loader

Hlavná

Žalúdok

Gymnastika chrbtice podľa Bubnovského techniky doma

Nepríjemné pocity v chrbtici sú pre väčšinu ľudí známe. Najčastejšie označujú vývoj osteochondrózy - degeneratívne ochorenie stavcov, chrupavky. Tablety, masti majú iba symptomatický účinok a pôsobia veľmi krátko. Iba cvičebná terapia je metóda, ktorá pomôže posilniť miechy a udržať stavce v zdravom stave. Medzi rôznymi technikami je vysoko účinná gymnastika, ktorú založil Dr. Bubnovsky..

Cvičte ciele chrbtice

Slávny lekár Sergei Michajilovič Bubnovský vyvinul rôzne zranenia chrbtice po jeho zranení. Zdrojom metódy je kinezoterapia alebo liečenie hnutia. Rozsah tried zahŕňa zlepšenie motorickej aktivity chrbtice, kĺbov a vytvorenie silnej rezervy na ochranu chrbta pred poškodením.

Čo dáva gymnastika pri pravidelných cvičeniach? Cvičenia v prvom rade pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku aj v prípade výčnelkov a kýly. To sa dosiahne posilnením svalového korzetu, ktorý podporí chrbticu a zabráni progresii choroby. Triedy tiež prispievajú k zlepšeniu mikrocirkulácie krvi a metabolizmu, preto zvyšujú intenzitu výživy chrupavky. Pomáha to obnovovať medzistavcové platničky a zmierňovať bolesť..

Aké ďalšie účinky sa dajú dosiahnuť cvičením? Tu sú:

 • Zlepšenie mäkkých paravertebrálnych tkanív - väzov, šliach, svalov;
 • Vytvorenie správneho držania tela, zníženie zakrivenia so skoliózou, kyfózou, vyrovnanie chrbta;
 • Prevencia osteoporózy kostí;
 • Zníženie zaťaženia medzistavcových platničiek;
 • Znížená doba rehabilitácie po traumatológii;
 • Odstránenie tuhosti v chrbte.

Ak denne robíte gymnastiku pre chrbticu, zlepšuje sa celkový stav tela, zvyšuje sa vytrvalosť, človek sa stáva pokojnejším a sebavedomejším. Súčasná cvičebná terapia a liečba liekmi zvyšujú účinnosť liekov, ktoré idú priamo do cieľa.

Indikácie a kontraindikácie

Akýkoľvek komplex cvičebnej terapie vrátane metódy Bubnovsky by mal menovať špecialista. Závažnosť chorôb chrbtice nie je rovnaká, a preto môže byť pre niektorých pacientov nadmerné zaťaženie škodlivé. Stĺpec chrbtice je obzvlášť zraniteľný v prípade kýly a osteoporózy - tu musíte konať veľmi opatrne! Zaťaženia sa budú líšiť pri rovnakom type patológie: napríklad pri výčnelkoch diskov súvisiacich s vekom môžu byť záťaže nižšie ako pri traumatických výčnelkoch..

Liečba miechy Bubnovsky sa môže uskutočňovať v akomkoľvek veku. Cvičenia z adaptačného komplexu nevyžadujú fyzický výcvik a sú vhodné pre tieto patológie:

 • osteochondróza;
 • skolióza;
 • kyfóza;
 • Medzistavcová prietrž;
 • výčnelok;
 • Artróza vertebrálnych kĺbov;
 • Reuma;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • Spinálna stenóza;
 • Spondylóza atď.

Na rozdiel od mnohých iných metód, cvičenia na chrbticu podľa Bubnovského sa môžu robiť v akútnej, subakútnej fáze na zmiernenie bolesti - na tento účel bol vyvinutý špeciálny komplex. Existujú však kontraindikácie pre triedy, ktoré treba brať do úvahy:

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

 • Ťažká hypertenzia, stavy pred mŕtvicou, srdcový infarkt;
 • Zhubné procesy v tele;
 • Stav po operácii muskuloskeletálneho systému (skoré obdobie);
 • Ťažké poškodenie mäkkých tkanív pri prasknutí vlákien.

Ak počas cvičenia na chrbte cítite bolesť, malátnosť, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Možno by sa malo znížiť zaťaženie. Pre deti, tehotné ženy a staršie osoby boli vyvinuté samostatné cvičenia na chrbticu.

Druhy gymnastiky

Na tréning chrbta existujú dva typy komplexov:

 • Adaptívne. Určené pre tých, ktorí sa predtým nezúčastnili telesnej výchovy - pre začiatočníkov. Učí zohrievanie, strečing a postupné zvyky na zaťaženie. Adaptívne terapeutické cvičenia chrbtice zahŕňajú tiež komplex na odstránenie bolesti. Výučba sa môže vykonávať doma, ale pri závažných patológiách stavcov sa adaptácia uskutočňuje pod dohľadom inštruktora pomocou špeciálnych simulátorov..
 • Kĺbová. Keď sú svaly a väzy dostatočne pripravené na zaťaženie, môžete prejsť do tohto bloku tried. Je komplexnejší, zameraný na „čerpanie“ svalov a zvýšenie pohyblivosti väzov. Zvyčajne sa tento komplex vyberá individuálne. Najlepšie je kombinovať ho s tréningom kolena a iných kĺbov..

Nemôžete okamžite začať najťažšie cvičenia, aj keď choroba neprešla do pokročilého štádia. V prvých dňoch, týždňoch, je dôležité postupne zvládnuť kurz pridaním nových cvikov pri dávkovaní záťaže. Pre presnejšiu implementáciu môžete študovať cvičenia chrbtice podľa Bubnovského vo videu.

Bubnovského technika na zmiernenie bolesti

Cvičenie za chrbtom môže výrazne znížiť bolesť. Toto je dosiahnuté uvoľnením svalov, ktoré kŕče a obmedzujú nervové korene. Neodporúča sa začať s tréningom iba s ostrými bolesťami chrbta - tu by sa k záchrane mali dostať lieky (nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá). Počet opakovaní cvičení nie je veľký - až 6-8.

Cvičenia môžete ovládať pomocou videa, sú jednoduché:

 • Vydajte sa na všetky štyri. V tejto polohe musíte skúsiť úplne uvoľniť chrbát, aby nedošlo k napnutiu jediného svalu. V tejto polohe trvá 10 - 15 sekúnd.
 • Dostaňte sa na rovnakú pozíciu. Vdýchnite, pomaly ohnite chrbát, ako to robia mačky, ale nedovoľte, aby sa bolesti zosilnili. Postavte sa takto, vydýchnite, narovnajte chrbát.
 • Vstaň rovnakým spôsobom. Krčte sa na jednej nohe, druhá pri ťahaní dozadu. Jedno výpadové rameno je posúvané dopredu. Opakujte to zmenou polohy nôh.
 • Posaďte sa na kolená a dlane a vytiahnite telo dopredu. Počas cvičenia sa neohýbajte v chrbte.
 • Z rovnakej polohy ako v predchádzajúcom cvičení ohnite ruky pri lakťových kĺboch ​​počas inhalácie, aby ste sa dostali bližšie k podlahe. Pri výdychu narovnajte ruky, položte panvu na päty..
 • Posaďte sa na chrbát, ohnite dolné končatiny na kolenách a ruky si rovnobežne s telom. Vydýchnite, nadvihnite panvu, pri vdýchnutí sa vráťte do pôvodnej polohy.
 • Ľahnite si na chrbát, dajte ruky za hlavu, ohnite kolená. Posuňte bradu k hrudníku čo najďalej. Vydýchnite, ohnite telo a dotknite sa kolien lakťami. Ak sa toto cvičenie vykonáva v akútnej fáze patológie, môže sa pod spodnú časť chrbta aplikovať ľadová škatuľa (vhodná forma). Chlad pomáha odstraňovať opuchy a silné bolesti..

