, pomaly, bez náhlych pohybov a trhania. Počet opakovaní je 5 pre každú stranu, s časom sa zvyšuje.
 • Pri vykonávaní komplexu dochádza k efektu v dôsledku rozšírenia krčných svalov a relaxácie. V konečnej pozícii sa musíte snažiť trvať 30 sekúnd, aby sa objavila trochu únava..

Osobitné školenie pred komplexom sa však nevyžaduje, aby sa však zvýšila účinnosť, odporúča sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • Lekciu by ste mali začať zahrievaním svalov a kĺbov krčnej chrbtice. Na tento účel môžete použiť neostrené plachty hlavy v rôznych smeroch alebo vpred a tiež jemne hádzať krk rukami..
 • Predbežne sa odporúča osprchovať sa, čo pomôže uvoľniť svaly krku a zlepšiť krvný obeh, v dôsledku čoho sa zrýchľujú procesy opravy tkanív. Ak máte medzistavcovú prietrž, sprcha by nemala byť príliš horúca..
 • Na konci gymnastiky sa odporúča jednoduchý úsek, ktorý pomáha predchádzať bolesti po tréningu..
 • Kúpanie v bazéne poskytuje vynikajúce výsledky - je to užitočné najmä pri medzistavcových kýlach..

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sú ranné prechádzky na čerstvom vzduchu veľmi užitočné. Prispeje to k obohateniu zapálených tkanív kyslíkom..

fyzioterapia

Bubnovsky cviky sa môžu vykonávať doma. Nevyžaduje sa špeciálna fyzická príprava, všetky pohyby sú jednoduché a zrozumiteľné.

Začiatočníci musia zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

 1. Prvý deň nemusíte robiť veľké pohyby a dostať sa do veľmi unaveného stavu. Ak sú svaly slabé, zrania sa nasledujúce ráno..
 2. Medzi cvičeniami nenechajte vyschnúť ústa, pite vodu v malých dúškoch.
 3. Ak bolesť nie je silná, pokračujte v gymnastike. U syndrómov akútnej bolesti to nemôžete urobiť.
 4. Po každom cvičení sa chválte za prekonanie vlastnej slabosti..

Na poznámku. Bubnovsky neodporúča okamžite odmietnuť vziať liek. Najprv môžete znížiť ich počet a po niekoľkých lekciách ich minimalizovať.

Hlavný komplex

Vykonajte všetky základné cvičenia bez trhania, s plynulými pohybmi. Udržujte chrbát rovno, potiahnite hlavu k stropu a položte ruky na kolená. Otočte hlavu, zostaňte v polohe a počítajte do 10. Po dokončení cvičenia na jednej strane sa vráťte do východiskovej polohy a opakujte v opačnom smere. Pohľad by mal sledovať zákruty hlavy. Opakujte cvičenia 5-10 krát.

 1. Preťahovanie bočných svalov krčnej chrbtice. Natiahnite ucho k ramenu, zaistite sa, zdvihnite hlavu a natiahnite na druhú stranu.
 2. Daj si bradu na hruď, vydrž. Nadvihnite ho a mierne ho potiahnite dopredu. Hlava by sa nemala sklopiť dozadu.
 3. Natiahnite krk dopredu, bradu rovnobežne s podlahou. V oblúku ho potiahnite do podpazušia, vráťte sa do pôvodnej polohy, opakujte opak.
 4. Otočte hlavu doprava, zodvihnite bradu a pozerajte sa na strop, zopakujte pohyb doľava.
 5. Ľavou kefou zatlačte na pravé rameno, lakte položte rovnobežne s podlahou, zatiaľ čo ľavé rameno sa automaticky zdvíha. Otočte k tomu hlavu a dotiahnite bradu. Opakujte na druhej strane.
 6. Zdvihnite ruky hore, spojte sa s dlaňami nad korunou a roztiahnite lakte do strán. Otočte hlavu doprava a potom doľava.
 7. Natiahnite ruky do strán a potiahnite dozadu tak, aby boli lopatky spojené. Vykonajte cvičenie zdvihnutím jednej končatiny, mierne znížením druhej, vziať ju späť a pokúsiť sa pripojiť lopatky.
 8. Natiahnite ruky čo najviac dozadu, roztiahnite bradu.
 9. Zdvihnite kefy na strop a vytiahnite bradu smerom dopredu.

Po gymnastike musíte urobiť malý úsek, ktorý upevní výsledok a uvoľní svaly. Ďalej lekár odporúča vykonať masáž sami. Na zabránenie ochoreniam počas sedavej práce možno vykonať súbor cvičení..

Sila gymnastika

Podľa lekára je efektívnejšie vykonávať silové cvičenia proti osteochondróze.V jeho škole sa používajú špeciálne simulátory, improvizované nástroje sa môžu používať doma..

Súbor cvičení na cervikotoraciálnu osteochondrózu:

 1. Push up. Umiestnite 2 stoličky blízko postele, šírku ramien od seba. Postavte nohy spolu s panvou na posteľ. Dajte ruky na sedadlo stoličky a pomaly tlačte dopredu. Nižšie, keď vydýchate, vstaňte, keď inhalujete. Keď sa svaly posilňujú, zväčšite vzdialenosť medzi stoličkami..
 2. Ľahnite si chrbtom na posteľ a položte hlavu na samý okraj. Vezmite si do rúk činky alebo ťažké predmety a natiahnite sa pred seba. Keď vydýchnete, uvoľnite ich za hlavu, vdýchnite a uvoľnite vzduch, aby ste sa vrátili do pôvodnej polohy.
 3. Zostaňte v rovnakej polohe a zdvihnite ruky pred činky. Položte ruky pod posteľ a znova zdvihnite.
 4. Posaďte sa medzi stoličky a položte ruky na okraj sedadla. Na výdychu vyrovnajte ruky, vdýchnite push-up, vráťte sa na podlahu.

Vykonajte všetky cvičenia 5-10 krát, postupne zvyšujte počet pohybov. Musíte to robiť každý deň po dobu 15 dní, potom je možné robiť gymnastiku 3-4 krát týždenne.

