loader

Ako rozpoznať a liečiť burzitídu bedier?

Toto ochorenie sa dá ľahko liečiť, ak sa zápal nestane chronickým. Pri stanovení diagnózy je dôležitá diferenciálna diagnostika, pretože trocharteritída je podobná artróze bedrového kĺbu.

príčiny

Stehno je jedným z najväčších a najodolnejších v ľudskom tele. Svaly a šľachy sú k nemu pripojené. Body pripojenia sú výčnelky kostí - veľký a malý trochanter, takže sa choroba nazýva aj trochanterická burzitída bedrového kĺbu..

Príčiny choroby:

 • nadmerná fyzická námaha na bedrový kĺb;
 • ťažké poranenie alebo poranenie bedra;
 • sedavý spôsob života;
 • nadváha;
 • endokrinné choroby;
 • narušenie metabolických procesov;
 • infekčné a vírusové choroby;
 • hormonálna nerovnováha u žien;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • deformujúca osteoartróza bedrových kĺbov;
 • tuberkulóza;
 • osteochondróza bedrovej chrbtice;
 • systémová osteoporóza.

Trochanteritída je po 30 rokoch postihnutá predovšetkým ženami. Častejšie sa ochorenie vyskytuje pod vplyvom niekoľkých faktorov naraz.

Príznaky a typy

Pri trochanteritíde sa vyskytuje zápal ženských šliach, kostné tkanivo a synoviálny vak bedrového kĺbu sú priamo zapálené..

Porážka väčšieho trochanteru stehennej kosti môže byť obojstranná, častejšie sa však diagnostikuje so zápalom pravého alebo ľavého stehna. Hlavným príznakom trochanteritídy je bolesť pri chôdzi, behu alebo fyzickej námahe. Častejšie bolesť ustupuje v pokoji, ale môžu sa obnoviť, keď ležia na jednej strane. Pod tlakom tela sa bolesť zosilňuje, čo môže dať oblasti slabín.

Okrem bolesti vo väčšine prípadov neexistujú žiadne ďalšie príznaky. Mobilita bola uložená.

V závislosti od etiológie pôvodu sa vyskytuje trochanteritída bedra:

 • Aseptické. Táto odroda je najbežnejšia. Zápal je neinfekčného pôvodu. Aseptická trocharteritída sa vyskytuje v dôsledku preťaženia kĺbového kĺbu, poranení bedra, osteoporózy, obezity, metabolických porúch, endokrinného systému a iných chronických chorôb..
 • Septik (infekčný). Jeho vzhľad je vyvolaný vírusmi a baktériami, ktoré vstupujú do periartikulárnych tkanív krvou alebo cez otvorené rany. Z patogénu sa často stáva stafylokok. Pravdepodobnosť abscesov je vysoká, telesná teplota stúpa.
 • Tuberkulózne. Tento druh choroby je zriedkavý, iba u pacientov infikovaných tuberkulóznym bacilom. Menej časté u detí. V mieste lézie sa nachádza miesto hyperémie a opuchu.


Špecifickosť prejavov burzitídy bedrového kĺbu tiež závisí od povahy priebehu choroby. Akútna trocharteritída sa prejavuje syndrómom silnej bolesti. Bolesť sa objaví náhle, ale je tolerovateľná. So zvýšeným zápalovým procesom a hnisaním je bolesť silná. Bolesť zosilňuje tlak na stehno. Telesná teplota môže stúpať.

Pri chronickej trochanteritíde bedra sú príznaky mierne. Telesná teplota sa nezvyšuje. Bolesť pri chôdzi a fyzickej námahe nie je tak výrazná ako v akútnom štádiu, ale naruší ju nočná bolesť.

Chronická burzitída trochanterickej chrbtice sa prejavuje miernou, ale konštantnou bolesťou, akútnou formou - periodickou.

Kto lieči trochanteritídu?

Ortopedický a traumatológ sa podieľa na diagnostike a liečbe veľkej trochanterovej burzitídy.

diagnostika

Diagnóza je ťažká, pretože okrem bolesti neexistujú žiadne ďalšie sťažnosti. Po prvé, trocharteritída bedra sa líši od artrózy. Za týmto účelom sa uskutočňujú rotačné pohyby v oblasti kĺbu. Bolesť by nemala chýbať. Bolesť sa vyskytuje iba pri pohmate, ako aj pri ležaní na vašej strane.

Lekár vykoná dôkladné vyšetrenie, požiada pacienta, aby stál na pravej strane a potom na ľavej nohe, aby zistil zmeny polohy bokov..

Trocharteritída bedrového kĺbu sa líši od burkitídy iliak-lastúry. Príznaky týchto druhov zápalového procesu sú veľmi podobné. Pri burzitíde iliakálna lastúra je tiež cítiť bolesť v stehne, ktorá sa zosilňuje, keď sú kolená ohnuté a neviazané, napríklad pri vstávaní zo stoličky..

Na potvrdenie diagnózy sú predpísané laboratórne a inštrumentálne diagnostické metódy. Najviac informatívne sú:

 • všeobecná a biochemická analýza krvi, reumatické testy;
 • Rádiografia bedra
 • ultrazvuk
 • MRI alebo CT.


Pri trochanteritíde podľa výsledkov röntgenového, ultrazvukového, počítačového alebo magnetického rezonancie nebudú chýbať anomálie..

liečba

Liečba burzitídy bedrového kĺbu môže byť konzervatívna a rýchla. Čím skôr pôjdete do nemocnice, tým rýchlejšie sa zotaví.

Úspešnosť liečby do značnej miery závisí od dodržiavania režimu. Počas liečby je dôležité zabezpečiť kompletný zvyšok postihnutej končatiny. Pri cvičení sa zvyšuje zápal.

Obmedzenie motorickej aktivity je uvedené na obdobie 1 až 6 mesiacov. Po zotavení musí pacient dodržiavať súbor preventívnych opatrení a viesť zdravý životný štýl..

fyzioterapia

Ochorenie môžete liečiť pomocou fyzioterapeutických procedúr:

 • magnetoterapia;
 • elektroforéza;
 • fonoforézou;
 • UHF;
 • terapia rázovými vlnami;
 • laserová terapia;
 • aplikácie parafínu a ozokeritu.

Fyzikálna terapia a masáže majú dobrý účinok. Cvičenia vyberá lekár. Pomáhajú posilňovať muskulo-väzivový aparát, zlepšujú krvný obeh a obnovujú kostné tkanivo.

Fyzikálna terapia je prevencia obnovenia zápalového procesu.

Fyzioterapeutické postupy sú indikované súčasne s liečbou liekom. Zvyšujú účinok liekov a zabraňujú relapsom..

Lieky

Lieky na trochanteritídu bedra zahŕňajú:

 • Použitie protizápalových liekov. Applied Diclofenac, Ortofen, Movalis.
 • Užívanie liekov proti bolesti. Ak je trochanteritída bedrového kĺbu sprevádzaná silnou bolesťou, nemôžete sa obísť bez Ketanov, Ketoprofen alebo Dexalgin..
 • Používanie vitamínov a vápnikových prípravkov. Na posilnenie kostného aparátu sú vhodné Calcemin a Calcium D3.

Ak je trochantitída bilaterálna a zanedbávaná, potom je účinná periartikulárna blokáda. Protizápalové lieky, ako je kenalog, hydrokortizón alebo diprospan, sa injikujú do oblasti stehien..

chirurgia

Ak je všetko veľmi vážne a lieková terapia nie je účinná, vykonáva sa chirurgická liečba burzitídy bedrového kĺbu. Indikácie pre chirurgickú liečbu sú hnisavé zápalové procesy.

