loader

Hlavná

Žalúdok

Burzitída - príčiny, príznaky a liečba choroby

Neustále mechanické podráždenie alebo trauma môže spôsobiť burzitídu - akútny, subakútny alebo chronický zápal synoviálneho vaku. Hlavnými príznakmi patológie sú horúčka, bolesť, opuch, sčervenanie kože na poškodenom kĺbe. Vykonáva sa konzervatívna liečba, ale charakteristické príznaky chronickej burzitídy sa stávajú základom pre chirurgický zákrok.

Čo je burzitída

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Bursitída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje axilárne, subfasciálne, suché šľachy a subkutánne synoviálne vaky. Častejšie sa diagnostikuje patológia veľkých kĺbov - lakte, ramena, bedra, kolena, členka (chodidla)..

Zápalný proces, ktorý v nich prebieha, vedie k akumulácii exsudátu, k zväčšeniu synoviálnych vakov. To je príčinou akútnych miestnych a systémových príznakov burzitídy.

Patologická klasifikácia

V závislosti od lokalizácie sa rozlišuje ulnar, koleno, bedra a ďalšie typy burzitídy. Ochorenie je tiež klasifikované podľa etiológie zápalového procesu. Je aseptický a vyvíja sa ako výsledok imunitnej reakcie na rozklad tkanív. U pacientov sa často diagnostikuje infekčná burzitída vyvolaná zavedením patogénnych mikroorganizmov, zvyčajne patogénnych baktérií, do kĺbovej dutiny..

Faktor, ktorý je základom klasifikácie burzitídyCharakteristické znaky patológie
Klinický kurzAkútna, subakútna, chronická
Infekčný pôvodca1. Špecifické, vyvolané gonokokmi, svetlým treponémom, brucellou, mycobacterium tuberculosis.

2. Nešpecifické, spôsobené epidermálnymi alebo zlatými stafylokoky, streptokoky, enterokoky

Zloženie patologického exsudátu1. Serózna plazma s malým počtom krviniek.

2. Purulent - produkty rozkladu tkanív, biele krvinky, mikroorganizmy.

3. Hemoragické - tekutina s nečistotami krvi.

4. Fibrinózne - veľké množstvo fibrínu

Príčiny choroby

Hnisavé zápaly (osteomyelitída, preležaniny) alebo dokonca menšie zranenia, napríklad odreniny, poranenia, modriny, vedú k rozvoju akútneho infekčného ochorenia. Patogénne mikroorganizmy môžu prenikať do kĺbových dutín z primárnych zápalových ohnísk. Zvyčajne sú lokalizované v orgánoch dýchacích, tráviacich a genitourinárnych systémov. Nasledujúce patologické stavy sa stávajú predpokladom rozvoja infekčnej burzitídy:

 • znížená imunita;
 • fajčenie, zneužívanie alkoholu,
 • závažné ochorenie obličiek;
 • autoimunitné endokrinné choroby;
 • metabolické poruchy obehového systému.

Hlavnou príčinou chronického zápalu synoviálneho vaku je mechanické podráždenie, často kvôli športu, profesionálnym činnostiam.

Príznaky burzitídy

Charakteristickým klinickým prejavom patológie je vznik bolestivého, obmedzeného, ​​okrúhleho a hustého opuchu. Koža nad ňou zčervená, napučiava, vyhladzuje. Tlak na formovanie sa mierne ohýba a posúva, čo potvrdzuje akumuláciu vo výpotku.

Keď sa zápalový proces zintenzívňuje, telesná teplota stúpa, objavujú sa znaky všeobecnej intoxikácie tela. Bolesť kĺbov sa vyskytuje v pokoji, zosilňuje sa jej flexiou a predlžovaním.

diagnostika

Na diagnostiku vo väčšine prípadov postačuje externé vyšetrenie, anamnestické údaje a opis príznakov pacienta. Pri klinických prejavoch burzitídy je možné maskovať infekčnú, reaktívnu, reumatoidnú artritídu, dnu, deformujúcu osteoartrózu. Na ich diferenciáciu sa uskutočňuje rôntgenové a (alebo) magnetické rezonančné zobrazenie.

Punkcia sa používa na extrakciu vzorky synoviálnej tekutiny. Pri vykonávaní biochemických štúdií sa zisťuje zloženie exsudátu. Zistil sa tiež typ patogénnych mikroorganizmov, ich citlivosť na antibiotiká.

Ako liečiť burzitídu

Uplatňuje sa integrovaný prístup k liečbe akútnych patológií. Vo fáze rehabilitácie používame lieky rôznych klinických a farmakologických skupín, fyzioterapeutické postupy, masáže a cvičenie. Pacientom sa odporúča nosiť elastické obväzy, ktoré mierne obmedzujú pohyb, alebo polotuhé ortézy, ktoré spoľahlivo stabilizujú kĺbové štruktúry..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Chladné obklady sa používajú na riešenie zápalových opuchov - uterák namočený v studenej vode, vrece naplnené kockami ľadu. Aplikujú sa na postihnuté kĺby po dobu 10-15 minút každú hodinu..

lieky

Pri výbere liekov ortopéd alebo traumatológ berie do úvahy druh choroby, jej tvar, štádium priebehu. Na zmiernenie akútnej patológie sa používajú injekčné roztoky, uskutočňuje sa blokáda liekov. Bolestivé pocity strednej a slabej závažnosti je možné odstrániť užívaním tabliet alebo použitím mastí.

Protizápalové a analgetické lieky

Ťažká bolesť sa eliminuje extrakciou pomocou punkcie patologickej tekutiny, umývaním kĺbovej dutiny roztokmi glukokortikoidov, anestetikami a, ak je to potrebné, antibiotikami. Na zníženie závažnosti bolesti sa tiež používajú nesteroidné protizápalové lieky:

S masťami a gélmi sa môžete zbaviť slabého nepohodlia. Sú to Voltaren, Fastum, Arthrosilen, Ibuprofen, Dolgit.

Antibiotická terapia

Na liečenie infekčných patológií sa používajú antibakteriálne, antimikrobiálne lieky vrátane sulfonamidov. Pred získaním výsledkov biochemických štúdií pacienta sa predpisujú širokospektrálne látky:

 • polosyntetické penicilíny chránené kyselinou klavulanovou - Flemoklav, Amoksiklav, Augmentin;
 • cefalosporíny 2 alebo 3 generácií - ceftriaxón, cefazolín, cefotaxím;
 • Makrolidy - klaritromycín, azitromycín.

Po stanovení rezistencie patogénnych baktérií sa upraví liečebný režim. A na konci antibiotickej liečby sa pacientom odporúča absolvovať kurz eubiotík.

Detoxikačná terapia

Patogénne baktérie v procese rastu a aktívnej reprodukcie emitujú do okolitého priestoru veľké toxické látky. Sú prenášané do tela prúdom krvi, čo vyvoláva všeobecnú intoxikáciu. Na odstránenie škodlivých látok lekári odporúčajú piť veľa tekutín - čistú vodu, zeleninové šťavy, ovocné kompoty, bobuľové ovocné nápoje, infúziu šípiek, harmančekový čaj.

Pri ťažkej intoxikácii sa predpisujú pacienti Atoxil, Albumin a na obnovenie rovnováhy voda-soľ - Hydrovit, Regidron.

Posilnenie imunitného systému

Ak sa u pacientov so systémovými zápalovými alebo degeneratívnymi-dystrofickými patológiami často objaví burzitída, potom je potrebné posilniť obranyschopnosť tela. Na zvýšenie imunity sa pacientom odporúča príjem vyvážených komplexov vitamínov a minerálov:

Ďalej je možné predpísať v tukoch rozpustné vitamíny tokoferol, retinol, ergokalciferol. Posilnenie imunity umožňuje používanie liekov so ženšenom, echinaceou, citrónovou trávou.

Fyzioterapeutická liečba

V subakútnom období a vo fáze rehabilitácie sa vykonáva 5 - 10 relácií fyzioterapeutických opatrení. Použitím elektroforézy alebo ultraforoforézy sa roztoky liekov dodávajú priamo do oblasti zápalu. Používajú sa hormóny, anestetiká, chondroprotektory, vitamíny B..

Ak chcete obnoviť všetky funkcie kĺbu, zbaviť sa zvyškovej bolesti umožňuje magnetoterapiu, laserovú terapiu, UHF terapiu. Po zastavení akútneho zápalu sa používajú aplikácie s bischofitom, ozokeritom a parafínom.

