loader

Hlavná

Späť

Hľuza nad pupkom u dieťaťa

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

U novorodencov sa často diagnostikuje kýla nachádzajúca sa v bielej línii brucha. Ak sa s nimi nebude náležite zaobchádzať, môžu v budúcnosti vzniknúť vážne problémy..

Na začiatku sa u detí objaví malý tuberkulóza, v oblasti bielej línie brucha, ktorá sa po čase môže významne zväčšiť (existujú situácie, keď taká prietrž dosahuje priemer 5 až 10 cm)..

Ak kýla neobťažuje dieťa, jeho rodičia by stále nemali byť nedbalí a poradiť sa s odborníkom. Prorastanie môže viesť k uškrteniu prietrže a pohotovostnej operácii.

príčiny

Počas početných štúdií odborníci určili hlavnú príčinu výskytu kýly bielej línie brucha u dojčiat..

Toto ochorenie sa vyvíja na pozadí zlého vývoja spojivových tkanív nachádzajúcich sa v bielej línii brucha. U pacientov sa toto tkanivo riedi veľmi rýchlo a ako výsledok sa v aponeuróze objavujú diery.

Dôvodom rozvoja prietrže je vrodená anomália vo vývoji bielej línie brucha (u niektorých novorodencov sa medzi vláknami línie vyskytujú príliš veľké medzery)..

Ochorenie môže postupovať v tejto kategórii mladých pacientov, ktorí majú fyziologický nedostatočný vývoj aponeurózy.

Oslabenie spojivového tkaniva v oblasti bielej línie brucha sa môže vyskytnúť v týchto prípadoch:

 • s akoukoľvek traumou do brušnej dutiny;
 • s rastom tukového tkaniva;
 • so zlým dedičstvom;
 • s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku;
 • kvôli črevným problémom
 • s dlhým plačom;
 • s detským plačom atď..

príznaky

Kýla bielej línie u novorodencov je vo väčšine prípadov sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • opuch sa vyskytuje v mieste lokalizácie prietrže;
 • opuch s akýmkoľvek napätím v brušnej dutine môže zmeniť veľkosť;
 • po jedle sa dieťa začne správať neisto;
 • objaví sa bolesť (dieťa môže pociťovať bolesť v bedrovej oblasti, v oblasti lopatiek v hypochondrii);
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • grganie, najmä po jedle;
 • pálenie záhy;
 • držanie kresla;
 • výskyt krvných zrazenín v stolici atď..

známky

Vďaka výčnelku prietrže bielej línie brucha môžu byť hrče u novorodencov umiestnené na rôznych miestach. Sú klasifikované takto:

 • pupočná prietrž (umiestnená pod pupočníkovým krúžkom);
 • supra umbilical kýla (umiestnenie tejto hrče je umiestnené nad pupkom dieťaťa);
 • pupočná kýla (nachádza sa v pupočnej oblasti).

V počiatočnej fáze vývoja je diagnostika tohto typu prietrže dosť problematická, pretože rodičia novorodencov venujú pozornosť chorobe iba vtedy, keď sa objaví výčnelok..

S progresiou choroby môžu prvky priľahlých orgánov: omentum, tenké črevo preniknúť do oblasti kýly. U niektorých mladých pacientov lekári okamžite nájdu niekoľko hernií v oblasti bielej línie brucha. Pri viacnásobnej lokalizácii sa hernie môžu nachádzať jedna na druhej.

Kýla bielej línie brucha má niekoľko stupňov vývoja:

 1. V prvom štádiu je v preperitoneálnej oblasti pozorovaná tvorba lipómu. U mladých pacientov sa v oblasti bielej línie brucha vytvára medzera. Vlákno (predperitoneálne) preniká do tejto diery, ktorá tvorí tento novotvar.
 2. Počiatočné štádium vývoja prietrže bielej línie brucha. V tejto fáze sa pozoruje vývoj herniálneho vaku. Následne bude v nej umiestnená časť tenkého čreva alebo omentum..
 3. Tretia záverečná fáza, v ktorej kýla dokončí svoj vývoj. U detí sa prejavujú primárne príznaky prietrže. Ak dáte dieťa na chrbát, môžete sa „vydutím“ voľným okom v oblasti bielej línie brucha. Ak sú malé, možno ich zistiť hmatom.

Doteraz medicína pozná veľké množstvo prípadov, keď prietrž bielo-bielej línie brucha zastavil svoj ďalší vývoj v prvej fáze..

diagnostika

Rodičia novorodencov, ktorí nezávisle objavili bradelnú prietrž bábätiek u svojich detí, by sa mali okamžite poradiť s lekárom. Odborník predpíše niekoľko opatrení, ktoré potvrdia predbežnú diagnózu a predpíšu správnu liečbu..

Lekári (v závislosti od situácie) môžu predpísať:

 • röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • ultrazvukový postup;
 • multispirálna počítačová tomografia brušných orgánov;
 • herniography;
 • Ezofagogastroduodenoskopie.

liečba

V prípade, že sa u novorodencov objaví malá kýla bielej línie brucha, chirurg ju manuálne nastaví a potom ju v tejto polohe pomocou náplasti pevne zafixuje. Masážne a fyzioterapeutické cvičenia sa predpisujú aj novorodencom ako terapia malej prietrže.

Ak prietrž počas dlhodobej liečby nezmizne, lekári vykonajú chirurgickú liečbu tohto ochorenia. Počas chirurgického zákroku chirurg vyreže časť omentum.

Za týmto účelom opatrne otvorte obsah prietrže. Vo väčšine prípadov chirurgovia počas chirurgického zákroku odstránia diastázu svalov rekta, ktoré sa nachádzajú v brušnej dutine (blízko prietrže).

Pri vykonávaní urgentnej chirurgickej liečby môžu lekári použiť rôzne metódy:

 • trakčná hernioplastika. Pri tejto technike sú zapojené lokálne tkanivá brucha;
 • nepretiahnite hernioplastiku. Táto chirurgická technika spočíva v protézach z oka..

Pri včasnej chirurgickej liečbe u pacientov sa relaps takmer nikdy nevyskytuje.

Aby sa predišlo komplikáciám po operácii, rodičia novonarodených detí musia sledovať svoju výživu a zabrániť zápche, pri ktorej sa svaly brušnej dutiny sprísnia..

komplikácie

Pri silnom svalovom napätí (napríklad so zápchou) brušnej dutiny u pacientov s diagnózou hernie bielej línie brucha sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie:

 • porušenie obsahu prietrže;
 • obštrukcia čriev sprevádzaná silnou bolesťou
 • výskyt krvných zrazenín počas pohybov čriev;
 • vývoj zápalových procesov v prietrži a priľahlých orgánoch;
 • v dôsledku silného tlaku na susedné orgány môže dôjsť k ich zraneniu atď..

Náklady na chirurgickú liečbu

Každé lekárske stredisko, ktoré sa špecializuje na chirurgickú liečbu hernie bielej línie u dojčiat, si za tieto operácie stanovuje vlastné ceny. Cenová politika chirurgickej liečby prietrže priamo závisí od veľkosti hrče, jeho umiestnenia a štádia vývoja.

Názov klinikyPrevádzkové náklady
Klinika Miracle Doctor17 000,00 - 34 000,00 rubľov
Medical Center "Medica Mente"28 000,00 - 32 000,00 rubľov
Americká lekárska klinika (Petrohrad)25 000,00 - 30 000,00 rubľov

prevencia

Aby sa predišlo výskytu kýly bielej línie brucha u malého dieťaťa, musia jeho rodičia prijať preventívne opatrenia. Dieťa musí byť zvyknutí na fyzickú aktivitu už od útleho veku, malo by sa to však robiť postupne.

Je dôležité, aby ste nevynechali preventívne vyšetrenia u miestnych detských lekárov, pri ktorých lekár okamžite zistí akékoľvek abnormality pri pohmate. Mnoho odborníkov odporúča temperovať deti, a to by sa malo robiť takmer od prvých dní ich života.

Aby sa zabránilo kýly bielej línie brucha u novorodencov, odporúča sa, aby tehotné ženy nosili špeciálne obväzy. Dodržiavanie režimu, udržiavanie zdravého životného štýlu a dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu budú mať pozitívny vplyv na zdravie vyvíjajúceho sa plodu..

Aby sa predišlo rozvoju prietrže u kojenca, mali by jeho rodičia zabezpečiť, aby dlho plakala, pretože počas výkriku veľmi zaťaží brušnú dutinu..

Je tiež dôležité, aby matky, najmä dojčiace deti, starostlivo sledovali svoju stravu. Mnoho potravín, ktoré vstupujú do tela dieťaťa s materským mliekom, môže spôsobiť zápchu, ktorá môže spôsobiť kýlu bielej čiary..

Na pupku sa objavila hrčka: oplatí sa to obávať?

Niektoré vyčnievajúce pupky pochádzajú z narodenia, zatiaľ čo iné sú skryté vo vnútri. V takomto prípade by mal jeho zvláštny dôraz pritiahnuť jeho náhly výčnelok. Výskyt pupočného kužeľa môže naznačovať porušenie tela. Ako vyriešiť problém a stojí za to zbaviť sa takého kusu?

