loader

Hlavná

Hlava

Burzitída - príčiny, príznaky a liečba choroby

Neustále mechanické podráždenie alebo trauma môže spôsobiť burzitídu - akútny, subakútny alebo chronický zápal synoviálneho vaku. Hlavnými príznakmi patológie sú horúčka, bolesť, opuch, sčervenanie kože na poškodenom kĺbe. Vykonáva sa konzervatívna liečba, ale charakteristické príznaky chronickej burzitídy sa stávajú základom pre chirurgický zákrok.

Čo je burzitída

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Bursitída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje axilárne, subfasciálne, suché šľachy a subkutánne synoviálne vaky. Častejšie sa diagnostikuje patológia veľkých kĺbov - lakte, ramena, bedra, kolena, členka (chodidla)..

Zápalný proces, ktorý v nich prebieha, vedie k akumulácii exsudátu, k zväčšeniu synoviálnych vakov. To je príčinou akútnych miestnych a systémových príznakov burzitídy.

Patologická klasifikácia

V závislosti od lokalizácie sa rozlišuje ulnar, koleno, bedra a ďalšie typy burzitídy. Ochorenie je tiež klasifikované podľa etiológie zápalového procesu. Je aseptický a vyvíja sa ako výsledok imunitnej reakcie na rozklad tkanív. U pacientov sa často diagnostikuje infekčná burzitída vyvolaná zavedením patogénnych mikroorganizmov, zvyčajne patogénnych baktérií, do kĺbovej dutiny..

Faktor, ktorý je základom klasifikácie burzitídyCharakteristické znaky patológie
Klinický kurzAkútna, subakútna, chronická
Infekčný pôvodca1. Špecifické, vyvolané gonokokmi, svetlým treponémom, brucellou, mycobacterium tuberculosis.

2. Nešpecifické, spôsobené epidermálnymi alebo zlatými stafylokoky, streptokoky, enterokoky

Zloženie patologického exsudátu1. Serózna plazma s malým počtom krviniek.

2. Purulent - produkty rozkladu tkanív, biele krvinky, mikroorganizmy.

3. Hemoragické - tekutina s nečistotami krvi.

4. Fibrinózne - veľké množstvo fibrínu

Príčiny choroby

Hnisavé zápaly (osteomyelitída, preležaniny) alebo dokonca menšie zranenia, napríklad odreniny, poranenia, modriny, vedú k rozvoju akútneho infekčného ochorenia. Patogénne mikroorganizmy môžu prenikať do kĺbových dutín z primárnych zápalových ohnísk. Zvyčajne sú lokalizované v orgánoch dýchacích, tráviacich a genitourinárnych systémov. Nasledujúce patologické stavy sa stávajú predpokladom rozvoja infekčnej burzitídy:

 • znížená imunita;
 • fajčenie, zneužívanie alkoholu,
 • závažné ochorenie obličiek;
 • autoimunitné endokrinné choroby;
 • metabolické poruchy obehového systému.

Hlavnou príčinou chronického zápalu synoviálneho vaku je mechanické podráždenie, často kvôli športu, profesionálnym činnostiam.

Príznaky burzitídy

Charakteristickým klinickým prejavom patológie je vznik bolestivého, obmedzeného, ​​okrúhleho a hustého opuchu. Koža nad ňou zčervená, napučiava, vyhladzuje. Tlak na formovanie sa mierne ohýba a posúva, čo potvrdzuje akumuláciu vo výpotku.

Keď sa zápalový proces zintenzívňuje, telesná teplota stúpa, objavujú sa znaky všeobecnej intoxikácie tela. Bolesť kĺbov sa vyskytuje v pokoji, zosilňuje sa jej flexiou a predlžovaním.

diagnostika

Na diagnostiku vo väčšine prípadov postačuje externé vyšetrenie, anamnestické údaje a opis príznakov pacienta. Pri klinických prejavoch burzitídy je možné maskovať infekčnú, reaktívnu, reumatoidnú artritídu, dnu, deformujúcu osteoartrózu. Na ich diferenciáciu sa uskutočňuje rôntgenové a (alebo) magnetické rezonančné zobrazenie.

Punkcia sa používa na extrakciu vzorky synoviálnej tekutiny. Pri vykonávaní biochemických štúdií sa zisťuje zloženie exsudátu. Zistil sa tiež typ patogénnych mikroorganizmov, ich citlivosť na antibiotiká.

Ako liečiť burzitídu

Uplatňuje sa integrovaný prístup k liečbe akútnych patológií. Vo fáze rehabilitácie používame lieky rôznych klinických a farmakologických skupín, fyzioterapeutické postupy, masáže a cvičenie. Pacientom sa odporúča nosiť elastické obväzy, ktoré mierne obmedzujú pohyb, alebo polotuhé ortézy, ktoré spoľahlivo stabilizujú kĺbové štruktúry..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Chladné obklady sa používajú na riešenie zápalových opuchov - uterák namočený v studenej vode, vrece naplnené kockami ľadu. Aplikujú sa na postihnuté kĺby po dobu 10-15 minút každú hodinu..

lieky

Pri výbere liekov ortopéd alebo traumatológ berie do úvahy druh choroby, jej tvar, štádium priebehu. Na zmiernenie akútnej patológie sa používajú injekčné roztoky, uskutočňuje sa blokáda liekov. Bolestivé pocity strednej a slabej závažnosti je možné odstrániť užívaním tabliet alebo použitím mastí.

Protizápalové a analgetické lieky

Ťažká bolesť sa eliminuje extrakciou pomocou punkcie patologickej tekutiny, umývaním kĺbovej dutiny roztokmi glukokortikoidov, anestetikami a, ak je to potrebné, antibiotikami. Na zníženie závažnosti bolesti sa tiež používajú nesteroidné protizápalové lieky:

S masťami a gélmi sa môžete zbaviť slabého nepohodlia. Sú to Voltaren, Fastum, Arthrosilen, Ibuprofen, Dolgit.

Antibiotická terapia

Na liečenie infekčných patológií sa používajú antibakteriálne, antimikrobiálne lieky vrátane sulfonamidov. Pred získaním výsledkov biochemických štúdií pacienta sa predpisujú širokospektrálne látky:

 • polosyntetické penicilíny chránené kyselinou klavulanovou - Flemoklav, Amoksiklav, Augmentin;
 • cefalosporíny 2 alebo 3 generácií - ceftriaxón, cefazolín, cefotaxím;
 • Makrolidy - klaritromycín, azitromycín.

Po stanovení rezistencie patogénnych baktérií sa upraví liečebný režim. A na konci antibiotickej liečby sa pacientom odporúča absolvovať kurz eubiotík.

Detoxikačná terapia

Patogénne baktérie v procese rastu a aktívnej reprodukcie emitujú do okolitého priestoru veľké toxické látky. Sú prenášané do tela prúdom krvi, čo vyvoláva všeobecnú intoxikáciu. Na odstránenie škodlivých látok lekári odporúčajú piť veľa tekutín - čistú vodu, zeleninové šťavy, ovocné kompoty, bobuľové ovocné nápoje, infúziu šípiek, harmančekový čaj.

Pri ťažkej intoxikácii sa predpisujú pacienti Atoxil, Albumin a na obnovenie rovnováhy voda-soľ - Hydrovit, Regidron.

Posilnenie imunitného systému

Ak sa u pacientov so systémovými zápalovými alebo degeneratívnymi-dystrofickými patológiami často objaví burzitída, potom je potrebné posilniť obranyschopnosť tela. Na zvýšenie imunity sa pacientom odporúča príjem vyvážených komplexov vitamínov a minerálov:

Ďalej je možné predpísať v tukoch rozpustné vitamíny tokoferol, retinol, ergokalciferol. Posilnenie imunity umožňuje používanie liekov so ženšenom, echinaceou, citrónovou trávou.