Masáže a fyzioterapia

Klasická akupunktúrna, vákuová masáž s burzitídou akejkoľvek lokalizácie je indikovaná na zlepšenie zásobovania poškodených tkanív krvou živinami a kyslíkom. Mechanický účinok na kĺbové štruktúry tiež prispieva k eliminácii produktov rozkladu buniek, toxínov a posilňovaniu svalov..

Podobný terapeutický účinok je charakteristický aj pre pravidelné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky, plávanie, vodný aerobik, pilates, jogu.

Chirurgické zákroky pri liečbe burzitídy

U pacientov s chronickým ochorením sa odporúča chirurgický zákrok. S touto formou patologického priebehu prešiel synoviálny vak ireverzibilnými deštruktívnymi zmenami. Do zápalového procesu boli často zapojené aj ďalšie kĺbové štruktúry - väzivá, šľachy, chrupavkové tkanivá..

Často sa používajú minimálne invazívne metódy chirurgického zákroku. Lekár vyrezáva neinfikovaný synoviálny vak drobnými vpichmi alebo rezmi do kože a mäkkých tkanív..

Liečba diétou

Odborníci na výživu odporúčajú, aby pacienti s burzitídou vylúčili z potravy potraviny s vysokým obsahom tukov a jednoduchých uhľohydrátov vrátane spracovaných potravín, rýchleho občerstvenia a údeného mäsa. Aby ste zabránili vzniku opuchov, mali by ste obmedziť používanie soli, korenia, domácich marinád, omáčok.

Ľudové lieky a recepty

Vo fáze rehabilitácie sa po hlavnej terapii používajú obklady s čerstvými listami lopúcha alebo chrenu na odstránenie slabého nepohodlia. Sú dobre trené, mazané medom, aplikované niekoľko hodín na bolesť kĺbov. Potom sa odstránia zvyšky medu a šťavy, vyživujúci krém sa trie.

Brusnicová šťava vám umožní vyčistiť telo toxínov, odstrániť zvyškový zápal. Šťava sa vytlačí zo pohára čerstvých bobúľ, naleje sa do inej misky. Suchý zvyšok sa naleje do 3 šálok horúcej vody, 5 minút sa nechá zahriať, ochladí sa a filtruje. Vývar zmiešajte so šťavou, pridajte cukor podľa chuti, zoberte 100 ml s jedlom.

Možné komplikácie

Pri absencii lekárskeho zákroku má akútna burzitída rýchlo chronickú formu, ktorá je ťažko konzervatívna. Niekedy sa počas operácie vyskytnú ťažkosti v dôsledku jazvovej degenerácie tkanív kĺbového vaku. Najnebezpečnejšia patológia sprevádzaná hromadením hnisavého výpotku. V tomto prípade je zvýšené riziko vzniku fistuly, rozvoja osteomyelitídy, sepsy..

prevencia

Prevenciou zápalu kĺbového vaku môže byť včasná liečba pustulárnych ochorení, správna liečba rán. Je potrebné vyhnúť sa traumatickým situáciám, vylúčiť zvýšené zaťaženie kĺbov.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Burzitída - čo sú príčiny, príznaky, klasifikácia

V ľudskom tele je asi 160 synoviálnych vakov (frézok) - dutiny s tekutinou vo vnútri, ktoré sú určené na zníženie trenia, absorbujú kĺby. Nachádzajú sa pod fasciou, šlachami, svalmi, kožou v oblasti výčnelkov kostí, ale v každom prípade majú spojenie s kĺbmi. Kvôli zraneniam a mnohým iným dôvodom sa bursa môže zapáliť a potom sa objaví nepríjemné ochorenie - burzitída.

Čo je burzitída?

Burzitída je zápalový proces v synoviálnom vaku, ktorý sa vyskytuje v akútnej a chronickej forme. Ochorenie je sprevádzané zvýšením objemu intraartikulárnej tekutiny, produkciou patologického výpotku so zápalovými prvkami a krvnými bunkami..

Čo je to kĺbová burzitída, najčastejšie to vedia muži do 45 rokov: choroba je diagnostikovaná u silnejšieho pohlavia v 85% prípadov. „Vedenie“ medzi miestami lokalizácie zápalu je obsadené lakťovým kĺbom, ktorý je s najväčšou pravdepodobnosťou zranený a do neho sa dostane infekcia. Príznaky burzitídy sa zisťujú aj pri chronických artikulárnych patológiách, neustále mechanické podráždenie kostí. Atléti často trpia burzitídou - zvyčajne sú postihnuté ich členky, zápästia, boky, kolená.

Vývoj patológie je nasledovný:

 • ako expozícia provokujúcim faktorom sa vyskytuje zápal;
 • krvné cievy sa stávajú priepustnými, plazma sa cez ne potí do burzy;
 • krvné zložky sa rozkladajú, kvapalina sa mení na žltkastý výpotok;
 • priemer spoločného vrecka sa zväčší;
 • vyskytujú sa zvonka viditeľné opuchy a ďalšie príznaky burzitídy.

Príčiny burzitídy

Po zranení sa často vyvíja akútna infekčná burzitída. Toto ochorenie sa vyskytuje, keď infekcia preniká cez ranu, oder: preto trpí lakťový kĺb, pretože pokožka, ktorá ho chráni, je tenká a bursa je ľahko ovplyvnená baktériami. Príčiny infekčnej burzitídy môžu spočívať vo všeobecnom oslabení imunity, keď sa mikróby prenášajú do kĺbu zo vzdialených ohnísk..

Stáva sa to na pozadí:

 • imunodeficiencie;
 • HIV
 • onkologické choroby;
 • chemoterapia, ožarovanie;
 • opakujúce sa infekcie;
 • alkoholizmus.

Infekcie môžu byť špecifické. Zápal kĺbov často sprevádza tuberkulóza, syfilis, kvapavka. Závažné formy ochorenia sa môžu vyvinúť s hnisavým zápalom burzy s preležaninami, osteomyelitídou, varom, erysipelázou. Staphylococcus aureus sa zvyčajne stáva príčinou tohto typu burzitídy..

Príznaky chronickej formy patológie sa často zisťujú u tých, ktorých kĺby sú pravidelne poškodené. Stáva sa to pri tenise („tenisový lakeť“), pri nosení tesných topánok, joggingu (zápal stehennej burzy). Príčiny burzitídy môžu byť spojené aj s inými športmi, posilneným tréningom, fyzickou prácou..

Riziko nákazy chorých ľudí:

 • cukrovka;
 • dna
 • reuma;
 • infekčná artritída.

Klasifikácia typov burzitídy


V závislosti od lokalizácie je burzitída choroby rozdelená do niekoľkých foriem.
Patológia sa môže vzťahovať na tieto kĺby:

 • brachiálna;
 • lakťová;
 • koleno;
 • bedro;
 • pätnej;
 • členku;
 • menej často - na prstoch na nohách.

Infekčné formy patológie sú spôsobené rôznymi patogénmi, podľa tohto príznaku sa vyskytuje burzitída:

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

 • špecifické (jej príznaky sú vyvolané mykobaktériami tuberkulózy, gonokoky, svetlo spirochete, brucella);
 • nešpecifické (príčiny choroby spočívajú v infekcii synoviálnych vakov stafylokokmi, streptokokmi a inými typmi nešpecifických baktérií).

Pri burzitíde sa v postihnutej oblasti môžu vyskytnúť rôzne procesy, niektoré bez riadneho ošetrenia prechádzajú z jednej fázy do druhej.
Klasifikácia burzitídy podľa typu zápalu a exsudátu, ktorá sa objaví, je nasledovná:

 • serózny - tekutina v burze je priehľadná, patológia je vo svojej podstate neinfekčná;
 • hemoragické - v exsudáte je nečistota krvi;
 • hnisavý - najťažšia forma, bursa je vyplnená hnisom;
 • fibrínový - charakteristika špecifických foriem, fibrínový proteín sa začína ukladať vo vnútri synoviálneho vaku;
 • vápenaté - chronická forma vedie k ukladaniu vápnika v burze;
 • početný - v dôsledku hromadenia vápnika sa tvoria kamene (kalcifikácie).

Príznaky patológie a komplikácie

Ak dôjde k akútnej burzitíde, príznaky sú svetlé, spôsobujú veľa nepríjemných pocitov a nemôžu zostať nepovšimnuté. Okolo kolena, lakťa alebo iného kĺbu sa vytvárajú zaoblené opuchy, ktoré sú na dotyk dosť ťažké, zvyčajne do priemeru 10 cm..

