loader

Hlavná

Pažerák

Burzitída - s ktorým lekárom sa skontaktovať

Toto ochorenie sa veľmi často vyvíja v prítomnosti intenzívneho zaťaženia kĺbov u športovcov alebo ľudí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou. Ak sa objavia príznaky burzitídy, mali by ste okamžite vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc, aby sa choroba nedostala do chronickej formy s následnými komplikáciami..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať

Pre včasnú diagnostiku a liečbu zápalového procesu v synoviálnych membránach sa musíte poradiť so skúseným lekárom. Doktor burzitídy sa nazýva ortopéd, môžete tiež vyhľadať pomoc od reumatológa alebo chirurga. Na bežnej klinike môžete ísť k chirurgovi, ale ak trpíte chronickými chorobami kĺbov, je lepšie okamžite sa dohodnúť na reumatológovi alebo ortopédovi. S reumatológom by sa malo konzultovať v prípade ochorení spojivového tkaniva, ktoré sa vyskytujú pri prevažujúcom poškodení kĺbov a periartikulárnych tkanív.

Príčiny choroby

Lekár, ktorý lieči burzitídu, musí v prvom rade určiť etiológiu choroby, to znamená zistiť príčinu zápalu. Hlavné faktory výskytu choroby sú:

 • traumatické poškodenie kĺbových a periartikulárnych tkanív (zlomenina, silné modriny);
 • infekcia rán v oblasti postihnutého kĺbu (škrabance, poranenia, vpichy môžu spôsobiť ochorenie);
 • hnisavé choroby mäkkých tkanív (var, karbuncle a ďalšie);
 • prítomnosť ohniska infekcie v kostnom tkanive (s osteomyelitídou);
 • systémové choroby spojivového tkaniva (akútna reumatická horúčka, reumatoidná artritída a iné);
 • choroby sprevádzané metabolickými poruchami (dnou);
 • choroby s autoimunitným mechanizmom poškodenia;
 • prítomnosť intenzívneho, pravidelného zaťaženia spoja.

Pretože existuje mnoho dôvodov na vývoj ochorenia, je potrebné, aby lekár pred začatím liečby podrobil lekárovi komplexné vyšetrenie tela pacienta..

Klinický obraz

Patologický proces má dve hlavné formy - akútnu a chronickú. Burzitída sa najčastejšie konzultuje s lekárom o akútnej forme ochorenia alebo o exacerbácii chronického procesu, keď sú všetky tieto príznaky obzvlášť výrazné. Typickou lokalizáciou zápalu sú ramenný, lakťový, kolenný kĺb a do patologického procesu môžu byť zapojené aj interfalangeálne kĺby prstov, zápästia, femorálnych kĺbov..

Príznaky choroby vznikajú v dôsledku hromadenia zápalového exsudátu v periartikulárnej tekutine. Najvýraznejším znakom burzitídy je bolesť a opuch postihnutého kĺbu..

Funkcia kĺbov je tiež narušená, napríklad pri burzitíde kolenného kĺbu sa pacient nemôže úplne ohnúť a narovnať nohu kvôli silnej bolestivosti a opuchu. Koža nad kĺbom získava červený odtieň, zaznamenáva sa lokálne zvýšenie teploty kože a so závažnou formou ochorenia sa môže objaviť horúčka a príznaky celkovej intoxikácie tela. V chronickej verzii priebehu ochorenia nie sú príznaky také výrazné, ale je zaznamenaná stuhnutosť pohybov a opuch nad kĺbom..

Metódy diagnostiky choroby

Diagnostický proces s burzitídou nevyhnutne zahŕňa dôkladný rozhovor s pacientom, lekárske vyšetrenie postihnutej oblasti a použitie viacerých pomocných laboratórnych a inštrumentálnych metód:

 • rádiografia chorého kĺbu;
 • Ultrazvuk kĺbového a periartikulárneho vaku;
 • všeobecná analýza krvi;
 • krvný test na reumatoidný faktor, protilátky proti streptokoku, špecifické protinukleárne protilátky (aby lekár vylúčil kolagenózy);
 • štúdia hladín kyseliny močovej s podozrením na dnu (ak je test pozitívny, potom sa na liečení burzitídy podieľa reumatológ);
 • punkcia periartikulárneho vaku s následným vyšetrením výslednej tekutiny;
 • CT, MRI kĺbu.

Dôkladné vyšetrenie pacienta umožní lekárovi presne stanoviť diagnózu, predpísať účinnú liečbu a vyvinúť potrebné preventívne opatrenia..

liečba

Pri burzitíde je veľmi nežiaduce samoliečiť a používať tradičné lekárske metódy. Burzitída lakťa lieči lekár konzervatívne alebo chirurgicky v závislosti od štádia a závažnosti ochorenia. Aplikujte antibakteriálne, protizápalové lieky, fyzioterapeutické metódy. Lekári sa uchyľujú k chirurgickému zákroku s chronickou formou burzitídy alebo s rozvojom komplikácií.

Uložte odkaz alebo zdieľajte užitočné informácie v sociálnej sieti. siete

Príznaky, príčiny a liečba akútnej burzitídy

Choroby kĺbov, burzitída, kto lieči burzitídu. Ktorého lekára mám vyhľadať?

Kto lieči burzitídu: u ktorého lekára je potrebné vyhľadať liečbu - Ochorenia kĺbov, burzitída

Bursitída je najbežnejšie ochorenie kĺbov, pri ktorom sa zapáli periartikulárny synoviálny vak. Najčastejšie ochorenie postihuje oblasť ramenných, kolenných a bedrových kĺbov. Burzitída sa často môže vyvinúť v dutine synoviálneho vaku v oblasti Achillovej šľachy a pätnej kosti..

Kĺb človeka je pomerne zložitá štruktúra, ktorá je v konečnom dôsledku zodpovedná za prácu celého pohybového aparátu. Akékoľvek poškodenie pacienta môže spôsobiť vážne zdravotné problémy..

Periartikulárny vak, ktorý je malou dutinou potiahnutou synoviálnou membránou, sa považuje za dôležitý útvar v štruktúre kĺbu. Synoviálny vak funguje ako vankúšik medzi svaly, kosti a šľachy. Synoviálna tekutina sa umiestni do dutiny periartikulárnych vakov.

Zápal synoviálneho vaku môže byť spôsobený rôznymi chorobami, preťažením kĺbov, infekciou, alergickými reakciami, autoimunitnými procesmi, intoxikáciou.

Pomerne často sa toto ochorenie vyvíja pri poškodení kĺbov, zvýšenej akumulácii vápnika v šliach, artritíde, dne, prudkom zvýšení fyzickej aktivity. V niektorých prípadoch lekár nie je príčinou vzniku choroby známy..

