loader

Hlavná

Liečba

Liečba burzitídy doma

Burzitída je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje periartikulárne vaky kolenného kĺbu s hromadením tekutín v nich. Zvyčajne sa vyskytuje u ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl. Ohrozené sú športovci a ľudia, ktorí celý deň pracujú na nohách, napríklad kaderníci, stavitelia, predajcovia. Kolenné kĺby sú veľmi zraniteľné, preto si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Liečba burzitídy kolenného kĺbu sa okrem konzervatívnych metód môže vykonávať pomocou ľudových prostriedkov.

Príčiny choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Časté faktory vedúce k rozvoju burzitídy kolenného kĺbu:

 • vážne poškodenie kože kolena (odrezky), cez ktoré môže infekcia preniknúť;
 • prítomnosť sprievodných chorôb, ktoré vyvolávajú rozvoj burzitídy - psoriázy, artritídy;
 • nadmerná telesná hmotnosť (obezita), v dôsledku čoho je koleno zaťažené značnou záťažou, čo značne oslabuje;
 • všetky formy sepsy;
 • zvýšená a predĺžená fyzická aktivita na kolennom kĺbe;
 • infekčné choroby (napr. tuberkulóza alebo syfilis);
 • genetická predispozícia.

Príznaky choroby

Povaha symptómov závisí od odrody a štádia choroby. Časté príznaky:

 • rastúce bolesti v kolennej časti samotnej a vedľa nej (horšie po stlačení); výskyt svalovej slabosti;
 • horúčka v kolene;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • zmena farby, výskyt malého nádoru v oblasti mäkkých tkanív;
 • znížený výkon, celková nevoľnosť;
 • zmena epidermy, mierne začervenanie;
 • poruchy spánku;
 • tuhosť pohybov v kĺbe - ráno aj počas dňa.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú samy o sebe, odporúča sa poradiť sa s lekárom o odbornú pomoc..

Odrody burzitídy kolenného kĺbu

V závislosti od umiestnenia zápalu a príznakov sa rozlišujú 4 typy burzitídy kolenného kĺbu: prepatelárny, suprapatelárny, anserín (hus), infrapatellar.

Rôzne burzitída štruktúry kolenaOblasť lokalizácie a opis choroby
Prepatelárna burzitídaTvorí sa zápalom synoviálneho vaku v hornej časti, medzi kožou a kolennou podložkou. Bolesť v čase ohybu alebo roztiahnutia kolena a po pridaní fyzickej námahy je neporovnateľne zosilnená. Keď je obsah infikovaný v dutine burzy, zaznamená sa zvýšenie teploty. Prepatelárna burzitída sa často vyskytuje u starších ľudí, pretože je úzko spojená s inými chorobami a zápalomi kĺbov (artritída, artróza).
Suprapatelárna burzitídaPri suprapatelulárnej burzitíde sa zapáli samotný synoviálny vak a v hornej oblasti kĺbu sa vytvorí kruhový nádor. Najčastejšie sa neobťažuje, má želatínovú konzistenciu, má veľkosť 8 - 10 cm. Ochorenie je sprevádzané veľkým opuchom hornej časti kolena a výrazným znížením jeho pohyblivosti.
Infrapatelárna burzitídaTáto forma burzitídy sa vyskytuje v dôsledku zápalu burzy umiestnenej pod patellou v blízkosti hlavnej šľachy. Vzniká v dôsledku poškodenia šľachy. Patológia má spočiatku mierne príznaky, občas sa vyskytne bolesť počas a po rýchlej chôdzi alebo behu. Tento typ choroby je najcitlivejší na profesionálnych športovcov (napríklad skokanské mostíky), takže sa často vyvíja v chronickú formu
Anserinová burzitída (hus, pekárske cysty)Je to benígny elastický nádor, ktorý je umiestnený na bočnom povrchu kĺbu. Najviditeľnejšia neoplazma v nezrútenom stave kolena. Pri ohybe / odbočení (pri lezení po schodoch) je veľké nepohodlie. Často diagnostikovaná u ľudí s nadváhou.

Burzitída kolien sa tiež klasifikuje podľa prítomnosti infekčného agenta: serózneho a hnisavého. Príčinou seróznej burzitídy je aseptický zápal. Zápal s hnisavou burzitídou je spôsobený mikróbmi, ktoré spadajú do synoviálneho vaku s rôznymi zraneniami alebo sepsou..

Diagnóza burzitídy kolena

Pre spoľahlivú diagnózu je dôležité podstúpiť diagnózu, pretože vo výnimočných prípadoch môžete zameniť burzitídu kolena s inými chorobami, napríklad artritídou..

Diagnostické metódy závisia od umiestnenia synoviálneho vaku. Diagnostika povrchovej burzitídy je jednoduchá. S pomocou magnetickej rezonancie a ultrazvuku je možné lokalizovať zápal spoľahlivo a presne. Na určenie presnej veľkosti nádoru pomocou kontrastnej rádiografie.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Na presnú diagnostiku hlbokej burzitídy je potrebná diferenciálna diagnostika. Punkcia dutiny vaku je najinformatívnejšou metódou, ktorá vám umožňuje identifikovať patológiu podľa farby a štruktúry získanej tekutiny, zistiť, na ktorý typ vzdelávania burzitídy sa odkazuje - hnisavé alebo serózne (žltkastá tekutina).

Bursitída kolena: liečba doma

Ak lekár stanoví diagnózu, je predpísaná liečba. Na odstránenie burzitídy kolenného kĺbu sú obmedzené konzervatívne a ľudové metódy. Prvá skupina zahŕňa kurzy pohybovej terapie a fyzioterapie, manuálnu a liekovú terapiu. Chirurgická liečba (drenáž) burzitídy sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď ochorenie progreduje natoľko, že je nemožné ho zastaviť konzervatívnymi metódami. Je dokázané, že burzitída kolenného kĺbu sa dá liečiť ľudovými prostriedkami.

