loader

Hlavná

Žalúdok

Ktorý lekár lieči burzitídu

Včasné objavené burzitídy sa dajú ľahko liečiť

Burzitída je bežné ochorenie kĺbov charakterizované zápalom periartikulárneho synoviálneho vaku. Častejšie z patológie trpia ramená, lakte, kolená. Často existuje burzitída členkového kĺbu a Achillovej šľachy. Túto patológiu je možné liečiť, ak sa liečba začína včas. Burzitída je charakterizovaná výskytom rôznych zápalových a infekčných chorôb, následkom nadmerného zaťaženia, intoxikácií. Na začatie liečby je dôležité vedieť, ktorý lekár lieči burzitídu lakťového kĺbu a ďalších kĺbov v pohybovom aparáte. Znalosti z článku vám pomôžu rýchlejšie sa dostať k správnemu špecialistovi, obísť tretie strany, vyhnúť sa ďalším nákladom, navštíviť iných lekárov. Najprv sa však musíte uistiť, že burzitída je príčinou bolesti, preto sa v článku zvažujú hlavné príznaky choroby..

Klinické príznaky akútnej formy zápalu synoviálneho vaku

U pacientov prijatých na vyšetrenie je často diagnostikovaná burgitída lakte. Bohužiaľ prichádzajú neskoro, takže je ťažké túto chorobu liečiť. Ako pochopiť, že lakeť sa začal bolieť kvôli zápalu synoviálneho vaku a tvorbe burzitídy? Akútna forma choroby začína náhle a vyvíja sa v priebehu niekoľkých dní. Burzitída sa vyznačuje ostrou bolesťou, bolesťou, šitím. Taška na lakte je najobľúbenejším miestom pre burzitídu, vývoj akútnej formy sa objaví v priebehu niekoľkých dní po poranení kĺbu. Hlavné príznaky choroby:

 • objaví sa lokalizácia;
 • lakť sa zväčší;
 • kĺb sa zahreje na dotyk;
 • bolesť, objavuje sa brnenie;
 • nádor môže mať priemer asi 7 až 10 cm.

Vzdelanie sa vyznačuje mäkkosťou. Pocítením nádoru cítite prítomnosť pod kožou veľké množstvo tekutiny. Kvapalina je súbor exsudátov, ktorý môže byť hnisavý. Ak dôjde k poškodeniu pokožky (poškriabaniu, odrezaniu), synoviálna tekutina z nej unikne alebo hnis vyjde. Pri burzitíde dochádza k všeobecnej nevoľnosti, k zvýšeniu telesnej teploty. Horúčka je horúčkovitá, stúpa na 39 stupňov. K zvýšeniu teploty dochádza iba pri hnisavom hromadení v dutine synoviálneho vaku. Pacient sa cíti unavený, kvôli bolesti je ťažké pohybovať končatinou.

Ako sa prejavuje choroba v chronickom priebehu??

Obrázok ukazuje miesta vzniku burzitídy.

Nedostatok liečby, neúspešná liečba vedie k rozvoju chronickej burzitídy. Pacienti sa obracajú k lekárom neskoro, takže patológia často prechádza do chronického štádia. Ochorenie je charakterizované obdobím exacerbácie, remisie. Počas obdobia exacerbácie sa objavujú silné bolesti, opuchy, sčervenanie. Obeť prestane fungovať. Pri chronickej burzitíde sú príznaky menej výrazné ako v akútnom štádiu, objavujú sa však so závideniahodnou pravidelnosťou..

Chronické štádium je nebezpečné tým, že vstúpite do hygrómu, takže sa tak nestane, je lepšie ignorovať príznaky a liečiť sa ľudovými liekmi pomocou myšlienok „čoskoro všetko zmizne, prečo ísť k lekárovi alebo možno nič vážne,“ musíte navštíviť nemocnicu. Ďalšími znakmi charakterizujúcimi tento typ ochorenia sú zvýšenie okolitých lymfatických uzlín, nevoľnosť. Na rozdiel od akútnej burzitídy nie je pohyb obmedzený, opuch je malý. Koža nad opuchom je mobilná.

Kedy ísť do nemocnice a pre koho?

Návšteva kliniky je povinná s výskytom vyššie uvedených príznakov. Starostlivo sledujte svoje zdravie, najmä u starších pacientov. Burzitída je závažné ochorenie, ktoré spôsobuje komplikácie. Keď sa objavia prvé príznaky bolesti alebo opuchu, je potrebné poradiť sa s lekárom. Ktorý lekár lieči burzitídu kĺbov? Ak neviete, ktorý lekár sa podieľa na liečbe chorôb pohybového aparátu, dohodnite si stretnutie s terapeutom. Terapeut je praktický lekár, lekár skúma anamnézu pacienta, vykonáva testy, pýta sa na príznaky choroby, ako často sa bolesti vyskytujú.

Po povrchnom vyšetrení obete, oboznámení sa s anamnézou terapeut nasmeruje pacienta na odborníka. Takými špecialistami sú:

Lekári majú určitú špecializáciu, pomôžu pri liečbe burzitídy lakťového kĺbu.

Špecializácia traumatológa: kedy je potrebné navštíviť?

Ak sa vyskytnú príznaky, okamžite sa poraďte s odborníkom, neliečte sa sami

Zranenia nevyhnutne sprevádzajú osobu. Je dôležité poskytnúť prvú pomoc včas. Traumatológ sa špecializuje na choroby pohybového ústrojenstva. Smer je daný jemu, ak burzitída lakťa (koleno, plece, členok) kĺb bola spôsobená distenziou, dislokáciou. Do rozsahu činnosti traumatológa patrí diagnostika choroby, určenie liečby, prevencia patológie a ďalšie riadenie pacienta. Traumatológ vymenuje prieskum. Pri burzitíde je potrebné urobiť zobrazovanie magnetickou rezonanciou, aby ste hlbšie preskúmali mäkké tkanivá pacienta. Objemový obrázok vám umožní lepšie zvážiť štruktúru pohybového aparátu, zistiť príčinu ochorenia, určiť priebeh liečby.

Špecialista na liečbu mechanických zranení, chorôb a deformít pohybového aparátu môže požiadať pacienta, aby sa poradil s inými lekármi, aby získal presný obraz o chorobe a zistil etiológiu. Pred návštevou lekára sa uistite, že lekár pozná svoju prácu. Pohovorte s pacientmi priamo alebo sa poraďte so zdravotníckym personálom. Lekári praktizujúci na súkromných klinikách sú spravidla loajálnejší k pacientom.

Ortopéd - špecialista na liečbu prvého štádia vývoja choroby

Ak v nemocnici nie je žiadny traumatológ, súkromná klinika žiada o vyšetrenie priveľa, požiadajte o radu ortopéda. Ortopéd lieči pacienta so zápalom synoviálneho vaku v prvom štádiu vývoja. Lekár vykoná diagnózu, predpíše liečbu. Vyžaduje sa punkcia, pri ktorej sa synoviálna tekutina odoberie na bakteriologické vyšetrenie. Potom ortopéd predpisuje liekovú terapiu:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky pomáhajú znižovať bolesť, zápal, znižujú opuch. Lieky sa užívajú perorálne vo forme mastí a gélov..
 2. Antibakteriálne lieky sa budú musieť použiť, ak štúdia preukáže akumuláciu purulentného exsudátu.
 3. Imunomodulačná terapia je tiež na prvom mieste. Ortopéd predpisuje lieky na zvýšenie imunity, takže telo môže bojovať proti infekčnej patológii.

Pri burzitíde nie je veľké obmedzenie mobility, ak je to potrebné, lekár predpíše liečbu masážou, akupunktúrou. Fyzioterapeutické metódy znižujú bolesť, pre pacienta je ľahšie pohybovať končatinami.

Začal som s touto chorobou - dohodnite si stretnutie s chirurgom

Najčastejšie sa chirurgovi dáva smer, keď je choroba príliš zanedbaná. Stáva sa to, keď pacient ide do nemocnice neskoro a burzitída dosiahla tretie štádium vývoja. Ako pomôže chirurg pri burzitíde kĺbov? Konzultuje sa so špecialistom na hnisavú burzitídu na odstránenie hnisavého exsudátu. Chirurg vykonáva chirurgický zákrok. Pred operáciou je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku, podľa výsledkov vyšetrenia sa určí druh chirurgického zákroku. Vykonajte to vpíchnutím.