Ak boli také cvičenia podľa Bubnovského metódy vykonané správne, človek to nepreháňal, bolesť sa výrazne znížila. Paralelne sa odporúča používať lieky proti bolesti alebo chladiace masti - účinok bude vyšší. Takéto cvičenia sa môžu robiť tak počas syndrómu bolesti, ako aj počas „pokojného“ obdobia na posilnenie svalov. Toto bude najlepší spôsob, ako predchádzať novým epizódam bolesti..

Adaptívna gymnastika - súbor cvičení pre chrbticu

Liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy pre začiatočníkov zahŕňa adaptívnu gymnastiku. Takých cvičení môže byť veľa - mali by sa vyberať na základe tolerancie a postupne sa zvyšujúcej zložitosti. Trvanie takéhoto kurzu je individuálne, čo závisí od pripravenosti pacienta prejsť do novej fázy. Nemôžete sa príliš ponáhľať, najmä s úplným nedostatkom zručností v oblasti telesnej výchovy.

Hlavné cvičenia Bubnovského doma z adaptívneho komplexu sú uvedené nižšie:

 • Choďte na všetky štyri, plazte sa po miestnosti a robte pozdĺžne kroky. Zároveň sa musíte striedať a natahovať ruky pred sebou a držať ich niekoľko sekúnd. Cvičte až do 15-20 minút.
 • Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu. Jeden po druhom ohnite nohy v kolenných kĺboch ​​a mierne ich zdvihnite. Lakte na opačnej strane sa tiahnu k kolenám. Keď sa dotknete, môžete trochu trvať. Ak to nie je možné dosiahnuť, mali by ste sa pokúsiť dostať čo najbližšie.
 • Kolená na podlahe. Položte nohy na valec, sadnite si na svoje podpätky a zostaňte takto 1-2 minúty. Po - vyberte valec a nechajte ho stáť 5 minút.
 • Posaďte sa na zadok, skúste po nich chodiť až 10-20 minút / deň.
 • Vykonajte klasické push up od podlahy. Ak to nefunguje, môžete to urobiť z čelného panelu, pohovky.
 • Posaďte sa na podlahu, zdvihnite jednu nohu a potiahnite nohu k sebe. Pokúste sa neohýbať nohu. Opakujte pre druhú nohu.

Podľa metodológie Dr. S.M. Bubnovsky, také cvičenia pomôžu nielen posilniť chrbát, ale tiež schudnúť, ak ho máte.

Ďalšie činnosti

Po zvládnutí základných cvikov chrbtice doma musíte začať zložitejšie cvičenia a pravidelne ich robiť. Takéto triedy je však potrebné vyberať iba individuálne a najprv vykonať pod dohľadom rehabilitačného terapeuta alebo inštruktora cvičebnej terapie. Je ešte efektívnejšie cvičiť na simulátoroch v telocvični.

Spoločná gymnastika zahŕňa všetky tri časti chrbtice. Cvičenie roztiahne chrbticu a posilní vaše svaly. Paralelne sa odporúča trénovať dýchanie, aby sa kombinovali dychové cvičenia s vyššie opísanými cvičeniami, takže celkový stav tela sa výrazne zlepší.

Bubnovsky: cvičenie na chrbticu doma

Osteochondróza a iné choroby pohybového ústrojenstva sa už dlho stali bežnou chorobou ľudí všetkých vekových skupín. Ak ste už dlho trpeli problémami s chrbtom, pomôže vám komplex vyvinutý Dr. Bubnovským, cvičenie domácej chrbtice. To vám umožní nielen ušetriť obrovské množstvo peňazí na lieky a inú liečbu, ale tiež výrazne zlepšiť vaše zdravie. Je zaujímavé vedieť, aké tajomstvo takejto liečby je..

Základné princípy Bubnovského techniky

Bubnovsky je oponentom liečenia akejkoľvek choroby pohybového ústrojenstva. Všetky princípy jeho metodológie sú založené na športe. Podľa Bubnovského všetky problémy s chrbtom začínajú u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl: svalové tkanivo je zablokované a až potom existuje patológia chrbtice. Ak chcete, aby jeho technika pracovala na cvičeniach, musíte postupovať podľa týchto pravidiel:

 • Dýchajte pravdu.
 • Použite cvičebnú techniku.
 • Poznať princípy opakovania pohybov.
 • Používajte ďalšie terapeutické opatrenia (napríklad masáž alebo balneológia).
 • Úplne ukončiť liečbu drogami.

Ako liečiť chrbticu

Aby bola liečba podľa Bubnovského metódy účinná, postupujte podľa všetkých odporúčaní lekára a dajte všetko najlepšie. Výsledok bude viditeľný po prvom mesiaci výučby. Technika Bubnovsky s cvičeniami na chrbticu doma je pomerne účinná, aj keď nemáte špeciálny simulátor. Môžete to robiť s jednoduchými činkami alebo so športovým ihriskom s vodorovnými pruhmi. Ako liečiť chrbticu týmito cvičeniami doma, pozri sa ďalej.

 • Pre tých, ktorí trpia bolesťami chrbta, Bubnovsky odporúča doma získať vodorovnú tyč alebo priečku. Budete musieť nielen zavesiť, aby ste odstránili kompresiu - budete musieť zdvihnúť nohy ohnuté na kolenách a hovoriť zvuk: „Ha-ha!“ Cvičenie spočiatku vytvorí bolestivé pocity boľavého charakteru av budúcnosti ustúpia (chrbát sa posilňuje).
 • V závese na vodorovnej lište zdvihnite rovné nohy - čím posilníte proces hojenia. Ak vaše telo nie je tak vycvičené a nemôžete zdvihnúť končatiny - urobte toto cvičenie, ležiace na podlahe, ruky držiace podporu.
 • Ak pociťujete silnú bolesť - po tréningu nalejte studenú vodu. To zlepší krvný obeh v kapilárách, čo povedie k odstráneniu opuchu tkanív, pomôže pri anestézii nepohodlia.
 • Ak má pacient akútny priebeh ochorenia sprevádzaný bolesťou, nabíjanie je nevyhnutné. V tomto prípade však už budete potrebovať kvalifikovaného odborníka, ktorý bude sledovať vaše každé cvičenie.

