loader

Hlavná

Liečba

Burzitída päty (calcaneal bursitis) - čo je to, jej príznaky a ako sa liečiť?

Bursitída chodidla je zápalové ochorenie periartikulárnych vakov nachádzajúcich sa v mäkkých tkanivách medzi svalovými šliach a kosťami (alebo kožou). Najbežnejším patologickým procesom je bursa v oblasti Achillovej šľachy, kalkane a prvého metatarsofalangálneho kĺbu. Pod vplyvom zápalu dochádza k zvýšenej tvorbe synoviálnej tekutiny, ktorá sa hromadí v dutine vaku. To vedie k výskytu nepríjemných príznakov burzitídy.

Vďaka svojej štruktúre je chodidlo často vystavené nepriaznivým faktorom, ktoré môžu poškodiť periartikulárne vaky.

Predtým, ako diagnostikujete a liečite burzitídu, musíte zistiť, ktorý faktor má vedúcu úlohu pri vývoji choroby. Toto umožní nielen použitie preventívnych opatrení, ale aj efektívnejšiu liečbu choroby..

príznaky

Burzitída členka sa svojimi symptómami líši len málo od iných chorôb kĺbového aparátu. Preto je potrebné vo fáze diagnostiky starostlivo zvážiť všetky sťažnosti a porovnať ich s možnými príznakmi choroby. Jasná diferenciácia patológie zabráni chybám a nepresnostiam.

Porážka periartikulárnych vakov na nohe sa môže vyskytnúť ako burzitída Achillovej šľachy alebo burzitída na päte. V závislosti od toho bude lokalizácia zápalových zmien odlišná. Takéto označenia sú však rovnakého typu:

 1. Tlaková bolesť.
 2. Opuch tkanív.
 3. Sčervenenie pokožky cez vak.
 4. Zvýšenie miestnej teploty.
 5. Zhoršená funkcia chodidla.

V prípade akútneho procesu sa budú pozorovať nielen miestne príznaky, ale aj prejavy všeobecnej intoxikácie: horúčka, slabosť, nevoľnosť. Tomu treba venovať pozornosť, pretože hromadenie hnisu vo vaku môže spôsobiť šírenie infekcie v tele.

Bursitis päta

So zápalom synoviálneho vaku umiestneného na chodidle chodidla sa objaví burzitída päty. Toto ochorenie je často dôsledkom lézií fascie a je často komplikované podráždením päty..

Na začiatku pacient zaznamená bolesti na päte, ktoré sa vyskytujú pri chôdzi alebo v stoji. Môžu byť intenzívne, vo forme lumbago, najvýraznejšie na začiatku zaťaženia (počiatočná bolesť). Počas chôdze sa syndróm bolesti znižuje a v pokoji sa môže znova zosilniť.

Burzitída päty sa vyskytuje chronicky a spôsobuje pacientom značné nepríjemnosti.

Majú ťažkosti spočívajúce na päte kvôli silnej bolesti. Ak je burzitída obojstranná, potom sa chôdza a dokonca aj normálne státie stane skutočnou skúškou. Dlhodobý priebeh ochorenia môže dokonca viesť k invalidite..

Achillobursitis

Medzi burzitídou chodidla sa pomerne často pozoruje lézia vaku v oblasti fixácie Achillovej šľachy na päte, medzi ňou a kožou. Toto je bežné u športovcov a ľudí s nadváhou..

Vývoj burilitídy Achillovej šľachy je indikovaný výskytom bolesti pozdĺž zadného povrchu dolnej končatiny a päty..

Navyše sa zvýši ráno a keď sa pokúsite postaviť si na prsty na nohách. Počas vyšetrenia je možné pozorovať opuch a hyperémiu v oblasti Achillovej šľachy, dotyk spôsobuje bolesť. Dochádza k porušeniu chrbtovej flexie chodidla.

Výskyt prvých príznakov choroby by mal byť signálom na vyhľadanie lekárskej starostlivosti. Nie je potrebné čakať na vývoj choroby.

liečba

Pri burzitíde chodidla je liečba zameraná na odstránenie zápalu, normalizáciu pohybov, odstránenie príznakov a zabránenie ďalšiemu šíreniu patológie. Používa sa súbor opatrení, ktoré to dosiahnu čo najskôr. Použite nasledujúce metódy ošetrenia:

 • Imobilizácia postihnutého kĺbu.
 • Liečba drogami.
 • Fyzioterapeutické postupy.
 • Chirurgické ošetrenie.
 • Liečba ľudovými liekmi.

Burzitídu je potrebné liečiť v počiatočnom štádiu ochorenia - potom sa terapii dobre darí. Nemožno pripustiť, aby sa toto ochorenie stalo chronickou, pretože v tomto prípade budete musieť preukázať veľa vytrvalosti, aby ste prekonali ochorenie..

Konzervatívne zaobchádzanie

Burzitída členka v akútnej fáze si vyžaduje komplexnú liečbu. V tomto prípade sa kladie veľký dôraz na všeobecné opatrenia na zlepšenie stavu chodidla, čo vytvorí priaznivé prostredie pre rýchle hojenie. Patria sem eliminácia etiologických faktorov burzitídy:

 1. Odložte nohu znížením stresu.
 2. Noste pohodlnú obuv.
 3. Dávajte pozor na chudnutie.
 4. Liečiť hlavnú patológiu (dna, ploché nohy).

Terapia zápalu periartikulárnych vakov nie je úplná bez imobilizačných opatrení. Pri burzitíde Achillovej šľachy sa používajú omietkové obväzy a v prípade burzitídy prvého prsta sa nosia ortopedické vložky..

Ako lekárska podpora sa používajú lieky, ktoré majú tieto účinky:

 • antibakteriálne.
 • anestetikum.
 • protizápalový.
 • Zlepšenie mikrocirkulácie.
 • Resorpcia vláknitých kordov, adhézie.
 • Liečebná stimulácia.

Pri akútnej burzitíde členku majú mimoriadny význam antibiotiká. Môžu byť tiež vložené do samotného periartikulárneho vaku. Použitie glukokortikoidov vo forme intraartikulárnych injekcií je tiež opodstatnené..

Po poklese aktívneho zápalu je potrebné pripojiť fyzioterapiu:

 • elektroforéza.
 • magnetoterapia.
 • Laserové ošetrenie.
 • Terapia UHF.
 • Parafínová a bahenná terapia.
 • Masáže a gymnastika.

Použitie súboru tradičných konzervatívnych metód pomáha predchádzať chronizácii procesu a poskytuje rýchlejšie zotavenie..

Chirurgické ošetrenie

Ak má choroba pretrvávajúci a dlhodobý priebeh a predchádzajúca liečba bola neúčinná, musíte sa uchýliť k chirurgickému zákroku.

Spravidla resekujte vak s následným zošívaním tkanív..

Niekedy obmedzené na pitvanie jeho kapsuly a evakuáciu exsudátu. V tomto prípade sa drenáž uskutočňuje zavedením antibiotík do dutiny.

Liečba ľudovými liekmi

Môžete liečiť burzitídu nôh doma pomocou ľudových liekov. Použitie netradičných tipov na liečenie zápalu kĺbových vakov bude celkom rozumné. Medzi ne patria nasledujúce populárne recepty:

 • List kapusty, Kalanchoe, so zlatým fúzy.
 • Stlačiť zo zmesi medu, aloe a vodky.
 • Komprimujte zo zmesi rebríka, ľubovníka bodkovaného a koreňa lopúcha.
 • Zahrievanie s vrecom soli.
 • Ihličnaté kúpele.
 • Koreňový vývar lopúcha.

Liečba ľudovými prostriedkami môže byť vykonaná až po konzultácii s odborníkom, aby nedošlo k poškodeniu postihnutej nohy. Iba pomocou včasnej a primeranej liečby sa dá liečiť odstránením prekážok aktívneho života.

Liečba burzitídy päty

Problémy s nohami spôsobujú osobe veľa nepríjemností. Jedným takým problémom je burzitída na päte. Liečba by sa mala začať okamžite, pretože zápalové ochorenie môže viesť k závažným komplikáciám. Ako a ako liečiť chorobu?

Diagnóza burzitídy

Ľudská noha má zložitú anatomickú štruktúru. Obsahuje 52 kostí, čo je составляет časť z celkového počtu kostí. Na nohu padá obrovské bremeno. Každý deň vykonáva ohybové a predlžovacie pohyby. Na tomto pozadí sa môžu vyvinúť rôzne choroby, z ktorých jedna je burzitída.

Čo je burzitída chodidiel? Toto je zápalové ochorenie burzy (synoviálny vak). Nachádza sa v kalkanálnej šľache. Bursa pôsobí ako tlmič v pohybe. Vďaka zápalu je narušená pohyblivosť chodidla. S chorobou sa síra a hnis hromadí v burze namiesto synoviálnej tekutiny.

Je nemožné nevšimnúť si kalcitovej burzitídy. Na päte sa objaví pečať a opuch. Ak necháte tieto príznaky bez dozoru, potom čoskoro bude v postihnutej oblasti bolesť a začervenanie a následná deformácia. K všeobecným príznakom sa môže pridať vysoká telesná teplota a slabosť..

Ak je podozrenie na burzitídu nôh, obráťte sa na lekára. Vykoná vyšetrenie a posúdi mieru poškodenia..

Na potvrdenie diagnózy sú predpísané ďalšie inštrumentálne štúdie:

 • röntgenový
 • MRI
 • ultrazvuk
 • punkcia synoviálnej tekutiny.

Môžu sa vyžadovať laboratórne testy: všeobecný a podrobný krvný test, krvný test na glukózu.

Zásady liečby

Liečba burzitídy päty je predpísaná až po stanovení diagnózy. Liečebný režim závisí od štádia ochorenia. V akútnom období je dôležité zaistiť mier v končatinách. Pod nohu musíte položiť valec alebo malý vankúš. Pomôže to predchádzať opuchom..

Princíp liečby kalkanálnej burzitídy počas exacerbácie:

 • užívanie NSAID (Ibuprofen, Diclofenac, Nimid);
 • nosiť špeciálny tesný obväz;
 • odlievanie sadry;
 • tepelné postupy;
 • použitie zahrievacích mastí;
 • odstránenie injekčnej striekačky.

Ak dôjde k zameraniu infekcie, pacientovi sú predpísané antibiotiká.

Liečba burzitídy zahŕňa fyzioterapeutické procedúry

Liečba bez exacerbácie spočíva v podstúpení fyzioterapie. Účinné sú:

 • laserová terapia;
 • parafínové kúpele;
 • elektroforéza;
 • ultrazvuk;
 • magnetoterapia;
 • fonoforézou;
 • UHF.

Používajte pohodlnú ortopedickú obuv, aby ste predišli opakovanému zraneniu chodidla.

Ak sa choroba nelieči, prechádza do chronickej formy. V tomto prípade bude terapia zameraná na udržiavanie funkcií kĺbového exsudátu a na prevenciu progresie ochorenia.