Chirurgia spočíva v skrytí burzy. Potom sa infikovaná synoviálna tekutina odstráni. Synoviálny vak sa premyje antiseptickými roztokmi. Kým sa pacient úplne nezotaví, drenáž je ponechaná v synoviálnom vaku, neskôr môže byť drenáž bez problémov odstránená. Chirurgický zákrok môže viesť k mnohým komplikáciám a infekciám v kĺbe, preto je pred operáciou potrebné objasniť všetky ďalšie body liečby, zistiť, aké komplikácie hrozia, aby sme včas našli pomoc. Pri často sa opakujúcich zápaloch synoviálneho vaku možno diskutovať o probléme odstránenia burzy. Chirurg vykonáva burzektómiu, po ktorej je na miesto umiestnený implantát. Tento postup je najvhodnejší pri ťažkej alebo opakujúcej sa burzitíde..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Toto ochorenie sa veľmi často vyvíja v prítomnosti intenzívneho zaťaženia kĺbov u športovcov alebo ľudí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou. Ak sa objavia príznaky burzitídy, mali by ste okamžite vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc, aby sa choroba nedostala do chronickej formy s následnými komplikáciami..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať

Pre včasnú diagnostiku a liečbu zápalového procesu v synoviálnych membránach sa musíte poradiť so skúseným lekárom. Doktor burzitídy sa nazýva ortopéd, môžete tiež vyhľadať pomoc od reumatológa alebo chirurga. Na bežnej klinike môžete ísť k chirurgovi, ale ak trpíte chronickými chorobami kĺbov, je lepšie okamžite sa dohodnúť na reumatológovi alebo ortopédovi. S reumatológom by sa malo konzultovať v prípade ochorení spojivového tkaniva, ktoré sa vyskytujú pri prevažujúcom poškodení kĺbov a periartikulárnych tkanív.

Príčiny choroby

Lekár, ktorý lieči burzitídu, musí v prvom rade určiť etiológiu choroby, to znamená zistiť príčinu zápalu. Hlavné faktory výskytu choroby sú:

 • traumatické poškodenie kĺbových a periartikulárnych tkanív (zlomenina, silné modriny);
 • infekcia rán v oblasti postihnutého kĺbu (škrabance, poranenia, vpichy môžu spôsobiť ochorenie);
 • hnisavé choroby mäkkých tkanív (var, karbuncle a ďalšie);
 • prítomnosť ohniska infekcie v kostnom tkanive (s osteomyelitídou);
 • systémové choroby spojivového tkaniva (akútna reumatická horúčka, reumatoidná artritída a iné);
 • choroby sprevádzané metabolickými poruchami (dnou);
 • choroby s autoimunitným mechanizmom poškodenia;
 • prítomnosť intenzívneho, pravidelného zaťaženia spoja.

Pretože existuje mnoho dôvodov na vývoj ochorenia, je potrebné, aby lekár pred začatím liečby podrobil lekárovi komplexné vyšetrenie tela pacienta..

Patologický proces má dve hlavné formy - akútnu a chronickú. Burzitída sa najčastejšie konzultuje s lekárom o akútnej forme ochorenia alebo o exacerbácii chronického procesu, keď sú všetky tieto príznaky obzvlášť výrazné. Typickou lokalizáciou zápalu sú ramenný, lakťový, kolenný kĺb a do patologického procesu môžu byť zapojené aj interfalangeálne kĺby prstov, zápästia, femorálnych kĺbov..

Príznaky choroby vznikajú v dôsledku hromadenia zápalového exsudátu v periartikulárnej tekutine. Najvýraznejším znakom burzitídy je bolesť a opuch postihnutého kĺbu..

Funkcia kĺbov je tiež narušená, napríklad pri burzitíde kolenného kĺbu sa pacient nemôže úplne ohnúť a narovnať nohu kvôli silnej bolestivosti a opuchu. Koža nad kĺbom získava červený odtieň, zaznamenáva sa lokálne zvýšenie teploty kože a so závažnou formou ochorenia sa môže objaviť horúčka a príznaky celkovej intoxikácie tela. V chronickej verzii priebehu ochorenia nie sú príznaky také výrazné, ale je zaznamenaná stuhnutosť pohybov a opuch nad kĺbom..

Metódy diagnostiky choroby

Diagnostický proces s burzitídou nevyhnutne zahŕňa dôkladný rozhovor s pacientom, lekárske vyšetrenie postihnutej oblasti a použitie viacerých pomocných laboratórnych a inštrumentálnych metód:

 • rádiografia chorého kĺbu;
 • Ultrazvuk kĺbového a periartikulárneho vaku;
 • všeobecná analýza krvi;
 • krvný test na reumatoidný faktor, protilátky proti streptokoku, špecifické protinukleárne protilátky (aby lekár vylúčil kolagenózy);
 • štúdia hladín kyseliny močovej s podozrením na dnu (ak je test pozitívny, potom sa na liečení burzitídy podieľa reumatológ);
 • punkcia periartikulárneho vaku s následným vyšetrením výslednej tekutiny;
 • CT, MRI kĺbu.

Dôkladné vyšetrenie pacienta umožní lekárovi presne stanoviť diagnózu, predpísať účinnú liečbu a vyvinúť potrebné preventívne opatrenia..

Pri burzitíde je veľmi nežiaduce samoliečiť a používať tradičné lekárske metódy. Burzitída lakťa lieči lekár konzervatívne alebo chirurgicky v závislosti od štádia a závažnosti ochorenia. Aplikujte antibakteriálne, protizápalové lieky, fyzioterapeutické metódy. Lekári sa uchyľujú k chirurgickému zákroku s chronickou formou burzitídy alebo s rozvojom komplikácií.

Burzitída je zápalový proces, ktorý sa vyvíja v kĺbovom vaku. Je schopný ovplyvniť akýkoľvek kĺb pohybového aparátu. Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku: „Ak sa vyskytne burzitída, ktorý lekár sa má poradiť“?

Príčiny patológie

Určenie etiológie ochorenia je dôležitou súčasťou diagnózy pacienta. Účinnú liečbu si môžete zvoliť iba zistením príčiny vzniku zápalového procesu.

Akútna alebo chronická burzitída sa vyskytuje v dôsledku nasledujúcich faktorov:

 • Trauma kĺbov a priľahlých svalov.
 • Penetrácia infekcie do rany sa vytvorila v mieste poškodenia kĺbovej časti.
 • Vývoj hnisavého procesu v mäkkých tkanivách.
 • Kostná infekcia.
 • Patológia spojivového tkaniva.
 • Ochorenia charakterizované metabolickými poruchami.
 • Autoimunitné ochorenia.
 • Nadmerný pravidelný stres kĺbov.

Existuje mnoho dôvodov pre rozvoj burzitídy, preto je potrebné komplexné vyšetrenie tela pacienta.

symptomatológie

Klinický obraz burzitídy sa môže líšiť v závislosti od formy patológie. Jedným z hlavných príznakov choroby je však výskyt opuchu zapáleného kĺbu. Spočiatku to nespôsobuje žiadne nepohodlie, nezasahuje do pohybov. Ak sa však opuch neodstráni, zvyšuje sa a je sprevádzaný bolestivosťou..

V mieste lézie sa často pozoruje začervenanie. Niekedy teplota tela stúpa, čo môže spôsobiť horúčku, zhoršovanie stavu pacienta. Bolesť hlavy, túžba jesť zmizne, objaví sa všeobecná slabosť, potenie sa zintenzívni.

So zväčšením kĺbového vaku je motorická aktivita kíbu obmedzená. Keď sa pokúsite ohnúť postihnutú nohu alebo rameno, nastane bolesť. Ak sa pacient nepodieľa na liečbe, choroba sa stáva chronickou alebo hnisavou, v oblasti patologického procesu sa tvoria fistuly a pod kožou sa tvoria huby. Vývoj tohto typu burzitídy je sprevádzaný zvýšením lymfatických uzlín.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy musí lekár najskôr zistiť niekoľko dôležitých bodov od pacienta. Vzťahujú sa na príznaky, ktoré sa týkajú pacienta, jeho druhu činnosti, minulých chorôb alebo zranení kĺbov. Takéto informácie výrazne uľahčujú úlohu lekára..

Po rozhovore špecialista vykoná kontrolu. Cíti postihnutú oblasť, tlačí na rôzne body, aby presne určil, kde je bolesť zosilnená, posúva kĺb, čo umožňuje určiť stupeň narušenej pohyblivosti. Lekár tiež hmatne lymfatické uzliny..

Na presnú diagnostiku je predpísaný komplex opatrení. Obsahuje:

 1. Laboratórny krvný test. Umožňuje identifikovať patologický proces v tele. Dôkazom toho je zvýšený obsah leukocytov, zvýšenie ESR.
 2. Ultrazvuková diagnostika. Pomocou nej sa zistí prítomnosť zápalu v kĺbe, jeho plocha, vyhodnotí sa obsah synoviálneho vaku.
 3. Rentgenografie Pomáha odhaliť sprievodné ochorenia kĺbov, identifikovať možnú kalcifikáciu alebo artritídu.
 4. Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o najpresnejšiu metódu vyšetrenia, ktorá vám umožní určiť vývoj zápalového procesu v synoviálnych vakoch, ktoré sa nachádzajú hlboko vo svalovom tkanive..
 5. Prepichnutie kĺbov a preskúmanie obsahu vaku. Určené na stanovenie typu patogénu zápalu, jeho citlivosti na antibakteriálne látky. Je potrebné predpísať účinný liek.
 6. Sérologická diagnóza. Pomáha detekovať antigény patogénnych mikroorganizmov, ako aj protilátky, ktoré sú produkované imunitným systémom..
 7. Imunologický krvný test. Používa sa, ak existuje podozrenie, že burzitída spôsobila alergickú reakciu..

Ktorý lekár lieči burzitídu?

