loader

Hlavná

Späť

Burzitída lakte

Burzitída lakťa je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v tkanivách obklopujúcich ulnárny proces. Aby ste pochopili, o čo ide, mali by ste vedieť, že okolo každého kĺbu vrátane lakťa sú synoviálne vaky naplnené malým množstvom tekutiny, ktoré sa v latinčine nazývajú bursa. V normálnom stave zohrávajú rovnakú úlohu ako mazadlá v motore, to znamená, že bránia vzájomnému treniu kĺbov pri pohybe. Preto nie sú zranení v dôsledku prirodzených ľudských činností.

Ak vezmeme do úvahy konkrétne lakťový kĺb, je obklopený tromi burkami:

Každá z nich obsahuje určité množstvo tekutiny, ktorá v normálnom stave plní svoju funkciu, takže pri pohybe rúk človek nepociťuje bolesť. Ale niekedy, z niekoľkých dôvodov, dôjde k zápalu v dutine jedného alebo viacerých synoviálnych vakov naraz, tekutina začne doraziť, jej zloženie sa zmení a lakť je bolestivá. Tento stav sa nazýva burzitída lakťového kĺbu.

Lekári klasifikujú burzitídu podľa niekoľkých parametrov:

V závislosti od miesta (podľa názvu synoviálnych tašiek).

Podľa povahy priebehu zápalu - akútneho, subakútneho alebo chronického typu.

V závislosti od zloženia tekutiny (exsudátu), ktorá sa hromadí v synoviálnom vaku - hnisavý, serózny, vláknitý, hemoragický.

Ak je burzitída spôsobená akýmkoľvek mikroorganizmom, môže sa to nazvať nešpecifické (mikroorganizmy zo skupiny streptoko- a stafylokokov) alebo špecifické (napríklad spôsobené gonokokmi, bledými spirochetami, tuberkulózou alebo syfilitickými baktériami)..

Zápal tohto štrbinovitého útvaru na lakte je pomerne častý jav a je na druhom mieste po zápale ramenného kĺbu..

Príčiny burzitídy lakťového kĺbu

Burzitída lakťa sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov, medzi ktorými je bežné rozlišovať:

Po prvé, ako faktor vedúci k rozvoju burzitídy je artritída akejkoľvek povahy - psoriatická, reumatoidná alebo dnavá. To znamená, že na pozadí akútneho zápalu v samotnej chrupavke alebo v synoviálnom vaku sa začína hromadiť tekutina, čo vedie k vzniku burzitídy..

Burzitída môže byť výsledkom mikrotraumy, ale je to menej časté. Loket je zranený kvôli neustále sa opakujúcim monotónnym pohybom, preto sa táto choroba neoficiálne nazýva „profesionálna“ choroba všetkých ľudí, ktorých aktivita je spojená s podporou lakťa na tvrdom povrchu. Môžu to byť študenti, rytci, šachisti, kreslíri atď. U týchto ľudí je najčastejšie zapálená podkožná taška na lakte, napríklad u tenistov - interosseózny ulnár. Tento rozdiel je spôsobený zvláštnosťou rozloženia zaťaženia na lakte, a tým aj miestom výskytu mikrotraumy..

Burzitída sa niekedy vyskytne niekedy po mechanickom zranení lakťa. V prípade, že osoba zasiahne alebo padá na túto časť tela.

Bursitída sa môže vyskytnúť aj v dôsledku požitia infekcie. Obzvlášť často sa to stáva, keď kožné tkanivo bolo priamo priľahlé k burze a do vnútra sa dostal určitý mikroorganizmus alebo baktéria. Panaritium môže tiež slúžiť ako infekčná príčina burzitídy, keď sú kosti a mäkké tkanivá prstov vystavené akútnemu zápalu. Infekcia sa tiež môže dostať do synoviálneho vaku nie zvonka, ale zvnútra, to znamená, že sa transportuje krvou (hematogénna cesta) a lymfou (lymfogénna cesta)..

Je však veľmi zriedkavé, že dochádza k idiopatickému zápalu synoviálneho vaku, teda k etiologickým príčinám, ktoré zostávajú nejasné..

Medzi rizikové faktory vedúce k zápalu v lakťovom kĺbe patria niektoré chronické choroby, ako je diabetes mellitus. Príčinou hnisania môže byť celkové oslabenie imunitného systému, metabolické poruchy, ako aj užívanie steroidných liekov.

Príznaky burzitídy lakťového kĺbu

Ako hlavné príznaky burzitídy lakťového kĺbu sa zvyčajne rozlišuje:

Výskyt opuchov v príslušnej oblasti. Niekedy sa môže vyskytnúť bez zjavného dôvodu, byť úplne bezbolestný a nezasahovať do voľného pohybu ruky.

Ak opuch necháte bez pozornosti, časom sa stane zreteľnejším, výrazne sa zvýši objem a pociťuje nepríjemný pocit a bolesť..

Okolo lakťa je často sčervenanie kože a jej ostré liatie.

Telesná teplota osoby môže stúpať až do začiatku febrilných stavov. S podobným priebehom burzitídy sa vyskytuje silná bolesť v oblasti ulnáru a celkový stav sa prudko zhoršuje.

Vyskytujú sa sprievodné príznaky intoxikácie, ktoré sa vyznačujú bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, potením, apatiou a stratou chuti do jedla..

Od chvíle, keď sa vak na kĺby zväčší, je pohyb ruky trochu obmedzený, keď sa pokúsite ohnúť ruku, objaví sa bolesť..

Ak budete pokračovať v ignorovaní tohto stavu a necháte burzitídu lakťa bez vhodnej liečby, prejde do hnisavej formy a v mieste zápalu sa objavia fistuly vystupujúce smerom von a subkutánny flegmon..

Opuchnuté lymfatické uzliny.

V závislosti od formy burzitídy sa sprievodné príznaky tiež líšia:

Akútny závažný zápal synoviálneho vaku sa vyznačuje opuchom, miernou bolesťou a zvýšením teploty kože v oblasti opuchu. Všeobecný stav nie je príliš výrazný.

Ak sa serózna burzitída nelieči, potom je možné buď samostatné vymiznutie alebo prechod na chronickú formu. S tým budú bolesti aj počas obdobia exacerbácie naďalej rušiť človeka, najmä pri fyzickej námahe, pohyb lakťa je trochu obmedzený, pri pohmate lekári nájdu kolísavý útvar, ktorý môže byť elastický alebo uvoľnený. Ak burzitída trvá dosť dlho v chronickej forme, je možné zistiť niekoľko pečatí. Chronická burzitída je často náchylná na relaps..

Ak je burzitída hnisavá, potom bolestivé pocity neprestávajú pacienta obťažovať, ťahajú alebo praskajú. Samotný lakť je jasne červená, na dotyk horúca. Celkový stav osoby je porušený.

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, nemali by ste sa pokúsiť diagnostikovať sami seba a ešte viac začať liečbu. Koniec koncov, príznaky burzitídy sú veľmi podobné podobným prejavom artritídy, dny alebo polyartritídy. V každom prípade je potrebná rôzna liečba pomocou rôznych liekov. Preto, ak existuje podozrenie na výskyt burzitídy, oplatí sa loketovať imobilizujúcim obväzom, poskytnúť mu pokoj a ísť na ortopedické oddelenie k príslušnému špecialistovi.

Hnisavá burzitída lakťového kĺbu

Hnisavá burzitída je charakterizovaná tvorbou hnisavého obsahu v kĺbovom vaku lakťa. Jej príčinou sa stali bakteriálne infekcie tejto dutiny..