Ako liečila burzitídu masážami a kúpeľmi Alexander, 57 rokov

Masáž som robil podľa tejto schémy:

 1. Začíname mierne ťahať a jemne trieť kožu nad koleno a pod. Snažíme sa, aby krvný tok bol aktívnejší v boľavom kolene.
 2. Kolenný kĺb ohýbame v uhle až 145 stupňov. Nohu môžete pripevniť na akúkoľvek pohodlnú podporu. Pomocou dlane a palca masírujeme oblasti priamo pri kolene.
 3. Palec vtiera pokožku nôh z kolena nahor.
 4. Niekoľkokrát opakujeme všetky masážne pohyby.
 5. Jemne stlačte kolená dlaňami a ohnite a ohnite kĺby malou amplitúdou.
 6. Masáž ukončujeme jemnými ťahmi po celej ploche nohy..
 • Ihličnaté. Zbierala malé vetvy smreka alebo borovice s ihlami a vyliala ich studenou vodou. Dajte na sporák pol hodiny. Potom zmes prikryte a nechajte ju vylúhovať ďalších 12 hodín. Potom som filtroval a nalial do plného kúpeľa teplej vody jeden a pol až dva litre koncentrátu. Potom som zobral vodu asi 20-30 minút.
 • Vaňa so senom. Seno prach sú malé vetvičky, steblá trávy, listy, kvety, všetko, čo zostane po zbere sena. Tento poplatok si môžete kúpiť v lekárni alebo u bylinkárov na trhu. Stojí to cent a nádor sa dokonale odstraňuje. Na jeden kilogram prachu som pridal štyri litre studenej vody a zapálil som ho na 30 minút. Po varení sa zmes prefiltrovala a kvapalina sa vyliala do kúpeľa vody. Trvalo ju asi pol hodiny.

Autor: TutKnow.ru Editorial

Hlavné metódy fyzioterapie

Chronická burzitída sa lieči fyzioterapiou. Liečbe touto metódou sa dobre darí. Fyzioterapia vstrebáva nádor, anestetizuje a zmierňuje zápal oveľa rýchlejšie v kombinácii s liekmi. Na terapeutické účely môžete použiť nasledujúce metódy:

 • aplikácie s parafínom;
 • ultrazvuk;
 • elektroforéza;
 • inductothermy;
 • mikrovlnné spracovanie;
 • naftalánové kúpele;
 • masáž.

Každý typ fyzioterapie má indikácie a kontraindikácie. Fyzioterapia je predpísaná po upozornení pacienta na možné vedľajšie účinky..

Známky choroby

Aké sú príznaky zápalu synoviálneho vaku? V počiatočnej fáze vývoja patológie sa vytvára aseptický zápal. Biele krvinky, biele krvinky, fagocyty, lymfocyty sa akumulujú v mieste poranenia. Zvyšuje sa prietok krvi, opuchy okolitých tkanív a objavuje sa bolesť.

Vo vnútri burzy je prudký nárast synoviálnej tekutiny, ktorá začína vyvíjať tlak na steny. V dôsledku zintenzívnenia reakcie dochádza k výtoku solí, ktorý sa stáva nevyhnutným predpokladom tvorby výrastkov vápnika a ukladania solí..

V akútnej forme sa burzitída zvyčajne prejavuje náhle vo forme neznesiteľných bolestí, ktoré sa môžu počas pohybu zosilniť. Bolesť tiež stúpa počas noci, zatiaľ čo pacient nemôže zaujať bezbolestné postavenie a zaspať.

 • Na zápalovom kĺbe sa nachádza bolestivá oblasť, okolo ktorej lekár odhalí opuch, sčervenanie a zvýšenie lokálnej teploty kože..
 • Ak sa ochorenie vyvinie na bedrový kĺb, je to nebezpečné, pretože zápalový proces sa môže rozšíriť do panvovej oblasti, čo vedie k artritíde. Hlavným príznakom tohto typu ochorenia je prejav ostrej bolesti pri únose bedra.
 • Ak sa synoviálny vak zapáli v oblasti chodidla, pacient často diagnostikuje podráždenie kosti päty u pacienta.
 • Pri často sa opakujúcich akútnych záchvatoch môže burzitída nadobudnúť chronickú formu. V tomto prípade bolesť slabne, ale trvá dlhšie. V niektorých prípadoch môže kostné tkanivo rásť v oblasti kĺbu, čo bráni úplnému pohybu končatín. Zároveň sa v synoviálnom vaku akumuluje veľké množstvo vápnika..

Na rozdiel od artritídy, ktorá má podobné príznaky, burzitída zachováva pohyblivosť postihnutých kĺbov..

Formy choroby s burzitídou a jej typy

Existuje niekoľko foriem burzitídy:

Prvou formou je akútna burzitída, ktorá sa dá vyliečiť, ak sa včas poradíte so špecialistom.

Druhou formou je chronická burzitída. Chronická forma ochorenia sa vyskytuje, ak sa s lekárom včas nekonzultujete. V tomto prípade bude počas celého života potrebná lekárska starostlivosť..

Ak hovoríme o akútnej burzitíde, môže sa objaviť náhle (2-3 dni). Ráno, keď vstáva z postele, si môže človek všimnúť opuchy a bolesť kĺbov. Burzitída sa často môže vyskytnúť v dôsledku intenzívneho zaťaženia kĺbov, ako aj po závažnom infekčnom ochorení..

Vzhľadom k tomu, že po niekoľkých dňoch príznaky ustupujú, si človek môže myslieť, že je všetko v poriadku, a to je hlavná chyba, pretože po začiatku zhoršovania choroby. Ak osoba neprestáva navštevovať lekára, akútna burzitída sa stáva chronickou.

Chronická burzitída sa nevyvíja okamžite, ale v priebehu niekoľkých mesiacov. Pri kontaktovaní odborníka sa takýto výsledok môže zvrátiť..

Chronická burzitída sa môže vyskytnúť aj na základe iných chorôb, ako je dna, artritída alebo deformácia nôh. Ak nechcete ísť k lekárovi, môžu sa objaviť komplikácie, ako je deštrukcia chrupavky alebo infekcia..

Môže sa vyskytnúť v ktoromkoľvek z kĺbov: lakte, ramene, bedrá, kolena, Achillesovej burzitídy, palci na nohách. Bursitída môže byť hnisavá.

Každý z týchto ochorení sa môže stať chronickým a spôsobuje imobilizáciu kíbu. Pohyby v oblasti tohto kĺbu sú také bolestivé, že sa človek sám obracia na špecialistu. Vzniká však nový problém: s ktorým lekárom by som sa mal s týmto problémom spojiť?