Pri podozrení na zápal kĺbov človek vždy nevie, ktorý lekár lieči burzitídu. Na chorobách pohybového ústrojenstva sa podieľalo niekoľko úzkych špecialistov.

ortopéd

Tento lekár lieči burzitídu kolena a iných kĺbov v ranom štádiu vývoja. Môže tiež nahradiť iného lekára, ktorý sa špecializuje na spoločnú terapiu. Obvykle predpisuje vpich, na základe ktorého sa určí v priebehu liečby. Ortopéd lieči lieky, fyzioterapiu, ale nezaoberá sa operáciami.

chirurg

Tento špecialista vedie liečbu pokročilých prípadov burzitídy, keď je ochorenie sprevádzané komplikáciami, hnisavým procesom. V týchto prípadoch je potrebný chirurgický zákrok, ktorý je v kompetencii chirurga.

Patologická terapia

Liečba burzitídy kĺbového vaku je predpísaná na základe výsledkov komplexného vyšetrenia pacienta. Terapeutické taktiky sa vyvíjajú pre každého pacienta osobitne, v závislosti od stupňa vývoja patologického procesu, prítomnosti sprievodných chorôb. Obvykle sa používa konzervatívna alebo chirurgická liečba..

Nechirurgická metóda

Burzitída sa lieči bez chirurgického zákroku, ak choroba ešte nezískala závažnú formu, nie je komplikovaná inými patológiami kĺbov.

Oprava postihnutej oblasti

S rozvojom akútnej formy burzitídy je hlavným opatrením zabezpečenie zvyšku kĺbu. Na tento účel je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku a na zafixovanie kĺbu nanesenie tesného obväzu.

Pomáha to obmedzovať pohyb kĺbu, čo pomáha predchádzať vzniku bolestivosti a možnému poškodeniu tkanív vrecka na kĺby..

Medikačná metóda

Pri burzitíde sa často predpisujú antibiotiká, ak je zápal synoviálneho vaku spôsobený patogénmi. Zvolí sa antibakteriálne činidlo, na ktoré sa deteguje patogénna citlivosť. Toto je odhalené počas diagnózy počas bakteriálneho vyšetrenia..

Na odstránenie syndrómu bolesti sa používajú lieky proti bolesti. Na potlačenie zápalového procesu je potrebné užívať protizápalové nesteroidné lieky. Vonkajšie formy sa predpisujú vo forme mastí, krémov, gélov a perorálnych foriem - tablety, kapsuly.

Ak je burzitída lakťa alebo iného kĺbu sprevádzaná známkami intoxikácie, lekár odporúča užívať hormonálne lieky. Priebeh liečby trvá pomerne dlho..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy sa predpisujú po eliminácii akútneho zápalového procesu. Pri burzitíde sa používajú tieto postupy:

 1. UHF.
 2. Ultrafialové žiarenie.
 3. elektroforéza.
 4. fonoforézou.
 5. Magnetická terapia.
 6. Laserové ošetrenie.
 7. Aplikácie s parafínom alebo liečivým bahnom.

Vďaka týmto metódam je možné normalizovať krvný obeh, zmierniť opuchy tkanív a obnoviť stratenú motorickú aktivitu kĺbov..

Prevádzková metóda

Operácia je predpísaná, ak je burzitída závažná, sprevádzaná komplikáciami, hnisavým procesom, ktoré nie sú prístupné pôsobeniu liekov a fyzioterapii. Vykonávajú sa dva typy zásahov:

 1. Punkcia kĺbového vaku. Vykonáva sa pomocou lokálnej anestézie. Do dutiny kĺbu sa vloží špeciálna ihla, k nej je pripojená striekačka a tekutina je odstránená. Potom sa vak premyje lekárskym roztokom, ktorý má antiseptické vlastnosti. Potom sa podáva antibiotikum.
 2. Artrotomie. Môže sa vykonávať v celkovej aj lokálnej anestézii. Na rozdiel od prepichnutia, táto operácia zahŕňa otvorenie kĺbového vaku, po ktorom sa dutina tiež vyčistí a spracuje potrebnými prostriedkami. Na konci zásahu sa použijú stehy..

Počas chirurgickej liečby existuje riziko vzniku rôznych komplikácií. Tie obsahujú:

 • Hematóm - nebezpečenstvo pre ľudské zdravie.
 • Poškodená funkčnosť nervových zakončení.
 • Krvácanie - objavuje sa v dôsledku nízkej koagulácie krvi.
 • Penetrácia infekcie do kĺbu.

Posledná komplikácia je najnebezpečnejšia a spôsobuje množstvo nepríjemných symptómov. Medzi ne patrí bolesť, opuch, zvýšenie lokálnej teploty.

Rehabilitácia po operácii

Na rýchle obnovenie kĺbu po operácii sú potrebné cviky. Komplex liečebných cvičení vyvinie odborník pre každého pacienta individuálne. Prvé triedy sa konajú spolu s inštruktorom, potom ich pacient vykonáva doma nezávisle.

Obdobie rehabilitácie trvá asi dva týždne. Počas prvých dní môže byť pacient narušený bolesťou v postihnutej oblasti. Na ich odstránenie lekár predpisuje lieky proti bolesti.

Metódy tradičnej medicíny

Pri burzitíde kolenného alebo lakťového kĺbu bude alternatívnou pomôckou alternatívna metóda liečby. Existuje veľké množstvo domácich prostriedkov, ktoré ľudia používajú už dlhú dobu, takže sú časovo testované..

Pacienti najčastejšie preferujú obklady. Ak je kĺb vážne poškodený, musíte zabaliť ľad do uteráka a pripevniť ho na boľavé miesto. Zápalný proces vďaka chladu ustupuje. Potom začnú aplikovať teplý obklad. Na tento účel môžete použiť bylinnú odvar z ľubovníka bodkovaného alebo lopúcha. Variť, vziať dve veľké lyžice rastliny, nalejte 2 šálky vriacej vody, trvať na 2 hodiny.

Med tiež pomáha. Pollitrová nádoba produktu sa roztaví, zmieša s jednou strednou cibuľou, predtým prepadne strúhadlom a polovica pracieho mydla sa rozdrví podobným spôsobom. Výsledná zmes by sa mala natrieť na postihnutý kĺb, obviazať a uchovávať celú noc..

Ľudové lieky môžete používať so súhlasom ošetrujúceho lekára. Účinnosť alternatívnej medicíny sa pozoruje v skorých štádiách burzitídy, keď príznaky nie sú také výrazné.

Ak patológia zašla ďaleko, môže pomôcť iba chirurgický zákrok.

prevencia

Aby ste zabránili rozvoju burzitídy kĺbov, musíte postupovať podľa niekoľkých jednoduchých odporúčaní. Patria sem:

 1. Cvičte pravidelne, ale sledujte fyzickú aktivitu.
 2. Pri zdvíhaní bremena vždy kolená mierne ohýbajte.
 3. Vyhnite sa nadmernej telesnej hmotnosti.
 4. Ak musíte vykonávať veľké množstvo rovnakých pohybov, mali by ste kĺbom častejšie odpočívať.
 5. Pred tréningom vždy zohrejte, aby ste predišli zraneniam..
 6. Na ramenný kĺb nenoste ťažké predmety.
 7. Vyhnite sa dlhodobému pobytu v jednej polohe.

Ak máte podozrenie na výskyt burzitídy v kĺbovom vaku, mali by ste sa čo najskôr poradiť s lekárom a ak sa potvrdí diagnóza, musí sa podrobiť liečbe. Samoliečba alebo zanedbávanie choroby je prísne zakázané..

Osteoartróza kolena - ako byť?

Postupné ničenie chrupavky na kĺbových povrchoch tvoriacich kolenný kĺb spúšťa reťaz nepriaznivých procesov v susednej kosti a okolitých mäkkých tkanivách. Výsledkom je patologický stav, ktorý sa nazýva artróza kolenného kĺbu (gonartróza). Ide o veľmi časté ochorenie, ktoré sa môže v závislosti od príčiny výskytu vyskytnúť pri 20 - 40 a 60.

Príčiny artrózy kolena

Vďaka anatomickým vlastnostiam a neustálemu preťaženiu je koleno náchylné na artrózu. Ako bude postupovať artróza kolenného kĺbu, aké budú príznaky a aké bude liečenie, závisí od príčiny ochorenia. Rozlišujte medzi primárnou a sekundárnou artrózou. Pod primárnym pochopením deštruktívnej choroby, bez akejkoľvek predchádzajúcej lézie.

Podvýživa chrupavky spôsobená vekom alebo inými faktormi vedie k nerovnováhe medzi schopnosťou regenerácie a deštrukčným účinkom záťaže. Pre primárnu artrózu kolena a ďalších kĺbov je charakteristická bilaterálna lokalizácia. Existuje kombinácia faktorov, ktorých prítomnosť môže súvisieť s jej výskytom.

Rizikové faktory pre primárnu artrózu

 • rod Artróza, najmä kolenného kĺbu, sú ženy choré niekoľkokrát častejšie ako muži. Predpovedajte hormonálne zmeny v postmenopauzálnom období.
 • Hmotnosti. Obezita významne zvyšuje záťaž, obmedzuje fyzickú aktivitu a oslabuje stabilizačný účinok svalov. Osteoartritída je pri obezite takmer štyrikrát častejšia..
 • Vek. Proces starnutia vo všetkých telesných tkanivách spomaľuje. Po 75 rokoch má 50% pacientov klinické a 80% rádiologické príznaky artrózy nielen kolena, ale aj iných kĺbov..
 • Dedičnosť. Prítomnosť artrózy u rodičov môže naznačovať dedičné štrukturálne vlastnosti tkaniva chrupavky. A s vysokou pravdepodobnosťou sa u detí objaví choroba.
 • Chronické choroby Ateroskleróza, kŕčové žily, choroby vnútorných orgánov významne ovplyvňujú výživu chrupavky.