Hnisavá burzitída lakťa je najčastejšie spôsobená streptokokmi a stafylokokmi, ktoré prenikajú do vaku v dôsledku mechanického poškodenia kože v zodpovedajúcej oblasti. Môže to byť dokonca malý škrabanec alebo oter, ale ak poškodí synoviálny vak, potom takmer v 100% vedie k tvorbe burzitídy, ktorá sa pri absencii špecializovanej liečby časom hnisne. Prítomnosť pustulárnych útvarov na koži v blízkosti lakťového kĺbu alebo priamo na ňom povedie k skorej infekcii a hnisaniu.

Mikrotrauma spôsobená odbornou činnosťou však niekedy môže viesť k hnisavému zápalu.

Príznaky hnisavej burzitídy sú charakteristické pre akýkoľvek zápalový proces, opuch je lokalizovaný na hornej časti lakťa a v závislosti od závažnosti ochorenia môže mať rôzne veľkosti. Bolesť je intenzívna, koža je červená a horúca na dotyk, ľudské telo je oslabené, teplota tela stúpa na vysoké hodnoty.

Ak existuje podozrenie na hnisavú povahu choroby, odoberie sa vzorka pacienta na všeobecnú analýzu a na stanovenie hladiny cukru je nevyhnutný aj zber moču. Ak je to potrebné, lekári môžu predpísať ultrazvukové vyšetrenie a urobiť punkciu, aby určili povahu obsahu, ale spravidla sú také manipulácie zriedka potrebné..

Purulentná burzitída by sa mala odlišovať od podobnej artritídy. Pri poslednom pohybe ruky je takmer nemožné vykonať bolesť, bolesť je cítiť priamo vo vnútri kĺbu.

Na ošetrenie hnisu je potrebný chirurgický zákrok, aby sa hnis dostal von. Potom je vyrezaný povrch ošetrený antiseptikami a je aplikovaný sterilný obväz. Liečenie je často pomalé a vyžaduje sa opätovné otvorenie.

Môžu sa vyskytnúť nasledujúce komplikácie:

Flegmon svaly a podkožné.

Hnisavá artritída, keď je do procesu zapojený celý kĺb.

Zápal lymfatických uzlín alebo kožných vývodov (lymfadenitída a lymfangitída).

Prevencia zahŕňa vylúčenie traumatických situácií a včasné liečenie začiatku zápalového procesu.

Ako liečiť burzitídu lakťa?

Ak burzitída nie je komplikovaná a je výsledkom mierneho modrého podliatia, potom môže ísť sama osebe, s obmedzenou pohyblivosťou v bolesti a aplikáciou studeného obkladu s následným použitím dimexidu ako absorbovateľného činidla..

Vo všetkých ostatných prípadoch sa vyžaduje kvalifikovaná lekárska pomoc. Na úvod lekár predpisuje nesteroidné protizápalové lieky, napríklad ibuprofén v kombinácii s nimesulidom a diklofenakom. Ak je príčinou vzniku zápalu baktéria, sú potrebné antibiotiká. Pri absencii účinku a pri významnej akumulácii tekutiny je potrebná punkcia. S jeho pomocou sa vykonáva tekuté odsávanie, ktoré takmer okamžite pomáha zmierniť príznaky bolesti a významne znižuje tlak na susedné tkanivá. Pri prepichnutí sa v závislosti od indikácie podávajú vo vnútri antibiotiká alebo steroidné lieky na odstránenie zápalu.

Plastická operácia lakťa

Chirurgický zákrok sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď sú všetky vyskúšané a testované metódy neúčinné. Najčastejšie je nutný chirurgický zákrok na opakujúcu sa burzitídu alebo hnisavý hemoragický zápal, ako aj na pretrvávajúci serózny.

Burzektómia je skôr traumatickým zásahom, ktorý následne natrvalo znemožňuje rameno a zbavuje človeka pracovnej schopnosti. Preto lekári vo svojej praxi začali čoraz viac používať nasledujúci, nemenej účinný liečebný režim: prepichujú miesto operácie, potom sa prepichujú pomerne silnou ihlou, ktorá umožňuje odsávanie tekutiny. Potom sa pomocou špeciálnych manipulácií zavedie do burzy katéter, ktorý má na jednom konci stlačenú hrušku. Potom sa postupne narovná a úplne odstráni celý obsah dutiny vaku. Preto nie je potrebná jej globálna excízia a liečenie sa koná vo výrazne krátkom čase.

Burzitída niekedy vyžaduje liečbu, dokonca aj v štádiu remisie. Spôsob liečby určuje lekár, pomerne často a veľmi úspešne aplikuje ultrazvukové vyhrievanie a elektroforézu. Tieto postupy môžu zmierniť kŕče a napätie od chorých svalov. Kryoterapia sa používa na zmiernenie opuchy. Po odstránení hlavných príznakov je možné predpísať masáž a aplikáciu parafínového vosku..

vzdelanie: diplom „Všeobecné lekárstvo“ získal doktorát v roku 2009 na Lekárskej akadémii. I.M.Sechenova. V roku 2012 ukončil postgraduálne štúdium odboru „Traumatológia a ortopédia“ v Mestskej klinickej nemocnici pomenovanej po Vajcia na oddelení traumatológie, ortopédie a chirurgie katastrof.

Burzitída lakte

Burzitída lakťového kĺbu („burzitída športovca“, „burzitída študenta“) je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v synoviálnom vaku lakťového kĺbu. Burzitída lakťov je najbežnejšou formou všetkých burzitíd. Najčastejšie je choroba diagnostikovaná u mladých ľudí a ľudí stredného veku, zatiaľ čo muži sú naň náchylnejší..

Synoviálny vak (bursa synovialis) je štrbinovitá formácia, ktorá je oddelená od okolitých tkanív pomocou kapsuly a obsahuje malé množstvo synoviálnej tekutiny. Synoviálny vak vykonáva funkciu tlmenia, chráni okolité tkanivo pred nadmerným trením a tlakom. V prípade nadmerného zaťaženia alebo trvalej mikrotraumy v synoviálnom vaku sa vyvíja aseptický (t.j. neinfekčný) zápal, zatiaľ čo synoviálna tekutina sa začína aktívne vyvíjať, čo postupne synoviálny vak napína. Ak je infekcia pripojená, aseptický zápal prechádza do hnisavého stavu, ktorý sa môže šíriť do susedných tkanív.

V oblasti lakťového kĺbu sa nachádzajú podkožné ulnáry, medzizávkové ulnáre a rádiolaktické synoviálne vaky. V 70 až 80% prípadov je postihnutý podkožný ulnárny synoviálny vak, ktorý sa nachádza v oblasti ulnárneho procesu..

Príčiny zápalu lakťa a rizikových faktorov

Medzi hlavné príčiny burzitídy lakťového kĺbu patrí:

 • reumatoidná artritída;
 • dna;
 • alergické procesy;
 • prudké zvýšenie fyzickej aktivity pri preťažení lakťového kĺbu;
 • trauma na periartikulárny vak a šľachy.

V tomto prípade je rozvoj infekčného procesu možný, keď mikroorganizmy vstúpia poškodením s narušením integrity kože, abscesu alebo varu v lakte. Pri vare, karbunkuloch, otlakoch, hnisavých ranách, osteomyelitíde môže infekčný agens vstúpiť do synoviálneho vaku hematogénnou alebo lymfogénnou cestou..

Rizikom rozvoja burzitídy lakťového kĺbu sú športovci, osoby zaoberajúce sa ťažkou fyzickou prácou (baníci, pohybovníci, vrátnici atď.), Ako aj pracovníci, ktorí v procese odbornej činnosti často opierajú lakte na vodorovnej ploche..

Medzi rizikové faktory patrí celkové oslabenie tela po chorobách, metabolické poruchy, dlhodobé užívanie steroidných liekov, tendencia k alergiám..