Fyzioterapeutická liečba

V subakútnom období a vo fáze rehabilitácie sa vykonáva 5 - 10 relácií fyzioterapeutických opatrení. Použitím elektroforézy alebo ultraforoforézy sa roztoky liekov dodávajú priamo do oblasti zápalu. Používajú sa hormóny, anestetiká, chondroprotektory, vitamíny B..

Ak chcete obnoviť všetky funkcie kĺbu, zbaviť sa zvyškovej bolesti umožňuje magnetoterapiu, laserovú terapiu, UHF terapiu. Po zastavení akútneho zápalu sa používajú aplikácie s bischofitom, ozokeritom a parafínom.

Masáže a fyzioterapia

Klasická akupunktúrna, vákuová masáž s burzitídou akejkoľvek lokalizácie je indikovaná na zlepšenie zásobovania poškodených tkanív krvou živinami a kyslíkom. Mechanický účinok na kĺbové štruktúry tiež prispieva k eliminácii produktov rozkladu buniek, toxínov a posilňovaniu svalov..

Podobný terapeutický účinok je charakteristický aj pre pravidelné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky, plávanie, vodný aerobik, pilates, jogu.

Chirurgické zákroky pri liečbe burzitídy

U pacientov s chronickým ochorením sa odporúča chirurgický zákrok. S touto formou patologického priebehu prešiel synoviálny vak ireverzibilnými deštruktívnymi zmenami. Do zápalového procesu boli často zapojené aj ďalšie kĺbové štruktúry - väzivá, šľachy, chrupavkové tkanivá..

Často sa používajú minimálne invazívne metódy chirurgického zákroku. Lekár vyrezáva neinfikovaný synoviálny vak drobnými vpichmi alebo rezmi do kože a mäkkých tkanív..

Liečba diétou

Odborníci na výživu odporúčajú, aby pacienti s burzitídou vylúčili z potravy potraviny s vysokým obsahom tukov a jednoduchých uhľohydrátov vrátane spracovaných potravín, rýchleho občerstvenia a údeného mäsa. Aby ste zabránili vzniku opuchov, mali by ste obmedziť používanie soli, korenia, domácich marinád, omáčok.

Ľudové lieky a recepty

Vo fáze rehabilitácie sa po hlavnej terapii používajú obklady s čerstvými listami lopúcha alebo chrenu na odstránenie slabého nepohodlia. Sú dobre trené, mazané medom, aplikované niekoľko hodín na bolesť kĺbov. Potom sa odstránia zvyšky medu a šťavy, vyživujúci krém sa trie.

Brusnicová šťava vám umožní vyčistiť telo toxínov, odstrániť zvyškový zápal. Šťava sa vytlačí zo pohára čerstvých bobúľ, naleje sa do inej misky. Suchý zvyšok sa naleje do 3 šálok horúcej vody, 5 minút sa nechá zahriať, ochladí sa a filtruje. Vývar zmiešajte so šťavou, pridajte cukor podľa chuti, zoberte 100 ml s jedlom.

Možné komplikácie

Pri absencii lekárskeho zákroku má akútna burzitída rýchlo chronickú formu, ktorá je ťažko konzervatívna. Niekedy sa počas operácie vyskytnú ťažkosti v dôsledku jazvovej degenerácie tkanív kĺbového vaku. Najnebezpečnejšia patológia sprevádzaná hromadením hnisavého výpotku. V tomto prípade je zvýšené riziko vzniku fistuly, rozvoja osteomyelitídy, sepsy..

prevencia

Prevenciou zápalu kĺbového vaku môže byť včasná liečba pustulárnych ochorení, správna liečba rán. Je potrebné vyhnúť sa traumatickým situáciám, vylúčiť zvýšené zaťaženie kĺbov.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Ako liečiť burzitídu pomocou lekárskych a ľudových liekov, fyzioterapie, diéty a chirurgického zákroku

Podľa lekárskych štatistík je burzitída každoročne zaznamenaná u 3% obyvateľov Ruskej federácie. Ochorenie nespôsobuje kritické poškodenie zdravia, ale chronická forma môže život významne skomplikovať. Existuje mnoho metód na liečbu burzitídy (protizápalové lieky, domáce, ľudové), ale bez špecializovaného vyšetrenia kĺbov sa ochorenie často zhoršuje samoliečbou..

Čo je burzitída

Ochorenie je charakterizované ako hnisavý zápal synoviálneho vaku alebo vaku (bursa). Medzi šliach, kosťami a svalmi sa v kapsule hromadí tekutina (exsudát). Často sú postihnuté kĺby kolena, lakťa, bedra, ramena a zápästia (zápästia). Samotná burzitída nepredstavuje ohrozenie života pacienta a môže dokonca vyliečiť za 1-2 týždne bez liečby. Sekundárne poškodenie burzy však môže spôsobiť chronickú formu choroby, ktorú je ťažké liečiť..

príznaky

Vývoj burzitídy často spôsobuje zranenia kĺbov alebo výrony. Druhými najčastejšími chorobnými faktormi sú infekčné choroby, alergie, intoxikácie, komplikácie chrípky, prepracovanie opakovanými pohybmi kĺbov pri práci. Na začiatku je možné symptómy pripísať únave a pacient bolesť ignoruje. Ak kĺb dlhodobo spôsobuje nepríjemné pocity, je to príležitosť konzultovať s lekárom. Príznaky akútnej alebo hnisavej burzitídy:

 • opuch, výskyt opuchu v kĺbe;
 • syndróm pravidelnej bolesti;
 • bolestivá palpácia;
 • hnisavé rany;
 • pohyb kĺbov je sprevádzaný bolesťou v normálnom stave v pokoji;
 • horúčka;
 • zápal, ktorý sa dá určiť aj dotykom (pokožka v oblasti kĺbu bude horúca, prejavuje sa pri fyzickej námahe);
 • sčervenanie kože v mieste zápalu.

Liečba burzitídy

Funkcie liečby závisia od formy ochorenia, povahy ochorenia, celkového stavu pacienta, jeho imunitného systému a súvisiacich ochorení. Akútna burzitída sa môže liečiť konzervatívne, zatiaľ čo chronická forma vyžaduje chirurgický zákrok na obnovenie burzy. Hlavným smerom na začiatku liečby je odstránenie zápalu, odstránenie zamerania vývoja, zmiernenie bolesti.

Primárne štádium sa realizuje zavedením liekov do oblasti burzy (antibakteriálne, analgetiká, imunostimulanty, detoxikátory). Druhým bodom je znehybnenie chorého kĺbu a jeho udržanie v pokoji, aby sa minimalizovalo zaťaženie synoviálneho vaku. Na to použite špeciálne obväzy, protézy, obväzy. Posledné úplné ošetrenie vyžaduje stravu a lieky, ktoré stimulujú rozvoj zdravej chrupavky.

Drogová terapia

Použitie liekov na akútnu burzitídu je hlavným smerom konzervatívnej liečby. Je dôležité zmierniť zápal, zastaviť bolesť a zastaviť rozvoj možnej infekcie. Používanie iba jedného lieku nebude fungovať, pretože účinok liečby je zameraný rôznymi smermi. Preto používajú komplex antibakteriálnych, protizápalových liekov a detoxifikátorov. Ignorovanie aspoň jednej zo zložiek liečby minimalizuje šance na úspešnú liečbu burzitídy.