Sekundárna artróza kolenného kĺbu môže byť výsledkom mnohých nepriaznivých faktorov. Vo väčšine prípadov je patologický proces pozorovaný na jednej strane..

Príčiny sekundárnej artrózy

 • Poranenia dolných končatín (zlomeniny, dislokácie, zranenia menisku a väzov, prenikajúce rany).
 • Endokrinné choroby (diabetes mellitus, akromegália, hypotyreóza).
 • Zápalové ochorenia kolenného kĺbu (reumatoidná, infekčná, reaktívna a iná artritída).
 • Statické narušenie (ploché nohy, zakrivenie nôh, jednostranné skrátenie končatiny).
 • Poruchy metabolizmu (dna, hemochromatóza).
 • Vrodené choroby (dysplázia, hypermobilita kolenných kĺbov).

Ako účinne liečiť artrózu kolena alebo iného kĺbu je možné pochopiť tak, že poznáme nielen príčinu choroby, ale aj procesy, ktoré sa vyskytujú intraartikulárne.

Zmeny v kolennom kĺbe

Vedie k patogenéze artrózy kĺbov a najmä kolena je skleróza kosti pod kĺbovou chrupavkou. V tomto prípade trombózy vaskulárnej siete, výsledná ischémia zhoršuje výživu chrupavky a vedie k narušeniu jej regeneračných procesov. Je to rednutie, praskanie a vystavenie základnej kosti. Produkcia synoviálnej tekutiny je prerušená. Regenerácia chrupavky a kostí pokračuje iba po okrajoch, kde nie sú žiadne oblasti sklerózy a výživa sa nezachováva. Tvoria sa kostne-chrupavkové výrastky - narušené sú osteofyty, mení sa tvar kĺbových koncov, kongruencia, stabilita a pohyblivosť kĺbov..

Na vizuálnej stránke vyzerá artróza kolenného kĺbu.

Existuje výrazná zmena tvaru a výrazný edém so synovitídou. Fyziologická os nohy je zlomená, dolná časť nohy je vyhnutá smerom von o takmer 40 stupňov. Svalová atrofia a kŕčové povrchové žily sú jasne viditeľné..

Diagnostické kritériá

Len včas zahájená liečba môže spomaliť vývoj choroby. Existujú určité príznaky (kritériá), ktoré pri výskyte bolesti počas mesiaca umožňujú podozrenie na rozvoj artrózy kolena a sú základom pre kontaktovanie reumatológa alebo ortopeda:

 • Pocit stuhnutosti kolena ráno po dobu kratšiu ako pol hodiny;
 • Vzhľad krepitu v kolenách, drviaci sa aktívnymi pohybmi;
 • Kostné chrupavkové výrastky v kolene;
 • Vek nad 38 - 40 rokov.

Pri liečbe pacienta so známkami artrózy kolena vykoná lekár na základe príznakov, rádiologických a iných vyšetrovacích metód diferenciálnu diagnostiku s inými podobnými chorobami, stanoví stupeň patológie a vyberie nevyhnutnú liečbu.

Hlavné príznaky artrózy kolena

 • Pain. Pri artróze kolena je to hlavný príznak. Je lokalizovaná na prednej a vnútornej ploche kolena a hornej tretine nohy. Môže sa objaviť ráno po spánku, potom pri fyzickej námahe. Často je bolesť spojená s chôdzou po poschodí, drepe a drepe.
 • Funkčné obmedzenie, tuhosť. Spočiatku táto funkcia trpí bolesťou, synoviálnym výtokom, rannou stuhnutosťou. V budúcnosti všetky druhy deformácií ostro obmedzujú flexiu a predĺženie, ale vyvinie sa laterálna nestabilita v kolenách.
 • Kliknutia a krepitus. Sprievodná artróza v 2 až 3 štádiách choroby s pohybmi sa pozoruje spolu s bolesťou.
 • Opuch. Vývoj synovitídy sa prejavuje opuchom kolenného kĺbu. To zvyšuje bolesť a stuhnutosť. Nadmerná akumulácia synoviálnej tekutiny a vyčnievanie membrány na zadnom povrchu kolena sa prejavuje cystou (Bakerova cysta)..
 • Deformácia. Deštruktívny proces zvyčajne začína „jesť“ chrupavku na vnútorných kondyloch stehien a dolných končatín. Kĺbové povrchy klesajú, dochádza k rôznemu zakriveniu nohy. V 10% prípadov sa vonkajšie kondyly najskôr zničia, čo vedie k zakriveniu nôh hallux valgus na úrovni kolena. Keď sa objavia uhlové deformácie, zaťaženie na strane deštrukčnej zóny sa postupne zvyšuje, čím sa deformácia zvyšuje. Artróza oboch kolenných kĺbov je príčinou charakteristických nôh typu „O“ alebo „X“..
 • Zapojenie periartikulárnych tkanív. Ďalekosiahly proces vedie k zapojeniu paraartikulárnych tkanív. Bursitída, zápal šliach, tendovaginitída, žilová nedostatočnosť.
 • Svalová atrofia. Nútené obmedzenie fyzickej aktivity počas artrózy akejkoľvek lokalizácie, a ešte viac kolien, vedie k dystrofii okolitých svalov, najmä k atrofii kvadriceps femoris. Stabilita väziva je narušená.

Stupne gonartrózy

Klinicky a morfologicky sa pri artróze kolena rozlišujú štyri štádiá choroby, z ktorých každé zodpovedá určitému súboru symptómov a metód liečby. Konzervatívne metódy sú uvedené v 1 a 2, ortopedické a chirurgické v 3 a 4.

 1. Na röntgenových snímkach sú zmeny pochybné. Bolesť sa vyskytuje na pozadí intenzívnej fyzickej námahy, môže sa vyskytnúť počiatočná bolesť. Vo večerných hodinách sa cítite unavení. Vizuálne sa zachová tvar kolenných kĺbov..
 2. Rádiologické príznaky sú minimálne - mierne zúženie kĺbového priestoru, skleróza kĺbových koncov kostí, jednotlivé osteofyty. Ale klinika je výraznejšia. Vyznačuje sa rannou stuhnutosťou, silnou bolesťou s maximálnym predĺžením ohybu, hladkými kontúrami a opuchmi v kolenách. Intenzita bolesti pri zaťažení sa zvyšuje, crepitus je cítiť, krivosť sa spája.
 3. Diagnóza artrózy kolena nie je náročná, všetky príznaky sú iba informatívne. Syndróm bolesti nezávisí od záťaže, môže byť kedykoľvek rušivý. Deformácie sú významné, sprevádzané opuchmi, synovitídou. Pohyby sú výrazne obmedzené, ťažká krívanie sťažuje pohyb a vedie k invalidite. Röntgenové snímky ukazujú ostré zúženie a deformáciu kĺbového priestoru, početné regionálne osteokartilaginálne výrastky, sklerózu a cysty v subchondrálnej kosti..
 4. Radiačná diagnostika uvádza takmer úplnú absenciu medzery medzi stehnom a holennou kosťou. Rast kosti je drsnejší, objavuje sa osteoporóza. Pohyb môže byť úplne neprítomný (ankylóza), môže byť zanedbateľný (kontraktúra) alebo kývavý (fibróza). Kolenný kĺb sa dá fixovať v polohe ohybu, takže pohyb bez bariel nebude možný. Inštalácia holennej kosti varus alebo valgus vedie k transcendentálnemu preťaženiu holennej kosti, ktoré často spôsobuje zlomeniny.

Liečba artrózy kolena

Artróza kolien pri absencii riadneho ošetrenia nevyhnutne vedie k zdravotnému postihnutiu a zdravotnému postihnutiu. Nečakajte na začiatok kvitnutia klinického obrazu a komplikácií. Každý rok sa zlepšujú metódy liečby artrózy, čo umožňuje včasné ošetrenie na udržanie účinnosti kolenných kĺbov po mnoho rokov..

Ciele liečby

 • Zmiernenie takých príznakov artrózy kolena, ako je bolesť a zápal;
 • Inhibícia rýchlosti vývoja choroby;
 • Prevencia deformácie a obmedzenia mobility;
 • Zlepšenie stavu svalov a krvného obehu v kolennom kĺbe;
 • Stimulácia regenerácie tkaniva chrupavky;
 • Zníženie frekvencie a trvania exacerbácií;
 • Zachovanie kvality života, zníženie dočasného postihnutia a predchádzanie zdravotnému postihnutiu;
 • Prevencia vedľajších účinkov liekov.

Z cieľov liečby je zrejmé, že otázka, ako natrvalo liečiť artrózu kolenného kĺbu, nie je relevantná. V tejto fáze rozvoja lekárskej vedy je to nemožná úloha..

Liečebné metódy

 • Non-droga;
 • liečivý;
 • chirurgický.