Vývoj chronickej burzitídy je spôsobený permanentnou mikrotraumou lakťového kĺbu v dôsledku nadmerného stresu alebo nesprávneho postavenia tela..

Formy choroby

Burzitída lakťa sa môže objaviť akútne, subakútne a chronicky.

V závislosti od lokalizácie (lézie konkrétneho synoviálneho vaku) môže burzitída lakťového kĺbu mať subkutánnu ulnárnu, medzizubnú ulnárnu a rádiolaktickú formu..

V závislosti od povahy zápalového exsudátu:

 • závažná burzitída lakťového kĺbu;
 • hemoragické;
 • hnisavý;
 • vláknitý.

Burzitída lakťov je najbežnejšou formou všetkých burzitíd. Najčastejšie je choroba diagnostikovaná u mladých ľudí a ľudí stredného veku, zatiaľ čo muži sú naň náchylnejší..

Na základe typu infekčného agens:

 • nešpecifická infekčná burzitída (spôsobená stafylokokmi, streptokokmi atď.)
 • špecifická infekčná burzitída (spôsobená mycobacterium tuberculosis, bledou spirochete, gonokokom atď.).

Príznaky burzitídy lakťového kĺbu

V prípade akútnej seróznej alebo hemoragickej burzitídy sa v oblasti lakťového kĺbu objaví opuch, ktorý je sprevádzaný miernou alebo stredne silnou bolesťou, hyperémiou kože a zvýšením teploty kože v postihnutej oblasti, ako aj obmedzením pohybov končatín v kĺbe. Celkový stav pacienta zvyčajne trpí mierne. Pacienti s burzitídou lakťového kĺbu sa môžu sťažovať na nevoľnosť a horúčku na subfebrilné čísla. V oblasti lakťového kĺbu je obmedzená, bolestivá, elasticko-elastická formácia. Pri neprítomnosti liečby sa zvyčajne pozoruje zníženie príznakov zápalu s absorpciou nadbytočnej tekutiny, ale vo väčšine prípadov to nenaznačuje zotavenie, ale prechod choroby na chronickú formu..

Chronická burzitída lakťového kĺbu sa môže vyskytnúť na pozadí akútnej formy ochorenia alebo sa môže rozvíjať primárne. Ak je chronická burzitída lakťového kĺbu výsledkom akútnej formy patologického procesu, hyperemické kožné znaky sa stanú normálnymi (je možná mierna cyanóza alebo stmavnutie kože v postihnutej oblasti), teplota sa vráti do normálu. Pocity bolesti však ustupujú, v budúcnosti sa môžu vyskytnúť, keď sa postihnutá oblasť dostane do kontaktu s okolitými predmetmi, počas fyzickej námahy a náhlych pohybov. Mierne obmedzenie pohybov v postihnutej končatine zostáva. Na palpácii sa nachádza bezbolestná mäkká alebo elastická fluktuujúca formácia. Pri pokročilých formách chronickej burzitídy lakťového kĺbu sa môžu v postihnutej oblasti hmatať malé tuleňov (tzv. Ryžové telá)..

Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa akútna burzitída môže zmeniť nielen na chronickú formu, ale môže tiež viesť k výskytu patologických procesov, ktoré môžu úplne zničiť lakťový kĺb s následným obmedzením pohyblivosti hornej končatiny až do invalidity..

V prítomnosti povrchu rany v oblasti lakťového kĺbu sa hnisavý proces v synoviálnom vaku vyvinie primárne alebo sekundárne na pozadí akútnej alebo chronickej formy burzitídy lakťového kĺbu. Príznakmi burzitídy lakťového kĺbu v tomto prípade sú silné burzujúce alebo pulzujúce bolesti, opuchy, hyperémia kože, prudké obmedzenie rozsahu pohybu (pacient sa snaží imobilizovať ruku). Zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín, zvýšenie slabosti a bolesti hlavy, zvýšenie telesnej teploty na febrilné hodnoty (39–40 ˚С) a objavujú sa ďalšie príznaky všeobecnej intoxikácie tela. S ďalším šírením patologického procesu v neprítomnosti liečby sa môžu tvoriť fistuly, flegmón, absces, hnisavá artritída alebo osteomyelitída..

diagnostika

Na diagnostiku burzitídy lakťového kĺbu sa používajú údaje získané zo súboru sťažností a anamnézy, objektívneho vyšetrenia, ako aj z množstva ďalších štúdií, ktorých objem závisí od formy choroby. Pri léziách rádiolnarových a interosseálnych ulnarových vakov je diagnóza zložitá kvôli ich hlbokej polohe.

Z inštrumentálnych metód vyšetrenia v prípade podozrenia na burzitídu lakťového kĺbu sa používa rádiografia (v tomto prípade neinformatívna, slúži na vylúčenie iných artikulárnych patológií), ultrazvuk, počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia. Na určenie hraníc zápalového procesu sa uchyľujú k angiografii.

V niektorých prípadoch je potrebná vpichovanie synoviálneho vaku, po ktorom nasleduje laboratórne vyšetrenie výsledného materiálu. Ak sa zistí infekčný agens, vykoná sa jeho identifikácia so stanovením citlivosti patogénu na antibakteriálne lieky..

Vo všeobecnom krvnom teste u pacientov s burzitídou lakťového kĺbu sa zisťujú príznaky zápalového procesu.

Ak je podozrenie na špecifickú burzitídu lakťového kĺbu, pacient je odoslaný na konzultáciu s dermatovenerológom alebo špecialistom na TB, v prípade podozrenia na reumatoidnú artritídu - na reumatológa, je podozrenie na dnu základom pre konzultáciu s endokrinológom..

Liečba burzitídy lakťového kĺbu

Pri liečbe burzitídy lakťového kĺbu by sa v prvom rade malo zaťaženie minimalizovať. S cieľom obmedziť amplitúdu pohybov, zmierniť opuch a zmierniť bolesť sa na postihnutý kĺb aplikuje elastická bandáž. Na zmiernenie bolesti pri akútnom zápalovom procese sa používajú lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov, zvyčajne lokálne. V niektorých prípadoch je indikované masírovanie postihnutej oblasti ľadovým obalom (prísne predpísané lekárom, táto metóda je kontraindikovaná pri niektorých formách burzitídy).

Aby sa zabránilo prerazeniu zápalu na purulentnú formu pomocou punkcie, lakťový kĺb sa premyje antiseptickým roztokom. Pri ťažkej hnisavej burzitíde lakťového kĺbu sa tento postup (s predbežným odstránením hnisavého obsahu z vrecka kĺbov) opakuje, až kým zápalový proces neustúpi..

V zriedkavých prípadoch, zvyčajne s veľmi závažným priebehom choroby, je indikovaná chirurgická liečba burzitídy lakťového kĺbu, ktorá spočíva v otvorení a vypustení synoviálneho vaku. Takáto operácia vyžaduje dlhú pooperačnú rehabilitáciu, preto sa vykonáva iba vtedy, keď iné metódy neposkytujú terapeutický účinok na pozadí zvýšeného zápalového procesu..

Pri chronickej burzitíde lakťového kĺbu sa používa chirurgická liečba, ak je konzervatívna terapia neúčinná. Vykonáva sa chirurgická excízia synoviálneho vaku, nasleduje odstránenie adhézií a premytie kĺbovej dutiny antiseptickým roztokom. V pooperačnom období sa zvyčajne predpisuje ultrafrekvenčná terapia..

Na pozadí chronickej burzitídy sa môžu vyskytnúť adhézie v lakťovom kĺbe, čo vedie k zníženiu jeho pohyblivosti..

Stehy sa odstránia približne desiaty deň po chirurgickom zákroku, po ktorom sa pacientovi zobrazí ambulantná liečba a následné sledovanie.