Ohniská hnisania sa otvoria, dutina sa vypustí a premyje antiseptikami.

komplikácie

Trocharteritída je zriedka sprevádzaná komplikáciami. Prognóza nie je priaznivá s zanedbávanou infekčnou alebo tuberkulóznou formou. Vysoká pravdepodobnosť zdravotného postihnutia.

Negatívne účinky sú tiež možné, ak sa nelieči. V tomto prípade sa akútna forma stáva chronickou, existuje vysoká pravdepodobnosť adhezívnej kapsulitídy, ktorá vedie k úplnej imobilizácii bedrového kĺbu. Ak chcete obnoviť pohyblivosť kĺbového kĺbu, bude sa musieť uchýliť k chirurgickým technikám.

prevencia

Všetky preventívne opatrenia sú zamerané na predchádzanie účinkom provokujúcich faktorov. Aby sa predišlo tejto chorobe, je potrebné dodržiavať tieto tipy:

 • Kontrolná hmotnosť. Nemalo by sa povoliť prudké zvýšenie telesnej hmotnosti o viac ako 5 kg. Toto je veľká záťaž bedrového kĺbu..
 • Mali by ste sa vyhnúť dlhým statickým bokom. Potrebujete striedať státie a sedenie.
 • Cvičte, aby ste posilnili svoju bedrovú hmotu.
 • Pri vrodených ortopedických patológiách, napríklad s rôznymi dĺžkami nôh, sa oplatí zvoliť špeciálnu obuv.
 • Je potrebné opustiť vzpieranie a nadmernú fyzickú aktivitu..

Pri bolestiach bedrového kĺbu by ste mali navštíviť lekára a podstúpiť vyšetrenie. Trocharteritída nie je závažné ochorenie. Liečba je ľahká, ak ju objavíte v počiatočnej fáze..

Pri trochanteritíde je prognóza priaznivá. Zotavenie závisí od včasnosti lekárskej starostlivosti.

Burzitída bedier - príznaky a liečba

Burzitída bedrového kĺbu je bežné ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku zápalu synoviálneho vaku. Periartikulárny alebo synoviálny vak je kĺbový vak, ktorý zabraňuje treniu medzi vyčnievajúcimi časťami kostí, svalov a šliach. Synoviálne vaky sú naplnené gélovou tekutinou a v skutočnosti zohrávajú úlohu tlmičov nárazov, čo znamená, že zabezpečujú prirodzené hladké pohyby bedrového kĺbu..

Tento veľký kĺb obklopujú na všetkých stranách tri batohy. Zápalný proces sa môže vyvinúť v ktoromkoľvek z nich. Pretože bedrový kĺb má najväčšiu záťaž, vyvíjajú sa najčastejšie rôzne patologické procesy vrátane burzitídy. Bursitída sa má liečiť v skorých štádiách, až kým nie sú postihnuté svaly a kosti, a to zahŕňa včasnú návštevu lekára a prísne dodržiavanie odborných termínov. Okrem toho je to jedna z tých patológií, ktorých diagnóza nie je komplikovaná ani vo veľmi raných štádiách vývoja..

Najčastejšie sa okolo bedrového kĺbu vynášajú tri synoviálne vaky.

Druhy chorôb

Zápalový proces sa môže vyvinúť v akomkoľvek vaku umiestnenom vedľa bedrového kĺbu:

 • trochanterická burzitída (zápal trochanterického vaku). Nachádza sa pri ražni stehennej kosti. Ak sa vyvinie trochanterická burzitída, príznaky patológie sa prejavia v blízkosti vonkajšieho výčnelku kosti;
 • Burkitída hrebeňa v lícnej kosti je zápal vaku, ktorý sa nachádza pred bedrovým bedrovým svalstvom. Táto forma ochorenia sa vyznačuje charakteristickým opuchom na prednom femorálnom povrchu;
 • ischiatická burzitída, ktorá je dôsledkom zápalu sedacieho vaku umiestneného v sedacieho tuberkulátu. Ochorenie je charakterizované bolesťou, ktorá sa zhoršuje predĺžením nohy.

Častejšie ako iné formy sa diagnostikuje trochanterická burzitída. Ženy v ohrození sú ohrozené. Pľuvateľná burzitída bedrového kĺbu sa u žien často vyvíja v dôsledku anatomických rysov panvy, ktoré prispievajú k väčšiemu treniu mäkkých tkanív na trochanteri femuru..

príčiny

Burzitída bedrového kĺbu sa najčastejšie vyskytuje pri zvýšenom zaťažení kĺbov v dôsledku obezity. Zmeny tkaniva súvisiace s vekom tiež zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji burzitídy, takže starší ľudia by mali byť obzvlášť opatrní o svoje zdravie.

Predispozičné faktory vyvolávajúce burzitídu bedrového kĺbu sú:

 • Choroby chrbtice, ako je artritída bedrovej chrbtice, skolióza;
 • Rôzne dĺžky dolných končatín, ak je jeden kratší ako druhý o 2 cm alebo viac. V tomto prípade dochádza k narušeniu chôdze a dochádza k podráždeniu periartikulárneho trochanterického vaku;
 • Zranenia a mikro-zranenia, ktoré sa vyskytnú pri páde, jazde na bicykli, ako aj pri dlhšom pobyte v rovnakej polohe;
 • Anamnéza chirurgie bedrového kĺbu;
 • Protézy bedier;
 • Reumatoidná artritída;
 • Kostné ostrohy a kalcifikácie v šliach.

Príznaky choroby môžu byť vyjadrené rôznymi spôsobmi, hlavné sú uvedené nižšie.

príznaky

Príznaky burzitídy bedrového kĺbu tvoria typický klinický obraz a umožňujú lekárovi okamžite podozrenie na burzitídu pri návšteve pacienta a predstavuje nasledujúce ťažkosti:

 • Akútna, niekedy pálivá a veľmi intenzívna bolesť, lokalizovaná vo vonkajšom stehne. V priebehu času sa príznaky bolesti stanú tupými, ale bolesť môže vyžarovať aj do iných častí stehna;
 • Posilnenie syndrómu bolesti počas obvyklého zaťaženia: s flexiou a predĺžením stehna, ako aj po dlhodobom sedení na tvrdom povrchu;
 • Výrazné zvýšenie bolesti pri chôdzi a stúpaní po schodoch, ktoré je charakteristické zápalom trochanterovej burzitídy;
 • Opuch v oblasti zápalu.

Príznaky bolesti sú najčastejšie dôvodom skorej návštevy lekára, pretože úplne zbavujú človeka jeho obvyklého života.

Symptómy spolu prinášajú značné nepohodlie a obmedzujú pohyblivosť kĺbov. Ak začnete s liečbou burzitídy hneď pri prvých známkach jej rozvoja, zápaly a nepríjemné príznaky sú úplne reverzibilné a bez komplikácií zmiznú..

diagnostika

Diagnóza choroby spravidla nie je zložitá. Príznaky tohto ochorenia posudzuje lekár v prvom rade. Intenzita a lokalizácia bolesti, frekvencia výskytu a jej povaha sú povinné.

Je dôležité pochopiť, že v prípade neexistencie včasnej liečby sa patologický proces rýchlo rozšíri do okolitých tkanív.

Liečba burzitídy bedrového kĺbu

Liečba burzitídy je charakterizovaná integrovaným prístupom a je rozdelená na drogy a drogy. Diagnóza burzitídy v neskorom štádiu môže byť ukončená iba chirurgickou liečbou.