Text: Olga Fomina · 14. novembra 2016

Naraz na pupok: dôvody

Od narodenia môžu niektoré bábätká pozorovať výstupok pupka, ľahko nastaviteľný prstom. Jedná sa o novorodeneckú prietrž spojenú so slabosťou pupočníka.

Podobná zmena v ženskom tele môže byť dôsledkom neskorého tehotenstva. Toto dočasné vydutie je spojené s napínaním pupočného krúžku a pritláčaním vnútorných orgánov v súvislosti s rastom plodu..

Vo väčšine prípadov sa u dospelých objaví náraz v pupku v súvislosti s peritoneálnymi orgánmi vstupujúcimi do jeho oblasti. Toto sa často stáva z dôvodov:

oslabenie brušných svalov;

prudká strata kilogramov;

zdvíhanie bremien a nesprávne rozložené bremeno;

poškodenie brušnej dutiny;

prebytočná tekutina v bruchu.

V niektorých prípadoch, keď má uzol pupočnej oblasti fialovočervenú farbu, diagnóza môže byť veľmi vážna. Prítomnosť zhubného nádoru v tele.

Čo robiť, ak sa na pupku objaví hrbolček?

Ak rodičia nájdu hrudku nad pupkom u dieťaťa, ktoré sa nedávno narodilo, dúfame, že časom zmizne sám. Zvyčajne v tejto situácii dokonale pomáha brušná masáž a lepenie upraveného pupku. Konzultácia s detským lekárom pomôže zvládnuť prietrž. Ak príznaky nezmiznú pred dosiahnutím veku piatich rokov, vyhľadajú pomoc chirurgov.

Kýla u tehotných žien neprináša žiadne zvláštne nepríjemnosti, prechádza po pôrode, nemá prakticky žiadne komplikácie.

Ak má dospelý na hrudi bruško, je potrebná odborná konzultácia. Zistí príčinu jeho vzhľadu, pomôže zastaviť rozvoj prietrže a zabráni možnému uškrteniu v budúcnosti. Takýto vývoj ochorenia bude mať za následok obštrukciu čreva a odumretie tkaniva.

Včasné odvolanie sa na chirurga zachráni pred hroznými následkami. V modernej medicíne patrí odstránenie pupočnej prietrže do kategórie jednoduchých operácií. Proces obnovy je rýchly a bez komplikácií. Rozhodujúcim faktorom je vek pacienta.

Periférna alebo parumbilikálna prietrž: príčiny, príznaky a liečba

Paraumbilická hernia je jednou z odrôd hernie v oblasti bielej línie brucha. Toto ochorenie je veľmi časté. Vzhľadom na zvláštnosti lokalizácie je vyčnievanie fragmentov brušných orgánov často považované za pupočníkovú prietrž. Avšak na rozdiel od nej sa pupočníková patológia vyvíja nad jazvou. Presnú diagnózu „paraumbilickej hernie“ môže vykonať špecialista až po sérii diagnostických postupov.

Čo je to choroba?

Biela čiara brucha sa nachádza uprostred brušnej zóny medzi podmienene rozdelenými pravými a ľavými svalmi tlače. Názov dostal vďaka špecifickej farbe vláknitej štruktúry. Medzinárodná klasifikácia chorôb identifikovala vhodný kód pre túto chorobu. Podľa ICD-10 je paraumbilikálna prietrž klasifikovaná ako "pupočná prietrž (K42)". Toto je hlavný kód, ktorý navyše objasňuje šifry pre patologické variácie vyskytujúce sa s komplikáciami alebo bez komplikácií.

Druhy kýly vyvíjajúce sa pri pupku

Obsah herniálneho vaku sa najčastejšie stáva črevnou slučkou, podkožným tukom alebo veľkým omentom. Medzi ochoreniami bielej línie brucha sa často vyskytuje epigastrická a pupočná kýla. Tá má dve hlavné odrody:

 • Priamy - charakteristika je priečna fascia a obsah herniálnej formácie vystupuje z pupočného kruhu..
 • Šikmé - tento typ sa vyznačuje prítomnosťou dvojitého vaku (nad a pod pupočníkovým krúžkom)..

Pacient môže cítiť formáciu pupočnej kýly samostatne, ale na rozdiel od pupočníka sa tento vyčnievajúci „vak“ neupravuje, nezmizne a nezmenšuje sa, aj keď je pacient v ľahu..

Čo vyvoláva patológiu

Dôvodom vzniku takejto choroby môže byť jeden z nasledujúcich faktorov alebo ich kombinácia:

 • Chronické ochorenie čriev sprevádzané predĺženou a častou zápchou.
 • Ťažká fyzická práca, nadmerné športy.
 • Poranenia brucha.
 • Komplikácie pooperačného obdobia.
 • Netrpiaci neliečený kašeľ.
 • Poruchy metabolizmu v tele.
 • nadváha.
 • Cachexia (vyčerpanie).

Klinický obraz

Príznaky prietrže, ktorá sa vyvíja v bielej línii brucha, sa neobjavujú okamžite. Po každej, dokonca aj malej fyzickej námahe, môže pacient cítiť prvé zmeny. Príznaky choroby sú výraznejšie proti zápche a chronickému kašľu. Môžete mať podozrenie na parumbilikálnu prietrž podľa nasledujúcich príznakov:

 • vytvorenie tuberkulózy nad pupočnou oblasťou;
 • bolesť brucha, ktorá sa vyskytuje pri behu, ohybe, zdvíhaní závaží;
 • vizuálne viditeľná divergencia brušných svalov;
 • nevoľnosť;
 • nadúvanie v bruchu;
 • nadúvanie.

Funkcie choroby v ranom veku

U detí môže byť paraumbilická kýla tiež vrodenou alebo získanou chorobou. V prvom prípade sa patológia vyvíja in utero a objavuje sa v prvých mesiacoch po narodení. Príčinou anomálie u detí sa spravidla považuje za prenatálnu aponeurózu. Kýla sa však môže vyvinúť aj kvôli častému nahnevanému plaču dieťaťa. Stres vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý oslabuje už aj tak slabé svaly bielej línie brucha..

Latentné príznaky pupočnej kýly sú hlavným dôvodom, prečo nie je choroba okamžite rozpoznaná. Ak má dieťa v pupku bolesti žalúdka, len málo rodičov premýšľa o paraumbilikálnom vzdelávaní. Znaky takejto prietrže majú veľa spoločného s prejavom koliky, nadúvania alebo zápchy. Okrem toho veľkosť výčnelku u malých detí najskôr nepresahuje 1 až 2 cm, vďaka čomu môže byť takmer neviditeľná. Deti sú znepokojené, plačú a konajú. Ak má dieťa v pupku bolesť brucha, môže si nohy ohnúť. Rodičia musia venovať tomuto príznaku osobitnú pozornosť a nezabudnite o tom informovať lekára. Pri rastúcom nepohodlí sprevádzanom nevoľnosťou a zvracaním je prvé, čo môžete mať podozrenie, že je možné štípanie, takže musíte okamžite konať..

Môže hernia prejsť bez chirurgického zákroku

Najdôležitejšia vec, ktorú je potrebné pochopiť o paraumbilikálnej prietrži, je nemožnosť jej vyliečenie, s výnimkou chirurgického zákroku. Mnohí sa domnievajú, že výčnelok môže samy od seba odísť, keď dieťa dosiahne vek troch rokov, ako je to v prípade pupočnej kýly. Toto je však v zásade nesprávny názor. Výstupok z pupočnej oblasti je možné liečiť iba operatívnym spôsobom. U detí ani u dospelých nedôjde k samoliečeniu. Ak neexistuje urgentná indikácia pre chirurgický zákrok, kojenci mladšie ako 6 rokov nemajú odstránenú prietrž.

Vyšetrenie pacienta

Pred začatím liečby prietrže je pacient poslaný na komplexnú diagnózu:

 • Rádiografia - táto metóda výskumu vám umožňuje zistiť, ktorý orgán (alebo jeho časť) sa dostal do herniálneho krúžku presne.
 • Ultrazvuk - diagnostický postup, ktorého výsledky môžu určiť povahu pupočníka.
 • Gastroduodenoskopia - eliminuje prítomnosť ďalších ochorení gastrointestinálneho traktu.

Keďže vzdelávanie je možné odstrániť iba chirurgicky, je potrebné sa dôkladne pripraviť na nadchádzajúcu operáciu a absolvovať všetky príslušné klinické a biochemické testy (moč a krv), ktorých odpovede pomôžu určiť prítomnosť zápalového procesu..

Chirurgické ošetrenie paraumbilickej prietrže

Operácia, ktorá sa vykonáva na odstránenie patologickej tvorby, sa nazýva hernioplastika. Zásah do brušnej dutiny pacienta sa uskutočňuje v stenách stacionárneho lekárskeho zariadenia. Taktika liečby závisí od veľkosti a zložitosti lokalizácie výčnelku. Aby sa šije kýlová brána, chirurg sa môže uchýliť k použitiu:

 • tkanivá pobrušnice pacienta;
 • špeciálna sieť.