Dobre trénuje chrbtové svaly. Za týmto účelom si môžete kúpiť špeciálnu vodorovnú lištu a umiestniť ju do dverí. Lekári odporúčajú začať od malej výšky, aby sedeli na podlahe, aby ste sa dostali k priečke. Keď sa svaly posilňujú, tyč stúpa vyššie.

nabíjanie

Ranné cvičenia nenahrádzajú základné a silové cvičenia, ale sú len dobrým doplnkom k nim. Ihneď po prebudení pacienti často trpia závratmi, blikajúcimi muchami a farebnými škvrnami v očiach..

Telo tak počas spánku reaguje na slabý obeh v krčnej oblasti. Cvičenie pomôže zlepšiť krvný obeh, pripraviť sa na pracovný deň. Tu je niekoľko užitočných cvičení:

 • sedí na posteli a napnite ucho najskôr k jednému a potom k druhému ramenu;
 • vykonávať niekoľko kruhových otáčok hlavy v rôznych smeroch, bez prevrátenia alebo naklonenia;
 • natiahnite ruky pred seba, striedavo zaťte a uvoľnite päste;
 • dajte dlane na svoje plecia, otáčajte sa lakťami kruhovo;
 • stojte s nohami trochu od seba, položte ruky na opasok, urobte niekoľko zákrut a zákrut;
 • bez zmeny polohy tela urobte niekoľko malých výpadov dopredu, dozadu, do strán (môžete na stoličke);
 • ľahnite si na brucho, zároveň zdvihnite ruky a nohy, napnite svaly na krku, opasok na ramene, dolnú časť chrbta.

Počet opakovaní je ľubovoľný. Ak sú počas cvičenia vo svaloch príjemné pocity, môžete to urobiť 15 až 20-krát.

Diéta a režim pre osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice nielen pomocou gymnastiky, ale aj technikou hlbokého bránenia v dýchaní, triedami s psychológom, stravou a správnym režimom dňa.

Zvýšené zaťaženie krčnej chrbtice, fajčenie, vzpieranie sú úplne vylúčené. Je potrebné odmietnuť polotovary, údené mäso, mastné mäso, párky. Odporúča sa nahradiť mliečnymi výrobkami, čerstvými bobuľami, ovocím, zeleninou, orechmi.

Čo robiť, aby sa výsledok uložil

Na udržanie výsledkov by ste mali pravidelne cvičiť. Ak ako preventívne opatrenie používate gymnastiku, riziko osteochondrózy sa zníži na nulu. Najväčší účinok sa dosiahne, ak začnete športovať v skorých štádiách osteochondrózy.

Ak to zanedbáte, potom môže gymnastika pomôcť zastaviť progresiu choroby a zlepšenie možno dosiahnuť len po veľmi dlhom období pravidelného školenia..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice podľa Bubnovského v špecializovaných centrách prebieha vo viacerých etapách. Intenzita zaťaženia pacienta a druh vykonaných cvičení sa líšia. Počas liečby je komplex upravený, každý vyžaduje dôkladnú štúdiu stavu pacienta.

Kým sa znova stretneme!

Bubnovsky cviky na liečenie a prevenciu bolesti chrbta, krku, so sedavou prácou

20 cvičení Bubnovského - princípy gymnastiky pre zdravie

Cvičenie s paličkou na chrbát a chudnutie

Cvičenie pre golierovú oblasť chrbtice a prevencia

Liečebný komplex cvičení na osteochondrózu a sedavú prácu

Súbor cvičení s gymnastickou tyčinkou pre deti, školákov, dospelých, starších ľudí

Cvičenie s gymnastickou tyčinkou vám umožňuje usporiadať chrbticu a kĺby tak, aby boli pružné a elastické. Cvičebné komplexy s týmto predmetom sú vyvinuté pre deti a dospelých..

Pravidlá cvičenia s gymnastickou tyčinkou

Pri výkone cvičenia s gymnastickou tyčinkou je dôležité dodržiavať určitý zoznam pravidiel:

 • Ak je gymnastická palica držaná pred sebou a všetky pohyby smerujú týmto smerom, odporúča sa ohýbať ruky v lakťoch. Hokejka by mala byť umiestnená oproti kľúčnej kosti a mala by ju držať so širokou rukoväťou.
 • Ak potrebujete úplne narovnať ruky, je dôležité umiestniť telocvičňu do roviny s podlahou a nohy na úrovni šírky ramien..
 • Pri zdvíhaní palice držte ruky natiahnuté proti sebe..
 • Ak je inventár držaný v pokrčených rukách, odporúča sa položiť predmet pod líniu lopatiek.
 • Ak potrebujete držať gymnastický predmet s rukami ďaleko od seba, potom pri vykonávaní takéhoto plánu musíte mať ruky ohnuté..

Ako držať palicu

Gymnastická palica, bez ohľadu na vybranú súpravu cvičení s týmto vybavením, je dôležité, aby ste si ju udržali v poriadku.

Existuje niekoľko hlavných východiskových bodov:

 • pred;
 • nad seba v rovných ramenách vysunutých nahor;
 • pred hrudníkom je mierne nižší v porovnaní s úrovňou kľúčnej kosti, zatiaľ čo ruky by mali byť roztiahnuté pri lakťoch a držať predmet;
 • za hlavou, opierajúc sa o plecia pod úrovňou ramien;
 • za chrbtom v ohyboch ramien v lakťoch;
 • za chrbtom rovnobežne s pásom;
 • za chrbtom nad pásom;
 • v bokoch v znížených rukách.

Ako robiť cvičenia - základné pravidlá

Súbor cvičení s gymnastickou tyčinkou je dôležité začať zahrievaním. Zahrievanie by malo trvať najmenej 10 minút. Odporúča sa vykonať zahrievanie s malou amplitúdou a malým úsilím. Úlohy s gymnastickým náradím sa vykonávajú na náklady 4 až 8.