Protizápalové lieky

Gel Diklak sa týka nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Pri vonkajšej aplikácii na burzitídu rýchlo zmierňuje zápal, bolesť, opuch. Po chvíli sa obnoví normálna funkcia motora. Gél sa nanáša 3-krát denne ľahkou masážou tkaniva. Priemerný priebeh protizápalových mastí trvá 2 týždne. Nie je vhodné pre pacientov s neznášanlivosťou diklofenaku.

Finálny gél je liek na báze piroxikamu. Tiež sa týka NSAID a je určený na zmiernenie bolesti, opuchu, zápalu. Môžete sa prihlásiť až štyrikrát denne a pokračovať v kurze až 3 týždne. Gél nemá žiadne kontraindikácie, s výnimkou osobnej neznášanlivosti a tehotenstva. Analógy sa považujú za Piroxicam, Erazon. Patria do tej istej farmakologickej skupiny..

Antibiotická terapia

Tetracyklín je antibiotikum tetracyklínovej skupiny (analógy sú doxycyklín, rondomycín). Je predpísaný v prítomnosti chlamydií, spirochét, pneumokokov, meningokokov v exsudáte. Iné mikroorganizmy sú voči liečivu rezistentné. Je zakázané používať deti mladšie ako 8 rokov, počas gravidity a laktácie, u pacientov s akútnym zlyhaním pečene alebo obličiek. Možné vedľajšie účinky zahŕňajú zvracanie, nevoľnosť, podráždené črevá, narušenú koordináciu, zafarbenie zubnej skloviny..

Ceftriaxón je antibakteriálne liečivo poslednej generácie (analógy sú Cefpirome, Cefaclor). Výber prostriedkov v tejto skupine závisí od mikroorganizmov nachádzajúcich sa v tele pacienta. Ceftriaxón úspešne bojuje proti patogénom, ktoré nie sú citlivé na tetracyklín. Nástroj nie je aktívny proti enterokokom a listériám. Samostatné podávanie môže viesť k zlyhaniu obličiek alebo pečene kvôli vysokej aktivite liečiva.

Detoxikačná terapia

Detoxikácia je potrebná z dvoch dôvodov: baktérie otrávia telo svojimi životne dôležitými produktmi a lieky proti burzitíde spôsobujú vedľajšie účinky. Hlavnými príznakmi otravy sú nevoľnosť, triaška, vracanie, silná slabosť, tras. Detoxikácia spočíva v pití veľkého množstva vitamínu C a používaní predpísaných liekov..

Bílek. Injekčný roztok. Navrhnuté na doplnenie prírodného plazmatického albumínu v tele. Má účinný účinok, existujú však závažné kontraindikácie: ťažká anémia, trombóza, pľúcny edém, otvorené krvácanie, závažné srdcové zlyhanie. Nástroj sa používa iba podľa predpisu lekára, pretože by sa mala overiť dávka pre každého konkrétneho pacienta..

Diéta na burzitídu

Úprava výživy je mimoriadne dôležitá pre tých, ktorí už liečili burzitídu. Možnosť druhého ochorenia a jeho premena na chronickú formu priamo závisí od stavu ľudskej imunity. To znamená, že strava by sa mala zameriavať na posilnenie imunitného systému, zníženie rizika alergií, kontrolu hmotnosti, odstránenie nadbytočnej tekutiny, zníženie používania potravín, ktoré prispievajú k ukladaniu solí. Čo by malo byť súčasťou stravy na burzitídu a čo by sa malo zlikvidovať:

 1. Bielkoviny živočíšneho pôvodu: kuracie, morčacie, hovädzie, teľacie, ryby, mliečne výrobky, morské plody. Nepoužívajte ich však častejšie ako trikrát týždenne..
 2. Potraviny s vysokým obsahom želatíny (želé jedlá, želé, želé, želé, želé mäso).
 3. Akékoľvek rastlinné produkty.
 4. Prírodné zeleninové a ovocné šťavy.
 5. Vylúčte rýchle občerstvenie.
 6. Zrušiť priemyselné zachovanie.
 7. Je zakázané piť alkohol, silnú kávu, párky, sódy, slané, mastné a korenené výrobky.

fyzioterapia

Je dôležité si uvedomiť, že fyzickú terapiu (cvičebnú terapiu) je možné začať až po absolvovaní akútnej fázy ochorenia. Pred tým bude kĺb počas liečby znehybnený. Cvičebná terapia je určená na obnovenie pohyblivosti artikulárneho vaku, stimuláciu regenerácie a pružnosti väzov. Spoločne s lekárom by sa mal zvoliť súbor cvičení, aby nedošlo k traumatickej burzitíde. Príklady niektorých cvičení (pred začiatkom sa odporúča naniesť ľad do krbu na pár minút):

 1. S burzitídou cez rameno nakloňte telo o 45 stupňov dopredu. Ramená sú rovnobežné s nohami a potom ramená robia kruhové pohyby s pravidelnou zmenou smeru.
 2. Pri rehabilitácii kolenného kĺbu - ležte na chrbte, zdvihnite nohy a ohnite sa na kolenách. Stehná striedavo ohýbajte a uvoľňujte bez použitia stehna.
 3. Pri burzitíde lakťa sú často k dispozícii iba jednoduché cvičenia na aktiváciu pohyblivosti kĺbov: predĺženie ohybu a rotácia v kruhu.

Liečba kĺbovej burzitídy fyzioterapiou

Fyzioterapeutické postupy sú súčasťou komplexnej liečby burzitídy. V rôznych štádiách terapie sa používajú rôzne techniky. Výber postupu radikálne závisí od stavu kĺbu, štádia liečby a osobnej tolerancie pacienta. V prvom týždni akútnej burzitídy sa elektroforéza používa v kombinácii s prednizolónom na potlačenie bolesti. Terapia mikrovlnami a UHF účinne zmierňuje zápal. Okrem toho platí:

 • laserová elektroforéza;
 • terapia rázovými vlnami;
 • obklady a aplikácie;
 • massotherapy;
 • laserová terapia atď.

chirurgia

Ak sa v burze s pokročilou chronickou burzitídou vyskytuje ukladanie vápenatých solí, odporúča sa chirurgická liečba. V tomto prípade sa vykoná punkcia, otvorí sa ohnisko zápalu, dutina sa vyčistí, odstránia sa zrasty a lokalizácia choroby sa priamo spracuje. Niektoré vyžadujú úplné alebo čiastočné vybratie spoločného vrecka. Takéto radikálne pôsobenie sa používa, keď existuje riziko zdravotného postihnutia pacienta. Je prísne zakázané prepichovať burzu doma.

burzitída

Opis choroby

Burzitída je zápal (opuch) burzy. Bursa je malý vak naplnený tekutinou, ktorý sa tvorí pod kožou, zvyčajne nad kĺbmi a medzi šľachami a kosťami..

Bursa sa môže zapáliť v dôsledku zranenia alebo opakovaných pohybov. Napríklad bežci a svetre majú zvýšené riziko vzniku burzitídy v členkoch. Menej často sa môže vyskytnúť burzitída v dôsledku infekcie alebo komplikácií určitých stavov, ako je reumatoidná artritída..

Burzitída spôsobuje v postihnutej časti tela bolesť a opuch. Príznaky burzitídy sa obvykle zlepšia v priebehu niekoľkých týždňov. Odpočinok postihnutej časti tela a užívanie liekov proti bolesti, ako je ibuprofén, môže pomôcť zmierniť príznaky a urýchliť regeneráciu..

bursa

V ľudskom tele je asi 160 popálenín. Možno ich nájsť v akejkoľvek oblasti, kde dochádza k treniu..