Ako liečiť burzitídu kolena doma? Liečba spočíva v odstránení príznakov zápalu, bolesti a obnovení normalizácie kolenného kĺbu. Najjednoduchšie je použitie mastí skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Dajú sa kúpiť v lekárni alebo si ich pripraviť sám. Medová masť je jednou z najbežnejších. Na jeho prípravu budete okrem tekutého medu potrebovať aj etylalkohol a šťavu z aloe. Všetky zložky sú dôkladne premiešané v pomere 2: 3: 1. Výsledná masť sa jemne vtiera do bolestivej oblasti najmenej 1krát denne. Priebeh liečby je najmenej 2 týždne, v závislosti od formy ochorenia.

Ľudia trpiaci alergiou musia byť opatrní pri medovej masti..

Kompresie sú účinnou metódou liečby burzitídy kolien doma. Zvládajú bolesť a zápal, vyskytujú sa v rôznych typoch:

 • cukor komprimovať. Pár polievkových lyžíc cukru sa zahrieva v suchej panvici (bez tavenia), naleje sa do malého textilného vrecka a pred spaním sa nanesie na postihnutú oblasť. Na dosiahnutie výraznejšieho účinku sa celofán umiestni na vrch a zabalí sa do teplého šálu. Procedúra sa môže vykonávať denne až do konečného zotavenia;
 • obklad ľadu. Kocky ľadu sa nanášajú na patellu a fixujú sa obväzom. Aby sa predišlo podchladeniu, neodporúča sa postup vykonávať dlhšie ako 30 minút. Metóda dobre zmierňuje zápal a znižuje teplotu kolena. Môže sa používať 2-3 krát denne;
 • komprimovať zo zeleniny. Pre obklad s burzitídou sa za najvhodnejšiu považuje repa, zemiaky a biela kapusta. Zelenina sa podáva v noci a každý deň sa strieda. Prvú noc je vyrobený zo surových zemiakov kompresor: Odoberú sa 2 až 3 malé kúsky, nakrájajú sa na kruhy a aplikujú sa na postihnuté miesto až do rána. Zabalte ho na hornú a prilepte ho do teplého šálu. Na druhú noc sa pripraví (podobne) cukrovka z repy a na tretiu noc z jemne nasekaných listov kapusty. Vďaka prospešným vlastnostiam zeleniny poskytuje táto metóda trvalé výsledky;
 • komprimovať z Kalanchoe. Čerstvé listy rastliny sa mierne vytrhnú, takže vytekajú šťavu a aplikujú sa 3-4 hodiny na zapálený kĺb, pričom sa fixujú obväzom. Procedúra sa vykonáva denne počas 7-10 dní;
 • vodka komprimovať. Vodka alebo čistý alkohol sa zmiešajú s propolisom v pomere 1:10 (optimálne - 200 gramov vodky a 20 gramov propolisu), nechajú sa vylúhovať na tmavom mieste po dobu 5-7 dní. Výsledná tekutina je zvlhčená bavlnou, aplikovaná na bolestivé miesto, zviazaná elastickým obväzom. Procedúra sa vykonáva každý deň 1-krát až do úplného vymiznutia bolesti;
 • soľ komprimovať. Na prípravu soľného roztoku zoberte 1 polievkovú lyžicu stolovej soli a rozpustite v 0,5 l horúcej prevarenej vody. Hrubé (ľanové) tkanivo sa ponorí do výsledného roztoku a aplikuje sa na postihnutú oblasť. Aby teplo nezmizlo, je zhora zabalené do vlnenej šatky. Kompresiu je možné aplikovať každý deň pred spaním;
 • lopúch komprimovať. Suché korene rastlín (1 polievková lyžica) sa nalejú do pohára vriacej vody (250 ml) a varia sa na miernom ohni 7 až 10 minút. Výsledný vývar (predchladený) navlhčite gázovým obväzom a naneste 2 hodiny na bolestivú oblasť. Priebeh liečby je 15 - 25 procedúr v závislosti od štádia ochorenia..

V akútnom štádiu zápalu burzitídy kolena je liečba otepľovacím obkladom kontraindikovaná.

Dekorácie sú ďalším spôsobom liečby burzitídy. Existuje mnoho rôznych receptov, ktoré môžete variť doma:

 1. Koreň lopúcha sa rozdrví a naleje do vriacej vody. Na 4 polievkové lyžice rastliny odoberú 400 ml vody. Vývar sa podáva na jeden deň na tmavom mieste. Používajte najmenej 2 krát denne po 1 polievkovú lyžicu pred jedlom po dobu 7-10 dní.
 2. Vezmite 1 lyžicu zelerových semien, nalejte vriacu vodu. Pred použitím filtrujte. Vezmite 1 lyžicu trikrát denne.
 3. Zmiešajte 200 ml vodky a 1 polievkovú lyžicu byliny ľubovníka bodkovanej, nechajte vylúhovať na tmavom mieste počas 12 - 14 dní. Výsledný bujón je filtrovaný, spotrebovaný 2 až 3-krát denne (vopred rozpustením 20 kvapiek v 100 ml vody). Liečba trvá 7 dní.
 4. 20 g propolisu sa zmieša so 150 g rastlinného oleja a spotrebuje sa 1 čajová lyžička pred jedlom 2-krát denne. Vývar sa vyberie do 10 dní.

Mimoriadny efekt majú špeciálne kúpele z ihličnatých rastlín. Recept na ich prípravu je jednoduchý: čerstvé ihly (konáre alebo borovicové šišky) sa rozdrvia a nalejú do vody, varia sa 20 minút, nechajú sa vylúhovať 10-15 hodín. Na 2,5 litra vody stačí vziať 1 šálku ingrediencie. Teplota v kúpeli by mala byť asi 40 ° C, mala by sa užívať každý deň po dobu 15 minút, kým zápal kĺbov úplne neprejde..

Pri liečbe burzitídy kolien by sa mala venovať náležitá pozornosť výžive. Potraviny by mali obsahovať potraviny obsahujúce zinok a vitamíny skupín A, C, E. Patria sem: ryby, mäso, zelenina, orechy a sušené ovocie..

Prevencia burzitídy

Aby sa v budúcnosti predišlo opakovanému doplňovaniu burzitídy, je potrebné vyhnúť sa podvrtnutiam, zraneniam a podchladeniu kolena, nezabudnite na preventívne opatrenia:

 • vylúčiť fyzické cvičenia s ťažkým zaťažením kolena;
 • vykonávať triedy fyzioterapie (s postupným zvyšovaním intenzity cvičení);
 • začať plávať;
 • pravidelne používajte špeciálne fixátory kĺbov (napríklad elastické chrániče kolien);
 • vykonávať fyzioterapeutické postupy;
 • absolvujte najmenej dvakrát ročne masážny kurz.

