loader

Hlavná

Späť

Burzitída - príčiny, príznaky a liečba choroby

Neustále mechanické podráždenie alebo trauma môže spôsobiť burzitídu - akútny, subakútny alebo chronický zápal synoviálneho vaku. Hlavnými príznakmi patológie sú horúčka, bolesť, opuch, sčervenanie kože na poškodenom kĺbe. Vykonáva sa konzervatívna liečba, ale charakteristické príznaky chronickej burzitídy sa stávajú základom pre chirurgický zákrok.

Čo je burzitída

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Bursitída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje axilárne, subfasciálne, suché šľachy a subkutánne synoviálne vaky. Častejšie sa diagnostikuje patológia veľkých kĺbov - lakte, ramena, bedra, kolena, členka (chodidla)..

Zápalný proces, ktorý v nich prebieha, vedie k akumulácii exsudátu, k zväčšeniu synoviálnych vakov. To je príčinou akútnych miestnych a systémových príznakov burzitídy.

Patologická klasifikácia

V závislosti od lokalizácie sa rozlišuje ulnar, koleno, bedra a ďalšie typy burzitídy. Ochorenie je tiež klasifikované podľa etiológie zápalového procesu. Je aseptický a vyvíja sa ako výsledok imunitnej reakcie na rozklad tkanív. U pacientov sa často diagnostikuje infekčná burzitída vyvolaná zavedením patogénnych mikroorganizmov, zvyčajne patogénnych baktérií, do kĺbovej dutiny..

Faktor, ktorý je základom klasifikácie burzitídyCharakteristické znaky patológie
Klinický kurzAkútna, subakútna, chronická
Infekčný pôvodca1. Špecifické, vyvolané gonokokmi, svetlým treponémom, brucellou, mycobacterium tuberculosis.

2. Nešpecifické, spôsobené epidermálnymi alebo zlatými stafylokoky, streptokoky, enterokoky

Zloženie patologického exsudátu1. Serózna plazma s malým počtom krviniek.

2. Purulent - produkty rozkladu tkanív, biele krvinky, mikroorganizmy.

3. Hemoragické - tekutina s nečistotami krvi.

4. Fibrinózne - veľké množstvo fibrínu

Príčiny choroby

Hnisavé zápaly (osteomyelitída, preležaniny) alebo dokonca menšie zranenia, napríklad odreniny, poranenia, modriny, vedú k rozvoju akútneho infekčného ochorenia. Patogénne mikroorganizmy môžu prenikať do kĺbových dutín z primárnych zápalových ohnísk. Zvyčajne sú lokalizované v orgánoch dýchacích, tráviacich a genitourinárnych systémov. Nasledujúce patologické stavy sa stávajú predpokladom rozvoja infekčnej burzitídy:

 • znížená imunita;
 • fajčenie, zneužívanie alkoholu,
 • závažné ochorenie obličiek;
 • autoimunitné endokrinné choroby;
 • metabolické poruchy obehového systému.

Hlavnou príčinou chronického zápalu synoviálneho vaku je mechanické podráždenie, často kvôli športu, profesionálnym činnostiam.

Príznaky burzitídy

Charakteristickým klinickým prejavom patológie je vznik bolestivého, obmedzeného, ​​okrúhleho a hustého opuchu. Koža nad ňou zčervená, napučiava, vyhladzuje. Tlak na formovanie sa mierne ohýba a posúva, čo potvrdzuje akumuláciu vo výpotku.

Keď sa zápalový proces zintenzívňuje, telesná teplota stúpa, objavujú sa znaky všeobecnej intoxikácie tela. Bolesť kĺbov sa vyskytuje v pokoji, zosilňuje sa jej flexiou a predlžovaním.

diagnostika

Na diagnostiku vo väčšine prípadov postačuje externé vyšetrenie, anamnestické údaje a opis príznakov pacienta. Pri klinických prejavoch burzitídy je možné maskovať infekčnú, reaktívnu, reumatoidnú artritídu, dnu, deformujúcu osteoartrózu. Na ich diferenciáciu sa uskutočňuje rôntgenové a (alebo) magnetické rezonančné zobrazenie.

Punkcia sa používa na extrakciu vzorky synoviálnej tekutiny. Pri vykonávaní biochemických štúdií sa zisťuje zloženie exsudátu. Zistil sa tiež typ patogénnych mikroorganizmov, ich citlivosť na antibiotiká.

Ako liečiť burzitídu

Uplatňuje sa integrovaný prístup k liečbe akútnych patológií. Vo fáze rehabilitácie používame lieky rôznych klinických a farmakologických skupín, fyzioterapeutické postupy, masáže a cvičenie. Pacientom sa odporúča nosiť elastické obväzy, ktoré mierne obmedzujú pohyb, alebo polotuhé ortézy, ktoré spoľahlivo stabilizujú kĺbové štruktúry..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Chladné obklady sa používajú na riešenie zápalových opuchov - uterák namočený v studenej vode, vrece naplnené kockami ľadu. Aplikujú sa na postihnuté kĺby po dobu 10-15 minút každú hodinu..

lieky

Pri výbere liekov ortopéd alebo traumatológ berie do úvahy druh choroby, jej tvar, štádium priebehu. Na zmiernenie akútnej patológie sa používajú injekčné roztoky, uskutočňuje sa blokáda liekov. Bolestivé pocity strednej a slabej závažnosti je možné odstrániť užívaním tabliet alebo použitím mastí.

Protizápalové a analgetické lieky

Ťažká bolesť sa eliminuje extrakciou pomocou punkcie patologickej tekutiny, umývaním kĺbovej dutiny roztokmi glukokortikoidov, anestetikami a, ak je to potrebné, antibiotikami. Na zníženie závažnosti bolesti sa tiež používajú nesteroidné protizápalové lieky:

S masťami a gélmi sa môžete zbaviť slabého nepohodlia. Sú to Voltaren, Fastum, Arthrosilen, Ibuprofen, Dolgit.

Antibiotická terapia

Na liečenie infekčných patológií sa používajú antibakteriálne, antimikrobiálne lieky vrátane sulfonamidov. Pred získaním výsledkov biochemických štúdií pacienta sa predpisujú širokospektrálne látky:

 • polosyntetické penicilíny chránené kyselinou klavulanovou - Flemoklav, Amoksiklav, Augmentin;
 • cefalosporíny 2 alebo 3 generácií - ceftriaxón, cefazolín, cefotaxím;
 • Makrolidy - klaritromycín, azitromycín.

Po stanovení rezistencie patogénnych baktérií sa upraví liečebný režim. A na konci antibiotickej liečby sa pacientom odporúča absolvovať kurz eubiotík.

Detoxikačná terapia

Patogénne baktérie v procese rastu a aktívnej reprodukcie emitujú do okolitého priestoru veľké toxické látky. Sú prenášané do tela prúdom krvi, čo vyvoláva všeobecnú intoxikáciu. Na odstránenie škodlivých látok lekári odporúčajú piť veľa tekutín - čistú vodu, zeleninové šťavy, ovocné kompoty, bobuľové ovocné nápoje, infúziu šípiek, harmančekový čaj.

Pri ťažkej intoxikácii sa predpisujú pacienti Atoxil, Albumin a na obnovenie rovnováhy voda-soľ - Hydrovit, Regidron.

Posilnenie imunitného systému

Ak sa u pacientov so systémovými zápalovými alebo degeneratívnymi-dystrofickými patológiami často objaví burzitída, potom je potrebné posilniť obranyschopnosť tela. Na zvýšenie imunity sa pacientom odporúča príjem vyvážených komplexov vitamínov a minerálov:

Ďalej je možné predpísať v tukoch rozpustné vitamíny tokoferol, retinol, ergokalciferol. Posilnenie imunity umožňuje používanie liekov so ženšenom, echinaceou, citrónovou trávou.

Fyzioterapeutická liečba

V subakútnom období a vo fáze rehabilitácie sa vykonáva 5 - 10 relácií fyzioterapeutických opatrení. Použitím elektroforézy alebo ultraforoforézy sa roztoky liekov dodávajú priamo do oblasti zápalu. Používajú sa hormóny, anestetiká, chondroprotektory, vitamíny B..

