loader

Hlavná

Žalúdok

Ulnarská burzitída

Zápalové procesy, ktoré sa aktívne vyvíjajú v ulnárnom procese, sa nazývajú jeden termín „burzitída lakťového kĺbu“. Akékoľvek, dokonca aj najmenšie poškodenie, môže vyvolať vývoj takej choroby, ktorá si vyžaduje dlhodobú liečbu. Rana, ktorá sa následne vyvíja, bolí na dlhú dobu a môže spôsobiť, že život človeka bude neznesiteľný. Musíte vedieť, aké faktory ovplyvňujú vývoj problému a aké metódy sa môžu choroby zbaviť, kým nezíska chronickú formu, a tiež čo robiť, ak sa patológia už začala vyvíjať..

Aké sú znaky burzitídy lakťového kĺbu?

Príčiny patológie

Bursa je škrupina vytvorená zo spojivového tkaniva, ktorá chráni kĺby pred predčasným opotrebením a vyživuje chrupavku, pričom synoviálna tekutina je vo vnútornej dutine. Povaha patológie závisí predovšetkým od zloženia tekutiny, ktorá je obsiahnutá vo vrecku. Tento problém sa prejavuje tvorbou opuchov a sčervenaním v oblasti burzy. Táto oblasť spôsobuje bolesť, ktorá môže spôsobiť zvýšenie teploty ľudského tela..

Príčiny burzitídy môžu byť v nasledujúcich faktoroch:

 • rôzne druhy zranení a poškodení ľavého kĺbu;
 • artritída rôzneho stupňa;
 • diabetes;
 • znížená imunita;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • autoimunitné patológie;
 • nekontrolované lieky;
 • metabolické poruchy.
Späť na obsah

odrody

V závislosti od charakteru priebehu choroby sa delia na tieto typy:

Názov formuláracharakteristický
chronickýPalpácia vaku je hmatateľná, bez opuchu
Žiadne spoločné obmedzenia mobility
Bolesť lakťa po dlhú dobu
ostrýVšeobecná intoxikácia tela
Bolesť pri pohybe
Telesná teplota stúpa na kritickú úroveň
OpakujúciObjavuje sa kvôli reinfekcii alebo poškodeniu.
Prejavy sú podobné ako v akútnej forme
Patogénne baktérie prítomné v kĺbovom vaku

Len špecialista môže presne určiť formu choroby po vyšetrení a absolvovaní testov.

Okrem toho odborníci klasifikujú patológiu do nasledujúcich typov:

vyhliadkacharakteristický
hemoragickéSynoviálna tekutina obsahuje krvné častice
posttraumatickáVyvíja sa po zranení
Často sa vyvíja uprostred operácie
Liečba zahŕňa protizápalové lieky.
sérovýSynoviálna tekutina pripomína sérum
Charakteristická je prítomnosť mierneho opuchu
Rýchlo liečiteľné
hnisavýV kĺbovej tekutine sa nachádzajú baktérie a vírusy, objaví sa hnis
Späť na obsah

Hlavné príznaky

Po nejakú dobu sa choroba nijako neprejavuje, ale potom sa objavujú jasné príznaky burzitídy:

 • rozvoj opuchu (bez bolesti a obmedzenia pohyblivosti končatiny);
 • nedostatok chuti do jedla;
 • bolesť v lakťovom kĺbe;
 • lymfatické uzliny sú zväčšené;
 • začervenanie a výskyt hnisu z lakťa;
 • celková slabosť celého organizmu;
 • únava a apatia.
Späť na obsah

Čo je nebezpečná burzitída?

Ak nevyliečite traumatickú burzitídu lakťa, problém sa môže vyvinúť na chronickú formu so získaním nasledujúcich komplikácií:

 • Vývoj hnisavého zápalového procesu. V tomto prípade teplota tela pacienta prudko stúpa až na vysokú úroveň až 40 stupňov, infekcia prechádza do susedných miest tkanív s vývojom gangrény. Podobná chronická burzitída lakťa je nebezpečná pre sepsu a smrť pacienta.
 • Tvorba podkožného a svalového hlienu.
 • Vývoj lymfadenitídy spôsobenej zápalovými formáciami v lymfatických uzlinách.
Späť na obsah

Ako diagnostikovať?

Nie je ťažké diagnostikovať posttraumatickú burzitídu ulnárneho procesu. Ortopedický lekár vyšetrí pacienta na prítomnosť serózneho, hemoragického alebo hnisavého ochorenia. Z tohto dôvodu sa konajú tieto podujatia:

 • Osobné vyšetrenie pacienta - podobná patológia nespôsobuje ťažkosti pri diagnostike.
 • Punkcia kĺbov - je predpísaná v prípade, keď odborník nemôže určiť, čo spôsobilo ochorenie - zápal alebo infekcia. Kĺbová tekutina sa odosiela do laboratória, kde sa v budúcnosti určí charakter buniek, ako aj reakcia na antibiotiká a protizápalové lieky..
 • Röntgenové vyšetrenie - vykonáva sa s cieľom vylúčiť tvorbu osteofytov v kostnom procese.
Späť na obsah

Najúčinnejšia liečba

Liečba burzitídy sa vykonáva po absolvovaní všetkých nevyhnutných testov, keď lekár môže s istotou povedať, čo presne spôsobilo vývoj patológie. Patológia sa lieči komplexne. Na zastavenie zápalu kĺbového vaku lakťového kĺbu je potrebné splniť všetky požiadavky odborníka: vezmite si potrebné lieky, liečte pomocou fyzioterapie, v závažných prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok.

Liečba drogami

Protizápalové lieky sa používajú na odstránenie symptómov patológie. Aby sa vylúčila akútna burzitída lakťového kĺbu, pacientovi sa aplikuje tesný obväz, na pacienta sa nanesie náplasť a poskytne sa úplný odpočinok. Ak bolesť kĺbov bolí, odporúča sa použiť nasledujúce osvedčené masti:

 • Voltaren;
 • diclofenac
 • Finalgon.

V extrémnych prípadoch, keď existujú pochybnosti o liečebnom pláne, pacienti dostávajú synoviálne vpichy.

Keď hnis začne vystupovať z diery (tzv. Fistula), terapia je už v nemocnici pod dohľadom odborníkov. Je predpísaný kurz antibiotík, antispasmodík. Pri ťažkých formách ochorenia a pri pretrvávajúcej bolesti sa vykonáva drenáž a pitva burzy. Zápal lakťového kĺbu vyvoláva komplikácie, ktoré sú mimoriadne nepredvídateľné a nebezpečné, takže by ste nemali dovoliť, aby sa prvé príznaky stratili samy od seba, pretože v závažných prípadoch môže ulnárna burzitída stáť život človeka.