Druhá možnosť je v skutočnosti implantácia umelého implantátu, preto je zvolená hlavne na liečbu dospelých pacientov. V procese pooperačného zotavovania tela tento syntetický materiál zriedka spôsobuje odmietnutie. Medzi nedostatky tohto chirurgického zákroku stojí za zmienku možné odstránenie pupočnej dutiny, ako aj dlhé rehabilitačné obdobie. Úplné uzdravenie pacienta môže trvať až 12 mesiacov..

Komu je chirurgická liečba kontraindikovaná

Ak je u pacienta diagnostikovaná zovretie, operácia je okamžitá. Je nevyhnutné konať, pretože tento patologický stav vážne ohrozuje jeho život. Súčasne môžu byť v počiatočných štádiách choroby použité konzervatívne metódy liečby, ktorých použitie je zamerané na zmiernenie symptómov choroby a na zabránenie ďalšieho rastu výčnelkov. Okrem toho nie je možné vykonať operáciu na odstránenie prietrže:

 • tehotná žena;
 • pacientov s chronickými ochoreniami vnútorných orgánov;
 • starší ľudia (s kardiovaskulárnym zlyhaním).

Bandáž na herniu brucha

Najobľúbenejšou metódou je nosenie špeciálneho obväzu. Pomáha udržiavať rast prietrže a neumožňuje zväčšenie výčnelku..

Počas tehotenstva a prítomnosti kontraindikácií pre operáciu vám obväz umožňuje dočasne uzavrieť pupočníkový priestor. Pre správny výber je potrebné vziať do úvahy odporúčania odborníkov. Hlavné body, ktorým musíte venovať pozornosť pri výbere strečového plátna:

 • Minimálna šírka musí byť najmenej 20 cm.
 • Vybraná bandáž by mala priliehať k telu, ale v žiadnom prípade by nemala stláčať žalúdok a nemala by zasahovať do dýchania, chôdze..
 • Upevňovací prvok napínacieho pásu by mal byť umiestnený vpredu.

Bandáž by sa mala nosiť každý deň niekoľko hodín a pred spaním musí byť odstránená. Nadmerné používanie sťahovacej látky môže viesť k oslabeniu brušných svalov a progresii choroby.

Dieťa má tvrdý malý zväzok nad pupkom. Čo robiť, ak sa v pupku objaví hrudka

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Dôvody vzniku hrbolčekov vpravo

Vpravo tesne nad strednou časťou brucha sa nachádza: pravá oblička, stúpajúca dvojbodka.

Tesnenie pri pupku napravo, bolesť a nepohodlie sa môžu objaviť v dôsledku nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 1. Zápal slepého čreva, s výskytom problémov a zápal slepého čreva s posunutím doprava. Zvyčajne to spôsobuje ťažkosti s akútnou bolesťou sprevádzané horúčkou a nevoľnosťou. Pacienti musia okamžite navštíviť lekára.
 2. ako benígna žena alebo. Nádor, jemný na dotyk, sa môže zväčšiť a môže sa mierne valiť pod kožu. Vyžaduje sa operácia odstránenia.
 3. Ateróm vo forme cysty do priemeru 3 cm, pevne pripájaný na pokožku. Možno, že vzhľad tmavé škvrny uprostred brucha, ako skutočnosť zablokovania žľazy. Ateróm má zápalový priebeh, takže príznaky sú horúčava na dotyk, bolesť miesta. Vyžaduje sa chirurgický zákrok.
 4. Fibrosarkóm je malígny nádor s priemerom 2 až 15 mm. Vyzerá to ako hladká jazva (tubercle) na pokožke, pohyblivá a bolestivá. Miesto v strednej časti peritoneálneho námestia je napäté, v priebehu času atrofuje a môže sa poškodiť, narušiť. Vyžaduje sa chirurgické odstránenie.
 5. Divertikulitída je typ prietrže s hromadením črevného obsahu v priebehu vývoja zápalového procesu. Provokatéri - infekcie červami, dedičnosťou, podvýživou, zníženým svalovým tonom. Príznaky - narušená stolica, výtok s krvnými časticami, horúčka, bolesť v zapálenej oblasti. Liečba - antibiotiká alebo chirurgický zákrok.

Príčinou zhutnenia môžu byť benígne a malígne nádory.

V pravej zóne brucha je oblička, stúpajúca dvojbodka je v oblasti napravo od pupku. Medzi faktory, v dôsledku ktorých sa hrudka vytvára u dospelého v pupku alebo mierne doprava, sú:

 • Zápal slepého čreva. Zriedka sa prejavuje vonkajšími uzávermi, vyskytujú sa však prípady s tvorbou kužeľov v pravej zóne. Zápal slepého čreva sa vyskytuje s akútnou bolesťou, horúčkou, nevoľnosťou a zvracaním, možné sú poruchy stolice.
 • Lipóm. Táto benígna masa je tvorená proti zablokovaniu mazových žliaz. U žien, mužov a detí dochádza k bezbolestnému zhutneniu pupka. Úplná operácia však vyžaduje jednoduchú operáciu..
 • Ateróm. Cysta dosahujúca priemer 3 cm. Tesne na koži. Prebieha ako zápalová reakcia, bolestivá a na dotyk horúca.
 • Fibrosarkómu. Zhubný nádor s priemerom 1,5 cm. Vyzerá ako hladká jazva, bolestivá a pohyblivá. Možné kôry a erózie.
 • Divertikulitída typu prietrže. Tvorí sa hromadením črevného obsahu. Pri divertikulitíde sa črevná slučka zvyšuje a presahuje hranice. Za príčinu patológie sa považujú rôzne faktory: výživa, svalová hypotenzia a parazitárna infekcia. Zapálená oblasť je bolestivá.

Left

Ak rozdelíte brušnú dutinu na 4 zóny, na ľavej strane sú: obličková brána, močovod, omentum, črevá, črevné slučky.

Prečo je pečať pri pupku vľavo:

 1. Obštrukcia čriev s výskytom stabilného asymetrického nadúvania, zvracania, tvorby plynu v stenách hrubého čreva, zadržiavanie stolice.
 2. Aneuryzma brušnej aorty s výčnelkom, rozšírením stien. Je častejšia u mužov. Príčinami sú hypertenzia, ateroskleróza, zlé návyky, infekcia. Na ľavom pobrušnici je tupá bolesť s návratom do spodnej časti chrbta. Liečba - lieky, v pokročilých prípadoch - chirurgický zákrok.
 3. Hydronefóza je ochorenie obličiek, ktoré vedie k hromadeniu moču v panve. Príčinami sú urolitiáza, nádor, adenóm prostaty u mužov, gynekologické patológie u žien. Diagnóza s ľavostrannou hydronefrózou s prihliadnutím na postihnutú obličku vľavo. Príznaky - zvýšený tlak a teplota, kolika v dolnej časti chrbta, ťažký odtok moču s ďasnami, pálenie.

Vypukliny, bolesť pri močení sa často vyskytujú u mužov s infekciou močových ciest, vývojom chorôb - cystitída, prostatitída, uretritída, pyelonefritída. Možné podráždenie žalúdočnej sliznice s nafúknutím, kolika v ľavom bruchu.

Kolika, nevoľnosť, vracanie, horúčka môžu naznačovať problémy s pankreasom. Kalenie v pobrušnici naznačuje:

 • pruh
 • fistula pupočníkového krúžku;
 • rozvoj cysty;
 • nadúvanie stien tenkého čreva;
 • návrat metastázy do pupka pri rakovine žalúdka.

Takéto kalenie môže byť mimoriadne nebezpečné. Lekári neodporúčajú nechať sa unášať a váhať podstúpiť vyšetrenie. Najmä s výskytom zvláštneho nepohodlia a charakteristických znakov, bez ohľadu na umiestnenie v bruchu.

Príčiny kužeľov sa posúvali doľava

V ľavej zóne sú obličkové brány, črevá, omentum, žalúdok a močovod. Z tohto hľadiska je vzdelávanie pupkov u žien a mužov najčastejšie diagnostikované z týchto dôvodov:

 • Črevná obštrukcia. Môže sa prejavovať nerovnomerným nadúvaním a uzlovými formáciami. Ďalej je tu zvracanie, plynatosť, predĺžené zadržiavanie stolice.
 • Aneuryzma brušnej aorty. Vypuknutie nastáva v dôsledku rozšírenia stien veľkej lode. U mužov je najčastejšie pozorované zhutnenie v dôsledku aterosklerózy, hypertenzie a infekcií..
 • Hydronefróza. Poškodenie obličiek, pri ktorom sa moč hromadí v panve. U žien je pozorovaný pri adenóme prostaty, nádoroch, urolitiáze a gynekologických poruchách u žien..

U mužov môže vzniknúť novotvar s akútnymi infekciami močových ciest, prostatitída, cystitída a pyelonefritída..