Konzervatívne zaobchádzanie

Ako liečiť burzitídu na päte? Pri kalkanálnej burzitíde sa používa niekoľko skupín liekov:

 1. NSA. Tieto lieky majú protizápalové, analgetické a antipyretické účinky. NSAID sú dostupné vo forme tabliet a injekčných roztokov. Liečba burzitídy päty v počiatočnom štádiu sa uskutočňuje protizápalovými liekmi vo forme tabliet. Ak sa ochorenie začne, pacientovi sa zobrazia injekcie. Zabraňujú šíreniu zápalu do okolitých tkanív..
 2. Glukokortikoidy. Toto je skupina hormonálnych liekov. Majú antitoxické a antialergické vlastnosti..
 3. Antibiotiká. Tieto lieky inhibujú rast a reprodukciu patogénnych baktérií. Pre účinnosť sa používajú antibakteriálne lieky vo forme intravenóznych a intramuskulárnych injekcií..
Konzervatívna liečba kalcinálnej burzitídy sa kombinuje s fyzioterapeutickými postupmi

Miestne opravné prostriedky sa považujú za účinné. Zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky a nemajú škodlivý vplyv na zažívací trakt. Existuje niekoľko typov mastí:

 1. Otepľovania. Zvyšujú prietok krvi a zvyšujú vaskulárnu permeabilitu. Takéto masti sú predpísané pre neinfekčnú burzitídu.
 2. Antipyretikum. Zmierňujú opuchy a znižujú zápal. Masti sa používajú na hnisavý priebeh choroby.
 3. Lieky proti bolesti. Masti zmierňujú bolesť a znižujú opuch.
 4. Nepríjemný. Tieto masti stimulujú prácu nervových koreňov, čo vám umožňuje obnoviť pohyblivosť.

Ak je diagnostikovaná burzitída päty, lieky by sa mali kombinovať s fyzioterapeutickými postupmi a ľudovými liečivami.

Indikácie pre hospitalizáciu a chirurgický zákrok

Ak konzervatívna liečba neprináša požadovaný výsledok a choroba pokračuje, pokračuje sa chirurgickým zákrokom. Operácia je tiež predpísaná, ak je burzitída komplikovaná fistulami alebo zhlukovaním synoviálneho vaku. Typ operácie závisí od závažnosti ochorenia. Je možné tak excíziu membrány, ako aj vyčistenie vaku medicinálnym roztokom, ako aj jeho úplné odstránenie.

Po operácii sa zranená končatina fixuje sadrou. Musíte ho nosiť 10-14 dní.

S progresiou ochorenia sa používa chirurgický zákrok

Pooperačná liečba a rehabilitácia

Akýkoľvek chirurgický zákrok vyžaduje pooperačnú liečbu. Výsledok závisí od dodržiavania odporúčaní lekára. Aby sa predišlo kolízii s burzitídou päty po chirurgickom zákroku, musí sa s lekárom dohodnúť liečba doma.

Počas rehabilitačného obdobia je indikovaná masáž. Vykonáva sa v náchylnej polohe. Najprv sa masírujú dolná časť chrbta, zadok, stehná, dolné končatiny a nakoniec chodidlo. Masáž posilňuje svalový tonus, urýchľuje prietok krvi a lymfy, obnovuje motorické funkcie.

Fyzikálna terapia tiež pomáha zotaviť sa po operácii. Súbor cvičení sa vyberá individuálne. Výučbu môžete viesť doma alebo v zdravotníckom zariadení.

Kompresia na základe ľubovníka bodkovaného, ​​rebríčka a lopúcha pomôže obnoviť funkciu motora. Všetky zložky zmiešajte v rovnakom pomere. Pour 1 polievková lyžica. l zmes 250 ml vody. Nádobu položte na sporák a tekutinu uveďte do varu. Pripravený bujón prefiltrujte a nechajte vychladnúť. Namočte do nej malý kúsok látky alebo gázy a pripevnite k nohe. Top s taškou a dať na ponožky na noc.

Obdobie zotavenia trvá na základe všetkých lekárskych odporúčaní jeden mesiac..

ethnoscience

Veľkým doplnkom k liečbe drogami sú tradičné lieky.

Choroba v skorých štádiách môže byť liečená:

Ľudové lieky sa tiež považujú za účinné počas obdobia rehabilitácie. Urýchľujú proces regenerácie a uľahčujú stav pacienta. Pri výbere produktu sa poraďte so svojím lekárom. Samoliečba môže spôsobiť alergickú reakciu alebo viesť k progresii ochorenia..

Môžete si zahriať nohu stolom alebo morskou soľou, pohánkou, ľanovými semenami alebo pieskom. Zahrejte všetku surovinu na panvici a nalejte ju do plátna. Držte ho na boľavej päte, kým úplne nevychladne..

Môžete tiež použiť kapustu alebo lopúcha, strúhané surové alebo varené zemiaky a šupku čiernej reďkovky. Takéto obklady pomôžu zmierniť bolesť a zmierniť opuch..

Kúpeľy na nohy môžu pomôcť zmierniť príznaky. Kúpeľ s ihlami vykazoval dobrý výsledok. Namočte vetvičky a šišky borovicových ihiel cez noc do studenej vody. Ráno zapálte a privarte. Výslednú infúziu vychladnite a namáhajte. Do kúpeľov každé ráno a večer.

Výzdoby vyrovnávajú nedostatok živín a vitamínov, odstraňujú bolestivosť a zvyšujú účinnosť liekov. S kalkanálnou burzitídou pripravte odvar z trávy uhoriek. Vezmite 1 lyžičku. suchú uhorkovú bylinu a naplňte ju pohárom vriacej vody. Dajte si drink počas dňa v malých dúškoch.

O prevencii

Burzitída je vážne ochorenie. Je ľahšie zabrániť ako liečiť. Nasledujúce preventívne opatrenia pomôžu zabrániť vzniku ochorenia:

 1. Liečte zápalové ochorenia včas.
 2. Noste pohodlné ortopedické topánky, ktoré nestláčajú nohu.
 3. Vyvarujte sa poranenia chodidla..
 4. Sledujte svoju telesnú hmotnosť. Ak je to potrebné, dodržujte diétu..
 5. Vyvarujte sa podchladeniu.
 6. Eliminujte nadmerné zaťaženie.

Ak je burzitída už diagnostikovaná, potom s ňou zaobchádzajte so všetkou vážnosťou. Ignorovanie príznakov alebo nesprávna liečba môžu viesť k invalidite..

Úplný opis kalkanálnej burzitídy: aký druh choroby je, ako ju liečiť

V tomto článku sa dozviete viac o pätovej burzitíde alebo pätovej burzitíde: čo to je, prečo sa choroba vyskytuje. Príčiny, príznaky, liečba a prognóza - úplný prehľad o patológii.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Kalkanálna burzitída je zápal synoviálnych vakov (bursa) ležiacich mimo členkového kĺbu (zadné kalkanálne a kalkanálne šľachy).

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Synoviálna bursa sú malé dutiny alebo vrecká naplnené tekutinou. Vykonávajú ochranné a tlmiace funkcie, ktoré chránia kĺb pred poškodením..

Komplexné kĺby (kĺby) členku chránia niekoľko z týchto vreciek, z ktorých jeden sa nachádza pod kožou v oblasti päty, v mieste pripojenia Achillovej šľachy na kosť (jej zápal sa nazýva kalcaneal alebo kalcaneal bursitis - to je to isté). O niečo vyššia, medzi Achillovou šľachou a kalkanami, sa nachádza ďalšia (patológia sa nazýva Achillobursitis)..

Pretože obidva synoviálne vaky sa nachádzajú v oblasti päty, ich zápal sa často považuje za zápal kôry dolných končatín..

K zápalu burzy dochádza v dôsledku:

 • zranenia - trenie, fyzická námaha, modriny;
 • defekty v štruktúre kostry - ploché nohy, vrodená deformácia kĺbu.

Škrupina vaku je poškodená, nekróza (smrť) určitého počtu buniek vedie k zápalovému procesu. Výsledkom je, že množstvo tekutiny vo vnútri burzy sa zvyšuje a sú zapojené susediace tkanivá. Osoba rozvíja opuchy, opuchy, bolesť pri chôdzi as tlakom na pätu.

Kalkaniálna burzitída nie je život ohrozujúca, ale pri pokuse o krok na nohy spôsobuje ťažkú ​​bolesť a nepohodlie. Pri včasnej liečbe môže byť choroba úplne liečená konzervatívnymi metódami..

V prípade burzitídy päty lieči ortopedický chirurg a traumatológ. Hnisavú formu patológie lieči chirurg.

Príčiny choroby

Okamžité príčiny kalkanálnej burzitídy:

 • zranenia, mikrotrauma, tlak, trenie, poškodenie;
 • deformácia chodidla (chodidla, ploché nohy, vrodená slabosť väzivového aparátu);
 • porezania, vpichy, porušenie integrity tkaniva (hnisavý proces);
 • infekcie (kvapavka, tuberkulóza, syfilis);
 • reumatoidné choroby (psoriatická artritída);
 • hnisavý zápal priľahlých tkanív (osteomyelitída, hlien, absces);
 • metabolické poruchy (ukladanie kryštálov kyseliny močovej v tkanive).

V prípadoch, keď nie je možné určiť príčinu kalkanálnej burzitídy, sa to nazýva „idiopatická“. Faktory výskytu:

Štrukturálne vlastnosti kostry (jedna noha je kratšia ako druhá noha)

Porušenie postavy (deformácia chrbtice, prerozdelenie záťaže na nohu)

Noste nepohodlnú obuv

Prirodzené starnutie tkanív (po 60 rokoch sa riziko patológie zvyšuje dvakrát)

Profesia (športovci, tanečníci, baníci, hýbatelia)

Alkohol a drogová intoxikácia (chronický alkoholizmus, užívanie glukokortikosteroidov)

Choroby spôsobené metabolickými poruchami (dnou)

Autoimunitné patológie (sklerodermia)

Druhy patológie

Podľa priebehu patológie sa líšia:

 1. Akútna kalkanálna burzitída - sprevádzaná závažnými symptómami (často sa vyskytuje okamžite po poranení alebo infekcii v otvorenej rane).
 2. Subakútna burzitída - charakterizovaná poklesom akútnych príznakov choroby.
 3. Chronická burzitída - dlhá, s miernymi alebo chýbajúcimi príznakmi.
 4. Opakujúce sa - s periodicky sa vyskytujúcimi exacerbáciami.

V závislosti na povahe exsudátu (tekutina vo vnútri dutiny) je burzitída:

 • hnisavý alebo septický - s hromadením vo vnútri kapsuly hustého nazelenalého obsahu (hnis);
 • vláknitý - s prímesou fibrínových vločiek v priehľadnej tekutine vaku;
 • hemoragické - s prímesou krvi v obsahu v dôsledku poškodenia susediacich ciev;
 • serózny - s čírym slamovo žltým roztokom.