Bursa sa chová ako vankúše (vrecká) medzi dvoma povrchmi, ktoré sa o seba trú, ako sú kosti, svaly, kĺby a šľachy, čo pomáha znižovať trenie. Bursa znižuje trenie, pretože je potiahnutá špeciálnymi bunkami nazývanými synoviálne bunky, ktoré produkujú tekutinu, ktorá maže pohybujúce sa časti tela..

Kde sa vyskytuje burzitída?

Každá bursa sa môže zapáliť, ale najbežnejšie miesta výskytu burzitídy sú:

 • rameno;
 • lakeť;
 • členok
 • koleno;
 • Bedrový kĺb
 • stehennú kosť.

Riziko vzniku burzitídy sa zvyšuje, ak pravidelne organizujete kurzy (cvičenia), vrátane mnohých opakujúcich sa pohybov. Napríklad tenisti, ktorí opakovane ohýbajú a predlžujú lakť, môžu dostať burzitídu lakťového kĺbu. Ľudia, ktorí veľa kľačia, napríklad zámočník a záhradník, sú vystavení vysokému riziku vzniku burzitídy kolenného kĺbu..

Prijatie preventívnych opatrení, ako je nosenie chráničov kolien alebo zahrievanie pred tréningom, môže pomôcť znížiť riziko burzitídy..

Príznaky burzitídy

Medzi príznaky burzitídy patria:

 • bolesť - obvykle tupá bolesť v postihnutej časti tela, zhoršená pohybom alebo tlakom;
 • citlivosť tkaniva v postihnutej časti tela;
 • opuch postihnutej časti tela;
 • strata pohybu v postihnutej časti tela.

Septická burzitída

Septická burzitída je burzitída spôsobená infekciou. Medzi ďalšie príznaky septickej burzitídy patria:

 • horúčka (horúčka) 38 ° C (100,4 ° F) alebo vyššia;
 • pocit chvenia;
 • postihnutá časť tela je na dotyk teplá;
 • sčervenanie postihnutej časti tela (pozri fotografiu);
 • celulitída (infekcia hlbších vrstiev kože);
 • kožná slza nad burzitídou.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Ak sa vyskytnú príznaky horúčky, vždy navštívte praktického lekára, pretože horúčka je zvyčajne príznakom infekcie..

Príčiny burzitídy

Burzitída sa môže vyvíjať tromi hlavnými spôsobmi:

 1. poranenie;
 2. infekcie;
 3. keď už existuje zdravotný stav, ktorý spôsobuje zápal burzy.

zranenia

Ak je bursa poškodená, tkanivo vo vnútri sa môže podráždiť, čo vedie k zápalu (opuchu)..

Vo väčšine prípadov sa trauma vyvíja po dlhú dobu v dôsledku nadmerného používania kĺbov, svalov a šliach umiestnených v blízkosti burzy. Opakované pohyby predstavujú osobitné riziko pre tento druh zranenia..

Nižšie sú uvedené niektoré spôsoby, ako sa môžu niektoré časti tela zraniť a spôsobiť burzitída..

 1. Rameno môže byť pri zdvíhaní alebo popíjaní poranené..
 2. Loket môže byť poškodený opakovaným ohýbaním a narovnaním alebo pádom na neho. Toto sa môže objaviť u niektorých športovcov (gymnastky alebo hokejisti).
 3. Koleno môže byť zranené opakovanými pohybmi kolena. To môže ovplyvniť ľudí s určitým zamestnaním, ako sú inštalatéri, alebo určitých športových hráčov, ako sú futbalisti..
 4. Členok môže byť zranený v dôsledku nadmerného chôdze (najmä ak nenosíte vhodné vychádzkové topánky) alebo v dôsledku aktivít, ako je korčuľovanie alebo atletika..
 5. Počas behu môžu byť poranené boky.

Bursa môže byť tiež zranená, ak je náhle vystavená nárazu, napríklad nárazom lakťa do ťažkého nábytku alebo pádom na kolená..

infekcie

Bursa umiestnená blízko povrchu pokožky, ako je napríklad lakť, sa môže infikovať. K infekcii môže dôjsť, ak sa baktérie na povrchu pokožky dostanú do poranení a odrenín a potom do burzy. Infekčná burzitída známa ako septická burzitída.

Imunitný systém (prirodzená obrana tela proti zraneniam a chorobám) je zvyčajne veľmi účinný pri prevencii tohto druhu infekcie, takže septická burzitída sa zvyčajne vyskytuje iba u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Medzi faktory, o ktorých je známe, že oslabujú imunitný systém, patria:

 • diabetes;
 • HIV alebo AIDS;
 • dlhodobé užívanie kortikosteroidov;
 • chemoterapie;
 • rádioterapia;
 • dlhé roky piť veľké množstvo alkoholu (alkoholizmus).

Iné špecifické choroby

Zápal vaku môže spôsobiť niekoľko chorôb..

Medzi tieto choroby patria:

 • dna - stav spôsobený hromadením kyseliny močovej v krvi;
 • reumatoidná artritída - stav, pri ktorom imunitný systém útočí na kĺbové vaky;
 • sklerodermia - stav, ktorý spôsobuje napnutie kože;
 • ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída) - druh chronickej artritídy, ktorá postihuje časti chrbtice;
 • systémový lupus erythematodes - zle pochopené autoimunitné ochorenie postihujúce veľa tkanív a orgánov tela.

diagnostika

Ošetrujúci lekár môže obvykle diagnostikovať burzitídu vykonaním fyzického vyšetrenia postihnutej časti tela a položením niekoľkých otázok. Ošetrujúci lekár sa napríklad môže opýtať, či osoba nedávno upadla na kĺb, alebo či môže existovať práca alebo koníček, ktorý si vyžaduje opakujúce sa pohyby kíbu..

Vzorka tekutiny

Ak sa vyskytnú príznaky horúčky - teplota 38 oC alebo vyššia - lekár môže z postihnutej burzy odstrániť malú vzorku tekutiny. Toto sa uskutoční pomocou ihly s postupom známym ako aspirácia. Potom sa nad oblasťou položí obväz, ktorý sa musí počas dvoch dní vyhnúť namáhavej činnosti.

Ak je v tekutine krv, môže to znamenať poškodenie kĺbov..

Do laboratória sa pošle tekutá vzorka na kontrolu baktérií, ktoré naznačujú bakteriálnu infekciu (septická burzitída). Vo vzorke sa dá tiež skontrolovať prítomnosť kryštálov, ktoré sa vyvinú v dôsledku choroby, ako je dna..

Daľší výskum

Ďalšie skúmanie sa zvyčajne vyžaduje iba v prípade, ak príznaky nie sú liečiteľné. Ak áno, mali by sa vylúčiť iné podmienky, ktoré môžu spôsobiť príznaky..

Možno budete potrebovať ďalšie diagnostické testy:

 • Rádiografia - vylučuje zlomeniny alebo praskliny kostí;
 • krvné testy - na vylúčenie takých stavov, ako je reumatoidná artritída;
 • magnetická rezonancia (MRI) - na vylúčenie poškodenia tkanív, ako je pretrhnutie šľachy (šľachy spájajúce svalové kosti).

Snímky MRI využívajú silné magnetické pole a rádiové vlny na získanie podrobného obrazu vnútra tela.