Liečba burzitídy nôh

Bursitída chodidla je veľmi nepríjemným ochorením, ktorého hlavnou príčinou je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje burzu (periartikulárne vaky naplnené tekutinou, ktoré zabraňujú treniu kĺbov). Burzitída chodidla je rozdelená do niekoľkých typov v závislosti od postihnutého kĺbu. Hlavnými typmi burzitídy sú: achillobursitída, burzitída malého prsta, burzitída palca a kalkanealitná burzitída. Pred liečbou je potrebné poradiť sa s odborníkom, pretože liečba každého typu sa vykonáva v závislosti od stupňa vývoja choroby..

Hnisavá burzitída palca

Purulentná burzitída je jednou z najnebezpečnejších odrôd burzitídy. Pretože tento typ ochorenia môže spôsobiť infekciu a ako dôsledok sepsy. Príčina vývoja tohto ochorenia môže slúžiť ako sprievodné infekčné ochorenie, ako napríklad:

 • Purulentná artritída;
 • furunkulóza;
 • Patológia Erysipelatous;
 • Subkutánny flegmon;
 • Streptococcus;
 • Staphylococcus;
 • E. coli.

Ošetrenie tejto odrody sa vykonáva chirurgicky. Vytvorí sa punkcia, cez ktorú sa hnis čerpá. Potom sa do burzy zavedú hormonálne kortikosteroidy, aby sa zmiernili zápalové procesy, a na zabránenie šírenia infekcie je tiež predpísaný priebeh antibiotík. Na zmiernenie opuchov a obnovu kĺbu je tiež predpísaných množstvo fyzioterapeutických procedúr..

Liečba drogami

Liečba je použitie nesteroidných protizápalových liekov, ako sú: indometacín, clofeson, ibuprofén, ketoprofén, naproxén, diklofenak, clubfrofén, peroxikam, celoxoxib.

Tieto lieky prispievajú k: zastaveniu zápalového procesu, zmierneniu opuchov, odstráneniu bolesti, zabráneniu šíreniu do susedných tkanív a prevencii relapsov. Ak sa vyskytnú komplikácie, na liečbu sa používajú hormonálne kortikosteroidy, lieky proti bolesti a antibiotiká (ciprofloxacín, erytromycín, tetracyklín atď.)..

Na odstránenie opuchu sa tiež odporúča používať otepľovacie masti, ako je diklofenak, diclacgel, dimexid, dip-náboženstvo. Liečba je predpísaná vždy ako súčasť komplexnej terapie, ktorá zahŕňa aj fyzioterapiu a korekčnú masáž..

fyzioterapia

Základom liečby všetkých ortopedických ochorení je fyzioterapia. Na odstránenie burzitídy sa odporúčajú nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

 • Fonoforéza je efekt ultrazvukových vĺn s nízkou intenzitou. Energia ultrazvuku sa čiastočne absorbuje, premieňa sa na teplo, čo má relaxačný účinok na svaly a tkanivá kĺbu;
 • Terapia UHF interaguje s telom prostredníctvom vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa, ktoré zlepšuje krvný obeh a tiež pomáha obnovovať spojivové tkanivá kíbu;
 • Ultrafialové ožarovanie sa používa na výrobu špeciálnych pigmentov u pacienta, ktoré prispievajú k eliminácii zápalových procesov a tiež zvyšujú imunitný systém tela..
 • Ultrazvuková terapia sa používa na stimuláciu: krvný a lymfatický obeh, regeneračné procesy, okrem toho má ultrazvuk výrazný analgetický, protizápalový a tonický účinok na ľudský organizmus..
 • Akupunktúra je navrhnutá tak, aby ovplyvňovala reflexné reakcie, ktoré vedú k zmene funkčného stavu všetkých častí nervového systému ak zachovaniu štruktúry tkanív..
 • Fyzikálna terapia sa používa na rozvoj postihnutých kĺbov a zníženie zápalového procesu..

operácie

Pri závažných formách choroby sa používa chirurgická liečba burzitídy nohy. Prostredníctvom chirurgického zákroku sa z burzy odstráni prebytok alebo čisto obsahujúca tekutina. Tento spôsob liečby sa tiež používa na vyrovnanie kostí kĺbu. Existujú dve hlavné metódy, a to distálna (vzdialená) a proximálna (proximálna) osteotómia. Pri distálnej osteotómii sa vykoná rez v ďalekej časti s následným posunutím kosti, vďaka čomu sa zmenšuje uhol deformácie palca. Pri použití proximálnej osteotómie sa disekuje vzdialené miesto na opravu šliach a rekonštrukcie kostí. Fixácia zmenenej polohy kostí sa vykonáva pomocou špeciálnych kolíkov.

V poslednej dobe sa praktizuje laserové ošetrenie. Znakom tohto typu chirurgického zákroku je odparovanie prebytočného tkaniva pod vplyvom nasmerovaných svetelných lúčov. Chirurgia na odstránenie postihnutého tkaniva je rýchlejšia a nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky..

Masáž burzitídou

Hlavnou úlohou masáže je zmierniť bolesť a obnoviť funkciu kĺbov. Oveľa väčší účinok masáže sa dosahuje v kombinácii s vodnými procedúrami. V prípade vysokej horúčky, hnisavej burzitídy alebo exacerbácie je masáž kontraindikovaná. V iných prípadoch sa môže používať každý deň sedem až osem minút až do úplného zotavenia.

Najskôr sa vykoná hladenie, trenie a stlačenie v hornej časti chodidla. Ďalej sú prsty ohnuté, oblasti okolo nich sa masírujú palcami a dlaňami. Chrániče palcov hnetú všetky strany chodidla v smere k dolnej končatine. Niekoľkokrát opakujte celý pohyb. Potom s miernym stláčaním palca na nohe sa vykoná niekoľko ohybov a ohybov kĺbu. Masáž končí hladením celej nohy.