Zhora

V ľavej hornej časti pobrušnice sa nachádza slezina, bránica, žalúdok, pankreas, črevné slučky. Niektoré choroby môžu viesť k zväčšeniu veľkosti sleziny až do jej prasknutia. Príčinou môže byť zranenie alebo úder, keď je pozorovaná silná bolesť, modrastá pečať pri pupku zhora.

Iné príčiny nepohodlia:

 • peritonitídy;
 • perforácia žalúdočných vredov;
 • podráždenie slizníc alebo rakovina žalúdka, črevo 12 pesto;
 • prasknutie, napínanie tkanív brušnej aorty;
 • inverzia sigmoidného hrubého čreva;
 • črevný opuch;
 • Crohnova choroba.

Umiestnenie lopty vo vnútri pupka

Niekedy sa pod kožou môžu objaviť kúsky alebo pevné kúsky. Väčšina z nich je neškodná, ale niektoré môžu byť bolestivé a môžu spôsobiť podráždenie. Takéto hrbole sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti tela..

Väčšina plomb je neškodná a nie sú dôvodom na obavy. V zriedkavých prípadoch však môže byť potrebná ďalšia diagnostika. Stáva sa to pri rakovinových nádoroch. Nezhubné gule pod kožou majú tieto príznaky:

 • zhutnenie rastie pomaly a nie bolestivo;
 • mäkká konzistencia;
 • umiestnené v povrchovej alebo tukovej vrstve kože:
 • pohyblivý, je cítiť.

Na paži alebo nohe

Väčšina kužeľov a krovín pod kožou je neškodná a prechádza bez liečby. Ale kvôli správnej diagnostike a odstráneniu hlavných príčin ich výskytu je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára.

Hustá guľa na paži alebo nohe je najčastejšie lipóm (wen), fibrom alebo cysta.

Lipóm je relatívne mäkká hrudka zložená z tukového tkaniva, ktoré pomaly rastie.

Fibolipóm alebo vláknitý lipóm sa vytvára súčasne z tukového a spojivového tkaniva. Čím nižšie je percento tuku v ňom, tým ťažšie je.

Fibroma - pevné malé podkožné tesnenie pozostávajúce z väzivového vláknitého tkaniva.

Toto sú všetky bezpečné útvary, ktoré pomaly rastú..

Cysta je vak pod kožou naplnený tekutinou (obvykle hnisom). Jeho hlavný rozdiel od lipómu a fibromu spočíva v tom, že sa nachádzajú hlboko pod kožou a cysta je bližšie k povrchu. Všetky tieto plomby zvyčajne nevyžadujú ošetrenie, ale niekedy vyžadujú odstránenie..

Na tvár

Dôvody objavenia sa pečatí na tvári, ktoré nie sú spojené so zraneniami, sú pravdepodobne:

 • Príušnice (príušnice) sú vírusové infekcie, ktoré postihujú hlavne deti. Pečate budú spojené so zápalom lymfatických uzlín dolnej tváre;
 • Alergická reakcia - spôsobuje opuch hlbších vrstiev kože;
 • Zubný absces môže viesť k opuchom v oblasti čeľustí.

Zväčšené lymfatické uzliny s príušnicami (vľavo) a opuch tváre v dôsledku infekcie zubami (vpravo)

Výskyt tvrdých hrčiek vo vagíne, na vnútornej strane stehna a na zadku môže byť spôsobený nasledujúcimi faktormi:

 • zapálené sú lymfatické uzliny, čo je príznak infekcie;
 • cysta - neškodná formácia naplnená tekutinou;
 • absces - bolestivé hromadenie hnisu;
 • genitálne bradavice - označujú sexuálne prenosné infekcie a sú to mäsité výrastky;
 • závesné krtky alebo bradavice.

Závesné krtek (A), absces (B) a genitálne bradavice s HPV (C)

Subkutánna hustá guľa alebo kužeľ na zápästí alebo na kĺbe prsta je najčastejšie hygromická - jedná sa o typ cysty, ktorá sa vytvára okolo kĺbov a šliach..

Hygroma (synovilská cysta) je pomerne mäkká, hladká guľa naplnená hustou želé podobnou tekutinou. Príčiny jeho výskytu nie sú známe, najčastejšie sa spájajú so starnutím alebo poškodením kĺbov a šliach.

V blízkosti kĺbov sa objaví hygróm

Ak hygróm nespôsobuje bolesť a úzkosť, môžete ho nechať alebo ho vyliečiť sami, ale ak ho chcete odstrániť, musíte navštíviť dermatológa. Aj keď často po odstránení v priebehu času sa problém môže vrátiť.

Tvrdá guľa pod kožou sa môže ukázať ako vláknitý lipóm - mobilné tesnenie pozostávajúce z tukov a spojivového tkaniva, ktoré rastie. Bežný lipóm (wen) pozostáva iba z tukového tkaniva, teda mäkšieho. A vláknitý - hustejší kvôli spojivovému tkanivu. Veľkosti sa pohybujú od hrachu po niekoľko centimetrov v priemere. Lipómy sú bezpečné.

Ak lopta nie je lipóm, potom s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o cystu - vak pod kožu naplnený hnisom. Sú veľmi podobné, ale dôležitý rozdiel je v tom, že cysta bude bližšie k povrchu a obvykle sa bez liečby odstráni.

Vzhľad zhustnutia pod kožou veľkej veľkosti je u väčšiny ľudí znepokojivý, mnohí to považujú za znak rakoviny. Aby ste minimalizovali komplikácie, musíte zložiť sériu testov, ktoré pomôžu určiť príčinu týchto pečatí.

Ak je novotvar malígny, je nevyhnutný priebeh ožarovania a chemoterapie alebo chirurgického zákroku na odstránenie rakovinového tkaniva..

Poranenie alebo infekcia môžu spôsobiť, že sa náhle objaví hustá a bolestivá oblasť. Okrem toho bude pri infekcii koža okolo tesnenia na dotyk červená a horúca a zranenie je sprevádzané opuchom a krvácaním. Pri nesprávnom ošetrení sa môže do rany dostať infekcia a potom sa pridá začervenanie a horúčka.

Za určitých podmienok nie sú oholené všetky vlasy, časť z nich zostáva pod pokožkou a nemôže sa vylomiť, preto sa ohýba a rastie vo vlasovom folikule..

Tak sa objavia zarastené chĺpky, ktoré spôsobujú zápal, bolesť a vytvárajú malé tvrdé gule v oblasti holenia. Najčastejšie je to oblasť brady, šije, podpazušia a ochlpenia.

Narastajúce vlasy sa niekedy po infekcii môžu zväčšiť (cysta).

Každý, kto sa holí pomocou pinzety alebo vosku na odstránenie chĺpkov, môže čeliť podobným problémom. Takéto „tuberkulózy“ často samy odchádzajú, ale niekedy im môžu pomôcť aj vtedy, keď sú vlasy už veľmi blízko k povrchu..

Kousnutie chrobákov alebo pavúkov môže tiež spôsobiť opuch a vzhľad tvrdých hrčiek na koži. Väčšina hmyzu je neškodná, ale existuje niekoľko jedovatých jedincov, ktorých bodnutie preniká hlboko pod kožu osoby a ich jed je nebezpečný.

Známky uhryznutia jedovatým pavúkom:

 • silná bolesť, ktorá začína asi hodinu po uhryznutí;
 • kŕče v bruchu (uhryznutím čiernou vdovou);
 • silné potenie;
 • opuch a horúčka v závažných prípadoch.

Akné je miesto zápalu kože. Objavujú sa, keď odumreté kožné bunky, mazu a baktérie upchávajú póry a vytvárajú tvrdé gule. Akné (akné) je častým problémom medzi tínedžermi, ale môže sa vyskytnúť v akomkoľvek inom veku. Baktérie sa rýchlo množia pod kožou, čo vedie k vzniku nového akné..

Akné prichádza v mnohých formách: akné, papuly, pustuly, cysty alebo uzly, takže neexistuje jediný spôsob liečby akné. V závažných prípadoch ochorenia sú predpísané tabletky a lokálna liečba.

Ak je akné veľké, vykonáva sa laserová a fototerapia, drenáž a steroidné injekcie, aby sa znížil opuch.

Vakcinácia je spoľahlivý spôsob ochrany pred infekciami bez toho, aby spôsobil vážne vedľajšie účinky. U niektorých detí sa však po očkovaní objavia rôzne príznaky, ako napríklad:

 • horúčka do 2 až 3 dní po očkovaní;
 • sčervenanie v mieste vpichu;
 • hustá oblasť v mieste vpichu (v tomto prípade pomôže studená kompresia);
 • vyrážka v podobe červených bodiek môže zakrývať dieťa od hlavy až k päte, je však bezpečná a prejde do jedného týždňa;
 • v zriedkavých prípadoch môže byť celá oblasť očkovania červená, opuchnutá a horúca (pomôže anestetická masť a hydrokortizónová masť).