Odporúča sa zvýšiť počet prístupov, ako aj amplitúdu akcií rovnomerne a postupne. Pohyb sa musí vykonať pri výdychu.

Zahrievacie cvičenia:

 • švihadlo;
 • skákanie na mieste bez použitia športového vybavenia;
 • beh na mieste;
 • ľahké natiahnutie a zahriatie všetkých svalov pomocou ohybov, zákrut, dřepov.

Kedy a ako trénovať

Počet cvičení zahrnutých v sade cvičení s gymnastickou tyčinkou by sa mal pravidelne zvyšovať. Odporúča sa tiež predĺžiť trvanie tried z dôvodu počtu prístupov. Týmto spôsobom podporíte efektívnosť tréningu, pretože svaly sa dokážu v krátkom čase prispôsobiť navrhovanému zaťaženiu..

Pri dostatočnom zaťažení by sa nemala vyskytnúť výrazná bolesť, ale prvá hodina môže vyvolať výskyt bolestivých pocitov vo svalovom tkanive - to je normou. Po ďalších triedach výskyt nepríjemných pocitov vo svaloch naznačuje nadmerné zaťaženie, v takom prípade je potrebné opraviť súbor cvičení a zvoliť najpohodlnejšie zaťaženie..

Neodporúča sa trénovať pred spaním, pretože takáto fyzická námaha spôsobuje problémy so spánkom. Malo by byť najneskôr hodinu pred začiatkom hodiny. Ak sa vykonáva telesná aktivita pomocou gymnastickej palice s cieľom schudnúť, mal by sa interval medzi fyzickou aktivitou a jedlom predĺžiť..

Najlepší čas na cvičenie sú ranné hodiny..

Cvičebná technika

Telo sa otočí

Pri zatáčaní tela je potrebné panvu, boky a chodidlá fixovať v určitej polohe bez pohybu.

Cvičenia sa zúčastňujú tieto svaly:

Otočenie tela:

 1. Gymnastický predmet leží na pleciach..
 2. Paže ohnuté.
 3. Hladké zákruty tela v oboch smeroch sa vykonávajú striedavo.

Pri dobrom výcviku a vytrvalosti by sa pri každom priblížení mal zvýšiť počet zákrut.

Bočné sklápače

Nakloňte sa na stranu pomocou jednej z dvoch metód..

Jedna z metód je nasledovná:

 1. Vybavenie na telo je umiestnené na pleciach.
 2. Ruky by mali byť ohnuté.
 3. Prípad sa nakloní doľava, potom doprava.

Je zakázané namáhať svaly krku, pretože napätie v tejto oblasti narúša činnosť ostatných svalových skupín.

Sklopné časti tela s iným zachytením gymnastického objektu:

 1. Gymnastická palica s dvoma rukami, so širokým úchopom.
 2. Akcia prebieha s objektom, jedna ruka je spustená nadol, druhá je zdvihnutá hore.
 3. Telo sa nakláňa nadol, je dôležité, aby palica bola umiestnená zvisle.
 4. Cvičenie sa opakuje rovnakým spôsobom naklonením v opačnom smere..

Telo sa nakláňa dopredu

Pri výkone sa používa poloha tela, v ktorej je gymnastická palica na pleciach.

Vykonávanie sklonu vpred:

 1. Počiatočná poloha krytu je akceptovaná..
 2. Telo sa nakloní dopredu.
 3. Brada vyzerá výlučne rovno a svaly tela musia byť napäté..
 4. Potom sa telo nakloní späť, chrbát by mal byť bez prehnutia.

Pľúce a drepy

Cvičenia s výpadmi a drepy sa vykonávajú so zadnou rukoväťou, subjekt je držaný pred sebou.

Vykonávanie výpadov a drepov:

 1. Každá noha, ktorú si vyberiete, je pevne na svojom mieste, druhá noha je posunutá dopredu, pokiaľ je to možné.
 2. Palica je držaná jednou z navrhovaných metód.
 3. V tejto polohe tela sa vykonáva pomalý dřep..
 4. Ďalej je predná noha podobným spôsobom vytiahnutá späť - opäť pomaly drep.
 5. Cvičenie sa vykonáva s druhou nohou podobným spôsobom..

Cvičenie brucha

Cvičenia z ležiacej polohy na bruchu sú súčasťou cvičenia s gymnastickou tyčinkou.

Cvičenie krok za krokom:

 1. Vytiahnite palicu dopredu.
 2. Ruky sa zdvihnú čo najvyššie.
 3. Hlava stúpa.
 4. Gymnastický predmet je priradený k pleciam.
 5. Hrudník stúpa, táto poloha tela je udržiavaná tak dlho, ako je to možné.

Cvičenie sa vykonáva v rovnakej polohe nazývanej loď. Pri vykonávaní takéhoto cvičenia je projektil držaný za ruky na okrajoch chodidiel. Je potrebné súčasne natiahnuť, aby sa maximálna deformácia tela.

Cvičenie chrbta

"Birch" je najobľúbenejšie cvičenie z polohy na chrbte..

"Breza" sa vykonáva takto:

 1. Ruky rovné, palica drží širokú rukoväť.
 2. Nohy by mali byť pritiahnuté k hrudníku, ohýbať ich v kolenách a projektil držať pod zadkom.
 3. Ruky s škrupinou padajú na podlahu, nohy sa narovnávajú, je dôležité ponožky vytiahnuť.
 4. Nohy pomaly klesajú.
 5. Ďalej musíte opakovať cvičenie opačným smerom.

Flexibilita a protahovacie cvičenia

Sada cvičení na flexibilitu a naťahovanie zahŕňa tréning s gymnastickou tyčinkou.