Konzervatívne liečby zahŕňajú:

 • obmedzenie fyzickej aktivity;
 • použitie ortopedických zariadení uľahčujúcich chôdzu: palice, barle;
 • nanášanie sadrových odliatkov (v niektorých prípadoch sa odporúča);
 • vymenovanie fyzioterapeutickej liečby (elektroforéza, ultrazvuk, UHF).

Liečba liekom zahŕňa komplexný účinok na zápalové procesy s liekmi (tablety, roztoky na intraartikulárne podanie):

 • nesteroidné lieky s protizápalovými a analgetickými účinkami (tablety Nimesil, indometacín);
 • hormonálne lieky, ktoré sa injikujú do synoviálnej dutiny, keď sa pozorujú príznaky silnej bolesti (Kenalog-40, Hydrokortizón).

Blokovanie bedier - efektívny a rýchly spôsob odstránenia bolesti.

Keď sa vo vaku hromadí značné množstvo exsudátu, tekutina sa čerpá pomocou špeciálnej injekčnej striekačky a do dutiny sa pridávajú lieky, aby sa zabránilo pripojeniu infekcie. S rozvojom hnisavej burzitídy je indikovaná punkcia alebo chirurgický zákrok, ktorý spočíva v otvorení synoviálnej dutiny a odstránení hnisu, po ktorom nasleduje ošetrenie podľa schémy hnisavých rán..

Chronická burzitída posttraumatického typu sa lieči rýchlo, je však potrebné si uvedomiť, že táto forma choroby často spôsobuje relapsy. Najlepšou prevenciou exacerbácií v tomto prípade je maximálne vylúčenie situácií, ktoré môžu viesť k traume do synoviálneho vaku..

Chirurgický zákrok na odstránenie synoviálnej dutiny je predpísaný pacientom, u ktorých konzervatívna a lieková terapia nepriniesla požadovaný účinok..

Alternatívne metódy liečby

Mnoho pacientov praktizuje ľudové lieky. Lekári odporúčajú neodmietnuť hlavnú liečbu a liečiť metódy „babičky“ ako ďalšie metódy na liečbu burzitídy..

Účinné ľudové lieky v liečbe burzitídy sú:

 • teplé obklady na základe odvarov liečivých rastlín: ľubovník bodkovaný, rebríček, lopúcha, harmanček;
 • komprimáciu zahriatych ľanových semien na spojovacej ploche;
 • tinktúry medu a octu: 1 lyžica medu a 1 lyžička octu jablčného muštu sa chová v pohári horúcej vody a tento liek sa užíva každý deň;
 • aplikovanie chladu na bolesť, ako je fľaša chladenej vody zabalená do tenkej utierky.

Liečba burzitídy bedrového kĺbu doma by sa mala dohodnúť s ošetrujúcim špecialistom.

prevencia

Rovnako ako každé iné ochorenie sa dá ľahšie zabrániť burzitíde bedrového kĺbu, ako sa snažiť vyliečiť v štádiu, keď symptómy zbavujú normálnu funkciu..

Základné preventívne opatrenia:

 • vyhnúť sa aktívnej fyzickej aktivite s dôrazom na boky;
 • sledovať hmotnosť a usilovať sa o jej fyziologickú normu;
 • v prípade potreby používajte špeciálnu ortopedickú obuv a vložky;
 • dodržiavať aktívny životný štýl, ktorý pomáha udržiavať pružnosť a tonus femorálnych svalov.

Prevenciou progresie burzitídy je navštíviť lekára čo najskôr s prvými príznakmi..

Burzitída bedra

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Burzitída bedier je zápalový proces, ktorý sa vyvíja v synoviálnom periartikulárnom vaku, ktorý hrá úlohu určitého typu „tlmiča nárazov“ a pri prekĺzavaní svalov pomáha znižovať trenie medzi kosťami a mäkkými tkanivami, ktoré ich zakrývajú..

V medicíne burzitída patrí do skupiny ortopedických chorôb, ktorých vývoj je charakterizovaný zápalom v synoviálnych kĺbových vakoch, čo vedie k hromadeniu exsudátu v kĺbových dutinách - t.j. zápalová tekutina.

Periartikulárny synoviálny vak je malá dutina umiestnená okolo bedrového kĺbu a naplnená tekutinou. Pri rôznych zraneniach, ako aj pri nadmernom fyzickom preťažení šliach a svalov sa môže objaviť burzitída (lat. Bursa - „vak“) ako zápalový proces, ktorý môže zahrnovať trochanterický vak, sedací vak alebo bedrovú tašku na hrebeni v bedrovom kĺbe. Medzi nepriaznivé faktory, ktoré prispievajú k rozvoju zápalového procesu, je možné zaznamenať najmä telesnú nehybnosť, podchladenie, obezitu a vrodené anomálie, najmä rozdiel v dĺžke nôh. Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u žien stredného a staršieho veku..

ICD-10 kód

Príčiny hip burzitídy

Burzitída bedra je zápalový proces, ktorý pokrýva synoviálny vak bedrového kĺbu (acetabulárny alebo ischiadický)..

Príčiny burzitídy bedrového kĺbu sú vo väčšine prípadov spojené s rôznymi zraneniami a zraneniami stehennej kosti. Z hlavných faktorov vyvolávajúcich túto chorobu je tiež možné uviesť:

 • Nadmerné pravidelné zaťaženie bedrového kĺbu.
 • Choroby chrbtice (skolióza, artróza a artritída).
 • Nerovnomerná dĺžka nohy.
 • Operácia bedrového kĺbu.
 • Reumatoidná artritída.
 • Osteofyty (tzv. Kostné ostrohy).
 • Soľné ložiská.

Intenzívne behanie a jazda na bicykli, časté horolezecké schody, dlhotrvajúci muž vedú k nadmernému zaťaženiu bedrového kĺbu a následne k rozvoju zápalového procesu v synoviálnych vakoch. Pri rôznych dĺžkach nôh sa často vyskytuje aj podráždenie synoviálnych vakov, čo vedie k rozvoju burzitídy. Túto chorobu môžu spôsobiť rôzne operácie, najmä bedrová artroplastika. Poškodenie stehennej kosti pri silných nárazoch a pádoch, ako aj osteofyty, ktoré sa vyskytujú v oblasti šliach a ktoré sa viažu na trochanter stehennej kosti, sa často stávajú príčinami burzitídy..

Príznaky burzitídy bedrového kĺbu

Burzitída bedrového kĺbu má hlavný príznak akútnej bolesti bedrového kĺbu, ktorý je lokalizovaný na vonkajšej strane stehna. Na začiatku vývoja choroby je bolesť silná a intenzívna, ale s rozširujúcim sa patologickým zápalom časom ustupuje.

Zaznamenávajú sa ďalšie príznaky burzitídy bedrového kĺbu:

 • Bolestivé opuchy v mieste poškodeného kĺbu, ktoré majú zaoblený tvar a dosahujú priemer až 10 cm.
 • Opuch tkaniva okolo synoviálneho vaku.
 • Zvýšená teplota (niekedy až 40 °).
 • Hyperémia kože.
 • Všeobecná nevoľnosť.
 • Porušenie úplného fungovania kĺbu.

Pri acetabulárnej burzitíde je silná bolesť vonkajšieho stehna, čo sťažuje ležanie na zúčastnenej strane. Pacienta trápi ťažký spánok. Pálivá bolesť vám bráni v lezení po schodoch a privádza človeka do pohybu. Ischiatická burzitída spôsobuje tupú bolesť v hornej časti stehennej kosti, najmä pri zdvíhaní, ako aj ohybové predĺženie stehna. Bolesť sa môže zvyšovať pri dlhodobom sedení na tvrdom povrchu..