Liečivé recepty

Dôrazne sa neodporúča liečiť hemoragickú burzitídu kĺbov samostatne a bez konzultácie so špecialistom, pretože alternatívna medicína nezruší tradičnú liečbu. Takéto metódy môžu zmierniť bolesť, ale problém nevyriešia. Medzi najúčinnejšie prostriedky v boji proti symptómom sa používajú tieto recepty:

 • infúzia alkoholu na báze propolisu;
 • domáca masť založená na aloe vera a mede;
 • fialové kvety vytvoriť komprimáciu;
 • zahriaty cukor - vložený do vrecka alebo zabalený do tkaniva a aplikovaný na zapálenú oblasť.
Späť na obsah

Operácia burzitídy

V prípadoch, keď lekárske ošetrenie burzitídy lakťového kĺbu nevyrieši všetky prejavy problému, je chirurgická odstránenie kľúčovou možnosťou liečby. Typickou indikáciou pre operáciu je prítomnosť hemoragického, serózneho alebo opakujúceho sa vývoja choroby. Lekári sa postupne vzdúvajú používania metódy, ako je burzektómia, pri ktorej sa vykonáva závažná traumatická intervencia a mobilita končatín je na dlhú dobu obmedzená. Jemnejšou metódou je štiepanie okolo miesta zápalu špeciálnym liekom a nasávanie tekutiny pomocou silnej ihly. Po operácii na lakťovom kĺbe sa aplikuje obväz, nevykonáva sa excízia vo veľkom meradle, takže hojenie je omnoho rýchlejšie.

fyzioterapia

Fyzioterapeut tiež lieči burzitídu kíbu pomocou špeciálnych metód. Tieto postupy je potrebné predpísať počas obdobia pretrvávajúcej remisie so súhlasom ošetrujúceho lekára. Na zmiernenie opuchov a odstránenie bolesti:

 • studené aplikácie;
 • vystavenie teplu;
 • elektroforéza;
 • ultrazvuková expozícia;
 • Terapia UHF.

Pri poranení lakťového kĺbu sa odporúča ihneď použiť nachladnutie, aby sa predišlo riziku vzniku takejto patológie.

Ďalšie možnosti

Medzi hlavné metódy liečby lakťového vaku patria protizápalové lieky, použitie alternatívnych receptov a chirurgický zákrok. Ako alternatívnu pomôcku môžete použiť lieky, ktorých pôsobenie je zamerané na posilnenie ochranných vlastností tela. Na odstránenie burzitídy lakťového kĺbu sa predpisuje komplex liekov, ktoré zahŕňajú imunostimulačné látky, vitamíny.

prevencia

Dôsledky burzitídy lakťového kĺbu sú nebezpečné s mnohými komplikáciami, medzi ktorými je najnebezpečnejší absces. Ak chcete zabrániť tejto chorobe, musíte dodržať nasledujúce želania: aby ste predišli zraneniam pohyblivých kĺbov, včasnej liečbe modrín, porezaní. Prevencia zahŕňa včasné odstránenie zápalových ochorení v tele, poskytuje ochranu lakťového kĺbu, ak je práca spojená s trvalým poškodením miesta..

Burzitída lakte

Burzitída lakťa je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v tkanivách obklopujúcich ulnárny proces. Aby ste pochopili, o čo ide, mali by ste vedieť, že okolo každého kĺbu vrátane lakťa sú synoviálne vaky naplnené malým množstvom tekutiny, ktoré sa v latinčine nazývajú bursa. V normálnom stave zohrávajú rovnakú úlohu ako mazadlá v motore, to znamená, že bránia vzájomnému treniu kĺbov pri pohybe. Preto nie sú zranení v dôsledku prirodzených ľudských činností.

Ak vezmeme do úvahy konkrétne lakťový kĺb, je obklopený tromi burkami:

Každá z nich obsahuje určité množstvo tekutiny, ktorá v normálnom stave plní svoju funkciu, takže pri pohybe rúk človek nepociťuje bolesť. Ale niekedy, z niekoľkých dôvodov, dôjde k zápalu v dutine jedného alebo viacerých synoviálnych vakov naraz, tekutina začne doraziť, jej zloženie sa zmení a lakť je bolestivá. Tento stav sa nazýva burzitída lakťového kĺbu.

Lekári klasifikujú burzitídu podľa niekoľkých parametrov:

V závislosti od miesta (podľa názvu synoviálnych tašiek).

Podľa povahy priebehu zápalu - akútneho, subakútneho alebo chronického typu.

V závislosti od zloženia tekutiny (exsudátu), ktorá sa hromadí v synoviálnom vaku - hnisavý, serózny, vláknitý, hemoragický.

Ak je burzitída spôsobená akýmkoľvek mikroorganizmom, môže sa to nazvať nešpecifické (mikroorganizmy zo skupiny streptoko- a stafylokokov) alebo špecifické (napríklad spôsobené gonokokmi, bledými spirochetami, tuberkulózou alebo syfilitickými baktériami)..

Zápal tohto štrbinovitého útvaru na lakte je pomerne častý jav a je na druhom mieste po zápale ramenného kĺbu..

Príčiny burzitídy lakťového kĺbu

Burzitída lakťa sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov, medzi ktorými je bežné rozlišovať:

Po prvé, ako faktor vedúci k rozvoju burzitídy je artritída akejkoľvek povahy - psoriatická, reumatoidná alebo dnavá. To znamená, že na pozadí akútneho zápalu v samotnej chrupavke alebo v synoviálnom vaku sa začína hromadiť tekutina, čo vedie k vzniku burzitídy..

Burzitída môže byť výsledkom mikrotraumy, ale je to menej časté. Loket je zranený kvôli neustále sa opakujúcim monotónnym pohybom, preto sa táto choroba neoficiálne nazýva „profesionálna“ choroba všetkých ľudí, ktorých aktivita je spojená s podporou lakťa na tvrdom povrchu. Môžu to byť študenti, rytci, šachisti, kreslíri atď. U týchto ľudí je najčastejšie zapálená podkožná taška na lakte, napríklad u tenistov - interosseózny ulnár. Tento rozdiel je spôsobený zvláštnosťou rozloženia zaťaženia na lakte, a tým aj miestom výskytu mikrotraumy..

Burzitída sa niekedy vyskytne niekedy po mechanickom zranení lakťa. V prípade, že osoba zasiahne alebo padá na túto časť tela.

Bursitída sa môže vyskytnúť aj v dôsledku požitia infekcie. Obzvlášť často sa to stáva, keď kožné tkanivo bolo priamo priľahlé k burze a do vnútra sa dostal určitý mikroorganizmus alebo baktéria. Panaritium môže tiež slúžiť ako infekčná príčina burzitídy, keď sú kosti a mäkké tkanivá prstov vystavené akútnemu zápalu. Infekcia sa tiež môže dostať do synoviálneho vaku nie zvonka, ale zvnútra, to znamená, že sa transportuje krvou (hematogénna cesta) a lymfou (lymfogénna cesta)..

Je však veľmi zriedkavé, že dochádza k idiopatickému zápalu synoviálneho vaku, teda k etiologickým príčinám, ktoré zostávajú nejasné..

Medzi rizikové faktory vedúce k zápalu v lakťovom kĺbe patria niektoré chronické choroby, ako je diabetes mellitus. Príčinou hnisania môže byť celkové oslabenie imunitného systému, metabolické poruchy, ako aj užívanie steroidných liekov.

Príznaky burzitídy lakťového kĺbu

Ako hlavné príznaky burzitídy lakťového kĺbu sa zvyčajne rozlišuje:

Výskyt opuchov v príslušnej oblasti. Niekedy sa môže vyskytnúť bez zjavného dôvodu, byť úplne bezbolestný a nezasahovať do voľného pohybu ruky.