Toto školenie obsahuje zoznam úloh s rôznymi pozíciami:

 1. Sedenie. Na dokončenie cvičenia by sa mali ramená s projektilom narovnať. Nohy sú rovné, spočívajú na nohách.
 2. Svahy stojace. Dajte nohy doširoka, palica by mala byť chytená za chrbát a rovnobežne s lopatkami. Je potrebné vykonať sklony v oboch smeroch, pričom sa telo kymácalo s priemernou amplitúdou.
 3. Zvraty a zákruty. Gymnastický prístroj je v stojacej polohe vystavený pred telom, ruky by mali byť rovné. Tyč je potrebné otočiť tak, aby sa ramená prekrížili striedavo v rôznych smeroch.
 4. Dajte ruky späť. Pri státí musí byť projektil držaný zdola. Ruky by sa mali zdvíhať a dať späť za hlavu. Potom zaujmite počiatočnú polohu krytu.

Aká je záťaž na dokončenie cvičenia

Tréning by mal byť ukončený cvičeniami zameranými na strečing. Navrhované zaťaženie bude mať priaznivý vplyv na telo, pretože správne zohrievané svaly sa vyvíjajú bez rizika zranenia..

Gymnastika s hokejkou pre deti

Gymnastika s týmto športovým vybavením je pre deti užitočná a účinná. Priaznivo pôsobí na chrbticu. Aby ste predišli problémom s chrbticou, mali by ste pravidelne robiť ranné cvičenia pomocou palice.
Zoznam odporúčaných cvičení pre deti s gymnastickou tyčinkou:

 1. Hokejka je pripevnená vo zvislej polohe. Dieťa chytí predmet rukami a vylezie, potom pomaly padá.
 2. Hokejka je držaná v rukách za chrbtom. Pri nakláňaní trupu dopredu je dôležité siahať po nohách.
 3. Chôdza s gymnastickou paličkou za chrbtom na vašich pleciach. Ruky môžu byť na objekt alebo narovnané.

Triedy s gymnastickou tyčinkou pre určité choroby

Cvičenie na osteochondrózu

Existuje súbor úloh s projektilom na osteochondrózu. Pri výbere komplexu takýchto cvičení je dôležité vziať do úvahy vek a fyzickú zdatnosť. Cvičenia na účely terapeutickej liečby by sa nemali vykonávať s nadmerným zaťažením, inak sa terapeutický účinok zníži. Počas tréningu je dôležité kontrolovať svoj stav a pocity.

Štandardná súprava cvičení na osteochondrózu:

 1. Objekt sa zdvihne nad seba, potom sa presunie do polohy pred seba a spadne.
 2. Hokejka v rukách je navinutá za hlavou, ruky by mali byť spustené čo možno najnižšie k dolnej časti chrbta. Projektil by mal byť zdvihnutý za chrbtom najviac vysoko, berúc ruky ďalej od tela. Uskutočňujú sa ďalšie sklonenia dopredu, zatiaľ čo brušné svaly sú ťahané.
 3. Crossing hands with shell in hands. Medzi lopatkami by malo byť napätie. Pomaly narovná pravú ruku na stranu. Cvičenie sa opakuje ľavou rukou..

Odporúčania pre implementáciu komplexu pre osteochondrózu:

 • Odporúča sa cvičiť denne.
 • Akákoľvek doba výkonu, jedinou požiadavkou je vykonanie najneskôr niekoľko hodín pred spaním.
 • Počas cvičenia je dôležité sledovať dýchanie..
 • Za priaznivých zdravotných podmienok sa odporúča postupne zvyšovať zaťaženie..
 • S nepohodlím a bolesťou pri vykonávaní konkrétnej úlohy by sa mala vylúčiť z komplexu alebo nahradiť inou podobnou.
 • Počas tried sa odporúča pravidelne merať pulz, aby sa zabránilo jeho nadmernému zvýšeniu.

Lekcie s plochými nohami

Cvičenia s pomocou gymnastickej palice pomáhajú pri liečbe plochých nôh.

Súbor cvičení pri liečbe plochých nôh:

 1. Korčuľovanie objektu pomocou nôh. Cvičenie sa vykonáva státím alebo sedením, palica sa valí po povrchu. Ďalej sa cvičenie opakuje súčasne s oboma nohami. Trvanie úlohy je 10 minút.
 2. Prechádzky naprieč. Subjekt je umiestnený cez chodidlo, v jeho strede. Tým sa uskutočnia kroky. Toto cvičenie je najúčinnejšie pri liečbe priečnych ploštíc..
 3. Chôdza pozdĺž palice. Hokejka je rovnobežná s chodidlami. Schody sú vedené ponožkami a potom začínajú od päty. Toto cvičenie je najúčinnejšie pri liečbe pozdĺžnych ploštíc..

Gymnastické cvičebné pásky

Komplexná cvičebná terapia

Fyzioterapeutické cvičenia by sa mali vykonávať pri úplnej neprítomnosti bolesti, účinok cvičenia sa dosahuje pri absolútnom odpočinku a relaxácii chrbtice. Komplex cvičebnej terapie účinne zvyšuje úroveň emocionálneho stavu, čo pomáha rýchlejšie sa zotavovať.

Gymnastická palica pri záťažovej terapii pomáha rozložiť záťaž tela, takéto cvičenia sa môžu praktizovať nielen v špeciálnych miestnostiach, ale aj doma alebo na ulici..

Komplex cvičebnej terapie s gymnastickým objektom obsahuje 4 hlavné cvičenia, ktoré sú doplnené ďalšími úlohami:

 1. Ľahké zahriatie na zahriatie všetkých svalových skupín.
 2. Stojace, nohy od seba vzdialené, ramená s predmetom natiahnutým pred telo. Držiac palicu pred sebou, otáčajú sa rôznymi smermi, v každom smere sa musí vykonať 12 otáčok.
 3. Stojace, nohy sú roztiahnuté doširoka, palica sa drží v rukách, je dôležité zachytiť konce objektu. Striedavo sa projektil privádza z horizontálnej do vertikálnej polohy. Opakujte 12-krát.
 4. Pri použití tej istej východiskovej polohy sa natiahnuté ruky zhlboka nadvihnú a pri výdychu spustia. Toto cvičenie sa opakuje 4-6 krát.
 5. Stoja, ruky zdvihnuté z predmetu. Pri inšpirácii sa telo ohýba v dolnej časti chrbta, pomocou paličky je potrebné dotýkať sa podlahy. Pri výdychu sa vezme počiatočná poloha tela. Úloha sa opakuje 6-krát.