Keď sa burzitída stane chronickou, príznaky sa stanú menej výraznými a v oblasti zapáleného synoviálneho vaku je mierny opuch, ktorý má zaoblený tvar a jemnú konzistenciu. Chronická forma burzitídy je charakterizovaná neprítomnosťou páliacej bolesti a zachovaním kĺbových funkcií. Exacerbácia ochorenia spôsobuje zvýšenie množstva exsudátu v dutine poškodeného vaku, čo často vedie k vytvoreniu cystickej dutiny naplnenej tekutinou..

Ak je zápal synoviálneho vaku bedrového kĺbu spôsobený infekčným patogénom, môže sa vyvinúť hnisavá burzitída. Jej hlavným príznakom je prudká bolestivosť, ktorá sa pozoruje pri únose končatiny, ako aj ohybové predĺženie stehna. Na vonkajšej strane stehna je lokalizovaný opuch. Z dôvodu silnej bolesti nemôže človek úplne stočiť alebo narovnať stehno - to vysvetľuje stálu prítomnosť stehna v napoly ohnutej polohe a jeho odstránenie smerom von..

Vypľujte burzitídu bedrového kĺbu

Burzitída bedrového kĺbu sa vyskytuje v dôsledku zápalu jedného z troch periartikulárnych vakov: iliac-scallop, ischiasic alebo trochanteric.

Pľuvateľná burzitída bedrového kĺbu je spôsobená zápalovým procesom v špajdlovom vrecku, ktorý sa nachádza v blízkosti väčšieho trochanteru bedrovej kosti, a je oveľa bežnejšia ako ostatné dva typy burzitídy. Toto ochorenie je charakterizované symptómami, ako je bolesť, ktorá sa vyskytuje v oblasti väčšieho trochanteru (t.j. vyvýšenie kosti umiestnené na bočnom povrchu stehennej kosti), ako aj opuch v oblasti zápalu, nepohodlie počas pohybu, všeobecná nevoľnosť a horúčka. Táto choroba sa často vyvíja u ľudí, ktorí sa aktívne zapájajú do športu, najmä u žien, pretože panva je oveľa širšia ako mužská, preto je väčší trochanter u žien umiestnený ďalej od stredovej línie tela, čo vyvoláva silnejšie svalové trenie proti nemu..

Bolesť spôsobená vývojom trochanterovej burzitídy je akútna, pálivá a šíria sa pozdĺž vonkajšieho povrchu stehna. Nepriaznivé pocity bolesti sa znižujú v stave úplného odpočinku, avšak pri najmenšej námahe (horolezecké schody, boky, drepy) prudko stúpajú. Pacient sa často sťažuje na nočnú bolesť, ktorá sa vyskytuje pri ležaní na boľavej strane. U športovcov zapojených do profesionálneho joggingu so zvýšenou športovou záťažou dochádza k nárastu bolesti, najčastejšie je to kvôli zväčšeniu vzdialenosti alebo náročnosti tréningu..

Burzitída sa môže vyskytovať v chronickej forme po dlhšiu dobu. Akútna forma trochanterovej burzitídy sa najčastejšie vyskytuje s poranením alebo ostrým nárazom s predmetom. V tomto prípade je rana sprevádzaná charakteristickým cvaknutím. Diagnóza trochanterickej burzitídy sa vykonáva pomocou Auberovho testu (metóda únosov nôh), palpácie av niektorých prípadoch špeciálneho röntgenového vyšetrenia na identifikáciu kalcifikácií (osifikované oblasti). Pomocou terapie magnetickou rezonanciou je možné identifikovať oblasti akumulácie exsudátu a zápalu.

Kde to bolí?

Diagnóza burzitídy bedrového kĺbu

Burzitída bedrového kĺbu si vyžaduje presnú diagnózu úplným objektívnym vyšetrením kvalifikovaným lekárom. Po vyšetrení sa lekár opýta pacienta na povahu bolesti, predpoklady jej výskytu, lokalizáciu atď. Vykoná sa palpácia bedrového kĺbu, ako aj Ober test s abdukciou bedra.

Diagnóza burzitídy bedrového kĺbu sa vyznačuje určitými ťažkosťami v dôsledku hlbokého umiestnenia bedrového kĺbu a jeho pokrytia svalov. Vonkajšie vyšetrenie kĺbu je teda nemožné a existujú aj problémy s vpichom alebo vykonaním artroskopie. Diagnóza tohto ochorenia je preto založená na dvoch hlavných faktoroch: analýza bolesti a špeciálne vyšetrenie röntgenom. Ak sa zistí patológia, berie sa do úvahy zvýšená bolestivosť a citlivosť v oblastiach vyčnievajúcich častí stehennej kosti. Aby sa vylúčili zranenia a iné patológie spojené s bedrovým kĺbom, ako je artritída, vykonáva sa MRI a vyšetrenie kostí. Diagnóza je potvrdená podaním anestetika pacientovi vo forme lokálnej injekcie, po ktorej je pozorovaná úľava..

Čo musíte preskúmať?

Ako prieskumu?

Na koho sa obrátiť?

Liečba burzitídy bedrového kĺbu

Burzitída bedier si predovšetkým vyžaduje konzervatívnu liečbu, ktorá spočíva v modifikácii fyzickej aktivity, t.j. obmedzením akejkoľvek aktivity, ktorá zvyšuje bolesť. Lekár predpisuje pacientovi nesteroidné protizápalové lieky, pomocou ktorých môžete zmierniť bolesť a zastaviť rozvoj zápalového procesu. Na zmiernenie bolesti pri burzitíde sa v ich kompetentnej kombinácii s lokálnymi anestetikami používajú účinné hormonálne lieky..

Liečba burzitídy bedrového kĺbu v nevydaných prípadoch sa vykonáva ambulantne a zahŕňa jednorazovú injekciu liekov priamo do poškodeného synoviálneho vaku. Po opakovanom zhoršení burzitídy a obnovení bolesti môže pacient potrebovať ďalšiu injekciu.

Konzervatívna liečba zahŕňa fyzioterapiu. Výber efektívneho súboru cvičení bude závisieť od priebehu ochorenia, najskôr sa však pacientovi predpíšu protizápalové lieky a až potom profylaktické manipulácie (elektroforéza a ultrazvuk, terapeutické cvičenia)..

Pri liečbe burzitídy bedrového kĺbu je veľmi dôležité nielen zmierniť zápal, ale tiež zabrániť chronickému vývoju ochorenia. Za týmto účelom sa spolu s liečbou liečivom aplikujú obklady s rastlinnými rastlinami, šalvie, rovnako ako aj pupienkami z nechtíka a borovice - liečivých rastlín, ktoré majú výrazné protizápalové a dekongestantné vlastnosti. Medzi ďalšie účinné prostriedky na zníženie výskytu burzitídy bedrového kĺbu je potrebné zdôrazniť:

 • Osteo-Vit. Moderný biologicky aktívny komplex, účinný prírodný chondroprotektor, ktorý zaisťuje rýchlosť regeneračných procesov, ako aj normalizáciu žilovej krvi dodávanej do kĺbového a chrupavkového tkaniva. Zloženie liečiva obsahuje vitamíny D a B6, ktoré prispievajú k normalizácii metabolizmu minerálov v ľudskom tele. Prípravok obsahuje plošný homogenát dronov, ktorý je prírodným zdrojom aminokyselín.
 • Dihydroquercytin plus. Antioxidant, ktorého pôsobenie je zamerané na výživu kĺbového tkaniva a rýchle obnovenie mikrocirkulácie krvi. Týmto nástrojom sú bunky kĺbového tkaniva zbavené voľných radikálov, ktoré narúšajú proces regenerácie..
 • Elton P, Leveton P. Účinné biologicky aktívne komplexy vrátane včelárskych výrobkov, ako aj rôzne liečivé byliny, ktorých účinok je zameraný na zlepšenie výkonnosti, vytrvalosti, poskytnutie potrebných stopových prvkov pre telo, vitamínov na posilnenie kostí, enzýmov a prospešných aminokyselín. Použitie týchto liekov v rehabilitačnom období je zvlášť dôležité, pretože použitím týchto biologicky aktívnych komplexov je možné obnoviť normálnu mikrocirkuláciu krvi v poškodených tkanivách a cievach. Lieky majú výrazné protizápalové, dekongesívne a hojivé vlastnosti. Toto je obzvlášť dôležité, ak trauma bola primárnou príčinou burzitídy bedrového kĺbu..