Charakteristické príznaky

Akútna kalkanálna burzitída sa vyskytuje so závažnými príznakmi - bolesť päty, opuchy, opuchy, ktoré komplikujú akýkoľvek pokus o krok na nohu. Fascia chodidla je zvyčajne zapojená do procesu (jedná sa o spojivovú tkanivovú membránu, dlhý prameň pokrývajúci spodný, plantárny povrch chodidla), takže bolesť je veľmi intenzívna.

Čo je nebezpečná burzitída na päte, aké sú tieto prejavy? V priebehu času sa patológia stáva príčinou výskytu neočakávanej, paroxysmálnej, akútnej bolesti, ktorá prepichuje pätu v najneočakávanejších okamihoch, prináša hmatateľné ťažkosti a ťažkosti s pohybom. Počas útoku sa človek nemôže oprieť o pätu, stáť a chodiť.

Burzitída päty je charakterizovaná bolesťou, ktorá sa vyskytuje ráno a večer (počas dňa sa zdá, že pacient „chodí“).

Pri akútnej achillobursitíde - ranná bolesť v päte, ktorá dáva spodnej časti nohy. Pre človeka je ťažké narovnať si nohu (neviazať), stáť na špičkách, obliecť si a nosiť topánky, pohyblivosť členku je obmedzená (kvôli bolesti)..

V priebehu času sa patológia stáva chronickou, bolesť ustupuje. Zvyčajne na päte - v mieste najväčšej bolesti - sa tvorí kostná ostroha (vyrastanie).

Tvorba vyrastania kostí (ostrohy) na päte

Predispozičné faktoryProvokatívne faktory

Akútna bolesť pri pohybe, s tlakom, ráno a večer

Zvýšenie miestnej a všeobecnej teploty (až o 39 stupňov a viac)

Kolísanie tekutiny vo vnútri opuchu pod tlakom (kolísanie)

Okrúhly opuch, elastické zhutnenie päty alebo Achillovej šľachy

Rýchlo sa zvyšujúce príznaky všeobecnej intoxikácie (slabosť, únava, potenie)

Obmedzenie pohyblivosti nôh

Možné komplikácie, ak sa ochorenie nelieči

Komplikácie kalkanálnej burzitídy môžu byť:

 • tavenie okolitých tkanív;
 • prielom hnisu v iných orgánoch (hnisavá artritída, osteomyelitída);
 • sepsa (všeobecný zápal);
 • kalcifikácia (ukladanie vápnika v tkanive pri chronickej burzitíde).

U detí sa patológia objavuje menej často ako u dospelých, má však podobné príčiny a príznaky a pokračuje aj bez charakteristických znakov..

diagnostika

Predbežná diagnostika sa stanoví po vyšetrení a pohovore s pacientom a vykonaní niektorých testov. Bolesť sa zosilňuje, keď sa snaží narovnať chodidlo, stojí na špičkách a tlak na postihnutú oblasť.

Metódy na potvrdenie diagnózy burcitídy plesní:

 1. MRI alebo ultrazvuk - umožňujú vám identifikovať najmenšie patologické zmeny v mäkkých tkanivách.
 2. Štúdium obsahu vaku (oplotenie sa vykonáva odstránením tekutiny sterilnou injekčnou striekačkou - punkciou).
 3. Sérologické štúdie - pomocou testov na identifikáciu patogénov septiky, hnisavej patológie, stanovenie ich citlivosti na antibiotiká pred liečením burzitídy na päte.
 4. Krvné testy - nepriamo naznačujú zápalový proces (zvýšená ESR, počet bielych krviniek, C-reaktívny proteín).
 5. Imunologické testy na protilátky a imunitné bunky - naznačujú alergický pôvod patológie.

Pri chronickej burzitíde môže byť informačná röntgenová informácia. Vyskytujú sa s ukladaním vápenatých solí v tkanive (kalcifikácia), s tvorbou kostného výrastku (ostrohy) na päte..

Procedúra: konzervatívne, chirurgické, ľudové

Kalkanálna burzitída sa dá úplne vyliečiť. Zvyčajne dosť konzervatívnych metód. Výnimkou je hnisavý proces (lieči sa po chirurgickom otvorení alebo punkcii), chronické a často sa opakujúce formy choroby.

Prvá pomoc

Ak je príčinou burzitídy päty zranenie, obeť by mala dostať prvú pomoc:

 • Na miesto poranenia aplikujte ľadové balenie na 20 minút - ľadové balenie zabalené v bavlnenej handričke. Prvý deň je potrebné urobiť 6 alebo 7 krát.
 • Na členok naneste tesný obväz s elastickým obväzom, ktorý ho fixuje v jednej polohe.
 • Zdvihnite nohu (zdvihnite zvýšenú polohu) a znehybnite ju, aby ste znížili bolesť a opuch.

Noha potrebuje odpočinok, kým nezmiznú akútne príznaky (zápal, bolesť).

Všeobecný opis mechanizmu úpravy

Liečba kalkanálnej burzitídy sa začína extrakciou obsahu zo synoviálneho vaku (ak je proces purulentný alebo je v ňom veľa tekutín):

 • miesto vpichu je ošetrené antiseptikami;
 • vak je prepichnutý ihlou požadovaného priemeru;
 • k ihle je pripojená sterilná striekačka s veľkým objemom;
 • potiahnutím piestu sa z vaku odstráni tekutina;
 • ak je to potrebné, dutina sa umyje antiseptikami (purulentnou kalkanálnou burzitídou), do vaku sa vstrekne hormonálne liečivo (s aseptickou patológiou).

Po vpichu je predpísaný cyklus antibiotík na prevenciu a liečbu, spočíva na končatinách.

Konzervatívna terapia

Lieky, ktoré sú predpísané na liečbu burzitídy:

Časté príznaky patológieKeď infekcia vnikne do pätových vakov, objavia sa bežné príznaky

Nehormonálne (nesteroidné) protizápalové lieky - diklofenak, meloxikam, ibuprofén

Majú výrazný protizápalový, antipyretický a analgetický účinok.

Analgetiká - Ketoprofen, Baralgin

Majú analgetický antipyretický účinok

Hormonálne protizápalové lieky v injekciách - hydrokortizón, kenalog, diprospan

Zmierniť zápal, bolesť, alergickú reakciu, opuch, ak sú nehormonálne lieky pri liečbe kalkanálnej burzitídy neúčinné

Antibiotiká - Amoxiclav, Flemoxin

Potláčajú rast a reprodukciu patogénov septického procesu, sú predpísané na liečbu a prevenciu hnisavého zápalu po punkcii.

Skupina liekovAký účinok to má
Lieky na liečenie burzitídy

fyzioterapia

V kombinácii s liekmi sa používajú fyzioterapeutické metódy. Pomáhajú zlepšovať mikrocirkuláciu a výživu mäkkých tkanív..

Od 3 dní po poranení (s akútnou aseptickou kalkaniálnou burzitídou) a poklese príznakov zápalu (s hnisavým ochorením) sa pacientovi predpíše:

 1. Ultrafonéza s liekmi proti bolesti, protizápalovými liekmi (zavedenie cez kožnú bariéru pomocou ultrazvuku).
 2. UHF (vystavenie vysokofrekvenčnému magnetickému žiareniu).
 3. Parafínová terapia (aplikácie zahrievania).
 4. DDT (ošetrenie elektrickými prúdmi rôznych frekvencií).
 5. Balneoterapia (sírovodíkové kúpele, teplé kúpele chodidiel s morskou soľou).
 6. Bahenná terapia (aplikácie z minerálneho bahna).

V období regenerácie je predpísaný komplex liečebných cvičení (na napínanie a posilňovanie svalov a väzov členka).

Príklady cvičení pre členkový kĺb. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

chirurgia

Je potrebný chirurgický zákrok:

 • septickým purulentným procesom;
 • ak konzervatívne metódy neprinášajú výsledky;
 • s chronickou a často sa opakujúcou kalkanálnou burzitídou.

Niekedy postačuje excízia a odstránenie poškodených tkanív (nekróza, jazvy, ložiská ložísk vápenatých solí, kyselina močová), ako aj vnútorná sliznica vaku. U ostatných je potrebné úplné odpojenie a vybratie poškodeného vaku (burzektómia)..

Regenerácia po konzervatívnej a chirurgickej liečbe trvá 2 až 4 týždne. Zastávky a členky sa neodporúčajú zaťažiť 2-3 mesiace.

Ľudové lieky

Ľudové lieky môžu liečiť iba aseptickú (neinfekčnú) burzitídu. Pri hnisavej burzitíde sa musíte okamžite poradiť s lekárom, akékoľvek oneskorenie môže spôsobiť vážne komplikácie.

Nemali by ste počítať s úplným odstránením tejto choroby iba ľudovými liekmi. Takáto terapia bude oveľa účinnejšia v kombinácii s tradičnou liečbou..

Vyžaduje sa predchádzajúca konzultácia s lekárom..

 • Stlačiť med, cibuľu a pracie mydlo. Nastriekajte malý kúsok pracieho mydla. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu. l Mydlá s rovnakým množstvom medu sa topia pri nízkej teplote alebo vo vodnom kúpeli. Pridajte do zmesi 3 lyžice. l pečená cibuľa alebo 1 polievková lyžica. l čerstvé (nastrúhané). Položte výrobok na pripravenú textíliu, zakrývajte pätu, pripevnite ju na hornú časť pomocou kompresného papiera, obväzu a teplého šálu. Robí obklady denne po dobu 2 týždňov (cez noc).
 • Pri ochorení je možné liečbu burzitídy päty vykonať pomocou alkoholovej tinktúry propolisu. Vezmite 10 gramov propolisu, nastrúhajte na jemnom strúhadle, nalejte 100 ml vodky. Trvajte na tmavom mieste pod pevným vekom 2 týždne, nádobu pravidelne pretrepávajte. Hotovú tinktúru týchto ingrediencií naneste na obklad na látku (široký obväz, gázu alebo kúsok bavlnenej látky niekoľkokrát zložený). Pripevnite k päte, zakryte kúskom polyetylénu, aby sa alkohol neodparil. Upevnite obväzom, izolujte ho vlnenou šatkou alebo šatkou. Do kompresie s propolisom, kým príznaky úplne nezmiznú (opuch v päte). Propolis sa naleje alkoholom
 • Zahrievacie postupy. Ušívajte uterák z bielizne s hmotnosťou 1–1,5 kg. Na panvici zohrejte čistý riečny piesok, soľ, pohánku (voliteľné) na teplotu 50 ° C. Nalejte do vrecka, pripevnite ho k päte 40 minút, zabalte ho teplou handrou (aby výplň nevychladla). Zahrievaním liečte chorobu po dobu 2 týždňov, po prestávke (5-7 dní) sa priebeh môže opakovať.

prevencia

Aké preventívne opatrenia pomôžu zabrániť rozvoju kalkanálnej burzitídy:

 1. Pred naložením chráňte chodidlo a členok špeciálnymi svorkami, kompresnou špičkou.
 2. Nezabudnite na zahrievacie cvičenie pred tréningom, tancom, tvrdou prácou.
 3. Zbavte sa tesných, nepohodlných a deformujúcich sa topánok.
 4. Používajte špeciálne ortopedické vložky, prítlačné ložiská.
 5. Upravte stravu, pomôže to predchádzať rozvoju metabolických porúch (dna) a schudnúť.