Ľudové lieky

Na liečbu burzitídy nôh pomocou ľudových prostriedkov sa používajú tieto metódy:

Zahrievanie

Otepľovanie sa používa na zmiernenie bolesti, ako aj na zlepšenie krvného obehu v kĺbe. Na použitie tohto postupu budete potrebovať soľ a kúsok hustej hmoty. Predsíť sa zahrieva na panvici 8 až 10 minút. Potom sa zahriata soľ musí zabaliť do čistej látky. Naneste na postihnuté miesto a podržte pätnásť až dvadsať minút. Tento postup sa musí vykonávať dvakrát denne počas dvoch týždňov..

obklady

Kompresie sa používajú na zmiernenie zápalu kĺbov. Obklady sa líšia v hlavnej zložke a v spôsobe ich prípravy. Tu sú niektoré typy obkladov:

Kapusta Kompresia

Lisovanie z listov bielej kapusty sa vykonáva takto: odoberie sa list vhodnej veľkosti a odreže sa pevná žila, po ktorej sa list poklepáva rukoväťou noža (na uvoľnenie šťavy). Zozbierané listy sa položia na postihnuté miesto a obalia sa obväzom alebo gázou a potom sa položia na teplé ponožky. Kompresor sa musí vymieňať každé štyri hodiny počas siedmich dní.

Repné a zemiakové obklady

Ak chcete použiť obklad cukrovej repy a zemiakov, musíte si vziať jeden zemiak a rozdrviť ho na strúhadle. Výsledná látka sa nanesie na škáru a obalí sa polyetylénom, navlečie sa na ňu ponožka. Tento postup by sa mal opakovať počas siedmich dní, pričom by sa mal obklad držať presne dve hodiny, v budúcom týždni namiesto repky použite repu. Celkový priebeh liečby je štrnásť dní.

Lopúch komprimovať

Aby sa zabránilo prechodu burzitídy do chronickej formy, používa sa obklad z odvarov koreňov lopúcha. Na výrobu budete potrebovať jedno umenie. lyžicu rozdrvených koreňov lopúcha, premočenú v 0,5 litra vody. Výsledná zmes sa uvedie do varu a potom sa nechá stáť päť minút na miernom ohni. Po ochladení je vývar pripravený na použitie. Namočte do nej gázu a naneste na postihnutú oblasť dve hodiny. Celková dĺžka kurzu je tri týždne..

Kalanchoe komprimovať

Na boj proti chorobe sa často používa aj obklad z listov Kalanchoe. Ak chcete urobiť obklad, vezmite veľké množstvo veľkých listov rastlín a vložte do chladničky cez noc. Ráno nalejte vriacu vodu na listy a poklepte (na izolovanie šťavy), potom sa listy položia na kĺb. Po uschnutí hárku sa vložka znova vloží. Všeobecný priebeh liečby je dva týždne.

Ihličnaté kúpele

Ihličnaté kúpele sa používajú na zmiernenie zápalu a napätia kĺbu. Na kúpanie budete potrebovať: konáre, zelené šišky a ihly zo smreku alebo borovice. Indigenty sa vložia do panvice a naplnia sa studenou vodou (na základe 300 gramov surovín na 5 litrov vody), potom sa uvedú do varu a udržiavajú sa ďalších 30 minút. Po dokončení prípravy sa musí bujón na deň chrániť. Na použitie nalejte 100 gramov odvar do umývadla s teplou vodou, sklopte si nohy a držte ich 20 minút..

Ak chcete vyrobiť propolisové mlieko, musíte do pohára s vodkou pridať dvadsať gramov jemne nasekaného propolisu, zatvorte ho vekom a na jeden týždeň ho vložte na tmavé miesto. Vo výslednej tekutine namočte gázu alebo obväz a aplikujte na boľavé miesto po dobu štyridsiatich minút. Postup by sa mal opakovať dvakrát denne počas dvoch týždňov.

infúzie

Jednou z najúčinnejších metód liečby je infúzia zelerových semien. Ak chcete pripraviť dve polievkové lyžice semien, nalejte dve poháre vriacej vody, prikryte a trvajte jednu a pol až dve hodiny. Táto infúzia sa má užívať dvakrát denne v jednej pohári. Všeobecný kurz trvá dva týždne.

diéta

Aby ste vyliečili obojok z palca na nohe, je veľmi dôležité dodržiavať správnu výživu. Strava by mala byť obohatená o vitamíny A, C, E, ako aj o zinok, vápnik a horčík. Ak sa burzitída odporúča používať:

 • Mäso (bravčové, hovädzie, králičie, kuracie);
 • Mliečne výrobky (tvaroh, mlieko, kyslá smotana);
 • morské plody;
 • zelenina;
 • ovocie.

Je zakázané používať:

 • alkohol;
 • Konzervované mäso a ryby;
 • Rýchle občerstvenie;
 • Tukové, vyprážané a slané potraviny:
 • Údené mäso a párky.

Malo by sa pamätať na to, že prejedanie a hladovanie nepriaznivo ovplyvňujú celkový stav osoby.

Existuje teda veľa spôsobov liečby hallux valgus. Avšak len odborník môže predpísať vhodný typ liečby. Ortopédovia odporúčajú na prevenciu a zmiernenie priebehu choroby špeciálne ortopedické ponožky a fixátory na palec.

Liečba burzitídy ľudovými liekmi

Porážka pohárikov a synoviálnych vakov s infekciou alebo zranením vedie k výskytu suprapatelulárnej burzitídy kolenného kĺbu. Okamžitá diagnóza a komplexná liečba tohto ochorenia môžu zabrániť rôznym komplikáciám, napríklad abscesu.

V dôsledku zápalových procesov v suprapatelárnom synoviálnom vaku je mobilita pacienta obmedzená, čo osobe prináša veľa nepohodlia a dokonca aj bolesti. Preto je dôležité porozumieť znakom a zásadám vývoja choroby.

Všeobecné informácie o chorobe

Vďaka svojej komplexnej štruktúre ľudské kĺby rovnomerne rozdeľujú záťaž. Dôležitým miestom v tejto štruktúre je bursa (sliznice), ktoré pôsobia ako tlmič nárazov, pretože zmäkčujú trenie medzi mäkkými tkanivami a kosťami. Zmeny v štruktúre tohto orgánu vedú k rôznym chorobám, ale často k suprapatelulárnej burzitíde.