ORU komplex s gymnastickou paličkou

Na udržanie zdravia, pohody a posilnenie svalov je potrebná sada všeobecných vývojových cvičení s gymnastickou tyčinkou. Komplex vonkajších rozvádzačov pozostáva z pohybov tela s odporúčanou amplitúdou a rýchlosťou vykonávania.

Použitie gymnastickej palice vo vonkajšom systéme rozvádzača vám umožňuje rozvíjať koordináciu a udržiavať tón tela. Tieto cvičenia sú vhodné pre ľudí všetkých vekových skupín a rôznych úrovní fyzickej zdatnosti. Dospelí môžu vykonávať komplexy akejkoľvek zložitosti, berúc do úvahy zdravotný stav konkrétnej osoby.

Cvičenia s gymnastickou tyčinkou pre štandardnú skupinu:

 1. Keď držíte predmet nižšie, musíte ho položiť pred seba a nasadiť tak, aby jedna ruka bola pod ním. Hokejka by mala ležať vodorovne. Potom znova odbočte tak, aby pravá ruka bola pod.
 2. Nohy sú od seba vzdialené od ramena, palica je držaná pri hrudi. Potom prenášajte predmet vpred a urobte si drep. Potom vstanú a vrátia sa do pôvodnej polohy.
 3. Nohy sú umiestnené, predmet je držaný v rukách pri hrudi. Zdvihnite palicu, nakloňte ju doľava a potom doprava.
 4. Položka sa spustí pomocou držadla na vrchu. Urobte krok na stranu a zdvihnite palicu hore. Potom si musíte sadnúť a položiť predmet pod kolená. Cvičenie zopakujte a urobte krok opačným smerom..
 5. Na hrudník je položená gymnastická palica, ruky sú ohnuté v lakťoch. Vykonajte drep a zároveň posúvajte palicu dopredu. Návrat na pôvodné miesto.
 6. Predmet sa privedie späť a noha sa vezme za chrbát, zatiaľ čo palica sa zdvihne nahor, chrbát sa ohne, postaví sa a ohne sa doprava. Cvičenie sa opakuje podobne, odstraňuje ľavú nohu a nakláňa sa doľava.
 7. Hokejka je držaná v spodnej časti chrbta. Nakloňte sa hlboko vpred a položte predmet pred seba na podlahu. Postavia sa do svojej plnej výšky, potom sa znovu ohnú a zdvihnú predmet z podlahy.
Súbor cvičení s gymnastickou tyčinkou ako súčasť kondičného tréningu

Pri použití komplexu ORU s gymnastickou paličkou pre triedy by sa mala zvážiť veková kategória skupiny. Je potrebné venovať pozornosť osobným charakteristikám každého človeka, výberu konkrétnych cvičení. Tento komplex je realizovaný skupinou aj individuálne.

Použitím všetkých vyššie uvedených cvičení s takým gymnastickým prístrojom, ako je palica, je možné vytvoriť si vlastný individuálny tréningový program. Cvičenia sa vyberajú podľa záujmov a úrovne fyzickej zdatnosti. Je dôležité, aby tréning prebiehal bez námahy a bolesti a priniesol výlučne pozitívne emócie.

Video o cvičeniach s gymnastickou tyčinkou: fitnes, komplex pre osteochondrózu

Fitness tréning: cvičenia s gymnastickou tyčinkou:

Súbor cvičení na osteochondrózu:

Bubnovského cvičenie doma predstavuje účinné terapeutické cvičenie chrbtice, kĺbov a krku. Sprievodca fotografiou + videom

Pred miliónmi rokov, keď sa prvá opica narovnala a začala chodiť po dvoch nohách, odsúdila chrbty miliárd ľudí na zložitú prácu..

Priama chrbát je naša sila, ale zároveň, keď si udržiavame nesprávny obraz, a naša slabosť.

S chrbtom sú spojené desiatky rôznych chorôb a problémov. Môžu byť spôsobené mechanickými zraneniami, genetickými abnormalitami alebo získanými chorobami..

Jedna vec v nich zostáva vždy nezmenená, je to bolesť, ktorá sprevádza človeka všade a nedovoľuje mu ísť ani v posteli..

Cvičenia doktora Bubnovského doma môžu zmierniť príznaky a dokonca zmierniť problém praktizovania.

Podstata metodiky

Podľa Bubnovského musia cvičenia na chrbticu nevyhnutne zahŕňať aktívny pohyb. Je to kľúč k odstráneniu akýchkoľvek problémov spojených s pohybovým aparátom..

Medzi jeho kurzy patrí silový tréning a strečing svalov..

Adekvátna záťaž zlepšuje krvný obeh v tele, čo vám umožňuje zbaviť sa krvných stáz a zápalu.

Lekár je presvedčený, že zápal, ktorý sa aktívne vyvíja so sedavým životným štýlom, spôsobuje u pacientov ostrú bolesť.

Zadné cviky doma Bubnovsky sa vyvíjal nezávisle, keď bol po ťažkej nehode na invalidnom vozíku.

Použitím a rozvojom tejto techniky sa dokázal zotaviť sám a rozhodol sa pomôcť iným ľuďom to urobiť..

Identifikoval hlavné oblasti, ktoré treba sledovať, ako napríklad:

 • posilnenie pohybového aparátu;
 • normalizácia kardiovaskulárneho systému;
 • odstránenie nadmerného zaťaženia chrbtice;
 • zlepšenie krvného obehu a inervácia vnútorných tkanív.

Výhody tejto techniky sú:

 • výber cvikov, ktoré zohľadňujú charakteristiky každého oddelenia tela;
 • rovnomerné zaťaženie všetkých šliach, svalov a kĺbov;
 • zlepšenie krvného obehu a inervácie v tele;
 • normalizácia hormonálneho pozadia, ktorá vedie k zlepšeniu nálady;
 • zvýšená flexibilita;
 • triedy sa môžu konať v telocvični aj doma.