Drogová terapia choroby

Nezabudnite použiť elastickú ortózu alebo rozpätie

Po stanovení diagnózy sú predpísané základné lieky. Nesteroidné protizápalové lieky sa predpisujú s prihliadnutím na neprítomnosť kontraindikácií. Drogy by nemali užívať ľudia s chronickými alebo akútnymi ochoreniami žalúdka a dvanástnika. Predstaviteľmi NSAID sú nasledujúce lieky: Diklofenak, Movalis, Nise, Ibuprofen, Celebrex. Na zabezpečenie kĺbového spojenia pacienta v stabilnej polohe je potrebné nosiť tlakový obväz, šatový obväz, elastickú ortézu alebo longet.

Včasná liečba pacientov môže zabrániť perorálnym NSAID. Majú vážne vedľajšie účinky, môžu spôsobiť gastrointestinálne krvácanie. Alternatívou k týmto liekom sú lokálne látky. Masti a gély obsahujúce účinné látky, ako je diklofenak, ibuprofén a paracetamol, zmierňujú mierne prejavy bolestivosti a mierneho zápalu. Môžu sa použiť na akútnu burzitídu bez obáv z vedľajších účinkov..

Burzitída lakte

Chronická ulnárna burzitída sa vyznačuje pomalým priebehom a postupne sa vyvíja. Takáto burzitída je charakterizovaná opuchom v oblasti ulnárneho procesu a bolesťou, ktorú pacient trpí tlakom na vak. Niekedy tomuto opuchu predchádza bolesť a pocit nepríjemnosti v lakťovom procese. Opuch pomaly narastá a niekedy sa môže mierne spomaliť, až kým ho nezaznamenáte. Časom sa však opuch pomaly, ale stále zvyšuje, bolesť, keď je pritlačená proti nemu, je výraznejšia a práca pri pritláčaní na vak je prakticky nemožná alebo vyžaduje dlhšie prestávky..

Synoviálny vak, ktorý nie je viditeľný a nedetekovaný palpáciou v norme, sa niekedy stáva veľmi veľkým, má zaoblený tvar. Koža nad opuchom je zvyčajne zahustená, zahustená a stráca svoju prirodzenú elasticitu. Hustota vaku je rôzna; niekedy je napätá, niekedy dosť ochabnutá. Niekedy veľký opuch na začiatku ochorenia pod vplyvom vrások stien vaku trochu klesá. Pri chronickej burzitíde malého predpisu, najmä u mladých pacientov, palpácia odhaľuje mäkký, intenzívny opuch s odlišnými kontúrami, ale často opuch tuberozity a má chrupavkovú hustotu. Často je pokožka spájkovaná s opuchom.

Niekedy sa počas prehmatávania vaku zväčšuje objem, zistí sa rozpad, ku ktorému dochádza v dôsledku trenia skleróznych stien vaku, je možné cítiť husté útvary v dutine vaku. Kríza s burzitídou nastáva v dôsledku vzájomného trenia patologických klkov a lúčov, ktoré majú chrupavkovú hustotu a sú umiestnené na vnútornom povrchu vaku. S nástupom vzniku kŕčov sa súčasne zvyšuje intenzita bolesti vo vrecúškach a podľa toho aj zníženie pracovnej kapacity pacienta. Nie je možné, ako niektorí autori (S. Ya-Varshavsky), vysvetliť chrumkavosť prítomnosťou „ryžových telies“ vo vrecku, pretože sa u burzitídy vyskytujú pomerne zriedka (A. A. Lukyanova, S. D. Reznik)..

Funkcia lakťového kĺbu s burzitídou je do istej miery narušená iba v prípadoch, keď opuch dosiahne veľkú veľkosť. Burzitída lakťa má podobnú štruktúru a líši sa iba veľkosťou. Najčastejšie sa vyskytujú u baníkov (Ya. E. Lamm), u staviteľov mostov a murárov (Ya. M. Bruskin), u rytcov, brúsok skla, koželužní (A. G. Brzhozovsky), u umývačiek automobilov (V. I. Ivanov ) Okrem týchto profesijných skupín sme pozorovali burzitídu lakťa u kartografov pracujúcich s dôrazom na lakte. Je známe, že ulnárna burzitída sa často pozoruje v kombinácii s ulnarovými ostnami (Hainzl a kol.). Spomedzi našich 47 pacientov s ulnárnou burzitídou malo 12 otrok.

Ktorého lekára by som mal liečiť burzitídou

Kritériom pre výber odborníka budú podmienky, za ktorých sa choroba vyvinula.

Traumatologist

Ak sa príznaky objavia počas práce v kĺbe (fyzická práca, športové cvičenia, následky náhleho pohybu alebo vzpierania), musíte ísť s burzitídou k úrazovému lekárovi v pohotovostných a pohotovostných miestnostiach. Tu, po manuálnej štúdii a analýze sťažností, ultrazvuk kĺbu.

Ultrazvuk s burzitídou je jednou z hlavných diagnostických metód kvôli relatívnej lacnosti a dostupnosti, ako aj kvôli nedostatku informácií o röntgenových metódach. Rádiografia môže byť priradená ako ďalšia metóda zameraná na odstránenie poškodenia kostných štruktúr..

Ultrazvukový lekár, ktorý zistil zhrubnutie stien vaku kĺbov a známky exsudácie, bude schopný presne určiť miesto zápalu a zistiť, či došlo k vážnejším poraneniam burzy. Ak sa nenájdu žiadne, vypracuje sa liečebný plán..

Chirurg, ortopéd

V prípadoch, keď sa bolesť vyvinula postupne, v priebehu niekoľkých hodín alebo dní, a ak jej výskytu predchádzala:

 • predĺžené, rovnaký typ fyzickej aktivity: práca s náradím, mierne alebo ľahké športové zaťaženie;
 • dlhé statické polohy: spočívajúce na lakte pri sedení, zvyčajné udržiavanie telesnej hmotnosti na jednej nohe vo zvislej polohe;
 • statické napätie: prenášanie ťažkej alebo nepohodlnej príručnej batožiny.

To znamená, že ak nedôjde k akútnemu zraneniu alebo preťaženiu, chirurg alebo ortopéd pomôže pacientovi. Dlhodobý vývoj symptómov, absencia zrejmých traumatických účinkov v anamnéze na pozadí relatívne mierneho priebehu (bez výrazného sčervenania tkanív, výrazné obmedzenie mobility), spojenie s neobvyklým dlhým zaťažením umožní podozrenie na chronickú burzitídu alebo výron.

Oba stavy naznačujú takmer rovnakú liečbu, ktorá spočíva v dočasnej imobilizácii poškodeného kĺbu a užívaní základných protizápalových liekov (BPVP) alebo nesteroidných protizápalových liekov (NSAID)..

Burzitída je zápal. Manuálna terapia na liečbu burzitídy sa nepoužíva.