Iné príznaky patológie:

 • sčervenanie kože;
 • niektoré opuchy tkanív okolo opuchu;
 • bolesť - ostrá, šklbajúca, streľba, v noci - pulzovanie;
 • vyžarovanie bolesti na končatinu;
 • zvýšený opuch a bolesť pri pokojnom stave.

Miestna teplota tela sa výrazne zvyšuje - niekedy dosahuje 40 stupňov. Ak sa choroba nevylieči v seróznej forme, burzitída môže prejsť do štádia hnisania. Príznaky sa zosilňujú: celkový stav je porušený, človek cíti nevoľnosť, slabosť. Teplota môže stúpnuť na 38 - 39 stupňov, zvýšiť sa lymfatické uzliny, pohyby kĺbov sú obmedzené. Existuje riziko hnisavého hlienu. Liečba liekom v tomto štádiu nie je možná, je nutný chirurgický zákrok. Ak pacient dlhodobo trpí chronickou burzitídou, príznaky sú menej výrazné. Opuch je malý, zvyčajne nie je začervenanie, kĺby sa pohybujú normálne.
Purulentná burzitída bez náležitých opatrení môže spôsobiť infekciu iných orgánov s vývojom fistúl, nekrózy, osteomyelitídy a dokonca sepsy..

Ak sa chronické formy ochorenia nelieči, môžu byť komplikované:

 • hygromic;
 • jazvy a komisárky;
 • vápenateniu
 • chronická zápal šliach.

Stanovenie diagnózy

Pred liečbou burzitídy kíbu je dôležité správne stanoviť diagnózu. Po vyšetrení môže lekár navrhnúť prítomnosť akútnej formy (s ťažkou bolesťou, opuchom, sčervenaním), hnisavým ochorením - v tomto prípade burzitída spôsobuje zvýšenie teploty, syndróm ostrej bolesti. Keďže patológia prejavov je podobná ako u iných problémov s kĺbmi (artritída, synovitída), je dôležitá diferenciálna diagnostika.

Takéto skúšky sú predpísané:

 • Ultrazvuk, rádiografia alebo CT;
 • punkcia synoviálnej tekutiny;
 • bakteriologický exsudát;
 • artroskopia (zvyčajne po zranení);
 • všeobecná analýza krvi.

V chronickej forme patológie sa najčastejšie odporúča CT periartikulárneho vaku, pretože iba inštrumentálna diagnostika pomôže nájsť zdroj chronickej bolesti - adhézie, usadeniny vápnika..

Lieky proti burzitíde

Ako liečiť burzitídu, závisí od jej tvaru.

V akútnej patológii sa okrem liečby drogami prijímajú aj všeobecné opatrenia:

 • čiastočná imobilizácia kĺbov - použitie bandáže, elastického obväzu, dlahy;
 • odstránenie zaťaženia nôh, odpočinok na zníženie trenia burzy;
 • ľadové zábaly na zníženie opuchu.

Akútna kĺbová burzitída infekčnej povahy vyžaduje liečbu antibakteriálnymi liečivami. Finančné prostriedky sa zvyčajne vyberajú na základe analýzy synoviálnej tekutiny. V iných prípadoch sa do kurzu zavádzajú širokospektrálne antibiotiká - ceftriaxón, cefalexín a iné cefalosporíny v tabletách alebo injekciách..

Akútne príznaky, silná bolesť pri burzitíde sa dajú odstrániť protizápalovými liekmi - ibuprofén, ketónal, níza, meloxikam a iné. V štipku sa injekčne podávajú lieky. Liečba burzitídy môže byť lokálna: obaly s Vishnevského masťou sú umiestnené na zápalovú oblasť, aby sa vyriešil opuch..

Pri chronickej burzitíde kĺbov liečba spočíva v použití silnejších protizápalových liekov - kortikosteroidov (Diprospan, Hydrokortizón). Zvyčajne sa vkladajú do burzy pomocou tenkej ihly pod dohľadom ultrazvukového vyšetrenia. To eliminuje bolesť, ďalšie nepríjemné príznaky. Z pravidelných svalových kŕčov sa predpisujú svalové relaxanciá (Midocalm, Sirdalud), činidlá proti dny (Allopurinol) proti ukladaniu solí. Je tiež dôležité stimulovať svoju vlastnú imunitu užívaním komplexov vitamínov, imunomodulátorov.

Iné ošetrenia

Fyzioterapeutická liečba burzitídy je indikovaná v chronickej forme. Zvyčajne predpísaná masáž a manuálna terapia na aktiváciu krvného obehu, odstránenie stagnácie, opuchov, svalového napätia.

Na ten istý účel sa do kurzu zavádzajú tieto postupy:

 • terapia rázovými vlnami;
 • Federálny okres Ural;
 • elektroforéza;
 • parafín a ozokerit;
 • liečivé bahno;
 • vane.

Po odstránení imobilizačných zariadení je dôležité postupne vyvinúť nohu, rameno, pre ktoré sú predpísané fyzioterapeutické cvičenia. Komplex sa vyberá individuálne a trvanie cvičebnej terapie by nemalo byť kratšie ako 3 až 6 mesiacov. Odporúča sa strava, ktorá eliminuje hromadenie solí a pomáha schudnúť. Obmedzte príjem soli, korenených jedál, strukovín a korenín, údeného mäsa a tuku. Silný čaj, káva, alkohol sú tiež škodlivé..

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

V rôznych prípadoch je predpísaná chirurgická liečba burzitídy. Hromadenie vápnika sa počas operácie odstráni, malé sa rozpustí a odstráni sa prepichovacou ihlou. Abscesy sa otvoria, uskutoční sa úplná revízia burzy a kĺbovej dutiny s premytím antiseptikami. Často je potrebné vybrať periartikulárne vrecko, ak sa v ňom začína nekróza tkaniva. Závažnejšou operáciou je osteotómia - zmena polohy kostí, ich upevnenie pomocou kolíkov v požadovanom stave..

Alternatívne metódy liečby môžu slúžiť iba ako podporné opatrenia, odmietnutie tradičných prostriedkov je neprijateľné.

Tu sú niektoré populárne recepty:

 1. Navlhčite obväz tinktúrou propolisu zriedenou vodou 1: 1. Aplikujte vo forme obkladu na léziu jednu hodinu (s chronickou patológiou).
 2. Poraziť kladivom list kapusty, obviazať ho na končatinu (na odstránenie hypostázy).
 3. Vytlačte šťavu z lopúcha a pripravte ju. Podržte 3 hodiny (na bolesť).

Prevencia chorôb

Aby sa predišlo rozvoju choroby, je potrebné predchádzať zraneniam a keď k nim dôjde, je potrebné náležite ošetriť postihnutú oblasť - dezinfikovať rany, škrabance, lepidlo a obviazať končatinu. V prípade plochých nôh je dôležité nosiť špeciálnu obuv, nanášať stielky. Prítomnosť patológií muskuloskeletálneho systému môže tiež spôsobiť burzitídu, takže musíte používať ortézy, obväzy, brať potrebné lieky..

Športovci, robotníci musia vylúčiť vážne preťaženie, nosiť ochranné pomôcky. Predchádzanie problémom pomôže cvičebnej terapii, ako aj chudnutiu, správne vybranej strave. Aby sa predišlo chronickej burzitíde, je potrebné sa včas zbaviť akútnych prejavov, v tomto prípade riziko vzniku adhézií, hnisanie bude minimálne.

Liečba burzitídy nôh

Bursitída chodidla je veľmi nepríjemným ochorením, ktorého hlavnou príčinou je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje burzu (periartikulárne vaky naplnené tekutinou, ktoré zabraňujú treniu kĺbov). Burzitída chodidla je rozdelená do niekoľkých typov v závislosti od postihnutého kĺbu. Hlavnými typmi burzitídy sú: achillobursitída, burzitída malého prsta, burzitída palca a kalkanealitná burzitída. Pred liečbou je potrebné poradiť sa s odborníkom, pretože liečba každého typu sa vykonáva v závislosti od stupňa vývoja choroby..