Ak chcete obnoviť všetky funkcie kĺbu, zbaviť sa zvyškovej bolesti umožňuje magnetoterapiu, laserovú terapiu, UHF terapiu. Po zastavení akútneho zápalu sa používajú aplikácie s bischofitom, ozokeritom a parafínom.

Masáže a fyzioterapia

Klasická akupunktúrna, vákuová masáž s burzitídou akejkoľvek lokalizácie je indikovaná na zlepšenie zásobovania poškodených tkanív krvou živinami a kyslíkom. Mechanický účinok na kĺbové štruktúry tiež prispieva k eliminácii produktov rozkladu buniek, toxínov a posilňovaniu svalov..

Podobný terapeutický účinok je charakteristický aj pre pravidelné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky, plávanie, vodný aerobik, pilates, jogu.

Chirurgické zákroky pri liečbe burzitídy

U pacientov s chronickým ochorením sa odporúča chirurgický zákrok. S touto formou patologického priebehu prešiel synoviálny vak ireverzibilnými deštruktívnymi zmenami. Do zápalového procesu boli často zapojené aj ďalšie kĺbové štruktúry - väzivá, šľachy, chrupavkové tkanivá..

Často sa používajú minimálne invazívne metódy chirurgického zákroku. Lekár vyrezáva neinfikovaný synoviálny vak drobnými vpichmi alebo rezmi do kože a mäkkých tkanív..

Liečba diétou

Odborníci na výživu odporúčajú, aby pacienti s burzitídou vylúčili z potravy potraviny s vysokým obsahom tukov a jednoduchých uhľohydrátov vrátane spracovaných potravín, rýchleho občerstvenia a údeného mäsa. Aby ste zabránili vzniku opuchov, mali by ste obmedziť používanie soli, korenia, domácich marinád, omáčok.

Ľudové lieky a recepty

Vo fáze rehabilitácie sa po hlavnej terapii používajú obklady s čerstvými listami lopúcha alebo chrenu na odstránenie slabého nepohodlia. Sú dobre trené, mazané medom, aplikované niekoľko hodín na bolesť kĺbov. Potom sa odstránia zvyšky medu a šťavy, vyživujúci krém sa trie.

Brusnicová šťava vám umožní vyčistiť telo toxínov, odstrániť zvyškový zápal. Šťava sa vytlačí zo pohára čerstvých bobúľ, naleje sa do inej misky. Suchý zvyšok sa naleje do 3 šálok horúcej vody, 5 minút sa nechá zahriať, ochladí sa a filtruje. Vývar zmiešajte so šťavou, pridajte cukor podľa chuti, zoberte 100 ml s jedlom.

Možné komplikácie

Pri absencii lekárskeho zákroku má akútna burzitída rýchlo chronickú formu, ktorá je ťažko konzervatívna. Niekedy sa počas operácie vyskytnú ťažkosti v dôsledku jazvovej degenerácie tkanív kĺbového vaku. Najnebezpečnejšia patológia sprevádzaná hromadením hnisavého výpotku. V tomto prípade je zvýšené riziko vzniku fistuly, rozvoja osteomyelitídy, sepsy..

prevencia

Prevenciou zápalu kĺbového vaku môže byť včasná liečba pustulárnych ochorení, správna liečba rán. Je potrebné vyhnúť sa traumatickým situáciám, vylúčiť zvýšené zaťaženie kĺbov.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

burzitída

Všeobecné informácie

Burzitída (preložená z latinky ako vak) - zápal synoviálnych vakov (bursae synoviales).

Synoviálne vaky sú štrbinové dutiny súvisiace s pomocným aparátom svalov. Vláknité synoviálne vrecká sú umiestnené medzi vyčnievajúcou časťou kosti a mäkkým tkanivom, t.j. v oblastiach, kde sa najčastejšie vyskytuje významný mechanický tlak.

Zápal periartikulárneho vaku sprevádzaný akútnou bolesťou, opuchom, sčervenaním sa nazýva burzitída. Najčastejšie sú postihnuté oblasti bedrového kĺbu, kolena, ramenných kĺbov a Achillovej šľachy. Najčastejšie sa u mužov a športovcov vyskytuje burzitída.

Príčiny burzitídy

Poškodenie kĺbov - trauma, modriny, odreniny, malé rany, ktoré môžu viesť k infekcii synoviálneho vaku pyogénnymi mikroorganizmami, môžu prispieť k zápalu periartikulárneho vaku a výskytu burzitídy. Menej často sú príčinou choroby preťaženie kĺbov, predĺžené mechanické podráždenie alebo prudký nárast fyzickej aktivity. Burzitída môže spôsobiť aj rôzne infekčné lézie, ktoré sa prenášajú z hnisavých ohnísk pozdĺž lymfatických ciest pomocou erysipel, bedras, osteomyelitídy, varu a ďalších..

Možné sú sekundárne príčiny burzitídy. Niektoré choroby, ako je artritída, dna, môžu spôsobiť zápal periartikulárnych vakov. V niektorých prípadoch nie je možné zistiť príčinu burzitídy.

Príznaky burzitídy

Ochorenie je rozdelené na akútne a chronické formy. Akútna burzitída zvyčajne začína silnou silnou bolesťou, ktorá sa zhoršuje pohybom postihnutého kĺbu. Nad zapálenou oblasťou sa objaví mimoriadne bolestivý, okrúhly, opuch elastickej konzistencie, ktorý kolíše. Jeho rozmery niekedy dosahujú priemer 8 - 10 cm, bolesť je daná oblasti susediacej s kĺbom a v noci zosilňuje. Miesto zápalu opuchne, koža zčervená, pozoruje sa hyperémia kože (lymfangitída), teplota stúpa, často až o 39-40 stupňov. S progresívnym procesom zápalu a jeho prechodom na mäkké tkanivá sú pozorované príznaky flegmónu.

Akútna forma sa stáva chronickou burzitídou. V chronickom priebehu nie je bolesť tak akútna, ale trvá dlhšie. V chronickom štádiu burzitídy sa môžu v oblasti synoviálneho vaku vytvárať usadeniny vápnika, ktoré zase spôsobujú príznaky burzitídy, ako je obmedzená pohyblivosť kĺbov a opuch. Chronický proces sa niekedy môže zhoršiť, zatiaľ čo množstvo tekutiny v dutine vaku sa zvyšuje, čo často vedie k tvorbe cystickej dutiny naplnenej tekutinou - hygroma.

Závažnosť a priebeh burzitídy závisí od miesta jej lokalizácie. Najzávažnejší klinický priebeh sa vyskytuje, keď je postihnutý bedrový kĺb..

Diagnóza burzitídy

Neexistujú žiadne špecifické laboratórne testy na zistenie burzitídy, a preto je diagnóza pacienta, vysvetlenie príčin bolesti, ich povaha a lokalizácia veľmi dôležitá. Potom sa vykoná vyšetrenie a vyšetrenie chorého kĺbu. Ultrazvukové vyšetrenie kĺbovej a periartikulárnej oblasti je povinné na zistenie zmien v tkanivách, na detekciu tekutiny v synoviálnych vakoch. Predpísané je tiež röntgenové vyšetrenie. Vo zvlášť ťažkých prípadoch a keď je ťažké stanoviť diagnózu, je akútna burzitída diagnostikovaná pomocou magnetickej rezonancie. Niekedy je potrebné študovať tekutinu, aby sa zistila infekcia, a aby sa tekutina dostala, prepichne sa synoviálny vak. Takéto vpichy môžu preukázať povahu zápalu (hnisavý, serózny, hnisavý hemoragický atď.), Mikrobiálnu flóru a jej citlivosť na antibiotiká, čo výrazne uľahčuje liečbu burzitídy..

Všetky vykonané testy a štúdie pomáhajú potvrdiť alebo vyvrátiť diagnózu a tiež pri potvrdení diagnózy zistiť príčinu zápalu. Z tohto dôvodu sa musí diagnóza burzitídy vykonávať komplexne.