Liečba burzitídy

Vo väčšine prípadov môže byť burzitída úspešne liečená kombináciou svojpomocných metód a liekov proti bolesti, ktoré je možné kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Bolesť sa zvyčajne zlepší po niekoľkých týždňoch, aj keď opuch môže trvať dlhšie, kým úplne zmizne. Presné trvanie úplného obnovenia môže závisieť od:

 • kde je burzitída;
 • je burzitída spôsobená infekciou (septická burzitída).

Pri liečbe aspiráciou (pozri nižšie) burzitída v lakťovom kĺbe obvykle zmizne po dvoch týždňoch alebo po piatich týždňoch, ak je infikovaná. Septická burzitída kolena obvykle zmizne po troch týždňoch, ak sa lieči aspiráciou.

Osobná starostlivosť

Zdravotníci zvyčajne odporúčajú:

 • chrániť postihnutú oblasť;
 • relax;
 • dať ľad;
 • dať obklady;
 • udržujte postihnutý orgán vysoko.

Tieto opatrenia musíte dodržiavať, kým sa príznaky nezlepšia. Budeme analyzovať každý podrobnejšie.

Ochrana postihnutého kĺbu

Na ochranu kĺbu pred ďalším zranením môžete použiť podložku. Napríklad môžete nosiť chrániče kolien, ak je v kolenných kĺboch ​​burzitída..

rekreácia

Nechajte postihnutú časť tela odpočívať, kým sa príznaky nezlepšia. Vyvarujte sa akejkoľvek činnosti, ktorá spôsobuje ďalšiu bolesť..

Zmrzliny môžu byť veľmi účinnou metódou na zmiernenie príznakov zápalu (opuchu) a bolesti. Zabaľte ľadový obklad do uteráka a na postihnutú oblasť naneste uterák na 10-20 minút. Tento postup opakujte každých pár hodín. Ak nie je k dispozícii balenie ľadu, môžete použiť kocky ľadu alebo vrece mrazenej zeleniny zabalené v uteráku.

obklady

Použitie elastického obväzu na stlačenie postihnutých kĺbov často pomáha zmierniť bolesť..

Udržujte sa vyššie

Ak je to fyzicky možné, zvýšenie postihnutej časti tela nad úroveň srdca môže pomôcť zmierniť zápal. Napríklad môžete položiť nohu na vankúš, aby ste zvýšili členok.

lieky proti bolesti

Lieky proti bolesti, ako je paracetamol alebo ibuprofén, sú účinnou liečbou bolesti. Ibuprofén alebo iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako napríklad naproxén alebo diklofenak, tiež pomôžu zmierniť zápal..

Vždy si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov, ktorá sa dodáva s nimi, aby ste sa uistili, že je pre vás to pravé a či užívate správnu dávku..

Dodatočné ošetrenie

ašpirácie

Ak je opuch spôsobený burzitídou obzvlášť závažný, môžete zvážiť vypustenie tekutiny postupom známym ako aspirácia. To môže zlepšiť rozsah pohybu v kĺbe a zmierniť bolesť..

Počas aspirácie ošetrujúci lekár použije ihlu na nasávanie tekutiny a potom pokryje oblasť obväzom. Po dvoch dňoch sa budete musieť vyhnúť namáhavej činnosti..

kortikosteroidy

Ak sú príznaky burzitídy obzvlášť závažné alebo nereagujú na liečbu, ďalším možným spôsobom liečby sú injekcie kortikosteroidov. Kortikosteroidy obsahujú steroidy, druh hormónu a môžu znižovať zápal..

Lekár môže podávať kortikosteroidy priamo do postihnutej časti tela. Možné vedľajšie účinky injekcií kortikosteroidov zahŕňajú:

 • zmena farby kože okolo injekcie.

Kortikosteroidné injekcie sa nemôžu použiť, ak je burzitída spôsobená infekciou alebo ak si terapeut nie je istý, či je spôsobený infekciou. Nebudete môcť podať ďalšiu injekciu kortikosteroidu, ak už boli v rovnakom mieste počas roka podané tri alebo viac injekcií..

antibiotiká

Ak testovanie potvrdí, že burzitída je spôsobená infekciou, lekár predpíše antibiotiká. Možné predpísať antibiotiká:

 • flucloxacillin;
 • erytromycín;
 • klaritromycín.

Zvyčajne sa užívajú perorálne (vo forme tabliet alebo kapsúl) dvakrát alebo štyrikrát denne po dobu jedného týždňa. Po siedmich dňoch sa musíte vrátiť k praktickému lekárovi, aby mohol skontrolovať, ako dobre telo reaguje na antibiotiká. Ak stále existujú príznaky infekcie, možno budete musieť antibiotiká užívať ďalších sedem dní..

Ak sú predpísané antibiotiká, je veľmi dôležité dokončiť celý predpísaný priebeh, aj keď sa príznaky zlepšia. Pomôže to zabrániť návratu infekcie..

Smery

Ak sa príznaky po dvoch mesiacoch liečby nezlepšia, lekár vás môže odporučiť inému špecialistovi. To môže byť:

 • reumatológ - špecialista na choroby postihujúce kosti, svaly a kĺby;
 • ortopedický chirurg - špecialista na chirurgickú liečbu stavov postihujúcich kosti, svaly a kĺby /

Môže vás tiež odkázať na iného špecialistu, ak máte infikovanú burzitídu, ktorá neodstráni po užití antibiotík alebo ak sa infikovaná burzitída opakuje.

chirurgia

V niektorých prípadoch môže byť možnou liečbou chirurgický zákrok na odstránenie postihnutého vaku. Napríklad, ak septická burzitída nezmizne alebo ak iné spôsoby liečby nefungujú.

Rez a drenáž je chirurgická technika, ktorú je možné odporučiť, ak infekcia nereaguje na antibiotiká. Tento postup zahŕňa rezanie kože na burzu a vypustenie tekutiny.

prevencia

Existujú spoľahlivé preventívne opatrenia, ktoré môžu zabrániť burzitíde. Sú zhrnuté nižšie..

Chráňte kĺby

Ak pri práci veľa chodíte po kolenách, mali by ste si kúpiť pár chráničov kolien.

Ak pravidelne beháte alebo chodíte, uistite sa, že máte na sebe pár kvalitných tenisiek alebo pohodlné vychádzkové topánky.

Pravidelné prestávky počas opakovaných pohybov

Pokúste sa zmeniť svoje modely fyzickej aktivity vykonávaním rôznych úloh, ktoré nezahŕňajú neustále používanie tej istej časti tela..

Pred tréningom sa zahrejte.

Predtým, ako začnete vykonávať ďalšie energetické cvičenia, nezabudnite sa zahriať na 10 minút ľahkými aeróbnymi cvičeniami, napríklad joggingom alebo chôdzou.

Posilnite svaly

Ak bol kĺb predtým postihnutý burzitídou, posilnenie svalov okolo kĺbu pomôže poskytnúť dodatočnú ochranu proti ďalším zraneniam. Mali by ste sa však pokúsiť posilniť svoje svaly až potom, ako príznaky burzitídy zmiznú..

Kĺbová burzitída: príznaky, liečba, diagnostika, komplikácie a prognóza

Burzitída je zápalová patológia, ktorá sa prejavuje v rôznych častiach pohybového aparátu. Ochorenia pohybového ústrojenstva sa považujú za jednu z najzávažnejších. Spojenie kostí je poškodené, v dôsledku čoho je pohybová aktivita osoby obmedzená.

Čo je burzitída?

Burzitída je klasifikovaná ako zápalové ochorenie kĺbov, ktoré je sprevádzané opuchom a zhoršenou motorickou aktivitou. Podobná diagnóza sa častejšie robí u mužov, ktorí sa venujú profesionálnemu športu alebo tvrdej fyzickej práci, ale je možné, že odchýlka sa môže vyvinúť aj u žien..