Chirurgickú liečbu používajú lekári iba v zriedkavých prípadoch, keď konzervatívna liečba neprináša požadované výsledky a bolesť a zápal pretrvávajú. V takom prípade je jediným riešením vybratie poškodeného synoviálneho vaku, ktorý nemá žiadny vplyv na normálne fungovanie bedrového kĺbu. V modernej medicíne tzv. „Artroskopické“ odstránenie poškodeného synoviálneho vaku. Takáto operácia sa vykonáva malou disekciou stehennej oblasti a vnútorným zavedením artroskopu - prístroja, ktorý umožňuje lekárovi voľne manipulovať s chirurgickými nástrojmi, aby sa odstránil synoviálny vak. Tento chirurgický zásah je charakterizovaný minimálnou úrovňou traumy pre pacienta, ako aj menej bolestivým priebehom obdobia zotavenia.

Liečba burzitídy bedrového kĺbu tradičnou medicínou je predovšetkým účinná z hľadiska obmedzenia zápalového procesu. Môžete odporučiť použitie takého rozlíšenia kompresie: rošt 1 polievková lyžica. lyžica mydla na pranie, pridajte 1 polievková lyžica. lyžica medu, rovnaké množstvo strúhanej cibule a všetko premiešame. Na kúsok polyetylénu položte čistú bavlnenú látku a pripravte liečivú hmotu. Na zapálenú oblasť naneste obklad a zabalte ho vlnou handričkou. Kompresia sa výhodne používa počas 7 dní. Pred začatím liečby sa odporúča konzultovať s lekárom.

Vypľujte burzitídu bedrového kĺbu

Príčiny choroby

Spit burzitída alebo trocharteritída - podráždenie kĺbového vaku, nasledované zápalom.

Zrazu ste pocítili ostrú bolesť v hornej časti stehna a v noci sa zintenzívnili. Nemôžete spať na strane, kde cítite bolesť a snažíte sa užívať lieky proti bolesti, aby ste mali dostatok spánku.

Pri chôdzi pociťujete bolesť a niektoré pohyby nôh, ktoré si neustále natierajú bolesti.

Bolesť môže vytekať na vonkajšiu stranu stehna, čím sa zvyšuje nepohodlie, zatiaľ čo sa po upchatí tabletky alebo injekcii trochu upokojuje, po chvíli sa opäť vracia.

Veľké a malé špajdle (z latinského trochanteru) sú drsné tuberkulózy na stehennej kosti, na ktorú sú pripevnené gluteálne svaly.

Špízy, rovnako ako všetky kĺby v tele, sú obklopené špeciálnymi vakmi na kĺby s biologickým mazaním.

Bol to tento detail nášho jedinečného mechanizmu, ktorý „mohol zlyhať“ a mohol sa začať zapáliť, čo so sebou prinieslo ostrú bolesť a reflexnú túžbu urýchlene zmeniť polohu tela.

Náš pohybový aparát je zložitý biologický mechanizmus pohybu, ktorý vyžaduje pravidelné a odmerané zaťaženie. Výskyt burzitídy väčšieho trochanteru stehennej kosti môže často znamenať skutočnosť, že sme významne prekročili záťaž nôh, alebo naopak, „sme to začali“, príliš dlho ju držíme bez pohybu a narušujeme krvný obeh našich ciev..

Hlavné príčiny hovädzieho ražu.

zranenia

Zranenia, ktoré spadajú do dvoch podmienených kategórií:

 • mechanické poranenia, ako sú modriny, zlomeniny alebo mŕtvica. Zranenie môže spôsobiť nielen dopravná nehoda alebo úder do hornej časti stehna, ale napríklad aj časté „kancelárske“ úrazy do rohu stola alebo iného nábytku, ktoré pri pravidelnom opakovaní spôsobujú mikrotraumu burzitického vaku;
 • „Monotónne zranenia“ spojené s dlhým opakovaním prudkých pohybov bedra so širokou amplitúdou.

Najčastejšie prípady sa zaznamenávajú v profesionálnych športoch, ako je cyklistika a atletika. Takmer vysoké riziko existuje v profesionálnom balete - keď tanečník vykonáva prvky tanca, keď noha veľmi rýchlo vytvára obrovskú amplitúdu, alebo je potrebné vziať stehno viac ako 150 stupňov.

Podobné problémy sa stretávajú s ľudovými tanečníkmi, ktorí vykonávajú rýchle pohyby s boky rýchlym tempom (napríklad dobre známy výkon „drepovania“), ako aj s cirkusovými akrobatmi, ktorí často vykonávajú so svojimi nohami obrovské amplitúdové pohyby, ktoré sú rovnako ťažké ako baletné umenie. Avšak nielen profesionáli, ale aj veľa ľudí, ktorí prejavili nadmernú horlivosť alebo porušili správne držanie tela počas fitnes tried, sú schopní „zarobiť“ buritídu.

V prvom rade to platí pre ženy, ktoré sa snažia napumpovať svaly stehien za každú cenu v krátkom čase..

Výsledkom je, že namiesto krásy sa získa bolestivý problém, ktorý sa musí v budúcnosti nielen liečiť, ale aj udržiavať. Akékoľvek ostré a rýchle pohyby nôh, ktoré vedú k častému napätiu v svalovom svalstve, môžu teda viesť k traumatu burzitídového vaku a jeho zápalu.

hypotermia

Na rozdiel od zranení je tento dôvod v našej dobe pomerne zriedkavý, pretože je potrebné stráviť dosť dlho v chlade, aby sa podchladil vak na burzitídu a priviedol ho k zápalovému procesu. Napríklad môžete stráviť noc na chladnom teréne v lese alebo v horách. Alebo ponechajte spodnú časť tela v studenej vode po dlhú dobu.

Ak by sa cestujúci a tuláci v minulosti mohli často stretnúť s takým problémom pri absencii teplého prenocovania, teraz si zvyčajne poskytujeme pohodlie a teplo pomocou kempingového zariadenia..

Dlhodobé zakrivenie chrbtice, ktoré ovplyvňuje celkovú štruktúru kostry alebo rôzne dĺžky nôh. Akákoľvek nerovnováha v štruktúre ľudskej kostry negatívne ovplyvňuje fungovanie pohybového aparátu. Odchýlky od tohto vytvárajú ďalšie a konštantné zaťaženie kĺbov dlhšej nohy alebo ľavej / pravej časti tela v závislosti od zakrivenia chrbtice..

Dodatočné zaťaženie zvyšuje trenie kĺbov a vedie k zápalu burzitídy. Patológie, ako je detská mozgová obrna, môžu spôsobiť rovnaký problém..

Preto si musíme pamätať na prepojenie všetkých našich orgánov a nemalo by sa starať o chorobu kĺbov.

Iné dôvody

Iné choroby kĺbov nesúvisiace s kostrovou nerovnováhou. Napríklad artritída, ktorej vývoj komplikuje menopauza u žien. Pre ženy existuje nepríjemná štatistika - sú náchylné na vertikálnu burzitídu o 10 - 20% častejšie ako muži.