Ak opuch necháte bez pozornosti, časom sa stane zreteľnejším, výrazne sa zvýši objem a pociťuje nepríjemný pocit a bolesť..

Okolo lakťa je často sčervenanie kože a jej ostré liatie.

Telesná teplota osoby môže stúpať až do začiatku febrilných stavov. S podobným priebehom burzitídy sa vyskytuje silná bolesť v oblasti ulnáru a celkový stav sa prudko zhoršuje.

Vyskytujú sa sprievodné príznaky intoxikácie, ktoré sa vyznačujú bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, potením, apatiou a stratou chuti do jedla..

Od chvíle, keď sa vak na kĺby zväčší, je pohyb ruky trochu obmedzený, keď sa pokúsite ohnúť ruku, objaví sa bolesť..

Ak budete pokračovať v ignorovaní tohto stavu a necháte burzitídu lakťa bez vhodnej liečby, prejde do hnisavej formy a v mieste zápalu sa objavia fistuly vystupujúce smerom von a subkutánny flegmon..

Opuchnuté lymfatické uzliny.

V závislosti od formy burzitídy sa sprievodné príznaky tiež líšia:

Akútny závažný zápal synoviálneho vaku sa vyznačuje opuchom, miernou bolesťou a zvýšením teploty kože v oblasti opuchu. Všeobecný stav nie je príliš výrazný.

Ak sa serózna burzitída nelieči, potom je možné buď samostatné vymiznutie alebo prechod na chronickú formu. S tým budú bolesti aj počas obdobia exacerbácie naďalej rušiť človeka, najmä pri fyzickej námahe, pohyb lakťa je trochu obmedzený, pri pohmate lekári nájdu kolísavý útvar, ktorý môže byť elastický alebo uvoľnený. Ak burzitída trvá dosť dlho v chronickej forme, je možné zistiť niekoľko pečatí. Chronická burzitída je často náchylná na relaps..

Ak je burzitída hnisavá, potom bolestivé pocity neprestávajú pacienta obťažovať, ťahajú alebo praskajú. Samotný lakť je jasne červená, na dotyk horúca. Celkový stav osoby je porušený.

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, nemali by ste sa pokúsiť diagnostikovať sami seba a ešte viac začať liečbu. Koniec koncov, príznaky burzitídy sú veľmi podobné podobným prejavom artritídy, dny alebo polyartritídy. V každom prípade je potrebná rôzna liečba pomocou rôznych liekov. Preto, ak existuje podozrenie na výskyt burzitídy, oplatí sa loketovať imobilizujúcim obväzom, poskytnúť mu pokoj a ísť na ortopedické oddelenie k príslušnému špecialistovi.

Hnisavá burzitída lakťového kĺbu

Hnisavá burzitída je charakterizovaná tvorbou hnisavého obsahu v kĺbovom vaku lakťa. Jej príčinou sa stali bakteriálne infekcie tejto dutiny..

Hnisavá burzitída lakťa je najčastejšie spôsobená streptokokmi a stafylokokmi, ktoré prenikajú do vaku v dôsledku mechanického poškodenia kože v zodpovedajúcej oblasti. Môže to byť dokonca malý škrabanec alebo oter, ale ak poškodí synoviálny vak, potom takmer v 100% vedie k tvorbe burzitídy, ktorá sa pri absencii špecializovanej liečby časom hnisne. Prítomnosť pustulárnych útvarov na koži v blízkosti lakťového kĺbu alebo priamo na ňom povedie k skorej infekcii a hnisaniu.

Mikrotrauma spôsobená odbornou činnosťou však niekedy môže viesť k hnisavému zápalu.

Príznaky hnisavej burzitídy sú charakteristické pre akýkoľvek zápalový proces, opuch je lokalizovaný na hornej časti lakťa a v závislosti od závažnosti ochorenia môže mať rôzne veľkosti. Bolesť je intenzívna, koža je červená a horúca na dotyk, ľudské telo je oslabené, teplota tela stúpa na vysoké hodnoty.

Ak existuje podozrenie na hnisavú povahu choroby, odoberie sa vzorka pacienta na všeobecnú analýzu a na stanovenie hladiny cukru je nevyhnutný aj zber moču. Ak je to potrebné, lekári môžu predpísať ultrazvukové vyšetrenie a urobiť punkciu, aby určili povahu obsahu, ale spravidla sú také manipulácie zriedka potrebné..

Purulentná burzitída by sa mala odlišovať od podobnej artritídy. Pri poslednom pohybe ruky je takmer nemožné vykonať bolesť, bolesť je cítiť priamo vo vnútri kĺbu.

Na ošetrenie hnisu je potrebný chirurgický zákrok, aby sa hnis dostal von. Potom je vyrezaný povrch ošetrený antiseptikami a je aplikovaný sterilný obväz. Liečenie je často pomalé a vyžaduje sa opätovné otvorenie.

Môžu sa vyskytnúť nasledujúce komplikácie:

Flegmon svaly a podkožné.

Hnisavá artritída, keď je do procesu zapojený celý kĺb.

Zápal lymfatických uzlín alebo kožných vývodov (lymfadenitída a lymfangitída).

Prevencia zahŕňa vylúčenie traumatických situácií a včasné liečenie začiatku zápalového procesu.

Ako liečiť burzitídu lakťa?

Ak burzitída nie je komplikovaná a je výsledkom mierneho modrého podliatia, potom môže ísť sama osebe, s obmedzenou pohyblivosťou v bolesti a aplikáciou studeného obkladu s následným použitím dimexidu ako absorbovateľného činidla..

Vo všetkých ostatných prípadoch sa vyžaduje kvalifikovaná lekárska pomoc. Na úvod lekár predpisuje nesteroidné protizápalové lieky, napríklad ibuprofén v kombinácii s nimesulidom a diklofenakom. Ak je príčinou vzniku zápalu baktéria, sú potrebné antibiotiká. Pri absencii účinku a pri významnej akumulácii tekutiny je potrebná punkcia. S jeho pomocou sa vykonáva tekuté odsávanie, ktoré takmer okamžite pomáha zmierniť príznaky bolesti a významne znižuje tlak na susedné tkanivá. Pri prepichnutí sa v závislosti od indikácie podávajú vo vnútri antibiotiká alebo steroidné lieky na odstránenie zápalu.

Plastická operácia lakťa

Chirurgický zákrok sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď sú všetky vyskúšané a testované metódy neúčinné. Najčastejšie je nutný chirurgický zákrok na opakujúcu sa burzitídu alebo hnisavý hemoragický zápal, ako aj na pretrvávajúci serózny.

Burzektómia je skôr traumatickým zásahom, ktorý následne natrvalo znemožňuje rameno a zbavuje človeka pracovnej schopnosti. Preto lekári vo svojej praxi začali čoraz viac používať nasledujúci, nemenej účinný liečebný režim: prepichujú miesto operácie, potom sa prepichujú pomerne silnou ihlou, ktorá umožňuje odsávanie tekutiny. Potom sa pomocou špeciálnych manipulácií zavedie do burzy katéter, ktorý má na jednom konci stlačenú hrušku. Potom sa postupne narovná a úplne odstráni celý obsah dutiny vaku. Preto nie je potrebná jej globálna excízia a liečenie sa koná vo výrazne krátkom čase.