Na potvrdenie diagnózy môže lekár predpísať ultrazvuk. Ak lekár liečiaci burzitídu kolenného kĺbu, členku a iných kĺbov zaznamená časté systematické opakovanie epizód bolesti, u nich bude určite odkazovať na reumatológa..

reumatológ

Ak sa príznaky charakteristické pre burzitídu objavujú systematicky bez zjavného dôvodu, je potrebné sa najskôr poradiť s reumatológom. Návšteva reumatológa sa odporúča najmä vtedy, keď sa bolesti kombinujú s rannou stuhnutosťou, slabosťou, ak sa u rôznych kĺbov objavia príznaky typické pre burzitídu. V tomto prípade je pravdepodobné, že prejavy burzitídy sú prvé príznaky reumatoidnej artritídy (RA) alebo iných systémových chorôb spojivového tkaniva. Každý špecialista na burzitídu by si preto mal byť vedomý rizikových faktorov, pri ktorých sa zvyšuje pravdepodobnosť takejto choroby:

 • výskyt burzitídy po akútnych respiračných vírusových infekciách, silnom strese, psychoemotorickom traume;
 • vo veku 40 - 55 alebo viac rokov;
 • Žena;
 • systémové ochorenie spojivového tkaniva u príbuzných;
 • výskyt symptómov po všeobecnej alebo miestnej podchladení, poranení kĺbov.

Lekár s cieľom potvrdiť alebo zamietnuť reumatoidnú artritídu predpíše rádiografiu a pošle na testy na stanovenie prítomnosti C-reaktívneho proteínu, reumatoidného faktora a protilátok proti cyklickému citrulínovému peptidu (ADC) v krvi. Všetky tieto ukazovatele sú určené odberom krvi. Diferenciálna diagnostika burzitídy môže zahŕňať ďalšie metódy: MRI, artrocentézu (punkcia kĺbu so vzorkou synoviálnej tekutiny), artroskopiu s biopsiou alebo bez biopsie (vyšetrenie kĺbu zvnútra pomocou špeciálneho zariadenia).

záver

Nie je odborník, ktorý by sa zaoberal výlučne zápalom kĺbového vaku. Liečba tohto ochorenia úzko súvisí s príčinami, ktoré ho spôsobili, a toho, kto lieči burzitídu, je vo väčšej miere určený týmto faktorom..

Burzitída a jej typy

Každá forma patológie má vlastnosti:

 • Burzitída kolien sa často vyvíja z dôvodov vysokého zaťaženia. Negatívnym spôsobom je ovplyvnená nadváha, zranenia, modriny a odreniny. Pracovné činnosti spojené s predĺženým postavením kolena tiež ovplyvňujú stav kĺbov. Patológia sa často vyvíja v dôsledku infekcie. Táto forma nemá tak výraznú bolesť a ťažkosti s pohybmi. Niekedy sa choroba prejavuje pri zdvíhaní ťažkých predmetov, pri chôdzi s klesaním na koleno. Ochorenie je bežné a lekári sa delia na také poddruhy: popliteálnu, popliteálnu a Bakerovu cystu. Spravidla sa prvý pár vyvíja na pozadí zranení a cysty - kvôli nadváhe. Na liečenie sa používa fyzioterapia a lieky. Tak efektívne. Dokáže eliminovať príznaky a dosiahnuť dobré výsledky..

Ramenná burzitída

 • U ľudí sa často vyvinie burzitída cez rameno. To sa dá rozlíšiť bolesťou v oblasti ramien, keď je rameno (alebo ruky) stiahnuté dozadu, otočené nimi a keď sa oblieka. Na objasnenie predbežnej diagnózy je potrebná kvalitatívna diagnóza..
 • Burzitída lakťa je bežným javom v profesionálnom prostredí alebo počas intenzívneho športového tréningu. Pri pokusoch o ohýbanie alebo narovnanie lakťového kĺbu často vznikajú syndrómy bolesti a celkové nepohodlie môže ísť až do celej končatiny. Tento typ patológie sa zvonka vyznačuje výrazným zvýšením periartikulárneho vaku a jasným hemisférickým nádorom (posledný príznak sa dá uplatniť aj na kolenné kĺby). Následky burzitídy môžu spôsobiť hnisavú formu choroby, ktorá bude predstavovať výraznú hrozbu pre život pacienta. Preto je ťažké urobiť bez chirurgického zákroku.
 • Achillobursitída sa prejavuje bolesťou, opuchom, silným začervenaním v oblasti päty, ako aj významným obmedzením rozsahu pohybu členku. Tento typ ochorenia je spôsobený zápalom Achillovej šľachy. Okrem toho je ochorenie nebezpečné rýchlym šírením zápalu a možným pretrhnutím šľachy.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy musí lekár najskôr zistiť niekoľko dôležitých bodov od pacienta. Vzťahujú sa na príznaky, ktoré sa týkajú pacienta, jeho druhu činnosti, minulých chorôb alebo zranení kĺbov. Takéto informácie výrazne uľahčujú úlohu lekára..

Po rozhovore špecialista vykoná kontrolu. Cíti postihnutú oblasť, tlačí na rôzne body, aby presne určil, kde je bolesť zosilnená, posúva kĺb, čo umožňuje určiť stupeň narušenej pohyblivosti. Lekár tiež hmatne lymfatické uzliny..

Na presnú diagnostiku je predpísaný komplex opatrení. Obsahuje:

 1. Laboratórny krvný test. Umožňuje identifikovať patologický proces v tele. Dôkazom toho je zvýšený obsah leukocytov, zvýšenie ESR.
 2. Ultrazvuková diagnostika. Pomocou nej sa zistí prítomnosť zápalu v kĺbe, jeho plocha, vyhodnotí sa obsah synoviálneho vaku.
 3. Rentgenografie Pomáha odhaliť sprievodné ochorenia kĺbov, identifikovať možnú kalcifikáciu alebo artritídu.
 4. Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o najpresnejšiu metódu vyšetrenia, ktorá vám umožní určiť vývoj zápalového procesu v synoviálnych vakoch, ktoré sa nachádzajú hlboko vo svalovom tkanive..
 5. Prepichnutie kĺbov a preskúmanie obsahu vaku. Určené na stanovenie typu patogénu zápalu, jeho citlivosti na antibakteriálne látky. Je potrebné predpísať účinný liek.
 6. Sérologická diagnóza. Pomáha detekovať antigény patogénnych mikroorganizmov, ako aj protilátky, ktoré sú produkované imunitným systémom..
 7. Imunologický krvný test. Používa sa, ak existuje podozrenie, že burzitída spôsobila alergickú reakciu..

Príznaky burzitídy bedrového kĺbu a spôsoby jeho liečby

Špecialista traumatológ, kedy má navštíviť

Počas vyšetrenia sa urobí tomografia na vyšetrenie mäkkých tkanív, röntgen na vyhodnotenie stavu kostných štruktúr. Poruchy pohybového ústrojenstva budú jasne viditeľné na obrázku.