Liečba burzitídy

Liečba akútnej burzitídy je spravidla konzervatívna a nevyžaduje chirurgický zákrok. Poškodený kĺb je znehybnený fixačným obväzom alebo obväzom a držaný vo zvýšenej polohe. Pridelené na odpočinok. Bolesť v mieste sa periodicky masíruje tkanivom pomocou ľadového balenia. Na zníženie bolesti je kompresia veľmi účinná - stlačenie poškodenej oblasti elastickými obväzmi alebo obväzmi. Podľa týchto odporúčaní najčastejšie rýchlo prechádzajú akútne útoky. Vyskytli sa prípady, keď zmiznutie bolesti nebolo podporené chladom, ale skôr teplom: zahrievanie, vyhrievacia podložka, otepľovacie masti.

Popri tom sa zmierňujú príznaky burzitídy, predpisujú sa protizápalové lieky, v prípade silnej bolesti, má dobrý účinok zavedenie lokálnych anestetík, ako je novokain, v kombinácii s glukokortikoidovými liečivami, napríklad hydrokortizónom. Ak vykonaná punkcia ukáže, že v sáčku sa vyvíja infekcia, je potrebné zaviesť antibiotiká. Infekčné choroby prenášané v minulosti, ako je chrípka, kvapavka, tuberkulóza, môžu viesť k rozvoju infekcie..

Po ukončení bolesti je užitočné absorbovať exsudát suchým teplom, obväzmi s Vishnevského masťou, UHF atď..

Prognóza liečby akútnej burzitídy je viac závislá od patologických zmien, ktoré sa vyskytujú v tkanivách postihnutých vakov, ich umiestnení, povahe infekcie a jej šírení. Okrem toho sú veľmi dôležité individuálne charakteristiky pacienta, odolnosť jeho tela, prítomnosť komplikácií, ako sú artritída, sepsa, osteomyelitída, fistula medzi vakom a povrchom kože a ďalšie..

Chronická burzitída sa lieči kardinálnymi metódami, veľmi často je potrebné prepichnúť a odstrániť exsudát z dutiny synoviálneho vaku, potom nasleduje premytie roztokom hydrokortizónu antibiotikami. Postup sa musí opakovať dvakrát až päťkrát. Pred zákrokom vykonajte lokálnu anestéziu novokainom. Prísne dodržiavanie asepsie je veľmi dôležité, aby sa zabránilo vážnym komplikáciám. S nepriaznivým vývojom liečby sa uchyľujú k chirurgickému zákroku - otvorenie vrecka a odstránenie hnisu. Z dôvodu doby hojenia pooperačnej rany sa táto metóda používa v extrémnych prípadoch..

Liečba burzitídy chirurgickým zákrokom sa používa aj v prípadoch, keď sa vyskytli významné usadeniny vápnika. Najmä ak narušujú motorické funkcie kĺbu a vedú k nehybnosti. Malé usadeniny vápenatých solí sa odstraňujú odsatím - odsatím pomocou injekčnej striekačky. Recidíva chronickej burzitídy sa pozoruje u 2 - 3% operovaných pacientov..

Bursitída: príčiny, príznaky, liečba, prevencia

Burzitída je chronický akútny zápal synoviálneho vaku. Ochorenie je sprevádzané silnou akumuláciou a tvorbou zápalovej tekutiny (exsudátu) v samotnom vaku. V dôsledku traumy môže dôjsť k akútnej burzitíde a v dôsledku stáleho mechanického účinku na kĺb chronická burzitída..

Burzitída sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, opuchom, sčervenaním, nevoľnosťou v kĺbe. Diagnostika je založená na vizuálnom vyšetrení, MRI, röntgenových kĺboch, analýzach a bakteriologickom vyšetrení.

Liečba burzitídy je predĺžený zvyšok postihnutej končatiny užívaním liekov proti bolesti a protizápalových liekov. Pri chronickej burzitíde je možný chirurgický zákrok.

Čo je burzitída?

Burzitída je akútny chronický zápalový proces. Bursitída sa objaví v synoviálnom vaku. Ochorenie je charakterizované výskytom veľkého množstva výpotkovej tekutiny. V približne 85% prípadov sa u mužov vyskytuje ochorenie kĺbov burzitídy. Najbežnejšou formou je burzitída lakťového kĺbu..

Navyše, burzitída sa vyskytuje v kolene a ramene mužov mladších ako 40 rokov. U športovcov sa vyskytuje najčastejšie. Spravidla ide o profesionálne ochorenie kĺbov, ale môže sa vyskytnúť aj u ľudí s nadváhou alebo nesprávne zvolenou obuvou..

Opuch v kĺbe môže dosiahnuť až 10 centimetrov v priemere. Je to spôsobené skutočnosťou, že kĺbová taška má abnormálnu veľkosť. Napríklad v dôsledku silného úderu dochádza k prasknutiu krvných ciev a krvácaniu. Pri rozklade sa krvné zložky premenia na žltkastú tekutinu. Vyskytuje sa vylučovací výpotok. Výsledný vak tekutiny začne ťahať pokožku, ak nie je kĺb hlboký. Môže sa objaviť opuch a tlak na nervové zakončenie zvyčajne spôsobí bolesť.

Príčiny burzitídy

Príčinou burzitídy sú vo väčšine prípadov zranenia, odreniny a modriny. V dôsledku mozgovej príhody infekcie krvou vstupuje do oblasti postihnutého kĺbu. Okrem toho sa hnis môže dostať s varom, preležaninami, karbunkami alebo osteomyelitídou. Bursitída sa často vyskytuje u osôb zapojených do traumatického športu. Infekcia sa môže dostať cez vážne modriny alebo odreniny. Chronická burzitída sa vyskytuje v dôsledku neustáleho podráždenia kĺbov.

Existujú aj ďalšie príčiny burzitídy:

- mechanické pretiahnutie kĺbu, neustále zdvíhanie závaží, rôzne zranenia. Príčina burzitídy môže byť: nadváha, chôdza na vysokých podpätkoch, nosenie príliš úzkej obuvi;

- všetky druhy chorôb, ktoré môžu byť sprevádzané akýmkoľvek zápalom. Môže to byť artritída, erysipel, prenasledovanie, brucelóza, angína, chrípka, SARS, sínusitída, zápal stredného ucha;

- metabolická choroba;

- poranenia burzy, kolena a priľahlých šliach;

- poškodenie alebo zmena kože v kĺbe. Burzitída sa môže vyskytnúť v dôsledku neopatrného rezania kôstok alebo mozoľov;

- pri alergiách je nadbytok protilátok. Rozlišujú sa rôzne mediátory zápalu;

- Príčina burzitídy môže byť otrava. Toxíny vstupujúce do krvného obehu;

Dohodnite sa, že pre človeka je nadmerná fyzická aktivita samozrejmosťou. Toto je charakteristické pre mužov aj ženy. V prípade, že burzitída je komplikáciou iného ochorenia, liečba by sa mala vykonať komplexnou metódou.

Zápal burzitídy sa vyskytuje v 3 fázach:

 1. Zmena. Dochádza k poškodeniu buniek;
 2. Exsudácia. Kvapalina sa uvoľňuje;
 3. Proliferácia. Obnovte integritu.

Príznaky burzitídy

Hlavným príznakom burzitídy je zaoblený a elastický dotykový opuch poranenej oblasti na povrchu tela s priemerom do 10 cm. Príčinou opuchu je nadmerná akumulácia prebytočnej tekutiny v synoviálnej kapse (bursa). Keď je pacient ešte dlhšiu dobu, opuchy a bolesti sa zvyšujú.

Iné príznaky burzitídy:

- Bolesť s bolesťou, streľbou, niekedy silná a pulzujúca v prírode, v noci priťažujúca, s ožarovaním (návratom) do ramena alebo nohy, v závislosti od miesta patologického procesu;

- edém, ktorého vývoj je spôsobený hromadením tekutiny v medzibunkovom priestore;

- sčervenanie zapáleného a opuchnutého miesta (hyperémia);

- obmedzený pohyb zapáleného miesta, kĺbu, ku ktorému dochádza po uložení solí v zapálenej burze;

- zvýšená alebo vysoká telesná teplota až do 40 ° C;

- všeobecná nevoľnosť, pocit slabosti a bezmocnosti;

- zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v mieste rozvoja burzitídy;

Chronická burzitída je charakterizovaná menej závažnými príznakmi, vrátane miernejšieho opuchu, zníženej pohyblivosti kĺbov a normálnej telesnej teploty.