Všetky cviky Bubnovsky môžete vykonávať doma s expandérom. Tým sa zvýši rýchlosť regenerácie s primeraným prístupom k ich použitiu..

Postuláty techniky

Cvičenie nie je jediné, čo lekár ponúka. Sú základným prvkom, bez ktorého k zotaveniu nemôže dôjsť..

Správne dýchanie

Dýchanie je nástroj, prostredníctvom ktorého je možné urýchliť obnovenie nervového systému.

Dýchací proces je vedomý a nevedomý. Leží na hranici, ktorú ľudstvo ešte nemôže voľne prekročiť.

Dýchanie je most, cez ktorý môžeme pôsobiť na podvedomie.

Preto musíte sledovať, ako dýchate. Malo by sa to robiť pomaly a snažiť sa kontrolovať každý dych.

Zlepšenie stravy a zvýšenie príjmu tekutín

Vďaka modernému životnému štýlu človek zabudne na zdravé stravovanie. V snahe času konzumujeme rýchle občerstvenie a nevyvážené jedlo. To vedie k hromadeniu solí v tele a nedostatku vitamínov..

Preto je vhodné začať konzumovať potraviny obsahujúce základné makro a mikroživiny..

Okrem toho môže dehydratácia viesť k zhrubnutiu krvi a spomaliť proces regenerácie. Preto musíte denne vypiť najmenej 2 litre čistej vody.

Lekcia plávania

Takmer všetci lekári odporúčajú navštíviť bazén. Charakteristickým rysom tohto typu činnosti je práca všetkých svalov v tele, ale záťaž chrbtice sa úplne uvoľní..

To vám umožní posilniť svalový rámec tela bez rizika poškodenia alebo nadmerného zaťaženia stavcov a nervov..

Pravidelné vodné postupy navyše zvyšujú imunitu, čo priaznivo ovplyvňuje rýchlosť regenerácie..

Ako robiť cvičenia

Tí, ktorí sa rozhodnú začať robiť Bubnovsky cviky doma, by mali začať s najjednoduchšími cvikmi..

Prvé liečebné obdobie je adaptívne. Zameriava sa na počiatočné posilnenie svalov a šliach, ktoré bude hlavnou záťažou na začiatku cvičenia.

Lekár odporúča ráno, bez ponáhľania, vstať z postele, urobiť najjednoduchšie pohyby v posteli, aby sa telo pripravilo na prácu.

Cvičenia s posteľnou súpravou

 • Ležiac ​​na chrbte a začnite striedavo pohybovať prstom od vás, miernym úsilím prstami smerom k sebe.
 • Začnite bočné ohyby chodidiel a mierne roztiahnite nohy. Na väčšie naklonenie musíte vyvinúť malú silu, ale nezaťažujte ju.
 • Stlačte prsty na nohách a roztiahnite ich.
 • Na druhej strane vytiahnite päty k lepkavým svalom a posúvajte sa po posteli.
 • Ohýbajte kolená a roztiahnite ich od seba, aby ste mohli boky sklopiť dovnútra. Stláčajte nohy striedavo a pokúšajte sa kolenom dotýkať postele.
 • Pokúste sa dostať koleno k brade jedným kolenom, zatiaľ čo druhú nohu držte v pokoji..

Tieto cvičenia podľa metódy Bubnovsky doma by sa mali vykonávať 10 až 20-krát v závislosti od úrovne bolesti. Ak sú určené na prevenciu, môžete ich počet zvýšiť.

Celé hodiny

Po dokončení prvej fázy v posteli môžete pokračovať v závažnejších cvičeniach.

V takom prípade musíte začať s najmenšími. Nadmerné nadšenie často viedlo k zhoršeniu stavu pacienta.

Preto musíte najprv vykonať základný komplex a postupne k nemu pripojiť zložitejšie cvičenia.

Ak chcete spustiť zadok na pätách (ak je to možné), začnite sa zhlboka nadýchať, čo by malo skončiť ostrým výdychom..

Ležiaci na vašej strane, oprieť sa o podlahu s rukou, ktorá je k nej pritlačená, a ten na vrchu sa snaží dostať na koleno. Je možné zdvihnúť telo a opierať sa o ruku pritlačenú k podlahe.

Nasadnite všetky štyri a spojte kolená. Po zdvihnutí znížených nôh z podlahy začnite vrtieť zadok v jednom smere a nohy v druhom.

Postavte rovno s ramenami rozmiestnenými od seba. Na inšpiráciu zdvihnite ruky pred sebou do úrovne očí. Pri výdychu pomaly ohýbajte kolená a dlaňmi na ne položte dlane. Po inšpirácii sa narovnajte a zopakujte postupnosť.

Na internete nájdete rôzne videá z Bubnovského cvičení doma, na ktorých je jasne preukázaná technika vykonávania.

záver

Bubnovského cvičenie doma koriguje prietrž, osteochondrózu a zápalové reakcie v chrbtici. Je to skvelá príležitosť na návrat k normálu pre tých, ktorí sú zvyknutí na denné nepohodlie spojené s bolesťou chrbta..

Pravidelné vykonávanie, podľa tvorcu techniky, nielen zbaví príznaky, ale tiež vylieči niektoré choroby.

To nám umožňuje s istotou odporučiť implementáciu tejto techniky každému, kto trpí bolesťou chrbtice, a zabrániť ich vzhľadu..

Veľkou výhodou týchto cvičení je jednoduchosť ich vykonávania a schopnosť ich viesť doma, bez ďalšieho vybavenia.

Cvičenie pre Bubnovského chrbát doma

Kandidát na lekárske vedy Sergej Mikhailovič Bubnovský je dobre známy všetkým. Jeho popularita rastie spolu s počtom pacientov, ktorým znovu nadobudol svoje zdravie, navždy zmierňujúc neznesiteľné bolesti. Bubnovsky nielen vyvinul množstvo komplexov fyzických cvičení, ktoré pomáhajú obnoviť zdravie chrbtice a kĺbov. Objavil zásadne novú techniku ​​založenú na starej pravde: život je pohyb.