Vyhodnotenie výsledkov vykonáva traumatológ. Je to špecialista, ktorý sa zaoberá prípadmi, keď sa objavila burzitída lakťa spôsobená zranením, dislokáciou alebo podvrtnutím. Lekár diagnostikuje ochorenie, predpíše liečbu, uvedie zoznam všetkých potrebných preventívnych opatrení.

Ak sa vyskytnú príznaky, okamžite sa poraďte s odborníkom, neliečte sa sami

Zranenia nevyhnutne sprevádzajú osobu

Je dôležité poskytnúť prvú pomoc včas. Traumatológ sa špecializuje na choroby pohybového ústrojenstva

Ak mu bol spôsobený zápal bedrového kĺbu (koleno, rameno, členok) v dôsledku distenzie, dislokácie, bol daný smer..

Do rozsahu činnosti traumatológa patrí diagnostika choroby, určenie liečby, prevencia patológie a ďalšie riadenie pacienta. Traumatológ vymenuje prieskum. Pri burzitíde je potrebné urobiť zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, aby ste hlbšie preskúmali mäkké tkanivá pacienta..

Špecialista na liečbu mechanických poranení, chorôb a deformácií pohybového aparátu môže požiadať pacienta o konzultáciu s inými lekármi, aby získal presný obraz o chorobe, aby zistil etiológiu..

Pred návštevou lekára sa uistite, že lekár pozná svoju prácu. Pohovorte s pacientmi priamo alebo sa poraďte so zdravotníckym personálom. Lekári praktizujúci na súkromných klinikách sú spravidla loajálnejší k pacientom.

Najbežnejšou patológiou je burzitída. Ochorenie sa vyvíja postupne.

Pri absencii pomoci sa pacient stáva chronickým.

Aby ste sa vyhli komplikáciám začínajúcim zápalom kĺbového vaku, musíte vedieť, ktorý lekár lieči burzitídu, ktorý špecialista musí vyhľadať pomoc, keď sa objavia prvé príznaky.

Známky burzitídy

Ktorého lekára by som mal kontaktovať

Ak chcete začať s liečbou včas, musíte vedieť, ktorý lekár lieči burzitídu a s kým by ste sa mali poradiť pri prvých príznakoch choroby..

Včasné vyhľadávanie lekárskej pomoci pomôže zabrániť vzniku komplikácií a dosiahnuť pozitívny výsledok počas liečebného procesu.

Ochorenie, ako je burzitída, sa týka porúch pohybového aparátu. V tejto súvislosti s ním zaobchádza predovšetkým chirurg, ortopéd alebo traumatológ.

 1. Lekár diagnostikuje chorobu prepichnutím vrecka na kĺb. Týmto spôsobom sa určí povaha exsudátu a uskutoční sa bakteriologická štúdia. Pomocou röntgenového vyšetrenia sa zistia zranenia kĺbov a prítomnosť kostných výrastkov v nich.
 2. Po úplnom vyšetrení lekár predpíše podávanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov. V prípade potreby sa pacient pri silnej bolesti vstrekne do dutiny zapáleného analgetika a protizápalového hormonálneho činidla periartikulárneho vaku..
 3. Ak došlo k infekcii, predpisujú sa antibiotiká. Miesto lézie sa prepichne, exsudát sa odstráni a dutina vaku sa premyje antiseptickými roztokmi alebo antibiotikami..
 4. Pri chronickej forme burzitídy je punkcia takmer vždy hotová. Vrátane lekára môže predpísať operáciu na odstránenie usadenín vápnika, ak sú veľké, spôsobiť bolesť a narušiť pohyb. Podobný postup sa uskutočňuje pomocou odsávania ihlou alebo chirurgicky. Ak sa kĺby nemôžu pohybovať kvôli silnému rastu kostí, vývoj postihnutých končatín sa uskutočňuje v anestézii.

Títo odborníci sa však zaoberajú hlavne liečbou príznakov choroby a nezaručujú úplnú opravu tkaniva. Restoratívne a preventívne ošetrenie vykonáva chiropraktik. Tento lekár lieči ochorenie v počiatočnom štádiu pomocou bezpečných metód, s jeho účasťou sa pacient môže vyhnúť operácii a úplne obnoviť fungovanie postihnutých kĺbov..

V modernej dobe existuje menej traumatických spôsobov liečby, ktoré môžu zvýšiť krvný obeh, zmierniť bolesť, zastaviť zápalový proces a urýchliť obnovu postihnutých tkanív. Takéto metódy zahŕňajú ošetrenie laserom a ultrazvukom. Laserová terapia sa úspešne kombinuje s inými metódami a používa sa v raných štádiách vývoja choroby..

Odporúča sa tiež konzultovať s fyzioterapeutom. Pri burzitíde je predpísaný prechod ultrafialového žiarenia, mikrovlnná terapia, indukčná terapia, ktorá má rozlišovací účinok a zmierňuje zápal. V prípade chronickej burzitídy tieto postupy zmierňujú bolesť..

Okrem toho môže byť pacientovi predpísaná elektroforéza so zavedením novokainu, parafínovej liečby, aplikácie ozokeritu, UHF. Frekvenciu a trvanie fyzioterapie je potrebné lekárovi oznámiť v tomto smere.

V každom prípade je potrebné sa poradiť s lekárom pri prvých príznakoch choroby. V opačnom prípade môže burzitída viesť k komplikáciám, ako sú artritída, osteomyelitída, fistula alebo sepsa..

Burzitída. Príčiny, príznaky a znaky, diagnostika a liečba patológie.

Synoviálna taška - čo to je?

Názov synoviálnej tašky pochádza z latinského slova bursa (bursa), ktoré sa prekladá ako „taška“, „kabelka“. Je to sploštená dutina, vo vnútri ktorej je tekutina (vytvára sa bunkami, ktoré obkladajú vnútornú stranu steny synoviálneho vaku)..

Celkovo je v ľudskom tele asi 160 synoviálnych vriec.

Existujú štyri z ich odrôd v závislosti od miesta:

 • Subkutánne: umiestnené pod kožou v miestach kostnatých výčnelkov na extenzorových povrchoch kĺbov. Napríklad na zadnej strane lakťového kĺbu je synoviálny vak. Majú jednu alebo viac kamier. Subkutánna bursa zohráva úlohu tlmiča nárazov, znižuje trenie medzi pokožkou a kĺbom, zaisťuje normálnu pohyblivosť kože.
 • Subfasciální. Nachádza sa pod fascie - spojivové tkanivové plášte pokrývajúce svaly. Hrať rovnakú úlohu ako subkutánne.
 • Sušenie. Sú umiestnené pod šľachami - zväzky spojivového tkaniva, pomocou ktorých sú svaly pripevnené na kosti. Na kĺby sa často pripájajú suché synoviálne vrecká. Môžu pokryť šľachy, v takom prípade sa nazývajú synoviálne pošvy šliach..
 • Podpažné. Sú umiestnené medzi svalom a kosťou, medzi svalom a kĺbom. Prispievajte k odpruženiu a nižšiemu treniu.