Hnisavá burzitída palca

Purulentná burzitída je jednou z najnebezpečnejších odrôd burzitídy. Pretože tento typ ochorenia môže spôsobiť infekciu a ako dôsledok sepsy. Príčina vývoja tohto ochorenia môže slúžiť ako sprievodné infekčné ochorenie, ako napríklad:

 • Purulentná artritída;
 • furunkulóza;
 • Patológia Erysipelatous;
 • Subkutánny flegmon;
 • Streptococcus;
 • Staphylococcus;
 • E. coli.

Ošetrenie tejto odrody sa vykonáva chirurgicky. Vytvorí sa punkcia, cez ktorú sa hnis čerpá. Potom sa do burzy zavedú hormonálne kortikosteroidy, aby sa zmiernili zápalové procesy, a na zabránenie šírenia infekcie je tiež predpísaný priebeh antibiotík. Na zmiernenie opuchov a obnovu kĺbu je tiež predpísaných množstvo fyzioterapeutických procedúr..

Liečba drogami

Liečba je použitie nesteroidných protizápalových liekov, ako sú: indometacín, clofeson, ibuprofén, ketoprofén, naproxén, diklofenak, clubfrofén, peroxikam, celoxoxib.

Tieto lieky prispievajú k: zastaveniu zápalového procesu, zmierneniu opuchov, odstráneniu bolesti, zabráneniu šíreniu do susedných tkanív a prevencii relapsov. Ak sa vyskytnú komplikácie, na liečbu sa používajú hormonálne kortikosteroidy, lieky proti bolesti a antibiotiká (ciprofloxacín, erytromycín, tetracyklín atď.)..

Na odstránenie opuchu sa tiež odporúča používať otepľovacie masti, ako je diklofenak, diclacgel, dimexid, dip-náboženstvo. Liečba je predpísaná vždy ako súčasť komplexnej terapie, ktorá zahŕňa aj fyzioterapiu a korekčnú masáž..

fyzioterapia

Základom liečby všetkých ortopedických ochorení je fyzioterapia. Na odstránenie burzitídy sa odporúčajú nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

 • Fonoforéza je efekt ultrazvukových vĺn s nízkou intenzitou. Energia ultrazvuku sa čiastočne absorbuje, premieňa sa na teplo, čo má relaxačný účinok na svaly a tkanivá kĺbu;
 • Terapia UHF interaguje s telom prostredníctvom vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa, ktoré zlepšuje krvný obeh a tiež pomáha obnovovať spojivové tkanivá kíbu;
 • Ultrafialové ožarovanie sa používa na výrobu špeciálnych pigmentov u pacienta, ktoré prispievajú k eliminácii zápalových procesov a tiež zvyšujú imunitný systém tela..
 • Ultrazvuková terapia sa používa na stimuláciu: krvný a lymfatický obeh, regeneračné procesy, okrem toho má ultrazvuk výrazný analgetický, protizápalový a tonický účinok na ľudský organizmus..
 • Akupunktúra je navrhnutá tak, aby ovplyvňovala reflexné reakcie, ktoré vedú k zmene funkčného stavu všetkých častí nervového systému ak zachovaniu štruktúry tkanív..
 • Fyzikálna terapia sa používa na rozvoj postihnutých kĺbov a zníženie zápalového procesu..

operácie

Pri závažných formách choroby sa používa chirurgická liečba burzitídy nohy. Prostredníctvom chirurgického zákroku sa z burzy odstráni prebytok alebo čisto obsahujúca tekutina. Tento spôsob liečby sa tiež používa na vyrovnanie kostí kĺbu. Existujú dve hlavné metódy, a to distálna (vzdialená) a proximálna (proximálna) osteotómia. Pri distálnej osteotómii sa vykoná rez v ďalekej časti s následným posunutím kosti, vďaka čomu sa zmenšuje uhol deformácie palca. Pri použití proximálnej osteotómie sa disekuje vzdialené miesto na opravu šliach a rekonštrukcie kostí. Fixácia zmenenej polohy kostí sa vykonáva pomocou špeciálnych kolíkov.

V poslednej dobe sa praktizuje laserové ošetrenie. Znakom tohto typu chirurgického zákroku je odparovanie prebytočného tkaniva pod vplyvom nasmerovaných svetelných lúčov. Chirurgia na odstránenie postihnutého tkaniva je rýchlejšia a nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky..

Masáž burzitídou

Hlavnou úlohou masáže je zmierniť bolesť a obnoviť funkciu kĺbov. Oveľa väčší účinok masáže sa dosahuje v kombinácii s vodnými procedúrami. V prípade vysokej horúčky, hnisavej burzitídy alebo exacerbácie je masáž kontraindikovaná. V iných prípadoch sa môže používať každý deň sedem až osem minút až do úplného zotavenia.

Najskôr sa vykoná hladenie, trenie a stlačenie v hornej časti chodidla. Ďalej sú prsty ohnuté, oblasti okolo nich sa masírujú palcami a dlaňami. Chrániče palcov hnetú všetky strany chodidla v smere k dolnej končatine. Niekoľkokrát opakujte celý pohyb. Potom s miernym stláčaním palca na nohe sa vykoná niekoľko ohybov a ohybov kĺbu. Masáž končí hladením celej nohy.

Ľudové lieky

Na liečbu burzitídy nôh pomocou ľudových prostriedkov sa používajú tieto metódy:

Zahrievanie

Otepľovanie sa používa na zmiernenie bolesti, ako aj na zlepšenie krvného obehu v kĺbe. Na použitie tohto postupu budete potrebovať soľ a kúsok hustej hmoty. Predsíť sa zahrieva na panvici 8 až 10 minút. Potom sa zahriata soľ musí zabaliť do čistej látky. Naneste na postihnuté miesto a podržte pätnásť až dvadsať minút. Tento postup sa musí vykonávať dvakrát denne počas dvoch týždňov..

obklady

Kompresie sa používajú na zmiernenie zápalu kĺbov. Obklady sa líšia v hlavnej zložke a v spôsobe ich prípravy. Tu sú niektoré typy obkladov:

Kapusta Kompresia

Lisovanie z listov bielej kapusty sa vykonáva takto: odoberie sa list vhodnej veľkosti a odreže sa pevná žila, po ktorej sa list poklepáva rukoväťou noža (na uvoľnenie šťavy). Zozbierané listy sa položia na postihnuté miesto a obalia sa obväzom alebo gázou a potom sa položia na teplé ponožky. Kompresor sa musí vymieňať každé štyri hodiny počas siedmich dní.

Repné a zemiakové obklady

Ak chcete použiť obklad cukrovej repy a zemiakov, musíte si vziať jeden zemiak a rozdrviť ho na strúhadle. Výsledná látka sa nanesie na škáru a obalí sa polyetylénom, navlečie sa na ňu ponožka. Tento postup by sa mal opakovať počas siedmich dní, pričom by sa mal obklad držať presne dve hodiny, v budúcom týždni namiesto repky použite repu. Celkový priebeh liečby je štrnásť dní.

Lopúch komprimovať

Aby sa zabránilo prechodu burzitídy do chronickej formy, používa sa obklad z odvarov koreňov lopúcha. Na výrobu budete potrebovať jedno umenie. lyžicu rozdrvených koreňov lopúcha, premočenú v 0,5 litra vody. Výsledná zmes sa uvedie do varu a potom sa nechá stáť päť minút na miernom ohni. Po ochladení je vývar pripravený na použitie. Namočte do nej gázu a naneste na postihnutú oblasť dve hodiny. Celková dĺžka kurzu je tri týždne..

Kalanchoe komprimovať

Na boj proti chorobe sa často používa aj obklad z listov Kalanchoe. Ak chcete urobiť obklad, vezmite veľké množstvo veľkých listov rastlín a vložte do chladničky cez noc. Ráno nalejte vriacu vodu na listy a poklepte (na izolovanie šťavy), potom sa listy položia na kĺb. Po uschnutí hárku sa vložka znova vloží. Všeobecný priebeh liečby je dva týždne.

Ihličnaté kúpele

Ihličnaté kúpele sa používajú na zmiernenie zápalu a napätia kĺbu. Na kúpanie budete potrebovať: konáre, zelené šišky a ihly zo smreku alebo borovice. Indigenty sa vložia do panvice a naplnia sa studenou vodou (na základe 300 gramov surovín na 5 litrov vody), potom sa uvedú do varu a udržiavajú sa ďalších 30 minút. Po dokončení prípravy sa musí bujón na deň chrániť. Na použitie nalejte 100 gramov odvar do umývadla s teplou vodou, sklopte si nohy a držte ich 20 minút..