Druhy burzitídy

Lekári s rôznymi typmi burzitídy používajú niekoľko klasifikácií. Podľa povahy priebehu ochorenia sa rozlišuje chronická a akútna burzitída. Akútna burzitída sa môže vyvinúť do 2 až 3 dní. Chronická burzitída sa vyvíja s pravidelnými exacerbáciami.

Druhy burzitídy spôsobenej výskytom:

- septický alebo infekčný;

- traumatické alebo aseptické.

Infekcia môže preniknúť cez kožu, krv alebo lymfatický systém. Burzitída sa dá rozlíšiť podľa charakteru patogénu, vyskytuje sa špecifická a nešpecifická burzitída.

Typy burzitídy v mieste poškodenia:

- burzitída ramenného kĺbu;

- burzitída bedrového kĺbu;

- burzitída zápästného kĺbu;

- kalkanálny typ burzitídy.

Synoviálne tašky sú umiestnené na rôznych miestach. Na základe nich môžete rozlíšiť také typy burzitídy, ako napríklad:

Typ burzitídy je zvyčajne určený typom infekcie, povolania alebo akéhokoľvek športu.

Diagnóza burzitídy

Diagnóza burzitídy zahŕňa nasledujúce vyšetrovacie metódy:

 • Vizuálna prehliadka, prehmatanie zapálenej oblasti;
 • anamnéza;
 • Röntgenová röntgenová snímka;
 • Všeobecná analýza krvi;
 • Bursografia - rádiografia so zavedením kontrastného média;
 • Artrografia - endoskopia kolena;
 • Angiografia krvných ciev;
 • Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk);
 • Počítačová tomografia (CT);
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI).

Niekedy diagnostikuje burzitída, lekár čítal robiť niekoľko jednoduchých cvičení, napríklad:

- Urobte pár krokov v drepe;

- Ruku niekoľkokrát vložte za hlavu, ako keby ste ju vyčesali.

Ak počas týchto cvičení pacient pociťuje bolesť, môže to znamenať zapálenú burzu v tele.

Liečba burzitídy

Pri akútnej forme burzitídy je liečba vo väčšine prípadov konzervatívna. Tu nie je potrebná žiadna operácia. Postihnutý kĺb je imobilizovaný obväzom alebo obväzom. Pacientovi sa poskytuje mier.

Systematicky boľavé miesto je chránené obväzmi a obväzmi. Niekedy pomáha nielen chladu, ktorá sa aplikuje na spoj, ale aj teplu (masti, vyhrievacie podložky, zahrievanie). Ak existuje podozrenie na výskyt burzitídy, mali by ste sa poradiť s lekárom ortopedickým traumatológom, ktorý môže určiť presnú diagnózu. Na základe analýzy a diagnostiky predpíšte najúčinnejšiu liečbu.

Ako liečiť burzitídu?

Liečba burzitídy sa vykonáva na základe dôkladnej diagnózy a zahŕňa tieto položky:

- Odpočinok a nehybnosť pacienta.
- Drogová terapia:
- protizápalové a analgetické lieky;
- antibakteriálna terapia;
- detoxikačná terapia;
- Posilnenie imunitného systému.
- Fyzioterapeutické ošetrenie a masáže.
- Diéta.
- Fyzioterapeutické cvičenia (LFK).
- Chirurgické ošetrenie (voliteľné).

dôležitý!
Pred použitím liekov sa vždy poraďte so svojím lekárom!

(9 hodnotení, priemer: 5.00 z 5)

Burzitída. Príčiny, príznaky a znaky, diagnostika a liečba patológie.

Synoviálna taška - čo to je?

Názov synoviálnej tašky pochádza z latinského slova bursa (bursa), ktoré sa prekladá ako „taška“, „kabelka“. Je to sploštená dutina, vo vnútri ktorej je tekutina (vytvára sa bunkami, ktoré obkladajú vnútornú stranu steny synoviálneho vaku)..

Celkovo je v ľudskom tele asi 160 synoviálnych vriec.

Existujú štyri z ich odrôd v závislosti od miesta:

 • Subkutánne: umiestnené pod kožou v miestach kostnatých výčnelkov na extenzorových povrchoch kĺbov. Napríklad na zadnej strane lakťového kĺbu je synoviálny vak. Majú jednu alebo viac kamier. Subkutánna bursa zohráva úlohu tlmiča nárazov, znižuje trenie medzi pokožkou a kĺbom, zaisťuje normálnu pohyblivosť kože.
 • Subfasciální. Nachádza sa pod fascie - spojivové tkanivové plášte pokrývajúce svaly. Hrať rovnakú úlohu ako subkutánne.
 • Sušenie. Sú umiestnené pod šľachami - zväzky spojivového tkaniva, pomocou ktorých sú svaly pripevnené na kosti. Na kĺby sa často pripájajú suché synoviálne vrecká. Môžu pokryť šľachy, v takom prípade sa nazývajú synoviálne pošvy šliach..
 • Podpažné. Sú umiestnené medzi svalom a kosťou, medzi svalom a kĺbom. Prispievajte k odpruženiu a nižšiemu treniu.

Na ktorých miestach sa burzitída vyskytuje najčastejšie?

Najčastejšie miesta výskytu burzitídy (umiestnené s klesajúcou frekvenciou):

 • ramenné kĺby;
 • lakťové kĺby;
 • kolenné kĺby
 • Bedrové kĺby
 • oblasť päty (zápal synoviálneho vaku, ktorý sa nachádza medzi Achillovou šľachou * a pätnou kosťou).

* Achillova šľacha - svalová šľacha lýtka, ktorá sa pripája k pätnej kosti.

Aké sú príčiny burzitídy?

zranenia

Chronická trauma najčastejšie vedie k rozvoju burzitídy, keď sa ten istý pohyb mnohokrát opakuje. Pri priamej traumatickej expozícii sú na ochorenie najcitlivejšie synoviálne vaky v lakte a patelle, ktoré sa nachádzajú takmer priamo pod kožou..

Najčastejšie zranenia vedúce k rozvoju burzitídy:

 • "Kolená kňaza." Tlak na koleno s častým kľačaním.
 • "Tenisový lakťový lakeť." Chronická trauma synoviálneho vaku s opakovanými rovnomernými pohybmi v lakťovom kĺbe.
 • Použitie nepohodlnej obuvi a dlhej intenzívnej chôdze. Vedie k rozvoju burzitídy v členku. Tento druh zranenia je bežný u korčuliarov a niektorých ďalších športov..
 • Časté intenzívne behanie a napínanie stehenných svalov. Vedie k femorálnej burzitíde.
 • Dlhé posedenie na tvrdom povrchu, jazda na bicykli. Vedie k burzitíde v zadku..

Intenzívne napätie v kĺboch:

 • Intenzívna fyzická práca, pri ktorej sa rovnaké pohyby mnohokrát opakujú.
 • Veľké športy.
 • Príprava súťaže, zdokonalené školenie.
Napríklad burzitída lakťového kĺbu sa často vyskytuje medzi tenistami a baníkmi. Burzitída kolenných kĺbov - medzi kňazmi a ľuďmi, ktorí často kľačia v domácnosti.

infekcie

Bursitída sa môže vyvinúť s infekciou synoviálneho vaku.

Príčiny infekčnej burzitídy:

 • Infekcie vo vaku počas zranenia (rez). Najčastejším dôvodom. Najčastejšie trpí synoviálny vak lakťového kĺbu, pretože je umiestnený priamo pod kožou.
 • Oslabená imunita. So znížením obranyschopnosti tela sa infekcia môže dostať do burzy prietokom krvi alebo lymfy. Podmienky, za ktorých je imunita oslabená:
 • časté, neustále sa opakujúce infekčné choroby;
 • syndróm získanej imunodeficiencie (AIDS);
 • zhubné nádory, radiačná terapia, chemoterapia;
 • cirhóza pečene;
 • alkoholizmus, drogová závislosť.