Na ktorých miestach sa burzitída vyskytuje najčastejšie?

Najčastejšie miesta výskytu burzitídy (umiestnené s klesajúcou frekvenciou):

 • ramenné kĺby;
 • lakťové kĺby;
 • kolenné kĺby
 • Bedrové kĺby
 • oblasť päty (zápal synoviálneho vaku, ktorý sa nachádza medzi Achillovou šľachou * a pätnou kosťou).

* Achillova šľacha - svalová šľacha lýtka, ktorá sa pripája k pätnej kosti.

Aké sú príčiny burzitídy?

zranenia

Chronická trauma najčastejšie vedie k rozvoju burzitídy, keď sa ten istý pohyb mnohokrát opakuje. Pri priamej traumatickej expozícii sú na ochorenie najcitlivejšie synoviálne vaky v lakte a patelle, ktoré sa nachádzajú takmer priamo pod kožou..

Najčastejšie zranenia vedúce k rozvoju burzitídy:

 • "Kolená kňaza." Tlak na koleno s častým kľačaním.
 • "Tenisový lakťový lakeť." Chronická trauma synoviálneho vaku s opakovanými rovnomernými pohybmi v lakťovom kĺbe.
 • Použitie nepohodlnej obuvi a dlhej intenzívnej chôdze. Vedie k rozvoju burzitídy v členku. Tento druh zranenia je bežný u korčuliarov a niektorých ďalších športov..
 • Časté intenzívne behanie a napínanie stehenných svalov. Vedie k femorálnej burzitíde.
 • Dlhé posedenie na tvrdom povrchu, jazda na bicykli. Vedie k burzitíde v zadku..

Intenzívne napätie v kĺboch:

 • Intenzívna fyzická práca, pri ktorej sa rovnaké pohyby mnohokrát opakujú.
 • Veľké športy.
 • Príprava súťaže, zdokonalené školenie.
Napríklad burzitída lakťového kĺbu sa často vyskytuje medzi tenistami a baníkmi. Burzitída kolenných kĺbov - medzi kňazmi a ľuďmi, ktorí často kľačia v domácnosti.

infekcie

Bursitída sa môže vyvinúť s infekciou synoviálneho vaku.

Príčiny infekčnej burzitídy:

 • Infekcie vo vaku počas zranenia (rez). Najčastejším dôvodom. Najčastejšie trpí synoviálny vak lakťového kĺbu, pretože je umiestnený priamo pod kožou.
 • Oslabená imunita. So znížením obranyschopnosti tela sa infekcia môže dostať do burzy prietokom krvi alebo lymfy. Podmienky, za ktorých je imunita oslabená:
 • časté, neustále sa opakujúce infekčné choroby;
 • syndróm získanej imunodeficiencie (AIDS);
 • zhubné nádory, radiačná terapia, chemoterapia;
 • cirhóza pečene;
 • alkoholizmus, drogová závislosť.

Chronické choroby

mentálna alebo fyzická predispozície

Vek

Neznáme dôvody

Klasifikácia burzitídy

Príznaky burzitídy

Časté príznaky burzitídy

Burzitída sa môže vyskytovať v akútnej, subakútnej a chronickej forme..

Príznaky burzitídy sú charakteristické pre zápalový proces.

Časté príznaky akútnej burzitídy:

 • Opuch. V oblasti postihnutého kĺbu sa určí opuch. Je to spôsobené zvýšením synoviálneho vaku, hromadením tekutiny v ňom, stagnáciou krvi v cievach v dôsledku zápalového procesu..
 • Sčervenanie kože. Koža v oblasti kĺbu sa na dotyk zahreje kvôli stagnácii krvi.
 • Pain. V dôsledku vývoja zápalového procesu a zväčšenia synoviálneho vaku dochádza k podráždeniu nervových zakončení v oblasti kĺbu. Vyskytuje sa bolesť, ktorá sa pri pohybe zosilňuje, cíti.
 • Poruchy kĺbov. Pohyby v niektorých smeroch sú kvôli bolesti a opuchom obmedzené.
 • Porušenie všeobecného stavu. Existuje letargia, zvýšená únava, niekedy aj zvýšenie telesnej teploty.
Pri chronickej burzitíde sú príznaky menej výrazné. Ochorenie sa môže vyskytnúť vo vlnách: s obdobím zlepšovania a zhoršovania.

Znaky príznakov choroby v závislosti od postihnutého kĺbu

Znaky príznakov brachiálnej burzitídy

Pri akútnej burzitíde ramena sa pozoruje opuch a sčervenanie ramenného kĺbu. Bolesť obvykle nie je príliš silná, celkový stav netrpí (pokiaľ burzitída nie je spôsobená infekciou). Je charakteristické, že pacient nemôže položiť ruku za chrbát a za hlavu. Ona sa rýchlo unaví. Niekedy je v oblasti kĺbov cítiť necitlivosť a brnenie.

Pri infekčnej lézii ramenného kĺbu je výraznejší opuch a začervenanie, silná bolesť. Telesná teplota stúpa, zimnica, bolesti hlavy, celková slabosť, slabosť, nevoľnosť, zvracanie.

Možné komplikácie purulentnej burzitídy ramien:

 • absces (absces) v ramennom kĺbe;
 • prechod infekčného procesu na kĺb a rozvoj brachiálnej artritídy;
 • prechod infekčného procesu na humerus a v ňom umiestnenú kostnú dreň, vývoj osteomyelitídy.

Znaky príznakov ulnar burzitídy

Prejavuje sa akútna ulnárna burzitída: opuch (zvlášť výrazný na zadnom povrchu kĺbu), sčervenanie, bolesť, zhoršená flexia a predĺženie. Pod kožou môžete pocítiť mäkkú formáciu - zväčšený synoviálny vak, v ktorom sa nahromadila tekutina. Akútna forma sa môže stať chronickou, ktorá sa vyskytuje s obdobím zlepšovania a zhoršovania.

Pri hnisavej ulnarskej burzitíde sú všetky príznaky výraznejšie, dochádza k nárastu telesnej teploty a k narušeniu celkového stavu. Lymfatické uzliny umiestnené pod kožou v lakťovom kĺbe sa zväčšujú.

Možné komplikácie:

 • purulentná ulnárna artritída;
 • osteomyelitída (hnisavý zápal) pažeráka, končatiny alebo polomeru;
 • absces (vred) v lakťovom kĺbe;
 • tvorba fistuly - tunel, ktorý spája dutinu abscesu s povrchom kože.