Pravidelne vykonávajte relaxačnú masáž nôh a členkov, vykonávajte sadu fyzioterapeutických cvičení, ktoré napínajú a posilňujú svaly a väzivo kĺbu..

predpoveď

Prognóza na zotavenie s včasnou lekárskou starostlivosťou je dobrá (80–90% prípadov úplného vyliečenia). Kalkanálna burzitída môže byť úplne eliminovaná v priebehu 2 až 4 týždňov.

Liečba chronickej, dlhodobej progresívnej patológie je zložitejšia, zvyčajne sa používajú chirurgické metódy (rehabilitácia trvá až 4 týždne). Pooperačné relapsy (recidíva kalkanálnej burzitídy) sa vyskytujú pomerne zriedka (v 2 alebo 3 prípadoch zo 100).

Úplné obnovenie funkcií členku po chirurgickej a konzervatívnej liečbe trvá 2 až 3 mesiace. Po celú dobu je potrebné chrániť končatinu pred nadmerným zaťažením, zraneniami a mikrotraumami..

Ako liečiť kalkanálnu burzitídu?

Ochorenie periartikulárnych vakov v oblasti kalcinovej šľachy, charakterizované ich akútnym zápalom a zvýšenou tvorbou exsudátu, sa nazýva kalkaniálna burzitída a je poddruh burzitída chodidla. Každá šľacha je obklopená synoviálnym vreckom alebo bursou (preložené z latinčiny), ktorá obsahuje tekutinu znižujúcu stres. Ak infekcia vstúpi do burzy, začína silný zápalový proces, vzrušujúce a okolité tkanivá. Je potrebná včasná liečba burzitídy päty, ktorá je predpísaná na základe formy choroby: akútna, subakútna, chronická, opakujúca sa. Ak je burzitída päty ponechaná náhode a nie je liečená, prejde do chronickej formy, keď sú príznaky minimálne, ale choroba sa naďalej vyvíja, čím hrozí ťažká exacerbácia..

Burzitída päty

Kalkanálna burzitída je vyvolaná nasledujúcimi hlavnými príčinami, ktoré sú podmienečne rozdelené do dvoch kategórií:

Burzitída na päte je sprevádzaná výraznými príznakmi naznačujúcimi zápalový proces:

 • V oblasti zápalu: v oblasti päty sa vyskytuje nádor a opuch. Na križovatke Achillovej šľachy s kosťou je možná achillobursitída. Palpácia päty spôsobuje silnú bolesť.
 • Chôdzi bráni bolesť v päte samotnej a priľahlých oblastiach.
 • Pri akútnej burzitíde s uvoľňovaním hnisavého výpotku stúpa celková telesná teplota, v iných formách sa iba zahrieva pokožka v oblasti päty..
 • Lokálne začervenanie kože na päte.

Bursitída na päte v jej spodnej časti (päte) má podobné príznaky s podrážkou päty, čo komplikuje diagnostiku. Vzhľadom na to, že kalkaniálna burzitída je nebezpečnejším ochorením, v závažných prípadoch, ktoré hrozia, že dôjde k invalidite, je potrebné poradiť sa s lekárom, len čo sa objavia prvé príznaky. Ak sa pokúsite liečiť ostrohu sami, namiesto skutočnej burzitídy sa stav môže dramaticky zhoršiť. Každý, kto sa stará o svoje zdravie, by si mal vyvinúť podmienený reflex: príznaky - lekár - liečba.

Na účely konečnej diagnózy lekár na základe príznakov burzitídy predpíše niekoľko štúdií, podľa výsledkov ktorých sa liečba predpíše:

 • Analýza synoviálnej tekutiny z kĺbových vakov. Jeho pomocou sa stanoví patogén (streptokoky, stafylokoky, brucella, gonokoky, spirochety) a stupeň burzitídy;
 • Röntgen päty. Umožňuje vám potvrdiť neprítomnosť rastu, charakteristiku výbežku kalcanea a objasniť hranice zápalu;
 • Všeobecné testy moču a krvi. Pridelené na objasnenie stavu tela, na pomoc pri identifikácii príčin zápalu alebo ochorení, ktoré spôsobujú burzitídu na päte.

Na základe výsledkov štúdií a prieskumu sa stanoví diagnóza a predpíše sa schéma, podľa ktorej sa má pacient liečiť pacientom ambulantne alebo v nemocnici.

Liečba Liečba kalkanálnej burzitídy

Liečba kalkanálnej burzitídy závisí od formy a štádia choroby a zahŕňa súbor opatrení:

 • Fixácia postihnutého kĺbu, vylúčenie alebo aspoň zníženie stresu;
 • Liečba drogami. Užívanie protizápalových a nesteroidných liekov zamerané na zabránenie šírenia zápalu do susedných tkanív a liečbu lézie vo vnútri kĺbu. Vo zvlášť závažných situáciách hnisavej burzitídy sa vak prepichne a odčerpá sa exsudát, potom sa v dutine pôsobí antiseptikami a zavedením vhodných liekov. Hormonálne intraartikulárne injekcie sú tiež účinné. Pri silnej bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti;
 • Fyzioterapia. Bursitída na päte vedie k obmedzeniu pohyblivosti počas liečebného obdobia a oslabeniu svalov, takže sa predpisujú masáže, gymnastika a ďalšie postupy zamerané na udržanie tonusu. Magnetoterapia a otepľovanie pomáhajú zmierniť zápal a urýchliť proces regenerácie;
 • Chirurgický zákrok. V pokročilých prípadoch musia chirurgovia liečiť burzitídu na päte, pretože iné intervenčné opatrenia sú už neúčinné. Chirurgia je jediný spôsob, ako zastaviť trápenie pacienta a pomôcť mu obnoviť fyzickú aktivitu.

Pokiaľ by bolo možné začať s liečbou pätovej burzitídy na samom začiatku zápalu, predtým ako sa zmení na hnisavú a chronickú, zotavenie nastane pomerne rýchlo. Liečba primárnej burzitídy je obmedzená na odpočinok, pevné obliekanie a používanie vonkajších liekov alebo obkladov z arzenálu tradičnej medicíny..

Liečíme burzitídu na päte ľudovými prostriedkami

Ako nezávislá liečba burzitídy nebudú účinné ľudové lieky, ale ako pomocná liečba vo všeobecnom komplexe môžu pomôcť:

 • Zahrievanie. Najjednoduchší spôsob je naliať hrubú soľ, zohriatu v panvici, do vrecka z hrubej bavlnenej látky a aplikovať na boľavé miesto. Druhá možnosť - ľanové semená vyhrievané na panvici, naliate do plátenného vrecka. Zahrievanie sa vykonáva každý deň, najlepšie večer, dva týždne v rade;
 • obklady Účinné nanášanie kapustového listu v noci. Pre toto zahusťovanie mierne odtrhnuté sa fólia jemne namastí medom a nanesie sa na pätu, pokryje sa celofánom a zafixuje sa. Zhora je potrebné obliecť si teplú ponožku. Kompresia sa vykonáva celú noc. Kapusta pomáha odstraňovať exsudát nahromadený v dutine. Zloženie dvoch častí medu (najlepšie mája), troch častí vodky (mesačný svit) a jednej časti aloe účinne bojuje proti zápalu. Aloe je rozdrvená, zmiešaná s vodkou a medom, kompozícia je vylúhovaná jeden deň na tmavom mieste. Hotový produkt je impregnovaný gázovou vložkou, nanesený na nádor, fixovaný a zabalený. Liečba sa vykonáva denne, najmenej týždeň. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, môžete striedať komprimácie;
 • Kúpeľa. Borovicový kúpeľ má protizápalový účinok: ihly spolu s konármi a šiškami sa nasekajú, v noci vyliajú vodou, ráno sa pomalý oheň a pol hodiny varia. Vývar by mal byť podaný infúziou počas 12 hodín, pred použitím sa prefiltruje a zahreje na prijateľnú teplotu. Na 2 litre vody zoberte 0,5 kg surovín, trvanie postupu je od 20 do 30 minút. Rovnaké pomery vody a sena sa zapália, 20 minút sa varia a trvajú jednu hodinu. Vývar sa môže používať na kúpele niekoľkokrát denne.

Aby sa zabránilo kalkaniálnej burzitíde alebo aby sa zabránilo jej opakovaniu, je potrebné nosiť pohodlnú obuv s nízkym podpätkom a nezaťažovať väzivo. Ak máte problémy s nadváhou, mali by ste ju vrátiť späť do normálu..

Kalkaniálna burzitída sa vzťahuje na rôzne ochorenia kĺbov, pretože zápalový proces je lokalizovaný v periartikulárnom vaku v oblasti kalcinovej šľachy naplnenej exsudátom (tekutina, ktorá je potrebná pre pohyblivosť kostí). Zápalový proces môže zachytiť tkanivo priliehajúce k synoviálnemu vaku (bursa). Ak Achillova šľacha trpí, potom sa choroba nazýva achillobursitída. Burzitída na päte môže byť chorobou z povolania (atléti, armáda) alebo môže byť výsledkom zranenia, šľachy, vzpierania a môže byť tiež infekčná..

Nadmerné zaťaženie chodidla s nadváhou, každodenné používanie topánok, ktoré stlačujú a deformujú chodidlo (najmä u žien, ktoré milujú chváliť vysoké podpätky), vedú k rozvoju patológie. Pôvodca infekcie v burze sa môže dostať cez rez, punkciu päty alebo môže byť dôsledkom prenášaných infekčných chorôb vrátane sexuálne prenosných infekcií..

Stafylokoky, streptokoky, spirochety, brucella, gonokoky, ktoré sa dostanú do synoviálnej dutiny, vyvolávajú zápal. Infekčná burzitída päty sa najťažšie lieči. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov až rok..

O tejto chorobe

Kalkanálna (päta) burzitída má podobné príznaky s mnohými ďalšími zápalovými procesmi. Je tiež ľahké zamieňať ho s podrážkou päty. Je dôležité si uvedomiť, že burzitída päty je nebezpečná a závažná choroba, a ak nezačnete včasnú a kompetentnú liečbu, môže sa stať chronickou a môže viesť k vážnym komplikáciám až do zdravotného postihnutia pacienta. Pri prvých príznakoch zápalu musíte bezpodmienečne kontaktovať lekárske zariadenie a neskúšať ho liečiť sami doma, nepoznať presnú diagnózu. Liečba burzitídy päty pomocou domácich liekov doma dá pozitívny výsledok v kombinácii s inými metódami liečby.