Ochorenie je klasifikované ako profesionálne a pozoruje sa aj u ľudí s nadváhou. Zranenia môžu spôsobiť podliatiny, odreniny a nosenie nesprávne zvolenej obuvi..

Rozvoj burzitídy sa zvyčajne diagnostikuje v ramene, lakte alebo kolene. Môže byť postihnutý členok, bedro alebo zápästie..

Príčiny burzitídy

Pacienti, ktorí sa musia s takouto chorobou vysporiadať, sa čudujú, prečo sa vyvíja a ako liečiť burzitídu..

Základom jeho vzniku je najčastejšie malé poškodenie alebo hnisavý zápalový proces. V dôsledku poškodenia sa vyvolá množenie mikróbov, ktoré sa následne prenášajú do oblasti kĺbového vaku lymfatickým systémom. V dôsledku odolnosti tela voči mikróbom sa vytvára hnis.

K šíreniu infekcie niekedy dochádza krvou alebo priamym prienikom mikróbov do dutiny vaku s poškodením mäkkých tkanív. Vo všeobecnosti sa priama infekcia vyskytuje počas rezov alebo odrenín. Okrem toho môžu vzniknúť burzitídy nasledujúce choroby:

Ľudia s nízkou imunitou, cukrovkou, alkoholom a AIDS sú častejšie ohrození..

klasifikácia

Pred prijatím správneho rozhodnutia a výberom účinnej liečby burzitídy je potrebné patológiu primerane klasifikovať. V lekárskej praxi sa burzitída klasifikuje podľa:

 • miesto lokalizácie;
 • etiológie;
 • patogény;
 • zloženie exsudátu.

Zloženie exsudátovej burzitídy sa delí na:

 • serózna;
 • serózna fibrinóza;
 • hnisavý;
 • hnisavé hemoragické formy.

Najzávažnejšou zo všetkých uvedených skutočností je forma, v ktorej dochádza k tvorbe hnisu..

V mieste lokalizácie sa burzitída delí na tieto odrody:

Suprapatelárna burzitída - vývoj ochorenia sa vyskytuje v kĺbe. Táto forma vedie k poškodeniu podkožného vaku. Forma sa prejavuje príznakmi, ako sú opuchy, horúčka a opuchnuté lymfatické uzliny..

Knee busite - vo väčšine prípadov sa za príčinu vzniku takejto patológie považuje mechanický náraz alebo trauma. Formu často diagnostikujú brankári hokejových tímov a považuje sa za dôsledok profesionálnej činnosti..

Lakť - pomáha zvyšovať subkutánny vak na lakte a vedie k infekčným léziám. Pacient s vývojom takejto patológie zaznamenáva intenzívnu bolesť a sčervenanie kože v oblasti ulnáru.

Ramenná burzitída - prejavuje sa rovnomerným zvýšením deltového svalu a bolesti pri únose alebo rotácii hornej končatiny.

Hip je jednou z najzávažnejších foriem ochorenia, ktoré postihuje vak na iliakálnu holennú kosť. Prejavuje sa ako silná bolesť počas flexie a rotácie bedra.

Bursitída chodidla - nepretržité nosenie nevhodnej obuvi alebo infekcie môže vyvolať chorobu. V tomto prípade sa zápal vyvíja vo veľkom vaku medzi šľachou a kalcinovým tuberkulátom..

Palcovitá burzitída - vyznačujúca sa tým, že tvrdá hrbolka začína rásť v prvom prstene prstov, čo spôsobuje veľa nepríjemností a bolesti. Príčinou odchýlky sú často ploché nohy, rovnako ako vrodená deformácia alebo slabé kĺby..

V závislosti od charakteru zápalového procesu v lekárskej praxi sa burzitída delí na:

Akútna fáza - príznaky sú výrazné. Príznaky tohto ochorenia sa prejavujú náhle a rýchlo sa vyvíjajú..

Chronický proces - patológia neprechádza roky a pomaly sa v priebehu času vyvíja. Akútna fáza je nahradená remisiou, v ktorej sa symptómy zmierňujú.

Subakútna fáza - tento stav nastáva v dôsledku neošetrenej akútnej fázy. Symptómy nie sú výrazné, ale zápalový proces pretrváva..

Podľa patogénu je burzitída špecifická a nešpecifická. Pokiaľ ide o špecifickú burzitídu, takáto diagnóza sa stanoví, keď sa ochorenie vyvinie s kvapavkou, tuberkulózou, syfilisom alebo brucelózou, v ostatných prípadoch je ochorenie klasifikované ako nešpecifické..

Príznaky burzitídy

Akákoľvek choroba pohybového ústrojenstva je nebezpečná a burzitída nie je výnimkou. Dôvodom je skutočnosť, že pri chorobe jedného orgánu sa choroba začína šíriť ďalej. Príznaky naznačujúce vývoj patológie, bez ohľadu na miesto, sú takmer rovnaké. Nasledujúce príznaky označujú vývoj burzitídy:

 • telesná teplota stúpa;
 • osoba sa cíti slabá a unavená;
 • nastane bolesť;
 • dochádza k nárastu lymfatických uzlín;
 • objaví sa nevoľnosť;
 • nastáva slabosť;
 • objaví sa opuch.

Ak je burzitída akútna, u človeka sa v oblasti vaku vyvinie bolestivý lokalizovaný opuch. Pri návšteve lekára sa pacienti zvyčajne sťažujú na bolesti kĺbov, ktoré obmedzujú pohyb.

V priebehu progresie burzitídy sa opuchy zvyšujú, teplota tela dosahuje kritický bod a pocity bolesti trvajú dlhý a intenzívny charakter..

Pokiaľ ide o chronickú burzitídu, vyznačuje sa miernymi symptómami. U pacientov sa diagnostikuje opuch a opuch kĺbov. Bolesť takmer úplne chýba.

Akútna burzitída

Ak sú narušené silné bolesti kĺbov, ktoré sa počas pohybu iba zosilňujú, je to hlavný predzvesť nástupu akútnej burzitídy. Hlavným príznakom patológie je výskyt opuchu v postihnutej oblasti, zvýšenie telesnej teploty.

Ako ukazuje prax, akútna forma burzitídy trvá v intervale od jedného do niekoľkých týždňov. Napriek skutočnosti, že sa choroba prejavuje závažnými príznakmi, ľudské zdravie nie je vystavené vážnemu nebezpečenstvu. Hlavným nebezpečenstvom tejto formy je, že burzitída sa môže znova vrátiť. Stáva sa to po opakovanej infekcii alebo sekundárnom traume, takže musíte sledovať svoje zdravie a vyhnúť sa traumatickým faktorom..

Ramenná burzitída

Ak je zápal kĺbového vaku diagnostikovaný tekutinou lokalizovanou medzi kosťou a šľachou v ramennom kĺbe, je mu diagnostikovaná burzitída ramenného kĺbu. Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku významného zaťaženia ramenného kĺbu, poranení ramena, artritídy, autoimunitných ochorení a abnormálnej kostnej fúzie po zlomeninách..

Ramenná burzitída sa prejavuje týmito príznakmi:

 • ruky začínajú znecitlivieť z oblasti ramien na ruku;
 • objaví sa opuch;
 • koža v mieste zápalového procesu sčervená;
 • pocit brnenia;
 • telesná teplota stúpa, ale mierne;
 • je cítiť slabosť;
 • ruka sa unaví rýchlo.

Vyššie uvedené príznaky sú charakteristické pre akútnu burzitídu ramien. Ak hovoríme o chronickom priebehu procesu, potom je charakterizovaný zvlnením prejavov príznakov.