Úbytok hmotnosti u pacientov s indexom telesnej hmotnosti vyšším ako 25 s artrózou kolena je dôležitým prvkom liečby bez drog. Spoľahlivo zmierňuje bolesť, zlepšuje funkciu a pomáha niektorým pacientom bez chirurgického zákroku.

Liečba drogami

Ak sa potvrdí artróza kolenného kĺbu, liečba bolesti sa začína paracetamolom v dennej dávke 3 až 4 gramy. Ak paracetamol nepomôže, prejde na užívanie nesteroidných protizápalových liekov. Výhodné sú tie, u ktorých je spolu s analgetickým účinkom odhalený chondroprotektívny účinok. Sú to meloxikam, celekoxib, aceklofenak. Sú predpísané v minimálnej dávke.

Niekedy sa artróza kolenného kĺbu prejavuje tak výraznou bolesťou, že NSAID nie sú bezmocné. Výstupom potom môže byť jednorazové alebo dvojité (raz za šesť mesiacov) intraartikulárne podávanie steroidných prípravkov vo forme suspenzií. Osvedčený diprospan a Kenalog 40.

Na ochranu chrupavky by sa mali používať chondroprotektory. Sú to lieky, ktoré obsahujú prírodné zložky chondroitínu z hyalínovej chrupavky a glukozamínu a slúžia ako základ pre jeho výstavbu. Vzhľadom na vlastnosti metabolických procesov chrupavky sa neočakáva účinok použitia tejto skupiny liekov skôr ako 2 až 4 mesiace. Najobľúbenejšie z nich: štruktúra, chondromed, stopartóza, DONA, teraflex, chondromed plus.

Intraartikulárne podávanie liekov, to znamená priamo do zamerania choroby, sa vždy javilo ako najodôvodnenejšie. Na tento účel sa používajú prípravky kyseliny hyalurónovej (gilart, high-flex, ostenil, synvix atď.). Dopĺňajú synoviálnu tekutinu, vyživujú a chránia chrupavku, znižujú trenie. Znižuje to bolesť a zlepšuje pohyblivosť. Pozitívne konanie môže trvať až šesť mesiacov alebo viac.

Hlavná vec, ktorá by sa nemala robiť s artrózou kolenného kĺbu, je samoliečba. Zlepšenie by malo byť komplexné, berúc do úvahy celkový stav pacienta, štádium procesu a stupeň funkčného poškodenia. Je potrebné zabezpečiť včasnú výmenu liekov a úpravu dávkovania v závislosti od výsledkov liečby alebo vedľajších účinkov. Preto by všetky fázy liečebného procesu mali byť pod lekárskym dohľadom.

Uistite sa, že viete, ako inak môžete liečiť artrózu kolena. Popri liekových metódach nie sú o nič menej dôležité aj iné ako drogové metódy. Informuje pacienta o ďalšom správaní a životnom štýle, fyzioterapeutických cvičeniach, fyzioterapii, kúpeľnej liečbe, tradičnej medicíne atď..

Terapeutické cvičenia na artrózu kolena

Fyzioterapeutické cvičenia majú niekoľko kontraindikácií, niektoré po odstránení môžu byť zrušené:

 • Poruchy srdcového rytmu a blokáda tretieho stupňa;
 • Nestabilná angína pectoris a akútne zmeny ischémie EKG;
 • Srdcové defekty;
 • Neupravená arteriálna hypertenzia;
 • Zápalové choroby a hypertermia tela;
 • Zhoršenie bolesti v kolene.

Osteoartróza kolena vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel počas cvičebnej terapie:

 • Malo by sa praktizovať denne najviac 40 minút, pričom sa čas delí na tri prístupy;
 • Robiť cvičenia zo strany chorých aj zdravých;
 • Vyvarujte sa náhlym pohybom, postupne zvyšujte ich objem;
 • Po každom vykonanom cvičení sa pauza zastaví;
 • Pred a po komplexe urobte ľahkú masáž kolena.

Približný súbor cvičení

 1. Ležiac ​​na chrbte, bez toho, aby ste nohu zložili z podlahy, ohnite nohu na kolenný kĺb, pokúste sa dostať pažu k päte. Zostaňte v tejto polohe 3 - 5 sekúnd a vráťte nohu do pôvodnej polohy. Nohu priveďte do žalúdka, objímajte rukami cez stehno, na 3 až 5 sekúnd zmrazte východiskovú polohu. Opakujte na druhej strane. Iba 10-14 krát.
 2. Nohu jemne ohnite v kolenných a bedrových kĺboch, pritlačte si ju na ruky a držte ju v tejto polohe 3 - 5 sekúnd. Narovnať sa. Make na každej strane najmenej 10 krát.
 3. Ak natiahnete rovnú nohu pozdĺž ramena, zdvihnite ju o 30 cm nad podlahou a podržte ju 3-5 sekúnd, aby ste ju položili. Bude stačiť až 20 opakovaní na oboch stranách.
 4. Ležanie na chrbte simuluje rotáciu pedálov bicykla po dobu 1 až 3 minúty, pričom sa ľubovoľne mení rýchlosť.
 5. Ležiace na bruchu striedavo hladko ohýbajú nohy a snažia sa dostať k pätám päty. Vykonajte najmenej 20-krát.

Tradičná medicína

Alternatívne metódy liečby môžu zmierniť stav pri nástupe choroby a ak existujú kontraindikácie na operácie v pokročilých prípadoch. V žiadnom prípade nezrušia potrebu návštevy u lekára a môžu iba doplniť predpísanú liečbu.

 • Koreň chrenu jemne nastrúhajte na strúhadle, výslednú hmotu na miernom ohni nechajte 15 minút variť v ohni bez ohrevu. Ochladený obsah zabalte do handričky navlhčenej v bujóne a položte na koleno na pol hodiny - hodinu v noci. Potom kolenný kĺb zabalte v teple.
 • Zmiešajte 3 polievkové lyžice octu jablčného muštu a 1 lyžicu medu. Namažte koleno výslednou zmesou cez noc a zabaľte ho listom lopúcha alebo kapusty. Na vrch položte polyetylén alebo tkaninu.
 • Varte polievkovú lyžicu listov brusnice v 200 ml vody po dobu 15 - 20 minút, preceďte, ochladzujte a pite po celý deň.
 • Rozdrvte 20 fazúľ a varte v jednom litri vody na miernom ohni 30-40 minút. Po ochladení vypite 100 ml x 3-krát denne.
 • Jemne nasekané 200 g koreňov cinquefoilu a 100 g galangálnych koreňov sa naleje do 3000 ml vodky a na tri týždne sa vloží na tmavé miesto. Hotovú tinktúru votrite do kolenného kĺbu a polievajte lyžicu trikrát denne.
 • Približne 20 g brehových púčikov trvá na tom, aby boli 3 týždne v 100 ml alkoholu. Potom ho môžete použiť aj ako trenie alebo trvať 20 kvapiek za polievkovú lyžicu vody trikrát denne.
 • Zmiešajte lekársku hlinu (100 g) a 50 ml slnečnicového oleja, až kým nebude hladká. Výsledný produkt rozotrite pred spaním na kĺb po dobu 1,5 až 2 hodín. Potom obalte koleno.
 • 200 g sadla, výhodne bravčového mäsa zmiešaného s homogénnou látkou s 200 g roztaveného vosku. Potom sa pridá 100 g terpentínu a 50 g jedľového oleja. Varte vo vodnom kúpeli, kým sa úplne nezmieša. Dvakrát denne po dobu dvoch mesiacov namažte boľavé koleno.

Chirurgický zákrok

Osteoartritída kolena s progresívnou deformitou, symptómami silnej bolesti a prístupná konzervatívnej liečbe by sa mala vykonávať podľa obrázka. Chirurgická liečba má prakticky neobmedzené možnosti..

Človek by si však mal vždy pamätať, že ani najmodernejšia umelá protéza nedokáže úplne nahradiť živý kĺb. Že za 10 - 15 - 20 rokov bude zamietnutá, zničená a bude potrebná oveľa komplikovanejšia operácia na nahradenie endoprotézy. Preto, ak máte podozrenie na artrózu kolena, mali by ste sa včas poradiť s lekárom. Potom potreba ortopedickej chirurgie príde oveľa neskôr alebo možno nikdy.

 • Druhy burzitídy
 • príčiny
 • príznaky
 • diagnostika
 • liečba

Bursa (tiež nazývaná jednoducho vrecká) sú anatomické komponenty kolenného kĺbu, na ktorých vnútornom povrchu sú bunky, ktoré produkujú synoviálnu tekutinu. Ako viete, je to práve táto tekutina, ktorá počas pohybu posúva všetky kĺbové povrchy.

Burzitída kolena samotného alebo skôr kolenného kĺbu, ktorého príznaky a liečba sú opísané v tomto článku, je zápal periartikulárneho alebo kĺbového vaku..

Aké druhy burzitídy existujú?