PORADÍME! Na liečenie a prevenciu CHOROBY SPOJOV, naši čitatelia úspešne používajú rýchlo rastúcu a nechirurgickú metódu liečby, ktorá získava na popularite, ktorú odporúčajú poprední nemeckí špecialisti na choroby pohybového ústrojenstva. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

 • Pri kalkanálnej burzitíde alebo achillobursitíde zápal synoviálneho vaku, ktorý sa nachádza na zadnej strane päty, v oblasti uchytenia Achillovej šľachy..
 • Burzitída na päte sa často vyskytuje u športovcov a ľudí s nadváhou a tiež v dôsledku zranení.
 • V dôsledku zranení sa v synoviálnom alebo kĺbovom vaku vytvorí tekutina, ktorá impregnuje mäkké tkanivá.
 • Infekcie často prenikajú cez poškodený povrch, ktoré spôsobujú zápal, niekedy aj hnisavé.
 • Príčinou hnisavej achillobursitídy je často streptokoková alebo stafylokoková infekcia.

Existuje celá škála burzitídy nôh ako špecifická burzitída spôsobená gonokokmi, pneumokokmi a tuberkulóznymi bacilmi. Niekedy môže dôjsť k akútnej burzitíde ako komplikácia po bolestiach v krku alebo ARVI.

Chronická burzitída sa vyvíja z dlhodobého mechanického podráždenia alebo častých zranení, ktoré sa vyskytujú pri profesionálnych športoch.

príčiny

Kalkanálna burzitída je vyvolaná nasledujúcimi hlavnými príčinami, ktoré sú podmienečne rozdelené do dvoch kategórií:

 • Mechanický vonkajší náraz. Do tejto kategórie patrí nepohodlné, nevhodné veľkostné topánky, najmä vysoký podpätok, ktorý vyvoláva deformáciu synoviálneho vaku. Katalyzátorom môžu tiež byť modriny, výrony, nadmerná fyzická aktivita spojená s pracovným režimom alebo športom. Nadváha, ktorá zvyšuje zaťaženie šliach, prispieva k tomu, že na päte je burzitída.
 • Infekčná lézia. Keď infekčné agens vstupujú do burzy po poranení, punkcii päty alebo inom prenikajúcom zranení. Možná infekcia spôsobená sprievodnými alebo prenášanými chorobami, ako sú furunkulosa, osteomyelitída, artritída, artróza, erysipel. Hormonálna porucha alebo metabolická nerovnováha, ktorá vedie k zníženiu imunity, tiež zvyšuje riziko ochorenia a vyvoláva burzitídu z plesní.

Burzitída päty sa vyvíja v nasledujúcich prípadoch:

Je dôležité poznať! Jediný liek na artritídu, artrózu a osteochondrózu, ako aj na iné ochorenia kĺbov a pohybového ústrojenstva, odporúčané lekármi!

 • dlhé zaťaženie Achillovej šľachy;
 • zranenia a mikrotrauma šliach;
 • zranenia kalkane;
 • nosenie nepohodlnej obuvi;
 • na sebe vysoké podpätky.

Choroby päty

Rôzne vyššie uvedené ochorenie je pätová burzitída, ktorá je zápalovým procesom kalkanálneho synoviálneho vaku, ktorý sa nachádza pod kožou. V tomto prípade sa plocha hrebeňa kalcinea začne rýchlo a bolestivo napučiavať. Calcaneus burzitída môže byť vyvolaná aj inými, nemenej závažnými dôvodmi. Okrem dlhodobého stresu a nepohodlnej obuvi môžu byť príčinou zápalu aj nasledujúce zdravotné problémy ľudského tela:

 • prítomnosť tuberkulózneho bacilu;
 • chronická polyartritída;
 • vývoj metabolickej urémie;
 • prítomnosť gonokokov.

Musí zdôrazniť

Keď hovoríme o tom, ako by sa malo liečiť opätenie päty, musí sa zdôrazniť, že odborník ju určuje v závislosti od charakteristík vývoja zápalu: vo väčšine prípadov zranenia vyvolávajú vznik akútnej formy zápalu. V tomto prípade budú príznaky choroby závisieť od stupňa a rýchlosti tvorby tekutiny, ktorá napúšťa mäkké tkanivá okolo.

Okrem toho krv preniká do dutiny synoviálneho vaku, vďaka čomu sa vytvára fibrín: je to ten, kto vyvoláva lepenie poškodených ciev. V dôsledku týchto procesov sú steny vaku pokryté hustým spojivovým tkanivom, ktoré postupne stvrdne a zmení sa na vápenatú burzitídu..

 • Toto ochorenie by sa malo liečiť čo najskôr, pretože infekcia, ktorá preniká poškodeným povrchom, je hlavnou príčinou výskytu zápalových procesov, ktoré sa môžu šíriť cez lymfatický trakt..
 • V každom prípade, ak existujú podozrenia a prvé príznaky burzitídy, je potrebné vyhľadať pomoc odborníka, pretože pokročilý zápal môže byť príčinou nekrotického poškodenia periartikulárneho vaku..
 • Nekróza sa po dlhú dobu nemusí vyliečiť a spôsobiť bolestivé nepohodlie.
 • Akútna forma zápalového procesu sa vyskytuje v dôsledku tonzilitídy a iných respiračných infekcií vírusového pôvodu. Chronická forma tohto ochorenia je zároveň bežnejšia u športovcov a ľudí, ktorí sú vystavení dlhodobému mechanickému podráždeniu a zraneniu..

Medzi dôvody, ktoré ovplyvňujú rozvoj burzitídy, patria:

 • opakovaná mikrotrauma spôsobená veľkou fyzickou námahou alebo rôznymi patologickými stavmi (Clubfoot, ploché nohy, hallux valgus atď.);
 • nadváha, ktorá zvyšuje zaťaženie nôh;
 • starnutie tela, nanešťastie roky si vyberajú svoju daň a vo vyššom veku musíte venovať veľkú pozornosť svojmu telu;
 • v miestach fréz môže vrstva podkožného tukového tkaniva klesať, čo zase vedie k ďalšiemu zaťaženiu chodidla;
 • artróza blízkych kĺbov;
 • Nepretržité nosenie nepohodlnej obuvi;
 • zakrivenie chrbtice, v ktorom je rozdelené zaťaženie chodidla;
 • v niektorých prípadoch reumatoidné choroby a choroby, pri ktorých je metabolizmus narušený, ako je dna.

Achillobursitída u dospelých

Achillobursitída sa vyskytuje u dospelých z typických dôvodov:

 1. U žien často kvôli vysokej podpätku, ktorý je pre nich ťažké chodiť;
 2. U mužov často kvôli napätému zapadnutiu alebo fyzickému namáhaniu šliach počas cvičenia.

Stretch vazy - všetci sú oboznámení s týmto. Dlhá prechádzka v nepohodlnej obuvi - ak na kvalitnú obuv nie sú peniaze, stáva sa tento dôvod prioritou. Dospelý často chodí veľa a musí sa obliekať podľa pravidiel obliekania, kde topánky nie sú vždy ľahké a pohodlné. Vďaka tomu je achillobursitída častým javom. Často sa vyskytuje nadváha, ktorá sa dá pozorovať u žien aj u mužov.

U starších ľudí sa toto ochorenie vyvíja na pozadí straty sily šľachy a zmien v jeho štruktúre. Vyskytuje sa bolesť nôh, tvoria sa jazvy.

Zápal tašky na päte u detí

U detí je zápal kĺbového vaku päty pomerne zriedkavý. Častými príčinami sa stávajú ruže a dislokácie, ktoré sa často vyskytujú v „pohyblivých“ rokoch detí. Rodičia sa nedotýkajú pohodlnej obuvi, ktorú dieťa radi topí. Fyzické zranenie je tu však častou príčinou. Preto by sa s dieťaťom mali viesť vysvetľujúce rozhovory o tom, ako hrať, aby sa nepoškodilo vaše zdravie.

Nadváha je zriedkavým javom medzi malými deťmi. Avšak genetické poruchy a hormonálne patológie môžu spôsobiť obezitu, ktorá ovplyvňuje stav kalcinovej šľachy..

 • Kalkanálna burzitída je zápal sliznicových (synovilných) vakov, najčastejšie sa vyvíja v kĺboch.
 • Synoviálny vak je dutina ohraničená okolitým tkanivom, potiahnutá membránou, naplnená tekutinou, ktorá slúži na výživu chrupavky, udržuje normálnu pohyblivosť kĺbov a zabraňuje treniu a opotrebovaniu povrchov kĺbov..

Kalkanálna burzitída je charakterizovaná prítomnosťou zápalu v synoviálnom vaku a priľahlej oblasti v oblasti Achillovej šľachy. Z tohto dôvodu sa toto ochorenie nazýva aj achillobursitída..

Môže byť akútna a chronická, rovnako ako subakútna a recidivujúca. V závislosti od príčiny zápalu existujú:

 1. Špecifické - spôsobené rôznymi baktériami a infekciami (kvapavka, brucelóza, tuberkulóza, syfilis).
 2. Nešpecifické - spôsobené zranením a iným mechanickým poškodením..

Pri burzitíde sa počas infekcie hromadí tekutina v synoviálnom vaku. V závislosti od zloženia tejto tekutiny existujú: serózna burzitída, serózna-fibrinózna, purulentná, purulentno-hemoragická.

Keď sa lézia vyvinie vo forme zranenia, varu, osteomyelitídy atď. V blízkosti synoviálneho vaku. pyogénne mikróby cez lymfatický trakt alebo z malých odrenín na koži padajú do vaku, kde sa začína hromadiť serózna alebo hnisavá tekutina (exsudát). V priebehu času sa synoviálny vak začína napínať a zväčšovať a v jeho blízkosti sa tvoria významné vápenaté usadeniny, čo môže výrazne obmedziť pohyb.

Spolu s burzitídou na päte sa môže vyvinúť burzitída na päte, pri ktorej proces ovplyvňuje pätu chodidla.

 1. Podľa zloženia synoviálnej tekutiny môže byť zápalom burzy:
  • serózna (aseptická) forma;
  • serózna hemoragia;
  • serózne vláknité;
  • zmiešané formy.
  • Pri hemoragickej alebo vláknitej forme v synoviu sú prítomné buď krvné alebo bielkovinové organické látky.
 2. Samostatne rozlišujte hnisavú burzitídu:
  • Tento typ sa vyvíja, keď sa infekcia dostane do vaku. Pri hnisavej forme je kurz zvyčajne akútny, prejavuje sa nielen lokálnymi, ale aj všeobecnými príznakmi.
 3. Chronická burzitída:
  • Choroba má chronickú podobu, ak príčiny, ktoré ju spôsobili, nie sú odstránené.

diagnostika

Na účely konečnej diagnózy lekár na základe príznakov burzitídy predpíše niekoľko štúdií, podľa výsledkov ktorých sa liečba predpíše:

 • Analýza synoviálnej tekutiny z kĺbových vakov. Jeho pomocou sa stanoví patogén (streptokoky, stafylokoky, brucella, gonokoky, spirochety) a stupeň burzitídy;
 • Röntgen päty. Umožňuje vám potvrdiť neprítomnosť rastu, charakteristiku výbežku kalcanea a objasniť hranice zápalu;
 • Všeobecné testy moču a krvi. Pridelené na objasnenie stavu tela, na pomoc pri identifikácii príčin zápalu alebo ochorení, ktoré spôsobujú burzitídu na päte.