Burzitída niekedy vyžaduje liečbu, dokonca aj v štádiu remisie. Spôsob liečby určuje lekár, pomerne často a veľmi úspešne aplikuje ultrazvukové vyhrievanie a elektroforézu. Tieto postupy môžu zmierniť kŕče a napätie od chorých svalov. Kryoterapia sa používa na zmiernenie opuchy. Po odstránení hlavných príznakov je možné predpísať masáž a aplikáciu parafínového vosku..

vzdelanie: diplom „Všeobecné lekárstvo“ získal doktorát v roku 2009 na Lekárskej akadémii. I.M.Sechenova. V roku 2012 ukončil postgraduálne štúdium odboru „Traumatológia a ortopédia“ v Mestskej klinickej nemocnici pomenovanej po Vajcia na oddelení traumatológie, ortopédie a chirurgie katastrof.

Burzitída lakte

Zápalové komplikácie, ktoré ovplyvňujú burzu obklopujúcu ulnárny proces, sa nazývajú burzitída lakťového kĺbu. Príčiny takejto choroby môžu byť veľmi rôznorodé, ale ak túto chorobu liečite včas, môžete sa vyhnúť komplikáciám a úplne sa problému zbaviť. Patológia je sprevádzaná charakteristickými príznakmi, ktoré nemožno dlho ignorovať. Liečba ulnárnej burzitídy je riadená traumatológom alebo ortopédom.

Hlavné príčiny prejavov

Burzitída lakťa je charakterizovaná zápalovou komplikáciou lokalizovanou v burze kíbu. S progresiou ochorenia sú okrem kĺbových tkanív ovplyvňované aj susedné štruktúry - svaly, šľachy, väzivá, nervové vlákna. Faktory, ktoré vyvolávajú zápal kĺbového vaku, sú:

 • Zvýšená fyzická aktivita na hornej časti tela. Môže ísť o stálu fyzickú prácu spojenú s nosnosťou a problém je často diagnostikovaný u administratívnych pracovníkov, spravodajcov, ľudí zapojených do atletiky..
 • Poranenia horných končatín: dislokácia, subluxácia, zlomenina.
 • Zápalové komplikácie postupujúce v dôsledku degeneratívnych chorôb, ako sú artróza, artritída, dna.
 • infekcie Ak infekčný patogén vstúpi do rany, nastane zápal a hnisanie kĺbových štruktúr.
 • Vývoj autoimunitných patológií.
 • Prítomnosť špecifických chorôb vyvolaných mikroorganizmami, ako sú gonokoky, tuberkulózny bacil atď..
 • Ťažká intoxikácia tela.
Späť na obsah

Charakteristické príznaky

Na samom začiatku vývoja nie sú príznaky burzitídy pravého alebo ľavého lakťa zvlášť výrazné. V mieste zápalu sa vytvorí malý opuch, ktorý sa postupom času zväčšuje. Osoba sa začne báť bolesti, pri pohybe s končatinou je pozorované nepohodlie. Koža okolo kĺbu sčervená, teplota sa môže lokálne zvýšiť. Stav pacienta sa postupne zhoršuje. Príznaky intoxikácie sa prejavujú:

 • nevoľnosť;
 • bolesť hlavy;
 • strata chuti do jedla;
 • slabosť;
 • ospalosť.

Ak sa choroba nezačne liečiť v tomto štádiu, rana na lakte sa stane objemnejšou, čo významne komplikuje fungovanie končatiny. Zápal lakťového kĺbu môže ísť do zložitej formy, v ktorej sa vytvára hnisavá fistula.

Iné príznaky burzitídy lakťového kĺbu

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od formy patológie:

Menšia bolesť kĺbov môže človeka obťažovať vážnou formou patológie.

 • Závažná burzitída lakťa je charakterizovaná tvorbou opuchov, miesto zápalu je trochu bolestivé, ale celkový stav osoby nie je narušený..
 • Chronická burzitída lakťového kĺbu sa vyvíja, keď bola liečba seróznej formy predčasná. Zároveň sú znaky chronickej formy nejasné, počas obdobia remisie pacienta bude rušiť bolesť spôsobená ťahaním v oblasti kolena. Pri exacerbácii sa príznaky stávajú výraznejšie, vytvára sa niekoľko tesnení, ktoré sú svojou konzistenciou elastické alebo voľné a mäkké..
 • Hnisavú formu sprevádzajú akútne bolestivé príznaky. Opuch neustále rastie, fungovanie kĺbov je narušené, koža v mieste zápalu zčervená, natiahnutá. Hnis sa hromadí v dutine lakťového vaku. Ak nevykonáte včasné odstránenie fistuly, vznikne absces, čo je mimoriadne nebezpečné z dôvodu vysokého rizika otravy krvou..
 • Hemoragická ulnárna burzitída sa často vyskytuje v dôsledku traumy a je sprevádzaná krvácaním do kĺbovej dutiny, v ktorej sa vytvára rozsiahly hematóm. Loket napučí, pri pohmate je cítiť akútnu bolesť. Tento druh patológie často vedie k progresii hnisavej formy, pretože exsudát s krvou je priaznivým prostredím pre vývoj infekcie..
Späť na obsah

Diagnostické postupy

Diagnóza hnisavej, seróznej, hemoragickej alebo traumatickej burzitídy bude úspešná po návšteve traumatológa a po vykonaní všetkých predpísaných diagnostických opatrení. Pri úvodnom vyšetrení sa lekár pokúsi zistiť príčinu vzniku zápalu a tiež uvidí všetky znaky progresie patológie:

V čase prijatia lekár preskúma chorú končatinu a identifikuje príznaky charakteristické pre patológiu.

 • pri tlaku na lakťový kĺb cíti pacient ostrú bolesť;
 • koža v mieste zápalu je horúca a napnutá;
 • v lakte sa vytvára výtok, čím sa zhoršuje fungovanie končatiny.

Po úvodnom vyšetrení sa vykonajú nasledujúce diagnostické opatrenia:

 • Rentgenografie Umožní vám posúdiť stav kĺbových štruktúr lakťa, sledovať tvorbu patologických výrastkov v dutine a tiež určiť spôsob liečby - konzervatívny alebo chirurgický.
 • Punkcia. Povinný postup, ktorým lekár zistí povahu choroby. Extrahovaný exsudát sa vyšetruje v laboratórnych podmienkach, po určení povahy ochorenia lekár vyberie optimálny liečebný režim.
Späť na obsah

Aké ošetrenie je predpísané?

liečenie

Na účinné liečenie chronickej alebo akútnej burzitídy lakťového kĺbu je potrebná komplexná terapia vybraná lekárom. Najskôr sa odporúča imobilizovať končatinu pomocou fixačného prostriedku vo forme ortopedického rozpätia, ortézy a sadry. Niekedy, po niekoľkých dňoch imobilizácie, zápal zmizne a nie je potrebné liečiť špeciálnymi drogami. Na lakť sa odporúča aplikovať protizápalovú náplasť, miesto zápalu namažte pomocou Vishnevského masti, „Finalgon“, „Fastum gel“.