Možné komplikácie a dôsledky

Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa akútna burzitída môže zmeniť nielen na chronickú formu, ale môže tiež viesť k výskytu patologických procesov, ktoré môžu úplne zničiť lakťový kĺb s následným obmedzením pohyblivosti hornej končatiny až do invalidity..

Na pozadí chronickej burzitídy sa môžu vyskytnúť adhézie v lakťovom kĺbe, čo vedie k zníženiu jeho pohyblivosti..

predpoveď

Pri včasnej diagnóze a správnej liečbe je prognóza všetkých foriem burzitídy lakťového kĺbu priaznivá. V prípade rozšírenia patologického procesu do okolitých tkanív s hnisavou burzitídou (najmä v kĺbovej dutine) sa prognóza zhoršuje.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju burzitídy lakťového kĺbu, odporúča sa:

 • včasné liečenie chorôb, ktoré môžu viesť k rozvoju burzitídy lakťového kĺbu;
 • vyhnúť sa nadmernej fyzickej námahe;
 • v prípade ohrozenia pri práci je možné znížiť negatívny vplyv na lakťové kĺby (mäkké vankúše umiestnite pod lakte, používajte špeciálne ochranné obväzy, pravidelne pracujte pri malom zahrievaní).

Ako liečiť burzitídu lakťa doma

Zápalové ochorenia kĺbov nie vždy spôsobujú silnú bolesť. Niekedy majú chronický priebeh a nespôsobujú vážne nepohodlie. Niektorí pacienti však uprednostňujú liečbu nezávisle od lekára. Tento prístup však môže viesť k vážnym komplikáciám. Liečba takýchto patológií doma je možná, ale musí sa vykonávať pod vedením lekára.

Vlastnosti liečby burzitídy

Burzitída je jednou z najbežnejších patológií ovplyvňujúcich kĺby. Toto ochorenie je zápal periartikulárnej sliznice vaku. Pomerne často burzitída postihuje lakeť. Táto patológia sa vyskytuje v každom veku u mužov a žien. Zápal periartikulárneho vaku vedie k silnej bolesti, obmedzeniu pohyblivosti ramena. Znakom tejto patológie je výskyt zaoblenej bolestivej hrudky priamo na lakte.

Liečba burzitídy lakťového kĺbu sa má začať čo najskôr. Ak choroba pokračuje v akútnej forme, spôsobuje silnú bolesť, takže pacienti sa zvyčajne zvyčajne poradia s lekárom. Ale ak sa vám podarí vyrovnať sa s bolesťou za pár dní, niektorí ľudia si myslia, že problém je vyriešený, takže lekárska pomoc sa nevyžaduje..

Aj keď zápal sliznice vaku nezmizne tak rýchlo. Môže ísť do chronickej formy. Stáva sa to pomerne často, najmä u ľudí, ktorí príliš nezaťažujú ruku. Zápalový proces v sliznici môže nastať v latentnej forme, bez toho, aby to ovplyvnilo činnosť kĺbu, ale postupne povedie k závažným komplikáciám..

Chronická burzitída je charakterizovaná bolesťou, ktorá sa vyskytuje pravidelne. Ruku je ťažké ohnúť a neviazať. A na strane lakťa rastie guľatá bolestivá rana. Tento stav nie je možné ignorovať, v tomto prípade je tiež neprijateľná samoliečba. Koniec koncov, burzitída môže byť spôsobená bakteriálnou infekciou, jej šírenie môže viesť k osteomyelitíde, artritíde, abscesu alebo sepse. Dlhodobý zápalový proces môže mať za následok nekrózu stien burzy alebo výskyt adhézií jaziev. Dôsledkom môže byť úplné obmedzenie funkcií lakťového kĺbu.

Preto by sa liečba burzitídy mala začať včas. Najlepšie je, ak lekár po vyšetrení zvolí metódy liečby. Liečba sa môže vykonávať nezávisle doma, ale musí byť komplexná. Okrem toho sa musia všetky metódy používať pod dohľadom lekára. Koniec koncov, niektoré ľudové lieky alebo lieky môžu poškodiť iba burzitídu a pri výskyte hnisavého zápalu je na odstránenie hnisu potrebný chirurgický zákrok..

Pravidlá zaobchádzania doma

Burzitída je ochorenie, pri ktorom nie je potrebná hospitalizácia. Preto sa liečba vykonáva vždy doma. Hlavnou podmienkou jeho úspechu je povinná prehliadka lekárom. Pomôže to určiť typ burzitídy, závažnosť jej priebehu a prítomnosť možných komplikácií..

Okrem toho je potrebné ihneď po objavení sa bolesti v lakte obmedziť jeho motorickú aktivitu. Na to môžete použiť elastický obväz alebo špeciálny obväz. Pomôže to zaistiť, aby bol kĺb úplne v pokoji, čo je potrebné na zníženie bolesti a zníženie opuchu. Ak dôjde k akútnemu zápalu, môžete použiť obklady za studena. Môže to byť ohrievač ľadovej vody alebo sada ľadu. Ale robiť také obklady je možné iba v počiatočnej fáze. A je potrebné obmedziť pohyby lakťom na niekoľko dní, až kým zápalový proces nezmizne.

Účinnosť liečby ulnar burzitídy doma sa dá ľahko overiť. Pri správnej terapii by sa zápal mal rýchlo zmierniť a bolesť by mala postupne ustupovať. Správna terapia môže rýchlo liečiť burzitídu. Ak opuch nezmizne a bolesť sa ustáli, musíte sa poradiť s lekárom o zmene liečebných metód. Ak sa opuch začne zvyšovať, kĺby začervenajú a zahrejú a objavia sa príznaky všeobecnej intoxikácie, vyžaduje sa okamžitá lekárska pomoc..

Aké metódy sa používajú

Pri liečbe burzitídy je potrebná komplexná terapia. Používajú sa rôzne metódy, ktorých výber závisí od individuálnych charakteristík priebehu choroby. Cieľom liečby by malo byť zmiernenie bolesti, zápalu, odstránenie príčiny zápalu, obnovenie pohyblivosti lakťa. Často je stále potrebné zničiť infekciu.

Terapia sa zvyčajne uskutočňuje pomocou týchto metód:

 • Lieky na zmiernenie bolesti, zápalu, usmrtenia infekcie a obnovenie krvného zásobenia kĺbu.
 • Imobilizácia kĺbov je potrebná, aby sa zabránilo podráždeniu burzy počas pohybu, čo pomáha predchádzať komplikáciám.
 • Fyzioterapeutické procedúry a masáže sa používajú po odznení akútneho zápalu, ktoré pomáhajú urýchliť regeneráciu.
 • Fyzikálna terapia je potrebná na obnovenie funkcií lakťového kĺbu a na zabránenie vzniku kontraktúr.
 • Špeciálna strava poskytuje telu všetky potrebné živiny a pomáha predchádzať exacerbáciám.
 • Ľudové lieky sú pomocnou metódou, ktorá pomáha liečiť burzitídu rýchlejšie..

Liečba drogami

Na zmiernenie zápalového procesu sa nevyhnutne používajú lieky. Môže ísť o nesteroidné protizápalové lieky, kortikosteroidné hormóny, lieky proti bolesti, antibakteriálne lieky. Používajú sa vo forme tabliet, injekcií alebo mastí. Nie je však možné prísť na to, ako liečiť burzitídu..