Na základe výsledkov štúdií a prieskumu sa stanoví diagnóza a predpíše sa schéma, podľa ktorej sa má pacient liečiť pacientom ambulantne alebo v nemocnici.

Príznaky achilobursitídy

Pacienti sa sťažujú na bolesť v päte a na zadnej časti dolnej časti nohy. Bolí to obzvlášť zle ráno a pri pokuse o „vstávanie mi na nohách“. Bolestivé pohyby nôh počas hmatu tiež pociťujú bolesť. Pri vyšetrení sú zreteľne viditeľné opuchy a miestny prietok krvi na zadnej strane päty.

Príznaky burzitídy päty

 • V oblasti kĺbu šľachy s kosťou je opuch, opuch.
 • Koža na päte sa zahreje a objaví sa začervenanie.
 • Keď kliknete na oblasť päty, cítite bolesť.
 • Úplne vystúpiť na chodidlo je ťažké kvôli bolesti v päte a okolitých tkanivách.
 • V akútnom štádiu stúpa teplota celého tela.
 • Pri hnisavej burzitíde sa hnis vylučuje.

Po vyšetrení a palpácii kalcineálnej zóny lekár pošle pacienta, aby objasnil konečnú diagnózu:

 1. - röntgenové vyšetrenie na vylúčenie kalcanovej ostrohy a stanovenie rozsahu zápalu tkaniva;
 2. - prejsť všeobecnými a biochemickými krvnými a močovými testami, aby ste zistili stav pacienta ako celku a je možné určiť zameranie zápalu, ktorý spôsobil kalkaniálnu burzitídu;
 3. - vpichom urobte punkciu a vykonajte histologické vyšetrenie exsudátu zo synoviálneho vaku. Identifikovať patogén a povahu choroby.

Často existuje akútny priebeh stavu, ktorý zmizne do 1 až 2 týždňov. Príznaky, ktoré sprevádzajú zápalový proces:

 1. Ostré bolesti, opuchy a lokálne zvýšenie teploty v oblasti kĺbu Achillovej šľachy a kostí, bolesť zosilňuje pohybom alebo v noci.
 2. Možné zhoršenie celkového stavu, horúčka.
 3. Pri chronickej forme ochorenia je bolesť menej výrazná, ale je prítomná po dlhú dobu.
 4. Na päte sa vytvárajú ostruhy, ktoré spôsobujú prudkú bolesť pri chôdzi..

Povaha hromadenia exsudátu v synoviálnom vaku je určená konkrétnymi baktériami, ktoré spôsobili patologický proces.

S hnisavou burzitídou

 1. Pri hnisavej burzitíde sa z vnútorného povrchu metatarzálnej kosti vytvára absces a príznaky bolesti sú intenzívnejšie pri zaťažení chodidla.
 2. Pri kvapavkách - príznaky bolesti sú výrazné, zápal sa šíri do okolitých tkanív.
 3. U tuberkulózneho typu má akumulačná tekutina seróznu vláknitú štruktúru, ktorá sa môže zmeniť na hnisavú formu..

Akútna forma zápalového procesu päty, podobne ako akákoľvek iná kosť, môže byť diagnostikovaná, ak sa objavia nasledujúce príznaky:

 • náhla silná bolesť v kĺbe;
 • zvýšená bolesť v noci;
 • nemožnosť pohybu a akékoľvek iné fyzické námahy (hovoríme o pohyboch členkového kĺbu);
 • sčervenanie postihnutej oblasti;
 • opuch chodidla;
 • zvýšenie miestnej teploty.

Chronická forma

Chronická forma vyššie uvedeného ochorenia nie je sprevádzaná príliš živými symptómami, takže stanovenie vhodnej diagnózy nie je príliš ľahké. Príznaky, ktoré naznačujú chronickú burzitídu na päte, sa môžu vyjadriť ako mierny opuch, ale súčasne sa nepozoruje začervenanie ani strata pohyblivosti. Napriek tomu synoviálny vak naďalej hromadí zbytočnú tekutinu.

 • Vo väčšine prípadov sa zápalový proces palca vyznačuje viditeľnými symptómami..
 • V prvom rade hovoríme o vzhľade mäkkej formácie, ktorá v krátkom čase zmení farbu na červenú, zapáli sa a začne veľmi zle bolieť..
 • Palec je ďalej vizuálne zdeformovaný v dôsledku tvorby tuhého útvaru, tzv..
 • Vzniká teda kostná dreň, ktorá neustále dráždi pokožku tejto oblasti.
 • Preto pacient trpí vážnou bolesťou a má obmedzený pohyb.

Bolesť na päte

Pri charakterizovaní zápalu kalcane alebo kalcane je potrebné venovať osobitnú pozornosť všeobecným príznakom. to:

 • opuch postihnutej oblasti;
 • miestne začervenanie;
 • vývoj hustých a mobilných zostáv malej veľkosti;
 • vzdelávanie na dotyk;
 • obmedzený pohyb členkov.

Keď hovoríme o vážnej forme burzitídy, hovoríme o lokálnom zvýšení teploty a tolerovateľnej bolesti. Ak sa vyvinie hnisavá forma ochorenia, pacient môže trpieť zvýšením celkovej telesnej teploty, slabosťou a silnou bolesťou.

 1. Pri hnisavom zápale burzy môže byť farba kože nad vakom purpurovo cyanotická.
 2. Bolesť - ostrá, pulzujúca.
 3. Hnisavú formu sprevádza zhoršenie celkového zdravia v dôsledku šírenia infekcie v krvi a lymfy:
  • horúčka;
  • bolesti hlavy;
  • nedostatok chuti do jedla, až na nevoľnosť.

Etiológia kalkanálnej burzitídy

Kalkaniálna a pätová burzitída sa môže vyvinúť v prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 • trvalé zranenia a stres v oblasti Achillovej šľachy a chodidla, ktoré sa často vyskytujú u športovcov, najmä u predstaviteľov vzpierania;
 • prítomnosť infekcie spôsobenej rôznymi baktériami a pyogénnymi mikroorganizmami v tele;
 • autoimunitné procesy v tele, narušenie endokrinného systému.

Podmienky, za ktorých sa zvyšuje riziko vzniku kalcinálnej a kalkanálnej burzitídy:

 • konštantná fyzická aktivita chodidla;
 • nadváhou;
 • nosenie nepohodlnej obuvi;
 • prítomnosť zápalového procesu v susednej oblasti;
 • prítomnosť baktérií tuberkulózy, syfilis, brucelózy, stafylokoka, kvapavky, streptokoka atď..

Liečba chorôb

Pri burzitíde päty sa liečba začína nanesením fixačného obväzu a maximálnym možným odpočinkom chodidla.

Špecifickosť liečby určuje lekár v závislosti od príčiny choroby, stupňa vývoja choroby a celkového stavu pacienta..

 • Medzi lieky proti neinfekčnej pätkovej burzitíde patrí použitie nesteroidných protizápalových liekov (indometacín, ketolac, ibuprofén, movalis atď.) Vo forme tabliet a mastí. Pre každého pacienta je vybraný individuálne..
 • Dobrý účinok sa dosiahne injekciou hormónov priamo do synoviálnej kapsuly po tom, ako sa z nej pumpuje tekutina. Na tento účel sa používajú glukokortikosteroidy (trimcenolón, metylprednisalon)..
 • Ak dôjde k hnisavej burzitíde, vykoná sa vpich. Najskôr sa purulentný obsah vytiahne z periartikulárneho vaku injekčnou striekačkou, potom sa premyje antiseptickými liekmi a podá sa potrebný liek..
 • Pri infekčnej forme burcitídy typu Calcaneus je liečba zameraná na priame ovplyvnenie patogénu, ktorý túto chorobu vyvolal. Antibakteriálna terapia je predpísaná..

Ak vyššie uvedené metódy nepriniesli pozitívny výsledok a choroba nadobudla chronickú podobu, aby sa pacientovi zbavilo utrpenia a obnovila sloboda pohybu, aby sa predišlo deformácii nohy, mal by sa vykonať chirurgický zákrok. Počas chirurgického zákroku sa tkanivo burzy vyreže alebo sa úplne odstráni synoviálny vak.

nehybnosť

Počas liečby, kvôli nedostatočnej pohyblivosti kĺbov, strácajú svaly pružnosť, preto sú na obnovenie plného svalového tonusu predpísané masáže a cvičebná terapia..

Ak sa kalkaniálna burzitída nenachádza v akútnom a hnisavom štádiu, odporúča sa liečba fyzioterapiou (najmä v pooperačnom období). Zahrievanie a magnetoterapia prispievajú k rýchlej obnove tkanív a odstráneniu zápalového procesu.

Nezanedbávajte imunomodulátory, pretože zníženie imunity v dôsledku metabolických porúch alebo hormonálneho zlyhania môže viesť k relapsu ochorenia..

 • Je potrebné poznamenať, že v prvom rade je liečba vyššie uvedeného ochorenia zameraná na povinné odstránenie zápalového procesu, ako aj bolesti..
 • Okrem toho by takáto liečba mala obnoviť normálnu motorickú funkčnosť burzy, ktorá je v prípade burzitídy narušená.
 • V závislosti od výraznejších príznakov môže lekár upraviť predpísanú liečbu..

Závažné zápalové procesy vyžadujú konzervatívnu liečbu. V tomto prípade je potrebné znížiť zaťaženie nohy úplným znehybnením členkového kĺbu. Seróznu burzitídu päty môžete liečiť pomocou bežných liekov, ako aj pomocou ľudových liekov. Po prvé, na boj proti pätovej burzitíde musíte urobiť špeciálne obklady s otepľovacím a protizápalovým účinkom. Ak sa z akútnej formy hladko zmení chronické ochorenie alebo hnisavý zápal, liečba bude pozostávať z použitia chirurgického zákroku, ako aj z antibiotickej liečby..

Buď opatrný!

Neodporúča sa liečiť burzitídu ľudovými liečivami, ak sú pozorované nasledujúce príznaky:

 • akútna forma hnisavého zápalu;
 • chronická exacerbácia v dôsledku neúčinnosti konzervatívnych metód liečby;
 • fistulovitá forma zápalového procesu;
 • poranenia dutiny vaku.

Jediným náznakom, ktorý neumožňuje liečbu kalkanálnej burzitídy, je traumatická burzitída v akútnej forme, ktorá nie je sprevádzaná otvorením vrecka. Závažnosť vyššie uvedeného ochorenia má významný vplyv na liečbu: keď je potrebný chirurgický zákrok, synoviálny vak je odstránený, bursa membrána je vyrezaná a potom je uskutočnená liečba alebo punkcia. Je potrebné zdôrazniť, že počas chirurgického zákroku je jednou z najťažších úloh vyváženie svalov okolo kĺbu, pretože práve tento postup môže zabrániť ďalším opakovaným deformáciám poškodenej oblasti päty..