Chronické choroby

mentálna alebo fyzická predispozície

Vek

Neznáme dôvody

Klasifikácia burzitídy

Príznaky burzitídy

Časté príznaky burzitídy

Burzitída sa môže vyskytovať v akútnej, subakútnej a chronickej forme..

Príznaky burzitídy sú charakteristické pre zápalový proces.

Časté príznaky akútnej burzitídy:

 • Opuch. V oblasti postihnutého kĺbu sa určí opuch. Je to spôsobené zvýšením synoviálneho vaku, hromadením tekutiny v ňom, stagnáciou krvi v cievach v dôsledku zápalového procesu..
 • Sčervenanie kože. Koža v oblasti kĺbu sa na dotyk zahreje kvôli stagnácii krvi.
 • Pain. V dôsledku vývoja zápalového procesu a zväčšenia synoviálneho vaku dochádza k podráždeniu nervových zakončení v oblasti kĺbu. Vyskytuje sa bolesť, ktorá sa pri pohybe zosilňuje, cíti.
 • Poruchy kĺbov. Pohyby v niektorých smeroch sú kvôli bolesti a opuchom obmedzené.
 • Porušenie všeobecného stavu. Existuje letargia, zvýšená únava, niekedy aj zvýšenie telesnej teploty.
Pri chronickej burzitíde sú príznaky menej výrazné. Ochorenie sa môže vyskytnúť vo vlnách: s obdobím zlepšovania a zhoršovania.

Znaky príznakov choroby v závislosti od postihnutého kĺbu

Znaky príznakov brachiálnej burzitídy

Pri akútnej burzitíde ramena sa pozoruje opuch a sčervenanie ramenného kĺbu. Bolesť obvykle nie je príliš silná, celkový stav netrpí (pokiaľ burzitída nie je spôsobená infekciou). Je charakteristické, že pacient nemôže položiť ruku za chrbát a za hlavu. Ona sa rýchlo unaví. Niekedy je v oblasti kĺbov cítiť necitlivosť a brnenie.

Pri infekčnej lézii ramenného kĺbu je výraznejší opuch a začervenanie, silná bolesť. Telesná teplota stúpa, zimnica, bolesti hlavy, celková slabosť, slabosť, nevoľnosť, zvracanie.

Možné komplikácie purulentnej burzitídy ramien:

 • absces (absces) v ramennom kĺbe;
 • prechod infekčného procesu na kĺb a rozvoj brachiálnej artritídy;
 • prechod infekčného procesu na humerus a v ňom umiestnenú kostnú dreň, vývoj osteomyelitídy.

Znaky príznakov ulnar burzitídy

Prejavuje sa akútna ulnárna burzitída: opuch (zvlášť výrazný na zadnom povrchu kĺbu), sčervenanie, bolesť, zhoršená flexia a predĺženie. Pod kožou môžete pocítiť mäkkú formáciu - zväčšený synoviálny vak, v ktorom sa nahromadila tekutina. Akútna forma sa môže stať chronickou, ktorá sa vyskytuje s obdobím zlepšovania a zhoršovania.

Pri hnisavej ulnarskej burzitíde sú všetky príznaky výraznejšie, dochádza k nárastu telesnej teploty a k narušeniu celkového stavu. Lymfatické uzliny umiestnené pod kožou v lakťovom kĺbe sa zväčšujú.

Možné komplikácie:

 • purulentná ulnárna artritída;
 • osteomyelitída (hnisavý zápal) pažeráka, končatiny alebo polomeru;
 • absces (vred) v lakťovom kĺbe;
 • tvorba fistuly - tunel, ktorý spája dutinu abscesu s povrchom kože.

Znaky príznakov burzitídy kolien

Existujú tri druhy burzitídy kolien:

 • Zápal synoviálneho vaku umiestneného v popliteálnej fosílii, t. J. Na zadnej strane kĺbu.
 • Zápal synoviálneho vaku, ktorý sa nachádza v patelle, t. J. Na prednom povrchu kĺbu.
 • Zápal synoviálneho vaku umiestneného smerom dovnútra od kĺbu.
Počas ochorenia sa objavuje opuch, bolesť, zhoršená flexia a predĺženie kolena. Opuch a začervenanie môžu byť výraznejšie na prednom alebo zadnom povrchu kĺbu, v závislosti od toho, ktorá burza je zapálená..

Infekčná kolenná burzitída môže byť komplikovaná purulentnou artritídou. To je plné poškodenia kolenného menisku alebo krížových väzov nachádzajúcich sa vo vnútri kĺbu. Môže sa tiež vyvinúť osteomyelitída stehennej kosti, holennej kosti a fibuly..

Znaky príznakov burzitídy bedrového kĺbu

V oblasti bedrového kĺbu sa nachádzajú tri veľké synoviálne vaky:

 • Nad trochanterom stehennej kosti - výčnelok, ku ktorému sú svaly pripevnené.
 • Zvnútra stehennej kosti.
 • V hrúbke gluteálneho svalu.
Hlavným príznakom tohto typu burzitídy je bolesť bedrového kĺbu. Podáva nohu a rozširuje sa po vonkajšej strane stehna. Pocity bolesti sa zosilňujú počas flexie a predlžovania kĺbu, keď človek leží na boku, pri chôdzi, po schodoch.

V priebehu času sa bolesť stáva slabá, slabá. Necítite sa v bedrovom kĺbe, ale akoby v celom stehne. U niektorých pacientov bolesť pretrváva po dlhodobom sedení na tvrdom povrchu.

Pri hnisavom zápale v synoviálnom vaku dochádza k silnej bolesti. Z tohto dôvodu si pacient nemôže stehno narovnať, zapnúť alebo vypnúť, vziať ho preč. Noha je v ohnutej a mierne zasunutej polohe.

Celkový stav je porušený, telesná teplota stúpa. Opuch je zle viditeľný, pretože kĺb je obklopený silnými svalmi.

Znaky príznakov zápalu plesní

Najčastejšou príčinou neinfekčnej kalkanálnej burzitídy je nosenie vysokopätných topánok s pevným chrbtom. Preto sa u žien najčastejšie vyskytujú príznaky. Na opätku päty sa objavuje opuch, ktorý sa postupom času zvyšuje. Znepokojený bolesťou. Pohyblivosť členkového kĺbu je obmedzená. Keď sa dostanete na ponožky, bolesť je oveľa horšia.

Purulentná kalkanálna burzitída je sprevádzaná charakteristickými príznakmi infekčného procesu.

Možné komplikácie:

 • vznik abscesu (abscesu);
 • hnisavá artritída členkového kĺbu;
 • znížená pohyblivosť v dôsledku poškodenia väzov a Achillovej šľachy;
 • osteomyelitída holennej kosti.

Diagnóza burzitídy

Ktorého lekára by som mal kontaktovať, ak sa vyskytnú príznaky burzitídy?

Diagnózu a liečbu burzitídy vykonáva chirurg s ortopedickou traumou. Tento špecialista je takmer na každej klinike a multidisciplinárnej klinike.

Purulentná burzitída je chirurgická patológia, a preto sa na jej liečbe podieľa chirurg. Tuberkulózna burzitída sa lieči na klinike TBC. Sexuálne prenosné infekcie burzitídu vykonávajú venereológovia.

Rozhovor s lekárom: aké otázky môže špecialista položiť pacientovi s podozrením na burzitídu?

Ako lekár vyšetruje podozrenie na burzitídu?

Vyšetrenie bursitídy

študovaťpopisAko je?
Všeobecná analýza krviVo všeobecnom krvnom teste môžete zistiť zmeny, ktoré naznačujú zápalový proces v tele:
 • zvýšený počet bielych krviniek;
 • Zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov.
Krv sa odoberie z prstu na analýzu.
Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk)Dostupný a bezpečný výskum, ktorý vám umožní:
 • identifikovať zapálený synoviálny vak;
 • vyhodnotiť jeho umiestnenie;
 • odhadnúť jeho veľkosť;
 • vyhodnotiť jeho obsah (tekutina, hnis, krv, kalcifikácie).
Lekár aplikuje špeciálny gél na kožu v oblasti postihnutého kĺbu, potom vyšetrí senzorom.
RentgenografieRádiografia - pomocná metóda na diagnostiku burzitídy.
Problémy, ktoré rádiografia pomáha riešiť:
 • s výnimkou kĺbovej patológie;
 • detekcia hlboko umiestnených synoviálnych vakov;
 • detekcia kalcifikačných miest.
Röntgenové lúče kĺbu snímajú v dvoch (ak je to potrebné, vo väčšom počte) projekcií.
Počítačová tomografia a magnetická rezonanciaPresnejšie výskumné metódy v porovnaní s rádiografiou. Pomôžte identifikovať zápal synoviálnych vakov nachádzajúcich sa hlboko v hrúbke svalov.