Niekoľko vakov je umiestnených v kolennom kĺbe, ale tri z nich sú najviac náchylné na príslušnú chorobu. Bursitída sa klasifikuje predovšetkým podľa toho, ktorý z nich je zapálený:

 • najčastejšou formou tohto ochorenia je suprapatelárna (patella, prepatelárna) burzitída kolenného kĺbu. V tomto prípade dochádza k zápalu kolenného vaku kĺbu. Najbežnejšou príčinou vývoja je poškodenie kolena. Je tiež možné vyvinúť tento typ burzitídy s predĺženým kľačaním;
 • Infrapatelárna (popliteálna) burzitída kolenného kĺbu je zápal synoviálneho vaku. Tento typ ochorenia sa najčastejšie vyvíja v dôsledku poškodenia väzivového aparátu v kolene;
 • Bakerova cysta je typ burzitídy, pri ktorej je postihnutý synoviálny vak umiestnený v dolnej vnútornej časti kĺbu. Tento typ ochorenia sa zvyčajne vyvíja u ľudí s nadváhou - v tomto prípade je zaťaženie kolien príliš veľké a neustále sa vyskytuje mikrotrauma šliach a väzov..

Burzitída je tiež klasifikovaná v dôsledku rozvoja zápalu ako:

 • serózny - v tomto prípade dôjde k aseptickému zápalu vaku;
 • hnisavý, ktorého príčinou je vývoj patogénnych organizmov, ktoré spadli do dutiny burzy. Sú príčinou vzniku zápalu a tvorby hnisu.

Podľa typu samozrejme sa rozlišuje aj chronická a akútna forma tohto ochorenia..

Príčiny choroby

Najbežnejšou príčinou vzniku tohto zápalu sú rôzne menšie, ale pravidelné zranenia kolenného kĺbu. Môže to byť celkom vážne poškodenie, napríklad trhlina alebo výron, ale modriny, odreniny a rany v oblasti kolena nie sú o nič menej významné. Alergické reakcie, metabolické poruchy a autoimunitné procesy v ľudskom tele môžu tiež vyvolať vývoj zápalu..

Ale so všetkými rôznymi dôvodmi vývoja choroby je „spúšťací mechanizmus“ takmer vždy rovnaký - je to príliš veľká fyzická záťaž na kĺb, ktorá sa môže vyskytnúť pri nadmernej telesnej hmotnosti, ťažkej fyzickej námahe a športe..

Aké sú príznaky burzitídy kolena?

Suprapatelárna alebo prepatelárna burzitída kolenného kĺbu je najbežnejším problémom, preto najskôr zvážime príznaky a liečbu tohto konkrétneho typu choroby..

S rozvojom tohto typu choroby sa u pacienta pociťuje predovšetkým bolesť v kolene, v hornej časti kolena sa objavuje aj opuch a zhoršuje sa pohyblivosť kĺbov. Počas diagnózy upozorňuje lekár na výskyt podobného nádoru v oblasti patelly, ktorý má zaoblený tvar, mäkký na dotyk a približne veľkosť malého jablka. Na zapálenom vaku je možné pozorovať začervenanie pokožky, jej teplota na dotyk sa môže výrazne líšiť od teploty kože, ktorá je mimo oblasti zápalu..

V prípadoch, keď sa príčina vzniku zápalu stáva infekčnou léziou (hnisavá forma), potom sú vyššie opísané lokálne príznaky sprevádzané príznakmi intoxikácie tela - bolesti hlavy, zimnica, zvýšenie telesnej teploty, letargia a celková slabosť.

Ako je diagnostikovaná táto choroba??

Aby lekár pochopil, ako liečiť burzitídu kolena, musí ju nielen diagnostikovať, ale tiež určiť príčinu jej rozvoja. Diagnóza tohto ochorenia nie je sama osebe problémom - skúsený odborník musí iba vykonať všeobecné vyšetrenie a palpačné vyšetrenie.

Lekár tiež zvyčajne zaznamenáva prítomnosť pohyblivej, bolestivej a zreteľne obmedzenej formácie, ktorá sa nachádza v patelle. Na dotyk môže byť táto formácia horúca. Ak osoba trpí touto chorobou na dlhú dobu, je možné cítiť aj ďalšie husté útvary v oblasti zápalu, ktoré sú vláknitými „výrastkami“, v ktorých sa ukladajú vápenaté soli..

Jedným z najdôležitejších momentov diagnózy je potvrdenie aseptickej povahy zápalu, pri ktorom je vak prepichnutý. Ak sa v dôsledku toho získa číra tekutina, môžeme dospieť k záveru o aseptickom zápale, získanie hnisu naznačuje, že patogény sa stali príčinou rozvoja burzitídy. Výsledky tejto štúdie zodpovedajúco upravujú zamýšľaný priebeh liečby..

Diagnóza popliteálnej burzitídy je oveľa ťažšia, pretože tento vak nie je vhodný na prehmatanie a vyšetrenie. V tomto prípade využite inštrumentálne metódy - ultrazvuk, artrografiu a rádiografiu kolena.

Bakerova cysta sa tiež určuje pomerne ľahko vďaka svojej charakteristickej meta polohe - v popliteálnej fosílii. Na dotyk je to skôr mäkká a takmer bezbolestná formácia. Ale na presnú diagnostiku sa zvyčajne vykonáva aj ultrazvukové vyšetrenie..

Ako sa lieči burzitída??

Ako liečiť burzitídu kolena? Je potrebné poznamenať, že prvým pravidlom liečby v tejto situácii je zabezpečiť úplný odpočinok a nedostatok stresu na postihnutý kĺb. Tiež, aby sa znížila bolesť a opuch, snažia sa dať nohe zvýšenú polohu.

Ďalšia liečba závisí od toho, ktorá forma ochorenia je diagnostikovaná. Takže burzitída kolenného kĺbu, ktorá je aseptického pôvodu, zahŕňa liečbu liekmi, ale s hnisavou formou, okrem liečby liekmi, je nevyhnutná aj chirurgia..

Liečba aseptickej formy sama o sebe nie je príliš komplikovaná - zahŕňa odpočinok, obklady za studena, ako aj použitie nesteroidných protizápalových liekov a analgetík, ak je to potrebné, na zmiernenie bolesti. Používajú sa aj fyzioterapeutické metódy liečby - ultrazvuk s nesteroidnými protizápalovými masťami a elektroforézou a po skončení akútneho obdobia sa používa liečba UHF. Zvyčajne to stačí na zotavenie..

Je tiež možná liečba tradičnými lekárskymi metódami, ale iba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.

Hnisavú formu choroby možno liečiť oveľa ťažšie, pretože v tomto prípade by sa hnis mal odstrániť ďalším odtokom kĺbu. Výsledná tekutina sa vyšetrí, aby sa identifikovala pôvodca ochorenia a predpísali sa vhodné antibiotiká. Potom je kĺbový vak premytý antiseptickými roztokmi a sú do neho zavedené antibiotiká vybrané podľa výsledkov výskumu..

Ako prekonať artrózu kolena pomocou tradičných metód

Je problematické robiť obvyklé veci, športy, ak kolená bolia. Vo väčšine prípadov je príčinou artróza kolenných kĺbov. Nadváha, vek a zranenia sú základom rozvoja gonartrózy.

Vynárajú sa otázky: „Ako liečiť artrózu kolena? Ako lieky pomáhajú? Aké metódy sa ponúkajú na liečbu, s výnimkou liekov? “

Stupne gonartrózy

1 polievková lyžica. - počiatočné.

Hyalínové chrupavky sa splošťujú, strácajú tekutinu a tým aj ich tlmiace schopnosti. Synoviálna tekutina sa stáva viskóznou, prestane sa umývať a maže sa konce kĺbov. Prvým „zvonkom“ artrózy je artralgia kolenného kĺbu - bolesť pri pohybe.

2 lyžice. - progresia.

Chrupavky sú riedené, kompenzačné miesta na kalcifikáciu a osifikáciu (osteofyty) sa zväčšujú pozdĺž okrajov kostí, medzera v kĺbe sa zužuje, hromadia sa transudáty (prebytočná tekutina v dôsledku zápalu). Artralgia kolenného kĺbu sa stáva trvalou. Kolená sa ohýbajú s ťažkosťami, kríza. Bremená sú sprevádzané bolesťou.

3 - 4 lyžice. - fibróza (prerastenie tkanivom jazvy) a osifikácia.

Hyalínová chrupavka je úplne zničená. Kĺbová medzera prerastá. Kĺb je zdeformovaný, dochádza k dislokáciám, subluxáciám. Pohyby sú nemožné alebo ich amplitúda je minimálna. Bolesť je niekedy neznesiteľná. Vyžaduje neustálu úľavu od analgetík. Pacient kráča s podporou alebo je imobilizovaný.

Ktorý lekár diagnostikuje a lieči artrózu kolena? Kontaktujte kliniku. Po röntgenovom vyšetrení budú môcť ortoped, reumatológ, neurológ pozorovať, liečiť. Kvalifikácia týchto odborníkov im umožňuje rozvíjať liečebné režimy, kontrolovať vývoj artrózy, hodnotiť účinnosť liečby.

V tomto článku si môžete prečítať o moderných metódach diagnostiky artrózy kolenného kĺbu...

Bolesti kolien. Čo liečiť?

Liečba môže byť rozdelená na tradičné lieky a netradičné, pomocou alternatívnych metód, akupunktúry.

Tradičné schémy fungujú dvoma smermi:

 1. Obnova zničenej chrupavky;
 2. Eliminácia bolesti, obnovenie pohyblivosti kĺbov.

Prípravy na obnovu zničenej chrupavky

Chondroprotektory, jediné lieky na liečbu artrózy kolena, zastavujúce ničenie chrupavky, čím sa stáva štrukturálnym. Zvyšujú produkciu synovie, zmierňujú zápaly, zvyšujú metabolizmus v postihnutej oblasti..