Súbor cvičení za chrbtom

Bubnovsky vyvinul cvičenia pre chrbticu doma, počas ktorých účinne liečite konkrétny problém so zadami. Uistite sa, že gymnastika je vykonávaná v prísnom poradí a v súlade s pokynmi správnej techniky. Je veľmi dobré, ak máte doma niekoľko základných cvičebných strojov. Ďalej nájdete komplexy zamerané na krčnú chrbticu, hrudník a bedru.

Na chrbticu

Cvičenie, opísané nižšie, pomôže zmierniť bolesť chrbta, zlepšiť celkový stav. Je založená na troch fázach: relaxácia, čerpanie svalov, záverečná fáza. Bubnovsky odporúča vykonávať cvičenia na chrbticu doma tak, aby sa dodržali presne v určenom poradí bez toho, aby chýbala jedna položka. Podrobný popis komplexu chrbtice:

 • Relaxujte chrbát na všetkých štyroch.
 • Pomaly ohnite chrbát, vdýchnite a ohnite, vydýchnite (20 krát).
 • Natiahnite chrbtové svaly: Najskôr si sadnite na ľavé stehno a natiahnite druhú nohu dozadu. Ľavá ruka by sa mala natiahnuť dopredu. Striedavo meniť strany (20-krát).
 • Na všetkých štyroch sa natiahnite dopredu so zameraním na kolená. Dbajte na to, aby sa vaše chrbát neohýbal.
 • Natiahnite chrbát: zostaňte na všetkých štyroch, ohnite sa na podlahu a ohnite ruky. Ak telo klesne - nadýchnite sa, vydýchnite. Keď sa vaše ruky narovnajú, spustite panvu na päty a ucítite, ako sa bedrové svaly napínajú.
 • Zostaňte ležať s rukami natiahnutými pozdĺž tela. Po výdychu zdvihnite panvu čo najvyššie, vdýchnite - znížte (30-krát).

S kýlou bedrovej kosti

Nasledujúce cvičenia pre túto techniku ​​budú potrebovať simulátory. Možno budete musieť kúpiť špeciálne gumové tlmiče pre cviky Bubnovského. Pozrite sa na techniky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bedrovej bolesti a postupom času obnoviť svoje chrbát. Do cvičenia s trojitým prístupom každý 12 krát.

 1. Použite simulátor naklonenej dosky, ktorý má malý uhol sklonu. Hlava na vrchu, ruky držia za rukoväte, nohy sa narovnávajú. Vydýchnite a zároveň pritiahnite nohy k bruchu, vdychujte a vráťte sa.
 2. Stlačte tyč pri zdvíhaní panvy a napnite svaly bedrovej časti.
 3. Pomocou vodorovnej lišty: zdvihnite striedavo rovné a potom ohnuté nohy.
 4. Ďalej budete potrebovať rovnobežné tyče: položte náklad na opasok a držte ho za ruky, zdvihnite rovné nohy.

S cervikálnou osteochondrózou

Cervikálna osteochondróza niekedy privádza človeka do takého stavu, že nemôže úplne otočiť hlavu, je mučený silnými migrénami. Cvičenia Bubnovského pre krčnú chrbticu sú zamerané nielen na zmiernenie bolesti, ale aj na návrat plnohodnotnej schopnosti pohybovať sa, zbaviť sa bolesti hlavy. Skúste postup tejto techniky ďalej (trikrát 12-krát každý).

 1. Zoberte činku a urobte bench press. Budete musieť urobiť tri série 15 prístupov. Keď narovnáte ruky - vydýchnite so zvukom: „Ha-ha!“. Činka môžete nahradiť činkami.
 2. Vezmite činky, ľahnite si na chrbát a roztiahnite ruky do strán ohnutými lakťami. Keď zdvihnete ruky nahor, narovajte sa v lakťoch.
 3. Zostaňte ležať a dajte si činky za hlavu rovnými rukami.

Terapeutické centrá Dr. Bubnovského

Ak máte záujem o podrobnejšie informácie a priame ošetrenie Bubnovského cvičením v samotnom lekárskom stredisku, kde sú na to potrebné podmienky, môžete ho osobne navštíviť. V každom veľkom meste v Rusku je najmenej jedno centrum. Prečítajte si nižšie uvedené informácie a zistite adresy, kde je možné nájsť také zastúpenia v Moskve a Petrohrade:

Č. P / p

Moskva

Saint Petersburg

Ryazansky Prospect, 10, s. 18

Ostrov Vasilievsky, 5 riadkov, d.70

Diaľnica Altufevskoe, 70, budova 2

Lanskoye Shosse, d.14, budova 1

Svätý Neverovsky, 10, 1. poschodie

Svätý Kupchinskaya, 4, budova 4

Nábrežie Sadovnicheskaya, 71

Svätý Courland, d

1. sv. Yamsky Field, 24

Kde kúpiť a koľko sú Bubnovsky simulátory

Simulátory vyvinuté samotným Bubnovským dávajú ľuďom príležitosť zvýšiť efektívnosť cvičení a obnoviť tón hlbokých chrbtových svalov, funkčnú činnosť kĺbov. Ak nemáte príležitosť navštíviť denné liečenie v centre Bubnovsky, môžete si takéto zariadenie kúpiť domov. Tieto cvičebné stroje je možné kúpiť online na oficiálnych webových stránkach na predaj športového vybavenia: kinezis-dv.ru alebo kinezis.pro. Náklady budú takéto:

Názov simulátora

charakteristický

Cena, rub.

Bench Press.

Liečba osteochondrózy, skoliózy hrudného chrbta.

Leg Press sedenie 60 stupňov

Účinný na akútnu bolesť v bedrovej oblasti, na liečenie osteochondrózy.

Zvyšovať účinnosť terapeutických cvičení za chrbtom. Okrem toho budete musieť kúpiť gumové tlmiče pre nohy alebo kožené opasky.

Kožené remienky so sponami na nohy

Dodatočné vybavenie na vykonávanie cvičení na Bubnovskom

Internetové obchody, kde existuje služba doručovania simulátorov Bubnovsky:

Model

Cena, rub.

Adresy internetových obchodov

Multifunkčný blok rámu

Rehabilitačný simulátor s výškovo nastaviteľnou jednotkou

Analógový simulátor Bubnovsky

Simulátor Bubnovsky MTB-1 (60 kg)

Analógový simulátor Bubnovsky

Kontraindikácie školenia

Bubnovského metódy pomáhajú aj v tých beznádejných prípadoch. Tento jedinečný náboj je účinným nástrojom v boji proti závažným chorobám chrbtice. Vždy by ste však mali pamätať na to, že celý komplex tejto gymnastiky je postavený na záťaži, preto táto metóda liečby má aj niekoľko kontraindikácií. Skontrolujte ich nižšie..