Znaky príznakov burzitídy kolien

Existujú tri druhy burzitídy kolien:

 • Zápal synoviálneho vaku umiestneného v popliteálnej fosílii, t. J. Na zadnej strane kĺbu.
 • Zápal synoviálneho vaku, ktorý sa nachádza v patelle, t. J. Na prednom povrchu kĺbu.
 • Zápal synoviálneho vaku umiestneného smerom dovnútra od kĺbu.
Počas ochorenia sa objavuje opuch, bolesť, zhoršená flexia a predĺženie kolena. Opuch a začervenanie môžu byť výraznejšie na prednom alebo zadnom povrchu kĺbu, v závislosti od toho, ktorá burza je zapálená..

Infekčná kolenná burzitída môže byť komplikovaná purulentnou artritídou. To je plné poškodenia kolenného menisku alebo krížových väzov nachádzajúcich sa vo vnútri kĺbu. Môže sa tiež vyvinúť osteomyelitída stehennej kosti, holennej kosti a fibuly..

Znaky príznakov burzitídy bedrového kĺbu

V oblasti bedrového kĺbu sa nachádzajú tri veľké synoviálne vaky:

 • Nad trochanterom stehennej kosti - výčnelok, ku ktorému sú svaly pripevnené.
 • Zvnútra stehennej kosti.
 • V hrúbke gluteálneho svalu.
Hlavným príznakom tohto typu burzitídy je bolesť bedrového kĺbu. Podáva nohu a rozširuje sa po vonkajšej strane stehna. Pocity bolesti sa zosilňujú počas flexie a predlžovania kĺbu, keď človek leží na boku, pri chôdzi, po schodoch.

V priebehu času sa bolesť stáva slabá, slabá. Necítite sa v bedrovom kĺbe, ale akoby v celom stehne. U niektorých pacientov bolesť pretrváva po dlhodobom sedení na tvrdom povrchu.

Pri hnisavom zápale v synoviálnom vaku dochádza k silnej bolesti. Z tohto dôvodu si pacient nemôže stehno narovnať, zapnúť alebo vypnúť, vziať ho preč. Noha je v ohnutej a mierne zasunutej polohe.

Celkový stav je porušený, telesná teplota stúpa. Opuch je zle viditeľný, pretože kĺb je obklopený silnými svalmi.

Znaky príznakov zápalu plesní

Najčastejšou príčinou neinfekčnej kalkanálnej burzitídy je nosenie vysokopätných topánok s pevným chrbtom. Preto sa u žien najčastejšie vyskytujú príznaky. Na opätku päty sa objavuje opuch, ktorý sa postupom času zvyšuje. Znepokojený bolesťou. Pohyblivosť členkového kĺbu je obmedzená. Keď sa dostanete na ponožky, bolesť je oveľa horšia.

Purulentná kalkanálna burzitída je sprevádzaná charakteristickými príznakmi infekčného procesu.

Možné komplikácie:

 • vznik abscesu (abscesu);
 • hnisavá artritída členkového kĺbu;
 • znížená pohyblivosť v dôsledku poškodenia väzov a Achillovej šľachy;
 • osteomyelitída holennej kosti.

Diagnóza burzitídy

Ktorého lekára by som mal kontaktovať, ak sa vyskytnú príznaky burzitídy?

Diagnózu a liečbu burzitídy vykonáva chirurg s ortopedickou traumou. Tento špecialista je takmer na každej klinike a multidisciplinárnej klinike.

Purulentná burzitída je chirurgická patológia, a preto sa na jej liečbe podieľa chirurg. Tuberkulózna burzitída sa lieči na klinike TBC. Sexuálne prenosné infekcie burzitídu vykonávajú venereológovia.

Rozhovor s lekárom: aké otázky môže špecialista položiť pacientovi s podozrením na burzitídu?

Ako lekár vyšetruje podozrenie na burzitídu?

Vyšetrenie bursitídy

študovaťpopisAko je?
Všeobecná analýza krviVo všeobecnom krvnom teste môžete zistiť zmeny, ktoré naznačujú zápalový proces v tele:
 • zvýšený počet bielych krviniek;
 • Zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov.
Krv sa odoberie z prstu na analýzu.
Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk)Dostupný a bezpečný výskum, ktorý vám umožní:
 • identifikovať zapálený synoviálny vak;
 • vyhodnotiť jeho umiestnenie;
 • odhadnúť jeho veľkosť;
 • vyhodnotiť jeho obsah (tekutina, hnis, krv, kalcifikácie).
Lekár aplikuje špeciálny gél na kožu v oblasti postihnutého kĺbu, potom vyšetrí senzorom.
RentgenografieRádiografia - pomocná metóda na diagnostiku burzitídy.
Problémy, ktoré rádiografia pomáha riešiť:
 • s výnimkou kĺbovej patológie;
 • detekcia hlboko umiestnených synoviálnych vakov;
 • detekcia kalcifikačných miest.
Röntgenové lúče kĺbu snímajú v dvoch (ak je to potrebné, vo väčšom počte) projekcií.
Počítačová tomografia a magnetická rezonanciaPresnejšie výskumné metódy v porovnaní s rádiografiou. Pomôžte identifikovať zápal synoviálnych vakov nachádzajúcich sa hlboko v hrúbke svalov.

Pomocou počítačovej tomografie a magnetickej rezonancie môžete získať vrstvené plátky skúmanej oblasti tela a jeho trojrozmerné obrazy..Výskum je možný iba na tých klinikách, ktoré majú tomografy. Postup je štandardný.Punkcia synoviálneho vaku a bakteriologické vyšetrenie jeho obsahu.Štúdia sa používa na určenie typu mikroorganizmov, ktoré spôsobili zápal v synoviálnom vaku, a ich rezistencie na antibiotiká. To pomáha predpísať účinnejšiu liečbu..
Punkcia sa vykonáva v šatni alebo na operačnej sále. Pacient je položený na gauči. Lekár anestetizuje miesto vpichu - vstrekne roztok novokainu alebo iného anestetika. Potom sa do burzy vloží špeciálna ihla (niekedy pod kontrolou ultrazvuku) a získa sa požadované množstvo jej obsahu. Materiál zaslaný do laboratória.Sérologické štúdieSú to laboratórne testy, ktoré pomáhajú identifikovať antigény patogénov a protilátok, ktoré imunitný systém vytvára v reakcii na ich prítomnosť..
Sérologia sa používa hlavne pri podozrení na špecifické infekcie..Pri sérologických testoch sa krv odoberá zo žily.Imunologické krvné testyV priebehu týchto štúdií sa študujú imunitné bunky a protilátky prítomné v krvi. Uskutočňujú sa v prípadoch podozrenia, že pri výskyte burzitídy sa vyskytujú alergické reakcie..Pri imunologických štúdiách sa krv odoberá zo žily.