Ak je koža okolo hrbole červená alebo modrá, potom to môže byť absces - opuchnutá oblasť, ktorá obsahuje nahromadenie hnisu. Kožný absces je pečať, ktorá je obvykle obklopená sfarbenou pokožkou.

Prevažná väčšina abscesov je spôsobená infekciou. Vo vnútri sú plné hnisu, baktérií a odumretých kožných buniek. Abcesy sú často bolestivé a na dotyk teplé, môžu sa vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela. Medzi najbežnejšie miesta výskytu patrí koža podpazušia, okolo konečníka, slabín a okolo zuba.

Existujú ľudia, ktorí sú mimoriadne opatrní o stave svojho tela a zdravia, a dokonca ignorujú zjavné príznaky patológie a neberú ich vážne, kým ich „nepečia“. A sú tu tí, ktorí sa obávajú najmenšej odchýlky, a potom sa pýtajú veľa otázok: čo je to so mnou, prečo sa to deje a čo teraz robiť?

Napríklad, ak sa pod pokožkou tváre alebo tela objaví tvrdá guľa - sú také útvary nebezpečné? A musím navštíviť lekára, ak nič nebolí alebo neobťažuje? Ako môžem odstrániť loptu pod kožou, ak je to veľmi viditeľné, ktoré lekári a kozmetológovia vám poradia?

Tesnenia pod kožou sa môžu objaviť na ľudskom tele z rôznych dôvodov. Musíte venovať pozornosť:

 • umiestnenie plomby;
 • farba, tvar, množstvo, veľkosť vzdelania;
 • bolesť a iné pocity.

Gule pod kožou sa najčastejšie nachádzajú na paži, nohe alebo tvári, menej často na trupe a slabine. Zvyčajne to sú benígne formácie. Ak však guľa pod kožou bolí, keď je stlačená a rastie, existujú vážne dôvody na obavy.

Tu sú najbežnejšie typy formácií pod kožou a dôvody, prečo sa objavili:

 1. Zhiroviki. Sú to malé biele tesnenia pod kožou, elastické, pohyblivé a bezbolestné, najčastejšie sa vyskytujú na tvári, niekedy sa vyskytujú na trupe a končatinách. Ďalším menom je lipóm. Takéto formácie sú benígne, nikdy sa nedegenerujú na rakovinu. Nevyzerajú však príliš esteticky, pretože ak sa nachádzajú v prominentnej časti tváre alebo tela, mnohí sa ich snažia odstrániť..
 2. Ateróm. Je to malá cysta pod kožou, naplnená tekutinou alebo hnisavým obsahom. Príčinou aterómu je zablokovanie mazových žliaz, ktoré je často vyvolané infekciou rany, poškriabaním a neúspešným prepichnutím. Zvyčajne sa vyskytuje na krku, trupe, ale môže sa tiež tvoriť na penise, keď sa snaží dostať cudzie telá pod kožu.
 3. Pruh. Vyzerá to ako hustá, skôr veľká guľa pod kožou, ktorá zvyčajne vyčnieva na žalúdok alebo slabiny. Dôvodom je zníženie elasticity svalových tkanív, ktoré oslabujú, časť akýchkoľvek vnútorných orgánov spadá do lúmenu medzi nimi. Prietrž je bolestivá, ale ak pacient zaujme horizontálnu polohu, zmizne.
 4. Lymfoiditída alebo zápal lymfatických uzlín. V tomto prípade sa vytvára hustá, bolestivá guľa pod kožou na krku, v podpazuší, v slabinách - kde sú tieto orgány umiestnené. Najčastejšou príčinou je bakteriálna infekcia.
 5. Folikulitída. Jedná sa o malé biele guľôčky s hnisom vo vnútri, ktoré sa vyskytujú na tvári, hrudi, chrbte, v temene hlavy na penise a ženských pohlavných orgánoch. Ak sa abscesy zapália, okolo nich sa objaví červený okraj. Príčiny - neprimerané hygienické a infekčné choroby.

Môže sa poškodiť pupočná kýla, čo vedie k zápalu

Zdola

Pečať v blízkosti pupka dole sa pozoruje, ak je:

 • priškrtená prietrž;
 • vyčnievanie sigmoidného hrubého čreva;
 • prasknutie stien divertikula;
 • zápal panvových orgánov u žien;
 • črevná obštrukcia v dolných častiach;
 • zvýšená tvorba plynu v stenách hrubého čreva;
 • lokalizácia nádoru v genitáliách u mužov.

Vyvolajte hrudku v dolnom brušnom segmente: IBS, zápal čriev, kompresia nervami (siahajúca od chrbtice), pohyb po močovode obličkového kameňa.

Ak sa objaví hrbolček pod pupkom alebo v dolnej časti prstenca, znamená to, že došlo k týmto patológiám:

 • prasknutie stien divertikula;
 • štipľavá hernia sac;
 • vyčnievanie sigmoidného hrubého čreva;
 • nádorov;
 • črevná obštrukcia.

Predĺžená prietrž a ďalšie kónické výrastky môžu byť spôsobené dlhotrvajúcimi zápchami a poruchami stolice, charakteristickými pre IBS, zápalom čriev, patológiou nervov vystupujúcich z chrbtice..

Problémy žien

Patológie alebo príčiny vzniku hrče u žien majú často gynekologický charakter. Lekári neodporúčajú čakať, kým sa neobjavia závažné koliky, iné príznaky patológie: nevoľnosť, krvný výtok a ísť na kliniku.

U žien vyvoláva nádor v bruchu:

 • adhezívny proces v maternicovej dutine;
 • krútenie príveskov, keď je pozorovaná pečať na ľavej, pravej strane pupku, nevoľnosť, zvracanie, pulzujúca bolesť, ak už nie je potrebný chirurgický zákrok;
 • ovariálna cysta so zhutnením, keď nádor dosiahne pôsobivú veľkosť;
 • menštruačné nepravidelnosti.

Liečba bude úplne závisieť od typu, veľkosti novotvarov - konzervatívnych alebo chirurgických.

Švy u žien často stvrdnú po cisárskom reze. Hrudka, ktorá nie je vždy vytvorená, naznačuje patológiu. Ale cisársky rez je zložitá operácia, pri ktorej lekári musia rezať tkanivo v pobrušnici. Ďalej - pripevnite med. Materiály a tkaniny - šité ligatúrou.

Švy počas obdobia zotavenia sú pokryté jazvovým tkanivom, ale niekedy dôjde k rastu peritonea v dôsledku autoimunitnej reakcie, použitia materiálov nízkej kvality, infekcie tkanív a vzniku abscesu pod kožou..

Je to hnisanie, ktoré sa môže stať nebezpečným javom v prípade poškodenia tkaniva pod kožou, odumretia buniek, zmiešania odumretého tkaniva s keratinizovanými časticami pokožky. Baktérie, ktoré môžu viesť k infekcii, modifikácii štruktúr a zhusteniu tkaniva, sú možné. Okrem toho sa v prostrednom štvorci pobrušnice objavuje svrbenie, pálenie a sasanka.

Rozdeľovanie lymfatických kanálov počas operácie môže tiež viesť k hrudke nad stehom. V prípade nezvýšenia poškodeného lymfatického kanála sa pozoruje pohyb tekutín, ktorý sa dostáva do voľného priestoru v peritoneálnej dutine vyplnenej lymfografiou..

Podobný jav sa môže vyskytnúť po laparoskopii v prípade zle vykonanej operácie na maternici doplnkov. Tak či onak sa pitvané tkanivá v peritoneálnej dutine zošijú a zošijú spolu so vláknami. Nedostatočná kvalita alebo neskúsenosť, nedbanlivosť chirurga spôsobuje komplikácie, infekciu rán a švov, vývoj bakteriálnej infekcie.

V najlepšom prípade sa jazvové tkanivo tvorí pod kožou, v najhoršom prípade aktívna reprodukcia buniek v tejto oblasti, tvorba keloidnej jazvy v dôsledku infekcie, rozvoj zápalu..

Ženy musia po operácii starostlivo sledovať stehy:

 • dodržiavať preventívne opatrenia a pokyny lekárov;
 • švy pravidelne ošetrujte antiseptickými roztokmi. Fukortsin, Zelenka);
 • nalepte náplasť na povrch spoja.

Výzvy na prebudenie by mali byť príležitosťou na urgentnú návštevu u gynekológa: silná bolesť a kolika pri rezoch, vytekanie sasanky z rany so závažným zápachom hniloby, horúčky, sčervenania a opuchu v miestach šitia, vypúšťania nepríjemných, pálivých, bolestivých bolestí..

Vyžaduje sa vyšetrenie a pravdepodobne operácia na vyčistenie kĺbov v prípade hnisania.

tehotenstvo

Ako plod rastie, pokožka žien sa počas tehotenstva napína, ale určité napätie pobrušnice nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo. To je často spôsobené nedostatočne vyvinutými brušnými svalmi, nadmerným stresom.