Farmakológovia vyvinuli 4 generácie chondroprotektorov. Na liečbu osteoartritídy kolenných kĺbov používajte lieky všetkých generácií. Maximálna účinnosť sa však dosahuje intraartikulárnym použitím alflutopu, hyalgánu, hyalubrixu, ostenilu, krepínového gélu v kombinácii s perorálnym alebo injekčným podávaním kombinovaných chondroprotektorov (chondroitín sulfát, kyselina hyalurónová v kombinácii s analgetikami, deriváty síry) 3-4 generácie: movexvera, tera arthronový komplex, chondroitínový komplex.

Okrem toho, na liečenie artrózy sú hlavnými zložkami chondroprotektorov masti chondroxidu, chondroflex, vrátane chondroitín sulfátu, kyselina hyalurónová.

Aké masti na kĺby sú - prečítajte si tento článok...

Činnosť chráničov nie je okamžitá. Uplynie šesť mesiacov, kým sa účinok prejaví, niekedy až 3 roky.

Symptomatické prípravky

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Odstránia reaktívny zápal, bolesť. Výhodou sú deriváty kyseliny enolovej - movalis. Neinhibuje prirodzenú opravu chrupavky. Nemá ulcerogénne vlastnosti (erózia, žalúdočné vredy). Ibuprofen, diklofenak sú tiež predpísané. Na rozdiel od movalis tieto dráždia žalúdočnú sliznicu. A podľa nových údajov zvyšujú deštrukciu chrupavky a spôsobujú progresiu artrózy. Preto nie je vítané dlhodobé používanie diklofenaku;
 • Vazodilatanciá. Trental, cinnizin, zmierňuje vazospazmus. zlepšiť prietok krvi, normalizovať výživu kĺbových prvkov;
 • Svalové relaxanciá. Midokalm zmierňuje svalové kŕče, zvyšuje krvné cievy. Nepoužívajte u ľudí s patológiou krvných ciev mozgu. Môže spôsobiť zmätok;
 • Hormóny nadobličiek. Hydrokortizón Kenalog vstrekol do kĺbu postihnutého artrózou. Rýchlo zmierňuje zápal, opuch, bolesť. Počet vstreknutí do kĺbu je obmedzený až na 3. Pozitívny účinok krátkodobý.

Čo je to blokáda kolena??

Niektoré lieky na gonartrózu sa podávajú intraartikulárne alebo paraartikulárne: chondroprotektory, analgetiká (lidokaín, trimecaín), hormóny (diprospan, kenalog-40, hydrokortizón). Spoločne sa to nazýva „blokáda“. Zameriavajú sa na zmiernenie bolesti alebo podávanie liekov priamo do kĺbovej dutiny.

Účinok intraartikulárneho podávania chondroprotektorov na gonartrózu kolenných kĺbov sa porovnáva s protetikami. Dokonca to nazývajú „tekuté protézy“.

 • Pacient leží na chrbte a pod kolenom je umiestnený valec;
 • V anestézii sa ihla z vonkajšej strany vkladá pod patelu a preniká do dutiny kĺbu;
 • Množstvo lieku vypočíta lekár.

Koľko invazívnych blokád má kontraindikácie:

 • nezrelosť kostí, chrupavky;
 • nie dezinfikované ložiská infekcie;
 • choroby kardiovaskulárnych a dýchacích orgánov;
 • tromboflebitída, tromboembolizmus v akútnom štádiu;
 • infekčné choroby, akútne obdobie.

Dozviete sa o drogách používaných pri blokádach z tohto článku...

Artrotómia kolena

Chirurgický zákrok, pri ktorom je kĺbový vak otvorený špeciálnymi prístupmi. Je možné manipulovať priamo vo vaku. Pomocou artrotómie kolenného kĺbu sa odstránia fragmenty zničenej chrupavky a kostných výrastkov („kĺbové myši“), väzivo sa plastifikuje „voľným“ kĺbom, zavedú sa menisky, pri ankylóze sa obnoví pohyblivosť (fúzia kĺbových koncov stehennej kosti a holennej kosti).

Inovačná artroskopia

Metóda sa považuje za minimálne invazívnu, endoskopickú. Flexibilný fibroskop sa vkladá do kĺbu drobným rezom v koži. S nimi sa manipuluje, aby odstránili „kĺbové myši“, vyčerpali zápalovú tekutinu alebo diagnostikovali zranenia alebo nádory menisku..

Nevyhnutnou metódou liečby neskorých štádií artrózy je náhrada kolena. V článku sme pokryli jeho vlastnosti...
O rehabilitačnom období po operácii si môžete prečítať tu...

Pomocné terapie pri gonartróze

Diéta na artrózu kolena;

Nie je možné izolovať produkt, ktorý dokáže liečiť artrózu. Celá strava je zameraná na chudnutie. Strata hmotnosti uvoľní končatiny z nákladu. Výpočet ideálnej hmotnosti je jednoduchý. Špecifikovaný vzorec určí index telesnej hmotnosti (BMI). Pokúste sa prekročiť 25.

Pod 20podváha
20-25Normálna hmotnosť
25-30Trochu s nadváhou
Viac ako 30 rokovMimoriadne nadváhou (obezita)

K potravinám môžete pridať potravinové doplnky: výťažky zo sóje, avokáda, koreňa púpavy, výťažok zo zázvoru. Zlepšujú výživu, metabolizmus chrupavky, zmierňujú zápaly.

Prečítajte si viac o strave - čítajte tu...

Fyzioterapeutické techniky;

Elektroterapia, magnetoterapia, induktotermia, terapia UHF, ultrazvuk, terapia rázovými vlnami, použitie laserov, aeroionoterapia, fototerapia môže zmierniť stav pacienta zmiernením kŕčov, bolesťou.

Podrobný článok o fyzioterapeutických technikách pre artrózu kolena, tu...

Masáž na artrózu kolenných kĺbov;

Masáž sa vykonáva manuálne, pomocou nástrojov, a to aj prúdom vody. Posilní to svalstvo. Zmierňuje bolesť, kŕče, opuchy. Zväčšite rozostup kostí a znížte trenie.

Trakcia (trakcia);

Môžete dôverovať iba skvelému manuálnemu terapeutovi. Sila trakcie závisí od hmotnosti a stavu svalov pacienta. Procedúra sa zameriava na kĺbové povrchy. Poskytuje vynikajúce výsledky v rukách špecialistu. Účinok je ekvivalentný chirurgickému zákroku.

Súbor gymnastických cvičení;

Preferujte činnosti so statickým zaťažením. Väčšina cvičení sa vykonáva pri ľahnutí, pomalým tempom. Nepostrádateľná kontrola trénera alebo lekára - inštruktora záťažovej terapie. Rozsah pohybu je individuálny.

Kritériom kvality je absencia zvýšenej bolesti. Vhodné sú pilates, hodiny fitball v miernom režime, plávanie, chôdza so škandinávskymi palicami.

Ako sa vysporiadať s gonartrózou pomocou cvičebnej terapie a gymnastiky - čítajte tu...

Osteoartritída kolena sa dá liečiť na športových klinikách. Výhodou tried na klinike je individuálny prístup a kontrolovateľnosť tried. V každom prípade inštruktori napíšu špeciálny program, ktorý zohľadní fyzické schopnosti pacienta a súvisiace ochorenia. Kontrola nad implementáciou vám nedovolí byť leniví a poskytne vynikajúci výsledok v krátkom čase..

Programy klinickej rehabilitácie zahŕňajú fyzickú terapiu, masáž nevyhnutných zón, fyzioterapeutické procedúry, triedy na špeciálne navrhnutých simulátoroch kolenných kĺbov, napríklad Arthrone..

Existuje miesto pre šport s artrózou kolenných kĺbov? Na túto otázku odpovieme v tomto článku...

nahrávanie;

Lepenie (kinesiotape) kolena - upevnenie kĺbu pomocou lepiacich pások.

 • Odstránenie zápalu;
 • Spevnenie väziva;
 • anestézie.

Teipsy sú tvrdé, elastické.

Správne obviazané, nespôsobí opuch, bolesť, cyanózu, neobmedzuje pohyb. Musíte však pevne poklepať na koleno, inak bude páska zbytočná.

Aby sa predišlo zraneniam kolena, krúžky sa obväzujú zhora nadol a vytvárajú na kolene dlhý znak X. Naneste až 4 vrstvy pásky. Kurzy začínajú o 45 minút.

Na rehabilitačné bandážovanie sa vykonáva zdola nahor. Inak sú princípy podobné..

Metóda hirudoterapie pri artróze kolena.

Hirudoterapia - liečba lekárskymi pijavicami. Svoje odpovede ponúka na otázku: „Ako liečiť gonartrózu kolena?“ Po skontrolovaní neprítomnosti kontraindikácií (tehotenstvo krvi, srdcové ochorenie) je možné pokračovať v liečbe pijavice pod dohľadom odborníka..

 • Riedenie krvi, zlepšenie dodávky krvi do chrupavky, kĺbový vak;
 • Obnovenie elasticity hyalínu zvýšením hydrofilnosti chrupavkových buniek (schopnosť akumulovať a zadržať vodu vo vnútri buniek).