Ulnarská burzitída

Burzitída lakťa je najbežnejšou formou choroby. Vyznačuje sa charakteristickým priebehom. Príznaky burzitídy sa objavujú postupne, takže včasná diagnostika patológie je značne ťažká. Ak sa liečba nezačne včas, burzitída môže viesť k úplnému poškodeniu rúk.

Burzitída lakťov, foto

Burzitída lakťa sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • najskôr, bez hmatateľných dôvodov, sa objaví opuch v oblasti lakťa;
 • opuch postupne narastá a dochádza k bolesti;
 • koža v lakte ostro získava červený odtieň;
 • teplota dosiahne kritickú úroveň, niekedy je horúčka;
 • zvýšenie lymfatických uzlín;
 • je cítiť slabosť;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • v dôsledku bolesti je pohyb obmedzený;
 • v lakťovom kĺbe sa môže objaviť hnis, ktorý začína vyjsť.

Ak liečbu nezačnete okamžite, burzitída môže prejsť do chronickej formy.

Burzitída bedra

Hlavným príznakom burzitídy bedrového kĺbu je akútna bolesť, ktorá sa prejavuje na vonkajšej strane stehna. V počiatočnej fáze formovania patológie má bolesť výraznú závažnosť a pri šírení zápalového procesu ustupuje..

Nasledujúce príznaky môžu okrem bolesti naznačovať vývoj burzitídy:

 • opuch sa objavuje v oblasti postihnutého kĺbu, čo je veľmi bolestivé;
 • opuchy sa vyvíjajú okolo synoviálneho vaku;
 • telesná teplota stúpa a niekedy dosahuje 40 stupňov;
 • pozoruje sa všeobecná nevoľnosť a hyperémia kože;
 • je narušené fungovanie kĺbov.

S rozvojom tejto formy burzitídy je ťažké pre človeka ležať na postihnutej strane kvôli silnej bolesti, spánok sa stáva ťažkým a bolesť bráni pohybu. Ak sa burzitída zmení na chronickú formu, prejavy sa stanú menej výraznými.

Burzitída kolena

Jedným z vážnych zápalových ochorení, ktoré sa začínajú vyvíjať po podliatinách, svalovom napätí a šliach v oblasti kolena, je burzitída kolenného kĺbu. Prejavujú sa tieto príznaky burzitídy:

 • v kĺboch ​​sa vyvíja zápal a objavuje sa silná bolesť;
 • pacient sa nemôže normálne pohybovať;
 • koža na poranenom kĺbe napučí a získa fialový odtieň;
 • koleno rýchlo napuča a nastane svalová slabosť;
 • telesná teplota stúpa;
 • zmysly bolesti v noci.

Burzitída kolien, foto

Ak sa vyššie uvedené príznaky objavia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože je dôležité zabrániť ďalšiemu šíreniu burzitídy.

Bursitída členka

Burzitída členka je zápalový proces, ktorý sa vyvíja na spoji šľachy s plesňou. Patogény môžu vyvolať také faktory, ako je nadmerná telesná hmotnosť, ploché nohy, zdĺhavé cvičenia, nosenie nepohodlnej obuvi a oveľa viac..

Príznaky burzitídy sa nelíšia od zápalových procesov, ktoré sa vyvíjajú vo zvyšných častiach pohybového aparátu. Takáto burzitída spôsobuje nasledujúce príznaky:

 • v postihnutej oblasti sa tvorí opuch, napnutie a začervenanie;
 • v dôsledku bolesti sa objaví stuhnutosť a pri chôdzi sú problémy;
 • hromadí sa hnisavý výpotok.

V počiatočnom akútnom štádiu burzitídy sú príznaky veľmi výrazné a pri chronickej forme sa príznaky rozmazávajú a stagnujú..

Bursitída chodidla

Noha je oprávnene dôležitou opornou časťou, ktorá vykonáva funkciu tlmenia nárazov. Počas fyzickej námahy sú často nohy zranené, čo vedie k rozvoju zápalových procesov. Takáto situácia vyvoláva výskyt takej patológie, ako je burzitída nôh.

Pre burzitídu chodidla sú charakteristické tieto príznaky:

 • objavujú sa bolesti, v dôsledku ktorých nie je možné postaviť sa na nohy;
 • okolo kĺbového vaku dochádza k opuchu;
 • koža zčervená;
 • telesná teplota stúpa;
 • zhoršila motorickú aktivitu chodidla, v dôsledku čoho je pre ňu ťažké sa pohybovať.

Závažnosť symptómov tejto formy burzitídy priamo závisí od formy a štádia burzitídy, typu zápalového procesu. V počiatočnej fáze sú príznaky mierne a pacient si nemusí byť vedomý prítomnosti burzitídy. V priebehu času sa príznaky stávajú výraznejšími a spôsobujú veľa nepohodlia..

Bursitis päta

Bolesť v oblasti kalcanea často naznačuje vznik burzitídy päty. Patológia sa vyznačuje tým, že v jednom zo synoviálnych vakov umiestnených medzi kožou chodidla chodidla a pätnou kosťou sa rozvíja zápal. Bursitída môže byť vyvolaná faktormi, ako je dlhodobé nosenie nepohodlnej obuvi, rôzne poranenia v päte, infekcie, ako aj dna a autoimunitné patológie. Prílišné cvičenie môže byť tiež príčinou choroby..

Burzitída päty vykazuje nasledujúce príznaky:

 • opuch a začervenanie nad zapáleným vakom na kĺby;
 • silná bolesť;
 • zvýšenie teploty.

Kalkanálna burzitída pri nesprávnej alebo predčasnej liečbe sa môže vyvinúť na chronickú. V tejto situácii sú príznaky menej výrazné, bolesť je mierna a opuch takmer úplne vymizne.

Diagnóza burzitídy

Hneď ako sa objavia prvé príznaky naznačujúce rozvoj burzitídy, musíte okamžite vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc. Na stanovenie diagnózy lekár vykoná dôkladný prieskum a vyšetrenie pacienta. Potom sa vykoná predbežná diagnóza a predpíšu sa ďalšie vyšetrenia..

Diagnostické postupy sú nasledujúce:

 • röntgen sa vyberie na kontrolu integrity kosti;
 • na stanovenie stupňa reumatoidnej artritídy je predpísaný krvný test;
 • na detekciu potrhanej šľachy sa uskutoční MRI alebo CT sken;
 • ultrazvuk je určený na hodnotenie celkového stavu.

Ak má pacient zvýšenú telesnú teplotu, potom sa ďalej predpisuje bakteriologická analýza tekutiny v synoviálnom vaku.

Po všetkých štúdiách bude lekár schopný stanoviť presnú diagnózu a zvoliť účinnú metódu liečby..

Liečba burzitídy

Po stanovení diagnózy je pacient v každom prípade vybraný najúčinnejšia liečba. Metóda liečby závisí od štádia patológie, formy a charakteristík jej priebehu.

Funkcie liečby rôznych typov burzitídy

Často sa diagnostikuje zápal synoviálneho vaku u ľudí. V počiatočnom štádiu vývoja choroby, keď príznaky nie sú zreteľné, mnohí považujú túto chorobu za frivolnú a nechodia k lekárovi. Je to veľmi vážna chyba, pretože následne burzitída spôsobuje veľa problémov. Ak začnete liečbu včas, zbaviť sa burzitídy nie je ťažké. Situácia je komplikovanejšia s chronickou formou choroby. V tomto prípade je liečebný proces obtiažny av niektorých prípadoch môže byť dokonca potrebné vykonať chirurgický zákrok.