Dôvody sú niekedy:

 • zápal slepého čreva sprevádzaný kolikou, bolesťou;
 • gastroduodenitída s bolesťou v hornom štvorci pobrušnice;
 • cystitída s výskytom pálenia, bolesti pri močení, zadržiavanie a stagnácia moču;
 • pupočnej kýly, ako častý výskyt v popôrodnom období s výskytom výčnelkov.

Aj keď výčnelok neubližuje a nespôsobuje veľa nepohodlia, musíte sa poradiť s lekárom. Napríklad v prípade onkológie nádor nebolí a nemusí sa dlho prejavovať. Medzitým je nebezpečné prechod na rakovinu a malígnu formu, keď sa následky môžu stať úplne nezvratné.

Pri horizontálnej polohe sa prietrže hernie riešia nezávisle. Ale niekedy sa vytvára v dôsledku cisárskeho rezu a stáva sa nekontrolovateľným, keď už je nevyhnutný lekársky zásah. Ďalej existuje akútna kŕčová bolesť, horúčka, hnačka, nevoľnosť, zvracanie.

Znaky prispievajú k zvýšeniu črevného tonusu spolu s maternicou a môžu viesť k potratu, predčasnému pôrodu.

U detí

Najčastejším výskytom u dieťaťa od narodenia je pupočná kýla alebo tvrdé hrudky, ktoré nezmiznú pri pohmatu v pupočnej oblasti. Deti, ktoré sa nudia nohami, navyše odmietajú jesť. Tam sú koliky, nadúvanie. Existujú uškrtené a korigované prietrže. U chlapcov je to zvyčajne nepatrné, u dievčat to pupočné. V každom prípade je potrebné lekárske ošetrenie a pomoc chirurga.

Mamičky musia ošetriť pupočnú šnúru až štyrikrát antiseptickým úderom (chlorofylipt, furatsilín, Zelenka), až kým sa úplne nezhojí. Deti sa musia kúpať iba s pridaním slabého roztoku manganistanu draselného. Komplikácie, infekcie pupočnej zóny môžu viesť k rozvoju peritonitídy, sepsy, hlienu.

Príčiny zhutnenia u detí

Ak sa lopta vytvorila v pupku novorodenca, je to znak kýly. Vyzerá to ako pevné tesnenie, ktoré si zachováva svoj tvar po prehmataní. Vývoj prietrže môže byť podozrivý z nálady, častého pohybu nôh, odmietnutia jedla. Malý pacient trpí kolikou a ťažkým nadúvaním. U chlapcov je tak obyčajná priľahlá kýla.

U detí sa môže vyskytnúť paraumbilická hernia. Spravidla má malú veľkosť. V detstve môže výčnelok dosiahnuť len 1 až 2 centimetre, takže jeho rodičia ho nemusia okamžite vidieť.

Charakteristickým rysom pupočného výčnelku je jeho neschopnosť narovnať sa v dôsledku malého otvoru prietrže. Ak dieťa dal výčnelok tiež nezmizne.

Uštipnutie výčnelku nad pupkom u detí je pomerne zriedkavé. Táto komplikácia je častejšia u dospelých. To však neznamená, že sa dá ignorovať..

Pretože taký takmer pupočníkový fenomén nevyrieši, je možné ho liečiť iba chirurgicky. Nie je to tak, ako pri pupočníkovej prietrži, keď môže prejsť pred dosiahnutím veku troch rokov. Periupikálny výčnelok nemá v detstve ani v dospelosti tendenciu k samoliečbe.

Ak sa zistí choroba, mali by ste sa o operácii poradiť s lekárom, pretože prietrž môže prietrž rozširovať a predlžovať kýlové brány, ktoré sa samy o sebe nezmizujú. Spravidla sa však takáto operácia nevykonáva skôr, ako dieťa dosiahne vek 6 rokov.

Operácia na odstránenie formácie v detstve sa vykonáva uzavretím otvoru vlastnými tkanivami pomocou moderných technológií. V dospelosti sú herniové brány špeciálne uzavreté sieťkou, ktorú telo neodtrháva.

Opuch alebo hrudky pod kožou v brušnej dutine sú prietrž, lipóm alebo ateróm. Okrem toho sa v blízkosti pupku vyskytuje pečať s malígnymi nádormi vnútorných orgánov. Nádor, ktorý si človek všimne alebo cíti na bruchu sám, alebo sa dozvie o existencii hrče v žalúdku pri menovaní lekárom. Pečate v pupku nemusia nevyhnutne súvisieť s onkológiou, ale v každom prípade vyžadujú pozornosť a ošetrenie.

Terapeutické opatrenia

Techniky vyberie výlučne ošetrujúci lekár. Lieky je možné predpisovať podľa výsledkov diagnostiky, iných štúdií, testov, krvných a močových testov. Napríklad, ak sa zistí prietrž, je potrebná úprava, čo znamená chirurgický zásah. Hlavnou vecou nie je dať patológii šancu na ďalší rozvoj.

Okrem toho sa v prípade hernie u dojčiat v pupočnom kruhu odporúča masáž, kladenie dieťaťa častejšie na brucho, nanášanie medenej mince na pupok.

Periupikálna pupočná kýla je typ kýly bielej línie brucha. Vyskytuje sa pomerne často. V súvislosti s umiestnením, konkrétne - pri pupku, je taký výbežok niekedy zamieňaný s pupočnou kýlou.

Biela čiara brucha sa nachádza v strede brušnej zóny a oddeľuje pravé a ľavé brušné svaly. Názov dostal vďaka farbe vláknitej štruktúry kolagénneho spojivového tkaniva.

Medzi druhy vyčnievajúce z bielej línie brucha patria:

 • nadbrušku;
 • medzi xiphoidným procesom a pupkom;
 • pupočnej;
 • hypogastric;

Najbežnejšou operáciou bielej línie brucha sú epigastrické a pupočné kýly.

Diagnóza vytvoreného kužeľa

Na rozlíšenie hrbole od prietrže a nádoru musíte podstúpiť plnohodnotnú diagnózu pozostávajúcu z inštrumentálnych vyšetrení a analýz. Začnú vyšetrenie lekárom - palpátom špecialistom a vykoná predbežnú diagnostiku. Pri úvodnom vyšetrení existuje vysoká pravdepodobnosť, že lekár identifikuje prietrž a môže okamžite predpísať liečbu.

Medzi inštrumentálne metódy rozlišujeme: röntgen, ultrazvuk na identifikáciu poškodenia orgánov, CT, röntgen, angiografia, kolonoskopia s podozrením na črevnú patológiu. Ak sa lekár domnieva, že existujú problémy so žalúdkom, vyžaduje sa FGDS..

Z laboratórnych testov - biochémia krvi, všeobecné vyšetrenie krvi a moču, ako aj biopsia nádorového tkaniva. Iné testy sa robia zriedka, iba s rozšíreným obrazom patológie, ak je spojený s hormónmi alebo inými oblasťami.

Liečebné metódy

Liečba kužeľov v pupku do značnej miery závisí od preukázanej príčiny. V niektorých prípadoch je nutná lieková terapia bez chirurgického zákroku. U iných, napríklad pri porušení prietrže alebo obštrukcie čriev, je potrebná chirurgická pomoc.

Osobitná pozornosť si vyžaduje pupočníkovú prietrž nájdenú u novorodencov:

 • po nastavení a vykonaní operácie sa dieťaťu predpíše terapeutická masáž;
 • antibiotická terapia sa často vykonáva na prevenciu komplikácií;
 • v nemocnici pokračuje terapia s použitím liekov, kým je dieťa stabilné.

Ak sa zistí divertikulitída dospelých, apendicitída, akútne črevné patológie, vyžaduje sa aj nemocničná starostlivosť. Obzvlášť nebezpečné sú také podmienky, ako je vytvorenie aneuryzmy brušnej aorty - kedykoľvek to môže prasknúť a viesť k smrti.

Aby sa zabránilo fistule a ofalhalitíde u novorodencov, je potrebné ošetriť pupočnú ranu furatsilinom alebo brilantnú zelenú. A aby sa eliminovalo riziko prietrže, je dôležité monitorovať stolicu dieťaťa a predchádzať zápche.

Príčiny zhutnenia u detí

Pupková kýla sa tiež nazýva paraumbilikálna a nachádza sa bezprostredne nad pupkom.
Preto je často zamieňaný s pupočníkovou formáciou. Pri externom predbežnom vyšetrení je pre chirurgov dokonca ťažké okamžite pomenovať typ výčnelku.

Hlavnou charakteristickou črtou je, že prietrž pupka je priamo v pupku a má otvorený pupočný kruh..

Pupková kýla je zreteľne pociťovaná počas hmatu, to znamená hmatu formácie. Cítite, že herniálny prsteň je umiestnený mierne nad pupkom. Preto názov výčnelku. V tomto prípade môže byť krúžok úplne uzavretý. Preto je takéto spadnutie takmer nemožné napraviť a nezmizne so zmenou polohy tela.

Stáva sa, že tento jav nemá výrazné príznaky. Môže to spôsobiť bolesť. Najčastejšie sa to však spája s latentnými formami choroby. V takomto prípade iba lekár môže urobiť presnú diagnózu..