Začatie liečby si vyžaduje preskúmanie niektorých známych vecí. Zmeny ovplyvňujú mnoho oblastí života.

odporúčanie:

 • normalizácia hmotnosti;
 • obmedzenie fyzickej aktivity;
 • znehybnenie problematickej chodidla sádrou alebo elastickým obväzom;
 • nosenie pohodlnej topánky, odmietnutie päty / podrážky;
 • liečba patológií chodidla, kĺbov (ploché nohy, dna);
 • liečba infekčných chorôb (tuberkulóza, autoimunitné patológie, kvapavka, endokrinné choroby, reumatoidná artritída).

Dôležité! Antibakteriálna terapia je nevyhnutná pri identifikácii nebezpečných patogénov v exsudáte. Každý pacient potrebuje špecifické antibiotikum. Lekár predpisuje najúčinnejší liek, pričom berie do úvahy výsledky špeciálneho testu. Samostatné podávanie antibakteriálnych zlúčenín často spôsobuje škody, spôsobuje, že baktérie sa stávajú závislými od „slabého“ lieku.

Prvou fázou je odstránenie deštruktívneho zamerania. Pre akékoľvek patologické ochorenia kĺbov sa používajú NSAID - nesteroidné protizápalové zlúčeniny. Masti, gély, kapsuly, intraartikulárne injekcie nielen zmierňujú zápal, ale tiež znižujú opuch, znižujú bolesť.

Iné skupiny liekov pomôžu zastaviť deštrukciu chrupavky, zlepšiť odtok tekutiny z vrecka na kĺby a normalizovať krvný obeh:

 • Preparáty pre křupavku;
 • svalové relaxanciá;
 • Prípravky, absorbovateľné lepidlá a vláknité šnúry;
 • vitamínové a minerálne komplexy;
 • zlepšovače toku krvi.

Symptomatická liečba je rovnaká pre všetky typy burzitídy:

Sú to lieky proti bolesti od mnohých inhibítorov prostaglandínov - nesteroidné NSAID. Môžu sa používať tak vo vnútri, ako aj vo forme injekcií alebo lokálnych vonkajších činidiel: masti, náplasti a gély. Všetky tieto liečivá však neodstraňujú príčinu choroby, čo znamená, že skutočne nelieči, ale iba zmierňuje bolesť a zápal na chvíľu..

 • Pri akútnom hnisavom procese alebo pri silnej bolesti sa môže odporučiť krátka injekcia kortikosteroidov..
 • V infekčnej etiológii sa predpisuje antibiotická liečba na základe patogénu identifikovaného zo synoviálnej tekutiny odobratej počas punkcie..
 • Posttraumatický zápal burzy vyžaduje dôkladnú rehabilitáciu oblasti zranenia, punkciu s evakuáciou exsudátu. Niekedy môže byť nevyhnutný chirurgický zákrok..

Ak je zápal vo vrecku spôsobený artritídou, používajú sa základné imunosupresívne lieky, inhibítory enzýmov a antibiotiká.V období zotavenia, keď nie sú žiadne silné bolesti, sa začína hlavná liečba v závislosti od etiológie choroby:

 • Ak je príčinou exacerbácie hallux valgus, predpisujú sa špeciálne ortopedické topánky alebo doplnky.

fyzioterapia

Postupy sa vykonávajú v období po útlme akútneho zápalu. Počet relácií, názov metód vyberie lekár po vyhodnotení stavu pacienta.

Dobrým účinkom je fyzioterapia:

 • bahenná terapia;
 • magnetoterapia;
 • parafínové kúpele;
 • elektroforéza s liečivami;
 • masáže;
 • Zahrievanie UHF;
 • špeciálna gymnastika.

Pri nízkej účinnosti konzervatívnej liečby, akútnom zápale, rozšírení procesu na rozsiahlu oblasť chodidla s uvoľnením veľkého objemu serózneho exsudátu lekár predpisuje operáciu. Najjednoduchším spôsobom je čerpanie hnisavého obsahu a zavedenie antibakteriálnej kompozície do dutiny. Po umytí rany zápal ustupuje a deštrukcia tkaniva sa zastaví.

V prípade závažnosti prípadov sa na veľkej ploche lézie uskutoční resekcia periartikulárneho vaku, po ktorej nasleduje šitie zdravého tkaniva. Obdobie rehabilitácie je dlhšie ako pri snahe hnisavých mas. Po operácii je dôležité obmedziť zaťaženie v problémovej oblasti, znížiť hmotnosť v prípade ďalších kilogramov.

Znaky pooperačnej liečby zápalu kalkany

V prípade, že nie je možné liečiť zápal päty ľudovými prostriedkami, odporúča sa chirurgický zákrok. Po tom, čo pacient potrebuje, samozrejme potrebuje špeciálnu pooperačnú liečbu a povinnú rehabilitáciu. Táto potreba sa vysvetľuje skutočnosťou, že inak sa môže objaviť vyriešený problém a pacient bude mať rovnaké príznaky ako pred operáciou. Preto je po operácii nevyhnutné, aby boli pre pacienta potrebné tieto podmienky:

 • Kompletná imobilizácia končatiny pomocou omietky (do dvoch týždňov);
 • Profylaktická liečba trombózy;
 • Každý deň vymieňajte obväz.

Počas týchto dvoch týždňov povinnej pooperačnej rehabilitácie by sa mala postupne zvyšovať aj fyzická aktivita na poranenej končatine. Toto by sa malo vykonať pri hojení rán. Končatina bude schopná odolať normálnemu zaťaženiu už štvrtý týždeň po operácii. Okrem toho môžete počas rehabilitácie pomôcť telu zotaviť sa, liečiť ľudové lieky.

Druhá možnosť je známa pre veľké množstvo rôznych obkladov s anestetickým a protizápalovým účinkom (ide o obklady využívajúce mletú kapustu, surové zemiaky s medom, listy lopúcha s alkoholom). Odporúča sa tiež vykonávať špeciálne liečebné cvičenia, masáže a fyzioterapeutické procedúry.

Je nevyhnutné naďalej nosiť mimoriadne pohodlné a mäkké topánky, aby nedošlo k rozvoju recidívy. Okrem toho sa odporúča používať špeciálny obväz, ktorý môže zmierniť bolesť znížením fyzického zaťaženia zranenej končatiny.

Aké sú komplikácie burzitídy päty??

 • Hnisavé hromadenie v rane;
 • Tvorba fistuly;
 • Rozvoj sepsy;
 • Výskyt osteomyelitídy;
 • Progresia artritídy;
 • Flegmonálna burzitída, ktorá je sprevádzaná hromadením hnisu.

Až donedávna sa verilo, že taký zápalový proces, ako je burzitída, sa môže vyvíjať výlučne vo veľkých kĺboch. Ale napriek tomu už dnes moderná veda tvrdí, že noha, rovnako ako ktorákoľvek iná časť ľudského tela, je často často vystavená riziku tohto zápalového procesu. Túto skutočnosť možno ľahko vysvetliť skutočnosťou, že chodidlo pozostáva zo štvrtiny všetkých kostí ľudského tela, ako aj skutočnosť, že maximálna fyzická aktivita je na chodidle. Okrem toho má chodidlo pomerne veľké množstvo kĺbových a šliachových vakov relatívne malých rozmerov, ktoré sú oblasťou vývoja zápalového procesu..

Ak chcete zabrániť recidíve a chrániť sa pred výskytom vyššie uvedeného typu zápalového procesu kĺbov, musíte uprednostniť výlučne ortopedickú obuv..

Ľudové lieky

Pri burzitíde päty je liečba ľudovými liekmi účinnejšia, čím skôr sa začne liečba ako celok. Pri hnisavej burzitíde päty môžu také spôsoby liečby komplikovať priebeh choroby. Pred použitím receptov tradičnej medicíny by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Pozitívny účinok na zápalový proces obkladov je už dlho známy.

 • Musíte vziať list bielej kapusty, rozdrviť alebo nakrájať hrubé žily, naniesť med na povrch listu a pripevniť sa k spoločnému.
 • Dajte celofán hore a dobre ho zohrejte, môžete nosiť vlnené ponožky.
 • Môžete tiež použiť list lopúch. Odporúča sa robiť komprimáciu na dlhú dobu v noci.

Veľmi obľúbená je obklad pozostávajúci z dvoch častí pravého medu, troch častí zriedeného alkoholu (vhodná je obyčajná vodka) a jednej časti aloe. Stonky a listy aloe rozdrvte v homogénnej hmote v mixéri a rozriedite alkoholom, pridajte med, nechajte noc na tmavom mieste. Namočte látku do výslednej zmesi a pripevnite ju k päte, zabalte do celofánu, pripevnite obväzom a izolujte. Robte každý deň.

Pre nasledujúci recept potrebujete čiernu reďkovku. Strúhané šupkou reďkovky na päte, celofánu, fixujte a zahrejte. Kompresiu môžete meniť niekoľkokrát denne, až kým bolesť úplne nezmizne. Na dosiahnutie čo najväčšieho účinku je možné striedať rôzne obklady.

tlakovú

Pred použitím obkladu môžete napariť pomocou kúpeľa s bylinnými infúziami.

Ihličky s vetvičkami sú vopred namočené v malom množstve vody, potom pol hodinu varíme a necháme trvať na noci..

 • Výsledný vývar sa musí znovu prefiltrovať a zahriať (aby noha mohla tolerovať a nespáliť).
 • Ponorte nohu do kúpeľa a udržiavajte vodu v chlade.
 • Rovnaký kúpeľ sa dá urobiť pomocou senného prachu.
 • Na 2 litre vody 0,5 kg sena. Odvar z kúpeľa je možné použiť niekoľkokrát.

Môžete sa pokúsiť vyrobiť kúpele s pridaním niekoľkých kvapiek jedľového oleja alebo solí z Mŕtveho mora v nie príliš horúcej vode. To má dobrý vplyv na normalizáciu metabolizmu a na zníženie zápalu..

 • Pomáha zmierňovať opuchy a zápaly, zmierňuje bolesti zahrievaním. Na tento účel sú vhodné hrubé soli, ľanové alebo sezamové semená, ktoré sa zahrievajú na panvici a nalejú do vrecka s hrubým plátnom. Naneste na zapálenú oblasť. Musíte to robiť každý deň, na dlhú dobu.
 • Pomáha vyrovnať sa s burzitídou čerstvo zozbieraným listom Kalanchoe. Najprv ho musíte trochu poraziť, potom ho vložte do mrazničky, až kým nezmrzne. A zamrznutý list naneste na zapálené miesto. Zakaždým použite nový hárok. Môžete to urobiť 14 dní.

Ak chcete zabrániť burzitíde a zabrániť recidíve choroby, musíte zmeniť svoj životný štýl. Znížte zaťaženie nôh, noste pohodlné (v prípade potreby ortopedické) topánky alebo špeciálne ortopedické vložky, vylúčte použitie vysokých podpätkov na každodenné nosenie, ak ste mali nadváhu - skúste prísť o ďalšie kilá, urobte gymnastiku. Pri prísnom dodržiavaní odporúčaní lekárov sa choroba rýchlo a trvalo ustupuje.