Pri burzitíde lakťového kĺbu sa najčastejšie používa niekoľko liekov:

 • Ketonal je silné analgetické a protizápalové činidlo. Používa sa najčastejšie vo forme tabliet, ale existuje masť s rovnakým zložením. Tento liek znižuje zápal a bolesť. Zmierňuje však iba príznaky, preto sa používa ako súčasť komplexnej liečby.
 • Pri akútnej bolesti sa môžu predpísať injekcie Analgin alebo Baralgin. V zložitých prípadoch sa niekedy používajú blokády novokainu..
 • Pri ťažkom zápale sa glukokortikosteroidy používajú vo forme tabliet alebo injekcií. Môže to byť napríklad hydrokortizón, dexametazón, metipred alebo diprospan.
 • Roztok dimexidu má silný protizápalový, analgetický a antibakteriálny účinok. Používa sa na ohrievanie obkladov. Je najúčinnejší v kombinácii s novokainom a hydrokortizónom.
 • Kolagénová masť pomôžu zmierniť zápal. Jeho hlavným účelom je však stimulovať procesy regenerácie buniek. Toto je veľmi dôležité pri burzitíde, pretože masť pomôže predchádzať komplikáciám a urýchli opravu tkanív..
 • Z vonkajších činidiel sa často používajú masti na báze nesteroidných protizápalových liekov. Môže to byť napríklad Voltaren, Dolobene, Diclofenac, Nise.
 • Účinne zmierňuje bolesť a opuch Vishnevsky masť. Je lepšie použiť ho ako komprimáciu. Niekedy sa odporúča masť zriediť alkoholom, čo zvýši otepľovací účinok obkladu a zlepší prenikanie zložiek masti do.
 • V prípade bakteriálnej infekcie je používanie antibiotík povinné. V tomto prípade sa najčastejšie predpisuje doxycyklín, klaritromycín alebo ceftriaxón.

fyzioterapia

Použitie týchto metód pomáha zlepšovať krvný obeh v kĺbe a aktivuje procesy regenerácie tkanív. Fyzioterapia sa používa v štádiu upokojujúceho zápalu. Zvyčajne sa vykonávajú v zdravotníckom zariadení, niektoré postupy sa však môžu vykonávať doma. Po konzultácii s lekárom môžete sami vykonať suché zahriatie kĺbu zahriatou soľou, ľanovými semienkami alebo modrou lampou. Účinné bahenné zábaly, aplikácie s Bischofitom alebo parafínom sú účinné. Takéto metódy sa používajú iba v prípade, že zápal lakťa nie je sprevádzaný hnisavým zápalom..

Okrem toho si doma môžete robiť liečivé kúpele pre lakte s prídavkom minerálnych vôd, morskej soli, terpentínu, ihličia alebo odrezkov bylín. Po kúpeli musíte ruku zohriať a poskytnúť jej pokoj. Preto je najlepšie robiť ich v noci.

Po ukončení akútneho zápalového procesu sa aplikuje masáž. Ak existuje hrbol, nie je masírovaný. Dopad by mal byť na oblasť nad a pod ňou. Pomôže to zlepšiť krvný obeh a metabolické procesy, urýchliť obnovenie kĺbových funkcií a zmierniť bolesť. Masáž bude efektívnejšia, ak tak urobíte s akýmkoľvek analgetickým krémom alebo éterickými olejmi. Obzvlášť často sa používajú zmesi levandule a eukalyptu. Pomocou týchto prostriedkov môžete jemne masírovať samotný kužeľ.

Ľudové metódy

Najčastejšie je doma burzitída lakťového kĺbu liečená ľudovými liekmi. S miernym priebehom choroby môžu iba také metódy zmierniť zápal a bolesť..

Existuje niekoľko receptov, ktoré sa používajú najčastejšie, pretože sú efektívne, dobre tolerované a ľahko použiteľné..

 • Uvoľňuje opuch a soľou obkladom odstraňuje tekutinu zo spoločného vrecka. Musíte poliať polievkovú lyžicu soli v pol litri vriacej vody. Navlhčite husté tkanivo a obal zabalte. Izolujte šálkou navrchu. Je lepšie robiť takúto komprimáciu v noci.
 • Nastrúhajte surové zemiaky na hrubom strúhadle. Pripevnite si lakť a bandáž. Zabalte na ňu teplý šál. Kompresiu môžete nechať cez noc. Pomáha odstraňovať prebytočnú vodu z burzy, čím znižuje opuch.
 • Zmierňujú bolesť a znižujú opuch listov kapusty alebo lopúcha. Musia sa umyť horúcou vodou, pokrčené tak, aby nechali šťavu a zabalili lakeť. Zabalte papier navrch a potom teplou šálkou.
 • Na krémy by sa mala používať propolisová tinktúra. Časť tkaniva je v nej navlhčená a aplikovaná na hrču a potom je izolovaná. Kompresiu môžete podržať najviac 3 hodiny. Urýchľuje regeneráciu tkanív a zrýchľuje metabolizmus..
 • Na zmiernenie zápalu môžete urobiť obklady z odvarov koreňov lopúcha. Po zabalení lakte ho musíte dobre zohriať a do ruky si zaistíte pokoj.
 • Účinný pri masťoch burzitídy na báze medu. Môžete ho zmiešať s alkoholom a aloe šťavou alebo nakrájanou cibuľou a mydlom na pranie. Tieto zmesi sa používajú na obklady..

Výživa

Pri akútnom a chronickom zápalovom procese sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu. Z stravy je potrebné odstrániť všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť zvýšený zápal. Sú to marinády, uhorky, konzervované potraviny, mastné mäso, vnútornosti, alkohol. Aby sa zabránilo hromadeniu tekutín v kĺboch, soľ, údené mäso, horúce korenie sú vylúčené zo stravy.

Je užitočné jesť viac zeleniny a ovocia, piť minerálnu vodu, sušené ovocné kompóty, zelený čaj, odvar divej ruže alebo lístia brusnice. Pravidelná konzumácia grapefruitového džúsu pomôže zmierniť zápal. Nezabudnite do stravy zahrnúť želatínu, aspik, želé. Môžete tiež použiť rôzne ľudové recepty. Napríklad použitie zmesi octu z medu a jablčného muštu alebo masla a propolisu vám pomôže zotaviť sa. Odvar z zelerových semienok znižuje závažnosť zápalového procesu.

Rehabilitačná terapia

Priebeh akútneho obdobia ochorenia zvyčajne trvá asi 2 až 3 týždne. Po celú dobu je potrebné používať metódy liečby predpísané lekárom a obmedziť pohyby lakťov. Ale potom je dôležité začať nakladať kĺb, aby sa zabránilo svalovej atrofii a rozvoju kontraktúr. Za týmto účelom sa vykonáva masáž kĺbov a špeciálne cvičenia terapeutickej gymnastiky. Objem a intenzita pohybov sa musí postupne zvyšovať.

Po prvé, cvičenia sa vykonávajú s podporou chorého lakťa zdravou rukou. V kĺbe je potrebné vykonať pomalú ohyb. Natiahnite ruku najskôr pasívne, potom postupne natiahnite lakte. Najlepšie je, ak je komplex cvičení menovaný odborníkom, ale môžete to urobiť doma.

Najprv je lepšie sa vyhnúť rýchlemu ohnutiu alebo roztiahnutiu lakťa, náhlym pohybom a zdvíhaniu závaží. Takéto obmedzenie fyzického stresu na kĺbe by malo byť najmenej 2 až 3 mesiace. Ale zvyčajne pri správnej liečbe sa pacient môže vrátiť do normálneho života za mesiac.

zistenie

Ak pacient včas venoval pozornosť bolesti a konzultoval s lekárom, burzitída sa dá úspešne liečiť doma. Takáto liečba je účinná aj pri chronickom patológii. Hlavnou podmienkou takejto terapie je povinná konzultácia s lekárom. V skutočnosti iba v miernych prípadoch bez komplikácií je možné liečiť alternatívnymi metódami. Pri ťažkej burzitíde môže byť potrebný chirurgický zákrok. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité začať so správnou liečbou čo najskôr..