Ak je diagnostikovaná akútna burzitída, potom s včasnou a odborne predpísanou liečbou môže byť odstránenie choroby rýchle a efektívne. Najdôležitejšie je prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára. Počas liečby akútnej burzitídy sa odporúča sledovať funkčný odpočinok pre chorú končatinu. Chladné obklady a obväzy majú pozitívny účinok..

Ak hovoríme o burzitíde ramenného kĺbu, potom sa pri takejto diagnóze môže liečba vykonať rôznymi metódami. Ak je diagnostikovaná osoba s kameňom, bolestnou, hnisavou alebo tendobursitídou, potom je v tomto prípade predpísaná operácia.
Okrem chirurgického zákroku sa môžete vyrovnať s burzitídou ramena pomocou mastí a užívaním liekov. Pred zotavením musí človek nosiť obväz alebo tesný obväz.

Ako ukazuje prax, so všetkými druhmi burzitídy sa zaobchádza rovnako. Pacientom sa odporúča obmedziť fyzickú aktivitu, nosiť zadržiavací obväz a aplikovať obklady. Pokiaľ ide o lieky, vyberá ich lekár výlučne individuálne.

Lieky proti burzitíde

Vďaka včasnému prístupu do lekárskeho zariadenia je možné burzitídu zvládnuť bez chirurgického zákroku. V takom prípade sa pacientovi predpisujú tieto lieky:

 • lieky proti bolesti;
 • miestne masti;
 • kortikosteroidy;
 • antibiotiká.

Počas liečby musí človek dodržiavať všetky odporúčania lekára a udržiavať imobilitu. Na opravu postihnutej končatiny sa používa obväz alebo sa používa sadra.

Okrem liekov je pacientovi predpísaný liečebný kurz, ktorý spočíva vo výkone ultrafialového žiarenia, reflexológie, induktoterapie, terapie rázovými vlnami a elektroforézy. Tieto postupy sú predpísané na zvýšenie metabolizmu a zabránenie stagnácii tekutín..

chirurgia

Ak je diagnostikovaný závažný priebeh ochorenia alebo sa stala burzitída chronickou, je vhodné podstúpiť operáciu. Operácia sa vykonáva na odstránenie bolesti a obnovenie motorickej aktivity..

Vo väčšine prípadov chirurg odstráni veľké adhézie, ale sú situácie, keď je potrebné odstrániť periartikulárny vak. V závažných situáciách sa lekári môžu uchýliť k osteotopii.

Alternatívne zaobchádzanie

Lekári neodporúčajú liečbu burzitídy iba tradičnou medicínou, pretože ich účinnosť je opodstatnená iba pri komplexnej liečbe. Je dôležité pamätať na to, že liečbu pomocou ľudových prostriedkov má vyberať lekár. V žiadnom prípade by ste sa nemali samoliečiť.

Pri burzitíde mnohí odborníci odporúčajú aplikovať obklady na bolesť kĺbov. Na tento účel sa môžu použiť jemne nastrúhané zemiaky, kapusta alebo repa. Zhora je taký obklad pripevnený polyetylénom a izolovaný vlnenou látkou. Liečba burzitídy obkladmi sa vykonáva až do vymiznutia príznakov.

Účinnými prostriedkami na boj proti burzitíde sú éterické oleje levandule a eukalyptu. Étery môžu zmierniť zápal. Na ošetrenie sa odoberú 3 kvapky éteru a pridá sa k lyžičke vazelíny. Výsledný produkt sa dôkladne premieša a postihnutý kĺb sa trie dvakrát za deň.

Na liečbu burzitídy sa môže použiť ihličnatý extrakt, propolis, paradajky, zeler alebo topoľ čierny. Liečba ľudovými prostriedkami musí byť dohodnutá s ošetrujúcim lekárom, berúc do úvahy všetky vlastnosti choroby.

Komplikácie burzitídy

Včasná liečba burzitídy zahájená pomôže zabrániť vzniku vážnych komplikácií. V opačnom prípade choroba pre pacienta nie je dobrá. Komplikácie sa diagnostikujú u jedného pacienta z 5 000 prípadov. Medzi najčastejšie komplikácie burzitídy patria:

 • výskyt kalcifikácie;
 • vzhľad jaziev;
 • pri burzitíde bedra sa môže vyvinúť neplodnosť;
 • infekcia iných orgánov;
 • vzhľad fistuly alebo vznik nekrózy steny vaku.

Komplikácia burzitídy vrátane hnisavého zápalu, ktorá môže vyvolať rozvoj sepsy a viesť k smrti..

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií, ktoré môže burzitída vyvolať, je potrebné okamžite vyhľadať pomoc od lekárskeho zariadenia s prvými príznakmi. Pri udržiavaní zdravého životného štýlu môžete zabrániť rozvoju burzitídy. Mali by ste sa pokúsiť vyhnúť sa zraneniam kĺbov, dávkovať fyzickú aktivitu a včas liečiť infekčné choroby..

predpoveď

Ak sa po objavení prvých príznakov burzitídy pacient okamžite poradí s lekárom, burzitída dobre reaguje na liečbu. V každom prípade je spôsob liečby burzitídy zvolený individuálne v závislosti od diagnózy a charakteristík tela. Ako ukazuje prax, pri profesionálne predpísanej liečbe je burzitída len v 2 - 3% prípadov chronická.

Ak pacient dlhodobo nehľadá pomoc a samoliečuje, môžu sa objaviť komplikácie až do úplného znehybnenia postihnutej končatiny. Ale aj v takejto situácii je možné mobilitu obnoviť, bude si to však vyžadovať dlhé a bolestivé ošetrenie.

Profylaxia burzitídy

Každý vie, že akémukoľvek ochoreniu sa dá ľahšie predchádzať, ako sa ho zbaviť neskôr. Aby sa zabránilo poškodeniu kĺbového tkaniva a zabránilo sa rozvoju burzitídy, je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Antiseptické ošetrenie v čase, ak sa vyskytnú škrabance, odreniny alebo rany.
 2. Pri fyzickej aktivite správne dávkujte dávku.
 3. Uprednostňujte iba zdravé stravovanie.
 4. Udržujte normálnu telesnú hmotnosť.
 5. Noste iba pohodlné topánky s nízkym podpätkom.
 6. Počas športu organizujte prestávky, noste ochranné obväzy a vykonávajte zahrievacie cvičenia.
 7. Keď sa objavia prvé príznaky, okamžite kontaktujte lekárske zariadenie.

Burzitída je veľmi nepríjemné ochorenie, preto musíte venovať pozornosť symptómom a včasnú liečbu začať. Nepoužívajte samoliečbu, pretože to môže výrazne zhoršiť situáciu a vyvolať vývoj komplikácií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prirodzenou túžbou každého človeka je byť zdravý a atraktívny. Existujú choroby, ktoré nielen spôsobujú utrpenie, ale sú sprevádzané výraznými kozmetickými defektmi, zhoršujú vzhľad a zvyšujú ich vlastníkom na desať rokov.
Vzťah medzi menopauzou a osteoporózouVšetky ženy sa bez výnimky budú v rôznej miere zaoberať symptómami menopauzy, čo nevyhnutne sprevádza zníženie hustoty minerálov v kostiach.
Pýtame sa ortopédky Natalyi Surkovej, čo je osteoporóza ako choroba?- Osteoporóza je choroba krehkých kostí, ktorá je príčinou častých zlomenín končatín a chrbtice a môže viesť k zdravotnému postihnutiu, ktoré povedie k strate kvality života.