V každom prípade, ak sa v bruchu a pupku zistí nádorový výčnelok, mali by ste sa poradiť s chirurgom.

príznaky

Spravidla sa príznaky pupočnej kýly objavujú postupne. Najčastejšie sa objavujú po fyzickej námahe - pri behu, zdvíhaní závaží, športovaní. Symptómy sú tiež výraznejšie v prípade chronickej zápchy alebo dlhodobého kašľa..

 • výstupok cez pupok;
 • kreslenie bolesti a nepohodlia v bruchu počas námahy;
 • vo svaloch je stredná línia brucha;
 • niekedy nevoľnosť, plynatosť.

Ak sa bolesti brucha a oblasti pupka zhoršujú, objaví sa ťažká nevoľnosť a zvracanie, môže to spôsobiť porušenie. V takom prípade musíte okamžite zavolať sanitku.

Liečba paraumbilikálnej prietrže

Umbilikálna prietrž, rovnako ako ktorákoľvek iná biela línia brucha, nereaguje dobre na konzervatívnu liečbu. Preto sa rovnako ako každá iná prietrž lieči výlučne chirurgicky.

Naliehavosť operácie a povaha liečby závisí od jej veľkosti, bolesti, rizika porušenia. Je dôležité si uvedomiť, že v priebehu času môže rásť a prietrž hernia je natiahnutý. Môže to komplikovať operáciu..

Prietrž pri pupku sa najčastejšie odstraňuje hernioplastikou..

Tvrdá guľa alebo rana pod kožou - spôsobuje

Zhirovik je benígna formácia, hmatateľná ako mäkká hrudka s priemerom 10 mm až 20 cm. Lipóm v pupku je menej častý ako rovnaké nádory na hrudi a chrbte. Zhirovik spôsobuje nepohodlie a bolesť pri dosahovaní veľkých rozmerov. Jedným z významných rozdielov je pomalý rast, nedostatok vylučovacích kanálikov a zápal, udržiavanie pohyblivosti kože pri zhutňovaní.

Ateróm nastáva v prípade zablokovania vylučovacieho kanála mazovej žľazy. Cysta je zrejmá ako tuberkulóza na koži. Priemer aterómu dosahuje 1–3 cm, vo vnútri je soľná hmota. V hornej časti vidíte tmavý bod alebo malú dieru - upchatý kanál.

Konzervatívna liečba nepomôže „resorpcii“ lipómov a aterómov. Tesnenie sa odstráni v prípadoch, keď sa jeho veľkosť zväčší, začne sa zápal, objaví sa kozmetický nepohodlie. Chirurgia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii; hospitalizácia pacienta sa nevyžaduje.

Je nevyhnutné navštíviť lekára, ak sa pečať pri pupku zväčšuje, stáva sa tvrdou a bolí. Takéto zmeny sa vyskytujú počas tvorby benígneho nádoru obsahujúceho tukové tkanivo a krvné cievy (angiolipómy). Zhubný nádor - liposarkóm - sa vyvíja ako rakovina mäkkých tkanív. Pod lipómom a aterómom sú „maskované“ lymfadenitída, dermatosarkóm a hygróm..

Zhirovik je benígna formácia, hmatateľná ako mäkká hrudka s priemerom 10 mm až 20 cm. Lipóm v pupku je menej častý ako rovnaké nádory na hrudi a chrbte. Zhirovik spôsobuje nepohodlie a bolesť pri dosahovaní veľkých rozmerov. Jedným z významných rozdielov je pomalý rast, nedostatok vylučovacích kanálikov a zápal, udržiavanie pohyblivosti kože pri zhutňovaní.

Ateróm nastáva v prípade zablokovania vylučovacieho kanála mazovej žľazy. Cysta je zrejmá ako tuberkulóza na koži. Priemer aterómu dosahuje 1–3 cm, vo vnútri je soľná hmota. V hornej časti vidíte tmavý bod alebo malú dieru - upchatý kanál.

Je nevyhnutné navštíviť lekára, ak sa pečať pri pupku zväčšuje, stáva sa tvrdou a bolí. Takéto zmeny sa vyskytujú počas tvorby benígneho nádoru obsahujúceho tukové tkanivo a krvné cievy (angiolipómy). Zhubný nádor - liposarkóm - sa vyvíja ako rakovina mäkkých tkanív. Pod lipómom a aterómom sú „maskované“ lymfadenitída, dermatosarkóm a hygróm..

Na tvár

Šišky sa bežne nazývajú akékoľvek husté podkožné masy. Môžu byť lokalizované na rôznych miestach - na hlave, krku, pažiach a nohách, v slabinách, na chrbte alebo na hrudi, môžu sa objaviť kvôli úrazu alebo bez zjavného dôvodu. Aby sme včas rozpoznali príznaky nebezpečných chorôb, naučíme sa rozoznávať typy kužeľov a príčiny ich výskytu.

Bump

Najnebezpečnejšou a najznámejšou možnosťou od detstva sú hrče z modriny. Zvyčajne sa objavujú na hlave alebo kolenách a nahrádzajú hematóm..

Na týchto miestach, pod kožou, nie je takmer žiadne tukové tkanivo, kde po zranení krv z prasknutých kapilár.

Po zranení tekutina zostáva v priestore medzi lebkou a pokožkou a na vonkajšej strane vyzerá ako hustý ružovkastý opuch..

Edém ustupuje spravidla 3 až 5 dní po zranení. Tento proces je možné urýchliť pomocou studených obkladov, dekongestantných gélov a mastí. Ak hrbolka nebude trvať dlhšie ako týždeň, obráťte sa na lekára: môže to znamenať kalcifikáciu hematómu.

Lymfatické uzliny sú umiestnené na krku, pod collarbones, podpazušie, pod hrudníkom, vo vnútri lakťov a pod kolenami, v slabinách a na bruchu. Sú to zaoblené uzly umiestnené v blízkosti krvných ciev..

Pri imunitných, infekčných a nádorových ochoreniach sa zväčšujú lymfatické uzliny. Tento proces sa nazýva lymfadenitída. Opuchnuté lymfatické uzliny vyzerajú ako kužele, ktorých veľkosť závisí od intenzity zápalového procesu.

Lymfatické uzliny zväčšené pri akútnych respiračných vírusových infekciách alebo chrípke vymiznú, len čo telo infekciu prekoná. Ale ak je lymfadenitída sprevádzaná vysokou horúčkou alebo je asymptomatická - je to príležitosť okamžite sa poradiť s lekárom.

Lipóm rastie pomaly, ale dosahuje veľké rozmery, chirurgicky sa vyliahne, pretože vyzerá neesteticky a môže narušiť činnosť iných orgánov..

Tento typ cysty kože sa vytvára pri upchatí mazových žliaz. Veľkosť okrúhlych šišiek sa môže meniť od 0,5 do 5 cm V normálnom stave je tento ateróm bezbolestný, ale v prípade infekcie môže kondenzovať, zväčšiť sa a dokonca preniknúť do dermy, ktorá je plná abscesu. Epidermálne cysty sú lokalizované v temene hlavy, na tvári, chrbte, bokoch a pleciach.

Mazová cysta sa odstráni laserovým lúpaním alebo chirurgickým zákrokom, otvorením na najviac vyčnievajúcom mieste a odstránením mazovej kapsuly. Potom sa rana šije a zakryje antiseptickým obväzom.

dermatofibrom

Mechanizmus tvorby tohto benígneho nádoru nie je známy, ale lekári zistili, že môže spôsobiť trauma alebo chronické kožné ochorenie. Šišky dermatofibromu sú malé (do 1 cm), hladké a husté, nahnedlé; sa môžu vyskytovať v celom tele, ale najčastejšie sa vyskytujú na pleciach a dolnej časti chrbta.

Tieto nádory nikdy nezhubia a zriedka vyžadujú liečbu. Ak sa pacientovi nepáči vzhľad dermatofibromy, chirurgicky sa odstráni alebo vyhorí tekutým dusíkom.

Nádor zriedka poskytuje metastázy, čo poskytuje priaznivú prognózu liečby. Úplné zotavenie po komplexnej liečbe sa pozoruje u 30 - 40% pacientov.

fibrosarkómu

Tento opuch mäkkého spojivového tkaniva sa vyskytuje pomerne zriedka a postihuje najmä ženy vo veku 30 - 40 rokov. Môže byť lokalizovaný na pleciach, bokoch alebo krku. Fibrosarkóm sa vyvíja v hrúbke svalov, takže nadobúda tvar kužeľa, ktorý už dosahuje dostatočne veľkú veľkosť. Na dotyk je nádor pevný, guľatý, bezbolestný. Malé hľuzy môžu byť hmatné..

V porovnaní s inými nádormi mäkkých tkanív je prognóza úplného zotavenia v tomto prípade priaznivá.

Ak ste sa cítili elegantne pod kožou a ste pevne presvedčení, že na tomto mieste nemáte modriny, dohodnite si stretnutie s lekárom. Bezpečnosť tohto vzdelania môže potvrdiť iba úplná skúška..