Ako liečiť burzitídu lakťa

Tuhosť pohybov, opuch a bolesť v lakťovom kĺbe sú charakteristickými znakmi zápalu synoviálneho vaku lakťového kĺbu. V dôsledku tejto patológie je narušená výživa periartikulárnych tkanív, čo ohrozuje rozvoj chronického ochorenia a výskyt nebezpečnejších patológií..

Burzitída lakťa má iný pôvod v dôsledku mechanického stresu a vnútorného stavu tela. Čo je burzitída lakťového kĺbu a aká je tekutina v lakťovom kĺbe, opíšeme nižšie.

Charakteristiky choroby

Burzitída alebo zápal lakťového kĺbu je stav, pri ktorom je vplyvom patogénnych organizmov alebo mechanického poškodenia ovplyvnený synoviálny vak kĺbu (bursa) a mení sa zloženie mazacej tekutiny..

Bursa, podšívka všetkých kĺbov, chráni jednu kost pred oderom a poškodením druhej uvoľňovaním maziva.

Ak sa z nejakého dôvodu tekutina zväčší ako fyziologická potreba, zvyšok sa hromadí v burze.

V tomto stave sa infekcie ľahko rozvíjajú, a to aj v dôsledku prítomnosti vreciek v štruktúre lakťového kĺbu.

Okrem opuchu je lakť bolestivý a neaktívny.

Pacient často zahajuje hojenie poškodeného kĺbu gravitáciou, pričom nevie, čo je akútna burzitída lakťového kĺbu nebezpečná..

Prebytočná synoviálna tekutina sa môže sama osebe rozpustiť, ale infekcia, ktorá zapĺňa burzu, spôsobuje degeneratívny proces kostí, chrupavky a šliach - artróza a artritída..

Liečiť chronickú burzitídu lakťového kĺbu a jeho komplikácie je omnoho ťažšie ako odstrániť akútne prejavy zápalu burzy. Preto budeme ďalej hovoriť o príčinách, ktoré predchádzajú zápalu synoviálnej membrány, ako zistiť burzitídu a čo s nimi robiť..

príčiny

Bursitída zápästia, lakťa, kolena a iných kĺbov sa vyskytuje pod vplyvom jedného alebo viacerých provokačných faktorov.

Ohrozené sú ľudia, ktorých lakťové kĺby sú trvale poškodené - tvrdí fyzickí pracovníci, krajčírky, dirigenti, programátori, športovci, starší ľudia..

Neustále napätie a únava rúk môžu vytvárať priaznivé prostredie pre infekciu burzy na pozadí všeobecného poklesu imunity. Napríklad, burzitída lakťa.

Opuch a bolesť v lakťovom kĺbe sa môžu vyskytnúť z mnohých ďalších dôvodov:

 • zápal chrupavky (artritída);
 • často opakované monotónne pohyby;
 • mozgová príhoda, dislokácia, zlomenina;
 • infekčné choroby;
 • znížená imunita;
 • Pohlavne prenosné choroby
 • užívanie hormonálnych alebo steroidných liekov;
 • endokrinné poruchy a cukrovka.

Klasifikácia ulnarskej burzitídy sa líši v závislosti od:

 • lokalizácia zápalu - interosózna, subkutánna;
 • povaha kurzu - akútna, subakútna, chronická;
 • zloženie exsudátu v burze je hnisavé, fibrínové, hemoragické, serózne;
 • druh infekčného patogénu - nešpecifický (streptokok, stafylokok), špecifický (syfilis, tuberkulóza, gonokok atď.).

symptomatológie

Klinické príznaky patológie sa môžu značne líšiť v závislosti od stupňa poškodenia burzy, trvania priebehu a prítomnosti sprievodných chorôb..

Zoberme si hlavné príznaky burzitídy, ktoré pomôžu diagnostikovať a začať liečbu včas:

 • opuch postihnutého kĺbu;
 • bolesť na prehmatanie a pohyb v oblasti opuchu;
 • sčervenanie kože a hematómu v mieste nádoru;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • celkový stav slabosti, apatia, straty pracovnej kapacity a chuti do jedla;
 • bolesť hlavy;
 • obmedzenie pohyblivosti lakťa.

V zložitejších formách začína hnisavý proces v burze, ktorý ovplyvňuje tkanivá kĺbu. Hnis môže vystupovať cez subkutánny epitel a kožu von, čím vytvára hlien a fistulu.

Ignorovanie ochorenia je spojené s prechodom akútneho zápalu na chronický opakujúci sa stav.

Včasná liečba by mala zahŕňať rôzne metódy fyzioterapie a lieky..

Samoliečba je prísne zakázaná! Koniec koncov, príznaky zápalu burzy sú do značnej miery podobné prejavom dny, artrózy alebo artritídy. Na potvrdenie počiatočnej diagnózy musíte vyhľadať pomoc špecialistu.

Fotografia ukazuje prítomnosť opuchov spôsobených hromadením exsudátu.

diagnostika

Diagnóza burzitídy sa vyskytuje v kancelárii ortopéda alebo chirurga. Lekár zhromažďuje informácie o priebehu patológie zo slov pacienta, vykonáva počiatočné vyšetrenie, zhromažďuje punkciu synoviálnej tekutiny, aby určil jej zloženie, vykonáva klinický krvný test na identifikáciu infekcií, sníma röntgenové a ultrazvukové snímky.

Po potvrdení počiatočnej diagnózy na základe výsledkov štúdií sa predpíšu vhodné postupy a liek na burzitídu lakťa.

liečba

Metódy liečby závisia od stupňa poškodenia synoviálnych vakov..

Takže s ľahkým poškodením, ktoré sa vyznačuje slabým prejavom symptómov, stačí použiť kompresiu s protizápalovým prostriedkom s touto burzitídou lakťového kĺbu a obmedziť pohyblivosť, aby sa zabránilo väčšiemu zraneniu..

Ak sú príznaky burzitídy lakťového kĺbu výrazné - silná bolesť a opuch, znížená motorická funkcia, obklady, fixácia obväzu a liek na liečbu ochorenia.

Na odstránenie zápalu burzitídou lakťového kĺbu lekár predpisuje protizápalové nesteroidné lieky: Dimexid, Ibuprofén, Nimesulid, Diklofenak a iné.

Ak je zápal spôsobený infekčným patogénom, na burzitídu lakťového kĺbu sa individuálne vyberie antibiotikum.

Vpich s burzitídou lakťového kĺbu je potrebný v klinických prípadoch s výraznou akumuláciou tekutín v kĺbe, čo významne obmedzuje pohyblivosť lakťa a stláča periférne nervy a krvné cievy.

Prepichnutie vám umožňuje odstrániť exsudát zo synoviálnych vakov, zmierniť prejavy príznakov, zmierniť riziko komplikácií. Spolu s odstránením nadbytočnej tekutiny sa môžu do synoviálnej dutiny zaviesť kortikosteroidy a antibiotiká.

Závažná burzitída lakťového kĺbu, hnisavá a chronická recidíva nereagujú na konzervatívnu liečbu a vyžadujú chirurgický zákrok..

Účelom burzektómie lakťového kĺbu je očistiť dutinu burzy od nahromadenia hnisu a osteofytov, zastaviť šírenie infekcie a bolesti. V zložitých klinických prípadoch je potrebné úplné alebo čiastočné odstránenie infikovanej steny burzy..

Fyzioterapia výrazne uľahčuje procesy zotavenia po operácii, ako aj chronickú bolesť v lakťovom kĺbe.

Dôležité! Počas akútneho zápalu nie je možné zahriať a miesiť kĺb.

Fyzioterapia sa vykonáva až po úplnom odstránení burzitídy lakťového kĺbu.