Pomocou počítačovej tomografie a magnetickej rezonancie môžete získať vrstvené plátky skúmanej oblasti tela a jeho trojrozmerné obrazy..Výskum je možný iba na tých klinikách, ktoré majú tomografy. Postup je štandardný.Punkcia synoviálneho vaku a bakteriologické vyšetrenie jeho obsahu.Štúdia sa používa na určenie typu mikroorganizmov, ktoré spôsobili zápal v synoviálnom vaku, a ich rezistencie na antibiotiká. To pomáha predpísať účinnejšiu liečbu..
Punkcia sa vykonáva v šatni alebo na operačnej sále. Pacient je položený na gauči. Lekár anestetizuje miesto vpichu - vstrekne roztok novokainu alebo iného anestetika. Potom sa do burzy vloží špeciálna ihla (niekedy pod kontrolou ultrazvuku) a získa sa požadované množstvo jej obsahu. Materiál zaslaný do laboratória.Sérologické štúdieSú to laboratórne testy, ktoré pomáhajú identifikovať antigény patogénov a protilátok, ktoré imunitný systém vytvára v reakcii na ich prítomnosť..
Sérologia sa používa hlavne pri podozrení na špecifické infekcie..Pri sérologických testoch sa krv odoberá zo žily.Imunologické krvné testyV priebehu týchto štúdií sa študujú imunitné bunky a protilátky prítomné v krvi. Uskutočňujú sa v prípadoch podozrenia, že pri výskyte burzitídy sa vyskytujú alergické reakcie..Pri imunologických štúdiách sa krv odoberá zo žily.

Liečba burzitídy

Liečba akútnej neinfekčnej akútnej burzitídy


Liečebná metódapopisAko použiť
Zvyšok postihnutej končatinyPočas pohybov sa synoviálny vak pohybuje, pociťuje napätie, trenie. To zvyšuje zápalový proces. Preto lekár predpisuje odpočinok, odpočinok na lôžku.
ZmrzlinyV oblasti zápalovej reakcie sa malé cievy rozširujú, krv v nich stagnuje, v dôsledku toho sa zvyšuje opuch. Prechladnutie spôsobuje vazokonstrikciu, príznaky sa znižujú.Najjednoduchší spôsob je použiť kúsok látky namočený v studenej vode. Aplikuje sa na miesto lézie. Môžete použiť ľad zabalený v handričke, vyhrievaciu podložku so studenou vodou.
Protizápalové a analgetické lieky *:
 • ANALGIN inj;
 • kyselina acetylsalicylová (aspirín);
 • ibuprofen (nurofen);
 • diklofenak (ortofén, voltaren).
Tieto lieky potláčajú zápalový proces, znižujú bolesť a ďalšie príznaky choroby, znižujú telesnú teplotu a pomáhajú normalizovať stav..Lieky sa môžu používať vo forme tabliet a injekcií. Dávky vyberie ošetrujúci lekár.
Prepichnutie synoviálneho vakuPočas punkcie (vpichu) zapáleného synoviálneho vaku, lekár odoberie jeho obsah a vstrekne glukokortikosteroidné prípravky - hormóny, ktoré potláčajú zápalový proces. Zákrok sa vykonáva striktne podľa indikácie so závažnými príznakmi zápalu..
* Informácie (názvy a dávky liekov) sa poskytujú iba na informačné účely. Samoliečba je neprijateľná a môže viesť k negatívnym následkom, existujú vedľajšie účinky a kontraindikácie. Postupujte podľa lekárskeho predpisu. V prípade samopodania liekov je sám pacient zodpovedný za všetky možné následky..

Liečba akútnej burzitídy spôsobenej infekciou


Liečebná metódapopisAko použiť
Zvyšok postihnutej končatiny, protizápalové lieky, punkcia - ako pri akútnej neinfekčnej burzitíde.
Antibiotická terapiaAntibakteriálne lieky priamo ovplyvňujú príčinu infekčnej burzitídy - ničia patogény.Antibiotiká sa vyberajú v závislosti od typu patogénu. Používajú sa v tabletách alebo injekciách..
chirurgiaVyžaduje sa pri ťažkej burzitíde, keď sa synoviálny vak zmení na absces.Chirurg úplne vzrušuje bursu. Po chirurgickom zákroku je hojenie pomalé, vykonáva sa obväz s masťami, čo je cyklus antibiotík.

Liečba chronickej burzitídy

Najspoľahlivejším spôsobom liečby chronickej burzitídy je chirurgické odstránenie synoviálneho vaku. Operácia sa vykonáva podľa plánu: lekár vymenuje pacienta na vyšetrenie a dátum chirurgického zákroku. Ak bursa nebola infikovaná, potom sa po chirurgickom zákroku do 10 dní vylieči.

Chronická infekčná burzitída je často komplikovaná fistulou: jedná sa o úzky priechod, ktorého jeden koniec sa otvára v dutine synoviálneho vaku a druhý na povrchu kože. Počas poklesu patologického procesu sa zdá, že fistula sa uzavrie a počas ich exacerbácie začne hnis opäť vystupovať, stav pacienta sa zhoršuje. Počas operácie by mala byť fistula úplne vyrezaná.

Relapsy po chirurgickom zákroku sú zriedkavé: nie viac ako tri zo stovky operovaných.

Liečba burzitídy alternatívnymi metódami

V ľudovom liečiteľstve existuje veľa receptov na liečbu burzitídy a zápalu kĺbov. Nasledujú najbežnejšie. Pred použitím tejto alebo tej istej techniky sa vždy poraďte s lekárom.

Alternatívna liečba burzitídy propolisom

Základné zložky:

 • propolis - 10 g;
 • vodka - 100 ml.
Nalejte propolis s vodkou a trvajte na tom päť dní. Aplikujte obklady ** na postihnutú oblasť kĺbov, až kým opuchy a bolesti nezmiznú.

** Otepľovacie obklady možno vykonať až po poklese telesnej teploty a bolesti ustúpia.

Alternatívna liečba burzitídy kapustou a listami lopúcha

Je potrebné zobrať list kapusty alebo lopúchu, zrazený valivým kolíkom. Namažte pokožku v postihnutom kĺbe rastlinným olejom. Pripojte plachtu k lézii, obväzu a zabalte ju teplou handrou. Počas dňa choďte takto, v noci zmeňte obväz. Liečte, až kým opuchy a bolesti nezmiznú.

Alternatívna liečba burzitídy medom a cibuľou

zloženie:

 • mydlové triesky 1 diel;
 • med - 1 diel;
 • cibuľa - 1 kus.
Pracie mydlo zmiešajte s medom, roztopte ho vo vodnom kúpeli a potom položte na kúsok bavlnenej látky. Na vrch položte čerstvú nakrájanú alebo nastrúhanú cibuľu. Pripevnite k boľavému miestu, zhora zakryte polyetylénom a zabaľte ho do teplej handričky. Zvyčajne bolesť a opuch ustúpia po 2 týždňoch.

Alternatívna liečba burzitídy ihličnatou infúziou

Potrebujeme vetvičky, ihly a šišky. Musia sa naliať studenou vodou, dať na plynový sporák a variť 30 minút. Potom vyberte, zatvorte panvicu, zabalte ju do teplej handričky a trvajte na nej 12 hodín.