Veľké percento choroby sa vyskytuje u ľudí starších ako 50 rokov, čo je komplikované procesom zmeny kostného tkaniva kĺbov a ukladaním solí (hydroxyapatitové kryštály), pri ktorých náhle pohyby s veľkými amplitúdami môžu spôsobiť trochanterovú burzitídu oveľa častejšie ako v mladom veku..

Viac informácií o burzitíde nájdete vo videu nižšie..

diagnostika

Prakticky neexistujú žiadne vonkajšie známky burzitídy v trochanterickom puzdre, pretože zápal sa nachádza pod vrstvou svalov hýždia a tukového tkaniva. Palpácia holennej kosti zvyčajne vykonáva lekár (traumatológ, reumatológ) a testy pohybov nôh. Pri pľútovej burzitíde sa v oblasti väčšieho trochanteru a za ním zistí bolesť.

Pohybové testy ukážu zvýšenú bolesť v polohe na chrbte, keď sa pohybujete „boky“ (berúc boky na stranu, v ktorej začínajú fungovať nasledujúce svalové skupiny - hrebeň, tenký, dlhý aduktor, krátky aduktor, veľký aduktor), s polohou „noha“. pešo".

Možno vymenovanie dodatočných skúšok:

 • rádiografia - na určenie stavu kĺbu a možných odchýlok (kalcifikácia periartikulárnych oblastí alebo tvorba osteofytov, tzv. kostné hroty);
 • MRI alebo ultrazvuk - na stanovenie prítomnosti nadbytočnej synoviálnej tekutiny. V tomto prípade sa musí MRI urobiť bez problémov v prípade podozrenia na potrebu chirurgického zákroku, pretože táto štúdia poskytne najúplnejší obraz o stave kĺbov, mäkkých tkanív a možných patológiách;
 • injekcia anestetickej injekcie do vrecka na burzitídu.

liečba

Taktika liečby trochanterovej burzitídy vždy závisí od štádia a zistených príčin choroby. Vo väčšine prípadov je liečba pomerne konzervatívna..

V prípade bolesti alebo zranenia je potrebné na boľavé miesto aplikovať studený obklad a návštevu lekára neodkladať..

Ak je choroba primárnej povahy a nevyžaduje chirurgický zákrok, je možné použiť lieky proti bolesti alebo vymenovanie rozšírených nesteroidných protizápalových liekov (diklofenak, ibuprofén, voltaren)..

Odporúča sa odpočinok a napätie v oblasti stehien, pri ležaní sa odporúča položiť vankúš na vankúš. Fyzioterapia (elektroforéza a UHF) môže byť tiež predpísaná na zmiernenie opuchov a bolesti..

Pri návšteve lekára vždy požiadajte o odporúčania na obnovenie funkcie femorálneho kĺbu po odstránení syndrómu bolesti.

Najlepšia príležitosť bude absolvovať kurz fyzioterapie, ktorý nielenže obnoví spoločnú aktivitu, ale tiež zníži riziko opätovného ochorenia..

Ak je potrebný chirurgický zákrok, liečebný plán je vždy individuálny, fázy zotavenia a rehabilitácie by však mali takmer vždy zahŕňať cvičebnú terapiu.

K hlavným liečebným postupom, ktoré predpisuje lekár, by sa mali vždy používať alternatívne metódy liečby.

Okrem toho je najvhodnejším krokom konzultácia s lekárom o použití ďalších ľudových prostriedkov.

Najtradičnejšie a najosvedčenejšie obklady sú z listov medu a kapusty, ale nedajú významný pokrok, pretože miesto zápalu je dostatočne hlboko pod vrstvou tukového tkaniva zadku..

V období akútneho zápalu by bolo rozumným krokom zvýšenie dávky vitamínu C (predovšetkým šípka, koriander, čučoriedka, citrusové plody a bežné ovocie - petržlen a kôpor), namiesto čaju a kávy môžete tiež odvarovať harmanček. Dobrým doplnkom môže byť použitie materskej kašičky, zvlášť užitočné pre ženy, ak v tomto období už vstúpili do štádia menopauzy..

prevencia

Zdravá výživa a pravidelné vyvážené tréningy sú faktory, ktoré vám poskytnú základnú bezpečnosť tela a jeho schopnosť bojovať s akoukoľvek chorobou.

Ak nemáte čas alebo nemáte dostatok samoorganizácie na sledovanie kalórií a kvality svojej výživy, spravidla dodržiavajte jednoduchý princíp - jedzte šalát denne, nezáleží na tom, či je to zelenina alebo ovocie.

Pre tých, ktorí sú zvlášť leniví a nemajú radi varenie, existuje jednoduchý recept - jesť aspoň veľa listového šalátu každý deň. Môžete do nej zabaliť kúsok vareného mäsa alebo kuracieho mäsa alebo namočiť do nízkotučnej omáčky. Výsledkom je, že vitamíny vstúpia do vášho tela a dodajú mu silu na boj. To isté nie je zložité poradenstvo týkajúce sa fyzickej aktivity.

Ak doma pravidelne robíte fitness alebo jednoduchú gymnastiku, potom ste určite vďační vlastníkom vášho biologického stroja. Ale ak nie je čas, námaha alebo peniaze, tak jednoducho choďte na čerstvý vzduch. Môžete si kúpiť jednoduchý „krokomer“ (ak nie ste vlastníkom ipfone, ktorý môže podniknúť kroky) a prejsť sa aspoň 5 km za deň. Pamätajte - tieto kroky pomôžu vášmu zdraviu..

Hlavné typy burzitídy bedrového kĺbu: charakteristické príznaky

Pri absencii liečby nepríjemné javy zmiznú v priebehu niekoľkých týždňov, ale burzitída väčšieho trochanteru prechádza do chronického štádia. Symptómy ustupujú, ale zápal sa naďalej šíri do blízkych štruktúr. Hromadenie exsudátu v dutine burzy vyvoláva zhoršenie choroby.

Na zlepšenie stavu môže pacient vypiť odvar zo zelerových semienok.

Kompresia zo zmesi nastrúhanej cibule a mydla na pranie s medom, tinktúry výhonkov zlatého fúzy, šalvie, nechtíka, zlomených listov Kalanchoe, plantajnu a zahriatych ľanových semienok pomôžu eliminovať zápal a opuchy sprevádzajúce trochanteritídu. Po aplikácii je potrebné postihnuté miesto prikryť vlnenou handrou. Odporúča sa piť odvarky harmančeka, rebríčka, ľubovníka bodkovaného, ​​odnože lopúcha, zelerových semienok..

Príznaky choroby závisia od umiestnenia zapáleného kĺbového vaku, pretože sa v každom prípade líšia.

Ischiatická burzitída

Taška na sedací kĺb je umiestnená v mieste, kde sa kostrový sedací tubercle spája so svalmi. Pri zápale sedacieho burzy sa u človeka vyvinú príznaky silnej bolesti na hornom stehne, ktoré sa zvyšujú aj pri minimálnom zaťažení..

Trianterický vak na kĺb sa nachádza mimo stehna. Ochorenie často postihuje iba túto časť bedrového kĺbu, objavuje sa trochanterická burzitída. Pri acetabulárnej burzitíde sa na vonkajšom stehne objavuje silná bolesť, takže príznaky bolesti sa objavujú aj pri ležaní na poranenej strane..

Je takmer nemožné spať. Pri šplhaní po schodoch dochádza k pálčivej bolesti v nohách a podporuje pohyb osoby. Pľažková burzitída sa vyskytuje dvakrát častejšie ako iná burzitída bedrového kĺbu. Takéto ochorenie sa často diagnostikuje u žien stredného a staršieho veku, ako aj u športovcov..