Čo ponúka Dr. Bubnovsky? Nechirurgická technika, kde liečba bez liečby bola predtým bez chirurgického zákroku nemožná. Podstata metódy je jednoduchá - pohyb. Pravidelný výkon určitého typu cvičenia kombinovaný pod pojmom kinezoterapia.

Čo je Bubnovsky kinesitherapy

V skutočnosti je to rovnaká terapeutická gymnastika, cvičebná terapia, ktorá sa vždy používala v kombinácii konzervatívnej a terapeutickej a restoratívnej terapie pri liečbe chorôb a korekcie chrbtice a kĺbov. Bubnovsky ho však vylepšil a povýšil na dominantné postavenie. To znamená najskôr cvičenia a potom všetko ostatné.

Dôležité! Stručne o podstate problému: pacient pohybom, vykonávaním pravidelných a starostlivo správnych cvičení, aktivuje vnútorné sily tela, trénuje telo a uzdravuje sa.

Kinezoterapiou samozrejme nie je možné vyliečiť všetky choroby, takže je príliš skoro na to, aby sa v archíve odobralo povolanie ortopedického lekára. Ale v „prasacej banke“ Bubnovského je celý zoznam chorôb, ktoré je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku.

 1. Medzistavcová prietrž.
 2. osteoartróza.
 3. Degenerácia medzistavcových platničiek.
 4. Reumatoidná artritída.
 5. Vertebrálna spondylóza.
 6. Kĺbová dislokácia.
 7. Zápal šliach.
 8. Nekróza bedrového kĺbu (avaskulárna).
 9. Osteoartróza kolien.

Platí to pre kĺby, kosti a chrbticu. Zoznam tam nekončí. Vo viac ako stovke zdravotníckych stredísk, ktoré pracujú podľa metódy Bubnovského, sa liečia pomocou kinezoterapie, vodných procedúr a dychových cvičení:

 • chronické choroby prostaty;
 • zápal vaječníkov;
 • nadváha
 • sexuálna dysfunkcia;
 • hemoroidy, dokonca aj v akútnom operabilnom štádiu;
 • NAC;
 • opomenutie vnútorných orgánov;
 • migréna;
 • psychosomatické poruchy.

Ako výplň sa táto technika používa po utrpení:

 • infarkty a mozgové príhody;
 • zlomeniny chrbtice;
 • inštalácia implantátov kolenného alebo bedrového kĺbu;
 • štep koronárnej artérie;
 • operácie na vnútorných orgánoch;
 • operácia chrbtice.

Ak túto metodiku schematicky prezentujete v tabuľkovej verzii, je to tak.

Tabuľka. Ciele kinezoterapie a metódy ich dosiahnutia podľa Bubnovského.

účelSpôsob, ako to dosiahnuť
Posilnenie, napnutie (zvýšenie elasticity), rozvoj miechových svalovKomplex cvičení na chrbte je prispôsobivý.
Zvýšená pohyblivosť kĺbovRanné cvičenia.
Hĺbková stimulácia svalovŠpeciálny komplex.
Zlepšenie fungovania krvných ciev (priechodnosť, elasticita)Cvičenie simulátora.
Zníženie, ktoré vedie k normálnemu krvnému tlakuCvičenie na simulátoroch, dýchacích komplexoch.
Vyloženie chrbtice, uvoľnenie napätia z stavcov a kĺbovSúbor cvičení kombinovaných s vodnými (kryo) postupmi.
Zlepšenie krvného obehu vnútorných orgánovÚprava vody, dýchanie a cvičenie.

Podľa Bubnovského je najčastejšou chybou modernej medicíny pokus pacientov trpiacich chorobami chrbta vyhnúť sa stresu všetkými možnými spôsobmi, aby nedošlo k zhoršeniu ich stavu..

Dôležité! Odpočinok na lôžku je najhoršia vec, ktorú je možné predpísať pacientovi s chorou chrbticou. Obmedzenie fyzickej aktivity a chirurgický zákrok sú extrémne opatrenia. A nemôžete sa k nim uchýliť bez toho, aby ste si najprv vyskúšali liečebnú kinezoterapiu.

Ak je svalová aktivita nulová, je narušený prietok krvi. Dostatočné množstvo krvi sa nedostane do orgánov, čo znamená, že sa nedosiahne dostatočné množstvo živín pre normálnu funkciu. To negatívne ovplyvňuje stav chorého orgánu a celého organizmu..

Terapeutická gymnastika otvára prístup do orgánov krvi, kyslíka, zlepšuje metabolický proces. Ak pridáte kryoterapiu, dychové cvičenia, pijete dostatok tekutín a vyváženú stravu, môžete obnoviť oblasti predčasnej deštrukcie tela a regenerovať ich, zvrátiť bolestivé procesy..

Mimochodom. Bubnovského technika nie je teoretický vedecký vývoj. Pred mnohými rokmi mal lekár nehodu a takmer sa stal zdravotne postihnutým. Potom, keď začal vykonávať určité cvičenia, bol uzdravený a úplne obnovený k zdraviu.

Cvičenie chrbtice

Os ľudského tela, jeho podpora a podpora je chrbtica. Ľudské zdravie priamo závisí od jeho zdravia. Ak sa pacient nemôže do wellness centra zúčastniť, aby vykonával cvičenia pod vedením inštruktora, môže to urobiť aj doma. Bubnovsky vytvoril niekoľko komplexov domácich cvičení. Tento článok sa zaoberá tými, ktoré sa týkajú chrbtice a chrbta. Komplexy sú postavené na zvyšujúcej sa zložitosti. Ich hlavnou zásadou je dôsledné a systematické vykonávanie.

Súbor cvičení na zmiernenie akútnej bolesti chrbta

Bubnovsky odporúča vykonať ju napriek bolesti, drhnutiu kĺbov a iným obmedzujúcim faktorom, pričom zabezpečí, že tieto cvičenia za žiadnych okolností nepoškodia, ale pomôžu zmierniť bolesť..