Ak masti nepomáhajú, musíte na zmiernenie zápalu vziať Nimesulid..

Ak však príznaky pretrvávajú, ale nedochádza k zlepšeniam, je predpísaná komplexná terapia, pri ktorej sa používajú tieto skupiny liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Prispieť k zmierneniu zápalových komplikácií, opuchov, bolestivých príznakov:
  • Nise
  • "Nimesil";
  • diclofenac
  • nimesulid.
 • Glukokortikoidy. Používajú sa, keď sú NSAID neúčinné, keď sú zapálené oblasti veľmi bolestivé:
  • Kenalog;
  • prednizolón
  • hydrokortizon.
 • Antibiotiká. Liečba burzitídy lakťového kĺbu purulentnou formou nie je úplná bez vymenovania antibakteriálnych liekov. Patológia sa lieči pomocou takýchto širokospektrálnych činiteľov:
  • "Augmentin";
  • "Solutab";
  • ceftriaxon;
  • levofloxacín;
  • ofloxacín.
Späť na obsah

fyzioterapia

Keď prestane burzitída ulnarského procesu ustupovať a stav pacienta sa vráti do normálu, odporúča sa navštíviť fyzioterapeuta a podstúpiť fyzioterapeutické procedúry. Fyzioterapia pomáha rýchlo obnoviť a normalizovať fungovanie kĺbu. Nasledujúce manipulácie sa ukázali ako účinné:

 • akupunktúra;
 • manuálna masáž;
 • magnetoterapia;
 • elektroforéza;
 • laserová terapia;
 • hirudotherapy;
 • aplikácie ozokeritu;
 • bahenné kúpele.
Späť na obsah

V ktorých situáciách sa nezaobíde bez operácie?

Chirurgická liečba sa najčastejšie vyžaduje u pacientov, u ktorých je diagnostikovaná posttraumatická burzitída lakťového kĺbu s infekciou. Ak sú konzervatívne metódy bezmocné a existuje vysoké riziko vzniku negatívnych dôsledkov, musí sa bezodkladne vykonať operácia. Vykonávajú sa nasledujúce chirurgické zákroky:

Niekedy je potrebné vykonať punkciu artikulácie pacienta.

 • Postup vpichu synoviálneho exsudátu. Vykonáva sa v lokálnej anestézii. Otvorené zapálené synoviálne vaky sa otvoria a ich dutiny sa premyjú antiseptickým roztokom. Po umytí sa do kĺbu zavedú antibiotiká a kortikosteroidy. Punkcia sa vykonáva až do úplného odstránenia hnisu a odstránenia príznakov zápalu..
 • Drenážne frézky. Vykonáva sa v stacionárnych podmienkach, až kým sa pacient necíti lepšie, mal by byť pod dohľadom lekára. Dutina kĺbového vaku sa otvorí a potom sa v burze nainštaluje drenážna trubica. Drenáž je potrebná, až kým nezačnú známky zápalu ustupovať a prestane sa vylučovať hnis..
 • Bursectomy Menovaný v extrémnych prípadoch. Podstatou chirurgického zákroku je úplné odstránenie kĺbového vaku, po ktorom sa na končatinu nanesie sadra alebo dlaha. Po operácii, ak neexistujú žiadne komplikácie, sa tvoria nové synoviálne burzy.
Späť na obsah

Ľudové lieky

Alternatívna medicína ponúka mnoho receptov, ktoré sľubujú vyrovnať sa s burzitídou. Použitie týchto prostriedkov je však opodstatnené po konzultácii s lekárom a po odsúhlasení všetkých dôležitých bodov s ním. Ak neexistujú kontraindikácie, odporúča sa používať také recepty tradičnej medicíny:

Na obklady by sa mala používať propolisová tinktúra.

 • Zemiakové obklady. Lúpame zemiaky, nastrúhajte a vytlačte šťavu. Pridajte 0,5 lžičky k tekutine. med, navlhčite v ňom gázu a pripevnite ju k lakťu 30-40 minút.
 • Stlačiť s propolisom. Navlhčite bavlnenú handričku s propolisovou tinktúrou, v noci pripevnite na boľavé miesto a zohrejte končatinu šatkou.
Späť na obsah

účinky

Ak včas zistíte príčiny vzniku burzitídy lakťového kĺbu, vykonajte primeranú liečbu a dodržujte metódy prevencie, môžete sa vyhnúť negatívnym následkom. V opačnom prípade hrozí riziko vzniku komplikácií osobe:

prevencia

Aby sa zabránilo opätovnému rozvoju ulnarskej burzitídy, odporúča sa chrániť kĺby pred zraneniami, pomliaždeninami, dislokáciami a vyhnúť sa podchladeniu. Ak dôjde k poškodeniu kože, je dôležité včas dezinfikovať antiseptikum. Šport, zdravý životný štýl, správna výživa a udržanie imunity na vysokej úrovni pomôžu predchádzať relapsom a nebezpečným komplikáciám choroby.

Burzitída lakťa: príznaky a účinná liečba doma

So zápalom synoviálneho vaku u akejkoľvek osoby sa celkový stav zhoršuje.

Toto sú prvé príznaky burzitídy. Nachádza sa v oblasti akéhokoľvek kĺbu: bedra, ramena, kolena.

Častejšie sa však u pacientov rôzneho veku diagnostikuje serózna alebo traumatická burzitída lakťového kĺbu: príznaky, príčiny a účinná liečba doma av nemocnici sa v článku budú ďalej skúmať..

Ochorenie je dosť závažné, a preto je lepšie zastaviť zápalový proces v počiatočnej fáze. Dôsledky a komplikácie sú celkom nepredvídateľné..

Potrebujete vedieť, ako sa správne lieči burzitída lakťového kĺbu, s ktorým špecialistom sa môžete poradiť, čo robiť, ak je rameno v zákrute neznesiteľne bolestivé.

Príčiny burzitídy lakťového kĺbu

Poranenie lakťa je pomerne častý jav. Stáva sa to u dospelých a detí. Niektorí nevenujú pozornosť nástupu bolesti, iní zažívajú traumatický šok, nemôžu sa zotaviť na dlhú dobu..

Drobné poškodenie, neúmyselné pohyby, ostré údery môžu spôsobiť zranenia. V dôsledku toho sa vyvinie burzitída lakťového kĺbu, hlavné príznaky a metódy liečby sa ponúkajú na datovanie podľa článku.

Bursitída pravých a ľavých lakťov sa objavuje z rôznych dôvodov. Zápal vakového vrecka, nervov, šliach a svalov nachádzajúcich sa v susedstve sa vyskytuje v dôsledku otrasov, modrín, mikrotraumy, oterov.

Ďalšími rovnako bežnými príčinami posttraumatickej burzitídy lakťa sú:

 1. nájdenie ramena na dlhú dobu vo veľmi nepríjemnej polohe, keď je lakeť napnutý, stlačený alebo spustený z pracovnej plochy;
 2. ukladanie solí v blízkosti kĺbov;
 3. prítomnosť artritídy, cukrovky;
 4. neúspešný pohyb končatiny;
 5. steroidné lieky.