Počas ochorenia sa v synoviálnej tekutine vyskytujú zápalové procesy. Výsledkom je zhutnenie stien burzy, pri ktorom existuje akútna bolesť a obmedzený pohyb.

Suprapatelárna burzitída sa vzťahuje na tie choroby, ktoré sú spôsobené zvýšeným stresom a tlakom. Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb má burzitída kód 70,5.

Príčiny burzitídy

Hlavné príčiny vzniku choroby sú:

 1. Záťaže. V dôsledku dlhodobého svalového napätia sa stenčujú a v kĺboch ​​sa vytvára výrazný tlak.
 2. Poranenie. Poranenie kože na kolenách môže spôsobiť infekciu. Významné sú tiež modriny, ktoré vedú k ovplyvneniu kĺbov (napríklad neúspešný pokles)..
 3. infekcie V dôsledku oterov v kĺbe sa môžu vytvárať hnisavé procesy alebo sa môže vytvárať aj veľké množstvo cýst..
 4. Obezita. Pri vysokom indexe telesnej hmotnosti sa tlak na kolenný kĺb zvyšuje, vďaka čomu začína slabnúť.
 5. Iné choroby Takéto patológie, ako je psoriáza, artritída alebo dna, môžu veľmi dobre spôsobiť burzitídu. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že je možné získať chronickú formu choroby.

Potreba vedieť! Obzvlášť nebezpečným procesom je vstup stafií alebo streptokokov do kĺbu. Živí sa tkanivovými bunkami a pomaly ich ničí. Dlhodobé ničenie tkanív patogénnymi mikroorganizmami vedie k smrti epitelu, ktorý vstupuje do synoviálnej tekutiny a spôsobuje zápal..

Ohrozené sú športovci a ľudia so zvýšenou fyzickou aktivitou. Silný vplyv majú aj tieto patológie: hormonálne choroby, cievne choroby, cukrovka.

Toto ochorenie vedie k deštrukcii periférnych ciev, v dôsledku čoho je narušená výživa tkanív a odumierajú. V dôsledku toho sa vyvíja suprapatelárna burzitída..

Klinické prejavy

Hlavnými príznakmi suprapatelulárnej burzitídy sú:

 1. Výskyt akútnej bolesti, ktorá obmedzuje pohyb.
 2. Neschopnosť roztiahnuť alebo ohnúť koleno (vlastné pokročilým štádiám choroby).
 3. Výskyt opuchov, ktoré sú sprevádzané bolesťou.
 4. Opuch mäkkých tkanív kĺbu a sčervenanie.
 5. Celková slabosť tela a horúčka.

V dôsledku ignorovania týchto príznakov dochádza k rozvoju suprapatelulárneho ochorenia do subakútneho stavu s následnou chronickosťou. Chronická burzitída často vedie k relapsom.

Symptomatické prejavy chronického priebehu ochorenia:

 1. Neustále opakujúce sa opuchy kĺbu. Jemný na dotyk. Spoločná mobilita sa niekedy vracia k normálu.
 2. Opuchy, bolesť a začervenanie v tkanivách sa nezistili.

Dôsledky zanedbávania choroby

V dôsledku zanedbania zdravia je pacient vystavený nebezpečným následkom. Napríklad neinfekcia infekčnej burzitídy je veľmi nebezpečná, pretože sa v postihnutej oblasti hromadí v hnisu hnis a objavujú sa fistuly a potom sa tvoria hlienové formy (infekcia spojivového tkaniva)..

Také podmienky môžu vyvolať šírenie hnisavého procesu na kosti. Možné sú aj zápaly lymfatických uzlín a sepsa. V najvyspelejších štádiách choroby kĺbov sú metabolické procesy narušené a hromadí sa vápnik, čo vedie k čiastočnej strate funkčnosti.

Diagnóza choroby

Aby sa stanovila presná diagnóza, pacient musí podstúpiť niekoľko štúdií:

 1. ultrazvuk V počiatočných fázach sa pacient podrobuje ultrazvukovému vyšetreniu, ktoré pomáha skúmať dutinu naplnenú patogénnou tekutinou. V tomto prípade sú steny dutiny zosilnené a zapálené.
 2. Krvný test. Táto diagnostická metóda je potrebná, pretože krvný test pomáha odhaliť prítomnosť patogénnych buniek v tele. Počet bielych krviniek v krvi sa zvýši, pretože ich hlavnou funkciou je ochrana pred chorobami. Väčšina bielych krviniek bude mať hnisavé infekcie kĺbov.
 3. Analýza synoviálnej tekutiny. Umožňuje určiť príčiny choroby. Mikroskopické vyšetrenie pomáha odhaliť purulentné inklúzie alebo flokulantné zlúčeniny. Potom sa časť kvapaliny umiestni do špeciálnej nádoby, v ktorej sa vytvoria podmienky na množenie mikroorganizmov. Po niekoľkých dňoch budú lekári schopní určiť typ kolónie a predpísať potrebnú liečbu..

Liečba suprapatelulárnej burzitídy

Liečba burzitídy závisí od niekoľkých faktorov: zanedbanie choroby a miera, do akej choroba zasiahla koleno v čase kontaktu so špecialistom. Pred predpísaním liečby traumatológ preskúma zapálenú oblasť a predpíše opotrebenie kolenných vankúšikov, čo zníži zaťaženie na bolesť kĺbov na minimum.

Na odstránenie bolesti a zmiernenie zápalu sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky. V prípade, že sa infekcia stala príčinou choroby, je potrebné brať antibiotiká dovnútra a vstúpiť do samotnej postihnutej oblasti.

Jedným z hlavných spôsobov liečby burzitídy je vpich zapálenej oblasti s ďalším odstránením výslednej tekutiny. Na umývanie používajte antibiotiká.

Na liečbu chronickej formy burzitídy sa používa ultrazvuk alebo laser, pretože na steny sa ukladá značné množstvo vápnika..

Konzervatívna terapia

Konzervatívna terapia je zameraná na zníženie fyzickej aktivity alebo úplnú imobilizáciu končatiny pomocou pneumatiky. Kombinácia konzervatívnej liečby a liekov často vedie k pozitívnym výsledkom, až kým sa pacient úplne nezotaví.