 • Burzitída päty, ako aj podobný zápalový proces v periartikulárnom vaku iných oddelení (v ramene, kolennom kĺbe), je ochorenie, ktoré si vyžaduje kombinovanú terapiu.
 • Obklady, domáce masti, pleťové vody, bylinné a bobuľové čaje urýchľujú regeneráciu, zastavujú zápalové procesy.
 • Pred použitím ľudových receptov sa poraďte so svojím lekárom.

Alternatívne metódy nenahrádzajú liekovú terapiu. Pacienti, ktorí počítajú s úplným liečením burzitídy pomocou domácich liekov, sa mýlia..

Osvedčené recepty:

 • obklad z listov kapusty. Jednoduchá a efektívna metóda. Listy kapusty umyte, porazte alebo často nakrájajte: na povrchu sa objavia malé kvapky šťavy. Omotajte plachtu okolo päty, naskrutkujte ju (nie je pevne spojená) a pripevnite ju úpletom. Po 30 minútach sa hárok zahreje - vymeňte ho za čerstvý. Na jeden postup trvajúci 2 až 3 hodiny budú potrebné tri až štyri listy kapusty;
 • čaj z čučoriedky na zápal. V pohári vriacej vody vziať lyžicu bobúľ, rozdrviť zdôrazniť šťavu. Počkajte 15 minút, kým sa čaj nenaplní, pridajte lyžičku medu do horúcej tekutiny. Čaj každý deň po obede po dobu dvoch týždňov;
 • Kalanchoe proti zápalu. Rozdrvte listy Kalanchoe, položte zelenú dužinu na obväz alebo gázu, pripevnite k boľavej nohe. Udržujte obklad počas 1 hodiny, postup vykonávajte každý deň, až kým sa nezníži opuch a bolesť;
 • tinktúra z gaštanov a lila kvetov. Kompozícia dobre odstraňuje opuchy, zlepšuje krvný obeh v postihnutých tkanivách, najmä po zraneniach. Na liter vodky budete potrebovať 2 lyžice. l kvety lila a gaštanu. Udržujte tinktúru na tmavom mieste počas 2 týždňov, namáhajte ju a každý deň si ňuchajte bolesťami. Tinktúra dobre odstraňuje prejavy kŕčových žíl;
 • komprimácia medu a gáforového oleja. Skombinujte rovnaký počet komponentov a rozložte list kapusty. Pripojte sa k problémovej oblasti a zaistite obväzom. Optimálny čas procedúry je pred spaním. Vykonajte protizápalovú kompresiu desať dní v rade;
 • zber byliniek proti zápalu. Na boj proti burzitíde päty, čisteniu krvi použite žihľavu, harmanček, ľubovník bodkovaný, nechtík v rovnakých pomeroch. Na 500 ml horúcej vody stačí dve polievkové lyžice. V termoske je kompozícia pripravená po 45 minútach. Napínajte napínanú infúziu ráno a večer 10 minút pred jedlom po dobu 14 dní.

Informácie pre pacientov! Pri akútnom zápalovom procese, horúcom obklade a kúpeli sú alkoholové tinktúry zakázané. Porušenie predpisu urýchľuje tvorbu seróznej tekutiny, vysoká teplota zvyšuje prietok krvi, pravdepodobnosť rozšírenia infekcie do ďalších orgánov.

prevencia

Ak budete postupovať podľa jednoduchých preventívnych opatrení, dá sa zabrániť rozvoju burzitídy a v dôsledku toho sa dá vyhnúť dlhodobej liečbe. Hlavnou požiadavkou je vyhnúť sa všetkým druhom zranení a prepracovaniu väzov a svalov. Ak nie je možné úplne sa chrániť pred stresom, použite ochranu kĺbov. Najjednoduchšou metódou je použitie elastického obväzu. Starostlivo si vyberajte topánky, nikde by nemalo dochádzať k treniu ani tlaku. Systematicky masírujte a cvičte chodidlá.

Pri poranení je dôležité ranu dôkladne ošetriť antiseptikami, aby sa zabránilo infekcii. Ak sa príznaky ako opuch, sčervenanie, bolesť kĺbov objavia naliehavo, musíte vyhľadať lekársku pomoc.

Aby sa predišlo vážnym následkom, ktoré si niekedy vyžadujú chirurgický zákrok, je potrebné dodržiavať jednoduché preventívne opatrenia a vyhľadať včasnú kvalifikovanú liečbu.
moisustavy.ru

 • Burzitída zadnej päty sa dá liečiť pomocou vaní (veľmi populárne sú borovicové kúpele).
 • Ihly je potrebné zomlieť spolu s kužeľmi a vetvičkami a výslednú zmes naliať do 2 litrov vody. Nápravný prostriedok musí byť podaný celú noc.
 • Ráno varte 30 minút na miernom ohni. Vývar trvá 12 hodín. Kmeň a pred použitím mierne teplo..
 • Na hotovom vývare musíte boľavú pätu umiestniť a držať najmenej 30 minút. Tento postup by sa mal opakovať každý deň počas 2 týždňov..
 • Zásobníky sena. 500 g surovín naleje 2 litre vody a dusíme asi 20 minút. Potom trvajte 60 minút. Pripravený bujón by sa mal používať na vane niekoľkokrát denne.

Lekári varujú, že domáce prísady často spôsobujú dosť závažné alergické reakcie a komplikácie, preto by sa mali používať s mimoriadnou opatrnosťou.

Reumatológ, ortopéd a artrolog navrhne spôsoby liečby a prevencie zápalu v oblasti nôh. Znalosť provokačných faktorov - základ prevencie kĺbových patológií.

Odporúčania na udržanie zdravých chodidiel:

 • správna výživa s obmedzenými potravinami obsahujúcimi vysokú koncentráciu purínov. Nemôžete jesť veľa červeného mäsa, tučného bravčového mäsa, drobov, strukovín, sleďov, šproty. Veľa purínov v červenom víne, pive, silnom čaji, káve;
 • nedostatok ďalších kilogramov, fyzická aktivita, zmena polohy chodidiel, zahrievanie počas dlhej pracovnej činnosti alebo pri počítači;
 • obmedzenie zaťaženia nôh a chodidiel, zdvíhanie závaží v primeraných medziach (boli vyvinuté normy pre určitý vek a pohlavie);
 • opatrnosť pri športe, ochrana kĺbov pred preťažením a zranením;
 • preventívny príjem výživových doplnkov, vitamínových a minerálnych komplexov s konštantným zaťažením kĺbov;
 • striedanie práce a odpočinku, samomasírovanie chodidiel, dolných končatín. Aplikácia krému (gélu) s ochladzujúcim a dekongesívnym účinkom počas ťažkej fyzickej námahy;
 • kvalitná obuv vyrobená z priedušných materiálov s pohodlnou topánkou. Ploché podrážky vyvolávajú burzitídu na päte, vysokú podpätok - burzitídu na špičke. Neustále zaťaženie pri výbere neúspešného modelu povedie skôr alebo neskôr k rozvoju artikulárnej patológie;
 • včasná liečba infekčných chorôb. Chronické patológie sa neustále zameriavajú na zápal, ktorý sa postupne rozširuje do nových oblastí. Kĺby často trpia tuberkulózou, brucelózou, kvapavkou. Burzitída v oblasti nôh je jednou z komplikácií na pozadí infekčných chorôb;
 • kompetentná terapia, celé rehabilitačné obdobie po poranení chodidla, členku, malých kĺbov na nohách. Dôsledky zranení ponechaných bez pozornosti a správneho zaobchádzania sa prejavujú mesiace a roky po zranení, zlomení alebo prasknutí väzov..

Akútna burzitída päty včas reaguje dobre na konzervatívnu liečbu. Pri prechode choroby na chronickú formu si pokročilá patológia často vyžaduje chirurgický zákrok. Terapia v ťažkých prípadoch nie je vždy úspešná, relapsy sa vyskytujú pri zaťažení chodidla. Čím viac pozornosti lekár a pacient venujú liečbe akútneho štádia, tým nižšia je pravdepodobnosť rozvoja opakujúcich sa burzitíd..

Existuje mnoho ľudových liekov, ktoré sa dajú použiť na liečbu danej choroby doma:

 • Strúhané reďkovkové obklady sa pravidelne nanášajú, až kým opuchy zmiznú.
 • Kúpele z čerstvých ihiel: 200 g trávy v 5 litroch vody, trvanie 12 hodín a postup 20 minút..
 • Obväzy z tuku, ktoré sa robia v noci na odstránenie toxínov a zmiernenie zápalu.
 • Maslo a propolis (7: 1) - infúziu užite pred jedlom.
 • Lila a alkoholová tinktúra.
 • Kompresia medu, aloe a vodky.
 • Kapustový list sa obkladá.

Mnoho ďalších receptov ľudových metód nájdete v ďalších článkoch na stránke vospalenia.ru a na internete. Je ich toľko, že nemôžete uviesť všetko. Ale hlavná vec tu nie je počet metód, ale stálosť aplikácie, aby sa odstránil príznak.

Chronický zákrok je predpísaný pre chronickú a hnisavú formu priebehu choroby. Obsahuje:

  1. excízia kĺbového vaku;
  2. zasunutie spoločného vrecka;
  3. vpich výpotku;
  4. vybratie časti synoviálneho vaku;
  5. vyberanie kĺbového vaku bez otvorenia.

Preventívna práca by sa mala vykonávať pred nástupom choroby a po liečbe:

   • Pred športom je potrebné svaly dobre zohriať a nosiť pohodlnú obuv;
   • Dbajte na správnu výživu;
   • Sledujte svoju vlastnú váhu;
   • Vyhnite sa rôznym situáciám, v ktorých je možné zranenie;
   • Noste kvalitné topánky, ak je to možné, nenoste vysoké podpätky;
   • Pri prvých príznakoch okamžite vyhľadajte lekára.

Achillobursitída nemá vplyv na dĺžku života pacienta. Koľko ľudí žije so zápalom päty synoviálnej päty? Môžete žiť celý život. Hlavnou vecou tu nie je trvanie, ale kvalita života, pretože choroba ovplyvňuje mobilitu a výkon osoby. Ignorovať chorobu nebude fungovať, preto sa budú používať rôzne ľudové a drogové metódy. Je lepšie sa liečiť v skorých štádiách, aby to neviedlo k potrebe chirurgického zákroku.

Najnebezpečnejšou môže byť strata chôdze. Ak nepodstúpite liečbu a nezaujíma vás zdravie šľachy, ktorá je najtrvanlivejšia v celom tele, môžete stratiť svoju motorickú schopnosť, to znamená.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kam chiropraktik vezmeManuálna terapia je metóda diagnostiky a liečby chorôb pohybového aparátu, ktorá spočíva v vystavení ľudského tela rukám chiropraktika (lekár špeciálne vyškolený v tejto technike)..
Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Medzi najbežnejšie patológie, ktoré sa vyskytujú u dojčiat, je vytesnenie vnútorných orgánov za pupočníkovým krúžkom. Umbilická hernia u novorodenca vo väčšine prípadov vedie k takémuto problému, ktorý si vyžaduje okamžité a rozhodné ošetrenie.