 • Práve ste podstúpili operáciu.
 • Ligamenty alebo šľachy sa pretrhli.
 • onkológia.
 • Osoba je v stave pred infarktom alebo pred mozgovou príhodou.

video

Ak chcete vykonávať Bubnovsky cviky doma, použite špeciálne techniky, ktoré lekár vyvinul pre samoliečbu. Táto technika je k dispozícii na videonahrávkach alebo knihách, ktoré podrobne opisujú celú škálu cvičení a oveľa viac. Robte túto gymnastiku každý deň a buďte zdraví.

Recenzia lekárov o technike Bubnovsky

Vladimír, vertebro-neurológ: „Technikou Dr. Bubnovského je v jadre obyčajná manuálna terapia alebo cvičebná terapia, ktorú autorové cvičenia propagujú na špeciálnych simulátoroch (taktiež vyvinutých autorom). A jeho tvrdenia, že aj choroba, ako je akútna artritída alebo koxartróza, sa dá skutočne liečiť takou technikou kinesis - čistou ignoranciou a profanáciou. Ako je možné povedať, že človek nemôže poškodiť disk, ak artróza prekonala jeho tkanivá a zotavenie pomocou liekov nie je možné - len telesná výchova? “.

Roman, neurológ: „Na Bubnovského techniku ​​dlho pochyboval a neveril zo zdravotných dôvodov, kým jeho neter nemohol diagnostikovať„ vdovský hrb “. Kategoricky odmietla so mnou zaobchádzať a odišla do centra Bubnovského. Tam jej bolo predpísané množstvo špeciálnych cvičení. Aké bolo moje prekvapenie, keď som na vlastné oči videl, ako choroba ustúpila za šesť mesiacov! “.

Antonina, vertebroológ: „Existuje mnoho rôznych názorov na túto techniku, ale Bubnovsky nie je jediný. Zoberme si napríklad Dikul - toto je tiež všetko kinezoterapia. A pri pohľade na to, ako sa ľudia rozrušujú z lekárov a vracajú sa, aby ukázali výsledky po cvičeniach podľa Bubnovského, chcem povedať: stále to funguje. A kto vie, možno za touto metódou liečby chorôb chrbtice stojí budúcnosť? “.

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Bolesť chrbta. Liečba - 5 cvičení od Bubnovského

Ak vás bolí chrbát. Gymnastika pre akútnu bolesť bedrovej chrbtice

MUDr. Sergey Bubnovský, autor metódy kinezoterapie a zakladateľ kliniky, autor kníh o nechirurgickej liečbe pohybového aparátu

V lete sa to stáva častejšie. Prehrali sme sa po záhrade, ostro schmatli ťažký kufor alebo vynášali z auta do náručia veľkého, ale spiaceho dieťaťa - a prosím, bolesti chrbta. Tí, ktorí sa neohýbajú, nenarovnávajú a ako teraz vykonávať bežné domáce práce - nie sú jasné. Neponáhľajte prehĺtať lieky proti bolesti a rozmazajte ich na chrbte - bolesť v dolnej časti chrbta naozaj lieči iba cvičenia. Toto je prvá vec, ktorá sa týka akútnej bolesti chrbta.

Na obnovenie zdravia chrbtice a kĺbov je potrebné pochopiť nielen ich anatomickú štruktúru, ale aj fyziológiu..

Anatomická integrita kĺbu je udržiavaná vďaka interakcii svalov a väzov obklopujúcich kĺby, čo umožňuje, aby bol vybavený kĺbovou tekutinou. Toto pravidlo platí pre veľké kĺby a chrbticu. Chrbtica dostáva výživu rovnako ako bežné kĺby, to znamená pomocou pracovných svalov.

Fyziologicky je to práve vo vnútri svalov, ktoré prechádzajú neurovaskulárne zväzky, cez ktoré sa vyživujú kĺby. Konečným spojením ciev sú kapiláry, ktorými sa metabolizmus vykonáva. Kĺby, vrátane chrbtice, dostávajú výživu iba v jednom prípade - keď im svaly dodávajú krv, a nie vtedy, keď človek konzumuje pilulky (injekcie, blokády, intraartikulárne injekcie), ktoré údajne pomáhajú liečiť bolesť kĺbov. Svalové tkanivo je zodpovedné za prísun krvi.!

1. Chôdza po všetkých štyroch stranách (žiadne kontraindikácie)

Jednoduché, ale veľmi účinné cvičenie na zmiernenie silnej bolesti chrbta. Striedavý „napínací“ krok, vrátane svalov horných a dolných končatín, smeruje krvný tok zo spodnej časti chrbta, kde je „zaseknutý“, do svalov rúk a nôh, ktoré vykonávajú drenážnu funkciu, čím zmierňuje vnútorný edém (zápal) hlbokých svalov chrbtice, čím znižuje akútnu bolesť.

I. P. Klečel, položil ruky na zem. Ak to chcete urobiť, musíte sa plaziť z postele na podlahu a začať sa pohybovať po celom byte na všetkých štyroch, podľa zásady: pravá noha - ľavá ruka. Na chrbticu nie je žiadne axiálne zaťaženie - fungujú iba ruky a nohy.

Pohybovať sa môžete nosením rukavíc a chráničov kolien (alebo zabalením kolien elastickým obväzom) na 5 až 20 minút a súčasne odstránením detských hračiek vyvrátených z postele a rozotretím základových dosiek. V budúcnosti môžete robiť domáce práce (napríklad šúpanie zemiakov alebo krájanie zeleniny na šalát), kľačanie a ležanie na hrudi s otomanom (malý fitball). Všetko je lepšie ako ľahnúť si, stonať a prehltnúť tabletky.

2. Zatlačte na chrbát (bez kontraindikácií)

Toto cvičenie vám umožňuje „jemne“ natiahnuť svaly celej chrbtice, najmä v bedrovej oblasti, a kryokompresia zvyšuje mikrocirkuláciu, zmierňuje opuchy a zápaly v bolestivej oblasti..

I. P. Ležal na chrbte, nohy ohnuté na kolenách, podpätky na podlahe, ruky sapnuté k hradu za hlavou. Pod bedrou je studený obklad. Aby ste to dosiahli, zmrazte vodu v plastovej fľaši (0,5 litra) v mrazničke tak, aby bola iba polovica fľaše naplnená vodou. Rozbite ľad vo fľaši kladivom (najlepšie dreveným), vložte ho pod spodnú časť chrbta a začnite cvičiť.

Pri výdychu „Ha-a“ sa pokúste odtrhnúť lopatky z podlahy a vytiahnite ohnuté kolená smerom k žalúdku tak, aby sa lakte dotýkali kolien..

Ak sa vám toto cvičenie zdá ťažké, skúste jednoduchšiu možnosť: striedavo zdvihnite ruky a nohy. V takom prípade sa pokúste dosiahnuť ľavým kolenom pravým kolenom a naopak - pravým kolenom ľavým lakťom.

Venujte pozornosť stiahnutiu brucha smerom k „chrbtici“. Toto cvičenie vykonávajte „na neúspech“ (to znamená maximálny možný počet opakovaní 10 až 50) s nasledujúcimi.