Do rizikovej skupiny patria osoby, ktoré dostávajú zvýšené zaťaženie lakťa: športovci, navrhovatelia, profesionáli v kancelárii.

Mechanizmus vývoja choroby

Ochorenie nazývané burzitída lakťového kĺbu má svoje vlastné charakteristiky výskytu a priebehu.

Existuje zápal kĺbového alebo lakťového vaku, čo je malá kapsula naplnená synoviálnou tekutinou.

Je jej priradená úloha tlmiča nárazov, ktorý chráni periartikulárne tkanivá a kosti pred trením.

Akonáhle sa infekcia dostane do burzy, začína sa zápal. Množstvo synoviálnej tekutiny sa okamžite zvyšuje, jej zloženie sa postupne mení.

Je zrejmé, že lakť je opuchnutá. Bolesť je, zápal kĺbov. Vak sa ďalej rozširuje, napučiava.

Edém sa stane viditeľným. Veľmi skoro sa v zapálenom vaku objaví okrem synoviálnej tekutiny hnisavý hlien alebo krvné zrazeniny..

Pri takýchto príznakoch sa zvyčajne pozoruje prítomnosť burzitídy hemoragického lakťového kĺbu..

Infekcia sprevádza hnisavý proces. Je lokalizovaný nielen v oblasti ľavého alebo pravého lakťa, ale tiež prechádza do susedných tkanív. Hnisavá burzitída lakťového kĺbu je nepredvídateľná, nebezpečná.

Dôsledky sa môžu líšiť:

 • kalcifikácie;
 • nekróza tkaniva;
 • tvorba adhézie.

Na rozdiel od iných chorôb má chronická burzitída lakťa charakteristické rysy:

 1. Na lakte nie je žiaden tuk, takže svaly nie sú chránené. Kolená bolia asi v rovnakom čase, keď sa synoviálna taška zapáli.
 2. Okamžite sú postihnuté tri synoviálne vaky, ale bursa nachádzajúca sa v oblasti procesu ulnáru na povrchu extenzora je viac postihnutá..

Inak má ulnárna burzitída príznaky podobné iným chorobám.

Príznaky burzitídy lakťového kĺbu

Po zistení príčiny burzitídy lakťového kĺbu je potrebné identifikovať jeho príznaky, podľa ktorých sa choroba určuje. Príznaky priamo závisia od typu choroby..

Vážna burzitída je akútna a chronická. Líši sa tým, že tekutina v synoviálnom vaku sa podobá séru, ale exsudát nie je infikovaný..

Jeho príznaky sú výrazné, ale priťahujú malú pozornosť:

 • lakeť je mierne opuchnutá, pri akýchkoľvek pohyboch bolí;
 • opuch sa vyskytuje v oblasti lokalizácie bolesti;
 • teplota mierne stúpa (až na 37,5 °), ale v mieste poškodenia kĺbu je cítiť nával tepla;
 • okolo burzy koža zčervená.

X-ray ukazuje, že nedochádza k vnútornému poškodeniu kĺbov, ale dutina synoviálneho vaku sa výrazne zväčší (až do 10 cm), čo znamená, že dôjde k narušeniu funkcie motora.

Ak sa nelieči, burzitída lakťového kĺbu sa zmení z akútneho serózneho na chronický a príznaky sa stanú menej viditeľnými..

Pozrime sa na to, ako vyzerá akútna hnisavá infikovaná burzitída lakťového kĺbu. Jeho príznaky sú rôzne. Kľúčovým bodom je bolesť pociťovaná aj pri ľahkom dotyku.

 1. prítomnosť výrazného opuchu v dôsledku akumulácie synoviálnej tekutiny;
 2. zväčšuje sa opuch (na kuracie vajce);
 3. šírenie opuchy na susedných tkanivách;
 4. sčervenanie kože v lakte;
 5. pohyb je obmedzený;
 6. teplota stúpne na 39 °;
 7. búšenie cíti vlnenie pri lézii.

Hnis je viditeľný na koži, ak dôjde k zraneniam..

Ak je lakť opuchnutá, zápal lakťového kĺbu pokračuje s burzitídou, liečba by sa mala začať okamžite.

Inak sa objavia nové príznaky: otvorené fistuly, hlien, zhoršenie celkového stavu. Túto chorobu môže úplne vyliečiť iba chirurg.

Punkcia, chirurgický zákrok a dlhodobá rehabilitácia po ukončení liečby.

Akútna hemoragická burzitída je charakterizovaná prítomnosťou krvných buniek v tekutine. Dutina vaku sa zväčšuje, zapáli sa. Objaví sa opuch tkanív.

Ak chcete zastaviť šírenie, musíte urobiť pevný obväz, aby ste spoj opravili. Niekedy je potrebné vrecko okamžite vybrať.

Druhy patológií

Choroba po traumatickej a traumatickej burzitíde lakťových kĺbov je samozrejme z rôznych dôvodov odlišná.

Moderná medicína poskytuje klasifikáciu v niekoľkých oblastiach. Oddelenie sa vykonáva podľa intenzity bolesti, zohľadňujú sa následky a komplikácie.

Povaha kurzu určuje tri formy patológie:

 • Sharp. Hlavným príznakom burzitídy v ulnárnom procese je bolesť. Často teplota stúpa. Na jej pozadí sa pozoruje intoxikácia. Zistilo sa obmedzenie pohybu končatín. Akékoľvek menšie napätia spôsobujú nepohodlie..
 • chronický Bolesť prakticky chýba, ale pravidelne sa prejavujú známky fyzickej slabosti. Lakťová oblasť bolí, nádor je zanedbateľný. Pri pohľade palcom na ohnisko choroby je v burse cítiť tesnenie.
 • Opakujúci. Ak poúrazová burzitída spôsobila modriny lakťa, po ukončení liečby môže dôjsť k infekcii v dôsledku narušenia integrity kože. Do exsudátu vstupujú patogénne mikroorganizmy, začína nové kolo choroby.

Pri rozhodovaní o tom, ako liečiť burzitídu lakťa po stanovení diagnózy, sa musí zvážiť zloženie synoviálnej tekutiny..

V tomto prípade klasifikácia vyzerá takto:

 1. Vážne: v synoviálnom vaku sa vytvára tekutina, ktorá sa podobá konzistencii séra. Tento typ sa vyznačuje miernou bolesťou kĺbov. Pocit nevoľnosti sa prejaví miernym opuchom. Jej farba je svetlo. Ochorenie prechádza pomerne rýchlo s obmedzenou fyzickou aktivitou. Chirurgické ošetrenie sa nevyžaduje. Medicína ponúka množstvo účinných metód liečby vrátane poskytovania ľudových prostriedkov..
 2. Purulent: hnis je detegovaný v rôznych množstvách v zložení kvapaliny. Infikovaná burzitída je spôsobená patogénnymi mikroorganizmami. Pacient sa stáva stálym, niekedy podráždeným v dôsledku neustále pociťovanej bolesti. Je úplne možné vyliečiť, ale budete musieť absolvovať liečebný kurz. Niekedy je potrebné odstrániť infikovanú bursu. Ochorenie je nebezpečné, ale účinne sa lieči. Je potrebné okamžite podstúpiť terapiu, aby sme sa vyrovnali s príznakmi, ktoré sa objavili..
 3. Hemoragické: hlavným príznakom choroby je prítomnosť v krvnej tekutine. Exsudát vyzerá úplne nezvyčajne: ružový odtieň je viditeľný kvôli prítomnosti červených krviniek v ňom. Príčina zranenia.