Pridajte výslednú infúziu do kúpeľa:

 • pri spoločnom kúpeli - 1,5 kg;
 • pre kúpeľ nôh - 250 g.
Alternatívna liečba burzitídy s odvarom lopúcha

Je potrebné naliať niekoľko polievkových lyžíc nasekanej lopúch s litrom vody, dať na sporák, priviesť do varu a variť po dobu 15 minút. Potom po dobu 15 minút trvajte na tom, aby bola ochladená, aby bola infúzia teplá. Môžete s tým robiť obklady. Lopúch zmierňuje zápaly a podporuje hojenie.

burzitída

Opis choroby

Burzitída je zápal (opuch) burzy. Bursa je malý vak naplnený tekutinou, ktorý sa tvorí pod kožou, zvyčajne nad kĺbmi a medzi šľachami a kosťami..

Bursa sa môže zapáliť v dôsledku zranenia alebo opakovaných pohybov. Napríklad bežci a svetre majú zvýšené riziko vzniku burzitídy v členkoch. Menej často sa môže vyskytnúť burzitída v dôsledku infekcie alebo komplikácií určitých stavov, ako je reumatoidná artritída..

Burzitída spôsobuje v postihnutej časti tela bolesť a opuch. Príznaky burzitídy sa obvykle zlepšia v priebehu niekoľkých týždňov. Odpočinok postihnutej časti tela a užívanie liekov proti bolesti, ako je ibuprofén, môže pomôcť zmierniť príznaky a urýchliť regeneráciu..

bursa

V ľudskom tele je asi 160 popálenín. Možno ich nájsť v akejkoľvek oblasti, kde dochádza k treniu..

Bursa sa chová ako vankúše (vrecká) medzi dvoma povrchmi, ktoré sa o seba trú, ako sú kosti, svaly, kĺby a šľachy, čo pomáha znižovať trenie. Bursa znižuje trenie, pretože je potiahnutá špeciálnymi bunkami nazývanými synoviálne bunky, ktoré produkujú tekutinu, ktorá maže pohybujúce sa časti tela..

Kde sa vyskytuje burzitída?

Každá bursa sa môže zapáliť, ale najbežnejšie miesta výskytu burzitídy sú:

 • rameno;
 • lakeť;
 • členok
 • koleno;
 • Bedrový kĺb
 • stehennú kosť.

Riziko vzniku burzitídy sa zvyšuje, ak pravidelne organizujete kurzy (cvičenia), vrátane mnohých opakujúcich sa pohybov. Napríklad tenisti, ktorí opakovane ohýbajú a predlžujú lakť, môžu dostať burzitídu lakťového kĺbu. Ľudia, ktorí veľa kľačia, napríklad zámočník a záhradník, sú vystavení vysokému riziku vzniku burzitídy kolenného kĺbu..

Prijatie preventívnych opatrení, ako je nosenie chráničov kolien alebo zahrievanie pred tréningom, môže pomôcť znížiť riziko burzitídy..

Príznaky burzitídy

Medzi príznaky burzitídy patria:

 • bolesť - obvykle tupá bolesť v postihnutej časti tela, zhoršená pohybom alebo tlakom;
 • citlivosť tkaniva v postihnutej časti tela;
 • opuch postihnutej časti tela;
 • strata pohybu v postihnutej časti tela.

Septická burzitída

Septická burzitída je burzitída spôsobená infekciou. Medzi ďalšie príznaky septickej burzitídy patria:

 • horúčka (horúčka) 38 ° C (100,4 ° F) alebo vyššia;
 • pocit chvenia;
 • postihnutá časť tela je na dotyk teplá;
 • sčervenanie postihnutej časti tela (pozri fotografiu);
 • celulitída (infekcia hlbších vrstiev kože);
 • kožná slza nad burzitídou.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Ak sa vyskytnú príznaky horúčky, vždy navštívte praktického lekára, pretože horúčka je zvyčajne príznakom infekcie..

Príčiny burzitídy

Burzitída sa môže vyvíjať tromi hlavnými spôsobmi:

 1. poranenie;
 2. infekcie;
 3. keď už existuje zdravotný stav, ktorý spôsobuje zápal burzy.

zranenia

Ak je bursa poškodená, tkanivo vo vnútri sa môže podráždiť, čo vedie k zápalu (opuchu)..

Vo väčšine prípadov sa trauma vyvíja po dlhú dobu v dôsledku nadmerného používania kĺbov, svalov a šliach umiestnených v blízkosti burzy. Opakované pohyby predstavujú osobitné riziko pre tento druh zranenia..

Nižšie sú uvedené niektoré spôsoby, ako sa môžu niektoré časti tela zraniť a spôsobiť burzitída..

 1. Rameno môže byť pri zdvíhaní alebo popíjaní poranené..
 2. Loket môže byť poškodený opakovaným ohýbaním a narovnaním alebo pádom na neho. Toto sa môže objaviť u niektorých športovcov (gymnastky alebo hokejisti).
 3. Koleno môže byť zranené opakovanými pohybmi kolena. To môže ovplyvniť ľudí s určitým zamestnaním, ako sú inštalatéri, alebo určitých športových hráčov, ako sú futbalisti..
 4. Členok môže byť zranený v dôsledku nadmerného chôdze (najmä ak nenosíte vhodné vychádzkové topánky) alebo v dôsledku aktivít, ako je korčuľovanie alebo atletika..
 5. Počas behu môžu byť poranené boky.

Bursa môže byť tiež zranená, ak je náhle vystavená nárazu, napríklad nárazom lakťa do ťažkého nábytku alebo pádom na kolená..

infekcie

Bursa umiestnená blízko povrchu pokožky, ako je napríklad lakť, sa môže infikovať. K infekcii môže dôjsť, ak sa baktérie na povrchu pokožky dostanú do poranení a odrenín a potom do burzy. Infekčná burzitída známa ako septická burzitída.

Imunitný systém (prirodzená obrana tela proti zraneniam a chorobám) je zvyčajne veľmi účinný pri prevencii tohto druhu infekcie, takže septická burzitída sa zvyčajne vyskytuje iba u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Medzi faktory, o ktorých je známe, že oslabujú imunitný systém, patria:

 • diabetes;
 • HIV alebo AIDS;
 • dlhodobé užívanie kortikosteroidov;
 • chemoterapie;
 • rádioterapia;
 • dlhé roky piť veľké množstvo alkoholu (alkoholizmus).

Iné špecifické choroby

Zápal vaku môže spôsobiť niekoľko chorôb..

Medzi tieto choroby patria:

 • dna - stav spôsobený hromadením kyseliny močovej v krvi;
 • reumatoidná artritída - stav, pri ktorom imunitný systém útočí na kĺbové vaky;
 • sklerodermia - stav, ktorý spôsobuje napnutie kože;
 • ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída) - druh chronickej artritídy, ktorá postihuje časti chrbtice;
 • systémový lupus erythematodes - zle pochopené autoimunitné ochorenie postihujúce veľa tkanív a orgánov tela.

diagnostika

Ošetrujúci lekár môže obvykle diagnostikovať burzitídu vykonaním fyzického vyšetrenia postihnutej časti tela a položením niekoľkých otázok. Ošetrujúci lekár sa napríklad môže opýtať, či osoba nedávno upadla na kĺb, alebo či môže existovať práca alebo koníček, ktorý si vyžaduje opakujúce sa pohyby kíbu..

Vzorka tekutiny

Ak sa vyskytnú príznaky horúčky - teplota 38 oC alebo vyššia - lekár môže z postihnutej burzy odstrániť malú vzorku tekutiny. Toto sa uskutoční pomocou ihly s postupom známym ako aspirácia. Potom sa nad oblasťou položí obväz, ktorý sa musí počas dvoch dní vyhnúť namáhavej činnosti.

Ak je v tekutine krv, môže to znamenať poškodenie kĺbov..

Do laboratória sa pošle tekutá vzorka na kontrolu baktérií, ktoré naznačujú bakteriálnu infekciu (septická burzitída). Vo vzorke sa dá tiež skontrolovať prítomnosť kryštálov, ktoré sa vyvinú v dôsledku choroby, ako je dna..

Daľší výskum

Ďalšie skúmanie sa zvyčajne vyžaduje iba v prípade, ak príznaky nie sú liečiteľné. Ak áno, mali by sa vylúčiť iné podmienky, ktoré môžu spôsobiť príznaky..