3. Half-bridge (nemá kontraindikácie)

I. P. rovnako ako v predchádzajúcom. Ruky pozdĺž tela. Pri výdychu „Ha-a“ sa snaží zdvihnúť panvu čo najvyššie, stlačiť zadok a vrátiť sa do východiskovej polohy. Ak sa ľad pod spodnou časťou chrbta po predchádzajúcom cvičení už rozpustil, môžete „kryokompresiu“ odstrániť a pokračovať v týchto dvoch cvičeniach (2, 3) bez nej.

Prvé 2-3 opakovania spôsobujú dosť silnú bolesť v panvovej a dolnej časti chrbta. Neboj sa toho. Cvičenie je absolútne bezpečné a vykonáva sa najmenej 5-10 opakovaní 2-3 krát denne.

4. Strečing v stoji (bez kontraindikácií)

Toto cvičenie napína celú zadnú líniu tela, odstraňuje stlačenie kĺbov dolných končatín a bedrovej chrbtice..

I. P. Stojace, nohy širšie ako plecia. Alternatívne zostupujeme rovnou chrbtom v smere najprv doprava, potom na ľavú nohu. Cvičenie sa vykonáva aj niekoľkokrát za deň (a nasledujúce dni), ale vždy, keď sa sklon k nohe (nevyhnutne narovnaný v kolennom kĺbe) zníži, až kým sa prsty nedotýkajú prstov na nohách

Potom sa pokúste nakloniť dopredu, zovrieť päty rukami a pozerať sa za chrbát.

V záverečnej fáze pohybu sa pokúste vydržať 2–5 sekúnd. Exhalácia sprevádza každý pohyb. Počas náklonu si môžete vziať niekoľko krátkych výdychov Haa.

5. Zdvíhanie kolien na vodorovnej lište

Je to dosť ťažké, ale veľmi efektívne cvičenie. Pri výkone tohto cvičenia s rovnými nohami je možné považovať účinok (analgetický a terapeutický) za dosiahnutý, pretože pod vplyvom telesnej hmotnosti sa natiahne celá chrbtica, najmä v oblasti uchytenia paravertebrálnych svalov (lumbosakrálna a krčná chrbtica).

I. P. Zaveste na vodorovnú lištu, telo je rovné. Vykonáva sa, ako všetky cvičenia, pri výdychu „Ha-a“ a bolesťou bedrovej chrbtice. Dá sa to nazvať mužský, pretože len málo žien je schopných vykonať 8 až 10 krát za sebou. Pokúste sa zdvihnúť kolená zohnuté na brucho. Pre vyškolených - zdvihnutie rovných nôh k vodorovnej lište.

Cvičenie je absolútne bezpečné napriek možnému syndrómu silnej bolesti. Skákanie na podlahu sa však neodporúča. Je lepšie začať a ukončiť toto cvičenie z nízkej lavice.

Kontraindikácia: obvyklá dislokácia ramenného kĺbu.

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Profesor gymnastiky Bubnovsky na chrbticu

Ošetrenie chrbtice podľa Bubnovského metódy sa nazýva kinezoterapia. Predstavuje princíp odmeraného dekompresného prístupu k obnoveniu pohybového aparátu. Zaťaženie je odstránené z chrbtice a kĺbov, zlepšuje sa svalové tkanivo, zvyšujú sa indikátory sily, normalizuje sa krvný obeh v hlbokých svaloch..

Podstata metodiky

Podľa Bubnovského techniky je možné zbaviť sa chrbta a problémov s chrbtom bez liekov. Kinezoterapia je predpísaná pre všetky choroby chrbtice. Zahŕňa vykonávanie jednoduchých cvičení a výcvik na simulátoroch.

Gymnastika Sergei Bubnovsky sa líši od cvičebnej terapie. Liečebným faktorom je svalový systém. V ňom sú položené všetky telesné zdroje - všetky cievy, žily, tepny a nervy tam prechádzajú. Toto je jediný systém, ktorý je možné obnoviť v každom veku za prítomnosti základných podmienok - pohybov. Toto je zvlášť jasne ilustrované vo vzťahu k starším ľuďom, ktorí prekročili 70-ročný prah a majú prirodzenú „chronickú“ osteochondrózu, herniované disky, artrózu a artritídu kĺbov..

Hlavné údaje o nabíjaní:

 • osteochondróza hrudníka, bedra, krčka maternice alebo bedrovej kosti;
 • osteoporóza;
 • pruh;
 • Schmorlova kýla;
 • výčnelok.

Na obnovenie funkcií chrbtice u „komplexných“ pacientov v lekárskom komplexe sa používajú špeciálne simulátory. To vám umožní normalizovať výživu tkanív a kĺbov. Komplex je založený na dôkladnom štúdiu hlbokých svalov chrbtice. Rýchlosť a kvalita uzdravenia zdravia závisí od veku, stupňa choroby, prítomnosti sprievodných patológií.

Všeobecné odporúčania pre gymnastiku

Gymnastika pre chrbticu profesora S. Bubnovského by sa mala začať zahrievaním alebo masážou. Pomôže to zahriať a pripraviť kĺby a svaly..

Pri tejto metóde je potrebné začať s liečením chrbtice pri malom zaťažení. V prvých lekciách by sa cvičenia mali vykonávať 30-60 sekúnd. Čas sa postupne zvyšuje na niekoľko minút. Ukončite tréning natiahnutím. To vám umožní zmierniť únavu a znížiť intenzitu bolesti..

Komplexy cvičení a pravidlá ich vykonávania

Cvičenia zamerané na zlepšenie chrbtice podľa Bubnovského metódy sa odporúča robiť každý deň. Môžu sa vykonávať pod dohľadom lekára a nezávisle doma. Cvičenia by sa mali najprv vykonávať pod dohľadom chiropraktika.

S cervikálnou osteochondrózou

Vykonávajú sa protahovacie cvičenia. Zabraňujú rozvoju osteochondrózy a zbavujú sa jej príznakov. Pri ich vykonávaní musíte pracovať pomalým tempom a venovať osobitnú pozornosť nie počtu opakovaní, ale kvalite..

 • Dajte nohy čo najširšie na plecia a roztiahnite ruky do strán. Pomaly nakláňajte doľava. Ľavou rukou sa dotknite podlahy alebo nohy..
 • Zdvíhajte pravú pravú ruku čo najviac. Nohy by mali byť rovné, telo rovnobežné s podlahou..
 • Pomaly otočte hlavu a pozerajte sa na prsty zdvihnutej ruky. Je potrebné vidieť prsty, upevniť ich vzhľad a cítiť horúci prúd krvi, ktorý prechádza cez svaly.
 • Rozšírte si trup, vymeňte ruky, urobte to isté.
 • Opustite cvičenie pomaly, ohnite k druhej nohe. Urob to isté.
 • Ľahnite si na podlahu. Úlohou je maximálne natiahnuť svaly krčnej chrbtice pozdĺž jej zadného povrchu. Ležiaci na chrbte, pomaly zdvíhajte hlavu a opatrne napnite krk. Pokúste sa pozrieť na vaše prsty.