Liečba drogami

Protizápalové nehormonálne a hormonálne lieky sú predpísané na akútny zápal suprapatelulárneho vaku. Na liečbu sa používajú tieto lieky: nimesulid, diklofenak, ketoprfen (anestetizovať a zlepšovať edém exsudátu); Diprospan a chondoprotektory (urýchľujú regeneráciu poškodených tkanív).

Je dôležité to vedieť! Nepoužívajte lieky dlhšie ako 10 dní.

Fyzioterapeutické liečby

Fyzioterapia sa používa na zlepšenie účinku liekov. Pôsobí ako katalyzátor a zvyšuje účinnosť iných liekov. Používajú sa hlavne:

 1. Manuálna terapia. Uvoľňuje svaly, urýchľuje metabolické procesy.
 2. Akupunktúra. Obnovuje tkanivo a eliminuje napätie svalov.
 3. Elektroterapia. Podporuje rýchlejšiu regeneráciu.
 4. elektroforéza V dôsledku lokálnych účinkov prúdu vstupujú masti a krémy do hlbších vrstiev epidermy.

chirurgia

Chirurgický zákrok sa používa pomerne zriedka, pretože komplexná liečba s použitím fyzioterapie a liekov rýchlo dáva pozitívny účinok. Existujú však prípady, keď chýbala vhodná liečba zápalu a zmenila sa na chronickú formu choroby. Potom je jedinou cestou von chirurgia.

Cieľom operácie je odstránenie burzy, patogénnych tkanív alebo periartikulárneho vaku. Potom sa fyzická aktivita pacienta obnoví v priebehu niekoľkých týždňov a komplikácie sú mimoriadne zriedkavé.

Indikácie operácie: sepsa, trauma, fistula, chronické choroby.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok: akútny zápal, serózny zápal.

Liečba burzitídy ľudovými liekmi

Počiatočné štádiá choroby sa dajú ľahko liečiť, takže veľa pacientov používa alternatívne metódy a nakoniec vedú k pozitívnemu výsledku. Aby ste však mohli tieto prostriedky použiť, musíte sa poradiť s lekárom, aby priniesli iba úžitok.

Najúčinnejšie recepty na ošetrenie kolenného kĺbu:

 • Ľad. Odporúča sa vykonávať lisovanie za studena dvakrát denne, nanášanie na postihnutú oblasť po dobu 20 minút.
 • Čaj s ľanom. Obrúsime lyžicu ľanu a nalejte litr horúcej vody. Konzumujte jeden mesiac na lyžicu nápoja raz denne.
 • Propolis. Zmiešajte lyžicu masla s lyžičkou propolisu. Používajte na prázdny žalúdok mesiac.
 • Stlačiť z medu a cibule. Cibuľu votrite na strúhadlo a zmiešajte s tekutým medom v rovnakých pomeroch. Pridajte do zmesi nastrúhané mydlo. Dajte zmes na tenká a zabalte zapálené koleno. Nechajte cez noc. Komplex pozostáva zo siedmich obkladov, ktoré sa robia každý deň..
 • Morská soľ. Používa sa na zmiernenie opuchov. Vezmite pol pohára vriacej vody a rozpustite do nej polievkovú lyžicu soli. Vo výslednom roztoku navlhčite tkanivo a aplikujte na zapálenú oblasť pol hodiny.
 • Kalanchoe. Vyberte niekoľko veľkých listov rastliny a vložte do chladničky cez noc. Ráno opláchnite listy vriacou vodou tak, aby dávali šťavu. Zviažte ich gázovou väzbou na boľavé miesto. Kompresiu je potrebné vymeniť tak často, ako je to možné.
 • Koreň lopúcha. Ideálne na liečbu aj prevenciu recidívy. Na varenie musíte urobiť odvar z koreňa lopúcha: rastlinu varte 5 minút v 500 ml vody. Trvajte na tom, 15 minút. Navlhčite gázu a prilepte na postihnuté miesto. Izolujte miesto a nechajte stáť 2 hodiny.
 • Orgován. Vyberte čo najviac listov lila. Rozdrvte ich na malé kúsky a rozdrvte. Namočte gázu do močovky a naneste na koleno pol hodiny.
 • Indická cibuľa. Brúsiť cibuľu a naliať tri lyžice šťavy do pohára. Nalejte 500 ml vodky do pohára a dobre zatvorte veko. Trvajte na tom, že v chladničke niekoľko týždňov. Pretlačte infúzny kĺb tinktúrou.
 • Tinktúra žlče. Zmiešajte dve poháre alkoholu, lekáreň vo fľaši, dve poháre gaštanu konského a nasekané listy aloe. Nechajte zmes v chladničke dva týždne. Ľanovú handričku navlhčite infúziou, pripevnite na zapálené miesto a zabalte ju do teplej vlnenej šatky.

Základné metódy prevencie na zabránenie recidívy

Hlavnou metódou prevencie burzitídy je zdravý životný štýl a pozornosť na vaše pocity. Ak pociťujete v oblasti kĺbov aj malé nepohodlie, mali by ste sa poradiť so špecialistom, pretože aj malé zranenie sa môže vyvinúť v zápal.

Mali by ste tiež dodržiavať pravidlá správnej výživy a telo nesmie vyčerpávať prísnou stravou. Cvičte ráno a sledujte hmotnosť, pretože to môže tiež spôsobiť burzitídu.

Ako profylaxia sa môžu použiť alternatívne metódy, ktoré môžu nielen zlepšiť stav kĺbov, ale tiež zlepšiť celé telo..

Praktický lekár, rehabilitológ A. Volková.

Tradičné metódy liečby burzitídy

Závažná bolesť a opuch okolo kĺbov sú príznaky burzitídy, liečba ľudovými liečivami tohto ochorenia v kombinácii s konzervatívnou liečbou je pomerne účinná. Hlavnou vecou je správne reprezentovať príčinu výskytu a formu choroby.

Ak je potrebné ošetrenie

Burzitída je zápal kĺbových synoviálnych vakov. Ramenné kĺby trpia najčastejšie, menej často lakťové, kolenné a femorálne kĺby a toto ochorenie sa môže vyvinúť aj v burze medzi Achillovou šľachou a pätnou kosťou..