 1. Pálenie.
 2. Ostrá a postupne sa zvyšujúca bolesť bedrového kĺbu. Keď zápal práve začína, objaví sa silná bolesť, bod bolesti sa nachádza nad zapáleným vakom. Ako sa burzitída vyvíja, bolesť sa postupne mení z akútnej na bolesť, pričom pokrýva stále väčšiu oblasť.
 3. Letargia a apatia v dôsledku neustálej bolesti, straty pracovnej kapacity.
 4. Poruchy spánku.
 5. Nie je možné úplne ohnúť a uvoľniť spodnú časť končatiny.
 6. Po dlhšom chôdzi nepohodlie pri lezení po schodoch.
 7. Hnisanie pri kontakte s infekciou bursa.
 8. Horúčka.
 9. Opuch. Objaví sa v dôsledku zranenia. Najskôr sa nádor stáva viditeľným, ale postupne sa zmenšuje a mizne.

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, je to príležitosť konzultovať s lekárom. Koniec koncov, čím skôr sa liečba začne, tým rýchlejšie sa uľaví.

Špecifickým príznakom akútnej burzitídy TBS je vznik bolestivého, obmedzeného, ​​elastického a okrúhleho opuchu. Pokožka nad tesnením zčervená, mierne napučiava, na dotyk je horúca. Tlakom na túto formáciu je cítiť pohyb tekutiny (kolísanie). Pri chronickej burzitíde je tiež prítomné zhutnenie. Ale je obmedzenejší, nedochádza k opuchom kože, hyperémii, zvýšeniu miestnej teploty.

Trochanterický synoviálny vak sa nachádza v bode pripojenia svalov (piriform, stredný a malý gluteál) k väčšiemu trochanteru - výčnelku na proximálnej epifýze stehennej kosti. Najčastejšie je poškodená počas aktívneho a častého športového tréningu. Hlavným príznakom trochanterickej burzitídy je akútna, piercingová, pálivá bolesť. Zvyšuje sa otáčaním stehna, horolezeckými schodmi, snažiacimi sa drepnúť, ľahnúť si na stranu poškodeného kĺbu.

Synoviálny vak iliak-lastúry je umiestnený na vnútornom femorálnom povrchu v oblasti šliach hrebeňa a bedrových bedrových svalov. Burzitída sa prejavuje silnou alebo stredne silnou bolesťou lokalizovanou mierne pod trieslovými väzmi. Pri zdvíhaní nohy ohnutej na koleno sa intenzita nepríjemných pocitov prudko zvyšuje. Vyžarujú do susedných častí tela, dajú zadok, dolnú časť chrbta.

Pri ischiaticko-gluteálnej burzitíde sa na tej časti sedacieho tuberkulu, ku ktorej sú pripevnené šľachy bicepsu, semi-šľachy a membrány, vytvorí zaoblené tesnenie. Pokožka nad opuchom sa nezmršťuje, nedochádza k napučaniu v dôsledku umiestnenia synoviálneho vaku hlboko v mäkkých tkanivách. Bolesť sa zosilňuje s rozvojom zápalového procesu, obáva sa človeka v pokoji a pri pohybe. Vyskytuje sa v noci, najmä pri dlhodobom pobyte v jednej polohe.

Ahoj milí hostia stránky! Článok popisuje, čo je to zápal burzitídy bedra.

Toto ochorenie sa prejavuje zápalovými procesmi synoviálneho vaku, ktorý chráni svaly a šľachy pred trením..

Príznaky tohto ochorenia sú pomerne časté, takže musíte vedieť, ako rýchlo sa zápal vyskytuje.

Funkcie choroby

Predtým, ako pochopíme, o aký druh ochorenia ide pri burzitíde, je vhodné zistiť, že choroba má kód ICD 10 - M 70. Burzitída je ochorenie pohybových orgánov sprevádzané zápalom kĺbových dutín, ktoré sú zodpovedné za kĺzanie a mazanie trení častí kostí..

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u športovcov. Pri absencii správnej diagnózy a liečby strácajú pacienti pohyblivosť. Včasná liečba pomôže predchádzať komplikáciám a následkom. V takýchto synoviálnych vakoch sa môže vyskytnúť zápalový proces:

 1. Rotisserie sa nachádza v blízkosti trochanteru stehennej kosti. V tomto prípade je cítiť bolesť v mieste vonkajšieho výčnelku kosti.
 2. Iliac - hrebenatka umiestnená pred ileom bedrového svalu. Opuch je lokalizovaný pozdĺž predného stehna.
 3. Sedací vak sa nachádza v sedacej hľuze.

Najbežnejšou zo všetkých možností je trochanterická burzitída. Najčastejšie sa to deje u žien, ktoré sa profesionálne venujú športu. Moderná medicína vám umožňuje zotaviť sa aj pri ťažkej forme choroby.

Postihnutie týmto ochorením je veľmi zriedkavé..

odrody

Existujú rôzne typy tohto ochorenia. Podľa charakteru kurzu sa rozlišuje chronická a akútna burzitída. Akútna forma trvá niekoľko dní, chronicky sa vyskytuje pravidelne. Odrody sa rozlišujú podľa príčin:

 1. Septická alebo infekčná burzitída.
 2. Traumatické alebo aseptické.

Príčiny choroby

Burzitída sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku rôznych zranení. Môže to byť zlomenina a iné poškodenie kĺbov..

Tu je niekoľko príčin zápalu synoviálneho vaku:

 1. Miechové problémy - skolióza, artritída alebo artróza.
 2. Ukladanie solí v kĺboch.
 3. Denné cvičenie. Napríklad časté schody, jazda na bicykli alebo beh.
 4. Sedavá sedavá práca.
 5. Nadváha.
 6. Reumatoidná artritída spôsobuje zápal v synoviálnom vaku.
 7. Predtým prevedené operácie.
 8. Hypotermia a infekcie.
 9. Vek.
 10. Vrodená dysplázia.
 11. Diabetes mellitus alebo narušenie endokrinného systému.

K infekcii môže dôjsť v dôsledku oderu alebo poranenia. V prítomnosti patogénnych patogénov môže zápal prejsť k hnisavej burzitíde. Pri bežiacom kufri sa tvoria nehojace sa fistuly.

Príznaky choroby

Za zmienku stojí hlavné príznaky choroby:

 1. Intenzívna a akútna bolesť v oblasti vonkajšej strany stehien.
 2. Bolesť je nudná, ale bolesť sa šíri do rôznych častí stehna.
 3. Posilnenie bolesti pri predlžovaní a flexii bedra.
 4. Kosti napučiavajú na postihnutej oblasti.

Pre lekára vám tieto príznaky umožňujú určiť ochorenie a jeho rozdiel od trochanteritídy alebo iných podobných chorôb. Znaky spôsobujú značné nepohodlie a obmedzujú pohyblivosť.

Ale včasnou liečbou môžu byť nepríjemné príznaky odstránené..

diagnostika

Presná diagnóza sa robí na základe sťažností pacienta. V tomto prípade je postihnutá oblasť hmatná.

Používajú sa aj nasledujúce diagnostické opatrenia:

Diagnóza je komplikovaná skutočnosťou, že príznaky sú do značnej miery podobné iným chorobám. V tomto prípade je určenie príčiny pomerne ťažké..

Pre diagnostiku sa vykonávajú jednoduché testy. Napríklad musíte položiť ruku za hlavu alebo drep.