Ak chcete vyrobiť propolisové mlieko, musíte do pohára s vodkou pridať dvadsať gramov jemne nasekaného propolisu, zatvorte ho vekom a na jeden týždeň ho vložte na tmavé miesto. Vo výslednej tekutine namočte gázu alebo obväz a aplikujte na boľavé miesto po dobu štyridsiatich minút. Postup by sa mal opakovať dvakrát denne počas dvoch týždňov.

infúzie

Jednou z najúčinnejších metód liečby je infúzia zelerových semien. Ak chcete pripraviť dve polievkové lyžice semien, nalejte dve poháre vriacej vody, prikryte a trvajte jednu a pol až dve hodiny. Táto infúzia sa má užívať dvakrát denne v jednej pohári. Všeobecný kurz trvá dva týždne.

diéta

Aby ste vyliečili obojok z palca na nohe, je veľmi dôležité dodržiavať správnu výživu. Strava by mala byť obohatená o vitamíny A, C, E, ako aj o zinok, vápnik a horčík. Ak sa burzitída odporúča používať:

 • Mäso (bravčové, hovädzie, králičie, kuracie);
 • Mliečne výrobky (tvaroh, mlieko, kyslá smotana);
 • morské plody;
 • zelenina;
 • ovocie.

Je zakázané používať:

 • alkohol;
 • Konzervované mäso a ryby;
 • Rýchle občerstvenie;
 • Tukové, vyprážané a slané potraviny:
 • Údené mäso a párky.

Malo by sa pamätať na to, že prejedanie a hladovanie nepriaznivo ovplyvňujú celkový stav osoby.

Existuje teda veľa spôsobov liečby hallux valgus. Avšak len odborník môže predpísať vhodný typ liečby. Ortopédovia odporúčajú na prevenciu a zmiernenie priebehu choroby špeciálne ortopedické ponožky a fixátory na palec.

Liečba bursitídy

Burzitída je zápal periartikulárneho vaku (mäkké vrecko na vrecko naplnené tekutinou, ktorá pôsobí ako vankúš medzi šľachami alebo svalmi a kosťami). Medzi šľachami a kosťami sú umiestnené periartikulárne vaky, to znamená v oblastiach, kde sa vytvára výrazný mechanický tlak, kde sa nachádzajú synoviálne vaky.

Hlavným príznakom burzitídy je výskyt lokálnych, okrúhlych, kolísavých, často bolestivých hmatných a opuchových pohybov, v oblasti, kde je teplota zvyčajne zvýšená. Priebeh choroby však rozlišuje medzi akútnou a chronickou burzitídou.

Akútna burzitída sa náhle začína silnou bolesťou, ktorá sa zhoršuje pohybom. V závislosti od miesta zápalu vaku je bolesť vyvolaná pohybom v konkrétnom kĺbe. Napríklad pri burzitíde cez rameno je pre pacienta ťažké mať ruku za hlavu (pri česaní). Nad zapáleným kĺbom sa nachádza veľmi bolestivý bod, pri ktorom bolesť často vyžaruje až po krk alebo dole po povrchu ramena. Možno také zvýšenie v noci, kvôli ktorému pacient zostáva celú noc na stoličke, pretože nemôže spať alebo klamať.

Pri chronickej burzitíde je bolesť slabšia, ale pretrváva dlhšie. A tkanivo rastúce okolo kĺbu spája kosti, čo niekedy vedie k neustálemu obmedzovaniu pohybu kĺbov.

Bursitída v oblasti lakťového kĺbu sa najčastejšie rozvíja v dôsledku chronického traumu v procese profesionálnej činnosti alebo športovania. Postihuje sa najmä subkutánna synoviálna taška ulnárneho procesu, menej často brachiálna taška cez rameno laterálneho epicondylu..

V oblasti bedrového kĺbu sa povrchové a hlboké vaky väčšieho trochanteru vyfukujú častejšie ako iné. Burkitída hrebeňa v hale srdca sa ťažko diagnostikuje, pretože tento synoviálny vak sa často spája s kĺbovou dutinou a jeho zápal pripomína koxitídu. Opuch a citlivosť sú určené predným povrchom stehna pod trieslovým väzom. Posilnenie bolesti sa zaznamenalo s predĺžením bedra. Pri zápale sedacieho vaku, ktorý sa nachádza v bode pripojenia svalov k sedaciemu tuberkulátu, sa bolesti pri ohnutí bedra zosilnia..

V kolennom kĺbe sú najčastejšie postihnuté vynikajúce patelárne a predné podkožné predpatelárne synoviálne vaky. Synoviálne vaky sa často spájajú s kĺbovou dutinou alebo medzi sebou, ich zápal je sprevádzaný symptómami artritídy. Pri zápale synoviálnych vakov v oblasti zadného vnútorného povrchu kĺbu sa niekedy tvorí Bakerova cysta, ktorá môže vyplniť celú popliteálnu fosíliu a časť zadného povrchu dolnej končatiny. V tomto prípade je kompresia holenného nervu možná s vývojom parézy svalov dolných končatín.

V oblasti chodidla sa častejšie vyskytuje zápal pupkovej šľachy (achillobursitída), ako aj vak na päte (burzitída na päte). Zápal a dystrofický proces v tejto oblasti vedú k tvorbe ostrohy päty.

Zápal kĺbu sa zvyčajne spája s jeho nesprávnym alebo nadmerným „použitím“. Burzitída sa tiež môže vyskytnúť v dôsledku poranení periartikulárneho vaku alebo v blízkosti šliach. Opakovaná fyzická záťaž, napríklad hojdačky pri golfe, sa môže stať príčinou burzitídy. Ochorenie známe ako „slúžiace kolená“ alebo „voda v kolene“ je zápal burzy v dôsledku kľačania počas zberu. Ďalšie možné príčiny - artritída a dna - spôsobujú zápal kĺbov a šliach v celom tele a môžu ovplyvniť burzu. Takéto poškodenie môže byť sprevádzané znížením pohyblivosti kĺbov, sčervenaním, opuchom a príležitostne zvýšením teploty v oblasti kĺbov..

Burzitída - príčiny, príznaky a liečba choroby

Neustále mechanické podráždenie alebo trauma môže spôsobiť burzitídu - akútny, subakútny alebo chronický zápal synoviálneho vaku. Hlavnými príznakmi patológie sú horúčka, bolesť, opuch, sčervenanie kože na poškodenom kĺbe. Vykonáva sa konzervatívna liečba, ale charakteristické príznaky chronickej burzitídy sa stávajú základom pre chirurgický zákrok.

Čo je burzitída

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov. " Čítaj viac.

Bursitída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje axilárne, subfasciálne, suché šľachy a subkutánne synoviálne vaky. Častejšie sa diagnostikuje patológia veľkých kĺbov - lakte, ramena, bedra, kolena, členka (chodidla)..

Zápalný proces, ktorý v nich prebieha, vedie k akumulácii exsudátu, k zväčšeniu synoviálnych vakov. To je príčinou akútnych miestnych a systémových príznakov burzitídy.

Patologická klasifikácia

V závislosti od lokalizácie sa rozlišuje ulnar, koleno, bedra a ďalšie typy burzitídy. Ochorenie je tiež klasifikované podľa etiológie zápalového procesu. Je aseptický a vyvíja sa ako výsledok imunitnej reakcie na rozklad tkanív. U pacientov sa často diagnostikuje infekčná burzitída vyvolaná zavedením patogénnych mikroorganizmov, zvyčajne patogénnych baktérií, do kĺbovej dutiny..

2. Nešpecifické, spôsobené epidermálnymi alebo zlatými stafylokoky, streptokoky, enterokoky

2. Purulent - produkty rozkladu tkanív, biele krvinky, mikroorganizmy.

3. Hemoragické - tekutina s nečistotami krvi.

4. Fibrinózne - veľké množstvo fibrínu

Príčiny choroby

Hnisavé zápaly (osteomyelitída, preležaniny) alebo dokonca menšie zranenia, napríklad odreniny, poranenia, modriny, vedú k rozvoju akútneho infekčného ochorenia. Patogénne mikroorganizmy môžu prenikať do kĺbových dutín z primárnych zápalových ohnísk. Zvyčajne sú lokalizované v orgánoch dýchacích, tráviacich a genitourinárnych systémov. Nasledujúce patologické stavy sa stávajú predpokladom rozvoja infekčnej burzitídy:

 • znížená imunita;
 • fajčenie, zneužívanie alkoholu,
 • závažné ochorenie obličiek;
 • autoimunitné endokrinné choroby;
 • metabolické poruchy obehového systému.