Pri práci v oblasti hrudníka môžete počuť kĺbové praskanie. To je normálne: kĺby chrbtice sú napnuté a krepitujú. V priebehu času, s pravidelným cvičením, nepríjemný zvuk zmizne.

Po gymnastike je vhodné vziať si studenú sprchu a krčnú chrbticu dobre pretrieť žinku. Namiesto toho môžete použiť masér alebo vlhkú osušku. Po opustení sprchy sa musíte okamžite utrieť suchou utierkou.

Neodporúča sa vykonávať takéto gymnastiku u ľudí, u ktorých sa vyskytuje cervikálna osteochondróza v akútnom štádiu a je sprevádzaná bolesťou hlavy, závratmi, syndrómom chronickej únavy..

S medziobratlovou kýlou

Program je založený na aktívnych pohyboch. Odporúča sa vykonávať cvičenia pod dohľadom kinezoterapeuta. V opačnom prípade sa pri akomkoľvek nedbanlivom pohybe môže objaviť silný lumbago..

Pred školením je povinná funkčná diagnostika. Pomocou tejto pomoci lekár určí, s akou záťažou sa môže relácia začať.

Pacient leží na bruchu na gravitačnom simulátore (zvyčajne hrá veľkú rolu veľká guľa), na nohách je pripojená váha.

Hlavnou úlohou gymnastiky nie je čerpanie svalov, ale predlžovanie ich mikrocirkulácie.

 • Twist. Ľahnite si na svoju stranu. Ohnite jednu nohu na koleno a vyrovnajte druhú. Horná časť nohy je pripevnená k simulátoru. Potiahnite koleno k sebe, potom jemne uvoľnite nohu: náklad sám ju stiahne späť. Toto cvičenie vám umožňuje zväčšiť dĺžku stehenných svalov. Aktívne svaly pôsobia súčasne ako pumpa a dodávajú živiny na disky.
 • Položte 2 kúsky ľadu na telocvičňu. Položte ich tak, aby boli v kontakte s postihnutou oblasťou. Vezmite vodorovnú polohu, ohnite nohy na kolená. Počkajte 10 sekúnd a skúste uvoľniť čo najviac. Nezabudnite sa zhlboka nadýchnuť a vydýchnuť. Potom panvu niekoľkokrát zdvíhajte a spúšťajte. Toto cvičenie má analgetický účinok..

Po gymnastike si môžete vziať studený kúpeľ a ponoriť sa do vody s hlavou po dobu 5-7 sekúnd. Na tomto pozadí telo začína zahrňovať termoregulačný systém. Tým sa zvyšuje stav lymfatickej drenáže, opuchy miznú.

Pre bolesti chrbta

V prípade bolestivých pocitov sa odporúča vykonať súbor základných cvičení Dr. Bubnovského na chrbte a na chrbte. Na to potrebujete gymnastickú podložku, fitball a gumový tlmič nárazov (elastický pásik, expandér)..

Technika cvičenia:

 • Ľahnite si na svoj fitball so svojimi bokmi a panvou. Ruky uchopia akýkoľvek statický predmet. Spodajte nohy čo najviac. Pri výdychu zdvíhajte nohy čo najvyššie. Na konci pohybu urobte mierne oneskorenie. Pri tomto cviku sú svaly stehien a panvy, ako aj chrbát. Toto cvičenie je zamerané na boj proti celulitíde, ako aj na posilnenie svalov zadku a lumbosakrálneho plexu. Vykonajte 10 - 20 opakovaní.
 • Vykonajte ťahy pri sedení na zemi. Na uľahčenie vašej úlohy použite gumové tlmiče. Môžu byť pripevnené k švédskej stene. Opierajte nohy o stenu (čím vyšší je chrbát, tým lepšie sa napínajú), dobre uchopte rukoväte. Pri výdychu sa spustite na podlahu. Do 10 - 20 opakovaní.
 • Natiahnite svaly na chrbte a na nohách. Posaďte sa na podlahu, nohy sa narovnajte. Keď vydýchate, nakloňte sa dopredu a pokúste sa „objať“ nohy. Neohýbajte kolená, pozrite sa rovno. Cítite, ako sa napínajú svaly zadnej časti dolných končatín.

Tieto cvičenia napínajú bedrovo-hrudnú a krčnú chrbticu. „Hlboké“ svaly chrbtice sú napnuté a uvoľnené - telo je pružnejšie a zdravšie.

Pre starších ľudí

U starších pacientov sa používajú dekompresné simulátory. Počas tréningu na chrbticu a kĺby nedochádza k axiálnemu zaťaženiu, ale súčasne aktívne pracujú svaly, čím sa zlepšuje výživa tkanív, kostí a prietok krvi..

 • Vykonajte push up pri sedení. Používajte fitball a expandéry. Cvičenie pomáha zmierniť intratorakálny tlak. Hrudníkové svaly sa dobre napínajú, všetky kĺby horných končatín fungujú.
 • Vypracujte svaly na nohách. Ľahnite si na podložku a uchopte nohy simulátora rukami. Pri výdychu spustite nohu pripevnenú k simulátoru. Toto cvičenie pomáha zlepšovať výživu krčka stehennej kosti. Svaly dolných končatín a stehien sú napnuté a krvný obeh orgánov panvového dna je normalizovaný. V dôsledku toho sa znižuje riziko zlomenín. Hlavnou pákou je bedrový kĺb. Posilňuje takmer každým ťahom.
 • Vykonajte brušné cvičenia (horné a dolné). Zdvihnite nohy nad hlavu (sú pripevnené k simulátoru). Počas nadýchania si kolená pritiahnite k hrudníku, zatiaľ čo vydychujete, sklopte ich a vyrovnajte. Pri tomto cvičení sa súčasne masírujú aj vnútorné orgány - srdce, obličky a črevá. Bedrová chrbtica je napnutá, krvný obeh je normálny. Krv sa vlieva z nôh do srdca a do hlavy.

Dřepy, náhle pohyby nemôžu byť vykonané - to môže zhoršiť problém. Všetky činnosti by mali byť hladké, mäkké. Gymnastika by sa mala robiť pokojným tempom so zameraním na vaše vlastné pocity.

Doma tieto cvičenia nie je možné vykonať - musíte sa obrátiť na zdravotnícke stredisko, kde pracujú podľa programov Bubnovsky.

Kontraindikácie a obmedzenia

Kontraindikácie sú rozdelené do 2 skupín: absolútna a relatívna. Prvá skupina zahŕňa choroby, ktoré ovplyvňujú kardiovaskulárny systém: trombóza, infarkt myokardu, závažné ochorenie koronárnych tepien. Na to sa vzťahujú aj tieto patológie:

 • onkológia;
 • tuberkulóza;
 • bronchiálna astma (závažný priebeh);
 • myopatia (svalová dystrofia).

Relatívne kontraindikácie zahŕňajú akútne zápalové procesy (exacerbácia chronickej bronchitídy alebo gastritídy), vysoký krvný tlak a neskoré tehotenstvo..