Príčiny choroby sú rozdelené na špecifické (pôvodca kvapavky, tuberkulóza, brucelóza, syfilis) a nešpecifické (zranenia, modriny, profesionálne stereotypné postavy, diatéza). Príčiny zápalu synoviálnych vakov niekedy zostávajú neurčené..

Podľa povahy obsahu zapálenej burzy je choroba serózna, hnisavá a hemoragická..

Liečba burzitídy ľudovými prostriedkami je prípustná iba v prípade seróznej neinfekčnej burzitídy, v iných prípadoch by sa mala kombinovať s antimikrobiálnymi alebo inými drogami, ako aj s postupmi predpísanými ošetrujúcim lekárom. Alternatívna liečba zahŕňa použitie obkladov, pleťových vôd, ľadu z protizápalových infúzií, odvarov a iných dávkovacích foriem..

Ľudové lieky sú schopné nahradiť nesteroidné a kortikosteroidné lieky, najmä ak je ich použitie nežiaduce. Niekedy je potrebný chirurgický zákrok na otvorenie hnisavého zápalu synoviálnej burzy. V takýchto prípadoch stráca užívanie liekopisov zmysel. Je potrebné vykonať sanáciu dutiny burzy a až potom použiť ľudové prostriedky na rýchle hojenie rán..

Najúčinnejšie alternatívne spôsoby liečby zápalu burzy lakťového kĺbu, burzitídy kolenného kĺbu, členkovej a kalkanálnej burzitídy.

Ulnarská burzitída

V dôsledku zápalu sa synoviálna bursa zvyšuje a stáva sa hemisférou. Miesto lézie je bolestivé, teplota kože v oblasti kĺbu sa zvyšuje, koža je hyperemická. Liečba ľudových liekov na burzitídu lakťového kĺbu začína obmedzením pohyblivosti kĺbov a spočíva v použití látok, ktoré pomáhajú riešiť zápal..

Na lakte sa na vytvorenie osmotického účinku používajú soľné vody. Za týmto účelom zrieďte silný soľný roztok: 1 polievková lyžica. l hrubá kamenná soľ na 0,5 litra horúcej vody. Po úplnom rozpustení soli sa roztok impregnuje kúskom flanela alebo iného tkaniva, ktoré dobre absorbuje vlhkosť, 3-4 krát zložené pre lepšiu hygroskopicitu. Tkanivo sa musí pripevniť na zapálenú burzu a zaistiť lepiacou fóliou. Pleťové vody sa nanášajú 8 - 12 hodín, je lepšie - na obdobie spánku, v priebehu týždňa. Toto stlačenie pomáha tekutine, ktorá sa nahromadila v synoviálnom vaku, opustiť a vyriešiť..

Tento obklad je najúčinnejší z burzitídy lakťového kĺbu, pretože v tomto prípade je bursa zakrytá iba kožou a malou vrstvou svalov, zatiaľ čo ulnárna burzitída sa vyznačuje zvýšenou akumuláciou v exsudátovom vaku. Cesta soli k zdroju zápalu je preto čo najkratšia a účinok je najzreteľnejší.

Účinné pleťové vody z liekovej tinktúry propolisu, ktoré sa tiež používajú 1-krát denne, sa môžu použiť pod fixačným obväzom..

Alternatívna liečba odporúča použitie burzitídy listov kĺbového kĺbu bielej kapusty a medu zozbieraných v tomto roku. Tieto jednoduché lieky majú silný protizápalový účinok, znižujú lokálnu teplotu v oblasti zápalu a podporujú vstrebávanie exsudátu. Najvýhodnejšie je použitie veľkých listov. Na nich musíte najskôr chodiť s valčekom alebo dreveným kladivom, kým sa neobjaví šťava. Loket by mal byť namazaný medom s jemnými masážnymi pohybmi, aby nedošlo k poškodeniu vaku. Do oblasti bursy naniesme plachtu, no ak je možné celý lakťový obal obaliť plachtou, pripevníme ju fóliu a bandáž..

Okrem toho z burzitídy lakťového kĺbu je účinné vykonávať také liečebné procedúry ako kúpeľ. Na tento účel môžete použiť šišky a ihly. 0,5 kg surovín sa musí naliať do 5 litrov horúcej vody, nechať uvariť 6 hodín. Vývar sa filtruje, zahrieva sa na teplotu 37 až 38 ° C, naleje sa do hlbokej misky a ponorí sa do lakťa. Procedúra ošetrenia sa môže uskutočňovať v akomkoľvek vhodnom čase 15 až 30 minút.

Účinná je nielen lakť, ale aj akýkoľvek iný chronický zápal synoviálnych popálenín, uvažuje sa o masti na báze tekutého (čerstvého) medu. Na jeho prípravu použite:

 • 2 porcie medu;
 • 3 porcie 70% liečivého alkoholu;
 • 1 porcia šťavy z aloe.

Prísady sa musia zmiešať a nechať uvariť najmenej jeden deň na chladnom tmavom mieste.

Na zhoršenie chronického procesu môžete použiť nasledujúcu liečebnú zmes:

 • 0,5 kg pevného medu;
 • 1 cibuľa skrútená v mlynčeku na mäso alebo strúhaná;
 • 1 štandardná tyčinka pracieho mydla nastrúhaná na jemnom strúhadle.

Obe masti sa nanášajú na oblasť zápalu pred spaním, dodatočne sa potiahnu filmom na zvýšenie účinku a zabalia sa do prírodnej vlny alebo plesnivej textílie..

Burzitída kolien

Zápal synoviálnej burzy kolenného kĺbu zvyčajne zahŕňa zápal synoviálnych vakov podkožného, ​​subfasciálneho a suchého šľachy, ktoré nie sú spojené s kĺbom. Najčastejšie sa subkutánna bursa zapáli, pretože je najjednoduchšie zraniť, ale liečba v tomto prípade je ľahšia. Najťažšie sa lieči popliteálna burzitída v dôsledku hlbokého umiestnenia ohniska zápalu. Burzitída kolenného kĺbu sa vyznačuje silným opuchom oblasti kĺbu, fluktuáciou, hypertermiou v mieste zápalu, zvýšením popliteálnych lymfatických uzlín. Pohyb kĺbov obmedzený, sprevádzaný bolesťou.

Rovnako ako v prípade lakťa, liečba burzitídy kolien ľudovými liekmi začína imobilizáciou kĺbu po dobu najmenej 7 dní obväzom alebo obväzom..