Hlavnou príčinou chronického zápalu synoviálneho vaku je mechanické podráždenie, často kvôli športu, profesionálnym činnostiam.

Príznaky burzitídy

Charakteristickým klinickým prejavom patológie je vznik bolestivého, obmedzeného, ​​okrúhleho a hustého opuchu. Koža nad ňou zčervená, napučiava, vyhladzuje. Tlak na formovanie sa mierne ohýba a posúva, čo potvrdzuje akumuláciu vo výpotku.

Keď sa zápalový proces zintenzívňuje, telesná teplota stúpa, objavujú sa znaky všeobecnej intoxikácie tela. Bolesť kĺbov sa vyskytuje v pokoji, zosilňuje sa jej flexiou a predlžovaním.

diagnostika

Na diagnostiku vo väčšine prípadov postačuje externé vyšetrenie, anamnestické údaje a opis príznakov pacienta. Pri klinických prejavoch burzitídy je možné maskovať infekčnú, reaktívnu, reumatoidnú artritídu, dnu, deformujúcu osteoartrózu. Na ich diferenciáciu sa uskutočňuje rôntgenové a (alebo) magnetické rezonančné zobrazenie.

Punkcia sa používa na extrakciu vzorky synoviálnej tekutiny. Pri vykonávaní biochemických štúdií sa zisťuje zloženie exsudátu. Zistil sa tiež typ patogénnych mikroorganizmov, ich citlivosť na antibiotiká.

Ako liečiť burzitídu

Uplatňuje sa integrovaný prístup k liečbe akútnych patológií. Vo fáze rehabilitácie používame lieky rôznych klinických a farmakologických skupín, fyzioterapeutické postupy, masáže a cvičenie. Pacientom sa odporúča nosiť elastické obväzy, ktoré mierne obmedzujú pohyb, alebo polotuhé ortézy, ktoré spoľahlivo stabilizujú kĺbové štruktúry..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Chladné obklady sa používajú na riešenie zápalových opuchov - uterák namočený v studenej vode, vrece naplnené kockami ľadu. Aplikujú sa na postihnuté kĺby po dobu 10-15 minút každú hodinu..

lieky

Pri výbere liekov ortopéd alebo traumatológ berie do úvahy druh choroby, jej tvar, štádium priebehu. Na zmiernenie akútnej patológie sa používajú injekčné roztoky, uskutočňuje sa blokáda liekov. Bolestivé pocity strednej a slabej závažnosti je možné odstrániť užívaním tabliet alebo použitím mastí.

Protizápalové a analgetické lieky

Ťažká bolesť sa eliminuje extrakciou pomocou punkcie patologickej tekutiny, umývaním kĺbovej dutiny roztokmi glukokortikoidov, anestetikami a, ak je to potrebné, antibiotikami. Na zníženie závažnosti bolesti sa tiež používajú nesteroidné protizápalové lieky:

S masťami a gélmi sa môžete zbaviť slabého nepohodlia. Sú to Voltaren, Fastum, Arthrosilen, Ibuprofen, Dolgit.

Antibiotická terapia

Na liečenie infekčných patológií sa používajú antibakteriálne, antimikrobiálne lieky vrátane sulfonamidov. Pred získaním výsledkov biochemických štúdií pacienta sa predpisujú širokospektrálne látky:

 • polosyntetické penicilíny chránené kyselinou klavulanovou - Flemoklav, Amoksiklav, Augmentin;
 • cefalosporíny 2 alebo 3 generácií - ceftriaxón, cefazolín, cefotaxím;
 • Makrolidy - klaritromycín, azitromycín.

Po stanovení rezistencie patogénnych baktérií sa upraví liečebný režim. A na konci antibiotickej liečby sa pacientom odporúča absolvovať kurz eubiotík.

Detoxikačná terapia

Patogénne baktérie v procese rastu a aktívnej reprodukcie emitujú do okolitého priestoru veľké toxické látky. Sú prenášané do tela prúdom krvi, čo vyvoláva všeobecnú intoxikáciu. Na odstránenie škodlivých látok lekári odporúčajú piť veľa tekutín - čistú vodu, zeleninové šťavy, ovocné kompoty, bobuľové ovocné nápoje, infúziu šípiek, harmančekový čaj.

Pri ťažkej intoxikácii sa predpisujú pacienti Atoxil, Albumin a na obnovenie rovnováhy voda-soľ - Hydrovit, Regidron.

Posilnenie imunitného systému

Ak sa u pacientov so systémovými zápalovými alebo degeneratívnymi-dystrofickými patológiami často objaví burzitída, potom je potrebné posilniť obranyschopnosť tela. Na zvýšenie imunity sa pacientom odporúča príjem vyvážených komplexov vitamínov a minerálov:

Ďalej je možné predpísať v tukoch rozpustné vitamíny tokoferol, retinol, ergokalciferol. Posilnenie imunity umožňuje používanie liekov so ženšenom, echinaceou, citrónovou trávou.

Fyzioterapeutická liečba

V subakútnom období a vo fáze rehabilitácie sa vykonáva 5 - 10 relácií fyzioterapeutických opatrení. Použitím elektroforézy alebo ultraforoforézy sa roztoky liekov dodávajú priamo do oblasti zápalu. Používajú sa hormóny, anestetiká, chondroprotektory, vitamíny B..

Ak chcete obnoviť všetky funkcie kĺbu, zbaviť sa zvyškovej bolesti umožňuje magnetoterapiu, laserovú terapiu, UHF terapiu. Po zastavení akútneho zápalu sa používajú aplikácie s bischofitom, ozokeritom a parafínom.

Masáže a fyzioterapia

Klasická akupunktúrna, vákuová masáž s burzitídou akejkoľvek lokalizácie je indikovaná na zlepšenie zásobovania poškodených tkanív krvou živinami a kyslíkom. Mechanický účinok na kĺbové štruktúry tiež prispieva k eliminácii produktov rozkladu buniek, toxínov a posilňovaniu svalov..

Podobný terapeutický účinok je charakteristický aj pre pravidelné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky, plávanie, vodný aerobik, pilates, jogu.

Chirurgické zákroky pri liečbe burzitídy

U pacientov s chronickým ochorením sa odporúča chirurgický zákrok. S touto formou patologického priebehu prešiel synoviálny vak ireverzibilnými deštruktívnymi zmenami. Do zápalového procesu boli často zapojené aj ďalšie kĺbové štruktúry - väzivá, šľachy, chrupavkové tkanivá..

Často sa používajú minimálne invazívne metódy chirurgického zákroku. Lekár vyrezáva neinfikovaný synoviálny vak drobnými vpichmi alebo rezmi do kože a mäkkých tkanív..

Liečba diétou

Odborníci na výživu odporúčajú, aby pacienti s burzitídou vylúčili z potravy potraviny s vysokým obsahom tukov a jednoduchých uhľohydrátov vrátane spracovaných potravín, rýchleho občerstvenia a údeného mäsa. Aby ste zabránili vzniku opuchov, mali by ste obmedziť používanie soli, korenia, domácich marinád, omáčok.

Ľudové lieky a recepty

Vo fáze rehabilitácie sa po hlavnej terapii používajú obklady s čerstvými listami lopúcha alebo chrenu na odstránenie slabého nepohodlia. Sú dobre trené, mazané medom, aplikované niekoľko hodín na bolesť kĺbov. Potom sa odstránia zvyšky medu a šťavy, vyživujúci krém sa trie.

Brusnicová šťava vám umožní vyčistiť telo toxínov, odstrániť zvyškový zápal. Šťava sa vytlačí zo pohára čerstvých bobúľ, naleje sa do inej misky. Suchý zvyšok sa naleje do 3 šálok horúcej vody, 5 minút sa nechá zahriať, ochladí sa a filtruje. Vývar zmiešajte so šťavou, pridajte cukor podľa chuti, zoberte 100 ml s jedlom.