Medicína často poznamenáva, že burzitída je zmiešaná. V prípade fibrózneho útoku sa nazýva serózne-vláknitý. Môže sa vyvinúť hnisavé hemoragické ochorenie.

Príčinou choroby, keď lakťom opuchne, sa často stáva infekcia.

Rozdelenie sa uskutočňuje dvoma spôsobmi:

 • Nešpecifické: spôsobené stafylokokmi, streptokokmi, inými patogénnymi mikroorganizmami..
 • Špecifické: gonokoky sa stávajú príčinou zápalu synoviálneho vaku, svetlo spirochete.

Diagnóza burzitídy

Po vizuálnom vyšetrení ľavého a pravého lakťa a ich porovnaní, po vypočutí sťažností pacienta, lekár určí ulnarálnu burzitídu, ale liečba liekov alebo chirurgický zákrok bude predpísaný po ďalších štúdiách.

Na objasnenie diagnózy a identifikáciu typu choroby sa navrhuje:

 1. X-ray: odporúča sa identifikovať stav kostného procesu, na ktorom sa môžu vytvárať osteofyty. Na základe výsledkov röntgenového vyšetrenia lekár rozhodne, či sa bude vykonávať operácia alebo liečba drogami.
 2. Punkcia: synoviálna tekutina sa extrahuje z kĺbového vaku punkciou, aby sa preštudovalo jeho zloženie. Punkcia burzitídou sa vykonáva ihlou 18 - 20 G s predĺženým kĺbom. Exsudačná štúdia vykonaná v laboratóriu..

Vykonávajú sa klinické štúdie, aby sa určilo, ako dlho zápal trvá, aký zápal má..

 • krv z prsta na leukocytózu a zvýšenie ESR;
 • krv zo žily na sérologické testovanie na antigén.

Ak predpísané lekárske vyšetrenie nestačí, predpísajú sa ultrazvuk, MRI a CT.

Liečba burzitídy lakťového kĺbu

Do akej miery a ako liečiť ulnarálnu burzitídu rozhoduje iba lekár, ktorý dostal výsledky všetkých predpísaných štúdií a ktorý vyšetril pacienta.

Ak je koleno opuchnuté, je predpísané obmedzenie fyzickej aktivity. Telesná výchova sa nevykonáva, ale fixačné obväzy budú účinné.

Pri silnej bolesti môžete aplikovať obklady pomocou liekov proti bolesti, lakte lakte namažte gélmi. Ak sa pacientovi okamžite predpisujú antibiotiká, je možné zabrániť infekcii a komplikáciám.

Kurz trvá, kým nedôjde k uzdraveniu. Po odhalení hnisavej alebo hemoragickej burzitídy lakťového kĺbu sa chirurg rozhodne, ako účinne liečiť. Bude potrebné extrahovať exsudát z lakťového vaku.

Najskôr bol priradený röntgen, potom vpich. Lekár rozhodne, kde má vykonať vpich. Za sterilných podmienok sa do vaku vloží ihla na extrakciu tekutiny. Pociťuje sa nepríjemná bolesť, ale po dokončení manipulácie zmizne.

Aby sa predišlo komplikáciám, odporúča sa rehabilitácia a liečba drogami:

 1. zavedený do tašky Kenalog;
 2. topicky predpísané masti Ibuprofen, Voltaren;
 3. odporúča sa fyzioterapia.

Operácia je predpísaná na ulnarálnu burzitídu, keď je konzervatívna liečba nekompromisná. Zvyčajne sa uchyľujú k takejto radikálnej metóde, keď punkcia, zotavenie lieku je neúčinné, choroba sa opakuje.

Operácia pomáha zastaviť chorobu, zabrániť šíreniu hnisu do susedných tkanív a posunúť sa mimo slepého čreva.

Chirurgický zákrok je dvoch typov:

 • excízia časti postihnutej burzy;
 • úplné odstránenie synoviálneho vaku lekárom.

O tom, aký chirurgický zákrok je lepšie zvoliť, rozhodne lekár. Ihneď po zákroku je potrebná dlhá rehabilitácia. Môže byť predpísaná fyzioterapia..

záver

Tento článok je iba príbehom o ochorení kĺbov. Nenahrádza cestu k lekárovi a nenahrádza uzdravovaciu funkciu..

Načítajte svoje informácie vo svojej pamäti a nezabudnite navštíviť špecialistu. Pamätajte, že burzitída sama o sebe nezmizne.

Je to nebezpečné, preto ho môže úplne vyliečiť iba špecialista: chirurg, reumatológ, chiropraktik, ortopéd.

Ako dlho zotavenie vydrží, závisí od správania pacienta, správne zvolených metód. Rehabilitácia urýchli proces obnovy.

Ulnarská burzitída

Burzitída lakťa je zápal povrchovej sliznice ulnarného procesu. V opačnom prípade sa nazýva „minerálny lakeť“ alebo „študentský lakeť“. Môže byť infikovaný a aseptický, akútny a chronický.

V oblasti lakťového kĺbu sú umiestnené tri sliznice: jeden povrchový vak - v oblasti ulnárneho procesu, druhý - medzi šľachou tricepsového svalu a zadnou časťou kĺbovej kapsuly a tretí (intrakraniálny) sa nachádza v hrúbke šliach m. triceps.

U detí mladších ako 7 rokov neexistuje vak na sliznicu, objavuje sa vo veku 7-10 rokov a je často jednostranný (na dominantnej ruke). Potom, ako človek rastie, zvyšuje sa jeho veľkosť. Normálne je predná stena vaku pevne spojená s kosťou, ale po prvom zápale sa môže oddeliť od kosti a zostať v budúcnosti oddelená..

Klasifikácia burzitídy

 • Lokalizácia: podkožný ulnárny, radiálny, interosseálny lakťový vak.
 • S priebehom: akútny, subakútny, chronický.
 • Podľa povahy zápalovej tekutiny: serózna, hemoragická, fibrínová, hnisavá.
 • „Septická“ burzitída sa vyskytuje v 1/3 prípadov ulnarovej burzitídy. V 10% je infekcia spojená s podávaním steroidov.

Dôvody rozvoja burzitídy

Príčinou ulceróznej burzitídy je často primárna trauma na jeseň. Niektorí pacienti hlásia epizódy dlhodobej kompresie tejto oblasti počas štúdií na stole alebo spojených s konkrétnou prácou (baníci v tvári). Pri reumatoidnej artritíde, dne sa burzitída vyvíja ako reakcia na ukladanie solí v synoviálnom vaku..

Infekcia je možná zavedením mikróbov do rany, oderom, abscesom, vrením v lakte.

Príznaky burzitídy

Klinika akútnej burzitídy je dosť výrazná: v oblasti ulnárneho procesu sa vytvára nádor, ktorý niekedy môže dosiahnuť veľkosť veľkého vlašského orecha..