Pod obväzom na ošetrenie burzitídy kolenného kĺbu môžete použiť medové masti, pleťové vody so soľou a propolisovou tinktúrou, zábaly s medom a listy kapusty pre celú oblasť kolena..

Kúpele sú nahradené spoločnými kúpeľmi. Pre jeden terapeutický kúpeľ je potrebné uvariť 1 vedro kužeľov a ihiel.

Efektívne môžete liečiť burzitídu kolena pomocou ľudových liekov v kombinácii s farmaceutickými liekmi. Napríklad na drhnutie chorého kolena môžete použiť tento nástroj:

 • 100 ml amoniaku;
 • 100 ml 96% lekárskeho alkoholu;
 • 100 ml šťavy z aloe;
 • 100 ml gáforového oleja;
 • 100 ml tekutého parafínu alebo glycerínu;
 • 100 ml terpentínu;
 • 10 ml novokainu.

Zmes sa udržiava na chladnom tmavom mieste počas 5 dní. Hotový produkt sa potom môže použiť na drhnutie kolena. Tento balzam sa môže použiť na liečbu burzitídy nachádzajúcej sa na iných miestach..

Na koleno môžete aplikovať zmes modrej hliny a strúhaných surových zemiakov v rovnakých dieloch. Čerstvá zmes sa musí naniesť na miesto zápalu pokryté filmom a zabalená do vlnenej látky. Táto aplikácia sa najlepšie vykonáva v noci. Je najvýhodnejšia na liečbu burzitídy kolenného kĺbu..

Bursitída bedrových a ramenných kĺbov

Tieto choroby sú spojené hlbokým lokalizáciou zamerania zápalu, čo vysvetľuje obtiažnosť liečby. Burzitída bedrového kĺbu je najbolestivejšia a ťažko sa toleruje.

Ak je burzitída na ramene stále liečiteľná pleťovými vodami a aplikáciami, potom sa burzitída bedrového kĺbu lepšie lieči pomocou bežných kúpeľov a vo vnútri sa berú ľudové lieky.

Okrem vyššie uvedených kúpeľov s ihlami si môžete vziať aj terapeutický kúpeľ s éterickým olejom eukalyptu alebo odvar zo zmesi tymiánu a ľubovníka bodkovaného..

Vnútri sa často odporúča vziať zelerové semená. 1 polievková lyžica. l Semená by sa mali umiestniť do termosky, naliať pohár vriacej vody, trvať na 2 hodiny, rozdelené do 2 dávok. Liečba trvá 14 dní. Tento nástroj pomáha zmierniť zápal a posilniť imunitu, čo prispieva k rýchlemu uzdraveniu..

Zápal synoviálnej burzy nohy

Táto skupina chorôb zahŕňa burzitídu členkového kĺbu a päty. V prípade tohto ochorenia sa zapáli synoviálna bursa nachádzajúca sa blízko Achillovej šľachy. Zápal subkutánneho vaku ležiaceho na Achillovej (kalkanálnej) šľache sa nazýva burzitída zadnej päty. Zápal burzy, ktorý sa nachádza medzi kalkane a Achillovej šľachou, sa nazýva achillobursitída. Liečba ľudskými liekmi všetkých odrôd burcaitídy je zameraná na zmiernenie zápalu a bolesti..

Burzitída päty je charakterizovaná tvorbou bolestivého opuchu na jej zadnom povrchu, pokožkou v oblasti ktorej sa časom zdrsňuje a bolesťou pri chôdzi. Achillobursitída je zvyčajne výsledkom poranení päty a šľachy a zadná burzitída päty je výsledkom nosenia tesnej obuvi alebo vysokých podpätkov. Liečba v tomto prípade začína výmenou obuvi. Odporúča sa tlakový obväz, zahrievacia kompresia. Na tento účel použite ľanové semená ohriate v suchej panvici v plátennom vrecku.

Okrem toho sa používa aplikácia z listu Kalanchoe, ktorá bola predtým zmrazená a bitá. Môžete striedať teplé a studené obklady, tieto metódy môžu zmierniť bolesť, zmierniť zápal. Bez ohľadu na to, že bola diagnostikovaná päta kalkaneus alebo achillobursitída, liečba popísanými ľudskými liekmi bude účinná..

Burzitída členka je ochorenie športovcov. V dôsledku športového zaťaženia kĺbu sa zapáli laterálna bursa, čo vedie k radiálnemu opuchu kĺbu, zníženiu jeho pohyblivosti a bolesti pri chôdzi. Na liečenie burzitídy členkov sú najúčinnejšie kúpele ihličiek alebo bylín, aplikácie, zábaly s medom a listami kapusty, okrem toho aj ďalšie popísané ľudové liečivá. Hlavná vec je znehybniť kĺb, nechať ho odpočívať, zotaviť sa.

Liečba zápalu synoviálnych vakov ľudovými prostriedkami sa vykonáva pod dohľadom lekára a netrvá dlhšie ako 3 týždne.

Po odstránení zápalu je nevyhnutný rehabilitačný kurz, ktorý zahŕňa masáž, fyzioterapiu a postupné obnovenie pohyblivosti kĺbov. Pri integrovanom prístupe a kompetentnej rehabilitácii sa nepozoruje opakovaný výskyt burzitídy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hernia disku je vážnou komplikáciou dlhodobej osteochondrózy. Degeneratívne degeneratívne ochorenie spôsobuje deštrukciu chrupavky v medzistavcovej platničke. V dôsledku toho praskne vláknitý kruh (vonkajšia membrána) a časť pulpózneho jadra (vnútorné želatínové teleso) opúšťa trhlinu.
Podľa štatistík je prietrž bedrovej chrbtice najčastejšie nájdená, a predovšetkým zo všetkých, hrudná kýla. Napriek skutočnosti, že na liečenie tejto patológie nie je vždy potrebný chirurgický zákrok, mnoho operácií sa napriek tomu vykonáva.

Burzitída lakte

Žalúdok
Burzitída lakťového kĺbu („burzitída športovca“, „burzitída študenta“) je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v synoviálnom vaku lakťového kĺbu. Burzitída lakťov je najbežnejšou formou všetkých burzitíd.