Liečba burzitídy

Liečba akútnej neinfekčnej akútnej burzitídy


Liečebná metódapopisAko použiť
Zvyšok postihnutej končatinyPočas pohybov sa synoviálny vak pohybuje, pociťuje napätie, trenie. To zvyšuje zápalový proces. Preto lekár predpisuje odpočinok, odpočinok na lôžku.
ZmrzlinyV oblasti zápalovej reakcie sa malé cievy rozširujú, krv v nich stagnuje, v dôsledku toho sa zvyšuje opuch. Prechladnutie spôsobuje vazokonstrikciu, príznaky sa znižujú.Najjednoduchší spôsob je použiť kúsok látky namočený v studenej vode. Aplikuje sa na miesto lézie. Môžete použiť ľad zabalený v handričke, vyhrievaciu podložku so studenou vodou.
Protizápalové a analgetické lieky *:
 • ANALGIN inj;
 • kyselina acetylsalicylová (aspirín);
 • ibuprofen (nurofen);
 • diklofenak (ortofén, voltaren).
Tieto lieky potláčajú zápalový proces, znižujú bolesť a ďalšie príznaky choroby, znižujú telesnú teplotu a pomáhajú normalizovať stav..Lieky sa môžu používať vo forme tabliet a injekcií. Dávky vyberie ošetrujúci lekár.
Prepichnutie synoviálneho vakuPočas punkcie (vpichu) zapáleného synoviálneho vaku, lekár odoberie jeho obsah a vstrekne glukokortikosteroidné prípravky - hormóny, ktoré potláčajú zápalový proces. Zákrok sa vykonáva striktne podľa indikácie so závažnými príznakmi zápalu..
* Informácie (názvy a dávky liekov) sa poskytujú iba na informačné účely. Samoliečba je neprijateľná a môže viesť k negatívnym následkom, existujú vedľajšie účinky a kontraindikácie. Postupujte podľa lekárskeho predpisu. V prípade samopodania liekov je sám pacient zodpovedný za všetky možné následky..

Liečba akútnej burzitídy spôsobenej infekciou


Liečebná metódapopisAko použiť
Zvyšok postihnutej končatiny, protizápalové lieky, punkcia - ako pri akútnej neinfekčnej burzitíde.
Antibiotická terapiaAntibakteriálne lieky priamo ovplyvňujú príčinu infekčnej burzitídy - ničia patogény.Antibiotiká sa vyberajú v závislosti od typu patogénu. Používajú sa v tabletách alebo injekciách..
chirurgiaVyžaduje sa pri ťažkej burzitíde, keď sa synoviálny vak zmení na absces.Chirurg úplne vzrušuje bursu. Po chirurgickom zákroku je hojenie pomalé, vykonáva sa obväz s masťami, čo je cyklus antibiotík.

Liečba chronickej burzitídy

Najspoľahlivejším spôsobom liečby chronickej burzitídy je chirurgické odstránenie synoviálneho vaku. Operácia sa vykonáva podľa plánu: lekár vymenuje pacienta na vyšetrenie a dátum chirurgického zákroku. Ak bursa nebola infikovaná, potom sa po chirurgickom zákroku do 10 dní vylieči.

Chronická infekčná burzitída je často komplikovaná fistulou: jedná sa o úzky priechod, ktorého jeden koniec sa otvára v dutine synoviálneho vaku a druhý na povrchu kože. Počas poklesu patologického procesu sa zdá, že fistula sa uzavrie a počas ich exacerbácie začne hnis opäť vystupovať, stav pacienta sa zhoršuje. Počas operácie by mala byť fistula úplne vyrezaná.

Relapsy po chirurgickom zákroku sú zriedkavé: nie viac ako tri zo stovky operovaných.

Liečba burzitídy alternatívnymi metódami

V ľudovom liečiteľstve existuje veľa receptov na liečbu burzitídy a zápalu kĺbov. Nasledujú najbežnejšie. Pred použitím tejto alebo tej istej techniky sa vždy poraďte s lekárom.

Alternatívna liečba burzitídy propolisom

Základné zložky:

 • propolis - 10 g;
 • vodka - 100 ml.
Nalejte propolis s vodkou a trvajte na tom päť dní. Aplikujte obklady ** na postihnutú oblasť kĺbov, až kým opuchy a bolesti nezmiznú.

** Otepľovacie obklady možno vykonať až po poklese telesnej teploty a bolesti ustúpia.

Alternatívna liečba burzitídy kapustou a listami lopúcha

Je potrebné zobrať list kapusty alebo lopúchu, zrazený valivým kolíkom. Namažte pokožku v postihnutom kĺbe rastlinným olejom. Pripojte plachtu k lézii, obväzu a zabalte ju teplou handrou. Počas dňa choďte takto, v noci zmeňte obväz. Liečte, až kým opuchy a bolesti nezmiznú.

Alternatívna liečba burzitídy medom a cibuľou

zloženie:

 • mydlové triesky 1 diel;
 • med - 1 diel;
 • cibuľa - 1 kus.
Pracie mydlo zmiešajte s medom, roztopte ho vo vodnom kúpeli a potom položte na kúsok bavlnenej látky. Na vrch položte čerstvú nakrájanú alebo nastrúhanú cibuľu. Pripevnite k boľavému miestu, zhora zakryte polyetylénom a zabaľte ho do teplej handričky. Zvyčajne bolesť a opuch ustúpia po 2 týždňoch.

Alternatívna liečba burzitídy ihličnatou infúziou

Potrebujeme vetvičky, ihly a šišky. Musia sa naliať studenou vodou, dať na plynový sporák a variť 30 minút. Potom vyberte, zatvorte panvicu, zabalte ju do teplej handričky a trvajte na nej 12 hodín.

Pridajte výslednú infúziu do kúpeľa:

 • pri spoločnom kúpeli - 1,5 kg;
 • pre kúpeľ nôh - 250 g.
Alternatívna liečba burzitídy s odvarom lopúcha

Je potrebné naliať niekoľko polievkových lyžíc nasekanej lopúch s litrom vody, dať na sporák, priviesť do varu a variť po dobu 15 minút. Potom po dobu 15 minút trvajte na tom, aby bola ochladená, aby bola infúzia teplá. Môžete s tým robiť obklady. Lopúch zmierňuje zápaly a podporuje hojenie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prečítajte si ďalšie články:
Lekári našej kliniky
Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologistZástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.

Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.
Myóm je benígny nádor, ktorý sa často vyskytuje u žien. Gynekologické ochorenie je charakterizované bolesťou, veľkým výtokom z pošvy a zápalom..Táto patológia prináša veľa nepohodlia, preto by sa malo vykonať včasné ošetrenie a malo by sa začať s ochorením.