Možné komplikácie

Pri absencii lekárskeho zákroku má akútna burzitída rýchlo chronickú formu, ktorá je ťažko konzervatívna. Niekedy sa počas operácie vyskytnú ťažkosti v dôsledku jazvovej degenerácie tkanív kĺbového vaku. Najnebezpečnejšia patológia sprevádzaná hromadením hnisavého výpotku. V tomto prípade je zvýšené riziko vzniku fistuly, rozvoja osteomyelitídy, sepsy..

prevencia

Prevenciou zápalu kĺbového vaku môže byť včasná liečba pustulárnych ochorení, správna liečba rán. Je potrebné vyhnúť sa traumatickým situáciám, vylúčiť zvýšené zaťaženie kĺbov.

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Burzitída - príčiny, príznaky, príznaky, liečba a komplikácie

Burzitída je akútny, subakútny alebo chronický zápal synoviálneho vaku, ktorý je sprevádzaný bohatou tvorbou a hromadením exsudátu (zápalovej tekutiny) v jeho dutine..

V ľudskom tele je asi 140 bursa (synoviálna taška). Burzitída môže ovplyvniť ktorúkoľvek z nich, ale najčastejšie sa zápal vyskytuje v lakťových, kolenných a ramenných kĺboch, menej často v burze nachádzajúcej sa medzi pätami a Achillovou šľachou a v bedrových kĺboch..

Čo je to choroba, prečo sa vyskytuje a ako sa zbaviť, pozrime sa ďalej.

Burzitída: čo to je?

Burzitída je zápal synoviálnych vakov (nazývajú sa bursa - malé dutinové útvary) nachádzajúcich sa v kĺboch, ktorý je sprevádzaný hromadením zápalovej tekutiny v nich..

Výsledkom je opuch, ktorého veľkosť v niektorých prípadoch dosahuje desať centimetrov. Na dotyk je vrecko na kĺby dosť husté, niekedy na dotyk spôsobuje bolesť, ale treba poznamenať, že funkčnosť samotného kĺbu nie je obmedzená.

Bursitída sa často vyskytuje v ramene, lakte alebo kolene u mužov mladších ako 35 rokov, najmä u športovcov. Môže to byť tiež postihnuté stehno, zápästie alebo členok. Zvyčajne sa jedná o chorobu z povolania, ale vyskytuje sa aj u ľudí, ktorí majú nadváhu alebo nosia nesprávne zvolenú obuv..

Toto ochorenie zvyčajne trvá 1 až 2 týždne a nie je nebezpečné pre život pacienta. Sekundárna trauma však môže spôsobiť rozvoj chronickej burzitídy, ktorej liečenie je veľmi ťažké.

Okrem toho, že pacient trpí pretrvávajúcou bolesťou, má tiež obmedzený pohyb, pretože je narušená pohyblivosť kĺbu. Do skupiny s rizikom burzitídy patria športovci (lyžiari, golfisti, tenisti) a ľudia, ktorých povolanie si vyžaduje ťažkú ​​fyzickú prácu (stavitelia, baníci, hýbatelia).

Čo je synoviálna taška?

Názov synoviálnej tašky pochádza z latinského slova bursa (bursa), ktoré sa prekladá ako „taška“, „kabelka“. Je to sploštená dutina, vo vnútri ktorej je tekutina (vytvára sa bunkami, ktoré obkladajú vnútornú stranu steny synoviálneho vaku)..

Funkciou burzy je zmierniť mechanický účinok na kĺbové prvky, vďaka čomu existuje lepšia mobilita, ako aj ochrana kĺbov pred nepriaznivými faktormi. Bursa môže byť kĺbová a periartikulárna.

klasifikácia

V traumatológii a chirurgii existuje niekoľko klasifikácií burzitídy:

 • Vzhľadom na lokalizáciu (lakťový, kolenný, ramenný kĺb atď.) A názov postihnutej burzy.
 • Berúc do úvahy klinický priebeh: akútna, subakútna a chronická burzitída.
 • Vzhľadom na patogén: špecifický (burzitída so syfilisom, tuberkulóza, brucelóza, kvapavka) a nešpecifická burzitída.
 • Vzhľadom na povahu exsudátu: serózna (plazma zmiešaná s malým množstvom krviniek), hnisavá (mikroorganizmy, zničené bunky, rozpadnuté biele krvinky), hemoragická (tekutina s veľkým počtom červených krviniek) a fibrinózna (s vysokým obsahom fibrínu) burzitída.

Okrem toho sú v klinickej praxi často izolované aseptické (neinfikované) a infikované burzitídy..

Príčinou burzitídy je zvyčajne zranenie, modriny alebo odreniny, to znamená infekcie krvou alebo poškodenie postihnutej oblasti. Hnis z erysipelasu je tiež možný, k čomu dochádza pri osteomyelitíde, preležaninách, varoch, karbunkoch. Infekcia sa dostane odreniny alebo silné modriny. Chronický prejav tohto ochorenia je spôsobený neustálym podráždením zamerania zápalu.

Príčiny kĺbovej burzitídy:

 • Celkové oslabenie imunitného systému a zníženie ochranných vlastností tela v dôsledku rôznych infekčných chorôb, novotvarov, AIDS, zhubných nádorov, s cirhózou, alkoholizmom a drogovou závislosťou atď..
 • Prieniky rôznych patogénov na otvorené povrchy rán počas zranení a poranení.
 • Nadmerný stres spojený s odbornou činnosťou alebo prepätím počas športu.
 • Ukladanie solí v synoviálnom vaku. Pravdepodobnosť ochorenia sa zvyšuje s vekom..
 • Obezita.

Aby sme to zhrnuli vyššie, hlavnými príčinami burzitídy sú: vo väčšine prípadov ide o rôzne zranenia (chronické mikrotraumy, modriny atď.), O niečo menej často - sú to poruchy látkovej výmeny, infekcie, intoxikácie, autoimunitné procesy a alergické reakcie

Príznaky burzitídy + fotografia

Medzi príznaky burzitídy patrí definícia zaobleného, ​​obmedzeného opuchu pacienta, elastickej konzistencie, kolísania v mieste anatomického umiestnenia vaku. Takýto opuch môže mať priemer asi osem alebo desať centimetrov..

Iné príznaky burzitídy:

 • Bolesť, ktorá má bolesť, streľbu, niekedy silnú a pulzujúcu povahu, v noci zintenzívňujúca s ožiarením (návratom) do ramena alebo nohy, v závislosti od lokalizácie patologického procesu;
 • Edém, ktorého vývoj je spôsobený hromadením tekutiny v medzibunkovom priestore;
 • Sčervenanie zapáleného a opuchnutého miesta (hyperémia);
 • Obmedzený pohyb zapáleného miesta, kíbu, ku ktorému dochádza po uložení solí v zapálenej burze;
 • Zvýšená alebo vysoká telesná teplota až do 40 ° C;
 • Všeobecná nevoľnosť, pocit slabosti a bezmocnosti;
 • Zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v mieste rozvoja burzitídy;
 • nevoľnosť.

komplikácie

Komplikácie, ktoré vznikajú pri predčasnom ošetrení:

 • Hnisavá artritída zahŕňajúca kolenný meniskus a väzivo kolenného kĺbu.
 • Osteomyelitída holennej kosti, fibuly alebo stehennej kosti.
 • Fistuly periartikulárnej lokalizácie.
 • Adhezívna kapsulitída. Zápal celej ramennej kapsuly s tvorbou zrastov a jaziev.
 • Hygrom. Pri zdĺhavom procese sa môže tvoriť izolovaná cystická dutina naplnená tekutinou.
 • Sepsa. So zníženou imunitou sa v tele prenáša hnisavý obsah s prietokom krvi, čo spôsobuje závažnú všeobecnú reakciu.
 • Nekróza. Smrť tkaniva steny vaku sa vyskytuje v mnohých prípadoch a je absolútnou indikáciou chirurgického zákroku.

diagnostika

Jednoduché testy pomáhajú diagnostikovať burzitídu:

 • Lekár požiada pacienta, aby sa pokúsil položiť ruku za hlavu, akoby česal vlasy.
 • Pacient by mal trochu sedieť.

Ak sa zistí bolestivosť a obmedzený pohyb, zvyšuje sa pravdepodobnosť ochorenia. Čím ďalej je zapálený vak umiestnený od povrchu tela, tým ťažšie je diagnostikovať odborníka. Ale bez ohľadu na to, ako hlboko sa skrýva, bude pacient po stlačení určite cítiť bolesť.