Recenzie pacientov

Skutočné recenzie ľudí zapojených do systému Bubnovsky.

Vladislav. Mal som problémy s dolnou časťou chrbta (sedací nerv bol pritlačený). Na základe rady lekára sa začal liečiť kinezoterapiou. Účinok bol veľmi dobrý - na týždeň som sa postavil na nohy.

Marina. Jednoduché, ale veľmi účinné cvičenia, ktoré skutočne pomáhajú zmierniť bolesť. Mal som prietrž. Chceli operovať, ale jeden dobrý človek mi poradil v súvislosti s technikou Bubnovsky. Za pár mesiacov bol vyliečený, operácia bola zrušená.

Bubnovsky cvičí chrbát a kĺby

Upozorňujeme na odporúčania a súbory cvičení od chrbta a kĺbov od Dr. Bubnovského, ktoré môžete používať sami doma..

Všetky cvičenia sú založené na unikátnej metodike Bubnovského - kinezoterapie, ktorá pomáha obnoviť funkcie končatín, pohybového aparátu, chrbtice, kĺbov, väzov, svalov a vnútorných orgánov. Táto gymnastika sa výrazne líši od pravidelnej cvičebnej terapie, poskytuje sanitku doma, pomáha rýchlo zmierniť bolesť a má dlhodobý pozitívny účinok..

Dôležité pravidlá pre cvičenie

 • Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby prekonali bolesť, t. keď vykonávate akékoľvek cvičenie, musíte prekonať bolesť - to je hlavné pravidlo Bubnovského techniky. Bolesť svalov je preťaženie, ktoré narúša krvný obeh a tok lymfy, ktorý ničí okolité tkanivá..
 • Frekvencia cvičenia - 1 alebo 2 dni na udržanie svalového tonusu.
 • Na zmiernenie bolesti vždy vydýchnite s námahou, námahou.
 • Na konci tréningu si za studena trite kĺby, aby ste zabránili opuchom.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

1. Relaxačné na kolenách

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane.

2. Zadné vyklenutie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Počas výdychu jemne ohnite chrbát nahor, pri inhalácii jemne ohnite chrbát dolu.

Poznámka: Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Eliminujte náhle pohyby.

3. Krok napínania

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Posaďte sa na ľavú nohu a zároveň natiahnite pravú nohu dozadu. Ľavú nohu potiahnite dopredu, sklopte sa. Pri pohybe: pravá ruka, ľavá noha - striedavo. Dýchanie: výdych v koncových bodoch.

Poznámka: pohyb je povolený prekonaním bolesti. Každý ďalší krok sa snaží zväčšiť šírku kroku a dosiahnuť maximum. Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Náhle pohyby musia byť vylúčené.

4. Čerpanie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Pokúste sa natiahnuť telo čo najďalej dopredu, pričom sa dôraz kladie na kolená a dlane.

Poznámka: neohýbajte sa v dolnej časti chrbta!

5. Natiahnutie chrbta

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Ohýbaním ramien v lakťových kĺboch ​​nadvihnite telo na podlahu. Z tejto polohy na výdychu vyrovnajte ruky, snažte sa spustiť panvu na pätách a napnite svaly dolnej časti chrbta..

Poznámka: 5-6 opakovaní.

6. Natiahnutie brucha

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch, ruky za hlavou, „stlačte“. Pritlačte bradu k hrudníku, pri výstupe ohnite trup, snažte sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknite sa lakťov kolien..

Poznámka: Prvé 3-4 pohyby sa môžu vykonávať bolesťou. Počet opakovaní nie je obmedzený, snaží sa dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch. Na zvýšenie účinku cvičenia je povolená kryokompresia (stláčanie ľadom) pod spodnou časťou chrbta počas dynamickej fázy cvičenia..

7. Nadvihnite panvu

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri výdychu sa pokúste panvu odtrhnúť čo najvyššie (polovičný most) a pri inšpirácii ju spustite.

Poznámka: 10 až 30 opakovaní, prestávka medzi pohybmi 1 - 2 sekundy.

Po ukončení cvičení sa komplex môže opakovať ešte 1-2 krát.

Cvičenie chrbtice s neustálou bolesťou

Ak máte neustále bolesti chrbta, ktoré vám bránia chodiť a dokonca spať, použite tieto metódy:

 1. Pripravte kryokompresor (studený obklad s ľadom), môžete použiť vrece mrazených potravín. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, vždy na podlahe, vložte kryokompresor pod spodnú časť chrbta. Postavte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli ohnuté na kolenách. Ruky za hlavou. Nadvihnite telo na kolená a ohnite iba v hrudi. Urobte maximálny počet opakovaní.
 2. Východisková pozícia - dôraz na kolená a dlane (všetky štyri). Jemne ohnite chrbát, vydýchnite späť hore, vdychujte späť nadol. Urobte minimálne 20 opakovaní.
 3. Pripravte stabilný expandér tak vysoko, ako je to možné na stene. Východisková pozícia - sedí na podlahe chrbtom k stene, medzi stenou a chrbtom môžete položiť veľkú guľu. Expandér je nad vami. Pripojte jeden koniec expandéra k nohe a roztiahnite nohy dopredu, aby ste cítili napätie. Zdvihnite svoju rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, potom ju znova narovnajte do pôvodnej polohy. Urobte maximálny počet opakovaní.

Bubnovského cvičenie doma predstavuje účinné terapeutické cvičenie chrbtice, kĺbov a krku. Sprievodca fotografiou + videom

Pred miliónmi rokov, keď sa prvá opica narovnala a začala chodiť po dvoch nohách, odsúdila chrbty miliárd ľudí na zložitú prácu..

Priama chrbát je naša sila, ale zároveň, keď si udržiavame nesprávny obraz, a naša slabosť.

S chrbtom sú spojené desiatky rôznych chorôb a problémov. Môžu byť spôsobené mechanickými zraneniami, genetickými abnormalitami alebo získanými chorobami..

Jedna vec v nich zostáva vždy nezmenená, je to bolesť, ktorá sprevádza človeka všade a nedovoľuje mu ísť ani v posteli..

Cvičenia doktora Bubnovského doma môžu zmierniť príznaky a dokonca zmierniť problém praktizovania.

Podstata metodiky

Podľa Bubnovského musia cvičenia na chrbticu nevyhnutne zahŕňať aktívny pohyb. Je to kľúč k odstráneniu akýchkoľvek problémov spojených s pohybovým aparátom..

Medzi jeho kurzy patrí silový tréning a strečing svalov..

Adekvátna záťaž zlepšuje krvný obeh v tele, čo vám umožňuje zbaviť sa krvných stáz a zápalu.

Lekár je presvedčený, že zápal, ktorý sa aktívne vyvíja so sedavým životným štýlom, spôsobuje u pacientov ostrú bolesť.

Zadné cviky doma Bubnovsky sa vyvíjal nezávisle, keď bol po ťažkej nehode na invalidnom vozíku.