Ak je v tomto prípade pozorovaná bolesť, zvyšuje sa pravdepodobnosť ochorenia. Najčastejšie sa vyskytujú sťažnosti týkajúce sa neschopnosti klamať na jednej strane. Zároveň sa môže v noci zintenzívniť bolesť..

Liečebné vlastnosti

Zotavenie si vyžaduje odpočinok, cvičenie a protizápalové lieky. Môžete tiež použiť ľudové lieky.

V zložitejších situáciách je predpísaná fyzioterapia, injekcie glukokortikoidov alebo dokonca chirurgická liečba. Liečebný proces sa začína používaním protizápalových liekov. Potom, po zastavení bolesti, môžete začať naťahovať cvičenia.

Príznaky patológie

Charakteristickým rysom anatomickej štruktúry bedrového kĺbu je umiestnenie niekoľkých periartikulárnych vakov súčasne. Pridelte 3 veľké vaky, ktoré sú náchylné na vývoj zápalových reakcií vo forme burzitídy: ischiadická, trochanterická a iliakálna lastúra..

Najčastejšie je špízový vak zapojený do patologických procesov, pretože je najbližšie k povrchu kože, čo niekoľkokrát zvyšuje riziko zranenia a preniknutia infekcie. Hlavnými príčinami vývoja trochanterovej burzitídy bedrového kĺbu sú:

 • vývojové abnormality a vrodené patológie;
 • nadmerné zaťaženie v oblasti kĺbu;
 • častá podchladenie;
 • sedavý spôsob života;
 • nadváha;
 • predchádzajúce zranenia;
 • kĺbová chirurgia;
 • infekcie.

Možné komplikácie

Burzitída bedrového kĺbu, ak sa nelieči, sa môže stať chronickou.

V tomto prípade sa všetky kapsuly bedrového kĺbu zapália, čo obmedzuje jeho pohyblivosť. Aby sa predišlo komplikáciám aj po operácii, je potrebné posilniť imunitný systém, vyriešiť problém nadváhy, tráviť viac času na čerstvom vzduchu, chôdzou a posilňovaním dolných končatín, opustiť zlé návyky.

Ak sa ischiadická, ilická, trochanterická burzitída stane chronickou, bolesť postupne ustupuje, je menej výrazná, v mieste postihnutej burzy je mierny opuch guľatého tvaru a jemnej konzistencie. V chronickej podobe je zachovaná kĺbová funkcia.

Keď je bursa infikovaná mikróbmi, vyvíja sa bedrový kĺb. Pri pokuse o kyčel na bok sa pozoruje ostrá bolesť. Pred stehnom sa tvorí opuch. Nie je možné úplne ohnúť alebo ohnúť stehno, takže je neustále v ohnutej polohe.

Pri absencii lekárskeho zásahu sa relaps TBS burzitídy stáva častejším. Zápal sa môže šíriť do ďalších štruktúr kĺbu a spôsobiť ich zničenie. Purulentná burzitída je obzvlášť nebezpečná a vedie k tvorbe fistúl, osteomyelitídy, artritídy alebo sepsy..

terapia

Predpisuje liečbu liekmi proti bolesti a protizápalovými liekmi.

Na úľavu od bolesti sa používajú hormonálne lieky a lokálne anestetiká. V pokročilých prípadoch sa liečba burzitídy bedrového kĺbu vykonáva v ambulantnom prostredí, spočíva v jedinej injekcii silných liekov do zapálenej burzy. Ak sa znova objaví exacerbácia, vykoná sa ďalšia injekcia.

Zavádzanie liekov do synoviálneho vaku

Aby sa predišlo opakovaniu ochorenia, mali by sa použiť: prírodné chondroprotektory, ktoré normalizujú prísun krvi do chrupavky a kĺbového tkaniva. Antioxidanty, ktoré vyživujú kĺbové tkanivo, rýchlo obnovujú mikrocirkuláciu krvi (napríklad dihydroquercetín). Užitočné biologicky aktívne prísady na báze včelárskych výrobkov.

Infekčná burzitída by sa mala liečiť antibiotikami. Liečba neinfekčnej burzitídy sa uskutočňuje pomocou ľadovej kompresie, protizápalových a analgetík. Niekedy môže byť potrebná aspirácia (vyčerpanie exsudátu zo synoviálneho vaku).

Neinfekčná burzitída sa môže liečiť injekciou kortizónu v oblasti burzy, niekedy spolu s anestetikom. Takéto ošetrenie sa obvykle uskutočňuje po aspiračnom postupe. Ak existuje veľké množstvo exsudátu, čerpá sa z dutiny vaku a tam sa zavádzajú lieky..

Po odstránení akútneho zápalu a bolesti je predpísaná fyzioterapia.

Fyzioterapeutická liečba

 • Ozokeritové a parafínové kúpele.
 • Mikrovlnná terapia.
 • Massotherapy.
 • Indukčná terapia.
 • elektroforéza.
 • UHF.
 • Cvičebná terapia.
 • Suché teplo.

Fyzioterapia s burzitídou

operácie

V tomto prípade je predpísaná excízia artikulárneho vaku. Aktívne sa používa artroskopia, pri ktorej sa vykonáva malá disekcia stehna a zavádza sa prístroj, ktorý umožňuje lekárovi kontrolovať nástroje na odstránenie burzy..

Takáto operácia je dobre tolerovaná pacientmi, funkcia bedrového kĺbu nie je narušená a ľudia sa po operácii zotavujú veľmi rýchlo.Odtok sa často používa na odstránenie exsudátu z zapálenej burzy. Pri závažnej forme ochorenia sa vykonáva burzektómia, pri ktorej sa úplne odstráni celý vak na kĺb spolu s jeho obsahom..

Metódy prevencie burzitídy

Po operácii by mal človek podstúpiť rehabilitačný kurz, ktorý mu pomôže rýchlejšie sa zotaviť. Obdobie rehabilitácie zahŕňa:

 • stála, ale mierna fyzická aktivita, tréning svalov dolných končatín;
 • pri používaní palice alebo špeciálnych chodcov sú potrebné denné prechádzky;
 • maximálne zníženie zaťaženia bedrového kĺbu, obmedzenie fyzickej aktivity, ktoré vyvoláva zápal synoviálneho vaku;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • ak sa burzitída vyvinula z dôvodu rôznych dĺžok nôh, mali by sa nosiť špeciálne ortopedické pomôcky;
 • mali by ste si pravidelne chodiť dobre odpočívať.

Burzitída bedrového kĺbu sa najčastejšie lieči konzervatívnou liečbou..

Použitie protizápalových liekov v kombinácii s anestetikami úplne zmierňuje príznaky bolesti a zápalu za 5, maximálne 7 dní. A prevencia zabráni opakovaniu choroby.

Ortopedickí traumatológovia odporúčajú, aby ľudia pôsobiaci v športe používali počas tréningu mäkké elastické ortézy na ochranu bedrového kĺbu pred stresom. Ako profylaxia infekčnej burzitídy je potrebné dôkladne liečiť antiseptikami (chlorhexidín, furatsilín, roztok jódového alkoholu), a to aj pri najmenších ranách..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.

Kýlová chirurgia

Pažerák
Oprava prietrže (kýlová excízia).V našej časti choroby sa môžete pozrieť na to, čo je kýla a prečo. V tomto texte vám povieme, aký je princíp operácie prietrže prednej brušnej steny.Hernia chirurgia môže byť vykonaná ako na plánovanej a núdzovej báze.
Komarovsky o pupočnej kýle u novorodencov a malých detíNovo vyrobené matky sa vždy vyznačujú zvýšenou úzkosťou. Celkom násilne reagujú na najmenšie zmeny stavu ich omrvín a často vydávajú poplach z rôznych dôvodov.