Cvičenia a ilustráciepopis
Prechádzanie po všetkých štyroch. V tomto prípade musí byť jeden nugát striedavo priťahovaný k sebe a druhý musí byť odložený dozadu a v tejto polohe na druhý alebo dva pery. Takže aj napriek bolesti môžete cvičiť asi pol hodiny denne.
Ľahnite si na chrbát a vložte spodnú časť chrbta za studena. Položte nohy na nohy a ohnite kolená. Dlane položené na ušiach. Vykonajte ohýbanie tela, zdvíhajte hlavu a lopatku, aby sa lakte „pozerali“ na kolená..
Narovnať nohy na chrbte. Dlane držte za uši. Striedavo ohýbajte jednu alebo druhú nohu a súčasne otáčajte telom smerom k ohnutej nohe tak, aby sa lakte dotkol opačného kolena.
Nasaďte si kolená a narovnajte si chrbát a choďte vpred. Kolená si môžete zabaliť do mäkkého materiálu.
Z postavenia na podlahe na kolenách sa vykonáva spúšťanie na päty. Najskôr si na teľatá dáte gymnastickú rohož navinutú do trubice alebo na nejaký druh valca. Potom sa musíte pokúsiť vybrať valec (za dva týždne) a sedieť na nohách pomocou zadku. Sedenie v tejto polohe trvá asi päť minút.
Ďalšie cvičenie, ktoré zmierni akútnu bolesť chrbta, sa musí vykonať, keď sú svaly už zohriate, tj uprostred alebo na konci celého komplexu. Komplex nie je možné spustiť roztiahnutím teľacích šliach. Preto mu predchádzajú dve cvičenia na zahriatie kolenných a členkových kĺbov. Poloha - sediaci na podlahe s rovným chrbtom. Nohy sú rovné. Jedno rameno za telom spočíva na podlahe. Druhá siaha po rovnobežnej nohe, ktorá stúpa a pokrýva prst. Ponožka siaha sama za seba. Noha a rameno sú rovné, chrbát sa neohýba, hlava je zdvihnutá.
Zadok chôdza je populárne cvičenie, ktoré je súčasťou mnohých komplexov na chudnutie. Ale ak to vykonávate najmenej tretinu hodiny denne, bez prerušenia, a chodíte nielen dopredu, ale aj dozadu, pomôže vám to nielen schudnúť, ale tiež sa narovná vaše držanie tela. Lokty je potrebné rozdeliť do strán a dlane udržiavať rovnobežné s hrudníkom. Chrbát by mal byť rovný a rozsah pohybu zadku - najširší.
Kliky z podlahy od dôrazu na kolená. Nasaďte si kolená, položte ruky na zem a nesnažte sa kolená odtrhnúť z podlahy, robte si kliky rukami. Nohy sú zdvihnuté tak, že chrbát kolien vytvára tupý uhol. Ruky v lakťoch ohýbajú deväťdesiat stupňov. Hlava rovno, tešíme sa.
Ďalej prejdite na klasické kliky. Nohy sú mierne širšie ako plecia. Ruky sú s nimi v rovnakej línii. Chrbát je maximálne vyrovnaný..

Prispôsobivý súbor cvičení pre začiatočníkov

Tento komplex je zameraný na odstránenie bolesti chrbta, kĺby nie sú akútne. Je osviežujúci a univerzálny. Pri každodennom vykonávaní sa nikdy nestretnete s mnohými problémami so zadami, ktoré majú vážne následky..

Tip. Ak niektoré cvičenia nefungujú ihneď, nemali by ste sa vzdať celého komplexu. Najprv sa uskutoční to, čo je možné, a zložitejší materiál sa postupne ovláda. Až potom, čo je tento komplex úplne ľahko vykonateľný, môžete prejsť na ďalšie terapeutické cvičenia.

 1. Pokľaknite si na podlahu, sadnite si na svoje podpätky a vykonajte dychové cvičenie. Nasaďte si kolená, počas inhalácie otvorte ruky nad hlavou. Ak chcete spadnúť, zatvorte ruky a vydýchnite čo najviac.

Na tomto je hlavná časť komplexu skončená a potom nasleduje úsek.

  Sediaci na podlahe, nohy vpredu uzavreté. Pomaly nakláňajte telo k nohám a napnite svaly. Nohy sa pohybujú vpred.

Prečítajte si v našom novom článku, čo je adaptívna gymnastika pre začiatočníkov podľa Bubnovského, a po cvičení sa tiež naučte techniku ​​výkonu a indikácie..

Bubnovsky sám súhlasí s tým, že cvičenia z jeho metód nie sú v žiadnom prípade ľahké. Ale pre tých, ktorí ich pravidelne vykonávajú, keď to kladie „bolesťou“, lekár zaručuje „vystužený betónový chrbát“ a absenciu problémov s chrbticou v každom veku.

Video - Gymnastika Dr. Bubnovsky

Telesná výchova - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Lekárske centrum "Mosmedmed"

 • Recepcia od 700
 • Neurológia od 700
 • Fyzioterapia od 155

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová kýla bedrovej chrbtice sa zriedka diagnostikuje u ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl, správne jedia a nemajú zlé návyky. Ochorenie tiež zriedkavo zasahuje do tela dieťaťa, pretože je to dôsledok starnutia svalov, kĺbov alebo fyzickej nečinnosti.
Pre normálnu operáciu ohybu bez lakťového kĺbu a predĺženia končatiny je v tejto oblasti periartikulárny vak, tiež nazývaný bursa. Obsahuje tekutinu, ktorá pôsobí ako mazivo, aby sa zabránilo poškodeniu lakťa.
Príznaky ventrálnej prietržeVýčnelok vytvorený v oblasti pooperačnej rany na prednej stene pobrušnice. Je lokalizovaná pozdĺž existujúcej jazvy..Ak sa prietrž objavila nedávno, potom je možné ju napraviť, u osoby nedochádza k bolesti v skorých štádiách.