Použitím a rozvojom tejto techniky sa dokázal zotaviť sám a rozhodol sa pomôcť iným ľuďom to urobiť..

Identifikoval hlavné oblasti, ktoré treba sledovať, ako napríklad:

 • posilnenie pohybového aparátu;
 • normalizácia kardiovaskulárneho systému;
 • odstránenie nadmerného zaťaženia chrbtice;
 • zlepšenie krvného obehu a inervácia vnútorných tkanív.

Výhody tejto techniky sú:

 • výber cvikov, ktoré zohľadňujú charakteristiky každého oddelenia tela;
 • rovnomerné zaťaženie všetkých šliach, svalov a kĺbov;
 • zlepšenie krvného obehu a inervácie v tele;
 • normalizácia hormonálneho pozadia, ktorá vedie k zlepšeniu nálady;
 • zvýšená flexibilita;
 • triedy sa môžu konať v telocvični aj doma.

Všetky cviky Bubnovsky môžete vykonávať doma s expandérom. Tým sa zvýši rýchlosť regenerácie s primeraným prístupom k ich použitiu..

Postuláty techniky

Cvičenie nie je jediné, čo lekár ponúka. Sú základným prvkom, bez ktorého k zotaveniu nemôže dôjsť..

Správne dýchanie

Dýchanie je nástroj, prostredníctvom ktorého je možné urýchliť obnovenie nervového systému.

Dýchací proces je vedomý a nevedomý. Leží na hranici, ktorú ľudstvo ešte nemôže voľne prekročiť.

Dýchanie je most, cez ktorý môžeme pôsobiť na podvedomie.

Preto musíte sledovať, ako dýchate. Malo by sa to robiť pomaly a snažiť sa kontrolovať každý dych.

Zlepšenie stravy a zvýšenie príjmu tekutín

Vďaka modernému životnému štýlu človek zabudne na zdravé stravovanie. V snahe času konzumujeme rýchle občerstvenie a nevyvážené jedlo. To vedie k hromadeniu solí v tele a nedostatku vitamínov..

Preto je vhodné začať konzumovať potraviny obsahujúce základné makro a mikroživiny..

Okrem toho môže dehydratácia viesť k zhrubnutiu krvi a spomaliť proces regenerácie. Preto musíte denne vypiť najmenej 2 litre čistej vody.

Lekcia plávania

Takmer všetci lekári odporúčajú navštíviť bazén. Charakteristickým rysom tohto typu činnosti je práca všetkých svalov v tele, ale záťaž chrbtice sa úplne uvoľní..

To vám umožní posilniť svalový rámec tela bez rizika poškodenia alebo nadmerného zaťaženia stavcov a nervov..

Pravidelné vodné postupy navyše zvyšujú imunitu, čo priaznivo ovplyvňuje rýchlosť regenerácie..

Ako robiť cvičenia

Tí, ktorí sa rozhodnú začať robiť Bubnovsky cviky doma, by mali začať s najjednoduchšími cvikmi..

Prvé liečebné obdobie je adaptívne. Zameriava sa na počiatočné posilnenie svalov a šliach, ktoré bude hlavnou záťažou na začiatku cvičenia.

Lekár odporúča ráno, bez ponáhľania, vstať z postele, urobiť najjednoduchšie pohyby v posteli, aby sa telo pripravilo na prácu.

Cvičenia s posteľnou súpravou

 • Ležiac ​​na chrbte a začnite striedavo pohybovať prstom od vás, miernym úsilím prstami smerom k sebe.
 • Začnite bočné ohyby chodidiel a mierne roztiahnite nohy. Na väčšie naklonenie musíte vyvinúť malú silu, ale nezaťažujte ju.
 • Stlačte prsty na nohách a roztiahnite ich.
 • Na druhej strane vytiahnite päty k lepkavým svalom a posúvajte sa po posteli.
 • Ohýbajte kolená a roztiahnite ich od seba, aby ste mohli boky sklopiť dovnútra. Stláčajte nohy striedavo a pokúšajte sa kolenom dotýkať postele.
 • Pokúste sa dostať koleno k brade jedným kolenom, zatiaľ čo druhú nohu držte v pokoji..

Tieto cvičenia podľa metódy Bubnovsky doma by sa mali vykonávať 10 až 20-krát v závislosti od úrovne bolesti. Ak sú určené na prevenciu, môžete ich počet zvýšiť.

Celé hodiny

Po dokončení prvej fázy v posteli môžete pokračovať v závažnejších cvičeniach.

V takom prípade musíte začať s najmenšími. Nadmerné nadšenie často viedlo k zhoršeniu stavu pacienta.

Preto musíte najprv vykonať základný komplex a postupne k nemu pripojiť zložitejšie cvičenia.

Ak chcete spustiť zadok na pätách (ak je to možné), začnite sa zhlboka nadýchať, čo by malo skončiť ostrým výdychom..

Ležiaci na vašej strane, oprieť sa o podlahu s rukou, ktorá je k nej pritlačená, a ten na vrchu sa snaží dostať na koleno. Je možné zdvihnúť telo a opierať sa o ruku pritlačenú k podlahe.

Nasadnite všetky štyri a spojte kolená. Po zdvihnutí znížených nôh z podlahy začnite vrtieť zadok v jednom smere a nohy v druhom.

Postavte rovno s ramenami rozmiestnenými od seba. Na inšpiráciu zdvihnite ruky pred sebou do úrovne očí. Pri výdychu pomaly ohýbajte kolená a dlaňmi na ne položte dlane. Po inšpirácii sa narovnajte a zopakujte postupnosť.

Na internete nájdete rôzne videá z Bubnovského cvičení doma, na ktorých je jasne preukázaná technika vykonávania.

záver

Bubnovského cvičenie doma koriguje prietrž, osteochondrózu a zápalové reakcie v chrbtici. Je to skvelá príležitosť na návrat k normálu pre tých, ktorí sú zvyknutí na denné nepohodlie spojené s bolesťou chrbta..

Pravidelné vykonávanie, podľa tvorcu techniky, nielen zbaví príznaky, ale tiež vylieči niektoré choroby.

To nám umožňuje s istotou odporučiť implementáciu tejto techniky každému, kto trpí bolesťou chrbtice, a zabrániť ich vzhľadu..

Veľkou výhodou týchto cvičení je jednoduchosť ich vykonávania a schopnosť ich viesť doma, bez ďalšieho vybavenia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Existuje množstvo patológií nazývaných prekancerózne. Prolaps žalúdočnej sliznice do pažeráka je jednou z tých, pretože ide o netypické bunky, ktoré obývajú vnútorný povrch pažeráka.
Ako riskantná je operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže - túto otázku kladie takmer každý pacient, ktorý prichádza na konzultáciu s neurochirurgom a potrebuje podobnú operáciu.
Šitie po slepom čreve je dôležité. Je potrebné ho starostlivo sledovať, najmä prvýkrát po operácii. Koniec koncov, jeho stav priamo naznačuje proces hojenia.