Pohyby kĺbov zvyčajne nie sú veľmi obmedzené. Pri maximálnej flexii cíti pacient určité nepohodlie. Pri absencii zápalu sa koža nad ňou nemení, ale aj pri absencii výrazného zápalu dojem určitého lokálneho zvýšenia teploty kože.

Pri hnisaní sliznice vaku sú zreteľne vyjadrené príznaky zápalu: jasná hyperémia, bolesť na palpácii, výrazný edém šíriaci sa na predlaktie, v zriedkavých prípadoch sa môžu prejaviť infekcie šíriace sa cez lymfatické cievy s rozvojom axilárnej lymfadenitídy..

Pri palpácii sa stanovuje minimálna bolestivosť, konzistencia testov alebo kolísanie. V budúcnosti sú možné dva výsledky: obnovenie alebo prechod akútnej burzitídy na chronické.

Chronická burzitída lakťového kĺbu môže byť výsledkom akútneho procesu a môže sa rozvíjať predovšetkým bez predchádzajúceho akútneho zápalu. V prvom prípade zápal postupne klesá, pokožka získava normálnu farbu, teplota sa normalizuje. Bolesť je znížená, ale pri fyzickej námahe sa obáva. Obmedzenie (nevýznamné) rozsahu uloženého pohybu.

Chronická burzitída sa prejavuje zhrubnutím stien vaku, tvorbou granulátov, priečok, klkov. Husté hrudky pozostávajúce z fibrínu sa často vyskytujú hmatom.

Pri najmenšom poškodení tejto oblasti sa spojí hemoragická zložka, ktorá je provokujúcou príčinou exacerbácie alebo infekcie..

Pri chronickej burzitíde je možné zistiť kostnú ostrohu, osteofyt v oblasti vrcholu ulnarského procesu, čo môže slúžiť ako mechanická príčina, ktorá podporuje zápal, ako aj výsledok tohto zápalu. K infekcii môže dôjsť prostredníctvom rany, odreniny alebo dermatitídy. Existujú rôzne formy osteofytov.

Diagnóza burzitídy

Podozrenie na nešpecifickú a špecifickú burzitídu je indikáciou punkcie burzy, po ktorej nasleduje vyšetrenie punktu. Pri punkcii v drvivej väčšine akútnych prípadov je možné získať viskóznu tekutinu s hemoragickou zložkou..

Mikroskopické vyšetrenie odhalilo vysoké percento (až 80%) monocytov a malé množstvo leukocytov a červených krviniek. Pri hnisavých procesoch sa stanoví citlivosť vybraných patogénov na antibiotiká.

Pri špecifickom zápale sa vykonávajú špeciálne sérologické a bakteriologické štúdie. Ak existuje podozrenie na špecifickú burzitídu, pacient je odoslaný na konzultáciu s venereológom alebo špecialistom na TBC.

Ak je podozrenie na dnu, je predpísaná konzultácia s reumatológom.

V pochybných prípadoch sa vykoná MRI kĺbov.

Liečba ulnar burzitídy

Liečba akútnej burzitídy: na lakťový kĺb sa aplikuje tesný obväz, predpisujú sa protizápalové lieky, odporúča sa aplikácia do kľudu a nachladenie na postihnutú oblasť. V niektorých prípadoch je vykonaná punkcia synoviálneho vaku..

Punkcia sa aplikuje s odstránením obsahu, premytím dutiny antiseptikami a zavedením 1 ml Gordoxu alebo 20 jednotiek. predĺžené kortikosteroidy. Sľubné je zavedenie hormonálnych liekov, ako sú depotný medrol, Kenalog pre primárnu punkciu.

Po 48 hodinách vpichu sa aplikuje tlaková bandáž. Tento postup sa niekedy opakuje 2 - 3 krát. Pri prvej návšteve môžete oddialiť tvorbu punkcie a aplikovať obklad pomocou masti rozpustnej vo vode, pacient je vyšetrovaný každý druhý deň.

V mnohých prípadoch pri opätovnom vyšetrení zmiznú všetky prejavy akútnej neinfikovanej burzitídy.

S rozvojom chronickej burzitídy sa môžu vyskytnúť indikácie pre chirurgickú liečbu. Táto operácia spočíva v starostlivom vyrezaní sliznice vaku.

Pri hnisavej burzitíde sa liečba vykonáva na klinike alebo v chirurgickej nemocnici. V prípade infikovanej burzitídy po evakuácii hnisu podobnej tekutiny, ktorá po zasiatí vedie k vzniku patogénnej flóry (stafylokokový aureus v 94% prípadov) a pod mikroskopom je prebytok polymorfných bunkových leukocytov opakovane premytý antiseptickými a antibiotickými roztokmi a pred odobratím ihly je dutina následne odstránená. Podáva sa 1 g semisyntetických penicilínov.

Pri ťažkom opuchu a hyperémii s horúčkou a najmä pri celulitíde a regionálnej lymfadenitíde je parenterálny priebeh antibakteriálnej liečby predpísaný na 1 týždeň..

Po prepichnutí sa kĺb kontroluje nasledujúci deň a ak je to potrebné, postup sa opakuje až do odstránenia príznakov zápalu. V poslednom čase sa úspešne používali obklady s vo vode rozpustnými masťami (levasín, levomikol, dioxikol), ktoré vymieňali obväzy 2-krát denne..

V prípade infikovanej (hnisavej) burzitídy je vo všetkých prípadoch do komplexu liečby zahrnutá imobilizácia kĺbov (dlaha zadná, dlaha suchého zipsu)..

Rýchly rozvoj artroskopie viedol k použitiu artroskopickej burzektómie. Dobre vykonaná artroskopická burzektómia je účinnejšia a bezpečnejšia ako otvorená chirurgia. Pri takejto operácii sa lakťový vak vyreže a potom sa aplikuje dlaha na znehybnenie kĺbu.

Počas obdobia zotavenia sa v lakte vytvára nový synoviálny vak. Dnes sa burzektómia vykonáva ambulantne alebo v ordinácii lekára. Ak však pacient trpí cukrovkou, lekár odporúča hospitalizáciu bez ohľadu na typ operácie.

Ak sa zistia kryštály kyseliny močovej, môžu sa predpísať antigénové prípravky, ako je alopurinol, artrikor, kolchicín..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako vyzerá burzitída ramenného kĺbu, jeho prvé príznaky a možnosti liečby
Ramenná burzitída je zápal burzy, ktorý sa môže vyskytnúť akútne alebo chronicky. Hlavným znakom je nadmerná tvorba synoviálnej tekutiny, ktorá sa hromadí v burze, vytvára silné opuchy a opuchy kĺbu, zväčšuje sa veľkosť.
Fyzikálna terapia je najlepším prostriedkom prevencie a účinným spôsobom liečby protrúzie (premiestnenie chrbtice), ktorá sa vyskytuje v krčnej chrbtici.
príznakyChoroba v jednoduchej alebo hnisavej forme pokračuje so závažnými klinickými príznakmi. U dospelých sa okolo pupka objaví začervenanie, prsteň začne zvlhnúť.