Kus pijavice reflexne zmierňuje svalové kŕče. Enzým slín hyaluronidáza znižuje tvorbu krvných zrazenín, pôsobí ako prírodné antibiotikum, zvyšuje účinok liekov. Pijavice nasávajú „stojatú“ krv, čistia kapiláry a začínajú proces tvorby krvi v kostnej dreni, čím obnovujú prvky krvi.

Procedúra sa vykonáva v kancelárii alebo na klinike. Dve pijavice sú umiestnené na čistú pokožku na oboch stranách patelly. V následných postupoch sú pijavice inštalované v miestach najväčšej bolesti a hlavných miestach. Všeobecne 5 až 6 pijavíc na kĺb. Účinok nastane po prvej relácii. Ich počet určuje lekár, ktorý pijavice pije.

Ako liečiť gonartrózu? Existuje veľa techník. Na dosiahnutie tohto výsledku použite integrovaný prístup, kombinujte tradičné a netradičné metódy liečby artrózy kolenných kĺbov. Nezabudnite na šport. Gonartróza bude porazená.

Bursitída je najbežnejšie ochorenie kĺbov, pri ktorom sa zapáli periartikulárny synoviálny vak. Najčastejšie ochorenie postihuje oblasť ramenných, kolenných a bedrových kĺbov. Burzitída sa často môže vyvinúť v dutine synoviálneho vaku v oblasti Achillovej šľachy a pätnej kosti..

Kĺb človeka je pomerne zložitá štruktúra, ktorá je v konečnom dôsledku zodpovedná za prácu celého pohybového aparátu. Akékoľvek poškodenie pacienta môže spôsobiť vážne zdravotné problémy..

Periartikulárny vak, ktorý je malou dutinou potiahnutou synoviálnou membránou, sa považuje za dôležitý útvar v štruktúre kĺbu. Synoviálny vak funguje ako vankúšik medzi svaly, kosti a šľachy. Synoviálna tekutina sa umiestni do dutiny periartikulárnych vakov.

Zápal synoviálneho vaku môže byť spôsobený rôznymi chorobami, preťažením kĺbov, infekciou, alergickými reakciami, autoimunitnými procesmi, intoxikáciou.

Pomerne často sa toto ochorenie vyvíja pri poškodení kĺbov, zvýšenej akumulácii vápnika v šliach, artritíde, dne, prudkom zvýšení fyzickej aktivity. V niektorých prípadoch lekár nie je príčinou vzniku choroby známy..

Známky choroby

Aké sú príznaky zápalu synoviálneho vaku? V počiatočnej fáze vývoja patológie sa vytvára aseptický zápal. Biele krvinky, biele krvinky, fagocyty, lymfocyty sa akumulujú v mieste poranenia. Zvyšuje sa prietok krvi, opuchy okolitých tkanív a objavuje sa bolesť.

Vo vnútri burzy je prudký nárast synoviálnej tekutiny, ktorá začína vyvíjať tlak na steny. V dôsledku zintenzívnenia reakcie dochádza k výtoku solí, ktorý sa stáva nevyhnutným predpokladom tvorby výrastkov vápnika a ukladania solí..

V akútnej forme sa burzitída zvyčajne prejavuje náhle vo forme neznesiteľných bolestí, ktoré sa môžu počas pohybu zosilniť. Bolesť tiež stúpa počas noci, zatiaľ čo pacient nemôže zaujať bezbolestné postavenie a zaspať.

 • Na zápalovom kĺbe sa nachádza bolestivá oblasť, okolo ktorej lekár odhalí opuch, sčervenanie a zvýšenie lokálnej teploty kože..
 • Ak sa ochorenie vyvinie na bedrový kĺb, je to nebezpečné, pretože zápalový proces sa môže rozšíriť do panvovej oblasti, čo vedie k artritíde. Hlavným príznakom tohto typu ochorenia je prejav ostrej bolesti pri únose bedra.
 • Ak sa synoviálny vak zapáli v oblasti chodidla, pacient často diagnostikuje podráždenie kosti päty u pacienta.
 • Pri často sa opakujúcich akútnych záchvatoch môže burzitída nadobudnúť chronickú formu. V tomto prípade bolesť slabne, ale trvá dlhšie. V niektorých prípadoch môže kostné tkanivo rásť v oblasti kĺbu, čo bráni úplnému pohybu končatín. Zároveň sa v synoviálnom vaku akumuluje veľké množstvo vápnika..

Na rozdiel od artritídy, ktorá má podobné príznaky, burzitída zachováva pohyblivosť postihnutých kĺbov..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať

Ak chcete začať s liečbou včas, musíte vedieť, ktorý lekár lieči burzitídu a s kým by ste sa mali poradiť pri prvých príznakoch choroby..

Včasné vyhľadávanie lekárskej pomoci pomôže zabrániť vzniku komplikácií a dosiahnuť pozitívny výsledok počas liečebného procesu.

Ochorenie, ako je burzitída, sa týka porúch pohybového aparátu. V tejto súvislosti s ním zaobchádza predovšetkým chirurg, ortopéd alebo traumatológ.

 1. Lekár diagnostikuje chorobu prepichnutím vrecka na kĺb. Týmto spôsobom sa určí povaha exsudátu a uskutoční sa bakteriologická štúdia. Pomocou röntgenového vyšetrenia sa zistia zranenia kĺbov a prítomnosť kostných výrastkov v nich.
 2. Po úplnom vyšetrení lekár predpíše podávanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov. V prípade potreby sa pacient pri silnej bolesti vstrekne do dutiny zapáleného analgetika a protizápalového hormonálneho činidla periartikulárneho vaku..
 3. Ak došlo k infekcii, predpisujú sa antibiotiká. Miesto lézie sa prepichne, exsudát sa odstráni a dutina vaku sa premyje antiseptickými roztokmi alebo antibiotikami..
 4. Pri chronickej forme burzitídy je punkcia takmer vždy hotová. Vrátane lekára môže predpísať operáciu na odstránenie usadenín vápnika, ak sú veľké, spôsobiť bolesť a narušiť pohyb. Podobný postup sa uskutočňuje pomocou odsávania ihlou alebo chirurgicky. Ak sa kĺby nemôžu pohybovať kvôli silnému rastu kostí, vývoj postihnutých končatín sa uskutočňuje v anestézii.

Títo odborníci sa však zaoberajú hlavne liečbou príznakov choroby a nezaručujú úplnú opravu tkaniva. Restoratívne a preventívne ošetrenie vykonáva chiropraktik. Tento lekár lieči ochorenie v počiatočnom štádiu pomocou bezpečných metód, s jeho účasťou sa pacient môže vyhnúť operácii a úplne obnoviť fungovanie postihnutých kĺbov..

V modernej dobe existuje menej traumatických spôsobov liečby, ktoré môžu zvýšiť krvný obeh, zmierniť bolesť, zastaviť zápalový proces a urýchliť obnovu postihnutých tkanív. Takéto metódy zahŕňajú ošetrenie laserom a ultrazvukom. Laserová terapia sa úspešne kombinuje s inými metódami a používa sa v raných štádiách vývoja choroby..

Odporúča sa tiež konzultovať s fyzioterapeutom. Pri burzitíde je predpísaný prechod ultrafialového žiarenia, mikrovlnná terapia, indukčná terapia, ktorá má rozlišovací účinok a zmierňuje zápal. V prípade chronickej burzitídy tieto postupy zmierňujú bolesť..

Okrem toho môže byť pacientovi predpísaná elektroforéza so zavedením novokainu, parafínovej liečby, aplikácie ozokeritu, UHF. Frekvenciu a trvanie fyzioterapie je potrebné lekárovi oznámiť v tomto smere.

V každom prípade je potrebné sa poradiť s lekárom pri prvých príznakoch choroby. V opačnom prípade môže burzitída viesť k komplikáciám, ako sú artritída, osteomyelitída, fistula alebo sepsa..

Prevencia chorôb

Aby sa predišlo rozvoju choroby, nemali by byť dovolené poranenia horných a dolných končatín. Trápne pohyby, nadmerné preťaženie svalov môže spôsobiť burzitídu..

Na preventívne účely sa odporúča používať športové vybavenie počas športových aktivít. Pred silnou fyzickou aktivitou je potrebné zahriať svaly zahriatím a po športovaní sa odporúča vykonať záverečné cvičenia.

Je dôležité starostlivo ošetrovať malé rany a trhliny, aby sa zabránilo vniknutiu nebezpečných mikroorganizmov do synoviálneho vaku, ktorý môže infikovať kĺb..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž u novorodencov spôsobuje rodičom veľa problémov. Neobťažuje dieťa iba dovtedy, kým neprejde do zanedbávaného štádia - porušenia. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa nosiť špeciálny obväz.
Ako sa choroba prejavuje?Pri osteochondróze môže teplota veľmi zriedka stúpať. Hlavnou symptomatológiou takýchto prejavov choroby je bolesť na hrudníku, krku alebo spodnej časti chrbta.
Miechová kýla je najčastejšie získaná choroba spôsobená mnohými príčinami. Vyskytujú sa však aj vrodené anomálie, pri ktorých sa v dôsledku abnormálneho vývoja plodu objavia defekty ešte pred narodením.