Každý novotvar kdekoľvek v ľudskom tele vedie nielen k šialenstvu, ale aj k panike. Obzvlášť znepokojujúce je, ak sa na chrbte nachádza pod kožou hrbolček. Vyžaduje si to odstránenie? Určite áno. Nezáleží na tom, či máte pocit nepohodlia alebo bolesti. Každý rast môže kedykoľvek prerásť do malígnej formácie..

Každý novotvar kdekoľvek v ľudskom tele vedie nielen k šialenstvu, ale aj k panike

Šišky na tele pod kožou osoby sa môžu objaviť kedykoľvek, bez ohľadu na vek, u žien, u mužov a u detí vrátane. Vyznačujú sa externými údajmi a rozdeľujú sa na typy.

 1. Prvým na zozname je hemangiom. Rast tejto tvorby je vyvolaný krvnými cievami, ktoré sa začínajú abnormálne vyvíjať pod kožným tkanivom. K zvýšeniu dochádza rýchlo a po chvíli začne vyvíjať tlak na susedné tkanivá. Hemangiómy sa môžu vyvíjať od narodenia.
 2. Druhým je lipóm. Ľudia nazývajú novotvar wen. Takýto rast sa vyvíja z tuku ľudského tela. Zároveň nespôsobuje vôbec žiadnu bolesť. Na palpácii je pletenec mäkký, schopný pohybu v akomkoľvek smere pod kožou. Nevýhodou je, že lipóm sa môže zväčšiť na objemové veľkosti. Väčšinou sa vyvíja bližšie k chrbtici a perineálnym stavcom. Lipóm sa vyvíja z ľudského tela
 3. Ateróm alebo inými slovami cysta, ktorá sa vyvíja v mazových žliazach. Často sa stretávali so vzdelávaním. Vyžaduje si jasnú operáciu.
 4. Osteóm a osteoblastóm. Tieto benígne nádorové subkutánne formácie. Pomaly rastú a nikdy degenerujú na malígne. Tvorba rastu môže byť asymptomatická a niekedy sprevádzaná bolesťou.
 5. Osteosarkóm. Bežný zhubný proces, ktorý sa vyskytuje priamo v kostnom tkanive. Príčiny vzhľadu - chronická osteomyelitída.

Do dnešného dňa lekári nemôžu s istotou povedať a uviesť príčiny patológie. Samozrejme, z väčšej časti sú to benígne kužele.

V modernej lekárskej praxi však nie je neobvyklý osteosarkóm. Konkrétne to, čo sa objavilo na chrbte, je možné iba po dôkladnom štúdiu a diagnostike.

Povinná je skúška odborníkom, ktorý vymenuje všetky potrebné typy skúšok.

Vzhľad každého druhu je odlišný..

 • Faktory prostredia, hormonálna nerovnováha a dokonca aj niektoré lieky môžu vyvolať tvorbu hemangiómov. Existujú prípady, keď choroba, ktorú matka utrpí počas tehotenstva, stimuluje rast už počas dospievania dieťaťa..
 • Provokátorom lipómov môže byť intoxikácia, nesprávny metabolizmus, zranenia chrbtice, neaktívny životný štýl..
 • Osteomy sa najčastejšie tvoria u mužov a považujú sa za dedičné ochorenie..

Kus na chrbte môže narásť jeden alebo viac

 1. Zhoršená sekrécia mazu, metabolizmus a hormonálne zmeny.
 2. Drobné poranenia vlasových folikulov alebo mazových žliaz.
 3. Vrodené chyby a dedičný faktor.
 4. Rozlomenie olejového tesnenia.

Divertikulum - výčnelok čreva

Toto ochorenie pripomína prietrž v tom zvláštnom vrecku, ktoré sa tvorí v stene čreva. V týchto divertikloch zostávajú uviaznuté zvyšky jedla, čo prispieva k rastu baktérií a húb. Zápalový proces sa nazýva divertikulitída. Najčastejšie s touto chorobou je pečať pri pupku vľavo, bolesť v rovnakej oblasti brucha. Teplota stúpa, zápcha sa strieda s hnačkou. Každý desiaty pacient si všimne krv vo výkaloch na toaletnom papieri.

Konzumácia mäsa a cukroviniek prispieva k rozvoju choroby na úkor rastlinných potravín bohatých na vlákninu. Najčastejšie sa divertikula tvorí v ľavej polovici hrubého čreva a v sigmoidálnom hrubom čreve. Veľký výrastok podobný prietrži môže dosiahnuť dĺžku 0,5 až 12 cm a jeho dutina má veľkosť veľkého jablka. Zničenie steny divertikula vedie k zápalu brušnej dutiny, intoxikácia vedie k malígnej degenerácii.

Znaky divertikulitídy sú tiež charakteristické pre ďalšie choroby brušných orgánov. Napríklad v dolnej ľavej časti pupka je bolesť a niekoľko dní nezmizne. Pocity bolesti sa zosilňujú kašľom, kýchaním, fyzickou námahou. V stolici je porucha stolice, mierny výtok krvi. Ambulantná a hospitalizovaná divertikulitída je liečená antibiotikami. V niektorých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok..

Konzumácia mäsa a cukroviniek prispieva k rozvoju choroby na úkor rastlinných potravín bohatých na vlákninu. Najčastejšie sa divertikula tvorí v ľavej polovici hrubého čreva a v sigmoidálnom hrubom čreve. Veľký výrastok podobný prietrži môže dosiahnuť dĺžku 0,5 až 12 cm a jeho dutina má veľkosť veľkého jablka. Zničenie steny divertikula vedie k zápalu brušnej dutiny, intoxikácia vedie k malígnej degenerácii.

Zhubné nádory

Metastázy rakovinových nádorov vnútorných orgánov sú menej časté ako iné typy pečatí v blízkosti pupka. Objavila sa uzlina alebo iné tesnenie v hrúbke kože brucha. Najskôr to pacient cíti pevne v blízkosti pupka, ale zriedka sa sťažuje na bolesť. Stáva sa, že povrch kože nad nádorom stmavne a olupuje sa. Sarkóm sa vyvíja pod kožou, lymfóm v oblasti lymfatických uzlín.

Známky malignity:

 • pálenie nádoru s pokožkou, nečinnosť;
 • zvýšenie najbližších lymfatických uzlín;
 • krvácanie z kože pri ohnisku;
 • nerovnaké hranice;
 • rýchly rast.

Ak sa hrudka v oblasti pupka obťažuje, potom najskôr idú k chirurgovi. Ak existuje podozrenie na zhubnú degeneráciu, dohodnú sa stretnutie s onkológom. Môžete ísť na návštevu miestneho terapeuta, lekár vám povie, ktorých odborníkov ešte treba navštíviť.

Metastázy rakovinových nádorov vnútorných orgánov sú menej časté ako iné typy pečatí v blízkosti pupka. Objavila sa uzlina alebo iné tesnenie v hrúbke kože brucha. Najskôr to pacient cíti pevne v blízkosti pupka, ale zriedka sa sťažuje na bolesť. Stáva sa, že povrch kože nad nádorom stmavne a olupuje sa. Sarkóm sa vyvíja pod kožou, lymfóm v oblasti lymfatických uzlín.

Omphalitída - choroba v pupku u dojčiat

Infekcia nezahojenej pupočnej šnúry u novorodenca vedie k zápalu, hnisavému výpotku, intoxikácii tela dieťaťa. Môžu sa vyskytnúť závažné komplikácie, ako je flegmon, peritonitída alebo sepsa..

Liečba jednoduchej formy ochorenia zahrnuje ošetrenie pupka vatovým tampónom navlhčeným peroxidom vodíka 3-4 krát denne. Potom prešli na furatsilín, žiarivo zelený, chlorofylipt. Kúpajú dieťa v slabom roztoku manganistanu draselného. Naneste Vishnevského masť na oblasť pupka, podajte lekárovi detské antibiotiká.

Utesnenie v pupku môže byť spôsobené nahromadenými plynmi, zápalom brušnej steny alebo výskytom rôznych novotvarov. Ak hrudka v žalúdku dlho nezmizne, mali by ste sa poradiť so špecialistom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pokiaľ si pamätám, môj otec vždy trpel vysokým krvným tlakom. Najprv sa pokúsil túto chorobu ignorovať, kým mu pri vyšetrení nebola diagnostikovaná hypertenzia.
Poznáte výraz „výčnelok“? Nebuďte prekvapení, ak to budete počuť prvýkrát. Neodporúčame sa však radovať s predstihom: vyčnievanie, podobne ako mnoho chorôb chrbtice, sa často prejavuje v čase, keď ochorenie už dosiahlo vážny stupeň vývoja.
Akákoľvek operácia vykonaná osobou, bez ohľadu na jej zložitosť alebo chorobu, z ktorej je vykonaná, vyžaduje ukončenie rehabilitačného procesu. V závislosti od mnohých ukazovateľov, ako je vek pacienta, jeho návyky, postava a iné, sa rehabilitácia líši v závislosti od času..