Liečba po hnisavej burzitíde lakťového kĺbu zahŕňa balneoterapiu, aplikácie parafínom, UHF, elektroforézu, kryoterapiu, masáže a rehabilitáciu..

Fyzioterapia je nevyhnutná pre pacienta, aby sa zabránilo adhézii, urýchlilo hojenie a obnovenie funkcií väzov, šliach, svalov a chrupavky..

Tradičné zaobchádzanie

Tradičná medicína je známa nízkou cenou a účinnosťou v počiatočných štádiách choroby. Samoliečba opuchov lakťových kĺbov však môže byť nebezpečná pre ľudí so závažnou alebo hnisavou burzitídou.

Ak k poškodeniu došlo v dôsledku malej rany alebo dlhodobej monotónnej práce rukami, exsudát sa dokáže rozpúšťať nezávisle, bez použitia konzervatívnej terapie..

Na uľahčenie a urýchlenie tohto procesu recepty tradičnej medicíny pomôžu:

 • komprimovanie kapusty (opláchnite listy kapusty, oparte vriacou vodou, odfúknite, kým sa šťava nevylučuje a neprilepí na postihnuté miesto);
 • Kalanchoe komprimujte (opláchnite listy rastliny, jemne zamiešajte v mixéri, vložte zemiakovú kašu do gázového dresu alebo filmu a pripevnite k lakťu);
 • tinktúra na mletie a obklad z žlče (2 polievkové lyžice alkoholu, 250 g liečebnej žlče, 2 listy aloe, 40 ml extraktu z gaštanu konského - rozomelieť a zmiešať všetky ingrediencie, nechať 7 dní v chlade).

Pozor! Pred liečením burzitídy lakťového kĺbu doma pomocou ľudových liekov by ste sa mali uistiť, že nedochádza k infekcii. Ak to chcete urobiť, musíte navštíviť lekársku kanceláriu.

prevencia

Aby sa predišlo prípadom zápalu synoviálnej membrány kosti, je dôležité dodržiavať jednoduché odporúčania:

 • oblečte sa podľa počasia, vyhnite sa podchladeniu;
 • dávajte záťaž na chrbticu a lakte, nepreťažujte ich;
 • pred športovaním sa zahrejte;
 • ak je vaša profesia spojená s monotónnou prácou s rukami, nezabudnite si oddýchnuť a natiahnuť predlaktie jednoduchou gymnastikou (ako to urobiť, čítajte tu);
 • uistite sa, že všetky potrebné výživné látky pre stavbu kostí a chrupavkového tkaniva vstupujú do tela;
 • vyhnúť sa zraneniam a opraviť sa už stalo včas;
 • dodržiavať odporúčania lekára týkajúce sa iných chorôb ovplyvňujúcich funkciu ODE;
 • v prípade zranenia a prvých príznakov zápalu sa poraďte s lekárom včas.

Pozornosť pre seba vám poskytne zdravie po mnoho nasledujúcich rokov.!

záver

Zdravie kĺbov je kľúčom k dobrým životným podmienkam a vysokej kvalite života. Znaky zápalu môžu byť znížená pohyblivosť, opuch a bolesť. Príčinou je mechanické poškodenie alebo infekcia..

Zistenie príčiny a predpísanie účinnej liečby pomôže chirurgovi alebo ortopédovi. Prorastanie je neprijateľné, pretože burzitída je schopná postupovať a spôsobiť veľa problémov pri neskorej liečbe.

Burzitída lakťa: prečo sa objaví choroba, aké je nebezpečenstvo a ako sa má liečiť

Kód ICD-10: M70.2 (burzitída ulnárneho procesu), M70.3 (iná burzitída lakťového kĺbu)

Burzitída lakťa je pomerne časté ochorenie charakterizované zápalom v kĺbovom vaku lakťa.

Lakťový kĺb je komplexný anatomický kĺb, v ktorom sú tri synoviálne vaky: brachiocefalický, ulnárny subkutánny, ulnársky medzikus.

Spoločný vak alebo bursa je vo vnútri naplnený synoviou, to znamená bunkami, ktoré vylučujú kĺbovú (synoviálnu) tekutinu. Slúži ako mazivo, ktoré zabraňuje opotrebovaniu kĺbových povrchov. V burze sa niekedy objaví zápal, objavia sa bolesti a iné príznaky.

Prečo sa vyvinie burzitída lakťa??

Lokálna burzitída alebo ulnárna burzitída sa nazýva aj koleno študenta, pretože choroba sa najčastejšie vyvíja u ľudí, ktorých profesionálna činnosť úzko súvisí so zameraním na lakte..

 • Kĺbový výron, ich pravidelné preťaženie.
 • Poranenia lakťa, blízke šľachy a periartikulárna taška.
 • Artritída a dna, ktoré spôsobujú zápal a ovplyvňujú periartikulárne vaky.
 • Mechanické poškodenie kože v lakťa.
 • Penetrácia mikróbov do synoviálneho vaku lakťa lymfou alebo krvným tokom.
 • Neustále hľadajte lakte v rovnakej polohe.
 • Porušenie metabolických procesov v tele.
 • Autoimunitné ochorenia.

Druhy ulnarskej burzitídy

Existuje niekoľko druhov ulnarovej burzitídy.

hnisavý

Infekčná alebo hnisavá burzitída lakťového kĺbu sa vyskytuje z dôvodu prenikania hnisavých mikróbov z hnisavých ložísk lymfatickými uzlinami alebo krvou do synoviálneho vaku..

Pri neustálom podráždení synoviálneho vaku v lokte sa v ňom začína hromadiť hlienovitý exsudát a prienik infekcie vedie k premene serózneho exsudátu na purulent. Pacient sleduje sčervenanie kože v lakte, horúčku, obmedzenie pohyblivosti končatín.

Akútna burzitída

Prejavuje sa ako silná bolesť, ktorú zhoršujú pohyby. V zapálenej oblasti je cítiť bod bolesti, ktorého dotyk vedie k šíreniu bolesti na celý povrch ramena..

Pri akútnom zápalovom procese lakte výrazne opuchá a bolí. Keď cítite kĺb, kolísanie sa určuje, to znamená, fluktuácia tekutín pri pritláčaní na pokožku lakťa.

Opakujúci

Chronická (opakujúca sa) burzitída sa prejavuje miernou bolesťou kĺbov, ktorá trvá dlho. Kĺb nie je obmedzený v pohybe, nádor nie je viditeľný a nie je cítený, ale keď ho cítite, môžete nájsť hustú formáciu..

Opakovaná burzitída sa vyskytuje v dôsledku reinfekcie poškodených oblastí. Akékoľvek poškodenie vyvoláva zhoršenie patológie.

Posttraumatická burzitída

Ochorenie sa vyvíja s profesionálnym zaťažením lakťového kĺbu. Po traume sa zvyčajne vyskytuje infekcia burzy streptokokom, stafylokokom a inými patogénnymi organizmami..

Ak ignorujete posttraumatickú burzitídu, prejde do hnisavého stavu, potom do štádia exacerbácie a spôsobí akútnu burzitídu lakťového kĺbu..

Podľa povahy tekutiny, ktorá sa hromadí v burse, rozlišujú:

 1. Vážna burzitída, ktorá sa považuje za pomerne ľahkú a bezpečnú. Tekutina má sérovú konzistenciu..
 2. Hemoragické, keď sa tekutina hromadí v dutine synoviálneho vaku spolu s krvou.
 3. Hnisavý, v ktorom sa v dôsledku zanedbania prípadu v burse tvorí hnis. Tento druh sa považuje za nebezpečný, pretože môže viesť k sepsii a amputácii končatiny..

Príznaky choroby

Opuch lakťa

Vyskytuje sa náhle. Na začiatku edém nezasahuje do normálneho života a mobility končatín. Ak však tento príznak ignorujete, opuch sa bude postupne vyvíjať a choroba prejde do akútneho štádia.