Na začiatku lekár vykoná prieskum pacienta, pohmatá postihnutý kĺb. Bursitída sa dá diagnostikovať pomocou nasledujúcich vyšetrovacích metód:

 • rádiografiu
 • artrografia;
 • bursography;
 • punkcia kĺbov a biopsia, takže môžete zistiť citlivosť mikroorganizmov na antibakteriálne lieky;
 • ultrazvukové vyšetrenie;
 • MRI.

Liečba burzitídy

Bez ohľadu na lokalizáciu bolesti sú hlavnými zložkami boja proti tejto chorobe pokoj a nepohyblivosť kĺbov. Ako liečiť burzitídu, závisí od typu zápalu, ale v každom prípade to bude komplexná terapia. Čo obsahuje:

 • Liečba drogami.
 • masáž.
 • fyzioterapia.
 1. Najdôležitejším kritériom v priebehu liečby je spoločný odpočinok.
 2. Pacient by mal pozorovať odpočinok na lôžku, aby sa znížila bolesť kĺbov a zároveň sa zabránilo šíreniu zápalového procesu.
 3. Lekár môže na postihnutý kĺb nahadzovať sadru tak, aby v ňom pacient nemohol spôsobiť žiadny pohyb..
 4. Bursitída sa dá liečiť v nemocnici aj doma..

Liečba akútnej burzitídy sa spravidla vykonáva ambulantne. Počas prvých piatich až siedmich dní sa odporúča úplný odpočinok, počas ktorého sa nanáša sadra a predpisuje sa liečba protizápalovými liekmi. Viac ako desať dní liečby by nemalo trvať v pokoji.

Pri chronickej burzitíde sa vyskytujú rôzne komplikácie. Liečba takýchto foriem choroby je funkčná. V prvom prípade sa uskutoční burzektómia (chirurgické odstránenie patologicky zmeneného synoviálneho vaku). Ak sa vo vnútri nenašiel žiadny infekčný obsah, pooperačná rana sa vylieči za 7 až 10 dní. V prítomnosti fistuly sa uskutoční ďalšie chirurgické vyrezanie s ďalším ošetrením hnisavej rany.

Lieky proti burzitíde

Lieky sa môžu používať na perorálne podávanie alebo na injekciu a na miestnu terapiu (masti, gély, obklady). Spravidla sa používajú lieky zo skupiny analgetík a nesteroidných protizápalových liekov. Tlmia zápalový proces, prispievajú k zníženiu alebo úplnému vymiznutiu hlavných príznakov burzitídy (bolesť, opuch, horúčka).

Ortopedickí chirurgovia musia okrem liekov na všeobecné použitie predpisovať aj miestne lieky pre pacientov s burzitídou, ako je napríklad masť, kompresia na zahrievanie a podobne..

Medzi miestne terapie burzitídy patria:

 • "Solcoseryl";
 • „Levomekol“ (má rozlišujúci účinok a prispieva k rýchlemu poklesu reziduálneho zápalu);
 • „Dimexid“ na liečbu burzitídy (používa sa vo forme obkladov);
 • masti založené na chondroitín sulfáte (masť Teraflex, ako ukazujú klinické štúdie, má pozitívny účinok po prvom mesiaci používania);
 • nesteroidné protizápalové masti;
 • homeopatické a bylinné masti.

fyzioterapia

Liečba burzitídy môže zahŕňať aj nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

 • Ultrafialové žiarenie;
 • UVT - ošetrenie akustickými vlnami;
 • Indukotermia (použitie magnetického poľa);
 • Elektroforéza (podávanie liekov pomocou prúdu);
 • Aplikácie parafín-ozocerit.

Všetky tieto činnosti sú zamerané na zlepšenie metabolických procesov tela. Sú predpísané prísne individuálne v súlade so symptómami choroby..

Masáže a fyzioterapia

Ak burzitída prechádza do remisie, lekári odporúčajú terapeutické cvičenia a manuálnu masáž. Poškodenú oblasť môžete tiež masírovať sami, ale nezabudnite, že to musíte urobiť opatrne - nesprávna masáž môže zhoršiť iba stav pacienta. Masírujte zapálenú oblasť cez noc pomocou olejov pre rastliny - eukalyptus, vazelína a levanduľa.

Terapeutické cvičenia sú zvlášť dôležité pri burzitíde. Pomáha zlepšovať prietok krvi, a tým aj výživu tkanív, obnovuje motorickú funkciu kíbu. Cvičenia sa vyberajú a individuálne prispôsobujú veku a typu burzitídy. Počiatočné cvičenia sú spravidla veľmi jednoduché - iba krútite rukou dozadu a dopredu.

Celá doba liečby burzitídy trvá v priemere 1 až 4 až 5 týždňov. Prognóza je takmer vždy priaznivá. K relapsom ochorenia s včasnou a úplnou liečbou (vrátane chirurgického zákroku) dochádza v 2 - 3% prípadov.

Ľudové lieky proti burzitíde

Všetky tradičné metódy liečby burzitídy by sa mali používať po súhlase ošetrujúceho lekára.

 1. Kalanchoe. Vezmite 3 veľké listy Kalanchoe, opláchnite ich a vložte do chladničky cez noc. Ráno z nich urobte kašu a zabaľte ju ako obklad na boľavé miesto.
 2. Jablčný ocot. Nápoj na báze vody (200 ml), 15 ml prírodného octu a lyžice včelieho medu sa užíva dvakrát denne na lačný žalúdok. Kurz - 2 týždne.
 3. Zeler z burzitídy. Čaj zo zelerových semien zvyšuje odolnosť tela a prispieva k boju proti zápalovým procesom v akýchkoľvek tkanivách vrátane kĺbov. Polievková lyžica suchých zelerových semien sa naleje of litra vriacej vody, prikryje sa, vylúhuje sa 2 hodiny, filtruje sa a vypije sa 100 ml dvakrát denne. Liečba trvá 15 dní.
 4. Listy kapusty alebo skôr z nich komprimované majú vynikajúci protizápalový a analgetický účinok. Je veľmi jednoduché pripraviť takúto aplikáciu: je potrebné zobrať čistý list kapusty, odstrániť z nej všetky hrubé žily nožom a jemne ju poraziť dreveným kladivom, kým sa neobjaví šťava..
 5. Pri burzitíde sa obklady vyrábajú aj na báze propolisu. Na tento účel nalejte vodku (100 g) propolisu (10 g) a nechajte vylúhovať na tmavom mieste po dobu 5 dní. Na zdurený kĺb aplikujte obklad, až kým nezačne prechádzať.
 6. Hlavnou zložkou nasledujúceho kompresie je ricínový olej, ktorý sa odporúča priamo ošetriť postihnutú oblasť. Biela bavlnená tkanina by mala byť navlhčená v ricínovom oleji, vytlačte ju nadbytočné množstvo. Zabalte postihnuté miesto, prikryte ho hrubou handrou, napríklad uterákom, aby ste zabránili vyliatiu olejových kvapiek, celý obal obaľte celofánom.

prevencia

Prevencia burzitídy zahŕňa dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní:

 • Ľudia s predispozíciou na výskyt burzitídy (športovci, niektorí pracovníci atď.) Musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia, včasný odpočinok kĺbov, nosiť špeciálne ochranné obväzy..
 • Je potrebné vykonať včasné ošetrenie rán v kĺboch, aby sa zabránilo ich infekcii..
 • Včasná liečba akýchkoľvek infekčných chorôb, pustulárnych kožných lézií.
 • Pre športy musíte zvoliť pohodlnú obuv podľa veľkosti.
 • Pred intenzívnym zaťažením kĺbov musíte vykonať „zahrievanie“..
 • Športovci by v žiadnom prípade nemali trénovať nadmerne, porušovať pokyny športového lekára a trénera.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Predpokladá sa, že po masáži skúseného odborníka sa môžu vyskytnúť bolesti chrbta alebo krku. Keď po masáži bolí chrbát alebo krk, je to normálne, pretože telo musí takýmto spôsobom reagovať na stres.
Použitie ľudových liekov na liečbu pupočnej kýly u dospelých je bežnou praxou s podobnou patológiou. Je založená na použití liečivých rastlín a improvizovaných produktov, ktoré používajú ľudia, ktorí sa nechcú uchýliť k chirurgickému ošetreniu.
Hernia sekvestrovaného disku je jednou z najviac nežiaducich možností rozvoja tejto patológie, ktorá sa vyznačuje porušením integrity medzistavcových platničiek. Sekvestrácia herniovaného disku je sprevádzaná prolapsom fragmentu zničeného disku do miechového kanála, t.j.