Možno budete potrebovať ďalšie diagnostické testy:

 • Rádiografia - vylučuje zlomeniny alebo praskliny kostí;
 • krvné testy - na vylúčenie takých stavov, ako je reumatoidná artritída;
 • magnetická rezonancia (MRI) - na vylúčenie poškodenia tkanív, ako je pretrhnutie šľachy (šľachy spájajúce svalové kosti).

Snímky MRI využívajú silné magnetické pole a rádiové vlny na získanie podrobného obrazu vnútra tela.

Liečba burzitídy

Vo väčšine prípadov môže byť burzitída úspešne liečená kombináciou svojpomocných metód a liekov proti bolesti, ktoré je možné kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Bolesť sa zvyčajne zlepší po niekoľkých týždňoch, aj keď opuch môže trvať dlhšie, kým úplne zmizne. Presné trvanie úplného obnovenia môže závisieť od:

 • kde je burzitída;
 • je burzitída spôsobená infekciou (septická burzitída).

Pri liečbe aspiráciou (pozri nižšie) burzitída v lakťovom kĺbe obvykle zmizne po dvoch týždňoch alebo po piatich týždňoch, ak je infikovaná. Septická burzitída kolena obvykle zmizne po troch týždňoch, ak sa lieči aspiráciou.

Osobná starostlivosť

Zdravotníci zvyčajne odporúčajú:

 • chrániť postihnutú oblasť;
 • relax;
 • dať ľad;
 • dať obklady;
 • udržujte postihnutý orgán vysoko.

Tieto opatrenia musíte dodržiavať, kým sa príznaky nezlepšia. Budeme analyzovať každý podrobnejšie.

Ochrana postihnutého kĺbu

Na ochranu kĺbu pred ďalším zranením môžete použiť podložku. Napríklad môžete nosiť chrániče kolien, ak je v kolenných kĺboch ​​burzitída..

rekreácia

Nechajte postihnutú časť tela odpočívať, kým sa príznaky nezlepšia. Vyvarujte sa akejkoľvek činnosti, ktorá spôsobuje ďalšiu bolesť..

Zmrzliny môžu byť veľmi účinnou metódou na zmiernenie príznakov zápalu (opuchu) a bolesti. Zabaľte ľadový obklad do uteráka a na postihnutú oblasť naneste uterák na 10-20 minút. Tento postup opakujte každých pár hodín. Ak nie je k dispozícii balenie ľadu, môžete použiť kocky ľadu alebo vrece mrazenej zeleniny zabalené v uteráku.

obklady

Použitie elastického obväzu na stlačenie postihnutých kĺbov často pomáha zmierniť bolesť..

Udržujte sa vyššie

Ak je to fyzicky možné, zvýšenie postihnutej časti tela nad úroveň srdca môže pomôcť zmierniť zápal. Napríklad môžete položiť nohu na vankúš, aby ste zvýšili členok.

lieky proti bolesti

Lieky proti bolesti, ako je paracetamol alebo ibuprofén, sú účinnou liečbou bolesti. Ibuprofén alebo iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako napríklad naproxén alebo diklofenak, tiež pomôžu zmierniť zápal..

Vždy si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov, ktorá sa dodáva s nimi, aby ste sa uistili, že je pre vás to pravé a či užívate správnu dávku..

Dodatočné ošetrenie

ašpirácie

Ak je opuch spôsobený burzitídou obzvlášť závažný, môžete zvážiť vypustenie tekutiny postupom známym ako aspirácia. To môže zlepšiť rozsah pohybu v kĺbe a zmierniť bolesť..

Počas aspirácie ošetrujúci lekár použije ihlu na nasávanie tekutiny a potom pokryje oblasť obväzom. Po dvoch dňoch sa budete musieť vyhnúť namáhavej činnosti..

kortikosteroidy

Ak sú príznaky burzitídy obzvlášť závažné alebo nereagujú na liečbu, ďalším možným spôsobom liečby sú injekcie kortikosteroidov. Kortikosteroidy obsahujú steroidy, druh hormónu a môžu znižovať zápal..

Lekár môže podávať kortikosteroidy priamo do postihnutej časti tela. Možné vedľajšie účinky injekcií kortikosteroidov zahŕňajú:

 • zmena farby kože okolo injekcie.

Kortikosteroidné injekcie sa nemôžu použiť, ak je burzitída spôsobená infekciou alebo ak si terapeut nie je istý, či je spôsobený infekciou. Nebudete môcť podať ďalšiu injekciu kortikosteroidu, ak už boli v rovnakom mieste počas roka podané tri alebo viac injekcií..

antibiotiká

Ak testovanie potvrdí, že burzitída je spôsobená infekciou, lekár predpíše antibiotiká. Možné predpísať antibiotiká:

 • flucloxacillin;
 • erytromycín;
 • klaritromycín.

Zvyčajne sa užívajú perorálne (vo forme tabliet alebo kapsúl) dvakrát alebo štyrikrát denne po dobu jedného týždňa. Po siedmich dňoch sa musíte vrátiť k praktickému lekárovi, aby mohol skontrolovať, ako dobre telo reaguje na antibiotiká. Ak stále existujú príznaky infekcie, možno budete musieť antibiotiká užívať ďalších sedem dní..

Ak sú predpísané antibiotiká, je veľmi dôležité dokončiť celý predpísaný priebeh, aj keď sa príznaky zlepšia. Pomôže to zabrániť návratu infekcie..

Smery

Ak sa príznaky po dvoch mesiacoch liečby nezlepšia, lekár vás môže odporučiť inému špecialistovi. To môže byť:

 • reumatológ - špecialista na choroby postihujúce kosti, svaly a kĺby;
 • ortopedický chirurg - špecialista na chirurgickú liečbu stavov postihujúcich kosti, svaly a kĺby /

Môže vás tiež odkázať na iného špecialistu, ak máte infikovanú burzitídu, ktorá neodstráni po užití antibiotík alebo ak sa infikovaná burzitída opakuje.

chirurgia

V niektorých prípadoch môže byť možnou liečbou chirurgický zákrok na odstránenie postihnutého vaku. Napríklad, ak septická burzitída nezmizne alebo ak iné spôsoby liečby nefungujú.

Rez a drenáž je chirurgická technika, ktorú je možné odporučiť, ak infekcia nereaguje na antibiotiká. Tento postup zahŕňa rezanie kože na burzu a vypustenie tekutiny.

prevencia

Existujú spoľahlivé preventívne opatrenia, ktoré môžu zabrániť burzitíde. Sú zhrnuté nižšie..

Chráňte kĺby

Ak pri práci veľa chodíte po kolenách, mali by ste si kúpiť pár chráničov kolien.

Ak pravidelne beháte alebo chodíte, uistite sa, že máte na sebe pár kvalitných tenisiek alebo pohodlné vychádzkové topánky.

Pravidelné prestávky počas opakovaných pohybov

Pokúste sa zmeniť svoje modely fyzickej aktivity vykonávaním rôznych úloh, ktoré nezahŕňajú neustále používanie tej istej časti tela..

Pred tréningom sa zahrejte.

Predtým, ako začnete vykonávať ďalšie energetické cvičenia, nezabudnite sa zahriať na 10 minút ľahkými aeróbnymi cvičeniami, napríklad joggingom alebo chôdzou.

Posilnite svaly

Ak bol kĺb predtým postihnutý burzitídou, posilnenie svalov okolo kĺbu pomôže poskytnúť dodatočnú ochranu proti ďalším zraneniam. Mali by ste sa však pokúsiť posilniť svoje svaly až potom, ako príznaky burzitídy zmiznú..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná takmer v ktoromkoľvek štádiu vývoja tohto ochorenia. U pacientov, ktorí sekvestrovali buničité jadro do lúmenu miechového kanála, sa vyžaduje povinná operácia.
Počas fyzického vyšetrenia osoby je možné zistiť zapečatenú formáciu umiestnenú na pravej strane pupka. Vývoj pečate prebieha úplne bez problémov, čo núti majiteľa premýšľať o zdravotných problémoch.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča
chirurgická liečba pacientov s rôznymi prejavmi
osteochondróza nie viac ako 1% všetkých prípadov.
Existuje mnoho chirurgických postupov na liečenie medzistavcových prietrží..