Zvýšenie teploty

Ak teplota stúpa súčasne s opuchom lakťa, potom to znamená zápalový proces, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom.

Bolesť kĺbov a zmena tvaru

Symptómy bolesti v lakťovom kĺbe by sa mali riešiť, ak sa objavili náhle, a to bez zjavného dôvodu. Podľa dodatočného príznaku, ako je napríklad pocit transfúzie tekutín vo vnútri kĺbu počas flexie a predĺženia lakťa, je tiež možné pochopiť, že sa vyvíja zápal burzy..

diagnostika

Pred liečbou burzitídy lakťového kĺbu sa uskutoční vyšetrenie ortopedicko-traumatológom, ktoré môže ľahko určiť chorobu a jej príčiny. Ak však neexistuje presná istota, vykonávajú sa tieto štúdie:

 • röntgenový Určenie zápalovej tekutiny v burke lakťa;
 • ultrazvuk Pomáha určiť, koľko tekutiny sa nahromadilo v lakťovom kĺbe, umožňuje vykonať presnú diagnostiku a vyriešiť otázku potreby chirurgického zákroku;
 • MRI Používa sa zriedka, v prípade, že potrebujete poznať mieru zanedbania choroby.

liečba

Závisí to od štádia vývoja choroby..

Imobilizácia lakťa

V počiatočnej fáze ulnarovej burzitídy je potrebné poskytnúť ramene úplný odpočinok. Upevňovací obväz aplikujte priamo na lakť, ale nie príliš tesný, aby nedošlo k narušeniu krvného obehu. To sa dá urobiť doma. Je potrebné, aby rameno bolo v rovnakej polohe ako zlomenina.

Lieky (tablety, masti, injekcie)

Burzitída lakťa je liečená liekmi proti bolesti a protizápalovými liekmi. Používajú sa gély a masti, napríklad diklofenak, voltarén, dimexid, indometacín..

V akútnej fáze alebo v chronickej forme burzitídy sa predpisujú antibiotiká a protizápalové lieky na zmiernenie príznakov bolesti a zmiernenie zápalu. Ibuprofen, Movalis, Dicloberl, Diclofenac sa predpisuje perorálne vo forme tabliet.

Použité injekcie liekov, ktoré majú analgetický, absorbovateľný a protizápalový účinok. Predpíšte liečbu kortikosteroidmi. Pomáha to odstraňovať zápal, znižuje množstvo tekutiny v synoviálnom vaku..

Ak je diagnostikovaná hemoragická alebo hnisavá burzitída lakťového kĺbu, predpisuje sa antibiotická liečba. Predpíšte širokú škálu antibiotík zo skupiny makrolidov, penicilínov, cefalosporínov. Sú to ampicilín, Cefix, Fromilid, Cefazolin. Antibiotiká sa používajú ako tablety aj ako injekcie..

Dimexid sa najčastejšie používa ako primárny agens. Zriedi sa vo vriacej vode v pomere 1: 4. Vo výslednom roztoku sa bavlnená látka navlhčí a nanesie na lakť. Zahrejte polyetylénom a vlnenou handričkou.

Dimexide sa používa na kompresiu, zriedený v pomere 1: 1. Tento liek má však veľa kontraindikácií a môže poškodiť telo. Dimexid novokain môžete riediť v pomere 1: 3.

Kompresiu nemožno udržiavať dlhšie ako 40 minút. Ak existuje pocit pálenia, musí sa odstrániť. Kurz nie je dlhší ako 10 dní. Niekedy sa Dimexide používa ako vodič antibiotík. Potom sa do jeho vodného roztoku nalejú suché antibiotiká a nanesú sa na pokožku.

Dimexide má schopnosť čerpať hnis z povrchu rany a je ideálny na počiatočné ošetrenie burzitídy doma. Ľahko preniká cez tkanivo a krv cez neporušenú pokožku..

Dimexid je univerzálne rozpúšťadlo, zvyšuje priechod mnohých liekov, má protizápalové, antimikrobiálne účinky. Dimexid aktivuje antibiotiká a urýchľuje proces hojenia.

fyzioterapia

Počas remisie je predpísaná fyzioterapia. Zahŕňa: ultrazvuk, akupresúru, akupunktúru, balneoterapiu, UHF, magnetoterapiu, parafín, ozokerit, fonoforézu s hydrokortizónom. Fyzioterapia pomáha eliminovať zápal, zlepšuje metabolické procesy v burze.
"alt =" ">

Chirurgické ošetrenie

Ak je burzitída akútna, hnisavá, chronická, vyžaduje sa chirurgický zákrok. Existuje niekoľko druhov operácií.

pichnutie

Počas operácie sa synoviálny vak rozreže, očistí od hnisu, premyje soľankou. Potom sa ošetria antiseptickými činidlami, injikujú sa antibakteriálne injekcie pod kožu a prišijú sa rany.

kanalizácie

Aplikovaný pri komplexnej burzitíde. Otvorte dutinu burzy a vyprázdnite ju pomocou skúmavky. Nechajte drenáž, kým nezmizne zápal kĺbov.

Bursectomy

Táto operácia spočíva v vyrezaní ulnar burzy s následnou aplikáciou pneumatiky, aby sa zabezpečil zvyšok kĺbu.
Táto operácia umožňuje najúčinnejšie liečiť burzitídu lakťa. Konzervatívna liečba je účinná pri neinfekčnej burzitíde.

Ľudové lieky

Ako doplnková liečba je vhodná domáca liečba ľudovými liekmi. Ľudové lieky nedokážu vyliečiť ulnar burzitídu, ale pomáhajú eliminovať niektoré príčiny a príznaky choroby..

Kapustový list

Žily sa odrežú z listov kapusty, list sa odreže, až kým sa neobjaví šťava. Potom sa fólia nanesie na koleno a izoluje sa. Každé 4 hodiny musíte list vymeniť za čerstvý.

Stlačiť tuk

Doma sa chorá končatina dusí a do nej sa zabalí kus nesoleného tuku. Nechajte komprimovať cez noc. Tuk pomáha upokojovať bolesť, zmierňuje zápaly vďaka schopnosti odvádzať toxíny. Použitie kompresie je možné do 2 týždňov.

Včelárske výrobky

Symptómy choroby môžete odstrániť doma pomocou alkoholovej tinktúry propolisu alebo masti na jej základe. Je potrebné navlhčiť čistú bavlnenú handričku, položiť ju na lakeť pacienta a zabaliť ju teplou vlnou.
"alt =" ">
Pri včasnej liečbe sa bolesti v lakťoch znížia o 3, maximálne 6 týždňov. Ak sa operácia vykonala, funkčnosť kĺbu sa obnoví niekoľko týždňov po operácii. Po operácii sa v priebehu roka môže vytvoriť jazva..

Kľúčom k rýchlemu uzdraveniu je preto včasné zistenie príčin a príznakov choroby a odvolanie sa na odborníka.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza bedrovej chrbtice je dnes veľmi častým ochorením. Charakteristickými črtami choroby sú dystrofické a degeneratívne odchýlky na medzistavcových platničkách.
Preto je otázkou, či je možné uvoľniť pupok u dospelého, takže pobaví lekárov a ľudí, ktorí tejto téme rozumejú. Tento spoločný výraz sa datoval od staroveku, ale aj v staroveku to znamenalo výskyt prietrže.
Obdobie zotavenia po každom chirurgickom zákroku vyžaduje, aby bol pacient mimoriadne obozretný o svoje zdravie. Čo robiť, ak sa naliehavo potrebujete vrátiť do svojho zvyčajného života a lekári vo väčšine prípadov vám nedovolia tráviť veľa času ľahnutím.